Over een goud-stad, waarvan slechts een ruine overbleef REUZENVLIEGTUÏG wordt niet groter FRANS de lierto JANSSENS zat moest wachten aan tafel, Klap voor cultuur gevoelige mens ünucina Bij de goudgravers in Australië Duitser vond 600 pond in één kluit Ontwikkeling en machtsuitbreiding der Sovjet-Unie 1 DAG'" 4 u 1353 Er zijn grenzen aan 4e vliegende verhuiswagen Elf opium-kits Jin HET MOET RENDABEL BLIJVEN Grens aan fantasie Bijna 70 jaar lid van Kruislands zangkoor Klokken, horloges, schrijfmachines, brandkasten, alles naar de meester In Canada: konijnen als kippenvoer Analfabetisme en huwelijks-animo y,./r ffA* A'/fff AM/l/>: ff, ï/f'4 -Ar/f r/'v i/ sAf /fr, Af/ff j '.t'/f f'ff /A fA AfcCtHtr .(.UrJiWu1 vsm fw'l f'V v i I.ÏJVÏM» tfuhi Jï >- Mijn kalender-1953 ZWARE HOEST, BRONCHITIS! SDhelptSi%OCp SLUM-OPLOSSEND 1 Mei 1 a45Gramof oon- en; 12.34 Om- rserr; 13 Nws; 4 Schoolradio Gratnofoonmu- 17 Nieuws 17.15 Voor de nmuziek; 17.50 Tiofoonmuziek 9 Nieuws; 19.40 alc kroniek; 20 21 Gramofoon- Gramofoonmu- 2.05 Lichte mu- en 15 Gramo- ïuziek; 17 Nws; 17.30 Pianoreci- .35 Gramofoon- 20 Boccaccio", folklore; 22 folklore; 22.50 .1 VAN M* \MDAG 13 f M i. V v r ««IX JA «VAAIT (Van onze correspondent in Australië). HILL END" ligt 56 mijl „boven" het stadje Bathurst in de Blue Montains". The Gold-town", zo luidde eertijds de aanduiding van Hill- Ja f n nvM V. 1 ftt (.Inntito aitav nol vn „nugget" goud met M ruim een pond op, een aardig kapitaaltje uit de creek een een gewicht van hetgeen hem °PVoo7"hét overige: „Wat wil je nog meer: het is hier rustig, je weet wei nig of niets van hetgeen in de wereld gebeurd, en dat is maar goed ook Z°VrZTöemenige lectuur waarover hjj beschikt is een bijbel, welke Jim réist en herleest bij het licht van een ^Eenmaéü'per maand gaat Jim naar Blue Montains" - - 1 "m ruil- Lenmaai pei stofgoud dat End" de"goud-stad, waarvan de faam niet slechts over Austra- I Hill End^ waar^ yerkoopt en lië doch een groot deel van de wereld verspreid was. Teken van de welvaart: er waren 52 drankgelegenheden... Daarvan is er nu nog maar één over; het aantal van 32.000 inwoners uit de gouden tijd is tot een paar honderd geslonken. Hill-End de goudstad, ligt stil en verlaten: de bouwsels welke dien den als huisvesting voor de goudgravers, zakken de eén na de ander in elkaar en verspreiden zich over de grond waarop zij eenmaal ver- En diep in het gebergte, aan een vergeten beekje speurt nog een enkel lid van het oude goudgravers-gilde naar de rood gekleurde schil fertjes welke hem een pover bestaan opleveren. moeilijkheden brengt, maar óók. om dat het hier en daar hoog opgaande Spinifexgras de kans geeft dat er slangen of andere onaangename crea turen aanwezig zijn. In verband hiermee nam ik mlJ]? „weg" door de Antonio Creek zelf, hetgeen weliswaar meer vermoeiend, doch minder gevaarlijk was. Het is er een prachtig oer-natuur- gebied; aan weerszijden van nei beekje steil opgaande rotsen, op *ie top waarvan Eucalyptus-bomen. Daar is slechts het ruisend water in het beekje, dat de stilte breekt, nu en dan een schreeuw van een wilde papagaai. Enorme hagedissen schieten hier en daar tussen de rots blokken; een enkele maal is een vos tot het beekje afgedaald. Er is een weergeloos mooie natuur in Australië! Bijna twee uur had ik nodig, om springend van rotsblok op rotsblok of wadend door 't kristal heldere water van het beekje, de hut van Jim Fen- ton te ontdekken. „JULLIE NEDERLANDERS" De weg naar Hill End is slecht en moeilijk te volgen, evenals zulks het geval moet zijn geweest bijna honderd jaar geleden, toen een stroom van fortuinzoekers zich in de richting van het plaatsje bewoog, waar fabel achtige rijkdommen waren gesigna leerd. Te voet, te paard, in lammelende karren, legde men de 56 mijl naar het rimboe-gebied achter Bathurst af. Tijd om een weg aan te leggen was er niet, maar de dertig duizend heb ben er langzamerhand een weg in de bergen uitgesleten. Men had evenmin tijd om een soliede woning te bouwen; uit de straten werden steenblokken en stukken aarde genomen om een verblijfplaats te maken Nu zakt dit alles langzamerhand weer ineen; de dienst is gedaan. EENS 52 HOTELS. „'The Royal" lees ik op het uithang- J bord dat zich bevindt aan gebouw, dat zelfs twee verdiepingen telt.! Er is thans weinig „koninklijks" meer over van dit hotel, dat moge lijk in die gouden eeuw het meest gerenomeerde was in Hill End. Zoals ik reeds vroeger vertelde, een „hotel" in Australië is iets anders dan hetgeen men in de meeste andere landen onder die naam begrijpt. Hier is een „hotel" gewoonlijk slechts een gelegenheid, waar drank wordt ver kocht; zelden is er gelegenheid voor logies. Doch „The Royal" heeft nog de vorstelijke beschikking over enige kamers en bij eenvoudige eisen is 't hier niet zo kwaad. „The Royal" overleefde de 51 andere hotels welke Hill End eertijds rijk was; de fortuin zoekers lieten hen allen in de steek. Er was geen goud meer te vinden in Hill End. Gwen Eyre is de huidige exploitant van „The Royal". In 1891 nam zijn familie het be drijf over van de oorspronkelijke eigenaar. Dat de zaak „verliep" kan men niet aan de Eyre's verwijten. De grond gaf immers geen goud meer! Er zit nu nog een enkele stamgast in het lokaal, waar oude prenten op de muren herinneren aan de tijd, toen het hier vol rumoer en leven was. „Hij was één van de gelukkigen hier", vertelt mij één van deze stamgasten. Snowy Freeman, wanneer ik een grote reclameplaat voor „Holter- mann's Life Preserving Dorps" be kijk. „MUUR VAN GOUDA [im Fenton is geen bezoekers ge wend; met enige bevreemding heeft hij me uit het beekje zim op duiken. Doch de eenzaamheid heeft Jim de gastvrijheid niet doen verlie zen en al biedt zijn hut van gegolfd ijzeren platen weinig ruimte, er is dadelijk een uitnodiging een paar dagen bij hem te blijven. Neen, rijkdom heeft Jim nog niet gevonden en met zijn 69 jaren is er niet zoveel kans, dat hij die nog zal ontdekken. Maar toch, eens pikte hij Han meteen proviand inslaat. Bij zulk een tocht schoot onlangs in het gras een slang recht overeind en beet Jim in zijn arm. Maar hij cureerde zichzelf waartoe Jim alle middelen steeds bij de hand heeft, en hij kwam er goed af. jullie Nederlanders zijn goede pio niers", zegt Jim, welk oordeel hij grondt op hetgeen hij las ov?' de op bouw van Amerika. Van de emigranten ln Australië weet hij weinig af! Ik weet niet of goud zoeken pio niers werk is, maar in elk geval is het een bezigheid, welke voor de meeste emigranten niet erg aantrek kelijk zal zijn! Zestig jaar geleden kwam Jim met zijn vader vanuit Denemarken naar Australië, aangetrokken door het goud; hij is er niet rijk door gewor den. En later is Jim „afgezakt" naar Napoleon Riff. HOUWEEL EN WASBLIK O et enige materiaal dat deze goud- graver van de oude stempel ge bruik» is, een pikhouweel en wasblik. Met het houweel maakt hij de grond los in de bedding van het beekje; schept er wat aangeslibt zand en steengruis uit waarna hij dat door het stromend water laat uitspoelen. Als het goed is, blijven op de bodem van het blik dan wat glinsterende roodachtige schilfertjes achter, welke gouddeeltjes bevatten. De tijd dat men goudkorreltjes op raapte en met een handvol ervan des avonds de verteringen in het hotel betaalde, is voorbij! Op de terugtocht passeerde ik di verse oude vindplaatsen van goud. Diepe kuilen waren gegraven; zij droegen alle kenmerken van de haast waarmee gewerkt werd. Vervallen hutten leggen nog getui genis af, dat men zich om de accomo date niet had bekommerd; het ging om het goud. De deur van de meeste hutten heeft men achter zich open gelaten en ze zal in de verroeste hengsels blijven knarsen, totdat de natuur het sloop werk heeft voltooid. discbe colonne, uitgeruet met tw«« auto's en vervoerd door de lucht, in geval van nood hebben xal. Ander zijd» herinnert men zich de hierbo- vengenoemde „Packets" van de U. 8. Army uit de dagen na de watersnood; toestellen waarin vrachtauto's kun nen binnenrijden en er hun lading lossen en aldus een 24 ton in de buik van de luchtreus neerzettend een voortreffelijke vervoerscombinatie vormen. Er zijn zelfs ook vliegtuigen waaronder kolossale vrachtkisten worden aangehaakt, waarmee het sy steem voorbereid wordt, dat men gro te trucks eenvoudig vleugels geeft. GEEN VLIEGENDE SCHEPEN! (Van onze luchtvaart-medewerker) UK ZIJN TEGENWOORDIG heel wat vliegtuigen in de lucht ,die al het draagvermogen van kleine vaartuigen hebben. Wij kennen deze luchtreuzen nauwelijks voor velen was de eerste kennismaking op Valkenburg, met de „flying Packets", de Amerikaanse legervliegtui gen, die boven Zeeland geholpen hebben doch in de U.S.A. zijn ze reeds jaren ingeburgerd. geen experimenten meer. Wel zijn ze alweer gegroeid, want bijvoorbeeld de Flying Boxcar van Fairchild (de C-119)" is in vele delen van de wereld ENE VIJF beroemd geworden Boeing Strateliners van Trans World Airline hadden tien jaar gevlogen, toen de Amerikaanse maatschappij ze (nog niet lang geleden) verkocht aan de Franse onderneming Aigle Azur, die ze thans voor diensten boven In- do-China heeft ingezet. Dit vijftal heeft de tweede wereldoorlog door staan, ontelbare tonnen vracht en he le regimenten troepen vervoerd, daar bij in totaal rond veertig millioen ki lometer afleggend zonder één onge luk, zonder een „schram" zelfs. Dit ter illustratie van de bedrijfszekerheid van het moderne, grote vliegtuig, mits dat maar een goede verzorging ge niet. Die luchtreuzen zijn dus volstrekt Liet is me niet helemaal duidelijk geworden, of die Holtermann zijn „levenselixer" aan de goê (en *wade!) gemeente van Hill End probeerde te slijten vóór het ontdekken van zijn fortuin of daarna. Men weet °chter te vertellen, dat die „leven beschermen de tabletten" Holtermann in finan cieel opzicht het leven niet hielpen verlengen; men had er geen animo voor. Goud was belangrijker! Maar de plaat waarop een bejaard man bij een groene boom staat afge beeld zit nog aan de muur in „The Royal". Holtermann, een Duitser die in de „goldrush'-periode naar Australië ylde, vond in Hill End zyn fortuin, toen hij October 1872 op 130 voet diepte, een „gouden muur" van pi.m. twee meter breed ontdekte. Er kwam een stuk goud van pl.m. 600 pond ge wicht naar boven, hetwelk Holter mann tot een ryk man maakte. De goudvoorraad was daarmee niet uitgeput. Holtermann heeft het in zijn later leven tot lid van het Parlement gebracht. Doch dit had vermoedelijk niet met het goud te maken..., „CHINA-TOWN" EN „GERMAN-TOWN" Jn elk geval, Holtermann's goud vondst veroorzaakte dat een nieu we stroom fortuinzoekers langs de oude, bochtige weg door de bergen trok. Ze kwamen uit vele landen; er ontstond zelfs een „China-town" en „German-town" in Hill End. Want toen men meende dat er geen goud meer aanwezig was, kwamen er pl.m. twintigduizend Chinezen, die nog heel wat goud opspoorden. Men vindt thans nog de resten van de elf opium-kits, welke in Hill End ver rezen. In zijn tijd moet Hill End millioe- nen pounds aan goud waard zijn ge weest. Maar dat is nu voorbij. Het is er stil in de straten en de eigenaar van de enige winkel welke het plaatsje nog rijk is, heeft veel tijd voor een praatje. Enkele schilders en artisten hebben in Hill End hun intrek genomen; er gaan geruchten dat een Amerikaanse onderneming nog eens een „diepr gaand" onderzoek naar goud wil doen. Misschien zie ik nog wel eens een ander Hill End BIJ DE GOUDZOEKER nPOEN DE THANS REEDS gepensionneerde bovenmeester Frans anssens van de Langeweg in Kruisland nog maar een man neke was van een jaar of acht, mocht hij met zijn moeder eens mee naar Antwerpen, de woonplaats van oud-oom Nicasius de Keyser, een van de meest vermaarde schilders van de Vlaamse Schoo beroemd geworden door zijn historische doeken, die op dit ogenblik nog prijken in de schone zalen van Koningin Juliana's paleis. Beroemd, omdat naar Oom Nicasius de Antwerpenaren de Keyserlei noemden. Meester Janssens deed in Antwerpen de eerste en wel zeer merkwaar dige ervaring op van zijn leven. Hij had als Kruislander altijd met groot ontzag en eerbied horen spreken over koningen en keizers, hertoeen en baronnen. Toen de meester bij oom Nicasius aan tafel zat en genoot van de limo nade kwam er een bediende van de schilder binnensnellen met de mede deling, dat de groot-hertog van Luxemburg Nicasius wilde spreken. Oom Nicasius antwoordde, zo herinnert zich meester Janssens nog le vendig: „Best, zeg maar tegen de hertog, dat hij morgen terug kan ko men!" en vooral in Korea een geliefd ambu lancetoestel geworden, waarmee als „standaard"-lading het volgende ver voerd wordt: 2 ziekenauto's (leger model), tien mannen, twintig draag baren en twintig zware kisten met instrumenten en andere medische uit rustingsstukken alsmede medicamen ten. Dit is dus een volledige, uitste kend georganiseerde medische een heid, die ineens gebracht kan worden naar elk punt op de wereld, waar slechts een vliegveld is. Men kan zich voorstellen, welk een immense waarde een dergelijke me- DEZE MATERIE van het lucht- vrachtvervoer wordt de mens bij zonder vernuftig, doch juist in de laatste tijd begint hij tevenc in te zien, dat er een practische limiet ge steld moet worden aan zijn bouw- lust: het heeft geen zin de vliegtuigen steeds groter te maken, een ontwik keling, welke men enkele jaren gele den altijd r.og voor ogen had, maar waarvan men terug komt, nu de eco nomen aan het cijferen zijn gegaan. Zy zyn daarby tot de conclusie ge komen, dat er een sterke analogie be staat tussen de scheep- en de lucht vaarteconomie: als een schip groter wordt dan een bepaalde tonnenmaat is het niet meer rendabel te exploi teren; de bedrijfskosten zyn dan te hoog geworden. Zodanige, onrendabe le schepen zijn wel in de vaart, zoals de beide trotse Britse zeekastelen, de twee Queens; zoals ook de grote Fran sen en de nieuwe Italiaan, die het Oceaanverkeer onderhouden. Scandl- naviërs en Nederlanders daarentegen zijn altijd verstandige reders geweest; vlagvertoon wilden zy niet betalen en daarom bouwden zy hun schepen nooit boven de rand van het rende ment uit. De luchtvaart is zo snel gegroeid, dat er als het ware een natuurlijke tendenz kwam, om de vliegtuigen niet alleen sneller, doch ook steeds groter te maken. Experts menen, dat thans qua grootte het vrachtvliegtuig zijn rendementsgrens bereikt heeft. Dit is natuurlijk een onverwachte rem op de fantasie van de mens, die zich een toekomst voorstelde met vliegende Oceaanschepen, doch die richting schijnen wij toch niet te zullen uit gaan. Vandaag zijn ze al groot ge noeg, de vliegtuigen, en morgen wor den ze werkelijk niet groter, aldus concludeert een dezer dagen versche nen rapport over de toekomst van het luchttransport. JK heb nu een groot huis", schrijft oud-kapitein Jan Kup uit Manitoba. en hij mag er trots op zijn. want het is het werk van zyn eigen handen. Deze vroegere Bredanaar behoort niet tot het slag der gewone emigranten, eer tot het type van de oude pioniers die zich in barre streken neerlieten om er zelf een nederzetting te stichten. „Nu dacht ik", vervolgde hy, „dat er wellicht enkele Amerikaanse jagers belang in zouden stellen om hier eens te komen jagen. Met een watervliegtuig is het tenslotte maar even en je kunt achter mijn stal landen." over de 49e parallel. Intussen hoop ik de burgemeester, de gouverneur en het Oranjecomité nog eens hier te zien. Kan het bier niet een beetje minder best gemaakt worden voor 'n tijdje? What about it, TJiree Horse shoes WEL ARTISTIEK MAAR. het vierkant is er maar liefst een twaalftal dat niet lezen of schrijven kan en de andere zes maken het al niet veel beter. Maar ook in andere districten is het niet best. Waar dat nu aan ligt, is mij niet duidelijk. Ligt het aan het onderwijssysteem, aan de onderbetaling van de leerkrachten, aan de onverschilligheid der ouders? Ik vermoed dat het een combinatie van alles is. „ZIJ" IS NORMAAL lid NICASIUS DE KEYSER W ,V,\ \U V.\S YRWWK sella TELGHUrS P r,HHAYF.M "i SA-NtYUJT t 't- Ac' AN G..' f. A'f |.i,. -f «Tt< Ut t. 11»>«- r+o '.j ".+V (M 'v „j CI«' t+\ 'c Ijk- V I" f-Mt -n .)4>vv'X h\v|! tgA G> f'. v ité+A toin Ju rif-l. Tk had de burgemeester, de gouver neur van de K.M.A. en 't Oranje- comité al eens uitgenodigd te komen jagen, maar die zie je niet. Het is mij een raadsel wat ze terughoudt, wel- licht hebben ze geen jachtakte of 't bier is weer te .j^est. Maar ik heb ten slotte me dan maar gewend tot de burgemeester van de oudste Neder landse nederzetting in het Zuiden, nl. de burgemeester van New-York. Mr i Impelletieri. Deze heeft de zaak op 1 echt Amerikaanse wijze afgedaan in uiterst snel tempo en als het zo door- i gaat, kan ik hier ook beginnen met een privé vliegveld aan te leggen in het jachtseizoen, j Tja die Amerikezen. Ik had hier zo van alles te kort in de school en voor de mensen hier. Het begon me te vervelen en ik startte via enkele vrienden van mij in de States een hulpcampagne. En alles wat er nu maar los of vast zit, wordt gestuurd. Ik kom nog een hoop te kort, maar dat ik met mijn schooltje al een flink eind opgeschoten ben, heb ik in hoofdzaak te danken aan de hulp van mijn Zuiderburen. Je kunt van alles over de Yanks zeggen wat je wilt, maar ze hebben een groot hart en., ze werken snel. God zegene die lui Tim Fenton aan de „Antonio Creek", J nabij het „Napoleon Riff, vertelt mij dat men in de buurt van zijn hut voor 1400 pounds aan goud heeft ge vonden. Dit feit houdt hij voor ogen bij zijn dagelijks speurwerk naar wat stofjes goud. Doch daarvoor leeft hij dan ook ruim veertig jaar in volmaakte af zondering van de wereld. „Napoleon Riff" is niet zo gemak kelijk bereikbaar. Over het land niet, omdat het „crossen" van berggebied f)IT VERHAAL is tekenend voor de vitaliteit van de oude bovenmees ter, die ondanks zijn 76 jaren nog altijd vele liefhebberijen heeft. Van ook Nicasius, die Ridder werd in de Leopoldsorde, begiftigd met de Pool ster van Zweden, de Nederlandse Leeuw en talrijke andere vorstelijke onderscheidingen, erfde meester Jans sens zijn grote liefde tot de kunst en alles w«t daarmee samenhangt. Oom Nicasius schonk hem ook de liefde voor het verleden. Op deze wijze werd meester Janssens een beoefenaar van de heemkunde. Hij interesseerde zich in het bijzonder voor de geschiedenis van zijn uit Zantvliet afstammende familie en hij hield zich niet minder bezig met de historie van Kruisland. Dit alles echter was slechts bijzaak om meester Janssens in het kader van de dorpsgemeenschap tot een merk waardig mens te maken Hij bewoog zich op velerlei gebied. Hij had er alle tijd voor. De bovenmeester huwde niet en kon al zijn vrije tijd na school besteden aan zijn liefhebberijen. HIJ KAN ALLES MEESTER FRANS JANSSENS Hij huwde niet en had veel vrije tijd. F)IE LIEFHEBBERIJEN groeiden met de jaren uit. Meester Jans sens was de eerste, die in Kruis- werkwyze van het slot natuurlijk per- land een radiotoestel opdeed. Het was een accu-toestel, dat werkte op ge lijkstroom. De meester zou zijn aard hebben verloochend, indien hij het hele ding niet van A tot Z uit elkaar had gegooid. Dit bracht hem op de idee voortaan radio's te gaan bou wen. De wisselstroom-toestellen de den hun intrede en de meester bouw de radio's. De boeren van het dorp kwamen bij hem aan. Zij kochten de gemaakte toestellen van de meester op en prezen zijn vakmanschap. De meester liet het niet bij radio's alleen. Zijn liefde ging vooral uit naar de klokken, horloges en wek kers. De mensen van het dorp heb ben het waarschijnlijk aan Frans te danken, d'at er nooit of te nimmer een horlogemaker zich vestigde. De meester repareerde de mechanismen voortreffelijk. Hij wist zelfs een letterslot van een brandkast om te bouwen. Een boer had op een koopdag een brandkast gekocht. De oude eigenaar kende de BIDPRENTJE VAN OOM NICASIUS Naar hem werd de Keyserlei genoemd. fect. De boer vond dit niet prettig en aldus was het meester Janssens' taak het slot te veranderen. Frans had er weken werk aan, maar het lukte. Al deze dingen zorgden er wel voor, dat meester Janssens' naam in het dorp een klank kreeg. Schrijfmachi nes, sdoten, alles werd naar de mees ter gesleept, die tussendoor precies de standen van zon en maan bijhield en elke maansverduistering weken tevoren aankondigde. Bovendien was en is de meester correspondent van de vereniging voor oudheidkundig bodem-onderzoek. Last but not least is de meester re serve-organist en deken van het zangkoor. Volgend jaar viert hij zijn 70-jarig lidmaatschap van de vereni ging Sint Cecilia. De meester nam in 1884 voor het eerst aan het teerfeesl van het zangkoor deel. Hij weet nog goed, dat de leden zoveel vis aten op dit feest, dat Rikus Schouten de gra ten met de riek naar buiten schepte. TV/Tijn dank nog, nu ik het er toch over heb, aan de Drie Hoefijzers met de directeur voorop, voor de mooie kalender in de Engelse taal, die in de school hangt en voor de Neder landse uitgave, die thuis hangt. Ik had me al op die kalender gespitst, maar het is een teleurstelling gewor den, al moet ik zeggen dat de nieuwe erg artistiek is. Maar die van vorig jaar, met die kleurige jonkvrouwen werd hier meer geapprecieerd. De mannen hier die speciaal met mij in de school kwamen praten daarvoor stonden dikwijls minuten te peinzen voor die prachtplaten. Ik dacht al dat ik ze cultureel aan het opvoeden was en nu komt er iets zwaar cultureels en.... weg is de aandacht. Ook voor mij was het een harde klap. Laten we hopen, dat 1954 ons weer wat in het oude genre verschaft. Je bent natuur liefhebber of je bent het niet. Nu we het toch over cultuur hebben moet ik even opmerken, dat het soms pathetisch is om te zien hoe hier over het algemeen gelezen en ge schreven wordt. Nu moet ik toegeven dat ik wel een van de ergste dis tricten heb. Van de 18 gezinnen, die onder mijn district vallen een dis trict is zoiets als Breda-Roosendaal in LJet valt op dat als men hier over 'n onderwijzer spreekt, het altijd als een „zij" wordt besproken. Een vrou welijke onderwijzer is hier iets nor maals en een mannelijke een hoge uitzondering, afgezien dan van de grote stad en topkrachten. Ook hier zal de betaling wel veel schuld heb ben. Het resultaat van al deze vrou welijke krachten is een ontzaglijk verloop, vooral op het platteland. Rijke boeren, die amper lezen en schrijven kunnen, lopen hun hakken scheef en er is hier toch al een ont stellend tekort aan dames. Ik heb hier de meeste onderwijzeressen in de buurt in die anderhalf jaar al zien sneuvelen op het huwelijksslachtveld en ik behoef er niet aan toe te voe gen, dat dit verloop funest is voor 'n behoorlijk onderwijs, vooral in zulk een gecompliceerd'" bevoikingsmen- gelmoës als hier. 5 CENT PER KONIJN Advertentie) Nadat de Russische revolutie in 1917 een einde maakte aan het tsaristisch bewind, kwam een periode van onzekerheid en onlusten de Sovjet-Unie te voor schijn. Het duurde tot 1936 eer de Sovjet-Unie ge heel geconsolideerd was. Bovenstaande kaart geef' de verschillende phasen van deze periode, die word afgesloten met de sovjetisering van de Nomadenvol keil uit Kirgizistan en Kazakstan. In dc loop van de tweede wereldoorlog werdc Karelië, de Baltische Staten en Moldavië in de Sov jet-Unie betrokken. Na de tweede wereldoorlog begon de Sovjet-Unie 'aar macht buiten de grenzen uit te breiden. Als cvolg van het Verdrag van Potsdam kwamen d<- >ost-Europese landen in de machtsfeer van de Sov- sts, waaruit Zuid-Slavië zich in 1951 losmaakte. Nadat de Chinise communisten de Chinese natio alisten volkomen uit het grote rijk hadden ver "ongen, gingen zij een bondgenootschap aan met dc ovjet-Unie, waarmede het machtsgebied van dc Sovjet-Unie aanmerkelijk werd vergroot. Tk kreeg van een nichtje 'n briefje dat ze met Kerstmis drie, zegge en schrijve drie konijnen hadden ge geten. En dat, moet je horen, terwijl je eigen dochter druk bezig is met stropen wat geld bij te verdienen. We hebben hier namelijk de vette jaren voor de konijnen. Elke zeven jaar wordt het hier zo bar, dat de natuur een handje meehelpt en de konijnen uitdunt met een of andere ziekte. Afijn, ze zijn nu nog zo gezond als 'n vis en een knaap uit de buurt kocht ze hier op voor vijf cent per stuk. Mijn dochter Tilly is toen ook als 'n volleerd stroper aan het stropen ge slagen. Ik wist niet eens, dat ze zulk een puike strikkenzetster was. Ze heeft er een paar dollar aan verdiend maar toen was de markt overvoerd. Die knaap zat op een gegeven ogen blik te houden met 30.000 konijnen. Het was een complete berg, waar je niet overheen kon kijken. Ik heb wel een half uur naar zijn klachten moeten luisteren en op het einde barstte ik zelf ook in tranen uit. We hebben er toen gezamenlijk maar een recht uit de fles, die hij als goed Ca nadees bij zich had, op genomen. Ko nijnen eten doen we hier practisch niet. We stropen de huid er af en ko ken ze voor de kippen of geven ze rauw aan het varken. Het is puik voer. Probeert u het ook eens. Er zullen er in het Mastbosch nog wel wat zit ten. VOETBAL-SUPPORTERS J\Jog steeds spel ik de oude kranten, die verschillende lui me nog wel eens sturen. Ik zie, dat NAC 't niet zo best maakt en dat Baronie weer wat moeite doet. Ais je dat zo leest, bekruipt je nog wel eens het verlan gen om nog eens langs het lijntje te staan. Je kon er zo heerlijk je opge kropte zenuwen kwijt met grote brullen aan het adres van spelers en scheidsrechters. Hier kan ik dat even goed en nog veel beter, maar niemand reageert er op en dan is de lol er ten slotte af. Maar in elk gevat wordt er in Nederland nog gevoetbald, ook al is het dan zonder mij als supporter. Het is ook altijd amusant de adver tenties te lezen. Een hoop lui hebben altijd wat te koop aan te bieden, wat ik nodig heb, maar het is altijd des avonds na zes uur, net wanneer ik geen tijd heb om langs te komen. Is hierin geen mogelijkheid om harde dollars te verdienen in Nederland? We zijn zo zoetjesaan alweer aan *t eind van de winter geraakt. Binnen niet al te lange tijd komt er weer een nieuwe stroom emigranten om lief en leed met ons te delen. Mocht er soms een bij zijn die deze kant op komt dan houd ik me aanbevolen voor bezoek elk uur van de dag en ook des nachts. Aan allen, die eerstdaags hier voor de eerste maal voet aan land zeiten wens ik in 1953 veel voorspoed maar nog meer een goeie ruggegraat bij de eerste harde porren.

de Stem | 1953 | | pagina 3