Als de Braakmandijk er niet geweest was,... Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Reconstructie-commissie voor Schouwen-Duiveland Philippine zou van de kaart geweest zijn Bijna de helft der B.B.-vrij willigers voor Walcheren meldde zich aan Regenjassen P.M.'/d WALLE Voor het Nationaal Rampenfonds DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 MAART 1953 Dankbetuigingen Gemaal in polder Dreischor draait Waterschap Ovezand vergaderde Benoemingen Burgemeester Vogelaar naar ziekenhuis Van het s.s. Liège Resultaat is niet onbevredigend In vele plaatsen wordt de werving nog voortgezet WEL OF GEEN EED? Secretaris-wisseling te Kloetinge HET VERKEER OVER DE OOSTDIJK Weg Korteven-Krab- bendijke weer geopend Lijk gevonden te Groede De samenstelling Raad van Nisse maakte royaal gebaar Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland TERNEUZEN K.A.J. naar Terneuzen AXEL GOES Wij doen U de das Fa. P. M. v. d. Walle Hulst. Raadsvergadering AANBESTEDINGEN EXA8V5ENS AGENDA HEDEN MORGEN IN 1 RE VOORZITTER van de Philippiense gemeenteraad, burgemeester P. J. L. van Hoek, memoreerde in de laatste vergadering de wa tersnood en, bijna vanzelfsprekend herinnerde hij aan de dag van de afsluiting van de Braakman. „Toen was in onze haven de vlag half stok gehesen", zo zei hij, „maar nu mogen we wel heel dankbaar zijn dat de voormalige zee-arm is afgesloten!" VF/anneer de afsluitdijk er niet ge- weest was, zou Philippine inder daad op andere wijze met de ramp te maken hebben gehad, dan nu het geval geweest is. Philippine heeft zich nu kunnen wijden aan de hulpverle ning en hoe dat gewaardeerd werd bleek uit de brieven die de voorzit ter aan de gemeenteraad voorlas. Hoofdplaat dankte hartelijk voor de krachtdadige steun tijdens de bange dagen van Februari en Klundert be tuigde per brief zijn erkentelijkheid voor het „afstaan" van een ambtenaar van de secretarie, die gedurende vier weken is „uitgeleend" aan die ge meente en daar zo namens Philippine heeft kunnen helpen. Een minuut stilte in de vergadering was gewijd aan de slachtoffers van de ramp. WATERLEIDING. J~)e bestrating van het voormalig tramplein is gegund aan de firma Mollet te Hoofdplaat, voor de som van f 17.290.—. Water zakt 10 cm per dag EERDER dan verwacht werd zijn de motoren van het electrisch ge maal van de polder Dreischor uit Dordrecht teruggekomen en inmid dels herplaatst. Vrijdag werd reeds proef gedraaid. Blijft men constant doormalen dan gaat het waterpeil in de polder met ca. 10 c.m. per dag om laag. De aangevoerde motorpompen zul len waarschijnlijk geen dienst meer behoeven te doen. De gaten in het Dijkwater zijn dicht, maar nog niet voldoende versterkt om mensen uit het dorp en omgeving gelegenheid te geven zich weer te gaan installeren en zich te zetten aan het herstel. Maar aan de droge corridor tussen Schou wen en Duiveland zal binnenkort 'n 6trook van 1110 M.A. worden toege voegd. Inmiddels is de Dijkwaterpol- der onmiddellijk bij Zierikzee leeg gelopen daardoor kwam weer 60 H.A. droog. Op divrese plaatsen is ook het wegherstel flink ter hand genomen. Dijkgeschot vastgesteld JN DE VERGADERING van inge landen van het Waterschap Ove zand werd besloten voor het dienst jaar 1953-1954 voor de schotbare gron den het dijkgeschot te bepalen op f 25.per H.A. voor de vronen op f 16,50 per H.A. en de aanslag op de gebouwde eigendommen op 5 pet. Een verzoek tot verharding van de z.g. Berendijk werd afgewezen. Even min bleek er animo te bestaan voor deelname aan een op te richtn Wa- terschapsbank. Overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten werd de regeling genees kundige verzorging van de ambtena ren van het Waterschap gewijzigd. Bij de rondvraag werden verschil lende onderwerpen aangesneden; vooral maatregelen tijdens en na de ramp van 1 Februari en ook over het onderhoud van wegen en sloten werd druk gediscussieerd. Hierbij werd aangedrongen op een krachtiger optreden door het Bestuur tegen hen, die op dit gebied hun verplichtingen niet nakomen. Advertentie) Ook de kwestig van de waterlei ding kwam weer ter sprake. Er is nu toch enige hoop dat de wijken Ol- mendljk en Vergaertpolder eerlang aansluiting op de waterleiding zullen krijgen. Aan het adres van de heer Barbé, die Philippine en dus de raad, gaat verlaten sprak de voorzitter nog eni ge woorden van dank voor hetgeen hij voor Philippine heeft gedaan. Als nieuw lid werd benoemd de heer A. Klaassen. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer J. Cor nells en tenslotte werd in de vacature van de heer Dhooge in de woonruim te-commissie de heer H. v. d. Broeke aangesteld. r^E MINISTER van Marine heeft de landmeters C. Noltee uit Den Bosch, M. F. Ferwerda uit Breda, W. J. M. Koole uit Goes, A. Pentinga uit Den Bosch, G. J. Burger uit Breda, Ir. W. A. v. d. Werff uit Middelburg en K. Doekes uit Goes benoemd tot hoofdlandmeter van het kadaster. Bij Kon. Besluit is Ir. W. v. Soest (rijkstuinbouwconsulent) ter stand plaats Goes, bevorderd tot hoofdin genieur. ISTEREN is. burgemeester Voge- laar van Kruiningen voor het on dergaan van een maagoperatie opge nomen in een van de Utrechtse zie kenhuizen. Wethouder P. Polderman treeds nu als loco-burgemeester op. [)E LAATSTE DAGEN drijven op de Schelde en spoelen aan de zee dijken in de omgeving van Terneuzen allerlei stukgoederen aan, vermoede lijk afkomstig van het gezonken Bel gische s.s. „Liège". Vinders moeten er wel rekening mee houden, dat deze goederen bij de politie moeten worden ingeleverd T"AE EERSTE FASE der werving van vrijwilligers voor Bescherming Bevolking op Walcheren (uitgezon derd Vlissingen) is thans afgesloten. Het resultaat is niet onbevredigend. Ruim 47 procent, dus bijna de helft van het aantal mensen, dat nodig is, heeft zich aangemeld. Er kwamen 544 opgaven van vrijwilligers binnen en er zijn er 1152 nodig. Op vele plaat sen is de werving nog aan de gang. zodat over enkele weken het aantal aanmeldingen nog belangrijk zal zijn gestegen. „Wij hebben de wieg klaar ge maakt en nu is het kindje geboren. Het is nog een baby, die flink zal moeten groeien. Om van de beeld spraak af te stappen: de nieuwe dienst is er, maar hij zal van het begin af moeten worden, opgebouwd. Dat zal nog veel geduld kosten, maar over 't eerste resultaat ben ik zeker te spre ken. Er zijn talloze middelen om de B. B. volwassen te doen worden: ver gaderingen, films, strips, lezingen enz. Alle burgemeester kunnen er vrij over beschikken. Met uitzondering van enkele dorpen ben ik overal al met mijn circus geweest, zoals ik de films en de strips maar noem". Dit verklaarde ons de heer J. L. Kapitz, hoofd van de B. B. in de kring Zee land, zetelend in het Stadhuis van Middelburg. De gedetailleerde resultaten zijn als volgt (tussen haakjes staat het aantal benodigde vrijwilligers): Middel burg 355 (588); Souburg 77 (131); Ritthem 9 *(13), Arnemuiden 5 (58); Nieuw en St. Joosiand - (26); Koude- kekre 45 (45)Westkapelle - (23) Meliskerke - (16); Biggekerke 15 (18); Zoutelande 11 (13); Veere 1 (61); Domburg - (31); Serooskerke 9 (24); Oostkapelle - (25); Aagtcker- ke 4 (17);, Grijpskerke 2 (19); Sint Laurens 11 (21)Vrouwenpolder en Gapinge - (23). In vele gemeenten wordt de wer ving nog voortgezet. Dat zijn: Mid delburg, Souburg, Ritthem, Seroos kerke, Aagtekerke, Grijpskerke en Sint Laurens. In Arnemuiden en Veere is de werving door omstandig heden later begonnen. De acties zijn nog aan de gang. In Koudekerke is de werving voltooid en in Biggekerke en Zoutelande is dat bijna het geval. In Nieuw en Sint Joosiand was het resultaat tot heden nihil, maar de werving wordt voortgezet. Melisker ke kon nog geen resultaat boeken, evenmin als Vrouwenpolder en Ga pinge. In de laaste gemeenten gaat de actie door. Van Westkapelle en Domburg waren gisteren nog geen gegevens ontvangen. In Oostkapelle HULST Raad herdacht nationale ramp TNE raad van Kloetinge kwam in openbare vergadering bijeen. De ze ongewone dag was een gevolg van de snelle beslissing, welke de raad diende te nemen nu de gemeente-se cretaris op korte termijn zijn functie op medisch advies moet neerleggen. Nadat de burgemeester de slachtof fers van de nationale ramp had her dacht, speciaal de ene ingezetene der gemeente, die hiervan het slachtoffer werd, nam de gehele raad staande enige tijd stilte in acht. Het voorstel om een crediet-over- eenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd aangenomen. Deze overeen komst beoogt o.a. opname van een crediet ter voorlopige financiering van kapitaalsuitgaven van ten hoogste f 75.000. Daarop volgde het voorstel om aan de heer W. Oostingh op zijn verzoek met ingang van 1 April 1953 eervol ontslag te verlenen ais secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer Oostingh was bereid om tot en met 15 April het tijdelijk ambt van secretaris te blijven waarnemen. Volgens het volgende agendapunt zou hij hiervoor beëdigd moeten worden. De heer Buitenhuis (AR) vestigde er de aandacht op dat beëdiging slechts in uiterste noodzaak moest geschieden, omdat dit immers toch. een bijzondere gelegenheid is in het leven. Daarom zag hij er de noodzaak niet van in, dat de heer Oostingh voor een tijdvak van twee weken nog een eed zou moeten afleggen. Op voorstel van de heer Buitenhuis gaat het ontslag van de heer Oostingh dan ook pas in op 16 April 1953. De heer Oostingh is 31 jaar secre taris van Kloetinge geweest. DE NIEUWE SECRETARIS is de burgemeester persoonlijk bezig met het aanzoeken van personen. Een opgave van het resultaat kon nog niet worden verstrekt. Zeer tevreden was de heer Kapitz met name over hetgeen in Middelburg werd bereikt. Hij roemde de activi teit van de 11 blokhoofden en de 9 plaatsvervangers die iedere Donder dagavond, wanneer zij instructie van hem ontvangen, met aanmeldingsfor mulieren komen. Dit gezelschap, dat zeer grote belangstelling voor het werk aan de dag legt is zeer demo cratisch samengesteld: er is een bank directeur, maar ook een loodgieter blokhoofd. Oude vergunningen nog geldig tot en met 4 April 7 O men weet moet het verkeer tus- sen Brabant en Zeeland via Oost- dijk, wegens de aanleg van een weg langs de dijk van de Nieuwlande-pol- der, stop gezet worden. De oude ver gunningen zijn bij wijze van uitzon dering nog geldig tot en met 4 April a.s. Alleen in zeer dringende gevallen zal toestemming worden gegeven om des avonds na 8 uur tot 's morgens 6 uur deze route te volgen. Auto's met aanhangwagens of zogenaamde opleggers krijgen in geen geval toe stemming. Aanvragen voor noodgevallen moe ten gericht worden aan de Rijkswa terstaat, gemeentehuis Krabbendijke. Zij mpeten vergezeld gaan van een uitvoerige toelichting en ook het soort auto en het nummer vermelden. Zij die meerijden met een auto waarvoor een dooriaatbewijs is afge geven, behoeven geen toestemming te hebben; dit geldt ook voor lifters. INE VERBINDING met Zeeland via Noordbrabant is weer in zoverre hersteld, dat het weggedeelte Korte- ven-Krabbendijke weer voor het ver keer is opengesteld. Met het oog op de grote moeilijk heden, die de werkzaamheden aan de nieuwe noodweg ondervinden, zijn voorshands met ingang van 4 April alle vergunningen voor het berijden van de verbinding Krabbendijke- Ierseke ingetrokken. Men zal trachten in 14 dagen tijd de noodweg te voltooien. Hiertoe zal dag en nacht moeten worden ge werkt. Voor zeer speciale gevallen zal nog vergunning kunnen worden verleend, om 's nachts van de in aanbouw zijn de ngpdverbinding gebruik te make. Deze vergunningen worden ver leend.door een commissie, welke zit ting "houdt in café Sinke, Dorpsstraat 82, te Krabbendijke). "TIJÖENS werkzaamheden bij het egaliseren van een weiland van de landbouwer Verplanke-Risseeuw on der de gemeente Groede, werd een lijk gevonden, vermoedelijk van een Duits militair. De gemeente Groede heeft het lijk voorlopig geborgen. 7 OALS reeds gemeld is, besloten Ge- deputeerde Staten van Zeeland enige tijd geleden een reconstructie commissie in te stellen voor het eiland Schouwen-Duiveland. Overwogen werd daarbij, dat de verwoesting in enkele delen van de provincie een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat verwacht moet worden, dat na het herstel van de dijken en de droogma king van de gronden niet volstaan zal kunnen worden met herstel van de oude situatie alleen, zonder dat hier mede een grondige reconstructie ge paard zal gaan. Deze reconstructie zal belangrijke arbeid op verschillend ter rein met zich brengen en zal in het bijzonder voor het eiland Schouwen- Duiveland de grondslag moeten vor men voor het herstel. Een reconstruc tie-commissie voor dit eland werd daarom noodzakelijk geacht. Deze commissie zal onder voorzitterschap staan van het lid van Gedeputeerde Staten, de heer mr. dr. A. J. J. M. Mes, terwijl de Directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst, de heer ir. M. de Vink als lid-secretaris der commissie zal optreden. LEDEN A AN ons bureau ontvingen wij op 30 Maart de volgende giften ter over making aan het Nationaal Rampen fonds Kon. Erkende Muziekver. „De Unie", Breda, opbrengst avondje ƒ31.25 Kijkdoos Benny, Thea. Monica 10.— Kaartclub J. W. B., Waalwijk 5.— 7e klas V.G.L.O., Mariaschool Princenhage 6-92 WERVOLGENS werd de heer P. G. van den Bosse, eerste ambtenaar van de secretarie te Kortgene met in gang van een door B. en W. nader te bepalen datum benoemd tot gemeen te-secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer van den Bosse kreeg 6 stemmen de heet Hack uit Biervliet 1 stem. Vervolgens werd besloten om een perceel gemeentegrond, gelegen aan de hooldweg. voor onbepaalde tijd te verhuren aan de landbouwer J. van Iwaarden. De gemeente zal deze grond echter op eik ogenblik kunnen vorderen zonder vergoeding. Bij de rondvraag vestigde de heer Buitenhuis de aandacht op de even tuele huisvesting van de nieuwe se cretaris, daar dit misschien nog een probleem A>u zijn De voorzitter sprak de hoop uit dat de woonruimteccm- missie de betrokkene zo vlug mogelijk ter wille zou zijn. DEKENING houdende met de ver- schillende vraagstukken, waarme de de commissie bij haar veel omvat tende arbeid in aanraking zal komen, hebben Gedeputeerde Staten verder tot leden benoemd: de heren C. Hamelink en C. Philip- se, leden van Gedeputeerde Staten; de Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in Zeeland; de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland: de Directeur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" voor bouw en woningtoezicht; de Directeur van het Economisch- Technologisch Instituut voor Zeeland; de Directeur van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland; de heer J. Klompe, Voorzitter van het Dagelijks Bestuur van het Water schap Schouwen; de Burgemeester van Zierikzee en Bruinisse; de heer M. Doeleman Hjzn., Direc teur van de N.V. Kon. Zeelandia te Zierikzee; de Rijksinspecteur van het verkeer in Zeeland; de Secretaris van de gewestelijke afd. Zeeland van Bedrijfshoreca te Middelburg; de heer M. den Boer, wethouder van Haamstede; de heer C. P. Kuyper, wethouder van Ouwerkerk; de heer Jac. van Splunder, wethou der van Zonnemaire; de heer H. C. v. d. Zande, Dijkgraaf van het Waterschap Vier-Bannen-van- Duiveland; de heer J. R. v. d. Borgh, Genees kundig Inspecteur, van de Volksge zondheid in Zeeland, te Middelburg; de heer A. Meijer te Zeist; de heer ir. J. Post, Rijkscultuur- consulent en Inspecteur van de Rijks dienst voor Landbouwherstel in Zee land, te Goes. De mogelijkheid bestaat, dat de Commissie nog met enkele leden zal worden uitgebreid. Aankoop van grond voor verenigingsgebouw TN DE JONGSTE raadsvergadering 1 herdacht burgemeester Jansen de slachtoffers van de stormramp en dankte de burgerij voor de spontaan aangeboden hulp. Op voorstel van de heer v. d. Guch- te werd het presentiegeld in het Ram penfonds gestort. Het voorstel om over te gaan tot het plaatsen van een brandkraan op de hoek Zuidweg-Drieweg werd, evenals het voorstel om aan de Ned. Mil. bond „Pro Rege" en R.K. bond voor militaire tehuizen subsidie te verlenen, aangenomen. Van de diaco nie der Ned. Herv. Gemeente zal een gedeelte van de pastorietuin, ongeveer 675 m2 groot, in erfpacht genomen worden, om zodoende de hand te leg gen op een terrein voor een vereni gingsgebouw. Aan de lagere tuin bouwschool te Kapelle zal f 35.per jaar, per leerling subsidie worden ver leend. In principe werd besloten een gedeelte van de weg 's Gravenpolder- Ovezande aan de provincie Zeeland in beheer en onderhoud voor f 43.820.- over te dragen. In de vacature-Lokerse werd de heer C. Bos benoemd tot raadslid en tevens geïnstalleerd. Hij werd be noemd tot lid van de Woonruimtecom missie. Velerlei plannen wachten "TE Zierikzee is opgericht de stich ting „Nieuw Schouwen-Duive land", geschoeid op dezelfde leest als de stichting Nieuw Walcheren, welke na de oorlog voor dit eiland zoveel heeft bereikt. Doel is: bevordering van het her stel van de door de watersnood ge schonden welvaart van Schouwen- Duiveland. De stichting is geheel op particulier initiatief gebaseerd en het bestuur, dat zo klein mogelijk gehou den zal worden, wordt gevormd door personen uit de verschillende geledin gen van de eilandelijke maatschappij. Voor speciale onderwerpen, zoals de herbeplanting. zuilen afzonderlijke commissies gevormd worden. Een van de eerste programmapunten zal zijn, aandringen op integrale schadever goeding en op spoed bij de dakdich ting. Verder is het de bedoeling de op ve lerlei wijze geuite critiek op hetgeen na 1 Februari 1.1. heeft paats gehad, in goede banen te leiden en can te vormen tot een opbouwende critiek, en een behoorlijke voorlichtnig te ge ven aan pers en radio. Ook zal er con tact opgenomen'worden met verschil lende instanties, die op het eiland werkzaam zijn. terwijl het voorts in de bedoeling ligt een informatiebu reau op te richten. Het voorlopig op gestelde werkprogramma omvat 30 punten. SPECIALE REGELING? AANRIJDING De 5-jarige H. Jonkman liep bij het oversteken van de Axelsestraat bij de Moffenschans tegen een personen auto op. bestuurd door mej. H. C. op 't L. te Axel. Het ventje rolde na de botsing nog enkele meters over de straat. De toevallig passerende arts van Breda Vriesman verleende de eerste hulp en mej. op 't L. bracht het slachtoffertje naar het zieken huis, waar dr. Ramselaar een deuk in de schedel constateerde en opera tief moest,v ingrijpen. ■-= DE ALBINO ZWAARDDRAGER Door de plaatselijke aquariumvere niging „De Albino Zwaarddragers" zal dit jaar weer een tentoonstelling wor den gehouden, aldus werd op de laatst gehouden ledenvergadering besloten. Concrete plannen heeft men nog niet. maar de komende tentoonstelling zai geen herhaling worden van de overi gens bijzonder goed geslaagde ten toonstelling 1952. De leden zijn inmiddels „vakbe kwamer" geworden en dus kunnen nog mooiere aquaria worden ver wacht. Tevens werd een collecte ge houden voor de dooi- de watersnood getroffen leden. Sluiskil DEEDS is namens de stichting aan- gedrongen op een bezoek van. de Watersnoodcommissie uit de Staten- Generaal en waarschijnlijk zal dit in de eerste helft van April plaats hen- ben. Bij het verzoek daartoe is naar voren gebracht dat het eiland Schou- is en waarschijnlijk het langst onder wen-Duiveland het zwaarst getroffen water zal staan, zodat geen behoor lijke schaderegeling verwacht kan worden, indien niet speciaal met de zeer bijzondere noden op dit eiland rekening gehouden wordt, verwacht wort dat de stichting de spreekbuis zal vormen van de bevolking en op de bres zal staan voor haar belan gen. 70NDAG 26 April organiseert de K. A. J. te Terneuzen een massabij eenkomst voor de vrouwelijke en mannelijke Katholieke arbeidersjeugd uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Honderden Kajotsters en Kajotters zullen hieraan deelnemen. Onderwerp van de dag is: Lourdesactie 1954. Het hoofdkwartier van de Belgische J. O. C. te Brussel zal die dag enekel van haar meest begaafde sprekers naar Terneuzen afvaardigen. Ook zal de C. te Brussel zal die dag enkele van film, gemaakt van de Lourdesreis '52 van de Belgische K.V.A.P. en K.A.J. worden vertoond. BESCHERMING BEVOLKING Toen 4 weken geleden de eerste propaganda-bijeenkomst werd gehou den om te komen tot de organisatie van de B.B. kon niemand vermoeden dat binnen korte tijd tot activiteit kon worden overgegaan. De vrijwilli ge aanmelding der ingezetenen is zo groot, dat men de benodigde mensen bij elkaar heeft en zelfs de beschik king heeft over een reserve. Om het werk van de B.B. nog eens overzichte lijk uit te stippelen vond in Hotel Meert de eerste werkvergadering plaats, waarbij alle geïnteresseerden, ruim ioo personen, tegenwoordig wa ren. Het hoofd van de B.B. uit de ge meente Terneuzen, sprak zijn voldoe ning uit over de vlugge wijze waar door de oprichting van een volledige bemande B.B. werd verwezenlijkt. Hij gaf vervolgens een nadere uiteenzet ting van de werkwijze en hulpdien sten. Tijdens de bijeenkomst werden de speldjes uitgereikt, terwijl de maten werden opgenomen voor de unifor men. Daar ai het materiaal voor de B.B. reeds ter plaatse is zal reeds de ze week begonnen worden met de op leiding der personen, welke gemiddeld 6 maanden in beslag zal nemen. De opleiding wordt gegeven door instruc teurs voor de brandweer (comman dant Vermeulen van de SluisKilse brandweer), geneeskundige dienst (dokter Wechgelaar), Redden- en pio nierswerk de heer Lambert). Voor radio, telefoon en gasverkenning zal een drietal specialisten uit Terneuzen zich met de instructies belasten. De diensten die gaan starten zijn de brandweer en redden- en pioniers- groep. Voor zover ons bekend is Sluiskil de eerste plaats in Zeeuwsch-Vlaan deren, zo niet van Zeeland, waar men actief is begonnen. OUDERAVOND. In de Openbare Lagere School werd een avond georganiseerd, waar op aan de ouders van de leerlingen de gelegenheid werd geboden nader kennis te maken met het onderwijs en de verrichtingen van hun pupillen te bezichtigen. Door het hoofd van de school, dhr. Platteeuw, werden de ouder; verwel komd. De schoolarts, dr. v. d. Pelt, hield een lezing over de schoolartsen- dienst. Uit zijn voorlichting bleek hoe waardevol een dergelijke dienst is. In de diverse klaslokalen was het schriftelijke en practisch werk van de leerlingen tentoongesteld, hetgeen dan ook met grote interesse door de ouders werd bezichtigd. Als slot wees dhr. Platteeuw op het grote nut dat een dergelijke contactavond heeft. NIEUW EN VERFRAAIDE STRATEN. Dat het met enkele straten in ons dorp niet zo best gesteld is, is reeds jaren algemeen bekend. Gelukkig vernamen we de laatste weken hierin een belangrijke verbetering. Voor het „oud Sluiskil" is door B. en W. een overeenkomst bereikt met het Pol derbestuur en voor de Piersenspol- derstraat ligt een nieuwe verharde weg in het verschiet. De twee woorden „oud Sluiskil" zegt reeds ge noeg om een schatting te maken hoe lang deze bewoners reeds met een slechte weg te kampen hebben ge had. Stof en slijk zullen dus hier dra tot het verleden behoren. Ook de Kerkstraat is steeds een van de zorgenkindjes geweest. Geleidelijk aan met grote tussenpauzen heeft men nu een klinkerbestrating tot even voorbij de kerk. Hier blijft het echter niet bij want de straat wordt momenteel verfraaid met jonge bo men. Wanneer déze bomen eens in volle groei zullen staan en ook het overige deel van de Kerkstraat zal zijn bestraat, dit is nog een heel stuk, dan zal men ook hier zijn rijkdom niet opkunnen. Westdorpe CANDID AATSTELLING In het patronaat werd een candi- daatstelüng gehouden voor de K.V.P.- lijst voor de a.s. verkiezingen. De lijst werd als volgt samengesteld: Lijst trekker: de Martelaere; 2 M. Wile; 3 C. van Passel; 4 H. Geetsum; 5 R. Spuessens. BONTE AVOND „GEDULD OVER WINT ALLES" De Axelse visclub met de toepasse lijke naam „Geduld overwint alles" hield haar jaarlijkse ontspannings avond in hotel ,,'s Lands Welvaren". Met een keur van liedjes en korte toneelstukken, meest geïnspireerd op de vissport, werd een vlot program ma voor het voetlioht gebracht. De leden hadden een gezellige avond. INSTUIFAVONDEN GESLOTEN Zaterdagavond werd in de jeugd herberg „Bleye-Haghe" de laatste in- stuifavond gegeven. Evenals de voor afgaande avonden was er ook nu weer druk bezoek. Er werden films ver toond over de watersnoodramp. De jeugdherberg maakt zich nu op om de trekkers te ontvangen. Deze week zuilen de eerste Engelse gasten arriveren. Sas van Gent WERVINGSACTIE B.B. De wervingsactie Bescherming Bur gerbevolking duurt in onze gemeen te nog steeds voort. In de wijk „Zandstraat" werd reeds 'n vergade ring gehouden, waarin door de groeps commandant der Rijkspolitie, de heer J. J. van de Woestijne, het districts hoofd van Centr. Bouw- en Woning toezicht, de heer M. Aertse en kape laan H. J. M. van Beek, doelstelling en opzet van de B.B. werden uiteen gezet. Het resultaat was, dat zich staande de vergadering 14 personen opgaven. In de kom der gemeente werden tot nu toe 12 leden aangeworven, welke deel zullen uitmaken van de opruimingsploeg, terwijl ook de E.H. B.O. zich en bloc heeft beschikbaar gesteld. Ter. stimulering van de wervings actie maakte een propagandawagen van de B. B. enige dagen geleden een rondrit door de gemeente. Deze wa gen was tevens ingericht voor de vertoning van films in de open lucht, zodat op suggestieve wijze de ver schrikkingen van de moderne oorlog en het nut van de B. B. naar voren konden worden gebracht. BOMEN LANGS WESTKADE VERDWIJNEN. Door verbreding van de trottoirs langs de Westkade is de daarnaast lig gende rijbaan dermate versmald, dat er slechts voor zeer kleine auto's een mogelijkheid bestaat om elkaar daar te passeren. Voor de langs de West kade gevestigde miiddenstandszaken bleek dit bezwaren mede te brengen in verband met de te verwachten moeilijkheden bij het lossen van voor die zaken bestemde goederen uit ge parkeerde voertuigen, waardoor het overige verkeer zou worden gestag neerd. Om deze netelige kwestie op te los sen is door de Raad thans besloten de eeuwenoude lindebomen langs de kade te doen verwijderen. Velen ech ter zullen met lede ogen deze bomen zien verdwijnen, wijl hiermede we derom een pittoresk plekje wordt te niet gedaan. St, Jansteen GEMENGD KOOR VOOR K R O. Zou ons gemengd koor eerst 23 Mei a.s. voor de K.R.O. verschijnen, de datum is nu bepaald op Zondag 3 Mei a.s. Koewacht BRAND Zaterdag v.m. omstreeks 11 uur brak er brand uit op het erf van de landbouwer Th. v. Daele in de Prins Hendrikstraat alhier. Doordat de brandweer spoedig ter plaatse was kwam het echter niet verder, dan een stapel met geperst stro die geheel op brandde. De omliggende gebouwen konden, ondanks de hevige wind, worden behouden. CANDIDATENLIJS T De candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen van de af deling Koewacht van de R.K. Z. Vlaamse Vlassersbond ziét er als volgt uit: 1 Albert de Waele; 2 Joseph de Schepper H. A.zn.; 3 Theophiel Her man; 4 Hubert de Waeie. Graauw BEGRAFENIS Alhier had onder zeer grote be langstelling de begrafenis plaats van de heer H. J. M. Bruggeman, die op bijna 66-jarige leeftijd vorige week is overleden. De overledene bekleedde in het openbare leven vele functies. Zo was hij lid van het parochieel kerk- en schoolbestuur, voorzitter van de raad van toezicht van onze Boerenleen bank. bestuurslid van het wegschap HulstPaal. terwijl hij tot vorig jaar voorzitter is geweest van de commis sie van de weg HulstPaal. Hij was tevens gezworene van de Melopolder en vroeger jarenlang lid van de ge meenteraad. Sluis DE GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN. De lijst van voorlopige candidaten van de K.V.P. alhier, in alphabeti- tische volgorde per groep, ziet er ais volgt uit: Middenstanders: F. H. Dusarduijn, J. J. van Hee, J. p. van Horck. Landbouwers: A. A. D. Breyaert, C. F. A. Dekkers, A. A, van Deur- sen. Arbeiders: M. R. J. van Wins- berghe. Andere groepen: M. van Duin, echtg. van: J. F. Smoorenburg. A. C. van der Horst, R. J. Plasschaert, J. F. Smoorenburg. Aardenburg VERLOREN KOSTJE BEPLANT In 1951 werden de grote bomen die bij tientallen het park „Het Verloren Kostje" sierden doch veel van de oor logshandelingen hadden geleden ge rooid. Het plantsoen lag er daarna eenige tijd onverzorgd bij. Van ge meentewege is thans 't geheel weer in orde gebracht. Een aantal werkloze arbeiders heeft het park opnieuw aangelegd en nieuwe bomen en hees ters geplant en wel 80 bomen, waar van 30 essen, 25 eiken en 25 beuken. In totaal werden er ongeveer 1000 struiken, waarvan het grootste deel eikenstruiken geplant. De arbeiders hebben er ongeveer 4 weken aan ge werkt. DE PROEFSTEMMING VAN DE RAAD In het kort meldden we reeds de uitslag van de Zondag gehouden proefstemming voor de leden der K. V.P., waarbij de drie aftredende ge meenteraadsleden, de heren Roose, Bakker en Vroome. resp. als nos. 1, 2 en 3 uit de bus kwamen, wat te recht als een votum van vertrouwen mag gelden in het door hen gevoer de beleid temeer daar hen die plaats vrijwel algemeen toegedacht is. Door 120 leden werd aan de stom- Advertentie) Olfil Onze moderne, ruim gesorteerde collectie biedt U een unieke keus. mlng deelgenomen en daar voor de namen der elf candidaten een num mer gezet moest worden, kwam hij, die het laagste aantal punten had, natuurlijk bovenaan. De uitkomst was als volgt: J. Roose 176 p.; M Bakker 303; W. Vroome 331; J. de Kok 618; M. v. d. Himst 627; M. v. Egeraat. 702; Chr. Vervest 756; C Nefs 822; C. de Rechter 833: L. Verwer 835 en mej. W. Baars 880. Enkele biljetten waren van on waarde omdat niet aan alle candidaten een nummer was gegeven. 's Heer Arendskerke De raad kwam in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester J. Hommes. De heer Snoodijk was we gens ziekte afwezig. De voorzitter herinnert in zijn openingswoord aan de ramp, die ons land getroffen heeft. Hij is dankbaar, dat de eigen ge meente gespaard is gebleven en te vens voor de spontane hulp door de inwoners betoond. Daarna herdenkt de raad- staande de slachtoffers. De voorzitter doet enkele medede lingen, o.a.: De aanleg van een sport terrein te Nieuwdorp zal niet in DUW-verband geschieden, maar in eigen beheer worden uitgevoerd, zulks in verband met de vele werk zaamheden, die tengevolge van de ramp zijn onstaan. De restauratie van de toren te 's H.-Arendskerke (dorp) is aanbesteed; de gunning heeft ech ter nog niet plaats gevonden. De landbouwhuishoudschool zal door de C.B.T.B. worden gebouwd en niet door de gemeente. De Centrale van Katholieke Militai re Tehuizen krijgt een subsidie van f 25.—. Het verzoek van de bijz. lagere sohool te Nieuwdorp voor nieuwe vloeren in de lokalen wordt ingewil ligd. Hierna komt in behandeling het verzoek van de R. K. Voetbalvereni ging „Lebo" te Lewedorp om een subsidie, omdat zij niet over een voet balveld beschikt. Het voorstel van B. en W. is afwijzend gesteld. Na enige discussie wordt het voorstel van B. en W. verworpen met de stemmen van dq A.R.-fractie tegen. Als oudste raadslid dankte de heer op 't Hof namens de raad de heer Hommes voor zijn arbeid als loco- burgemeester tijdens de ziekte van burgemeester Elenbaas in de afgelo pen 4 maanden. Heinkenszand AANRIJDING Op het kruispunt Clara's pad, Ju- lianastr., Dorpsstr.. Stationsstr. had een aanrijding plaats tussen een per sonenauto en een bromfietser. Naar het schijnt heeft de autobestuurder met te grote snelheid gereden terwijl de bromfietsbestuurder op zijn beurt geen voorrang verleende. Het motor rijwiel werd vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WOONHUIS TE BRESKENS Aanbesteed werd het bouwen van een woonhuis met bijbehoren aan de Wit- bandstraat te Breskens. Ingeschreven werd als volgt: Metselwerk: fa. Pleyte en de Winde, Breskens, f 8430; fa. Damen en Zn., Bres kens, f 8315; fa. Gebr. Vergauwe, Bres kens, f 8283. Timmerwerk: W. J. Jacobs, Breskens, f 6095; J. v. Rosevelt, Breskens, f 5987; fa. Cruson en Brevet, Breskens, f 5875. Metsel- en timmerwerk: Gebr. Visser, Breskens, f 15545; Gebr. Maas, Breskens, f 15200. Electriciteit: I. de Visser, Breskens, f 638; A. Brevet, Breskens, f 579; fa. Schippers en Nauta, Breskens, f 519. Schilderwerk: fa. Keymel, Breskens, f 1950; J. Basting, Breskens, f 1924; fa. v. Haneghem en Zn., Breskens, f 1896; A. Provoost, Breskens, f 1369. Totaal laagste inschrijvers f 16046. Be groting 17130. De gunning is aangehou den. MEESTER-SCHILDER Te Boxtel slaagde voor het diploma meester-schilder de heer W. P. M. Canon uit Aardenburg. Hij ontving zijn oplei ding aan de Nederlandse Katholieke Schildersschool Sint Lucas te Boxtel. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 19.30 uur: Faust. Kon. Nederl. Schouw- bur: De diépe blauwe zee. GOES Grand: Het is middernacht, dr. Schweitzer. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: The greatest show on earth. MIDDELBURG Electro: Het grootste circus. SAS VAN GENT Olympia theater 20 uur: The greatest show on earth. TERNEUZEN Luxor 19.15 uur: The greatest show on earth. VLISSINGEN Alhambra: Het grootste circus Luxor: Telefoon van een onbe kende. ANTWERPEN Kon. Nederl. Schouw burg: De diepe blauwe zee. AXEL Centrum 19.30 uur: The grea test show on earth. GOES Het is middernacht, dr. Schweit zer. HULST Bioscoopgebouw 20.30 uur: Het grootste circus ter wereld. MIDDELBURG Electro: Het grootste circus. OOSTBURG Ledel 20 uur: De wet van de kogel. TERNEUZEN Luxor 20 uur: The grea test show on earth. Concertgebouw 20 uur: De rode havik. VLISSINGEN Alhambra: Het grootste circus. St. Jacobskerk 19.30 uur: Mat- thaeus Passion. Luxor: Telefoon van een onbekende. 1 Kr huisje worden Op waren door d rief va van ch bichen. De voor ploitati de gem zeggen; Voor terrein kopen mede i te doei De Zandst aan de toch al dig was ruim gesteld Ook de R.K de zijd zwaren nidgde delijke de a.s. heren niet ui ons voo niet w< Zo schrift nie eer het hel lasting zien de naneiën

de Stem | 1953 | | pagina 2