Land Z.-VLAANDEREN Middelburgs watervoorziening in de knoei LEI HONTENISSE verleent subsidie aan Kath. Militaire Tehuizen ABDIJSIROOP Deze week begin van herstel Gat van IV2 kilometer Z.L.M. kring Axel had een goed jaar RAAD VAN RILLAND-BATH HERDACHT BURGEMEESTER Voor het Nationaal Rampenfonds heden mor(;ei\ En 1- DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1953 T faillissement Raad ageert tegen regeringsstandpunt 15. en W. adviseerden afwijzend HOEST II sNACHTS? DE ZEEDIJK BIJ STAVENISSE ARNHEM adopteert Kortgene Cultuurgrond ver dween of werd onbruik baar SUCCES IN HET BUITENLAND Maiscidtuur krijgt betekenis VEERDIENSTEN GEWIJZIGD Zeeuwse gemeentebe sturen „uithuizig" Vijfvoudige adoptie VLISSINGEN TERNEUZEN VLISSINGEN weer snel herrezen Op zoek naar nieuwe bronnen AXEL EXAMENS AANBESTEDINGEN AGENDA DAT hf Op 31 Last GEëlNDIGD. Het faillissement van de N.V. Scheepsbouw werf ,,De Heendrecht" te Tholen is door het verbindend woord van burgemeester van Hootegem worden van de uitdelingslijst ge_ i aai» 't i'ii pc. ie TAe opening van de Raad van Hon- L-' (,«pl ëindigd WOLPH AARTSDIJK GEADOPTEERD. De gemeente Wolphaartsdijk zal worden geadopteerd door de Friese gemeenten Gaasterland, Harlingen en Smallingerland. Advertentie) Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - door hun paraatheid 'n massale ramp voor de gemeente hebben voorkomen, speciaal door het werk van water schappen en polderbesturen, reeds in de avond van 31 Januari. Het zijn in derdaad deze voorbereidingen geweest, die een onovêrzi«. "ike catastrophe voor een aanzienlijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen hebben tegengehouden. Een feit is. dat Hontenisse zich op zijn best heeft lat"n zien en niet al leen Hontenisse. maar practisch alle gemeenen in de omtrek, die onmid dellijk op de huiproep een voorbeeldige medewerking hebben betoond. Ook werden de gevallenen herdadht. waar van Hontenisse er acht te betreuren heeft TOCH SUBSIDIE Wan de Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen te voorburg was een verzoek gekomen tot subsidie voor het jaar 1953, Tegen de verwachting in werd dit een belangrijk ptmt door het debat dat er uit voortvloeide. B. en W. lanceerden het voorstel hierop afwijzend te beschikken en deze kwes tie te verwijzen naar het Departe ment van oorlog, dat naar de mening van het college de Instantie was om op dit punt regelingen te treffen. De heer Adriaansse herinnerde aan het rumoer omtrent het Humanistisch Verbond in het leger en bracht naar voren, dat het de plicht is tegen de politiek van de regering in deze zaak een dam op te werpen in de vorm van ondersteuning van het werk van de Katholieke Militaire Tehuizen, ook door de gemeenten. „Wij moeten de ouders een veiliger gevoel geven, wan neer zij hun kinderen naar de dienst zien vertrekken", aldus de heer Adriaansse „en waar de regering jam merlijk ten achter blijft moeten wij een voorbeeld stellen." Nochtans hand- 1 haafde het college van B. en W. zijn £)E ZWAAR GEHAVENDE ZEEDIJK bij Stavcnisse op de Westpunt van het Thole" ?al.vermoe(,t,1Ük nog deze week onder handen worden ge- D^e zeedijk is over een lengte van anderhalve kilometer ernstig be- meÜ mL ff 1? I1? d'Jk ziJn door het gunstige weer droog gekomen en men heeft kunnen vaststellen dat geen inschuring heeft plaats gehad. De dijk bij de nieuwe polder, Oosterlijkcr van de dyk bij Stavenisse langs de slik ken vc« de Oosterschelde, Is eveneens zwaar beschadigd. fNE Nieuwe Polder, die een opper vlakte heeft van 200 ha„ is de eni ge polder op het eiland Tholen die onderhevig is aan getijwerking. De binnendijk van deze polder fungeert thans als zeewering welke het achter land voor instroming behoedt. Men is bezig zuigermateriëel naar deze zwaar gehavende dijken te brengen om het herstel zo spoedig mogelijk aan te pakken. De voor het eiland Tholen meest dreigende doorbraak is ge weest die bij het Tholense gat, aan de zuidkust bij het gehucht Strijen- ham, gemeente Poortvliet. In tegen stelling met de andere dijkbreuken; St. Annaland, Stavenisse en Nieuwe Polder, welke zijn geschied in de zee wering langs de slikken, was deze doorbraak aan het diepe vaarwater van de Oosterschelde. In de Poort- vlietse polder (2200 ha.) kwam op sommige plaatsen l>/2 a 2 meter wa ter te staan. Deze dijkbreuk werd het eerst gedicht, zonder dat een ringdijk werd aangelegd. Men is thans doende het water uit de Poortvlietse polder in drie richtingen te lozen: naar het stadje Tholen. naar Oud-Vossemeer en via een sluis naar het Tholense gat. standpunt. Door een schenking aan de Militaire Tehuizen is de kwestie van het Humanistisch verbond niet ten goede opgelost. Wel waren B. en W voor een protest naar de instan ties. die bij de beschikking hiervan betrokken zijn. De heer Adriaansse kreeg uit de Raad evenwel een dergelijke aanhang, dat zijn voorstel in stemming werd gebracht. Het resultaat was, dat aan elke instelling f 50 werd geschonken. DE SCHADE AAN DE HAVEN BOMBARDEMENT VAN DE ZEE DIJ St. Annaland. (Mastgat) aan de noordwestpunt van het eiland, is het grote gat bij de Nol (golfbreker) provisorisch gedicht met zakken zand en met behulp van een ringdijk. Een zandzuiger is bezig het gat op te vul len en eind deze week zal dit werk vermoedelijk gereed zijn. De polders van St. Annaland worden thans drooggemalen. Het stadje Tholen heeft zijn redding te danken aan de kleine Sehenkeldijk bij de schietbaan langs de Eendracht. De wegopening in deze dijk had men gestopt met vloedbalken en zakken zand. doch het water zocht zich een weg onder de balken en onder de weg door. Met man en macht is er op dit bedreigde punt gevochten. Zou de Sehenkeldijk zijn bezweken dan zou het stadje Tholen het zwaar te verduren hebben gekregen. Het water tegen de vloedbalken zakte op een bepaald moment en toen zag men in Tholen dat de watermas sa's door de Brabantse dijk langs de Eendracht waren geslagen. Het water kwam uit de Oosterschelde en de Eendracht in de polder rond Halste ren. Deze gemeente van ongeveer 3400 ha. kwam voor drievijfde deel blank te staan. 68 Personen verdronken, zes zijn nog piet geborgen. Dinsdagmid dag werden in Halsteren twee slacht offers begraven, twee meisjes, een van dertien en een van twee jaar. Maandag bracht men drie slachtoffers naar het kleine kerkhof en voordien AAN ONS BUREAU ontvingen wij op 3 Maart de volgende giften ter overmaking aan het Nationaal Rampenfonds: Ontvangen 3 Maart 1953; Henri Kroes en Jack Lips (voor het bewaren van rij wielen tijdens de wedstrijd Hero-Dongen f Leerlingen dansclub D. H. J. Bergen op Zoom Pers. vlissingen v d. Fa. J. Uyt de Haag, schildersbe drijf Breda. - 105.30 Opbrengst ,.De Noodklok luidt" in Den Hout J. W.. Breda Fransje Soontiëns Breda. huiscollecte van 'n 8-jarige E. J. C. A„ Breda Hengelver. „De Rietvoorn", Zevenbergen Pers. en Dir. fa. Gebr. Mion, Breda W. v. d. Corput, Breda, op brengst tekeningen - 2.— 19.53 - 29.73 106.50 2.50 1.50 5.— 10.— 185. gingen begrafenisstoeten van zes en zeven slachtoffers door de straten van het dorp. De verwoesting tussen de kom van het dorp en de rivier de Eendracht is onbeschrijfelijk. De men sen, de huizen en de landerijen in de ze polders zijn bloot gesteld geweest aan het zwaarste bombardement van de zee. Doch ook hier is het herstel in volle gang en heeft men het water weer ver teruggedrongen. Ook Amerikaanse belang stelling Durgemeester Matser van Arnhem heeft met wethouder Tak en twee van zijn ambtenaren Maandag Kort gene bezocht. Hij deelde zjjn collega Schuit mede. dat Arnhem zich het lot van zijn gemeente gaat aantrekken. Eerst zal materiaal met personeel worden gezonden om het dorp zo vlug mogelijk weer bewoonbaar te maken. Daarna begint de hulp aan de burge rij. Middenstanders zullen op gang worden geholpen door hun collega's te Arnhem. Ook de scholen zullen weer startklaar gemaakt worden. Met grote dankbaarheid werd 't genereuse aanbod aanvaard. Burgemeester Schuit vertelde ons nog, dat Amerika ook belangstelling toont. Gisteren had hij een bezoek ge had van twee Amerikaanse professo ren en leden van de senaat, die ver gezeld werden door prof. Kuyer van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Het zijn sociologen, die zich speciaal interesseren voor reacties van de be volking tijdens en na de ramp. Het Amerikaanse leger zond een paar auto's met een verwarmingsin stallatie, waarmede in 2 uur tijds een woning droog geblazen kan worden. De resultaten zijn verbluffend. Schade voor oesterkivekers DEHALVE de grote schade aan ge- bouwen en materiaal van de oes terkweker blijken ook verschillende stukken cultuurgrond voor oesters en mossels verdwenen of althans voorlo pig onbruikbaar te zijn geworden. In de kom van de O. Schelde, de z.g. Ierseksche Bank, waar geen doorbra ken van betekenis zijn voorgekomen, is de schade gering. Wel is op ver schillende plaatsen een vermeerdering van zand op de bodem geconstateerd, maar aangezien de grond in 't voois- jaar gaat werken en openvalt, zal het zand verdwijnen en geen schade toe brengen. Wanneer de ramp voor de winter had plaats gehad, dan zou „e schade op de oesterbanken niet te overzien zijn geweest, aangezien een oester bij lage temperatuur niet in zanderig water kan blijven leven. Met de gronden die gelegen zijn vóór of nabij de grote dijkbreuken staat het er slechter voor. Door het in- en uitstromende water wordt de bo dem uitgeschuurd en waar eens mos sels en oesters lagen zijn nu stroom- gaten van 20 tot 30 M. diep. De naast gelegen gronden worden bedekt met een iaag slijk en zand, zodat ook daar schade wordt aangericht, althans er kan op die plaatsen op 't ogenblik niet aan cultuur gedacht worden. Ook de aanwezigheid van zandzui gers en baggermateriaal is voor pach ters van cultuurgrond in die gebieden geen voordeel. Hoewel diep overtuigd van de dringende noodzaak tot her stel van de dijken, met als gevolg zuig- en taaggerwerk op of nabij hun grond, zijn verschillende kwekers be vreesd door genoemde werkzaamhe den alsnog schade te krijgen, niet al leen aan de aldaar aanwezige schelp dieren. maar ook aan de cultuurgrond zelf, hetgeen vanzelfsprekend nog er ger is. Liet verzoek van het Calamiteuze Waterschap Walzoonden om een bijdrage in de kosten van verbetering van wegen werd aangehouden. Even eens het verzoek van J. J. Cornelis- sens en andere inwoners van Terhole om verbetering van een gedeelte van de Notendijk. De gemeentebegroting 1953 werd m zoverre gewijzigd, dat voor de evacua- tiepost f 13.000 werd uitgetrokken, voor de watersnood 10.000 plus een bijdrage aan het Calamiteuze Water schap Walzoorden voor de kosten van riolering bij het Nieuwe Diep te Walsoorden. Een ingewikkelde stemming voigde voor de benoeming van een derde ge meente-arbeider. Als candidaten kwa men tenslotte uit de bus de heren P. J. van Acker en Al. Sey. die bij de laatste stemming evenveel stemmen telden. Bij loting was de heer P. J. van Acker de gelukkige. Hij kreeg een tijdelijke aanstelling met machtiging aan B. en W. om bij gebleken ge schiktheid over te gaan tot aanstelling in vaste dienst. De rondvraag bracht o.a. nog de werkzaamheden in de Cloosterstraat aan de orde. In antwoord aan de heer Meyer deelde de voorzitter mee. dat te beginnen bij de Julianastraat zoveel mogelijk spoed zal worden be tracht. teneinde niemand te duperen. De collecte voor de watersnood heeft in Hontenisse opgebracht ruim f 16.400 De schade aan de haven moet ruw geschat worden op 20.000. TRAAG WERKTEMPO „Harmonie'" uit Biervliet Zaterdagmiddag om 2 uur vertrok de Kon. Muziekver. Harmonie" voor de derde maal naar het Belgisch stad je Dour, nu echter voor het geven van een gala concert in de concertzaal „Eldorado", ten bate van de Nationale Rampenfondsen van België en Neder land. Om 7 uur werd het programma ge opend door de Stedelijke Fanfare van Dour o.l.v. dhr. Colman. Een gezel schap van ongeveer 60 leden. In de ruime concertzaal waren slechts wei nig plaatsen onbezet. De Kon. Harmonie bracht eerst de Brabangonne en het Wilhelmus ten gehore, waarna een schitterend pro gramma aan de enthousiaste toehoor ders werd voorgeschoteld. Na de pauze dansten een zestal Biervlietse dames in Zeeuwse kleder dracht met pianobegeleiding van di recteur Jasper Anthonisse. De operettezanger Jean Marcos trad daarna op met pianobegeleiding van M. Maton. De Kon. Harmonie vervolgde zijn programma met o.a. Ballet Egyptien, Introductie en Polonaise, Variations en forme de danse. De avond werd geslo ten met het Wilhelmus. De burgemeester van Dour sprak de muzikanten en de aanwezigen toe. Naast de recette bracht de verloting een mooie som gelds op. Een buitengewoon geslaagde reis van het kleine Biervlietse gezelschap, dat voor weinig andere gezelschappen moet onderdoen. Het Nat. Rampenfonds was hierdoor een niet onaanzienlijk bedrag rijker. ("ANDER leiding van de heer A. Haak uit Zaamslag. hielden de vier af delingen van de Kring Axel van de Z.L.M. hun jaarlijkse vergadering in „Het Centrum" te Axel. De Voorzitter herdacht in zün ope ningswoord de slachtoffers van de watersnood van 1 Februari. Hij bracht dank aan de autoriteiten en de vrij willigers voor hun spontane hulp. waardoor in Oost-Zecuwsch-Vlaan deren veel onheil is voorkomen. In een terugblik op 1952 toonde spreker zich tevreden over de be reikte resultaten. Weliswaar is er dooi de zware en langdurige regenval veel vertraging ontstaan, maar het werk is toch op tijd klaargekomen. De heer M. Boogerd te Zaamslag, de secretaris-penningmeester, gaf hier na een uitvoerig verslag van het af gelopen jaar. BUITENGEWOON GUNSTIG DE BESTUURSVERKIEZING (Tote bezorgdheid toonde de gehele Raad over de gebeurtenissen rond het herstel van de dijken bij Ossenls- se. Het trage tempo bij de werkzaam heden brengt gevaren met zich mee voor de omliggende polders van Hon tenisse. Besloten werd een adres te sturen aan de Kroon. G. S. en de Rijkswaterstaat. Tot slot kwam de wens naar voren voor enigerlei verbinding met de over kant. De heer Adriaansse brak een lans voor een verbinding op beschei den schaal Perkpolder—Hansweert, nu de haven van Kruiningen nog maan den onklaar zal zijn. Speciaal wan neer op Zuid-Beveland weer een trein verbinding tot stand zal komen, wenst Hontenisse op een of andere manier een aansluiting. De heer Collot cl'Es- cury zag meer reëele kansen in Perk polderHoedekenskerke. Op drin gende wijze zal de gemeenteraad zijn wensen hieromtrent aan G.S. kenbaar maken. |\/IET ingang van heden wordt op de lijn TerneuzenHoedekenskerke tot nader aankondiging op Zon- en werkdagen zowel van Terneuzen als van Hoedekenskerke gevaren, vol gens een andere dienstregeling. Ver trektijden: 6.10, 7.25, 8.25. 9.25, 10.25, 11.25, 13.20, 14.25. 15.25, 16.25. 17.25, 18.25, 19.25. 20.25, 21.35 en 22.25. Eveneens zal heden de veerdienst DintelsasOoltgensplaat weer in be perkte mate in de vaart zijn. Vertrek tijden; 7.11 en 15 uur uit Dintelsas en 9.13 en 17 uur uit Ooltgensplaat. Uiteraard blijft de bepaling van kracht, dat men speciale vergunnin gen moet hebben om het eiland Goe- ree-Overflakkee te betreden. De secretarieën van een dertiental Zeeuwse gemeenten zijn thans in an dere gemeenten ondergebracht. De noodsecretarieën zijn als volgt geves tigd: Stavenisse in gemeentehuis Tho len; Kruiningen in Hansweert, Hoofd straat 4; Waarde in gemeente Krab- bendijke; Kortgene in gymnastiek1 o- kaal O.L. School te Colijnsplaat; Drei- schor in Utrecht, Oudenoord 63 bis a; Duivendijke in gemeentehuis Renesse; Eiker zee in gemeente Renesse; Elle- meet in gemeentehuis Renesse; Nieu- werkerk in Appelmarkt 9/10. Zierik- zee; Noordwelle in gemeentehuis Re nesse; Oosterland in Bruinisse, Boom- dijk 13; Ouwerkerk in gemeentehuis Bergen op Zoom; Serooskerke in ge meentehuis Renesse. "TTEN huize van ir. Kakebecke verga derde de raad van Rilland, onder leiding van wethouder Buteyn, die al lereerst herdacht de bij de stormramp ongekomen burgemeester van Ril land. de heer de Goffau. Er werd besloten een brief van rouwbeklag aan zijn echtgenote te zenden. Ook aan de naastbestaanden der andere slachtoffers zal dit worden gedaan. Hierna memoreerde de voorzitter al hetgeen in de eerste dagen van de ramp is voorgevallen en welke maat regelen door hen getroffen waren. Hij verklaarde veel steun te heb ben ontvangen van ir. Kakebeeke en dankte hem daarvoor. Laatstgenoem de gaf toen ook een resumé van het gebeurde. Vele Rillanders zijn geëva cueerd naar Eindhoven en Bergen op Zoom. Geprobeerd is de ingezetenen. die in Eindhoven verblijven, wat dichter bij huis te krijgen wat even wel niet gelukte. Het zal nog wel eni ge tijd duren, eer Rilland weer be volkt kan worden. Weth. Buteyn deelde mee dat en kele gemeenten Rilland willen adop teren, n.l. Zaandam .Dodewaard, Ech- teld. Aalten en Valkenburg. De raad ging hier gretig op in. Wegens overstelpende drukte werd op de secretarie een typiste benoemd. Nog besloot de raad maatregelen te treffen tegen de ratten, die op de drooggebleven plaatsen veel vernie len. De motorspuit is niet meer geheel in orde en zal moeten worden nage zien. Van Bergen op Zoom kan men nu een spuit kopen. Onderhandelin gen zullen worden geopend. Tenslotte besloot men om het ge meente-personeel, dat zich zeer ver dienstelijk maakte, een gratificatie te verlenen. Advertentie) LIET is een buitengewoon gunstig jaar geweest, zowel voor de leden afzonderlijk als voor de vereniging. Het ledental beweegt zich nog in een steeds stijgende lijn. De belangstelling voor het verzekeringswezen in het agrarische bedrijf neemt nog steeds toe. De maiscultuur staat zeer in de belangstelling en wint in betekenis in deze streek. De landbouwdagen en de tentoon stelling in Axel waren een groot suc ces. De inschakeling van Handel en Industrie. de goed georganiseerde voorlichting en de medewerking van de fokverenigingen, zowel van groot als van klein vee, maakten de ten toonstelling tot hoogtijdagen voor de landbouw. Ook de financiële toestand van de Kring is gunstig. Het batig saldo be droeg: f 9.194.91. Daar de getroffen leden van contributie voor het jaar 1953 zijn vrijgesteld zal dit voor de gehele Z.L.M. een inkomstenderving betekenen van f 40.000.. De kring stelt in verband hiermede f 1000.- beschik baar ter compensatie. In verband met de te stichten „proefboerderij" in de Braakman zal men in de naaste toe komst moeten rekenen op een te in vesteren kapitaal van f 4.000.en la ter nog eens f 12.000.Ook de C.B. T.B. en de N.C.B. zullen hieraan me dewerken. Pje heer M. Boogerd werd herkozen. In het hoofdbestuur werden geko zen de heer A. Haak Cz.. Axel en de heer W. Koster Jz„ Axel. Als plaats vervangende hoofdbestuursleden wer den gekozen de heren J. de Regt. Ter neuzen en F. de Kubber, Zaamslag. De algemeen secretaris der Z.L.M., de heer Schlingemann, schetste de toestand in de getroffen gebieden, die hij had bezocht. Hij ging de gevolgen na die de ramp voor de productie heeft. De aardappelopbrengst zal met 10 pet. dalen, het vlas met 23 pet. Gezien de arbeidsmarkt en met het oog op de Egyptische concurrentie be sprak hij de uienteelt. De opbrengst van de suikerbieten zal met 15 a 20 procent verminderen, maar de wereld markt heeft eerj vrij groot surplus. De graanprijzen vertonen een dalende tendenz en in verband met de grote Amerikaanse voorraden is ook hier voorzichtigheid geboden. Tot slot werd er nog uitvoerig gesproken over de toekomstige proefboerderij en verdere steun aan het Rampenfonds. Advertentie) OPSPORING VERBLIJFPLAATS VAN MATROOS VERZOCHT De commissaris van politie verzoekt namens de echtgenote de opsporing van de verblijfplaats van Eduard de Smit, geboren te Vlissingen op 12 Ju li 1902 .matroos bij het Nederlands loodswezen .wonende Bilderdijklaan 18, die op 27 Februari j.l. de echtelij ke woning in overspannen toestand heeft verlaten en sindsdien daarin niet is teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang circa 1.70 meter, donker uiterlijk, zwart haar, litteken van operatie ach ter het linkeroor, idem van scherf- wonden in de nek, kunstgebit in bo venkaak en kunsttanden in onder kaak. Hij draagt een bruin-beige colbert- costuum en witte slipover, blauw ge streept overhemd met los boord, grij ze sokken, flanellen hemd, met daar over jaeger borstrok, lange onder broek, lichtbruine schoenen met zwaar Amerikaanse rubber zolen met blokmotief, donkere lange duffelse overjas en zwartblauw alpinomutsje. Hij heeft een zo goed als nieuw he renrijwiel bij zich. vermoedelijk merk Simplex. Bij aantreffen wordt tele fonisch bericht verzocht onder nr. K 1184-2555. Ook middenstand herstelde zich V7IER weken na de stormvloed, wel- v ke Vlissingen zo deerlijk teister de, herkreeg de stad weer haar oude aanzien. Het is bijna niet te geloven wat in één maand tijds is gepresteerd. De weggerukte bestratingen, de onder- spoelde trottoirs zijn allemaal weer hersteld; slechts hier en daar ziet men nog een stuk straat opgebroken om een defecte leiding van gas, water of electriciteit te repareren. De middenstand heeft in even snel tempo zich weer opgericht. Verreweg de meeste winkels en etalages verto nen niets meer van de grote ontred dering der eerste week. Alleen.in een paar panden die het heel zwaar te verantwoorden hadden, ziet men de ambachtslui nog met herstellingen bezig. De ravage langs de boulevards, Vlissingens zeewering, is ook goed deels weggewerkt. De zwaar-geschonden muur langs de boulevard de Ruyter is in dezelfde dikte weer opgemetseld, evenals de brede balustrade, welke hem be kroont; de laatste hand althans wordt er aan gelegd. Het enorme gat dat in de boulevard bij de Leeuwentrap werd geslagen, is nog slechts provi sorisch gedicht; het werd n.l. met zak ken zand opgevuld, doch tot zo'n hoogte, dat het een stootje verdragen kan. De gemeentelijke bad-inrichting is er nog slecht aan toe. Met de restau- atie daarvan wordt gewacht tot het meer noodzakelijke herstel verricht is. We schreven, dat de middenstand zich weer oprichtte. Alleen met zeer grote inspanning is dit mogelijk ge weest en eveneens met grote zorg, want niet zonder angst vraagt menig een zich af hoe het met de schade-re gelingen afloopt en of er snel uitbe talingen zullen volgen. Het aanleg gen van nieuwe voorraden is kost baar en het crediet blijft beperkt. Spoedige hulp is hier vooral dubbele hulp. JN DE RAAD VAN MIDDELBURG werd een uitvoerig rapport overge- gelegd van de directeur der gemeente-bedrijven over de gevolgen van de overstromingsramp voor de watervoorziening van Middelburg. 70 men weet liepen tengevolge van de doorbraak der duinen bij Oost- kapelle de twee machinekamers van 't pompstation onder, terwijl ook het pompstation bij de Sloedam van de „Midden Zeeland" door de overstro ming onklaar geraakte. Het water werd toen met tankboten en tankwagens uit Rotterdam ge haald en in het buizennet gebracht zodat men tenminste enkele uren per dag de beschikking over gechloreerd water verkreeg. Door het graven van geulen bij de prise d'eau wist men op 21 Febr. het zeewater daaruit vandaan te krijgen en 5 dagen later was het zoutgehalte van het opgepompte water zo gedaald, dat het voor de consumptie geschikt werd verklaard. Thans wordt onge veer 500 m3 per dag opgepompt; van de Midden Zeeland krijgt men 1000 m3 en dc aanvoer met tankboten be draagt 600 m3. Daar dit ongeveer 500 a 600 m3 per dag te weinig is. kan de waterlevering via de kraantjes nog niet heel de dag door geschieden. De directeur ontraadt het onttrek ken aan het waterwingebied te Oran je-zon in groter hoeveelheid, want het valt nog niet te zeggen wanneer het water uit het open kanaal weer te gebruiken is; een ruime regenval, zou in deze een zegen zijn. Waar in de a.s. zomer minder wa ter uit Zuid-Beveland en dus door de N.V. Waterleiding Maatschappij Mid den-Zeeland geleverd kan worden, wordt er naar gestreefd meer water op andere wijze uit de Middelburgse prise d'eau te verkrijgen. Daartoe is momenteel bij het rijks instituut voor drinkwatervoorziening een project in bewerking om door hot van rijkswege op korte termijn maat regelen worden genomen voor een afdoende bescherming van de .duin rand. hebben plannen ter vergroting van de capaciteit geen zin. De veilig ste weg in deze zal dan ook zijn met een belangrijk verlaagde capaciteit voor de komende jaren rekening te houden en maatregelen te treffen voor een voldoende suppletie vanuit Zuid- Beveland. Hieromtrent zijn thans in de zgn. kleine commissie besprekin gen gaande. TEVEEL KONIJNEN r\E beplanting leed veel schade door het ingelopen zeewater. Staatsbos beheer is althans pessimistisch. Een en ander zal echter nog moeten wor den bezien. In verband hiermee vormt de ko- nenplaag een zeer belangrijke factor. Thans reeds blijkt dat het aantal ko nijnen nog veel te groot is. Naar het inzicht van de directeur zal daarom het lopende contract met de jacht- combinatie zo spoedig mogelijk ge wijzigd dienen te worden in dien zin, dat dc bestrijding der konijnen we- slaan van diepe bronnen, reserve-wa- I derom als vroeger in eigen hand ter tussen een tweetal kleilagen te onttrekken. Zodra hieromtrent defi nitieve gegevens beschikbaar zijn. zal de directeur een nader voorstel doen. Voor de komende jaren vormt ech ter een uitermate belangrijk vraag stuk met welke blijvende capaciteit van de prise d'eau gerekend moet worden. Zolang toch niet vaststaat, of wordt genomen. Voor de te maken nieuwe beplanting is toch een zoveel mogelijk konijnenvrij terrein een eer ste vereiste. Het lijkt de directeur dan ook alleszins gewenst, dat door de raad zo spoedig mogelijk stappen worden gedaan om er toe te geraken, dat de bestrijding der konijnen we derom in onze eigen handen komt. BURGERLIJKE STAND Huwel.-aangiften: 26 Febr. Pieter E. Francke, 23 j., jm. (won. te Hoek) en Adriana M. Meeusen, 18 j., jd. Huwel.-voltrekkingen: 26 Febr. Jan A. Hangoor, 31 j., jm. en Cornelia Scheele, 21 j., jd. Geboorten: 11 Febr. Jacobus, z. van Jojakim J. Verlinde en Pieternella Verpoorte (won. te Zaamslag). 18 Fe br. Johannes Jacobus, z. van Cornelis Drijdijk en Josina Vermue (won. te Overslag). 20 Febr. Anna Leonarda Alfred, d. van Richard van Vooren en Maria M. Mattens (won. te Westdor- pe). Alphons Cornelis z. van Johan nes A. de Srpidt en Janna E. Schirris. 21 Febr. Maria Louisa, d. van Vin- centius B. Martens en Maria L. Zee- gers. 22 Febr. Augustus Margaretha Marcellus, z. van André M. de Block en Rosa C. Pauwels (won. te Axel). 23 Febr. Mariska Regina, d. van Ge rard Voerman en Leonie de Feber. Linda Magdalena, d. van Wilhelmus van Goethem en Mathilda M. Baert, 24 Febr. Jacob Cornelis, z. van Willem M. J. van de Velde en Adriana A. van de Sande. 25 Febr. Pieternella Ange lina Maria, d. van Cornelis V. M. Pij nen en Leuntje de Vriend. Reinier. z. van Michiel de Doelder en Maatje Donze. 26 Febr. Christina Cornelia, d. van Jozias P. Vinke en Adriana S. C. Mielen. Overleden: 18 Febr. David Francois de Bree, 72 j., echtg. van Maria J. Eekhout. 20 Febr. Levinus Michielseil. 57 j., echtg. van Pieternella M. Geel hoed. 22 Febr. Petrus de Schepper, 71 j., echtg. van Nathalie Romel (won. te Vogelwaarde). 25 Febr. Eulodia Maria Steel, 80 j., geh. gew. met Johannes J. de Vos (won. te Westdorpe). StJansteen SIERBOOMPJES In de nieuwe wijk zijn thans naast de wegen 'n groot aantal sierboomp- jes aangebracht. Dit zal het natuurschoon zeer ver rijken en een waar genot aan bezoe kers verschaffen. Gouden bruiloft. Naar wij verne men zal het 50-jarig huwelijksfeest van de oude krantenbezorger Jan de Bakker op 2e Paasdag officieel wor den gevierd. Vererende uitnodiging. De R.K. Toneelvereniging „St. Jan" werd uit genodigd tot het geven van een uit voering te Wevelghem (B.) van „Het Voorste Legioen". Nieuwe fabriek. De gebouwen der toffeefabriek der firma De Bie na deren haar voltooiing. De opening hiervan wordt circa half Maart ver wacht. IJzendijke BALLET DER LAGE LANDEN Voor de leden van het Cultureel Arbeiders Spaarfonds trad in „Het Centrum" op de Nederlandse Ballet groep „Het Ballet der Lage Landen". Een der hoogtepunten was „Romeo en Julia". Het talrijke publieke had een onvergetelijke avond. Westdorpe BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. Aanvankelijk zou het bevolkings onderzoek T.B.C. in onzi 'omeente hebben plaats gevonden be Maart, doch tengevolge van de wat- ood is dit uitgesteld tot het begin der maand April. Het is te hopen dat allen het belang van dit onderzoek zullen be grijpen en er aan deel nemen. CONTACTAVOND Alhier werd een contactavond ge houden met de ouders van de Ver kenners en Welpen. De avond had het karakter van een demonstratie om de ouders een inzicht te geven in het spel van verkennen. Welpen en Ver kenners demonstreerden hoe een hor de en een troep wordt gehouden, met toelichting van Akeela en Hopman. Het geheel werd afgewisseld a et zang. Na een woordje van de Aalmoe zenier werden enige lichtbeelden over het Verkennersleven vertoond en tot slot een serie lichtbeelden met lezing over de watersnood. Van de zijde van de ouders bestond veel belangstelling voor deze con tactavond. Zuiddorpe BRAND VOORKOMEN Toen de familie de Smet zich ter ruste wilde begeven werd haar aan dacht getrokken door licht gerucht en een sterke olielucht. Nieuwsgierig geworden, keek men door de openstaande ramen en zag een walmende rookwolk opstijgen uit het nieuwgebouwde schakelhuis van de automatische telefoon. De oudste zoon trok er op uit om de technische dienst te laten waar schuwen. Na betrekkelijk korte tijd was deze ter plaatse en constateerde, dat de, een paar dagen tevoren in het scha- kclhuisje geplaatste, drooginstallatie was warm gelopen. Voordat verdere ongevallen veroorzaakt werden kon het onheil nu hersteld worden. Clinge JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS In het café van de heer P. van Vooren hield „Het Wit-Gele Kruis" zijn jaarvergadering. De voorzitter i. Ch. Cornelis, deelde mede, dat het bestuur aan het Rampenfonds f 100. had geschonken. Spreker wijst op de vele moeilijk heden welke het bestuur heeft gehad voor het in aanbouw zijnde wijkge- bouw geschikte bouwgrond te krij gen. Thans wordt het gebouw neerge zet aan het eind der Varkensmarkt, er zal nog voor een behoorlijke toe gangsweg moeten gezorgd worden. Het aantal leden bedroeg op 1 Ja nuari '52 374. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Tieinkenszand VOOR HET RAMPENFONDS De Katholieke Verkenners trokken er op uit om allerlei karweitjes op te knappen. Het resultaat is, dat ze f 90 voor het Rampenfonds hebben bij een gebracht. technische hogeschool. De heer A. J. Scheele te IJzendijke slaagde aan de Techn. Hogeschool te IJzendijke voor natuurkundig ingenieur. praktijk diplom A te goes. In de Pitmanschool te Goes werden examens afgenomen door de Nederland se Unie voor Practijkexamens in Steno grafie en Machineschrijven. Het Unie- practijkcfiploma machineschrijven kon worden uitgereikt aan de dames: M. Hil- lébrand, P. de Lange, C. Mieras, r. Polderman, J. Potter, C. van Belsen, H. van Doorn, M. Geijsen. R. Hopmans, J. Looy. W. Moermond, alen te Goes: D. Smallegange, Biezelinge; J. van Koeve- ringe. Schore; J. van de Water, Wemel- diinge; M. Strijd, Kortgene; W. Balke- nenede. Biezelinge; C. de Jager. Wol- faartscfijk; A. Mol, 's-Heer Arendskerke; en de heren: L. Viergever, Goes; J. Ha melink, Wemeldinge; P. Nieuwenhuize, Yerseke; M. de Koeijer, Yerske; J. de Winter. Yerseke: L. Hendrikse. Wisse- kerke; D. Kortekme. Kats; C. de Rooy. Yerseke; J. van Wijk. Kloetinge; E. Wisse. 's-Heer Arendskerke; C. Bolk, Yerseke; W. Louisse, Kloetinge; E. Tim merman. Nisse; A. Vingerling, Goes: J. Koppe, Yerseke; J. van Iwaarden, Krui ningen; I. Reyerse. Wolfaartsdijk. WAT DE ZONNEKINDEREN VERMOGEN De Zonnekinderen wilden ook het hunne bijdragen voor de getroffen. Daartoe hadden zij een amateur uit genodigd voor het draaien van enkele sprookjesfilmen. De opbrengst kwam geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Ongeveer tachtig Zon nekinderen woonden deze filmvoor stelling bij. In totaal werd f 15.— ont vangen. welke aan het Rampenfonds zal worden afgedragen. De kleint'es hebben in ieder geval hun best ge daan om een dergelijk mooi bedrag bij elkaar te brengen. bedrijfsruimte te bresken s. Architect J. C. P. Loonen te Breskens heeft aanbesteed het bouwen van een bedrijfsruimte aan de S'eenoven te Bres. kens voor rekenipg van de heer C. b. Wijffels te Schoondijke. Het werk is gegund aan de volgende aannemers: C. A. de Ritijsscher, Hoofdplaat; A. P. Leenhouts, Schippers en Nauta en J. Carets te Breskens. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg De schone in het bos. Daarna: Je kunt niet aan alles denken. AXEL. Centrum 20 uur: Giftige lippen. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: Propa- ganda-avond VW Hulst met touristi- sche film. OOSTBURG. Ledel 20 uur: Limelight. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Wegpiraal No. 1. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Rodeo in vlammen. WACHTEBEKE. Cinema: Revue Ned. en Belgische douane voor de getroffe nen van de watersnood. >JTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Traviata. Ballet ENT. Kon. Ned. Schouwburg: Het gelukkige eiland. riLZATE. Pa'ace: Revue van Belg. en Ned Douane voor de getroffenen van de watersnood. yui grel stond h| der en restaurd „bJ Bros, ail had Bai de Rini zaak op nog f kunt U I het witi tent mc| personee giraffen,! om k| en grotel brullende in 3 ext| W B. dl van Sim| nameri mountfild Earth" ejl ken was I op 7 Jun| montagek Om hetl cuswereldl het gigani de bekenq gramma spelers Bd zouden inl zewerkstel de meest f telijke maf circus md Betty Hut) rug om, training, kiezen; sl| ste toeren zijn mooil wankelend wen: hij nummer al bang stok in dd wat hij ad name wel| vertelde circusartisl Betty Hutl film meetf filmsterren weest wad vooral Betl hartelijke zijn, zoals I kennen. Sd de stad, de ramp den opgenl TAE MILI stadswj king door advertentie! men te stro filmd zou brek aan fj Van hei: mensen toe uit Sarasot dc steden e) met de opr hij de bescj van zeker De honde| voorstellin pen, werdel mensen ech| afloop der wekt. Terv ten stroomtl De fllmact VTOORD-B van dit was, werd vloeide het kreek getro| reservoirs i: houd van 9 LAD is Het Zee singen ,stuui eilanden eet vaartuig va 's morgens boord uit Y( gevaren, one en drie uur gerief van d die behalve kou stonden faartsdijkse Wc dachtf met het op mist door toen om hali schijn kwan schor onde: waar toen h' ter lange k; was gewond zet en vast pijpleiding J

de Stem | 1953 | | pagina 2