W t, Humanisme en weerbaarheid Vlot herstel Noord-Zuid verbinding i m tweede blad woensdag 18 maart 1953 Arbeid onder het devies: Elke dag is er een A Treinreizigers van morgen af per bus „over de MOERDIJK" MDPASTA Nog voor 1 April spoorwegverkeer ABDUSIROOP De Krachtproef Wat een Wonderlijke Wereld Giefarine 4 RADIO 6 Geen tweede ramp Ontactische vraae Geen omreizen meer Nachtvorst DE 4-voudige bestrijding van pijnen en griep c van de was. Aim. was. ).50, Grote wasmand 4.95. bok 12.75, Prima wringer Wasknijpers, Waskuipen- tels enz. Natuurlijk in de Bazar Heikant. 'et voorjaar een gascom* n huis. De nieuwste mo- Esso-gastoestellen. - De- zonder verplichtingen. Veemaes, Graauw. 800 de matras, die iedereen iiigt, door kwaliteit, duur- eid en prijs. Fa. Julia v. lie, Hulst. Tel. 54. 823 rsma kinderwagens, het van iedere moeder. tig van lijn cn kleur. iha v. d. Walle, Hulst, 822 nstoffen. Met duizenden s voorraad heeft u bij ons lotste keuze in alle kwa- Fa. Julia v. cf. Wallet Tel. 54.821 Komt eerst eens bij ons Nieuwe prachtige col- in prima kwal. reeds v.a. m. Fa. Julia v. d. Walle Tel 54. 820 Werkkleding, geeft ieder merk draagt de zeker- dat hij de beste keuze ge- heeft. Verkrijgbaar bij fa. v. d. Walle, Hulst, tel. 54 819 ïrkanaries te koop. A. de )er, Klompenfabriek Kerk- B 69a. tel. 44, Clinge, 818 ;m on "Zodiac hereil-P0'®- cs. Bosch, Hulst.WT n ringen met bloedsteen, dasspelden. Bosch, Hulst. 816 luxe wekkertjes en por- Ue-wekkertjes. Bosch, 815 zilveren sigarenknijpers. Hulst. 814 nir-lepeltjes, Delfts BL bistekers. Bosch, Hulst. 813 behangpapier, grond- en f, vernis, witsel, en verf- en. enz. naar Wed. A. Ver en, Gr. Bagijnestraat 21a. 812 Hallo. Opgelet. Konijnen- bbers. Heeft u nodig: ko- xedster met of zonder ij es of halfwas, tobt of niet langer. Kom even lij de poelier d'Hooghe en dt wat u zoekt aan zeer prijs. Tevens in_ en ver van alle pluimvee en ko- J. F. d'Hooghe, Groot- 1 pluimvee en wild. Oudet |k 20. St. Jansteen. 808 liefhebbers! Zie onze motorprijzen. Puch 250 esloten kettingkast f 1695; 150 laatste nieuwe met al frame f 13.50. - Puch •r, geheel compleet f 1495. •ee. Motorhandel, Tel. 2344 ilburg. 88 s en Motoren. Verhuur van Wagens zonder chauffeur, lur van nieuwe motoren r chauffeur. De Pree. Mo- del, Tel. 2344, Middelburg. kost een nieuwe Sparta ?r. Kom deze eens zien! ee, Motorhandel, Tel. 2344 lburg.90 ïotoren. Speciaal adres v. ïieuwe hulpmotor: De Motorhandel, Tel. 2344, - lburg. 91 DIVERSEN hout. Vac. cn Kampcentr. eskeldcr'', Bungalow's alen. Plaatst hier uw tent thuisje. Donckerstr. 10. Landbouwers. J. Claassens ndaal wil in commissie op, slachten en verkoop op Jachthuis van alle noocf- ingen in de kortst moge- tijd. Dag en nacht te ont- Koopt ook voor eigen ing. Piet Heynstraat 4, - 165. Roosendaal. loeilijkheden staan wij op en correcte wijze ten dienste. Deskundige me rkers trachten een geschik- ilossing te bereiken. Ons n is veelomvattend. ,,Het van Hulst" o.l.v. J. D. A. Mierlo .Villa „Tivoli", Tel. i'lsX754 et nieuw met Pasen voor centen, door costuum. el, etc. te laten stomen of n. Depot de Lelie, De Klei- azar He» kant. Tel. 17. 811 uw accu reviseren onder itie. Ook omruil. We zijn thuis. A. Boomaarts. Wes- aat 1. Tel. 159. Klundert. VAN DER STEEN 15WIPtrt50H6ERtGE5m waens DOOK De mum DO «sjföfè HERBORG. gees- telijke verzoië»<e zel{s fi. tairer. bevordert en d verleenti nanciële en anctae tg ejserl) dan heeft zij het indruist verzorging dat die tegen haar er de troep ;en haar t*i<™e£entaliteit van toe bijdraagt. rechtstreeks troep zuring vormen en de..g°ef richt gversterkt. De dat ^1J verwachten, dat aan overheid mag v van hun f6 m'hpschouvving wordt duidelijk levensbesef niip nmstan- gemaakt, dat zij onder alle omstan- hun grvul*w«. -- de, dat aalmoezeniers en veldpre- hun militaire plicht heb ben te vervuHen. De ervaring leer- dikers onder dit opzicht vaak --- onschatbare steun verleenden in moeilijke omstandigheden. i Gaat men hiervan uit en we kunnen ons niet voorstellen, dat de regering een ander standpunt kan innemen dan bestaat er aanle - ding voor de vraag, of het verant ■woord is, geestelijke verzorging van militairen toe te vertrouwen aan het Humanistisch Thuisfront. I' We lezen immers op de eerste bladzijde van het nummer van Maart 1952 van „Mens en Wereld het orgaan van het Humanistisch verbond, de volgende tot nadenken «temmende verklaring. „Er zijn humanisten, die op B grond van hun levensovertuiging 1 komen tot het standpunt van ab solute geweldloosheid. (Ook bij andere geestelijke stromingen I vindt men aanhangers van dit standpunt). Voor hen is partij l kiezen in 'n tegenstelling, waarin zich wederzijdse bewapening I voordoet, uiteraard onmogelijk'. wapening en voorstanders van dienstweigering. 2. dat het Humanistisch Thuis front geen morele en geestelijke steun wenst te verlenen aan het militaire apparaat en zijn functie, omdat het bevreesd is daardoor het humanisme te compromitteren en anti-militairisten in eigen kamp voor het hoofd te stoten; 3. dat vooraanstaande leden van het Humanistisch Verbond, die bij het Humanistisch Thuisfront zijn betrokken, dit standpunt onder schrijven, zij het ook met een slin ger" om hun arm, van welke slin ger" de betekenis en de draagwijdte niet duidelijk blijken. Afgezien van alle andere bezwa ren tegen de activiteit van het Hu manistisch Thuisfront, komt hier een element in het geding, dat de zeer bijzondere aandacht verdient van de regering en speciaal van de minister van Oorlog, Ir. Staf. We zouden de minister willen vragen gezien de bovengenoem de uitlatingen welke zekerheid hij heeft, dat de personen, die door Humanistisch Thuisfront met die z.g. geestelijke verzorging worden belast, niet eveneens zijn besmet met die anti-militairistische nei gingen? Op dit gebied mag geen onzekerheid bestaan. De regering heeft er recht op te weten, aan wie zij haar militairen toevertrouwt. Er is een nationaal belang mee ge moeid van de eerste orde. De re gering mag niet toelaten, dat on der het mom van „geestelijke ver zorging" de gezonde mentaliteit van de dienstplichtigen wordt onder mijnd door anti-militairistische propaganda. Tn het nummer van Februari 1953 B van hetzelfde orgaan vinden we de voorstellen van hoofdbestuur en gemeenschappen van het Huma nistisch Verbond voor het a.s. con gres dezer organisatie. Daarbij is ook een voorstel van de gemeen schap Amersfoort, waarin voor waarden worden gesteld, waaraan de „geestelijke bijstand" aan dienst plichtigen moet voldoen van hu- ■manistisch standpunt. Het zijn er J» vijf, A. tot en met E. De tweede voorwaarde luidt: „Morele en gees- telijke steun aan het militaire ap- Hparaat en zijn functie dient achter- i wege te blijven". Het hoofdbestuur zegt in zijn j prae-advies, dat de geestelijke ver zorging uitsluitend is overgelaten Iaan het Humanistisch Thuisfront en dat het daarom onjuist zou zijn, als het hoofdbestuur richtlijnen zou geven aan dat Thuisfront. Ten aanzien van de vier eerste voorwaarden (daaronder behoort dus ook de hierboven aangehaalde tweede voorwaarde) deelt 't hoofd bestuur echter mede. „dat de algemene strekking dezer richtlijnen wordt onder schreven door de vooraanstaande Verbondsleden, die bij het Thuis front betrokken zijn, in die zin, dat ook zij van oordeel zijn (evenals trouwens zeer vele christenen), dat de geestelijke verzorging een eigen taak heeft, die principieel van een andere orde is, dan verhoging van de weerbaarheid van het leger." Hier moet worden erkend, dat het hoofdbestuur van het Humanis- Btisch Verbond op aalgladde manier probeert zich te onttrekken aan het geven van een duidelijk antwoord. Het Humanistisch Verbond zit blijkbaar met een groep leden, die anti-militairistiseh zijn ingesteld. I Vandaar dat het hoofdbestuur op deze hinderlijke vraag een zodanig antwoord samenstelde, waardoor 't deze anti-militairisten niet voor het hoofd stootte en van de andere kant niet antwoordde op een wijze, waardoor iedere verdere bemoeie nis van het Humanistisch Thuisfront met het leger onmogelijk zou wor den. mi. n:n- Se fsg jSr¥' - - JÊf"-.: - -?■■■ Er wordt hard, zelfs zeer hard ge werkt aan de spoorwegverbinding Noord-Zuid. Deze foto's geven een uitstekend beeld van de arbeid, die er geschiedt. Het electriciteitsnet is hersteld. De lijn idem. De grote ga ten zijn gedicht en er staat prac- tisch geen water meer bezijden de lijn. Advertentie) Lezen we goed, dan menen we toch het volgende te mogen vast stellen: X- dat in het Humanistisch Ver bond een niet onbelangrijke groep personen zit, die voor „geweldloos heid" pleit. Dat komt in gewoon en koud Nederlands hierop neer, dat zij tegenstanders zijn van be- yiak na de waterramp gingen er stemmen op: Nu zullen we alle kracht moeten concentreren op het herstel. Nu zal er van belas tingverlaging wel niets komen. Nu moeten de middengroepen maar wachten op hun inkomstenverho ging. Nu zullen we het industria- lisatieprogram voorlopig moeten opbergen. Onder de eerste indruk van de ramp was zulk een reactie te ver klaren. Maar bij nader inzien is men gelukkig tot rustiger beschou wing van de toestand gekomen. Plannen tot belastingverlaging blijven op stapel staan. Aan de ambtenaarssalarissen wordt iets gedaan. En minister Zijlstra ver klaarde met nadruk: Het herstel van de rampschade mag de verde re uitvoering van het industriali satieprogram niet in de weg staan. Gelukkig Want het zou een nieu we ramp geworden zijn, als men de voor onze toekomst noodzake lijke schepping van meer arbeids plaatsen zou gaan zijn verwaarlo zen. Vooral in de Zuidelijke ge westen knelt die noodzaak. Het kan niet genoeg herhaald worden. JN MEI 1940 is het gehele Neder landse kabinet per schip naar Engeland uitgeweken. Niet ieder een begreep toen de juistheid van de maatregel. Thans is iedereen er wel van overtuigd. Een der I toenmalige bewindslieden, die naar Londen vluchtte, is thans Kamer lid en als zodanig heeft hij aan minister Drees gevraagd of er weer vluchtschepen gereed liggen voor de Nederlandse regering en wel in de haven van Hellevoetsluis? De bedoeling van zulke vragen ont gaat ons totaal. Alsof de regering zo naief zal zijn, zulk een maat regel voor het geval van uiterste nood nu maar vast precies aan een potentiële vijand bekend te ma ken. Of is die oud-minister van mening, dat hij in 1940 verkeerd deed uit te wijken? Wil hij het Kabinet maar hier laten in nieu we bezettingsdagen, waarvoor God ons overigens moge sparen? Minister Drees heeft het enige antwoord gegeven, dat hij kon ge ven. Ingenieur van der Breggen, de leider van het herstelwerk aan de spoorweg Lage Zwaluwe Dordrecht was zeer optimis tisch, want hij vertelde Maan dagavond, dat de verbinding Noord-Zuid vóór 1 April gereed zal zijn. Het klonk een beetje ongelofelijk, want veertien da gen geleden moesten er nog twee grote gaten worden ge dicht van resp. 100 en 200 me ter. Toch was het waar wat de heer van der Breggen vertelde, want hij kon wijzen naar een kleine locomotief, die naar de spoorbrug reed vanaf het sta - tion Lage-Zwaluwe. Dit werd mogelijk door 'n noeste en fiere arbeid van enkele hon derden werkers, die er voor zorg den, dat spoedig één lijn kon wor den bereden. Nog deze week zal ook de tweede lijn kunnen worden gebruikt. Bovendien vorderen de herstel werkzaamheden aan de grote ver keersweg zodanig, dat de Neder landse Spoorwegen morgen bus- WET OMREIZEN over Utrecht met een plaatsbewijs via Lage-Zwaluwe is van 19 Maart af voor binnenlandse rei- zigers niet meer mogelijk. Voor reizigers, die zijn voorzien van internationale plaatsbewijzen naar en van België en verder, staan dan echter beide reiswe- gen open. Deze laatsten kunnen dus zowel via Utrecht als via Lage-Zwaluwe reizen. diensten zullen kunnen inlassen voor de treinreizigers van Dord recht naar Zevenbergen en van Dordrecht naar Breda. De autobussen van de dienst DordrechtZevenbergen zullen te Zevenbergen aansluiten op de trei nen Zevenbergen Roosendaal, waarvan de dienstregeling wederom wordt gewijzigd om de aansluitin gen mogelijk te maken. De locale treindienst tussen Rot. terdam D.P. en Dordrecht zal even eens op 19 Maart a.s. geheel wor den hervat. De autobussen van bei de diensten zullen te Lage Zwalu we stoppen nabij hotel „Brabant" LJet is helemaal niet onwaarschijnlijk dat de spoorwegverbinding Noord Zuid vóór 1 April in gebruik geno men zal worden. Ir. van der Breggen constateerde, dat de directie van de N.S. deze datum als „richtdatum' heeft uitgekozen. „Ik heb de opdracht gehad zoveel mogelijk tijd te winnen. Dit niet al leen opdat het treinreizigersvervoer zo spoedig mogelijk zal kunnen door gaan, maar vooral om ook het goede renvervoer, dat danig in de knel is ko Advertentie) Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met AKKERS 's werelds beste hoestsiroop door Nico J. P. Smith 30) Moeder wist niets moeder is overal buiten gehouden, zegt de jon gen snel. Westra ziet weer wantrou wen opkomen ,als hij erop laat vol gen, en van dde Veder heb ik maar wat gezegd. Die heeft er ook niets mee te maken. Misschien niet, antwoordt Wes tra raadselachtig. Misschien ook wel. Veder is zeker die kroegbaas, niet? Kent u hem? Bekend als de bonte hond dat zie je wel, zegt Westra hartelijk. Ik heb ook nog een appeltje met die meneer te schillen. Dat moesten wij eens samen doen Je komt morgen om tien uur bij mé. Dan gaan wij dat zaakje eens bekijken. Ik zal meneer penis wel waarschuwen en nu moet ie gaan slapen. De jongen laat zich onderuit glijden en voluit schijnt de maan nu op z'n Verwande haardos. Toch -geen onaar dige kop.... zo vredig als dat jong daar nu ligt. Je doet zoiets niet als directeur van een opvoedingsinrichting die de naam heeft, uitzonderlijk streng te zijn, maar even voelt Westra toch de neiging, de jongen er eens stevig onder te stoppen precies alsof het zn eigen kind is. Alleen raakt Wes tra even die haardos aan; zo, slapen nu. Dan schuift hij de stoel zacht op zij, wandelt de lange gang terug en laat heel voorzichtig de grendel neer. Denis staat weer op, als de direc teur z'n kamertje binnenkomt. Die jongen daar achter in de gangHarry Duintjer, moet mor gen bij me komen. Is er iets bijzonders mee, meneer de directeur? wil Denis, een beetje onderdanig, weten Nee, niets bijzonders, antwoordt Westra snel. Hij loopt terug de grau we gang door de stenen trap af met een korte groet langs de cipier, die met veel vertoon de deur voor hem opent. De heldere maan maakt het Westra gemakkelijk, de weg naar huis terug te nemen. Maar geen enkele keer kijkt hii naar de lichtbrenger daarboven cn hij is nog diep in gedachten, als hij thuis met een "ben-je-daar-eindelijk" wordt verwelkomd. Gek, dat die jon gen Veder noemde.... vreemd, dat hij nu reeds een bekende naam tegen komt TIENDE HOOFDSTUK. "yENIJNIG RAMMELT de bel in de grote slaapzaal van het gesticht Voorland. Venijnig cn koud. Koud is ook het prille ochtendlicht, dat ijl en teer door de hoge slaapkamer-ra men valt. Koud zijn de witbepleister de muren. Opstaan Opstaan Het is altijd vroeg dag op Voorland. Opstaan! Denis, de toezichthouder, opent met veel lawaai de chambrettes. In een enkele krib is, dadelijk na het schei-alarm, reeds beweging, doch in de meeste komt onder de deken- berg in het warme bed geen wijzi ging. Alleen verplaatst die berg zich hier en daar: de slaper legit zich op z'n andere zij. Dat opstaan geeft in de slaapzaal- hokken elke ochtend weer dezelfde last het zijn ook altijd weer dezelf de knullen, die de moeilijkheden ge ven: Harry, daar achter in de gang en vooral Harm, die naast hem ligt. Harm Stiens heeft last van een och tend-humeur. Hij is een grote, breed geschouderde boy, d'ie je kan aankij ken met een paar ogen of hij je zó wel verscheuren wij. Een beste jon gen als je hem mee hebt een wil deman als hij zich verzet. Hij is hier óók niet voor niemendal. Harm is ter beschikking van de regering gesteld, omdat hij een agent van politie stom weg heeft neergeslagen, toen deze hem wilde arresteren bij een oploopje, waar de jongen, naar kater bleek, part noch deel aan had. Opstaan! Dcnis, de toezichthouder, loopt de gang door. Hij duwt hier en daar krachtig tegen de dekenberg en her haalt dan zijn wekroep. Het helpt: er komt nu werkelijk beweging in de zaal. De meeste jon gens staan bij zijn terugkomst naast de bedden met slaperige koppen en ontevreden gezichten grijpend naar sokken en broeken. Achteraan geeft Harry warempel vriendelijk antwoord: Ja, meneer Denis, ik kom al. Dat zal je geraden zijngauw wat! Geen vriendelijk begin voor een nieuwe dag, maar Denis heeft tege lijkertijd de onbeweeglijke dekenberg van diens buurman Harm gezien. Hij zal ditmaal niet lang kletsende dekens er met een ruk maar afhalen, overweegt hij. De vorige keer heeft hij Harm la ten liggen toen had-ie net gedaan, of hij het laatste bed niet had gezien. Maar er was een fluistering door de jongens gegaan: Harm durfde-ie niet aan. Ook nu voelt Denis, dat er zijn. die hem nakijken. Als hij nu niet handelt, zullen ze zeker denken, d/at hij bang is voor de brute Harm. Eigenlijk is hij dat ook wel een beetje. Het zou de eerste keer niet zijn, dat hij door een van zijn pupil len was aangevlogenHij weet, dat die Harm daartoe in staat is en.... Denis is nu eenmaal niet sterk. Toch voelt hij, dat hij het laatste bed dit maal niet kan negeren. Hé daar! Opstaan! roept hij hard. Een onbestemd gebrom komt als antwoord, maar reeds heeft Denis het dek beet om het met een ruk van de onwillige slaper af te trekken. Maar die schijnt daarop te hebben gerekend. Hij klauwt het dek vast en Denis weet niet beter te doen, dian zijn opstaan-bevel te herhalen Kom eruit het is tijd! Er komt geen antwoord, maar de ogen van Harm fonkelen, als hii de bewaker aankijkt. Hij rukte even aan de deken Je moet er uit! Er volgt een brommend geluid precies als dat van een hond, die je een been probeert af te nemen, waar aan het beest kluift. Kom eruit. Het is tijd. Of ben je ziek? Terwijl hij z'n vraag stelt, voelt Denis, d'at hij de onwillige de pap in de mond geeft. Hij behoeft alleen maar ja te zeggen, om verder voor lopig althans, met rust te worden ge laten. j. Maar nu komt er toch antwooid. Nee, laat me liggen. Ik kom niet. Laat een ander maar voor me werken vandaag ik verdom het. D^ar is gscn woord Frans bij. Even aarzelt Denis. Hij voelt grote lust, die dekenberg toch vam de onwillige af te halen en hem dan een pak ros te geven, d>at hem lang zal heugen en alleen de gedachte, dat hij het te gen die wilde krachtpatser wel eens zou kunnen verliezen, weerhoudt hem daarvan. Hij laat de deken los Goed mannetje ik zal je rap porteren, bijt hij de kolos in het bed toe. Daar aal je spijt van hebben. Dat kan Leslie, de plaatsvervan gende directeur, nu eens in orde ma ken. Heeft die ook wat te doen een mooi karweitje voor hem. Leslie zal hgt gevalletje beter opknappen dan de nieuwe baas. Wat die kerel gister avond laat bij het bed van die Duin tjer moest doen, is hem een raadsel. Zfeten ze met z'n tweëen naar de maan te kijken De nieuwe directeur lijkt Denis niet veel te sentimenteel om aan het hoofd te staan van een strenge in richting als Voorland. Nee, hij kon beter Leslie waarschuwen dan krijgt die bokkige Harm in elk ge val wat hem toekomt. (Wordt vervolgd). IIET MOET in Brabant gebeurd zijn, althans dat vertelde onze oom Nico. En het was na een genoegelijke kaartavond op de pas torie, toen de pastoor tegen de jong ste kapelaan zeide: „Kom, we gaan ons wat vertreden. Het is goed, nog wat buitenlucht te snuiven voor je gaat slapen. Je hebt er een betere nachtrust door En de kapelaan, vertrouwend op de ervaringen van de pastoor, begaf zich met dezen naar buiten. Maar Maartse nachten zijn bedriegelijk, vooral na een dag van zonneschijn. Onder beider voeten ging het krak- krak en de pastoor zei: ,,'t Komt he lemaal uit. De Bilt had vier a vyf graden nachtvorst voorspeld. Het vriest flink". En de volgende dag zagen pastoor en kapelaan vanuit hun kamer, dat de glasplaten van de platte broed- bakken in de tuin helemaal aan dig gelen lagen. Aldus oom Nico. Halfvasten HEER Polverelli, die omtrent 100 kilo moet wegen, heeft voor een stille spanning ge zorgd in een restaurant te Tera- mo bij Ancona in Italië. Die heer Polverelli die handelsreiziger is, heeft ter gelegenheid van Half vasten even zijn vasten-schade in gehaald door iedereen uit te da gen. evenveel te eten als hij. Hij verslond in dat restaurant een om- melet van 12 eieren, een geiten bout van 10 kilo, 2 kilo appelen, een kilo brood. Dit alles bespren keld met 6 liter wijn en 5 glaas jes pittiger vocht. De kellner die hem bediende, verklaarde later: „Dat was een maal voor 22 per sonen". Overigens trainde Polverelli zich al in oorlogstijd toen hij 60 gebakken eieren bij één gelegen heid uit de militaire keuken ver slond. Geen schroom TN HET ENGELSE Boreham Wood en Elstree zijn de meisjes nog beschroomd. Het plaatselijk co mité, dat tot taak had, een meisje uit te kiezen als „Koningin van die Kroningsplechtigheid" voor het dis trict, kon geen parade van schoon heden organiseren en vond er nu 't volgende op: De meisjes die ervoor in aanmer king kwamen, kregen een bepaald merktekentje op een plaatselijk bal. En de juryleden mengden zich tus sen de dansers, zodat ze alle gele genheid hadden, de candidaat-konin- gimnetjes gade te slaan. Geen mens had er erg in. Vroeg bij £)e Amerikaan Lance Kerr moest bewijzen, dat hij boeken mocht lenen van de openbare leeszaal van Los Angeles. Daarom haalde hij er een paar van de boeken plank en las ze voor aan een bibliothecaresse. Lance is vier jaar en op zijn derde had hij lezen geleerd. C ij fiers JVEEN, NIET' de heer die zulke opvoedkundige dingen beleeft in ons rubriekje „Grote pro blemen voor kleine mensen". We hebben het ditmaal over getallen in een zeer lezenswaardig boek, het Jaarboek der Verenigde Na ties. Wist u. dat: de bierproductie van Mexico binnen de 10 jaren meer dan verveertienvoudigd is? Amerika in 1950 bijna 391 mil liard sigaretten fabriceerde? de Portugese kolonie Guinea in datzelfde jaar 8 telegrammen ontving en er 9 verzond? de Ver. Staten meer dan de helft van alle radio's ter wereld be zit? de meeste boeken en kranten in Groot-Brittannië verschijnen? meer dan een tiende van de to tale tonnage van alle in 1951 gebouwde schepen in Japan van stapel liep? Scheiding pNGELAND heeft zich bezorgd ge- maakt over de vraag of een da me, die een kroon draagt, haar scheiding in het midden of opzij moet leggen. In het midden, zei de kapper van Koningin Elisabeth. En daar houden alle adellijke dames die ter Kroningsplechtigheid komen, zich nu aan. Ijverig TN STIERMARKEN (Oostenmijk) zijn twee jongelieden tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij elf branden hadden, gesticht. Zij wairen lid van de vrij willige brandweer en voelden be hoefte tot blussen. Bovendien wil den zij zich gaarne onderscheiden en daarom hadden ze zich altijd het eerste bij de brandweerpost gemeld, als er alarm werd gegeven. Oude schulden f\E AMERIKANEN lopen niet 't gevaar uit hun la.nd te worden gezet door de Veiligheidsraad op grond van het feit, dat de oor spronkelijke bewoners, de India nen tharis rijp zijn voor zelf-be stuur. Maar wel beginnen de roodtr huiden thans meer vergoedingen te vragen voor geleden schade in vroeger eeuwen. Zo heeft de stam der Choctaws, 5000 man sterk, een rekening ingediend in Washington voor een uitkering van 750 mtlj- Hoen gulden als vergoeding voor het feit, dat de blanke broeders hen een eeuw geleden met vuur water en grote woorden hun land hebben ontroofd. Plof TK GEEF U drie minuten om per«- foto's te maken", zei voorzitter Samuel McConnell op het La- hour-congres te New-York. En prompt plofte een 2 decimeter grote flitslamp uiteen op het hoofd van afgevaardigde Charles Kersten, waar het ding op terecht gekomen was. men te zitten, weer normaal te laten gaan lopen". De leider van het herstelwerk was er van overtuigd, dat de spoorwegver binding vóór 1 April gereed zal zijn en dit hield naar zijn mening in, dat ook nog vóór 1 April de verbinding zal worden hervat. „U kunt er vast van op aan, dat de directie van de N.S. de oude dienst regeling zal hervatten, zodra de baan gereed is. Of dat nu de eerste April of de 28e Maart zal zijn, doet weinig terzake. Is de verbinding gereed, dan rijden de treinen." Ir. van der Breggen was van me ning. dat de verbinding vóór 1 April klaar zou zijn temeer omdat 't onder water gelopen baanvak Zevenbergen Lage Zwaluwe maar zeer weinig werd beschadigd. „Wij waren er aanvankelijk van overtuigd, dat de schade aan het baan vak ZevenbergenLage Zwaluwe zeer groot zou zijn. Toen het water echter verdween en de schade werd opgeno men, bleek alles erg mee te vallen. Het is zelfs zo, dat de treinen weer op normale snelheid zullen rijden op dit baanvak, zodra de openstelling daar is. Het rijden op volle snelheid zal voorlopig nog niet het geval zyn op het traject Lage ZwaluweDordrecht. Daarop zullen het de treinen kalm aan moeten doen. HET STATION ip en rond het station van Lage Zwaluwe heerste een enorme be drijvigheid. Het emplacement is weer zo goed als hersteld. Nog een enkele spoorlijn slechts is nog niet intact. Het is een lijn. waarmee de reizigerstrei nen niets hebben te maken, de lijn immers wordt uitsluitend gebezigd voor het goederenvervoer. Het electriciteitsnet is practisch ge heel hersteld. Over enkele dagen is de aannemer van het seinwezen klaar. Het seinhuis kwam „scheef" op het emplacement te staan. Het water schuurde onder de fundamenten van het gebouw, dat zeer veel heeft gele den. De technische instrumenten ble ven echter alle intact. Alle wissels werden inmiddels hersteld. Deze voortvarendheid heeft er toe geleid, dat er Maandag niet alleen een enkel spoortje is gaan rijden (een spoortje wat uitsluitend zand ver voert!), maar dat er een goed voor uitzicht is gekomen in het volledige herstel van de verbinding. Advertentie) I De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 labiel Chelarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. BEROEMDE GCNEESMIDDEIEH IN ÉÉN TABLET 'n 4{je doel wonderen DONDERDAG 19 MAART 1953 HILVERSUM 1 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8,15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor a'e kleuters; 11.00 Kamerorkest; 11 50 Voor de vrouw; 12.00 Gevarieerde mu- z-:ek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land en tuinbouwmededelmgen; 12.33 Ham mondorgelspel; 12.50 ..Uit het bedrijfsle ven". causerie; 13.00 Nieuws; 13.15 Me dedelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Dansmuziek; 14.00 ..Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel; 14.35 Sopraan en piano; 15.00 Voor cfe z'eken; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Van Pepi- ta's en Mantilla's; 16 30 Gramofoonmu ziek; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending: Drs F. C. Kamma: ..Sociaal-economische vraagstukken in Nieuw-Guinea"; 18.00 Nieuws; 18 15 Sportproblemen; 18.25 Reportage of gra mofoonmuziek; 18.30 Lichte muziek: 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Disco, gram; 19.40 Rondetafelparlement20.00 ..Beurzen open - dijken dicht!" 20.05 Nieuws; 20.10 Klein vrouwenkoor; 20.20 Concertgebouworkest; .circa 21.00-21.15 ..De première van Hamlet in 1601". his torische reportage); 22.20 Mededelingen en gramofoonmuziek; 22.30 Orkestcon cert; 23.00 Nieuws; 23 15 Sportactualitei- ten; 23.30 Gramofoonmuziek; 23.40-24 00 Z,ang en orgel. HILVERSUM II 298 meter KRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Hoogmis; 9.30 Gramofoonmuziek; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gramo. foonmuziiek; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon muziek; 12.00 Angelus: 12.03 Lunchcon cert; (Om 12.30 Land- en tuinbouwmede. delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoon muziek: 13.35 Zang en piano; NCRV: 14 00 Promenade orkest en soliste; 14.45 Voor de -rouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellez ng; 16.30 Vocaal ensemble en orgel: 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Clavecimbelrecital; 17.55 Gramofoonmuziek; 18 05 Pianokwar tet; 18.35 ..Op de Stelling"; 18.45 Gramo. foonmuz.ek; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard cn een pastoraal antwoord: 19.30 Gromafoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20 20 Gevarieerd programma: 21.45 Discussie; 22.15 Cello en piano; 22.45 Avoncoverden- king; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek: 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramofoonmuziek; (Om 12.50 Koer sen); 13.00 N'.euws; 13.15 Gramofoonmu- j 7iek; 14.00 Engelse les; 14.15 Gramofoon- muz.ek: 14.30 Franse les; 14.45 Gramo foonmuziek; 15.00 Sport; (In de pauze: Gramofoonmuziek); 17.00 Nieuws; 17 10 Gramofoonmuz ek: 17.15 Voor de kinde ren; 18.15 Omroepkoor; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.40 Causerie- 19.50 Verzoekprogramma; 2100 Voor de vrouw: 21.45 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.1" Zangreci al; 22.45 Gramo foonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS. 484 meter 12.05 Omroeporkest en solisten; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Symphcn e-orkest en solist; 16 00 Gra- mofoonmuziek: 17.15 Nieuws; 18.30 Gra- mofoonmuziek; 19.00. 19.25 cn 19.40 Idem; iiAr, ?,ey™s: 20 00 Hoorspel: 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5