^Dagblad Peilen» r De oude Indiëlijn bedreigd Duits stadje wordt weer Duits De vliegende camera cirkelde boven Breskens GEWIJZIGD ORANJE-TEAM heeft behoorlijke kansen Lente Prikkeldraaclgrens schuift van week tot week terug Kleedt eerst uw woning aan Albaanse bisschop stierf in gevangenis 39.50 59.50 %cYrn den Urekef j. 2d En nuaantreden tegen Zwitserland DERDE BLAD VRIJDAG 20 MAART 1953 S Fransen komen beloften aan Washington na De wederwaardig heden van Kehl Aspirin Uw woning vraagt oo wat nieuivs Het Het alcoholgehalte van het Belgisch bier u LACHT EROM! MAARTSE BUIEN? Gaat ook het werk der luchtpioniers verloren Indonesië wil pendeldienst Bangkok-Djakarta Weinig perspectieven Als het met schieten maar wil lukken J Er zal „gebeukt" moe ten worden KLEINE volksverhuizing is thans aan de gang in Kehl, een ha- venstadje tegenover Straatsburg aan de Rijn, dat als gevolg van de oorlog een zeer wisselend lot heelt gekend. Eens stak hier Marie An toinette de Rijn over om te worden uitgehuwelijkt aan Lodewijk. Thans gaan haveloos uitziende mensen met volgepakte wagens dezelfde weg. l)e bedrijvigheid der verhuiswagens betekent in feite de iikwidatie van een Frans na-oorlogs experiment. p\e Duitsers vreesden, dat Kehl ver- loren was en bestemd om een Frans bruggehoofd op de rechteroever van de Rijn te vormen. Kehl zelf werd in een Frans kleed gestoken. Alle Duitse opschriften verdwenen van de huizen en werden door Franse ver vangen. De straten werden genoemd naar Franse divisies en dichters,. Maar zij zagen er weinig dichterlijk uit, daar van herstel van de oorlogs schade geen sprake was. Eerst gelei delijk aan herleefde de Duitse hoop, dat Kehl niet definitief verloren zou gaan. In 1949 werd die hoop bevestigd, toen de Franse regering in Washing ton toezegde, dat zij Kehl vóór 1 April 1953 weer zou teruggeven. Die terug gave is sedertdien bij stukjes en beet jes voltrokken. Straat na straat zijn de Fransen uit Kehl teruggetrokken. 35 maal werden de prikkeldraadgrenzen, dwars door de stad verlegd. Het grenskantoor ver huisde mee. Driemaal werden nieuwe grensbarakken opgetrokken. Een er- Toen de Franse troepen op 15 April 1945 de Rijn overstaken, vonden zij Kehl leeg en verlaten. Bijna een half jaar tevoren was de plaats op last van de Duitse bevelhebber ont ruimd. In een half uur tijds moesten de inwoners vertrekken, practisch dus met achterlating van have en goed. Dat was de tweede ontruiming overi gens want reeds in 1939 waren de twaalfduizend Kehlers voor een half jaar weggestuurd. Het feit, dat Kehl leeg stond, bezorgde de stad een ander lot dan de rest der Franse bezettings zone. Kehl werd practisch als Frans gebied ingelijfd. De oude bewoners mochten niet terug en de stad werd bewoond door Straatsburgers en lie den uit de Elzas en Lotharingen, die hun huis verloren hadden. Drie jaren lang kwam geen andere Duitser in Kehl dan de chef der Waterleiding en de doodgravmr, die er de Duitse sol daten moesJf begraven, die in October 1944 gevajJBen waren bij een poging om Straatsburg te heroveren. Advertentie) betekent „Aspirin", maar dan in het Perzisch. Ook in dat gedeelte van de wereld bestrijdt men, even. als in Nederland, griep met Aspirin. Ook daar let men op het Bayerkruis als teken van echt heid van Aspirin. turnt inluuS' 0VtRM- HOOUj ÏUUi,1[RV(tRUD van staat nog doelloos midden in de stad en is door de volksmond het „Kremlin" gedoopt vanwege haar mo numentale torens. KEHLERS KEREN TERUG V*fl laatste derde deel der stad wordt nu ontruimd. Week na week verschuift het prikkeldraad, dat de straten overlangs doorsnijdt. Week na week ook verandert het stadsbeeld aan beide zijden van de draad. De Franse kant raakt meer en meer ver laten, de Duitse leeft in een ongekend tempo op. Achtduizend Kehlers zijn thans terug en zij werken als mieren om hun stad een beter aanzien te ge ven dan zij ooit heeft gehad. Alom wordt gebouwd en geverfd en de over heid heeft de herwinning van de stad gevierd met bouwcredieten van vele millioenen. Wie Kehl een jaar geleden gezien heeft, zou het thans niet meer terug kennen. De Franse ontruiming en de Duitse bezetting voltrekken zich zonder wrijvingen. De Franse families hebben zich nooit prettig gevoeld se dert het prikkeldraad door de stad loopt. ZU gaan terug met een grote zorg: Voor hun huis in „la patrie" zullen zij vaak het twintigvoud moeten beta len van het huurpeil van Kehl. De vijfduizend nog verspreide Kehlers hebben al hun koffers gepakt om ln de eerstvolgende weken hun oude be zit, of wat daarvan over ls, te herne- Oost-Rozebeke, Maand van de Scheikunde "Ne „wellekom" was gisteren 'n kie- kenkot, de boeren waren de kie kens, en uwen gazet was de knuppel, die er binnen gegooid werd. D'n apo theker kwam er mee binnen stappen: ,Ier sie, de leste berichten over den Benelux, 't Belgisch bier is in OUand verbojen, omdat er nie genog alcohol in zit." Boer Verstraete klapte in z'n han den: „Vive den Ollander. Wij lusten ook, zulle." „Dan kunnen we 't ier met twaalf pinten tegelijk naar binnen gooien, lijk de studenten in Leuven!" juichte Achille Breugelmans. ,,'t Mag voor nu en voor alle eeuwen der eeuwen verbojen blijven, amen, gromde Jules van Neste, „dan gaat de Belgische pint, mee 'nne frank naar benejen." Maar den Brouwer ging nie 't akkoord: „Dan motten ze 't Bel gische pakske toebak ook verbieden, omdat er nie genog nicotine in zit. Vergif is vergif!" En dan kwam den apotheker in volle actie, 't Is de man van de scheikunde't geleerde woord, waarbij de boeren standvastig den kop buigen. Maar geleerdheid en gezond verstand zijn twie afzonder lijke zaken, die wel samen kunnen gaan, maar 't nie altijd doen. Over de scheikunde en de nieuwste uitvindingen op dat gebied babbelt 'm gedurig: ,,ja mannen," had 'm gedo ceerd, „de scheikunde zal het zó ver brengen, dat men, met éne vingerhoed meststof, 'n heel hectare land zal kunnen bemesten!" En, weet ge, wat Verstraete dan antwoordde? „Dat kan ik aannemen, maar dan zullen wij ook onzen oogst in onzen giletzak naar huis kunnen dragen." I Jw woning vraagt. Heeft zij het recht om wat van u te vragen? Na tuurlijk. Wie dient en diensten ver leent heeft het recht om eisen te stellen. En dient uw woning u en uw gezin niet trouw? Staat zij u niet dag en nacht ten dienste? Haar wanden be schermen en beschutten tegen alle on gewenste invloeden van buiten. Op haar vloeren speelt zich uw gezins leven af, met alle vreugden en ver drietelijkheden. Haar meubelen zijn er uitsluitend voor uw gemak, haar gor dijnen voor uw intimiteit en haar bed den voor uw rust. Uw woning vraagt. Éénmaal was al les, waarmee zij u diende nieuw. Dat bleef niet zo. Uw gezin lééfde in haar en zij kreeg de sporen te dragen van alle nuttige dingen, de sporen van het gebruik. Zij voelde er zich alleen maar voldaan over. Haar diensten waren nodig en nuttig gebleken. Maar het gebruik bleef en de sporen werden sporen van slijtage. Nu kan zij haar diensten niet meer verrichten met de zelfde voldoening. Zij schaamt zich over sommige dingen. Nu vraagt zij, In deze lente, als de vernieuwings drang door de hele bezielde en onbe zielde natuur drijft, vraagt uw woning u om ook haar wat nieuws te geven. Is dat te veel gevraagd? Maar, dat heeft den apotheker nie van z'n scheikunde-ziekte genezen. Hij doceerde "weeral met de hand in de hoogte: „Vergif? Vergif? Buiten de apotheek mannen! Vergif in de han den van 'nnen apotheker of in die van 'nnen boer, dat maakt 'n groot on derscheid zou ik zeggen. Maar, 't is nie datte, waar 't over gaat. De Mi nister van Handel in Olland heeft de invoer van ons bier verboden, omdat er nie genog alcohol in zitin 't bier, wel te verstaan. Wij moeten de ethische zijde van dit vraagstuk be zien. Ge moet hiervoor dezen Olland- sen Minister tegenover zijn collega van Openbare Volksgezondheid pla- ceren en hem dan. oog in oog met dien collega, dat verbod doen uitspre ken: „Hooggeachte collega van Volks gezondheid, ik verbied voor ons volk het Belgische bier, omdat daar nie ge nog alcohol in zit." Zoudt ge nie pel zen, dat die collega zou antwoorden: .En, ik laat 't Belgische bier in Ol land binnen, sjuust, omdat er zo wei nig alcohol in zit?" Wie van beiden zoudt ge nu gelijk geven?" En dan kwam 't gezond verstand los: „As 't 'nnen commergant is, den eerste!" „As 't 'nnen geheel-onthouder is, den tweede!" „Zo ziet ge, dat commerce en ethi- ka niet altijd kunnen samen gaan." „Awel, daar pakken wij nog 'nnen alcohol-vrije pint op!" „Ze zouen den Benelux 'n goei pe- niciline-picure motten geven!" „Zoüdt ge nie peizen, dat er in Ol land minder accidenten met 't ver keer zouden plaats vinden, as ze er Belgisch bier dronken?" „Kunnen ze geen Belgische bier krijgen, da ze Schiedam pakken!" Advertentie) ry bleef nog lank spectakel in 't kiekenkot. D'n Brouwer en den Apotheker konden maar nie 't akkoord geraken. En, lijk 't gewoon lijk gaat, as er zaken van algemeen belang besproken worren.... de spre kers worren rap persoonlijk. Ge mot weten, dat d'n Apotheker z'n schei kunde bijkans op z'n eigen huwelijk toegepast heeft geeien. Z'n halve trouwboek is 'n rosse van 'n vrouw, die de frankskes nie in de lade van de „recepteertafel" laat roesten. Ze is mee scheikunde gaan dreigen, en dan heeft d'r man scheikunst motten toepassen, om te doen lijk alle orden telijke getrouwde mannen motten doen: water bij z'nne wijn gieten. De boeren weten dat natuurlijk, Want, ja hoe gaat 't op 'n klaan dorpke? Ge kunt uw gordijnen zo goed sluiten, as 't maar mogelijk isze zien er toch dwars doorheen tot op uwen huwe lijkstafel. En dat kwam ook nu weer naar voren. D'n brouwer getuigde: „Er moest maar/één bier zijnBe- nelux.-bier! 'n Bietje minder in 't Ollandse en 'n bietje meer in 't onze. Alle grenzen open, en dan maar laten stromen." En hij sommeerde d'n apo theker daar grote stukken over in alle gazetten te schrijven, ook in de Hol landse. Maar de man van de schei kunde, wees dat gedecideerd terug „Allee, allee, ik heb m'n handen vol J AAT U NIET al te gemakkelijk verleiden tot grotere en kleine re uitgaven voor andere doel einden, die ten koste gaan van de veel geroemde Hollandse huiselijk heid. Uzelf hebt een prettige en welverzorgde omgeving nodig wan neer u zich eindelijk kunt en moogt terugtrekken binnen de muren van uw huis. Uw vrouw heeft deze om geving de gehele dag om zich heen' en uw kinderen groeien er in op en moeten er altijd graag op terug vallen in de tijd, dat zij op hun maatschappelijke benen leren lo pen. Katholieke Kerk genationa liseerd; nog enkele priesters clandestien werkzaam ■^lEDEROM is een naam toegevoegd aan de lange rij van bisschoppen, die of geëxecuteerd of gestorven zijn als gevangenen van de commu nistische regeringen in de landen ach ter het IJzeren Gordijn. Het is Mgr. N. V. Prennushi, aartsbisschop van Durazzo in Albanië, die in 1948 zon der enige vorm van proces tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. NOG EEN BISSCHOP 2Ün dood werd gemeld door het persbureau Fides in Vaticaanstad, dat 't bericht had ontvangen van 'n welingelichte persoon, die Albanië kort daarvoor had verlaten. Deze deelde mede. dat de aartsbisschop was overleden tengevolge van door- stane martelingen en ontberingen. Albanië heeft nu nog slechts één bisschop: de 78-jarige Mgr. B. Shlaku, bisschop van Pulati, die korte tijd gevangen heeft gezeten, doch weder om werd vrijgelaten wegens zijn ho ge leeftijd en zwakke gezondheid Hij neeft geen enkele bewegingsvrijheid en staat in zijn residentie Koder Shen Gjergji in het Noord-Albaanse berg gebied onder toezicht. voortdurend politie- NOG 13 PRIESTERS •"Twee andere bisschoppen, de Mon seigneurs Gjini van Alessio en Volaj van Sappa, stierven beiden een gewelddadige dood. Mgr. Thaci van Scutari had in 1946 een normale dood. Hun zetels zijn alle onbezet. Mgr. Prennushi is 67 jaar geworden. Voor de 113.000 katholieken in Al banië zijn nog slechts 13 priesters over, die bovendien onder de voort durende dreiging van arrestatie le ven. Zij oefenen hun ambt in het ge heim uit. Openbare godsdienstoefe ningen zijn sinds lang niet meer toegestaan. Ongeveer 80 priesters van de 93 vonden de dood in het concen tratiekamp of moesten naar het bui tenland vluchten. Dit betreft nog slechts de wereldgeestelijkheid. Van de 100 Jezuieten en Franciscanen in het land zijn er 16 geëxecuteerd, 31 verbannen, 35 in concentratiekam pen. Zes zouden er inmiddels ge storven zijn en 13 paters zijn, voor zover bekend, clandestien werkzaam. Officieel is de Katholieke Kerk in Albanië genationaliseerd. Het contact met het Vaticaan is verboden. De .benoemingen" worden door de re gering geregeld. De vervolging der Katholieke Kerk steekt schril af met de tamelijk soepele behandeling, die de Orthodoxe Kerk geniet, vooral na dat deze zich onder het patriarchaat van Moskou heeft gesteld. De meerderheid der Albanezen is Mohammedaans. De Katholieken vor men 10 pet. der bevolking. Onze regenjassen beschermen U tegen iedere bui. Grote sortering in gabardine, Egypt, katoen en loden. Sportieve en geklede modellen. TILBURG - BERGEN OP ZOOM aan m'n recepten. Ik kan geen twee zaken tegelijk doen!" „Zoudt ge dat serieus peizen?" kwam dan Verstraete weer, ik zal u nochtans bewijzen, dat ge dat wèl kunt." „Zie es aan", zegde de apotheker en kruiste de armen over de borst, laat dat 'nne keer horen, wij zijn daar alle maal curieus naar." „Awel, ge kunt gij, bijvoorbeeld, trouwen en tegelijkertijd 'n dwaas heid begaan." Maar. ze durfden nie lachen, want de prijzen van de dok- toorsrecepten zijn moeilijk te contro leren. SUSKE VAN TESTELT BRESKENS, de toegangspoort van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, is ook vanuit de lucht bekeken een ordelijke ge meente. In de linker-bovenhoek rolt de Wester-Schelde zijn eeuwige golven op de smalle strook strand en rechts ont waart men de beide havens met de fuik voor de veerboot naar Vlissingen. De Boulevard en de Dorpsstraat zijn duide lijk te onderkennen en wie goed kijkt, ziet ook het postkan toor. Links onderaan rijen zich de noodwoningen aaneen: de nog zere plek in Breskens' na-oorlogse toestand en weg naar herstel en vooruitgang. In het midden van de foto ligt de begraafplaats en reehts heeft zich het „nieuwe Breskens" genesteld: de vele doelmatige nieuwe huizen, die de snel er bovenop gekomen gemeente rijk is. (Luchtfoto K.L.M.) (door onze luchtvaartmedewerker). £)AT PLESMAN zich naar het warme Djakarta begeven heeft, op uitnodiging van de Indonesische regering, had een belang wekkende achtergrond. Indonesië wil namelijk krachtig de lucht vaart ter hand nemen en als gevolg daarvan zal de K.L.M. zijn dagelijkse dienst op Djakarta moeten inkrimpen. VVfij zouden dit een teken van ver- val willen noemen: de aloude, vermaarde dienst Amsterdam-Batavia is altyd de trots van de maatschap pij geweest. Men kan zelfs zeggen, dat deze Nederland-Java verbinding de opkomst van de K.L.M. betekende en dat de grote ervaringen, verworven in het vliegen naar Azië, het bedrijf op internationaal niveau bracht. Hoeveel offers, bovendien, hebben onze poste rijen zich getroost om door voor de K.L.M. onmisbare postcontracten de dienst op Java een financiële basis te geven? Dit alles schijnt thans vergane glorie. Batavia heet Djakarta en het heeft er alle schijn van dat op de duur de K.L.M. niet meer dan één van de maatschappijen zijn zal, die een luchtdienst op deze hoofdstad onder houden, hieraan een economische ba sis verlenend door de stelling, dat de talrijke, thans nog in Indonesië wer- T^RIE EN DERTIG jaar geleden zijn de voetbalploegen van Zwitser land en Nederland voor de eerste maal op Zwitserse bodem tegenover elkaar komen te staan: het werd een 2—1 nederlaag voor Oranje. Sindsdien hebben de vertegenwoordigende teams nog viiftien ^5' -T afwisselend succes, gespeeld (de laatste maal in 1950 nnk in Zwitserland: 75!), zodat het nu het 17e treffen wordt. Merkwaard ie is ongetwijfeld, dat beide landen 't geen enkele maal tot een geliik snél hebben gebracht. Intussen prijken de gasten van komende Zondag met twee gewonnen ontmoetingen méér aan de leiding: 18 punten voor en 14 tegen. Zal d i t Nederlandse elftal deze balans in gunstige zin weten te veranderen rechts de bal trapt, goed plaatst en daarbij over een prima kop-techniek beschikt; bovendien komt zijn lengte hem bij dit alles uitstekend te pas. Met rechts de blonde van Sehijndel naast zich technisch eveneens van groot formaat en aan de andere kant de jonge, onvermoeibare V.V.V.- er Klaassens 'daar op z'n best!) kan deze middenlinie ongeveer als de sterkste worden beschouwd, welke voetballend Nederland momenteel op de been vermag te brengen. Nee. met deze onderdelen van ons team is het nu wel in orde ITen vraag, die vandaag meer dan ooit op aller lippen ligt, nu een verdedigend sterk gewijzigd Oranje team het strijdperk betreedt; met een achterhoede en middenlinie, waarvan zonder restrictie nu reeds mag worden getuigd, dat zij een beter sluitend ge heel zullen vormen en bovendien tot beter voetbal gaan komen dan de li nies. welke tegen Denemarken ope reerden. Nu Tebak op zijn „natuurlij ke" plaats is opgesteld en naast hem de weer in puike vorm verkerende Odenthal zal spelen, moet Landman zich veel rustiger onder de lat gevoe len. Het is dan wel zó, dat zijn club genoot Terlouw van het toneel ver dween, doch dit zal o.i. nu juist de rust voor het Nederlandse doel bevor deren. Hendriks is ongetwijfeld de vervanger voor de Sparta-spil, die in kwaliteit én snelheid Zienderogen ver zwakte, waardoor zijn tekorten als éénbenig voetballer nog duidelijker aan het licht kwamen. GEBOREN MIDHALF Vitesse-speler is een uitgesproken midhalf ,met zoveel defensieve als stuwende kwaliteiten, die links en EN DE VOORHOEDE? IJet ligt voor de hand, dat nóg meer belangstelling uitgaat naar het aanvaltquintet, dat, zoals men weet, onveranderd gehandhaafd bleef, om dat de Keuze Commissie van mening is, dat deze voorhoede nog eens 'n kans moet krijgen. Voorlopig kan ei genlijk niemand daar iets op tegen hebben eti dan.er waren al zoveel wijzigingen ingrijpende! in het elftal aangebracht, dat men het daar maar liever bij heeft gelaten. Nu is die voorhoede in feite niet zo beroerd alleen wat klein van stuk maar het komt in een wedstrijd nu een keer op doelpunten maken aan en wordt dit verzuimd, om welke reden dan ook, dan kun je als internationaal moeilijk gehandhaafd blijven. HET AANVOERDERSCHAP C"én uitlating zij komt uit de boe- zem der Keuze-Technische Com missie heeft onze volledige en bi- zondere instemming genoten. Zij had betrekking op het aanvoerderschap. Daarover is gezegd, dat de captain (hier moet dus Lenstra bedoeld zijn) er zich tijdens de wedstrijd meer van bewust moet zijn. dat hij aandacht aan zijn medespelers behoort te schenken en dat hij hun tactische aanwijzingen moet geven. De T.C. heeft dat niet zonder reden beklemtoond, want in het treffen te gen Denemarken is Abe als aanvoer der wel zeer weinig opgevallen; het geen ook haar dus kennelijk niet is ontgaan. De vraag blijft nu of de Fries leiderskwaliteiten bezit. Het zou heus geen schande zijn als dat niet zo was Toch wil het ons voorkomen, dat een voorhoedespeler minder in aanmer king komt om met het captainschap te worden bekleed en bovendien is lang niet iedere speler bekwaam een elftal aan te voeren: behalve techni sche kwaliteiten worden daarvoor vaak óók enorme doses enthousiasme en geestdrift vereist èn steeds onder de moeilijkste omstandigheden. Intussen interesseert ons méér, hoe de Oranje-voorhoede als totaliteit het er tegen onze Zwitserse vrienden zal weten af te brengen. NEDERLAND: Liet wil ons voorkomen, dat zij met de gewijzigde achterhoede en half- iinie meer kansen geboden gaat krij gen om het doel der tegenstanders in gevaar te brengen dan in de ontmoe ting tegen Denemarken. Hetgeen ook wel zal moeten, want als het waar is, dat de Zwitsers nog altijd het zoge naamde grendelsysteem toepassen, zal er bij voortduring op het net gebeukt dienen te worden. Dit vereist dus van Nederlandse zijde, behalve geraffi neerd samenspel, bovendien groot uit houdingsvermogen. De vraag is nu maar, of het onze dat der bezoekers zal weten te evenaren of zo mogelijk te overtreffen. Bekend is, dat de Zwitserse ploeg enkele oefenwedstrijden tegen sterke sparringpartners heeft gespeeld, met wisselend succes. Dergelijke voorberei dingen moesten de Oranje XI ditmaal ontberen, waar tegenover staat, dat zij een interland achter de rug heb ben, die heel wat realistischer als les pleegt te wezen BEHOORLIJKE WINST PAPIEREN Tn ieder geval zijn wij van mening, dat Nederland met dit vernieuwde, en in zekere zin verjongde elftal, be hoorlijke kansen heeft om de Helve ten zodanig partij te geven, dat bevre digend resultaat wordt bereikt. En zou het zó zijn, dat onze schutters ditmaal de wind in de zeilen hebben en op dreef weten te geraken, met andere woorden hun zenuwen zullen kunnen beheersen bij het inzenden van scho ten, èn de kansen die ongetwijfeld geschapen gaan worden weten te be nutten. dan zou het na lange, lange tijd wel eens tot een overwinning kunnen leiden voor de Oranjehemden. En wie zou zich daarover niet ver heugen?! Ten gerieve van onze lezers, die de radio-uitzending gaan volgen, geven wij hieronder de opstelling der beide elftallen. kende Nederlanders de voorkeur aan een Nederlands piloot zullen geven voor hun reis naar het vaderland. BANGKOK EIND VY/aarom moeten er diensten op DJa- karta vervallen? Wel, ln de eer ste plaats neemt het vervoer ieta af, een tendenz welke wel verder aal doorzetten. Daarnaast willen de Indo nesiërs zelf een zogenaamde pendel dienst op Bangkok organiseren, daar mede een goed stuk Nederlands lucht vervoer afromend. Bangkok wordt immers een van de grote luchtvaartcentra van Azië. On der meer komen daar de Ameri kaanse diensten van de Pacific aan en wordt daarover het gehele West- Oost-verkeer naar Formosa en Japan geleid. Dat de Indonesiërs daarom 'n directe verbinding met Bangkok wil len hebben, ligt voor de hand. Dat daarmede de K.L.M. ge dupeerd wordt is voor hen van geen belang, want zoals de za ken zich tegenwoordig ontwik kelen is het Nederlanderschap van een bedrijf een handicap geworden. Tenslotte diene men hierbij ook te bedenken, dat men in deze wereld niet vrij ergens heen kan vliegen om er passagiers af te zetten en weer vracht op te nemen. Nederland heeft een concessie van Indonesië nodig voor het onderhouden van Lichtdiensten. In de regel geschiedt dit op basis van wederkerigheid doch aangezien de In donesiërs geen behoefte hebben om Nederland aan te vliegen (en dit ook niet kunnen wegens gebrek aan ma terieel en aan personeel) willen zij de Nederlanders ook geen concessie ver lenen. Toch vliegt de K.L.M. doch dit ge schiedt op een soort van voorlopige toestemming, welke telkens voor de duur van een jaar verlengd wordt, 't Zou ons niet verbazen, als op een goede dag de K.L.M. niet meer naar Java vliegen mag en dan zit er niets anders op dan naar Bangkok te vlie gen en daar de Nederlandse lading aan Indonesische vliegtuigen toe te vertrouwen. K.L.M. STAAT ZWAK LANDMAN ODENTHAL TEBAK VAN SCHIJNDEL HENDRIKS KLAASSENS v. d. KUIL v. d. BOGERT CLAVAN LENSTRA LUITEN Scheidsrechter LEAFE (E.) of ANTENEN FALTON, VON LANTHEN II, HUEGI II BADER, BALLAMAN CASALI I MAURON SMIDHAUSER KOHLER NEUKOM STUBER ZWITSERLAND: Tnmiddels versterkt Indonesië zijn eigen positie; zo juist werden de uitgaven voor de opbouw van de burgerluchtvaart met 12 millioen roe- piah verhoogd en dat is voor de arme schatkist van president Soekarno eer hele schep goud. Of men er in slagen zal op korte termijn, laten wij zeggen in enkele ja ren, zonder buitenlandse hulp een eigen luchtvaart op te bouwen, valt zeer te betwijfelen, Deze geen nood, de Amerikanen zijn elk uur van de dag bereid om voor grote hoeveelhe den dollars een concessie te kopen of te huren dat is reeds enkele jaren geleden gebleken door het beruchte Fox-contract, dat later door de rege ring geannuleerd moest worden, om dat het teveel had van een privéhan- deltje tussen de minister en een parti culiere Amerikaanse onderneming zodat Indonesië tegenover de K.L.M. een uiterst sterke onderhandelingspo sitie heeft. De K.L.M. zou er goed aan doen bij alle besprekingen voor ogen te hou den, dat zodra de maatschappij „ge mist" kan worden het gedaan zal zijn met de vermaarde, eens zo glorieuse dienst Nederland-Java.

de Stem | 1953 | | pagina 9