ELLEWOUTSDIJK en OMGEVING VIELEN DROOG Droeve balans van een rampgemeente Herstel van zeedijk der Zuidwaterinj land TS IV Geheel veilig kan men zich echter nog niet voelen Hengstenkeuring te Axel Geredde bemanning van vergaan schip St. Maarten verdeelt opnieu w zijn mantel Vlasbouw in I loo ge en Lage Zwaluwe voorlopig onmogelijk Benden beschoten Flora en Keukenhof huldigen vorstin Aan een groot werk is begonnen Er komt n zandkern met kleibedekking Utrecht adopteert H. en L. Zwaluwe IGEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1953 11 Originele verrassing OOSTBURG MOSSELEXPORT LIEP TERUG Zuivering in Indonesië Lege venster-ogen Bressen in de dijk N WIM VAN EST onderscheidde zich in 3e étappe Het Franse elftal voor 12 Maart Sport in 't Kort MARKTEN tapitz ons dat zelf- t-e is. Bi.i heenko- die in de lezin heb- Jialamitei- is over- fr in het legewezcn pn tonen, het gaat. |een over- men pas van oor- Ivoorberei- leg gebeu- EN BIJ kavond tot ■it van het pie zin, dat pian het B. die recht- >mt, waar- soeiale za- le gemeen- keurde de om mede- de bouw iervormde Iiteit te Nij. aal examen er kun de de Goes. GEUZEN. |iging Werk- yerd aanbe- |10 woningen te Terneu- Paanbestedmg woningen) 8.000; 2 R. I 400, f 87.100; f 12.300 en ert, Hengst- fcebr. van de Ten f 89.400; f 124.700 en Nieuwkuyk /Iielen, Ter- 9 Th. Bol- |f 97.400; 10 135.500 en lole f 136.250; in f 138.000; lizen f 140.300 |3ruijn, Hulst St Jansteen de Bruyn, |01.460; 17 D. I L. Hame- f 105.255. ■lied. hamse Opera Red. Schouw- pdward. uur: Abbott |le leeft.) 21 uurDe |o (alle leeft.) 20 uur: 115.30, 19 en koning Salo- Tijgerhaal. a-theater 20 Jusketiers. uur: Lime- |iur; De half- 15, 19 en 21 Irning Salomo heater 20 u.: (eft.) Schouwburg Iard. Kon. ur: Traviata, zardasvorstin. Abbot en Ileeft.) Om 20 iba (14 jaar). Jouwburg: De [rna: Je kunt 21 uur: De to (alle leeft.) 3 uur: Prijs- ir. v 17.15 uur: i 14.30 en 20 i (alle leeft.) p de staande jHove 15 uur: Zaal Alb. lg. 17.30 uur: 15.30, 19 en |n koning Sa- en 20 uur: De kloof der pia-theater 17 de musketiers r: Parijs op 15 uur: schie- brijspiering. A. I Tragel om 13 ater 16.30 en left.) Om 14.30 aar). Concert - f bloed (14 jr.) :a 15, 19 en fkoning Salomo [•theater 17 en ;r (alle leeft.) 4G Schouwburg cT. n 21 uur: De Jno (alle leeft. Jordua 15 uur: de wip. w 20 uur: De :eft.) 15.30. 19 en Jm koning Sa- |-theater 20 u.: tiers (14 jaar.) fteater 20 uur: |a 19 en 21 u.: Salomo (alle gEGIN VAN DEZE WEEK viel de polder Ellewoutsdijk droog en raakte het dorp uit het isolement, waarin het een maand gezeten had, verlost. De duck, die de verbinding met „de vaste wal" had onderhouden, kreeg zijn congé en de vertrouwde bussen van de A.M.Z. konden het dorp weer bin nenrollen. LJET normale leven is zich al weer 1 aan het herstellen al ziet men er voor Ellewoutsdijk althans fok nog heel wat abnormale verschijnse len. We waren nog maar net op ver kenning toen er uit een boerenschuur al een grote amphibie kwam wagge len; in het gemeentehuis stietten we op een kapitein van het Nederlandse leger en midden in het gesprek, dat we met een ambtenaar voerden, meld de zich een man van de rijkspolitie, Edelman van Veldzicht ham pioen pR bestond een grote belangstelling voor de Centrale Hengstenkeu ring van de Koninklijke Vereniging „Het Nedcrlandsche Trekpaard". "Voor deze premiekeuring, die te Axel werd gehouden op het terrein van de V.V.Z.F. was er^in totaal f 2050 aan premies beschikbaar, terwijl aan iedere geprimeerde hengst een me daille werd toegekend. De kampioen werd Edelman van Veldzicht, fokker Joh. de Feyter, Schoondijke. eigenaar Hengstenvere* niging ..Zuid-Beveland", secretaris C. Mol, Waarde. De navolgende hengsten werden geprimeerd. Categorie I en II. Hengsten geboren in 1950. grote en kleine maat, 1.63 me ter en hoger en minder dan 1.63 tpe- ter: Vainqueur van Eversdam. zwart- schimmel; kolletje, eig. J. W. Scheele te Axel; Albion, bruinschimmel; kol, fok. en eig. Jac. den Hamer te IJzen- dijke; Victor van Eversdam, zwart- schimmel: kolletje, eig. Cyr. v. Over loop te Zuiddorpe en Jac. de Feijter te Axel; Quibus, vosschimmel; kol, snebje bij linker ng.. fok. en eig. Stal len de Dobbelaere te IJzendijke; Ni co van Helpeneij, bruinschimmel; on derbr. vage kol., l.a. half witb.. eig. Jac. de Putter Pzn. te Axel en Al. Serrarens te Ossenisse; Quarré. zwart- schimmel; kolfok. en eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catseman te Biervliet; Peter van Kijkuit, vos; doorl. bles linker ng. half innemend, eig. Jan Maljaars Jzn te Oostkapeile; Certain van Hersa, bruin; kol., eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle, post Stoppeldijk en E. Verstraaten te Graauw; Luc van Al- stein, bruinschimmel; kol, fok. en eig. P. J. Boenne te Graauw; Karei van de Melo, vos, iets sth.; doorl. bles ngn. indr., fok. en eig. C. Steijaert-Plas- schaert te Graauw; Joep van Alstein bruinschiinmel;' vaag kolletje, fok.'Në*?T eig. P. j. Boënne te Graauw; Nico' van de "Retraitehoeve, zwartschimmel eig. Mare. d'Hoore te Sluis, R. j. dé de anders smetteloze broek en jas vol slik, die o.a. vertellen kwam. dat een zevental studenten van verschillende universiteiten druk bezig waren om de modder uit de pas drooggevallen huizen te scheppen! Ellewoutsdijk heeft weer een flinke tik gekregen.' Van de ongeveer 150 huizen en boerderijen in de gemeente werden er 90 geïnundeerd, zodat het grootste deel van de inwoners zijn heil ergens anders moest zoeken. Doordat het dorp, gelegen in de pol der Ellewoutsdijk niet direct het ge weld van de zee te doorstaan kreeg, maar onderliep via de binnendijk van de Everingenpolder. waarvan de zee wering op twee plaatsen bezweek was de golfslag niet zo onstuimig, zo dat er geen huizen of boerderijen in stortten; dit laatste was alleen het ge val met een landbouwerswoning vlak bij een der gaten in de zeedijk, welke woning door de stroom 's Maandags onderspoeld werd. Drie doden heeft het dorp te betreuren: het echtpaar Zandee met 't jongste kind. Met hun drie kinderen waren de ouders, voor het opkomende water uit, weggefietst van hun in de polder Ellewoutsdijk gelegen woning. De twee oudste kin deren bereikten het dorp; de rest van het gezin niet. Vermoedelijk zijn de ouders, die het jongste kind bij zich hadden, naar hun woning teruggere den om nog iets te halen en door het snel stijgende water overvallen en weggespoeld. Hun lijken zijn ri3g steeds niet gevonden; de twee fietsen wel. NOG GEEN VEILIG GEVOEL „TS het hier nu veilig?" vroegen we. Het antwoord werd gegeven in de vorm van een grote serie foto's, welke de' verwoesting aan de dijken lieten zien. Ze waren veelzeggend en te meer, omdat er nog maar weinig aan het herstel gedaan is. De fa. v. Oord uit Utrecht, die met een 150 man aan het werk toog, steun krijgend van de Heidemij, heeft al haar kracht moeten concentreren op de twee grote gaten in de zeewering van de Everingenpolder. Onmiddel lijk dichten was onbegonnen werk. Men moest aanvangen met het leggen van een ringkade om de gaten heen. Met het eerste gat .dat 85 meter breed en 9 meter diep is, is men betrekke lijk snel klaar gekomen. Er ligt een schor voor, dat bij eb droog valt en houvast biedt. Men heeft daar de ka de buitenwaarts gelegd. Meer moeite levert het tweede gat op, dat een breedte van 120 en een diepte van 7 meter heeft. Hier moest men de ring kade binnenwaarts projecteren cn moet onder water worden gewerkt. Donderdag was de ringkade tot op een twintig meter gesloten en zonk men dit tot op een diepte van ander halve meter. Met enig geluk dacht men er deze week mee klaar te komen. JNUli UtbJN ZttWtlllINU F\E ringkaden om de gaten beteke- nen echter nog geen zeewering. Snel zullen ze beveiligd moeten wor den door de dichting der gaten zelf. Een employé van de fa. van Oord deelde ons mede, dat dit met bekwa me spoed zal geschieden. Een zand zuiger heeft men al gereed voor het opspuiten van het dijkslichaam. Ook dan is men er nog niet! Toen we de dijken om Ellewoutsdijk be zichtigden, zagen we dat de werke lijkheid nog verontrustender is, dan het fotobeeld te zien had gegeven. Speciaal de Fortdijk is jammtilijk toegetakeld; afgevreten en hier en daar aio omgeploegd en juist daar staat de sterkste stroom. Neen, dit is nog geen zeewering en wel mag men bidden van een tweede hevige storm in de habije toekomst bevrijd te blijven! ER IS NOG OPTIMISME ENE mensen beseffen het wel, maar ze pakken toch vol moed weer aan. Overal ziet men de boer weer aan de slag. Een van hen hield ons aan en deelde ons zijn zorg mee. Zou er nog een oogst willen groeien op het verzilte land? Maar alsof hij een ongunstig antwoord vreesde, begon hij over het „wonder van Tholen", na de inundatie welke de bevrijding vooraf ging. Ook had hij gehoord, dat toen een boomgaard onder Hoedekensker- ke, welke vijf maanden onder had ge zeten, nog niet eens dood was gegaan van het zeewater. „De Westerschelde is niet zo zout als de Oosterschelde", vulde hij aan toen we ongelovig keken. We zwegen maar, wetend dat te Hoedekenskerke in 1944 slechts enkele dagen water had gestaan. „Och, je gelooft die dingen graag", monkelde de man. Ja, als er geen optimisme was en de bevolking van Ellewoutsdijk de moed in de schoenen liet zinken, zou het ook niet goed zijn. Het leven moet voort! (K WOON NU", had ir H. H. de Iongh te Moerdijk ons doen weten, „in een paalwoning boven een plas." Het was zo. De prachtige, grote witte villa zweefde op een aantal slanke betonnen zuiltjes boven een gapende afgrond. De brede gemetselde stoep lag gebroken in de kuil. Een houten laddertje leidde naar de voordeur. Op een fantastische manier bungelde een hoge, be tonnen achtertrap loodrecht in de lucht Maar deze villa staat er dan nog, al zou men eer van zweven moeten spreken. Kleinere huizen zijn eenvoudig weggevaagd wat bakstenen wijzen de plaats aan waar ze geweest zijn. J Electrisch licht op 7Se verjaardag Het Zweedse s.s. „Rigel" kwam voor de Nederlandse kust met het Italiaanse m.s. „Senegal" in aanvaring. Het eerstgenoemde schip zonk zeer vlug. Het s.s. „Arnhem", dat de dienst tussen Harwich en Hoek van Holland onderhoudt, heeft de opvarenden van de „Rigel" aan boord genomen en in Hoek van Holland aan land gebracht. Bij deze aanvaring zijn geen mensenlevens te betreuren. Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland; Vengeur d'A- mice, bruinschimmel; kol., fok en eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat; Herseur van Oventje, bruin; kol: ,eig. W. de Buck en Zonen te Meliskerke;j-jréTvan" de schrijfster LEZING BOEKENWEEK Ter gelegenheid van de boekenweek werd door Boekhandel Bronswijk een literaire avond georganiseerd. In ho tel „De Eenhoorn" hield Mevrouw van de Broecke-de Man een lezing over terlandkerkje, post Oostburg; Florus van de Gruisdonk, zwartschimmel; e. w. h. v. h. h., eig. Mare. d'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland; Tanus v. d. Jozinahoeve, bruin; e. w. h. v. h. eig. Mare. d'Hoore te Sluis Categorie IV. Hengsten geboren in 1949, kleine maat, minder dan 1.65 meter: Nico van Eversdam. bruin; kol., eig. C. A. Dekker Czn. te Axel; Karei van Keilen, bruin; kol, hoop opl. sneb., fok. en eig. J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge; Leonard van Mar tha, vos; kolletje grijs vlje tussen ngn., eig. G. Jeronimus te Hoedekens kerke; Burus van Aardenburg, bruin schimmel; e. .w. h. v. h. h„ eig. L. P. Hanse te Noordwelle, J. der Wedu wen te Kerkwerve, C. Padmos te Ei kerzee, A. N. Steendijk A.Jzn. te Nieuwerkerk en J. R. P. Berman te Dreischor. Categorie V. Hengsten geboren in 1948 en 1947, grote maat, 1.65 meter en hoger: Antoon van Strijen, vos; doorl. bles ngn indr., eig. H. de Maat te Stoppeldijk; Jaap van 't Paviljoen, bruin; bles r. ng. indr., fok. en eig. G .Modde te Oostburg; Lambiek van St. Kruis, bruin; kol., opl. sneb., eig, J. der Weduwen te Kerkwerve, C, Padmos te Eikerzee, L. P. Hanse te Noordwelle, J. R. P. Berman te Drei schor en A. N. Steenwijk te Nieu werkerk; Jaap van Beek, bruinschim mel; kol, eig. Joh. de Feijter Johzn. te Schoondijke; Nero van Oudenpol der, bruin. eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle, post Stoppeldijk en E. Verstraaten te Graauw; Gladon, bruin; druipkol, doorl. sneb., eig. L. J. M. Blondeel te Aardenburg en Cam. Ram- melaere te Heille-Sluis, post Aarden burg; Edelman van Veldzicht, eig. Hengstenvereniging „Zuid-Beveland", secretaris C. Mol te Waarde. Categorie VI: Hengsten geboren in 1948 en 1947, kleine maat, minder dan 1.65 meter: Nico van de Klef, bruin schimmel; kol, eig. Jac. de Putter Pzn. te Axel. Jac. Dieleman Mzn. te Zaam- slag, J. Kr. de Putter te Axel en Osw. Kerckhaert te Westdorpe; Nico van het Zwartewater, zwartschimmel, eig. Mare. d'Hoore te Sluis, R. J. de Mil liano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland; Nico van IJs- selsteijn, zwartschimmel, eig. Mare. d'Hoore te Sluis en J. C. J. v. d. Vel de te Kamperland; Nico II van Caro line bruinschimmel; kol., eig, Gebr. Verdonk te Nieuwdorp, post Lewe- dorp; Nico van Dorpbroek, bruin; snebje. eig. D. A. Timmerman te Kat- tendijke; Nico van Terhole, vos ,bre. doorl. bles linker ng. indr. rechter ng. half innemend, fok. en eig. René Cor- nelissens te Terhole-Hontenisse, post Kuitaart. Categorie VII. Hengsten geboren in 1946 of vroeger, grote maat, 1.65 meter en hoger: Marquis van de Koestraat, vos. sth.; bre. doorl. bles, eig. Jan Maljaars Jzn. te Oostkapeile en Iz. de Buck te Grijpskerke, p. Oostkapei le; Nico van Ella, bruinschimmel. eig. D. A. Timmerman te Kattendijke; Clairon van Cambron, vos; onr. on- derbr. doorl. bles, eig. Gebr. Verdonk, Nieuwdorp, post Lewedorp, Ccdegorie VIII. Hengsten geboren in 1946 of vroeger, kleine maat, minder aan 1.65 meter: Brutus van 't Hof Nieuwland, bruinschimmel; kolletje, ,E- Koppejan en P. Dingemanse te z.outelande en P. Wisse te Biggekerke; Herseur van Alstein, bruinschimmel; Koi., i a. w. binnenbal., fok. en eig. x*. J. Boenne te Graauw. Na de opening door de directeur, dhr. Zonnevijlle gaf mevrouw van de Broecke een korte uiteenzetting over de totstandkoming van het boek en vertelde zij iets over de schrijfster. Daarna droeg zij voor uit „Désirée", de geschiedenis van de dochter van een zijdekoopman uit Marseille, die de vrouw werd van Maarschalk Berna- dotte en tot slot uitgeroepen werd tot Notre Dame de la Paix en tot konin gin van Zweden werd gekroond. Tijdens de pauze werd koffie en thee geserveerd. Aan het einde van de avond dankte dhr. Zonnevijlle Me vrouw van de Broecke voor haar schitterende voordracht. r\e mosselexport zette in het midden van Februari, toen deze weer werd opengesteld, uitstekend in. In het laatst van Februari kwam er ech- Advertentie) ter weer een terugslag, zodat thans de verzending niet druk is. Wellicht is de vorstperiode, van 14 dagen geleden toen Duitsland niet op de markt verscheen, daaraan niet vreemd, thans nu er weer concurren tie is was deze direct merkbaar. In de week van 14 tot 20 Februari werden door Bruinisser kwekers van de Waddenzee aangevoerd 4400 ton nen mosselen, in de week van 22 tot 28 Februari 1900 tonnen. pEN BOMMENWERPER B 25 heeft een zuiveringsactie ondernomen in de buurt van de vulkaan Slamet. Daar werd een bende, bestaande uit eenheden van de Rarul Islam, met mitrailieurvuur beschoten. De terro risten splitsten zich toen in twee groe pen, die in de middag van dezelfde dag nog eens door de bommenwerper beschoten werden. Die dag verloor de bende 57 doden. Enkele dagen daarvoor waren er 28 bendeleden gesneuveld, toen legeraf delingen de terroristen met kanonnen en granaten hadden bestookt. De ministerraad van Indonesië zal op een van zijn volgende zittingen de veiligheidstoestand bespreken aan de hand van rapporten van militaire commandanten. i r\P 3 Maart j.l. ging voor de be- J woners van de „Acherste Tra- i gel" te Schoondijke een lang ge- i koesterde wens in vervulling. Op J die dag werd deze wijk n.l. op het J electrisch net van de P.Z.E.M. 4 aangesloten. Voor één woning en wel de woning W. 104 werd een J uitzondering gemaakt. In de wo- 4 ning, bewoner de heer W. Blaak- 4 man, brandde reeds op 2 Maart J het electrisch licht. Men wilde de heer B., die op deze dag zijn 75- 4 ste verjaardag vierde, op een ori- ginele wijze verrassen. Dat het J een verrassing was bleek wel uit J 4 de opmerking, die de heer B. 4 4 maakte. Hij zei: „We zagen el kaar niet zitten van het vele licht". De heer B. had in zijn ge hele leven nog bij geen ander lamplicht dan petroleumlicht ge zeten. d Onder het getjoeketjoek van pompen en nog eens pompen wan delt men dan van de Haven terug naar de dorpsstraat, waar de lec tuur voor 't grijpen ligt. De terug gekeerde bewoners hebben hun soms povere boekenbezit in het ne velige zonnetje op de stoepen te drogen gelegd. De wat uitgebeten salonstoelen staan er naast. En de matrassen. En de roestige koek trommels van de bakker. In de verte gulpt een brede water straal uit een buis. Er wordt zand ge spoten in het 13 meter diepe gat, dat een kokende zee sloeg op de plaats, waar zich eerst een dijk ver. ief. Naar de aard van de bodem behoeft men niet te raden in de polder liggen enorme turfblokken bij dozijnen, los gewoeld en meegesleurd. „Het water heeft hier 4,10 meter gestaan", zegt wethouder Dirk Marcus. „Het zal me meevallen, als Moerdijk nog 1000 zielen overhoudt", zegt de heer Matthee, die hier nu zowat bur- gemeestert en die in het Provinciaal Opbouw Orgaan zijn eigen lijkrede heeft kunnen lezen („Ze dachten, dat ik omgekomen was. Mijn moeder leeft ook nog, ze is nu 97"). „Van de 1800 inwoners verloren we er tijdens de oorlog 400 en ik vrees, dat we er weer zoveel kwijt zullen zijn". Dat is dan dat. Een menigte journa listen uit Utrecht scheept zich in in een Utrechtse stadsbus die ge wend als ze is aan het asfalt van de Koningfin Juliana heeft op Paleis Soestdijk een bloemenhulde in ont vangst genomen, haar gebracht door Flora en Keukenhof. Het Centrale Bloembollen Comité beschouwt dit als de eerste manifestatie van het in ternationale Flowerfestival 1953. Jhr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van „Flora 1953", over handigt H. M. de bloemen; rechts de heer H. J. Voors, secretaris penning meester van de Algemene Vereniging van Bloembollencultuur. HET HERSTEL TAE ALGEMENE VERGADERING van de Polder Walcheren besloot een groot crediet beschikbaar te stellen voor herstel en verho ging van de zeedijk van de Zuidwatering. Dit werk, dat vele maanden zal duren en vermoedelijk tegen het najaar gereed zal zijn, is reeds begonnen. De ingenieur van de Polder ir. Wiersma heeft in de direc tiekeet bij het werk aan de dijk bij „De Schoone Waardin" een en ander verteld over dit grote werk. dat tot doei heeft de schade te her stellen en verder maatregelen te treffen om herhaling van het ge beurde tegen te gaan, zodat de Zuidwatering voortaan beter tegen de aanvallen van de zee zal zijn beschermd. Qver een grote afstand heeft het overslaande zeewater het binnen- beloop van de dijk afgeschoven en op enkele plaatsen zijn bressen in de dijk geslagen. Met behulp van een dragline zijn de bressen gesloten en bovendien is een versterking van zandzakken aangebracht, terwijl de hoogte van de herstelde dijken voldoende kan wor den genoemd. Het water in de Wester-Schelde be reikte op 1 Februari een stand, die 65 cm. was boven de hoogst-bekende. Hoewel dit op het eerste gezicht slechts gering lijkt te zijn. heeft dit eigenlijk de deur dicht gedaan, aldus ir. Wiersma. Door de wind was er een bijzondere golfslag ontstaan, waardoor het water over de dijk heenkwam met het resultaat, dat het binnenbeloop ging verzakken. Liet buitenbeloop is over het alge- meen zeer goed intact gebleven en ook de steenglooiïng heeft zich goed gehouden. Men zit nu met de moei lijkheid, dat men een halve dijk over heeft gehouden, waarop zich het bui tenbeloop bevindt. Herstel moet nu betekenen, dat men een nieuw stuk binnendijk „aanplakt" tegen de be staande dijk, zodat een nieuw binnen beloop wordt verkregen. Deze aan hechting is een verre van eenvoudige zaak en bovendien zou dit met klei moeten geschieden. Klei is bpvendien schaars en duur. Daarom is naar een andere methode omgezien. MET ZAND Liet is de bedoeling, dat er een zand- kern komt met een kleibedekking. De binnenkant van de dijk wordt ge heel afgegraven met draglines. Zo doende zal een nieuwe dijk ontstaan, beter is de naam „Keerkade", die ge heel uit de nu afgeschoven klei zal bestaan en waar nodig ook uit de be staande dijk zal kunnen worden geno men. Hierdoor ontstaat dus aan de buitenkant de overgebleven halve zee dijk met daartussen een brede strook, waarachter zich aan de landzijde de op te werpen keerkade zal bevinden. De strook tussen de beide dijken zal dan worden' opgevuld met 300.00(7 kub. m. zand. Dit zand kan niet over land wor den aangevoerd en daarom zal bin nenkort bij het Sloe een zandzuiger arriveren, die een capaciteit heeft van 20 tot 25.000 kub. m. per week. Via een buisleiding eerst over water, daar na over land zal het zand in de strook tussen de dijken worden gepompt. De zandzuiger heeft een motor, die er voor zorgt, dat het zand, vermengd uiteraard met water, dat wordt afge voerd, over een lengte van 2 1/2 km. kan opstouwen. Wordt de buisleiding langer, dan wordt opnieuw een motor van 900 p.k. ingeschakeld als opjaag- tussenstation om het zand verder te transporteren door de leiding. Op deze wijze zal men een zandlichaam achter de zeedijk aanbrengen met een lengte van 3100 m. Wanneer het opspuiten van het zand gpreed is gekomen, zal met behulp van de draglines de klei van de keerkade op het zandlichaam worden gebracht. Het zand zal dan door een 1 meter dikke kleilaag wor den afgedekt. Op deze wijze denkt men de dijk zo sterk mogelijk te maken. Tevens zal met de aanwezige klei de dijk verder worden opgehoogd, zodat tegen nieuwe hoge vloeden een nog betere weerstand kan worden gebo den. PROFIEL-WIJZIGING Lloewel de steenglooiïngen zich uit- stekend hebben gehouden, is be sloten een kleine wijziging in het pro fiel van het buitenbeloop aan te bren gen. Er komt een onderbreking in het beloop, waardoor de golfoploop beter wordt gestuit en het water voor het de kruin van de dijk bereikt, de groot ste kracht heeft verloren. Bovendien zal de steenglooiïng nog iets hoger moeten worden opgetrokken. Indien alles vlot verloopt heeft men goede hoop, dat het komend najaar de Zuidwatering zal zijn beschermd door zeedijk, die beter tegen hoge vloeden en stormen bestand is, dan voor 1 Februari j.l. het geval was. Veel zal afhangen van de weersge steldheid. Het zwakke punt in dit ge heel is n.l. de zandzuiger, die, hoewel natuurlijk wel tegen een stootje be stand, toch altijd in het roerige water van de Wester-Schelde ligt. Viestraat wat onwennig hobbelt over de geteisterde wegen en dijken, Moerdijk is achter de rug. Nu gaan ze naar Hooge- en Lage Zwaluwe. De pas drooggevallen weg slingert zich door rimpelloze watervlakten die enkele kilometers benoorden Breda begonnen waren en zich uitstrekken zover het oog reikt. Burgemeester dr. Vlak, die zich al thuis voelt in dit landschap vol misère, wijst zijn oud-stadgenoten op de narigheden rondom. Zo op het eerste gezicht lijkt het nog heel wat. De gevels van de dijk huizen staan er nog, maar als men ze nadert kijkt men veelal door vensters als lege ogen muren en achterge vels zijn weggeslagen. Een gezin, va der, moeder en kinderen, tillen brok ken puin weg om te zien of er nog iets bruikbaars onder ligt. Maar de oogst is droevig klein. Zo komen we dan door Hooge Zwa luwe. Hier heeft de dijk het gehouden, beter dan in Lage Zwaluwe, waar een sfeer hangt van een front-dorp. Men rijdt er over metalen platen die de pas-gedichte gaten in de dijk berijd baar maken. Men ziet er zware man nen in waterlaarzen lopen, gebukt on der stukken van ledikanten en ma trassen. Slager Walraven moet voor lopig maar ergens anders beginnen, want de golven sloegen zijn winkel onder het dak van zijn huis uit. Een rijtje nieuwe gemeentewoningen, on der aan de dijk, staat nog met de te- hen in het water en desondanks sjouwt moeder de vrouw ook zij in water laarzen haar linnenkast leef om de spullen hogerop te drogen te hangen. NATTE ZOMER! TNAAR aan de Haven staan de nieu- we gebouwen van de Vlasstich ting, de trots van. Zwaluwe. Gaaf en stevig, al sloegen de golven over het fabrieksdak heen. Maar het vlas, mens praat .er niet van. De gemeente had de gebouwen neer laten zetten. De Vlasstichting begon haar bedrijf en werkte zo succesvol, dat ze de gebouwen kon kopen, maar nu.... „Er kan geen vlas worden inge zaaid" ,zegt wethouder Mareus en dan komt het gesprek op de verzilting. „Gemiddeld bevat een liter water 10 gram zout", vertelt burgemeester Vlak. De Sultuurtechnische Dienst zal eerst grondmonsters moeten nemen, eer het land bewerkt kan worden. Nu zal een stadsmens de evacué uit het noodgebied misschien een lekkere droge zomer toewensen met het oog op het drogen van huis en meubilair. Wei 98 procent van zijn gemeente stond onder water toen hij er kwam. Maar volgens de buitenman kan het niet hard genoeg regenen. Want regen zal het zout doen wegzinken. DE BALANS F)an gaan de Utrechtenaren terug over hobbels en bobbels naar het gemeentehuis, waar burgemeester Vlak opening van zaken zal doen. Er was geen verbinding tussen Hooge- en Lage-Zwaluwe, de zeedijk te vens derpsstraat was op wel 60 punten doorgeslagen. Volgens de meest recente telling had de gemeente 1162 woningen. Daarvan zijn er 64 totaal verdwenen, 101 ongeveer onherstel baar beschadigd en 567 zodanig be schadigd. dat herstel tussen de 2500 en 3000 gulden per woning zal kosten. Van de 4600 zielen waren er 3500 geëvacueerd, maar de drang om terug te keren is niet te stuiten, doch in verband met verschillende factoren kunnen slechts zij terugkomen, wier woningen thans droog zijn gekomen. Aangenomen kan worden, dat tussen de 500 en 750 mensen niet in hun wo ningen kunnen terugkeren, omdat hun huizen verdwenen zijn. Gestreefd zal nu worden naar een inwoning bij andere ingezetenen, zodat men toch in Zwaluwe zal wonen. Want door eva cuatie naar verdere delen des lands zou leiden tot uiteengerukte gezinnen en andere narigheden. De schade voor de landbouwende bevolking is uiterst groot. Van de ong. 2600 koeie.. „ijn er ruim 600 verdron ken. De varkensstapel is practisch ge heel weg. De opgeslagen voorraden tarwe en rogge zijn vernietigd en er is grote schade aan landbouwwerktui gen. De persoonlijke wintervoorraden zoals de inmaak zijn geheel verloren omdat alle kelders onder water zijn geweest. De vlasinrichting, die aar. 60 a CO ge zinnen werk verschaft, ligt stil en er kan niet gezaaid worden. Ook andere bedrijven zijn getroffen. Een gemeentelijke schade-commissie heeft de schade aan huizen en meubi lair opgenomen en er is een groot ver trouwen, dat het Rijks-schadebureau de taxaties zal overnemen. DE HULP MU ZAL Utrecht de gemeente Hooge- en Lage Zwaluwe adopteren. Dankbaar is deze hulp aanvaard, maar beide gemeenten waren het er over eens, dat deze hulp niet moet worden inbegrepen in de hulp van het Rampenfonds. Daarom zal die hulp-moeten bestaan uit hulp in tech- HET COLLEGE VAN B. en W. van Utrecht, vergezeld van en kele ambtenaren, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Hooge- en Lage Zwaluwe om zich daar persoonlijk op dc hoogte te stellen van de omvang van de ramp, die deze gemeente heeft getroffen. Na afloop van dit bezoek heeft het Utrechtse Col lege, dat rondgeleid werd door de onlangs benoemde burgemees ter, dr C. Vlak, zich in een bespreking met de gemeenteraad van Hooge- en Lage Zwaluwe georiënteerd over de wijze, waarop Utrecht zo snel en doeltreffend mogelijk hulp kan verlenen. De aanbieding van Utrechtse hulpverlening is uiterst dankbaar aanvaard. J nisch personeel en materiaal. an Utrecht zal worden opgegeven wat nodig is en wat het materiaal be treft, zal vooral worden gerekend op meubilair en keukenuitrusting; in 500 huizen is de keuken-uitrusting volle dig verdwenen. De meeste kachels en fornuizen zijn brandend en wel in het water ten onder gegaan. De scholen zijn zwaar beschadigd en het '-ermateriaal is voor een groot deel vernietigd Ziedaar de droeve balans, die de burgemeester zijn toehoorders moest voorzetten. De heer Hagoort, die de gevoelens der Utrechtenaren vertolkte, wees op de daad van Utrechts stadspatroon Sint Maarten, die zijn mantel door sneed om hem te delen met een arme. Utrecht zal zich niet voor zijn schuts patroon behoeven te schamen. De pers zal er met alle haar ten dienste staan de middelen aan medéwerken, dat de Utrechters met gulle hand zullen ge ven. „Met een bezwaard hart", antwoord de burgemeester Vlak, „heb ik deze weken mijn taak uitgevoerd. Ik zag gezinnen, die veel liefs hebben verlo ren. Ik zag jonge echtparen, die met zo grote verwachtingen hun huwelijks leven begonnen en nu alles kwijt zijn. Maar het is voor mij een heerlijk ge voel, dat mijn oude vaderstad haar be schermende hand zich over deze ge meente zal uitstrekken. Ik hoop, dat Gods Zegen op de oude Domstad zal neerdalen. INTERIEURTJE FNan hebben wij tenslotte een bezoek gebracht aan een nieuw huisje, maar amper droog. Wij weter. niet wie daarin hebben gewoond, maar het moet een jong gezin zijn geweest met een klein kind. Het teddybeertje lag op de keukenplank. Klei bedekt de vloerbedekking en er hangen wat ver kleurde japonnen te drogen aan de lijsten van scheefhangende schilde rijen. Een klein, nieuw dressoir ligt op zijn rug, gekraakt en afgebladderd. Het salontafeltje is middendoor. De chaos is onbeschrijfelijk. De achter wand is bezweken en de spouwmuur ligt bloot.... En boven een deur hangt een herin nering aan de plechtige Aanneming als lid der Ned. Herv. Kerk met erboven: „De Heer bescherme Zijn pand".... Van Ronde van Algiers De derde etappe van de Ronde van Algiers van Constantine fcaar Bougie, over een afstand van 234 k.m. is gewon, n endoor de Belg Germain Derijcke in 5 uur 54 min. 34 sec. De uitslag luidt verder: 2 Dolhats; 3 Impanis; 4 Bobet; 5 van Est; 6 Mirando 7 Fernandez, alen zelfde tijd als de win naar. Wagtmans werd 37e met 6 uur 5 min. 24 sec. Na de derde etappe luidt het algemeen klassement: 1 Lauredi 16-03-09 2 Gau- tbier 16-04-34; 3 Germain Derijcke 16-03 -02; 4 Mirando 16-05-27; 5 Impanis 16- 05-53 6 Varjano 16-06-52; 7 Neyt 16-07- 44; 88 Meunier en Siguenza, elk 16- 10-32; 10 Keteleer 16-12-24. Wagtmans bezet de 20e laats in 16 uur 16 min. 17 sec.; Wim van Est is 58e met een totaaltij d van 16 uur 36 min. 33 sec. Het Franse leftal, dat Donderdag 12 Maart te Parijs tegen he+ elftal van Nederlandse professionals speelt, is als volgt samengesteld d.: RumiLnski (Itfjssél); a.t Gianjesci Roubaix) en Marche (Reims); m.: Gau- lon (Stade Francois), Jonquet (Reims) en Penverne (Reims. In de voorhoede wordt de rechtsbui tenplaats bezet door Kopa (Reims), de rechtsbinnenplaats door Ujlaki (Nimes) en de linksbuitenplaats door Deladerrie. re (Nancy). De spelers, die als midvoor en links binnen de voorhoede zullen complete ren, zullen Maandag bekend worden ge maakt. „GOES'VROBUR 3-3 Inplaats van de op het laatste moment door de KNVB afgelaste competitiewed strijd Goes-Axel had gisteren een vriend schappelijke ontmoeting plaats tussen Goes en Robur ten bate van het Ram penfonds. Goes nam het eerst wat ge makkelijk op in tegenstelling tot Robur dat fleur aan de ontmoeting gaf. Robur opende de score en rust ging in met 11. Daarna veroverde Robur weer de leiding en maakte er zelfs 13 van. Toen ontwaakte Goes en zonder moeite werd een 3—3 gelijk spel uit het vuur gesleept. De wedstrijd tussen het elftal der Nederlandse professionals en het Franse elftal. Donderdag 12 Maart te Parijs, zal worden geleid door de Luxemburgse scheidsrechter Eischen; als grensrechters zullen optreden de Franse arbiters Ge- villerg en Kohier. LEEUWARDEN, 6 Maart. Aanvoer 89 stieren, van 2.46—2.80 per kg. slachtgew. 150 vette koeien le kw. 2,602.90, 2e kw. 2.50—2.59, 3e lew. 2.30—2.49; 1851 melk- en kalfkoeien 5001095; 398 pin ken en graskalveren, pinken 550610; graskalveren 225475; 1862 nuchtere kal. veren 2537; 348 vette weddeschapen en lammeren 60—105; 278 vette varkens: oude varkens 1.451.55, vette biggen 1.70 1.75, zouters 1.701.74 per kilo lev. gewicht; 310 biggen en lopers, biggen 3045, lopers 4680; 14 bokken en gei ten, geen notering; 61 paarden 4501050 totaal 5361. Stieren aanvoer klein, stemming matig prijzen gelijk vorige week. Melk- en kalfkoeien, aanvoer ruim, stemming kal. mer, prijzen niet hoger. Pinken en gras. kalveren, aanvoer groter, stemming kal mer, niet geheel prijshoudend. Nuchtere kalveren: aanvoer groot, stemming kal mer, prijzen lager. Varkens: aanvoer klein, stemming matig, oude varkens prijs gelijk. Vette biggen hoger in prijs en zouters iets lager. Biggen en lopers aanvoer klein, stemming traag, prijzen als vorige week. Schapen: aanvoer klein voor de dood beter. Voor fokschapen stemming lui. Prijs voor de dood is Jets hoger en de prijs voor de fokschapen is niet hoger. Paarden aanvoer klein, stemming kalm, prijzen iets hoger. TERNEUZEN, 5 Maart. Groenten: Kroten 67, Waspeen 18, Veldsla 97, Knolselderij 31. Rode kool 710, Sav. kool 1120, Witte kool 6, Peen 68, Prei 5057. afw. 3638. Spruiten 4547 Uien 32—34, afw. 7—15, Witlof 61—6, afw. 1743, Koolrapen 24, Fruit: Bellel fleur (Brab.) 310, Bramley Seedling 3 —4, Goudreinetten fabriek 7—9, keuken 1317, Jonathan fabriek 918, Rem bours 3—8, Winston AA 37—4i, A 41, HHI 31, keuken 21, Zoete appels 1723. Peren: Gieser Wildeman 7, St. Rémy HHI 10, fabriek 6—7, Pondsperen 3

de Stem | 1953 | | pagina 3