Koningin der Zandwoestijn Tkmethet" UIT DE HOOGOVENS DER ROMANTIEK 50.000 KORTING DAGBLAD DE STEM Pater Jorrit de Boer door eigen parochianen afgeranseld CORN. DE VLAMING L. BACKER KOEK-en SUIKERWERK- FABRIEK Sprookjesprinses Trein overvallen kleine advertenties vragen, vragen.... op vragen, 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 MAART 1953 4 Het vreemdedoch ware levens verhaal van Aurélie Picard Drama van missionaris uit Bolsward Bedelaar in straten van Tsitishar 'Vader hoe maakt een doedelzak die eigenaardige muziek? Wat is toch een albino? En hoe lang is de Chinese muur? op onze prijzen van de in de week van 14 tot 21 Maart ook voor Uw kind! BLUE BAND brengt U uitzonderlijk voordelig DE PRACHT ENCYCLOPEDIE COUPON De geschiedenis die ivij in „Afrika", het orgaan der H itte Paters lazen, is geen sprookje maar iKerkelijk heid. Ze begon in h rankrijk anno 1871 en eindigde in de Zuid-Algerijnse woestijn anno 1933. Zij confronteert ons met een Europese vrouw, die door haar huwelijk met een invloedrijk muzelman opgenomen werd in de mohammedaanse gemeenschap, daar een hoogst be langrijke en zonderlinge rol speelde en ten slotte als oprechte katholieke in de leeftijd van 84 jaren te Kour- dane overleed. QP VIJFTIENJARIGE leeftijd volg de hij zijn vader op als groot meester van de Tedjania-broeder- schap en steeg daardoor tot de hoog ste sporten van de maatschappelijke ladder. Het grootmeesterschap van een ascetische secte geeft vele en grote voorrechten, waaronder aller eerst de „Baraka" genoemd dient te worden, de z.g. zegening. Deze zou een bovennatuurlijke macht zijn, een geheimzinnige kennis, een vonkje van de goddelijke kracht door Allah aan de stichter van elke broederschap geschonken. Men neemt aan, dat de „Baraka" van de stichter op zijn op volgers, de Sheikhs, overgaat en deze genieten dan ook een grenzeloze ach ting, eerbied en ontzag. Talloos zijn de geschenken die hun toevloeien na mens de leden van het genootschap, die in ruil daarvoor de tussenkomst verhopen van de man Gods ten gun ste van hun ondernemingen. Kinder-, loze vrouwen raken zijn kleed aan in de mening, dat zij moeder zullen wor den en zieken verwachten van hem genezing. Meer had de jongeman, die zich overal gevierd wist, niet nodig om helemaal over het paard getild te worden. Een aanstelling tot „kadi" nam hij op als een belediging. Hij negeerde ze en liet in alle toonaar den en bij iedere gelegenheid aan zijn omgeving weten, dat hij „tot het we zen van Allah" behoorde en als zo danig erkend diende te worden als „opperste meester". Dweepzieke ge loofsgenoten deden er nog een schepje op en verleidden de opgeblazen jon geman tot een onbezonnen stap, die op ballingschap uitliep. Maar in die ballingschap wachtte hem de liefde die heel zijn leven zou beheersen. In de oase £)E HUWELIJKSPLANNEN onder vonden van de zijde der Picards weinig of geen tegenwerking. In tegendeel. Aurélies vader reisde zelf mee naar Algiers. Even dreigde de idylle verstoord te worden door de Gouverneur-Generaal, die zich tegen het huwelijk verzette, maar alles kwam in orde en het was Mgr Lavi- gerie, aartsbisschop van Algiers, die na de nodige dispensaties verkregen te hebben, het illustre huwelijk inze gende. De jonge echtgenoten brach ten enige tijd in Algiers door en ver trokken dan naar het Zuiden naar Ain-Madhi, destijds een reis van on geveer drie weken. Haar wil is wet '^TTRELIE MOEST thans wennen aan het woestijnleven in een vol slagen muzelmanse omgeving.... URELIE PICARD ontmoette Sidi Ahmed voor het eerst in haar hotel. De jongeman, die in heel Bordeaux om zijn weel derige kleding, verfijnde manieren, vriendelijke omgang en grote zwarte ogen in een fijnbesneden gelaat grote sympathie genoot, ■maakte een zodanige indruk op haar, dat zij zich bij zijn eerste huwelijksaanzoek terstond gewonnen gaf. Sidi Ahmed was de zoon van Sheikh Sidi Mohammed Sighir en een negervrouw. Wat haar bovenal het leven zo moei lijk maakte was de vraag of Sidi Ah med in zijn liefde jegens haar zou volharden. De Islam staat iedere ge lovige toe vier vrouwen te hebben en niets garandeerde haar, dat Ahmed een uitzondering zou maken. Aurélie wenste zekerheid op dat punt. En wat heel de Koran niet gedaan kreeg, be reikte zij; de andere vrouwen, die drie jaar lang in fatalistische gelaten heid de terugkomst van haar toekom stige gemaal hadden afgewacht, wer den uit haar omgeving verwijderd. Een hunner had een kind. Het mocht bij Sidi Ahmed blijven en Mevrouw Aurélie voedde het op als haar eigen zoon. Maar in de harem zonder lie velingsvrouwen bleven nog andere over: moeders, tantés, nichten en sla vinnen en dezen zouden haar zonder meedogen in het oog blijven houden. Mevrouw Tedjani spande zich in om ze op haar hand te krijgen en zij slaagde daar meesterlijk in, dank zij haar vriendelijkheid jegens de ene, haar eerbied jegens de andere en haar onuitputtelijke goedheid jegens allen. Zij was een raadsel voor haar omgeving: „Wie is deze toch? Zij komt uit het land der ongelovigen en behandelt ons beter dan een mees teres van bij ons het zou doen". "Al les bestuderen alles met een wakend oog nagaan aan haar man behagen en aan niemand mishagen zich bui ten en boven alle kliekjes houden en aan iedereen diensten bewijzen: dit was het wijze program dat de vrouw van de Sheikh zich gedurende lange jaren oplegde zonder eens te falen, zonder enige wrevel te tonen en zon der een keer haar zelfbeheersing te verliezen. Moeder van haar volk LIET IS DAN ook niet te verwon deren, dat Aurélie succes boek te, overal waar zij zich vertoon de. De ware oorzaak van haar wel slagen was haar goedheid, een gedul dige oprechte goedheid, die elke leu gen, elke kuiperij en sluwheid waar door de Oosterlingen hun vijanden kunnen doen struikelen, ontzenuwde. De ijdele glorie van verafgood te £)IT IS het zeldzame leven van een Europese vrouw, die in 1871 een Arabisch edelman huwde en zich met hem ging vestigen in Zuid-Algerije, zijn geboorteland. Meer dan veertig jaren leefde zij daar als een vorstin, eerst met haar prins-gemaal, en na diens dood met z'n broer, haar tweede man. Ze was gekleed met 'n uitzonderlijk hoge waardigheid: leidster van een godsdienstige broe derschap, die in hoog aanzien stond in de moslemwereld, de broeder schap der Tedjania. De edelman heette Sidi Ahmed Tedjani. Hij stamde uit Aïn-Madhi, een vreemdsoortige stad, vesting en klooster tegelijk, die aan de rand van de Algerijnse Sahara aanleunt tegen de laatste uitlopers van Djibel Amoer. Haar naam was Aurélie Picard. Ze werd geboren op 12 Juni 1849 te Montigny-le-Roy in het departement Haute-Marne. Haar vader, een eenvoudig politie-agent, droeg de lasten van een kinderrijk ge zin. Aurélie, de oudste der kinderen, dacht er spoedig aan geld te verdienen en vond een betrekking als modiste. Na dit beroep enige tijd te hebben uitgeoefend kreeg zij ergens een plaats als gouver nante en belandde tenslotte als gezelschapsdame in het gezin van de gedeputeerde van de Haute-Marne, de heer Steenackers. Bij het uit breken van de oorlog van 1870 volgde de heer Steenackers in zijn hoedanigheid van directeur-generaal van het Postwezen de voorlo pige regering eerst naar Tours, daarna naar Bordeaux. Zijn gezin kwam achterna en met het gezin ook Aurélie. En in Bordeaux begon de grote romance. worden en als enige meesteres be schouwd te worden, kon niet volstaan om haar gelukkig te maken: zij wilde zich wijden aan het beschavingswerk onder de nomaden van de woestijn, waarvan de Sheikh het geestelijk hoofd was. Ze verbond weerzinwek kende wonden, verzorgde ontstoken ogen. leerde zindelijkheid en hygië ne. Het bijgelovige volk kende aan het water, waarmee Aurélie hun won den wies, miraculeuze kracht toe. Het was duidelijk, dat ook zij de „bara ka" bezat.... In welke mate Mevrouw Tedjani gebruik heeft gemaakt van de volkse bijgelovigheid, om de mensen meer góed te doen, is onbekend. In ieder FAMILIEBERICHTEN, (uit andere bladen) Geboren: Joyce, dochter van T. Vissers-Fransz, Klun- dert. Verloofd: Monny Sevink en F. Wolters, Tilburg, Nij megen. Getrouwd: Prof. dr. C. Edelman en dr. A. Vlam, Bennekom. Overleden: J. Staals, 58 jaar, Eindhoven; C. Riem slag, 72 jaar, Arnhem. M. André, 61 jaar, Maastricht- St. Pieter. P. Gugelot, 62 jr., Zurich. G. Pompon, 72 jaar, 's-Hertogenbosch; Ir. J. ten Brink, 60 jaar, Alkmaar. Getrouwd: Harry Hoenders Pia Vermue Havelock North P. O. Box 102 Hawke's Bay Nw.-Zeeland, 7 Maart 1953. In plaats van kaarten. Voor de talrijke bewijzen van deelneming ontvangen na het overlijden van onze innig ge liefde dochter LOUISETTE betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, kennissen en buurtbewoners. Fam. de Cooninck Fam. de Schepper Koewacht, Maart 1953. Prima werkende koelinstallatie nietverdamper en lekbak te koop, overcompleet, voor spot prijs, Slagerij Linders, Wals oorden 15, tel. 33. 695 TE HUUR AANGEB. Gem. zit- en slaapkamer str. water, degelijk pension aangeb. Barl.l. 215. Breda. Wegens verkrijging van woning aangeb. prachtige salonwoonwa gen - 9 mtr. - 4 vertrekken - cushionbanden. Aanbouw 2 ver- tr., event, ook te koop. Te zien cn bevr. L. A. v. Druenen, tel. 843, bouwk. opz. Kerkbouw Oisterwijk. O. L. VROUW VAN LOURDES Novene van de Geestelijke Bedevaart tot O.L.Vr. v. Lourdes van 17 Maart t/m 25 Maart (Maria Boodschap). Novene boekjes ad f 0.30 plus porto, uitsluitend na voorafgaande toezending van postwissel t.n. Geestelijke Bedevaart, Sin gel 381, AmsterdamC. 647-00 Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder 0.90, iedere regel meer 10 ct. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend. 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor een regel. PERSONEEL GEVR. Net R. K. bovenmeisje gevr. voor dag en nacht, boven de 21 jaar, ook goed kunnende naaien flink loon, v.g.g.v. Adres de Wilde d'Estmael, 21 van Putlei, Antwerpen. WONINGRUIL Spoed. Woningruil Maastricht- Oosterhout. Te ruil mooi hoek huis (15 min. van station Maas- trichitl) bev. ben. 2 kamers en keuken, boven 3 slaapkamers en badkamer alsmede 2 zolderver- trekken, kelder, bergplaatsen, tuin. enz. Huurprijs f 27.50 per mnd. Gevr. aparte moderne wo ning te O'hout. Eventueel drie- of meerhoeksruiling. Br. aan P. Schengenga, Bronweg 2, Heer VERLOREN Wieldop van merk Packard verloren op de weg Sluiskil- Westdorpe-Axel. Tegen bel. ter. te bez. bij L. Wiemens, Drie- schouwen, Axel. 743 HUIZEN Te koop nieuw woonhuis. Vr. te aanv. gel. Molenweg A 63 Hoofd plaat. Inl. Th. v. d. Velde, Ker senlaan A 61, Hoofdplaat. 733 Een arbeiderswoning te koop met tuin en bergplaats. Direct te aanvaarden. Te bevr. West straat 5, Axel. 744 geval vervult de dubbelzinnige rol, die zij met de beste bedoelingen speelde, ons met een zekere weemoed. Aurélie was katholiek en zij is het tot aan haar dood gebleven. Ze was echter ook de vrouw van het geeste lijk hoofd der Tedjani's en in die hoedanigheid stond ze haar man bij al zijn „apostolisch" werk terzijde. Zij spoorde hem aan tot zendingsrei zen en beheerde de opbrengsten van de verplichte aalmoes. Heeft een ze kere missie-ijver, verkeerd begrepen en verkeerd toegepast, haar bewogen tot de activiteit, die zij ontplooide? Wie zal het zeggen. Niemand kan echter ontkennen, dat 2ij, hoe dan ook, een sfeer van-toenadering heeft geschapen, die in de toekomst het- be keringswerk onder de muzelmannen bevorderen kan. - Het Paradijs Kourdane DEHALVE DAT Aurélie haar beste krachten wijdde aan de bloei dei- broederschap, aan de politieke be langen van Frankrijk en de gunstige verstandhouding tussen inheemsen en bezetters, begaf zij zich ook op het terrein der maatschappelijke econo mie. Op 7 k.m. van Aïn-Madhi, te Kourdane, liet zij in de buurt van een bron plantages en modeltuinen aan leggen: daar werden bomen en ■groenten uit Europa geacclimatiseerd en zo kregen de inlanders de gele genheid om hun primitieve landbouw methoden te vergelijken met de ver beterde methoden der Westerlingen. In minder dan tien jaren heeft deze bewonderenswaardige vrouw de eerste 30 ha. in ontginning gebracht! Ze trad op als architect, ingenieur, water bouwkundige en landbouwkundige. In 1888 verliet zij zonder heimwee het haar vertrouwde Aïn-Madhi om zich te vestigen in haar lusthof te Kour dane. Dc exploitatie kreeg uitbreiding; dank zij de ontdekking van twee an dere bronnen konden 600 ha worden ontgonnen. Kourdane was veranderd in een uitspanning van legendarische allure. Wat de bezoekers er te zien kregen was indrukwekkend en groots en deze bezoekers waren talrijk. Vijf en twintig jaar lang werden alle voor- bijreizende Fransen met luister en praal te Kourdane ontvangen! Zes en twintig dienstboden, blanke en zwar te, namen onder het waakzaam oog van Aurélie de huishosdelijke bezig heden waar. Gouverneurs, generaals, officieren, ontdekkingsreizigers, schil ders, journalisten logeerden er en wa ren vol bewondering. Zonsondergang /-Ondertussen zette mevrouw Tedjani haar liefdadigheid voort waarmee ze zich destijds zo beroemd had ge maakt in Aïn-Madhi. In de Oase richtte zij een ziekenhuis op voor ge- brekkigen en ongeneeslijken, die gra tis logies en verpleging ontvingen. Wat zou er echter gebeuren, wan neer zij en haar man er niet meer waren? Aurélie legde deze vraag aan haar echtgenoot voor. Deze antwoordde: „Als wij onze weldadigheid willen be stendigen en veilig stellen, dan moe ten wij een beroep doen op de Witte Paters en hun de leiding van het ar menhuis toevertrouwen". Jammer ge noeg kwam een onvoorzien voorval dit plan verijdelen. In 1897 stierf Ahmed en mevrouw Tedjani vertrok naar Al giers, waar zij een onderkomen zocht bij haar familie. Maar de aanzienlijke personen van Aïn-Madhi smeekten haar terug te komen. Sedert haar ver trek was de exploitatie aan het kwij nen gegaan en alles liep spaak. Auré lie gaf gevolg aan het verzoek en nam haar plaats te Kourdane weer in, waar ze in het huwelijk trad met Sidi-el- Bachir, de broer van haar man. Ze genoot nog tot 1911 een onbezorgd en welbesteed leven, maar toen in dat jaar ook haar tweede man stierf, be gon haar ster snel te tanen. Ze bracht enige tijd in Frankrijk door en vestigde zich toen voorgoed in Aïn- Madhi, waar ze getuige was van het verval van haar stichting. De belang stelling ervoor verdween, verwaarlo zing en traagheid lieten alles verslon- sen en het zand, waarop deze grootse onderneming een ware verovering was begon Kourdane te bedelven. Thuis in de ware oase |~Ne „Koningin der Zandwoestijn" zo- als zij doorgaans werd genoemd, stond aan haar levensavond. Achter haar lag een leven, dat als weinige an dere doordrenkt was geweest van ro mantiek. Ze vroeg zich af, wat het be tekend had en de vage vrees bekroop haar, dat het wellicht niets anders dan alleen romantisch was geweest. De laatste levensjaren die haar restten lag toen in het ziekenhuis van La- ghouat vroeg zij om de laatste Hei lige Sacramenten. Daarna liet zij zich overbrengen naar haar geliefd Kour dane, waar ze de 26ste op 84-jarige leeftijd als oprechte christin over leed. Op haar graf schreven haar Isla- mietische vrienden: „Hier rust Me vrouw Aurélie Tedjani, overleden in de ouderdom van 84 jaren. Zij stierf als Mohammedaanse in het bijzijn van verschillende getuigenAls ant woord op deze typisch muzelmanse handelwijze werd in de parochiekerk van Laghouat een plechtige Requiem- Mis opgedragen, waarbij n^t alleen katholieken maar ook Mohammedanen en Joden aanwezig waren. Dit was de laatste en opperste hulde aan de vrouw die voor de „zonen van de profeet" een moeder was zonder in haar hart het geloof van haar jeugd vaarwel te zeggen. „TK BEN BANG, dat ik niet veel te 1 vertellen heb. De communisten hebben wat beschuldigingen verzon nen en mü het land uitgezet. Dat is alles". Dit vertelde de 41-jarige pater Jorrit de Boer uit Bolsward tegen over de correspondent van het K.N.P. in Hongkong, waar hij dezer dagen na een wekenlange tocht uit het koude Tsitishar in het Noorden van Mans- joerije arriveerde. Bescheiden wilde de missionaris wegglippen, toen hem ge vraagd werd of hfl iets van de rege ringsactie voor verdeling der land bouwgronden gemerkt had. ZUn ant woord typeert de priester, die alle lijden en foltering in stilte gedragen heeft en er met typisch Friese terug houdendheid het liefst niet over spreekt„O ja, natuurlijk. Dat heb ik vergeten te vertellen. Ik heb er midden in gezeten". LANDEIGENAAR. Ta, ziet U", zo begon Pater de Boer J na eenige aanmoedigingen zijn verhaal, „de communisten namen mij gevangen, omdat ik volgens hen een landeigenaar was. Zij beschuldigden mij geld in de muren van mijn huis te hebben weggestopt. Zij hingen mij aan mijn duimen op om mij te dwin gen hun te vertellen, waar de berg plaats was. Hoe lang ik zo hing? Nou, tamelijk lang, want ik heb een hele tijd mijn armen niet kunnen gebrui ken. Ze gaven mij bovendien een af rammeling met een zware leren riem. Op een plek werd de huid van mijn lichaam gescheurd. De rest van mijn lichaam was zwart en donkerblauw van de bloeduitstortingen. Ik kreeg er een lelijke bloedvergifiging bij en het was alsof alle verkeerde bloed zich concentreerde op twee plekken, waaraan ik maandenlang hevige pijn heb gehad." Pater de Boer liet een lidteken op zijn pols zien ter grootte van een zilveren gulden. „Dat heb ik er van overgehouden. Maar op mijn heup zit nog een grotere". BEDELAAR tpen van de beulen, zo vertelde hij verder, was een Katholiek uit mijn parochie. Doch zo gauw hfj de gelegenheid daartoe kreeg, liet hij zich voor mjj op de knieën vallen en kreeg haar katholieke bewustzijn nog een kans. Ze onderhield een veelvul dig contact met de Witte Zusters van Laghouat, die zij dikwijls met haar auto -liet halen en voerde met haar lange gesprekken. In haar kamer stond 'n beeld van Onze Lieve Vrouw. Soms las zij een oud misboek ^n dikwijls bad zij de rozenkrans. Eens wees ze naar haar missaal en zei: „Alleen dit is waarheid". Op 25 Augustus zij ertoe gedwongen was. Zo beroerd Ik er toen ook aan toe was, ik werd toch uit mijn huis gezet en beroofd van al mijn persoonlijke bezittingen. Ik moest bedelen om aan de kost te komen. Met een stok als staf en met een zak over mijn schouders ben ik de stad ingetrokken. De mensen waren echter heel gul en 'toen ik van mijn eerste bedeltocht terugkwam, had ik minstens voor een maand genoeg. Ik mocht niet met mijn gelovigen praten, maar op mijn bedeltochten bleken zij ontroerend trouw en behulpzaam. Toen ik mijzelf uit de stad weg sleepte om naar Harbin te gaan voor medische behandeling en zo mogelijk enige rust, was ik zo ziek als een hond en erg verdrietig en moedeloos. Onderweg echter ontmoette ik een priester van de naburige missiepost, die er net zo aan toe was als ik. Sa men zijn wij op de weg neergeknield om te bidden en God gaf ons weer nieuwe kracht. Eenmaal in Harbin knapte ik weer spoedig op. Toen ik vernam, dat er een priester nodig was in Talishien. even ten Zuiden van mijn oude standplaats Tsitishar, ver zocht ik er heen te mogen gaan. Ik heb er niet veel kunnen doen, want ik kreeg al direct huisarrest. EINDELOZE VERHOREN. Twee politieagent bewaakten mij dag en nacht. Al die tijd zochten zij naar een voorwendsel om een be sehuldiging tegen mij te kunnen for muleren. Eindelijk hadden zij het zo ver, dat een van mijn katholieken verklaarde door mij geslagen te zijn. Op het politiebureau zetten zij mij onder druk om mijn misdaden te er kennen. Het lukte hun niet. Midden in de nacht kwam ik weer in mijn huis. Dit was het begin van een ein deloze serie verhoren, waarbij ik verschillende malen het bewustzijn heb verloren. Ofschoon ik geen en kele van hun zinneloze beschuldigin gen heb toegegeven, werd ik toch. veroordeeld tot uitwijzing. Twee po litieagenten brachten mij naar Tient sin, waar ze mij op een schip naar Hongkong zetten. Pater de Boer besloot zijn onver wacht nog lang relaas met de ver klaring: „De communisten zijn wreed en de mensen willen niets van hen weten. God beschermt echter zijn priesters zichtbaar". VERZET IN POLEN P)EZER DAGEN zijn in de werk- plaats voor herstellingen der Oost- duitse Spoorwegen te Malchin, in Mecklenburg, een locomotief, twee personen- en vijf goederenwagons binnengebracht, waarin zich honder den kogelgaten bevonden. Vernomen wordt, dat de trein 18 Februari j.l. gedurende een urit door het door Polen bezette gebied ten Oosten van de Oder en Neisse door Poolse verzetsstrijders is overvallen en beschoten. Dit geschiedde op enige kilometers van Frankfort-aan-de-Oder. Een Duit se treinbegeleider en drie Sovjet-Rus sische soldaten werden hierbij zwaar gewond. dagelijks in meer dan gezinnen HANDEL Evenals vorig jaar hebben wij weer in ruime sortering in de- pet beschikbaar alle tuin- en bloemzaden van D. J. v. d. Hive Depothouder Ag. H. Hemelsoet B 91 Westdorpe. Beleefd aanbe velend. 741 Makelaars en Beëdigde Taxateurs in Machinerieën te AMSTERDAM Amstel 177 Telefoon 52298 bieden onderhands te koop een in bedrijf zijnde gunstig gelegen in de provincie Noordbrabant aan drukke verkeersweg, met flink woonhuis en erf, totaal pl.m. 1900 M2. met inbegrip van de be- drijfsinstallatie, bestaande uit: Senkingoven; als nieuwe gebakvormmachine BE NIER m. toebeh.; klutsmachine; 3 mengmachines; dubbele excentercomprimeermachine, roterende comprimeermachine, plastiekmachine HALBERG in- koelbaan en toebeh.; kruisslag-suikermolen; electromotoren, koperen pannen en hulpgereed schappen, emballage-materiaal, enz. 648-oo INLICHTINGEN BIJ DE MAKELAARS. Flink zelfstandig meisje ge vraagd voor dag en nacht boven 20 jaar, huiselijk verkeer, geen was. Eventueel zo gauw moge lijk. Ook Zondags bevragen. Gr. Markt 15, Breda. PERSONEEL AANGEB. R.K. Jongeman 24 jr. zoekt werk kring als tuinman pl.m. 6 jaar zelfst. werkz. gew., liefst op buiteng. of bij gr. zaak. Zo mog. intern. R. Dijkhuis, Veldstr. 20 Putten Geld. TE KOOP GEVR. Modern zijspan te koop ge- vraagd. Brieven met prijsopgaaf aan: C, Vink, Tramstr. 1, Ter- neuzen. 378 Motor of kleine auto te koop ge vraagd, eventueel met gebreken of waterschade. Brieven met prijs, merk en bouwjaar te rich ten aan A. Driesen, Veemarktstr. 13a te Breda, tel. 8981. TE KOOP AANGEB. Ford 1945 vrachtwagen 5 ton Citroën 1949, Ford bestelwagen 1950 250 kg., Jeep. Puch motor rijwiel 1940. B. Dekkers, Mo- lenstr. 52 Tel. 88 Oudenbosch. Een in zeer goede staat zijnde h rikar te koop wegens plaats gebrek prijs f 50.- bij J. van Acker, Stationsstraat 11, Sas van Gent. ?39 voor de rubriek ,,'t Kleintje" Zo zijn kinderen. Ook Uw kinderen. Zo bent Uzelf! Wij allemaal zitten boordevol vragen. Wij allemaal willen graag het antwoord hebben op die vra gen. Want méér weten, méér leren is een plezier, maakt het leven prettiger, waardevoller. En dat is nog niet alles: MEER WETEN BETEKENT OOK MEER WAARD! Ja, meer waard in de maatschappij. Dat blijkt dagelijks in Uw eigen omgeving, op het werk of in Uw kennissenkring. En dat blijkt ook straks als Uw kinderen de maatschappij ingaan. O, ze leren veel op school, tegenwoordig. Maar kinderen leren ook buiten de school. Spelenderwijs. Uit boeken. Ja, die zijn belangrijk: boeken. LAAT UW KINDEREN MEER LEZEN. MEER LERENNiet alleen leesboeken zijn belangrijk. Er zijn boeken, die werkelijk het antwoord geven op al die vragen die een kind stelt, die Uzelf stelt. Die boekwerken heten encyclopedieën. hier is dan zo'n encyclopedia. En dan nog wel één die mooi is en toch niet veel Icost. In 2 5 afleveringen krijgt Uw kind, krij# U, een prachtig werk, ver lucht met 250 fraaie gekleurde plaatjes. Duizenden onderwerpen worden er in behandeld: namen, dingen, ideeën waar Uw kind, waar ook U graag alles van wilt weten. Binnenkort verschijnt ook' de fraaie band, waarin de afleveringen kunnen worden bewaard. U hoort hier nog meer over. Ja, dat wordt een werk dat een ereplaats verdient. Zorg dat het die krijgt. Het is zo eenvoudig, zo voordelig. vul onderstaande coupon maar even in, knip hem uit en stuur hem in een open enveloppe, gefrankeerd met een postzegel van 2 cent aan: de Admini stratie van de Blue Band Encyclopedie „Ik weet het", Postbus 1, Rotterdam. alle 2 50 prachtige plaatjes die krijgt U bij Uw Blue Band. Alle volgende afleveringen krijgt U voor: 8 Blue Band-zegeltjes en I5ct. voor verzend- $n administratiekosten, etc. per aflevering. U ziet: dit is een unieke aanbieding. =2111111! voor r1 e aflevering Zend mij gratis de eerste aflevering van de Blue Band Encyclopedie „Ik weet het". (In bloklettars invullen I) IAAM: Dit is een kans die zelden voorkomt, |f Maar dat betekent iederéén zal hiet M gebruik van willen maken. Dus: Haast U! Haast U! Haast U! H En bedenk dat U dit alles krijgt bij: DRES: LAATS: Veredelde Blue Band - met de nieuwe rijkere smaak en een 3-voud aan xonneschijn-vitaminen. Deze coupon opsturen aan Postbus 1, Rotterdam llltü

de Stem | 1953 | | pagina 6