Hagblaï) pejitem HOOF BLOED ,Naar Oostland willen (zij) varen" Had ik U gisteren even tuk UIT DE EMIGRANTENPOST De Krachtproef Almaar nieuwe kanalen.... op papier! Met VELPON zie je er geen barsi van! Wal een Wonderïijke Wereld een RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 2 APRIL 1953 Processie naar Hoogstraeten 75 jaar Mistekening Schaderegeling Brabant zij op zijn qui vive Susan en de fiscus DE, 36-jarige veelbelovende ge leerde William Twitchell in San Francisco lag oj sterven. Hij was op de hoogte van vele atoom geheimen en dagen lang duurde zijn bewusteloosheid. Al die tijd stond een lijfwacht aan zijn bed om ieder, behalve artsen, te we ren, want men was bang, dat hij gedurende ijlkoortsen atoomge heimen zou verklappen. Twit chell overleed aan een ziekte, die geen gevolg was van zijn arbeid. ROOK STEEVAST GOLDEN MIDWAY CEN DER MEEST treffende menten uit de Mattheus' Pas sion van Bach, die in deze tijd vaak beluisterd wordt, is voorzeker de choraalzang: ,,0, hoofd vol bloed en wonden!" Ingehouden eerbied en mo- onze vrede en door Zijn striemen werden wij genezen." wereldomvattende betekenis van Christus' sterven, heel het geheim van dit ontzettende drama van de Godsmoord, vindt zijn diepe deernis, die ons passen bij het re(jen en verklaring in ons, in onze aanschouwen van de lijdende Chris tus, verbinden zich met nederige smeking in deze wonderschone woorden en in gedachten schouwen wij op naar Zijn doorwonde Hoofd met de koningskroon, waaraan de gestolde robijnen stralen van Zijn goddelijk Bloed. Aan deze woorden dacht ik ook nu de Goede Vrijdag naderbij komt zielen, die gewond waren door de zonde en waarvoor Christus Zijn plaatsvervangend lijden en sterven stelde. Wanneer daarom op Goede Vrijdag het Kruis onze aandacht opvordert en we er met andere blikken naar opzien, dan moge deze waarheid: .,Hjj stierf voor mij!" ons hart en zinnen beroeren en edele gevoelens van liefde en deel- waarop in zijn felle tragiek heel dit name, van berouw en vaardige ge- lijdensdrama van de Verlosser zich zindheid oproepen Zoals aan het aan ons voor voorstelt. Nee, de sterfbed van een beminde vader Goede Vrijdag is niet als andere of moeder de edele inborst der kin- dagen; hij is stiller en gewijder, hij deren sterker gaat spreken en vaak vraagt onweerstaanbaar onze ernst een ommekeer teweeg brengt in en onze aandacht op en langer dan hun leven; zoals het geliefde beeld de enkele minuten stilte tussen het levenslang zijn trekken drukt m werk zijn de gedachten bij Hem. het kinderhart, zo moest het beeld jit van de Zaligmaker, dit hoofd vol Want voor ons was het dat dit en ons staan Hoofd gewond werd en dit hart ge- en de ric ve]e levensda- broken; voor ons werd Hij gehoond. ze de weg vol_ Toen eeuwen tevoren de grote pro- j! feet Jeremias in een visioen de 2en> dle leldt naar Zljn hart' Man van smarten aanschouwde, a/i0gelijk dat de ernst van de Goe- wat het dit, dat hem zo trof: „Wij 1V1 menj mens zal zagen Hem, maar Hy had geen s verheffen boven aanzien meer of geen gestalte, dat p jon „ar_ wij nog behagen in Hem zouden zichzelf om vastei te vinden. Waarlijk onze krankheden bonden in God. Wie voert heeft Hij gedragen, onze pijnen U weder," zo zingt de Ma eus heeft Hij getorst. En wij aan- sion in de aangehaalde passage. Wie schouwden Hem als een melaatse zou ons anders tot "en\Yoer,e"' en geslagene en vernederde door Hij alleen. Heeft niet Chris God. Hij echter werd gewond om gezegd: Wanneer Ik van e onze zonden; verbrijzeld werd Hij zal zÜn verheven, dan za om onze misdaden, getuchtigd om tot Mij trekken. PlIT jaar is het 75 jaar geleden, dat D de Processie naar Hoogstraeten, die gevestigd is in de Kathedrale Kerk te Breda, voor het eerst naar Hoog straeten trok ter verering^ van het II. Bloed. Die eerste jaren tras het een bescheiden kleine groep die op het middernachtelijk uur uit Breda ter- trok en te voet deze pelgrimstocht naar Hoogstraeten maakte. Maar spoedig kwamen naast de pelgrim-voet,gangers-gioep de „brik ken" om de leden, voor wie de ruim in uur lange voettocht te bezwaarlijk was, in de gelegenheid te stellen de bedevaart te maken. Toen later de Zuid Ned. Stoomtram Mij de mensen van West-Brabant het reizen veel gemakkelijker ging maken, werd door het bestuur van de Pro cessie contact opgenomen met de di rectie van de Tram, en voortaan wer den de pelgrims met het toen moder ne vervoermiddel, de tram, via Rijs- bergen naar Hoogstraeten vervoerd. Ook de stoomtram werd verleden tijd, en nu kan men ieder jaar op de tweede Zondag na Pinksteren in het vroege morgenuur 15 tot 20 touring cars van het v. Coothplein zien ver trekken, om met vele van onze 2000 leden, uit Breda en de verre omtrek, ter bédevaart te gaan 75 jaar, een jubeljaar. En het be stuur heeft gemeend, dat dit niet on gemerkt zou mogen voorbij gaan. Daarom zal op Maandag, 2e Paasdag, om half elf in de Kathedraal een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen voor „de Proces sie naar Hoogstraeten". Het spreekt van zelf, dat daar dan aanwezig zul len zijn het bestuur, de commissaris sen en de zelatrices. Maar wij ver wachten, dat ook velen van onze le den. zeker uit Breda zelf. het op prijs zullen stellen in die H. Mis van dank baarheid tegenwoordig te zijn. KAP. de B. Geloofde U heus dat verhaal van die Vliegende Schotels? Heeft u nog gezocht naar een staafje plati na? Kijk eens naar mijn handje. Ze hadden drie van mijn vingertjes zwart gemaakt en toen hebben ze me een zeepbus laten vasthouden. JTR IS hier en daar wrijving en strubbeling in de K.V.P. bij de samenstelling der candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen. Er ontbreekt nogal eens iets aan het echte solidariteits'oesef, om nog niet eens te spreken over de broe derlijke liefde. Al die strubbelingen en wrijvingen worden breed in de katholieke kranten uitgemeten en socialistische bladen maken er van de weersomstuit met veel ophef melding van. Men moet echter niet menen, dat in de P.v.d.A. de candi- daatstelling overal even harmonieus verloopt. In Brabant alleen weten we al van Roosendaal en Tilburg, dat er in die partij ook gemorrel en getwist is met kans op afzonder lijke lijsten. In de socialistische hoek houdt men dit echter onder ons". Hoogstens verdwaalt er 'eens een klein berichtje omtrent zulke onenigheden in een of andere krant. Met dat al krijgt de buitenstaander toch een verkeerde kijk op de wer kelijke toestand. Hij gaat den ken, dat het in de K.V.P. niks dan ruzie is, in de P.v.d.A. slechts bo tertje tot de boom. We geloven, dat de katholieke pers niet moet mee doen aan dit mistekenen van de werkelijkheid. JN DE Brabantse Staten is een ste vig woordje gesproken over de manier, waarop de gelden van het Nationaal Rampenfonds worden verdeeld. De voorschriften houden geen rekening met de waarde en de aard van hetgeen verloren ging. Men heeft alles weer trachten te vangen in papieren schema's. En zo zijn nu alweer de kiemen van ontevredenheid gezaaid, waaruit ernstige verbittering kan ontsprui ten. Het is nodig, dat de autoritei ten zich ten spoedigste bezinnen op een soepeler en menselijker rege ling. Waar is natuurlijk ook, wat de Commissaris opmerkte, dat er in den beginne nu eenmaal haastig (en dus met fouten) diende te worden gewerkt. De tijd is echter weer zó ver voortgeschreden, dat de kinderziekten nu toch wel kun nen worden gecureerd. DE kanalengraverij is weer aan de gang, althans op papier; daar schijnt dit het best te lukken. In Limburg heeft men de draad weer opgevat waarbij men in April 1951 is blijven steken. De (kanalen)-kous is nog niet af en zo heeft men er dezer dagen weer enkele steken aan gebreid. l_Ioe heel anders ging dat in de goe- de oude tijd, met name in de da gen van Napoleon. Ook hij heeft zich beraden en misschien laten raden over de ver binding van Schelde, Maas en Rijn. Hij had het in die dagen maar voor het zeggen. Hij zou dus ev. ook een Antwerpen-Moerdijk-kanaal hebben kunnen aanleggen. Hij zocht het ech ter de andere kant op. En geheel an ders dan men het nu zou aanpakken, liet hij beginnen in Midden-Limburg, waar het eerste deel van het kanaal gegraven werd. Het bestaat nog. Een deel ervan is benut voor de Zuid-Willemsvaart en wel het stuk tussen Nederweert en Beringen (B.) Het gedeelte Oostelijk van dit pand heet Noordervaart; het staat in ver binding met het kanaal van Deurne. Beide kanalen worden weinig ge bruikt. HET IDEE VAN NAPOLEON reserve, die echter een eventuele uit voering van het plan niet in de weg zou staan. De Belgen hebben veel werk van dit kanaal gemaakt althans op papier. En daar is het bij gebleven. Plannen kwrmen er genoeg. Het meest op de voorgrond trad het plan van Van Caneghem, dat, met z'n aftakking naar Luik wel het proto- plan voor het latere Albert Kanaal genoemd kan worden. De grote moeilijkheid bij al die plannen was: waar halen we het wa ter vandaan, want 'n kanaal moet re gelmatig „gevoed" worden. Natuur lijk moest de Maas daarvoor zorgen. Maar bij de meeste plannen kwam 't zg. verdeelvak (v. Caneghem ge bruikt hier de term watervang) te liggen op plm. 50 m boven Oostendes Peil (te vergelijken met ons N.A.P.). Hoe groot de moeilijkheden waren, blijkt het best uit het feit, dat Bel gië tenslotte van het plan heeft af gezien. VOOR DE DERDE MAAL Liet idee van Napoleon de Oost- waartse verbinding van Antwer' pen af keerde terug op de vredes conferentie van Versailles U919). Op die conferentie werd aan België toegestaan een Schelde-Rijn kanaal te graven. Het zou moeten gebeuren binnen 25 jaren. Omdat dit kanaal voor een deel op Nederlands grondgebied zou komen te liggen, was de medewerking van ons land noodzakelijk. Deze werd toegezegd in de Wet van 2 Juli 1923: bepalende de uitvoering van enige op het kanaal betrekking hebbende artikelen van het vredesverdrag. Vooral art. 361 van dit verdrag was van belang: „Voor het geval dat binnen een ter mijn'van 25 jaar België zou besluiten een grootscheepse waterweg Rijn Maas ter hoogte van Ruhrort aan te leggen, zal Duitsland gehouden zijn het gedeelte van die waterweg, dat op zijn gebied zou liggen, overeen komstig de door de bestaande Com missie goedgekeurde ontwerpen, die aan Duitsland door de Belgische re gering zouden worden meegedeeld, aan te leggen." De Nederlandse regering maakte geen bezwaar tegen het doorsneden worden van Limburg door een Ant- werpen-Rijnkanaal, zij het met enige Advertentie) Woor de derde maal kwam het Oost- waarts gerichte kanaal ter sprake op de grote vergadering te Maastricht op 20 April 1951. Deze studiebijeen komst was belegd door de Limburgse pers. Inleiders waren: ir M. Bongaerts, ir H. de long en de Belgische senator H. Leynen. Men heeft daar de zaak breed op gevat. Natuurlijk domineerde daar 1 Limburgse belang, culminerend in de vraag om een Cabergkanaal als kort ste verbinding tussen Albertkanaal en Julianakanaal. Men bracht ook het Moerdijkkanaal ter sprake. Maar dat alles zag men In internationaal verband. Niet zó eng, als zouden alleen België en Nederland erbij betrokken zijn. maar zó, dat het vraagstuk bekeken werd in het licht van een Verenigd Europa, waarbij het niet aangaat, dat de ene partner de andere niets gunt. Men herinnere zich in dit verband de controverse Neder- land-België betreffende het Moerdijk kanaal en waarop in de Statenverga dering van onze provincie vorig jaar met kracht is gewezen door Prof. de Quay en door mr Sassen. Op de ver gadering in 'Maastricht merkte ir Bongaerts o.a. op: „Zal het komende wereldvredescon- tract de grote gedachte uilbouwen, welke reeds in 1794 door Engeland werd ontwikkeld, nl. dat de grote continentale scheepvaartwegen een supernationale functie moeten ver vullen en dat alle scheepvaartlanden daarop toegang moeten hebben? Dus dat het scheepvaartverkeer op de in ternationale rivieren niet langer een onderonsje is tussen de oeverstaten! Daarin zal vermoedelijk de oplossing van de kanalenkwestie voor de toe komst zijn gelegen." Wat men in dit verband in Maas tricht voorstelde, was: een Caberg kanaal; een kanaal Venlo-Neuss a. d. Rijn) het Moerdijkkanaal, vooral ook om de vele Brabantse belangen, die hierbij betrokken zijn en waarvan de oplos sing wacht op de aanleg van dit ka naal. Meester-schilder VY/E hebben nog steeds goed weer. Het is wel niet zo warm meer als het geweest is. Ja, nu gaan wij aan de winter beginnen, al is hier geen sneeuw en ijs als in Nedrland, Wij hebben hier met de Nederlan ders nog in de stad een collecte ge houden voor de ramp in Nederland. We hadden allemaal Hollandse kle ren aan. Dat was iets geweldigs hier, dat hadden ze nog nooit gezien. We hebben in emmers 150 Pound opge haald, dus dat was nog niet zo slecht, Het is intussen al 500 Pound gewor den. We hebben er veel van gelezen hier, in de krant, het is verschrik- ^We1 zijn op het ogenblik op het nieuwe ziekenhuis aan het werk. Dat is me wat. Ik zal eens vertellen hoe ze hier verven. Op de eerste plaats ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT worden muren, enz. geverfd. De mu ren krijgen 5 lagen verf, zo dun als water, niets als terpentijn met een beetje kleur. De deuren worden ook 5 keer geverfd en alleen de eerste keer is er eèn beetje olie in. Nu heb ben ze van de week de deur afge verfd met zinkwitverf. Ze doopten de kwast in de pot, zetten hem op de deur en begonnen dan van boven naar beneden en weer naar boven met een nieuwe kwast er naast. Het was ge woon verschrikkelijk zoals die deuren er uitzagen. Ze hadden nog geen schuurpapier gebruikt. Nu ben ik ze opnieuw aan het doen en ze hebben onderhand in de gaten dat ik een schilder ben en dat ze bij ons een beetje beter kunnen schilderen dan hier. Ik ga proberen wat plamuur te maken, want ze weten hier niet wat dat is. S. MOELANDS 44 Derbystreet, Roehampton Queensland Australië (vroeger Tramsingel, Breda) rVrecte aanleiding tot het schrijven van dit artikel is de brief, welke het Provinciaal Bestuur in Limburg heeft gericht tot de regering. In zekere zin dus de vierde keer, dat men terugkomt op het oorspron kelijke Napoleontische plan. De G.S. van Limburg vragen: 1. verwijdering van de stop van Ternaayen (B.) 2. aanleg Caberg kanaal; 3. aanleg van een grootscheeps-ka- naal van Arcen (bij Venlo) naar Neuss (a. d. Rijn) (afstand slechts 40 km). Dit zijn alle bekende punten. Maar nu volgen enkele nieuwe wensen: 4. het vergroten en verdiepen van dc Noordervaart (het oude tracé van Napoleon!) zodat daar schepen op kunnen varen van 2000 ton; 5. het doortrekken van deze vaart naar de Maas; 6. het geschikt maken van het Wil- helminakanaal voor schepen van 2000 ton; 7. de verbinding van de Zuid-Wil lemsvaart vanaf Helmond naar Wans- sum (a. d. Maas). Zouden deze verlangens verwezen lijkt worden, dan kunnen de grote Rijnaken varen „naar Oostland" van Antwerpen via Maastricht-Juliana- kanaal-Maas tot Arcen en dan naar de Rijn. Maar ook vanuit Brabant zou de Rijnvaart kunnen plaats hebben via Wilhelminakanaal een klein ge deelte van dc Z. Willemsvaart, dat dan ook verdiept moet worden Helmond - Wanssum. Nog anders bekeken zouden we kunnen zeggen, dat grote kolensche pen uit Limburg (Maastricht) tot Breda kunnen komen. Wel heel typisch is het, dat de Limburgse Gedeputeerden er zodoen de Brabantse belangen bij hebben betrokken. De samenwerkende Kamers van Koophandel in Limburg hebben zich in grote trekken met deze plannen verenigd. NIET VERSLAPPEN Uet is m.i. zaak dat, nu zo zwaar dc aandacht wordt gelegd op de be langen van de Rijnvaart in Oostelijke richting, dat de aandacht van West Brabant niet zal verslappen t.o.v. 'r Moerdjjkkanaal, dat voor de belangen van W.-Brabant van zeer groot be lang KAN zijn. Men weet, dat men ln regerings- TEDER in New York benijdt Su- san HampI, een mollige baby van acht maanden, die met een lot in de Ierse Sweepstake voor de schade-vergoeding, wanneer hun kin deren gevond worden door de scherven van gebroken flesjes. Kolenman Grand National races 140.000 dollars DEGIN ALD Wild is een Engelse heeft gewonnen. Dat maakt een be- kolensjouwer van 1.52 meter drag van 532.000 gulden, ruim een }engte. Dat is weliswaar niet lang half millioen. Maar nu komt de maar Reqinald is met zijn 51 kilo innJionnn ooi) fiscus zich bescheiden aandienen aan de wieg van Susan. Aan federale be lastingen zal zij 104.776 dollars be lasting moeten betalen, aan de staatsbelastingen 8.500 dollars en 50 cents. Voor Susan blijven er ten slotte nog 26.722,50 dollar over ofwel ruim honderduizend gulden. Nog al tijd beter dan helemaal niets. Hordenloop WEGEN Grote Amerikanen zul len ondanks de waarschuwin gen van hun huisartsen, tonen wat ze waard zijn op het sportveld. Het zijn de leden van het Ameri kaanse Hooggerechtshof met voor op de 63-jarige president Fred Vinson. Zij zullen, gekleed in hun zwarte costuums, omhangen met hun togas een hordenloop houden op het sportterrein van de univer siteit van Maryland. De race wordt voor een liefdadig doel ge houden c de leeftijden van de deelnemers bewegen zich tussen de 53 en de 68 jaren. Verkeerde draai TVE belastingbetalers van het goe de Amerikaanse Bound Brook in New Jersey mogen de stads-Iood- gieter Wallace Graves wel heel erg dankbaar zijn. Ze hadden namelijk gedurende dc laatste 30 jaren her haaldelijk last van overstromingen in de hoofdstraat en er was al een afvloeiings-plan ontworpen dat dui zenden dollars zou kosten. Maar nn is Wallace Graves de pomp eens gaan onderzoeken, die voor de water-afvoer mo st zorgen. En wat ontdekte hij? Dat de kraan een linkse draad had en dat al die dertig jaren de werklieden naar rechts hadden gedraaid als ze 't wa ter wilde doen weglopen. Het gevolg was, dat ze steeds de kraan hadden opengezet in plaats van gesloten Hoeden f^/ANNEER wij met de aan staande zomer een collectie hoeden te kust en te keur willen bezitten, doen wij vast, als de Amerikaanse onder-staatssecreta ris Walter Bedell Smith Deze heer had bij Eisenhower geluncht en er toen in de pers enig misbaar over gemaakt, dat bij die gelegen heid zijn hoed was gestolen. Het gevolg was, dat bewonderaars - en die hebben wij ook, alleen al door dit rubriekje - zeven nieu we hoeden kreeg thuisgezonden. En nu heeft hij moeten erkennen, dat zijn hoed niet gestolen was, maar dat hij hem thuis had la ten liggen. ONZE hoed vertoont reeds slij tage aan de bol en grijs en bruin hebben onze voorkeur Binnen- omtrek 57 centimeter. Dank U. Geen melk ETEN school St.) krijgt in Milwaukee (Ver. geen ochtendmelk meer, omdat ouders aanspraken bij het schoolbestuur kunnen maken op en zijn 40 jaren een oersterke heer. Bij de wedstrijd voor ko lensjouwers tussen Chippenham naar Bath droeg hij zijn half mudje in 5 uur en 5 minuten over de weg van 21 kilometer. Twee andere mededingers ,resp. 31 en 28 jaar oud, moesten het luegeus kramp opgeven. Likkend begin CIR Arthur Munro Sutherland, een Engelse baronet, begon zijn car rière met het likken van postzegels op een scheepvaartkantoor. Maar op zijn 25ste jaar had hij al zijn eerste schip. Twintig jaren later was de waarde der vloot van z" i eigen fir. ma 10 millioen gulden. En thans stierf hij op 85-jarige leeftijd als milliontai. in zijn huis te New castle-upon-Tyne. Mis, Miss MEW YORK koos zich verleden jaar een 24-jarige blondine ais Miss Veiligheid. Dat was «nej. Elai ne Aiken, die sedertdien gechauf feerd heeft zonder rijbewijs, door dc stoplichten heeft gereden en in de verkeerde richting door een straat met eenrichtingsverkeer reed. Ze werd beboet met 25 dollar en loopt nu op krukken omdat ze bij het skieën een enkel heeft gebroken. Luchtreiziger f~)P het vliegveld London Airport daalde de 5-jarige luchtreiziger Max Hunt uit het pas aangekomen toestel en nergens zag men zijn moe. Want moe dacht, dat zoonlief op het vliegveld Northalt zou lan den. Vlug telefoneerde men naar Noirtholt en Max zei: „Oók stom" Gevaarlijk ijlen Huis-arend {TEN jaar geleden redde de neger Bollet Perry uit Raleigh, North Carolina, een adelaarsjong uit de handen van een man, die het wilde doden. Hij nam het dier mee naar huis, zette het in een kooi en voed de het dagelijks met vis en rauw vlees. Kort geleden hoorden ambte naren van de ..Federal Wildlife Service" dat Perry de vogel in een kooi hield, wat in strijd is met de wet. De ambtenaren namen de vo gel mee en gaven deze op verschei dene km. afstand van de Perry's wo ning, de vrijheid. De adelaar vloog echter naar de kooi terug. '„Ik weet niet wat ik moet beginnen", zegde Perry, „ik mag hem niet hebben en hij wil niet weg". Advertentie) GOLDEN MIDWAY doet naam eer aan: de „Gulden denweg". Deze speciale mélange van de fijnste Amerikaanse import- tabakken houdt precies het juiste I midden tussen licht en zwaar. Daarom is GOLDEN MIDWAY tegelijk zo zacht en pittig. 'N BIGGELAAR'S PRODUCT kringen veel op heeft met zg. kap stokken. Voor het Moerdijkkanaal is er na 1 Februari zo'n kapstok bij gekomen. Men praat en schrijft immers over de afdamming van de zeegaten. Dat zal, zo werd van deskundige zijde beweerd, nog jaren studie kosten. En al die jaren zou men kunnen zeggen, als er sprake is van het graven van het Moerdijkkanaal: eerst wachten op het rapport over de afdamming van de zeegaten. Want zou ooit tot die af damming besloten worden, dan ver andert de situatie voor W. Brabant en Zeeland geheel en al. En komt het niet zover, dan zijn de intussen vele kostbare jaren verloren gegaan. En zolang kan W. Brabant niet wachten. C.v.d.B door Nico J. P. Smith 43) Duintjer kijkt de directeur zó on gelovig aan. dat deze slechts met moeite een glimlach kan bedwingen. „Ja, alleen helemaal alleen. Ik kan meneer Leslie hier niet missen. Maar je komt ook alleen terug op de tijd, die ik je noem. Beloof je me dat?" „Dat beloof ik, directeur", zegt Harry flink. „Dan ga je nu je komt hier zo gauw mogelijk terug in je eigen kle ren ik zal in die tijd een trein voor je opzoeken. Afgemarcheerd." De jongen marcheert niet af. Hij rent haast de kamer uit om zo spoe dig mogelijk z'n spullen aan te trek ken, maar vlugger dan hij lopen kan, is er al een telefoontje naar een der opzichters, om Duintjer in staat te stellen, van kleren te verwisselen en vlugger dan Harry ook terug kan zijn, verschijnt de heer Leslie, na een enkel klopje op de deur in de direc teurskamer. De onderwijzer ziet, dat Westra bezoek heeft. Hij wil zich terugtrek ken, maar Westra nodigt hem uit, verder te komen. Hij stelt „collega" Meulkens voor en vraagt dan vrien delijk of, Leslie haast heeft. „Nog al directeur", zegt Leslie zenuwachtig. Dat hèb je nu van je gekke nieuw lichtersideeën, denkt hij er bij. Je bereikt er alleen door, dat die jon gens elkaar ophitsen, maar hij, Leslie,, zal het nu eens goed vertellen. Ma ling eraan, dat die vreemde collega erbij zit. Misschien is het wel goed, dat die het ook hoort dan heeft-ie later een getuige, dat hij heeft ge waarschuwddat hij heeft voor speld, dat het op Voorland mis zou lopen en dat ze de oude, vertrouwde koers moesten zeilen. „Duintjer komt zo even boven en zegt, dat hij alleen naar huis mag," zegt Leslie. „Het gevolg is, dat er 'n soort van hoera- stemming onder de jongens heerst..." „Heel belangwekkend," antwoordt Westra strak, maar Meulkens hoort de spot in zijn stem doorklinken. „U heeft er wat aan gedaan?" „Ik heb m'n best gedaan, de jongen die nonsens uit z'n hoofd te praten. Wie heeft u aangewezen om met hem mee te gaan? Is het waar, dat z'n moeder ziek is en dat-ie déarom...." „Alleen naar huis gaat, meneer Leslie? Zo is het inderdaad." Leslie kijkt z'n nieuwe directeur met grote ogen aan. „Alléén zei u?" „Alleen," bevestigt Westra. „Harry Duintjer heeft mij z'n erewoord ge geven dat hij op tijd terug zal zijn. Dat is mij voldoende." De heer Leslie staat even sprake loos. Dan herhaalt hij langzaam: „Z'n crewoord gegeven.... het erewoord van een inbreker." „Och, meneer Leslie, u heeft daar andere opvattingen over ik wsst het", zegt Westra luchtig. „We moe ten onze jongens op z'n tijd een beet je vertrouwen schenken. Dan komt het allemaal best in orde. Als u nu naar de groep van Harry toegaat, is er niets op tegen, dat u bevestigt, dat de jongen alleen op reis gaat. Wilt u dat even doen?" Als verwezen loopt Leslie naar de deur. Hij kan dit alles niet zo vlug verwerken, maar hij voelt, dat hij te gen deze rustige man niet op kan. Met de deurknop' in de hand, draait hij zich met een ruk om. Hij doet twee passen in de kamer terug en bijt z'n directeur toe: „Daar zal u spijt van hebben. Als dat jog weg blijft. is heel Voorland gedupeerd. Ik vind hetik vind het „Misschien wel onverantwoorde lijk?" vraagt Westra sarcastisch. Hij begrijpt heel goed, dat Leslie maar het liefst heeft, dat Harry niet meer terugkomt dat de jongen door de politie moet worden gehaald. Dan heeft hij z'n waarschuwende stem doen horen en dan kan hij z'n taak als geleider weer op zich nemen. Die snoepreisjes waren nooit onaardig er bleef van zo'n declaratie altijd nog wel wat over ook„Komt u nog maar eens praten, als Duintjer niet op tijd terug is," vraagt Westra uitermate vriendelijk. Met een slag valt de deur achter Leslie in het slot. „Zo zijn de mensen met wie ik nu samenwerk," zegt Westra met een zucht. „Wat denk jij er van, Meul kens?" En Meulkens, die de gang van zaken met stijgende belangstelling heeft gevolgd antwoordt doodrustig „Die jongenKomt vast en zeker terug." VIJFTIENDE HOOFDSTUK. „Je ziet, met welke moeilijkheden je oude baas te maken heeft, Meul kens," zegt Westra, als hij weer tegen over z'n bezoeker zit. „O, dat is waar ik zal nu eerst een trein voor de jongen moeten opzoeken.' Hij gaat terug, grijpt een spoor boekje uit de Ia van z'n bureau en zoekt de trein uit. Westra schrijft de tijd op een pa piertje en nauwelijks is hij daar mee gereed, of Harry meldt zich al weer. „Je hebt er nogal drukte over ge maakt, dat je weg mag, is het niet?" vraagt Westra als de jongen weer voor z'n bureau staat. „Had ik het geheim moeten hou den, meneer?" vraagt Harry ver schrikt. „Nee, dat was niet nodig. Maar je kan je misschien voorstellen, dat de anderen razend jaloers op je zijn?" „Heb ik niet aan_ gedacht," zegt Harry benepen. „Nou ja, het is niet zo erg," stelt Westra hem gerust. De jongen hoeft niet te weten, dat hij een binnen huis-revolutie heeft ontketend of eigenlijk heeft hij die alleen maar versneld. „Je trein gaat vier minuten over vier," vervslgt Westra. „Die kan je op je gemak halen. Je weet de weg naar het station? Recht toe recht aan. Mooi. Hier staat de trein, die je terug moet nemen. Eerder hoeft niet later mag niet. Daar heb ik je woord voor. Als je tóch later zou komen," zegt Westra, „breng je mij in moeilijkheden En je verknoeit het meteen voor alle anderen. Dat heb je goed begrepen?" Harry kijkt de directeur strak aan als hij bevestigend antwoordt. Westra duwt hem het „spoorbrief- je" in de hand en loopt met hem mee naar de deur. Daar zegt hij zo zacht, dat Meulkens het haast niet hoort: „Je hebt nu voor een paar uren je vrijheid jongen.... vanavond kan je naar de maan kijken, weet je nog wel?" (wordt vervolgd) t*--| ||M— VRIJDAG 3 APRIL 1953 HILVERSUM l 402 meter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; d.oo Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.30 Passie-dienst; 11.45 Gramofoonmu ziek; 12.00 Idem; 12.30 Land- en tuin- bouwmededeiingen; 12.33 Gramofoonmu ziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Viool, cello en piano; 13.55 Gramofoon muziek; 15.00 Negro spirituals; 15.15 Voor dracht; 15.45 Gramofoonmuziek; ic.00 „Verbena's voor de tuin en het overhou den van de kamer-azalea", causerie: 16.15 Kamermuziek; 16.50 Vocaal ensemble en solisten; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.40 Gramofoonmu ziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Gramo foonmuziek; 18.15 Klein koor; 18.30 Huis muziek; 18.50 Nieuws en weerberichten; 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst; 20.15 „Matthaus Passion"; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7 10 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 3.13 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek: 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 ..Kinderen en mensen causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.55 Or gelspel; 11.15 Radiofeuilleton; 11.35 Bas- bariton en piano; AVRO: 12.00 Promena de orkest en soliste; 12.30 Land- cn tum- bouwmededelingen12.33 Sport en prog nose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13-20 Gevarieerde muziek; 13.45 Kookpraatje; 14.00 Orgel en alt; 14.30 Voordracht; 14.50 Gramofoonmuziek: VARA: 16.00 Kamerorkest; 16.35 Voor de jeugd; 17.00 Kinderkoor; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 „Achter de horizon", geschiedenis des Vaderlands; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.10 „Boeven, Burgers en Brigadiers", klankbeeld; VPRO: 19.30 Avondmaal- dienst; 20.45 Kamerkoor en orgel; VARA: 21.00 Cabaret; 21.35 Vocaal dubbelkwartet 21.55 Buitenlands weekoverzicht; 22.10 Pia norecital; VPRO: 22.40 „Vandaag cause rie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.30- 24.00 Idem. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter. 12.15 Gramofoonmuziek^ 13.00 Nieuws; 13.15 „Jezus' Dood", cantate; 14.45 Programma voor Goede Vrijdag; 16.00 Orkestconcert; 17.00 Nieuws; 17.10 Gewijde muziek: 17.35 Kruisliederen; 18.00 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.50 Causerie; 20.05 Kinderkoor; 20.15 Interna tionale Radio Universiteit; 20.45 Kunst- kaleidoscoop; 21.00 „De bloedige dagvaert ons Heren", oratorium (ïste deel); 22.00 Nieuws; 22.10 Causerie; 22.15 „De bloedige dagvaert ons Heren", oratorium (2de deel); 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS. 484 meter. 12.10 Omroeporkest, koren en solisten; 13.00 Nieuws; 13.10, *.4.00 en 15.00 Gramofoon muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gramofoon muziek; 17.30 Zang en piano; 17.50, 18.30 en 19.30 Gramofoonmuziek: 19.45 Nieuws: 20.00 Symphonie-orkest. Gramofoon muziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoon muziek; 22.50 Nieuws. I

de Stem | 1953 | | pagina 5