IPagblad jPeSfem Kieswet-varia. Deense nationale elftal morgen in Rotterdam Spanjaarden voelen zich „genomen" De Krachtproef Wat een Wonderlijke Wereld RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 6 MAART 1953 Haagse Brieven Het, stemmen bij volmacht, zoals dat bij de laatste verkiezingen geregeld was, zal voorlopig gehand haafd blijven. Dit ondanks een sterk (maar ongetwijfeld waar) verhaal van de heer Beernink over een ernstig geval van misbruik. Een I van de andere Kamerleden kwam ook met klachten over de toepas sing van het stemmen met vol macht. Wat. wel bezwaarlijk was bij de jongste verkiezingen, dat was de houding der huisartsen, die in overgrote meerderheid overeenkom stig de uitspraak hunner organi satie geen,verklaringen voor eigen patiënten wilden tekenen ten be hoeve van het stemmen bij vol macht. Het uitoefenen van zijn stemrecht heeft menig „fondspa tiënt" twee gulden vijftig gekost. Stierengevechten bleken bedrog Zierikzeese midden stand in hoger beroep P. B. O. Sport in dienst der liefdadigheid Gloednieuwe Oranje XI zijn niet kansloos meniltmhThSe^enefTehka0t -nrt4sriSjgetndïïje Circa twee ton voor het Rampenfonds Overschotje DE, T")E VORIGE WEEK heeft de Tweede Kamer een wetsont- werp tot wijziging van de Kieswet aanvaard, waarbij het ging om een aantal technische verbeteringen. De minister had er niet veel moei te mee om dit beperkte ontwei p te doen aannemen. Bij de discussie kwamen echter wel enkele interes sante questies naar voren, die ten dele ook reeds (al sloegen zij niet op het ontwerp) in het voorlopig overleg van de Kamer aan de orde waren gesteld. Daar was allereerst de questie van een eventueel uitstel der ge meenteraadsverkiezingen. Zoals bekend is er al een wetsontwerp om m de noodgebieden deze ver- Vipzinaen uit te stellen, welk ont werp "zonder twijfel alleen al omdat 't noodzakelijk is zal wor den aanvaard. Maar er was ook ge pleit voor uitstel in 't hele land. Dan zouden het volgend jaar Statenver kiezingen en Raadsverkiezingen beide worden gehouden. Zelfs had den enkele leden der Kamer de ge dachte geopperd om ze op één dag te houden. Dit is natuurlijk heel be zwaarlijk. De lijstenriummers der partijen zijn voor de beide verkie zingen verschillend; vele kiezers worden in verwarring gebracht door de affiches hunner partijen met verschillende nummers en na tuurlijk verschillende rramen. Bij de mondelinge behandeling werd de questie anders gesteld. De nu te verkiezen gemeenteraden zouden vijf jaren moeten zitten (hiervoor is een wijziging van de gemeentewet nodig) en dan zouden in '58 èn de Staten èn de Gemeen teraden gekozen worden. En zo telkens na vier jaar. Minister Beel was zeer gevoelig voor deze gedach te. Hij zal met instemming van de ministerraad met een voorstel komen. Het zal verstandig zijn dan een zodanige regeling te treffen, dat omwille van de voorbereiding der beide verkiezingen door de partijen en de propaganda een redelijk tijdsverloop tussen beide verkie zingen ligt. Als de Kamers straks een dergelijke regeling aanvaarden, dan zal de toestand van vóór de oorlog hersteld zijn. Het verbaasde mij die klachten te moeten vernemen. Ik had de in druk dat het stemmen bij volmacht aan een ernstige behoefte voldeed En bij informatie bij insiders uit verschillende politieke partijen bleek mij, dat zij eveneens zeer te vreden waren en van een onjuist gebruik nauwelijks hadden gehoord. Geen dezer „vaklieden'' had klach ten over het optreden van functio narissen van andere partijen. De minister sprak het vertrou wen uit, dat de politieke partijen wel de nodige maatregelen zouden nemen om ongerechtigheden te vermijden. Ik geloof dat voor de bona-fide partijen zelfs het uit spreken van dit vertrouwen over- br-hg was j;n wat politieke fana tici buiten partij-organisatorisch verband uitrichtten, daar kunnen de politieke partijen niet tegen op treden. Concluderend ben ik ervan overtuigd, dat het stemmen bij vol- maght in deze tijd onmisbaar is'en afschaffing van deze mogelijkheid om zijn burgerrechten te gebruiken zeer onverstandig zou zijn geweest. Nu was er een mijns inziens een voudige en redelijke oplossing om aan deze moeilijkheid te ontkomen. Als men verklaarde 14 dagen voor de verkiezingen dat men op de verkiezingsdag buitenlands zou zijn, dan mocht men (en mag men) bij volmacht stemmen. Waar om niet op dezelfde wijze aan de zieke toegestaan, wat de vacantie- ganger veroorloofd is? Ernstig misbruik is hier zeker niet te vre zen. Op zijn minst zou men ook deze regeling even aan de practijk kun nen toetsen. De minister wilde daar blijkbaar niet aan en de Ka mer heeft hem met deze suggestie niet lastig gevallen. Wat slechts te betreuren valt. Wel verklaarde de minister, dat het optreden der medici niet als een laakbare handeling beschouwd mocht worden. Accoord, maar de ze uitspraak zal zeker bevorderen, dat de heren hun standpunt zullen handhaven. Dan blijven de moei lijkheden bestaan, ook al omdat zoals gezegd een oplossing, die eenvoudig en redelijk is, niet in aanmerking is gekomen. Ik ben nieuwsgierig of de komende erva ringen bij de gemeenteraadsverkie zingen toch nog naar deze oplos sing zullen voeren. IVas Antonio jaloers (Van onze correspondent) \/AN DE denme^-I en doe "sver- achting der stierenvechters is na de verklaringen van de bekende toreador Antonio Bienvenida maar weinig over gebleven. Nog nimmer hebben de Spanjaarden zich zo bedrogen gevoeld. Op stad en land wordt vrijwel nergens anders meer over gesproken: de orga nisatoren en de toreadors hebben de zaak bedot. De stierengevechts „sport" krijgt hiermee een geduchte klap. Heel Spanje staat op zijn kop enschrik nietzelfs de regering moet zich thans met dit schandaal bezig houden. BIJWERKING genoemde Bienvenida heeft zonder omwegen verklaard, dat er de laatste jaren nog nauwelijk een stier de arena binnen treedt, die niet te voren is onderhanden genomen. Daar bij worden de hoorns op meesterlijke wijze gekort en afgestompt. Het was de Spanjaarden al lang bekend, dat nu en dan eens hoorns werden „bijge werkt", doch ze meenden, dat zulks tot enige (gestrafte) uitzonderingen beperkt was gebleven. Maar volgens Antonio, een toreador van de oude school, over het gehele Iberisch schier eiland zeer bekend is deze uitzonde ring volkomen regel geworden. Geen enkele toreador van de nieuwe school denkt er nog aan een niet-bij gewerkte stier te lijf te gaan. Inderdaad is hiervoor iets te zeggen. Sedert de burgeroorlog heeft het ka rakter der stierengevechten zich be langrijk gewijzigd. Omdat het publiek steeds meer waaghalzerij en sensatie zocht, ontdekten de jonge toreadors een nieuwe „school", waarbij ze hun leven inderdaad op het spel moesten zetten. Dit werd hun echter al spoedig te gevaarlijk. Ze verzochten de orga nisatoren de hoorns bij te werken en toen deze aanvankelijk weigerden, be sloten ze unaniem een dusdanig hoog garantiebedrag te vragen, dat geen en kele vertoning doorgang kon vinden. Hierdoor werden de organisatoren op de knieën gedwongen en zodoende werd de uitzondering een algemeen geldende regel. JONGE RENTENIERS IWIen vraagt zich thans af, waarom iVA Antonio de zaak bekend heeft ge- maakt. Zijn tegenstanders beweren, dat slechts jaloezie hem daartoe dreef. De vertegenwoordigers van de jonge school verdienen namelijk zulke enor me bedragen, dat ze al op jonge leef tijd kunnen gaan rentenieren. Nog de zer dagen legde een 22-jarige vechter het bijltje er bij neer, omdat hij twee millioen gulden vergaard had. Vele anderen beweren echter, dat Antonio zich tot de bekendmaking genood zaakt achtte omdat hij de sport lief heeft en haar voor volledige onder gang wil behoeden. De wet van 1930 stelt het bijwerken van hoorns straf baar. De regering heeft thans voorge steld de strafmaat te verhogen tot 10.000 pesetas bij de eerste overtreding. Bij een volgende overtreding krijgt men een boete van 50.000 pesetas en wordt voor zes maanden het recht tot vertoning ontnomen. NJU DE RECHTBANK te Middelburg zich in het kort geding tussen de Midenstand en de gemeente Zie- rikzee over de gedwongen eviacuatie onbevoegd verklaard heeft, heeft de Middenstand besloten in hoger beroep te gaan. Ter vergadering werd be toogd, dat door het blijven van vele Middenstanders het Rijk voor grote schade is behoed. Advertentie) WAARSCHIJNLIJK nog dit voor jaar zullen wetsontwerpen wor den ingediend tot het instellen van een aantal productschappen. Ook hoopt minister de Bruyn nog vóór het zomer-reces algemene maatregelen van bestuur te kunnen afkondigen tot het instellen van 'n aantal bedrijfsschappen. Deze mededeling in de M. v. A. bevat goed nieuws. Eindelijk schijnt de P.B.O. dan toch op gang te komen. iPORT BEOEFENEN in dienst der liefdadigheid is het schoonste wat een sportman kan doen. Men kan derhalve alleen maar hogelijk prij- zen, dat zowel de Deense als de Nederlandse Voetbalbond zich be reid verklaarden hun vertegenwoordigende elftallen een wedstrijd te doen spelen voor de slachtoffers van de Watersnoodramp en op hun beurt mede te helpen de noden van de vele duizenden getroffenen te' verlichten. De voetballers uit Denemarken, een der landen, die van de, aanvang af op indrukwekkende wijze hulp in de overstroomde gebieden kwamen brengen, zullen wij in het Eeyenoord-stadion met enthousiasme gaan begroeten en toejuichen als zij het veld betreden, daarmede tonend, hoe dankbaar het Nederlandse volk is voor het vele, dat de Denen schon ken en uitdrukking gevend aan de vreugde, dat zij, nu op het. sportveld, opnieuw willen bewijzen het geteisterde Lage Land aan de zee sympa thiek gezind te zijn. succes te kunnen vervangen. Zoals Boskamp zijn er hier overigens maar genoeg te vinden. Met Biesbrouck en Klaassens als kanthalfs is de midden linie vermoedelijk wel een goed bas tion, en een goede voedingslijn. De voorhoede kan er in deze sa menstelling heel wat van terecht brengen; kan, want het is zeer de vraag, of Clavan, die in de ogen der Keuze Commissie meer waard is ge bleken dan Jan van Roessel (mo menteel niet in de beste conditie) en Noud van Melis, twee uitgesproken aanvalsleiders, kwaliteiten heeft op die plaats. Vooralsnog wagen wij dit te betwijfelen. Advertentie) Speculaties N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h, Brocades Sthtaman Pharmacia door Nico J. P. Smith 20) Dat het mens zo'n grote schreeu- werd kon opzetten! V, Ai® Willem z'n ogen dicht doet, de dief!" m6ns n0g blèren: "houdt En dan die vent, die nergens mee te maken had, maar plotsllinE z'n eiWülemtShTr h£m "eersmeet. Willem heeft pech gehad gewone, maar gemene pech zeker .ervari«g - hij zit oteervatiehïfis? maanden in het Het kunnen er net zo goed drie lea^lZê'vnenglavdeSd;vo^Sj t Ü?!\t°e" ~.Ik zal tenminstSblij iiin MaaredUltv,W°rdt ^urd. wiens rechterhand hij is heeft er die van A tof Z jurken eons ^gezegd, 4 goed vakman in'dié jongen.0 £)E SPECULATIES aangaande de el v J311 een 0VerU)den van btalm bewegen zich in twee richtingen. In Amerika is men over tuigd, dat dit gelegenheid zal ge ven voor nieuwe voelingname, ten einde na te gaan, of er toch' geen vrede is te vinden voor Korea, geen ontspanning voor de wereld. De Fransen grijpen deze opvatting met een aan als steunpunt voor het be toog, dat we nu wel kunnen wach ten met het toelaten van Duitslands herbewapening, want een viermo- gendhedenconferentie wordt nu wellicht mogelijk, In Londen" ziet men het anders. Daar verwacht men beroering in de Sovjet-topleiding, angst voor onrust in de satellietstaten en de mogelijkheid van een noodsprong in een buitenlands conflict. Op Ma- lenkov, de koele fanaticus, heeft men het ook niet begrepen. Om van Molotov, de man van het pact met Hitier, maar niet eens te spreken. Hoe dan ook, de waakzaamheid van de Westerse wereld mag niet verslappen. Verdere vertraging in de ratificatie van het E.V.G.-ver- drag achten we ook nu niet ver antwoord. In volle ernst is de kok al eens naar de directeur gestapt, om hem voor te stellen, "die Willem" zijn hele straftijd maar in het observatiehuis te laten uitzitten. Dat gaat natuurlijk niet, maar het schijnt toch, dat het handige optreden van Willem zijn tijd in het huis ver- lengt. Willem, die al zestien is, vindt het in het huis wel om uit te houden. Al leen: je moe:1 zo af en toe eens een avondje op stap kunnen. Ze behan delen je hier net als kleine kinderen. Ze mogen nu wel praten als ze het maar zacht doen en er de anderen geen last mee veroorzaken. Het is wonderlijk, denkt Henk, hoe goed die Willem kan fluisteren. Je ziet niet eens, dat hij z'n lippen beweegt en Henk moet zich wat naar hem toe buigen om hem te verstaan. Ik zei, dat je ook al niet erg op lezen bent. herhaalt Willem. Hoe dat zo? V^e schiet niet op. Je bent nog steeds op bladzij drie. Je moet hier met prakkizeren, vervolgt de jongen aan de andere kant van de tafel. Henk kijkt z'n overbuurman aan. Gemakkelijk praten: je moet niet prakkizeren. Dat vergeet je alleen, als je druk bezig bent. Als je zo stil over een boek zit of 's avonds in Je bed, dan kan je het denken ge woon niet laten. Ofschoon Henk toch piet mag mopperen. De eerste nacht is hij goed doorgekomen Hij had zich met al dat sportgedoe zo moé ge maakt, dat hij vrij gauw in slaap was gesukkeld. Ben je al bij de heren geweest? fluistert Willem. Bij de heren geweest? T ANG VOOR de wedstrijddda.g wa- ren de toegangsbewijzen voor dit bijzondere treffen uitverkocht en, geschat wordt, dat de opbrengst voor het Rampenfonds de tweehonderddui zend gulden benaderen, misschien zelfs overschrijden zal. Het is immers zo, dat geen enkele official, hoog of laag, die in normale omstandigheden vrije toegang heeft, daarop in dit ge val aanspraak mocht maken, en zelfs de pers stelde er prijs op de haar toekomende plaats in klinkende munt te betalen. Op deze manier werd het hoogst mogelijke rendement verkre gen, dat een interlandwedstrijd ooit op kon brengen! Iedereen heeft, ook via het sportgebeuren, op deze wijze, dus zijn steentje bij willen dragen en dat is -goed zo! EEN GLOEDNIEUW TEAM CTAAT DIT bijzondere treffen dus allereerst in het teken der lief dadigheid, daarnaast heeft het meer dan gewone belangstelling van wege de omstandigheid, dat een gloed nieuw Nederlands Elftal aantreedt, samengesteld door een gloednieuwe Keuze Commissie. Het is te betwijfelen, dat dit Ne derlands Elftal het sterkste zou zijn, dat in het veld kan worden gebracht. Een hoogst belangrijke factor welke hier vooralsnog ontbreekt vinden wij, dat een team homogeen is, op elkaar ingesteld, bereid om als vrienden zich twee maal drie kwar tier te geven en vooral de sportivi teit hoogtij te laten vieren. Om dez« laatste reden alleen al zouden wij bijvoorbeeld liever Terlouw vervangen hebben gezien, maar bovendien, omdat de Spartaan zich niet meer op het peil beweegt van een poos geleden, enhij ten slotte nog altijd éénbenig is; voor een stopperspil 'n wel zeer grote te kortkoming. IS DIT D E MID VOOR? J^AN MEN met de hernieuwde keu ze van Landman wel accoord gaan, en ook met diie van de Eind hoven-speler Tebak, als linksback moet de Ajacied Boskamp wel zeer in kwaliteit zijn gestegen de laatste tijd, wil hij in staat zijn Alberts met WAT GAAT ABE DOEN? A BE LENSTRA is altijd goed ge- weest voor een paar doelpunten en nu hij eindelijk dan, zal men verzuchten als linksbinnen staat opgesteld, bovendien tot aanvoerder Advertentie) Nu 60 ■""TWINTIG SHILLING (ongeveer 10 gulden) boete kreeg een Poolse arbeider, die wegens dronkenschap voor de rechter in Birmingham (Eng.) moest verschij nen. In dezelfde zitting werden zijn diensten gevraagd ais tolk voor een landgenoot, die voor hetzelfde ver grijp terecht stond. Hij kreeg ervoor betaald en wei 21 shilling. En zo kon hij dus nog net een borreltje kopen van het overschot. Wordt Deens CR BESTAAT een drijvend eiland, een grote ijsberg van 6 k.m. lang en duizenden meters dik en men heeft het Fletcher gedoopt. De Amerikaanse luchtmacht gebruikt het ais weerkundige post. Nu is Fletcher aan het drijven gegaan en wel in de richting Groenland. Zodra het daar binnen de territoriale wa teren raakt, wordt het Deens grond gebied, tenzij er een nieuw verdrag tot stand komt Roken toch gezond TA/AT EEN reclamekansen voor sigarettenfabrieken. In Ame rika is er een bureau voor opinie-onderzoek dat wil nagaan, welke invloed het roken van ver schillende sigarettenmerken op de geestesgesteldheid der rokers heb ben. Zo kan men bijvoorbeeld een Camel-geest hebben of een Luc ky-Strike-gesteltenis. En welk merk sirgaretten rook te mevrouw McGonagle in Ierland? Ze is op 104-jarige leeftijd over leden en rookte tot het laatst 30 sigaretten per dag. Verder had ze het land aan liflafjes en ze at veel vis. J ournalistenbloed VO ZOETJESAAN komen de be- richten los over de snelheid, waarmee in de rampnacht van St. Ignatius 1953 is opgetreden, om het nieuws te verzamelen. Niemand zal het journalistenbloed van de heer De Waal, uitgever van het te Middelharnis verschijnende blad „Eilandennïeuws" ontkennen. In het laatste nummer van NN P-nieuws lezen wij: „De heer De Waal ver telde bij een bezoek aan het NNF- bureau, dat hij zich met zijn zieke vrouw nog tijdig- op de bovenver dieping van zijn woning had kun nen terugtrekken, Beneden stond het water anderhalve meter hoog. Door een plank van de trap naar een kast te leggen, kon hij zijn nog juist droog gebleven telefoontoestel be reiken, met behulp waarvan hij het ANP, waarvan hij correspondent is, heeft ingelicht over de toestand in Middelharnis, voorzover hij die uit zyn vensters kon waarnemen. Katterige verhalen CEN KOFFERTJE, dat was achter- gelaten in een trein, welke te Rome was aangekomen, heeft reizigers en stationsbeambten de no dige angst bezorgd. Men hoorde na" melijk binnen in het koffertje een soort gezoem en de vrees vatte post, dat het een helse machine was. Met veel omzichtigheid, terwijl iedereen de adem inhield, werd het koffertje op het bureau van de sta tionschef geopend.en een klein wit katje sprong er uit. Eveneens in Italië is er ruzie tus sen de dorpen Caravaggio en Tre- viglio om de dorpskat. Het is ove rigens een oude ruzie, want ze be gon al in 1215 en het gaat om de dorpskat, een zwarte poes, die in de Middeleeuwen als een soort mascotte werd gebruikt. Na een bloedige twist veroverde Caravaggio de kat, die na haar dood gebalsemd werd bijgezet en later kreeg Treveggio de kat weer in handen. Daarbij bleef het dan, totdat dezer dagen de radio de zaak weer oprakelde en toen begon het lieve leven weer op nieuw. Enkele nachten geleden heeft Caravaggio de kat weer geroofd en er staat een wacht bij, want Trevi- glio heeft aangekondigd, het hierbij niet te zullen laten. Firmanten DIJ HET BEGIN des jaars zond de directie van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft aan haar binnen- en buitenlandse rela ties een kalender met reproducties van schilderstukken van Jan Steen, Nicolaas Maes en Adriaan van Os- tade. Dezer dagen ontving de directie uit het buitenland een luchtpost brief, geadresseerd aan: Messrs. Jan Steen, Nicolaas Maes, Adr. van Os- tade, Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabriek, Delft, Holland. Cadeautje NEVELIGE lucht dwong een klein vliegtuig tot dalen en het kwam op een nat rijstveld in Texas terecht. De inzittenden, 't echtpaar James Chesser, hadden ineens zo genoeg van het vliegen, dat het uitstapte, het vliegtuigje cadeau deed aan de juist passe rende Wendell Iris, die de heer en mevrouw Chesser naar steviger bodem leidde, waar ze een bus namen. Liegen weer mogelijk ETEN DIEF gapte de automatische leugen-verklikker (ter waarde van 1750 gulden) van het Fenn College in Cleveland (Ver. Staten"). Het toestel werd nu en dar gebruikt om verdachte boeven op hun waar heidsliefde te beproeven. Boos OENATOR Albert C. Harding is boos op de pers. Hij vertegen- woordigt als republikein de pro vincie Crook en telkens wanneer hij aan het woord komt, vermelden de bladen als spreker: „Senator Al- bert C. Harding (Republican Crook). Als men nu weet, dat het Engelse woord crook boef betekent, dan kan men zich des senators herhaalde boosheid voorstellen. Dictator Kind TN TRANSVAAL vroeg een onder- A wijzer ontslag op de volgende gronden: „De kwekelingen zijn bang voor de onderwijzers, de on derwijzers zijn bang voor de hoof den, de hoofden zijn bang voor de inspecteurs, de inspecteurs voor de wethouder, de wethouder voor het departement, het departement voor de regering, de regering voor de kiezers, de kiezers zijn bang voor hun kinderen en de kinderen zijn bang voor niemand". werd uitverkoren, moet hem dat ze ker lukken. Die linksbinnenplaats vereist echter tweemaal drie kwar tier hard werken, zowel in de voor hoede als samen met de halflinie en zelfs, -als dat vereist wordt, in de defensie. We zijn zeer benieuwd of hij die opgave zal vervullen en of hij even hard zal sjouwen als zijn voor gangers op die plaats dat in het ver leden deden. Van der Kuil, v. d. Bo- gert en Luyten zijn drie jonge spe lers met grote kwaliteiten en vooral aan snelheid hebben zij geen gebrek. De vraag is alleen, of het met de combinatie zal kloppen enwelke tegenstand zij zullerf ontmoeten. VRAAGTEKEN "W/ANT WAT is ons in feite op dit moment bekend van de kracht van het tegenwoordige nationale Deense elftal? Wij weten, dat de twee laatste ontmoetingen tegen de Denen nederlagen voor Oranje hebben op geleverd (1949: een 0-1 en in 1952 een 3-2). Na die laatste Deense overwin ning heeft Denemarken echter een paar prominente spelers aan het bui tenland verloren, zodat de verwach tingen gewettigd zijn, dat twee onge veer -gelijkwaardige teams tegenover elkaar komen te staan. PRETTIG VOORUITZICHT F)IT IS EEN in ale opzichten pret- tige omstandigheid, omdat nu een wedstrijd in het vooruitzicht ligt, waarvan voorop staat, dat alles mo gelijk is: zowel overwininng, gelijk spel als nederlaag. Men gaat dus niet naar een ontmoeting, waaravn tevo ren gezegd moet worden: daartegen zijn we kansloos! Zoals bekend, is het aanvangsuur bepaald op 4.30 uur. Voor de uit het Zuiden komende bezoekers wordt het een lange reis, nu de verbinding via de Moerdijk nog altijd verbroken bleef en over Den Bosch-Utrecht moet worden gereisd. Als arbiter fungeert de Belgische scheidsrechter Henri Bauwens. De opstelling der: elftallen: NEDERLAND LANDMAN TEBAK BOSKAMP KLAASSENS TERLOUW BIESBROUCK v. d. KUIL v. d. BOGERT CLAVAN LENSTRA LUYTEN SEEBACH E. NIELSEN PEDERSEN HOLM JENSEN TERKELSEN BRöGER OLESEN KöBBEN S. NIELSEN JOHANSEN DENEMARKEN; Henk weet niet wat hij bedoelt en hij haalt zwijgend de schouders op. Willem begrijpt, dat de ander nog groen is. Hij buigt zich een beetje verder naar Henk toe en begint hem te vertellen, dat hij volgens de wet binnen een week voor de Raadkamer moet zijn* geweest. Die hebben het voor het zeggen, verzekert Willem. D'r zit zo'n lan ge schrale bij, met priem-ogen. Die exst, dat ze je gevangen houden en dan kan je er op rekenen, dat je hier weer wordt teruggebracht. Dan krijg je dertig dagen. Dertig dagen in de gevangenis? vraagt Henk huiverend. Ja, dat zou kunnen, meent Wil lem, die Henk eens opneemt. Je bent zeker een jaar of vijftien. Dan ga je naar de jeugdgevangenis. Maar ze hebben nog veel meer dingetjes om je te pesten. Ze kunnen je ter beschikking van de regering stellen. Dat noemen ze geen straf, maar een maatregel. Dan zorgt vadertje Staat voor je opvoeding tot je twintigste jaar. Als je straf moet hebben, ga je naar een tuchtschool. Dan ben je nog niet jarig. Als je geluk hebt, kom je er met een uitbrander af. Henk luistert met verbazing toe. Hoe weet je dat allemaal? vraagt hij met iets van bewondering in z'n stem. Van m'n vader, zegt Willem trots. Die is reuze bij. Hij kletst een advocaat van z'n stoel. Hij heeft al zo wat in alle gevangenissen van Nederland gezeten. Met elkaar zeker al een jaar of acht. Die is recidivist, maar hij heeft gewoon een studie van de rechtspraak gemaakt. Als-ie vrij is, zit-ie altijd op de openbare tri bune. Daar leert-ie van, zegt-ie. Het is even stil. De twee jongens kijken weer in hun boek en doen als of ze lezen. Willem droomt er wat over heen. Die nieuWe lijkt hem niet ongeschikteen jon-gen, die z'n kracht niet kent, die in de sport heel wat mans is, maar verder niet hele maal bij is. Moet je hem nou eens suf zien kijken, denkt Willem. Net een koe, die een klap achter op de kop heeft gekregen. Henk overweegt, of hij die jongen zal vragen, wat hij van zijn geval denkt. Binnen de week moet-ie voor komen. Dan zullen ze hem weer door zagen over de inbraak, die nog geen inbraak wasMisschien wordt Blankers wel opgeroepen om tegen hem te getuigen.Henk wil er meer van weten, maar de jongen tegenover hem zit nu ingespannen in z'n boek te turen. Als hij nu maar wist, hoe hij heette. Hépsst. De ander kijkt op. Maar dan kijkt ook meneer de Wit wiens scherpe ogen de lezende scha re steeds opnemen. Henk, kom jij maar eens wat dichter bij me zitten. Dat kletsen met Willem is niks gedaan, doet hii zich horen, Willem kijkt heel verwonderd als Henk Zn boek opneemt en naar vo- Wd gt3at'-+?0'11 luffe koelie om zo nara te zitten schreeuwen. Maar Henk zit de hele avond te piekeren over tuchtschool en opvoe ding tot z n twintigste jaar over maatregelen, die ze geen straf noe men, maar die toch verre van aan genaam zijn over eer, vader, die haast zo knap is als een advocaat en die bijna in alle gevangenissen heeft gezeten. Wat zou die Willem wel hebben ge daan....? Ze hebben hier allemaal wat uitgekuurdanders kom je hier niet. Werktuigelijk slaat hij zo nu en dan een bladzijde om. Meneer de Wt hoeft niet te merken, dat hij niet zit te lezen. Jongens nog aan toe, wat kan zo'n Zondagavond vervelend zijn Verleden week hadden ze nog een pracht van een vuurtje gestookt ach ter in de Dinkelmanlaan. Wat had den ze een plezier gehad, toen de brandweer helemaal uit de stad erop af kwam om het vuur te blussen. Als ze hem toen hadden ingerekend, dan zou hij weten, waarom hij hier zit ten moest Maar dat wisten ze niet ze grij pen je alleen voor dingen die ze we ten, bedenkt Henk. En als ze het maar half weten, grijpen ze je ook al Henk zit boven z'n boek te doeze len, tot meneer de Wit z'n opruim- bevel doet horen. Dan staan ze allemaal op ze bergen hun boeken in de kleine kast jes, die alle tezamen door slechts één deur kunnen worden gesloten. In het gelid.Mars! Meneer de Wit hoeft niet eens te zeggen, dat ze naar de slaapzaal moe ten. De voorsten weten het wel. Ze lopen regelrecht door. En op die slaapzaal is ook al niks te beleven. Gewone bedden naast el kaar. Ook hier is het spreken ver boden. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 7 MAART 1953 HILVERSUM 1 402 meier VARA: 7.00 Nieuws: 7.13 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek: 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (Om 9.35 Waterstan den); VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitge schakeld", causerie: 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Pianorecital; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.3Ö Orgelspel; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Dans muziek; 13.55 Radioweekjournaal; 14.20 Gramofoonmuziek; 14.45 Van Boek tot boek; 15.00 Lichte muziek; 15.30 ..Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Voetbalwedstrijd Ne derlandDenemarken; 18.15 Nieuws; 18.30 VARA-Varia; 18.35 Gemengd koor: 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 ,.Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week. causerie"; VARA' 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.15 „Beurzen open dijken dicht"; 21 45 Gramofoonmuziek; 22.00 Socialistisch commentaar; 22.15 Gevarieerd program ma; 22.40 „Onder de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15-24 00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II 298 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek- 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gewijde mu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka. lender; 8.00 Nieuws en weerberichten! 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor dé huisvrouw: 9.35 Gramofoonmuziek- 10 00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmu-1 ziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamer koor; 12.00 Angelus: 12.03 Gramofoonmu J ziek; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwme-1 dedelmgen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gra mofoonmuziek; 13.35 Amusementsmuziek; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateurs uitzending; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Omroeporkest en so liste; 16.3Q De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Ge. varieerde muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18 25 Dansorkest; 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie"; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.20 Parlements- overzicht; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 „Lichtbaken", causerie; 20.15 „Beurzen open - dijken dicht"; 22.00 „Veronica", hoorspel; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23 00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22-24.00 „Mattaus Passion" f2e deel), oratorium, (gr.pl.). BRUSSEL.- VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek: 12.30 Weerberichten; 12.34 Lichte muziek; 13 00 Nieuws; 13.15 Pianorecital; 13.30 Saxofoon en piano; 13.45 Pianorecital; 14.00 Saxofoon en pia. no; 14.15 Vlaamse muziek; 15.00 Muziek- kroniek; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Kinderliedjes; 16.40 Gramofoonmuziek* 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17 10 Gramofoonmuziek: 17.30 Strijkkwartet; 18.10 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor dé soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramo foonmuziek; 19.45 Cabaret; 21.00 Gramo. foonmuziek; 21.15 Televisiekroniek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.45 Idem; 23.00 Nieuws; 23.05-24 00 Dansmu ziek. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 131.10 en 14.05 Verzoekprogramma; 15.00 Gramo foonmuziek; 16.30 Lichte muziek: 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 Mu- sette-orkest; 19.00 Minneliederen; 19 40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws;' 20 00 Gevarieerde muziek; 20.30 Nieuwe chan. sons; 21.00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws 22.10 Gramofoonmuziek; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5