Honderdduizenden roebels dwarrelden op Smolensk Drie Kikoejoes werden martelaren Tijdens „eten hale naviel een granaat tS De beste affiches van het jaar 1952 Bloemen voor Miriella' Burgerwachten Amerikaanse Sabres voor Europa ICEF1SH WERD WALRUS Moment uit het leven vaneenKorea-soldaat DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 MAART 1953 EEN Het ivapen dat niet gebruikt werd PATROUILLES SOLDATEN DOORKRUISTEN de STRATEN Missie onder terreur van Mau-Mau Italiaanse vissers boten opgebracht Boekenplank Belgen triomfeerden in Gent-Yperen Metz op de 4e plaats Het Zwitserse elftal voor Amsterdam Sport in 't Kort EXAMENS Henk Meyer kreeg „nog een schepje" Hèt moment voor het Rampenfonds MARKTEN I 'M Gregor Panushkin was iets gelukkiger da, Nikolas Alexandrov. Gregor werkte nameiij in een bakkerij en Nikolas in een spoorweg reparatie-werkplaats. Gregor moest een er n uur eerder dan Nikolas opstaan, omaai zij bakkerij een uur verder reizen was dan de re paratiewerkplaats waarin Nikolas werkte. IN EEN van de grote huurkazernes in de Sta- linstraat van Gemil leefden op dit mo ment 620 mensen. In de voormalige keuken van appartement no. 12 woonden de Panush- kins en de Alexandrovs. Zij kookten op een primus, haalden water in een vroegere bad kamer en sliepen met zijn negenen op de vloer. van het vliegveld Smolensk: Attentie. Vijl niet geïdentificeerde voorwerpen vliegen op 75.000 voet hoogte het district binnen. Snelheid 26 mijl per uur. Plaatsbepaling 30,5/17 Oost en 54/20'8 Noord. Onderzoek ge wenst. Even later renden de M.I.G.- piloten naar hun straaljagers. Gierend schoten de vliegtuigen de hoogte in. Op 75.000 voet hoogte drukten de pi loten op de knoppen van hun boord- kanonnen. De roebels dwarrelden bij honderdduizenden neer over Smo lensk. De Perzische oliekwestie .11 „Laat dit niet bekend worden. De vijand denkt misschien dat het experiment is mislukt. Dat hoop ik tenminste. Ik keer terug naar Moskou. Het Kremlin verwacht volledige rapporten TN de morgen van deze gedenkwaar- dige nacht stond Gregor op en zocht zijn weg naar de deur over de lijven van de acht slapenden. Hij trok zijn broek aan, zijn schoe nen en zijn schaapsvacht. Hij nam zijn ontbijt mee in een pungeltje. dat twee sneden zwart brood en een stuk gedroogde vis bevatte. De nanacht lag nog over de stad, toen Gregor naar de bushalte liep. ROEBELS UIT DE LUCHT pREGORS slaperige ogen zouden nooit de kleine biljetten hebben opgemerkt, als er niet een tegen zijn been was aangewaaid. En ineens zag hij, dat het een biljet van 50 roebel was. Hij stond een ogenblik versteend van verbijstering. Op hetzelfde mo ment dwarrelde een biljet van 20 roe bel hem voorbij. Gregor liet zijn plun- jezak vallen en rende achter de bank biljetten aan. Tegelijkertijd zag hij overal bankbiljetten. Hij werd er ra zend van en joeg dan achter het een, dan weer achter het andere aan. Hij had zijn zakken vol geld, toen hij plot seling tegen kameraad Radin opliep de directeur van zijn huurkazerne. Radin had juist een biljet van 100 roe bel opgeraapt. Hij had het nog in zijn hand. De twee mannen keken elkaar aan. Gregor verzon een smoesje. Hij zei, dat hij zijn plunjezak had verlo ren en daar naar zocht. Radin loog, dat de wind hem het biljet van 100 roebel uit de hand geblazen had en dat hij het juist weer had opgeraapt. De mannen keerden zich om en gingen elk hun weg. Gregor liep naar de bushalte. Hij voelde het geld in zijn broekzak. Eindelijk zou hij een over jas kunnen kopen. Hij trachtte te ra den hoeveel geld hij wel had. Toen bedacht hy, dat zijn kleren de hele dag in de garderobe van de bakkerij zouden hangen met al dat geld in zijn zak. Hij schrok. Nergens in Gemil was men veilig. Nergens was geld veilig. Als hij eens niet naar zijn werk ging. Bij de bushalte deed hij alsof hij flauw viel. Omstaanders rieden hem aan naar huis te gaan. 1 Gregor ging. In gedachten zag hij al de winkel, waar alleen officieren en functionarissen konden kopen, omdat zij geld hadden. Daar was niets ge rantsoeneerd. Gregor ging er onmid dellijk heen. De winkel ging gewoon lijk om 10 uur open. Het was nu half acht. Meer dan driehonderd mensen stonden in een lange rij te wachten totdat de winkel zou open gaan. Om acht uur plaatste een bediende van de winkel een kaart in de etalage geslo ten. Een vreselijke spanning hing over Gemil. Patrouilles jonge soldaten doorkruisten de straten, keken in de goten, andere klommen op daken en zochten in de schoorsteengaten. Wat zochten zij? Heel Gemil wist het, maar niemand zei het. ZAKKEN VOL GELD nige minuten later met de stadscom- mandant, met de commandant van het vliegveld, met districtscommissaris M.V.D. Ilya en met alle autoriteiten van de hele provincie. Kameraad Tula las alle rapporten. „Ik zal niet zeggen, dat u ergens een fout hebt gemaakt, maar ik kan ook niet zeggen, dat u iets verder bent!" Aldus sprak Tula. Ilya antwoordde: ,,Wij wachten op instructies van de hoogste autoritei ten". „Wij zijn een papieren volk", ging Tula verder, ,,'t brein, dat dit wapen uitvond kan al onze papieren voorschriften, rantsoenkaarten, iden- titeitskaarten _namjke"t'i j,, ieder" machteloos. Veronderstel dat ieder een van u een zak geld kreeg om te verbranden. Veronderstel, dat daar niemand bij zou zijn, dat niemand u zou controleren, zoudt u het geld vernietigen?" Hij keek de mensen aan. Antwoordt mij niet, antwoordt mij niet1" schreeuwde hij. ..Er is geen eer lijkheid meer, geen betrouwbaarheid, als er veel van deze rommel naar be neden komt". De vijand zal op reacties wachten. Als die niet komen, denken zij mis schien dat het experiment mislukt is. Dit niéuws mag nooit uitlekken. Ver tel het volk, dat het geld een ge schenk van onze goede vader Stalin is Open de winkels, zodat zij alles kunnen kopen wat zij maar willen. Zo krijgen we het geld weer binnen. En later zullen wij misschien kunnen uitvinden, wie. „Daar zorg ik wel voor!" zei Ilya haastig. „Denk er aan", ging Tula voort, „laat dit niet bekend worden. De vij and denkt misschien dat het experi ment is mislukt. Dat hoop ik tenmin ste. Ik keer terug naar Moskou. Het Kremlin verwacht volledige rappor ten". Hij stond op en verliet de kamer. Een telegrafist van de luchtmacht in de buurt van Smolensk seinde tn de volgende nacht naar de commandant £7NKtLE honderden mensen ver drongen zich op de kade toen het Italiaanse tankschip „Miriella" Maan dagochtend te Abadan arriveerde. De laatste 20 km. van de reis werd het schip begeleid door een vijftiental Perzische schepen. De directeur van de olieraffinaderij bood de gezagvoerder van de „Mi riella" bloemen aan en wenste hem geluk met het verbreken van de blok kade van de Anglo Iranian Oil Com pany. Voorts prees hij de Italiaanse justitie om haar uitspraak die gun stig voor Perzië is uitgevallen. De „Miriella", die 500 ton benzine zal innemen, vertrekt Woensdag weer. Een andere Italiaanse tankboot, de .,AlbaT', zou Maandagavond of Dins dag uit Abadan vertrekken. VREES VOOR SPIONNEN. Het Genootschap voor Reclame kende de jaarprijzen voor de in dat jaar gepubliceerde beste vijf Nederlandse affiches toe- De bekroonden waren. Koen van Os (Bata-afiche), Otto Treumann (affiche Eeuwfeest Rijks telegraaf), Harry Sierman en Gerard Wernars (die tezamen het affiche voor de Pas-Toe meubelen vervaardigden), Frans Mettes (Sketch-siga- retten) en Jan Bons (Lunapark van de gemeente Amsterdam. De voor zitter van het Genootschap voor Reclame, Jhr. W. van Andringa de Kem- penaer. reikte gelijkwaardige plaquettes uit. De beoordeling heeft plaats gevonden door een jury, bestaande uit de heren M. Aronson, W. H. Benier, H. Molenaar, H. Nijgh, L. v. d. Plas, E. de Smet, Jhr. W. J. H. B. Sandberg en M. Wilmink. Gedurende de Jaarbeursdagen worden negen-en-dertig door de jury uitgekozen affiches - waaronder die van de bekroonden - op het terrein Vredenburg geëxposeerd. j £NE PERZISCHE Regering heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd te gen de zoon van majoor Jaekson, een voormalig functionaris van de Britse ambassade te Teheran. Jaekson jr., die luitenant in het Britse leger is geweest, zou onlangs in de Perzische hoofdstad zijn gesignaleerd. Op 10 Maart protesteerde de Minister van Buitenlandse Zaken dr. Fatemi tegen de aanwezigheid van deze „Britse spion" in Irak. IN het Apostolisch Vicariaat van Nigeri in Kenya, waar een der haarden van de opstandige Mau-Mau beweging is gelegen, gaat zo wordt aan het K.N.P. in Nairobi bericht de katho-! lieke missie gebukt onder de gebeurtenissen. Enerzijds lijdt zij grote schade in haar mogelijkheden het geloof te prediken, onder wijs te geven en medische zorg uit te oefenen, anderzijds organi seert zij een legaal verzet en heeft zij een doeltreffend apparaat in het leven geroepen, om de gelovigen, die trouw aan de Kerk wensen te blijven, tegen de heidense bruutheid der Kikoejoes te beschermen. Drie trouwe Christenen der Kikoejoestam zijn on der de handen der moordenaars gevallen en zullen wellicht een maal de eerste martelaren van Nigeri zijn. Hun namen zijn Ma riano Wacira, Domeniko Nyota en Jozef Gracera. {.Jet opstandige, anti-Christelijke ka rakter van de Mau-Mau beweging heeft de geestelijke herders in Kenya reeds van het begin af duidelijk voor ogen gestaan. Vandaar dat de Aposto lisch Vicaris van Nigeri, Mgr Caval- lera, reeds in Mei 1952 de Mau-Mau veroordeeld heeft en iedere katholieke Kikoejoe die met de groep mee zou doen, gedreigd heeft met excommuni catie. Mgr. McCarty, de Apostolisch Vicaris van Zanzibar, wiens gebied ook betrokken is bij de opstandige S°CHO.ZE^KENHLIZEN EN missiescholen durven te zenden, met de dood bedreigd. Gevolg dus. dat de ongesubsidieerde en van eigen in komsten afhankelijke scholen in zwa re moeilijkheden komen te verkeren en nauwelijks nog de onderwijzerssa larissen kunnen betalen. BESCHERMING JOEGOSLAVISCHE patrouilleboten J hebben Maandag vijf Italiaanse vissersboten opgebracht „omdat zij in Joegoslavische wateren visten". Het geval wordt onderzocht. De boten zul len waarschijnlijk binnenkort vrijge laten worden. in dag uit gevaar lopen en alle ge bouwen aan vernieling bloot staan, hebben de missionarissen maatrege len moeten nemen om niet alleen al deze goederen ,maar zelfs die van vele heidenen doeltreffend te beschermen. De Consolata-missie in Nigeri heeft verzetsgroepen en burgerwachten op gericht, die kerken, scholen en hele dorpen beschermen. Het centrale punt is Kariko, dat de bijnaam heeft ge- kregep van „Jeruzalem", waar het eerst met groot succes een Mau-Mau overval is afgeweerd. Bij deze overval luidde een der ver zetslieden de kerkklok, zodat in mi nimum van tijd meer dan 200 gealar- meerden toesnelden. De vluchtelingen uit de omliggende dorpen kregen asyl in de gebouwen der missie, wier deuren wijd open werden gezet. De aanvallers werden verdreven. Op de scholen wijden de onderwij zers de lessen aan de boosheid van de beweging en de Christenplicht daartegen te vechten. In Nigeri is men zelfs begonnen met een anti- Mau-Mau krant uit te geven. De Ka tholieke Actie bemoeit zich met het geestelijk verzet. Meer dan eens or ganiseert de missie gebedsdagen om te bidden voor de bekering van afval lige katholieken, zelfs zijn er „dagen voor bekeerlingen". JLYA was radeloos. Als districtscom- 1 missaris van de M.V.D. had hij zijn superieuren maar vast gewaarschuwd. In zijn bureau lagen grote jutezak ken vol met geld. Ilya had het ver geleken met zijn eigen geld. Hij zag het verschil niet. Tenslotte stopte hij een gevonden biljet in zijn eigen por tefeuille. De stad was afgezet. De verbindingen waren verbroken, de winkels gesloten. Niemand werkte. Niemand at. Niemand sprak. Ilya liet noodrantsoenen uitdelen om de stad niet te laten verhongeren. Tegen zes uur 's avonds landde er op het vliegveld van Gemil een koeriers vliegtuig uit Moskou. Kameraad Tula, chef van de M.V.D., confereerde wei- Qmdat de anti-Europese tendenz de Mau-Mau volslagen met een anti-Christelijke opvatting samenvalt heeft de katholieke missiën, die door de paters van de H. Geest en door de Consolata-paters uit Turijn worden verzorgd, het zeer zwaar te verdu ren. Reeds weet men niet meer, hoe de ziekenhuizen, apotheken en scho len aan de gang kunnen worden ge houden. Omdat vooral vele zieken huizen door gekwalificeerde dokto ren en verpleegsters worden ge dreven moeten deze ook gesalarieerd worden. Doch de inkomsten dalen tengevolge van het feit ,dat de negers, die gewoon zijn een gepast honora rium te betalen, hetzij principieel het zij uit vrees voor wraak wegblijven. Ook de gewone gaven, die de negers tot onderhoud van hun priesters en zusters offeren, zijn zo sterk gedaald, dat de missionarissen soms tot aan de rand van de honger zijn gedreven. Met de scholen is het ai even slecht gesteld. Nu op last van 't gou vernement de onafhankelijke Kikoe- joe-scholen gesloten zijn, worden de ouders, die hun kinderen naar de DE TEMPEL VAN HET GEZIN Van dit omvangrijke werk van J. J. M. Brouwers bespraken wij enige tijd geleden de eerste aflevering. In tussen zijn reeds de tweede en derde aflevering verschenen, m deze totaal bijna honderd bladzijden (met een aantal fraaie illustraties) wordt een beeld geschetst van Gods scheppings plan, van de vóór-Christelijke huwe lijksopvatting en van het gezin te Nazareth als oermodel voor het ka tholieke gezinsleven. De historische beschouwing is thans gevorderd tot de christen-familie in de eerste eeuwen. Tot heden biedt het verschenen werk alle reden, er een gedegen, goed opgezet standaard werk in te zien. Wij blijven het gaar ne aanbevelen. (Uitgave J. J. Romen en Zonen. Roermond). Bzd. DE WONDERBAARLIJKE REIZEN EN AVONTUREN VAN KLEINE DOT Ofschoon dit boek van Tamara Ramsay doorspkt is met mythologi sche figuren, met volksgeloof en oude sagen, met flarden (Duitse) historie er. versierd met talrijke voetnoten, richt het zich toóh tot de jeugd. De kleine Dot krijgt in de Johan- nesnacht een blaadje van hét won derkruid in haar schoentjes, wordt daardoor onzichtbaar en zwerft dan temidden van allerlei dieren door het land en zelfs door lang vervlogen ja ren om de vereiste goede daden te stellen. Er hangt over dit boek een ge heimzinnige. raadselachtige sfeer, die voor een bepaald deel van onze kin deren boven de tien jaar een grote bekoring kan bezitten. Zelfs heeft het enigszins de allure van een volwas senen-boek. Menige jonge lezer aal onbegrijpelijke passages ontmoeten, maar de jeugd met gevoel voor sfeer zal toch. en gedeeltelijk zelfs daarom, naar dit genre grijpen. Wie van zijn kind weet, dat het voor dit genre ge voelig is heeft hier een zeldzaam boeiend boek ter beschikking. De ver taling is goed en de Uustraties van Alfred Seidel zijn zelfs voortreffelijk. (Uitgave J. Philip Kruseman, Den Haag). Bzd. P. van Roon en H. v. d. Kloot eerste Nederlanders Hoewel onze amateurs in aantal niet de mindere waren van hun Belg. col legae aan de startlijn vairo de wegwed strijd Gent-Yperen, hebben ze toch aan onze Zuiderburen de eer moeten laaien. In deze meeting tussen deze twee lan den, spedden de Belgen de le viool. Onze jongens waren voortdurend; im. de aainval, maar aan het slot bleken de Belgen meer uithoudingsvermogen te hebben. Het was de Belg Albert Eloot, dlie won. de 153 km in 3 uur 43 mtih. Eerste Nederlander werd Piet van Roon, die als 5e finishte. Op de 12e plaats kwam pas de 2e Nederlander: de Zun- dertenaar Henk van der Kloot, die weer een goede wedstrijd reed. Er waren 140 vertrekkers. ]SJu de levens èn van missionarissen èn van trouwe katholieken dag ©0O0OO0OO0OO0OO0OOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOO0O0OOOOOOO JTnige maanden geleden waren drie voorbeeldige Christenen uit Gerondi (Zuid-Nigeri) op weg naar de missie. Toen zij de ri- Q vier de Gekira wilden oversteken, werden zij uit een hinderlaag q door enige Mau-Mau aanhangers overvallen, die van hun reis op - de hoogte waren. De moordenaars sloegen de drie Christenen dood en wierpen hun lichamen in het water. Alle drie hadden de missie reeds vele jaren als vurige Chris- tenen gediend. Mariano Wacira was reeds 40 jaar lang catechist en had kort tevoren van Z. H. de Paus de onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice" gekregen. De onderscheidingstekenen waren hem nog niet overhandigd. hd „„VP cde.laatste bijeenkomst van ouders, waar de middelen om zeiriA - gen J?e Mau-Mau te verdedigen werden besproken, móeten te Tl?"T ^5 'S het tijd om ons SeIoof te tonen en we nodhr V* FÓkei a ger6ed zijn ons bloed te «even> indien dit irinen v™ vióii geü v"?r 21>n dood had Mariano tot het Le- eeloof ter rlni„i ge2egdj "Ik hcl> een voorgevoel, dat ik om mijn kan ódeclits het Uch^m doden óhÓziêl^echter's T"*' ^""^t Christus leven." n' ae 21el echter zal voor eeuwig met Ö00O00O0OOOQOOOOOOOOOOOO0OOOOQOOOOOO0QOOO0OO000O! Domingo, kampioen van Europa bandstoten De Spanjaard Domingo is als eerste geëindigd in het tournooi om het Euro pees kampioenschap bandstoten. Hij heeft al zijn partijen gewonnen, ook de laats tie tegen Vingerhoed!, zijn voor naamste mvaal. Het krachtsverschil tus sen deze twee veelzijdige spelers is ge ring, hetgeen ook tot uiting kwam in hun laatste ontmoeting, waarin Vinger- hoedt slechts één carambole te kort kwam om de partij remise te houden. Overigens zou Domingo ook aan een re mise genoeg gehad hebben voor de eer ste plaats. Metz verloor van Chassereau en dit kostte hem zijn derde plaats aan van Hassel, dlie zonder moeite van Peco won, en zich door een algemeen mo yenne boven de Hagenaar klasseerde. De eindstand: 1 Domingo 14 pnt. 2 Vingerhoedt 11 pnt. 3 van Hassel 8 pnt. 4 Metz 8 pnt. 5 Vidal 6 pnt. 6 Chasse reau 5 pnt. 7 Boltz 4 pnt. 8 Peco 0 pwt. Nog steeds niet definitief Het Zwitserse voetbalelftal, dat Zon dag 22 Maart dn het Olympisch stadion te Amsterdam tegen het Nederlands eèl- tal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Stuber (Lausanne). Achter: Nleukom (Grasshoppers) en Kohier (FC Zurich). Midden: SonRThauser (Lugano), Mau- ron (Chaux de Founds) en Casali I (Young Boys). Voor: Antenen (Lausanne) of Bails man (Servette), Bader (Bazel), Huegi II (Daziel), Von Lanthen II (Grasshoppers) en Fatfton (Servette). Reserves: Eioh (Young Boys), Frosio (Grasshoppers), Bigler (Young Boys) en BaUasnami (Servette) of Antenen (Lau sanne). Het elftal is dus nog steeds niet defi nitief. Ten aanzien van de bezetting van cïe rechtsbuitenplaatis, door Antenen of Ballamairo, zal pas in Amsterdam een be slissing worden genomen. Slechts één wedstrijd In verband met de interlandwedstrijd Nederland'-Zwtitserland, worden a.s. Zon. dag slechitts hier en daar enkele compe titieontmoetingen gespeeld. In district Zuid I staat tot nu toe slechts een wedstrijd op het programma, t.w. Breda-SAB (4e klasse F). A.s. Za terdag wordt ook nog gespeeld Xerxes- DHC. De wedstrijd LuxemburgZ. Ne derland, welke Zondag 29 Maart a.s. in de hoofdstad van het Groothertogdom gespeeld wordt, zal geleid worden door de bekende Franse scheidsrechter Edouard Harzic. De voetbalvereniging Goes heeft een bedrag van f 744.49 aan het Ram penfonds kunnen overmaken. De wed strijd Goes-Robur bracht f 106.50 op; 60 pet. van de recette van de wedstrijd Goes-Axel vormde een bedrag van f 440.40 en een tijdens deze wedstrijd gehouden collecte leverde het bedrag van f 197.59 op. - De tafeltennisclub Andmo uit Sas van Gent speelde met drie dames, en een herenteam tegen Knocke uit België. Bij de heren moest de Sasse A-ploeg het onderspit delven maar zowel de B_ als C-ploeg wonnen mot 53. De damee deden het nog beiter, want zij klopten haar Belgische vriendinnen met 80. De totaal-uitslag was dus 2012 in het voor. deel van Amdmo. Men heeft besloten, naar aanleiding van de incidenten tussen geallieerde toestellen en Russische MIG's in Europa, de „Thunderjets", die tot nu toe werden gebruikt door de troepen, die onder bevel staan van Generaal Ridgway, te vervangen door de snellere „Sabre", het enige straalvliegtuig, dat de snelheid van de MIG's overtreft. Deze straalvliegtuigen zullen ge- stationneerd worden op de luchtverdedigingspunten der geallieerden aan de grens tussen Oost- en West-Europa. Enige Sabres in volle vlucht. De Amerikaanse onderzeeboot „Iceflsh" is onlangs te New London in de staat Connecticut overgedragen aan de Kon. Ned. Marine en herdoopt tot „Walrus". Het is de eerste maal, dat een Amerikaanse oorlogsbodem in tijdelijke dienst van één der NATO-partners overgaat. De „Hawkbiil", een andere Amerikaanse onderzeeër, zal in de loop van April hetzelfde lot ondergaan en de naam „Zeeleeuw" krijgen. De „Walrus", die is uitgerust met een snuiver-appa raat, is in 1944 gebouwd. Tot het einde van de Tweede Wereldoorlog heeft zij aan verscheidene belangrijke operaties deelgenomen, tijdens welke zfj slechts eenmaal, door de ontploffing van een diepzeebom, ernstig werd be schadigd. In 1946 werd de vroegere „Icefish" uit de vaart genomen en voor zes jaar opgelegd. Voordat het schip in December 1952 opnieuw in dienst werd gesteld, heeft men het geheel gereviseerd en gemoderniseerd. De nieuwe aanwinst van de Kon. Marine is op het ogenblik naar Nederland onderweg en wordt nog deze maand in Den Helder verwacht. {-{ET IS EEN STRALEND-ZONNIGE MIDDAG, die de indruk geeft dat de winter reeds plaats heeft gemaakt voor de lente, als is het ook pas Februari. De temperatuur ligt enkele graden boven het vries punt en omdat het niet waait lijkt het warmer dan het is Een uur geleden zijn de „nieuwelingen" bij de „C"-compagnie aangeko men. Enkele dagen geleden zijn zij met de „Waterman" gearriveerd en zijn meteen naar het front doorgezonden, waar zij over de verschillende ompagnieen verdeeld zijn, aldus begint de oorlogscorrespondent in Ko rea, 1ste Itnt. J. Rups een interessant verhaal. 2e knipperen met hun ogen tegen al het vreemde van hun nieuwe leven. De stralende zonneschijn, die in Ne derland zo schaars was. De hoge heu vels met hun dunne begroeiing. De bunkers en loopgraven, waar ze na tuurlijk wel van hebben gehoord, maar die ze nooit eerder hebben gezien, het is allemaal nieuw en vreemd en het valt wel mee. Ze zijn nu een uur in de voorste lijn, iedereen heeft een taak gekregen en iedereen voelt zich opge lucht, dat het hier veiliger is, dan men zich in het algemeen had voorgesteld. „Eten halen", schreeuwt de sergeant van de week. Aan alle zijden wordt de kreet doorgegeven: ,,Eten halen". De pot schaft rijst vandaag. Dat is voor de meeste Korea-vrijwilligers (velen zijn in Indonesi geweest) een tractatie. Henk Meyer uit Amsterdam, een ras-echte Mokummer, beter nog: een ras-echte Jordaner, staat vooraan in de korte rij. Vanwege de mogelijk heid van vijandelijke granaten mogen niet meer dan vijftien man tegelijk eten halen. Henk is geen nieuweling meer. hij zit hier al een maand of acht en in al die tijd heeft hij zich 1 met zijn opgewekte manieren, met zijn bruisende Jordaanse geest en zijn pret tige open gezicht een populariteit ver worven als bijna niemand anders in de compagnie. GESTOORDE RUST. De hospitaalsoldaten brengen hem snel naar de veilige bunker van luitenant Bajetto, de commandant van het 3e peleton, terwijl de anderen in hun bunkers dekking zoeken voor volgende granaten. En nauwelijks is men bezig de ge wonde te verbinden of daar valt de tweede klap al. EN ZEELAND! A ls de kok zijn etensblikje volge- schept, gaat hij enkele meters ver der op een grote balk zitten eten. Met grote happen, want de rijst smaakt voprtreffelijk. Als zijn portie op is, loopt hij weer naar de kok toe, steekt zijn pannetje uit en vraagt: „Heb je nog een schepje?" Op hetzelfde moment zoeft iets door de lucht en voor iemand er erg in heeft een daverende slag de aarde uiteen. De luchtdruk slaat de mannen tegen de grond en zand, stenen en granaatscher ven vliegen in het rond. Henk voelt het pannetje uit zijn hand slaan en terwijl hu valt, tuimelt zijn helm op de grond. Enkele seconden is het stil. Een enorme stofwolk belemmert het uit zicht. Iedereen is door de onverwachte explosie versuft. Dan komen twee hos pitaalsoldaten aanrennen om de schade op te nemen. Het is eer. groot wonder, dat niemand gewond is. Niemand? Ja, toch: Henk Meyer. Een granaatscherf heeft het etensblikje uit zijn hand ge slagen en een andere is door de muis ___0 en de pols van zijn rechterhand gegaan. Wie wil er nog iets storten? grommend van pijn ondergaat Henk het reinigen en verbinden van zijn wond. De kleine bunker is vol be langstellenden, zodat niemand meer een zitplaats kan vinden. Buiten, in de diepe loopgraaf, staat nog een man of tien zingend van „Good night Irene". „Het valt wel mee", zegt ziekenver pleger Scheepstra. „Doet het pijn?" „Nogal" zegt Henk. „maar dat geeft niet, dan weet Jossie tenminste, dat ik hier niet voor mijn lol zit'. ,,We zitten hier overigens nog vei liger dan de mensen in Zeeland met die overstroming", zegt luitenant Ba jetto tegen een van de nieuwelingen, die bleek van emotie en trillend op zijn benen zwijgend in een hoek staat. „Ben je dat met mij eens?" „Jawel, luit, dat is zo". «Als Je zelf in de narigheid zit be grijp je andermans narigheden beter. Moet je je voorstellen, dat je daar plotseling door een woeste stroom kolkend water overrompeld wordt. Huizen worden meegesleurd, honder den en honderden mensen verdrin ken. Als hier granaten vallen, zijn wij er op voorbereid. Wij kunnen in onze bunkers en loopgraven schuilen. De slachtoffers van de overstroming „Ik geef tien dollars" zegt Henk Meyer, terwijl de hospik de laatste wikkelingen verband om zijn getrof fen hand legt, „Dat vindt Jossie zeker goed.' „Wij hebben aan boord al bijdragen gestort", zegt de nieuweling in de hoek, „maar ik geef nog vijf dollar'. GELUK GEHAD. Wan alle kanten stroomt het dollars. V Sergeant Spijker, de „opvolgend" peletonscommandant, noteert de be dragen, terwijl buiten de slagers van de ,4nkomers" dreunen. In de loop graaf voor de peletonscommandant staakt men het zingen om luid bijval te betuigen voor het overstromings fonds. Als een uur later de vijand het bombarderen gestaakt heeft, wordt de schade opgenomen. Het eten, de kos telijke rijst, is door zand en stof be dorven. Henk Meyer,, zijn hand in verband met een draagband, raapte een helm op uit het stof, zijn eigen helm. Aan de ene kant zitten drie gaten zo groot als een kwartje, aan de andere kant een op de plaatsen waar de scherf door en door is ge gaan. Dat moet gebeurd zijn op het moment, dat de helm van zijn hoofd viel. „Je hebt geluk gehad" zegt zieken verpleger Scheepstra. 's-Avonds om ze ven uur wordt pap uitgedeeld om de honger te stillen: de meesten hebben door het bombardement nog geen eten gehad. Sergeant Spijker telt de bedragen voor het overstromings- fonds op 310 dollar of bijna twaalf honderd gulden, bijeengebracht door veertig man. Het derde peloton van de „C" compagifie heeft daarmee het hoogste bedrag van alle pelotons verzameld. De „nieuwelingen" zijn meteen in geburgerd. Ze hebben één uur na hun aankomst de vuurdoop gehad en daarbij zoveel kameraadschap en zo'n in Nederland konden 't niet.. Als je uitstekend moreel om zich heen ge- zelf in de narigheid zit. begrijp je ook andermans narigheid beter, mannen. Het steunfonds is nog niet gesloten. TECHNISCHE SCHOOL TE OOSTBURG In een speciale bijeenkomst vond tn de Teohnische School te Oostburg de overgang en promotiie van de leerlin gen der nijverheidsavondschool plaats. De tegenwoordigheid van voorzatter, directeur, lerraar en vertegenwoordi gers der gemeente gaf aan deze diplo ma-uitreiking een speciaal karakter. Gediplomeerd werden: A F Acker, IJzendijkie, bainikiwerjker; J F Barra, Oostburg, trimmerman; G J Beun, Aar denburg, timmerman: G G van Bovens Sluis, timmerman; A Buijze, Cadzand, timmerman; L P Claeije, IJzendijke, metselaar; W Debaere. Sluis, timmer man; A P Dierx, Retranchement, tarn- merman; J Faas. Breskens, auitomotnu teur; A. Freimouw, Cadzand, bankwer ker; J J Fremouw, Zuidfcande, bank werker; R P la Gasse, Nieuwvluet, bankwerker; F C van de Homel, Groe de, timmerman; D van Hermon, Aar denburg, timmerman; J S Huijgh, Schoondijke, timmerman; J J Lijke' Breakenis, bankwerker; C P Ocké', Hoofdplaat, timmerman; Th C Pijcke, Hoofdlaat, timmerman; G H Reijniers, IJzendijke, bankwerker; P C Rouw, Biervliet, bankwerker; J C Strijdonck, Oostburg, timmerman.; J J Visser, Rel tranchement, bankwerker; J WoKert, Groede, automonteur. zien, dat ze daardoor aangestoken zijn en in hun Ijart koesteren zij het vei- GOES, 16 Maart. Spruiten 51 witlof 58, rodie kool 20, andijvie 69—79, spina zie 89—93. uien 16—22, peen 8, prei 53. ROTTERDAM, 16 Maart. Aanvoer in totaal 1574. Vette koeien en ossen 930, varkens 644. Vette koeien le kw 2,85— 2.95; 2e kw 2,70—2,80; 3e kw 2,20—2,40; Varkens (lev. gew le kw 1,80; 2e kw 1,87; 3e kw 1,85. Vette koeien aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen als vorige week, prima's boven notering; varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel vlot, prijzen hoger, enkele prima's boven no tering. ROTTERDAM, 16 Maart. Binnen landse granen. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam; tarwe zoar- der vochtconditie f 26.50—27.50; op vocht conditie franco fabriek tot f 27.45. Voe- dergranen: Zomergerst goed prijs houdend - f 29-31, grove daarboven; wmtergerst kalm f 28—28.75; haver prijshoudend f 23.50—25; rogge prijshoudend f 27.25—28.25; mals geschoond kalm f 31.25—32 Peul vruchten kalm: groene erwten f 40— f 90 S f 50—60brurine bonen tot WATERSTANDEN Mannheim 241 0.07); Trier 190 iTs 'i, ,?,oblenJ 217 <- °-M>; Report 418 0.10); Lobltli 1034 0 12)- Nii- °'07): Arnhem 820 ,:n rS -S 353 <- 0 05l: Deventer 254 0.04); Namen la Plante 155 oo3r Borgharen 4063 0.13); Belfeld 1140 lige besef van tegen elke vijand op- i o.iaj; Vreeswijk 0.58 o 15v Ldth gewassen te zijn. 0.54 0.32).

de Stem | 1953 | | pagina 3