SARANTO PIJN tten De Vliedende Schotels boven onze gewesten 5ilvikrin Lotion met VItoil Koningin Juliana in Engeland AFDELINGSVOETBAL IN ZEELAND Schelde-Rijn en Benelux and lioen •is Trek van duizenden naar schroeiplekken 4 Staafjes platina ontketenen ..gold etst l/lTOlt' 2 K! nfonds 8NGEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 APRIL 1953 Vitoil geeft dor haar nieuw leven I W/T* DRy\ Boekenplank Beleggingscompagnie in Den Bosch Duitse Wielerbond overweegt splitsing Nederland door Ierse Vrijstaat geslagen „VERGUNNING OF NIET...." MARKTEN ng niddel GRIEP otheker XEIDING die giste- iienst was nij „Zuid- an Oranje .n de raad prak hem recteur. ir. technisch nine woor- vele ge- ÏRING SRKING". enwerking" 'ergadering, ing bestond eer C. van d geopend, het finan- aruit bleek stadig toe beliepen f 19219.35, llteert van sverkiezing van Loon :n M. Huis- secretaris- 'ekozen de de voor- :rvolg wan- :m zal zijn van kolen ïuldigd zijn -ak de heer voorzitter, >or een her- oe en bood een vulpen iracht dank rdering en oor de ver- OMFIETS een brojn- werd het alhier aan- verwacht de de berijder it werd be- met haar piel en vork te zitten dat -demonteerd worden ver- iredene be- at U er toch i Voor de mo- j >dieke pijnen j jden met j npenfonds edrag ont- llioen gul- is er dus ij gekomen, nbegrepen radio-actie ten dicht". redenen ehele op- ie worden ambassadeur de heer M. t aan Minis- rhandigd van offers van de India herin- nd ieder jaar erstromingen m wisten wij de getroffen te doorstaan tden wij hei- ze hulp ook LNDPOLDER nieuw te bou- ool is gegund Reeds snoe ien begonnen. 'derl. Schouw- zee. lur: The grea- it, dr Schweit- 20.30 uur: Het ld. Het grootste ur: De wet van uur: The grea- certgebouw, 20 Het groo'ste „.30 uur: Mat- Telefoon van Verenigingsge- EHBO. ihouwburg: De Het leven van ia :Artisten-tra- Terstond na het békend worden van de merkwaardige en beangstigende verschijnselen hebben wij ons gewend tot dege nen van wie bekend was, dat zij er iets van hadden gezien. Hier volgt een verslag hunner bevindingen, aansluitend op het reeds op pag. 1 van dit blad vermelde. Fortuintje ronde staafjes. 7 c.m. lang en 8 m.m. in doorsnee. Elk dier staaf jes bleek later een zeer grote waarde rasende de sokken in. In minder dan 'n asempie was ie bij de rest en knoers- te tegen de achterste aan met een slag, dat we door de knieën gingen. En 't was raak ook! Een van de twee had het zwaar te pakken; die duikelde as 'n dronken snip voor ie weer in de koers zat. En met me eige oge sag ik dat er 'n hoekie uit was. De scherf sagen we wegslingerenen sissen meneertje; ging seker voor se eige beginnen! Nou en 'n vuurtje had ik niet meer nodig; ik had fan de senuwe me sjekkie tot pap geknepen". DROEVE WERKELIJKHEID moment naar het van Hattumhuis le- ker te duiken. Zover iS het blijkbaar niet gekomen, want onze correspon dent te Borssele berichtte iets later, dat het vurige kwintet over zijn dorp heengezwermd was >.als een serie dan sende zonnetjes waar je de sterretjes van voor je ogen kreeg". Een paar schooljongens hielden, tegenover B. en W staande, vol, dat de schijven in de richting Walcheren waren verdwe nen, maar twee renteniers en een amb tenaar in functie, welke zich bij de steiger ophielden, wilden er een eed op doen, dat ze in een rechte lijn in de schemeravond de Schelde oversta ken. Onkundig van hetgeen in Kloe- tinge was voorgevallen, hadden zij het, volgens onze berichtgever, over „een heerlijk schouwspel". Door honderden Bevelanders zijn de schotels gezien en ze zijn er vol van. Wat velen wellicht tot voor kort voor Amerikaanse fantasie hielden, hebben zii nu met hun eigen nuchtere Zeeuw se ogen als een realiteit leren kennen. Zeeuwsch-Vlaanderen tn ZEEUWSCH-Vlaanderen werden J gisteren de vyf geheimzinnige vliegende schijven het eerst waar genomen boven Groede, waarheen ze met grote snelheid uit Noord-Oosteljj- ke richting gevlogen kwamen. Het merkwaardige was, dat ze juist bij de Zeeuwsch-Vlaamse kust aange komen, plotseling snelheid schenen te minderen. Naar ons enkele inwoners van Groede verzekerden wijzigden zij op dat moment hun formatie en maak ten tegelijkertijd een vrij scherpe bocht. Aangezien Groede hemelsbreed niet ver van Vlissingen is gelegen, moeten de vijf vliegende schotels eveneens waargenomen zijn doo: de staf van het Rijksluchtvaart-station op het voorma- lg vliegveld van de Scheldestad, naar wij veronderstelden. GEEN LEVENSTEKEN De heer C. Oomens-Bastiaansen uit Bavel en zijn 14-jarige dochter Rita, die juist een wandeling maakten van af de Handpaal naar de heide, zagen de vijf schijven in glijvlucht boven de heide neerstrijken en na ongeveer 5 minuten opstijgen. Zij waren de eer sten die de schroeiplekken ontdekten. ,.Ik begreep terstond, dat het Vlie gende Schotels waren", zeide hij. „Ze waren staalblauw en hadden, aan de rand fel witte lichtjes, die als uit klei ne patrijspoorten straalden. Toen de schijven zeer laag waren, doofden de ze lichtjes plotseling. Toen de schij ven weer opstegen, flitsten de lichtjes weer aan. Het moet ongeveer kwart over drie zijn geweest". De heer Oomens ontdekte de zeepbus met de afdrukken, doch raakte deze niet aan. Hij waarschuwde onmiddel lijk de Rijkspolitie, die foto's liet ma ken. Reeds om vijf uur, toen het gerucht der schroeiplekken was verspreid, be gaven honderden zich naar de bewuste plek. t urn vavt> i j roepen. Ik ging kijken en toen zagen J^IER VOND men na. cjug zoeken drie en.in een nog ..wijder* boog hrng een we beiden de zacht-oranje glimmende klaarde: „Met die vyf plekken van die schotels zou het nog zo erg niet zijn geweest, Maar al die mensen ,die gewoon over myn vers-geploegde en geëgde land ijsbeerden, hebben nog veel meer schade aangericht! Uit de grond heeft men later nog twee platina staafjes opgedolven, die deze eigenaar van het land veelvou dig vergoedden, wat nieuwsgierigen beschadigden. EEN KISTJE fNngeveer over Hulst verdwenen de schotels. Tientallen Hulstenaren erkenden dat zij ze zagen vliegen. Bij Clinge, waar de schotels over de grens verdwenen, deed zich nog een merk waardig geval voor. Een douane-amb tenaar ontmoette in de grensstrook een man, die een vierkant kistje op zijn fiets geladen had. Toen de amb tenaar hem vroeg, wat hij vervoerde, antwoordde de man op geheimzinnige toon, dat hij dit uit een der schotels had zien vallen. Hoewel de gelukkige vinder van het vreemde kistje er niets voor voelde, toog men met de vondst naar de burgemeester. Met veel spanning zag men het nieuws van de opzienbarende vondst was snel verbreid en had een aantal mensen op de been gebracht de opening van de kist tegemoet. Alleen de vinder was bang en waarschuwde er voor dat er wel eens minder prettige verrassin gen in zouden kunnen zitten. Men waagde het er echter op. Toen men evenwel de planken had verwijderd, bleek de kistboter te bevatten. Het merk is hier te lande welbekend en het lijkt onwaarschijnlijk, dat men dit soort boter eveneens op een ge heimzinnige planeet want vanwaar moeten de schotels anders gekomen zijn? zou fabriceren. Het feit ,dat dè vinder zich bij de ontdekking door de douanier in Zuidelijke richting be woog, bleek voldoende te zijn om deze zaak als opgehelderd en in feite alle daags te beschouwen. Advertentie) F)AT DE MAN niet gefantaseerd had werden we weldra gewaar door een bericht uit Kloetinge. waar de scherf, net toen de vijf schotels ,in V-vorm, voorbijflitsten, met donde rend geweld in de vee-stalling van de landbouwer Rijke aan de Knopjesweg, was ingeslagen. Toen we de plaats des onheils na derden, zagen we dat deze in wijde boeg afgezet was door de Rijkspolitie l_IOE JUIST dit vermoeden was, bleek toen we de chef van dit lucht-be- veiligings-station te spreken kon den krijgen. ,,We hebben hier inderdaad de scho tels gezien", zo vertelde de heer J. Huy- gen. „Natuurlijk was het door een toe val, dat we ze waarnamen, want door middel van onze radio- en telegrafie- apparaten hebben we geen enkel con tact kunnen krijgen. We hebben dat nog wel geprobeerd, maar het zou wel wat al te mooi geweest zijn, als ons dat gelukt was. Overigens zou dat wel aardig geweest zijn! Tot nog toe heeft men nog geen enkel levens teken via radio met de velé' vliegen de schotels die in de afgelopen jaren over ons land gevlogen zijn, gehad." „Hoe ontdekte u dan, dat de vlie gende schotels in de nabijheid wa ren?" vroegen we. „Wel", aldus de heer Huygen, „ik was juist bezig de kippen te voeren, toen ik de heer Konst .die geen dienst had en juist zijn-tuintje stond te spitten .hoorde stank van aangebrand vlees. Betreding van het terrein werd ons eerst niet te vertegenwoordigen. Het chemisch toegestaan, daar de bodem geladen was laboratorium der Techn. Hogeschool' te Delft onderzoekt er een van; het staafje bleek van platina te zijn. Op meerdere landingsplekken zijn dergelijke staafjes gevon den en men neemt aan, dat er nog talrijk verspreid liggen in de omgeving der landingsplek ken. Voor de vinders betekenen de staafjes letterlijk een for tuintje! Boven Zeeland LIET EERSTE bericht over het won derbare verschijnsel, dat ons re dactie te Goes bereikte, kwam uit de omgeving van Waarde, waar het o.m. was opgemerkt door 'n ploeg DUW-arbeiders. De ploegbaas, G er rit van Leeuwen uit Amsterdam vertelde ons, dat hij net een shagje had staan te draaien en een van zijn mannen een vuurtje vroeg, deze toen opeens de schijven zag en wijzend naar de lucht uitriep: „As je nog 'n asbakkie ook wil hebben, ken je daor terecht!" Van Leeuwen keek ook omhoog en zag vier vliegende schotels. Er even achteraan kwam nummer 5 opdagen, wat een serie grappen uitlokte, als: „Ha, die lijntrekker", „Hoor je ook bij het servies". Vijfde rad aan de wa gen" en „Laat je niet dubbelen!". „Maar flak daarop", vervolgde van Leeuwen, „maakte dat nakommertje een. slag in het rond en sette er as 'n Droog haar is dof en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotion met Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijri haar niet terug: zo «prachtigl Flacons 11.50 en 12.75 met radio-activiteiten. De eerste belangstellende, die van deze bijzonderheid niet op de hoogte, naar de boerderij snelde, was als aan de grond genageld blijven staan, om dat plotseling de neuzen van zijn schoenen omkrulden. De landbouwer, die gelukkig op klompen was, had hem nog tijdig kunnen wegsleuren. Omdat onze zolen met hout gepend waren, werd ons, zij het dan schoor voetend, toestemming gegeven om. op onze tenen lopend, wat dichterbij te komen, voor het maken van een foto en een onderhoud met het getroffen gezin. De boerin vertelde ons met tra nen in de ogen, hoe door de gloed van de scherf, hun vette, roodbonte koe totaal verteerd was; ook twee kal veren en een geit, waren aan het ver terende vuur ten offer gevallen. Al leen de bok, zo vulde de boer aan, was met een tijgersprong uit de ruïne gewipt en als een dolleman het land ingerend. De kinderen waren die nu aan het zoeken. We drukten de men sen de hand en spoedden ons weg, aangegaapt door tientallen omwonen den, die, naar we gewaar werden, ons voor een „man van de assurantie" hielden. Het «blijkt, dat later een platina- staafje nabij de plaats van de ramp is gevonden. De edelmoedige vinder heeft het afgestaan aan het getroffen gezin. Ondertussen waren telegrammen bin nengekomen uit Ellewoutsdijk. welke spraken van wentelende wielen, die vonken spatten en op een gegeven schijven, voor zo ver we konden vast stellen: juist boven de Schelde, met grote snelheid in de richting Zuid- Zuid-West gaan. Ten Westen van Vlissingen (vanaf het vliegveld ge zien klopt dat dus met de ligging van Groede) draaiden ze naar links af. Toen verdwenen ze uit onze gezichts kring." LANDINGEN Advertentie) Wat eens een fikse veestal met welig vee te Kloetinge was, is nu een trooste- oze ruine. Maar de vondst van platina vergoedde de schade ruimschoots. f"" roede werd op vrij grote hoogte ge passeerd, doch op hun verdere, geheimzinnige tocht bleken de vlie gende schotels enigszins te dalen. Ze verplaatsten zich met schijnbaar afne mende snelheid naar het hart van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Een van de meest vreemde oogge tuige-verklaringen hoorden we van 'n inwoner van Waterlandkerkje. „Ik zat binnen naar de radio te luisteren", zo zei hij „toen ik opeens.een dof gebrom uit de luidspreker hoorde. Het begon heel zwaar en zacht ,en werd lang zamerhand doordringender en schel ler. Het was heel anders dan het ge gil, dat je hoort als de buurvrouw de stofzuiger aanzet. Ik ging toch eens bij de buren kijken, wat ze nu weer aan het uitspoken waren. Buiten ge komen zag ik op hetzelfde moment, zowat in de buurt van Turkeye, vijf glimmende schijven; enigszins blauw van kleur. Ik kon ze duidelijk zien, Langs de randen waren ronde stip pels, die licht tegen de kleur van de schotels afstaken. Ik weet wel haast zeker, dat die geheimzinnige dingen dat geluid in m'n radio veroorzaakt hebben. Ze stegen nl. met pijlsnelle vaart op van de grond!" Met deze bewoner van Waterland kerkje zijn we naar Turkeye gegaan, om te trachten iets te weten te ko men van de mysterieuze „landing". Op aanwijzing van onze zegsman be gaven we ons naar de Zuidelijke kant van het gehucht Turkeye. En daar op een weiland, was een langgerekte en vrij brede schroeiplek te zien. „Schroeiplek" schrijven we Het leek althans zo. Toen we de grond onderzochten, bleek dat bet gras totaal was verdwenen. De klei laag was volkomen glad „gestreken' en vrij hard, alsof de grond daar plotseling met een voorwerp van bui tengewoon hoge temperatuur in aan raking was gekomen. „En daar? heeft die boer nu zo bloedig op geploegd zei onze zegsman. Nog slechts éénmaal daarna schij nen de schotels de grond in Neder land te hebben geraakt. Van Turkeye moeten ze nl. doorgevlogen zijn naar Biervliet. In IJzendijke zijn ze even eens waargenomen. In de buurt van de Braakman maakten ze weer een flauwe bocht en staken ze de voor malige zee-arm over, zo bleek uit de verdere waarnemingen. Sluiskil heb ben ze op grote hoogte gepasseerd. Wel, zo merkte men daar op, ver plaatsten ze zich zeer langzaam bo ven het uitgebreide fabrtékencom- plex. Daarna begonnen ze weer te dalen. In Axel waren de vijf vreemde voor werpen duidelijk waarneembaar en nog steeds bewogen ze zich in dalen de lijn. Bij Kijkuit in de buurt van de brug, nabij het café op de hoek moet.?n ze weer de grond geraakt heb ben. Circa 300 meter het land in (recht voor het café) zijn vijf afzonderlijke plekken te constateren. Veel mensen uit de omgeving zijn gisteravond, vlak voordat het donker werd, nog gaan kijken, tot groot verdriet van de eigenaar van het land. De boer ver- Maandagavond is H. M. de Koningin in Londen aangekomen, waar zij de bijzetting van het stoffelijk overschot van Koningin Mary bijwoonde. Ter begroeting was de Hertog van Edinburgh (.links) op het vliegveld aanwezig. Inmiddels is H.M. de Koningin weer in ons land teruggekeerd. (Telefoto). *t| Noormannen konden vlag nog niet hijsen Advertentie) In de le klasse A van de afdeling Zee land van de KNVB kon Luctor op het nippertje de leiding behouden, dank zij een wedstrijd zonder doelpunten tegen Hansweertse Boys (0-0). Volharding stel de zich weer wat veiliger ten koste van lantaarndrager 's Heer Arendskerke (2-0). In de le klasse B werden de. Noorman nen nog geen kampioen want zij brachten het tegen Lewedorpse Boys niet verder dan een 2-2 gelijk spel. De Westkapelaars hebben nu in hun laatse wedstrijd aan een gelijk spel genoeg om de kampioens- vlag te kunnen hijsen. Walcheren behaal, de een onverwachte 4-2 overwinning op Schoondijke en omdat Domburg een be nauwde 1-0 zege boekte op Retranche- ment, kwam laatstgenoemde ploeg defi nitief op de onderste plaats. Groede zag zich in eigen huis met 2-5 geklopt door Hoofdplaat. In de reserve le klasse A bleef Honte. tenisse 2 ook nu ongeslagen, want Sluis kil 2 moest er in eigen huis met niet minder dan 1-13 aan geloven. Hulst 2 haalde bij Oostburg 2 de beide punten weg (0-3). maar EMM 2 kreeg van Ter- neuzen 3 een 8-0 .nederlaag te slikken en werd hierdoor practisch uitgeschakeld. IJzendijke 2 had een slechte dag. Niett alleen werd met 1-4 van Steen 2 verloren, maar bovendien haalde RIA 2 bij PSK 2 de volle buit binnen (2-4). In de reserve le klasse B liep Middel burg 3 weer wat verder uit. De hoofd stedelingen wonnen met 0-6 van Robur 2 en werden bovendien een handje geholpen door Axel 3, dat Vlissingen 3 een 1-2 ne derlaag bezorgde en door Yerseke 2, dat op het nippertje won van Goes 3 (1-0). Breskens 3 verloor met 5-1 van Clinge 2 en bleef dus lantaarndrager. Biervliet 2 klopte De Zeeuwen 3 met 2-0. In de 2e klasse A verloor het leidende Middelburg 4 met 0-3 van Vlissingen 4. Wërbehielden hoöfdstedfelingen nog de S I Vertrouwen in Beyen-Luns FAE EERSTE KAMER is gisteren ver- der op de begrotingszee gaan va ren. Thans was er de ontmoeting met de ministeriële tweeling Beyen-Luns. De heer Wendelaar (V.V.D.), stak dadelijk van wal met de verklaring, dat hij die figuur niet erg gelukkig vond. Pater Beaufort kon er daaren tegen vrede mee hebben en ook de heer Sassen (K.V.P.) verwelkomde ze beiden en sprak vertrouwen uit in hun gezamenlijke bewindvoering. Tal van onderwerpen kwamen na tuurlijk ter sprake, o.a. de kanalen, kwestie. De heef Wendelaar wilde wel weten, of de onderhandelaars in derdaad overeenstemming hadden be reikt over een tracé en de heer Sassen bleek van oordeel, dat de Schelde- Rijnverbinding.. een gewichtige rol speelt bij de Benelux-onderhandalin- gen, waarmede we z.i. niet op de goe de weg zijn. Hij wilde graag een in tegratie-nota. die dan niet zo uitvoe rig behoeft te zjjn als de vierde in dustrialisatienota. De heer Sassen bleek ook zeer geporteerd te zijn v,por een parlementair Benelux orgaan.' Zowel Pater Beaufort als Prof. Mo lenaar (V.V.D.) bleken zeer verbol gen te "zijn op hun medelid Prof. Ger- retson vanwege een door hem bij het V.V. overgelegde nota. Een grievend requisitoir, doordrenkt van wantrou wen. zoals eerstgenoemde het uit drukte. Hij sprak op dezelfde wijze als het N.S.B.-kamerlid Van Vessem in 1939. meende laatstgenoemde. Nog een derde katholiek sprak. n.l. Jhr. Ruys de Beerenbrouck, die over Indonesië sprak en meende, dat we met de herziening der R.T.C.-accoor- den kunnen wachten, totdat Indonesië een werkelijk democratische regering kan vormen. De regering komt vandaag aan het woord. TWEE FUNCTIONARISSEN van Fok ker zijn in Brazilië om daar met de autoriteiten te praten over oprichting van een zustermaatschappij, die de order wan 200 lesvliegtuigen voor de Braziliaanse Regering kan uitvoeren. MET het doel het deelnemen in .fi- nanoiële en industriële onderne mingen, in het bijzonder het deelne men als commanditair vennote in de c.v. F. van Lanschot te 's-Hertogen- bosch, is opgericht van Lanschot's Be leggingscompagnie N.V. te 's-Herto- genbosch. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt f 1.009.000. verdeeld in 9 prioriteits- en 1000 gewone aande len van f 1000. De heren J. M. G. en mr. H. L. B. J. M. van Lanschot, die de directie voeren, nemen tezamen deel voor alle prioriteits- en 750 ge won aandelen, volgestort in contan ten. WATERSTANDEN Mannheim 266 (-002); Trier 164 (-009); Koblenz onveranderd; Keulen 182 onver- 000 /rmo?Uli?°rt 38i'onveranderd: Lobith 989 (-002): Nijmege* 769 ipl. 001); Ann- hem 782 (pl 001); Eeïde 307 (pl 0021; Deventer 214 (pl. 001); Boj-gharen 4015 (pl. 026): Belfeld beneden 1108 (-002); Grave beneden 476 (-002). HET GROTE AVONTUUR We herinneren ons het aangrijpende verhaal van de Roemeen Virgil Geor- ghiu „Het 25e uur". De wereld na dert de katastrofe, redding is niet meer mogelijk, het is te laat, de mens stort in de afgrond van de absolute leegte ver dierlij king, waanzin zelf moord, de dood, het niets. Nee, zegt Pieter v. d. Meer in dit boekje uit de Logosreeks, voor de christenen is het nooit te laat. Want het laatste uur is Gods uur. En hij be wijst dit in Het Grote Avontuur met een overtuiging, die ons beschaamt om ons defaitisme. De schrijver be> speurt, tegelijkertijd met de tuimeling naar de afgrond, een drang omhoog, een ni$uw leven van de geest, een nieuwe' vlam in enkele brandende harten, in alle milieu's: van jonge mannen en vrouwen, van arbeiders, huismoeders, intellectuelen, priesters, studenten, kunstenaars, kloosterlingen en zwervers. Pieters v. d. Meer is de heraut van deze kleine, maar elite groep, hij wak kert het vuur aan, hij wijst de gees telijk hongerigen de weg, die voert in de diepte bij God. Er is slechts één macht, die in staat is de wereld weer te stuwen in de goede richting: dat is het Christendom. „Tegenover de niet-ware wanhoop als zou het voor alles te laat zijn, het 25e uur, stel ik de werkelijkheid: het geluk van christen-zijn, heel de inhoud van Gods uur". Een prachtig boekje, geschreven met een waar feu sacré, vanuit een diep christelijk geloof. (Uitgave Paul Brand-,. Bussum). Advertentie) Wereldkampioenschappen 1954 Het blijkt, dat de Duitse Wielerbond zoals bekend kreeg Duitsland de wereld kampioenschappen 1954 toegewezen voornemens is de baan wedstrijden te splitsen. Indien de U.C.I. hiermede ac- coord gaat, dan vinden de sprint- en achtervolgingsnummers te Keulen plaats en komen de stayers in Wuppertal in ac tie. De wegwedstrijden zullen in de om geving van Dusseldorf-Solingen-Wupper- tal worden gehouden. In deze buurt kun nen verschillende geschikte trajecten worden uitgezet, varierende van 15 tot 25 km. lengte. Fifa jeugdtornooi In de eerste wedstrijd van het Fifa- jeugdtournooi heeft de Nederlandse ploeg te Antwerpen tegen de Ierse Vrijstaat een 10 nederlaag geleden. Met rust was de staat 00. Door dit resultaat is Ne derland in het troosttournooi gekomen, waarin de 9e tot en met de 16e plaats in het eindklassement worden betwist. De verdere uitslagen luiden: Mechelen: SpanjeSaarland 50, rust 10; Brussel: Engeland—België 20, na verlenging, rust 0—0; Brugge: Zuid-Sla- viëNoord Ierland 51, rust 20; Kort- rijk: Turkije—Frankrijk 1—o, rust l—o; Gent: HongarijeZwitserland 40. rust 20; Namen: LuxemburgOostenrijk 43, rust l3; Luik: DuitslandArgenti nië 32, rust 2—2. ONVERDIENDE NE. DERLAAG Een nederlaag was in het Nederlandse kamp algemeen verwacht, maar gezien de verhouding in het veld" mogen wij de ze 1-0 met een gerust hart een teleur stellend resultaat noemen. De Oranje-juniores hebben een uitste kende wedstrijd gespeeld, waarin zij zan der twijfel het beste van het spel hadden De grote kracht school bij de Oranje broeken in de verdediging, waarin behalve de goed-vangende en snel reagerende doelman Schouten zowel Beekman en Kraay (die eigenlijk voorspeler is) als spil Bruys (MOC) een prachtige partij voetbal speelden. Het was een genoegen om deze linie aan hét werk te zien. en al is het waar, dat het tempo niet hoog lag en dat het Ierse aanvalsspel cToorzichtig van opzet en afwerking was. een feit was toch, dat de Nederlanders op de tribune meermalen de wens uitten, dat de achterhoede van het „grote'' Nederlands Elftal straks op 19 April tegen de Belgen zich even hecht zal tonen Persoonlijke Zeeuwse damkampioenschappen In de strijd om het persoonlijke dam kampioenschap van Zeeland hoofdklasse moest Rijkse tegen Iz. Porrey met remise genoegen nemen, maar behield niettemin de leiding, omdat zijn naaste concurrent J. L. Strooband jr., het zowel tegen W. Heydra als J. Sinke niet verder dan re mise bracht. De overige uitslagen waren: Joh. de Smet—J. J. Bisschop 1-1; E. A. Schuitema—D. Trieller 1-1; J J Bisschop W Heydra 0-2. In de eerste klasse behield N. Cor- stanje de leiding, dank zij een overwin ning op H van Benthem. Hij werd ech ter ingelopen door P van Beizen, die van H de Vlieger won, maar tegen P Bras ser remise speelde. A v d Schaaf won nog van C P de Vos. K.N«V.B'. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie 2e Paasdag. le klasse A: Rapenburg 1—Luctor 1; Volharding '32 1Hansw. Boys 1. le klasse B: Lewed. Boys 1Groede 1. 2e klasse B: Kwadiencfamme 1—Hansw. Boys 2. Uitslagen Zondag 29 Maart. le klasse A: Luctor 1Hansw. Bovs 1 0-0; Volhar ding '32 1's H. Arendskerke 1 2-0 le klascse B: Domburg 1Retranchement 1, 1-0* Groe de 1—Hoofdplaat 1 2-5; Noormannen 1— Lewed. Boys 1 2-2; Walcheren 1—Schoon di.ike 1 4-2. 2e klasse B: Hansw. Boys 2—Goes 4 3-2; RCS 4— Hoofdplaat 2 Hoofdp. n.o.g. leiding, maar de bedreiging van de rood- witten is nu veel groter geworden. In de 2e klasse B werd Goes 4 door Hansweertse Boys 2 nog wat steviger op de onderste plaats gedrukt (3-2), vooral ook, omdat Koewacht 2 een min of meer verrassende 1-3 zege op Hon tenisse 3 liet noteren. In de 3e klasse B veroverde Vogel waarde 2 de leiding door een 0-3 over winning op Hontenisse 4. Terneuzen 4 bezorgde Rapenburg 2 een 1-4 nederlaag en bleef dus goed volgen. In de 3e klasse C zorgde hekkenslui ter EMM 3 voor een verrassing door Dom burg 2 een 2-2 gelijk spel af te dwingen. Lewedor.pse Boys 2 kwam bij Middel burg 5 net met de hakken over de sloot. Rerlijnse Zesdaagse gaat toch door De door de Duitse Wielerbond verboden Bea'lijnse Zesdaagse, die van 3 tot en met 9 April zou worden gehouden, gaat toch door^ zo hebben de organisatoren ver klaard. ..Alle voorbereidingen zijn getroffen en of we nu vergunning hebben of niet, Vrijdag a.s. zal er gestart worden", aldus hun commentaar, waaraan werd toege voegd, dat zowel de binnen- als buiten landse renners te kennen hebben gegeven hun inschrijvingen gestamd te doen en, ondanks het voor deze wedstrijd geldien- de startverbod, aan de Zesdaagse deel te nemen. Zoals gemeld, had de Sportcommissie van de Duitse Wielerbond de Zesdaagse verboden, omdat de vereiste cautie niet tijdig door de organisatoren was gestort. Centrale K.IV.V.B.-training hervat In het Olympisch Stadion is Dinsdag avond de centrale training van de pse- lers, die voor vertegenwoordigende elf tallen in aanmerking komen, hervat. Men zal zich nog nader beraden of de .centrale training ook Dinsdag 7 April zal plaats vinden. Immers op Maandag 6 April (Tweede Paasdag) draait de com petitie en op Woensdag 8 April treedt het Voorlopig Nederlands Elftal in het veld tegen Wacker. De bedoeling is, dat het Voorlopig Ned. Elftal Woensdagavond, na de wedstrijd tegen Leytonstone zal wor den samengesteld. Gilbert Saelens (Stekene) le te Moerbeke In de grensgem. Moerbeke vond een wegwedstrijd voor amateurs plaats. Aan de start verschenen 43 deelnemers. Na on geveer 30 k.m. rijden wisten onze land genoot van der Lycke en de Belgen de Roeck en Saelens te ontsnappen en wer den niet meer bijgehaald. G. Saelens won meesterlijk de spurt. Op de andere plaatsen arriveerden achtereenvolgens de Roeck, van der Lycke, Verhelst, de Ke ver, Wijtaerts, de Laet, Vivey, Braem en Geirnaerdt. De 105 k.m. werden afgelegd in 3 uur 2 min. RIE KASSE jeugddamkampioene Voor het eerst in haar geschiedenis kent de Zeeuwse Dambond. een kam pioene. Het is de 12-jarige Rie Kasse uit Kleverskerke. die zich in de strijd om het jeugdkampioenschap van Zeeland de sterkste toonde en dus de titel behaalde. Zii mag nu in Mei deelnemen aan het tournooi om het jeugdkampioenschap van Nederland. Ongetwijfeld ziet geheel dam mend Zeeland, mogelijk zelfs geheel dam mend Nederland, met spanning uit naar haar verrichtingen in dit tournooi. GOES, Dinsdag 31-3-'53. Exportveiling: Goudrenetten I grof 38.10 I 31.6033.40; II 18; Jonathan A 58.10 BC 42.40-43. I grof 49.50-52.20: I 39.70 II 23.20. Golden Delicious AA 68. A 66:68 B C 46.50; I grof 53.10-54; I 37.70, n 23.60; St. Remy I 12,70-13.30. Verpakt fruit: Jonathan A 60-62, Gol den Delicious A 68 Hard fruit: Jonathan 18-39; Golden De licious 22-51; Goudreinetten 11-29; Brab. Bellefleur 4-12; Bramley's 7-14; Court- pendu 14; Gieser Wildeman 18-35; St Re. my 5-13; Pondsperen 6-8; Kleipeer 11. Alles in, guldens per 100 kg. GOES. 31 Maart. Eierenprijzen. Bericht van handelaren: Kippeneieren 11, eendeneieren 10. kal koeneieren 20. ganzeneieren 25. ROTTERDAM. 31 Maart. Aanvoer in totaal 5329; Vette koeien en ossen 500; Gebruiksvee 1764 (517); Vette kalveren 40; Graskalveren 136 (44); Nuch tere kalveren 2404; Varkens 36; Paarden 161; Veulens 8; Schapen of lammeren 191; Weide 'zuiglammeren 39; Bokken of gei ten 50. Vette koeien 2.82—2.90 2.702.78 2.20 2.30; Vette kalveren 2.852.95 2.752.85 2.45—2.65; Graskalveren 380 330 260; Nuch tere kalveren 44 42 38; Slachtpaarden 2.00 1.95 1.85; Schapen 130 110 90; Lammeren 100 90 70: Kalfkoeien 1200 1000 860; Melk koeien 1200 1000 860; Vare koeien 825 725 68: Vaarzen 875 775 675; Pinken 575 500 400: Vette koeien aanvoer kleiner, handel kalm. prijzen: iets vaster in prijs dan gis teren, prima's boven notering; Vette kal veren aanvoer gewoon, handel kalm; prij zen: onveranderd: Graskalveren: aanvoer als vorige weak, handel stil. prijzen: iets teruglopende .prijzen: Nuchtere kalveren: aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen: ruim prijshoudend; Slachtpaarden: aan voer aanmerkelijk groter, handel traag, prijzen: niet geheel prijshoudend: Scha pen: aanvoer ruimer, handel siroef, prij zen: iets minder; Lammeren: aanvoer rui mer, handel stroef, prijzen: even hoger; Kalfkoeien: aanvoer als vorige week. handel tamelijk, prijzen: onveranderd; Melkkoeien: aanvoer als vorige week handel tamelijk, prijzen: onveranderd; Va re koeien: aanvoer iets meer handel sle pend, prijzen: niet geheel prijshoudend: Vaarzen, aanvoer even minder, handel traag, prijzen: iets teruglopend; Pinken: aanvoer even minder, handel traag, prij zen: ie'_s teruglopend; Bokken of geiten: aanvoer iets groter, handel redelijk, pril. zen: constant,

de Stem | 1953 | | pagina 3