Krakende bruggen van Stroobrugge Beperkte inlichtingen AANVAL OP SWATOW KNOTS, EEN BLIJVERTJE EEN OVERZICHT VAN DE ADOPTIE GROTE PLANNEN IN SCH00NDIJKE Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 MAART 1953 België komt niet over cle brug Onmogelijke verkeerssituatie in grens gebied van W. Z. Vlaanderen Gekraakte draag- balken Hulp aan de getroffen gemeenten De Electrificatie van Schelfhoutshoek Burgemeesters bezoch ten Waarde HERBOUW VAN RAADHUIS IN ZICHT F Met Tragel kreeg licht Stukken uit rampge bied aangespoeld Frans elftal nu bekend Wout je Wagtmans staakt de strijd In Ronde van Algiers Athletiekclub in Hulst opgericht Sport in t Kort MARKTEN zaak van Noord een gro- gewor- ;wee maal het met uitge- aesthe- een uit- afdeling nieuwe," gekregen, turen enz. Het win de fir- klanten prettiger tien van .15 uur: -..eater 30 Limelight en 21 u.: De kloof neater 20 Lime light. 21 uur 99 JJET IS NIET EENS zo erg druk aan de grenspost bij Eede en dat isi verwonderlijk, want het transito-verkeer van Zeeland naar Brabant gaat toch voor een zeer groot deel via West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Er staan alleen wat personenwagens. Het is de schuld van de twee wan kele noodbruggen bij Stroobrugge in België, even voor Maldeghem. „Nee, liet is hier niet zo druk meer", zegt de douanier, „er mogen geen zwaar dere wagens dan twee ton over die bruggen. Alleen de kleine auto's komen hierlangs. De rest gaat via Sluis". boven de twee ton te sluiten. Maar een betere maatregel zou natuurlijk zijn er goede bruggen te bouwen. Helaas, het ziet er nog niet naar uit. De Belgische Staat schijnt zich er bijzonder weinig druk om te maken. Wer is het niet naar de eerste brug 1 in kwestie. Er staat een autobus van de S.B.M. te wachten. Een Bel gische grenswachter staat zich, 'n beetje apathisch in het zonnetje te koesteren. Naast zijn benen zijn twee waarschuwingsborden zichtbaar. „2 t" staat er op het ene, „10 km" op het andere. Twee ton. Dat is niet veel. Een per sonenwagen vol passagiers heeft geen last van het verbod, maar 'n vracht wagen of een autobus mag de brug niet passeren. Daarom staat de bus van Breskens naar Brugge er voor te wachten. De S.B.M. heeft sinds kort twee bussen nodig voor deze dienst. De ene rijdt van Breskens tot Stroo brugge, de andere van Brugge naar het thans veelbesproken gehucht met zijn twee krakende bruggen. De passagiers moeten voor de brug uitstappen en dan zo'n 350 meter tip pelen, naar de andere bus. Het is niet de service die de S.B.M. gewend is haar klanten te geven, maar het is de Belgische staat die haar er toe nood zaakt'. FORMALITEIT In de omgeving van de omstreden bruggen, zijn de mensen er zelfs ze ker van dat hun regering het gewoon zal vertikken. „Dit is al de vierde brug op deze plek die ik meemaak" zegt iemand, „en het zal wel een tijdje duren voordat de vijfde -et komt!" Voor een minder korte omweg via Heille en Middelburg (in Vlaande ren) voelt men van Nederlandse zij de niet veel. Beter een korte omweg dan een lange. Daartoe moet een tijdelijk grenskantoor aan de grens te Heille komen, al hopen de Heille- naren er op dat een eventueel grens kantoor bij hun dorp niet tijdelijk, maar permanent zal zijn! Als er althans voorlopig maar iets gedaan wordt voor het zwaar gedupeerde verkeer van West Zeeuwsch-Vlaande ren naar België (en Brabant), is men al een stukje verder. Maar het lijkt toch nergens naar dat onze Zuiderburen de zaak zo maar wat versloffen en daarbij mag de 'Nederlandse regering het zeker niet laten. Wanneer de excellenties elkaar nog eens gezellig zitten te verkondigen dat er van beide zijden over de brug gekomen moet worden, laat men dan tijdens zo'n vriendelijk Benelux- praatje dan ook even opmerken, dat daartoe eerst twee behoorlijk be gaanbare bruggen dienen te zijn, daar bij Stroobrugge. gemeentelijk sportterrein. Voor dit doel werd een bedrag van f 3500 op de begroting geplaatst. Met algemene stemmen werd een wijziging van de gemeentebegroting 1952-1953 goedgekeurd, terwijl een voorschot van f 12.000 werd aangeno men in verband met de watersnood. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt om de toestand van de weg Paal-Duivelshoek te bespreken, als mede de verlichting te Paal en te de Achtereindstraat. De reizigers voor West Zeeuwsch- Vlaanderen zijn aangekomen en de bus rijdt weg, om zijn kreupele route te volbrengen. De grenswachter staat er nog steeds. Er komt een lange, glanzende slee aan; een dame achter het stuur. Ze mag er zijn, maar het verbod geldt toch nog niet voor haar. Nochtans kijkt ze met een half oog naar de grenswachter, die zich er niets van aantrekt. „Ik gtaan hier sjuust voor formaliteit!" zegt hij. Al komt er een tank; hij zal hem laten passeren. Hij behoeft al leen maar toe te zien, of er geen Hol lander bij de brug rechts af slaat om zo de douane te ontlopen. Dat doet geen enkele Hollander overdag en dat weet hij ook wel. Daarom is hij er erg gerust in Er boldert een vrachtwagen over de brug. De chauffeur grijnst naar de grenswachter en roept iets. De groen- gejaste dienaar van de Belgische Staat roept een kwinkslag terug. „D'n dieje weegt vier ton!", zegt hij alleen 8 K.M. OM. 2° gemakkelijk gaat het overigens niet altijd. De gendarmerie en de kantonnier houden af en toe de wacht en dan komt er geen kilo bo ven de twee ton over de brug, even min ais over de andere, wat verderop. Het is des grenswachters werk niet, dus waarom zou hij de chauffeur van de viertonner een kilometer of acht laten omrijden? Als hij door de brug wil zakken, moet hij het zelf we ten. Of 't dan zo'n vaart loopt? In ieder geval ziet de brug er niet te best uit. De grenswachter wordt afgelost en er verschijnt een collega, die met merk bare miskenning van België's water bouwkundige werken, ons wijst op de diverse krakerigheden in de houten pijlers van de brug. Aan de linkerzijde is een draag balk geheel doorgebroken, als een lucifer geknakt onder het gewicht van al die wagens op de ijzeren on derlegger van het brugdek. Het is een vrij ongerust makend gezicht, zodat men geneigd is wat op zij te gaan om niet op het talud zo pal onder de brug te staan. Je kunt zware auto. Trouwens, de gehele pijler ziet er niet te best uit. Het is geen won der, dat de brug voor het zware verkeer gesloten werd. GEEN OVERBODIGE MAAT REGEL, MAAR fypar intussen: vooral Nederland zit er mee. De busdienst van Bres kens naar Bergen op Zoom loopt nu via Sluis en Brugge. Het is nog al een stukje om! Die beide bruggen van Stroobrugge (is de naam toch een voorteken? kosten op de duur schatten geld. Het is waar dat het een vei ligheidsmaatregel is, ze voor wagens Breskens JAARVERGADERING VAN MUZIEKVERENIGING tt-1} h'eld de muziek ver. „Uit het Volk voor het Volk" haar al gemene jaarvergadering. De vice-voorzitter, de heer I de Hulster, sprak het openingswoord waarin hij wees op de vooruitgang van de muzikale prestaties van het korps Verder sprak hij woorden van waar dering tot de leden W. v. d. Walk, L. Verberkmoes en A. Versprille voor hun éérste prijzen, behaald op het gehouden solistenconcours. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Uit het financieel verslag bleek, dat er een klein nadelig saldo is van ƒ47,52, doch daarentegen is het bedrag van het instrumentenfonds ge stegen. Tot nieuwe leden van de kascom- missie werden benoemd de heren A. Versprille en R. van Quekelberghe. De heer J. Visser, die aan de beurt was af te treden, werd herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het eer vol ontslag van de heer I. de Hullu, die meer dan 50 jaar de muziek heeft gediend, waarvan vele jaren als voor zitter. werd gekozen de heer Abr. Mosselman als bestuurslid. Tot vaandeldrager werd in de plaats van de heer P. Duin, benoemd de heer Abr. v. d. Velde-du Bois. In de hierna volgende bestuursver gadering werden de functie's als volgt verdeeld. I. de Hulster voorzitter, Joh. Carels vicevoorzitter, J. Jansen secre taris, P. Rookus penningmeester, Jac. de Visser, P. Diericks en Abr. Mossel man, leden. J.JIERONDER geven we een overzicht van de geadopteerde gemeenten in Zeeland en van de gemeenten die hulp verlenen: NOORD-BEVELAND Kortgene werd geadopteerd door Arnhem. Wissenkerke door Wieringer- meer, Schagen, Wieringerwaard en Barsingerhorn. OOST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN hl*r Betroffen gemeenten Honte- HnnfHru!ffneUi2en' VoBelwaarde en Hoofdplaat ontvangen hulp uit Venlo, Heel en Panheel en Haelen. SCHOUWEN-DITIVELAND EN ST. PHILIPSLAND Brouwershaven is geadopteerd door Voorburg (Z.H.). Bruinisse o.a. door Gorssel. Enige gemeenten in Over ijssel zullen tevens Bruinisse verzor gen, welke staat nog niet vast. Burgh wordt bijgestaan door Oost-Kapelle en Noordwijk. Over de bijstand van Drei- schor is ilog niet beslist. Duivendijk, Eikerzee en Ellemeet zijn geadopteerd door: Oldenzaal, Tubbergen, Ootmar- sum, Hellendoorn, Avereest en Nieuw Leusen. Haamstede door Markelo en Diepenveen. Kerkwerve door Leeu warden, Woudenberg en St. Laurens. Zonnemaire door Amsterdam. Nieu- werkerk en Ouwerkerk door En- Siwm°osierland door Rijssen en NonrH, u0r^gouwe door Leeuwarden. muidenE» door N;°' Polder IJssel- kerke Renisse door Maarn. Seroos- menU 7wvRuurl°' Wisch en Kr<""- 5 u door Atadlo- St. Phi- den! Hengelo en Ambt-Del- Voor het hele eiland Schouwen-Dui- veland staat bovendien steeds Amster dam gereed voor aanvullende hulp. THOLEN De op Tholen getroffen gemeenten Poortvliet, Scherpenisse, St. Anna- land. St. Maartensdijk en Stavenisse zijn met uitzondering van Wieringer- meer en Schagen geadopteerd door de gemeenten in de kop van Noord- Holland en Haarlemmermeer. Wierin- germeer en Schagen adopteerden reeds andere plaatsen. WALCHEREN Veere op Walcheren wordt bijge staan door de Bilt. ZUID-BEVELAND EUewoutsdijk en Driewegen zijn ge adopteerd door de zogenaamde Water- landse gemeenten in Noord-Holland, o.a. door Edam, Beemster en Pur- merend. Kruiningen door Apeldoorn. Rilland-Bath door Zaandam. Aalten, Valkenburg-Houthem, Echteld en Doodewaard. Waarde door een acht tiental gemeenten in Zuid-Holland en Utrecht, w.o. Woerden en omgeving. Wolphaartsdijk door Harlingen. Smal- lingerland en Gaasterland. Oudelande en Baarland door Voorschoten, noot dorp, Zoeterwoude, Oegstgeest. Hille- gom. Valkenburg, Nieuwerkerk a.d. IJssel. en Vriezenveen. Hoedekensker- ke is geadopteerd door Arnhem. Voor Krabbendijke is nog geen verzorgen de gemeente aangewezen. Burgemeester van Graauw hier dacht de slachtoffers gemeenteraad van Graauw ver gaderde voor de eerste maal in dit jaar. Burgemeester Schlüter open de met te verklaren, dat deze eerste vergadering zeer was vertraagd ten gevolge van de watersnood, die ook onze gemeente had getroffen. Daarna sprak hij de gebruikelijke Nieuw jaarswens uit en herdacht de slacht offers van de overstromingsramp, voor wie hij een stil gebed verzocht. Hij memoreerde, hoe wjj God moeten bedanken voor het feit ,dat geen en kele inwoner onzer gemeente 't leven er bij heeft verloren ,al is de mate riële schade wel aanmerkelijk. Hij dankt verder alien, die op welke wijze dan ook op de bewuste dagen hun beste krachten hebben gegeven om hulp te verlenen daar waar nodig WOORDEN VAN DANK Dijzondere woorden van dank wilde hij uiten aan het adres van hen, die uit de omliggende gemeenten te hulp waren gesneld en stelde voor, de betrokken gemeentebesturen schrifte lijk de dank der bevolking over te brengen. Hierna nam hij het afgelo pen jaar onder de loupe en herinner de aan de grote dingen, die voor onze gemeente hadden plaats gehad, o.m. de opening van de nieuwe weg Hulst Graauw; het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard. Graauw had bouw volume voor 4 woningen gekregen, terwijl het Terlingenfonds er toe had bijgedragen, om vele woningen danig te verbeteren. Jammer, dat 'n drietal aanvragen te laat was binnengeko men, om voor steun in aanmerking te kunnen komen. Met de beste wensen voor de gemeente en de raadsleden en hun gezinnen, besloot hij zijn ope ningsrede. Namens de raad dankte wethouder Staal. VERSCHILLENDE SUBSIDIES Ma de notulen werd de agenda vlot tempo afgehandeld. De verzekering der gemeentegelden werd met 3 jaar verlengd. Een 10-tal woningen werd onbe woonbaar verklaard. Het voorschot voor de R.K. Lagere School werd be paald op f 5830 naar rato van f 30 per leerling. De R.K. Militaire Hui zen kregen een subsidie van f 50. Het' adres van de bewoners, van Schelfhoutshoek. om de gemeente graafwerk bij de electrificatie van die wijk te laten betalen, bracht verschil van mening. Het resultaat was, dat een voorstel-Staal om goedgunstig daarop te beschikken, werd verwor pen met 4 tegen 1 stem. Een voorstel Daalman, alle aangeslotenen 1 licht punt gratis te geven, werd met alge mene stemmen aangenomen. Op een adres van de Witte Paters van Sterksel om een subsidie, werd gunstig beschikt. Besloten werd over te gaan tot aankoop van een grasmaaier voor het Rondvaart langs ver dronken land "TIJDENS een tocht door het verdron- ken land van Waarde, ten Zuiden van Krabbendijke op Zuid-Beveland, hebben de burgemeesters van de ge meenten Woerden, Jutphaas, Vreeswijk Loenen, Loenersloot en Ruwiel en Kamerik tesamen een commissie vormend van de gemeenten, die Waar de hebben geadopteerd de verwoes tingen kunnen aanschouwen, die het water hier heeft aangericht. Tijdens de rondvaart werd de stuk geslagen Kadijk (Kettingbos) bezich tigd. Nabij de overgebleven resten van de Kadijk zijn arbeiders bezig het wrakhout op te ruimen. De uitvoer der, de heer J. Ouwerkerk, meende eind deze week met het opspuiten van de Kadijk te kunnen beginnen. Een zandzuiger wordt daartoe in gereed heid gebracht. Bij gunstig weer zal dit werk ongeveer anderhalve maand in beslag nemen. Vervolgens bezichtigde het gezel schap het gat in de dijk van de West- veerpolder. Dit gat is volgespoten met zand uit de Westerschelde. De zand zuiger, die hier zijn werk heeft vol bracht, wordt straks overgebracht naar de Kadijk. Getracht zal worden de Westveerpolder droog te maken. Bij de ontvangst in het gemeentehuis van Waarde was een der burgemees ters in de gelegenheid te voldoen aan het verzoek van een in zijn gemeente geëvacueerde inwoner uit Waarde om, indien mogelijk de gouden oorijzers van de vrouw, alsmede de gerookte ham, die aan de zolderbalken was op gehangen uit zijn woning mede te brengen. De ham werd gevonden en meegenomen. „We mogen," aldus zei een der bur gemeesters na het bezoek, „gerust zeggen, dat de indruk, die Waarde op ons heeft gemaakt, treurig en triest is. Wij begrijpen ten volle de angst, die de burgers nog bekruipt. De voor- jaarsstormen kunnen een enorme schade veroorzaken en toch wil ieder graag zo spoedig mogelijk naar zijn woonplaats terugkeren." Het gezel schap zegde alle mogelijke medewer king toe. Het college van B. en W. van Waarde was verzocht, nu reeds aante kening te maken van hetgeen nodig is. Aan buitenlandse opspo ringsdienst TN ANTWOORD op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) betreffende het bekend maken van door Nederlandse opsporingsambtenaren opgemaakte processen-verbaal aan Duitse opspo ringsambtenaren heeft de Staatssecre taris van Financiën, de heer van den Berge, mede namens de Minister van Juistie, o.a. schriftelijk geantwoord: Het komt ons niet geraden voor als nog de verplichting tot geheimhouding te scheppen. Wel zijn wij bereid de betrokken Nederlandse opsporingsambtenaren, indien nodig, er op te wijzen, dat by het verstrekken van inlichtingen aan buitenlandse ambtenaren omtrent de viezen- en smokkelzaken niet verder mag worden gegaan dan in het be lang van een gecoördineerd optreden in dergeiyke zaken geboden is. Door Chinees-nationalis tische marine TEN Chinees-nationalistisch patrouil- le-vaartuig heeft in de afgelopen week een aanval op de Chinees-com munistische haven Swatow uitgevoerd waarbij een aantal vaartuigen der communisten is beschadigd, een vaar tuig werd buitgemaakt en twee leden der plaatselijke Chinees-communisti- sohe commissie voor de kustverdedi ging werden gevangen genomen. Deze aanval is de eerste, die de Chinees-nationalistische marine, na de opheffing van de neutralisering van Formosa, op een haven van het Chb nese vasteland heeft uitgevoerd. LJET maandblad voor Amsterdamse Jongeren „Knots", dat in een op lage van 25.000 exemplaren wordt ver spreid, heeft zo sterk aangeslagen, dat men overweegt de uitgave die als tijdelijk was bedoeld voort te zetten. Waarom men een blijvend en strijdbaar blad in sleur-katholieke ge zinnen van grote waarde acht kan men concluderen uit de volgende aanhef van een artikel: „Ook Amsterdam is rampgebied". Amsterdam is evenzeer rampgebied als de overstroomde eilanden. En de ramp die zich hier voltrekt is veel ernstiger dan die in Zeeland. Hier in de hoofdstad zijn de dijken doorgebroken die de ontkerstening moesten keren. Tienduizenden staan op punt geestelijk te verdrinken. Sommigen klemmen zich vast aan het laatste brokje houvast dat hun is ge bleven, anderen hebben ook dit laten schieten en laten zich meesleuren in het kolkende grote-stadsleven. Ja, de ramp van de geloofsafval is veel er ger dan de ramp in het Zuid-Westen. De ruim 1400 slachtoffers van de wa tersnood verloren wel hun aardse le ven. maar kunnen op het ogenblik volmaakt gelukkig zijn. Degenen ech ter, die in Amsterdam geestelijk ver drinken aan hun liefdeloosheid, op hen is het woord van Christus toepasse lijk: „Gaat weg van mij, verdoemden, in het eeuwig vuur". EEN OTTER OP DE WEG Te Wernhout op de rijksweg naar Antwerpen vond de heer C. Schrauwen nabij de steenfabriek 's morgens om zes uur een otter. Het dier, dat een lengte had van 1.10 m. had een hevig bloedende neuswond. Voor de hand ligt dus, dat dit dier in de nachtelijke uren aangereden is. De otter komt hoogst zelden voor, daar dit dier in onze streken nagenoeg is uitgestorven. ZIJN OPENINGSWOORD schonk de voorzitter van de raad te Schoon- dijke speciale aandacht aan de watersnoodramp 1953. Hij sprak woorden van medeleven aan het adres van de getroffenen en sprak de hoop uit, dat voor alle getroffen gebieden het Zeeuws wapendevies „Ik worstel en ont kom" zal mogen gelden. Spreker zei er van overtuigd te zijn, dat Nederlands oude vijand de zee ook nu overwonnen zou worden. Door de leden werd een minuut stlite in acht genomen. Grote dankbaarheid, zo vervolgde de voorzitter, zijn wij verschuldigd aan de ganse bevolking, die in de uren der rampspoed hun plicht heeft gedaan. Ook het secretarie-personeel en de rijkspolitie werden in de dank berokken. o«n de bouw van 11 woningen werd een aanvang gemaakt, waarvan er inmiddels 10 zijn voltooid. 5 Land- bouwschuren werden gebouwd. Ver heugend noemde de voorzitter de bouw van de R.K. Kerk, het Gerefor meerde Jeugdgebouw en van het klei ne electrische transformatorstation aan de Tragel. Op 3 Maart werd na zeer lang wachten eindelijk electrische stroom aan de bewoners van de Tra gel geleverd. Met betrekking tot de herbouw van het raadhuis was de voorzitter zeer optimistisch gestemd. Hij hoopte, dat binnen weinige weken met de bouw begonnen kon worden. Aan het in 1952 genomen besluit tot de bouw van woningwetwoningen had geen uitvoering gegeven kunnen wor den, daar het vereiste bouwvolume ontbrak. De straatverlichting werd in 1952 aanzienlijk uitgebreid; met de rioleringswerkzaamheden, de bestra ting en de beplanting werd goede voortgang gemaakt. PLANNEN IN OVERVLOED |V/[en heeft plannen tot de herbouw van het raadhuis, met gemeentelij ke bergplaats, brandweergarage en lijkwagenbergplaats. Plannen bestaan verder voor een nieuwe muziektent, eventueel een nieuw postkantoor, lij kenhuisje op de Algemene begraaf plaats, blusvijver voor de brandweer, kleedlokaal op het sportveld, R.K. La gere school en Neutrale kleuterschool. De voorzitter zei tevens vernomen te hebben, dat er plannen bestaan tot het bouwen van een wijkgebouw. Hopelijk zal ook de bestrating van de Willems- weg in 1953 zijn beslag krijgen. Voorts staan nog op het programma het zeer nodige herstel van de Veldstraat en het aanleggen van een achterpad tus sen Dorpsstraat en Prinses Irenestraat. Ook over de vuilnisbelt op het ter rein van de S.B.M. wilde de voorzitter nog geen mededeling doen. Aan de ge meente-opzichter werd opgedragen om het oud ijzer en andere verkoopbare materialen te verkopen, zodat het ter rein weer toonbaar zal worden. SUBSIDIES /"•ezien de financiële positie van de gemeente achtte het college van B. en W. het niet verantwoord aan de Centrale van Kath. militaire tehuizen en de Ned. militaire Bond Pro Kege subsidie te verlenen. De heer de Badts (KVP) vond de Militaire tehuizen van zo groot belang, dat hij voorstelde om de door B. en W. voorgedragen subsi dieverlening aan de Parochie- en de Hark-bibliotheek niet te verlenen en de subsidie aan de militaire tehuizen wel. Ook het lid Dekker (C.H.) viel spreker bij. Hij verlangde stemming. Met alleen de stemmen van de leden Toesseint en Neele (P.v.d.A.) tegen, werd het voorstel verworpen. In de volgende raadsvergadering zal het be drag der subsidie aan de orde wor den gesteld. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de subsidie aan de beide bi bliotheken ad. 5 cent per boek voor resp. 350 en 1000 boeken over 1953 te verlenen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten om tot uiterlijk 1 Juli 1954 3 barakken van het voor malige wederopbouwkamp te verhu ren aan de neutrale kleuterschool. De voorzitter deelde mede, dat de datum van 1 Juli was aangehouden om de vereniging steun te geven bij haar po gingen om tot nieuwbouw van een kleuterschool te geraken. Op de vraag van de heer de Badts (K.V.P.) waar om de vereniging nog steeds niet met de bouw is aangevangen, antwoordde de voorzitter, dat de vereniging geen herbouwplicht heeft en ook financiële moeilijkheden heeft. Hij meende ech ter, dat voor een en ander een oplos sing verwacht mag worden. De barak ken werden verhuurd voor 500. per jaar. Eveneens overeenkomstig het voor stel van B. en W. werd zonder hoof delijke stemming besloten tot de aan koop van een landbouwschuur en per celen grond van de erven Wed. Jac. Butler. Aankoop viel volgens de voor zitter verre te prefereren boven ont eigening. De onteigeningsprocedure is niet alleen kostbaar maar bovendien zeer tijdrovend. De totale kosten ad. ƒ8631.kwamen ten laste van het herbouwplan der gemeente. W.C. ALS BRIEVENBUS Liet lid Neele (P.v.d.A.) informeerde 1 waarom de woning van de Wed. Huigh- van der Meulen aan de Tragel, waarvoor subsidie uit het Terlingen- Op Schiermonnikoog "TENGEVOLGE van de vrij sterke Noordenwind zijn op Schiermon nikoog stukken van woningen, onder meer stukken van daken, schoolban ken, benevens een dode koe aange spoeld. Men vermoedt, dat deze wrak stukken afkomstig zijn uit de Neder landse rampgebieden en dat ze inder tijd uit de gaten naar zee zijn gespoeld en thans door de Noordenwind op de kusten zijn geworpen. Strandvonders hebben zich over het materiaal ont fermd. fonds was verleend, niet werd her bouwd. De voorzitter deelde mede, dat na afbraak bleek, dat de woning, ge zien uit verkeerstechnisch oogpunt, beter niet meer op dezelfde plaats kon worden herbouwd. Pogingen, aange wend om de woning in de bebouwde kom van de gemeente te herbouwen, zijn echter mislukt, zodat herbouw ter plaatse de enige mogelijkheid bleek. De familie Huigh wenst nu echter zelf van herbouw ter plaatse af te zien. zodat de toegezegde subsidies zullen vervallen. Middels een herbouwplicht wordt getracht de woning toch te her bouwen. De heer Dekker (C.H.) vroeg, wat er nu moet gebeuren met het weeg huisje in de Lange Heerenstraat. De voorzitter zegde toe, dat in de eerst volgende vergadering hierover beslo ten zal worden, of zeker een medede ling zal worden gedaan. Deze zaak heeft de aandacht van het gemeente bestuur. Verschillende problemen han gen hiermede samen, o.a. de toewij zing van gronden. De heer de Badts vroeg bijzonder aandacht voor het gemis van brieven bussen in de Criba-noodwoningen. Het komt veelvuldig voor, dat post door het W.C.-raampje gegooid wordt en eerst „opgevist" moet worden, al vorens deze gelezen kan worden. Ge zien het feit, dat de voorzitter met de leden van mening is, dat het ontvan gen van post op die manier minder prettig wordt, werd toezegging ge daan, dat hierin verandering zal ko men. Voor wedstrijd in Parijs De definitieve samenstelling van het Franse elftal, dat Donderdag 12 Maart in het Pare des Princes te Parijs tegen heti elftal van de Nderlandse prefessio- nals speelt is: d.: Ruminskii (Rijssel); a.: Gianessi (Roubaix) en Marche (Reims); m.: Pen- vere (Reims), Jonquet Reims) en Gau- lon (Stade Francais); v.: Kopa (Reims), Ujlak'i (Nimes), Saunier (Le Havre), Gardlien (Sochaux) en Deledière (Nancy). Reserves: Colonna (Stade Francais), Albanesi (Le Havre) en Battiston (Metz). GROTE BELANGSTELLING ÏDe Fnainse Voetbalbond verzoekt ons het volgende te willen mededelen: De belangstelling van Nederlandse zijde blijkt, zeer groot te zijn. Toegangskaar ten zijn echter alleen nog te verkrijgen op Donderdag van 1012 uur aan de loketten van het Pare dies Princes, al leen echter nog voor die duurdere ran gen. Men wordt verzocht geen cheques meer naar de Franse Voetbalbond te zenden, daar deze niet meer o,p tijd ar riveren, waardoor eventueel moeilijkheden bij het verterijgen van de bestelde kaar ten kunnen ontstaan. Wijziging wedstrijdpro- grainma 15 Maart UITGESTELD: 3e Klasse C: Roos-.i- daalHero. INGELAST: 3e klasse C: Roosendaal- Boeimeer. Zomeravondvoetbal te Goes Op initiatief van de Goese Spoorweg- sportvereniging De Combinatie werd be. sloten een zomeravondvoetbalcompetitie te organiseren. Zes Goese verenigingen besloten aan de competitie deel te ne men, t.w. de Spoorwegsportver. De Com binatie; de Veilingver. Zuid Beveland, de Fordgarage; de Goese Veteranen; de PTT en het NAC. Zeer waarschijnlijk zal oafk d* wasserij De Zon nog .met een elftal toetreden. Het bestuur van deze onderafdeling van de KNVB as gevormd door de heren J. Koster, J. Boon (secr.- penn.) en H. Sinke (techn. adviseur.) Begin Mei zal de competitie aanvangen. VAN DE LEIJKE (Groede) le NEDERLANDER In Ronde van het Volk voor amateurs Aan de in België verreden Ronde van Het Volk voor profs wijdden we in ons blad van gistieren reeds een reportage Aan dieze wedstrijd ging echter ook een amateurwedstrijd vooraf, waaraan door enkele landgenoten met succes werd cfe eigen omen. De Zeeuw v. d. Leyke uit Groede werd met een mooie 8e plaats als eerste Ne derlander geklasseerd, terwijl H. v. d. Kloot uit Zundert de eer van onze ge westen hooghield door als 14e de eind streep te overschrijden. P. v. d. Broek uit Brenkelen bracht het tot de 19e plaats, terwijl P. Oomen uit. Et ten 20 e werd. Als men in aanmerking neemt, dat aan deze wedstrijd door meer dan 200 rtenners werd deelgenomen!, zijn onze landgenoten hierdoor tot verdienstelijke resultaten gekomen. De bekende Belg Riek van Looij werd winnaar. ZEEUWSE RINGRIJDERS- VERENIGING Kampioenswedstrijden dit maal te Gapinge en Souburg De Zeeuwse Rin gr ij d ersverehiging heeft besloten de wedstrijd, om het kam pioenschap eerste klasse dit jaar op 11 Juk te Gapingte te houden en het kam pioenschap tweede klasse op 18 Juli te Souburg. Door de leden werd aange drongen op een hoofdwedstrijd om het kampioenschap derde klase. Het bestuur zal dia mogelijkheid hiervan onder zoeken. le KLAS A: Wageningen—Smeek, Zwol se BoysGVAV, de VolewijckersFrisia Ensched. Boys—DOS, NEC—VSV, EDO— Heracles, RCHAjax. le KLAS B; 't Gooi'Go Ahead, Storm vogels—Haarlem. Blauw Wit—Vitesse, ElinkwijkEnschede, LeeuwardenAchil les; Be Quick—AGOW, Hecirenveen— DWS. le KLAS C: Willem II—SVV, MVV— Theole, Exaelsioa-—Sittardia, Emma— Juliana; VW—BW, LONG A—HE'S, Bra ba ntia—Sparta. le KLAS D. ADONAC. Eindhoven RBC, Xerxes—PSV, Bledjerheide—NOAD MauritsLimburfia, TEC—DHC, Hermes DVSFeij enoord DISTRICT WEST 2. 2e KLAS A: HVV ONA. COAL—EBOH, Neptunus—For- tuna, FluksHOV, Scheveningen—VUC, DISTRICT ZUID 1. 2e KLASSE A. TOP—Kolping SDW, SARTOSchijn del, Wilhelm in aVELOC, RKTW—Helmond, WoenselDESK, De SpechtenSET. 2e KLAS B: DOSKO—MOC, Alliance- Bar on ie, TerneuzienAxel. 3e KLAS B: HieronymusRKC, Blauw GeelHeusden, Concordia SVDGUDOK OJCUno Animo, Zwaluw VFCOSS, WSC—St. Michielsgestel. 3e KLAS C: SCOBaardwijk VES WVO, BSC—'Virtus, Roosendaal—Hero, RWBDongen. 3e KLAS D: BiervlietVlissingen, BreskensRCS. 4e KLAS D: RKDVCHaarsteeg, Vlijm. BoysWit Zwart, RaamsdonkWaspik. 4e KLAS F: RSV—Velocitas. SAB— PCP, BredaGroen Wit, G'ilzeZundert. 4e KLAS H: OostburgKoewacht. Ria PSK, Sluiskil-Steen, Hontenisse-IJzen- dijke, EMMAardenburg. RE. le KLAS: NOAD 2—LONG A 2, VELOC 2Eindhoven 2, BW 2Willem II 2, PSV 2—NAC 2. RES. 2e KLAS B: NAC 3Alliance 2, Willem II 3RKTW 2, Baronie 2 DOSKO 2. TSC 2—NOAD 3 LONGA 3— BSC 2. RBC 2—BW 3. RES. 2e KLAS C: Middelburg 2Goes 2. Axel 2De Zeeuwen 2. RCS 2—Corn Boys 2. Terneuzen 2—Zeelandia 2 Vlis singen 2—Breskens 2. RES. 3e KLAS B: DESK 2—WSC 2, BW 4TOP 2, St. Michielsgestel 2 Hieronymus 2, RKC 2—GW 2. ODC 2— OJC 2. RES. 3e KLAS C: Internos 2Willem II 4; SET 2—NAC 4, RAC 2SARTO 2. De uitslag van de Maandag gereden zesde etappe, van Medea La Chlffa naar Orleansville (125 k.m.) luidt: 1 Deledda 6 uur 52 men. 34 sec.. Hassenforder z.t.; 3 Teissere 6-52-39:4 Oupon.1i 6-32-32 5 Keteleer z.t.] 6 Rjneon 6-53-40: 7 Baffert 6-54-11: 8 Rolland zM 9 Dolhats z.t. 10 van Est (Ned.) l.fc In. deze etappe hebben vijf renner* op- gegeven t.w. de Fransen Ellena en Gal- Kamo. Woutje Wagtmans. de Belg De- predhomme en de Noord-Afrikaan Faoure. Heto algemeen klassement in deze etap pe luidt1 Lauredi 34 uur 50 min. 20 s.; 2 de Riicke 34-51-37; 3 Miramdo 34-52-02; 4 Impanl s 34-52-08 5 Neyt »-M: Vama.io 34-53-32: 7 Gauthier 34-o4-42, 8 Meunier 34-57-46; 9 Keteleer 34-57-46, 10 Kebaili 35-00-40. Wim van Est staat op de 33ste plaat* met een. totaaltijd van 35-23-28. In de toekomst junioren voetbal en -athletiek (Dn Hulst is een aChleÜ cfc vereniging gericht, ciüe een onderdeel iis van d R.K. voetbalver. Hulst Men heeft nu de bestuursfuncties van die nieuwe club als volgt verdeeld: voorzitter W. Ver palen, secretaris, E. Rademakerse, ningmeester B. Martens, lede.. E. d'Honttt en Th. Peet er Kapelaan Schoenmakers is geestelijk adlvnseur en de heer J. H. Stolte techn adviseur. Er is besloten dat de technisch leider zal beginnen met een athletiiekcursus. De eerste les wordt reeds Donderdag avond a.s. gegeven in het klein Patro naat. Belangstellenden worden gaarne welkom geheten. Het ligt eveneen in de bedoeling om binnenkort vorenaf teling op te richten, terwijl men ook plannen koes tert om dit te combineren metjunioren- vcietlbal. De voetbalvereniging heeft nu twee onderdafdelingen: ccn volleybalclub en een .V .Miekclub. De laatste is van groot belang, nliet alleen voor de vereniging Hulst zelf, maar ook voor het gehele sportleven in- de gemeente. Op de duur moe' Hulst kunnen komen tot grote sport dagen. De nu or.'plooide activiteiten zullen daartoe de mogelijkheid kunnen openen. BRABANTSE AMATEURS BOEKTEN SUCCES In voorwedstrijden te Gent Te Gent werd Zondag, in afwachting der aankomst van de deelnemers aan Gerut-Gent door de Brabntse ploeg van amateurs deelgenomen aan wegwedstrij. den, die ook liefhebbers ui1 een zestal Belgische proviimcies aan de start brach ten. Wies van Dongen won de koers, waarin 30 deelnemers gezamenlijk ver trokken, met enige lengten vóór de ex- kampdoen van België, Marcel Janssens. Harry van den Elshout werd 6e en Kees Verstraten 10e. In het klassement per provincie bezette Belgisch-Limburg de eerste plaats, Nederland werd tweede. Ook in het nummer tijdrijden zegevier de Limburg, terwijl de Brabantse ploeg opnieuw de tweede plaats bezette. In de puntenkoers moesten Jacobs, van Don gen en van den Elshout zich met de 3e en 4e plaats tevreden stellen en iin. het totaalklassement met de 4e plaats ge noegen .nemen. In de totaal-euftdstand werd Limburg le en Nederland 2e. De Zeeuwse dameompetitie Iin de hoofdklasse verloor Souburg met 128 van DID uit Goes en moet door deze nederlaag degradataiewec'lsitrijden spelen De stand is: GDC 59, Middel burg 58; DOS 4—6; Aagtekerke 66; Vlissingen 55; DD 52; Souburg 60. Iin. de eerste klasse bleef Vlissingen 2 cfoor een 137 overwinning op DID 2 ongeslagen en zonder verliespumten aan de kop, zodat zij uit hun laatistei wed1- strijd tegen Kapelle maar één puntje hoevm te halen om kampioen te wor den. De stand is: Vlissingen 2 74; Ka pelle 6—10; Middelburg 2 7—6; Goes 2 8—3; DID 2 6—1. (Zeeuwse scnaakcompetitie.) Souburg nam de leiding In de 2e klasse A van de Zeeuwse schaakcompetitue won Souburg met Vit 2i2 van Koudekerke en ook de uit wedstrijd tegen dit tiental werd met 4' 514 gewonnen. Deze uitslagen wa ren juist voldoende om de Souburger* de eerste plaats te bezorgen. Vlissingen 2 won ook met 7i/2van Koude kerke, maar dit was "niet genoeg om de Scheldestadbewoners van de onderste plaats te brengen. In de 2e klasse B van de Zeeuwse Schaakcompeti'lie slaagde De Pion uit Ierseke er iin om op de eerste plaats te komen, door Goes 2 met een 6143i/j nederlaag naar huis ta sturen. De stand is nu: De Pion 431072416; 's Gravenpolder 3210518i/211 VUK 2 3—1—0—2—2—11'181£: Goes 2 41—0—3—2191/2—20'/*; Middelburg 4 20—0—2—0—6 y2—13l/t. De voor 7 Maart vastgestelde club. rit van de Automobielclub De Dolphijn zal nu op Zaterdag 21 Maart doorgang vinden. De rit wordt gehouden in West Z.-Vlaanderen. De voetbalwedstrijd tussen Breskens en Zeelandia heeft een bedrag van f 162.opgebracht. Dit werd overge maakt aan het Rampenfonds. Aan het tornooi om het Europees kampioenschap ban-dstoten, dat van 12 t.m. 15 Maart te Valencia zal worden gehouden, zal, behalve door onze land genoot Metz, worden deelgenomen door Bolz (Duitsl.), Vingerhoedt (Belg.), van Hassel (B.), Chaussereau (Fr.) en Domingo (Spanje.) GOES, 9 Maart. Spruiten 4056, An dijvie 93—102, Peen 8, Kroten 11—15, Witte kool 9—11, Prei 49, Rode kool 10 17, Boerenkool 1924. ROTTERDAM, 9 Maart. Aanvoer in totaal 1545. Vette koeien en ossen 781. Varkens 764. Vette koeien 2.84—2.92, 2.64—2.74, 2.10 2.30. Varkens (levend gewicht) 1.80 1.8—41.82. Vette koeien aanvoer even minder, handel kalm, prijzen onveranderd, en kele prima's boven notering. Varkens (levend gewicht) iets ruimer, handel vlug, prima's iets hoger. ROTTERDAM, 9 Maart. Binnenlandse granen. Officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe met wei nig kooplust, zonder vochtcondiitie f 26.50 27,45. Op vochtconditie franco fabriek tot f 27.40. Voedergranen: Zomergerst f 2829.50. Grove daarboven. Winter- gers' kalm f 27.2528. Haver goed prijs houdend f 2250—23.50. Rogge prijshou dend f 2526.75. Mais geschoond, kalm f IV). 5031. Peulvruchten met weinig handel. Groene erwten f 40—51, prima 'kwalitc len irboven. S-hokkers f 50 60. Bruj'me bonen tot f 90. WATERSTANDEN Mannheim 277 (onveranderd). Trier 210 5), Koblenz 250 (omveranderd), Keulen 238 (—7), Ruhrort 463 (—12), Lobith 1091 11, Nijmegen 873 10) Arnhem 864 (—11), Eefde 396 (—8), De venter 293 (—9), Namen (La Plante) 157 3), Borgharen 4085Ó (onveranderd) (Belfelcf beneden 1184 (—13), Grave be- Lltdhn0.M9(-M).VreCSWyk °'7° (_15) e"

de Stem | 1953 | | pagina 3