Janus van Riet droomt nog steeds van oude voetbalglorie Afdamming der zeegaten Wal een Wonderlijke Wereld een Op zoek naar een schat De Krachtproef oed nieuws voor fruitkwekers Qv&uxl diUJet men, h^fvknderFlip Hoe staan de clubs er voor PAS OP OW KIW RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 11 MAART 1953 DE STOKER VAN „SCATHRIENTJE" Uitvinders Toen van der Kluft backtestond hij onder de Blauw-Wit-lat Het proces-Hamid Ook in „Victoria Muizenval Export naar België en Frankrijk DROF. 1HIJSSE heelt gezegd, te ho pen, dat na de bestudering van de technische (en economische) vraagstukken inzake dc afdamming der zesgaten, geen politieke invloe den een eindbeslissing zouden bemoei lijken. En op een ander ogenblik ver telde hij terloops, dat een Belgiscne confrater de proefnemingen in Delft meemaakt. Onze lezers, zo nauw betrokken bij deze zeer voorname kwejtie en ken ners van dis Belgische houding, zou ik hierop wel gaarne willen wijzen. Vanaf hrt ogenblik van de onder tekening van het verdrag van 1839, waarbij de scheiding tussen België en Nederland werd voltrokken, heeft België op het standpunt gestaan, dat men daar mede invloed mocht uit oefenen op wat Nederland op eigen grondgebied wilde wijzigen in de toe stand der wateren van de Schelde- delta, welke België ziet tot en met het Hollandsch Diep. Nederland heeft dit recht altijd erkend en zich op het standpunt gesteld, dat het alleen te zorgen had voor een voldoende scheepvaartverbinding van de Ant werpse haven naar zee en naar het gebied van de uitmonding van de Maas. In 1845 begon deze tegenstelling door België ingeleid, zich al te tonen. In die jaren ontstonden de plannen tot de aanleg van de Sioedam en de deun van Woensdrecht. Eigenlijk hoofdzakelijk om de spoor weg van Bergen op Zoom door te trekken tot Vlissingen. Het grote voordeel van een snellere aansluiting van deze, langzaam dicht groeiende kreken, waardoor Walche ren met Zuid-Beveland zou vastge hecht worden aan de Brabantse wal, werd in 't begin door Nederland nog niet direct aangevoeld. En pas in de loop der jaren zou dit punt in de dis cussie naar voren komen. Als men de gewisselde stukken uit die tijd bestudeert en men houdt het politieke standpunt van België niet in 't oog (of men kent dit standpunt niet) staat men verbaasd over de tecli. nisch-kortzicMige houding der Bel gen. Men vraagt zich teikens af: Ken nen die mensen nu helemaal niets? Nederland ging, ingevolge zijn standpunt, ertoe over eerst de Sloe- dam, daarna de Kreekrakdam (die van Woensdrecht) aan te leggen. En na tuurlijk, ingevolge zijn verplichtin gen, maakte het de kanalen door Walcheren en Zuid-Beveland. Kana len die een veel betere, zekere be varing met daarenboven grotere schepen mogelijk waren. De tegenstand van België tegen de aanleg van de Sioedam was nog maar formeel, maar de Kreekrakdam riep een oppositie op, die tot internationa le verwikkelingen leidde. België riep namelijk de tussenkomst in van de ..gezanten" van het ver drag van 1839: Pruissen, Frankrijk en Engeland. Uiteindelijk lieten deze drie België in de steek. De Kreekrakdam kwam er, ook de spoorlijn, ook het kanaal Wemeldinge—Hansweert In de loop van de volgende vijftig, zestig jaar ging de scheepvaart ook op de binnenwateren over steeds gro tere schepen beschikken en de Ne derlandse regering ging er telkens toe ove", het kanaal van Zuid-Beveland te verbreden en te verdiepen en de schutsluizen navenant te vergroten. ten ?el3P *teeds ziin klach- 1 fï' ln tehe gegrond fn: N+een' ^leen maar om Neder- 1:™' dat zij dit zon der voorkennis van België deed en dat Belgie daarover juist gehoord had moeten worden. zijn een kanaal aan te leggen op grondslag, dat België dan verder af zou zien van verdere bemoeiïenis daarmee. Vertrouwt ze niet, die Hollanders, schrever de Belgen daarbij. De Bel gen, die beweren ook gaarne een Be nelux te hebben! Hoe ook dit punt der beschouwin gen tussen deze twee onderhandelaars geformeerd was, het kwam neer op een erkenning door België, dat alleen Nederland het te vertellen zou heb ben, hoe dat kanaal uiteindelijk zou lopen. Dus dat België zou afzien van zijn vermeende rechten, voortvloeiend uit het verdrag van 1839; welke rech ten door Nederland altijd zijn ont kend. 7IET, uit dat oogpunt moet men de mededelingen ter persconferentie over de afsluiting der zeegaten zien. De angst, dat België nog allerlei politieke moeilijkheden kan uitlok ken en ter verklaring van een Bel- gich desku- dige bij de laboratorium- p.oeven ten bate van de technische problemen die zich bij die afsluiting zullen voordoen. Die Belgische ingenieur kan voor zich in Delft overigens nog heel wat leren! Men kent ook het verhaal, dat een Belgisch genie-bataillon, zonder offi ciële aanvaarding door de Nederland se regering, zo maar de eerste de bes te dag Zeeuwsch-Vlaanderen is bin nengekomen om „te helpen"! De niet-ingewijde mensen hebben dit hoog gewaardeerd. Maar op zich was dit een beetje een zot gevoel. Heeft men gemerkt, dat ons Ko ningshuis bij een bezoek aan Londen, de Engelse regering officieel dank geweten heeft voor de geboden hulp; dat de Amerikanen uit Duitsland of ficieel voor de hulp zijn bedankt; ook de Fransen en ook de Italianen. Heeft men iets daaromtrent gelezen ten opzichte van de Belgische genie hulp? Waarschijnlijk zal de Nederlandse regering het verstandig vinden (in de gest van de Benelux-pogingen) dit ge val binnens-kamers af te werken. Maar toch is het interessant genoeg de aandacht op dit geval eens te ves tigen. Twee jaar studie heeft Prof. Thijsse op de persconferentie gezegd en als het uitvoerbaar is en de regering geeft de opdracht, dan zullen we in 10 jaar tijds een der grootste wereld- waterbouwkundige werken uitvoeren. Als er tenminste geen politieke be zwaren in de weg komen. Willen on ze lezers dit eens onthouden? Bergen op Zoom. IR. J. Honderddaagse 28 APRIL A.S. een kans voor QVER MEZELF kan ik natuurlijk niet stoeten, maar ik kon in ieder geval mijn mannetje staan", zegt Adrianus van Riet, als hij spreekt DE FOTO Het Amsterdamse Blauw Wit-elftal uit het jaar 1909. Adr. v. Riet staat hier middenin met de bal voor zijn voeten; derde van rechts E. v. d. Kluft en uiterst links van Dort. over de tijd, toen hij keeper was in het eerste elftal van de Amster damse voetbalclub Blauw-Wit. Dat was omstreeks 1906. Nu is hij stoker van het St. Catharinagesticht in Bergen op Zoom. Is het verwonderlijk, dat hij in de hitte en het stof van de stokerij nog dikwijls terugdenkt aan zijn grote tijd En dat hij met trots naar de foto kijkt, die aan die glorieuze jaren herinnert 9Ï gELGIE HOUDT nu al vijftig jaar lang tegen de inpoldering van tot het Nederlandse territorium be horende Saeftinger Schorren. Het is een technisch en economisch schandaal, dat die inpoldering nog steeds niet is geschied. En de tegen stand van België, dat daardoor de vaart op Antwerpen zou verslechterd worden, is een dusdanige technische waanzin, dat België zich belachelijk maakt. Maar daarvan trekken onze Zuider buren zich niets aan, want zij kunnen nu lekkertjes zeggen: Gij moogt dit niet, omdat wij niet willen. En wij willen niet, omdat gij ons het recht niet toekent (ingevolge 1839) daarover mee te praten. België wil een betere scheepvaart verbinding Antwerpen—Moerdijk. Af gezien van de angstige tegenstand van Rotterdam, zijn er voldoende voorstanders in Nederland om zulk 'n plan tot uitvoering te brengen. Er zijn behalve die van Antwerpen over Roosendaal in één lijn naar Moerdijk, nog verschillende andere, goede plan nen, die het voordeel hebben van meer goedkoopte en minder landver- lies. Als men nu denkt, dat de ingeni eurswereld in België dat niet inziet, heeft men het mis. Er zijn daar al voldoende uitingen van. België houdt echter vol: het door ons gevraagde kanaal moeten we heb ben. Waarom? Om Nederland af te dwingen een erkenning, dat België op dit gebied een vinger in de pap moet hebben. Enige maanden geleden heeft men in de krant een Belgische uiting kun nen lezen over de voortgang van de Commissie van Cauwelaert <B.) Daar stond in, dat Nederland bereid zou ]~)E BERICHTEN en verslagen over het proces-Hamid zijn niet be paald duidelijk. Men krijgt de indruk, dat ze wel door enige zeef gaan, alvorens ze de wereld berei ken. Toch schemert er wel doorheen wat eigenlijk de kern van de kwes tie is geweest. Hamid kon er zich niet mee verenigen, dat de bij de R.T.C. ontworpen federale inrich ting van de republiek door Djokja om hals werd gebracht. Tegen de overeenkomsten en afspraken in. Hij heeft de hulp van de avontu rier Westerling niet versmaad, om dit te keren. Kieskeurig was men niet bij het beramen der midde len, om de aanslagen van Djokja te verijdelen. Westerling was daar bij de minst kieskeurige, zodat Ha mid hem hevig meende te moeten uitveteren. Het spel is intussen ver loren. De federatieve inrichting der Republiek verdween. In het ande re geval zouden er misschien machthebbers van thans terecht staan, omdat ze zich aan de auto nomie der deelstaten vergrepen. Nederlands schip verging drie eeuicen geleden E'EN EXPEDITIE maakt zich op, om uit Perth te vertrekken naar een gebied ongeveer 150 k m. ten Noorden van de stad, dicht bij het eiland Lancelin. Volgens de overlevering zou een Nederlands karveel, „De Vergulde Draeok", daar op 28 April 1656 schip breuk hebben geleden. De overleven den zouden 800.000 gulden, die tegen woordig bijna drie millioen Austra lische ponden (25% millioen gulden) waard zijn, in het zand van het strand tegenove- genoemd eilandje verbor gen hebben. Hoewel de streek onbe woond is, hebben twee mensen in de loop van de laatste twintig jaar de aanwezigheid van een kring van ste nen opgemerkt, die een aanduiding zou kunnen zijn van de plaats waai de schat is verborgen. De bewuste personen hebben de plaats echter nimmer terug kunnen vinden. Een poging hiertoe" zal thans door de ex peditie worden ondernomen, die met het modernste materieel als Geiger tellers en mijndetectors is uit uitge rust. TN de Geweldigerstraat hoort men hem al aan het werk. Het geraas, dat de stoker met* zijn schop in de kolen maakt, geeft de plaats aan, waar men hem kan vinden. Via een poortje en een stoffig trapje komt men in een ruimte, waar de hitte de bezoeker tegemoet slaat. Overal ligt het kolenstof. Bij de grote ovens staat Janus van Riet. Als hij even de schop laat rusten en op de bank, die in een hoek staat, gaat zitten, parelen druppelties op zijn hoofd. Zijn haren zijn verdwenen nu. Zijn leeftijd kan mèt de ontzaglijke hitte de reden er van zijn. VOETBALLEN! JTR IS ONLANGS weer eens een nieuwe vakbond opgericht, een neutrale vakbond. Hij is be stemd voor P.T.T.-personeel en is niet erg origineel Ons Be lang gedoopt. De Stichting Vrede en Vrijheid heeft zich de moeite geno men eens na te gaan wat de ante cedenten zijn van de lieden, die het P.T.T.-personeel geheel neutraal, los van alle contact met de poli tiek willen organiseren. Welnu, de drie voornaamste leiders hebben de volgende staat van dienst: 1. Oorspronkelijk anarchist. La ter vooraanstaand lid van C.P.N, en E.V.C. Maakte in 1951 een reis naar Rusland. 2. Districtsbestuurder van de Advertentie) Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Rruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij u die wel dadige, bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer En daarmee is dan de oorzaak wegge nomen van die kwellende rheuma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij uw apotheker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. 624-oo Y dat transpireren is niet erg zegt hij. „Vroeger deed ik dat ook. toen ik onder de lat stond." Hij verdedigde het Blauw Wit-doel in Amsterdam, toen hij ongeveer 22 jaar oud was. En het lijdt geen twijfel, dat het er heet is toegegaan in de tijd dat deze club zich naar de eerste klas vocht. In v. d. Kluft had hij een pui' ke back. Dat deze een voortreffelijk voetballer was mag blijken uit het feit dat hij zich „in het nationale elf tal trapte". Blauw Wit kwam met van de Kluft en van Dort ,ook een spelmakker van v. Riet, in de eerste klas. Van Riet maakte dit niet meer mee. Op 6 Maart 1907 ging hij in Den Helder in dienst. Later kwam hij naar Bergen op Zoom, waar hij aan het werk ging in de Spiritusfabriek. Nog één keer heeft hij v .d. Kluft en van Dort gezien. Toen Dosko. lang geleden, eerste klasser werd, kwam Blauw Wit ,al enkele jaren eerder ge promoveerd, een huldigingswedstrijd spelen. In het elftal, dat toen tegen Dosko in het krijt trad. stonden die twee nog opgesteld. Tijdens de rust hadden ze het genoegen hun oude keeper nog eens te ontmoeten. OOK HIER WEER C.P.N. en vooraanstaand lid van de E.V.C. 3. Vooraanstaand lid van een vakbond der E.V.C. Dat zijn de drie voornaamsten. Ook onder de andere lieden, die hun naam aan dit zaakje geven, is het merendeel afkomstig uit de E.V.C. Toch neutraal. Toch los van alle binding met de politiek. Toch aan bevolen voor iedereen, ongeacht zijn levensbeschouwing. Er is maar een miniem beetje ge zond verstand voor nodig, om dit bondje links te laten liggen. Want het ligt heel erg links. Het is niet meer dan een communistische mui zenval. F)AT van Riet uit A'dam wegging betekende niet tevens, dat hij af scheid nam van zijn opwindende lief hebberij. Als back speelde hij nog in „Victoria", dat zeker in de herinne ring van oude Bergenaren is blijven voortleven. Toen begon hij langzamerhand te oud te worden om zich nog even le vendig als in vroeger jaren voor de sport te interesseren. Dertien jaar ge leden kwam hij in het Catharinage sticht wonen en werd er de stoker. Hij leeft rustig nu, maar zijn le venswijze is even sportief gebleven. Want welke Bergenaar staat iedere morgen om 4 uur op? Van Riet doet het. Om half vijf haalt hij de kolen uit de ketels en vult ze bij. Hij ver warmt door zijn werk het hele ge sticht. En zijn zonnig optreden verwarmt nog op een andere manier. De bezoe ker hoort in het donkere, stoffige ver trek niets dan het geluid van de ma chines. Maar de oude stoker hoort stellig nog in zijn mijmeringen, als hij stil op de bank een sigaretje rookt, de enthousiaste kreten van de suppor ters. Dan staat hij weer onder de lat en zijn opgewonden vrienden juichen hem langs het lijntje toe. door Nico J. P. Smith 24) Aan Dries, die nu ongetwijfeld bij meneer Boorder zijn beklag doet over de leerling, die hem een schoen in z'rt maag durfde drukken, denkt hl] niet meer. Langzaam gaat hij langs de stevig gesloten deuren en daarna de trap af naar beneden, op zoek naar de administratie. I *1! ACHTSTE HOOFDSTUK DENEDEN in de hal komt Henk Willem Maarland tegen, die juist met een groot blad waarop be kers met koffie, de keuken uitkomt. Ben je aan de wandel? vraagt hij verbaasd. Ik moet bij de administratie ko men, zegt Henk. Weet jij waar die is? Nou, Willem zal het niet weten. Die deur links, wijst hij met een hoofdbeweging. Zal ik meneer even aandienen? laat hii er spottend op volgin. of wacht als jij even een tik op die deur geeft, kan je hem -gelijk voor mij open doen. Henk doet, wat hem wordt ge vraagd. en als de aardige administra teur "binnen" heeft geroepen, doet hij met een brede zwaai de deur voor zijn nieuwe vriend open, om deze, precie= als Boffie met z'n koffie door te laten. Zo, daar is Henk ook al, zegt de administrateur opgewekt, als hij Henk achter Willem ziet binnenkomen. Kan ik u dienen met een beker kof fie? Henk begrijpt wel, dat deze vrien delijke vraag niet voor hem is be stemd. maar voor de meneer, die bij de administrateur zit te wachten. Willem wacht niet eens het ant woord van de bezoeker cfHij heeft het blad met bekers even op het bu reau gezet en biedt meneer een beker aan. Henk, ik heb hier bezoek voor je je moet even met meneer mee. I' zal meneer de Wit vragen, of hij je kan helpen met je goed. Je moet je eigen kleren aan. Wacht maar even in de hal. Nu zit Henk, net als een paar da gen geleden aan de wrakke tafel in de hal. Hoe oneindig lang schijnt dat al geleden te zijn, dat hij hier zat in z' eigen kleren, die hij nu wéér aan moet Tiid om daarover verder te piekeren heeft de jongen niet, want Willem komt weer langs en in plaats, dat hij doorgaat, blijft hij staan. Moet je ook een bak koffie? vraagt hij. Henk aarzelt. Ze is goed hoOT d'r zit een halve baal suiker in. moe digt Willem aan. Hij schijnt geen haast met het rond brengen te hebben, want hij zet het blad gemoeder eerd naast Henk neer en gaat er zelf bij zitten. Mag dat? vraagt Henk. Natuurlijk ik heb er altijd 'n paar over. Op mijn verantwoording, zegt Willem. De Wit komt je zo halen die zegt er niks van. Je boft, "1 J "\E FRANSE regering heeft met in gang van 15 Mawrt de invoer toe gestaan van 2400 ton appelen uit Nederland. Bovendien heeft de Bel gische regering met ingang van de zelfde 4atum de. invoer van Neder lands fruit geheel vrij gegeven. Dit werd medegedeeld door de heer Dekker op de Algemene Verga dering van de Veilingsvereniging Ka pelle-Biezelinge e.o., welke te Kapelle (Z.) werd gehouden. Het is wel een van de beste be richten, welke de fruitkwekers in de ze dagen kunnen ontvangen, w-ant er zijn nog grote hoeveelheden appels en de afzet hiervan zal nu weer ge makkelijker worden. Advertentie) DERDE KLASSE B: OSS 13 9 4 0 22 38—16 UNO ANIMO 14 8 3 3 19 37—29 CONCORDLA 14 8 2 4 18 41—22 ZWALUW 12 7 3 2 17 27—15 HIERONYMU S 15 8 1 6 17 37—28 RKC 13 5 3 5 13 30—26 ST. MICH. G. 13 6 1 6 13 18—29 WSC 15 4 4 7 12 32—31 GUDOK 15 4 4 7 12 25—32 OJC 15 4 2 9 10 27—37 HEUSDEN 12 1 5 6 7 18—37 BLAUW-GEEL 13 2 0 11 4 15—43 DERDE KLASSE C DONGEN 15 9 4 2 22 47—19 BAARDWIJK 12 9 2 1 20 47—14 RWB 14 9 2 3 20 44—25 HERO 14 9 2 3 20 38—23 SCO 13 6 4 3 16 25—21 ROOSENDAAL 15 7 1 7 15 22—24 VES 14 5 3 6 13 31—35 ZIEREKZEE 12 4 2 6 10 22—39 BSC 14 3 4 7 10 25—34 WVO 14 4 2 8 10 24—35 VIRTUS 14 2 2 10 6 20—42 BOEIMEER 13 1 0 12 2 16—50 DERDE KLASSE D VLISSINGEN 13 13 0 0 26 51— 5 RCS 11 9 0 2 18 36—18 RKFC 12 8 2 2 18 37—21 DE ZEEUWEN 13 8 1 4 17 39—25 ZEELANDIA 12 5 3 4 13 18—20 ETEN HELE wonderlijke wereld in O ajje wandelaarsters van de Ver. één gebouw vindt men in Brus- staten. Dan begint n.I. een wan- sel in het Egmontpaleis, waar deiwed£< »rijd voor vrouwen, dwars 350 uitvinders uit 12 verschillende do0r de states, van de Stille naar landen hun nieuwste ideëen ten toon de Atlantische Oceaan. De weg is stellen. bijna 4660 k.m. lang en men neemt Voor mensen die klem benuisa aan de dames gemiddeld 45 zijn, heeft een Duitser een combi- km pei. dag muen afleggen. De natiemeubel uitgevonden, dat al naar krijgt 50.000 dollir (190 wens dienst kan doen als kinder- dUjzerid gulden en een filmcontract ledikantje, kinderbox, dientafeltje, van jj0iiy^vood> Bovendien zijn er toilettafel, bar, rolkast, diroogrek en nog andere prijzen. Het doel is, er kinderbadje. Natuurlijk is er ook eens opmerkzaam op te maken, dal weer de stofzuiger te zien die van kortste weg tussen beide Ocea- altes kan, o.m. het aanbrengen van nen dwars door het continent loopt, een keurige permanent in de lokken van zijn eigenares. Wielrijders, cue Elke 4 dagen een h6t ^rraW^erLndpVeeLTengeenn dus JB NORWICH zjjn in 132 dagen 32 i 1 l-i i ,i /faKrunvH illlP'PVPPF PiKf met handen en voeten tegelijk hun huizen -gebouwd (ongeveer elke vier dagen één huis) met behulp rijwiel in beweging wil'en brengen, kunnen op deze tentoonstelling met van een „torenkraan Zonder che een dergelijk vervoermiddel een wonderkraan zou men er ande ha.i proefje nemen. Het staat niet erg maal zo lang over gedaan hebben elegant, maar men komt heel snel en duizend man-uren aan elk hui* vooruit meer hebben gespendeerd. De kraan u op rails rijdt langs de huizen en Een Brusselaar heeft het probleem kan er z:icu ook ^wars overheen be- van lekke banden op gedurfde wijze wegen TT Iet- Uonrlrvn Qon - opgelost. Hij heeft de banden één voudig massief gelaten en de lucht band op vindingrijke wijze in de as van het wiel aangebracht. Wat er gebeurt, indien dit luchtkussen springt, vertelt de vernuftige ont werper niet, Niet vergeten r\E 87-JARIGE mevrouw Mar- garet Lamb, directrice van een familie-houtbedrijf te Bootje (Eng.) had de naam, dat ze geen gezichten vergat. Ze heeft altijd Het schoonmaken van garnalen is perS0On!ijic contact onderhouden voortaan een waar genoegen met de mei (Je werkende en gepension- uitvinding van een Luikenaar. De neer^e arbeiders van haar bedrij gekookte garnaal wordt in een m ze schreef ze regelmatig van uiterst eenvoudig apparaatje gestopt ;laar ziekbed. Dat was geen sine- en na een lichte druk met de vin- cure> icant het waren er 300. En ger is het beestje keurig gepeld. niet aueen vergat ze hun gezichten Verder is or o.a. een kinderwagen, niet, evenmin vergat ze hen in die niet alleen kan wegrijden om- haar testament. dat hij wanneer men hem loslaat, Duizenden aandelen heeft ze zich onmiddellijk op vier pootjes over hen verdeeld, evenals hel van de grond verheft. Dit jaar is overschot van haar fortuin van ook ween- de befaamde dobber te een half millioen gulden. zien waarbij de visser gerust een dutje kan doen, daar de vis zich- upiimisi zelf wel aan de haak slaat. Dezelfde JLKIN, een 112-jarige Turk, uitvinder stelt nog een dobber ten toon, die, zoals het in de brochure die al sergeant was m de heet, "de vis meer zelfvertrouwen Russisch-Turkse oorlog van geeft als hij het aas nadert". 1877> is getrouwd met een 43- Voor de huisvrouw is er verder p.;i 7;iveren een uiterst practische dweilenwrm- jUllgC \TOUV.Dij nun Zilveren ger te zien, die op een gewone em- bruiloft gaan we daar eens mer kan worden geplaatst. Voortaan versia„ «even hohnoft vii zelfs haar handen niet verslag geven. behoeft zij zelfs haar handen niet meer vochtig te maken. Het is bijna vanzelfsprekend, dat er ook op deze tentoonstelling weer iemand is, die een motor laat lopen waarvan de brandstof voor het grootste deel uit water zou bestaan. A .1 WH Het worde liclit D)E BURGEMEESTER van Redon- LS c(0 ueaclt, een stadje in Cali- fomië, zei: „Laat het thans licht worden!" en hij haalde een handle s'"""" "h". "t" """v"! "Üu""w over, waarmee een krachtige ver- Andere uitvinders beloven bij het lichting van ecn bijna twee k.m. aanbiengen van hun toestel een be ,an hoofdweg langs de Facifrc- sparing van 20 tot SO wo^nt op he B v00r hct eerst aan zou gaan. benzineverbruik, yermeldenswaa-id Jn plaats daarvan kwam tleel Re is nog een apparaatje, hetwelk er dondo Beath met zijn 25.000 ïnwo- voor zorgt, dat bjeen autobotsing ners jn het donker te zttten. Een het electrische contact wordt ver- plotse,inge „i„dvlaag had toevallig broken, waardoor wordt^voorkomen tegeijjkf.rtij(i een hoogspanningska brand^rakem bt m "el naar beneden geblazen. Verder zijn op deze expositie nog Bom-gezitl een injectiespuit te zien, waarmee: als men de uitvinder mag geloven, het een genoegen moet zijn zich een - va-armee, DINSDAG 17 Maart a.s. zat als men de uitvinder mag geloven, U „r „tnnmhnm ,„ord*„. on net een genoegen moei zijn zien een worpen^ov^en^iup^ch^me- tósc^cheerap^raa^^-at' ook voor rikaandezin in een typisch Ame~ massage-doeleinden 'gebruikt kan Xt^nlfmaar een worden; een uitvinding tegen in- u^Lio^n oezin Het huis is worcten' ^^eï^lf'oori t fiete waarmee men rivieren kan e'ementen en het gaat erom te nvlrsirdcen rivieren kan zjen )loeveei bescherming zulk een en nieuw model bomvrije Ieder heeft zich wel eens af ge- kelder in de fundering zullen bie- vraagd waarom een fietszadel geen den, wanneer op een halve mijl ruggesteun heeft. Hier is iemand die af stands een atoombom valt. er een heeft ontworpen en werke- lijk, men zit er veel gemakkelijker V is Viktorie °P- LIET AMERIKAANSE radio-sta- Tenslotte kan men op deze ten- 1 1 tion WGMS speelde de Vijfde toonstelling nog de bril bewonderen, Symphonie van Beethoven, toen die u in staat stelt als een kat in Stalins dood bekend werd. De om- het donker te zien, een uurwerk, dat roeper voelde er niets voor de mu ieder half en heel uur carillon- en ziek te onderbreken, dus hield hij cithermuziek ten gehore brengt; een het geluid een beetje terug, terwijl apparaatje om uw tube tandpasta hij het nieuwtje mededeelde. De tot het laatste beetje uit te knijpen Vijfde Symphonie begint met hel en een fotografische lucifer, die met "klopteken" V van Victorie. In het succes een flitslamp kan vervangen. Morse-alphiabet is V: - ODIO BIERVLIET METO CORN. BOYS NW. BORGVLIET CLINGE BRESKENS VIERDE KLASSE D: VEERSE BOYS RKDVC RAAMSDONK RKJW WIT-ZWART NEEUWKUIK VLIJM. BOYS HEUKELUM HAARSTEEG WASPIK VIERDE KLASSE F MADESE BOYS GILZE DHV ZUNDERT PCP BREDA VELOCITAS SAB RSV GROEN-WIT 11 5 1 5 11 33—29 13 3 4 6 10 22—33 12 4 1 7 9 28—39 13 4 1 8 9 24—37 14 4 0 10 8 16—34 14 3 1 10 7 26—48 12 2 0 10 4 15—36 D: 12 10 1 1 21 50— 3 11 9 2 0 20 31— 9 13 4 4 5 12 17—22 11 5 1 5 11 23—27 10 4 2 4 10 28—25 10 4 2 4 10 22—20 10 3 2 5 8 21—30 10 3 1 6 7 12—17 9 3 0 6 6 16—27 10 0 1 9 1 11—36 F: 10 7 1 2 15 27—19 10 6 2 2 14 35—20 7 6 0 1 12 24—10 10 5 2 3 12 29—34 10 4 2 4 10 24—23 11 3 3 5 9 14—17 11 4 0 7 8 16—36 11 3 2 6 8 28—27 9 1 3 5 5 14—20 9 2 1 6 5 15—25 VIERDE KLASSE H: HULST 12 10 2 0 22 3d—-l"f HONTENISSE 12 8 2 2 18 38—21 AARDENBURG 12 6 2 4 14 28—20 SLUISKIL 11 5 1 5 11 28—22 STEEN 11 4 3 4 11 30—25 RIA W. 8 5 0 3 10 21—14 ÏJZENDLTKE 9 4 1 4 9 17—24 EMM 12 3 2 7 8 20—22 PSK 9 2 1 6 5 17—31 OOSTBURG 9 1 2 6 4 20—28 KOEWACHT 11 1 2 8 4 18-49 Advertentie) In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen» A Neem bij de geringste *- klacht, xoals kriebel, heesheid ol gezwollenheid de snelwerkende AKKERS dat je door een burger wordt mee genomen. Dat moet wel een geschik te kerel zijn. Als je met een agent over straat moet, loop je altijd zo in de gaten. Henk heeft de koffie aangenomen en zit er van te genieten. Dan denkt hij er plotseling aan, dat hem weer wat nieuws staat te wachten en haas tig vraagt hij: Weet jij, waar ik heen moet? Weet je dat niet eens? Heb ik je toch gezegd? is Willems weder vraag. Naar de kinderrechter na tuurlijk. Nou komt het er op aan. Die heeft alles over je te vertellen. Als die vindt, dat je een flinke straf moet hebben, ben je de sigaar. Vindt hij, dat je 't eigenlijk niet helpen kon, dan kom je er met een standje af en stuurt-ie je wel naar huis. Maar daar zou ik maar niet op rekenen, voegt de jongen er haastig aan toe, als hij ziet, hoe Henks gezicht bij die woor den opklaart. Wel ja, de heren zitten hier ge zellig een bakje leut te drinken, doet zich opeens een stem horen. Willem staat op, maar is in het minst niet uit het veld geslagen. Ik zit op u te wachten, meneer de Wit, zegt hij gemoedelijk. Ik wist, dat u zou komen en omdat Henk moet voorkomen, dacht ik. dat-ie ok wel eerst een hartversterking mocht hebben. Met een beleefd gebaar houdt Wil lem de heer de Wit een beker koffie voor, welke lachend door hem wordt aangenomen Hij neemt zelfs een stoel en gaat naast Henk zitten, terwijl hij langzaam z'n koffie drinkt. Willem neemt het blad en gaat z'n ronde verder doen, terwijl Henk da delijk probeert, over z'n tocht naar de kinderrechter meer aan de weet te komen. Hoe is het daar, meneer? Maar meneer de Wit zegt, dat hij het niet weet. Als jij daar beleefd en behoorlijk optreedt, zal het wel los lopen met je, verzekert-ie alleen. De kinder rechter is geen boeman die neemt een beslissing, die in het belang van je verdere leven is. Zullen we nu maar naar boven gaan? Je kan die meneer niet te lang laten wachten. Altijd het belang van je verdere leven. Voor je verdere leven dit voor je verdere leven dat. Het zou Henk een mooi ding waard zijn, als ze zich over z'n verdere le ven niet zoveel zorgen maakten. Dat was helemaal niet nodig.hij maak te er zichzelf ook nooit druk om totdat hij dat gevalletje met die kof fie aan de hand had gehad. Boven, in het kamferkamertje, vindt hij z'n kleren nog net zo als hij ze er heeft neergehangen. Verkleed je hier maar even, zegt de heer de Wit. Hij moet alles van het huis achter laten en op een stoel leggen. Z'n eigen kleren ruiken nu al een beetje naar de kamfer, maar hij trekt ze met vreugde aan. Ze zitten hem heel wat prettiger dan die gestichtskleding en als meneer de Wit hem zegt, maar vast -naar beneden te gaan, naar de administrateur, huppelt Henk bijna de trap af. De meneer, die Henk naar d<= kin derrechter moet brengen, staat dade lijk op als Henk binnenkomt. Mooi zo dat heb je gauw ge leverd, zegt hij waarde: end Ik hoef je zeker niet te vertellen, aat wij samen uitgaan en ook samen thuis komen, niet? Je moet maar denken, dat je met je vader uit mag. De meneer neemt afscheid van de administrateur dan komt de por tier uit z'n kamertje de grote deur zwaait open ze staan buiten. Het is een sombere dag, maar het lijkt Henk, dat de Wodanstraat zich baadt in het zonlicht. Henk loopt dicht naast de meneer. Je moet maar denken, dat je met je vader uitgaat, heeft hij gezegd. Hij moest eens weten, dat Henk nog nooit met z'n vader op stap was ge weest Ja, die had wel wat anders aan z'n hoofd, dan een wandeling te gaan maken. Die kon toch zeker niet uit de tapkast vandaan? Stel je voor, dat ze de zaak dicht deden om een eindje te gaan wandelen. Om te la chen gewoon. Andere jongens gingen wel met hun vader uit Zondags. Met vader en moeder en met d-e hele sante-kraam. Zondag was juist de drukste dag in het cafe Dan moest moeder meermalen naar beneden ko men om te helpen bedienen. De meneer loopt zwijgend naast Henk Als de joneen niet praat, doet hij het ook niet. Komt-ie uit zichzelf los, dan is het wat anders. Hoe is het daa-, b;i de 'kinder rechter, meneer? vraagt Henk. als ze de Wodanstraat al lang uit zijn. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 12 MAART 1953. HILVERSUM I 402 meter AVRO: 7 00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 en 8.45 Gramofoonmuz ek; 9 00 Morgenwijding; 9.15 Koorzang; 9.25 Voor cfe huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 3 1 ramofoonmuzirk; 10.50 Voor c'e kleu. ters; 11.00 Amusementsmuz ek; 12.00 Gra- mofoonmuziek; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land. en tu'nbouwmededelingen: 12.33 Hammondiorgelspel: 12 50 ,,Uit 't be drijfsleven", causer.e; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuzi-k; 13 30 Lichte muz ek; 14.00 .Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel; 14.40 Gramofoonmuziek; 14.55 Voetbelw dstrijd FrankrijkNederlandse Prof-elftal; 16.45 Gramofoonmuzirk; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire acfua" teiten: 17.40 Gramo foonmuzi-k: 17.45 Reger ngsuitzending: J. J. v. d. Laan: ..Nieuw Guinea's Australi. sche buurman"; 18.00 N.euws; 18 15 Sport- praatje; 18.30 Amus~men*smuziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19 05 Jazz muziek; 19.10 Ins rn ment aal kwartet- 20.00 Beurzen open. dijken dicht"; 20.05 Nws; 20.10 Inle'ding volgende uitzending; 20.15 .The dream of Geron'ius", orator um; ^2.00 Med-delirgen; 22.05 Voor racht: 22 20 Ge varieerd programma- 23.00 Nieuws; 23.15 S,port-actuallteiten; 23.30-24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 meter KRO: 7.00 Ni-mws; 7.10 Gramofoonnv'.ziek; 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu. z ek: 7.45 Moreengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws; 8.15 GTamofoonmu- z'ek; 8.25 Heilige Mis van Requiem; 9.30 Gramofoonmuziek; 9.40 Idem; NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gra mofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luis tert", causerie; 13.00 Angelus; 12.03 Lich te muziek; (12.30-12.33 Land- en tuin- bouwmeöedelingen); 12.50 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Pianotrio en solisten; NCRV: 14.00 Me- tropole orkest en solisten; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gevarieerde muziek; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Pianotrio; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gra. rnofoonmuziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Weense muziek; 18.35 ,,Op de stelling"; 18.45 Leger des Heilsmuziek; 19.00 Nieuws en weerberich'en; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ontwoord: 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 Vragen aan voorbijgangers; 22.15 Pianorecital 22.45 Avonc*overdenking; 23.00 Nieuws en SOS-beriehten; 23.15-24.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten 2.34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Engelse les; 14.15 Gramofoonmuziek; 14 30 Franse les; 14.45 balome", muziekdrama gr.pl.); 16.40 Gra j rnofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramo- foonmuz ek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 J Gramofoonmuziek: 18 30 Voor de soldaten. I 19.00 Vrije Politinke Tribune; 19.50 Gra. rnofoonmuziek; 20.00 Klankbeeld: 20.30 Verzoekprogramma; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws: 22 15 Moderne muziok; 22.55-°3.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS. 484 meter 12.05 Gramofoonmuz ek; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Orkestcon cert; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte muziek; 17 00 Nieuws; 18 30 Gramofoon muziek; 19.00 Orkes concert: 19.30 Gramo foonmuziek: 19.45 Nieuws; 20 j0 Hoorspel"; 22.00 Nieuws: 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5