in de winter, Kappen lapp en m het voorjaar Old Mao,, Naar hoger productiviteit DAGBLAD DE STEM ood OMENT Echtpaar uit Rilland viert gouden feest in Bergen op Zoom POPENT D°°" "l!" [Dikken Bruinet QuLvenkroniek Hoe staan de clubs er voor? DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 MAART 1953 ?ene 16: AND V TV Johan Wiskerke en Maatje van de Griek Getroffen, maar niet in de put.... KRAS EN GEESTIG Directeur van de Stich ting „Zeeland", de heer Lijnzaad nam afscheid Eindles motorencursus te Middelburg De dijk bij Rilland houdt zich goed TE ZIERIKZEE IS ER PECH OP PECH Hoe helpt men de jongen uit het ei orilntaüf ^vers^ir^n KANAAL VAN ZUID-BEVELAND Jaarvergadering Philippine Corpsconcours te Zaamslag De pechvogel, de bus en de boter Domburg krijgt fraai recreatieterrein Rond de stamtafel Uitspraken Kantonge recht Terneuzen OOK IN DE BIERSECTOR WEER BELGISCHE ETAPPEZEGE In Ronde van Algiers SOETERBROEK VERLOOR VAN BERTELMANS JAN BAL: halve eeuw gymnastiek Dertig jaar directeur-leider van Achilles Bal- OMAC Oosterhout en De Zeeuwen prov. kampioen O. K. G. won bij Thalia Sport in 't Kort Om de titel le klasse „groot" MARKTEN 518de STAATSLOTERIJ 4e,kiosse - i&e quètes zijn niand, Elle- i de andere )e goederen, zijn Goese tzing" uit al- wat bijge- iat geen en- ept zal wor- ERELID van de mu- Overwint" der vergade- ap aangebo- von Bönning- burgemees- )ND B.B. enoemd wor- ehouden pro- Bescherming belangstelling C. Temmer- ing, die werd de heer Joh. Kringhoofd in W. Z. md van lieht- over doel en cherming Be- propaganda- n" en „Buur- d. De heer L. 'olitie, tevens erming, sprak hun onder- i te behande- hetgeen bete- angstellenden en en al aan- aakt van de !tellen. ld, dhr. J. H. 'ens de rijen teren, die zich wilden opge- icherming Be- ouwen gaven wel zeer ge- verd gesloten [voord van de ERING ril vier is een De agenda wijziging ver- dasting, aan- en voor de O. ming van een ntingscommis- een verorde- ldiging en be- gemeente-op- V.K.A.J. door de Afd. J. en de V.K. worden opge- zon op". Me- het ensemble vai-orkest „De neuzen. van tfe Reis- IT. uur „De arend flaamse Opera en 21 uur: ^an Dijck 19.30 ïca en Zwarte w 20 uur: Pa- >luym 17 uur: mr: De mijnen 20 uurDe Concertgebouw de weg. HP 19 MAART a.s. zullen Johan Wiskerke en Maatje van de Griek uit Rilland-Bath hun gouden bruiloft vieren. Niet in hun eigen huis aan de Adriaan Bitijnstraat in Rilland, maar bij hun dochter aan de Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom. Ondanks het feit, dat deze beide mensen materieel zwaar getroffen zijn door de watersnood, willen hun elf kinderen het gebeuren met zo tta®1' laten voorbijgaan. Wie ooit getwijfeld mocht hebben aan de geestelijke veerkracht van het Zeeuwse volk, is na een kennismaking met deze beide oudjes, voorgoed van zijn twijfel genezen. ook ongetwijfeld de gezelligheid ver hoogd. FEBRUARI-TRAGIEK \Y/ANT als men het huis van me- vrnuw v d. Kreeke-Wiskerke vrouw V. u. zti-ecAO' binnenkomt, ziet men bij de na een vrouwtje zitten; licht geo g over haar stopwerk. Op haar h de mooie „tupmuts", aan beide slapen de „gouden stikken" en een pirac van een parel; om de hals de bek bloedkralen. rtr4 Haar geestigheid en heel h P^ treden getuigen van een ne wilskracht, die zeker representat ef mogen heten voor het Zeeu Haar man. 72 jaar oud. dat is 2 jaar ouder dan Maatje, is een grote kracn tige figuur en kaarsrecht i j ÏSS Allerhan de karweitjes knapt hij nu weer op Zo wis hij de laatste dagen aan het snitten in de tuin. De hele sfeer in de huiskamer aan de Moerstraatsebaan is gezellig. Jo han en Maatje hebben het er niet al leen kunnen wennen, ze hebben er pISTERMIDDAG is door het alge- meen bestuur van de stichting ..Zeeland" Mr. J. Hornstra benoemd tot directeur der stichting. Op dezelf de bijeenkomst is afscheid genomen van de heer C. Lijnzaad, die directeur was sinds de oprichting. Thans is de ze in gelijke functie benoemd bij het opkomend orgaan in Noord-Holland. Jhr. de Casembroot zei, dat de heer Lijnzaad in de vijf jaren van zijn di rectoraat de stichting zowel bekend als bemind had weten te maken. Hij prees zijn werkkracht, zijn grote be zieling en zijn aanstekelijk enthousias me. Spreker wenste de heer Lijnzaad het beste voor de toekomst. Daarna heette de commissaris der Koningin de nieuwe directeur welkom en zei in hem de beste verwachtingen te hebben. De heer Lijnzaad dankte de com missaris voor zijn vererende woorden. Vijf goede jaren had hij achter zich en was steeds getroffen door de grote mogelijkheden, die in Zeeland op al lerlei gebied waren. Het dagelijks be stuur der stichting bood tenslotte de heer Lijnzaad een souvenir aan. Daar na namen alle genodigden persoonlijk afscheid van de vertrekkende direc teur. De nieuwe directeur. Mr. Hornstra, is nu de jongste direteur van de op- bouworganen in Nederland. Hij werd in 1924 in Blokzijl geboren, deed can- didaatsrechten te Nijmegen, behaalde het doctoraal te Utrecht en werd in 1948 assistent van de heer Lijnzaad. In 1950 volgde zijn aanstelling tot ad junct-directeur der stichting. De heer Hornstra verklaarde, dat hij in dezelf de geest als zijn voorganger te werk zou gaan. NDERHALVE maand geleden heb- ben ze zeker niet vermoed, dat het water hen zou verdrijven uit de streek, waar ze 50 jaar samen hadden gewoond. In de bewuste nacht ver rast. moesten ze de vlucht nemen naar de zolder, waar ze tot Maandag middag 4 uur op droog brood en een appeltje zaten, tot ze met een bootje werden gered. Het was niet de eerste watersnood, die ze nu meemaakten. Ook van de ramp in 1906 weten ze mee te praten. J'oen bleef echter hun huis gespaard. Met het gezin van hun schoonzoon, eveneens uit Rilland, werden ze, na geregistreerd te zijn in Ossendrecht, liefderijk opgenomen bij hun dochter in Bergen op Zoom. Hun schoonzoon zit momenteel met zijn been in het gips, omdat hij een ongeluk kreeg bij de herstelwerkzaamheden om Rilland. TÓCH FEEST LJET geld. dat hij beheerde, is met het water, dat 2.75 m. hoog kwam, weggespoeld. Het was opgespaard voor de bruiloft. Toch is de familie ondanks alles van plan om het feest doorgang te doen vinden. Wel op een beetj^ intiemere wijze, dan aanvanke lijk bedoeld was natuurlijk. De harmonie E.M.M. zal 19 Maart met een aubade de feestvreugde nog komen verhogen. Diploma-uitreiking TN bijzijn van vele genodigden vond in één der lokalen van de Techni sche school te Middelburg de eindles plaats van de cursus in motorenken nis. De heer M. J. Louws, voorzitter der examencommissie, uitte zijn bewonde ring over de kwaliteit van het gege ven onderwijs. Ook de heer L. J. van 't Westeinde, wethouder van Sociale Zaken en bestuurslid der scholen te Middelburg, had waardering voor de gegeven antwoorden en vergeleek de motortechniek van 40 jaar geleden met de thans gangbare. Mevrouw Visscher-Albers felici teerde de jongelui met het behaalde diploma en tracteerde hen op een ver snapering. De heer C. Koster, sprekende na mens de ouders der leerlingen, bracht de heer Visscher dank voor hetgeen deze voor de leerlingen doet en moe digde de leerlingen aan op de inge slagen weg voort te gaan. De heer W. J. Braam, leraar aan de Advertentie) school en oud-leerling van de cur sus, bracht nog eens extra naar voren wat de heer Visscher voor deze cur sus betekent en hoopte dat deze cur sus nog vele jaren door hem mag wor den gegeven. Tevens vond de diploma-uitreiking plaats en brachten verschillende leer lingen de dank over voor het genoten onderwijs. DE GESLAAGDEN VTOOR het Groot-diploma slaagden: A. Simpelaar. W. Spierens, A. Waardenburg, P. Tange. Si. van Leeu wen. allen te Middelburg; I. Imanse, J. Matthijssen te Goes; J. Bieze, L. Koster. H. Roeting. J. Elich. allen te Vlissingen; W. Boussen te IJzendijke, J. Nagelkerke te Bergen op Zoom. E. de Kok te Krabbendijke. D. Pasalbe- say te Breskens, J. Talchatu te Kou- dekerke. A. Gilbert te Haarlem. J. van den Berghe te Koewacht, J. Kou ijzer te Zierikzee, C. v. d. Wekken te Kerkwerve. A. Cerfen te Almelo. Voor het Klein-diploma slaagden: P. Walter. K. Seijbel, R. de Vries, C. de Plaa. allen te Middelburg; A. Aspe- slagh. P. Leertouwer, te Vlissingen; M. Schat te Biggekerke. H. de Lijzer te Breskens, H. Nieuwenkamp te Alk maar, J. Maat te 's-Hr. Arendskerke, N. Samu-Samu te Koudekerke, J. Kloet te Serooskerke (Sch.), J. Bun ders te Den Haag, W. van Mossevelde te Terneuzen, L. Minneboe te Sou burg, A. Kempees te Domburg. "TOEN WE gistermiddag te Rilland informeerden naar de toestand van de Woensdag gesloten hulpdijk, was het antwoord even kort als krach tig, n.l. „Prima". Veel vrees hadden we er eigenlijk niet meer voor, nadat we gezien had den, hoe solied de constructie was en met hoeveel materiaal men bezig was om de dam te versterken en te ver hogen. Aanvankelijk was men van plan met een zandzuiger tegen het sluitgat een dam van zand te leggen, doch om dat dit zand toch over de dam met auto's moet worden aangevoerd, stort men het nu rechtstreeks van de auto uit op de bestemde plaats. De Westhavendam ivil niet dicht al WEKEN is men nu te Zierikzee bezig met pogingen om het grote gat in de Westhavendijk, dat inmid dels uitgeslepen is tot een breedte van 70 meter bij een diepte van 7 meter, te dichten. In den Haag was onder leiding van prof. Thysse een plan opgemaakt, waar men deze week mee begonnen is. In een halve cirkel wilde men vijf bakken om het gat tot zinken bren gen ter beteugeling van het woest in- en uit-stromende water. Dinsdag werd de eerste bak op zijn plaats gebracht, doch later weer door de stroom in het gat geduwd. Een tweede verging het Woensdag evenzo, zodat men zich moet bezinnen op een andere methode. Het waterloopkundig laboratorium zal om advies gevraagd worden, doch weet ook dit geen eenvoudiger uit komst, dan rest niets anders dan aan leg van een dijk ten Noorden van het gat naar de zeedijk, wat de kracht van de stroom zou breken. Deze oplossing is echter zeer kostbaar en vergt veel tijd. Dit laatste is te erger, omdat het gevaar van verzanding der haven, re gelmatig groter wordt. I^IJK, daar hebt ge Frans Buelens, de alom gekende Mechelse dui- vensjarel, die een kwarteeuw lang onafgebroken sterk speelt. Op een schone Zondag in Maart, staat hjj te gen de serre van een hovenier te wachten op de duiven van. ziin buren. Men speelt te Mechelen Quievrain. Ik vraag de Frans of hU niet mee doet, ofschoon ik het antwoord op voorhand ken. Als 't goed weer is, gaat hg eens „lossen", maar de nach ten zijn nog te koud, Zijn zoon gaat met de velo en de vogels worden één voor een gelapt, tot ze uit de gewenste Wn komen. In de geburen zeggen ze; Buelens zyn goeie blauwe moet over DIE schouw van DAT huis komen, zo niet is 't herbeginnen. Zo doet Buelens ais 't goed weer is. Maar om te spelen zijn de nach ten hem zelfs in de maand April nog te koud. Hij zal voorzichtig begin Mei in gang schieten. Hjj zal wel eens „doeffe" krijgen, maar alle jaren sluit hij met een schoon batig saldo. Al hetgeen hij be zit is met de duiven gewonnen, zegt by. Ik zeg; Gewonnen met zijn kop pig vasthouden aan de methode, die jarenlang haar deugdelijkheid bewe zen heeft. Ze vertellen dat hij een le pe vos is en dat ge zijn tong niet zult pellen en dat hij niets loslaat. Leep is leep en vos is nog eens leep. Waar om zou hjj vertellen hoe het moet als leder toch zijn gangen kent en hem doende ziet? Konfrater Jan Aerts is in de win ter een kampioen van „kappen" Ct is w,^eSfi'n c'e vodden en krawaten de vim tappen" 60 het vooriaar een ecnnnarfitleken(ie is daar eveneens het ni Van' volgens m« gaat •t vaden=„? Z1Jn vogels zo maar voor ten HetwTg,°? Strain te zet- ?6Zei a/'eM'n^vTuchtiedse bmgenmn duiven zelfvertrouwen te geven Vol gens de nieuwste ontdekkingen die nog nimmer in enig duivenkrantie of -rubriek gepubliceerd zijn, oriënteert de trekkende duif zich waarschijnlijk veel meer op de zon dan op iets an ders. Het is prof. dr. Dijkgraaf die dit deze week in een voordracht voor de Natuurhistorische Vereniging in Mo dern" te Breda onthuld heeft. Let wel, de professor heeft niet ge zegd: „uitsluitend op de zon". Anders zou ik hem de resultaten van het vliegen bjj stikdonkere nacht, het vliegen onder een wolkendek waar geen straaltje zon doordringt enz. enz. wel eens even voorgehouden hebben. poch dat de zonnestand erbij te pas komt en dat een trekkende vogel daar uiterst fijn op ingesteld is, zou ik niet graag betwisten. MOOI WEER ^70EK dus eerst en vooral dagen van mooi weer uit. Kou, regen-, sneeuwbuien, harde wind enz. zijn' niet geschikt. Ze hebben dan ook het meeste zicht. Het beste is ze bij de eerste lapvluchtjes niet één voor één te lossen, doch gezamenlijk en alsdan enkele oude, ervaren mannen als „gids" mee te geven. Van die knapen die alreeds enige jaren gevlogen heb ben en dus rijk aan ondervinding zijn. Lap ze om te beginnen een paar keer uit de vertrouwde Z.W.-lijn, de eerste dag twee kilometer, de volgende dag drie enz. De week brengt men ze nu eens een kilometer of vijf Oost. dan weer een kilometer of vijf, zes West. Ik geef het advies ze te lappen met een lege maag en er voor te zorgen dat ze bij thuiskomst niet geambe- teerdI worden, doch integendeel direct aan de slag kunnen op de mais en de bonen. Dit zal een aansporing voor ze zijn, niet alleen om zich zo rap moge lijk huiswaarts te spoeden, doch te vens om zonder aarzelen binnen te springen. Nu gaan we geleidelijk aan verder tot twintig kilometer Z.W„ waarbij de vogels beurtelings afzon derlijk en in kladje gelost worden. De beste neststand voor het lappen is de kalmste stand, 't is te zeggen het bloeden. Wie op deze manier te werk gaat en geen duiven heeft met zaagmeel in hun kop, hoeft niet bang te zijn, ze kwijt te geraken, als ze in maat schappij of bond meegaan, voor de eerste Belgische drachtjes. Ze kunnen dan gemakkelijk een sprongeske doen van twintig, naar zestig en tachtig km., 't is te zeggen als het kalm, hel der weer is. De meeste onervaren jaarlingen gaan in het vroege voorjaar verloren bij ongunstig weer, als het moeilijk oriënteert. Houdt het daarom bij het devies van de gevreesde Jan Tijs uit de Tal- mastraat: „Als wanneer ge de echte rendieren bezit, véél Lappen". JONGEN IN HET EI E, onzer lezers heeft verschillen- de eieren in de broedschotels, die met uitkippen. De jongen zijn ge storven in de schaal. En nu zou hij graag willen weten wat daarvan wel nro»p0rzaal^ kan ziJn geweest en hoe eraan verholpen? u,iW J*a(* de raad gekregen er een eimg geest van zout aan te doen, gaan in vervolg wel beter Scheepvaartbeiveging in Februari TN de maand Februari passeerden er 1 in totaal door het kanaal van Zuid- Beveland 4795 schepen met een in houd van 1.943.914 ton. Daarvan wa ren 3132 schepen van 1.473.551 ton ge laden en 1663 schepen van 470.363 ton waren ledig. Bij deze schepen waren 2520 geladen motorschepen van 898.315 ton en 586 geladen sleepschepen van 568.935 ton en 1114 ledige motorsche pen van 283.130 ton en 236 ledige sleepschepen van 177.764 ton. Verder waren er 596 sleepboten bij en 31 coasters. Van deze laatste waren er 19 geladen en 12 ledig. Zeilschepen pas seerden er deze maand niet. Tot de Rijnvaart behoorden er 194 geladen sleepschepen van 202.112 ton en 2 le dige van 1956 ton en 377 geladen mo torschepen van 207.374 ton en 31 le dige van 28.507 ton naar België en 121 geladen sleepschepen van 146.086 ton en 4 ledige van 1944 ton en 319 geladen motorschepen van 201.980 ton en 41 ledige van 21.762 ton van Bel gië. Naar België passeerden er o.a. 1371 geladen motorschepen van 500.943 ton en 428 ledige van 95.290 ton en 340 geladen sleepschepen van 354.547 ton en 100 ledige van 45.368 ton en van België 1149 geladen motor schepen van 397.372 ton en 686 ledige van 187.840 ton en 246 geladen sleep schepen van 214.388 ton en 136 ledige van 132.396 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 3474 Nederlandse, 703 Bel gische, 225 Franse, 190 Zwitserse, 199 Duitse en 4 Luxemburgse. Muziekgezelschappen bijeen Tn het Hotel van de heer Wiskerke te Philippine hield bovengenoemde bond zijn jaarvergadering. Van de 26 aangesloten verenigingen waren er maar 13 opgekomen. Voorzitter Ocké van Hoek liet de concoursen n.l. het solistenconcours te Axel en het corps concours te Biervliet de revue passe ren. Vooral het concours te Biervliet leverde een goed saldo voor de kas op. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de inkomsten ƒ3310,34 en de uitgaven ƒ2557,39 beliepen, zodat er een goed slot is van ƒ752,95. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer A. G. Cal- lon uit IJzendijke werd gekozen de heer C. van der Hooft te IJzendijke. Zonder stemming der vergadering werd op voorstel van het bestuur be sloten het corpsconcours op Hemel vaartsdag te houden in de gemeente Zaamslag. De voorzitter van de mu ziekvereniging van Zaamslag deelde hierop mede, dat men overtuigd kon zijn, dat Zaamslag de corpsen goed zal ontvangen. Men is reeds verzekerd van een mooi en gunstig gelegen ter rein. UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. ]\/IEN kan moeilijk méér pech heb- ben dan de Hulstenaar N. P., die rustig met zijn personenwagen de grens was gepasseerd en ai tot in St. Niklaas was gekomen. In de Heistraat, bij de splitsing van de weg echter stapte juffrouw For- tuna uit. De Chevrolet kwam namelijk in botsing met een autobus en al -was het beroerd dat daardoor de wagen flink beschadigd werd, het ergste was dat toch nog niet. Neen, de motorkap sprog door de klap wagenwijd open en toen kon iedereen zien wat daaronder zat. Be halve een motor was daar een lading boter te vinden. Dat iedereen dat kon zien zou ook weer nog niet zo erg ge weest zijn, als er uit de bus, waar de wagen tegen aan gereden was, niet een indrukwekkende douane-ambte naar gekomen was, die zich erg voor die boter interesseerde. Die had na tuurlijk een aardig appeltje te schil len met de wel erg onfortuinlijke Hul stenaar. En om de pech nog volledi ger te maken: hij was nog maar juist ontslagen uit de inrihting waar hij enige tijd op rijkskosten had gelo geerd in verband met een vorig smok- kelzaakje! Eerlijk gezegd vind ik het middel nogal straf! Ge kunt er als ge 't niet te nauw neemt en ge wilt die schaal met geweld gekipt hebben, b.v. ook rokend zwavelzuur of 'n ander paar denmiddel aan doen, doch wat er dan van uw duivenkuiken heel blijft, zult ge wel snappen. Er zijn twee mogelijkheden, de eierschaal kan te dik wezen en het beestje kan de nodige kracht missen om zijn kluis te verbreken. Wanneer het een ei betreft van een koppel, waar ge uw verwachtingen op gebouwd hebt, is het alleszins de moeite waard de helpende hand te bieden. Doe dit echter niet gemakke lijk middels afpellen van de eier schaal, vermits dat negen keren van de tien bloed kost uit de verscheur de navelstreng. Sommige kronijkers beweren dat één druppeltje bloed vol doende is om het duivenkuiken ten dode op te schrijven. Ik kan u zeggen dat ze er niets van weten. Ik heb er al heel wat bevrijd, die een weinig bloedden, doch niettegenstaande deze kleine verwonding opgroeiden tot wakkere kleppers. Of ik het adviseer is een ander paar mouwen. Doorgaans is bevochtigen van het el met een weinig lauw water reeds voldoende om een broedtemperatuur op te wekken van een paar graden hoger; het jong reageert hierop door hernieuwde actie en geweld van bek- siagen, met het gevolg dat de schaal een paar uur later gespleten is. Een andere methode, die in de Vlaanders veel wordt toegepast is de volgende; Men neme een druppeltje sterke azijn. Trek met de punt van een scherp mesje heel voorzichtig een groefje, in het midden ongeveer over het aangepikte ei, aansluitend op de barstjes. Breng het zuur in deze groef, zodanig dat het, invretende op de door het broeden uiterst poreus geworden kalkschaal, het ei in twee helften zal kunnen verdelen. Na met azijn be streken te hebben het ei terug in het nest brengen. Na enige tijd begeeft de schaal en het jong is ter wereld. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL TJIT de Kaatsheuvel bereikt mij het grote nieuws dat de weduwman- nen dit jaar apart ingekorfd zullen worden en dat zij in een aparte kate- gorie zullen worden gespeeld! Dit zal vermoedelijk wel enige deining met zich mee brengen. De klokken moe ten binnen zijn voor 14 Maart, op wel ke dag ook de Kringvergadering voor Dongen, Sprang, Waspik, Waalwijk, Loon op Zand en Kaatsheuvel zal worden gehouden in het clubgebouw van de K.V.P. Ziehier tenslotte de kampioenschap pen in genoemde maatschappij over het afgelopen seizoen. Bij wijze van uitzondering wil ik die nog even pu bliceren, vervolgens houden wij het oog weer gericht op de toekomst. Vitesse: 1 J. Damen. 2 Jos. Montee, 3 Chr. van Heeswijk, 4 J. van Riel en 5 Fr. Damen. Halve fond: 1 Fr. Damen, 2 Chr. v. Heeswijk, 3 en 4 J. van Riel en 5 Wil lem Emmers. Fond; 1 A. Priems, 2 C. Labee, S J. van Dongen. Jonge duiven: 1 J. van Beers, 2 P. Zijlmans. 3 A. Snoeren, 4 J. Pooters en 5 A. Hofman. Wisselbeker op Orleans: C. de Bondt. Kampioen-generaal: J. van Riel. Allemaal goeie, DIKKEN BRUINE. Met Juni in gebruik CEN DRAGLINE is hele dagen druk in de weer met het verzetten van de 400 kubieke meter grond voor het nieuwe recreatieterrein in de tuin van Huize „Eldorado" aan de Oost straat te Domburg. Het is een prima gelegen en be schut terrein, dat een oppervlakte heeft van 1900 vierkante meter en straks plaats zal bieden aan ruim 2000 mensen. De aanleg geschiedt door V.V.V., die daartoe in staat is gesteld door bijdragen van particulieren en van de gemeente Domburg. Aan de achterzijde komt een flink podium van grond, dat met gras zal worden ingezaaid. Kleedkamers zul len niet ontbreken, evenmin als een ruimte voor een orkest. Ook het grote middenveld wordt gazon. Aan de voor zijde, gerekend vanaf de Ooststraat, kunnen 12 tot 1300 mensen op een ver hoging staan en daar vóór zullen ban ken worden neergezet, die 800 perso nen plaats bieden. Het plan is opge maakt in overleg met het Landschaps- architectonisch Bureau van de Stich ting „Nieuw Walcheren", welke Stich ting ook het beplantingsmateriaal ter beschikking stelt. Men hoopt het ter rein nong in Juni officieel in gebruik te kunnen nemen. Bij Terneuzens politierechter P. Th. O., los-werkman te Terneu zen, een oude bekende met reeds 13 veroordelingen achter de rug, zou ditmaal een fiets hebben weggeno men. Hij was in verschillende café[s geweest en in Zelzate had hij een rij wiel meegenomen. Toen hij werd aangehouden was hij nog een beetje' „zat" en moedig verklaarde hij niet bang te zijn voor de politie. Het was de Officier van Justitie wel duidelijk, dat hij dit rijwiel met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening had weggenomen en ook de Politierechter kwam tot dit oordeel. Hij veroordeel de O. tot 1 maand onvoorw. 3 maan den voorw. met 2 jaar proeftijd. VROLIJKE „FRANS" L. J. M., los-werkman te Hoek had een mooi verhaaltje opgedist te gen een caféhouder te Zaamslag. Hij werkte even boven Parijs in Frank rijk bij een boer en had alleen maar de beschikking over Frans geld, maar dat had hij weer in Terneuzen laten liggen. Hij verteerde rijkelijk o.a. een fles champagne, bleef logeren, maar van betalen kwam niets. Overigens werkte hij helemaal niet in Frankrijk, maar aan de Braakman. Ook in ver schillende andere café's maakte M. verteringen zonder deze te betalen F 50 of 20 dagen hechtenis en 1 maand gev.-straf voorw. met 2 jaar proeftijd luidde het vonnis. OPTIMIST W. de K., landarbeider te Axel was dronken, maar bracht niettemin het optimisme op in die toestand op de fiets te klimmen. Het kostte hem f 20 of 10 dagen hechtenis. „Hallo, Engelsmannetje" zo zeide de verdachte D. F. B., automonteur te Terneuzen en hij gaf hem hierbij een „vriendBchfippeliike" klap op de schouder ,doeh dit viel in verkeerde aarde en een ruzie ontstond. Vader B. wilde zijn. zoon, die aan het vech ten was, scheiden en hij zou niet ge slagen hebben. Volgens de omstanders bleek dit niet helemaal waar te zijn. Vader en zoon werden ieder veroor- dieedl tot f 15.- boete of 6 dagen hech tenis. Bij die Braakman had G. C. L. T., visser te Philippine wat oude rom mel opgezocht en bij een landbouwer toen een ijzeren plaat weggenomen. Deze verkocht hij in België. Later pikte hij weer een plaat weg, doch omdat hij deze niet kon verkoken, plaatste hij die bij zijn oom. f 25.- of 10 dagen hechtenis. De fabrieksarbeider D. H. uit West- dorpe had wat gerst weggenomen. 2 weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met 2 jaar proeftijd1. F. L. K., echtgenote van E. E. S., te Sas van Gent had ruzie met de bu- LJET „toverwoord" Industrialisatie heeft om bepaalde redenen in ons land plaats gemaakt voor een nieuw woord: „Productiviteit". Nog slechts twee dagen geleden is bekend ge maakt, dat in het kader van dat „to verwoord" een zeer belangrijk be drag aan „officieel geld" zal worden uitgegeven, hetgeen wijst op een even strak omlijnd programma als was opgesteld ten opzichte van de indu strialisatie; alle raderen van dat om vangrijke mechanisme „productivi teit" zullen worden gesmeerd en, waar nodig, gerepareerd of verbeterd. Dit is, zo bleek ons gisteren op een leerzame bijeenkomst in de Drie Hoefijzers-cantine, met name ook het geval in de sector „Bier". Na de oor log deed zich, aldus was vast te stellen uit een rede van de heer ir. A. M. J. J. Smits van Waesberghe het ver schijnsel voor, dat het bierverbruik in ons land een tot nadenken stem mende dalende lijn ging vertonen. Een grootscheepse actie had tot ge volg, dat een vermeerdering werd be reikt van ongeveer 10 percent in ver bruik. De statistieken hebben geleerd, dat die stijging nu net niet voorkomt in de van ouds bekend staande bier drinkende regionen: Brabant en Lim burg. Men kan als oorzaken o.a. aanwij zen een verminderd café-bezoek en een intenser sport-beoefening en men kan zeggen, dat de propaganda voor het „huis-verbruik" van bier enigszins moet zijn verwaarloosd .Bij een ..pro- ductiviteitsslag" zal men vaststellen, dat men met Amerika als voorbeeld voor ogen (daar is het huisverbruik 75 pet. van het totale verbruik) de weg zal moeten bewandelen van.... Ach, dat ligt voor de hand en de fa brikanten zullen niet rusten, zo bleek ons, aleer in een verantwoord schema ook de sector „Bier" in een voor het komende seizoen grootscheepse actie deel zal hebben gekregen in de voor het gehele land, economisch gezien, zo heilzame productiviteits-veldslag. iren. en de buren werden door haar uitgescholden. 1 maianid gevangenis straf voorwaardelijk met 2 jaar proef tijd zo luidde het vonnis tegen deze scheldende vrouw. J. de H., los-arbeider en P. H., op koper, beiden te Terneuzen, hadden van een landbouwer wat oud ijzer gekocht, doch ze hadden meer meege nomen dan zij hadden gekocht. Bei den werden tot 1 week gevangenis straf veroordeeld. J. M., fabrieksarbeider te Terneu zen, liep met een vriend toen hij D. en diens vrouw passeerde. Er werd gescholden en M. beledigde het echt paar. f 20.- of 10 dagen hechtenis. P. F. H., transportarbeider te Ter neuzen had wait cokes weggenomen. Hij meende, dat dit wel toegestaan was. De cokes behoorde echter aan •Iemand toe, dat kon de man toch in ieder geval wel begrijpen, f 25.- of 10 dagen hechtenis en 2 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, luidde het vonnis. Het zoontje van A. C, grondwerker te Graauw en Langendnm, werd ge plaagd door het zoontje van P. Va der C. nam het voor zijn zoon op en sloeg de jongen P. f 10.- of 5 dagen hechtenis. De uitslag vam die 8e etappe van de Romdie van Algiers, van Oran naar Sibi Bel Abbes (235 km) luidt: 1 Germain Derycke 5,56,40 2 Impanis, 3 Rolland, 4 Keteleer, 5 Meimier, 6 Neyt, 7 Loof, 8 Gauthier, 9 De Mulder, 10 Lauredi, allen tin, dezelfde tüjd als de winnaar. Wim van Est werd 14e in 6,00,34. Het algemeen klassement na deze etappe luidt: 1 Lauredi 46,42,40 2 De rycke 46,43,57 3 Impadris 46,44,28; 4 Neyt 46,45,44; 5 Mirando 46,49,02; 6 Meuner 46,50,03; 7 Keteleer 46,50,06 8 Rolland 46,52,09; 9 Couvreur 46,56,59; 10 Sa- guenza, 46,58,50. Van Est bezet de 19e plaats met een totaaltijd van 47,18,41. Decaux, Rancon, Teissere, Varnajo en Delledda hebben in de achtste etappe opgegeven. In kampioenschap eerste klasse „klein" In Zwolle werd een aanvang gemaakt met die wedstrijden om het kampioen schap van Nederland eerste klasse klein biljart 38-2. De uitslagen van de mid- dagpartijen waren: De Kleine Sr Van der Kolk Lamers Ovlerdijk 350 122 36 31,81 11,09 350 345 18 65 18 11 19.44 19,16 Soieterbroek (Ktheniv.) 243 Biertelmains (Vuight) ySQt Janssen (Helmond) 350 v. d. Elshout (Tilburg) 267 13 116 13 97 11,57 |16,66 26,92 20,53 Wanneer op Zaterdag 21 Maart de Middelburgse gymnastiekvereniging Achilles recipneert ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, dan is er één man. die zeker in. het brandpunt van de belangstelling zal staan. Het is de nu 64-jaitge dttrecteur-ledder-secretaris Jan Deze jubilaris begon zijn turnloopbaan bijna een halve eeuw geileden, in 1905, als lid van de turnclub Ons Huis te Middelburg. In 1908 ging hij over naar Meddoburgum en dn 1911, toen hij naar Genève vertrok, werd hij daar lid van de société Gymanastique Paquis. In 1915 keerde hij in de Zeeuwse hoofdstad te rug en werd opnieuw lid van Mediobur- gum, dat hem in 1918 benoemde tot di recteur. Zijn verdiiensten werden door Achil les beloond door hem tie benoemen tot LidJ van Verdienste. Van het KNGV ont- vting hij de Medaille van Verdienste en de Erespeld! en bet district Zeeland van de KNAU benoemde hem tot erelid. Ook van officiële zijde verwief hij de verdiende erkenning, want enkele jaren geleden ontvtimg hij de van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen die zilveren Eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. In landelijke Verkeers- competitie De onlangs gehouden landelijke ver- keerscompetitie van de KNMV is een bijzondei- succes géwordén,. Er wérd aan deelgenomen door niet minder dan 83 clubs. De elf provinciale kampioenen zijn: Utrecht, M C de Slipper, 8 punten; Noord-Brabant OMAC. Oosterhout, 11; Friesland MAC Zulid Friesland, Heeren veen, 17; Overijssel AMC Almelo, 20; Drenld MC Assen, 21: Zuid-Holland, Haagse Motorclub 22; Noord-Holland M C Alkmaar, 27; Groniinigen, MC Zuid- hom, 46; Gelderland, Velpse MC, 52; Zeeland MC De Zeeuwen. Middelburg, 52; Limburg, Maastrichtse MC, 76. (Biljartcompetitie) In het café Thalia" te Hansweert had een wedstrijd plaatls voor de pl. competitie tussen Thaltia en Onderling Kunstgenot. De uitslag was als volgt: L. Osselaar 88—C. Zuijdweg 8'1P. Ver se hure 62—Ant. Brandenburg 59; A. Wiegman 53Ant. v. d. Borght Bzn. 96; A. Quakkelaar 47Jac. Zoeteweg 60; J. Driedijk 47A. v. d. Guchte 45; W. Bie- rens 33Jac. de Pauw Czn. 46; P. Thee- naart 15F. Houtman 67; P. Rijk 34—H. Brandenburg 68; Totaal Thalia 379, OKG 522 punten. Van 23 t.m. 28 Maart a.s. zal de int. rallye van Groot' Brittannië worden gehouden. Aan deze sterrit over onge veer 2500 km zal door 200 equipes wor den deelgenomen. Onder de talrijke buitenlanders bevindt aich onze landge noot Gatsonidles, de winnaar van de laatstgehouden rallye Monte Carlo. James Proscia, promotor van de Zesdaagse te New Yersey, welke van 19 tot 25 April wordt gehouden, en van de Zesdaagse, weOke vain 3 tot 9 Mei te New York plaats vindt, heeft meege deeld, de netto opbrengst van deze wed strijden aan h©0 Holland Flood Relief Fund te zullen afdragen. Afd. Zeeland K. N. V. B. De sfcarodenilijisten van de afdeling Zee land van de KNVB, bijgewerkt tot en met heden, züen er als volgt uit: lste klasse A: Ludtior 813, Kruinin- gen 813, Hansweertse Boys 812, Vo gelwaarde 78, Cortgene 98, Rapen burg 87, Volharding 92, 's Heer Arendskerke 81. lste klasse BC- Noormannen 1118, Lewedorpse Boys 1016, Schoondijke 1116, Hoofdplaat 1013, Domburg 97, Groede 97, Walcheren 93, Re tranche- mienit 110. Res. lste klasse A: Hontenisse 2 12 23, Hulst 2 914, EMM 2 11—13, Aarden burg 2 1213, Terneuzen 3 810, Oost burg 2 810, Sluiskil 2 1010, Steen 2 10—9, PS K2 94, Riia 2 8—0, IJzendijke 2 9—0. Res. lste klasse C: Middelburg 3 8 13, Goes 3 912, Vlissingen 3 1113, Biervliet 2 710, Kruiindngen 2 89, Clinge 2 12—9, Axel 3 7—8, Robur 2 97, De Zeeuwen 3 86, Luctor 2 96, lerseke 2 5—4, Breskens 3 7—3. 2de Masse A: MMdelburg 4 7—12, Vlissingen 4 510, Zeelainidiia 3 710, Biervliet 3 67, Noormannen 2 11—7; Breskens 4 75, RCS 3 85, Zuidzande 0—2. 2de klasse B: Hulst 3 1017, Graauw 914, Hansweertse Boys 2 811, Kwa- Twee nederlagen van A. van Loon In Den Haag zijn de wedstrijden be gonnen om het kampioenschap va.ni Ne derland eerste klasse groot-biljart an ker-kader 47-2. Deelnemers aan dit tour- mooi zijn: B. van Amen (R'dam), J. Eiichelsheiim (R'dlam), J. de Jong (R'dam), H. cfe Klefinie Jr. (Zwolle), S. van Lo- ehem (A'dam). A. van Loon (Bergen op Zoom), H. Soholte (Eindhoven) en C. Wijdeveld (A'd'am). De uitslagen van de miiddagpartijen luiden: Van Lochem 300 36 46 8.33 Wijdeveld! 251 36 65 6.97 De Kleine 300 41 49 7,31 Van Amen 291 41 58 7.09 De verdere uitslagen luiden- Eichelsheim 300 28 76 10,71 De Jong 182 28 48 6,50 Scholte 300 29 66 10,34 Van Loon 293 29 45 10,10 De Kleine Jr. 300 23 49 13,04 Van Loon 252 23 65 10,95 Wijdeveld 245 21 54 11,66 Eichelsheim 300 21 66 14,28 dendamme 66, Hontenisse 3 84, Goes 4 61, Koewacht 2 71. 3de klasse A: Schoondijke 2 6—12, Hoofdplaat 2 5—6, RCS 4 7—5, Walche ren 2 61. 3de klasse B: Clinge 3 1113, Vogel waarde 2 710, Terneuzen 4 710, Corn Boys 3 89, Steen 3 76, Rapenburg 2 86, Hoinitenli'sse 4 33, Graauw 2 91. 3de klasse C: Goes 5 918, Domburg 2 813, Vlissingen 5 89, Kruiningen 3 67, Zeelamdda 4 105, Middelburg 5 74, Lewedorpse Boys 2 84, EMM 3 6—2. KOEWACHT, 12 Maart. Stro vlas, on- gerepeld 1721 ct, gerepeld 2328 ct, Vlaslint, putroot f 180—235, da uwroot f 180205, Vlasvlokken, ruwe 1825 ct, gezwingeld 5095 ct, lijnzaad, ongekeurd 4750 ct, gekeurd 5356 ct, bolraap 4—6 ct. WAALWIJK, 11 Maart. Er is reden voor een matig optimisme wat betreft die gang van zaïken in onze industrie en handel voor de nabije toekomst. Voor eerst het betere weer der laatste we ken dat tot kopen aanleiding geeft, ter wijl met Pasen in het voortuitzicht een vlottere verkoop (in de schoenwinkels kon worden tegemoet gezien. De win keliers zijn ruim bevoorraad en kunnen een flinke vraag opvangen. Deze voor raden zullen eerst gedeeltelijk geruimd moeten zijn alvorens de schoenfabrieken weer op bestellingen varu eniige beteke nis kunnen rekenen. Vooral de kleinere fabrikanten hebben hard wat orders no dig om hun bedrijvigheid op gang te kunnen houden. De verkoop van leder is veel vermin derd tiin vergelijking met enige tijd gele den. Vooral zoolleer voor de schoenfa brieken en sohoenfhersitellers deelt in deze teruggang. Afvalledier blijft zeer gezocht terwijl overleer voor de leder- warenfabricage weer meer gebruikt gaat worden en plastiek naar de ochter- gromd wordt verdrongen. Van de huidenmarkt is weinig ver andering te melden. Prijzen zijn vast, de looiers kopen mondjesmaat. WATERSTANDEN Mannheim 261 0.05); Trier 198 0.05); Koblenz 236 0,06); Keulen 229 0,06); Ruhrort 450 0,05); Lobith 1070 0.05); Nijmegen 849 0 06); Arnhem 846 0,03); Eefde 376 0.02); Deventer 275 0,01); Namen la plan te 148 0,12); Borgharen 4084 0,14); Belfeid 1160 0,04); Grave 503 (-f- 0,05); Vreeswijk 0,90 33); Lith 1.03 (-f 23). FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Jurjen, zoon v. A. Bronts-Heyligers, Bergen op Zoom. Overleden: Pastoor A. van Welsum, 68 jaar, Maurik; J. van Hardeveld, 62 jaar, Amsterdam. H. van Roosma len, 88 jaar, 's-Hertogenbosch. Broeder Felix O.E.S.A., Eind hoven. Dieuwke Versteegh- Poelstra, 62 jaar, AerdenKout. Ondertrouwd: J. E. van der Maas en J. J. van Nieuwenhuijzen Huwelijksvoltrekking 24 Mrt. Kerkelijke inzegening des n.m. 2.30 uur, in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Breskens, Dorpsstraat 85. Middelburg, Noordsingel 32 31 Maart 1953. Receptie van 45.30 uur, in Hotel .De Burg", Groen markt, Middelburg. 882-o JL Tot onze diepe droefheid overleed heden in het R. K. Ziekenhuis te Hulst, ha een langdurig voorbeel dig gedragen lijden, zacht en kalm, en voorzien van de genademiddelen der H. Kerk, onze lieve en innig geliefde echtgenote, moeder, dochter, zuster en tante mevrouw APOLLONIA MARIA CATHARINA HUYSMANS echtgenote van de heer Antonius C. M. v.d. Goorbergh in de ouderdom van 36 jaar en sinds 3 dagen moeder van onze kleine Lonny, Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uwe godsvruchtige gebeden aan. Clinge: Ant. C. M. v. d. Goorbergh Prinsenbeek: Fam. v. d. Goorbergh Rotterdam: Fam. Huysmans Clinge, 11 Maart 1953. De plechtige uitvaart waarbij Uedele beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben in de parochiekerk van de H. Henricus te Clinge op Zaterdag 14 Maart a.s. des voormiddags om 10 uur, waarna wij haar lichaam ter miste zullen leggen op het R. K. Kerkhof aldaar. Het Rozenkransgebed heeft plaats hedenavond 7.30 uur in de kerk te Clinge. 8-oo s 5000 6257 7771 2000: 6057 13888 21479 1500: 1315 1000: 2123 10659 12309 1923$ 19332 ƒ400: 2590 2974 3347 3502 6828 7070 13329 16709 19499 19729 20251 ƒ200: 1181 1476 I860 1813 2259 3247 3256- 4144 5904 6015 6270 6449 6464 6599 6954 7384 8346 8821 9070 10482 10814 11306 11863 12180 13756 14305 1445» 14556 14640 15655 15706 16032 16915 18157 19341. 20321 20560 21668 ?524 3765 4848 5741 6760 8037 1819 2965 1020 1041 1164 1582 1619 1767 2557 2675 2927 3946 3963 4000 4190 5039 5147 5228 5320 5749 5774 5876 6870 7120 1562 2342 1305 1320 1366 1435 1450 1473 1545 1848 1986 2008 2059 2131 2247 2309 3020 3071 337S 3539 3580 3596 3675 3682 4105 4253 4447 4462 4546 4648 4702 4782 5379 5382 5397 5412 5417 5479 5582 5600 6019 6149 6172 6411 6422 6519 6569 674» 7213 7370 7401 7424 7468 7517 7540 7718 8198 8230 8310 8425 8432 8437 8446 8497 8509 8553 8632 8727 8762 8830 8886 9124 9162- 9327 9444 9447 9478 9521 96»» 9807 9822 9839 9898 9903 9944 1003» 10079 10141 10275 1044.3 10447 10497 10505 10566 10595 11097 11178 11224 11225 11402 11436 11456 11518 1»607 11682 11718 11742 11974 11998 121S4 12218 12227 12288 12345 12387 12402 12404 12421 12423 12450 12604 12606 12779 13045 13060 13072 13187 13248 13536 13550 l35Sl! 1366S 13741 13804 13915 14047 14166 14270 14296 14302 14335 14569 14583 14593! 14689 14710 14714 14760 14819 14S80 14990 15067 15092 15096 15184 15341 15349 15391 15594 15632 15651 15808 15835 15862' 15903 15945 16069 16134 16183 16250 16576 16698 16801 16816 16887 16895 16939 17052 17205 17218 27348 17450 Z746I 17573 17593 17748 17937 18015 18055 IS263 18285 18466 18514 i«626 19102 19130 19161 19'91 19347 19400 19526 19528 19602 19871 19932 19952 20068 20160 20229 20235 20298 203R5 20427 20468 20549 20610 i «20677 20883 21038 21100 21102 21105 21172 21196 21286 21297 21331 21342 2l388j £I395/i21429 21659 21692 21718 21752 21866 21919, dagelijks ln meer dan SO.000gezinnen

de Stem | 1953 | | pagina 3