mm Een sultan voor de rechter Intellectuele werkers congresseerden fpagM&9 extent Va!illljh P i ~ae-adviseur Dr. Pen lokte veel tegenspraak uit Hensen Muzen DE MUURSCHILDERING VAN GERRIT DE MORREE Wat een Wonderlijke Wereld Afgunst of afkeer? De Krachtproef Duitse ballon bij Zwolle in knotwilg RADIO BLAD DINSDAG 17 MAART 1953 schikkmg. ve de secretaris van jjaden gevraagd Pakistaans vliegtuig vermist BEWEGING IN KLEUR EN LIJNEN Ze vliegen weer Licbtgranaat als knutselwerk TWEED E ltsn Hamid Ine vraag rijst wat men Hamid {N het proces tegen su uren. zat weinig vaart. I" maar lang gerekte verhoren vgrgen ge heel weinig dingen nf°kiaagde be- die voor de o £)e vraag rijst wat men Hamid eigenlijk concreet ten laste zal kunnen leggen. Dat hij een dissi dent was in Januari 1950, staat vast, maar hoeveel duizenden an deren waren er niet, die na de omzetting van RIS en RI van het toneel zijn verdwenen en in hun hart federalist bleven en nóg blij ven? Dan is de sultan, die voor zijn gevoelens rond uitkwam, tenslotte flinker dan al die toenmalige me destanders. Dit alleen echter is geen reden om hem te straffen. komen, die voor oe "y ejn(jeloze paald ernstig zijn- kiejne man, uiteenzettingen van e heur in Dja- Najoan, die als recne wiens naam karta werkza m is e geruchtvolle en daden tijdens januari 1950 gebeurtenissen van baarheid nooit in het licht weüswaar zijn gekomen, hetalieriei hem toe geleid, dat na vermoedens en ten laste gelegde erkend, maar feiten als juist he z„n zaak vreselijk ernstig aanzien. ,„ch w- Van a ten procesae merkwaar- tuigen, die ten P zig 2ijn> staan dig genoeg nie' kIanngen ter be- schriftelijke verklap Sde M Tilemus KruytWi, R.LS.-be- deDaerah. bes(uur van de sultan |y[A]-,ENKOV heeft woorden van stond en die hem als trouwe vriend i w en derwaarts heeft ver- 0Verm waarheen het lot - en de gezeld standigheden de mi- P° tv zonder portefeuille geliefden tole den. Kruythof is destijds mét of vlak na de sultan gearresteerd, is anderhalf jaar vastgehouden en toen op een vliegveld de vrijheid in Nederland tegemoet gezonden op voorwaarde dat hij zich bereid zou houden desnodig bij een tegen de vorstenzoon in te zetten proces te getuigen. Stellig is hij daartoe thans ook nog genegen, maar juist nu vindt de procureur-generaal het niet nodig hem op te roepen en vol staat deze met het voorlezen ener schriftelijke verklaring, waarin Ha mid op niet onbelangrijke wijze wordt gedisculpeerd. Kapitein Westerling, die zich bij herhaling heeft aangeboden als kroongetuige op te treden mits men vrede als het instemmen met daad hem een internationaal vrijgeleide biedt, ontvangt op deze suggestie generlei antwoord. Vreest het ge rechtshof, dat door zijn aanwezig heid in Indonesië oude spoken uit hun ijle rustplaats zullen worden gehaald en méér aan de dag treedt dan wenselijk zou zijn, óf meent men dat het voldoende is, wanneer andere getuigen zeggen, dat Hamid hem, Westerling, een „domme vrede gesproken. Wat beteke nen ze, nadat juist de vorige week de Migs roekeloos vuur spuwden te gen geallieerde vliegtuigen.? Na dat de Rus in de Veiligheidsraad weer de dolk van het veto in een overigens eenstemmig besluit stak? Zo voor als na blijft de Sovjet-po litiek in raadselen gehuld. In Was hington heeft men na de zoele woorden uit het Kremlin dan ook het hoofd koel gehouden. Aan vre- deswoorden hebben we niets, zegt men daar, laat ons daden zien. Da den van vrede als het staken van de strijd in Korea, Vietnam en Malakka. Daden van vrede als het ophouden met de ophitsing van de Sovjet-mensen tegen het Westen in de krant, film en toneelstuk. Da den van vrede als het loslaten van het vijfde-colonnewerk in de lan den van het Westen. Daden van rvE SOCIALE POSITIE van de werkers in de intelectuele beroepen is na behandeling in drie prae-adviezen, tezamen een boekdeel vor mend van 125 bladzijden, uitvoerig besproken tijdens een zeer druk bezocht congres te Amsterdam, waar ook enige ministers en de nieuwe staats-secretaresse mej. dr. De Waal aanwezig waren. Reeds bij lezing van de prae-adviezen was wel gebleken, dat het Instituut voor sociale onderzoek, dat de samenkomst van intellectuele werkers had voorbe reid, met een van de inleiders geen geslaagde keuze had gedaan. Het betreft namelijk dr. J. Pen, de jeugdige directeur van het economisch onderzoek aan het Ministerie van Economische zaken, die heeft ge schreven en gesproken over de problematiek van de economische po sitie der intellectuelen, maar die zich over dit de laatste tijd veel be sproken onderwerp niet steeds even gelukkig en duidelijk heeft uil gelaten. werkelijke ontwapening, gepaard met een doeltreffende controle. Zolang die daden uitblijven, heb ben we aan mooie woorden niets, ja zijn mooie woorden erger dan de onverbloemde taal der aggressie. Omdat ze als 'n breekijzer kunnen werken in de eenheid van't Westen. En zo zijn ze misschien ook wel bedoeld Turk" heeft genoemd, waaruit dan l t l zou moeten worden afgeleid, dat W. LiB^Cl 611 J j— eigenlijk als getuige nauwelijks im portant is te achten en wel niets IS HET een en ander te doen nieuws naar voren zal brengen? over de jeugd-legerdagen. Het I Eerste Kamerlid Ruys de Beeren- f-]et belangrijkste wat tot dusverre brouck heeft er -n hele reeks vragen door beklaagde is toegegeven, over gesteld. Hij vreest, blijkens die is dat hij enkele ministers en een vragen, dat een consequente toe stafchef zou hebben willen doen passing van het systeem grote be- elimineren, maar dat de opdracht dragen zal gaan vergen, welke hij niet verantwoord acht. Hij vraagt ook, of het waar is, dat bijvoor beeld op 10 Maart j.l. voor dit doel ca. 120 leerlingen over een afstand van ca. 135 km. te weten van 's- Hertogenbosch naar Maastricht zijn vervoerd, terwijl zij wandelende evengoed de kazernes nabij Vught hadden kunnen bezoeken en aldaar soortgelijke indrukken hadden kunnen opdoen. Dit laatste klinkt inderdaad nog al zonderling. En het instituut der jeugdlegerdagen op zich moet o.i. ook met omzichtigheid en volledig paedagogisch en psychologisch be grip worden opgezet. De taak van een sterk leger als instrument tot het behoeden van de vrede en de vrijheid moet de jeugd helder voor ogen komen te staan. De belangstelling voor het leger mag niet gescheiden worden van de belangstelling voor de groei ende internationale samenwerking, meer in 't bizonder de Europese ge dachte en de Atlantische gemeen schap. daartoe eigenlijk „in een boze bui" is gegeven, vlak daarna is herroe pen- Al het verdere stof, wat Ha mid heeft doen opwaaien, in casu zijn brief aan H.M. de Koningin, het sauveren van Anak Agoeng Gde Agoeng, is aardige entourage van een proces, dat in zijn wortels niét geruchtmakend is. Het enige pret tige moment, als men de bericht geving leest, is wanneer uit een schrijven van de sultan aan zijn echtgenote blijkt, dat hij Neder land te fatsoenlijk achtte om zich met de zaken van de RIS te be moeien. Dat is juist jammer genoeg, achteraf bezien maar als element in een proces is ook deze opinie van Hamid van nul en ge nerlei waarde. Merkwaardig is, dat de procu reur-generaal de nog steeds in voor arrest zittende Nederlanders niet ten tonele laat verschijnen. Het stond trouwens -zeer te bezien, of deze mensen inderdaad a charge zouden optreden. Eerder was te verwachten, dat zij meer ten voor dele van de beklaagde zouden zeggen. Ministerieel woord vol begrip 1V1ET NAME van katholieke zijde I had men zich reeds voor de aan vang van het congres beraden over de strekking van hetgeen dr. Pen in zijn praeadvies had geschreven. En het resultaat van deze voorbespreking was dan ook een diepgaande dicsus- sie, waarbij ook vele anderen zich hebben aangesloten. Men vond, dat deze prae-adviseur geen fundament heeft aangegeven, waarop het vraag stuk van de economische positie der intellectële werkers tot oplossing kan worden gebracht. Men zal dus verder moeten studeren. Om enkele concrete punten te noemen: dr. Dijsselbloem uit Oegstgeest en anderen hebben de eenzijdige behandeling van de werk- classificatie veroordeeld en dr. Delf- gauw, de man van het bekende twee de rapport van de K.V.P., moest dr. Pen op verschillende onjuistheden be trappen. IETWAT GELADEN STEMMINF. de intellectuëlen omhoog brengt, re percussies ten aanzien van andere roepen ontstaan, en wel achtte hij het juist, dat iets wordt gedaan voor ver geten groepen van intellectuëlen. die in de knel zitten. INTELLECTUELEN MET OOGKLEPPEN. WAN GANS andere aard en van meer waardering getuigde de prae- adviezen van de Carmeliet prof. dr. mr. Th. Keulemans en dr. Ph. J. Iden- burg, die de positie van de inttellec- tuële werkers hebben belicht. Prof. Keulemans heeft dat gedaan in een wetenschappelijke beschouwing over de probleemstelling, waarop een weliswaar korte, nochtans interessante gedachtenwisseling is gevolgd. En dr. Idenburg gaf zijn gehoor enkele tref fende gedachten mee naar huis. TAE GEPRIKKELDE stemming, die ^bij het overgrote deel van het Congres ten opzichte van dr. Pen bestond, heeft er toe geleid, dat deze prae-adviseur bij het beantwoorden van de vele sprekers niet altijd even vriendelijk was en even billijk. Te genover Baron van Voorst tot Voorst wilde hij er niet van weten, dat hij zou hebben gehakt op het bekende K.V.P.-rapport; maar hij hield dan toch maar vol, dat de voorgestelde verhoginig van salaris met 30 percent niet ligt op het vlak van het bereik bare en dat toeneming van het natio naal inkomen niet mag toevallen aan de intellectuëlen. Dr. Pen staat op het standpunt, dat toeneming van het in komen der intellectuele werkers niet moet gaan ten koste van alle inko mens. Op enkele vragen is het antwoord achterwege gebleven, bijvoorbeeld, of in de P.B.O. een bedrijfsgroep voor intellectuëlen gewenst is, en of toch niet van een noodtoestand kan worden gesproken, ook al verdient een intelectueel misschien twee maal zoveel als een handarbeider. Wel zei dr. Pen, dat als men de salarissen van Advertentie) Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken ea'braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air.Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. Eerste prijs-model van monument beschadigd 2^0NDAG is het model van het beeldhouwwerk, dat de eerste prijs verwierf van de internationale prijsvraag „De Onbekende Politieke Gevangene", moedwillig beschadigd. Het beeldhouwwerk, een geabstra heerde voorstelling uit steen en draad, is gemaakt door de Brit Reg Butler. Hij heeft bijna een jaar aan het ontwerp gewerkt. Hij zei echter, dat hij het binnen een paar dagen herstellen kon. De eerste prijs bestond uit een bedrag van 4.500 pond (45.000 gulden) Be zoekers, zagen, hoe een man het mo del indrukte en tegen de grond wierp Hij werd gearresteerd en het bleek een statenloze Hongaarse kunstenaar te zijn. Het model is voor 10.000 gul den verzekerd. Verschillende steden, waaronder Berlijn en Amsterdam, hebben ver zocht het beeld van de winnaar te mogen oprichten. '°0«MENS^ ^NEU* pEN PAKISTAANS passagiersvlieg- 1-4 tuig van 't type „Convair" wordt sinds Zaterdag vermist. Er bevonden zich 16 personen aan boord. Het vliegtuig had geseind, dat het zich in moeilijkheden bevond. Men heeft de gehele Zondag tevergeefs boven 't oerwoud van Bengalen gezocht. Ten aanzien van de intellectuëlen zeide hij. dat ze een maatschappelijk- verbindende functie hebben, waarin ze begrip moeten tonen voor de ver scheidenheid van standpunten. En omdat ze het voorrecht bezitten zon der oogkleppen te lopen, zien ze meer dan anderen. Na te hebben ge pleit voor opvoeding van kinderen overeenkomstig hun gaven, heeft dr. Idenburg verklaard, dat het kenmerk der volwassenheid is: het doen van een keuze. MINISTER SUURHOFF: ARBEIDERS EN INTELLEC TUELEN SAMEN. [V/ïEER BEGRIP dan de Departe- mentsambtenaa^r Pen toonde de Minister van Sociale Zaken Suur- hoff, toen hij het ISONEVO-con- gres toesprekende zeide, dat de culturele emancipatie van de arbei ders onmogelijk is zonder de intellec tuëlen. Zowel de intellectuele wer kers als de kunstenaars hebben vol gens Z.Exc. een cultuurscheppende, bewarende en overdragende taak. Let terlijk zei de minister: ..Hun taak is niet te vervullen, in ~n hun maat schappelijke positie i"'" wordt uit gehold en zij te veel zorgen hebben voor eigen stoffeelijk bestaan". Uit naam van de Regering sprak Z.Exc. de wens uit, dat hun arbeid iets mag bijdragen tot de oplossing van de moeilijke problemen, waar het op dit congres over is gegaan. Advertentie) VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID QAT GERRIT DE MORREE een zeer geraffineerd tekenaar is, werd reeds eerder in dit blad beweerd en werd op enkele tentoonstel lingen door hem zelf reeds vele malen via zijn werk bewezen. Dat hij zich thans laat zien als een „tekenaar met verf" mag als een nieuw facet gelden van dit veelzijdig talent, waarbij dan pog gevoegd kan worden, dat hij kleur en lijn tot een samenspel weet te dwingen van rhythmische beweging, welke zoals in het geval bij de muurschildering in de ontvangsthall van de Vandra-fabriek te Oosterhout een onge meen hevige spanning weet te wekken. F)E Italiaanse fresco's noden over tiet algemeen meer tot bezinning dan tot „meeleven", zij zijn veeleer statisch dan dat ze in een bepaalde lijn- en/of kleur-dynamiek de toe schouwer in hun „vaart" mee zouden kunnen slepen. Men kan dat zien als een typische karaktertrek van de tijd. waarin die kunstwerken ontstonden. Als dat waar is, dan heeft Gerrit de Morree in de ..verbeelding" van een puntdicht van Anton van Duinkerken wel in zeer hoge mate de bloed stroom van onze eigen tijd weten te vangen. Tot een goed begrip laten we eerst de dichtregels volgen. Van DRA zijn werk te doen heeft iedereen genoegen. Wie door zijn uren kruipt zal door zijn jaren zwoegen. De kunstschilder zag zich dus voor de opdracht geplaatst de werklast en het uithoudingsvermogen, het ijlende tempo en de daarin ver-borgen ar beidsvreugde uit te beelden. Hij zocht de oplossing in een vurig stap pend paard, dat hij styleerde uit één roekeloos voortstromende lijn. Daar mee op de eerste plaats bereikte hij een uiterste aanzet tot krachtige be weging. die hij prachtig ..opvmg" in de nog juist even opspringende voor benen van het edele dier. Uit die beweging en het daarin neergelegde accent van zelfbedwang konden als het ware de omringende figuren van nature ontstaan. Zij moesten, zoals de toeschouwers, nood gedwongen deel gaan nemen aan het opgelegde rhythme: de lijn van hun gestalten en zelfs de houding van het geheven gelaat en het naar de toe komst reikende gebaar van de han- ïjET IS IJSELIJK het u te möeten mededelen, maar het hoog-sei- zoen van de vliegende schotels is weer aangebroken. Of eigenlijk is het al enige tijd aan de gang, maar de berichten uit moeilijk bereikbare gebieden komen eerst thans binnen. In Bokaranga in Frans Equatoriaal Afrika, zo meldde de weerkundige diensten in die streek, heeft men vier vliegende schotels opgemerkt. Geloofwaardige ooggetuigen zagen vier lichtende schijven zich met de snelheid van een straalvliegtuig In de vorm van een vierkant verplaat sen. De kleur van deze schijven va rieerde van rood tot zilver. De ge heimzinnige schijven bleven gedu rende 20 minuten zichtbaar. Namen {J moet voor de aardigheid eens in het Amsterdamse telefoonboek zoeken in het be- roepenregister. Daar vindt u onder de rubriek van de spe cialisten „Waterorganen" slechts één naam vermeld, nl. die van dr Lek. En in de tele foongids van Goes staat een arts met name C. Griep. Geen tranen U/EET U, waarom de Amerika nen bij het vernemen van Sta- lins dood niet allemaal spon taan in huilen zijn uitgebarsten? Radio-Moskou heeft het onthuld, toen het melding maakte van een bericht uit de Prawda. Volgens dit bericht waren in de Verenigde Staten op alle straathoeken poli tiespionnen geplaatst om de Ame rikanen ervan te weerhouden, uiting te geven aan hun verdriet over het overlijden van Stalin. Handtekening "TIJDENS ZIJN jongste venblijf in de Verenigde Staten begaf de heer Maurice Frère, gouverneur van de Belgische Nationale Bank zich naar een bank te New-York om er een cheque te ontvangen. Aan de kassier, die hem naar een identiteitsbewijs vroeg, overhandig de de heer Frère gewoon een biljet van 100 Ir. naar de handtekening wijzend, diie er op voorkomt. De wissel van de heer Frère werd gehonoreerd. Onderduiker ACHT-EN-DERTIG jaar geleden ontsnapte een Duitse krijgs gevangene uit een krijgs-ge- vangenkamp in Illinois in de Ver. Staten. Enkele dagen geleden werd hij gearresteerd in Chicago, waar hij al tientallen jaren een boek winkel drijft. Hij had zijn naam veranderd in Phil Brick en leefde er als Amerikaan met de Ameri kanen. Hij was getrouwd en had een zoon. Wegens illegale immi gratie is hij thans ter beschikking gesteld van de immigratie-autori teiten, die zullen uitmaken of hij dient te worden uitgewezen. Geen gekus "TOEN BEGIN van deze maand pre sident Eisenhower uit de kerk kwam, duwde een moeder haar baby in zijn armen, verwachtend, dat de president, traditiegetrouw, 't wicht zou kussen. Het gebeurde niet en het zal ook niet gebeuren, want Ike heeft thans gezegd: „Wij zijn geen variété-artisten en geen mens venvacht dergelijke stuntjes van ons Niet bellen TK HEB vanuit New-York mijn moeder maar niet opgebeld, om te vragen hoe zij het maakte, zei de Hertog van Windsor, toen hij te Southampton arriveerde. „Zij heeft namelijk nooit van haar leven door de telefoon gesproken", voeg de hij er aan toe. De oude koningin Mary (grootmoeder van koningin Elisabeth) is op de een of andere manier bang van de telefoon. „Waarom weet ik niet", zei de Her tog. „Het is nu eenmaal een van haar eigenaardigheden". Altijd Johnson {-{et 104.000 inwoners tellende Dulith in de Amerikaanse staat Minnesota zal altijd een George Johnson als burge meester hebben, wie de ge meenteraadsverkiezingen op 7 April a.s. ook zal winnen. Want de tegencandidaat van George Johnson is een andere George Johnson. Onkosten {JET ONKOSTEN-rekeningetje van een Londense politieman en een vrouwelijke collega bedroeg de afgelopen week 950 .gulden. Dit be drag hebben ze n.l. uitgegeven toen ze vier avonden met elkaar „aan de zwier" waren geweest in een nachtclub, waarvan ze samen lid wa ren geworden. Het ging erom. of daar na sluitingstijd sterke drank werd verkocht. Na vier avonden wsa het bewijs geleverd en de eigenaar van de club moet, behalve 100 gul den boete, tevens het onkosten-re- keningetje van 95e gulden betalen. Spoken inbegrepen TN LENHAM (in het Engelse graaf schap Kent) is een 15e eeuws huis te koop aangeboden voor 75.000 gulden. Bij de koop zijn in begrepen twee afzonderlijke spoken een van een monnik en een van een oud vrouwtje en een spook- groep van vier volbloedpaarden die een 17e eeuwse koets voorttrekken. den (die om zo te zeggen zichtbaar naar het werk verlangen) kreeg in 't eeheel een dienende functie van mee te stuwen". Zo ook de vogels. Zij kunnen zich onmogelijk inhouden, zij worden met kracht gedrongen naar een verschiet, waar arbeid en vreugde zuilen sal mengaan tot een machtige sympho- nie gelijk de Morree kans zag een symphonie van bewegende kleuren mee te geven aan zijn gave schep ping. Hij heeft een eigen stijl inge luid. die geheel past bij een muur uit de twintigste eeuw. waartussen de mens uit de eeuw van beheerst tem po en bewuste arbeidsvreugde zijn le ven voor een belangrijk deel moet doorbrengen. Het is goed dat dit kunstwerk in een fabriekshaU te vin den is: daar hoort het thuis en daar vooral kan het van grote heilzame invloed zijn tot in lengte van jaren. LEO BOEKRAAD. door Nico J. P. Smith ==a_ 29) Halverwege de gang keert Westra oo z'n schreden terug. Hii Raat «ai? 5 kamer van de surveillant, die m boek zit te lezen en haastig opspringt als de directeur binnenkomt. Hier is licht volop en ofschoon Westra mei één oogopslag ziet dat het meubikh met bepaald weelderig is dit ka mertje lijkt een oase in een woestiin Is er iets bijzonders, directeur? Och nee maar ik wou de gans wel even open hebben. Nee. laat maar voegt hij de ander toe. als deze op-' staat om met hem mee te gaan.ik wou het je alleen maar even zeg«en 'Ik zal je waarschuwen, als ik weer wegga. De ander keert tot zijn boek onder de lamp terug. De grote baas kan het krijgen zoals hij het hebben wil. Geen gemakkelijk heer anders dat heeft hij al lang gemerkt. Westra staat weer in de gang en gooit voorzichtig de grote grendel los die met één slag alie kooien opent. Het maakt meer lawaai dan hij dacht maar geen der slapers merkt, dat hun kooi nu niet meer op slot is. Vlugger dan tevoren loopt Westra naar net eind van de gang, waar hij. ondanks het schemerdonker, een der jongens heeft gezien, die leunend op z'n elleboog in bed zit. Hij doet de ge traliede deur open en stapt het hok in, dat het slaapvertrek van de jon gens is. Hij neemt de enige stoel die er staat, legt de kleren die erop lig gen voorzichtig op het bed en vraagt, terwijl hij de stoel aanschuift en gaat zitten: Waarom slaap je niet? De jongen heeft eerst geen aandacht aan hem geschonken. Nu laat hij zich in de kussens terug en kijkt Westra met grote ogen aan. Ik kon niet in slaap komen, zegt hij nors. Je keek naar d,e maan, is 't niet? vraagt Westra, als hij ziet, dat een brede streep licht juist over de grau we paardedeken in de chambrette van de jongen valt. Do knaap geeft geen antwoord. Hij knikt alleen even en kijk schuw van de directeur naar het hoge venster. Daar is de maan: tussen diepzwarte wolken glimpt haar licht in het slaap vertrek van de jong-veroordeelde. Dat is mooi, zegt Westra zacht. De maan schijnt heel hoog te staan, vanavond onbereikbaar hoog. Hij zou de jongen bij de naam wil len noemen dat schenkt meer ver- irouwen, maar hij zou met geen mo~ gelijkheid weten, hoe die knaap heet. langzamerhand zal hij de namen wei leren. Dat was vroeger op school oo kzo: na korte tijd kende hij al z'n 3S?»*n en dat waren er toch zo'n 'tlthondeu'd, bij naam en toenaam. Het vreemde was, dat hij zich later I «in n<Jferen alleen nog maar herin nerde, als er iets bijzonders mee was i geweest als ze bijzonder knap wa ren, óf, wat veel meer voorkwam, als ze een of ander hadden uitgehaald, waaWdoor ze met de politie in aanra king kwamen. Dan zette hij ze in zijn dikke blauwe schrift, waarin Westra de euveldaden tot in de finesses had beschreven. Ja, van dat schrift, waar in hij een eigen geheimschrift toepas te, had hij al wat plezier gehad. Na jaren kon hij n-og inlichtingen geven over feiten, die al lang waren verge ten .maar die toch een inzicht gaven op het karakter van de misdadiger. Daar kwam het toch maar op aan. op het inzicht. De naam van die jon gen moet hij hebben, maar Westra kai hem met -geen mogelijkheid in zijn geheugen opgraven. Dan verder.zonder naam. Je hebt hier een mooie plaats om naar die maan te kijken, zegt hij zacht. Die daar liggen allemaal in het donker. Het hindert niks, antwoordt het jog onvriendelijk. Het is toch het zelfde. Die maan is hoog ze is voor ons onbereikbaarnet als de vrijheid. A, O, is het dat, denkt Westra. Altijd weer die hang naar de vrijheid de vrijheid om te doen en te laten wat ze willen. Hier zijn ze opgesloten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en zelfs des nachts. Vrijheid vrijheid!. Dat wat je niet hebtde vrijheid, om te gaan en te staan waar ze willende vrijheidLiever wonen in de ongunstigste omstandig heden, dan in een kasteel, dat door zware muren is omgeven. Daar buiten kunnen ze de maan evenmin bereiken, verzekert Westra. Stel je er niet te veel van voor. Denk je vaak aan de vrijheid? Altijd, is 't antwoord, dat Wes tra toch even doet schrikken. Je hoeft die maan niet te heb ben, maar je kunt zien, wat hij ver licht je ziet de bomen en strui kenje ziet de toren in de verte, je ziet de koeien, als ze liggen in at wei. Je kan gaan en staan waar je vul.... Hier zie je alleen die smerige deken je ziet maar een glimpje van het licht ,dat ze je niet eens gunnen. Dat ze je niet gunnen? vraagt Westra. Hoe bedoel je dat? Als Denis zou zien, dat ik naai de maan kijk, zou hij me morgen een ander hok aanwijzen. DenisVoor hij het heeft ge vraagd. schiet het door Westra heen, dat Denis de toezichthouder is, de man ,die nu ir z'n eigen kamertje zit te lezen. Hij heeft al geen hoge dunk van de opvoedkundige capaciteiten van die man. Maar tot de jongen zegt hij: Ik geloof niet, dat de heer Denis dit zou doen. Jullie denken altijd, dat alle maatregelen hier worden genomen om jullie dwars te zitten. Ze worden ge nomen in je bestwil ook al begrijp je dat niet altijd. De maan, die even achter een don kere wolk schuil ging, glimpt weer de slaapzaal binnen en slaat over het nu norse gezicht van de jongen. U bent hier pas u \veet het nog niet zo. maar ze doen hier alles om je te pesten, verzekert hij. Daar worden ze voor betaald. Als ik het vooruit had geweten, had ik het anders aangepakt.... dan had ik mis schien toch wel verteld, hoe dat zaak je in elkaar zat. Westra merkt, dat de jongen zacht voor zich uitspreekt. De norse trek is verdwenen en het lijkt wel, of hij z'n toespraak tegen de maan houdt. Het ligt Westra op de lippen, om een nadere uitleg te vragen. Hij doet het niet. Hij wacht zwijgend af, wat er verder zal komen. Als ze geweten hadden, dat Ve der er achter zat, zouden ze wel een andere kant zijn uitgegaan. Als ik het gezegd had, dan was er een grotere geweestdan had hij de duw ge kregen. Dam had ik Plotseling schijnt de jongen zich weer de tegenwoordigheid van Wes tra bewust te worden. Hij zwijgt en de verbeten, bijna grimmige trek komt weer over z'n gezicht. Hoe heet je? vraagt hij nu. Harry.... Harry Duintjer. Westra's hart is goed genoeg, om de jongen door te zagen over de beken de naam, die hij zoëven hoorde. Hij bedwingt zijn nieuwsgierigheid en vraagt zacht: Leeft je moeder nog? De jongen antwoordt niet. Hij maakt alleen een afwerende bewe ging. Die zal het ook niet leuk vinden, dat je hier bent, zegt Westra. Zelf vindt hij, dat die opmerking nogal profaan klinkt, maar Harry springen de tranen in de ogen. Wist zij hetvan die Veder? (Wordt vervolgd). ^NNDER zeer grote belangstelling daalde Zondagmiddag te Ittersum in de onmiddellijke omgeving van Zwolle heel langzaam en statig een luchtballon, waarmee door het uit werpen van pamfletten reclame werd gemaakt voor een Duits jeugdblad. De gezagvoerder Karl Gotze was om streeks 1 uur opgestegen in Munster. Verder waren nog twee mannen en een vrouw aan boord. De wind dreef het gevaarte naar ons land, maar dit hadden de ballonvaarders blijkbaar niet bemerkt. Toen de commandant van de ballon het IJsselmeer zag schrok hij geweldig en ging onmid dellijk over tot een daling, hetgeen geschiedde in een knotwilg. Soldaat ernstig gewond OL DE VLIERING van een perceel in de Molenstraat te Den Helder is een lichtgranaat ontploft, waardoor de soldaat P. W. F. aan beide ogen en aan zijn rechterhand vrij ernstig werd gewond. Hij is in het ziekenhuis te Den Helder opgenomen. Een 17-ja- rige broer van het slachtoffer kwam met de schrik vrij. De soldaat had het projectiel van de demontage-compagnie te Harder wijk, meegenomen. Hij verklaarde, dat een vriend uit Amsterdam even eens een lichtgranaat had meegeno men om thuis te demonteren. De ma rechaussee heeft daarop de Amster damse politie gewaarschuwd om een onderzoek in te stellen. WOENSDAG 18 MAART 1953 HILVERSUM I 402 meter VARA: 7 00 Nieuws: 7.13 Gramofoonmuziek; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Giramof oonmuziek8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Orgelconcert; VPRO; 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Zigeunerklanken; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelmgen; 12.33 Voor het plat teland'; 12.38 Lichte muziek: 13.00 Nws. en commentaar; 13.20 Orgel en klein koor; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 ,,De weg omhoog", causerie; 14.15 Jeugdcon- cert; 15.00 Voor de kinderen; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Franse en Spaanse gi taarmuziek; 16.12 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dansmuziek; 17.50 Regeringsuitzending: Mr M. P. Bajetto: ..Techniek in dteinst der voorlichting iin Indonesë"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Lichte muziek: 19.00 Klankbeeld; 19.20 Gramo foonmuziek: VPRO: 19.30 Voor de jeugd: VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Po litiek commentaar; 20.15 Lichte muziek; 20.50 ..John Every" of ..Hoeveel is een mens waard?", hoorspel met muziek; 21.50 Strijksextet; 22.25 „Isotopen als wegwijzers", causerie: 22.40 Viool en pia. no; 23.00 N'ieuws; 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto; 23.20 Jazzmuziek; 23,35- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtend gymmastieik; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nueuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Heieen keert terug", hoorspel; 11.50 Gramofoonmuziek; 12.10 Alt en piano; 12.30 Land. en tumbouwmededelingen; 12.33 Gramofoomimuaiek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Reportage; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de meisjes; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Viool, clavecimbel en cello; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Niieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gramofoon muziek: 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radi o Philharmonisch orkest en solisten; 21.20 Lijdensoverdenking; 21.50 Vierhan dig pianospel; 22.30 Reportage; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS- berichten; 23.15-24.00 Gramofoonmuzliek. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter 11.45 Omroeporkest en solist; 12.30 Weerbe richten; 12.33 Gramofoonmuziek; (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek. 14.00 Schoolradio; 15.40 Gramofoonmuzr.ek; 15.50 Koorzang; 16.30 Gramofoonmuziek: 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek: 17.50 Boekbespreking; 18.00 Vlaamse liederen en gedichten; In de pauze: Causerie); 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoon muziek; 20.00 Hoorspel; 21.11 Gramofoon muziek; 21.15 Idem; 22.00 Nieuws; 22.15 Muziek en voordracht; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. FRANS. 484 meter 12.05 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 15.00 en 15.30 Gramofoommuziek; 16.00 Lchie muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 18.30. 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.05 Symphonie-orkest en so liste; 21.35 Gramofoonmuziek; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziiek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5