raad van clinge -Land Zuid-Beüeland Z.-VLAANDEREN 79.- 98.- 125.- Pessimisme om Walcheren ~STAD< over vernielzucht van de jeugd Regenjassen jP.M.7d WALLE De Krachtproef RADIO dagblad de stem van dinsdag 3 maart 1953 Goederen- en personen vervoer in Zeeland de moord te eede de situatie te rilland Administratiekantoor voor R. K. onderwijs voetbaldveld voor f 1.- verpacht Diverse subsidies DE„ TERNEUZEN N.v. Jac. v. d. Brekel Zonen GEEN DICHTING MOGELIJK VOOR HET BEZIN KIN GSWERK KLAAR IS Onderonsjes De zieke patiënt elle w outsdijk uit isolement verlost AGENDA HEDEN MORGEN de SLACHTOFFER AUTO ONGEVAL OVERLEDEN In het R. K. Ziekenhuis te Oost burg is de heer A. v. d. Voorde, zaadhandelaar uit Nieuw-Namen, aan de Vrijdag bij het auto-ongeluk te Biervliet opgelopen verwon dingen overleden Het slachtoffer was ongehuwd. PREMIEKEURING VOOR HENGSTEN TE AXEL. De afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" houdt Donder dag te Axel premiekeuringen voor hengsten. Deze keuring wordt ge houden op het terrein van de Ver eniging van Zeeuwse Fokkers bij de Watertoren en begint om 11 uur Er is in totaal voor f 2050.— aan premies. Er zijn 56 dieren inge schreven. AUTO'S RIJDEN WEER OVER DE SLOEDAM. Maandagmiddag heeft de rijks waterstaat de weg over de Sloe- dam, die een maand geblokkeerd is geweest, weer vrijgegeven voor het lichte verkeer. Personenauto's mochten passeren.; bussen en vrachtauto's nog niet. Eerst wil men proberen hoe het wegdek, dat onder water gestaan, heeft zich houdt ZEELAND NEEMT NIET DEEL AAN „STILLE OMGANG" Dit jaar zullen de Zeeuwen niet in grote getale naar de Stille Om gang in Amsterdam trekken. Ging er vorige jaren vanuit Vlissingen een speciale trein met pelgrims naar Nederlands Hoofdstad, dit jaar zullen de Zeeuwen in groot verband verstek moeten laten gaan. De verbindingen vanuit Zeeland met overig Nederland zijn door de nationale ramp nog niet tot stand gekomen. Ook vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen zijn de verbindingen financiëel niet mogelijk. De afde ling Zeeland heeft daarom tot haar spijt moeten besluiten dit jaar niet massaal en in georganiseerd ver-- band aan de Stille Omgang deel te nemen. Verbindingen worden hersteld LJET verkeersnet ten behoeve van het vervoer van personen en goe deren in Zeeland gaat zich langza merhand herstellen. De volgende diensten worden thans onderhouden: N.S. busdienst Breskens Bergen op Zoom via Antwerpen, Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maat schappij busdienst BreskensBreda via Antwerpen, bootdienst Wemeldin- geBergen op Zoom, bootdienst Kat- seveerZierikzee, bootdienst Wol- faartsdijkKortgene, bootdienst Kat- seveerDordrecht met aanloop te Zijpe, bootdienst VeereKamperland, bootdienst VlissingenBreskens en bootdienst HoedekenskerkeTerneu- zen. T enbehoeve van het goederenver voer worden thans de volgende dien ste nonderhouden: Van Goes naar Dordrecht en Rot terdam v.v., van Goes naar Amster dam en de Zaanstreek v.v., van Goes naar Zierikzee, van Goes naar Ber gen op Zoom met uitbreiding in uit voering een dagelijkse dienst, van GoesOost Zeeuwsch-Vlaanderen, van Goes naar West Zeeuwsch-Vlaan deren, van Goes naar Tholen, van Tholen naar Goes. Naar de N.S. stations in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Walcheren kunnen weer alle goederensoorten als vracht goed en stukgoed worden aangeno men. Aangezien het vervoer in geslo ten auto's via België moet geschieden, zijn de colli aan maximum afmetin gen en gewicht gebonden. Naar de stations op Zuid-Beveland kunnen al leen goederensoorten worden verzon den, die direct noodzakelijk zijn, zoals levensmiddelen, geneesmiddelen, le vensbehoeften, etc. Slachtoffer begraven I~yE misdaad, waaraan de weduwe v. Bossche te Eede ten slachtoffer viel, werd aanvankelijk bestempeld als roofmoord. Naar nu echter met vrij grote zekerheid is komen vast te staan werd uit de woning van het slachtoffer niets ontvreemd, zodat de moord niets met roof uitstaande heeft. Gisterenmorgen is het slachtoffer na de uitvaartdienst in de parochie kerk van Eede onder grote belang stelling ter aarde besteld. Er werkt nog 1500 man UAOORDAT men een deel van de hulpdijk te Rilland heeft moeten opgeven en daarachter nu een nieu we dam zal komen, rekent men er op, dat pas over veertien dagen de getij beweging in de Reigersbergsepolder ten einde komt. Ir. Kakebeeke deelde ons mee, dat er momenteel nog duizend militairen en 500 burgers hard werken om de Schelde de baas te worden. In het gat in de dijk bij Bath is een tvveede zinkstuk gelegd om verder uitschuren te voorkomen. De Water staat denkt er over om het gat ver der te blokkeren met caissons. r^EZIEN de vele moeilijkheden, die zich vaak voordoen bij het voe ren van een juiste administratie der scholen, in het bijzonder die van het Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs, heeft Mgr. Baeten besloten over te gaan tot de instelling van een Admi nistratiekantoor voor het R.K. On derwijs. Dit kantoor zal zich uitsluitend be lasten met het voeren der administra tie, dus geen enkele bestuursdaad stellen. Vanzelfsprekend zal het wel adviezen verstrekken in verband met subsidie-aangelegenheden. Tot directeur van het kantoor is benoemd de heer Th. J. Weebers, te wiens huize, Zandberglaan 25, Breda, het ook is gevestigd. Advertentie) HULST A ,..'V BEKENDMAKING Uitbetaling van kwartiervergoeding aan kwartiergevers en zakgeld aan geëvacueerden, die hierop recht heb ben zal tot nader order wekelijks plaats hebben op Woensdag en Don derdag ten kantore van de Gemeente- Ontvanger volgens onderstaand sche ma: Woensdag: 89 uur no's 1 t.m. 50; 910 uur no's 51 t.m. 100; 1011 uur no's 101 t.m. 150; 1112 uur no's 151 t.m. 200; 121 uur no's 201 t.m. 250; 12 uur no's 251 t.m. 300; 23 uur no's 301 t.m. 350; 34 uur no's 351 t. m. 425; 45 uur no's 426 t.m. 500. Donderdag: 89 uur no's 501 t.m. 550; 910 uur no's 551 t.m. 600; 1011 uur no's 601 t.m. 650; 1112 uur no's 651 t.m. 700; 121 uur no's 701 t.m. 750; 12 uur no's 751 t.m. 800; 23 uur no's 801 t.m. 850; 34 uur no's Advertentie) DIJ de ingekomen stukken in de raadsvergadering te Clinge was een aanvraag van het R.K. Kerkbe stuur te St. Jansteen voor ruim f 5C00 ter verbetering van de school te Ka- pellebrug. Daar dit verzoek nog niet lang binnen was, vroeg de voorzitter de machtiging aan de raad deze zaak nader te bekijken en daarna, als het nodig blijkt, toestemming te verlenen. Ook het schoolgebouw te Nieuw- Namen, dat de laatste tijd grandiose verbeteringen heeft ondergaan, kwam ter sprake. De voorzitter kon de raad meedelen, dat het schoolgebouw er thans keurig uitziet en dit was ook de mening van de directeur van Bouw- en Woningtoezicht. De ingang van het gebouw voldeed echter niet aan de eisen. In verband hiermede was een begroting opgemaakt voor het verbeteren van deze ingang. De kosten hiervan bedroegen f 1897. Met de voetbalvereniging is thans een definitieve overeenkomst gesloten aangaande het sportterrein. Het ge- ementelijk sportterrein c.a. zou voor de tijd van één jaar aan de voetbal vereniging verpacht worden voor f 1. Het onderhoud van het terrein met omgeving zou echter voor rekening van de voetbalvereniging komen. KLEINE TWISTAPPEL P)E patronaten te Clinge en Nieuw- Namen hadden beide een verzoek ingediend voor ieder f 1000 subsidie. Dit verzoek vormde in de raad een kleine twistappel. Het voorstel van B. en W. was om ieder f 500 te geven en dan later indien nuttig besteed, nogmaals op verzoek een subsidie te verlenen. De heer Willaert was het hiermede niet eens en zou het beter vinden om f 1000 te geven voor twee jaar. De voorzitter kon zich hiermede niet verenigen. Met meer zorg had men ook meer kunnen behouden. De heer Ruymbeke sloot zich aan bij de woorden van de voorzitter en wees op de vernielzucht van de jeugd. IJzer sterke materialen worden door de jeugd gesloopt, aldus de heer Ruym beke, doch de subsidie van f 500 vond oo khij te laag. De voorzitter vond het beter om met het voorgestelde bedrag een begin te maken. Boven dien zullen enkele materialen in na- tura worden verschaft. Na nog wat wikken en wegen, kon de raad ac- coord gaan met het voorstel van B. en W. Vervolgens ging de raad over tot het behandelen van een reeks aanvra gen voor subsidie. Verscheidene aan vragen werden zonder meer afgewe zen. Aan de Blindenzorg St. Antonius van Padua werd f 50 subsidie ver leend. De Stichting Fruitteelt te Phi lippine kreeg f 10 en aan de Stich ting Lager Nijverheidsonderwijs te Tilburg werd f 15 toebedeeld. Het Canisius College te Nijmegen kreeg f 75 en aan Katholiek Maatschappe lijke Gezinszorg te St. Jansteen werd f 1 per gezin van Kapellebrug ver strekt. BEGROTING commissie, belast met onderzoek op de begroting 1953, heeft haar rapport enkele opmerkingen. De heer Willaert, lid van bovengenoem de commissie meende, dat een kapi taalsuitgaaf ad f 120.000 tweemaal in mindering is gebracht op de reserves. De voorzitter trachtte hem dit te ver duidelijken, doch de heer Willaert bleef bij zijn beweringen, waarbij er een meningsverschil bleef bestaan over deze kapitaalsboeking. De heer Willaert kon zich dan ook niet ac- coord verklaren met de begroting 1953. Hij verzocht in de eerstvolgen de raadsvergadering een nadere toe lichting over dit punt. Overigens werd de begroting goedgekeurd. De heer Hoefnagels vestigde de aandacht op het grote belang van de brandweer. Clinge kan best een brandweer-auto gebruiken. De voor zitter achtte dit niet nodig, daar Clin ge beter een beroep kan doen op Hulst, dat nu toch eenmaal met goed materiaal uitgerust is. De heer Hoef nagels kon zich hiermede niet vere nigen. De voorzitter vroeg hem eens een begroting te maken van een goe de en degelijke brandweerinrichting. Van de rondvraag werd een karig gebruik gemaakt. De heer Willaert informeerde naar het bouwen van woningen als er niet meer particulier gebouwd wordt. De voorzitter deelde de raad mede, dat er nog steeds aan vraag genoeg is voor particuliere woningbouw. Voor 1953 ziet het er niet gunstig uit. 851 t.m. 925; 45 uur no's 926 t.m. 1000. Op andere dagen zal NIET meer worden betaald. Deze nummers zijn vermeld aan de bovenzijde van de re gistratiekaartjes van geëvacueerden. Bij elke betaling, zowel kwartiergeld als zakgeld, moeten deze registratie kaartjes overgelegd worden. Zonder deze kaartjes zal dus geen enkele be taling mogelijk zijn. Betaling ge schiedt uitsluitend aan de rechtheb bende of zijn schriftelijk gemachtig de. Formulieren hiervoor liggen ge reed bij het loket. Zij. die betaling per giro wensen, dienen dit schrifte lijk op te geven onder opgaaf van postrekeningno. en registratieno. van de evacuatiekaartjes. Degenen, die dit reeds eerder aangevraagd hebben behoeven dit niet te herhalen. Dringend wordt verder verzocht bij de uitbetaling geen inlichtingen te vragen omtrent de berekening van de vergoedingen. Deze kunnen uitslui tend verkregen worden in „De Prins van Oranje". WEER EEN NIEUWE LAGERE SCHOOL. Nu in West? Het bestuur der Hervormde school heeft aan B. en W. het verzoek ge richt medewerking te verlenen tot de bouw van een nieuwe lagere school met 7 lokalen in West, gezien het steeds toenemende aantal leerlingen, dat in September a.s. tot 650 stijgt. Momenteel bezit de vereniging twee scholen. B. en W. menen dat door een schik king, volstaan kan worden met een nieuwe school van vijf lokalen. Wel willen zij in het nieuw te bouwen gymnastieklokaal in Oost ook een lokaal voor handenarbeid aanbrengen. Zij stellen de raad voor in die geest te besluiten. SALTO MORTALE Maandagmorgen werd bij de Koe poort een drie-wielige gemotoriseer de bestelwagen, die het Ravelijn in wilde schieten, geramd door een vrachtauto van de firma K. alhier. De drie-wieler ging over de kop en de bestuurder, de heer P. uit Wol- phaartsdijk, maakte de luchtsprong mee. Gelukkig kwam hij met de schrik vrij, maar zijn voertuig was totaal vernield. Aanrijding. Ter hoogte van de Ambachtsschool alhier stak de 67-ja- rige mevrouw S. onvoorzichtig over. Zij werd daardoor aangereden door een bromfietser. Het slachtoffer bloedde aan hasden en gezicht, ter wijl een te hulp geroepen arts bo vendien eep sleutelbeenfractuur con stateerde. De dame moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Sluiskil DRUKTE AAN DE FABRIEKEN De afgelopen en deze week ken merken zich door een grote bedrij vigheid aan de kade van de beide fa brieken alhier. Enerzijds is er mo menteel een grote aanvoer van steen kolen voor de cokesfabriek. De Rijn aken liggen ten Zuiden van de brug in 2 rijen aan de oever, terwijl ten Noorden van de brug de beide oevers met wachtende schepen vol liggen gemeerd. Anderzijds valt de drukte op van afvoer aan de Azote, waar een groot aantal binnenschepen wordt af geladen met kunstmest. SUCCESVOL RESULTAAT VAN „SEMPRE AVANTI" Dezer dagen is door „Sempre Avan- ti" alhier het rapport ontvangen van de jury. betreffende het d0or haar gebrachte stuk „Op Hoop van Zegen" van Heyermans in het kader van de beoordelingswedstrijden, uitgeschre ven door het Werkverband Katholiek Amateurtoneel. Ondanks de grote be zetting (men denke hierbij aan 18 rollen die vertolkt moesten worden) en het verouderde spel, dat onder een nieuwere sfeer moest worden ge bracht, mag Sempre Avanti bogen op e enschitterend resultaat. Het alge meen totaal, dat zij hebben behaald, is 223 punten van de 300, hetgeen neerkomt op 74 1/3 punt. De individu ele prestaties bereikten een gemiddel de van 751/2 punt, waarvan 2 spelers met meer dan 85 punten, 2 spelers met meer dan 80 punten en 6 spelers met 75 punten en daarboven. JAARVERGADERING R.K. FABRIEKSARBEIDERS Onder het genot van een heerlijke sigaar en een bakje troost werd de jaarvergadering gehouden van de R. K. Fabrieksarbeiders onder voorzit terschap van de heer C. Compiet. Zo- Advertentie) EEN COSTUUM, waarin U zich „thuis" voelt. Blijvend perfect van pasvorm, door de ideale combi natie van subliem binnenwerk en prachtige kwaliteit. In onze collectie zijn de nieuwste stoffen, dessins en kleuren rijk vertegenwoordigd tegen prijzen die U graag ziet. TILBURG - BERGEN OP ZOOM. DEEDS een maand staat de polder Kruiningen onder water en teistert in een immer op en neergaande beweging van eb en vloed niet alleen de verspreid staande huizen en boerderijen, maar ook het gehele dorp Kruiningen. Van de Zanddijk start af en toe een amphibievaartuig met enkele mensen, die naar het verdronken dorp moeten. Ze zien er mistroostig uit, evenals de mannen en vrouwen die van de Zand dijk af naar hun woningen staan te kijken, die bij vloed tot aan de goten in het klotsende vuile water verdwij nen. De stemming is beneden peil. „Wat doen ze nou", moppert een vrouw, „overal werken honderden mensen aan de gaten in de dijk en bij Kruiningen gebeurt er haast niks." Een man lucht op gelijke wijze zijn hart. Groot materiaal ligt er al we ken bij de sluizen en in de vluchtha- ven. Moet je die baggermolen zien, maar aanpakken, ho maar! En de ga- ton worden bij de dag dieper. Over 'n jaar zitten we er nog in en wat blijft er dan van de gebouwen over!" Nog een ander heeft het vol bitter heid over het verzuim, om op de avond van 31 Januari toen het water angstwekkend, de coupure bij de Veerhaven te sluiten, vergetend dat ook wanneer ze wel gesloten was ge weest, ze de druk van het water toch niet weerstaan had. Te Hansweert, waar nu de zetel van het gemeentebestuur is gewestigd, in formeerden we bij enkele autoriteiten naar de stand van zaken. Veel konden ze niet vertellen. Drie grote firma's zonden, inderdaad al veel materiaal, maar kunnen met het opwerpen van de zandlichamen nog niet beginnen, omdat ze eerst bezonken moeten wor den en daar was men mee bezig. Een kleine succesje had de werf „Zeeland" nog behaald met het rui men van de door een der gaten naar binnen geslagen tanker. Na de olie er uit gepompt te hebben, had men het Schip in tweeën gebrand en het ach terschip was net geborgen. VOOR DE ZINKSTOKKEN HANDEN TEKORT VY/e togen daarna de dijk uit naar 't eerste gat. Drie man van de rijks politie blokkeerden de toegang, maar ons paspoort bleek voldoende, In de vlucfitmaven lagen de lichters van Bos en Kalis; Dirk Verstoep en Bree- ,ien v. d. Bout. beladen met s'ortsteen De dijkplanken waren bedekt met rijshout en een pas gereed gekomen zinkstuk, lag te wachten op het ver slepen. De drukte welke bij andere dijkga- ten heerst misten wij inderdaad. Be weging was er alleen in een groeiend barakkenkamp aan de rand van de vluchthaven. We maakten 'n praatje met de bedrijfsvoerder van de firma de Klerk, aan wie door de drie ge noemde aannemers het zinkwerk is opgedragen. Ongeveer 40 man had hij onder zich, maar binnen enkele dagen ver wachtte hij er nog 'n twintig of dertig, die allemaal huisvesting in het barakkenkamp krijgen en zelf voor hun natje en droogje moeten zorgen. Graag zou men er meer mensen op zetten, maar er is, nu overal om zink- werkers gevraagd wordt, een schreeu wend tekort aan geschoolde krachten. Aanvulling met ander personeel heeft wel plaats, doch dit kan niet ongeli miteerd gaan, daar een verstoord evenwicht tussen vaklui en handlan gers ook niet veel oplevert. Drie zink- stukken waren al aangebracht, maar er zullen er nog heel wat meer moe ten volgen. Met het „opzinken" van het kleinste gat is begonnen, dan volgt het grote gat bij de Veerhaven en het hoogst gelegen gat wordt het sluitgat. HOE LANG 7 Qp de vraag hoe lang dat duren gaat kon geen antwoord worden gege ven. Water is onberekenbaar en de verplaatsing daarvan is, bij wisseling getij, in de grote en vrij lage Krui- ningerpolder, enorm. De grote gaten hebben op enkele punten diepten ver boven de 20 meter, wat heel wat zink en bestortingsmateriaal vraagt, vóór dat met de opspuiting van het zand- lichaam kan worden begonnen. Te genslagen zijn bovendien steeds te wachten, zodat de prognose van „maanden kan het nog duren", zeker niet te pessimistisch is. Natuurlijk vroegen wij, waarom el ders zoveel meer bedrijvigheid was. Dat l^gt aan de gaten, zei men ons, Is de voet van de dijk behouden, of alleen de kruin weggeslagen, dan kan terstond met klei of zand het dijk- lichattm worden hersteld. Bij Krui ningen ging de dijkvoet er evenwel ook aan en dan is bezinkingswerk allereerst nodig. Later praatten we nog met 'n land bouwer, in de polder, die de situatie grondig verkend had en zijn opti misme kwijt was. „Wanneer we over een jaar het wa ter uit onze polder hebben, mogen we blij zijn." Laten we hopen voor de gedupeer den, dat deze visie te somber zal blij ken! wel secretaris als penningmeester lie ten in hun jaarverslag optimistische geluiden horen. De activiteit naar buiten was dit jaar niet zo groot ais in het jaar tevoren. Niettegenstaande dat waren er toch ook belangrijke successen geboekt. Zo heeft men lan delijk gekregen de Werkloosheids- en Wachtgeldregeling, terwijl de te ver wachten wet op de ondernemingsra den feitelijk nog dit jaar zijn beslag zal moeten krijgen. De fabriekscom- missie op de C.N.A. alhier werd tot 9 personen uitgebreid, terwijl het aan tal leden op de A.C.Z. hetzelfde was gebleven. Beide commissies werkten op de beide fabrieken zeer bevredi gend. In verband met de komende wet op de ondernemingsraden, be sprak districtsbestuurder Gubbens de taak. die deze raden zullen te ver vullen krijgen. Dienaangaande wees hij op de taak der jongeren zich te bekwamen, teneinde in deze raden vertegenwoordigers te krijgen, die voor hun taak zijn opgewassen. Het agendapunt, bestuursverkiezing, bracht geen mutatie. De heer C. Com piet werd in dezelfde functie herko zen. Met het nieuwe devies „Op naar de 200 leden", wat echter maar een stootje meer is, werd deze gezellige bijeenkomst op de gebruikelijke wij ze gesloten. OVERKAPPING STORTTE IN Op de cokesfabriek is een houten overkapping, die ter bescherming voor ovens dienst doet, ingestort. Men was reeds bezig deze overkapping te vervangen door een stalen kap. Ver moedelijk is hierdoor de oude kap constructie aan het schuiven gegaan en over een afstand van ruim 50 me ter ingestort. De nachtploeg bemerkte het gevaar het eerst en probeerde met staaldraden de zaak in evenwicht te houden. In de namiddag echter begaven tie draden het. Ook het reeds klaargeko men ijzeren geraamte, dat een druk kreeg op te vangen, werd in elkaar gedrukt als een hoop verwrongen ijzer. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. In verband met de al lernoodzakelijkste opruimingswerk zaamheden kon men enkele uren niet van de blustoren gebruik maken. St. Jansteen VERERENDE UITNODIGING. Het gemengd koor, onder leiding van de heer W. Bartz, ontving van de K.RO de uitnodiging om op 23 Mei a.s. te willen zorgdragen voor een uitzending. UITZENDING H. MIS Zondag 1.1. werd vanuit de kerk van onze parochie de plechtige H. Mis uitgezonden door de radio. Celebrant was kap. J. de Kerf, terwijl de predi- catie gehouden werd door pastoor Preijen. Het koor, onder leiding van de heer W. Bartz, verzorgde de vaste en wisselende gezangen. Koewacht Brand, Zondag 1 Maart om- streeks 22.30 uur brak er door. een onbekende oorzaak brand uit in het woonhuis van de heer van Vlierber- ghe te Koewacht 't Zand. Bij het loeien der sirene was de brandweer in een recordtempo ter plaatse. Ook "was het hele dorp in rep en roer. De buurtbewoners, die spoedig ter plaatse waren, konden huisraad red den en de zaak in stand houden. Souburg RAADSVERGADERING. Geldleningen. In de gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester A. H. S. Stemer- ding bij de opening er zijn grote dankbaarheid over uitgesproken, dat de gemeente voor grote verwoestingen gespaard is gebleven. Hij verzocht de raad de schouders te zetten onder de taak om de wederopbouw en de uitbreiding van de gemeente voort te zetten. Na de korte rede van de burgemees ter werd de agenda afgewerkt waarbij B. en W. werden gemachtigd tot het aangaan van een geldlening groot f 300.000,voor kapitaalsuitgaven. Het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door de Souburgse zwem vereniging Lucfcor et Emergo ten be hoeve van het plaatsen van een be tonnen waterreservoir bij de badin richting werd nadat een woord van waardering was geuit voor het initia tief van deze vereniging, aangenomen. Verder besloot de raad tot verkoop van grond in het zuidelijk uitbrei dingsplan aan de Chr. Woningstich ting Walcheren, voor de bouw van 25 woningen. Het voorstel tot aankoop van onge veer 1 H.A grond voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichting te West Souburg werd, nadat de heer Huson (A.R.) een bevredigend ant woord had gekregen op zijn vraag welke zekerheid er was dat de grond voldoende van de bebouwde kom lag en of deze niet te dicht bij een ver keersweg kwam te liggen aangenomen. UJE NIEUWE Rotterdamse Cou rant meent, dat er wel wat te zeggen valt voor een gemeen schappelijk curatorium, als er in Eindhoven een tweede T. H. zou komen. Want dat voorkomt „een Zuidelijk onderonsje": Proeft u het? Daar in het Zuiden kun je de mensen zo iets van al gemeen landelijk belang eigenlijk niet toevertrouwen. Die maken daar maar „onderonsjes" van. Men kan daarom het hoger onderwijs eigen lijk het best boven de grote rivie ren geconcentreerd houden. Onder ons £)E BENELUX-conferentie te Luik heeft wel duidellik gemaakt, in welk een impasse we ons be vinden. De Belgen willen ons maar laten verklaren, dat onze loonpolitiek de schuld is van een niet te overwinnen concurrentie, waarmee de Belgische nijverheid wordt bedreigd. Dit nu kunnen wij niet verklaren, omdat het niet strookt met de feiten. Slechts vijf procent van de Belgische industrie ondervindt nadeel van de Neder landse concurrentie en alleen voor twee procent kan men zeggen, dat de toonverschillen er een rol bij spelen. Afijn, men heeft nu dan de procedure verfijnd, om dit bedrijfs- taksgewijs na te gaan. In een drie tal sectoren moet Nederland al da delijk een beslissing nemen. De Benelux-patiënt krijgt wat pijnstil lende middelen. Maar ziek blijft hij, zwaar ziek. We .niv «v maar eens een glas Belgis op drin ken, om hem beterscnap toe te wensen. (Advertenties) HERSTELLEND NA ZIEKTE versterkt met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN. 936-00 Bevolking keert terug YST/EDEROM is een dorp uit zijn iso lement verlost. Dank zij het feit, dat het water in de van de Schelde afgesloten polder Ellewoutsdijk snel zakt, kwam het dorp Ellewoutsdijk droog te vallen. Gisteren reed voor het eerst na een maand weer de bus van de A.M.Z. het dorp binnen. De bevolking keert nu ook weer terug. Sociale werksters helpen bij het schoonmaken der huizen. Thans is alleen de Kleine Everin- genpolder nog onderhevig aan de werking van eb en vloed. Van de twee gaten in de Scheldedijk is er een na melijk nog niet geheel afgeschermd. Einde van deze week hoopt men er mee klaar te komen. Het definitief herstel zal echter nog wel wat moeten uitblijven. Advertentie) ANTWERPEN. Kon. Ned Schouwburg De schone in het bos. Daarna: Je kuint niet aan alles denken. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De Zigeunerbaron. MOERBEKE. Cinema Modern: Revue door Ned. en Belgische douane voor de getroffenen van de watersnood. SAS VAN GENT. Olympiatheater 20 uur: Wegpiraat no. 1. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Rodeo in vlammen. OOSTBURG. Ledel 20 uur: Limelight. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg De schone in het bos. Daarna: Je kunt niet oan alles denken. AXEL. Centrum 20 uur: Giftige lippen. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: Propa ganda-avond VW Hulst met touristi- sche film. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Wegpiraat No. 1. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Rotfeo in vlammen. WACHTEBEKE. Cinema: Rev Ned. en Belgische douane voor de getroffe nen van de watersnood. door Nico J. P. Smith 17) Nu hoor ik er bij, denkt Henk, als hij achter de oppasser aan de stenen trap naar boven gaat. Overal zijn de deuren dicht en ner gens hoor je lawaai. Met z'n hoevelen zouden ze hier zijn? Waar zouden al die jongens zitten? De vragen komen bij Henk op, maar hij stelt ze niet. Zwijgend loopt hij achter de man aan tot deze op een der bovenste verdiepingen een kamer opent en de lucht van kamfer- en mottenballen hem tegemoet slaat. De man gaat naar binnen, komt er met een kleerschuier uit en zegt, dat hij zijn kleren stevig moet af borstelen en ze daarna over het han gertje doen. Als je voor moet komen, krijg je ze weer aan, verzekert hij. Henk vindt het best, Hij borstelt z'n jasje, zoals hij dat thuis no„ nooit heeft gedaan hij legt de broek met pijnlijke nauwkeurigheid in de ploot En hij denkt erbij, dat z'n bulletjes wel stevig zullen ruiken, als ze al die tijd in de kamferlucht hebben gehan gen. Hiernaast maar De oppasser, die op z'n gemak naar hem heeft staan te kijken wijst een plek aan. Daar moet hij de kleren hangen daar moet hij de schoenen zetten. Net Sinterklaas, denkt Henk. Maar die schoenen hier zullen wel leeg blijven de pakjes er boven zien er bok al niet te nieuw uit. Daar slaan z'n eigen kleren een goed fi guur bij. Op slot weer die deur en dan naar beneden. Eerst het bad, zegt de. oppas. Het is een wip werk vooral als de begeleider hem zegt, dat de vloer wel door de corvee-jongens gedaan zal worden. We gaan nu naar de eet zaal. Heb je vanochtend gegeten? Een paar sneden brood. Henk be grijpt, dat het de etensbel was, die luidde toen ze boven waren. Het zal hem benieuwen, wat het voor eten is. Hij vraagt echter niets hij zal het wel merken. Ga maar mee. Ze gaan de hal met de tafe en de ongemakkelijke stoelen weer door, de oppasser opent een deur en dadelijk wordt Henk door twintig paar nieuwsgierige ogen opgenomen. Dat valt mee: de jongens zitten a>an kleine tafels twee of drie bij elkaar en de eetzaal is groot en ruim. Een brede glazen deur voert naar een binnenplaats en Henk ziet er een ijzeren brandtrap, die langs die deur' naar boven voert. In het midden van de zaal staat op een ver hoging een grote etensketel. De op passer brengt hem de hele zaal door, naar het eind, waar iemand aan een schrijftafel met een boek voor zich zit. Meneer de Wit, een nieuwe voor uw groep, zegt de man, d)e Henk ver- Jij bent Henk Veder, is het niet? vraagt meneer de Wit. Hoe bestaat het, schiet door Henk heen. Het lijkt wel, of ze me hier verwachten. Alleen zijn ze met het eten maar vast begonnen. Dat laat ste is niet helemaal juist. Wel zijn de borden vol bruine-brnensoep ge schept, maar gegeten wordt er nog niet, als de Wit opstaat en kijkt waar de nieuweling een plaatsje kan vin den. Ga daar maar zitten, zegt hij, een lege stoel dicht bij de lessenaar aanwijzend. Jan, zorg jij voor een bord en een lepel. We wachten nog even tot Jan terug is. Het is een wonder zo vlug als die Jan een leeg bord voor Henk kan neerzetten. Even eerbiedig, zegt de Wit dan om er na een halve minuut op te laten volgen: Eet smakelijk. Henk heeft al die tijd naar deze meneer de Wit zitten te kijken Hij moet hem kennen hij noemde zijn naam, maar hij kan zich met geen mogelijkheid herinneren waar hij die meneer heeft gezien. Misschien is het iemand, die wel eens bij vader in de kroeg is geweest ja, dat zou kun nen, De man ziet er stevig uit hij heeft heldere ogen en een grote neus. In de zaal wordt gege'en. Meneer de Wit kijkt nog even rond dan stapt hij naar Henk toe, neemt z'n bord en zegt: We zullen jou voor de eerste keer maar eens persoonlijk bedienen. De Wit stapt met het bord naar de etensketel, schept het vol soep en zet he bord voor de nieuwe neer Als uit gehongerd valt Henk erop aan. Een goed soepie. daar lust ie meer van Als-ie er meer van krijgt. Maar dat valt mee. Meneer de Wit heeft er blijkbaar op gewacht, dat hij z'n bord leeg heeft tot hij de anderen heeft ingehaald. Want nauwelijks heeft Henk de laat ste lepel soep naar binnen, of me neer de Wit kondigt blijmoedig de tweede ronde aan. Heel geregeld komt telkens een jongen met z'n bord naar de ketel toe, waar meneer de Wit staat te scheppen. Komt er maar bij, Henk, voegt hij de jongen toe, als deze aar zelt. Je zal er ook nog wel een tje lusten, Wel twee, waagt Henk te zeggen. Het zo dikwijls gehoorde dronkemans- versje, waarin wordt beweerd, dat ze er wel een-twee-drie-vier-vijf lusten, schiet hem te binnen en een glimlach schuift over z'n gezicht. Dat moest- ie hier nu eens zingen! En dan met elkaarWat zou die De Wit raar staan te kijken. Henk lepelt in z'n tweede bord. Het gaat een beetje langzamer dan het eerste en nu merkt hij ook, dat er gedurende de maaltijd door geen van de jongens wordt gesproken. De knaap die tegenover hem zit, kan er ook vlug weg mee. Hij is al weer klaar, en .zit Henk nu zwijgend en somber te bekijken. Henk heeft grote lust, die knaap te vragen, of hij wat van hem aan heeft, maar hij heeft al gemerkt, dat praten niet is toegestaan. hij weet ook al, wat voor straf er op staat. Want meneer De Wit, die z'n boeit alleen maar voor de show op z'n les senaar heeft, kijkt steeds door de zaal en de eerste de beste die zijn lip pen ook maar beweegt, krijgt te ho ren: Niet praten daar als je straks van roken wilt worden uitge sloten, dan hoef je alleen maar te gaan zitten kletsen. Jij weet dat toch wel, niet Dirk? Jawel, meneer De Wit, zegt Dirk beleefd. Meneer De Wit stapt weer achter z'n lessenaar vandaan en van die ge legenheid maakt Hcnks overbuurman gebruik om hem snel toe te fluisteren: Ben je Mokummer? Henk schudt het hoofd en teleur gesteld kijkt de ander weer voor zich. Die had waarschijnlijk graag een Amsterdammer in Henks plaats ge zien. Henk trouwens ook. Aantreden voor de derde ronde. Henk heeft er al op gewacht en dadelijk schaart hij zich in de rij der genen, die, zoals meneer de Wit even later verzekert, geen bodem in hun maag hebben. Het is schijnbaar toe vallig. maar Henk ziet duidelijk aan de grijnslach van de jongen die het doet, dat een der wachtenden op z'n tenen gaat staan. Ergens anders zou Henk de knaap dadelijk een peut gegeven hebben hier doet hij of hij er niets van merkt. Maar hij belooft de valslachende, dat hij hem dit bij gelegenheid wel betaald zal zetten. Dezelfde knul probeert even later hem met het weer volle bord in de handen te tikkelen. Henk ziet maar net op tijd het uit gestoken been. Wat zou de naarling hebben gela chen, als z'n opzet was'gelukt en hij met het bord soep voor zich uit was gevallen. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 4 MAART 1953. HILVERSUM 1 402 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 850 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Orgelconcert; VPRO: 10.00 School radio; VARA: 10.20 Voor de vrcuw; 11.00 Gramofoonmuziek; 1200 Accordeon- muziek; 12.30 Land. en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoonmuziek; 12.53 Reportage; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Lichte mu ziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 „De weg omhoog", causerie; 14.15 Jeugdcon- cert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Piano recital; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gramofoonmuziek: 17.30 Gevarieerde muziek; 17.50 Regeringsuit zending: Jeugduitzending: „De brieven bus gaat open". Corresondentieclub olv. Regina Zwart; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Strijk- sextet; 1900 Discussie; 19.20 Gramofoon muziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 „De Schaduw", hoorspel; 21.35 Lich te muziek; 22.15 „Moeten de zeegaten dicht?", causerie; 22.30 Orgel, harp, viool en zang; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Gramofoon muziek; 23.45-24.00 Idem. HILVERSUM II 298 méter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgen, dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 „Tropenherinnering", hoorspel; 12.00 So praan en piano; 12.30 Land- en tuinbouw, mededelingen: 12.33 Surinaamse volks muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Omroeporkest en solist; 15.55 Gramofoon muziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Or gelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Vi ool, clavecimbel en cello; 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Ver. enigingsleven; 18.45 Avondmaalsliederen; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gramofoonmuziek; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gra mofoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gramofoonmuziek; 20.30 Lijdensoverden- king; 21.00 Londens Philharmonisch Or kest; (Circa 22.00 Internationaal Evan gelisch Commentaar); 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Avondoverdenking; 23.30-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Licht orkest; (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gramofoonmu ziek; 16.30 Idem; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.30 Causerie; 17.45 Gramofoonmuziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Zangrecital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Kamermuziek; 19.57 Pianorecital; 20.00 Hoorspel; 20.45 Gra mofoonmuziek: 21.00 Idem; 21.15 Licht orkest; 22.00 Nieuws: 22.15 Literair-mu- zikaal programma; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter. 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte mu ziek: 17.00 Nieuws; 17.15, 17.30. 18.30, 19,00 en 19.40 Gramofoonmuziek: 19.45 Nieuws; 20.05 Groot Symphonie-orkest; (Om 20.55 Pauze); 21.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramo foonmuziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 2