Pa»bla9 Q extern Tito en het Westen w Huurverhoging maximaal 48 pCt. van vooroorlogs peil ONZE PUZZLE I Complex van regeringsplannen bekend Belastingverlichtingen voor bedrijfs leven, middengroepen en minst draagkrachtigen Wal een Wonderlijke Wereld De Krachtproef RADIO-PROGRAMM A'S TWEEDE BLAD ZATERDAG 21 MAART 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND De dag van Adenauer DIT is dan Adenauers dag ge weest. Hij heeft bereikt, dat de Bondsdag te Bonn het Europese de fensieverdrag en de overeenkomst met de geallieerden inzake de be ëindiging van het bezettingsstatuut heeft goedgekeurd. Het is voor hem en voor Europa een felicitatie waard. De katholieke staatsman en zijn medestanders toonden 'n heel wat bredere visie dan de negativis- tische socialisten, die wel mooi een Internationale kunnen zingen, maar in hun politiek zwaar speculeren op nationalistische instincten. De verdragen zijn een beletsel voor de Duitse eenheid! dat was hun grote argument. Alsof de Russen met of zonder die verdragen toch niet zul len doorgaan met het sovjetiseren en zwaar bewapenen van de Oos telijke zone. Vrees Oplossing van vorige week Onbekend lied DE Overleg over loonsver hoging met S. v. d.A Nico J. P. Smith JOSEPH BROZ, beter bekend on- J der de naam Tito, heeft dus een eerste semi-officieel bezoek aan een Westers land gebracht. Het is zeker geen toeval, dat Engeland de m-imeur kreeg. Immers, oude banden van oorlogspolitieke vriend schap tussen Tito en Churchill zijn sinds Tito's „afval" van Moskou gaandeweg verstevigd en de twee realisten hebben elkaar vriend- sc'-appelijker dan ooit teruggevon den via de nog kortgeleden afge sloten verdragen tussen Yoego-Sla- vië, Griekenland en Turkije. Hiermee zitten we dan middenin het probleem van Tito s bezoek aan Londen. We moeten ons nu wel weer herinneren, dat de Regering- in-ballingschap van ex-Koning Pe ter einde 1943 hoogst verontwaar digd was over het feit, dat de rea list Churchill „terwille van de overwining samenwerking met een communist stelde boven samenwer king met een koning". Dat gebeur de namelijk in Yoego-Slavië, waar de geallieerden de vertrouwensman en verzetsstrijder Mihaïlowitsj en daarmee diens koning Peter alle medewerking opzegden en diens rivaal, eveneens verzetsstrijder, Ti to, grootscheeps gingen steunen. Dat is het begin geweest van Ti to's macht en de dictator van Yoe- go-Slavië is beslist nog niet verge ten, da' de conferentie van Jalta voor hem en zijn land het onschat bare voordeel bracht van niet door de Sovjets te worden „bevrijd". Dit nu had Tito pi'actisch te danken aan de pleidooien van Churchill, die overigens blijkens de feiten van deze week verbazend goed heeft beseft „waarom en waartoe". dagen, niet voor het hoofd stoten en moet aan de andere kant koorts achtig werken aan een oplossing, die aan Tito behaagt. Het moge intus sen waar zijn, dat Italië en Yoego- Slavië „practisch" aan dezelfde kant staan, het is helaas evenzeer waar, dat ten eerste Ialië in tijden van naderende nood een onbere kenbare factor is gebleken, maar dat men ten tweede op Tito ge zien zijn verleden ook niet be paald stevige huizen kan bouwen. Zodat hetgeen Engeland nu op het stuk van invloed op de Balkan in elkaar aan het timmeren is, er niet zo erg solide uitziet. £)IT ALLES neemt natuurlijk niet weg, dat Tito een geheide com munist was en nog is. Met een blik op de jongste geschiedenis en denkend aan Mgr Stepinac, kunnen we aan de „vriendschap" van dic tator Tito voor het Westen zeker niet een betekenis hechten, waar aan juichkreten te verbinden zyn. Engeland acht het echter bittere noodzaak met Tito zó ver in zee te gaan als strookt met het beginsel, dat men een bepaald kwaad moet accepter_n om wat het als (groter) goed ziet, meent te kunnen berei ken. Uit een oogpunt van simpele zelfhandhaving meent het Westen niet anders te kunnen doen dan Tito en zijn strategisch zo belang rijk land ten nauwste te betrekken bij de Atlantische Verdragsorgani satie. Rechtstreeks gaat dat niet, omdat de rode dictator in zijn be rekenende slimheid 't zover een voudig niet laat komen. Dan zou hij immers naast de voordelen ook de verplichtingen van de NAVO naar zich toehalen en daartoe is voor hem momenteel volstrekt geen reden. Hij kan volstaan met bilaterale over eenkomsten, omdat hij weet, dat Engeland met op de achtergrond een benauwend verzwakte positie in het gehele Nabije en Midden Oosten zeer veel, zo niet alles, op de Balkan-kaart moet zetten. Eden en Churchill zijn dan ook welbewust bezig aan de opbouw van een zo volledig mogelijke Balkan- bond. Natuurlijk is dat nog toe komstmuziek. Voor een man als Churchill, die in 1943 het bezoek van Tito aan Londen anno 1953 als het ware reeds „voorzag", zijn er echter niet weinig instrumenten, waarop toekomstmuziek zeer wel te spelen is! {TEN VAN DE moeilijkheden, die allereerst overwonnen moet worden, is zonder twijfel de kwestie Triest. Waar met name En geland vóór Tito's afval van Mos kou de stad Triest zonder veel om slag aan Italië heeft „beloofd", ligt hier natuurlijk een gevaarlijke ad der onder het gras. Londen mag aan de ene kant Italië, juist in deze Intussen is dit pas het eerste par lement, dat de goedkeuring gaf. Andere zullen moeten volgen. Vooral in Frankrijk zal er nog 'n zware wijs opgaan. In Nederland behoeven we niet veel tegenstand te verwachten. De socialisten hier zijn verstandiger. Men beseft het grote belang, ook voor ons land, dat bij een eventueel conflict geen Duits vacuum bestaat, maar dat de tegenstand zo ver mogelijk Ooste lijk van ons kan beginnen. Advertentie) yAN Protestantse kant komen er nogal wat publicaties los om trent „Honderd Jaren Kromstaf". Het Moderamen der Generale Sy node van de Ned. Hervormde Kerk spreekt in een schrijven aan kerke raden en predikanten zijn beducht heid uit omtrent de bedoelingen der „Roomsen", als ze ooit de meer derheid mochten verwerven. Spanje en Columbia komen daarbij op de proppen, maar men zegt er eerlijk heidshalve bij, dat het in België en Ierland ook in meerderheid ka- wi? T heel adders gaat. Hrnr te lande vreest men bij een katholieke meerderheid belemme ring der evangelisatie. Intussen ware het van belang, als men van Protestantse kant ook eens terug trad in de historie en naging, hoe hier in de tijd der Republiek de katholieke minderheid werd belem merd in haar godsdienstvrijheid en staatkundige rechten. Ook moest men eens kijken naar een land als Zweden, waar tot voor kort geen enkele katholiek een staatsambt mocht bekleden, naar Zwitserland, waar men nog steeds de Jezuieten weert. En we hoorden zo pas de Ned. Herv. professor Ruler in Den Haag verklaren: Het vraagstuk van de processievrijheid is naar mijn mening voor een democratische op lossing niet vatbaar. Zo kunnen we katholieke vrees tegenover protestantse vrees zet ten. Maar is dat nu wel de manier, om de onderlinge verhoudingen in ons land te bepalen? HORIZONTAAL: 1. herkauwer; 4. herkauwer; 6. vóór; 9. overal; 11. schaaldier; 12. noot; 13. kledingstuk; 15. voorzetsel: 16. hachelijk; 18. landbouwer; 19. Noorse oppergod; 21. soort krokodil; 26. persoonlijk voor naamwoord; 28. hard koekje; 29 los- wal; 30. klank; 32. oorlogsgod; 33 ach ting; 34 voegwoord; 35 aanwijzend voornaamwoord. VERTICAAL: 1. vis; 2. zangstem; 3. gebruik; 4. voorzetsel; 5. persoon lijk voornaamwoord; 6. soepgroente; 7. knaagdier; 8. kelner; 10. afgemat; 13. onbuigzaam; 14. schoeisel; 16. hoogste dakrand; 17. soort brandewijn; 20. kerkgebruik; 22. liefdegod; 23. electrisch geladen deeltje; 24. karak ter; 25. hinder; 27. herkauwer; 29. steen; 31. voorzetsel; 32 spil. Jl b 7 17 KABELJOUW JROEAALTJ AFBLAAMPO KASTORBAR HYPORIE1D ARAATMLEA LAKNAAPMA SPROTLAKN PROFESSOR Advertentie) IN een nota aan de Staten Generaal heeft de regering enige mededelingen gedaan over haar voornemens ten aanzien van de huurkwestie en belastingvoorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid. Een en ander was vertraagd door de waters noodramp, welke voor het Rijk zeer zware financiële verplichtin gen zal meebrengen. Financiering uit leningen en voorlopig gedeeltelijk uit kasgeld be tekent uiteraard nog geen dekking van de lasten. Er zal mee moeten worden gerekend, dat beperkingen op andere gebieden nodig zijn en dat de budgetaire situatie op de duur ook zou kunnen nopen tot ver sterking van de middelen. Niettemin is de regering na ampele overweging tot slotsom geko men, dat de maatregelen, die zij in voorbereiding had thans niet ach terwege gelaten kunnen worden, ai moest de belastingverlaging beperk ter worden gehouden dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. Enerzijds is in het belang van de volkshuisvesting een huurverhoging voor het vooroorlogse bezit aan huizen onvermijdelijk, anderzijds zijn be paalde belastingverplichtingen nood zakelijk ten einde het algemeen beleid, gericht op voldoende werkgelegenheid op langere termijn voor onze snel toe nemende bevolkingsgroepen, te steu nen. L)r voorgenomen huurverhoging, waarvan het de bedoeling is, dat deze uiterlijk op 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor wo ningen in gemeenten in de eerste klas se op 135 procent van het huurpeil van 1940, in de tweede klasse op 138 procent, in de derde klasse op 141 pro cent, in de vierde klasse op 145 pro cent, en in de vijfde klasse op 148 pro cent. Met klassen zijn hier bedoeld de klassen, die de Noodwet Ouderdoms voorziening kent Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins an dere regeling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van le vensonderhoud, die uit de verhoging van de huren van de woonhuizen voortvloeit, zal gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door een aantal belastingmaatregelen. In de hieronder genoemde punten 9 en 12 ziet de rege ring vooral een ontlasting voor de middengroepen, in punt 10 voorname lijk voor de minstdraagkrachtigen. LOONCOMPENSATIE Y/oor de werknemers het over- heidspersoneel daaronder begrepen zal de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie volgens de regering dienen te worden aange vuld met een loonsverhoging. Nader overleg met de Stichting van de Ar beid zal nog worden gepleegd. Deze loonsverhoging zal, gegeven de overige maatregelen, die het staats, budget ongunstig beïnvloeden, voor de werkgevers niet door verdergaande belastingverlaging kunnen worden ge compenseerd. Nagegaan wordt in hoe verre ook aanvullende maatregelen moeten worden genomen voor dege nen, die uitkeringen ontvangen op grond van de Noodwet Ouderdoms voorziening en voor de van overheids wege gepensionneerden. De in het belang van de industria lisatie te treffen belastingmaatregelen zullen voor het gehele bedrijfsleven gelden. In verband daarmede is de re gering voornemens om het in 1952 in gediende wetsontwerp .dat bijzondere fiscale faciliteiten bevat ter bevorde ring van de export naar bepaalde, na der aan te wijzen gebieden, in te trek ken. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maatregelen op belasting gebied tenzij hierna anders is be paald ingaan 1 Januari 1954, Zij behelzen; DIRECTE BELASTINGEN: 1. Verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geldende voet, tot investe ringen in de jaren 1953 tot en met 1957. 2. Verlaging van het tarief van de vennootschapsbelasting, dat thans 45 UET ENGELSE nationale elftal zou een wedstrijd spelen tegen de Ieren in Dublin. Vóór de wedstrijd speelde muziek en waren de Engelsen nog wat aan 't goaltje trappen. Toen klonk plotseling ge- jouw uit de 44.000 kelen der toe schouwers. De Engelse voetballers keken verrast op en ontdekten, dat ze stram in de houding hadden moeten staan, omdat het Ierse volkslied werd gespeeld. Ze ken den de melodie niet. Oude ogen {Ten dame, die dezer dagen in Rotterdam terugkeerde van een uitstapje naar Sche- veningen, miste de steen uit haar ring. Toen zij vier dagen later met haar 83-jarige moe der opnieuw Scheveningen be zocht, zag de oude dame op de Boulevard iets dat schitterde. Laat het nu toevallig de ver miste steen uit de ring van haar dochter zijn! Doe het self I TN HET WAPENHUIS van het Am. 71ste regiment in New-York, gonst het van motortjes en werk tuigen. Daar wondt n-.L de eerste „Doe Het Zelf'-tentoonstelling ter wereld gehouden. Fabrikanten de monstreren er allerlei handige din gen waardoor het mogelijk wordt, thuis karweitjes op te knappen zon der huip van timmerman, loodgieter, behanger, electriciën, stoffeerder en schilder. Er is zelfs een handige com binatie die, vastgeschroefd op de aan recht, de mogelijkheid schept tot het maken van allerlei huisraad. Doe het zelf II E BUSCHAUFFEUR Ernest Ha- zelton in Detroit kreeg zoveel vinnige aanmerkingen van zijn vrouwelijke bus-passagiers, dat hij zei: „Uitstekend, dames, doet u het dan zelf maar". Toen mompelde hij nog: „Die mensen maken me ziek en verdween hij voorgoed. Er bovenop HEER Georges Simonin, die tot nog toe het vuur uit zijn zolen liep om advertenties op te halen voor een blad in Casablanca behoeft dit nu niet meer te doen. Hij kan de vermoeide benen op tafel leggen en met de duimen gaan draaien. Want zijn peetoom, die in Canada fortuin had gemaakt in de houthandel, heeft hem éot enig erfgenaam gemaakt van zijn nalatenschap, groot tien millioen gulden. T ranen DADEND IN een zee van tranen moesten 20 gezinnen hun wonin gen in het Engelse Amberley- mews verlaten. Een ammoniak-tank op een nabijgelegen fabrieksterrein was n.l. opengebarsten. Na twee uren waren de dampen verdreven en kon den de gezinnen thans met droge ogen terugkeren. Dure regen A LS MEN REGEN wil maken in de staat New-York, moet men daarvoor eerst een vergunning halen. Men is het n.l. moede ge worden, dat radeloze slachtoffers va.n te veel of te weinig regen ge meentebesturen financieel aanspra kelijk stelden voor de door hen geleden schade. Vijf geslachten \/ier geslachten is bij het ver hoogde leeftijdsgemiddelde thans geen uitzondering meer. Maar in Maasdriel werd een kind van het echtpaar Bruij- gom-Clement geboren, waar van de betovergrootmoeder nog leeft. Ze is over de 90. Koningop zwart zaad UET IS ALWEER 40 jaar gele den, dat Otto Witte met een vriend een reisje maakte naar Albanië, waar men de Turkse prins Halim Eddin wachtte, die de troon zou bestijgen. Toen Witte en zijn vriend in de hoofdstad Durazzo aankwamen, verkleedden ze zich als Turkse prinsen. Ze werden met gejuich ingehaald en twee dagen lang leidde hij een prinsheerlijk leven. Maar toen verscheen de ech te prins. Witte dolf een gat in de paleistuin, begroef zijn kleren en vluchtte in allerijl. Nu brengt de 81-jarige ex-koningzijn laatste levensjaren te Oldenburg door als bewoner van een woonwagen, waarvan hij de huur niet eens kav betalen. Bedelaar ETEN BELGISCHbedelaar is overle- den in de school van Poix du Nord, waar hij, na de bevrijding als vluchteling een onderkomen had gevonden. De 70-jarige De Backer, van Bel gische oorsprong, heeft onder zijn le gerstede een reistas nagelaten, waar in tussen oude klederen, effecten, bankbiljetten en juwelen werden ge vonden voor een waarde van om streeks drie millioen Franse francs. De openbare aanklager is voorne mens het bedrag van de steun die aan De Backer is uitbetaald terug te vorderen. procent a 52 procent bedraagt, tot 42 1/2 a 46 procent. Het percentage van 46 geldt voor het gedeelte van de winst, dat boven 100.000 uitgaat. 3. Afschaffing van de extra-inkom stenbelasting van 5 procent tot 7 1/2 procent op bedrijfswinsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomstenbe lasting ter zake van investeringen in 1954 en volgende jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aan schaffing van de bedrijfsmiddelen en in de vier daarop volgende jaren. Hij bedraagt in die jaren telkens 4 pro cent van de aanschaffingskosten, voor zover deze in totaal 15.000 te boven xCxXX^OOOOOOOOOOOOOOOOOO 000<X><X>00<XXX><X><X><>0<><><>0' gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek mo gelijk zijn voor investeringen, waarvan de bestelling of aanbesteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 December 1954 heeft plaats gevon den. 5. Afschaffing van de inkomstenbe lasting bij vervreemding van onroe rend goed, effecten en andere zaken binnen een bepaalde termijn. 6. Verlenging van de termijn voor compensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuwe onder nemingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met latere winsten te compenseren. Deze maatre gel gaat in op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrij gestelde bedrag en van het tarief voor de personele belasting, dat de huur verhoging, in het algemeen gesproken, voor de belastingpichtigen geen stij ging van de personele belasting ver oorzaakt. Bovendien een verlaging van de personele belasting, geheven naar de grondslag huurwaarde, met gemid deld ongeveer 40 procent. 9. Afschaffing van de schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwijs, ver laging van de schoolgelden voor het voortgezette onderwijs en vereenvou diging van de heffing daarvan, verla ging van het collegegeld. Overwogen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van het lager onderwijs tot afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 10. Enige verhoging van de belasting vrije minima bij de inkomsten- en loonbelasting ten behoeve van de laag ste inkomensgroepen en daarbij aan sluitend enige verlichting van het ta rief aan de voet. 11. Verdubbeling van de kinderaf trek bjj de inkomsten- en loonbelas ting en de vermogensbelasting voor schoolgaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor ge brekkige kinderen van 17 jaar tol meerderjarigheid. Hiernaast kan op zeer korte termijn de indiening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorge steld de fiscale tegemoetkomingen bij herkapitalisatie uit te strekken tol vergrotingen van het aandelenkapi taal, welke vóór 1 Juli 1954 plaats heb ben. VERBRUIKSBELASTINGEN 12. Afschaffing van de omzetbelas ting op huisbrand (steenkool en turf) en schoeisel. Deze belastingverminde ring zou ongeveer gelijk aan 6 procent van de kleinhandelsprijs zijn. 13. Verlaging van de suikernccjjns van 27 tot 19 per 100 K.G. met in gang van 1 Januari 1954. De opcenten, geheven ten behoeve van het land- bouw-egalisatie-fonds, zullen verval len. Aangezien echter uit het L.E.F. tot dusverre een subsidie op suiker wordt verleend, welke eveneens zal komen te vervallen, zal de suikerprijs niet met het gehele bedrag dezer opcenten ad ƒ2.25 per 100 K.G. kunnen wor den verlaagd. Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zullen kun nen voortvloeien uit de prijsverlaging van suiker, in verband met de op het moment der verlaging aanwezige voor raden suiker en suikerhoudende goe deren. zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn, een tegemoetkoming worden gezocht in de vorm van terug gaaf van het verschil in accijns. Daar omtrent zal nog nader overleg worden gepleegd. Afschaffing van de accijns op tot dusverre belaste druivensuiker (glu cose). door 33) Zijn jullie voor zo'n schoolmees ter óók al benauwd? vraagt Adri, ter wijl hij het kringetje mede-gestraften rondkijkt. Wat doe ik met je, diat ik niet opsta, als die goser binnen komt? Een kunst, beweert Harry. Jij bent nieuw jij hoeft dat niet te veten. Maai* dan zal Leslie het je wel vertellen en dan sta jij op. Ik wed met je van niet, beweert Adri. Ach, jij praat naar dat je ver stand hebt, doet Harm Stiens zich ho ren. Hij wijst de nieuwe op z'n blau we oog. Zie je die? Ook van niet- opstaan gekregen. Heeft Leslie je dat geflikt? vraagt Adri nieuwsgierig. Ja, geeft Harm kortaf ten ant- woord. Maar als jij niet opstaat, zal ttij het jou even goed leveren. LeslieHeeft Leslie je dat blauwe oog verkocht? vraagt Adri zo verwonderd, dat de anderen beginnen te lachen Heb jij je door dat ventje laten slaan? Jongen denkt even terug aan zn onderhoud, kort tevoren in de di- 1 J'interDie directeur leek ge moedelijk. Je zou niet zeggen, dat die Leslie een boom van een vent als Harm zou aandurven en dat de di recteur dat zou goedkeuren. Daar is-t-ie. Leslie komt met kleine pasjes het lokaal binnen en automatisch verhef fen de jongens zich in hun bank, bij wijze van groet. Alleen Adri blijft zitten. Leslie legt het pakje schriften, dat hij onde. de arm had op de lessenaar kijkt de klas rond en ziet Adri. Zo, de nieuwe. Jij weet zeker nog niet, dat het hier de gewoonte is, dat je opstaat als de leraar binnenkomt, zegt Leslie langzaam. Hadden je kameraden je dat nog niet verteld? Ofhad meneer er geen trek in? Gaan jullie maar zitten en kom jij eens voor de klas. Dan kunnen we je eens bekijken. Adri doet of hij het bevel niet ge hoord heeft en blijft zitten. De an doren zien in spanning toe. Ga staan, sufferd! fluistert Har ry Duintjer hem achter de hand toe. Wist jij niet, dat je overeind moest ko^en? vraagt Leslie op z'n scherpe, afgemeten toon. Adri aarzelt even. Zal hij er bot weg om liegen, dat hij het niet wist? Dan lachen ze hem natuurlijk later uit omdat hij zo'n grote waffel had opgezet. Dat kleine kereltje schijnt geen gemakkelijk heer. No'\ hoe is het, belieft meneer nog antwoord te geven? Ik wist het wel. Ze hadden zo iets gezegd. Dus je wist het wèl, stelt de heer krijgt ehrijf lesje Leslie onmiddellijk vast. Je krjji straks een taalboekje en daar schri je voor mij, als straf het eerste uit ovc". Ja maar Ik verzoek je niet te Ja-maren en mij niet tegen te spreken,. Nu schrijf je .wéé lesjes over. Maar ik Vier lesjes. Dat weet jij zo niet, maar tegenspraak wordt hier niet ge duid, zegt de heer Leslie rustig. Ik wou Acht lesjes. Meneer komt uit Amsterdam, vertelt Leslie z'n kla; Hij kent onze gewoonten nog nie' r.o. Dat is. Dat zijn 16 lesjes, komt e ;ar- rend van achter de lessenaar. Die maak ik nooit! Zullen we eens zien. Dat wor den nu 32 lesjes. Ga zo nog maai een poosje door. Je kunt me zo veel vertellen. Dat zijn al 64 lesjes. Ik zal er straks nog een potlood bij moeten ha len, verzekert Leslie. Je haalt maai', wil Adri zeggen, maar voor hij de eerste woorden ge zegd heeft, doet de heen Leslie zich al horen om de 128 lesjes aan te kon digen, waarna Harm Stiens zich niet kan houden en verontwaardigd over de klas heen roept: Stommeling! Hou toch je smoel. Wil je ook mee doen, Stiens? vraagt Leslie. Beginnen we dan maar met één lesje voor jou. (wordt vervolgd) ZONDAG 22 MAART 1953. HILVERSUM I 402 meter VARA: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gra mofoonmuziek; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Orgel, harp, viool en zang; 8.58 Sport- mededelingen; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.45 „Geestelijk leven", causerie; VPRO: 10.00 Voor de jeugd; IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst; 12.00 Lichte muziek; 12.35 ,.Even afrekenen, Heren"; 12.45 Gra mofoonmuziek; 13.00 Nieuws en weerbe. richten; 13.05 Mededelingen of gramofoon muziek; 13.10 Twents amate.ursprogram- ma; 14.00 Boekbespreking; 14.20 Kamer orkest en solist; 15.15 Toneelbeschouwing; 15.30 Pianorecital; 16.00 Amusementsmu ziek; 16.30 Gramofoonmuziek; 16.40 Sport, revue; VPRO: 17.00 „Gesprekken met luisteraars", causerie; 17.20 „Van het ker kelijk erf", causerie; VARA: 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nws. en sportuitslagen; 18.30 Pianospel; 18.45 Volkszang en woordenspel; 19.30 Radio- lympus; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Amusementsmuziek; 21.05 Mededelingen; 21.10 „Paul Vlaanderen en het Jonothan Mysterie", hoorspel; 21.45 Orkestconcert; 22.25 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Repor tages of gramofoonmuziek; 23.25-24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II 298 meter NCRV: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.10 Gra. mofoonmuziek; IKOR: 8.30 Morgenge bed; 9.15 Kerkmuziek en Kerkzang; KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gevarieerde muziek; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.45 Viool en clave- cimbel; 12.15 Apologie: 12.35 Gevarieerde muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.10 Promenade or kest en soliste; 13.40 Boekbespreking; 13.55 Gramofoonmuziek; 14.00 Voetbalwedstrijd NederlandZwitserland; 16.40 Gramofoon- I muziek; NCRV: 17.00 Baptisten kerk dienst; 18.30 Vocaal dubelkwartet, instru- i mentaal ensemble en orgel; 19.00 Samen- I zang; 19.30 „Gelooft u dat?", causerie; KRO: 19.45 Nieuws; 20.00 Gramofoonmu ziek; 20.25 De gewone man zegt er *t Zijne van; 20.30 Zang en piano; 21.00 Gra mofoonmuziek; 21.15 Idem; 21.45 Actuali. I teiten; 21.50 „En het zaad is het woord gods", klankbeeld; 22.45 Avondgebed en I liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15- 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 meter VLAAMS: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten: 12.34 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 13.30 Voor de solda ten; 14.00 Gramofoonmuziek; 15.30 Idem: 16.00 Sport; 16.45 Gramofoonmuziek: 17.00 .Amusementsmuziek; 17.45 Sportuitslagen; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.00 Pianorecital 18.30 Godsdienstige uitzending; 19.00 Nws; 19.30 Gramofoonmuzek; 20.10 Idem; 20.15 Zondagavondconoert; (Circa 21.05 Gramo foonmuziek); 22.00 Nieuws; 22.15 Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05-24.00 Gra- m of oonmuziek. BRUSSEL, 484 meter FRANS: 12.08 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma; 14.30 Fanfare-orkest; 15.00 Symphonie-orkest; 15.35 en 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 19.00 Katholiek half uur; 19.45 Nieuws: 21.15 en 21.30 Gramo foonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws; 23.00 Gramofoon muziek; 23.55 Nieuws. MAANDAG 23 MAART 1953 HILVERSUM»I 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Geestelij ke liederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 11.00 Voordracht; 11.15 Kamerorkest; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Promenade orkest; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie: 14.20 Engelse volksliederen; 14.30 Voordracht; 14.45 Vi ool en piano; 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de padvin. ders; 17.45 Gramofoonmuziek; 17.50 Mili tair commentaar; 18.00 Nieuws; 18.15 Gra mofoonmuziek; 18.25 Reportage of gramo foonmuziek; 18.30 Accordeonmuzek; 19.00 Inleiding tot muziekbegrip; 19.15 Gramo foonmuziek* 19.25 Cabaret; 19.45 Rege- ringsuitzending: Landbouwrubriek; 20.00 .Beurzen open - dijken dicht!"; 20.05 Nieuws; 20.10 „Die verkaufte Braut". ope ra; 21.05 Mededelingen; 21.10 Amuse mentsmuziek; 21.40 „Om een bagatel", hoorspel: 22.40 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Filmprogramma; 23.45-24.00 Gramofoonmuziek; HILVERSUM II 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.10 Sportuit slagen; 8.23 Gewijde muziek; 8.45 Gramo foonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek 10.00 Pianorecital; 10.20 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.15 Gevarieerd programma; 12.2. Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Ban- 1 jo-orkest; 13.45 Gramofoonmuziek14.00 Schoolradio; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek: 15.35 Viool en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Drs R. Kool: „Surinaamse producten voor Neder land!"; 18.00 Gemengd koor; 18.20 Sport; 18.30 Zigeunerkwintet; 18.45 En gelse les; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Vocaal ensemble en cembalo gezel, schap; 19.30 „Volk en Staat", causerie: 19.45 Hammoncforgelspel20 Radiokrant; 20.20 Marinierskapel20.35 „Heieen keert terug", hoorspel; 21.20 Gramofoonmuziek; 21.50 .Rijkdom onder de grondt: aardolie" causerie; 22.00 Strijkorkest, vocaal kwar tet en solisten; 22.45 Avcwndoverdenking- 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 ,Man en vrouw", causerie; 23.30-24.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gramo foonmuziek; (circa 12.50 Koersen): 13.00 Nieuws; 13.15 Pianospel; 13.30 Gramofoon muziek; 13.45 Pianospel; 14.00 Klassieke muziek: 15.05 Gramofoonmuziek; 15.20 Idem: 16.15 Idem; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek: 18.00 Franse les; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.25 Financiële kro niek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.: 19.40 Vlaamse liederen; 20.00 Omroepor kest; 21.00 Gramofoonmuziek; 21.35 Idem: 22.0C Nieuws; 22.15 Orgelspel en gramo foonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL. 484 meter FRANS: 12 05 nroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10, 14 00 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte nuziek: 17.00 Nieuws; 17.15 Gramofoon muziek; 18.30 en 19.00 Idem; 19.45 Nieuws; 0.30 Gramofoonmuziek; 21.05 „Amahl et les visiteiurs de la nuit". opera; 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5