LEIDINGWATER SCHOOT DOOR SCHELDE-WATER Ronde van Frankrijk en Nederland Het grootste spektakel ter wereld in technicolor Afdelingsvoetbal in Zeeland Gloednieuwe Oranjeploeg kwam uit de bus Openhartig, doch Nederland krijgt er een badplaats bij: Lemmer negatief En kwam tocli zoet in Kortgene aan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1953 The greatest show on earth Acrobaten namen plaats in van filmsterren Bctty Hutton zat in de nok BESTRIJD DIE GRIEP! Zwitsaletten Publieke Tribune hand- eis hoofd arbeiders v TWEE DODEN IN GARUT Boekenplank Mockridge en Cox niet langer amateurs Hoofdplaat zorgde voor verrassing Last van de mist K.N.V.B. afdeling Zeeland K.N.W.U. gaat gedupeerde renners helpen S,: &.T .s™ h.= Zeeuwse athletiekrecords Zeeuws athletiek- programma 1953 Wereldkampioenschap pen te Zürich KEES PELLEN AARS SPRAK OPENHARTIG OVER FINANCIËLE PROBLEMEN Er moet iets worden gedaan Sport in 't Kort MARKTEN waterstanden 99 t^IJFTIG JAAR GELEDEN konden onze ouders en grootouders „The greatest show on earth" met eigen ogen aanschouwen. In Amsterdam stond het acht dagen, in Arnhem zakte de zware wagens diep in de mod der en in Maastricht was het zo'n noodweer, dat alleen de stallen en de restauratielent werden opgebouwd. „Barnum Bailev" van toen is nu „Ringling". Voluit: Ringling Bros. and ""rnum Bailey Combined Circus. Die laatste Europese reis had Barn de das omgedaan. Toen hij in de States terugkwam hadden de Ringüngs er zijn plaats ingenomen en in 1906 kochten ze de hele zaak op. F) AT het praedicaat „greatest show" nog steeds gerechtvaardigd is, kunt U binnenkort in technicolor op het witte doek zien: Een zes-masts tent met 15.000 zitplaatsen, 1450 man personeel. 45 olifanten, 36 kamelen, 3 giraffen, honderden paarden, een stad om kort te gaan van 43 kleine en grote tenten, verlicht dank zij 15 brullende Dieselmotoren en vervoerd in 3 extra-treinen! QP 31 JANUARI 1951 begon Cecil B. de Mille dezelfde regisseur van Simson en Delila met de op namen voor zijn nieuwste grote Para- mountfilm „The greatest show on Earth" en na 83 dagen van hard wer ken was zijn zoveelste meesterwerk op 7 Juni van dat jaar klaar voor de montagekamer. Om het publiek met de echte cir cuswereld te confronteren huurde hij het gigantische Ringling-circus met al de bekende artisten die er op het pro gramma stonden. De twee hoofdrol spelers Betty Hutton en Cornel Wilde zouden in de film als Holly, de trape zewerkster en ..The great Sebastian" de meest gevierde luchtacrobaat, et telijke malen onder het nokje van het circus moeten werken. De energieke Betty Hutton schrok er niet voor te rug om, na een korte doch intensieve training, inderdaad het luchtruim te kiezen; slechts bij de allergevaarlijk ste toeren er echter minder .voor om zijn mooie gestalte aan een broze en wankelende trapeze toe te vertrou wen: hij had voor het gehele trapeze nummer een double en hij was zelfs al bang om alleen maar op de rek stok in de nok van de tent te zitten, wat hij aan het begin van iedere op name wel even zelf moest doen. Dit vertelde Lilo Juston. die als bekend circusartiste in het luchtnummer van Betty Hutton en Cornel Wilde aan de film meewerkte. Zij vertelde, dat de filmsterren buitengewoon aardig ge weest waren voor de circuscollega's, vooral Betty Hutton, die inderdaad de hartelijke en spontane meid schijnt te zijn, zoals wij haar van het witte doek kennen. Sarasota was uitverkoren als de stad, waar de climax van de film: de ramp met de circustrein, zou wor den opgenomen. STAD VOL PUBLIEK p\E MILLE had daartoe een gehele stadswijk afgehuurd en de bevol king door middel van een uitgebreide advertentie-campagne opgeroepen sa men te stromen op de plaats waar ge filmd zou worden, opdat er geen ge brek aan figuranten zou bestaan. Van heinde en ver stroomden de mensen toe. Zij kwamen niet alleen uit Sarasota maar uit alle omliggen- zakken. De tribunes kunnen dank zij een listige vinding samengeklapt en weggereden worden: ..Bijbels" doop ten de circuslui hen. De pneumatisch geslagen ankers worden ook weer langs machinale weg uit de grond ge trokken, tractors slepen de gepakte wagens onmiddellijk naar de trein en na 1 uur en 39 minuten is het circus terrein verlaten! AMUSEMENTSFABRIEK. rjE BEDRIJFSLEIDER (in de film Brad genaamd, een rol van Charl ton Heston) regeert met een stop watch in de hand. Voor het plaatsen en afbreken van de kooi voor de roof diernummers is er geen tijd; men laat eenvoudig een verzwaard stalen net uit de nok van de tent zakken! Ro mantiek werd efficiëncy, circus een amusementsfabriek, Terwijl talloze artisten in drie pistes tegelijk werken gaat nog een groot deel hunner pres taties verloren door het gevent met popcorn, klapperpistooltjes en cow boyhoeden, ice-creams en coca-cola; men loopt op om vrienden goejendag te zeggen of om aan een bar wat har- tiger verversingen te gaan halen. Slechts als in de middenpiste (de ere plaats) een groot artist zijn leven op het spel zet, valt er een stilte in de enorme nylon-tent. Kort doch indruk wekkend beleven we dit in de film als Harold Alzana een Engelse mijnwerkerszoon langs 't schuine koord naar omhoog loopt. Brits antwoord aan Frankrijk Vele andere bekende artisten heb ben aan deze film meegewerkt. De grote jongleur Truzzi, het Duitse fiets- nummer der Chaludis, de schoolrijder Franz Ackerl met zijn Lippizaner- hengst en de Nederlandse antipodiste (voeten-jongleuse) Miss Loni. In de twee en een half uur lange film komen zij slechts terloops aan bod. Zij gaan verloren in de kolossale show, in „The geatest show eartd Maar deze show en de geweldige or ganisatie die daarachter zit zullen J nimmer meer met eigen ogen schouwen, en het is de 7eJd/e"spted^ deze bruisende rolprent dat w haar toch nog in 8el®Sc"^mg slcld worden, een blik op Bainum Bailey te werpen F. v. DIXHOORN. Advertentie) net de snel en feilloos werkende: pt|H |r J 'JJÏ LIET BRITSE antwoord op het Fran- se beroep om zo nauw mogelijke samenwerking van Groot-Brittannië met de zes Westeuropese staten bij het instellen van een Europees leger, is „openhartig, doeh negatief" ge weest, aldus Parijse diplomatieke kringen. Verklaard wordt, dat de Britse re gering niet heeft kunnen voldoen aan het Franse verzoek zich definitief te verplichten Engelse troepen op het Europese vasteland te legeren. Ook heeft zij het Franse voorstel, dat Brit se vertegenwoordigers alle bijeenkom sten der voornaamste organen van de Europese verdedigingsgemeenschap zouden bijwonen, niet kunnen aan vaarden. Met heel veel moeite en 'n vleugje be langstelling heb ik de discussie over de hand- en hoofdarbeiders gevolgd. Als de verschillende P.T.T.-ambtenaren Bondssecretarissen en buitenstaanders be doelen, wat ik ervan begrijp, dan wacht ik nog 'n poosje met mij te organiseren, ofschoon ik, naar humanistische maatsta ven, wel degelijk tot de sociale zoogdie ren behoor. Vakbondsenthousiastelingen zullen uit bovenstaande al wel geconcludeerd heb ben, dat ik op de kolensjouwers neerzie, omdat ze de hele dag met 'n zwart ge zicht rond lopen, en een diepe verach ting koester jegens opperbrandmeesters en Emp III, vanwege hun schoon over hemd, soms. Welja! Rapporteer 't maar! Aan de Binnenlandse Veiligheidsdienst voor mijn part. 't Zou 'n vruchtbaar punt van bespreking kunnen vormen op de eerstvolgende vergadering: zo tussendoor het wurgen van de groenteboeren en het kraken van de Middengroepen bedoel ik. Of slaat U er de Bijbel van Marx nog 'ns op na, waar hij ons kapittelt over de funeste invloed van hyacinthen en ver- geet-mij-nietjes op de staatswelgevallige arbeidsproductiviteit; een passage, welke U tot dusver wellicht over 't hoofd mag hebben gezien. Nu weet ik wel: de kantoorbediende kan zo nu en dan zonder bezwaar zijn hoofd op het nachtkastje laten liggen, wat een electro-monteur niet behoeft te proberenhij zou nog liever z'n hart vergeten als hij naar de partijvergadering moest! En ik wil ook helemaal niet be weren dat 't allemaal rozegeur en mane schijn is in de Vakbeweging. Erger: Het wil mij voorkomen, dat zelfs de zon nog nimmer in verschillende partij-bureaux en vakbondshoofdkwartieren vermocht door te dringen. Zelfs niet op zo'n schone dag als deze. En de hele warme, heerlijke zomer niet. L. PISON. Bende-overval Garut weer de steden en dorpen en toen De Mille I -TAwn&p vrmri met de opnamen kon beginnen, hadj Z, I van zeker 80.000 mensen: De honderden negers, die tijdens de' voorstelling onder de tribunes sla pen, werden door De Mille's camera mensen echter niet gestoord. Kort voor afloop der voorstelling worden zij ge wekt. Terwijl het publiek naar bui ten stroomt, laten zij de rondzeilen al gestoken, 2 burgers erden gedood en 2 gewond met een total schade van een half millioen rupiah. Twee we ken geleden zijn bij een aanval op Garut ruim honderd huizen verbrand en werden vijf mensen gedood, Bij Lemmer is men thans bezig een strand van ongeveer 7500 vierkante meter, langs het Schapendijkje, aan te leggen. Het werk wordt in Duw- verband uitgevoerd; men graaft het zand uit het meer op, en met kipkar ren wordt het naar de kant gebracht. Men betwijfelt of het strand nog deze zomer klaar zal zijn, zodat de inwo ners van Lemmer, zich op hun eigen strand nog niet zullen kunnen koes teren in de zon. Russel Mockridge en Lionel Cox, die gouden medailles wonnen bij de spelen te Helsinki, samen namen ze de 2000 m. tandemwedstrijd voor hun rekening terwijl Mockridge ook eerste werd in de 1000 m. tegen het uurwerk zijn door de Amateur Wiieler Unie van Victoria tot beroepsrenners verklaard. Zij zouden andere onkostenvergoedin gen hebben aanvaard dan die, goedge keurd door de Unie. Alleen Cox zal tegen deze beslissing in beroep gaan. ASTROW HELPT SPORTVRIENDEN. De Souburgse gymnastiekvereniging Astrow zou Zaterdag 7 Maart haar jaar. lijkse uitvoering geven. Wegens omstan. digheden besloot men echter, deze uit voering niet door te laten gaan. Een bedrag van f 100, dat voor deze uitvoe ring nodlig zou zijn geweest, zal nu worden afgestaan om getroffen gymnas. tiekverenigingen te helpen. Inplaats van de uitvoering zal Astrow Zaterdag 21 Maart de Olympische Turn. film vertonen in De Zwaan. In de le klasse A van de atdeling Ze- land van de KNVB werd slechts een wedstrijd gespeeld. Het was de Z.-VL ontmoeting Vogelwaarc|e-Kapeni)urg. Geen van beide ploegen wist het doel te vinden en dus werd er eerlijk gedeeld. In de le klasse B zorgde Hoofdplaat voor een verrassing, door Lewed. Boys een stevige 25 nederlaag te bezorgen. Schoondijke won met dezelfde cijfers van het bezoekende Groede en handhaafde zich dus in de kopgroep. Walcheren had weinig plezier van het reisje naar Dom. burg, want het kreeg cfaar met 62 de kous op de kop. De Noormannen kwa men door een 81 overwinning op Re- tranchement weer wat dichter bij de titel. In de res. le klasse A zette Hontenisse 2 zijn opmars voort. PSK 2 werd met maar liefst 17—0 verpletterd. Hulst 2 wis thet bij Sluiskil 2 niet verder te bren gen dan een 0—0 gelijk spel, maar Aar. denburg 2 haalde bij IJzendijke 2 de volle buit weg. RIA 2 bleef ook nog zonder punten, want het zag zich op eigen veld met 2—7 geklopt door Ter- neuzen 3. EMM 2 won op het nippertje van Steen 2 (32). VERRASSING EN TELEUR STELLING. In de le klasse B was de verrassing van de dag de 04 zege, welke Axel 3 op het leidende Middelburg wist te boe ken. Vlissingen 3 stelde ook al teleur, FILM- EN CIRCUS „HAND IN HAND". De filmacteur James Stewart (links) als clown drukt de bekende hobo clown van Ringling, Ernest Kelly, de hand. UKANIEMKÜURTS. Koert de Haan en Hans van As semburg hebben in hun verbeelding de vlucht gewaagd naar het jaar 1996. En dan is er veel gebeurd sinds de tweede wereldoorlog en de daarop ge volgde koude krijg. De mensheid heeft de vrede gevonden in een wereld-or ganisatie en een wereldbestuur. Ze heeft ook koers gezet naar andere we relddelen in de kosmos. En speciaal heeft ze de hoop gevestigd op Venus vanwege de allerrijkste uraniumvoor- raden, welke daar te ontginnen val len. Het ruimteschip voor deze kos mische reis is klaar en de gezagvoer der wordt aangewezen. Maar dan blijkt, dat een sinistere organisatie plannen heeft gesmeed, om de vrede lievende welvaartszoekers voor te zijn, om de verovering van Venus dienstbaar te maken aan een wrede tyrannie. We behoeven niet te ver tellen, dat deze duistere plannen ten slotte mislukken. Maar voor dit ge schied is, moeten er heel wat angsten uitgestaan worden en de nodige ver raders ontmaskerd. Het wordt alle maal vlot verteld en de fantasie is ook niet al te bizar. Een aardig stuk ontspanningslectuur, door Hofboekerij weer op de bekende voorname wijze uitgegeven. De illustraties van Her man Nygh zijn goed geslaagd. PITAMARAN. De romantiek van de wildernis doet" het nog altijd. Ook dit boek van James Willard Schulz, verhalend de avonturen van een blanke jongen samen met de zoon van een Indiaans opperhoofd in het Canadese Rotsge bergte, zal wel in de smaak vallen van de liefhebbers. De schrijver gaat zich ook niet te buiten aan opge schroefde strijdlyTiek- Het is een on opgesmukt verteld verhaal van dap per overwonnen ontberingen en an dere moeilijkheden. (Uitgave J. Phi lip Krusemann, Den Haag). rjE VOORZITTER van de Keuze- commissie, de heer H. P. Hool- boom en het lid van deze commissie, ir. H. Denis, gaven de volgende toe lichting op de samenstelling, van het Nederlands Elftal, die men op pagina 1 kan vinden. Lenstra is als aanvoerder gekozen, omdat de Keuzecommissie in hem de beste aanvoerder van het ogenblik ziet. Overigens is dit geschied in vriend schappelijk overleg met Biesbrouck. Klaassens is op de rechtshalfplaats opgesteld, aangezien de voorkeur werd "gegeven aan een jongere speler. Men ziet de verkiezing van Klaassens als een poging om tot verjonging van het Nederlands Elftal te komen. Alberts heeft Zondag jl. een halve wedstrijd gespeeld wegens griep. In dit verband heeft men het dan ook niet gewaagd, hem voor de wedstrijd tegen Denemarken aan te wijzen. Het stopperspilsysteem is gehand haafd; de spelers gaan evenwel met geen enkele opdracht het veld in. Of het zou moeten zijn om zoveel moge lijk doelpunten te maken, zo voegde de heer Hoolboom hieraan toe. Clavan werd als midvoor gekozen, omdat hij op het ogenblik op die plaats uitstekend in zijn vereniging voldoet. Men heeft aan hem de voorkeur ge- ^JOORD-BEVELAND heeft leidingswater. Voor het eerst in de geschiedenis van dit vergeten eiland. Wat binnenskamers reeds lang in voorbereiding was, werd door de nood der tijden geforceerd. Gisterenmiddag om half drie Vloeide het kostelijke nat, in Ossendrecht gewonnen, via de door de Zand- kreek getrokken plastic-buis (een product van de Draka) de twee betonnen reservoirs '".die in de kom der gemeente zijn opgesteld en samen een in houd van 9000 M3 hebben. ^LAD is het overigens niet gegaan. Het Zeeuwse klimaat, vol verras singen stuurde in de morgen over de eilanden een dikke mist. zodat het vaartuig van schipper Paauwe, die 's morgens 7 uur met de kabel aan boord uit Yerseke naar Kortgene was gevaren, onderweg voor anker moest, en drie uur overtijd arriveerde tot on gerief van de technici en genodigden, die behalve van ongeduld ook van kou stonden te trappelen bij het Wol- faartsdijkse Veer. We dachten reeds aan een verslag met het opschrift „Noord-Beveland mist door mist zijn waterleiding", toen om half twaalf het schip te voor schijn kwam. Eerst werd naar het schor onder Wolfaartsdijk gevaren, waar toen het uiteinde van de 500 me ter lange kabel, die om een haspel was gewonden, over boord werd ge zet en vastgekoppeld werd aan de pijpleiding aan de wal. meentebestuur over. De gehele ma noeuvre werd o.a. bijgewoond door ir. Dikötter uit Terneuzen, directeur van de Zeeuwsch-Vlaamse Waterleiding Mij. In de Korenbeurs werd tenslotte nog een hartversterking genoten op de goede afloop. Het ging zonder veel tegenslag, waarna de kotter langzaam opvoer naar Kortgene, waar op de slikken al een 20 man een soort „comité van ont vangst" vormden. Na een kwartier werd het andere eind van de kabel te water gelaten en met een lijn overgetrokken naar de pijpleiding die D/a km. verder uit mondt in het reeds genoemde reser voir. Ongeveer was de verbinding één uur safe, maar door de geringe duurde het nog D/a uur- alvorens het water te Kortgene binnenstroomde. Burgemeester Schuit stak bij het re servoir een hartelijk speechje af, waarin hij dank bracht aan de Water leiding Mij Zuid-Beveland, die Noord- Beveland het lang begeerde water heeft geschonken. Spreker hoopte, dat binnen afzienbare tijd heel Beveland van leidingwater zal zijn voorzien. Ir. Stoel, de directeur der Water staat. onderschreef dit en deelde nog mede dat het water veiligheidshalve eerst nog gechloreerd wordt en pas over enkele dagen drinkbaar is. De distributie liet hij gaarne aan het ge geven boven andere spelers, die meer als midvoor op de voorgrond zijn ge treden. De gehele voorhoede Luyten de buteert vindt haar kracht in snel heid en techniek. Noot v. d. Sportredactie. Het Zui den is in dit elftal dus met 2 spelers vertegenwoordigd. Zonder er ook maar op te zinspelen, zijn van Roes- sel, van Melis. Rinus Bennaars e.a. afgevoerd. In de achterhoede is wei nig veranderd; in de middenlinie werd Klaassens opgesteld: terecht. Maar Terlouw werd gehandhaafd, naar on ze mening niet terecht; hij is min stens zo op z'n retour als de spelers, die aan de kant kwamen te staan. Clavan werd dus aanvalsleider, een even nukkig jongmens als Lenstra, die tot captain werd uitgeroepen! We zullen straks maar eens zien, welk resultaat dit allemaal oplevert. De nieuwe linksbuiten, Luyten (van het Utrechtse DOS) is een puike spe ler, waarvoor wij destijds, na de wed strijd om de Onafhankelijksheidsbeker te Rotterdam, reeds aandacht hebben gevraagd. Die voorhoede ziet er op 't oog niet kwaad uit; we vragen ons alleen af, of de combinatie Lenstra-Luyten zal kloppen. Na Zaterdag is een beter oor deel mogelijk, dus! want het verloor met 21 van Luctor 2 terwijl Biervliet 2 bij Clinge 2 een kost. baar .puntje verspeelde door een 00 ge. lijk spel. Ook Ierseke 2 en De Zeeuwen 3 deelden eerlijk (11). In de 2e klasse A behield Middelburg 4 de leiding door een 1—3 overwinning op RCS 3. Maar Zeelandia 3 bleef goed volgen, want het stuurde Breskens 4 met een 3—0 nederlaag naar huis. In de 2e klasse B werd maar één wed' strijd gespeeld. Graauw veroverde de tweede plaats door een stevige 12 over. winning op Hontenisse 3. In de 3e klasse A behield Schoondijke ongeslagen en zonder verliespunten de leiding, want Hoofdplaat 2 kreeg de eerste nederlaag te slikken (03). Wal cheren 2 verloor op eigen veld met 0—5 van RCS 4 en kwam hierdoor definitief op de onderste plaats. In de 3e klasse B won Clinge 3 ook de belangrijke wedstrijd tegen Corn Boys 3 en bleef dus aan de kop. Vogelwaar de 2 had geen moeite met Rapenburg 2 (4—0) en Graauw 2 haalde het eerste puntje binnen dank zij een 33 gelijk spel tegen Hontenisse 4. In de 3e klasse C tenslotte won Goes 5 met 72 van Vlissingen 5 en bleef dus nog steeds zonder verliespunten. Dom burg 2 behaalde een benauwde 01 zege op Lewed. Boys 2 en behield dus de tweede plaats. EMM 3 veroverde de eer ste punten door een 43 overwinning op Zeelandia 4. Programma Zondag 8 Maart le KLASSE A: Volharding '32 1—Luc- tor 1. le KLASSE B: Domburg 1—Lewed. Boys 1: Groede 1Noormannen 1: Schoondijke 1Retranchement 1; Hoofd plaat 1Walcheren 1. 2e KLASSE A: Noormannen 2Zee landia 3; RCS 3Vlissingen 4; Biervliet 3Middelburg 4; Zuidzande 1Bres kens 4. 2e KLASSE B: Goes 4Kwadendam- me 1; Hontenisse 3Graauw 1. 3e KLASSE A: Hoofdplaat 2Schoon dijke 2; Walcheren 2RCS 4. 3e KLASSE B". Vogelwaarde 2Ter- neuzen 4: Rapenburg 2Clinge 3; Honte_ nisse 4Corn Boys 3; Graauw 2 Steen 3. 3e KLASSE C: Zeelandia 4Lewed. Boys 2; EMM 3Goes 5; Middelburg 5 Vlissingen 5. Uitslagen Zondag 1 Maart. Uitslagen Zondag 1 Maart le KLASSE A: Vogelwaarde 1—Ra penburg 1 00. le KLASSE B: Domburg 1Walcheren 1 62: Lewed. Boys 1—Hoofdplaat 1 2'5: Schoondijke 1Groede 1; Noor mannen 1Ret ranchemeni 1 81. 2e KLASSE B: Koewacht 2Goes 4; Graauw 1Hontenisse 3 72. (Vriendschappelijk.) Ziiiddorpe-Spui 1 0-3 De heropgerichte voetbalvereniging Zuiddorpe speelde haar eerste match tegen Spui 1. Dit, op verzoek van een lid van laatstgenoemde club, dat op het punt staat naar Canada te emigreren, hetgeen deze wedstrijd een interssani tintje gaf. Jammer voor Zuiddorpe, maar prettig voor de gasten, kon Spui 1 met dé over- - .winning naar huis. Voor de pauze was de Geen critiek vooraf I stand 02 en na de hervatting verdien- de Spud er nog één goal bij. Initiatief van R.K. T.W .C. „Pijnenburg te Tilburg materiaal om het mogelijk te ™alv"' dat deze renners bij de a.s wedstnjden toch hun sport kunnen be°!ff"=n-Jh v Van de voorzi'ter der KN .VU. Jhr. v d Bergh van Heemstede, werd bij de r'kTWC Pijnenburg het bericht ontvan- ge™t het voorste! der T.lburgse wne- lervereniging, om per twee clubs in Ne derland cén renner te balPen Tpn 25- kon worden nagegaan zal het een 25 tal renners betreffen accoord werd gegaan. In de officiële mededelingen van de wielerbond, .11 het nummer van 12 Maar', zal dit plan door de v00"1''^ der Unie uiteen worden gezet. Verder deelde de voorzitter mede. dat net Iteunfonds" van de KNWU voor deze renners zai worden opengesteld. Door de RKTWC Fijnenburg is de amateur Gom van Geel uit de Moerdijk reeds geadopteerd. Andere gedupeerde renners zijn o.a. van Osta uit Fijnaart, de -1 weinig de Boet, die het vorig ja ai 1 de ronde van den Besterd te Tilburg een iraaie tweede plaats be haalde en m deze ramp vader, en elf broers en zusters verloor. De Boet zelf was op 31 Januari teruggegaan van verlof, zodat hij de enige was, die over schoot. De Boet is van Oude Tonge at- komstig. De RKTWC Tilburg organiseert voor dit doel reeds op Zaterdag 7 Maart een groot rikconcours in haar clublokaal., café Elissen-Dusee, Laarstraat. Tilburg. Een mooi initiatief, dat overal bij alle wielerclubs een goed1 onthaal zal hebben. Willy Cysoutv veroverde er acht Tijdens hft vorige seizoen kwamen in Zeeland niet minder dan 17 record-aan vragen binnen. Hiervan, nam de jeugdige Willy Cijsouw van Marathon ulit Vlissin gen 'er maar liefst 8 voor haar rekening. Bij het verspringen kwam zij aan 4.91 m. Een sprong van 5.21 m. kon niet worden erkend, omdat de springbak niet aan de eisen voldeed. Hel hoogspringen bracht zij vla 1.40 m. en 1.41 op 1.45 m. De 80 m. deed zij dn 10.5 sec. P. Johannlsse van Hellas wierp bij d« junioren de discus 35.57 m. en Rinus Grootjans van Olympus haalde bij de heren 41.52 m. Staf Dobbelaere liep de 1000 m. in 2 min. 42.3 sec. en A'. Bilius had voor de 2000 m. 5 mun. 52.8 sec. nodig P van Acker deed de 25 km in 1 uur 38 min. 9 sec. Ook enkele athletiekrecords moesten er aan geloven Hellas uit Goes verbe terde de 4x100 m. junioren (49 4); De Zeeuwen bracht de 3x1000 m. o.p 9 min. 37.6 sec. en de 4x200 m .heren op 1 min. 38 sec.; Marathon nam de 4x60 m. meis jes voor haar rekening (34.6) en tenslotte verbeterde de Zeeuwse ploeg de 4x1500 m. (18 min. 10 sec.) Het Zeeuwse athletiekprogramma voor 1953 werd als volgt vastgesteld: 21 Maart: Singelloop EMM te Middel burg: 11 April: Dwars door Vlissingen, Marathon; 17 Mei: Baanwedstrijden van het district te Oostburg; 25 Mei: Zee landWarmondRijnstreek; 13 Juni: baanwedstrijden te Vlissingen, Marathon 14 Junli: baanwedstrijden te Schoondijke Marathon; 28 Juni: baanwedstrijden te Middelburg, EMM: 25 en 26 Juli: Zeeuw, se kampioenschappen te Middelburg, EMM; 16 Aug. 25 k.m.-loop om het kam pioenschap van Zeeland en steeple-chase te Schoondijke, Marathon; 23 Aug.: Vlierze.le (B.)Zeeland te Gent; 12 Sept. Singel-estafette te Middelburg. EMM: 13 Sept.: Intern. Boulevardloop te Vlissin gen, Marathon. „Krijt op Tijd" (Biervliet) door Schoondijke geklopt In Hotel de Vriendschap te Biervliet speelde Krijt op Tijd tegen de biljart vereniging Schoondijke. Het lukte de Biervlieters niet deze thuiswedstrijd in een overwinning om te zetten. Verschil lende der beste spelers waren blijkbaar niet op stoot. J. van de SandeA. Tallier 3762; C. JansenA. Brynoge 8174; B. van Waes de Hullu 5958; Corn. JansenA Verhage 7965; E OngenaeJ van Lare 6843; H. van den HemelA. van de Walle 85105: I. de RuysscherJ. Ho- gerheide 74105: F. van WaesA. de Coninck 90—50; J. de Krijger—P. Huyge 3125; A. VerstraetenK. van Kouwen- berg 5362; P. PielaetC. Pycke 2749; B, Ceelaertvan Roosevelt 49—41. To taal 733—739. In Augustus van dit jaar Het is titans dcfitinief, dat de wereld- kampioenschappen op de baan dit jaar op de Oerlikonbaan te Zürich zullen plaats vfnden. Het programma is als volgt samengesteld: Zaterdag 22 Aug. In de middaguren series en repechages wereldkampioen schap sprint voor amateurs en profs. Series achtervolging voor amateurs en eerste manche achter motoren over 100 km. Zondag 23 Aug.: kwarteindstrijden na de series achtervolging profs, kwart eindstrijden, halve eindstrijden en fina les sprint amteurs en profs, achtervol ging amateurs, kwart eindstrijden en tweede manche stayers over 100 k.m. Maandag 24 Aug.: In de avonduren halve eindstrijden cn finales achtervol ging en finales achtervolging amateurs en profs. Derde manche voor stayers. Dinsdag 23 Aug. In de avonduren twee repechages stayers. Woensdag 26 Aug.: Finale stayers over 100 k.m. Zaterdag 29 Aug.: 's middags 1 uur start van het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs over 180 k.m Het circuit is 15 k m. lang cn moet 12 maal worden gereden Zondag 30 Aug.: 10 uur in de morecn start van het wereldkampioen schap op de weg voor profs over 18 ronden, totaal 270 k.m. Van onze sportredacteur.) AMSTERDAM, Dinsdag. f^EES PELLEN AARS heeft vanmiddag in het R.A.I.-gebouw te A'dam over de hoofden van een aanzienlijk aantal sportjournalisten heen, een beroep gedaan op sportief Nederland om hem materieel be hulpzaam te zijn bij de voorbereidingen, welke hij als chef d'equipe van de uit te kiezen en af te vaardigen ploeg naar de Ronde van Frank rijk zal hebben te treffen om opnieuw klinkend succes in de Tour te kunnen behalen. Dit beroep mocht de Pel o.i. doen, nu de Kon. Ned. Wielren Unie doof blijft voor verzoeken om financiële steun te verlenen en hij voor zijn fatsoen niet weer opnieuw kan aankloppen bij de goed geefse firma's, die hem in 1951 en 1952 met zo gulle hand hebben bij gestaan. bi) de Ronde van Frankrijk dat blijkt ieder jaar. al maanden voordat de Tour begint en ook de pers staat aller minst onverschillig er tegenover. Dit bleek overduidelijk uit de reactie, welke volgde op Pellenaars openhartige mede delingen. Het is nog te vroeg o™nI"- sellneen ,e doen omtfent de mogelijkheden en plannen welke tiidens een gedachtenwisseling wérfei geoppe?! maar er zullen onmidcfelijk bepaalde stappen worden ondernomen. En de evenementen, welke men op het oog heeft, zullen bij welslagen waarschijn- fonrt gemakke'ijk kunnen leiden tot een fonds, waaruit jaarlüks kan worden ge put. Straks is alleen nodig, dat alle wielersportliefhebbers en ook de ren ners zelf piet te vergeten hun mede- werking zullen verlenen. Misschien heeft de vaderlandse sport wereld cfaar nooit zo bij stilgestaan, maar Pellenaars zelf hebben die twee Ronden van Frankrijk behalve enorme kopzorg en verantwoording persoonlijk veel geld gekost. Dat kan, aldus vertelde Kees, natuurlijk niet blijven duren. Ik wii buitengewoon graag de leiding blijven voeren en mijn baas een bekende rijwielfabrikant te Amsterdam is op zijn beurt bereid mij enkele maanden vrijaf te geven, om de ploeg samen te stellen en haar in de Tour aan te voe ren. maar uit eigen zak er geld bij blij- y.e,n Passen is mij op de duur onmoge lijk. Daar zal dus iets op gevonden moeten worden, hetzij door stichting van een fonds, het organiseren van een of ander waelersportevenement of wat dan ook Gelukkig behoeft het geen groot kapitaal te zijn, maar enkele duizentfen guldens vorderen toch ieder jaar welde voorbereidingen, w elke naarmate Ne derland er beter ,,in" komt, vanzelfspre- kend omvangrijker zullen worden en ook meer zorg en tijd vereisen. PLANNEN IN DE MAAK! Iedereen in ons land is geïnteresseerd NÓG WEER BETFKE VOOR BEREIDING. Behalve de financiële kant heeft Pel lenaars vanzelfsprekend ook de andere facetten van de uitzending naar de Tour onder de loupe genomen. Tussen haakjes: dit jaar zal de Pel, hoe ook de geldelijke actie moge verlopen, weder om de taak op zich nemen. Hij is daar overigens reeds mee begonnen, eerder dus dan voorgaande jaren, om nog beter beslagen ten ijs te kunnen komen en de beste ploeg te kunnen samenstellen tien man dit keer welke redelij kerwijs te vinden is. Een groot voordeel is. dat de Pel nu niet meer behoeft te gaan vragen of een of andere renner mee wil: ze komen zich nu zelf aanbieden, hetgeen uiteraard veel gemakkelijker is. Toen Kees zo langs z'n neus weg be kende, dat hij intussen nu reeds geen 5 uur per nacht slaapt, vanwege de vraag: hoe moet ik het in 1953 voor elkaar krijgen, verbaasde dit de insiders niet, temeer nu er ook een verzoek tot deel neming van een Ned. ploeg aan de Ron den van Italië, van Zwitserland en van Duitsland bij hem bleek te zijr binnen gekomen. VEEL WERK AAN DE WINKEL. Om de oandidaten te kunnen beoor delen. moet Pellenaars reeds vroeg op reis: op 19 Maart wordt Milaan—San Remo verreden, waarin een Ned. ploeg man, ï'tkomt' Van de aanwe- z gheid caar zal Kees gebruik maken om ales voor de Ronde van Italië te rege- ten- Veel goeds verwacht hij ook van de Route de France (7-14 Mei), waarin jonge piominenten getest worden op hun waarde voor eventuele deelneming aan de grote Tour, waartoe deze Route de France als voorbereiding wordt be schouwd. (Vorig jaar werd daarin Jan Nolten ontdekt!). Jan Nolten zal intussen een zeer fraaie voorbereiding genieten voor het grote gebeuren, waarin hij vorig jaar zo heeft geschitterd. Niemand minder dan Anto- nin Magne, aldus onthulde Kees Pelieij naars, gaat de jonge Limburger „kïie- den" in de Ronde van Vlaanderen, de Waalse Pijl, Luik-Bastena^en-Luik, Pa- rijs-Roubaix, Parijs-Brusel en de Ronde van de Dauphiné, welke wegwedstrijden Nolten rijden zal voor Mercier. Dat ziet er dus goed uit. A.s. Zondag, 8 Maart, wordt in België het wegrenseizoen geopend met de koers van Het Volk: Gent—Gent. Van Necler- lancfse zijde zal daaraan door wel 50 renners worden deelgenomen, vernamen wij aan de Locomotiefstand op de RAI, waar tal van prominente Nederlandse coureurs Pellenaars waren komen opzoe ken. De eerste pedaaltred wordt dus over enkele dagen alweer gedaan. Moge het de inleiding zijn van een succesvol seizoen voor onze vertegenwoordigers èn voor Nederland. In het kader van de Z.-Vlaamse tafeltenniscompetitie was het herenteam CNA 1 uit Sluiskil te gast bij het heren- team van FTC 2 uit Clinge. De gastheren bleven door hun sterkere spel heer en meester in eigen huis en stuurden de Sluiskillenaren met een 6—4 nederlaag huiswaarts. De trophee Edmond Gentil, de jaarlijkse prijs voor die wielrenner of wielerbond, die in het afgelopen jaar het meest op de voorgrond1 trad, is voor 1952 toegekend aan Fausto Coppi. GOES, 3 Maart. Eierenpijrzen. Be richt van handelaren. Kippeneieren 10"s poelje, en eendeneieren 10; kalkoeneie ren 20: ganzeneieren 25. Aan de veiling deden de kippeneieren f 1.98 per kg. ROTTERDAM, 3 Maart. Aanvoer in to_ taal 3831. Vette koeien en ossen 650. Ge- bruiksvee 1043 (296): vette kalveren 25; graskalveren 135 (64); nuchtere kalve ren 1757; varkens 17; paarden 97; scha pen of lammeren 82; bokken of geiten 25 Vette koelen 2.84—2.92, 2 64—2.74, 2.10 2.30; vette kalveren 2.85—2.95, 2.75—2.85 2.454.65; graskalveren 390—3.402.60; nuchtere kalveren 40—3834; slacht- paarden 2.00—1.90—1.80; schapen 130—110 —90: lammeren 9080—70; kalf koeien 12001000860; melkkoeien 12001000 860; vare koeien 840—740—680; vaarzen 875—800—680; pinken 600—525—400. Vette koeien aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen als gisteren, prima's bo ven notering. Vette kalveren aanvoer klein, handel lui, prijzen als vorige week. Graskalveren aanvoer iets groter, handel stil, prijzen onveranderd. Nuchtere kal veren aanvoer even ruimer, handel sle pend. niet geheel prijshoudend. Slacht- paarden aanvoer iets meer, handel stug. niet geheel prijshoudend. Schapen aan voer matig, handel flauw prijzen even lager. Lammeren aanvoer matig, handel flauw, prijzen even lager. Kalfkoeien aanvoer ruimer. handel kalm, prijzen onveranderd. Melkkoeien aanvoer rui mer, handel kalm, prijzen onveranderd, vare koeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, ruim prijshoudend. Vaarzen aanvoer redelijk, handel stil. prijzen als vornge week Bokken of gei ten aanvoer groter, handel goed prijs houdend. Mannheim 284 8). Trier 246 11) Koblenz 291 (—15), Keulen 306 (—18)! Ruhrort 552 (—28). Lobith 1189 (31), Nlj '•negen 968 (—28), Arnhem 950 t—26). Eefde 492 -20)Deventer 380 23)). Borgharen 4160 (+4), Belfeld beneden 1255 (—30). Grave beneden 551 (—14). Vreeswijk 134 (—14), Lith 152 (—27).

de Stem | 1953 | | pagina 3