44EMES Si Z.-VEAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren Diaboolzuilen uit Terneuzen versterken Neerlands dijken VEEL DANKBETUIGINGEN VOOR HULST Vlassers uit Dreischor naar Zeeuwsch-Vlaanderen Mc Minis 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 APRIL 1953 2 Eenvoudigmaar uiterst doelmatig Belangstelling voor patent van „De Hoop Zelfs aesthetisch Subsidies voor kankerbestrijding Goese Avondnijver heidsschool Uitspraak dodelijke aanrijding Nationale Reserve 78-jarige redde drie kinderen De eerste caissons arriveerden De overvaller van Liesje van Breda Het autobus-ongeval te Rilland-Bath Diploma-uitreiking en bevordering Ir. van Soest bevorderd Molen op de wal aangekocht Prachtig staaltje van solidariteit TERNEUZEN „Strijd aan het witte front" AXEL „OPTIMA" MATRAS HULST WitGele Kruis groeide Wij maken Tan U een held op sokken... P.M.v.d. WALLE GOES VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN NA H Decla In Fij !iE N.V. „DE HOOP" IN TERNEUEN is een in Zeeuwsch-Vlaanderen en ver daarbuiten welbekende fabriek, die zeer „gewichtige" pro ducten vervaardigt. Voor alles wat van beton is, kan men bij De Hoop terecht en ver van de Zeeuwsch-Vlaamse havenstad kan men de gele vrachtwagens op de wegen tegenkomen, geladen met de zware vrach ten. Het zijn niet alleen tegels, trottoirbanden enz., die De Hoop maakt. Dergelijke artikelen komen het eerst in gedachten, maar de grote be- tonfabriek produceert allerlei voorwerpen van beton. Eén der opmer kelijkste is een dezer dagen weer des te meer in de belangstelling ge komen. We bedoelen de diahoolzuilen voor dijkglooiingen. Voals alle jaren staat ook nu De Hoop weer met een grote stand op de Jaarbeurs in Utrecht en het is zeker niet zonder reden, dat er een grote ruimte is gewijd aan het pro duct ,dat de zaak reeds sedert 1937 voert. Overal in het Westen van Ne derland wordt thans gedacht en ge sproken over dijkherstel en dijkver sterking. Welnu, de diaboolzuilen van De Hoop zijn voorwerpen, die de dijken bouwers zeer interesseren. De Ter- neuzense betonfabriek is er al lang op uit, om materialen te vervaardigen welke door een speciale vorm bijzon dere capaciteiten bezitten. Daarvan leggen de M-tegels b.v. eveneens ge tuigenis af. Het is bekend, dat een pad van gewone, platte tegels nog al eens wil verzakken. Daarom heeft De Hoop een tegel ontworpen, die aan de onderzijde als het ware vier holle vakken heeft. Daardoor wordt ver schuiven zo goed als onmogelijk ge maakt. Een rijwielpad b.v., dat van deze tegels is gelegd, kan zonder „kantopsluiting" gemaakt worden. De M-tegels zetten zich vast in de grond en hoewel er langs de randen van zo'n pad geen randen liggen, blijven de te gels precies op hun plaats. Ook de zware tegels voor garage vloeren of voor parkeerplaatsen enz. hebben de eigenschap een stevig ver band te houden. Deze zware tegels passen n.l. met zogenaamde diabool- sluitingen in elkaar. RAMP BEWEES STEVIGHEID rytzelfde principe nu is toegepast in de diaboolzuilen voor dijkglooi ingen. De uitvinder daarvan is de heer I. Streefkerk, technisch hoofdambte naar van Rijkswaterstaat. In 1941 Voor Middelburg en Rotterdam LIEfT Koningin Wilhelmina ronds voor de Kankerbestrijding heeft wederom een tweetal subsidies ver strekt ten behoeve van de behande ling van kanker. Het door de vereni ging gesteunde subcentrum voor de kankerbestrijding Middelburg ont vangt een bedrag van f 70.000 voor de aankoop van radium en bestra- lingsapparatuur, Het Radio-Therapeu tisch Instituut te Rotterdam krijgt f 56,000 en behoeve van de aankoop van een Röntgen-diagnostiek appa raat. Diploma-uitreiking TN DE GOESE Ambachtsschool had -1 de diploma-uitreiking plaats van bovengenoemde inrichting. De heer Haasdonk sprak een inlei dend woord en herdacht de leerling F. v. d. Burg, die te Kruiningen bij de stormramp omkwam. De directeur der school, de heer Buurman, sloot zich hierbij aan. deel de een paar levenslessen uit en over handigde de geslaagden het diploma. Namens de leerlingen dankte A. Reynhout directeur en leraren. r\E Bredase Rechtbank veroordecl- de de Roosendaalse aardappel handelaar A. H. V., die op 30 Mei van het vorig jaar op de weg tussen Et- ten en Roosendaal inreed op een co lonne van de Nationale Reserve, waardoor 1 man werd gedood en 12 gewond, tot een gevangenisstraf van 5 maanden en 2 jaar ontzegging rij bewijs. De Officier van Justitie, mr. Hustinx, had 14 dagen geleden 8 maanden en 3 jaar ontzegging ge- eist. kreeg hij het patent daarop en De Hoop is de enige Nederlandse fabriek die ze mag fabriceren. Het eerste proefvak werd te Goes gelegd. Hoe goed ze voldoen, blijkt uit de enorme aantallen die in de afgelopen jaren reeds afgezet zijn. Niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen werden ze gebruikt, doch ook ver daarbuiten. Overigens is bijna de gehele Zeeuwsch Vlaamse kust verstevigd met de dia boolzuilen. Ze liggen bij Breskens, te gen de glooiing van de nieuwe Braak- mandijk, bij Cadzand op vele der Zeeuwse eilanden, ook aan de Ame landse kust. Hoe werkt deze diabool-dijkverde- diging? Er zijn drie soorten zuilen, de typen A., B. en C. Voor zware zee weringen zijn ze ieder van 20 tot 25 cm. hoog en voor kanaalglooiïngen 12 cm. Ieder der drie typen heeft een apart profiel. Ze passen met visbek- en zwaluwstaartprofiel precies in el kaar. De typen A en B hebben uit springende en C inspringende vlakken. Door een vierde type, D toe te voe gen. dat eigenlijk een C met een ver hoogde kop is. kan men dus de dijlc- glooiïng van uitstekende koppen voor zien, welke fungeren als golfbrekers. Een van deze diaboolzuilen beklede dijk biedt daardoor ook een zeer le vendige aanblik. Wat echter voorna mer is: de zwaarste golven "open er zich op te pletter. De diaboolzuilen- verdediging van het waterschap „Oud en Jong Breskens" b.v. vertoonde na de ramp van 1 Februari geen enkele beschadiging, terwijl hoger gelegen bouwsels van zware muren naar be neden gestort kwamen! VOOR DIJKHERSTEL IT en van de grote voordelen van dit systeem is b.v. het feit, dat de blokken, die veertig a vijftig kilo wegen, goed hanteerbaar zijn. Bo vendien kunnen zelfs ongeschoolde ar beiders het dijktalud gemakkelijk be kleden. De vormen der zuilen wijzen eenvoudig-weg uit, hoe het moet. Toen minister Algera de Jaarbeurs bezocht, toonde hij zich zeer geïnte resseerd in het systeem. En hij zag er wel iets in voor het algemene dijk herstel in het land. Voor de dijkver sterking, dié op vele plaatsen, ook waar de ramp geen doorbraken te weeg bracht, nodig is zullen de dia boolzuilen uit Terneuzen een gewild middel zijn. Overigens rekent De Hoop daarop. Er zijn al verscheidene opdrachten voor de levering van de zuilen voor vele dijkvakken gegeven. En er zul len er nog meer volgen. Rijkswater staat heeft een Centrale Inkoop Com missie voor het dijkherstel benoemd en deze commissie blijkt veel te voe len voor de zo eenvoudige ,doch prac- tische diabolen. De Hoop zal dus op volle kracht- moeten draaien om deze zuilen te fa briceren. Op zo'n manier helpt een Zeeuwsch-Vlaamse industrie mee om het land voor de kracht van de zee te beschermen! Schuurtje te Nieuw-Borgvliet raakte in brand AAN de Oude Huybergsebaan te Nieuw-Borgvliet konden Woens dagmiddag drie kleuters, die met lu cifers hadden gespeeld, ter nauwer- nood uit een brandend schuurtje worden gered. Een zoontje van de heer Ha ver mans, vier jaar oud, haalde lucifers weg en met een broertje en een buur meisje, ging hij ze in het schuurtje afstrijken. Ineens vloog er wat stro in brand en binnen enkele minuten stond het schuurtje in lichterlaaie. Een der huurlieden, de 78-jarige heer van Oers, hoorde de kinderen gillen. Hij bedacht zich geen moment en ging het brandende schuurtje in. Op het nippertje kon hij de kinderen in veiligheid brengen. Zijn kleren raak ten daarbij in brand, maar gelukkig liep hij geen ernstig letsel op. Het schuurtje, achter de woning van de heer Havermans, brandde tot de grond toe af. Ook het dak van de aangrenzende schuur raakte in brand. De brandweer was spoedig op de plaats van de brand, maar bij ge brek aan bluswater kon ze niet snel genoeg optreden. Een bewijs temeer, hoezeer een goede bluswatervoorzie- ning voor Nieuw-Borgvliet momenteel dringt. Voor de dijkdichting Te groot voor de Goese haven TAE VIJF EERSTE drijvende caissons voor de dichting der Zeeuwse dij ken, welke in serie te Rotterdam worden gemaakt, arriveerden gister voor het Goese Sas met de bedoeling geborgen te worden in de Goese ha ven. Deze caissons die ruim elf meter lang en ruim zeven meter breed wa ren, bleken echter veel te groot voor de beperkte omvang van de haven, welke tegenwoordig, nu het vracht vervoer per schip zozeer toenam, toch reeds te- klein is. Hoogstens twee konden er gemeerd worden aan de meerpalen bij het Goese Sas, maar de havenmeester ried de verslepers aan de caissons te bren gen naar het kanaal door Zuid-Beve land of ze te verankeren in de Zand- kreek. Aan deze wenk is gevolg gegeven. Tot 12 jaar veroordeeld (GISTERENMORGEN heeft het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch ar rest gewezen in de zaak tegen de 30- jarige arbeider J. de W. uit Tilburg, die op 31 Maart verleden jaar het 19- jarige meisje Elisabeth van Breda op het pad langs het kanaal tussen Til burg en Hilvarenbeek overviel en door wurging om het leven bracht. Het Hof bevestigde het vonnis van de rechtbank te Breda, die de W. ver oordeeld had tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van het voor arrest en ter beschikking stelling van de regering. De advocaat-generaal had ook bevestiging van het Bredase vonnis geëist. Gewonden weer thuis ETNKELE arbeiders, die bij het grote ongeluk met de autobus te Ril land-Bath gewond raakten, zijn zo ver hersteld, dat zij voorzichtig naar huis konden worden vervoerd. Het zijn H. Kas. A. Sprenkels en J. de Bruin, allen uit Sprundel. Zij zullen thuis verder worden verpleegd. Aan de Avondtekencursus te Hulst TAINSDAG vond in de R.K. Techni- sche School te Hulst de uitrei king plaats van de diploma's aan en de bevordering van de leerlingen van de Avondtekencursus. De burgemeester van St. Jansteen, de heer Geirnaerdt, opende de verga dering en gaf het woord aan de di recteur van de school, de heer Th. Winnubst, terwijl ook de moderator der school, de eerw. heer van Bavel, de leerlingen toesprak. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de gediplomeerde leerling Schalkens uit St. Jansteen een dank woord tot bestuur, directeur en lera ren. TAE rijkstuinbouwconsulent voor Zee- land te Goes, ir. W. v. Soest, is te rekenen van 1 Sept. j.l. af, bevorderd van ingenieur eerste klas tot hoofdin genieur. TN ANDERHALF UUR werkte de ge- meenteraad van Hulst zich door de agenda heen. Bijzondere voorstellen stonden er deze keer niet op. De mo len op de stadswal werd voor f 5000.- aangekocht en is dus nu van de ge meente. De begroting houdt nu nog dertigduizend gulden beschikbaar om het bouwwerk te restaureren. Ook met het voorstel om de Hul ster Nieuwlandweg in beheer en on derhoud over te nemen, kon de raad zich verenigen. Dit geldt voor het gedeelte dat op het grondgebied van de gemeente Hulst is gelegen. De zij- kantwegen van deze weg werden aan gekocht van mr. P. Vogelvanger te Rotterdam. Het uitbreidingsplan van de ge meente wordt voor een deel herzien. Het voorstel om deze herziening voor te bereiden, ging er eveneens door. De parochie-bibliotheek kreeg een subsi die van vijf cent per boek per jaar en de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege en de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen kregen honderd gulden subsidie uit de gemeentekas. Dit bedrag zal worden verdeeld naar gelang de gezindte van de in het be treffende jaar in dienst zijnde Hul- sterse militairen. Niet alleen de Oudheidkundige Kring „De vier ambachten", maar iedere oprechte Hulstenaar, zal het op prijs stellen dat de ruimte van de Kring in het Stadhuis, welke al is uitgebreid, wordt ingericht. DE STEENSTRAAT "TUSSEN de ingekomen stukken wa ren enthousiaste brieven van Zie- rikzee, van Graauw, van Vogelwaar de en van de Melopolder, om Hulst te danken voor de bij de watersnood ver leende hulp. Ook Poortvliet sloot zich bij die dank aan. Ook bleek de raadsleden dat de ge meente het hoger beroep bij het Ge rechtshof te Den Haag, inzake de kwestie Scheele, heeft gewonnen. In de rondvraag leverde de heer D. v. d. Walle enige critiek op de pas ingestelde veerdienst Perkpolder Hoedekenskerke, zowel wat betreft de frequentie als het feit dat er geen auto's mee kunnen. De voorzitter echter stelde het op prijs, dat Hulst, evenals de overige ge meenten die voor de instelling van deze veerdienst gepleit hadden, van het provinciaal bestuur zo spoedig antwoord-in-daden gekregen had. Ook roerde de heer v. d. Walle de verbetering van de Steenstraat aan. Hij vroeg hoe lang het zou duren voordat het werk klaar zou zijn. Het antwoord luidde dat men probeert nog voor de Meikermis de stoepen in orde te hebben. Daarna kan dan de bestra ting volgen. Heel het werk wordt zo spoedig als maar mogelijk is afge maakt. Men Is Intussen al bezig met de stoepen. Er komt in de Steenstraat geen uniform trottoir. De bestaande particuliere stoepen blijven gehand haafd, zij het dat ze practisch alle een dringende verbetering behoeven. De heer Willemstein zou op de open plek bij de v. d. Leyenlaan in „Korea" graag een bescheiden kinderspeel plaats zien. „Dat ligt op de weg van het particulier initiatief", antwoordde de voorzitter. Het is, wanneer men de ze zaak particulier aanpakt, natuur lijk wel mogelijk daarbij de volle steun van het gemeentebestuur te krij gen. JAf gemeente Dreischor op Schou- wen-Duiveland is een dorp van vlassers Het lot dat deze gemeente op de eerste Februari trof. heeft in het bijzonder de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers getroffen. Om nóg meer voor de getroffen gebieden te kunnen doen, hebben St. Jansteen, Koewacht en Aardenburg nu een origineel ini tiatief genomen, teneinde de door de ramp geslagen vlassers te helpen. Met de medewerking van de R. K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond is er een regeling ontworpen om aan een aantal vlassersgezinnen, zowel werk gevers als werknemers, onderdak én werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaan deren te verschaffen. Vandaag komen te Aardenburg, Koe- I wacht en St. Jansleen verscheidene l vlassers uit Dreischor met hun ge zinnen aan. Zij verblijven daar zo lang als noodzakelijk zal zijn, als evacué. Hun collega's zorgen er voor dat ze kunnen werken en handel drij ven. De jongeren onder de evacué's kunnen tevens profiteren van de twee Zeeuwsch-Vlaamse vlassersscholen, die de bond te Koewacht en in Eede (Aardenburg) bezit. De Zeeuwsch-Vlaamse vlassers heb ben hiermee een prachtig staaltje van solidariteit en naastenliefde getoond, dat waard is de werkers in de zo specifiek Zeeuwsch-Vlaamse nijver heid nog eens extra in het zonnetje der waardering te zetten! Bovendien ook een ere-saluut aan de burgemeesters der drie gemeenten, die er in geslaagd zijn de evacué's in deze tijd van gebrek aan huisvesting in korte tijd onder dak te brengen. AVONDTEKENSCIIOOL MET WERKPLAATSPRACTIJK De op 31 Maart beëindigde cursus van de Avondtekenschool gaf het vol gende resultaat: Aanwezig w;aren aan het eind van de cursus, 201 leerlingen. Een getuig schrift werd verleend aan: 53 leerlin gen. Een verklaring verkregen 16 leer lingen. Bevorderd werden 85 leerlin gen. Totaal 154 leerlingen. Niet be vorderd of geen getuigschrift 16 leer lingen. Speciale cursussen 31. Totaal 201 leerlingen. Sluiskil CONTACTCOMMISSIE ZAL DE KATHOLIEKE RAADSLEDEN TERZIJDE STAAN Naast de goedkeuring van de voor gelegde candidatenlijst was ongetwij feld het bovenstaande het vruchtbaar ste resultaat van de besprekingen der katholieke kiezers, op hun bijeen komst in het Parochiehuis. In nauwe samenwerking met de ka tholieken uit Terneuzen werd een candidatenlijst samengesteld en aan de kiezers van Sluiskil voorgelegd. De ze lijst had de algehele goedkeuring van de aanwezigen. Eveneens 't voor stel om aan deze lijst een voorkeur stemming te verbinden. Vanzelfspre kend kwamen op deze vergadering verschillende wensen naar voren, die men in de toekomst gaarne verwezen lijkt zou zien. Een lijst van wensen. Het zou ons te ver voeren deze alle te vermelden, temeer daar wij reeds kort geleden een groot aantal hebben kenbaar gemaakt. Ook nu weer werd de klacht naar voren gebracht dat Sluiskil niet had ontvangen datgene waar het recht op heeft, om even naast al het andere een bepaalde eigen kwestie aan te roeren, een kwestie waar specifiek katholieke be langen mee worden gediend, dacht men aan de subsidie-regeling R.K. Ziekenhuis te Sluiskil t.o.z. van het ziekenhuis te Terneuzen. Een pijnlijk geval, waaruit ongetwijfeld de ka tholieke kiezers hun lering zullen trekken. Teneinde de gekozen candl- daten, die aanstonds zitting gaan ne men, meer voorlichting te geven be treffende de wensen en verlangens, die onder de bevolking leven, werd een contactcommissie in het leven geroepen, waarin verschillende perso nen uit diverse lagen van de bevol king zitting zullen nemen. Sas van Gent Geslaagde opvoering te Prospolder LTEBBEN de jonge boeren uit Pros- perpolder (Belgisch gedeelte) bij gestaan door enkele andere heren met groot succes opgevoerd „De Duivel- schuur" van Const. Lindemans en was hun eerste optreden voor de bewoners der Parochie Prosperpolder een open baring, prompt 4 weken nadien voer den de Jonge Boerinnen op het spel in drie bedrijven „Strijd aan het witte front" van Wilt van den Berg. Het mag hier gerust en zonder over drijving gezegd worden dat deze jon ge boerinnen iets gepresteerd hebben, dat eenieders bewondering heeft weg gedragen. Zij, die deze opvoering niet hebben gezien, hebben zeer veel ge mist. De ijver en het enthousiasme, waarmee de dames de repetities heb ben gevolgd, was reeds een voorteken, dat de uitvoering moest slagen. De zuivere uitspraak, waaraan zeer veel zorg is besteed, was dan ook perfect. De verschillende rollen, en het wa ren in dit stuk alle moeilijke rollen met aparte typeringen van karakters, werden voor een beginnende club zeer aannemelijk voorgedragen. Hoe hebben wij verbaasd gestaan over de voorname en toch niet overdreven sfeer die er lag in het ziekenhuis. Hoe rustig en standsbewust bewogen zich de verpleegsters over het toneel en deden zij hun werk alsof dit reeds ja ren hun dagelijkse bezigheid was. De dames, die de rollen vervulden van Dokter Verheyen en van de Hopfd- verpleegster, deden dit met een toe wijding, die ontzag afdwong. Hoe voornaam werden de rollen gespeeld door Mevr. Smetsers en Mevrouw Bouman. Hier was absoluut geen spra ke van overdrijving, doch wel van eenvoud en liefdevol spel bij de een. en wroeging en smart bij de andere. Daatjè Thijssen bracht de vrolijke noot in het stuk en het mag tot haar eer gezegd worden zij deed dit zeer goed. De vertolkster van deze rol ontpopte zich als een echte komiek, die echter weet dat beheerst spel ook in de vrolijkheid het verre wint van het overdreven doen. De rollen van de verpleegsters Coby van Haren, Gretha Hoogvliet en Freule Bets Wes- sels werden gespeeld met een toewij ding en charme, die de aanwezigen deden genieten en hun spel werd ademloos gevolgd. Zij waren het. die de hoogtepunten in het spel brachten en het mag tot hun eer gezegd wor den: zij slaagden hierin. De grime werd verzorgd door de heer F. van Ecken van Nieuw Namen en voldeed zeer.goed. Aan het decor was zeer veel zorg besteed. De doeken, voor het decor bestemd, waren bereidvol afgestaan door de Pastoor van Nieuw Namen. Het interieur was werkelijk een lust voor het oor. Jammer was dat de belichting verre van ideaal was, doch zulks is volgend seizoen beter. Prosperpolder kan met trots terug blikken op een paar geslaagde toneel opvoeringen. STATIONSSTRAAT BIJNA KLAAR. Het nieuwe wegdek, ln de Sta tionsstraat, dat deels uit ijzerstuk- keien en verder met klinkers wordt belegd, nadert haar voltooiing. Men is byna de Westkade genaderd, waar eveneens een klinkerdek zal worden aangebracht. PLANNEN VOOR BADHUIS EN KLEUTERSCHOOL GEREED De plannen voor het geprojecteerde badhuis, annex kleuterschool, zijn ge reedgekomen, alleen zijn er nog enige moeilijkheden voor het aanbrengen, van de verlichting in het schoolge- bouwtje. Eerlang zal dus onze gemeente naast een zwembad ook 'n officiële badin stallatie bezitten, waar eenieder ge bruik van zal kunnen maken. SPOEDEISENDE RAADS VERGADERING De gemeenteraad komt heden avond in spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van slechts één punt, n.l. Herziening besluit tot het rooien van de bomen langs de Westkade. Eén lijst. Naar wij vernemen zullen de A.R. en de Staatk. Ger. Partij bij de a.s. gemeenteraadsverkie zingen met één lijst uitkomen. Men ■wil zo de bestaande zetelverhouding behouden. Advertentie) ONS OORDEEL over VOORDEEL! Het zit niet in de lagere prijs, maar inhet duurzame bétere aanschaffen en dat goedkoop. KOOPT DAAROM EEN Fa. JULIA VAN DE WALLE HULST. Telefoon 54. 363-0 BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Hulst maken bekend: le dat de Gemeente-Secretarie, het kantoor Gemeentewerken, het kantoor van de Gemeente-ontvanger en het kantoor van het Gemeente Gasbe drijf op Goede Vrijdag (des namid dags) en Paaszaterdag voor het pu bliek zijn gesloten. Het kantoor van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand Is op Paaszaterdag geopend van 10.30—11 uur. 2e dat in verband met 2e Paasdag de wekelijkse marktdag wordt ver plaatst van Maandag 6 April naar Dinsdag 7 April. Hulst, 1 April 1953. Burgemeester en Wethouders voor noemd, 358-0 B. A. Th. M. Truffino, voorzitter. J. F. van Denderen, secretaris Toch nog armlastig MAAR UIT het jaarverslag van de plaatselijke afdeling van het Wit Gele Kruis blijkt, zijn er in het af gelopen jaar 82 nieuwe leden toegetre den. Het ledenaantal is nu gestegen tot 922, hetgeen éen mooi cijfer is, doch in feite is het Wit-Gele Kruis niet compleet zolang nog niet alle katholieke Hulstenaren lid zijn. Het bestuur is gelukkig steeds in de ge legenheid om, zo de nood ergens zou dwingen, een bepaald gezin voor een zeer geringe vergoeding het lidmaat schap aan te bieden, dank zij de gel delijke steun van het parochieel arm bestuur en de St. Vincentius Vereni ging. Overigens zou toch voor bijna niemand het lidmaatschap financieel een zo groot bezwaar zijn. Hoewel de afdeling over dit jaar een voordelig saldo van bijna zeshon derd gulden boekte, Is de schuld van de vereniging nog ongeveer drie dui zend gulden. De afdeling is dus al tijd nog armlastig. Om die reden is het bestuur zeer erkentelijk jegens de adviseur, deken Plasschaert, die het Wit-Gele Kruis het mogelijk maakte eenmaal in de tien jaren een kerkcollecte te houden. Hoe druk de wijkzuster het gehad heeft, blijkt uit de cijfers. Zuster Fassaert heeft in totaal 4762 bezoe ken afgelegd. Dat is dus ongeveer 14 per dag. Zon- en feestdagen meege rekend. Het jaarverslag sluit dan ook volledig aan bij de lof die haar al door zovele verpleegden werd be tuigd. de van dit verdedigingsapparaat be sprak .De filmpjes waren zeer in structief en het resultaat was dat weer enkele vrijwilligers zich opgaven. Zo spoedig mogelijk zal met de cursua begonnen worden. Sluis Advertentie) want nergens treft u zo'n prachtige sortering in alle prijsklassen. Firma Hulst StJansteen GEMEENTEBEGROTING GOED GEKEURD De gemeentebegrotingen zijn door de raad onzer gemeente vastgesteld en goedgekeurd. Dit als toevoeging aan het raadsverslag. Hierdoor kan het gemeentebestuur de bijna ge schonden reputatie bij het provin ciaal bestuur de reputatie n.l. van steeds zeer snel een modelbegroting in te dienen! weer volledig herstellen. RIOLERINGSPLAN AANVAARD De raad van onze gemeente heeft na een uiteenzetting van de directeur van Centraal Bouw- en Woningtoe zicht, de heer Roelands, het riole- ringsplan voor de te vernieuwen weg Hulst - St. Jansteen - Kapellebrug, aanvaard. Ben spoedige aanbesteding is nu dus te verwachten. Er zijn al besprekingen gaande om tegelijker tijd met het bestratings- en riolerings werk de water-, gas- en telefoonlei dingen daarbij te doen aanpassen. Zowel bovengronds als ondergronds wordt deze weg dus in de nabije toe komst aangepast aan moderne eisen. Boschkapelle NIEUW TORENUURWERK Het versleten torenuurwerk van de R.K. kerk zal binnenkort worden ver vangen door een nieuw. Tevens zullen nieuwe wijzerplaten worden aange- gebracht. Deze verbetering komt ze ker niet te vroeg, maar de financiële positie van de kerk heeft een eerdere uitvoering van dit plan niet mogelijk gemaakt. Ossenisse AANGESPOELD Aan de zeedijk bij Ossenisse Is een pak geperst katoen aangespoeld. Ver moedelijk is dit strandgoed afkomstig van het Belgische s.s. Liège. Het ruim 200 kilo wegende pak werd naar Os senisse overgebracht en aldaar opge slagen. Schoondijke STRATENPLAN VORDERT. Langzaam maar zeker wordt het stratenplan, zoals dit in het herbouw plan der gemeente Is geprojecteerd, ten uitvoer gebracht. Momenteel wordt hard gewerkt aan de bestrating van de Prinses Beatrixstraat, waar van een gedeelte in zeer slechte toe stand verkeerde. Het plein voor de in aanbouw zijnde R. K. Kerk is vol tooid. Het ziet er naar uit dat ook in 1953 de oude garage van de heer Viaene op het Dorpsplein zal kunnen worden gesloopt. Na afbraak zal dan alleen nog de muziektent als ont sierend element achterblijven. Aan de heer Viaene werd n.l. en kele dagen geleden vergunning ver leend tot het bouwen van twee woon huizen met garage aan de Dam straat. Benoeming. Tot onderwijzer aan de R. K. Lagere School te 's-Heeren- berg (Gld.) is benoemd onze dorps genoot R. Hamers. Breskens VISMIJN 8349 kg. exportgarnalen voor f 0,60 —1.59; 434 kg. binnenlandgamalen voor f 0,701,10; 744 kg. bot voor f 0,160.19; 145 kg. schar voor f 0,16 —0.50; 33 kg. schol voor f 0,180..42; 8 kg. tong voor f 1.50—1.61; 142 kg. rog voor f 0,31—0,42. Biervliet VERGADERING K.L.D. Ter completering van het reeds gevormde korps Luchtwachtdienst in onze gemeente werd in het gemeen tehuis een nieuwe wervingsavond be legd, welke echter, ten dele te wij ten aan het stormachtig weer, een be trekkelijk geringe opkomst oogstte. Burgemeester A. P. Kostense open de deze avond, waarna kapitein Ban ning uitvoerig de noodzaak en waar- K.V.P.-CANDIDATENLIJST De groslijststemming voor de K.V. P.-candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen heeft tot resultaat gehad dat de hieronder ver melde candiaaten als volgt zijn ge plaatst: 1. C. F. A. Dekkers, M. R. J. van Winsberghe, 3. A. C. v. d. Horst, 4. F. H. Dusarduyn, 5. R. J. Plas schaert, 6. A. A. van Deursen, 7. A. A. !D. Breyaert, 8. J. P. J. Horck, 9. J. F. Smoorenburg, 10 mevr. Smooren- bu:g-van Duin, 11 J. J. van Hee. W aterlandkerkje CANDIDATENLIJST K.V.P. De candidatenlijst K.V.P. voor de a.s. verkiezing van de leden van de gemeenteraad is door de R.K. kiezers in een op 30 Maart 1953 in het café ,,In den Koning" gehouden bijeen komst als volgt samengesteld; L. A. A. Buijck, 2 L. Veraart; 3 J. E. V. de Milliano; 4 J. M. de Maat; 5 Ed. Ver- heije; 6 L. verheije; 7 C. J. Wijffels, 8 P. J. Wijffels. BENOEMING GEMEENTE-ARTS Tot gemeente-arts is door het ge meentebestuur benoemd dr. A. C. Brouwer, arts te IJzendijke. Deze be noeming is gedaan ter vervulling van de vacature die is ontstaan door ver trek van dr. I. Buskop, voorheen arts te oostburg. HULP WATERSNOOD Van het gemeentebestuur te Hoofd plaat werd een dankbetuiging ont vangen voor de hulp die de inwonen van Waterlandkerkje geboden hadden op 2 Februari j.l, voor versterking van de zeewering te Hoofdplaat. HET PROGRAMMA VOOR KONINGINNEDAG. Dezer dagen kwam het bestuur der Goese Oranjevereniging bijeen ter bespreking van de viering van de jaardag van H. M. Koningin Julians, Gezien de wens van H. M. besloot het bestuur aan deze viering een uiterst sober karakter te geven. Een voorlopig programma werd samenge steld, dat er als volgt uit ziet: Des mogens om 8 uur Carillon-be speling daarna filmvoorstelling in de Bioscoop voor de schooljeugd. Deze voorstellingen duren hoogstens één uur, zodat er des morgens drie en des middags nog één voorstelling wordt gegeven. Gepoogd wordt te ver tonen een natuurfilm, een tekenfilm en een film, die betrekking heeft op Koninklijk Huis. Telkens na afloop van een filmvoorstelling zullen de aanwezige kinderen een tractatie ontvangen. Des avonds zal worden geconcerteerd door de beide Goese muziekverenigingen. Voorts besloot het bestuur zoveel mogelijk gelden te reserveren voor een waardige viering in 1954 van de 45ste jaardag van H. m. Koningin Juliana. 's Heer Arendskerke BOERENLEENBANK HAD GUNSTIG JAAR De Coöperatieve Boerenleenbank hield haar jaarlijkse algemene verga dering onder voorzitterschap van de heer D. Lindenbergh. De voorzitter gaf een overzicht over 1952 en merkte het aan als een gunstig jaar. De net to-winst was f 12.226,53. Het balans totaal bedroeg f 4.325.981,53, de om zet bedroeg bijna f 30.000.000. Aan spaargeld was ingelegd f 3.401.036,30, waarvoor een rente van 2.64 pet. vergoed werd. Per 31 Decern- ber 1952 waren er 2016 spaarrekenin gen, 264 lopende rekeningen, 122 voor schotrekeningen aan particulieren en 17 aan rechtspersonen. Het ledental was 418. Tot lid van het bestuur werd her kozen de heer Adr. Blok, Nieuwdorp, en als lid van de raad van toezicht de heer C. Minderhoud te Nieuwdorp. Het huishoudelijk reglement werd gewijzigd volgens voorstel van het bestuur. Na de vergadering werden nog en kele films vertoond, die zeer in d« smaak vielen. PROEFTOCHT KUNGSHOLM Het vlaggeschip van de Zweden Amerika-lijn „de Kungsholm", welke op ,4e Schelde" alhier wordt ge bouwd, nadert zijn voltooiing nadat er twee jaar aan gewerkt Is. In Juli a.s. zal de technische proeftocht worden gesmaakt en in Oc tober volgt de oplevering. Advertentie) GENT. Kon. Nederl. Schouwburg: De Misanthroop. GOES. Grand: Jane Eyre. MIDDELBURG. Electro: Het leven van Beethoven. VLISSINGEN. Alhambra: Artisten- tragedie. OOSTBURG. Ledel 19.30 uur: The greatest show o»n earth. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Treinroof in de Missouri. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: TU see you in my dreams. et reel een wei zwingel precies hechte Liet beg verer die nut sies en van hun groep gro kwam to ging met met een tot verbe bewerkinj gevestigd De vlas Jansteen, Kring Hu waren, ha van een vlassersscl cursussen De Rij] vlasteelt ge, werd Demets te voor de In hetze ging te K terroterij gustus kon van de Ko fort de op AL SPOl dat bij bine onmi: ze installa op reeds van het b Het jaar werden to* ken vlas Op 23 voor R. VY/OENSI aula v singen een voor H.B.S. delingen k: deden ook kath. H.B.Ï duscollege) Agnes M: de afd. jonj prijs strijkc Middelburg jongens me Agnes Ms van Adema en Frans knecht" uit pROF. DR nificus i school in D aan de heer teur van de hangwagenfa hij benoemd sa aan bor in verband i van de DAF jubileum bet recteur van De erepromo in Delft plaa QP HET EI!» van Fijna houden, dienc motie in, gcri miniver Alge terstaat in de tie werd dooi steund. Buigt ze zelfs zeer De tekst lu „De gemeer Heijningen, o) dering bijeer bende van 1 de handeling mer der Stat minister van de indruk overgrote m< van de buiter waarschuwd niet wilden der gingen, overwegend rechte een bl beid en eigen fers van de meente wordt overeenkomsti verzoekt de te willen reet van zelfverwij mededeling oi offers gelegd nomen, vraagt de ter kennis te ter en gaat dag." MINISTER ZI. middag in He Wemmers geir van de directie directeur van

de Stem | 1953 | | pagina 2