BOEKENPLANK Wild-West-film 50 jaren m DE RIT van PRINS MAURITS de neriecie ^[Wl Ml f 24.90 Erdal poetst vlugger en beter! Dagblad De Stem 50 000 BALATUM KROMMENIE VOCALEUM DAGBLAD DE SjlüXI VAÏM MAART 1953 Uit de Schatkamer der Legenden Bomaanslag op processie Voor n dubbeltje schoonheideen kwartje doden en 50 ct. paarden Grote spoorwegroof A. H. van der Lee geen praktijk. A. van Ravels Voorlopig geen spreekuur. VILLA 7ZhcVi ZWITSERLAND urm* 10 200 STAKEN TN grote vlokken gleed de sneeuw uit de egaal-grijze lucht; dikke pluimen aarzelden in hun val tot een windstoot hen opdreef. De vlakte werd al witter. Slechts op de wortel stokken der sinds lang blootgewaaide krotsdennen aan de Zuidzijde van de heuvelkring, bleef de sneeuw nog met liggen. De vennen, waarop vlijmdun een ijslaag, was gestold, lagen reeds' on der de sneeuw; alleen op de diepe putten, waaronder het water winter en zomer te voorschijn welde, had 't ijs nog geen vat gehad, Daarin ver zonk ook de sneeuw. 't Was October. De winter viel vroeg dit jaar. Nu de legers naar hun winterkwar tieren waren getrokken, traden de deserteurs driester op. Vanujt het kasteel van Wouw, waar ze gelegerd waren, stroopten ze ver in het rond de omtrek af. Nu eerst genoten ze van het leven dat hen voorgespiegeld was door de wervers, en waarvan ze zo weinig gemerkt hadden in de harde leerschool van de oorlog, onder de bewaking van de onverschillige dood. Nu konden ze nemen wat ze be geerden. Luid lachend hoorde men hen roe pen: Vooruit boer, hooi moet er zijn, opdat onze beste vrienden, de paar den, vannacht kunnen rusten en haver moeten ze hebben van het beste! „Boer, slacht je varken, 't Is een maand te vroeg, zul je zeggen, maar de winter is ook vroeger ingevallen. Je moet niet altijd domweg doen, zo als je vader en je grootvader voor je hebben gedaan: er zijn niet alle da gen ruiters bij je te gast." De boer met een gezicht grauw van ellende, zijn mond vertrokken en machteloze haat in zijn ogen, haalt 't hooi, haalt de haver, slacht het var ken. De deserteurs hebben wapens en ze zijn er vlug bij met strik en koord. Zo menige boer is al spartelend aan een van zijn eigen moerbalken de harde dood ingegaan. 70 roekeloos vrolijk zouden de de- serteurs niet geweest zijn, en zo zorgeloos zouden ze hun roes niet hebben uitgeslapen, als ze geweten hadden .wat hen te wachten stond. Terwijl zij op de boeren teerden, is een ijlbode uit 's Gravenhage de ves ting Bergen op Zoom binnen gereden met brieven van de prins: „Zadelt de paarden, laat de ruiters opzitten, rijdt morgenvroeg voor dag en dauw naar het Oosten en naar het Zuiden, ver nietig de stropende benden en verras het kasteel van Wouw." De gouverneur weet dat hij blin delings vertrouwen kan op prins Mau- rits, die beter dan wie ook is inge licht over de toestand in Brabant en met een gerust hart treft hij zijn voor bereidingen voor deze op de keper be schouwd toch hachelijke tocht. „De rit van prins Maurits" noemden de boeren haar nog. 't Is nog donker als de hoefslag van talrijke paarden vuur slaat uit de ste nen in de straten van Bergen op Zoom In gestrekte draf rijden de ruiters door de poorten en over de zandwe gen. Om zes uur in de morgen dren ken zij hun paarden aan een houten dorpspomp, waarvan de zwengel kreunt en piept, eer ze verder rijden over de besneeuwde vlakte, waar de puthaken, die opsteken boven de lage daken van de boerderijen, hun weg wijzers zijn. Deze Hollanders zijn geharde rui ters. Op de heiden bij Turnhout in de duinen bij Nieuwpoort, in de vlakten van Vlaanderen, in het Lim burgse heuvelland, overal hebben zij in een overweldigende charge de vijand onder de voet gereden en neer gesabeld. Als zij met getrokken sabel, en de geladen pistolen in de gordel, door 't dorp galopperen, en van het paard springen om de hoeven en stallen binnen te dringen, is er vrijwel geen tegenweer. Na een kwartier zitten zij weer in het zadel, angstig nagekeken door de boeren, die zij van de vijand hebben bevrijd; geen deserteur leeft meer. Zo is het in Putte, in Ossendrecht, in Moerstraten gegaan, niemand is ont snapt om alarm te slaan op het kasteel van Wouw. Doven het hoge geboomte staken de zware torens van het oude slot op, wel voorzien van schietspleten en smalle kijkgaten. Donkere, steile wenteltrappen voerden omhoog naar de transen, van waar een uitkijk ver in het rond het besneeuwde land kon overzien. Zo vroeg in de morgen sliep de uit kijk nog, want achter de meterdikke muren voelden de deserteurs zich veilig. Zij hadden zelfs geen wacht gezet aan de kleine uitvalspoort, die verborgen was in een wildernis van braamstruiken, in de luwte van de hoge muur. De Hollandse ruiters hadden halt gehouden waar de Altenase dreef de zandweg kruist, want daar stonden, onduidelijk in de morgennevel, drie gestalten die hen wenkten: een oud man, die de weg kende in het slot, waarvan hij jarenlang de bewaker was geweest, eer hij voor de deser teurs "had moeten vluchten met zijn geleiders, die een brief met het zegel van Maurits konden tonen. De prins, die al zo vele steden en sterkten had verrast, had ook deze keer aan alles gedacht en maar weinig aan het toe val overgelaten. Weer was het geluk der Oranjes met hen. De ruiters stegen van de paarden af en drongen in de schemering het bos binnen. De sneeuw, die zonder op houden viel, versmoorde elk geluid en benarp de vijand het zicht. De oude man ging hen voor naar de verborgen uitvalspoort, die niet gegrendeld was. Langzaam kierde de in lange tijd niet meer gebruikte deur open, knersend in haar roestige schar nieren, en langs de uitgehakte treden van een smalle stenen trap, die naar de binnenplaats, het hart der sterkte, voerde, gingen zij voorzichtig, één na één, het slapende roofslot binnen. Een uur later reden zij terug naar Bergen op Zoom door een dichte dwarreling van sneeuwvlokken: in 't kasteel van Wouw ademde niemand Cnige dagen later kwamen soldaten uit Bergen op Zoom met spaden en springbussen. Zij begroeven de do den en ondermijnden de muren en sloegen er grote, gapende bressen in, zodat geen bende zich ooit meer in 't slot zou kunnen nestelen. Nadat ook zij waren vertrokken, bleven de doden alleen. Stropers, die 's nachts bij het kas teel op de loer lagen, hoorden soms wonderlijke geruchten, die uit de richting van de bouwval schenen te komen: een angstig en vergeefs ge roep om genade en het gekreun van stervenden. Liohten vlamden op in de overeind gebleven torens, en door de kijkgaten zag men een rode Weer schijn al hoger en hoger stijgen, als of fakkeldragers langzaam de treden van de steile trappen beklommen. Over de binnenplaats zweefden kleine fonkelende lichten, die bewogen in de wind, maar nimmer doofden: De do den, zo zei men, deden onzichtbaar de ronde door het slot. wat ze de laatste morgen van hun bestaan verzuimd hadden te doen. Die tocht was even vergeefs als hun kort en heftig leven was geweest. Al meer en meer is er afgebroken en gesloopt aan het kasteel van Wouw. Stenen zijn weggesleept om er de we gen mee te plaveien, hout is ver brand op de haardvuren in de omlig gende hoeven en al wat nog overeind stond, is geleidelijk ingestort, maar nóg verschijnen de geesten. Leven en dood hebben hen om beurten over mand. Nooit hadden ze tijd om tot be zinning te komen, en nu gelukt het hen niet meer om de rust te vinden, die ze steeds ontbeerden. JACQUES R. W. SINNINGHE Oude zaak opnieuw voor Jury was partijdig LIET ASSISENHOF te Milaan heeft 'n nieuwe behandeling geëist van het proces tegen een groep commu nisten, die ervan beschuldigd waren in 1949 een bom temidden van een processie te hebben geworpen. Ten gevolge van deze aanslag werden verscheidene ouderen en kinderen ernstig gewond. Tijdens het eerste proces voor een gewone rechtbank werden alle schuldigen vrijgesproken. Het Hof van Assisen houdt het vonnis echter voor ongeldig, omdat de jury partijdig was. Het is namelijk gebleken, dat de meerderheid van deze jury uit com munisten bestond. Dezen hadden van de partijleiding instructies ont vangen in ieder geval een verorde- ling te voorkomen. SAMEN NAAR JEZUS EN COMMUNIE-KALENDER Mevrouw Clarenbeek-van Klave ren, voor velen geen onbekende, biedt op sympathieke wijze de helpende hand aan ouders, die hun kind wil len voorbereiden op de Eerste H. Communie. In het boekje „Samen naar Jezus" houdt zij een pleidooi voor ouderlijke bemoeienis met deze gebeurtenis. Zij geeft practische wenken voor de da gen van voorbereiding en voor de feestdag. Tenslotte bevat het boekje negen verhalen, die de ouders als vertelstof kunnen dienen. Hiernaast ontwierp dezelfde schrijf ster een aardige kalender, die voor elk der novene-dagen een passend ge bedje vermeldt. De aanstaande com municant mag dagelijks een prentje op het nieuwe blad plakken. Beide uitgaven, keurig verzorgd door Uitg. Wed. J. R. van Rossum te Utrecht, kunnen wij van harte aan- .(Van onze Parijse correspondent) £)e YVild-West-film wordt in 1953 een halve eeuw oud. Wellicht ter ge legenheid hiervan is de rolprent van Fred Zinnemanns „High Noon", ook een Wild-West-film, gekozen tot de film met de beste regie. Mis schien ook niet. Een feit is echter, dat het oorspronkelijke werkje van Porter de oorsprong is geweest van dit filmgenre. De belangstelling, welke er ook op de dag van vandaag nog steeds voor de nobele revolver helden bestaat bewijst echter, dat het genre het nog steeds uitstekend doet en ongetwijfeld ook de tweede helft der twintigste eeuw goede re cettes zal brengen. Cr zullen er maar weinig zijn, die zich nog herinneren, dat het eer ste rolprentje van dit bekende genre was „De Grote Spoorwegroof", opgeno men in 1903. Het had een looptijd van 12 minuten en liet de bezoekers zien hoe een trein midden in de wildernis door een groep rovers tot stilstand werd gedwongen. Daarna drongen ze de compartimenten in, incasseerden geld, goud. zilver en kostbaarheden en kozen het hazenpad, achtervolgd door enige oerdappere politiemannen te paard, die met een weergaloze han digheid hun revolvers wisten te hante ren en tenslotte de rovers tot overgave dwongen. Men kan hieruit constateren, dat het karakter van dit soort films nagenoeg niet gewijzigd is. Nog steeds ,ook een halve eeuw la ter, bestaan ze uit een dubbeltje schoonheid, een kwartje doden en 50 cent paarden. Is de toegangsprijs ho ger, dan vormt de rest 'n toeslag voor bloed en bergen. De allereerste Wild- West-artist was ongetwijfeld Bronco- Billy, die na het succes van de Grote Spoorwegroof in 376 weken evenveel verschillende hoofdrollen speelde en daardoor een dusdanige vaardigheid kreeg met paarden, revolvers en vrou wen, dat hij op de duur ook voor ge noegen ging paardrijden. Tevoren had Billy echter nog nimmer op een paard gezeten en de geschiedenis verhaalt, hoe de operateurs meerdere malen hele stukken opnieuw hadden moeten opnemen, omdat Billy van het paard was gevallen of een enkel had ver stuikt. Opvolgers van Billy waren Hood Gibson, Tom Mix, Tony Trngger en Roy Rogers. Twee zaken hadden ze allen gemeen. De heren waren aan vankelijk buitengewoon bang voor revolvers en.... op de duur verdien den ze buitengewoon veel dollars. VERKEERDE INVLOED 7 JVfen maakt er zich in Amerika nog 1 weinig zorgen over, welke invloed de doorsnee Wild-West-film uitoefent op de jeugd. De prent wordt gemaakt om er geld mee te verdienen en daar mee basta. Indien ze volle zalen trekt is het een goed product en ze krijgt 't predicaat „slecht" als het publiek geen belangstelling toont. Dit is helaas de hoogste wet van Hollywood. Te ge vaarlijker wordt het, omdat een goed deel der hedendaagse jeugd een ver dachte voorliefde koestert voor het ju bilerende product en dol geniet van de scheurende revolvers en de briesende paarden.. Dat het goede in de regel wint kan moeilijk voldoende worden genoemd, omdat de misdaad vaak te prettig af geschilderd wordt. Vandaar, dat Hol lywood de kijkers niet beter in de vreugde van het jubileum kan laten meedelen dan door het geven van goede Wild-West-films, zonder al te veel doden en bloed. bevelen. Oudersi die om enigerlei reden niet tot actieve voorbereiding komen, zouden wij adviseren, toch minstens de novene-kalender te be nutten. Er is op dit terrein nog te veel afzijdigheid van het gezin. Alle verbetering is dus reeds toe te jui chen. Wij wachten nu nog op een uit gave, die de volledige Offermis als uitgangspunt voor de Communie voorbereiding durft te nemen. Bzd. NIEUW UITGEKOMEN MUZIEK VOOR KERKKOREN. Bij de uitgeverij Wed. J. R. van Rossum te Utrecht zijn onlangs twee nieuwe werken voor kerkkoor ver schenen, n.l„ Pater Noster van Hen drik Andriessen en Missa in honorem S. Antonü de Padua van Joep Schreurs. Het Pater Noster van Andriessen Is geschreven voor gemengd koor (so praan, alt, tenor en bas) en orgel en men herkent direct de typische An- driessen-stijl; veel quintengangen en het gebruik van kerktoonaarden. Zo- als gewoonlijk weet hij ook hier de gewijde liturgische sfeer bijzonder goed te treffen. Een enkele maal lijkt de stemvoering ietwat gezocht, doch overigens is het een zéér dankbaar koorwerk. De Missa ln honorem S. Antonü de Padua van Joep Schreurs is een werk voor drie stemmen en orgel. Het is overwegend polyphoon gezet en dit maakt het, me de zaak zéér mooie or gelbegeleiding (zoals het begin van de Kyrie en de Sanctus) tot een Mis, die zéér zeker de moeite van het in studeren waard is. Wij vermelden tevens dat bij de zelfde uitgever binnenkort zullen verschijnen: de Missa „Te Deum Lau- damus" voor zes-stemmig gemengd koor en orgel van Hendrik Andries- en; van Jurriaan Andriessen de mis voor gemengd koor, welke hij in op dracht van de K.R.O. schreef en wel ke uitgevoerd zal worden met orkest op Hemelvaartsdag a.s. De te ver schijnen partituur zal van een orgel begeleiding voorzien zijn; de Missa Pastorum van de Vlaamse componist Lodewijk de Vocht. Hiervan zullen twee afzonderlijke uitgaven verschij- nen, één voor gemengd koor (drie of vier-stemmig) en één voor gelijke stemmen (twee of drie-stemmig). H. v. H. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen). Geboren: Yvonne, doch ter van F. Bröckerv. d. Broek, 's-Hertogenboseh. Overleden: L. van Buu- ren, 87 jaar, Amsterdam. M. BransReliek, 84 jaar, Maas tricht. M. DresensTonglet, 93 jaar, Maastricht. Kriena Quant, 83 jaar, Goidschalx- oord. Tandarts Walstraat 2, AXEL. Donderdag 19 Maart Tandarts Hulst Donderdags en Vrijdags, des morgens i. v. m. schoolt, verz. Voor tijdelijk te huur ge vraagd KLEINE GEM. of deel van villa, om;. Ber gen op Zoom. Brieven onder no. 17555-00 bur. van dit blad. ImMMtue», farm» L «*n Vim £/n Amiltrdam 2 - L- -j -a a ac. Overwicht op Uw klanten, maar ook in het gebruik. Extra ruim, extra zuinig, extra snel! Gemakkelijk wendbaar, kleine draai- cirkel, ideaal voor stadsgebruik en boven dien zeer zuinig. Laadvermogen 1400 KG. Ondernemersprijs f. 8990.— Met z'n dubbele ieren zolen en zijn moderne, vierkante leest is deze ROBINSON heren-sport- molière ongeëvenaard van pasvorm. Een schoen, die vanaf het eerste ogenblik prettig zit enop en top: ROBINSON-kwaliteit! Er zijn reeds ROBINSON herenschoenen vanaf f 19.9° 'n wonder op wielen i In lichtbruinmodel 245 In oxblood: model 445 alk herenmaten aai Ond.prijs Ond.prijs f. 8320.— vanaf f. 6250.— Ond.prijs f. 6175.— IJZENDIJKE: Garage J. A. v. d. SANDE, Landpoortstraat 4. BERGEN OP ZOOM: Garage D. J. v. GINNEKEN, Hermusstraat 10-14. BREDA: Garage H. C. J. VAN IERSSEL, Ginnekenweg 92-94. IMPORTEURS; GEBR. NEFKENS' AUTO-MIJ N.V. UTRECHT E 490-3 Grote doos 28 ct. Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, donker-, middel- en lichtbruin, oxblood en wit. 93e J/ UTtgavl VerschJ Reigers nrstrati] redacté C. J v. H. B V. M- I vooruit t 6.15. besteU.| Losse Bureau n: Vi DE P1 twcl MIG-stra BornholiJ marken marken, eel te heeft del zijn bestj ken. I WERNE1 zeven na de Brl voor hef ooit nazj steund. LANDBC] den was) eerste heeft hii H. M. dj CANADij werven ziekcorpd ders zijn| op het bekwaan „MATERl te ArnheT steun te van de opdracht| devotienaf EEN Sl| oom uit Simonin de houthl ben gemsT lioen kot] PICASSC Franse cj een teken Stalin en weekblad stond afg BIJNA f| 1951 aang branden, grootste en in 195| ZEVEN! echtpaari schoten. I feéstelijï deren z| zijn 22 kleinkinl kindereif KORTSLI] gen was van de door strod was verzq PRINS Bi met een voor een V. S. Hie| door de zoek. HET PT heeft aanl voorgestel! Staatsloteif den) aan culturele IN ECUAl munistisctf verbindinj groep derl DE AA militaire Harjono, Gerechtsh 2 jaar me son 10 TE KOOP: bij CH. DE GREVE, Nleuw- landsestraat 22, Biervliet. Dagelijks ln meer dan gezinnen ^nn r-ï fyjüïowdsli Met VILTZEIL maakt U alles nieuw en fris voor weinig geld VILTZEIL

de Stem | 1953 | | pagina 6