ÜfagMa9 gi extern BIJEN VERGAREN het ZONLICHT ORCAM Chefarine 4 Stellendam houdt schoonmaak als nooit tevoren geraakt Imkersvak in de knel 4-voudige werking Wal een Wonderlijke Wereld een De Krachtproef TWEEDE BLAD WOENSDAG 1 APRIL 1953 Het„ is goed in deze dagen der Goede Week daaraan te den ken. nu vele gelovigen morgen aan de H. Communiebank zullen neer knielen, nu allen in de Paastijd daar worden verwacht. De Witte Donder dag laat zijn stille luister vallen over ons en de verborgen glans van het heiligst Sacrament en grootst geheim van ons geloof trekt onze gedachten naar het heilig Gastmaal, waarin Christus de Zijnen aan Zich ver bindt. Industrialisatie en belasting t staat als n paal boven water... is de zware ifiü#! Ook het kleinste heeft zijn wondere bestemming 100.000 in één kast ploeteren een hele zomer om honing bijeen te brengen Jongeren over humanisme Opgelet iwt Uwgeb(! (^RA D i TALRIJK zijn de plechtigheden, die in de loop der tijden op Witte Donderdag in onze kerken werden gehouden. Oudtijds vond op deze dag de verzoening plaats der open bare zondaars; zij vertoonden zich aan de kerkdeuren in de morgen van Witte Donderdag en werden dan door de priesters wederom in de ge meenschap der gelovigen opgeno men. In de bisschopskerken vindt ook nu nog de wijding der heilige Oliën plaats, die gedurende het jaar worden gebruikt voor de Sacramenten van Doopsel. Vormsel Priesterschap en H. Oliesel. Even eens in bisschopsplaatsen vindt hier en daar de voetwassing plaats ter herdenking aan hetgeen Christus deed bü zijn Apostelen voor het laatste Avondmaal. Maar de voor naamste plechtigheid, die in alle pa rochiekerken en kloosterkapellen plaats grijpt op Witte Donderdag is de viering der H. Mis. Weliswaar is deze steeds een herdenking van het H. Gastmaal, dat Christus met Zijn Apostelen vierde, maar op deze dag krijgt de herdenking een bijzondere sfeer. Vanzelf gaan de gedachten naar de zaal, waar Christus dit hoog heilig geheim heeft ingesteld en we zien voor onze geest de Heer met Zijn leerlingen aan tafel gezeten. Het is alsof we de woorden horen, die bij elke Consecratie worden herhaald maar nu komen ze van Christus' lip pen. Ja, de Witte Donderdag is door trokken van de stille en gewijde sfeer van de Avonmaalzaal. Js dat niet iets onbegrijpelijks, dat dit nu nog naleeft, daar het toch reeds zoveel eeuwen geleden plaatsgreep? Nee, integendeel, hoe zou het anders kunnen. Want wat daar Christus deed op die verheven avond, toen Hij af scheid nam van de Zijnen, het werd telkens opnieuw herhaald, over de hele wereld en in ieder kerk en zelfs in het kleinste kapelletje, waaraan een priester verbonden is, hebben deze wondere woorden geklonken Dit is Mijn Lichaam; dit is Mijn Bloed. Als een ononderbroken keten is het geworden, als een gouden draad, die door het kleed der eeuwen is geweven, en waardoor de mens met God op de meest innige wijze is verbonden gebleven. Hoever de mens ook van God kan zijn afgedwaald, wanneer hij terugkeert in de biecht, is dit Sacrament, dit ontvangen van hij H. Communie steeds de bezege ling van de herstelde vriendschap, het heilig Gastmaal, dat Christus voor al de Zijnen bereidt, voor de verloren zonen en voor de kinderen, die nimmer Gods vaderhuis verlie ten. Deze feestdis zal altijd de ver eniging herstellen met God en zal de vereniging der mensen onder el kaar verdiepen; het is het H. Gast maal, waarvan zielen leven. t In het door de watersnood zwaar getroffen Stellendam is men drnk J in de weer om de sporen van het door het water achtergelaten vuil te verwijderen. Overal ter plaatse ziet men de mensen bezig met het reinigen van het huisraad en J reddingsploegen zijn bezig met het leegpompen van ondergelopen I kelders. Zeer sterke amateurs te Raamsdonksveer 2e Paasdag Nftast de eerder genoemde renners hebben nu ook hun contract getekend: Jan Konings, Breda; Tinni Wolfs, Vlij men; Xees Paymans en Pauw Shollen, Tilburg; A. van Steenselen, Mijnsheren- land, vorig seizoen 2de bij de kampioen schappen van Nederland. Jan Plantaz zal vermoedelijk ook aan de start verschijnen. De sterke nieuwelingen: C. Klein, kampioen provincie Utrecht, Scholten, den Haag, winnaar Etten. MINISTER ZIJLSTRA geeft in zijn industrialisatie-nota ook toe, dat er in '52 'n teruggang is gekomen in de investeringen. Hij zegt, dat het peil van 1951 moet worden aange houden in de eerstkomende vijf ja ren. anders bereiken we ons doel niet. Hij is ook van mening, dat het vooral het particuliere kapitaal zal moeten zijn, hetwelk zal moeten worden aangetrokken. Van de voorgestelde belastingherzieningen verwacht hij ook „een krachtige prikkel" tot het aanvaarden van nieuwe projecten. We zouden deze verwachting gaarne willen delen. Doch in de kringen van het be drijfsleven en de financiële wereld ziet men het zo optimistisch niet. Daar vindt men de voorgestelde maatregelen maar half werk. En wat het thans officieel aangekon digde transformatiefonds betreft Ziet deze anti-revolutionaire mi nister daarin ook geen gevaren voor de versteviging van de over- heidsgreep op de verzekerings maatschappijen? Advertentie) ORCAM SUPÉRIOR DARK SHAG TOBACCO TTET gaat met de bijenhouderij de laatste jaren bergafwaarts. Er is niet veel belangstelling voor bij de jongelui en sinds de honing niet zo meer aan de prijs is, verdwijnen de oorlogs imkers, die indertijd om het gewin met een bijenstal begonnen zijn, als sneeuw voor de zon. |-|ET IS nu eenmaal zó, dat bijenhouden over het algemeen geen lucratieve bezigheid is. Dat weet de imker en er is er daarom niet een, wie het daarom uiteindelijk is begonnen. Bijen houden zou men het best een natnursport kunnen noemen. Een philosophische sport, zegt de heer Van der Zwaard Sr., met wie wij een praatje over bijen maakten. Het is een sport voor mensen met een contemplatieve natuur, die de rust kunnen opbrengen met deze diertjes om te gaan. zeshoekige celletjes, steeds volmaakt symmetrisch. Men luistert geboeid naar de verhalen van de volleerde imker, die vertelt van koninginnen, die gedurende drie weken 2000 eitjes per dag leggen, van de werkbijen, die de celletjes honing dichtmetselen met was. Met verbazing bekijkt men een kast met zijn vele raten. Duizenden bijen leven hier schijnbaar ordeloos, maar geen leven is meer geordend dan dat van een bijenvolk. Maximaal kunnen 100.000 bijeen in één kast wonen, de helft ervan is echter het meest gangbare aantaL MEER RENDEMENT. £)E K.V.P. - JONGEREN hebben zich nu ook met de kwestie van het humanisme bezig gehouden. En zij kwamen tot een radicaal standpunt. Hun voorzitter Drs. Co- sijn betoogde, dat 'n staat allereerst moet zorgen voor eigen voortbe staan. „De veiligheid van de staat is van hoger waarde dan het dier baarste democratisch spelregeltje. Aan de force-majeur van een straf schop kan zelfs geen parlementair magisch vierkant ontkomen als de nood daartoe dwingt. De bestaande rechtsorde moet elke regering handhaven als het eerst aanwe zige middel tot het bereiken van het doel van de staat; het alge meen welzijn." In de discussie kwam echter ook naar voren, dat men indirect, zonder de intentie van het kwaad te bevorderen, soms kan medewerken in een noodposi- tie. wanneer daardoor een groter kwaad kan worden voorkomen of een goed kan worden behouden. In de slotresolutie verenigden al len zich echter op de mening, dat onder geen voorwaarde het Huma nistisch Verbond en de daaraan ge lieerde stichtingen en organisaties door de overheid mogen worden gesteund en dat zij niet mogen worden toegelaten tot de geestelij ke verzorging van buitenkerkelij ken, die aan de zorg van de over heid zijn toevertrouwd. Zo ziet men, dat men onder ons nog altijd worstelt met het pro bleem, hoe de katholieke politiek haar practische houding tegenover het humanisme heeft te bepalen. gijen houden is bovendien iets noodzakelijks en al zijn er in Bra bant nog 7000 imkers, het zijn er, en kele jaren geleden eens 14.000 ge weest. Bijen zijn nodig, zoals alles in de natuur recht en reden van bestaan heeft, bijen passen in Gods schep pingsplan, zij hebben een eigen taak. Zij vergaren het zonlicht uit tien duizenden bloemen en bloeiende plan ten in de tienduizenden zeshoekige cellen van korf en kast. Dat zonlicht Duizenden bijen leven schijnbaar ordeloos in de raten, maar geen leven is meer geordend dat dat van een bijenvolk. Advertentie) De vier beroemde genees- middelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één mid del afzonderlijk. Ha een enkel tabletje bij pijn of griep voelt U zich een ander mens! 'n 4ije doet wonderen heet honing, die wordt ingepot en medicijn en lekkerijn tegelijk is. Van de was maakt men kaarsen o.m. zijn zij bestemd voor de kerk, die geen andere dan waskaarsen gebruiken mag. Zo brandt het zonlicht daar ter ere van God, die zelf de schepper van het zonlicht is. De bijen geven het zonlicht terug aan de Almachtige. Het is jammer, dat het imkervak in het ongerede aan het raken is, al telt Nederland zo ongeveer h» 30.000 bijen houders. Dat lijkt heel wat voor de leek, maar het is te weinig, zeggen de ingewijden. Er is zo geen belangstel ling rneer voor deze prachtige sport. De jonge mens van tegenwoordig liceft andere pleziertjes, waaraan hij zijn hart heeft verpand: die van de duiven bijvoorbeeld. Die sport is lucratiever, men kan er een fiets mee winnen of een com plete keukenuitzet. En er zit ook meer spanning in. De bijensport daar entegen is een rustig op zichzelf staan, 'n één zijn met de natuur. Een sport, die steeds weer boeit om de onverwachte ontdekkingen, die men er gaandeweg in opdoet. Of is het geen wonder, als men ziet hoe de bij zijn raten opbouwt. IV/Tet de moderne kast is wel iets van de poëzie van het imkervak verdwenen. Vroeger kende men al leen de korf, zij heeft duizenden ja ren dienst gedaan. Maar de kast geeft meer rendement en als het een beetje wil, haalt men er 35 kilogram honing per seizoen uit. Eerst wordt de kast bij het koolzaad weggezet, dat geeft pl.m. 10 kilo honing. Dan komen de frambozen aan de beurt dat levert ook een kilo of tien op. Na de fram boos bloeit de heide eh dan wordt de kast daar weer weggezet. Resultaat: n kilo of vijftien. Niets is zo gevoelig voor het weer als een bij. Geen zon, geen honing. En het is vakwerk, zijn kast gezond de winter door te brengen, maar het IT EN APRIL. Vandaag zullen weer sullig door de „eeuwige stad". En dat waren nog maar enkele van de dolle streken, die het gevolg velen onzer toegeroepen krijgen, waren van het feitdat de ploeg dat er een gat in kous of sok zit, dat van Roma die sterk favoriet de fietsband lek is enzovoorts enzo- was vorige week met 20 van voorts. Gelooft hen niet! Voorts zul- Lazio verloor. De Marathonloper, len er dagbladen zijn, die hun lezers de ingenieur, de kantoorbediende zullen aanzetten naar allerlei omval lende torens en krankzinnige uitvin dingen, die hier of daar worden ge demonstreerd, te gaan kijken. Ge- loaft ze niet! En misschien zult u vandaag twijfelen aan de waarheid, wat de wonderlijke wereld u in de ze rubriek heeft te bieden. Daar en alle anderen waren supporters van Roma, die zeker van een. overwinning geweest waren en daarop weddenschappen hadden afgesloten. Lelli maakt zijn tocht door de stad barrevoets en met een opgestoken parapluie met moogt gü echter niet aan twijfelen. siagz[nnen waarmee het winnen ...Sf Cm -.(1 V\eirrazraTI tc nn - - Wat wij in onze rubriek geven is de naakte waarheid, zelfs al zouden de beginletters van elk berichtje, aan- eengereid, U aanleiding kunnen ge- ven aan onze oprechte waarheids- liefde te twijfelen. de elftal aangemoedigd werd. De broek van de kantoorbediende kleuren van Roma: blauw-wit. Zij waren niet de eni ge slachtoffers. Silvana Pampini, een van Italië's populairste ac trices, moest enkele uren onder duiken, omdat haar huis belegerd werd door supporters, die van haar „boetedoening" eisten. Zij is een van de bekendste supporters van Roma. Corpus delicti PEN KIP, Patricia genaamd, was het corpus delicti voor le rechtbank van Swansea (Eng.). Het dier zou zijn gestolen door een zekere Nicolas van een zeke re Jones en de jury had er prijs op gesteld, de tekening van de kippenveren te bestuderen. Wel, die jury kreeg nog veel meer te zien, want midden onder de be studering legde Patricia een ei. De dag tevoren, toen de jury nog in beraad moest, legde Patricia zelfs twee eieren. Nicolas werd veroordeeld tot 100 gulden boete en Jones mag de drie eieren bak ken om er een feestmaal mee op te sieren. f^AAR maar waar: 36 leerlingen Gestraft wantrouwen van een meisjesschool aan de Goudkust hebben een gedicht ge- NAAM en woonplaats heeft de po- wijd aan koningin Elisabeth van 4 litie niet onthuld. U moet ons p,f„. dus maar niet kwalijk nemen, dat de En9el<fnd en het begint met de hoofdpersoon in dit drama anoniem woorden „O, gij egel... Neen, niet blijft. Ziehier dan het feit: ENGEL (met een N) maar EGEL. Uit de bagageruimte achterin een Pc eBel \s da,ar namelijk het te- geparkeerde auto te Ashland (Ohio, ken van kracht en vrede. Am.) klonken gesmoorde kreten. Een voorbijganger stond even stil, luis terde en verstond „Laat mij er uit!" Fluks werd de kofferruimte geopend en wie zat er in? Een nogal gezette dame, echtgenote van de automobi list. Zü wilde eens weten waarheen haar man reed en wat hij onderweg uitspookte. Fifty-fifty DER POST ontving dezer dagen Ro land Davies uit West Palm Beach (Ver. Staten) zijn verloren porte feuille terug. Hij opende haar en vond maar 24 dollar van de 49, die er oorspronkelijk hadden ingezeten. Maar een begeleidend briefje ver klaarde het gemis. Hij las: „Ik deel uw geld in de helft. Beter een half ei dan een lege dop". Egel Weddenschap ACHTERSTEVOREN en in rijn ondergoed draafde de be faamde Marathonloper Mario Lelli door Rome. Een jong inge nieur liet zich in een café taarten in het gezicht gooien. Een kan toorbediende liep, gekleed in een broekje, met een wekker om de hals en grote ringen in zijn oren Loodgieterswerk IN HET Engelse Wimbledon kon een deel van de kleuterschool aan de Dondonald Road geen water krij gen. De brandweer heeft er namelijk een der waterleidingbuizen wegge broken, toen een zesjarige knaap met zijn bol bekneld geraakte tus sen twee naast elkaar lopende bui zen. Wie biedt 1 IEFHEBBERS waren er maar wei- nig, toen de Schotse hoofdstad Edinburgh zestig tramwagens wilde verkopen, die door bussen vervan gen zouden worden. De hoogste bie dingen beliepen nog geen 800 gul den per wagen. loont de moeite er zijn toegewijde zorg aan te besteden. Er zijn er die bang zijn voor de bij, maar de imker lacht daar om. Hij trekt rustig met zijn kolonie op, hoe rustiger hoe beter. En Advertentie) desnoods steekt hij de pijp er bij op. Wordt hij al eens gestokefi, dan hindert hem dat niet meer. Aan die pijn, die niet langer dan enkele minuten duurt, went men gauw en een bijensteek is een prima middel tegen rheumatiek. EIGEN TAAL. Dijen hebben hun eigen taal. De bij die thuis komt vertelt onmiddel lijk aan de huisgenoten, waar d« honing te vinden is. Hij weet zijn soortgenoten te vertellen of de honing smakelijk is en hoeveel er ls te halen. Is de honing lekker en gemakkelijk te halen, dan komen ze vlug terug. Is er veel, dan komen ze in een groot aantal en is er maar weinig en de honing niet zo lekker, dan gaat alles veel langzamer in zijn werk. Wie lang met bijen omgaat, leert deze beestjes door en door kennen. De doorgewinterde imker hoort aan de kast of zijn bijen handelbaar zijn, steeklustig of niet. Hij ziet of er veel honing gehaald wordt bemerkt of er gezwermd zal worden. De bijen ver tellen hem of ze gehinderd worden door de doodshoofdvlinder of door wespen. Zij vertellen ook of de ko ningin in orde is en weten hun „baas" ook duidelijk te maken, dat er in de kast geen koningin aanwezig is. Nieuwelingen in de bijensport zijn hartelijk welkom bij de oudere ge neratie. Zij vullen over een tijd de opengevallen plaatsen aan en dat ls hard noodzakelijk. Zij zullen op alle mogelijke manieren worden voortge holpen. De vak-imker zal hem met genoegen aan een zwerm helpen en met raad en daad bijstaan. De heer van der Zwaard Sr., Burgemeester Passtoorsstraat 38 te Breda is zo'n oude rot in het vak. Hij kent zijn bijenkasten als zijn binnenzak en 't is boeiend naar hem te luisteren. Hij zegt: „Bijen houden is een na- tuursport, de mens wordt er beter door en rustig van. Hij leert, dat God ook het kleinste in zijn schepping zijn wondere bestemming heeft gegeven. En dat te ontdekken is alleen al het houden van bijen waard." door Nico J. P. Smith 42) Het zou hem een mooi ding waard zijn, als hij deze eenvoudige school meester aan Voorland kon binden, denkt Westra. Een ras-paedagoog zo handig hij die wilde kroegbazen- zoon indertijd-temde „Nu kwam ik vragen, of je niet wat voor Henk zou kunnen doen." „Of ik wat voor Henk Veder kan doen?" vraagt Westra verbaasd. Hij staat op, loopt z'n kamer een paar keer op en neer en herhaalt deze vraag zacht voor zich heen. Waarschijnlijk heeft hij door z'n te lefonische verzoek, eens op „Het Dorstige Hert" te letten, er krachtig toe meegewerkt, dat de inbraakpo ging van de jongeheer Veder werd verhinderd en nu zou hij, op verzoek van Meulkens er iets anders aan moe een doen? Dan gaat hij weer zitten en als hij spreekt is hij, naar 't idee van Meul kens, echt de directeur, van een straf inrichting. Dat Meulkens nu juist voor déze jongen komt, overweegt Westra onte vreden met zichzelf. Henk Veder is juist de jongen, op wie door hem de aandacht der politie werd gevestigd. Is dit het loon voor zijn verraad? Moet hij nu zelf de brokken helen? „Ik zou niet weten, hoe ik dat jong kan helpen," zegt hijhard „Als Veder inderdaad een poging tot inbraak heeft gedaan, dan zal hij ervoor moeten boeten. Ik had nooit ge dacht, dat Henk daartoe in staat zou zijn. Hij lijkt me meer een figuur, die bij dergelijke dingen op de achter grond blijft.net als z'n vader. Hoe kom je er eigenlijk bij, Meulkens, om als advocaat voor hem op te treden?" Er klinkt enige teleurstelling door in de stem van Meulkens als hij zegt „Dat weet ik zo net niet. Hij is een oud-leerling ook van jouw vroege re school en nu dacht ik zo, dat je er misschien wat aan zou kunnen doen. Of dat jog nu naar de ene of naar de andere inrichting wordt ge stuurd dat blijft gelijk dat kan de autoriteiten niet schelen. En ik geloof, dat de jongen het in zijn omstandig heden nergens beter kan krijgen dan hierbij jou." Het vertrouwen, dat zijn oud-onder- wijzer in hem stelt, doet Westra meer goed dan de hartelijke toespraak die deze zelfde man bij zijn afscheid als hoofd der school hield. „Weet je waar Henk Veder zit?" vraagt hij. „In een observatiehuis daar had de rechercheur het ten minste over." Westra loopt naar zijn bureau en vraagt een nummer aan. „We zullen zien wat eraan te doen is,zegt hij opgewekt. „Of we nu de een hier krij gen of de ander dat doet er eigen lijk niet toe en als jij het prettig vindt, meneer Henk hier te halen, heb ik er niets op tegen. Ik moet er anders bij zeggen, dat Voorland als regel niet de eerste keus heeft. Maar ik zal er wel wat op vinden." In afwachting van het telefoonge sprek komt Westra weer bij Meulkens zitten, maar voor zij aan oude herin neringen kunnen beginnen, wordt er geklopt. Een jongen brengt een tele gram binnen. En dat gooit Westra da delijk weer in 't werk. Hij scheurt 't open, leest het en zegt tegen de jon gen, die bij de deur blijft wachten, dat hij Harry Duintjer bij hem moet sturen. Het telegram blijft op het bu reau van Westra liggen. „Nu kan je kennis maken met de moeilijkheden, waarvoor een direc teur van Voorland komt te staan," zegt Westra tot Meulkens. „In dat te legram strat dat de moeder van de jongen die ik liet roepen ernstig ziek is. Dat moet je nu in zo'n geval?" Meulkens kent Westra te goed om niet te begrijpen, dat die laatste op merking niet voor hem is bedoeld. Hij zal hem niet vragen, hoe hij in een bepaald geval zal moeten handelen. Hij zwijgt daarom en kijkt de directeur aan. Westra vindt het wel aardig, dat Meulkens nu ook een indruk krijgt van het belangrijke werk dat hij hier heeft. „De jongen heeft Duintjer," zegt hij. „Ik geloof niet, dat je hem kent, maar hij is een slachtoffer van onze vriend Veder." „DuintjerDuintjergraaft Meulkens in z'n geheugen. Nee, hij gelooft niet dat hij hem kent. Dat zou ook wel toevallig zijn. „Je zal hem zo zien - ik heb hem laten komen. Ik moet hem natuurlijk mede delen, dat z'n moeder ziek ik. Verder mag ik niet gaan." „Het is misschien beter, dat ik even weg ga?" vraagt Meulkens, terwijl hij op staat. Nee, nee, blijft zitten alsjeblieft," zegt Westra. ,lk ga alleen achter m'n bureau dat staat beter." Meulkens glimlacht, als Westra naar het bureau toegaat. Een beetje pose moet er weer bij zijn zo is Westra óók wel. Nauwelijks heeft de directeur z'n plaats ingenomen, of er wordt getikt en Harry meldt zich. „Ik moest bij u komen, directeur?" vraagt de jongen verwonderd als hij ziet dat Westra bezoek heeft. „Ja, kom eens hier," antwoordt Westra en wijst voor z'n bureau. Nu kan Meulkens alleen maar de brede rug en daarboven de zwarte haardos van de jongen zien. Maar hij weet het al: hij kent die Duintjer niet. „Ik krijg zo juist bericht, dat je moeder niet erg goed is, Harry. Weet je daar al wat van?" „Moeder ziek?" vraagt de jongen ver schrikt. „Is het erg, meneer?" „Daar stond niets van bij," zegt Westra. „Zou je naar huis wiilen, om haar te bezoeken?" „Naar huisnaar huis?" Zelfs Meulkens kan zien, dat de jongen rood aanloopt. „Is het zó erg, meneer?" Westra moet herhalen, dat hij 't niet weet, maar hij veronderstelt, dat het wel mee zal vallen en Meulkens, ge makkelijk in z'n stoel, stelt vast, dat die jongen weet, dat er iets bijzonders is. Anders zou de directeur niet de gedachte aan naar-huis-gaan opperen. Hij heeft het gevoel dat hij een film voorstelling meemaakt. Van de jongen ziet hij in de omlijsting van het met licht overgoten raam slechts de om trekken. Maar Meulkens ziet aan de hele houding, dat op het van hem af gewende gezicht de spanning moet zijn af te lezen en dat de knaap geen to neel speelt. „De grote moeilijkheid is, dat ik niemand kan missen om met je mee te gaan," vervolgt Westra, doch vóór dat de jongen uiting kan geven aan z'n zichtbare teleurstelling, dat het feest niet doorgaat, voegt hij eraan toe: „maar ik heb vertrouwen in je, Har ry. Als jij je erewoord geeft, dat je morgen op tijd terug bent, danmag je alléén gaan." „Alleen naar huis?" (wordt vervolgd) DONDERDAG 2 APRIL 1953 HILVERSUM I 402 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.25 Hoogmis; 9.45 Gra- mofoonmuziek; 9.55 Watersianden; NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramo foonmuziek; 12.00 Promenade-orkest en solist 12.30-12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gra mofoonmuziek; 13.35 Zang en piano; NCRV14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Viool en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Cello en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Gronings progr.; 18.00 Pianoirio; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiojournaal; 20.20 Bas, hobo en orgel; 21.00 „Een zen- dingsveld in eigen land", klankbeeld; 21.40 Radio Philharmomsch Orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15-24.00 Vocaal ensem ble. HILVERSUM II 298 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gramofoonmu ziek; VPRO: 7.50 Öagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Omroep koor; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramo foonmuziek: 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kamerorkest 11.45 Voordracht; 12.00 Or gelspel; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramo foonmuziek; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek; 13.20 Lichte muziek; 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mys terie", hoorspel; 14.40 Sopraan en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gramofoon muziek; 16.15 „Van Pepita's en Mantil la's"; 16.30 Orgel en piano; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gra mofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending: Dr. D. N. van der Neut: „Langs H.B.S. en Lyceum in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Reportage of gramofoonmuziek; 18.30 Dansmuziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Discogram; 19.40 Rondetafelparlement 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch orkest en soliste; 12.15 „De oversten de zer wereld", hoorspel; 22.15 Gevarieerde muziek; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.50 „De vrouw in Gezin, Maatschappij en Staat"; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Gramofoonmuziek; 23.40-24.00 Zang en orgel. BRUSSEL. VLAAMS, 324 meter: 11.45 Kamermuziek; 12.20 en 12.34 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 en 14.15 Gra mofoonmuziek; 14.45 Symphonie-orkest, koren en soliste; 14.45, 16.00 en 16.30 Gra mofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 en 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Klankbeeld; 20.30 Gramofoonmuziek; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.05- 23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12.10 Omroeporkest en solisten; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Koor en orgel; 15.50 en 16.00 Gramofoon muziek; 17.00 Nieuwrs; 17.15 Verzoekpro gramma; 18.30 Gewijde muziek; 19.00 Ge wijd programma; 19.30 Gramofoonmuziek 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws 22.10 Gramofoonmuziek;' 22.50 Nieuws. A

de Stem | 1953 | | pagina 5