inig RVERFKAM Tineke tussen twee talen »EP nttefje Een stukje historie. Chefarine .4 Uitholling particulier bezit IVÜROL Wal een Wonderlijke Wereld iVORMERS Topprestaties van toen en nu Hoe staan de clubs er voor De Krachtproef RADIO micellisoep iennesoep zó glanst iu door vmne mmmstti Bt- pe Koers nu P/W Ji WOENSDAG 4 MAART 1953 4 beroemde genees middelen tegen griep Voorzitter Katholieke werkgevers signaleert Inkrimping van overheidsbemoeienis en Helnstingverlaging nodig Amateurisme A. J. de Goey geïnstalleerd Thor ez De Zusters - op hoge hakken - dragen nylons Sportnieuws IN otorrt}wie brom«=«sC" IfsSOcp groentesoep J wanneer ge Honig's nesoep op JÊjtP ifeland, geeft het haar natuur kleur. Geeft tiiet ^schadelijk. Kam 5 jaar end haarlokje. Rembours 6.90 UMENBERG REUTER LEIDEN IHT vraagt: ;awerk). Brieven onder uits, Dordrecht. VAN DER STEEN TWEEDE BLAD Men schrijft ons: TN UW BLAD van 3 Maart snijdt u de kwestie van het verbre ken der politieke eenheid aan. En u schildert dit als een tragisch verschijnsel, als 't zich min of meer blijvend demonstreert. Och, zoudt u niet denken, dat zulks haast on vermijdelijk is, als men de waarlijk grootse poging onderneemt, om de katholieken van alle rangen en standen en denkrichtingen in één partij samen te bundelen? Non-con formisten, mensen, die zich volgens hun aard niet gemakkelijk schik ken naar geldende opvattingen, zijn er altijd geweest en zullen er altijd lijven. Gaan wij maar eens in het :ort na wat de politiek der katho lieken in dit opzicht tussen de bei- Jde wereldoorlogen te zien heeft ge- even. Na 1918 was er aanvankelijk endracht, om zich te conformeren ,an de befaamde polsslag des tijds. alberse haalde onder grote instem ing zijn sociale oogst binnen. Ka- :holieken van alle standen verenig en zich om het Paasmanifest, dat :en tijdperk van algehele solidari- ;eit zou inleiden. Maar al spoedig irak het gekrakeel los. Katholieke erknemers en werkgevers gingen 'elkaar met boze rapporten om de Oren slaan. Op politiek terrein leid de Notaris van Cranenburgh een aanval in, die leidde tot de stichting van de Nieuwe Katholieke Partij, welke niet alleen door hoofdletter combinatie, maar eok door geest en optreden erg veel leek op de hui dige K.N.P. I Inmiddels had zich in Tilburg een Afbrokkeling van andere aard voor gedaan, waarin het persoonlijk ele ment min of meer een rol speelde, Daardoor kwam mr Pius Arts in de Kamer, als van de grote partij fgescheiden katholiek. Nieuwe be- oering ontstond door het optreden an de St. Michaelbeweging (welke ichter beslist binnen de partij wilde blijven) en de actie der jongeren, ie de R.K. Staatspartij volgens het ;eestige woord van Anton van uinkerken beschouwden als „de eduwe der geestdrift''. Tijdens z.g. politieke retraites te Amersfoort itormde het hevig. Een Verbond van Jongeren ontstond. En door sa menvloeiing met de stroming-Arts in enkele andere groepen kregen e de R.K. Volkspartij, waartoe zelfs Prof. Veraart nog heeft be hoord. In de dertiger jaren zag men iog een andere beweging van ka- holieke non-conformisten, namelijk aar min of meer fascistische stro- ingen. Prof. Gerretson, Wouter .utkie en Jan Baars predikten ge- lamenlijk op de vergaderingspodia iet corporatisme en Arnold Meyer gaf er politieke gestalte aan met zijn fanatieke Zwart Front. Het valt niet te loochenen, dat dit zijn zwaar ste aanhang verwierf onder de ka tholieken, die niets van de R.K. Staatspartij wilden weten en alle aanklachten tegen haar leiders grif geloofden. Hetzelfde geldt van het Dinaso. Over de katholieken, die in de N.S.B. verdwaalden, zullen we maar niet eens spreken. Als men zo de historie in het kort overziet, behoeft men zich niet te verbazen, dat er thans ook weer katholieken zijn, die zich niet wil len schikken in het eenheidsgareel. We geloven, dat we dit nu maar min of meer philosophisch moeten opnemen. Het betijt wel weer. rechtse kant gevaarlijker. Immers, het voorbeeld van verbreking dei- eenheid, aan die zijde gegeven, wordt zo veel gemakkelijker nage volgd door arbeiders, die „iets heb ben" tegen de K.V.P. en dan niet in haar gelederen hun inzichten trach ten te doen doordringen, doch lie ver de P.v.d.A. binnen stappen. We hebben in 1952 gezien, hoe die wisselwerking zich uitte. Niet de stemmenwinst van de K.N.P. drukte haar stempel op de verkie zingsuitslag, doch die van de P.v. d.A., welke het katholieke front hier en daar indeukte. Daarom dunkt ons de verant woordelijkheid van hen, die des niettemin vasthouden aan een zelf standige K.N.P., zo veel zwaarder te wegen. Onbedoeld, maar toch zeer reëel bevorderen ze de door braak naar de P.v.d.A. Alles overziend geloven we, dat meer dan ooit geldt het woord, door Mgr Hanssen het vorig jaar aan de vooravond der verkiezingen uitgesproken op een Noord-Hol landse Katholieke Landdag: „In eenheid ligt onze kracht. De eenheid op politiek gebied is voor de katholieken in ons land een noodzakelijk middel om de geeste lijke waarden veilig te stellen" Advertentie) Chefarine „4" werkt krachtiger, sneller en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmid delen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. m »IIIJ.[li.lil7lMi.'li:lll.lIAIL 'n 4^Je d°el wonderen JN EEN LEDENVERGADERING van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging te Amsterdam heeft de voorzitter L. A. J M. van Hevst ge klaagd over de overdreven belastin gen. met name de hoge inkomsten- en vermogensbelasting en niet te vergeten de ondragelijke zware successiebelas ting. welke hij noemde een stille, wei nig misbaar makende onteigening, zonder enige vergoeding die het par- i,c7j' uitholt en haar de werkverschaffende en welvaarthren- gei de taak mogelijk maakt. De regering zal, zo meent de neer van Heyst. volgens de demociatische beginselen in overeenstemming met de wens van de meerderheid van ons volk: 1 een actieve industriële interna tionale politiek moeten voeren, waar door het onze industriële producten mogelijk zal worden een evenredig deel van het nationale en internatio nale afzetgebied te veroveren. 2. teneinde een ruimere toevloeiing van risicodragend kapitaal aan het particuliere bedrijfsleven mogelijk te maken, zal de regering ce zich steeds uitbreidende overheidsbemoeienissen en de daarmede samenhangende over heidsuitgaven en overheidsinvesterin gen tot verhoudingen terug moeten brengen die door de overgrote meer derheid van ons volk als normaal wor den beschouwd. Om dit te bereiken is óók nu. of juist nu, principiële en ingrijpende be lastingherziening noodzakelijk, zo be toogde de heer van Heyst nog uitvoe rig. VOOR- EN NADELEN VAN INTEGRATIE DE. K.N.V.B., die puur-amateuris- tische bond, kon geen toestem ming verlenen voor het per te levisie uitzenden van de wedstrijd Nederland-Denemarken. Want de Televisieraad wilde de gestelde voorwaarden niet aanvaarden. Waarop kwamen die voorwaar den neer? De K.N.V.B. wil zich gedekt zien tegen vermindering van inkomsten. Nu is zulk een gevaar in dit geval al uitgesloten, omdat het Stadion uitverkocht is. Maar voor de toe komst wil de bond zich ook dekken, weshalve hij staat op de betaling van 500 gulden als een soort sym bool. Het is wel klein en peuterig. We dachten, dat die Bond er was, om de beoefening van de sport en de belangstelling ervoor te organi seren en aan te wakkeren. De re cette is echter belangrijker. Vandaar het begrip „amateurisme". TV/TPt P. A. BLAISIE. K.V.P.-Tweede- Kamerlid, heeft gesproken over internationale samenwerking en eco nomisch perspectief. Hij pleitte sterk voor de econ. integratie, omdat ze de mogelijkheid biedt 't levenspeil onzer Eerste Kamer Tn de gistermiddag gehouden verga dering der Eerste Kamer is beslo ten tot toelating van de heer A. J. de Goey (KVP) te Montfoort. die be noemd is verklaard in de vacature ir. H. Verhey. .1 Naschrift der Redactie: Dit stukje historie houdt zeker de les in, dat we met dergelijke af- splinteringsverschijnselen niet dade lijk het einde der grote partij be hoeven te vrezen. Doch al te lucht hartig kunnen we er ook niet over denken. Men vergete niet, dat de Partij van de Arbeid van andere struc tuur wil zijn dan de oude S.D.A.P. en op grond daarvan andere en voor velen sterkere argumenten bezigt, om de katholieken te van gen. Zij heeft zich los gemaakt van het Marxistische beginsel (al blij ven er ook Marxisten in zitten) en fluit de verleidelijke wijs van „het voor allen aanvaardbare socialis me". Dit maakt ook de afscheiding naar de andere, laten we zeggen: de Advertentie) Het neusje van de zalm En.niet duurder dan andere. IV/JAURICE THOREZ, de Franse Stalin, is in November 1950 zwaar ziek naar Moskou ver voerd, omdat men daar nu eenmaal veel betere doktoren heeft dan in de kapitalistische landen. Zo nu en dan moeten er wel een paar medici opgehangen worden,, omdat ze staatslieden en generaals hebben vermoord, maar zulke incidentjes zijn niet belangrijk. Ook het feit, dat de Bulgaarse voorman Dimi- trov ter genezing naar Moskou ver trok, doch er slechts een staats-be- grafenis kreeg, moet men niet al te zwaar tillen. Thorez leeft in ieder geval nog en zijn terugkeer werd herhaaldelijk aangekondigd. Maar Moskou houdt hem om een of andere duistere reden nog altijd vast en de tegenstanders maken zich daar erg vrolijk over. Om die las tige vrolijkheid te dempen, hebben Franse leiders nu een brief aan Thorez geschreven: „Kameraad, blijf asjeblieft daar, want als je hier komt, nemen ze je gevangen". Maar hoor de tegenstanders nu nog harder lachen! bevolking en van Europa te verhogen de betalingsbalans in evenwicht te houden onder het. nastreven en hand haven van een hoog en stabiel peil van werkgelegenheid Hij erkende dat er ook nadelen en risico's aan zijn verbonden: verho ging van kostprijs, een gemeenschap pelijk tarief, dat wellicht hoger ligt dan het lage van de Benelux en ook een grote achterstand van Nederland in fiscaal opzicht. Er is echter voor Nederland geen alternatief. Een ge- Advertentie) Als Rheumatische Pijnen 0 kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Verdrijf die Pijnen! Doe eens een Kruschen kuur! De aansporende werking van Kru schen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheuma tische pijnen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, ge zuiverd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en onge mak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. 654-00 deelte van de bezwaren dient zo spoe dig mogelijk door een passende eco- nomisch-financiële politiek hier te lande worden ondervangen. Advertentie) RONDER ENIG COMMENTAAR laten wij hier de inhoud volgen van een briefje van een jeugdige emigrante, Tineke Haagh in New Lynn (Nieuw Zeeland) aan haar voormalige klasgenootjes, de meisjes van de 5de klas der St. Jozefschool aan de Oranjesingel te Breda. Hallo girls. How are you. I am very will. Now we have holy day till 2 Februari. I go now farther with Dutch Engles is to Diffecould for jou girls. Ik heb jullie brief 3 December ontvangen, hij kwam 's morgens om have past eleven hier. I am so very sorry. I can only bat Dutch. De school is weer begonnen. Girls de zusters lopen hier op hoge hakken, dragen nylon kousen, als het warm weer is, eaan ze zwejnmen. Als we ondeugend are krijgen we met het stokje van de zusters op our hands je moet het maar niet teil aan de sisters anders schaffen hun het ook aan. Een paar weken terug are we go tot the beach. Daar was zwart zand en daar zat veel ijzer in als je er op je blote voeten liep verbrandden ze bijna Pappa had het zand in een emmertje meegenomen en het s.g. was 3.5 Pappa heeft 'n magneet gemaakt daar kon je het i.izer mee uit het zand halen. We hebben een hele partij mooie foto's naar oma gestuurd en als jou will seen this jou can go to here, zij Het verleden en het heden verenigd in deze foto. Op de achtergrond het 2000 jaar oude Colosseum te Rome, in de jaren van de grote bloei van het oude Romeinse rijk. Daarvóór staat één van de nieuwste Itali aanse bijdragen tot een niet al te kostbare en toch vrije vacantie Deze „weekend-car", die slechts twee meter hoog is en 3.5 meter lang is geheel vervaardigd van aluminium en weegt slechts 479 kg. Overdag kunnen vijf personen er een onderdak vinden, slaapgelegenheid is er voor 3 personen. Er is een twee-pits gascomfoor, electrisch licht, een toiletgelegenheid. woont Wilhelminastraat 76 A. 1 have not enuf mony. Dat ik jullie allemaal een brief schrijf Dat is ook teveel 32 brieven. De kinderen hier lopen in een special school costuum Dat is een zwarte overgooier een witte blouse met lange mouwen, een blauwe strop das, hoed, witte sokken, zwarte schoe nen Ze hebben geen schooltassen, zo als wij ze hebben zwarte tassen met een riem eraan die je aan je schou der hangt. De juffrouw zal het wel eens op een film gezien hebben, maar mama zei dat ze geen geld ervoor ad want als ik volgend jaar naar de H.B.S. ga. moet ik weer een ander costuum hebben Dan moet ik ook lange, zwarte kousen hebben. Vandaag hebben een hele rij jon gens met het stokje gehad. De over stroming is erg hè. we hebben het hier in de krant gelezen elke dag staat het in de krant. En 's avonds at 9 o'clock news trough the radio of London. We hebben vandaag een brief van oma gehad en die schreef, dat ze in Rotterdam zit en dat de weg bij de Moerdijk helemaal overstroomt is. dus ze kan niet meer terug naar Bre da. Hier zijn alle mensen ook kleren en monney aan het ophalen. Zojuist zat ik voordat ik begon met deze brief, woorden te leren voor het dictee voor morgen. Hier op school moeten we zelf de boeken betalen, schoolgeld hoeven we niet te betalen, wel in Auckland deze bestaat van vrijwillige giften Ik vertelde zojuist over jon gens. Jullie snappen natuurlijk niet hoe ik daarbii kom. maar we zitten hier met jongens en meisjes in de klas. Er zijn drie klassen op de hele school. En ook drie zusters. Elke zus ter heeft 2 klassen. 2 rijen jongens en twee rijen meisjes. Nou ben ik uitge- kletst. De groeten van ons allemaal, vooral van TINEKE DERDE KLASSE B: oss UNO ANIMO ZWALUW HIERONYMUS CONCORDIA WSC RKC ST. M. GESTEL GUDOK OJC HEUSDEN BLAUW-GEEL 4 3 3 1 2 4 3 1 4 7 2 8 5 5 0 10 20 35—16 19 37—29 6 8 DERDE KLASSE C: DONGEN 14 RWB 13 HERO 13 BAARDWIJK 11 SCO 12 TvTU SNOEPEN wij onze vriendelij- ke collega van de sportrubriek eens een berichtje at'. Ue Itali aanse kranten zijn opgetogen over het feit, dat Engeland, dat geen ge legenheid had in Mei a.s. een senio ren-elftal naar Home te zenden bij de ingebruikneming van het nieuwe stadion aldaar, besloten heeit, een veteranen-elftal te zenden. Paese Se ra heeft een tekening afgedrukt van een kerel met een lange witte baard en het onderschrift: Dit is een der Engelse voetballers die ons nieuwe stadion komen inwijden. Meeleven £)E 11-JARIGE William Dil- low in Vanceburg (Ken tucky) raakte tijdens het aan schouwen van een worstelwed strijd op de televisie zó opge wonden, dat hij opsprong, een worstelgreep op zijn moeder in practijk bracht en een van haar kaakbeenderen brak. ferry o polis OERRYOPOLIS is of liever was 'n „gat" in Pennsylvanië van 1700 inwoners en een lantaarn paal bij het groene weitje in het dorpscentrum. Een dorpsmeisje ver trok naar New-York, sloot een goed huwelijk en stierf daar in 1943 als mevrouw Mary Fuller Frazier. Zij liet haar dorpje anderhalf millioen dollar (5.700.000 gulden) na en het heeft vijf jaren geduurd eer raer. het plaatsje Perryopolis ontdekt had, zodat eerst thans het enorme kapi taal is overgemaakt. Bovendien was er nog het vraag stuk ,of mevrouw Frazier haar tes tament wel bij haar volle verstand had gemaakt. Zij droeg' altijd witte handschoenen, omdat zij bang was, te worden besmet met ziektekiemen (haar man was aan besmetting ge storven). Toen zij ziek was huurde ze de hele verdieping van een New- Yorks ziekenhuis om eventuele bac- teriëndragers uit de buurt te hou den. Wat gaat Perryopolis met de schat doen? Men denkt aan een biblio theek, een gymnasium, een theater en een nieuw stadhuis. Want vorige week werd Perryopolis als „stad" geregistreerd. Interesse jyjOCHT U enkele millioenen er gens hebben liggen en hebt u belangstelling, dan zijn er vol gend jaar koopjes te halen in Cai ro. Een Londense firma heeft na melijk medegedeeld, dat zij belast is met de verkoop van de schatten van koning Faroek, die deze vorst in zijn beide paleizen heeft moe ten achterlaten. Faroeks postzegel-verzameling schat men op 35 millioen gulden en men verkeert nog in het on gewisse over de waarde van een enorme verzameling gouden mun ten uit alle landen ter wereld, op getast in negen brandkasten. De verzameling kunstschatten gaat terug tot de dagen van de Pha- rao's. De garderobe die op de vei ling komt, bevat duizend dassen. Terecht wordt de verkoop aange kondigd als „de veiling dezer eeuw". Burengerucht 21-JARIGE Poolse pianiste Ma ria Eugenia Sobol bereidde zich voor op haar eerste concert in de Carnegie Hall te New-York op Zondag j.l. door te oefenen op een grote piano, opgesteld in een kam peerwagen. Het is de enige moge lijkheid, zegt ze, in New-York piano te studeren zonder de buren te hin deren. Tarzun HET PUBLIEK zag men de ele gante 32-jarige Dante Spada al tijd keurig in rok of smoking. Men ontving de lichtgebruindc, charmante Italiaan graag op de avondfeesten langs de Azuurkust. Maar men wist niet, dat hij in het nacntelijk duister, slechts gekleed in een „slipje" op handen en voeten in de bomen klom, zich van daaruit op balcons slingerde om de vertrek ken van de rijkste gasten binnen te dringen. De eerste aanwijzing van Spada's dubbele leven ontving de politie ,toen zij een blikken doosje onderzocht in de kampeertent van de sportieve jongeman en er een deel van de verdwenen diamanten van mevrouw Dreyfus, weduwe van een millionnair in aantrof. Spada werd gearresteerd, toen hü via een telefoonpaal in een villa van de modekoningin, mevrouw Schia- parelli had ingebroken en er dia manten, paarlen en emeralden had ontvreemd. Zijn gezamenlijke buit bedroeg een millioen gulden. „Jammer", zei Tarzan, „dat ik nu net gesnapt moest worden. Ik had besloten ermee te zullen uitscheiden als ik een millioen bij ^kaar had Hij is thans in Nice tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, zodat aan zijn ochtendtraining ?n het boom- klimmen een eind is gekomen. Dure naam MINSTENS 100.000 gulden zal ge vraagd worden voor een blad zijde uit het huwelijksregister van de St. Peterskerk te Wolver hampton (Eng.) Op deze bladzijde komt de handtekening voor van Button Gwinnett, een der onderte kenaars van de Amerikaanse onaf- hankelij kheidsverklaring. Kijkverbod JJE POLITIEMAN Gideon Geh- man 'in Pennsylvanië heeft hi merkwaardige opdracht. Hij moet ervoor zorgendat de jury leden van een moordzaak, die voor de rechtbank van Doylestown be handeld wordt, niet kijken naar moord-mysteri.es op de ielevisie in hun hotel. De rechter heeft dit verbod uitgevaardigd voor zolang deze rechtszaak in behandeling is. En het is een heel karwei voor Gideon Gehman, want op één avond kan men in Doylestown wel naar zeven televisie-moord-mys- teries kijken. Doorgegleden LJERTA KöNIG, dochter van de vice-voorzitter van de West- Duitse Skibond was aan 't skieén in het Harzgebergte en de afdaling ging vlot, tot het moment, dat ze door de Oost-Duitse Volkspolitie ge grepen werd. Ze was namelijk twin tig meter te ver doorgegleden en zo doende op Oost-Duits gebied terecht gekomen. Die twintig meter kostten haar vier weken gevangenisstraf we gens „illegale grensoverschrijding". Varkens bleven J7EN OOST-DUITSE veeboer, wo nende aan een straat, die juist de grens met de Westzöne vormt, voelde er veel voor, naar de vrijheid te vluchten. Hij slaagde er in, zijn hele hebben en houden, 17 koeien, twee vrachtwagens en meubilair bin nen enkele minuten over de grens te brengen. Maar de varkens liet hij achter. Want die zouden beslist bij deze haastige vlucht zijn gaan gillen. VES ROOSENDAAL ZIERIKZEE WVO BSC VIRTUS BOEI MEER 13 13 12 14 13 12 12 30—31 19—19 22—39 27—32 25—33 14—36 16—50 DERDE KLASSE D: VLISSINGEN RCS RKFC DE ZEEUWEN ODIO ZEELANDIA BIERVLIET METO 12 12 0 0 24 8 4 2 20 43—17 9 1 3 19 43—24 9 1 3 19 36—22 8 2 1 18 44—13 6 4 2 16 23—17 ü7 FEBR.t/m 8 MAART Geopend van AO A 7 en 19.30-22 uur. Zondag 8 Maart uitsluitend 12-18 uur door Nico J. P. Smith fe 18) Nu zit-ie met een overdreven gedoe de enkel te wrijven, waar Henk een harde trap tegen heeft gegeven, u Als die meneer de Wit ej wat van zegt, vertelt hij doodbedaard, dat het jong hem wou laten vallen. Dan maar niet roken. Het zal toch de vraag zijn, of hij wat te roken krijgt. Het zal {wel een treiterijtje van die meneer *le Wit zijn. Ze zullen je hier laten roken. Dat moest-ie eerst nog zien. Hij zou er zich niet druk om maken. 'Als het moest kan hij er best bui len. - Verdraaid, hij kan nu toch mer ken, dat-ie zit te etendat er een bodempje is gelegd. Hij zal blij zijn als het bord leeg is. Een beetje op schieten anders moeten ze nog op Jhem wachten. Nauwelijks heeft Henk de lepel leergelegd, of het „eerbiedig" wordt weer aangekondigd, gevolgd door een i.wel bekome je het" van meneer de wit. En dan is er een lawaai van op staande en pratende jongens. Het is de sluizen van welsprekendheid, die gedurende de maaltijd ze streng waren afgedamde plotseling worden °pen gezet. In een ogenblik is Henk omringd door een stel jongens, die alle onge veer van zijn leeftijd zijn. De een vraagt waar hij vandaan komt de ander informeert wat-ie heeft uitge voerd. Een beetje onthutst kijkt Henk om zich heen. Meneer de Wit laat hem echter met rust. Die zit weer aan z'n lessenaar en kijkt tevreden naar de om Henk heen groepende jongens. Zo is het altijd: een nieuwe heeft de belangstelling. Voor hij iets kan antwoorden, heeft z'n tafelgenoot al gezegd, dat Henk een boer is. Iemand die niet uit Am sterdam komt is een boer al heeft z'n wieg ook in Den Haag of in Rot terdam -gestaan. En zelfs dat is met Henk niet het geval. De nieuwe kameraden zien er niet bepaald goochem uit. Er zijn er bij, ■die je de stommiteit zo van het ge zicht kan scheppen. Och, de directeur van het huis weet het wel. dat „zijn" jongens niet tot de intelligentia behoren Met de mond half open hangt een van hen op z'n stoel. Hij schijnt nau welijks te merken, wat er om hem heen gebeurt hij heeft er ook niet de minste belangstelling voor. Een dere, bleek en mager een lange slungel kijkt met z'n diepliggende donkere ogen onrustig de zaal door, terwijl hij met de lange vingers ze nuwachtig op de tafel trommelt. Helemaal normaal zijn ze bijna geen van allen. De meesten wachten lus teloos op het volgende bevel, dat de heer de Wit zal geven. Ze zijn stuk voor stuk debiel ze hebben geen of weinig wilskracht een eigen, van te voren uitgestippelde weg te gaan ze vinden het in dit obser vatiehuis alleen ïaar „rot", zoals de VIERDE KLASSE D: VEERSE BOYS RKDVC RAAMSDONK WIT-ZWART RKJVV VLIJM. BOYS NIEUWKUIK HEUKELUM HAARSTEEG WASPIK MADESE BOYS DHV GILZE ZUNDERT PCP SAB BREDA VELOCITAS RSV GROEN-WIT HULST HONTENISSE AARDENBURG SLUISKIL RIA W STEEN EMM IJ ZENDIJKE KOEWACHT OOSTBURG PSK D: 11 10 1 0 21 485 10 8 2 0 IC 28— 7 12 3 5 4 11 14—19 10 4 2 4 10 28—25 10 4 1 5 9 19—25 9 3 2 4 8 19—26 9 3 2 4 8 9—20 9 3 1 5 7 12—14 8 2 1 5 5 13—24 10 0 1 C 1 11—36 F: 9 7 1 1 15 26—16 7 6 0 1 12 24—10 10 6 2 2 12 35—20 9 4 2 3 10 26—33 10 4 2 4 10 24—23 10 3 2 5 8 23—25 10 2 3 5 7 11—16 10 3 0 7 6 14—36 8 1 3 4 5 13—17 9 2 1 6 5 15—25 H: 11 9 2 0 20 31—15 11 8 2 1 18 38—20 11 6 1 4 13 27—19 10 5 1 4 11 27—20 7 5 0 2 10 20— 9 10 3 3 4 9 29—25 11 3 2 6 8 19—18 8 3 1 4 7 13—23 11 1 2 8 4 18—49 8 1 1 6 3 19—27 8 1 1 6 C 15—30 vegende jongen, omdat ze worden ge dwongen, zich te wennen aan o.de en regelmaat. Zij zijn van kindsbeen af door een negatieve opvoeding ge wend een eigen weg te gaan zij lieten zich zonder meer drijven op de stroom en vonden dimmer de kracht ertegen op te zwemmen. Zij hebben zich ^ten gaan de meesten hebben door hun aangeboren weinig verstandelijke aanleg ook maar een bedroefd beetje geprofiteerd van het onderwijs, dat hun door onze be schaafde samenleving werd opgedron gen. Slechts weinigen zijn er bij, die het lagere onderwijs „met vrucht ge noten hebben". Neem het ze eens kwalijk milieu en opvoeding Ouders, die in drankzucht en ar moede hun kinderen groot zien wor den kinderen, 1ie zo spoedig mo gelijk geld moeten verdienen om de financiële zorgen van het gezin te verkleinen. Het zijn jongens, die langs de zelf kant van het leven werden gevoerd. De een heeft gestolen stomweg iets gestolen, omdat hij onverwachts de kans kreeg en aan de plotseling opgekomen begeerte geen weerstand kon bieden. Zo'n jog vindt alleen maar dat-ie pech heeft gehad een volgende keer beter en van deze gevoelens is z'n hele familie. Ja, Jan was stom geveest hij had z'n handen niet thuis gehouden. Anders een beste jongen Flip, daar ver in de hoek begrijpt al evenmin waarvoor hii in het ob servatiehuis moet blijven. Ze gingen allemaal met meisjes op stap al leen hij Maar in het rapport over Flip wordt een ander boekje over dat uitgaan met meisjes open gedaan En dan is er Gerrit. Ja, die weet wèl, waarom hij hier zit. Hij werd aangehouden bij een zwarte-handel- razzia en hij vertelt aan elke nieu weling die het horen wil, hoe hij - :n agent heeft neergeslagen, en dat ze hem met z'n drieën nauwelijks de baas konden. Gerrit, een zwaargebouwde knul, heeft een nek als een stier en de kracht van een beer. Als er in het huis wat versleept moet worden, is het de dommekracht van Gerrit die erbij wordt gehaald. Gerrit heeft spieren geen hersenj. Maar hij vindt het niet zo vreseUjk, hier te zijn. Alleen die saaie avonden daar is geen doorkomen aan Henk neemt de jongens stuk voor stuk op. Een mooi stel. Al heeft hij nu dezelfde kleren aan als die jon gens, hij voelt zich toch mééi al is-ie dan ook een nieuweling. De vraag, wat hij heeft uitgevoerd waarom hij hier in dit gesticht is op- gt "loten negeert hij maar. Daar heb ben ze nu net niks mee te maken en hij volstaat daarom met het ophalen van de schouders. Je hebt gelijk daar hebben we niks mee te maken, zegt er een. We zitten hier geen v.-. allen voor steenpuisten. Hoe is het hier? vraagt Henk dan Mag je roken, of is dat maar jen? Hii stelt de vraag aan de knaap, ~}e ^em gelijk gaf toen hij zweeg. Rechtstreeks antwoord kri'gt hij niet. Het is wel uit te houden je kan het slechter treffen, antwoordt die. In het begin is het niet lek- ker zo -ging het mij tenminste, maal later went het wel. Het lamme is, dat je er nooit alleen uit mag Altijd dat gevoel, dat je zit opgeslo ten. Ik zou zo graag eens naar de bios willenvroeger ging ik elke avond. Heb jij veel films gezien? Het spijt Henk, dat hij die vraag met bevestigend kan beantwoorden hij heeft zelfs geen lievelings-film- ster. Vroeger hoe lang lijkt dat al geleden? slenterde hij 's avonds maar wat op straat, met andere jon gens. Hier of daar omhangen en straatschenderij plegennaar de bioscoop ging hij maar een doodenkele keer. Henk vindt nu, dat hij z'n vrije tijd beter had kunnen gebruiken. Als hij wat meer naar de bioscoop was ge gaan, in plaats van op de hoek van de straat te hangen, had hij nu met deze jongen over de film kunnen spreken. Hebben jullie een biljart? vraagt hij verwonderd. Dat is een terrein waar hij op thuis is. Biljarten heeft Henk als kind al geleerd Mag ik eens zien? Hij loopt naar de kleine biljart tafel, die in de hoek van de zaal staat. Hum, het is niet veel Laken zit er nauwelijks op. Het is een ouder wets Russisch biljart, waarop de ga ten waarin vroeger de ballen kon den verdwijnen met blik zijn dicht gemaakt. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 5 MAART 1953 HILVERSUM I 402 meter AVRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Omroepkoor en or gel; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 Gevarieerde muziek; 12.00 Idem; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land1, en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoon muziek; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra_ mofoonmuziek; 13.20 Promenade orkest en solist; 14.00 ..Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel; 14.40 Fluit en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's"; 16 30 Twee piano's; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie: 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regerings uitzending: Prof. Ir J. F. Kools: ..Wat levert het Surinaamse bos?" 18.00 Nws.; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte mu ziek: 18.55 Toespraak; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Discogram; 19.40 Rondetafelparlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch Orkest; 21 15 Boek bespreking; 21.30 Disco-causerie; 22.15 Mededelingen; 22.20 Gramofoonmuziek; 22.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30 Gramofoonmu ziek; 23.40-24.00 Zang en orgel HILVERSUM II 298 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huis. vrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV; ÏO.OO Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramo foonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchcon cert; (12.30-12.33 Land. en tuinbouw-me. cfedelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Pia norecital; 13.45 Gramofoonmuziek; NC RV14.00 Metropole orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ensemble; 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor dé jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; '17.40 Oost-Veluws programma; 18.00 Strijk, kwartet en soliste; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord", causerie; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd program ma; 21.45 Discussie over boeken; 22.15 Liederen; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS. berichten; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Operettemuziek; (Om 12.50 Koer sen); 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmu- ziek: 14.00 Engelse les; 14.15 Gramofoon muziek; 14.30 Franse les; 14.45 Fidello" opera (gr.pl.); 17.00 Nws.; 17.10 Grame,: foonmimek; 17.15 Voor ae kinderen; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Vrije poli- Innn v, U,1e: ,Ü9'50 Vlaamse liederen; £™k?,eeld; 20 20 Gramofoonmu- zieK. 21.00 Voor de vrouw; 21 45 Ver- zoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS. 484 meter 12 05 ?^n°iPOrkes 13 00 Nieuws; 13.10 en 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Kamer-or- Sf™ e" solisten'. 16.00 Lichte muziek; in'Sn Nieuws; 17.15 Verzoekprogramma; 1B.3U Gramofoonmuziek; 19.00 Idem* 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5