Pa#ta9 P extern Groeiende tegenstellingen BENELUX werkte bedrijvigheid op station Esschen weg VICHY PILLEN r POPENT 0°OM»1™ »UJS Waar eens het hart klopte van de gemeente is het nu stil en eenzaam Een grote strop Wat een Wonderlijke Wereld De Krachtproef RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 MAART 1953 HAAGSE BRIEVEN Onjuist BENAUWENDE HARDLIJVIGHEID? LAST VAN CONSTIPATIE? SLECHTE SPIJSVERTERING? ONZUIVER BLOED? VICHY PILLEN Nog maar een paar treintjes per dagmenier In de ban Eisenhowers plannen Voor verzamelaars De naam is Reuter /Vu ons wagentje KREOFLAVON fOEN DR BEEL in 1946 zijn Ka binet formeerde, vond hij KVP cn PvdA bereid zijn program te ond»r"teunen. De andere par tijen toonden deze bereidheid niet: noch de liberale partij ,noch de bei de protestants-christelijke partijen konden het program onderschrijven, in „ie opzichten zijn verwant schap met het KVP-program de monstreerde. De PvdA was toen de doorbraak partij de personalistisch-socialisti- sche partij, die aan persoon en aan gemeens hap de haar toekomende waarde wilde schenken, die dus aan het oud' socialisme verzaakte, dat steeds de gemeenschap, de staat had overgewaardeerd en de menselijke persoon ondergewaardeerd. In de loop der jaren verdween practisch het personalistisch-socia- listische karakter van de PvdA (ook de term verdween uit het beginsel program); in dezelfde jaren verlie ten vele „doorgebrokenen" uit bur gerlijke kringen de partij, het door- braakkarakter ging teloor en bij de jongste verkiezingen verwierf de PvdA vele stemmen van katholieke en protestants-christelijke arbei ders, mede dank zij haar propagan da als „belangen-partij". De niet-christelijke elementen in de PvdA kwamen steeds meer naar voren, de humanisten toonden zich als zodanig in hun functie als partij functionaris of volksvertegenwoor diger. En de socialistische pers (die dus ook de katholieke en protestant se aanhangers der partij heeft voor te lichten) keert zich soms fel tegen de reactie in christelijke (niet alleen katholieke) kring te genover het opdringend humanisme. Tegenstellingen openbaren zich op duidelijke wijze. En deze zijn met name een gevolg der ontwik keling die in de PvdA heeft plaats gevonden. Vele katholieken heeft het goed gedaan dat het Calvinistische blad Polemios ter gelegenheid van de herdenking van Dr Schaepman's sterfdag een geheel nummer aan de persoon van Dr Schaepman heeft gewijd. Hier sprak waardering voor Schaepman, vooral als politicus, als grondlegger der katholieke politieke organisatie, als schepper van de ka- tholiek-Dretestantse samenwerking op politiek terrein. Hier sprak ook een heimwee naar de jarenlange samenwerking op de grondslag van Schaepman's gedachten. Hier sprak een verlangen naar herstel van deze samen werking. Het feit, dat nu ook de Anti-Re- volutionnairen met instemming een geestverwant in bet Kabinet hebben zien zitting nemen, moge vele oor zaken hebben, 'n ervan is zeker, dat zij geenszins afkerig zijn om, met name, met de katholieken sa men te werken. Van de smalle ba sis KVP-personalistisch socialisti sche PvdA werd via een brede ba sis zonder A. R. overgegaan naar een basis PvdA-christelijke partijen. Het is de PvdA er veel aan gelegen om mede regeringsverantwoorde lijkheid te blijven dragen, zij ziet zorg voor de gevangenen. Maar de zaak is nog niet uit. In het bijzonder in de Tweede Kamer niet, waar er ongetwijfeld van ka tholieke zijde nog op teruggeko men zal moeten worden. Het is een moeilijk vraagstuk in een land met een gemengde bevolking, met grote tegenstellingen op wereldbeschou welijk en godsdienstig terrein. De houding van de katholiek als lid der Kerk tegenover het humanisme is gemakkelijk te bepalen; veel moeilijker is het vast te stellen, wat de katholieke politicus van de over heid tenminste eisen moet en wat hij ten hoogste mag toestaan of dul den. Van volkomen eensgezindheid on der de katholieken is in dit opzicht nog geen sprake, wel natuurlijk principieel. Het is daarom van be lang. dat .r volledige klaarheid ko- me. Er schijnt aanleiding te bestaan om te hopen, dat deze klaarheid spoedig zal komen. Zij is van belang voor allen, die in de politiek ver antwoordelijkheid dragen; want zo wel in de landspolitiek als in de provinciale politiek en die der ge meenten komt men te staan voor vraagstukken waarbij het humanis me betrokken is. Een duidelijke, verantwoorde richtlijn is noodzake lijk voor een bewust en efficiënt beleid van katholieke kant. Met 't oog op de toekomstige politieke verhoudingen in ons land is het be leid van de PvdA ten opzichte van dit probleem zeker van even grote betekenis. JALOERSHEID is een gemakkelijk J te bespelen eigenschap en er wordt door demagogen druk gebruik van gemaakt. De dikke ka pitalist in de glanzende slee doet nog altijd opgeld in zeker soort van propaganda. De couponnetjes-knip pende nietsnut dito. En in een an dere sector der samenleving zijn het de overbodige en luierende ambtenaar, de zich een dik sala- toekennende parlementariër, welke geliefde figuren zijn in de conversatie van treincoupé en stam tafel. Die conversatie had onlangs weer iets heerlijks om op te klui ven. Stond me daar in de krant, dat de afgevaardigden naar het Schu- mann-parlement zichzelf een on kostenvergoeding van een kleine 15 mille per jaar hadden toegekend. Het A.N.P. had het zelf van Reu ter gehoord. Nu is Reuter als rasecht Brits bureau niet zo erg gebrand op die Europese eenwording. En een bericht als dit is wel geschikt om de belastingbetalende burger aan het weeklagen te zetten over dit nieuwe instituut. Het bericht was echter pertinent onjuist. De af gevaardigden krijgen de reiskosten I vergoed en verder ongeveer 70 gul- Kabinet welhcht het meest van alle i <jen aan onkostenvergoeding voor PatVJen^n j elke daK. dat ze ook werkelijk aan- rakter neigen, zij ziet tegenstellin-1 gen zeer ongaarne groeien. Die groei heeft ze echter voor een zeer belangrijk deel zelf in de hand: haar formele houding ten opzichte van het humanisme, ten opzichte van activiteiten zoals van haar Wi- Advertentle) mm* doen U al de narigheid spoedig vergeten. Na één V1CHY-PIL, 's avonds ingenomen vóór het slapen gaan, voelt U zich de volgende dag al veel beter. Let op de juiste naam en het blauwe doosje Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten ardi Beekman Stichting met be trekking tot het vraagstuk der ge boorteregeling kan die groei be paald remmen. Maar kan zij die na drukkelijk anti-christelijke opvat tingen in eigen kring onder zeer vele vooraanstaande onder haar le den negeren? Zo neen, welke wordt dan w' de positie der christenen, die de partij nog aanhangen? Haar houding is van grote bete kenis èn voor de verhouding tot de christelijke partijen èn voor de chri 'enen, die in haar rijen zijn opgenomen. JN DE POLITIEKE sfeer, zowel in Tweede als Eerste Kamer is de strijd met betrekking tot het humanisme ontbrand. Minister Staf en minister Donker hebben gerust stellende verklaringen afgelegd, zo wel voor wat betreft de te verlenen faciliteiten in het leger, als bij de ziiri. De belastingvrijdom geldt in Nederland eveneens voor onkos ten. Of de tegenspraak veel zal uit halen? De lieden, die kwaad willen vertellen van volksvertegenwoor- o zullen het toch blijven doen. ARME PICASSO! Daar heeft hij zich nu zó uitgesloofd, om al- tijd een goed bolsjewiek te zijn. Hy deed zich ook kennelijk geweld aan, door na de dood van Stalin een portret te tekenen, waarop de ogen en de neus op de goede plaats staan, terwijl de snor ook beslist op een snor lijkt. Wat wil men dan meer? „Fotografisch realisme" dic teert Stalin nog uit het schimmen rijk. De „grote vriend van de ar beidersklasse" Picasso schijnt nu toch echt kwaad geworden te zijn. Als hij niet spoedig bijdraait, zal ook zijn vredesduif in de Sovjet- ban komen. En dan zullen alle „vre- desvrienden" het maar moeten gaan doen met een foto van een kam pioensduif. Advertentie) Advertentie) wm fabrikant*: Fq. Gebr. Tjailema, Sncek IN het Westen van het tienduizend inwoners tellende grensdorp Esschen ligt een machtig station, groter dan het bouwwerk in Breda, schoner dan het station van Tilburg, breder en elegan ter dan de halte in Bergen op Zoom. Het is een station waar eens honderd treinen per dag stopten, duizenden reizigers uitstapten en naar de restauratie gingen, als zij de douanecontrole waren gepasseerd. Het was een drukte, die een hoogtepunt bereikte in de jaren na de eerste wereldoorlog en practisch geheel verdween in 1946, 1947, de tijd, dat de Benelux werd ingevoerd en rege ringen voordelen zochten, die nadelige resultaten opleverden voor Esschen. Want van dat machtige grensstation is alleen het gebouw overge bleven. Verdwenen is de drukte, verdwenen het geroesemoes van mensen, die de restauratie vulden. De luister van het gebouw is gebleven, maar het is een zinloze luister geworden, want er zijn geen bezoekers meer, die opzien naar het typisch Belgische en daarom ook charmante station. In deze kaart geven wjj een overzicht van de plannen van President Eisen hower, zoals deze door hem werden voorgestaan met betrekking tot het Verre Oosten en waarbij tevens is aangegeven de huidige sitnatie zoals deze is ontstaan na de verdragen met Japan en de Philippijnen. JNe Benelux is voor Esschen niet meer en niet minder dan een strop geworden. Niet alleen de bedrijvig heid en de drukte op het station zijn verdwenen, ook het gaan en staan van de reizigers rondom dit gebouw is tot een minimum gereduceerd. Enkele jaren geleden, toen de trei nen in Esschen stopten en er geruime tijd stil bleven staan, hadden de rei zigers de gelegenheid een uitstapje te maken in het dorp. Rondom het sta tion nestelden zteh enkele caféhou ders en verschenen enkele winkels, die het voornamelijk van het vreem delingenverkeer moesten hebben. Mon Claassen, de restaurateur van de sta tionsrestauratie beleefde gouden da gen. Het had een dik belegde boter ham in zijn zaak en verwerkte per dag honderden reizigers, die meestal erg royaal waren, omdat zij werden opgenomen in de sfeer van Esschen: een sfeer, zo geheel anders dan in Ne derland De Benelux bracht de douanecon trole mee in de treinen en een uitge breide controle in Roosendaal, waar ook de Belgen met een kantoor onder dak hebben gevonden. Het zwaarte punt, dat vroeger in Esschen lag werd er geheel door verlegd. Het station daar hield niet veel meer over dan de enkele boemeltjes, die voor elke man aan elk station op de lijn naar Antwerpen stoppen. DOSTZEGEL-verzamelaars moeten zich haasten, willen ze in hun collectie een Israëlzegel met het poststempel Sodom bemachtigen. Tot nog toe was dit niet mogelijk en na 26 Maart zal het evenmin mogelijk zijn. Op 26 Maaft zullen n.l. ter ge- gelegenheid van de opening van een nieuwe weg in Israël enkele post mannen worden neergezet in een kantoortje in Sodom, een plaatsje aan de uiterste Zuidpunt van de Do de Zee. 's Morgens komen ze, des avonds vertrekken ze weer voor goed cn binnen die paar uren wor den brieven en kaarten van het poststempel Sodom voorzien. Maniak CR VERSCHEEN dezer dagen 'n kort berichtje in de pers, ver meldende dat een Spanjaard zijn vrouw en twee zoontjes ge durende vijf jaar lang in huis op gesloten had gehouden. Daar zat echter een hele geschiedenis aan vast. De man, Antonio Gusta, was er namelijk van overtuigd, dat er 'n vloek rustte op zijn vrouw Teresa en zijn zoontjes Pedro en Juan. Om hen te beschermen sloot hij ze op in hun huis te Hospitaiet bij Barcelona. Niet minder dan drie sloten moesten worden geforceerd om hen te bevrijden. „Mijn man was ervan overtuigd" zei de vrouw, „dat wij alle soor ten ziekten zouden oplopen, wan neer wij het huis verlieten en wan neer hij zelf uit was geweest, naar de markt *of naar een bioscoop, moesten we hem direct, hoe laat het ook was, wassen en zijn kleren desinfecteren'. In het huis was alles helder en ordelijk, want de vrouw en de jon gens hadden niets anders te doen dan het schoon te houden. Custa, die een half millioen bezit, werd in zijn geestelijke vermogens ge schokt tijdens de burgeroorlog. Vrouw CK WORDEN in de Verenigde Sta- ten dit jaar 1.500.000 nieuwe dol larbiljetten gedrukt en voor het eerst in de munthistorie aldaar, zal er de handtekening van een vrouw op prijken, n.l. die van Mevrouw Ivy Baker Priest, de nieuwe Schat kistbewaarster. Rn typisch vrouwe lijk was de opmerking die zij maak te, toen dit feit ter sprake kwam: „Had ik het in mijn jeugd voor zien, ik zou vast op school mijn best hebben gedaan om er wat beters van te maken in plaats van die kras die ik nu zet". Slechte zaken J\JEEN, HET gaat niet goed met de Amerikaanse café's. Wilde men er een in 1950 overne men. dan moest men 82.000 gulden neertellen. Nu doet zo'n „pub" nog maar 53.000 gulden. Een caféhou der in Chicago zei: „Vroeger moest ik de klanten verzoeken, om twee uur 's nachts te vertrekken. Nu ben ik blij, als er na twalaven nog een paar blijven plakken". De reden? De televisie. Juffrouw gloeiwormpje l_IET „LUMINEUZE" idee komt uit het brein van een New-Yorkse juwelier. Hij heeft colliers voor dames geconstrueerd, waarvan de kralen bestaan uit zeer kleine gloei lampjes. Een minuscuul batterijtje, verborgen in de sluiting, voedt de lamnjes. Reeds dartelen honderden winkelmeisjes en andere sweet se- venteens als gloeiwormpjes door New-York. De goedkoopste halsket ting kost 20 dollar. EN IT IS professor Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn. Hij is op bezoek in de Ver. Sta ten en werd op het New-Yorkse stadhuis ontvangen door de officiële begpoeter van de stad, Grover Wha- len. Deze moet alle belangrijke gas ten naar burgemeester Impellittert leiden en ze hem voorstellen Zo toog Whalen met Reuter naai de burgervader, maai- helaas ver gat Whalen de naam, zodat hij op een -gegeven moment alsmaar „eh.. eh.. eh.." stond te zeggen. Toen fluisterde burgemeester Impellitten hem in: „Reuter" en Whalen maak te de burgemeester bekend, dat de- nieuwe gast Reuter heette. gouden we binnenkort een, goedkoop wagentje kunnen kopen? Het ziet er naar uit. In Frankrijk is men bezig, auto's met een plastic chassis te ma ken. De nieuwe producten zien er uit als grote kevers en de prijzen ervan moeten liggen binnen het bereik van gezin nen met middelmatige inko mens. Zoek de zon op CLECHTS 330 a 350 uren per jaar gingen tot nu toe de meeste vrouwen de natuur in om te profiteren van de natuurlijke uit straling van licht- warmte- en vi tamine-stralen. Aldus ver-klaarde dj- Wilhelm Blitz, die een expert is op dit gebied. Aan dit weinig profijt, dat de vrouwen trekken van de zon, valt haar betrekkelijk korte ouder dom te wijten. Zij dienen de zomer zodanig uit te buiten, dat ze gemid deld 600 uren per jaar, dat is nog geen twee uren per dag, genieten van de zonneschijn. Minister-masseur Jl/fINISTER A. Jodha-lingh, mi nister van openbare werken op het Britse eiland Trinidad in West-Indië. is een slimmerik. Hij houdt terdege rekening met de wisselvalligheden van zijn po litieke carrière, die hem van de massagetafel naar de ministers zetel bracht. Hij masseerde zelf. wel te verstaan. Om het conact met zijn vroegere klandizie niet te verliezen, voor het geval hij nog eens minister-af zal worden, laat hij af en toe zijn ministerie voor een paar dagen in de steek, om zijn lieftallige clientèle volgen* zijn vroegede stiel een schoon heidskuur te laten ondergaan. „HET IS NIKS MEER" |_Iet was niet verbazingwekkend, dat de onderstation-chef vertelde, dat het feitelijk met het station van Es schen was afgelopen. „Ik ben nog maar een jonge gast, maar ik blader eens graag in de ar chieven van het station. Dan zie ik tot mijn leedwezen het aantal treinen ver meld staan, dat hier vroeger stopte. Ik tel er bijna honderd op één dag, twintig jaar geleden. Toen viel hier werkelijk iets te beleven. Wanneer ik nu het spoorboekje naga, is er niets meer, dat ons nog hard werken ver schaft. Hard werken is misschien niet altijd even prettig, het is toch nog be ter dan wat rondlopen en niet veel te doen te hebben." Ook een caféhouder in de buurt van het station was deze mening toege daan. „Wij wonen hier vergeten, meneer, er zijn nog maar een paar stoptrein tjes per dag." „Die stoptreintjes brengen geen volk meer mee. Iedereen beweegt zich met de sneltrein naar Antwerpen. Bovendien zijn er busdiensten inge last door een Nederlandse maatschap pij. Ook deze houdt de reizigers meer in hit centrum. Wü wonen hier zo'n beetje verlaten van Jan-en-AUeman. Wij moeten met onze zaken overscha kelen op het publiek van het dorp. Wü zijn eigenlyk niets anders dan slachtoffers van de Benelux!" Advertentie) KANS OP VERKOUDHEID 7 voorkomt en geneest Geen snoepje, meer'I helpt ^20 tabletten 75 et door nu Nico J. P. Smith 32) «en eigen methode om die ï!chzelf om tc zetten- vel te te stom om voor de du- der die Snv,Xf^r dronkaard. moe- toT'overgelaten aan z'n J^h'geen wonder, dat er IwSto 5*£i niks,terecht komt <he z n gouden horloge voor 50 iaar Hoe noemen ze je thuis? De jongen schijnt de vraat- ni„» gerifeht skledinjf^al^aan"üe de pen"0—^de grijze kfei sma'<'e PÜ- het bleke gezicht daarboven' Z°ll oe^"ierk?nnZantot van het uiterlijk van L VOOirdele opstandige, bedenkt Westm AuL je hier voor hem zou den ™Wat hem zó uit wandSenl^. TJdt met wantrouwen begroet. Zelfs de eenvoudigste vraag wordt met ach terdocht ontvangen en n-auwkeurig 't antwoord overwogen. Wat steekt er achter? Westra kan niet ontkennen, dat de levenservaringen van de meeste zij ner jongens hen zo hebben gemaakt. Swiftin-g heeft het gevoel, dat hij n-u voor z'n „opperbeul" staat Veertien dagen op water en brood hij hoeft niet veel te zeggen, of die keTel stuurt hem naar die cel te rugterug in die vervloekte, gru welijke verveling. Hij moet nu uit kijken en op z'n woorden letten. Eindelijk komt dan toch het ant woord. Maar het is anders dan de directeur verwacht. Ik heb geen thuis, klinkt het bitter. Och nee. dat is ook geen wonder. Westra heeft een brief gelezen die de vader tot zijn zoon in Voorland schreef. Hii en zijn medewerkers le zen alle post voor zij aan de jongens wordt uitgereikt de brieven, die niet worden afgegeven, worden hem speciaal onder de aandacht gebracht. Een vader zal niet gauw aan zijn zoon schrijven, dat hij hem ondanks alles een lieve jon-gen vindt, maar er zijn vaak brieven bij, waarin je dat toch tussen de regels door kan lezen. Moeders schrijven hartelijker. Westra heeft al briev'en onder de ogen gehad, de hem ontroerden. Maar de brief van deze vader Van het begin af aan tot het slot toe was er geen woord van waarde ring te vinden pen brief die begon met de aanhef: "Ellendeling" een brief, die over de moeder van ds jon gen din-gen vastlegde, die men zelfs in een driftbui een vrouw niet zou verwijten. Ze zijn daar- niet erg op jou, niet? De jongen haalt de schouders op. Het zal hem een zorg zijn. Je vader en moeder kunnen het samen ook niet best vinden? Het is een rotbende, valt de jon gen ruw uit. Voor mijn part hoor ik nooit meer wat van ze. Ze kun nen verrekken! Westra stelt bij zichzelf vast, dat hij voorlopig zeker niets van het hem lang niet dierbare ouderhuis zal ver nemen, als de toon van de brieven èn de inhoud ervan niet verandert. Goed, over thuis praten we niet meer. Westra buigt iets naar voren. Hij wil toch proberen, deze jongen los te maken a' is hij hem niet sympa thiek. Hoe noemen ze je op straat? Even eer verwonderde blik. Adri. Dan noemen wij je ook Adri. Dat is een mooie naam. Heb je hier geen nummer? vraagt de jongen verrast. De directeur aarzelt even. Het zou hem wat waard zijn ge weest, als hij deze vraag ontkennend had kunnen beantwoorden. Een nummer heb je we). Maar dat is alleen nodig voor de admini stratie. Je wordt hier gewoon bij je l voornaam genoemd. En nu moet je j eens goed luisteren. Elk huis. waar j je ook komt, heeft z'n eigen regels. Dit huis ook En nu is het beste, je maar dadelijk aan die regels te hou- den. Doe je dat niet, dan wordt de kennismaking met de cel hernieuwd. Die celstraf heb je gekregen, om goed te weten, hoe ze is. En nu wat andeTS. Uit de rappor ten blijkt, dat je geen bepaald beroep hebt. Jongens die hier komen, moe ten een valk leren. Wij zorgen ervoor, dat ze weer in de maatschappij terug kunnen. Daarvoor is nodig, dat je een beroep kiest. Je, dat mag je zelf kie zen, tot op zekere hoogte. Westra betrapt er zich op, dat hij met weinig enthousiasme spreekt. De figuur bij zijn bureau, die hem nau welijks aankijkt, maakt het hem ook niet gemakkelijk. De jongen heeft een houding, alsof hij aliles langs z'n kle ren laat afrijdenalsof dit alles hem niet raakt. Heb je er al eens over nagedacht, wat je zou willen worden? Adri haalt alleen de benige schou ders op. Wij hebben hier verscheidene werkplaatsen. Ik zal nog eens zien, of je bij de spuiterij kan worden onder gebracht. Voor zijn partspuiten dan maar, denkt het jog. Hij is niet van plan zich uit te sloven voor de heien. Een vak mogen ze voor zijn portie hou den.... hij komt toch wel aan de kost. Westra bladert even in het dossier voor hem. Hij ziet, dat het psycho technisch onderzoek hem al reeds bij het grote leger ongeschoolden heeft ingedeeld. Het zal dus wel verf-spui- ter worden. Hij ziet wel, dat het jon-g net zelf niet kan schelen, wat er van hem worden zal. En ofschoon Westra het zich nooit zal bekennen: het interesseert hem bij deze jongen eigenlijk ook niet veel. Dat is een knaap, waar hij in de toekomst heel veel last en moeite mee voorziet: on eerlijk, lui, ongezeggelijk.... voorbe stemd om een misdadiger te worden en te blijveneen klein, miezerig misdadigertje. En Westra heeft niet verkeerd ge zien. De moeilijkheden beginnen al dadelijk, als Adri Swifting, die in af wachting van de verf-spuiterij is op gedragen, naar de herhalingsklas te gaan in de schoolbanken zit. Van zijn schuwe onderworpenheid is ,nu hij onder zijn gelijken verkeert, niets meer te bespeuren. Hij is een Amsterdammer, die niet bang is. Als die kerels hier er kans voor zien, die boeirejongens onder de duim te hou den, dan zal hij wel eens tonen, dat het met hém zo gemakkelijk niet zal gaan. De jongens hebben de nieuwe al in gelicht. Je moet opstaan, als meneer Leslie binnenkomt. Dat moet dat willen ze hier zo. Ze kunnen wel zo veel willen, antwoordt Adri. Hij heeft eigenlijk minachting voor al die knullen, die als kleine kinderen zoet in hun school banken zitten. Ze durven nauwelijks hard praten. Nou, het zijn me de ke rels wel net een stel zoete school kinderen, die bang voor de meester zijn. Adri heeft er zich over verwon derd, dat dit leslokaal sprekend lijkt op dat van een gewone school. Vooral zoet zitten, jongetjes, sart Adri. Dat leren ze je hier wel, verze kert Harry Duintjer ernstig. Les lie is zo kwaad niet, maan- aIs je hem tegen krijgt, ben je nog niet jarig. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 21 MAART 1953 HILVERSUM 1 402 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.37 Idem; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (Om 9.35 Waterstanden); VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Kamermuziek; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbolwmededelingen 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws en commen taar; 13.20 Dansmuziek; 13.55 Week- journaal; 14.20 Gemengd koor; 14.45 Boek bespreking: 15.00 Roemeens orkest; 15.30 „Van de wieg tot het graf"; 15.45 Gramo foonmuziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Ra dio Philharmonisch Orkest en solist; 17.15 Voor de jeugd: 18.00 Nieuws; 18.15 VA RA-Varia: 18.20 Lichte muziek; 18.50 Draaiorgelmuziek; 19.00 Artistieke Staal-' kaart; VPRO: 19.30 .Passepartout", causerie: 19.40 ..Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 Deze week" causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.15 „Beurzen open - dijken dichtl"; 22.00 Socialis isch com mentaar; 22.15 Lichte muziek; 22.40 „On der tfe pannen", hoorspel: 23.00 Nws.; 23.15-24,00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II 298 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.45 Morgengebed' en liturg sche kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Symphonette orkest en so'.ïst; 8.55 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmu ziek; 10 00 Voor de kleu'ers; 10.15 Me tropoleorkest en solist; 10.50 Instrumen taal octet; 11.00 Voor de zieken: Ij.45 Gramofoonmuziek; 12,00 Angelus; 12.03 Promenade orkest en soliste; (12.30-12.33 Land. en tuinbouwmededeh'ngen)12.85 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuwrs; 13.20 Lunchconcert; 13.50 Gra mofoonmuziek; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Voor die jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Amaiteursprogramma15.15 Kroniek, van Letteren en Kunsten; 15.55 ResacTen- tie-orkest en solisten; 16.30 De, schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 Voor d« jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht; 18.25 Lichte mu ziek; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse Defensie"; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gramofoon muziek; 20.00 „Lichtbaken", causerie: 20.15 „Beurzen open - dijken dicht"; 22.00 „Veronica", hoorspel; 22.45 Avondgebed' en liturgische kalender: 23.00 Nieuwe: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22-24.00 Ra dio Philharmonisch Orkest en soliste, BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Klassieke muziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws' 13.15 Klassieke muziek; 14.00 Hoornkwarl tet: 14.20 Gramofoonmuziek; 14.30 Hoorn- kwartet; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Muziekkroniek; 16.00 Gevarieerde mu- 15-30 RePortage; 16.50 Engelse les. i "Sn NLeuwg; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.30 Strijkkwartet; 18.00 Gramofoonmu- ziek; 18.15 Idem: 18.30 Voor de soldaten' 19.00 Nieuws; 19.30 Cabaret; 20.45 Gra mofoonmuziek; 21.00 Idem: 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.45 Orgelspel; 23.00 Nieuws: 23.05-24.00 Verzoekprogram ma. BRUSSEL. FRANS, 484 meter Omroeporkest: 13.00 Nieuws; 1310 zoekprogramma; 14.05 Idem; 15 00 mofoonmuziek; ic.30 Lichte muziek; Nieuws; 17.15 Lichte muziek: 18.30 cordeonmuziek; 19.00 Chansons: Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; Chansons; 21.00 Gramofoonmuzek: Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek: Nieuws. 12.05 Ver- Gra- 17.00 Ac- 19.40 20.30 22.00 22.15 22.50 23.55

de Stem | 1953 | | pagina 5