lLand STAD De prov. bibliotheek gaat verhuizen Zuid-Beveland Z.-VLAANDEREN Walcheren Ttabmiis en Pleidooi voor veerdienst Pérkpolder- Hoedekenskerke (of Hansweert) Raad van Vogelwaarde herdenkt slachtoffers van de ramp Voor het Nationaal Rampenfonds 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 MAART 1953 2 TUNNELRECHTEN TE ANTWERPEN Minister Algera in Zeeland GEEN NOODDIJK OM ZIERIKZEE In afdeling Hulst van de K.V.P.: „Dit jaar waarschijnlijk niet meer per boot naar Kruiningen Centrum voor kraam zorg- nog steeds groeiende Uitbreiding van het waterleidingnet PASSAGIERSSCHIP WAS ZOEK GOES Textielpakket voor rampslachtoffers TERNEUZEN Eindles Vakschool voor groenteteelt SCHIPBREUK op de Westerschelde Voor vlijtige handen DE MONUMENTALE ABDIJ-VLEUGEL NADERT DE VOLTOOIING De watervoorziening op Walcheren AANBESTEDINGEN MIDDELBURG boorden AGENDA HEDEN MORGEN FILMPROGRAMMA. Hieronder laten wij de katholie ke keuringseisen volgen van enke le films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Olympia-theater Sas van Gent: De mijnen, van Koning Salomo: alle leeftijden. Bioscoopgebouw Hulst: Huwe- lijkswals 18 jaar; Verborgen goud: 14 jaar. Liever lui dan moe: alle leeftijden. Hofzicht-theater IJzendijke: Hoogverraad. 14 jaar. Het Centrum, Axel: Vier meis jes van Broadway: alle leeftijden. Het speelhol: 18 jaar. Luxor-Theater, Terneuzen Klok slag 12: 14 jaar. Je moet maar pech hebben: 18 jaar. Concertgebouw, Terneuzen: De kloof der verschrikking: 14 jaar. Ledel-theater, Oostburg: Lydia Bailey: 14 jaar. Telefoon van een onbekende: 18 jaar. AUDIëNTIE. Z.H.Exc de Bischop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 22 en 25 Maart. VEER VLISSINGEN- BRESKENS UITGEBREID. Zolang het vervoer van goederen per as door Zttid-Beveland in de richting Noordbrabant en terug' niet mogelijk is, zal dit in belang rijke mate via België moeten plaats vinden. In verband daarmede hebben G. S. van Zeeland besloten de dienst regeling op het veer Vlissingen- Breskens uit te breiden met de vol gende vaarten: Vertrek Vlissingen 4.55 en 23.20 Aank. Breskens 5.15 en 23.40 Vertrek Breskens 5.25 en 23.50 Aank. Vlissingen 5.45 en 24.10 BREDANAAR IN RILLAND- BATH GEARRESTEERD. In Rilland-Bath is de Bredanaar R. gearresteerd, die verdacht wordt juten zakken te hebben gestolen, die nodig waren voor dijkherstel. In zijn huis te Breda is een klein aantal van deze zakken in beslag genomen. Geen vrijdom voor Nederlanders HE K.N.A.C. heeft zich onlangs tot de tunnel-directie te Antwerpen gewend met het verzoek Nederlandse vrachtwagens voorzien van een zgn. kustpaspoort vrijdom te verlenen van tunnelrechten. Dit zou voor alle vrachtwagens naar en van Zeeland, die thans gedwongen zijn via België te rijden, een vrij grote tegemoetko ming in de door het gedwongen om rijden toch al hoge extra lasten, bete kenen. De K.N.A.C. heeft thans bericht ontvangen, dat haar initiatief geen succes heeft gehad. Vol bewondering voor prestatie s P)E minister van Verkeer en Water staat, Mr. Algera, bracht gisteren een werkbezoek aan de beide Beve- landen. Het eerste bezoek gold de Laven- deldijk. Ook de werkzaamheden nabij de Kruininger polder werden in ogen schouw genomen, alsmede de in aan leg zijnde hulpweg bij Öostdijk. Daar na werd naar de sluizen van Hans- weert gereden. Ten gevolge van de mist was het niet mogelijk de geprojecteerde vaar tocht langs de dijkgaten te maken. Via Goes werd naar Wolfaartsdijk ge reden, vanwaar het gezelschap per boot naar Noord-Beveland vertrok. Op dit eiland werden Kortgene. Co- lijnsplaat en Kats bezocht. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het waterschap Ellewoutsdijk. Hierna is de heer Algera naar Den Haag terug gekeerd. Hij was vol bewondering voor hetgeen in Zeeland de laatste weken is gepresteerd. Wel komt er een dam ^ED. STATEN hebben het besluit van de Zierikzeese raad, een nood- dyk te leggen om de stad, niet goed gekeurd, daar onvoldoende rekening is gehouden met üe bodemgesteldheid. Wel konden G. S. zich verenigen met het aanleggen van een dam, be staande uit zandzakken niet enige versterking. Deze dam is alleen be doeld om de buizen in het geïnun deerde gebied voor verder verval te bewaren. Volledige bescherming kan de dam niet geven, zolang het gat in de Schelphoek open is. De raad, die gisteravond vergader de, verenigde zich met deze visie van G. S. en besloot terstond het werk aan te besteden; over 40 dagen kan het dan klaar zijn. Nog werd meegedeeld, dat Maandag a.s. de waterleiding gaat werken en dat begin April de gaslevering aan vangt. £JE AFDELING HULST van de K.V.P. zal aan Ged. Staten van Zeeland ver zoeken de mogelijkheid te willen bezien van een bootverbinding van Perkpolder naar Zuid-Beveland; ofwel naar Hoedekenskerke of naar Hans- weert. In zijn vorige vergadering besloot de K.V.P. te Hulst nl. een motie aan G. S. te zenden, waarin gepleit werd voor het inleggen van een derde pont op het veer Perkpolder-Kruiningen. Daarop was het antwoord gekomen, dat in de laatstgehouden vergadering van de afdeling werd bekend gemaakt. Het was, aldus het dagelijks bestuur van de provincie, onmogelijk aan dit verzoek te voldoen. TNTUSSEN is dit ook trouwens in het geheel niet actueel meer, sinds de ramp. Er zijn nu andere wensen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer D. v. d. Walle lanceerde het voorstel, aan G. S. te verzoeken een veerdienst Perkpolder-Hoedekensker- ke in te stellen, waaraan de heer van Poppel wenste toegevoegd te zien dat een dienst op Hansweert, zo die uit voerbaar is, de voorkeur nog zou heb ben. Het voorstel werd aangenomen. Of het enig succes zal hebben, moet worden afgewacht. Naar de voorzit ter, de heer A L. S. Lockefeer, ver klaarde zal een veerdienst vanuit Perkpolder nogal moeilijkheden met zich mee brengen. Volgens Rijkswa terstaat is in de haven van Hansweert maar niet zo eenvoudig een aanleg steiger aan te brengen. Overigens zou een vaart naar Hoedekenskerke onge veer vijf kwartier vergen. Dit wil in tussen niet zeggen dat de plannen er voor bij voorbaat geheel van de baan zijn. MET VISSERSSCHEPEN? MAAR de heer Lockefeer verder meedeelde, zou er onder een aan tal Yersekse vissers het plan bestaan om, wanneer ze daartoe toestemming krijgen, met hun eigen schepen een veerdienst van Perkpolder op Hans weert te gaan openen. Of het zal doorgaan, moet nog afgewacht wor den. Mocht .het er ooit van komen, dan is deze particuliere veerdienst natuurlijk slechts van nut voor voet gangers. Jaarvergadering te Goes ""TE Goes kwam het alg. bestuur van het centrum voor kraamzorg voor de Bevelanden en Tholen bijeen, on der leiding van dr. Staverman. De voorzitter kon in zijn openings woord gewagen van een voortduren de groei van het werk van het Cen trum. Ook deelde hij mee. dat binnen enige tijd het nieuwe Medisch Cen trum geopend zal kunnen worden, waarin ook het centrum voor Kraam zorg gevestigd zal worden. De secretaris, de heer A. de Lange, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Ook hij maakte melding van een re gelmatige groei van het werk. In 1952 werden 588 kraamvrouwen van kraamhulp voorzien tegen 556 in 1951. Het aantal verzorgingsdagen bedroeg 7198 tegen 6733 in 1951. Er werden verschillende bijeenkomsten met de kraamverzorgsters gehouden, waarin diverse onderwerpen werden bespro ken. Twee leerlingen deden in 1952 examen en werden gediplomeerd, terwijl een nieuwe cursus met 8 leer lingen begon. Op 31 December 1952 waren bij het Centrum aangesloten 30 gediplomeerde en 8 leerling-kraam verzorgsters. Sedert December 1952 houdt de leidster-docente maandelijks spreek uur te Tholen, hetgeen blijkbaar op prijs wordt gesteld. Helaas moest spr. melding maken van de gevolgen van de ramp van 1 Februari j.l. voor het centrum, daar de bevolking van enige dorpen werd geëvacueerd. Het jaarverslag werd evenals de re kening van de penningmeester, de heer J. Traas te Kloetinge. goedge keurd. De rekening sloot met een ver lies van f 583. Ook de begroting voor 1953 werd vastgesteld. De heer A. de Lange te Goes werd herkozen als secretaris, terwijl be noemd werd als tweede leidster-do cente zuster A. Kuiper te Amsterdam, die deze functie reeds drie maanden voorlopig heeft vervuld. Hierna hield dr. J. van Blomme- stein, vrouwenarts te Goes een cau serie over „De Kinderloosheid", die met grote aandacht werd gevolgd. DANKBETUIGING £JE GEMEENTERAAD VAN VOGELWAARDE kwam voor de eerste maal na de watersnood bjjeen. Burgemeester Hendrikse bracht in herinnering, dat deze ramp aan een ingezetene en aan een militair, die bij het herstel van de dijken was gezet, het leven heeft gekost. Jer nagedachtenis van de slacht offers werd enige ogenblikken stilte in acht genomen. J^AARNA sprak de voorzitter welge meende woorden van dank voor de spontane hulp, welke de gemeente van alle kanten heeft mogen ontvan gen. Hij noemde in dit verband de hulp van de studenten en de vrijwil ligers uit Amsterdam, de militairen uit Weert, Oldenbroek, de Belgische genietroepen en de Nederlandse ge nietroepen uit Raamsdonksveer, de vrijwilligers uit de omliggende ge meenten, de dames uit Ossenisse, die zich verdienstelijk hebben gemaakt met het uitdelen van kleren, de ge meente Venray, die de gemeente heeft geadopteerd. Verder bracht hij dank aan alle ingezetenen, die zich zonder onderscheid van rang of stand allen zeer verdienstelijk hebben ge maakt, Vooral prees hij de wijze waarop de huismoeders* de ingekwar tierde militairen hebben verzorgd. De betrokken officieren zijn hierover vol Lof en hebben hun hartelijke dank be tuigd voor de wijze waarop hun mi litairen door de inwoners van Vogel waarde zijn ontvangen. De voorzitter bracht verder vol dank in herinne ring, hoe het Koninklijk Huis in deze zware dagen medeleven heeft be toond. Op 3 Februari reeds bracht Prinses Wilhelmina een b'/zoek aan Kampen en Ossenisse. Ook Prins Bernhard heeft een bezoek aan Osse nisse gebracht. „Hoewel een groot deel van onze gemeente, speciaal Os senisse, zwaar getroffen is", zo sprak de voorzitter, „toch mogen we God nog danken, dat de ramp geen erger vormen heeft aangenomen". Namens het gemeentebestuur betuigde hij de diepe gevoelens van medeleven met de getroffenen en hij gaf de verzeke ring, dat de gemeente alles in het werk zal stellen om het leed zoveel mogelijk te verzachten. J")E rest van de agenda werd Jn een vlot tempo afgewerkt. Onder de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van de familie Blok uit Vierpolders voor de bewijzen van medeleven .betoond bij het overlijden van hun zoon Maarten, die als mili tair bij de herstelwerkzaamheden in Vogelwaarde is verongelukt. Tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand werd benoemd de ambtenaar ter secretarie, de heer A. J. Warrens. De toneelvereniging te Hengstdijk heeft een verzoek ingediend om sub sidie in verband met het aanschaffen van een nieuw toneel. De kosten hier van bedragen plm. f 300 en de raad besloot, behoudens hogere goedkeu ring, hierin tegemoet te komen tot een bedrag van f 150. Aan het Canisius College te Nijme gen werd een subsidie toegekend van f 75 per leerling uit deze gemeente afkomstig. De Centrale van Katholieke Militai re Tehuizen kreeg een subsidie van f 25. HET DICHTEN DER DIJKEN Over de hervatting van de geregel de' veerdienst van Perkpolder naar Kruiningen. kon de heer Lockefeer zich helaas niet erg gunstig uitlaten. „Het ziet er naar uit", zo zei hü, ..dat we op Oudejaarsavond nog steeds niet zullen kunnen overvaren!" „Stoombootje in de mist Na anderhalve dag vlotgelrokken VV/OENSDAGAVOND wachtte men W te Katseveer tevergeefs op dt passagiersboot Prins Bernhard (een z.g. Bazelboot), die 's middags om drie uur van Dordrecht met 70 pas sagiers aan boord was weggevaren. Ook gisteren hoorde men urenlang niets over het schip, wat een enorme ongerustheid verwekte onder hen, die een van de reizigers verwacht ten. Het enige wat men hoorde was, dat de Prins Bernhard Woensdag avond om half zeven Zijpe was ge passeerd. Verder tastte men volko men in het duister en de wildste ge ruchten deden de ronde. De mist be lemmerde het opsporingswerk even als het feit, dat de boot geen radio of mobilifoon aan boord heeft. In de namiddag, toen het ophelder de is er uit Vlissingen een politieboot vertrokken, die het schip tegen vijf uur onder Ouwerkerk ontdekte op een zandplaat. Onmiddellijk werden maatregelen genomen voor het vlot- trekken en het reddingswerk. EIND VAN HET AVONTUUR MADER vernemen wij nog van de zijde van de Prov. Stoomboot- dienst, dat gistermorgen al begonnen is met het zoeken. Zodra men Wist waar het schip zat. zijn twos sleepbo ten van de Schelde uitgezonden om het vlot te trekken. Dit is om onge veer 9 uur gisteravond gelukt Een po litieboot met een mobilofoon aan boord ligt in de nabijheid van de schepen. Indien de mist een weinig optrekt, zal men naar Katseveer op- stomen. SYMPATHIEK GEBAAR AAN ons bureau ontvingen wij op 19 Maart de volgende giften ter over making aan het Nationaal Rampen fonds: Filmvoorstelling van Ad. Brouwers, Rud Smit. Wim Mol, The v. Emstede, Charles Blokdijk, Tonny Willems, Han Wouters, Rud Hellen- burg,, Frits v. Gurp, Fons Schonk, Benny Bielaars. Dim Kolks en Geertje Bruna f 38,25 Netto opbrengst film „De Noodklok luidt" te Alphen f 102,20 Twee uur Groentenmarkt ge veegd, C. Aarden f 2,24 LIET voornaamste agendapunt betrof de uitbreiding van het waterlei dingnet. Van verschillende inwoners uit het getroffen gebied was een ver zoek ingekomen om de aansluiting zoveel mogelijk te bespoedigen. Zij hadden tijdens de rampdagen aan den lijve ondervonden wat het zeggen wil van vers drinkwater verstollen te zijn. De voorzitter heeft omtrent deze aan gelegenheid een onderhoud gehad met de directeur van de Waterleiding Mij, die hem een uiteenzetting heeft ge geven van de plannen, die bestaan om geheel Vogelwaarde zo spoedig mogelijk van waterleiding te voorzien. De plm. 30 verspreid liggende boerde rijen en de andere wijken, welke nog niet zijn aangesloten, zullen per jaar garant moeten zijn voor een bedrag van plm. f 7000. Geschat wordt, dat de totale exploitatie plm. f 11.000 zal ver gen, zodat een tekort zal ontstaan van rond f 4000. De Waterleiding Mij heeft zich bereid verklaard om de helft van dit verlies voor eigen reke ning te nemen, terwijl dan de gemeen te voor de andere helft zou moeten instaan. De voorzitter is van mening, dat door dit sympathieke gebaar van de Waterleiding Mij de mogelijkheid wordt geschapen om ook de zgn. on rendabele gebieden in onze gemeente van waterleiding te voorzien. Hij juicht dit plan dan ook toe en stelt de raad voor om met dit voorstel ac- coord te gaan. Ook de leden van de raad zijn unaniem van mening, dat op dit voorstel moet worden ingegaan, hoewel de heer Serrarens graag zou zien, dat het garantiebedrag van de gemeente werd verhoogd, waardoor de getroffen landbouwers, die thans het overgrote deel van de kosten moe ten betalen, zouden worden ontlast. Hoofdzaak is echter, dat het plan kan worden uitgevoerd en de raad besluit dan ook de helft van het tekort op de exploitatie voor rekening van de ge meente te nemen. Wat de kostenver deling onder de betrokken landbou wers betreft, daarvoor zal zo spoedig mogelijk een vergadering worden be legd. waarop de belanghebbenden zul len worden uitgenodigd. De directeur van de Waterleiding Mij zal dan de verdere plannen ontvouwen. WAN de rondvraag werd door de heer de Poorter gebruik gemaakt om te informeren of de opbrengst van de collecte ten bate van het Rampen fonds ad f 16.000 teeds is overgedra gen. De voorzitter be/ntwoordde de ze vraag bevestigend. Verder vroeg de heer de Poorter wat de gemeente denkt te doen voor ie getroffenen en of de schade reeds is opgenomen. De voorzitter antwoordde, dat in deze zaken reeds is voorzien. De heer de Poorter zou ook graag zien, dat er wat meer spoed gemaakt werd met het dichten van de dijken. De voorzitter zei, dat al het mogelijke is gedaan om het werk zo spoedig mogelijk gedaan te krijgen, maar de Waterstaat zag zich voor dergelijke moeilijkheden ge plaatst. dat men onmogelijk met de uitvoering kon beginnen. De grootste moeilijkheden zijn thans echter over wonnen en er wordt nu flink aange pakt. De heer Serrarens be%leitte aan sluiting op de riolering van een wijk in Ossenisse en Wethouder de Bak ker vroeg de aandacht voor de slech te afwatering van de wijk Keizerrijk. De voorzitter zal deze kwesties nader bespreken met de gemeente-opzichter. GROSLIJST CANDIDATEN Weth. Buys keert niet in de raad terug Op die ledenvergadering der afdi. Goes van de P. v. d. A. werd de vol gende groslijst voor de gemeente raadsverkiezing samengesteld: 1 mr H. Bouwman, 2 Ph. Haverhoek, 3 J. Visscher. 4 P. de Munck, 5 D. Leu- pen, 6 M. de Groot, 7 D. v. Loon, 8 P. Kerkhove, 9 J. Godtschalk, 10 J. v. Wattum, 11 mevr. Schrijver-Wage. 12 K. Flipse. 13 Th. v. d. Spiegel, 14 C. v. Ginkel, 15 G. Boon, 16 L. de Leeuw en 17 A. de Jonge. Weth. Buys zal dus van de zitten de leden niet meer terugkeren. Van wege zijn functie aan de woning- bouwver. ter plaatse was het niet mo gelijk langer wethouder te blijven. De aamenstelling der groslijst was ver der oorzaak dat de heer Buys zich geheel heeft teruggetrokken. Het referendum op deze groslijst moet nog volgen, maar veel veran dering in de volgorde wordt niet verwacht. Yerseke Schadevergoeding vrij te besteden IN Goes is een vergadering gehouden voor bestuurders van die gemeenten in Zeeland, voor wie de uitkeringsre gelingen van het Rampenfonds van belang zijn. Deze vergadering werd onder meer bijgewoond door luite nant-generaal b.d. P. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds, mr. H. L. s'Jaeob, voorzitter van de Na tionale Raad van Advies, de heer C. Lijnzaad, secretaris van de Advies raad en dr. A. J. van Raalte, direc teur van Bureau Financieringen van het Ministerie van Financiën. De medewerking van de gemeente besturen is onontbeerlijk, wil men de nood en de schade in de persoonlijke sfeer snel en efficiënt kunnen rege len, zo zei de heer A. Schout, lid van G.S., die deze vergadering leidde. Dr. van Raalte heeft een uiteenzetting ge geven van de regelingen, die zullen gelden voor de voorziening in de tex- tielnood. Er is een textielpakket sa mengesteld, dat is afgestemd op de behoeften van een zogenaamd stan daardgezin. De gedupeerden moeten opgeven, wat zij nog bezitten en dan wordt de rest aangevuld. Voor de ver goeding van huisraadschade (wïarvan het Rampenfonds 50% zal vergoeden), moeten de belanghebbenden aange ven, wat zij in bezit gehad hebben, het bedrag, dat zij verkrijgen, kan vrij worden besteed. Het verdient aanbeveling, zo zei men, eerst dan tot uitkering over te gaan, wanneer ge dupeerden een eigen huishouding gaan opzetten. De heer s'Jaeob heeft nog meege deeld, dat voor gemeenten de moge lijkheid bestaat uit buitenlandse gif ten de schade aan bepaalde gebouwen te laten herstellen. Diploma-uitreiking te Middelburg TE Middelburg had de eindles I plaats van de derde jaarcursus der vakschool voor groenteteelt, Ir. van Soest, de tuinbouwconsulent, complimenteerde de Zeeuwse groente telersver., die het initiatief nam tot deze vakschool, welke prima loopt. Het peil waar de school op staat bleek o.m. uit de inleidingen welke verschillende leerlingen hielden over grond-bemesting en nieuwe rassen. Na een korte pauze reikte ir. W. v. Soest de diploma's uit. Hij sprak de hoop uit, dat de cursisten in de af gelopen cursus veel geleerd zullen hebben en het geleerde in practijk zuilen kunnen omzetten. De namen der geslaagden zijn: P. Pattenier, M. Burger, J. Joziasse, J. Caijouw, W. Wiskerke, J. Tissink, L. Ton, P. v. d. Putte, P. Birza, B. Koole, I. de Zwarte en M. v. d. Dries. De plv. voorzitter dankte de leraren voor hun vruchtbare arbeid en wenste de geslaagden geluk men hun diplo ma's. Hij sprak de wens uit, dat de aanmeldingen voor de volgende cur sus vlot zullen binnenkopien, zodat de 4e cursus spoedig kan beginnen. Aan de 4 beste leerlingen reikte hij namens de Z.G.V. en_ de Veiling „Walcheren" een boek uit. De heer Joziasse dankte de leraren voor bet genoten onderwijs en de wij ze waarop dit gegeven was en bood hierbij namens de cursisten een boe- kenbon aan elk der leraren aan. De heren De Wilde en Wattel dank ten de cursisten en spraken de wens uit dat de leerlingen steeds bezield zouden blijven met het ideaal om de Tuinbouw in ons gewest groot te ma ken. OMHOOGGEVAREN Bij het binnenvaren van de haven van Terneuzen is de provinciale boot de „Prins Willem I" bij het uitwijken voor een ander schip op de Westpier gelopen en daarbij omhoog gevaren. Pas na een uur was het schip weer vrij. De opgelopen beschadigingen bleken echter van die aard, dat het uit de vaart moest worden genomen en de dienst moest worden overgeno men door de „Koningin Emma". VOOR DE SLOOP Het enkele maanden geleden gelich te deel van de bij Terneuzen gezon ken Engelse torpedojager is na gelicht te zijn naar Rotterdam gesleept voor sloop. DIRECTIEKEET AFGEBRAND Een grote houten directiekeet van de fa. Zanen en Verstoep bij de dijk werken in de Nieuw-Neuzenpolder is een prooi der vlammen geworden. De brand werd pas ontdekt, toen de vlammen reeds gretig om zich heen grepen en de nog inderhaast gewaar schuwde brandweer moest 2ich be palen tot het nablussen van een partij in de keet opgeslagen nieuwe zakken, die lang bleven nabranden. De oor zaak is vermoedelijk te zoeken in het aanmaken van de kachel door een nachtwaker even te voren, die zich daarna verder op het werk begaf en op een gegeven moment een grote rookontwikkeling waarnam. KADE WORDT VERHOOGD Door de Rijkswaterstaat wordt dat deel der Scheldekade bij het postkan toor te Terneuzen, waarover in de on geluksnacht van 1 Februari het zee water Terneuzen binnenstroomde, ruim een halve meter verhoogd. Een eventueel volgende hoge vloed, zal Terneuzen dus niet meer zo gemak kelijk verrassen. Graauw ,DE NIEUWE WEG NAAR PAAL Er bestaat een zeer goede kans, dat de weg van Graauw naar Paal op zeer korte termijn vernieuwd zal wonden. Reeds zijn de plannen klaar en men hoopt, dat in de vandaag te houden raadsvergadering overeenstemming zal kunnen worden bereikt over de bijdragen van gemeente en polderbe stuur. Hontenisse Werving B.B. In onze gemeente is men momenteel druk doende met de werving van mensen voor de Be scherming Burgerbevolking. Huisbe zoeken worden daartoe afgelegd. De resultaten zijn voorhands nog niet be kend. W aterlandkerkje Philippine SCHOOUITVOERING De leerlingen der O.L. School gaven in het Dorpshuis hun jaarlijkse to neelavond. De zaal was geheel bezet. De uitvoering stond onder leiding van het onderwijzend personeel. Na samenzang door de leerlingen en declamatie voerden de laagste klas sen óp „De Poppenkast". Jan Klaasen en Katrijn oogstten veel succes. Na de pauze brachten de hoogste klassen het tonee>>ukje „Ali Ben Hassan" ten to nele. CONCORDIA UITGENODIGD De toneelvereniging „Concordia" zal op uitnodiging in de maand April voor de *muziekvereniging „Geduld overwint" te IJzendijke een opvoering geven van het toneelstuk in 3 bedrij ven „De Rauwe Grond" van A. v. d. Lugt. Met dit stuk heeft „Concordia" deelgenomen aan het toneelconcours 1952/1953 van de Bond van Toneel verenigingen in West-Zeeuwsch- Viaanderen. Stekene TRAGISCH STERFGEVAL Vrijdagavond kwam bij de familie Dhooge telefonisch bericht dat de heer J. Dhooge in Parijs, waar hij voor zaken was, plotseling onwel was geworden. Weer even nadien werd tij ding gedaan van zijn overlijden. De heer Dhooge was in onze ge meente en ook daarbuiten een zeer vooraanstaand man. Hij was een har de werker op het gebied van de mos selcultuur, vandaar dat hij vele rela ties had, vooral in Frankrijk en Bel gië. Ook op ander gebied heeft de heer Dhooge zich zeer verdienstelijk gemaakt. O.a. hebben vele verenigin gen hem gekend als financiëel helper en adviseur. Onze gemeente verliest in hem een eenvoudig, hardwerkend man. De Klinge Waës MIST VEROORZAAKTE AANRIJDING Toen de bus van de lijndienst Hulst Antwerpen in de Buitenstraat reed, kwam zij plotseling in een mistbank. Uit tegenovergestelde richting kwam v. d. B. Zij kwamen met elkaar in botsing, waarbij v. d. B. ernstig werd gewond. Op doktersadvies werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te St. Gilles. De Rijkspolitie stelde een zeer nauwkeurig onderzoek in, waar na de autobus werd vrijgegeven. Advertentie) DE TOESTAND VAN PASTOOR TESSELAAR. Over de toestand van pastoor Tes- selaar is niet veel opwekkends mee te delen. In de Ursula-kliniek te Wassenaar heeft men het hersenge- zwel slechts ten dele kunnen weg nemen en nu is de pastoor overge bracht naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo te Haarlem, waar men met bestraling proberen wil de gene zing te bewerken. In ieder geval wordt het een langdurige geschie denis. Opvarenden dobberden acht uur in mist en koude rond VV/OENSDAGAVOND acht uur op de Wester Schelde, tussen Walsoorden en Waarde het Bel gische vrachtschip „Liège", van de rederij Deppe te Antwerpen, in aan varing gekomen met het Panamese vrachtschip „Marinnuccr". Op de S.O.S.-seinen zijn verschil lende sleepboten te hulp gesneld, doch konden wegens het beperkt zicht de schepen niet vinden. Intussen seinden de .Liège" een schip van 3600 ton dat het in grote nood zat en steeds meer wateir maakte, dat door de vernielde voor steven naar binnen stroomde. Na middernacht werd de toestand zó critiek op de „Liège", dat de 39 opvarenden, w.o. 3 vrouwen, zich in de sloep begaven. Dit bleek een ver standige maatregel, want kort daar na is het vrachtschip gezonken. Niet minder dan acht bange uren, in duisternis, mist en koude, heeft de zwaarbeladen sloep rondgezwalkt, vóór het Panamese schip haar vond en de verkleumde schepelingen, die niet veel meer hebben kunnen redden, dan hun kleren, aan boord namen. Hier werden zij wat op verhaal ge bracht en vervolgens per sleepboot naar Hansweert vervoerd. Vandaar werd de reis per autobus voortgezet naar Antwerpen. in schoonmaakgetij: Hamca-Gclfti VY/IE nu bijna 13 jaar geleden de ro kende puinhoop in de Lange Delft te Middelburg zag, waar eens de pro vinciale bibliotheek stond, had er weinig hoop op, dat dit culturele bol werk van ons gewest, vlug in oude omvang herrijzen zou. Van de ruim 200.000 banden, die in het gebouw zelf waren ondergebracht, bleef geen snip per papier over; alleen de zgn. Zee- landica, de ruim 20.000 boeken, die op Zeeland sloegen en in de kelder gewelven waren opgeborgen, heeft men kunnen redden, door deze kel ders ,die al gloeiend stonden, onder water te zetten. Stuk voor stuk zijn toen de natte en geschroeide boeken door de bibliothe caris, de heer H. Pieters, met zijn as sistent gedroogd en zoveel mogelijk ge fatsoeneerd. waarna de binder er nog-, al eens aan te pas moest'komen. Toen de zaak weer toonbaar was, is de bibliotheek ondergebracht in een oud herenhuis aan de Dam. EEN PAKHUIS PtE op- en uitbouw van de prov. bi- bliotheek is in dit pand krachtda dig aangepakt. Dank zij de ruime fi nanciële offers welke de •provincie zich getroostte en dank zij ook ver schillende schenkingen van particu lieren vermeerderde het boekenbezit zó snel, dat men zo goed als klem is komen te zitten tussen de voorraden in het wel hoge, maar ook zeer smal le pand. Het is een boekenpakhuis ge worden inplaats van een bibliothüek. Het aantal banden heeft de honderd duizend reeds bereikt. Omdat de aankoop op grote schaal plaats had en selectief te werk is ge gaan, is de kwaliteit beslist groter dan in 1940. al mag de kwantiteit dan nog kleiner zijn. Reeds jaren maakte deze uitgroei meer ruimte noodzakelijk. Nadat de hoop op herbouw van het kapitalp pand in de Lange Delft vervlogen was, is naar een ander home uitgezien. Door een gelukkige wijziging in de restauratie-plannen van de Abdij, ont stond de mogelijkheid om daar een vleugel in te betrekken. Met beide handen is deze unieke kans aangegre pen en nu is het wachten op het ge reedkomen van deze vleugel. Vorig jaar Februari is door de fir ma Bom uit Burgh met de herbouw begonnen, onder architectuur van ir. Lussanet en thans is het zover, dat er zicht in begint te komen. HALF JUNI OPEN LIOEWEL er door de ramp, welke Zeeland trof. enige stagnatie in de bouw ontstond, hoopt de bibliotheca ris dat hij binnenkort met de verhui zing kan beginnen en dat dan half Juni het nieuwe gebouw geopend kan worden. De bibliotheek vleugel ligt tussen de koorkerk en het gebouw van de Rijks waterstaat in, aan de binnenplaats welke van het Koorkerkhof af, door de monumentale poort te bereiken is. De toegang tot de Kloostergang wordt, wanneer de gehele restauratie vol tooid is, ook die van de bibliotheek; voorlopig is de ingang aan de zijde van de Waterstaatsvleugel. De oude kapittelzaal der Praemonstratensers wordt leeszaal. Het is "n grote ruimte waarin een prachtige Gothische zuil staat, die straks het houten gewelf moet ondersteunen, dat de lelijke be tonnen zoldering aan het oog gaat onttrekken. Gelijkvloers in de oude ziekenzaal komt ook het uitleenbureau, uitgerust met boekenlift, cataloguskasten enz. Op de bovenverdieping zijn de werk kamer van de bibliothecaris, de kluis voor de kostbare boeken en de enor me boekenmagazijnen, waarvoor voor lopig 1100 stalen rekken zijn aange schaft. Hier zowel als op de zolder is nog een grote resecve-ruimte, zodat voor dichtgroeien de eerste halve eeuw geen vrees behoeft'te besta» n. Als een soort feestgave voor „de cli entèle", komen verschillende vakcat- tologi uit, die het boekenbezit der provincie toegankelijker maken voor het publiek. Ze zullen de voorlopers worden van de complete catologus waaraan reeds jaren wordt gewerkt. Allerlei maatregelen getroffen WU door het uitvallen van de groot- ste leiding bij Kruiningen ook de watervoorziening van Walcheren in een precaire situatie is komen te ver keren, zijn onmiddellijk maatregelen getroffen óm deze voorziening te waarborgen. Gisteren was Walcheren geheel op zich zelf aangewezen en dit zal vzndaag naar alle waarschijnlijk heid ook het geval zijn. Er wordt gehoopt, dat daarna weer spoedig aanvoer van water, zij het zeer sterk gereduceerd, via Zuid-Be veland mogelijk zal zijn door het be waard gebleven stalen buizennet. In Middelburg blijft voorlopig tus sen 7 en 10 uur hoge druk en daarna zeer la/ïe druk. Teneinde de water voorziening veilig te stellen zullen de in de gang zijnde werken worden ver sneld, onder meer bij het leggen van een dubbelleiding over 4 km. in Zuid- Beveland. Dezer dagen zal de dubbelleiding tussen Nieuw- en St. Joostland en Souburg gereed komen. De dubbellei ding SloedamNieuwland ligt er al geruime tijd. Verwacht wordt, dat per 1 Mei a.s. de capaciteit van het op- jaagstation bij de Sloedam door het plaatsen van een sterker aggregaat zal worden verhoogd. VOOR DE GETEISTERDEN Door de toneelclub „Hulp in Nood" werd ten bate van de geteisterden op gevoerd, het bekende toneelstuk van Gerard Nielen „Over twaalf dagen te middernacht". De regie van de heer Piron behaalde alle eer en de toe schouwers hebben genoten van het keurige spel der acteurs en actrices. Biervliet 25 JAAR ORGANISTE Mej. C. de Kraker vierde haar zil veren jubileum als organiste van de Ned. Herv. Kerk. Aan belangstelling van verschillende zijden ontbrak het de jubilaresse niet. Aardenburg JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS In een vlot tempo werd de jaarver gadering van het Wit-Gele Kruis af gewerkt. Een voorstel van het bestuur om de muur met het hek, dat het ter rein bij het gebouw afsluiten over te nemen, werd goedgevonden. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftre dende leden herkozen t.w. voor Aar denburg: E. Cuelenaere, secretaris en mej. M. van Leeuwe; voor Eede: C. van de Wynckel en voor Heille: J. de Rijcke. LANDBOUWSCHUUR GROEDE De uitslag der aanbesteding bouw van een landbouwschuur voor de heer P. J. Lako te Groede was: 1 C. A. de Ruys- soher te Hoofdplaat f 38.500 -, 2 J. Wal raven te St. Laurens f 44.600.-, 3 A. Blankenburgh te Nieuwdorp f 45.000.-. ONDERBOUW VLISSINGSE SLUIS De aanbesteding door Waterstaat van de onderbouw der keer- en schutsluis ie Vlissingen, had het volgende resul taat: N.V. v. Dongen en v. Hove, Dordrecht f 268.000; Visser en Smit, Papendrecht f 276.000; A. Verhagen, Breda t 278.000; A. Keizer, Rotterdam f 286.000; Volker, Sliedrecht f 286.9000: Boersma, Bussum f 289.000; Condor, Rotterdam f 296.700; de ^ïourgraaf, Wemeldinge f 319.000; Lindenbergh. Vlissingen f 319.000; v. d. Sande, Breskens f 335.000 en v. <J. Klip- pe, Vlissingen f 353.000. Advertentie) Wat ben jjj in je voordeel veranderd! Zo zie je echt keurig uit. Ja, dat komt doordat ik tegenwoor dig over hemden met „Trubenjja' boorden draag. ERNSTIG ONGEVAL OP TECHN. SCHOOL Toen een der leerlingen der techn. school tijdens de les-uren een op waartse beweging maakte met 'n vijl vloog het staal uit het heft en trof de 16-jarige J. Griep uit Vlissingen achter het oor. Operatief ingrijpen bleek noodza kelijk. Gistermiddag was het levens gevaar voor de gewonde nog steeds niet geweken. Souburg „NUT EN GENOEGEN" 25 JAAR De '/tonijnen- en pluimveevereniging „Nut en Genoegen" vierde haar 25 jarig bestaan met een feestavond in „De Zwaan". Na de opening door voorzitter Pierens werd allereerst het woord gevoerd door burgemeester Stemerding, die namens het gemeen tebestuur gelukwensen en bloemen aanbood. Hierna volgden vele afge vaardigden van zusterverenigingen, die hun felicitaties ook van geschen ken vergezeld lieten gaan. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door de Souburgse To neel- en Cabaretclub, die de klucht ..De rare familie" opvoerde. In de pau ze werd nog een verloting ten bate van het Rampenfonds gehouden. Die zitten even correct als atjjve ei net zo gemakkelijk als slappe boordec Een „Trubenjjs" boord Is gemakkelyi te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half-stpf Is. Let op het merk in elke boord. WEtTlG GEDEJ W Overhemden met „TrubenUs" boorden worden door de vooraanstaande Neder landse ov erhemden-f abr ik anten gemaakt en sijn overal verkrijgbaar. GOES Grand: The greatest show on earth. MBDDELBURG Elect-ro: I'll -See you in my dreams. SAS VAN GENT Olympia theater 20 uur: Koning Salomons mijnen. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Klok slag 12. VLISSINGEN Alhambra: Het is mid dernacht, dokter Schweitzer. Luxor: De Piraten-koningin. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Het tovereiland. GOES - earth. Grand: The greatest show on MIDDELBURG Electro: I'll see you in my dreams. OOSTBURG Ledel 20 uur: Lydia Baily SAS VAN GENT Olymia-t'heater 20 uur: Koning Salomons mijnen. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Klokslag 12. Concertgebouw 20 uur: De kloof der verschrikking. VLISSINGEN Alhambra: Het is mid dernacht. dokter Schweitzer. Luxor: De piratenkoningin.

de Stem | 1953 | | pagina 2