Vruchtbaar incident? Wat U ook probeert TRIUMPH triomfeert SPANNING IN DE COMPETITIE DERMA Pagblaü üle j^ïem allerminst geluwd De Wegenwacht en de baby KEUZE COMMISSIE OP ZOEK Alliance-De Baronie de wedstrijd in 2 B De Krachtproef Wal een Wonderlijke Wereld MUITERIJ in Sovjet-eenheid RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 13 MAART 1953 3 HAAGSE BRIEVEN GEEN OEFENING WEGENNS GRIEP De wording van Europa Pijnlijk geschil De beste 80"' Virginia Even op de tanden bijten: NAC en RBC Opvoedend F boorden LIET GEORGANISEERDE over leg tussen regering en ambte naren, tussen departement en organisaties van Overheidsdienaren past volkomen in de sfeer van een democratisch staatsbestel. Immers, het wezen van de democratie is: eerbied voor de menselijke persoon en zijn gemeenschappen, respect en begrip voor zijn werken en streven. De overheid zal daarom uit res pect voor haar ambtenaren en voor hun organisaties, voor de wensen van de ambtenaar, die collectie! to uitdrukking worden gebracht doo de ambtenaren-organisaties, ke nis willen nemen van die vei a - gens en met deze organisaties ovei de mogelijke bevrediging daarover in overleg willlen treden. Uiteraard is er een groot verschil naast de overeenkomst die be staat in het dienen van. k®* belang tussen het uitgangspunt van de gesprekpartners. De afvaardigingen der organisa ties hebben primair op te komen voor de belangen van hen, wier vertrouwen zij verwierven, de over heid zal deze belangen allereerst zien in het licht van het algemene belang. i De verlangens der overheidsdie naren ^zullen niet steeds geheel of maar ten dele verwezenlijkt kun- 'nen worden; desondanks kan het overleg vruchtbaar zijn, als de over heid de organisaties van de rede lijkheid van haar houding kan overtuigen. Het zal soms nodig zijn, dat het de ambtenaren lange tijd kost, alvorens zij tot bevredigende resultaten geraken, maar steeds mag van hun zijde de eis gesteld worden, dat het overleg niet gede gradeerd wordt, dat het de naam van overleg met reden blijft dragen. ]7R WAREN in de kring der over heidsdienaren de laatste jaren ernstige klachten over het ge organiseerd overleg, zoals bijv. ook in de kring der leraren. Eindelijk, na de begrotingsbehandeling van 1952, toen het vraagstuk der mid dengroepen in het bijzonder door de K.V.P. aan de orde was gesteld, scheen het nu goed te zullen gaan met het overleg. Er kwam vertrou wen. Totde minister van Bin nenlandse Zaken de vorige week in de Eerste Kamer een aantal alge mene mededelingen deed over dit overleg en de organisaties daarop een vrij felle reactie demonstreer den. Zij spraken over onjuiste me dedelingen, over onjuist optreden van de minister. Met name schenen de organisa ties geprikkeld over het feit, der zij het beperkte en algemene mededelingen zelve, want er was blijkbaar afgesproken, dat voors hands geen enkele mededeling over het overleg zou worden gepubli ceerd. Een bepaalde onjuistheid, die gesignaleerd werd, is overigens rui terlijk door de minister erkend in zijn antwoord aan de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begro ting. Maar niet alleen de organisaties waren geprikkeld, terwijl er ein delijk weer vertrouwen scheen te komen in het overleg, maar even geprikkeld toonde zich de minister over de publicatie der organisaties en over de wijze, waarop sommige dagbladen deze publicatie hadden „opgemaakt". Boos wierp hij één dier kranten tijdens de behandeling der zaak in de senaat vóór zich op tafel, zich in deze geest uitlatende: En dit is niet eens „De Waarheid". Hij laakte het optreden der orga nisaties en had de heren liever zien verschijnen in zijn werkkamer in het Torentje dan hun reactie te moeten lezen in de dagbladen. Een volkomen begrijpelijke houding van de minister, die het goed meent met het Overleg. En die zich in zijn mededelingen over dit overleg toch wel zeer beperkt had en zich zeer algemeen had geuit. Zou het echter ook mogelijk kun nen zijn, dat de heren, buiten des ministers wil, hem bezwaarlijk vermochten te bereiken? En van de andere kant: waren de ambtenaren inderdaad te gevoelig ten opzichte van 's ministers mededelingen? Of was de gevoeligheid niet zonder re den de laatste jaren zo toegenomen, dat deze druppel de emmer liet overlopen? i #:i LIET BOVENSTAANDE vormde een merkwaardig incident, dat enerzijds niet opgeblazen moet worden, maar dat anderzijds wel aandacht verdient. En de minister (c.q. zijn departementsambtenaren, die bij het overleg betrokken zijn) èn de geprikkelde organisaties heb ben elkaar vermoedelijk beter leren begrijpen, hebben nu scherp voor ogen welke gevaren er in een on voldoende onderling begrip schui len; beide gesprekpartners zullen zonder eigen positie te miskennen nu een efficiënt overleg nastre ven en hun houding met het oog daarop zuiver bepalen. Er kan iets goeds voortkomen uit het incident. Wat het overheidspersoneel be treft, het herstel van het georgani seerde overleg met de leraren mo ge hen duidelijk doen inzien, dat het deze regering blijkbaar ernst is met de toepassing van het over leg. CEN A.N.W.B.-wegenwacht trof de- zer dagen ter hoogte van Bad hoevedorp op de rijksweg Amsterdam Den Haag een auto aan, die een ernstig mankement aan de drijfstang had opgelopen. Hier kon slechts een garage uitkomst brengen. Hij kon echter op een heel ander terrein de veelzijdigheid van de W.W.-hulp de monstreren. In de auto bevond zich n.l. ook een huilende baby van enkele maanden, die hoog nodig moest wor den gevoed. De onverwachte pech had het reisplan geheel in de war ge stuurd en hoewel de inzittenden wa ren uitgerust met een flesje baby- voedsel, was er nergens een huis in de buurt om dit op de gewenste tem peratuur te brengen. De Wegenwacht wist uitkomst. Voorzichtig nam hij het flesje over, sprong op zijn motor en raasde weg naar een van zijn te lefoon-adressen langs de route, waar hij in allerijl de kostbare inhoud op temperatuur bracht. Tien minuten na zijn vertrek was hij alweer terug en kon hij vertederd gadeslaan, hoe de kleine passagier gulzig zijn „maal" naar binnenwerkte. Die pechvogel was in elk gevat ge holpen! YY/OENSDAGAVOND zou in de W buurt van Amby bij Maastricht een oefening worden gehouden van de Nationale Reserve contra eenheden van het Maastrichts garnizoen. Wegens een groot aantal griepgevallen onder de Maastrichtse militairen is de oefe ning echter afgelast. Advertentie) Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek CR IS AL MEER op gewezen, maar het verschijnsel verdient voortdurend de aandacht: Bij de wording van het nieuwe Europa zijn de christen-democraten de stu wende krachten, terwijl de sociaal democraten elkaar telkens vinden in een afremmend nationalisme. Bij de eindstemming over het Statuut van Europa kwam dit weer typisch tot uiting. De Duitse christen-de mocraat Strauss riep uit: „Wij moe ten de duivelskring van het natio nalisme doorbreken". Hij vond war me instemming bij de Fransman Teitgen van de M.R.P. Maar de Franse socialist Mollet onthield zich van stemming, en had maar liefst „neen" gezegd, eensgezind met de Duitse socialist Ollenhauer. Zo blijkt weer, dat Europa het moet hebben van de principieel Christe lijk gefundeerde politiek en niet van het socialisme, dat een vaste principiële grondslag mist. QP 28 MAART a.s. moet de Par tijraad der K.V.P. in speciale vergadering bijeen komen om een netelige persoonlijke kwestie te behandelen. Toen Mej. de Waal staatssecretaresse was geworden, ontstond er 'n vacature in de Twee de Kamer. Mej. de Waal bezette 'n z.g. kwaliteitszetel en wel als des kundige op het terrein van de bui tenlandse politiek. Er stond ook een plaatsvervangster voor haar op de lijst, mej. mr dr de Vink. 't Partij bestuur had verwacht, dat de bo ven haar geplaatste candidaten nu zouden bedanken, om aldus geen verandering te brengen in de struc tuur der fractie. Mr Roolvink, die vlak na Mej. de Waal op de lijst stond, bedankte echter niet. Hij nam zijn benoeming reeds aan en werd beëdigd als Tweede-Kamerlid. Hij redeneerde: Ik ben wettelijk geko zen. Daar kan geen partijreglement iets aan veranderen. Bovendien blijkt die buitenlandse deskundig heid van Mej. de Waal maar een wassen neus te zijn. Ze werd im mers staatssecretaresse van Onder wijs! Er komt bij, dat Mr Roolvink als Kamerlid vroeger'ook dikwijls bui tenlandse aangelegenheden behan delde. Nee, zegt het Partijbestuur, geest en reglementen van de partij spre ken een duidelijke taal. Het is ook altijd zo geweest, dat kwaliteitscan- didaten door hun plaatsvervangers werden opgevolgd. Dit pijnlijke geschil nu, krijgt de bijzondere Partijraadsvergadering te behandelen. Advertentie) LJET VOORNEMEN VAN DE KEUZE COMMISSIE en haar collega's van de Technische Commisie, mitsgaders de regionale „scouts", om komende Zondag eerst nog eens hier en daar rond te neuzen naar spelers, die wellicht in aanmerking zouden kunnen komen voor een plaats in het Nederlands Elftal, dat Zondag over een week te Amsterdam tegen de Zwitsers aantreedt, zal ongewijfeld voor de candidaten, die er links en rechts bij de clubs te vinden zijn een stimulans vormen, om extrai hun best te doen. Wij betwijfelen echter, dat de Keuze-heren ontdekkin gen zullen doen, want het is wel jammer het te moeten bekennen, maar grote voetballers zijn we op het ogenblik niet rijk. Die worden overigens precies als vroeger geboren! Spijtig, dat dit tegenwoordig in zo geringe mate het geval is. Overigens zal het van de jeugd moeten komen inderdaad maar daarnaast zal het allereerste vereiste zijn, de training op te voeren, terwijl grotere opofferingen dqg spelers niet zul len kunnen worden gemist. Wanneer clubs en spelers bereid zijn aan deze twee hoogst belangrijke factoren te voldoen, mag in de toekomst verbetering der bestaande kwaliteit, die zeer aan de lage kant is, wor den verwacht. In welk geval het ook minder moeite zal kosten om een sterk Oranjeteam samen te stellen. 26) door Nico J. P. Smith - meneer behandelde je dus frh,mrrt°® am je dan toe' die schuurdeur van hem stuk te maken? Henk uit nodig' brengl Ja, dat klopt. Het was om koffie te doen, zegt de rechter rustig. - jl vader heeft een café, niet? Is dat "Het Dorstige Hert?" ds" 1161 Mooi, dus vader heeft koffie no dig en vraagt jou, die mee te bren gen. Is het zo gegaan? Nee, zo was 't niet. Ik hoorde 't toevallig, zegt Henk, die het. ondanks de vriendelijke toon van de kinder rechter toch weer benauwd krijgt Sprak je vader er met iemand anders over? vist de rechter. Jawel, meneer. Met wie dan wel? Henk zwijgt. Moet hij nu zeggen, dat hij hoorde, hoe vader er met eeri chauffeur over sprak? Moet hij z'n vader er nu bij lappen? Dan schiet hem de wijze raad van z'n begeleider te binnen, dat hij maar rond voor de waarheid moet uitkomen. Ik wist, dat Blankers koffie in z'n schuur had en vader had een baal nodig. Drinken ze zó veel koffie in dat Dorstige Hert? doet de kinderrechter verbaasd. De meneer die naast de rechter zit, fluistert hem iets in en Henk hoort hem antwoorden: „Allicht". Henk heeft op die vraag over het koffiedrinken geen antwoord hoeven geven. Hij weet heel goed, dat de kof fie voor de smokkelhandel was be stemd. maar het lijkt hem verstandi ger, dit niet te zeggen. De rechter zit nu heel zacht met de meneer te praten zo zacht, dat Henk er niets van kan verstaan. Maar dan richt hij zich plotseling weer tot de jongen, die in angst en vreze voor het hekje staat. Wij zullen eens nagaan, in hoe verre grote mensen hier de hand in hebben gehad. In afwachting daarvan is het beter, dat je voorlopig niet naar huis gaat. maar nog een poosje in het observatiehuis blijft. Je begrijpt, dat je heel lelijk hebt gedaan, door een poging te doen, je werkgever te be stelen. Want als het aan jou had ge legen, daw was de baal koffie dien avond uit de schuur van Blankers verdwenen dat zal je me moeten toegeven. Henk knikt. Als hij nu zou praten, zou hij in tranen uitbarsten en dat wil hij in geen geval. Wij zullen nu eens nagaan, hoe ic je in het observatiehuis gedraagt, gaat de rechter verder, en dan zul len we over een maandje nog eens z,rTl .wot we met jc moeten beginnen. Een maand in die schoenmakerij., om mee te beginneneen maand Jang te wo-den Getreiterd door de rooie, die zich "neneer" laat noe men. Een maand "-ng opgesloten.... Dan trekt Henk dp stoute schoenen aan. Mag ik n,0g wat vragen, me neer? i- ^flwiriijk mag hij -at vragen. De kinderrechter leunt achterover en luis tert welwillend, als Henk zegt: TN de eerste klasse C. is het nu zo- ver dat B.V.V. mede-koploper' met Sparta is geworden. De Bosschena ren hebben vier punten minder ver zameld dan de leidei-, doch zij speel den één wedstrijd minder, zodat alles mogelijk blijft. Beide candidaten heb ben een uitwedstrijd: B.V.V. reist naar V.V.V., tenvi.il Sparta te gast is bi.i Brabantia. De thuisclubs staan het ongunstigst voor de winst. Willem II zal op eigen grond wei winnen van S.V.V. en ook M.V.V. doet dat contra Theole. Excelsior krijgt echter een harde noot te kraken tegen het be zoekende Sittardia. Emma laat zich in eigen omgeving niet kloppen door Juliana en Longa zal wel weer eens een goede beurt willen maken: het geen contra H.B.S. moet kunnen. Het zijn niet bepaald gemakkelijke uitwedstrijden, welke N.A.C. en R.B. C. te verwerken krijgen. De Breda- naars gaan bi) A.D.O. op bezoek en de Roosendaalse oranjewitten bij Eindhoven. Nu onze eerste klassers er weer zo goed in zijn gekomen, mogen ze met minder „angst" de komende ontmoetingen onder het oog zien. In ieder geval gaan ze geen van beide kansloos op reis. Xerxes is op eigen grond tot alles in staat zoals dat heet. zodat P.S.V. een zeer warme ontvangst ten deel gaat vallen. Bley- erheide en Noad zijn aan elkaar ge waagd en Maurits en Limburgia op het moment min of meer eveneens. T.E.C. is niet kansloos te achten contra D.H.C.. doch Hermes D.V.S. zal Feijenoord de winst moeten laten. de tweede klassers Advertentie) 7 AL Kolping er in slagen bij T.O. F. succes te boeken en gelijk te komen met de huidige leider? Voor lopig menen wij van niet. Verliest Kolping inderdaad en wint Helmond bij R.K.T.V.V., hetgeen wel voor de hand ligt. dan neemt Helmond Zon dagavond de tweede plaats in. Wil- helmina speelt op eigen grond tegen Veloc; daar zit minstens een gelijk spel in voor de Bosschenaren. Sarto is niet kansloos contra schijndel. Wat gaat Desk er van maken bij Woensel? In ieder geval geen gemak kelijke opgaaf voor de mannen uit. Kaatsheuvel. De Spechten krijgt nog veel moeite met S.E.T. Drie hoogst belangrijke ontmoetin gen vermeldt het programma in 2 B. Daar is om te beginnen Dosko—m.o. C„ een plaatselijke ontmoeting, waarnaar in Bergen op Zoom altijd enorme belangstelling uitgaat. Het wordt als vanouds een spannend ge beuren. waarin Dosko vooralsnog de beste winstpapieren bezit. Dan in Roosendaal: AllianceBaronie. Voor beide clubs zijn de belangen zeer groot. Baronie moet winnen om zijn eerste plaats te behouden, terwijl Al liance door hetzelfde te doen in de rij der kanshebbers blijft. Groot is het krachtsverschil niet en alles blijft dus mogelijk. In Terneuzen speelt de club van deze naam contra Axel: een zuivere zeeuwsch-Vlaamse krachtme ting dus. Het wil ons voorkomen, dat de winstkansen voor de thuisclub een tikje gunstiger staan dan van die der bezoekers. de derde klassers Zou ik in dat huis niet naar de schoenmakerij hoeven? Ben je er al geweest? vraagt de -rechter. Henk knikt: Vanochtend. Dan heb je al gauw genoeg van dat vak. Wat zou je daar dan willen doen? In de keuken, zegt Henk haas tig. Hij begrijpt niet, waarom de he ren achter de groene tafel nu even lachen, maar de rechter zegt: Ik zal er eens met de directeur over praten. Dan komt de meneer die hem hier heeft gebracht na>ar voren. Hij maakt een buiging voor de heren en neemt Henk als een kleine jongen bij een hand meeterug naar het obser vatiehuis. NEGENDE HOOFDSTUK' IV/IEVROUW WESTRA. de echtgeno- te van de nieuwe directeur van het opvoedingsgesticht ..Voor land", is over haar nieuwe apparte menten niet ontevreden. Dc kamers zijn groter en ruimer dan in het oude huis er zijn er méér ook. Haar zoon Hein heeft nu ook een eigen ka mer gekregen en Jan, de oudste, is met het grote vertrek, dat hem is toe gewezen best in z'n nopjes. Het huis ligt geheel vrij. Met het gesticht er achter, met de paviljoens zoals ze dat noemen, heeft ze niets te maken. Dat was haar grote angst geweest: leven temidden van jongens die stuk voor stuk iets op hun kerf stok hebben jongens, die met de politie in aanraking zijn geweest d-ie hebben gestolen of erger mis schien. Het is hier wel rustig wonen.... rustig, maar ook erg stil. Mevrouw Westra loopt langzaam naair het raam en kijkt de tuin in, waar de maan een zilveren gloed over de bomen legt. Vreemd, zo'n tuin bij heldere maan. Je meent goed te kunnen onderscheiden, maar toch ziet -alles er anders uit dan over dag als de zon schijnt. Alles heeft nu zo'n geheimzinmig waasWat is dat voor een vreemde figuur, daar op padZe veegt even met de hand langs de ruit die een beetje beslagen is. Och, niks bijzondersnu ziet ze het: de schaduw van een tak, die wat grillig over h-et tuinpad valt. Heel in de verte ziet ze nog de lijnen van het hoge puntige hek, dat om het gehele landgoed loopt. Dat hek is nodig, om ontvluchten te voorkomen, heeft haar man gezegd. Het lijkt haar nogal on nozel, als ze een poging zouden doen om uit te breken. Daar zou de avond nu trouwens niet geschikt voor zijn, ofschoon de maan toch telkens achter een donkere wolk verdwijnt. Kijk. nu is er opeens weer heel ander licht over die tuin. Nu kon ze het hek plotseling niet meer zien, ofschoon ze toch heel goede ogen heeft. Ze staat voor haar raam en tuurt naar buiten. Dan glimt het licht weer door en het is of een donkere sluier heel zoetjes wordt weggenomen. Ja, daar ziet ze hun ingang ook weer. Toch wel prettig, dat ze een afzonderlijke ingang hebben dat ze de grote poort niet door hoeven om naar huis te komen. Dat geeft iets eigens, iets aparts. Dat is allemaal wel goed zo. Ze zou het vreselijk gevonden hebben, als ze dag in, dag uit met die ver oordeelden in aanraking was geko men. Dat zou n-iet goed zijn voor de tn 3 a, staat Oss voor een niet ge- 1 makkelijke opgave: de uitwedstrijd bij Zwaluw V.F.C. Deze kon wel eens een streep door de rekening halen enUno Animo dichter bij de lei ders brengen. Het is immers aan te nemen, dat Uno Animo bij O.J.C. wint. R.K.C. moet o.i. in prima vorm zijn om Hieronymus te kunnen slaan. Blauw Geel gaat natuurlijk alles in het werk stellen om Heusden winst af te snoepen, maar Heusden heeft de punten even hard nodig, dus Concordia zal te sterk blijken voor Gudok en W.S.C. moet thuis kunnen winnen van St. Michielsgestel. In 3 b. neemt de spanning aan de kop nog altijd toe: een kopgroep van vier met onderling weinig of geen punten- verschil en Dongen aap de leiding! S.C.O. heeft Baardwijk te gast, een geduchte kanshebber. De Oosterhou- tenaren zijn thuis vaak veel mans en een overwinning hunnerzijds zou ons niet erg verbazen. V.E.S. heeft ietsje betere papieren dan het bezoekende W.V.O. en precies zo staat het eigen lijk bij de gastheren van Virtus: B. S.C. De grote krachtmeting deze week gaat echter tussen R.W.B. en Dongen, voorlopig mag een draw worden voorspeld. Hero echter kan slechts weinig moeite hebben met Boeimeer. Het programma in 3 d. vermeldt dit keer slechts twee ont moetingen BiervlietVlissingen en Breskens—-R.C.S. De beide bezoeken de clubs gaan met de volledige winst naar huis terug. de vierde klassers F)E drie op eigen grond in 4 d. spe- lende clubs twee daarvan uit- gesproken staan gunstig voor de winst. R.K.D.V.C. contra Haarsteeg. Raamsdonk tegen Waspik en, in min dere mate: vlijmense Boys contra- Wit Zwart. In 4 F. Allien aller ogen gericht zijn op Gilze—Eundert. De bezoekers blijken thuis tot zeer goe de dingen in staat en Gilze zal heel erg op moeten passen, anders gaan de punten naar Zundert. want op een goede dag zullen de Zundertena- ren „uit" ook wel eens van zich doen spreken. R.S.V. behoeft niet van Ve- locitas te verliezen. Breda heeft op eigen grond een zege in het vooruit zicht contra Groen Wit. evenals S.A. B. contra P.C.P. Nu Hulst ..vrijaf" heeft in 4 h., kan Hontenisse twee punten van zijn achterstand inlopen op de leider: daartoe dient van ÏJzendijke te worden gewonnen. Bij OostburgKoewacht zijn de partijen aan elkaar gewaagd. R.I.A. kan ech ter P.S.K. kloppen. Sluiskil en Steen delen wellicht de winst, waarmee Aardenburg bij E.M.M. waarschijnlijk niet tevreden zal zijn. JN AMERIKA kunt u een nieuw soort pop voor uw kleine meid kopen. Het ding begint te schreeuwen wanneer men een lollie uit zijn mond neemt. Doorspelen, Heinz LIEINZ ARNTZ uit Düsseldorf, die onlangs zijn- wereldrecord door een Fransman zag bedreigd, wil het nu voorgoed gevestigd zien dour 243 uren achter el-kaar piano te spe len. Hij heeft dit nu achter de rug en wij zijn maar blij. dat we Heinz niet als buurm-an hebben. Bescheiden John VEN JONGEN van 14 jaar, ge- kleed in een donkergrijs pak, liep in een lange stoet van generaals, admiraals en andere hoog in aanzien staande Engelsen helemaal vooraan om van Konin gin Elisabeth van Engeland de hoogste burgerlijke onderscheiding voor dapperheid te ontvangen. Het was John Bamford, afkom stig uit een klein mijndorp in midden-Engeland, die in October van vorig jaar zijn twee kleine broertjes uit hun brandend huis heeft gered. John wilde per se niet voor de lens van de persfoto grafen verschijnen. Geleend boek r\E CANADESE ambassadeur in Nederland, T. A. Stone, heeft aan de openbare leeszaal te New Straitsville een boek teruggestuurd, dat meer dan 11 jaar geleden werd uitgeleend' aan een van de zusters van zijn schoonv-ader en dat hij kort geleden tussen- zijn eigen boeken ge vonden beeft. Hij schreef er een briefje bij van de volgende inhoud: „Ik zie, dat op het te laat terug bezorgen van een boek een boete staat van vijf dollar cents per week. „Ofschoon ik, naar ik veronder stel, technisch niet verantwoordelijk ben voor het lenen, noch voor het feit. d-ait het zo lan-g over tijd is, vraag ik mij af of u onder de gege ven omstandigheden niet zo vrien delijk zoudt willen zijn bijgaande chèque va-n 25 dollar te a-anvaarden ten bate van uw bibliotheek als een vorm van "genoegdoening". Het bestuur van de leeszaal heeft besloten de diplomatieke veront schuldiging van de ambassadeur plus het boek en de chèque te aanvaar den. Geen pijn meer 1v/JR WASEN BUYERS, manager op „Coolibach Station", 400 mijl ten Zuiden van Dar win (Australië) h(adi vreselijke kiespijn, tè erg om.de 250 mijl af te leggen naar de dichtst bijzijmdle tandarts. Daarom greep mr Buyers uit de gereedschapskist van zijn truck een buigtang, maakte de ze schoon met benzine, spoelde zijn mond met spiritus en nam plaats in een stoel. Zijn knecht Healy trok de kies met de buigtang. „Hij deed een uitstekende job, want ik had helemaal geen pijn meer", verklaarde mr Buyers. Volhouden maar IN HET IERSE Dun haoghaire vierde men deze week de 14e verjaardag van een staking In 1939 ontsloeg de café-eigenaar James Downey een kellner en de kellnersbond was het daarmee niet eens. Dus begon er een kell- nersstaking en verscheen er een poster voor Downey's deur. En nog altijd wordt er gepost. In het café is men nu eens gaan berekenen, hoeveel kilometers die elkaar af- lossende posters wel zullen heb ben afgelegd en men kwam tot minstens honderdduizend mijl of 160.000 k.m.s dat is viermaal de omtrek van de aarde. Struisvogels het haasje OUDTSHOORN (Zuid-Afrika") lezen struisvogelboeren de mo de-tijdschriften met gespannen aandacht. Zullen de Engelse dames bij de a.s. kroningsplechtigheden hoeden dragen met struisvogelve ren? Zal de gouden tijd herleven van een jaar of veertig geleden, toen struisvogelveren fantastische bedra gen opbrachten en een paar mooie vogels voor 10.000 gulden verkocht werden? De verenmarkt in Oudtshoorn ver toont totnutoe geen opleving.... Maar een erger lot dan geplukt te worden, bedreigt de struisvogel de laatste 3 of 4 jaren: zijn vel le vert zJachit en mooi leer op, dat ?n Europa en Amerika gebruikt wordt voor tassen en schoenen. Reeds 13 duizend van de 25.000 .volstruisen" in Oudtshoorn zijn „geofferd". En zo wandelen de volstruisen in hun dórre parken, slikken kiezels en spijkers bij hun dagelijks dieet, zoals hun gewoonte is en leggen hun grote eieren ,die die inhoud hebben van 24 kippeneieren, in afwachting van hun executie ten behoeve van de mode! Misverstand ]£EN DAME uit Deventer kwam het ziekenhuis bin nenwandelen en werd per on geluk aangezien voor een fa milielid van iemand die een bloedtransfusie nodig had. Toen men druk aan het af tappen was, kwam men tot de ontdekking, dat zij maar een doodgewone bezoekster was. Rook-slot |~\E HEER Garrett H. Harjis uit het Amerikaanse Jackson heeft een sigarettenkoker uitgevonden voor degenen, die het roken willen af leren of zich daarin willen matigen. Zijn koker heeft een tijd-slot, dat men op bepaalde perioden kan stel len. Op bepaalde tijdstippen kan men de koker openen en er niet meer dan één sigaret uithalen. Al lemaal goed en wel, maar als de eigenaar nu eens naast die koker een los pakje in zijn zak heeft zitten? Of als oom Nico nu eens een sigaret presenteert? Losprijs J7EN PAAR diagen geled-en is de Engelse coloratuurziangeres Syl via Robin (Roodborstje) voor de deur van haar theater-agent ont voerd. De agent kreeg een telegram waarin werd medegedeeld, dat men Sylvia tegen een losprijs wilde vrij laten, n.l. 20.000 gulden of: 81 door haar ondertekende foto's, drie ha- rer blonde haarlokken en haar nacht pon. De agent ging met het tweede voorstel accoord, behoudens de blon de lokken, waar Sylvia maar zelf over moet beslissen. De ontvoerders waren studenten uit Bristol maar gezien de aard van de losprijs meent men, dat een ge wiekste reclame-agent in het com plotje zit. Epidemie op tijd TNE BEWAARSCHOOL van Perugra (Italië) werd tijdelijk gesloten in verband met een griep-epi- demie. De dag daarna stortte plot seling een deel van het schoolgebouw in. Wanneer de kleuters geen griep hadden gehad, zouden er wellicht meer dan honderd onder het puin zijn bedolven. Advertentie) Wat ben jij in je voordeel veranderd! Zo zie je er echt keurig uit, Joop! Ja, dat komt doordat ik tegenwoor dig over hemden met „Trubenfcs" I boorden draag. Die zitten even correct als stijvt net zo gemakkelijk als slappe boorden Een „Trubenijs" boord is gemakkeltjR te wassen en te striken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half-stijf is. Let op het merk in elke boord. >verhemden met „Trubenijs" boorden oorden door de vooraanstaande Neder landse over hemden- fabrikanten gemaakt en zgn overal verkrijgbaar. TNE Weense „Südost Tageszeitung" verklaart, dat een aantal soldaten van een Sovjet-pantsereenheid, die gestationneerd is bij Koermend (bij Szentgotthard). niet ver van de Hon gaars-Oostenrijkse grens, in muiterij is gekomen na het bekend worden van Stalins overlijden. De militairen hadden zich -in een restaurant ver schanst en gaven zich pas over, toen de plaatselijke commandant artillerie liet opstellen. Tachtig soldaten zijn volgens het blad in arrest gesteld in een kasteel bij Steinamanger. De gehele pantsereenheid heeft huisarrest. Faillissement geëindigd Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst is het faillisse ment van P. H. M. Oprinsen te Til burg geëindigd. kinderen ook .Och ja, het zou natuur lijk wel wennen, als je telkens en overal van die jongens in gestichts- kleding tegenkwam, maar het was toch beter zó: de paviljoens geheel gescheiden van de directeurswoning. Je had' nu het idee, dat je in een grote villa woonde. En dat is toch eigenlijk zo. De gestichtsgebouwen zijn later in de tuin van de villa gezet Voorland was vroeger een groot bui tenhuis geweest en eerst toen het hele terrein door de Vereniging was ge kocht, waren de bijgebouwen er ge komen. Je merkte in het huis van de directeur niets van de bedrijvigheid die daar achter in de tuin kon heer sen. Zo ordelijk en geregeld als daar al- es ging; op tijd dit en op tijd dat. Haar man was er erg tevreden over Jfti men zich zo stipt aan de klok hield Hij was zelf ook altijd zo pre cies. Vervelend, dat hij er nu nog niet Mevrouw Westra wendt zich van het raam af. Kom, ze zal voor zich zelf maar weer eens een kopje thee inschenken. Ze schommelt naar de theetafel en laat zich met het kopje thee in de hand voorzichtig in een der gemak kelijke stoelen neer. Dom van d'r.... nu heeft ze toch weer suiker geno men en ze weet maar al te goed, dat ze aan haar lijn moet denken. Als haar man er nu was, kon ze het hem aanbieden. Maar Westra is ar niet. De stilte in de kamer wordt slechts onderbroken door het zachte zoemen van de electrische klok het mooie uurwerk, dat haar man door het personeel van de school, waar hij tot voor kort hoofd was, is aangebo den. (Wordt vervolgd). zaterdag 14 maart 1953. HILVERSUM I 402 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 en 7.30 Gramofoon- muzwfk; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8 18 Gra-mofoonmuziek; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramo foonmuziek; (Om 9.35 Waterstanden) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld'', causerie; 10.05 Morgenwijd,mg; VARA: 10.20 Voor de arbeiders im de continu bedrijven: 11.30 Dansmuziek; 12.30 Land en twintoouwmededelingen; 12.33 Orgel, spel; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Metropole orkest en solist; 13.50 Radio- week;journaal; 14.15 Hawaiian muziek; 14.35 Fries programma; 15.00 Accordeon- orkestj 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.15 Sportpraa'tje; 16.30 Kamerorkest: 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VA RA-Varia; 18.20 Filmland; 18.40 Regerirrgs uitzending: Zoeklicht op de Westerse de fensie; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 Passepartout", causerie; 19.40 „Ho; Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; VARA; 20.00 Nieuws; 20 05 Gramofoon muziek; en-of actualiteiten; 20.15 „Beur. zen open - dijken dicht"; 21.50 Socialis tisch commentaar; 22.05 Weense muziek; 22.40 „Onder de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter KRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Geesetlijke lie. dieren; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8 00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramotfoomjmuziek; 9.00 Voor Je huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmu ziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Resi dentie-orkest; 12.00 Angelus; 12.03 Gra mofoonmuziek; (12.30-12.33 Lamd- en tiMnbouwmededelingen); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 13.50 Zang en piano; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Wij ma-ken een Paasgroep: 14.20 Engelse les; 14.40 Oratomimvereniging; 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.40 Strijk- ensemble; 16.00 Zang en piano; 16.20 ,,De Vliegende Holiaiwder", causerie; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Instrumentaal en- semhble en solist; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Dansmuziek; 18.45 Buitenlandse correspondenties; 19.00 Nws. 19.10 Gramofoonmuziek; 19.20 Parle- m entsoverzicht; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 „Lichtbaken", causerie; 20.15 Beur zen open - dijken dicht; 22.00 „Veronica" hoorspel; 22.45 Avondgebed en liturgi sche kaliender; 23.0Q Nieuws; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.22-24.00 Kamermuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse muziek: 14.00 Pianorecital; 14.35 Gramofoonmuziek; 15.15 Ethmische mu ziek; 16.00 Accordeonmuziek; 16.15 Gra- mofoonmuziok; 16.30 Accordeonmuzöek; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuzièk; 17.30 Zang en orgel; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 40 Gramofoonmuziek; 20.00 Gevarieerd programma; 21.15 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuzek; 22.45 Gra mofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05-24.00 Gram-ofoonmuzJiek. BRUSSEL. FRANS. 484 meter 12.05 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma; 15.00 Gramofoonmu. ziek; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 18 30 Accordeon muziek; 19.50 Gramofoon muziek; 19.4^ Nieuws; 20.00 Gevarieerde muziek; 20.30 Zang; 21.00 Gramofoonmu ziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmu ziek: 22.45 Idem; 22.50 Nieuws; 23.01) Dansmuziek; 23.55 Nieuw».

de Stem | 1953 | | pagina 5