Verhoogde activiteit op Effectenbeurs UIT DE EMIGRANTENPÖST D De Krachtproef Complex van maatregelen Wat een Wonderlijke Wereld een sanatog^ RADIO 'mg r. 11 raat 26 r. 61 tr. 16 lat 85 940 WCiiWM 3 TWEEDE BLAD DONDERDAG 26 MAART 1953 Haagse Brieven De draaiende SCHIJF Om de vrede- DIEFSTALLEN nabij Rilland Bath Door ziekte achterop geraakt? WEKELIJKS BEURSOVERZICHT VAN 19 T.M. 25 MAART 1953 Buitenlandse belangstelling Leemte VAN MIERLO bsZOONÏ.Y. Een Oude doel? Eon doel DE 'at tkt! ibaddrijfwerk. eveneens het bij i ontzien en goed, waar- ;hzelf betaalt. N DER STEEN LIET was drie uur de vorige Vrij- dag-namiddag, toen de rege ring in één mededeling aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal haar plan nen bekend maakte betreflende de huurverhoging en haar conse quenties en de belastingverlaging ten behoeve van de werkgelegen heid, ten behoeve dus van het be drijfsleven. Het waren de langverwachte plannen, die blijkens mededeling van de regering een zekere wijzi ging hebben ondergaan als gevolg van de natuurramp, die ons volk op Sint Ignatiusdag heeft getrof fen. Plannen betreffende onder werpen van groot belang voor ons volk, waarom de regering dan ook advies had gevraagd van de So ciaal Economische Raad, welk ad vies tot de openbaarmaking van de voornemens der regering niet gepubliceerd werd. En dat, terwijl het einde November van het vori ge jaar reeds was uitgebracht. De regering heeft blijkbaar geen openbare gedachtenwisseling over de S.E.R.-adviezen gewild, vóór zij klaar was met haar werk. Een opvatting, die reeds gerecht vaardigde critiek ontmoette en zelfs vragen van hefi Kamerlid, de heer Andriessen uitlokte. De te wachten Kamerbehandeling zal ons de inzichten van het parle ment betreffende de genoemde procedure nog wel duidelijk doen kennen. CEN complex van maatregelen is het. dat de regering heeft openbaar gemaakt, wat de huur verhoging, beter gezegd de com pensatie daarvan betreft, heel wat ingewikkelder dan de S.E.R. ad viseerde; wat de werkgelegenheid aangaat een zekere tussenvorm kiezend tussen de twee opvattin gen, die in de Sociaal Economi sche Raad 'tot uitdrukking kwa men. gend zinnetje, waarover de Ka mer zeker nadere uitleg zal vra gen. Hoe worden n.l. de gevolgen van de ramp gefinancierd? Terwijl het totale bedrag der belastingverlagingen op 200 mil- lioen per jaar wordt geraamd, blijkt daarvan een achtste deel te dienen om de huurverhoging op te vangen. Maar zeven-achtste deel komt ten goede aan het gro te probleem van Nederland nu; de werkgelegenheid. Dit is een niet onbelangrijk bedrag, doch zou het voldoende zijn over alle be drijfstakken gerekend om door uitbreiding van industrieën en op richting van nieuwe industrieën aan méér dan 10.000 nieuwe werk krachten per jaar arbeid te ver schaffen? WEEL vragen rijzen bij de ken nisneming van de voornemens van de regering: nauwkeurige be oordeling is nog niet mogelijk. Dat zal ook bij de komende Kamerbe handeling wel blijken. En wat de interesse voor deze zaak buiten onze grenzen betreft, de Belgen zullen zich er zeker over beklagen, dat de huurverhoging niet de meest eenvoudige compensatie brengt: loonsverhoging. Daarmee zou een der belangrijkste tegen stellingen in de Benelux zijn weg genomen. VUWAWiWWUVWlA UET IS OPMERKELIJK, dat de aan- dacht van Europa in de laatste dere basis. Overigens schijnt het Spaanse bloed bij het Braziliaanse vergeleken nog maar te kruipen! Het middendeel van zijn „Laten wij de berg beklimmen" doet niet onder voor het beste van Milhaud, de Franse componist, die zolang in Zuid Ameri ka woonde. Voor de liefhebbers, die iets nieuws aandurven, een merk waardige plaat. tijd meermalen gevraagd wordt voor Zuid Amerikaanse componisten. Het is nog niet helemaal duidelijk, of daaraan ten grondslag ligt het gevoel, dat men bij deze iets vanwerkelijke van Handel", een mees- waarde vinden kan of dat het meer P van dg kunst yan variëren is een kwestie van excentriciteit, t-u»* omdat hier iets geboden wordt, dat Y/oor de pianoliefhebbers, die dit liever niet doen en zeker willen zijn van iets dat hen bevalt: Decca 1 X 3073, Brahms „Variaties en Fuga Europa niet kent, een soort ontdek- kingszucht dus, die niet uit is op iets moois, doch op iets nieuws. Doch doet het er op het ogenblik veel toe! Bei de beweegredenen hebben haar beko ring en het is toch zo, dat de tijd zal moeten leren, wat stand houdt en wat niet. De geschiedenis lijkt wel aan te tonen, dat de componisten, die voor namelijk uit de volksdansen en zangen van hun geboortegrond hun materiaal putten, zelden op de eerste rij in de muziekhemel terecht komen. Men moet het materiaal dan al zeer oor spronkelijk verwerken; de meesten halen slechts een goede tweede plaats, doch ook dit is zeer respectabel en aan hun werk kan de mensheid toch waarachtig genoegen beleven. Zo met Villa Lobos, de Braziliaan, van wie Ellen Ballon, op Decca 1 X 30 75 'n 7-tal pianostukken speelt op alleszins lofwaardige wijze. Waar Lobos, die de gangmaker is van het sinds de eerste wereldoorlog ingezette onderzoek naar de muzikale folklo re van Brazilië, zich kennelijk nogal strikt houdt aan het door hem ont dekte materiaal, is hij interessant, maar men herkent dadelijk de com ponist van ras, waar hij vrijer met 't materiaal omgaat. Zo in „de Dans van de blanke Indiaan" en in zijn „Jungle Festival" stukken, die hem op de hoogte brengen van Spanjaarden als de Falla en Abbeniz, zij het op an- Een complex, dat voor de ge middelde burger niet duidelijk spreekt, zelfs niet duidelijk kan spreken, omdat een der belang rijkste onderdelen voor zeer ve len, n.l. de grootte van de loon- compensatie, die naast andere maatregelen nodig blijkt, nog in de lucht hangt en na overleg met de Stichting van de Arbeid zal worden bepaald. Zelfs is het niet duidelijk, of de opgesomde maat regelen van belastingverlaging, zo wel van directe als indirecte be lastingen, van schoolgeldophef fing èn de genoemde loon-aanvul- fing- en verlaging èn de genoem de loon-aanvulling een volledige compensatie zullen geven voor de te betalen hogere huur. Die overi gens weer afhangt van de gemeen te, waarin men woont. Terwijl dan voor die huur der, de loontrekkende, het beeld van de maatregelen voor lopig nog onoverzichtelijk blijkt er is nog tijd tot 1 Januari 1954 om een duidelijk beeld te krijgen lijkt de situatie voor het be drijfsleven, imet het oog op de werkgelegenheid iets duidelijker. Hier zijn vermoedelijk de wijzi gingen aangebracht als gevolg van de ramp. Maar waar en hoe is uiteraard niet te zeggen. Reeds lang verluidde het. dat de extra- winstbelasting voor de particulie re ondernemer, in 1951 opgelegd, zou worden afgeschaft en dat de vennootschapsbelasting zou wor den verlaagd. De plannen van de regering geven aan, dat dit inder daad geschiedt. Hier is dus blijk baar geen wijziging aangebracht. Ook over de overige maatregelen werd reeds geruime tijd gespro ken: vervroegde afschrijvingen op nieuwe investeringen, een ruime re compensatie van verliezen, te gemoetkoming op belastinggebied bij herkapitalisatie. Op welke van de 'maatregelen de ramp invloed heeft gehad, is dus bezwaarlijk te zeggen. De rege ring volstaat met een algemene opmerking, zoals ze zich ook voor de toekomst met een algemene op merking dekt. Zij houdt de moge lijkheid open, dat de ramp straks middelen zal vragen, die uit ho gere belasting zouden moeten worden opgebracht. Een veelzeg- VREDESBOOT is weer aan. Er klinkt een oproep door het land, om maar weer eens 'n vredes conferentie bij te wonen en wel op 19 April te Amsterdam. Ditmaal gaat 't „tegen het herlevende Duit se militairisme". Dus, zal men mis schien menen, tegen de in volle gang zijnde militarisatie en bewape ning van de Oost-Duitse Volks-po- litie?Neen, het gaat tegen het Europees defensieverdrag, tegen de verdragen van Bonn. Men vindt als eerste ondertekenaar ook weer de Zeeuwse dominee, die naar Moskou pelgrimeerde en toen met zulke wonderlijke verhalen terugkwam. Men hoort ook weer het zoet ge fluit, dat het er niet toe doet, wat voor politiek inzicht men heeft, als men zich tussen deze vredesvrien- den wil scharen. Malenkov grijnst op de achtergrond. voortreffelijk vertolkt door de pianist Julius Katchen. Men behoeft geen kenner te zijn om dat werk te waar deren. Het steeds wisselen der stem mingen, dat zo dikwijls na elke varia tie geschiedt en dat het volgen van variaties voor een leek dikwijls meer tot een verstandelijke karwei dan tot een gevoelsgenoegen maakt, wordt hier opgeheven, doordat Brahms ze prachtig bijeen groepeert en ze allen met een heerlijk romantische saus overgiet. De fuga op het slot is een epos op zich. T~\E politierechter vap Middelburg veroordeelde twee personen, die zich in het rampgebied van Rilland- Bath aan diefstal hadden schuldig gemaakt. Het waren F. R. uit Breda, omdat hij nieuwe zandzakken had meegenomen en F. A. uit Bergen op Zoom, die een dergelijke werkwijze had toegepast met een stuk geïso leerde koperen kabel. Ter zitting bleek, dat R. in totaal 9 zakken had buitgemaakt. F. zei eerst, dat de kabel door militairen was weggegooid. Dit bleek evenwel niet waar te zijn. Conform de eis werden beide ver- dachten dan ook veroordeeld tot een maand gevangenisstraf onvoorwaarde- lijk. De ongeregeldheden kwamen aan I het licht bij het onderzoek, dat de Rijkspolitie in een met dijkwerkers terugkerende bus verrichtte. Kleinste boekje Advertentie) Geef Uw kind toch dadelijk Sanatogen. Dat geeft precies die opbouwstoffen, waar zijn bloed en zenuwen naar hunkeren. Z'n eetlust - waar U nu zo mee te tobben hebt - keert terug. Er komt weer kleur op de wangen en allengs wijken zwakte en slapheid voor frisse gezondheid en nieuwe levenslust. Hel zenuwsterkende voedsel £)EZER DAGEN vroeg ons een jon gere, waar hij gegevens kon vinden omtrent de katholieke staatsman mr Goseling, die in Bu- chenwalde stierf. Kijk het maar na in de encyclopaedie, zeiden we ge makzuchtig. Hij greep naar de Win- kier Prins, die vlak bij de hand' stond.1.Hij staat er niet in", con stateerde hij tot zijn en onze ver bazing „Neem dan de Katholieke Encyclopaedie". raadden wij aan ••Ple zegt er toch zeker iets van" Maar wederom kwam de verbazing! wekkende mededeling: „Hij staat er niet in".Een betreurenswaardi ge leemte! MADAT de aandelenmarkt de vorige week weinig verandering had ver toond met de daaraanvoorafgaande periode, trad Maandag j.l. een ver hoogde activiteit op de Amsterdamse effectenbeurs in. Buitenlandse vraag deed aandelen Unilever in koers aan trekken. terwijl Olies ook wederom in de belangstelling schijnen te komen. Deze buitenlandse belangstelling ont popte zich verder op de voorbeurs van Woensdag j.l. toen wederom een belangrijke vraag van de zijde van Amerika dit fonds op een koers van 320% bracht. Het opende die dag op 323, een verbetering van liefst 9%. Vooralsnog gist men naar de oor zaak van deze buitenlandse belang stelling en uiteraard wordt er weer het vermoeden geuit, dat een spoedig te verwachten noteringsaanvrage op de New Yorkse beurs te verwachten is. De ondergrond van de gehele markt is goed gebleven, zodat, mochten in derdaad de hoofdfondsen verder in koers aantrekken, dit eveneens van invloed kan zijn op de verdere koers ontwikkeling van de locale waarden. De bekendmaking van Wilton Fijen- oord, dat een dividend zal worden ge annonceerd van 11% tegen vorig jaar 9%, had een gunstige invloed op de koers van dit fonds, waarop het 7 punten kon monteren. Gezien de aan deze dividendpublicatie voorafgegane dividenddeclaratie van 10% van de Nederlandsche Dok Mij en de Neder- landsche Scheepsbouw Mij kan men Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 3 Ned. '62-'64 l-3Vi% Ned. '47 3 Ned. *47 (dol.l.) 3 Ned. '37 3 Ned. Inv.cert. 3 Gr.boek.obl. '46 3 N.-Indië '37 A 3'li% Ned. *53 AANDELEN: A'damsche Bank R'damsche Bank De Twentsche Bank Advertentie) SUSKE EN WISKE ZITTEN nu ongeveer 9 maan den in Canada en zijn nog steeds trouwe lezers van het Dagblad De Stem, die wij hier regelmatig ontvan genJa, wij houden het nieuws uit Holland hier ook bij en genieten volop van de Avonturen van Suske en Wiske. C. EVERS-BRUIJNS, Petrolia Box 436. Ontario Canada. ONZE EIGEN AUTO LIET GAAT ONS GOED, heel goed zelfs. Onze Toon is van betrekking veranderd. Hij is nu verpleger in een zenuw-inrichting en verdient maar eventjes 170 dollar in de maand. En dat voor een jongen van 18 jaar. In zijn vrije tijd werkt hij bij een stof feerder. Wat hij daar verdient be steedt hij aan kleren en hij heeft er voor ons een prachtige radio van ge kocht. Ons Sjaantje en ons Jantje werken nu op een confectie-atelier en verdie nen er ook goed. Onze Corrie werkt nog in het hospitaal en ons Netje gaat nog naar school Ik zelf beu nog bij mijn baas als electncien en begin me al aardig te werken. Moeder maakt het ook reuzen goed. We kunnen geregeld wat kopen en gaan hier nu allemaal net jes gekleed. Ik doe maar kalmpjes aan. Ik heb nu een auto gekocht voor 125 dollar, een 8 cylinder Ford. Het is nog 'n be hoorlijke wagen. De betalingen op het huis gaan ook mooi op tijd en we heb ben er al 700 dollar op betaald. We hebben 2 mooie nieuwe bedden ge kocht. We hebben een mooie nieuwe wasmachine, twee kachels, stoelen en nog veel meer dingen. Die hebben we allemaal contant gekocht. Iedere dag is het feest. Ik denk dikwijls aan Holland. Waarom kon dat daar niet, waarom was alles daar zo duur? Hier is het leven in verhouding tot de lo nen de helft goedkoper en dat is dan ook de reden dat we zo goed vooruit gaan. JAN WAGEMAKERS, 109 - 8th Street Portage La Prairie Manitoba Canada (vroeger Bavel selaan Breda). l7/3/'53 24/3/'53 96 15 16 96 U/16 94 1/8 94 1/2 94 7/8 96 94 15/16 94 1/2 99 S/16 161 1/2 160 168 1/4 Nationale Handelsb. 114 3/4 Ned. Hamdiel-Mij. 159 Alg. Kunstzijde Unie 1621'2 d. Bergh's Jurgens 268 Machinefabr. Breda" 119 1/4 Van Gelder Zonen 157 Unilever 1851/4 Holl. Kunstz. Ind. 901 '2 Ned. Kabelfabr. 213 3/4 Gem. Bez. aand, Phil. 158 Kon,. Ned. Hoogovens 1581/2 Wilton Feyenoord 168 Int. Gew. Betonbouw 1351/2 Internatio 146 Billiton Mij. I 178 Kon. Petroleum 310 Rub. Cult. Mij. A'dam 90 7/8 Bandar Rub. Mij. 90 3/4 Holl. Amerika Lijn 144 1/2 K. N. St.b. Mij. N. B. 128 1-2 Ned. Sch.v. Unie 130 3/4 R'damsche Lloyd 126 1/2 Kon. Java-Ch. Paketv. 118 3/4 V. Vorstenl. Cult. Mij. 18 1/2 Handelsver. A'dam 101 3/4 Ned. Ind. Suiker Unie 84 Deli Mij. 80 1/2 Deli Batavia Mij. 1101/4 Senembah 75 AMERIKAANSE FONDSEN (Certifcaat van Aandelen): Anac. Copp. Mining C. 42 9/16 Bethleh. Steel Corpor. 55 General Motors 67 7/8 International Nickel 45 5/8 Rep. Steel Corporation 50 3/4 Unit. St. Steel Corp. 42 Cities Serv. Company 92 3/4 Shell Union Oil Comp. 71 3/8 Tide Water Ass. Oil C. 25 9/16 Southern Pac. Comp. 49 Union Pac. Railr. C. 113 1/4 95 94 1/2 94 13/16 95 15/16 94 7'8 94 5/16 99 1/2 161 3/4 161 3/8 161 3 4 ex. div. 115 159 a'4 163 1/2 267 120 159 1/4 188 1/2 90 214 1/2 159 1/2 162 1/2 175 136 1/4 145 3/4 178 315 92 1/4 92 146 1/2 129 129 3/4 125 118 19 102 3/4 83 1/4 83 113 76 3/4 41 1/2 54 9/16 66 5/8 44 7/8 50 1/2 40 11/16 90 3/4 68 3/8 24 3/4 47 1/2 114 thans vrijwel zeker eveneens mooie dividenden verwachten van de ande re bedrijven, die in deze sector thuis horen. Grote belangstelling heeft uiter aard de mededeling van de Regering aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, inzake de in de toe komst te volgen fiscale politiek, aller- wege getroffen. Uit deze mededeling kan men onder meer lezen, dat het thans ernst is met de opheffing van de speculatiewinstbelasting, doch het was voor velen een teleurstelling, dat deze onsympathieke belasting pas per 1 Januari van het volgend jaar zal verdwijnen. Alhoewel men van de zijde van het bedrijfsleven de voorgenomen maatre gelen tot belastingverlichting graag van verdergaande aard had gezien (zoals vrijstelling van het primaire dividend van de vennootschapsbelas ting), toch zijn de door de regering aangekondigde stappen als symptoom van veel belang. Zij wijzen erop, dat thans ten lange leste het inzicht van de overheid in de te volgen politiek op financiël-economisch gebied is ge wijzigd en zich thans, zij het nog lang zaam, beweegt in die richting, die door de opheffing van de uiterst zwa re fiscale druk het bedrijfsleven een kans geeft tot ontplooiing en de be legger een kans tot hervatting van de mogelijkheid tot sparen, waardoor uiteindelijk de kapitaalsverschaffing aan het bedrijfsleven wederom moge lijk wordt, al zal zulks voorlopig nog langzaam geschieden. Het is te ho pen, dat het effect van de aangekon digde maatregelen zodanig is, dat de noodzakelijke toename van de werk verschaffing inderdaad tot stand komt. De belangen van kapitaal en arbeid gaan hier hand in hand. De onlangs in de couranten ver schenen berichten over de komende huurverhoging zijn slechts gedurende enkele dagen van invloed geweest op de koersontwikkeling van de verschil lende huizenmaatschappijen. Aandelen Gemeenschappelijk belang van Woon- en Winkelhuizen en aandelen Stad houderslaan konden zich op een ho ger niveau handhaven. De lappen der Ned. Am. Hypotheek bank hebben een frappante stijging te zien gegeven, n.l. 220235. De overige lappen en aandelen der buitenlandse hypotheekbanken waren eveneens vast gestemd. O.a. lappen Verenigde Transatlantische Hypotheekbank 71 3/475 1/2 en aandelen Verenigde Transatlantische Hypotheekbank 54 1/266. De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart meldt, dat de traanproductie wederom aan de Ne derlandse Regering werd voorver kocht voor de prijs van 77 1/2 per ton, hetgeen beduidend lager is dan de prijs, die verleden jaar werd ge maakt en 118 bedroeg. Weliswaar is de tranproductie dit jaar hoger geweest, doch deze hogere productie heeft de verminderde verkoopop brengst niet goed kunnen maken. In J/ORIGE MAAND verscheen onderaan pagina 1 in ons blad een bericht over het aller kleinste boekje ter xuereld, een Frans boekje op 4 millimeter- formaat. Op de eerste bladzijde was in het Frans het Onze Vader afgedrukt. Wat blijkt nu? Dat wij in Nederland ook al over een dergelijk Onze Vader be schikken. De Lettergieterij Am sterdam zond eens aan vrienden en relaties een staafje lood toe, op het eerste gezicht een dood gewoon letter staaf je. Maar op de kop ervan, 3,7 millimeter in het vierkant, stond welhaast on zichtbaar een compleet Onze Vader gegraveerd. Pastoor Mut- saers, enkele weken geleden nog rector te Drunen, zond het ons als bewijsstuk toe en hij voegde er een plaatje bij van een hand met een boekje, waarin dat On ze Vader was afgedrukt. Welnu, gij ziet hoe klein het is in ver gelijking met die hand. Onze dank aan de Pastoor voor zijn attentie, maar we zouden zo'n boekje niet graag in onze biblio theek tussen de andere delen zetten. Vooral niet in schoon maaktijd! Het zou eens kunnen verdvnjnen met het uislaan van een stofdoek Oogje dicht YY/AT ZOU het leven dor en droef zijn, wanneer officiële man nen niet eens een oogje dicht de den om Cupido te gerieven. Jovan Urosevic in Canada en Evangeline Karsair in de Ver. Staten wilden zo graag trouwen, maar de brui degom kon geen inreisvisum in de States bemachtigen. Liefde is vin dingrijk en daarom werd besloten het huwelijk in te zegenen op de grens en wel op de Ambassa- deursbrug bij Detroit. En Evange line moest er toch eventjes de Ca nadese grens voor over, enkele stapjes maar. Toen deden de grens bewakers even een oogje dicht. Cornwall" dit is de offici ële titel van prins Charles voor haar geschenk. Het was een mondorgel van vier gul den dertig. Krokodillentaille DEN REUZEN-KROKODIL in de Kwa-rivier in Nigeria werd er van verdacht minstens vijf men sen opgepeuzeld te hebben. Om dat geweerschoten afketsten op de harde krokodillenhuid, requireer- ien Britse jagers een licht kanon. Daarmee werd het dier zwaar ge wond. Dertig mensen waren nodig om de krokodil uit het water te rekken. Ze had een lengte van 5 meter en mat in de taille een om vang van twee meter. Voorrang 70 SPOEDIG mogelijk" moest volgens de specialist de 41- jarige mej. Gladys Dearden uit Hulme (Manchester) in het zie kenhuis worden opgenomen tot 't ondergaan van een dringend nood zakelijke operatie. Dit was drie jaar geleden en deze week kreeg zij een telegram met de medede ling, dat er thans plaats voor haar was. „Ik voel me zo gezond als een vis", zei mej. Dearden. „Het is al over. Maar ik had evengoed dood kunnen gaan". Het iverd tijd DEZER DAGEN ontving de Openbare Leeszaal te Dordrecht anoniem een boek werk terug, dat, volgens de datum van afgifte, in 1934 was uitgeleend. De uitleentijd was inmiddels verstreken door Nico J. P. Smith - 37) Alles ademt hier in Harry's ogen een onbereikbare deftigheid. Hier is een andere wereld, waar hij zich als een klein kind voelt. Het weinige zelf vertrouwen waarover hij zelfs tegen over Leslie beschikt, valt hier van hem af. De directeur lijkt hem nu anders dan de vorige avond, toen hij in de chambrette was: voornamer, strenger ook. Je moet me eens vertellen hoe kóm je eigenlijk hier? vraagt Westra gemoedelijk. Verrast kijkt Harry hem aan. Dat is dezelfde toon van gisteravond. Maar de jongen wantrouwt die on dervrager tóch. Hij weet, dat Westra naar de bekende weg vraagt en Wes tra voelt, dat hij dit denkt. Daarom zegt hij: I'k kan dat na tuurlijk allemaal haarfijn nakijken. Als directeur kan ik kennis nemen van alle apporten die er over jouw gewichtige persoontje zijn geschre ven. Maar daar heb ik nu geen zin in. Ik wil het van jou zélf weten. Kom voor de draad met je verhaal. Hoe ben je hier gekomen? Harry taxeert hem. Hij voelt, dat het menens is en in plaats van stuff te zeggen: „gewoon" en dan weer in zwijgen te volharden, rammelt hij achter elkaar af: Vooi een inbraak. Die deed de deur dicht zeiden ze. Ik kan me voorstellen, dat die de deur dicht doet, zegt Westra met een lachje. Maar wat had onze vriend Veder daarmee te maken? De jongen schrikt. Dan haalt hij de schouders op. Maar nu tapt Westra uit een ander vaatje. We moeten elkaar goed begrij pen, Duintjer, zegt hij, terwijl hij dicht voor de jongen gaat staan en hem dwingt, hem aan te kijken. Al ge loven jullie daar met elkaar niets van, toch is het zo,- dat ik hier ben gekomen om jullie te helpen. Stuk voor stuk moeten jullie behoorlijke leden van de maatschappij worden of je dat nu leuk vindt of niet. daar heb ik niet mee te maken. Ik heb er alleen mee te maken, of je moeder het leuk vindt, dat je hier zit. Heb je daar wel eens aan gedacht, toen jij alle straf in je eentje op je nam om die Veder te sparen? Ja, wacht even nu ben ik aan het woord. Ik ken die Veder. Die man is het niet waard, dat jij voor hem een halve maand, nee, een halve dag zelfs op knapt. Heb ie er wel aan gedacht, dat die kerel, die jij niet durft aanbren gen, nu rustig door kan gaan andeire jongens tot verkeerde dingen over te halen? Jullie altijd met je dwaze be grippen over verraad. Dat is geen ver raad, versta je me goed? Je bent toch zeker niet bang yoor die dikke ke rel? Nee, dat dacht ik ook. vervolgt Westra. als Harry heftig zit te schud den. Maar dan begrijp ik niet. waarom je voor hèm.... I Veder heeft niet ingebroken dat heb ik gedaan. Best mogelijk daarvoor krijg I je ook je portie. Daarom moeten wij hier proberen, je dergelijke streken af te leren. Maar het is Veder ge weest, die jou ertoe heeft aangezet. Die dikke kroegmeneer was het, die die wel wist, waar je de gestolen spulletjes kon laten. Hij was de he ler waar of niet? Hij bracht je wel aan het verstand, dat je met de ge stolen boel niet naar huis hoefde te gaan. Ja, dat zei-ie, bevestigt Harry. Een ander hoeft z'n neus niet in onze zaken te steken. Westra smoort een vloek. De ellen deling. Zaken noemde-ie dat. Jongens kinderen nog bijna, tot diefstal te brengenZakenEn dan zelf de mooie meneer zijn. Zelf nota bene voorzitter van een oudercommissie. Vertel op. zegt hij tegen Harry. Kon je alles bij hem brengen? Hoe ging dat? Achterom. Je hoefde alleen maar even te tikken aan het raam naast de tapkast. Daar zit-ie altijd. We wachtten dan in het gangetje en als je dan had getikt, kwam Veder ach terom. Betaalde hij jullie? Niet dadelijk, maar als je wat nodig had, kon je altijd bij hem te recht. Hij wou nooit veel geld tegelijk geven. Dat was te gevaarlijk. Hij zou het wel voor ons op een spaarbank boekje zetten. Voor óns? vraagt Westra Je deed dat werk dus niet alleen? Harry glimlacht om zó veel onbe grip. Dat is nu een directeur van een opvoedingsgesticht, die denkt, dat hij helemaal in z'n eentje er op uit zal gaan om een kraak te zetten. Er waren er heel wat, die geld van de vent kregen, maar van mij Zakgeld E GOEDE 86-jarige juf frouw Sarah Gould vond het helemaal niet goed, dat de Engelse kroonprins Carles maar 80 cent zakgeld per week kreeg. „Dat is niet genoeg", zei ze. „Wat kun je tegenwoordig in Engeland voor 80 centen krijgen?" En toen stuurde ze vanuit haar huis in Milton (in Nw.- Zuid-Wales) een pakje naar Buckingham Palace en er kwam een bedankbriefje te rug „namens de Hertog van Rijdende kerk F)E AMERIKAANSE evangelist Billy Graham is van plan vol gend jaar naar Engeland over te steken om daar al predikend rond te gaan. Maar hij neemt zijn kerk mee. Die bestaat uit aluminium bouwdelen die samen 100 ton we gen en Billy kan haar dan hier, dan daar opbouwen. In Detroit neemt hij voor alle veiligheid nog enkele proeven met zijn kerk, al vorens hij begin 1954 naar Enge land oversteekt. Moeilijk geval HEN afgevaardigde van de Bei erse Partij in West Duits land heeft voorgesteld een be lasting in te voeren op lippen stiften. Die zal jaarlijks, naar hij raamt, wel 40 millioen Mark opbrengen. Nu is deze heer een dapper man, maar wij denken, dat zijn voorstel er wel niet door zal komen. Want wie vóór- stemt zal het, dunkt ons, thuis niet gemakkelijk hebben Ieder zijn stuk DIJ GOSLAR, op de grens tussen de Westelijke en de Oostelijke zone van Duitsland, was een grote spar ontworteld en de boom viel dwars over de grenslijn heen. Van wie was die boom nu? Na heel wat geconfereer heeft men het geschil opgelost. Acht Westduitse grens wachters en acht leden van de Oostduitse Volkspolitie verschenen met zagen en ieder nam zijn stuk hout mee. „Hallo" HEER GERARD SMITH, hoofdonderwijzer in het En gelse Doncaster heeft tal van on rustige nachten gehad sedert Sep tember 1951. De echtgenoten der onderwijzers hadden er nl. een ge woonte van gemaakt, hem midden in de nacht op te hellen, en, als hij „hallo" had gezegd, de hoorn neer te leggen. Een der dames werd gesnapt en kreeg 60 gulden boete. Veertig van dergelijke tele foontjes heeft de heer Smith moe ten verwerken en de rechter noemde de bellerij „een misplaats te grap". verband met de door de Nederlandse Regering aan aandeelhouders ver strekte garantie zullen deze op een dividend van 6% kunnen rekenen. In de Indonesische sector waren verschillende rupiahfondsen gevraagd door het feit, dat de vraag naar deze aandelen de laatste tijd toegenomen is voor remisedoeleinden. Aandelen Si- mau lagen zeer vast in de markt. Ook Advertentie) kwamen Indonesische trammen op een hoger niveau, hetwelk toe te schrijven is aan een recente beschou wing in een der dagbladen. De obligatiemarkt kon zich prac- tisch op het vorige koersniveau hand haven. De nieuwe lening 3 3/4% Ne derland 1953 kwam Dinsdag j.l. een fractie boven 99 1/2%. Na de vaste stemming, die Wall- street de vorige week te zien heeft gegeven, is enige reactie ingetreden. hoort u geen namen. Die wil ik ook niet weten, stelt Westra hem gerust. Alleen hoop ik maar, dat je inziet, hoe laag en ge meen die kerel jou en je kornuiten behandelde. Hij ging er niet op uit. hij liep geen enkel risico. Dat denkt hij tenminste. Maar jou laat hij ervoor opdraaien. Hij weet wel, dat jij hem niet zal verraden. Westra heeft het nog niet gezegd, of hij heeft al spijt van zijn, woorden. Want dadelijk vangt Harry hem op z'n laatste uitspraak. Nu zegt u het zelf, dat ik hem heb verraden, valt de jongen uit. Als u maar weet, dat er geen getui gen bij zijn geweest. Ik ontken toch alles weer. Moet je vooral doen, zegt Westra rustig. Je moet zo'n schurk vooral de hand boven het hoofd houden. Pas op, dat je over hèm de waarheid niet vertelt. Je moet hem z'n gang laten gaan. Dan kan hij hier nog meer klan ten naar toe brengen, als die ook van daag of morgen tegen de lamp lopen. Dat je moeder nu niet weet. waar ze zich moet bergen, omdat haar lieve zoontje naar een Verbeteringsgesticht is gebracht, komt er niet op aan. Me neer Vederdaar mag je vooral niets van vertellen. Ik dacht, dat je goochemer was. De jongen haalt onverschillig de schouders op. Westra voelt, dat hij hier in de directeurskamer minder bereikt dan de vorige avond dat hij de juis te toon niet te pakken heeft. Of is het de maan, die nu ontbreekt en de jongen seiltimenteel maakte? Hij wordt ontevreden over zichzelf en bijn^onvriendelijk zegt hij: Ga nu maar. Ik wil er nog eens over den ken, hoe ik dat zaakje moet aanpak ken. Als u mij er maar buiten laat ik weet van niks, zegt Harry nog, ter wijl hij langzaam naar de deur gaat. Nauwelijks is de jongen vertrokken, of Westra grijpt naar de telefoon om. zonder de naam van Harry te noemen, de hem bekende inspecteur van politie een en ander te vertellen van wat hij over de kastelein heeft vernomen. Ja, hij zal dat nog wel schriftelijk beves tigen ook het is maar, dat de poli tie een oogje in het zeil houdt. Aan één klant van Veder heeft Wes tra voorlopig genoeg DERTIENDE HOOFDSTUK LJARM EN HARRY hebben gelijk ge had. Nauwelijks is Leslie de vol gende middag in de klas, of hij stapt naar Harm toe. Van jou krijg ik een overge schreven les en van jou even een blik in een boekje 256 stuks. Harm levert het werk in. dat hij met barstende hoofdpijn de vorige dag da delijk heeft gemaakt, maar Adri zegt stug: —Heb ik niet. Dan breng je er morgen 512 mee, verzekert de onderwijzer. Adri heeft al geleerd, niets tegen te pruttelen, maar de volgende dag. als Leslie weer vraagt en er wederom niets wordt ingeleverd, is het aantal reeds tot 1024 opgelopen. Maar dan schijnt de onderwijzer het toch welletjes te vinden. Wel vraagt hij nog een paar maal naar de lesjes, die niet af zijn, doch het getal 1024 wordt niet verdubbeld. (wordt vervolgd) VRIJDAG 27 MAART 1953. HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7,13 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8,50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9,35 Waterstan den; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10,00 „Thuis', causerie; 10,05 Morgenwijding; VARA: 10,20 Gramofoonmuziek; 10.30 10.50 Gramofoonmuziek; 11.05 Congres Partij van de Arbeid- 11 40 Bariton en piano; AVRO: 12.00 Orgel, sa xofoon en accordeon; 12.30 Land- en tumbou wmededelingen12,33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Zigeunermuziek; 13.50 Gramofoonmuziek: 14,00 Voor de huis vrouw; 14,20 Sopraan, piano en fluit 14.50 Boekbespreking; 15,10 Fagot en cel. lo; 15,30 Lichte muziek; 16,00 Cabaret; 16.31 Amusementsmuziek: VARA: 17.30 Mu*"kale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18,15 ..Achter cTe Horizon", geschiedenis des Vaderlands; 19.00 Kin derkoor: 19,15 ..Het volle. pond", cause rie; VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie; 19,50 Berichten; 20,00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Kamerkoor en orgel; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40 „Aanpassing", causerie; VARA: 21,00 Het hangt aan de muur en het tikt; 21,25 Congres Partij van de Arbeid; 22.00 Dansmuziek; 22.25 Buitenlandss weekover zicht; VPRO: 22,40 ..Vandaag", causerie; 22,45 Avondwijding: VARA: 23.00 Nieuws 23.15 Jongenskoor; 23,3024,00 Orgel spel. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7,15 Ochtendgymnastiek; 7,30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.45 Schoolradio; 10,00 Promenade orkest, klein koor en solisten; 11,00 Voor de zie ken; 11,40 Residentie-orkest; 12,00 Ange lus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12,30-12.33 Land', en tuinbouwmededelingen); 12,55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13,25 Piano, orgel cn zang; 13.45 Voor de vrouw; 14,00 Brabants orkest en solist; 14.50 Viool en piano; 15,00 Schoolradio; 15,30 Viool en piano; 16,00 Voor de zieken; 17,00 Voor de jeugd; 17,15 Kinderkoor; 17,35 Metro- pole orkest en koor; 18,00 Militaire cau serie; 18,10 Limburgs programma; 18.30 Amusementsmuziek; 18,52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19,10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.30 Gra mofoonmuziek; 20,05 Regeringsuitzen ding; Prof. mr. P. J. Oud opent de jaar lijkse Algemene Vergadering van cfê Volkspartij voor Vrijheid cn Democra tie: 21,00 Politie-kapel: 21.25 Brabants halfuur; 22,00 Kamerorkest en solist; 22,45 „Ik geloof in ené. heilige. Katholie ke Kerk", causerie; 23,00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gramofoon muziek; 12,30 Weerberichten; 12,34 Mo derne muziek, (om 12,50 Koersen); 13,00 Nieuws; 13,15 Orgel en zang; 14,00 Schoolradio; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Muzikaal-litterair programma; 16.40 Gramofoonmuziek; 17,00 Nieuws; 17,10 Gramofoonmuziek; 18,00 Idem- 1808 Godsdienstige causerie; 18.23 Gramofoon muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19,00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 20 00 Gramofoonmuziek; 20.15 Svmphonie-ór- kest en soliste; (in de pauze: Kunstover zicht); 22.00 Nieuws; 22,10 Causerie; 22,15 Internationale Radio Universiteit; 22 45 Gramofoonmuziek; 22,55—23.00 Nieuws. BRUSSEL. 484 M 12,05 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13,10. 14.00. 15,00. 15,45 en 16.00 Gramofoonmuziek, 17,00' Nieuws; 17,15 Gramofoonmuziek; 1730 Kamermuziek 18.30. 19.00 en 19.40 Gra mofoonmuziek; 18,30. 19.00 cn 19.40 Gra mofoonmuziek. 19,45 Nieuws; 20 00 Om roeporkest; 22.00 Nieuws: 22,10 Kamer muziek; 22,50 Nieuws. i

de Stem | 1953 | | pagina 5