De meesterspion in Ankara weer opgedoken L JLAND Bijeenkomsten van Hulsterse bur Uit de jeugd van Vincent van Gogh gerij Z.Vlaanderen Zuid-Beveland Walcheren Brutale naklank van Operatie Cicero Hij eist van de Duitsers schade vergoeding voor de valse ponden Spion-caberetier De Krachtproef RADIO B' DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 MAART 1953 Diefstallen in nood- gebied Halsteren UNIEKE NIEUWIGHEID Wordt de Schoonheids commissie vergeten De Evacuatie-Post GOES MIDDELBURG Last van zenuwen? DE SITUATIE BIJ RILLAND Gedurende mijn ziekte heb ik elke kamer van t huis te Zundert teruggezien „torrid- >r° „fietsen ONTSPANNINGS GELEGENHEID EXAMENS AGENDA HEDEN MORGEN VERBETERING ZEEDIJK WALCHEREN. Het polderbestuur van Walche ren heeft in een spoedeisende bui tengewone algemene vergadering besloten tot herstel en verbetering van de zeedijk aan de Znidwate- ring van liet eiland en daarvoor een crediet verleend van 1.400.000 gulden. Daarbij werd bepaald dat te zijner tijd, ter dekking van de ze uitgaven, voor zover het rijk de kosten niet voor zijn rekening neemt, een geldlening zal worden aangegaan. VERBINDING YERSEKE- BRABANT Met ingang van heden komt er een belangrijke verbetering in de bootverbinding van Yerseke met Noord-Brabant en wordt niet meer naar Bergen op Zoom geva ren, maar naar Tholen. Van Tho- len heeft men dan een directe busverbinding met Bergen op Zoom. terwijl men van Yerseke uit een busverbinding heeft met Goes. De vertrektijden zijn als volgt: vertrek Yerseke: 8.40, 12.40 en 16.40. Vertrek Tholen: 10.30. 14.30 en 18.30. Zondagsdienst: vertrek Yerseke: 8.40 en 13.40 Vertrek Tholen: 10.30 en 16.00, BELGISCHE HULP VOOR EVACUé'S Een meisjeslyceum te Seraing heeft 'n aantal ouden van dagen die hiervoor 't meest in aanmer king komen en die thans in 't va- cantieoord ,.Bos en Ven" der Ne derlandse Handel Maatschappij te Oisterwijk als evacué's zijn on dergebracht geadopteerd. Ten be hoeve van deze mensen zal gedu rende enige maanden een bedrag naar Nederland worden over gemaakt. ACHTERSTUK VAN SCHIP GEBORGEN. De N.V. Werf Zeeland in Hans- weert heeft in combinatie met de firma A. C. Sloote in Wormer, liet achterschip van het motortank schip „Kapella" van de firma „Plouvier" in Antwerpen in goede staat geborgen. De berging ge schiedde onder zeer moeilijke om standigheden. Het motortank schip was in de stormnacht van 1 Februari j.l. in de Kruininger- polder geslagen. DUINBRAND NABIJ DOMBURG. Zondagmiddag 3 uur ontstond in de duinen tussen Domburg en Westkapelle een begin van brand. Dank zij het feit. dat verscheide ne wandelaars onmiddellijk po gingen in het werk stelden het vuur te blussen en de brandweer van Domburg zeer spoedig ter plaatse was, was men de situatie spoedig meester en ging slechts een klein gedeelte duinterrein in vlammen op. „CONCORDIA" ORGANI SEERT BONDSCONCOURS De Harmonie Concordia te Nieuw-Borgvliet, die dit jaar haar zilveren bestaansfeest viert, heeft van de R.K. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen ip het bisdom Breda opdracht gekregen, het bondsconcours 1953 te orga niseren in Bergen op Zoom. Het concours zal gehouden worden op 28 Juni en 5 Juli in de tuin van Thalia en bij ongunstig weer in de grote zaal van de sociëteit. Oosterhouters gearresteerd FN OOK de Rijkspolitie in Halsteren zijn Zondagmiddag vijf inwoners van Oosterhout opgehaald en in Hal steren ingesloten. De mannén worden verdacht van diefstallen in het nood- gebied tussen Vogelenzang en Tholen. Zij hebben hier gewerkt en men heeft ernstige redenen voor de verdenking, dat zij zich van de dijken en uit de vernielde huizen, diverse goederen hebben toegeëigend. Heikant Origineel idee van burgemeester Truffino Durgcmecster B. A. Th. M. Truffino van Hulst heeft een splinternieuw idee gelanceerd. Als zijn plan wordt verwezenlijkt, zal Hulst een primeur voor het hele land hebben, een novi teit die menige grote gemeente de ves tingstad Hulst zal benijden. De plannen er voor verkeren nog in een beginstadium en de burge meester had er zelfs nog niet met de wethouders over gesproken, zó kers vers is het denkbeeld. In de raadsver gadering kwam de burgemeester er mee te voorschijn. Toen de begroting werd behandeld, vertelde dhr. Truf fino nJ.. dat hij van plan was een .Representatiefonds" op te doen rich ten. Dit fonds zou dan nodig zijn voor het organiseren van bijeenkomsten, b.v. in de Burgerzaal van het Stad huis, waar de gehele burgerij boven 19 jaar zou worden uitgenodigd. In deze vergaderingen van alle Hulsterse volwassenen zal gesproken worden over de gemeente, het werk van de raad, bepaalde toestanden in Hulst en er zullen uiteenzettingen worden gege ven over de wijze, waarop de gemeen te reilt en zeilt. NOG DIT JAAR Lloewel het natuurlijk geenszins de bedoeling is. aan deze bijeenkom sten debatten te verbinden, zuilen de Hulstenaren wel de kans krijgen met de burgemeester de wethouders en de raadsleden over allerlei zaken te spreken. Deze vergaderingen zullen dus meer het karakter van een zoge naamde „hearing" krijgen. Het is 's burgemeesters plan, het idee zo spoedig mogelijk verder te ontwikkelen, zodat er nog dit jaar een Sas van Gent VINGER TUSSEN WEEFGETOUW Onze dorpsgenoot A. d'H. had het ongeluk bij z'n werkzaamhe den in een tapijtfabriek te Kapel- lebrug met een vinger tussen een weefgetouw te geraken. Gevreesd wordt dat hij dit lichaamsdeel zal moeten missen. begin kan worden gemaakt. Uiter aard is het speciaal iets voor de win termaanden. Tegen dat het najaar aankomt, kan de burgerij van Hulst dus wel op een uitnodiging rekenen. Onzerzijds zouden we er aan toe wil len voegen, dat dit originele initia tief waard is door de Hulstenaren met een grote opkomst gewaardeerd te worden! (Advertenties) E.H.B.O. HOUDT JAAR VERGADERING. De afdeling Sas van Gent van de Nat. Kath. Bond voor E.H.B.O. hield weer haar jaarvergadering. De penningmeester wijst in zijn jaarverslag op de financiëele moei lijkheden van de afdeling. Het aantal vaste verbandposten hetwelk thans 4 bedraagt dient hoog nodig te worden uitgebreid. Vooral in het z.g. Witte Dorp moet spoedig een ver- bandpost komen. Dank zij de goede opbrengst der pleisteractie en sub sidie van enkele fabrieken, is even wel reed enig materiaal aangekocht, o.a. een skelet, hetwelk voor het doel matig geven van een cursus practisch onontbeerlijk is. Daar deze aanschaf fing echter een zware aderlating voor de plaatselijke kas betekende, is een begrotingstekort van f 240.ont staan. Dit tekort zal evenwel worden ondervangen, wanneer het gemeente bestuur de toegezegde subsidie over 1952 kan uitkeren. Als leden van de kascontrolecom missie worden benoemd de dames L. Fermont, en N. van de Winckele en de heer A. Sarneel. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren W. van Nieuwkerk en J. Bockstael worden bij acclama tie respectievelijk als secretaris en penningmeester herkozen, terwijl mej. J. Brion de functie van materiaal- commissaresse zal vervullen in de vacature, welke is ontstaan door het aftreden van Mevr. Vervaet-Dierickx. Tijdens de rondvraag wordt de aan dacht van het bestuur verzocht voor de moeilijkheden welke zich voor doen, wanneer de E.H.B.O. plotseling naar andere plaats hulp moet bieden, zoals laatst bij de watersnood het geval was. Om in de financiële noden van de afdeling te voorzien, "wordt voorge steld het aantal donateurs hetwelk thans slechts 4 bedraagt te trach ten uit te breiden. Besloten wordt, dat na het examen een kleine com missie gevormd zal worden, welke in samenwerking met het bestuur een donateursactie zal ontketenen. Zij die nu reeds donateur willen worden, kunnen zich melden bij de penningmeester, de heer J. Bockstael, Noordstraat te Sas van Gent. Bij voldoende deelname zal ook getracht worden, deze zomer zo mo gelijk in samenwerking met de plaat selijke zwemclub een cursus reddend zwemmen te organiseren, terwijl ook zal worden nagegaan, of eventueel voor personen van 12 tot 17 jaar een jeugd-E.H.B.O. kan worden opgericht. 1 Een circulaire van G. S. ED. Staten van Zeeland zonden aan de colleges van B. en W. vol gend schrijven: „Uit een door ons van de provin ciale Zeeuwse Schoonheidscommissie ontvangen tussentijds verslag betref fende haar werkzaamheden en uit een daarop ontvangen schrijven, in houdende enige beschouwingen om trent het verhandelde in de algeme ne najaarsvergadering dier commis sie moesten wij opmaken, dat tot nu toe, vooral in bepaalde delen der provincie, het aantal adviezen, dat aan de commissie is gevraagd, te wensen overlaat, terwijl in de betrok ken gemeente toch bouwwerken ver rezen, die hun stempel op het aan zien dier gemeenten drukken. In verband hiermede dringen wij er voor zoveel nodig nogmaals bij U op aan te besluiten in elk geval voor die objecten die het uiterlijk aanzien der gemeente kunnen raken, advies aan de Schoonheidscommissie te vra gen. De noodzakelijkheid om dit te doen is naar onze overtuiging her haaldelijk gebleken. Wij doen dit thans met te meer vertrouwen, omdat wij aan het boven staande kunnen toevoegen, dat, voor zover ons gebleken is, in de gevallen, waarin de commissie tot nu toe ad viezen uitbracht, dit tot volle tevre denheid der belanghebbenden is ge schied, terwijl de werkwijze der com missie tot algemene voldoening stem de. Interessant initiatief U)E KAMER van Koophandel te Mid- delburg heeft onder de naam „De Evacuatiepost". het eerste nummer van een mededelingenblad uitgegeven, geheel ten gerieve van haar geëva cueerde leden. Dank zij de medewer king van verschillende hoofden van dienst, werd reeds het eerste nummer een belangrijke informatie-bron voor de gedupeerden. „Ondanks alle ondervonden ellende en schade, heet het in het voorwoord, zullen we allen tezamen weer moeten trachten orde op de zaken te stellen. Met andere woorden, we moeten voor uit! De hand aan de ploeg, het hoofd omhoog!" Zes pagina's van het blad zijn ge vuld met adressen van geëvacueerde zakenmensen. „De Evacuatie-Post" zal op ongeregelde tijden verschijnen, zo lang het nodig is. EEN KLOK VAN DE MIDZA B. en W. schrijven de raad: De voormalige Midza-combinatie ter plaatse heeft gemeend 'n nog aanwe zig batig saldo te moeten bestemmen voor de aankoop van een grote elec- trische dubbelzijdige buitenklok, wel ke zal worden geplaatst op de abri aan de Koepoort. Genoemde combi natie nu is voornemens deze klok ten geschenke aan de gemeente aan te bieden, waarbij de aansluitkosten, ca. 140.alsmede, de kosten van on derhoud voor rekening van de ge meente dienen te worden genomen. Wij geven uw vergadering in over weging om dit ongetwijfeld nuttige ge schenk te aanvaarden, alsmede voor de kosten van aansluiting een bedrag beschikbaar te stellen, groot f 140.—. terwijl wij U eveneens verzoeken ons on te dragen de dank van Uw verga dering aan de geefster over te bren gen." ONTSPANNINGSAVOND P.Z.E.M. De personeelsvereniging der Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij bood aan de personeels leden van zusterbedrijven, die in het kader van de hulpverlening op Wal cheren en de Bevelanden medewerken aan de wederopbouw van de electri- citeitsvoorziening in de overstroomde gebieden, een ontspanningsavond aan. die werd gehouden in de koffiekamer van het P.Z.E.M.-gebouw. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer C. van Hoek. werd de film van de kabeliegging door de Westerschel- de vertoond. Daarna werd, onder lei ding van de heer B. de Jonge, een cabaretprogramma afgewerkt, dat al ler bijval oogstte. In zijn sluitings woord noemde de directeur der P.Z. E.M.. ir. T. Michielsen. de hulpver lening die thans aan het bedrijf ge schiedt. een unicum in 4e geschiede nis der electriciteitsbedrijven. Hij sprak zijn grote dank uit aan de gas ten. die van buiten Zeeland aan de ze hulpactie deelnemen en uitte zijn grote waardering en bewondering voor de enthousiaste wijze waarop de werkzaamheden onder vaak zeer moeilijke omstandigheden in water en modder worden verricht. Advertentie) M ij n h a r d t's Zenuwtabletfen helpen U er overheen 662-oo Nooddijk je opgegeven ZATERDAGMIDDAG zijn verscheidene gaten gesla gen in het nooddijkje bij de Kor te Vierdeweg te Rilland. Dit stuk nooddijk is opgegeven. Getracht zal worden van de zeedijk via de schaapskooi naar de lange vierde weg een nieu we nooddijk te leggen. |_|ET DOSSIER over het spionnagegeval Cicero schijnt nog niet afgelopen te zijn. Cicero, de kampioen-spion van de tweede wereldoorlog, is plotse ling weer opgedoken in het Duitse consulaat te Ankara. Hij kwam om niets meer of minder dan om schadevergoeding te vragen voor het feit, dat de nazi-regering hem bedrogen had. Wie zich de film „Operatie Cicero" herin- nert, weet dat Cicero fantastische bedragen van de nazi's toucheerde voor het leveren van foto-copieën van geheime stukken uit de Britse ambassade in de Turkse hoofdstad. Te laat bemerkte Cicero, dat de zogenaamde ponden sterling en dollars vals waren. Cicero's enige vergissing bU de meestelyke uitvoering van een aantal geraffineerde trucs was, dat hU verzuimde de Ju daspenningen op hun echtheid te controleren. Liet was Cicero werkelijk ernst met zijn eis tot schadevergoeding. Toen hij zich tijdens de oorlog voor het eerst bij de Duitse ambassadeur in Ankara, Freiherr von Papen meldde, bood hij fotocopieën van uiterst be langwekkende geheime Britse docu menten ten verkoop aan. Voor elke fotocopie verlangde Cicero een bedrag van 15000 pond sterling. Von Papen wist niet, of zijn rege ring wel zoveel geid voor een enkele fotocopie over had. Daarom infor meerde hij eerst in Berlijn. Tot zijn verbazing werd de som niet alleen direct goedgekeurd, maar ook prompt per extra koeriersvliegtuig naar Ankara overgebracht. Bij deze eerste transactie bleef het niet. Niet minder dan 130.000 pond heeft Cicero in totaal voor zijn spionnagewerk in de Duitse ambassade op gestreken. Dit vermogen betekende echter niets voor de nazi-regering, want de bankbiljetten warenvals. Ze wa ren echter zo nauwkeurig nagemaakt, dat von Papen nooit aan de echtheid heeft getwijfeld. Zelfs bankiers in Constantinopel hielden de biljetten voor echt. SS-VALSE MUNTERS. Maar algemeeen bekend is, hield de Gestapo er in het concentratie kamp Buchenwald een valse mun terswerkplaats op na. Er was een uitstekend ingerichte drukkerij on dergebracht, waar de SS drukkers, graveurs en andere grafische vaklui dwong tot het vervaardigen van vals buitenlands geld. Enorme stapels val se dollar- en pondenbiljetten werden hier vervaardigd. Daar Cicero geen Brits staatsbur ger was, konden de Engelsen hem tijdens, noch na de oorlog, te pakken krijgen. Weliswaar liet de film hem oversteken naar Zuid-Amerika, waar hij de valsheid der biljetten ontdek te, maar in feite is Cicero na de oor log ondergedoken, waarschijnlijk in Turkije. Met valse bankbiljetten had hij immers onmogelijk opnieuw de overtocht kunnen financieren en bo vendien zouden de politie-autoritei- ten de man wel voor lange jaren heb ben geincasseerd. Naar men meldt heeft de ex-spion zich in de jaren na de oorlog 'als ca- VON PAPEN ..geslepen diplomaat.. baretzanger door het leven geslagen. Totdat er weer een Duits consulaat in Ankara werd gevestigd. Toen kon hij op z'n minst proberen, om althans een gedeelte der valse bankbiljetten in goede munt om te zetten. Per slot van zaken had hij immers goede, on vervalste waar geleverd? Cicero zal het geld echter niet krijgen. Intussen is hij trouwens om de een of andere reden door de Turkse politie achter slot en grendel gezet. Sindsdien is Ci cero spoorloos verdwenen. Of hij nog eens ooit op zal duiken? Of zouden de Britten hem toch nog eens ooit in handen krijgen? •Uitvoerige bespreking zie „Dag blad De Stem", 7 Febr. 1953. Advertentie) U VOLGT mijn blik tot aan de plek, waar gij moogt rusten onder zodendek, te midden van het wijd en glooiend land met allerhande vruchten rijk beplant, dat vroeg het jublend leeuwriklied met schat van klanken-peerlen overgiet. Hier is 't, dat in de ruimte, de Natuur, herdenkt van u, haar zoon, 't geboorte-uur, die 't eerst aan haar uw hoogste liefde schonkt, dan, stervend aan haar boezem nederzonkt; Vaar heb ik u mijn zustergroet gebracht, tot aan uw groeve; Broeder, Sluimer zacht. E. H. DU QUESNE- VAN GOGH Advertentie) 7° beschrijft de zuster van de thans zo beroemde schilder in haar werkje „Herinneringen aan haar broe der", de stille plek op het kerkhof van Auvers-sur-Oise, waar de 37-ja- rige zwerver na zijn veel-bewogen le ven eindelijk de rust vond. Het moeten gelukkige jaren ge weest zijn in de oude pastorie van Zundert. De kinderen groeiden op tusse,n de korenakkers, de hei en de mastbossen in de gevoelvolle sfeer der ouderlijke woning, waarvan de bekoring hen hun leven lang bijbleef. Vooral Vincent en Theo, hoewel ze vier jaar in leeftijd verschilden, maar van kind af sterk aan elkaar gehecht waren, moeten samen wel veel ge wandeld en gezworven hebben langs de oevers der kronkelende Grote Beek, de Aa of Weerijs, die maar een paar minuten gaans achter hun tuin door de beemden stroomt. En de Zun- dertse eigenaardige „tuintjes", de smalle voetpaden met hagen omzoomd zijn hun stellig lief geweest, daar ze thans nog voor elke vreemdeling een ongewone attractie blijken te zijn. Moge Zunderts uitbreidingsplan die schone aloude Cingel-van-'t-dorp toch intact laten! „NET ALS IN ZUNDERT" TNe jeugd der beide broers moet vol poëzie van 't Brabantse buiten leven geweest zijn. Met onuitspreke lijk heimwee bleven ze later, toen ze al lang in de vreemde waren, verlan gen naar 't ouderlijke huis in 't Bra bantse heidorpje. Als Vincent in 't ziekenhuis te Ar ies verpleegd wordt en zijn trouwe broer komt hem bezoeken, dan vlijt deze z'n hoofd naast hem op 't kussen en Vincent fluistert dan „net als in Zundert". Als de grote schilder in ijlende koortsen zich neerlegt komt Zundert hem voor de geest en hij schrijft la ter in Brief 573 in 't Frans: „Gedu rende mijn ziekte heb ik elke kamer van 't huis te Zundert teruggezien, elk voetpad, elke plant in de tuin, het uitzicht rondom, de velden, de buren, het kerkhof, de kerk, onze moestuin achter, tot zelfs het eksternest in de hoge accacia op het kerkhof." Zoals de verdreven Joden aan de oevers der Euphraat verzuchtten naar Jeruzalem, zo moet deze man naar Zundert, Zundert verlangd heb ben. Onuitwisbaar bleven de eerste jeugdindrukken. Tot z'n 14e a 15e jaar heeft hij daar gewoond, toen vertrok hij naar een Protestantse kostschool in Zevenbergen, maar keerde natuur lijk geregeld terug. Hij schrijft aan z'n broer, „er zal altijd iets van de Brabantse akkers en hei in ons blij ven." In het dorp was z'n vader algemeen geacht en bemind, ook onder de ka tholieken. 27 FEBR. Hm 8 MAART Geopend ren -IO-IJ en 19.30-22 uur. Zondag 8 Maart uitsluitend 12-18 uur ZO ZAG MEN HEM Qmstreeks 1923 heeft mr Benno Stokvis nasporingen gedaan, o.a. in Zundert over de schilder en veel mensen ondervraagd. De meesten die over Vincent getuigden, zijn gestor ven, maar de thans levende Zunderte- naars kennen hen nog. Hier volgen enkele getuigenissen: Oud-burgemeester Louis van de Wael vertelde, dat Vincent niet zo speels was als andere jongens van zijn leeftijd, maar veel las in aller hande boeken. Charles van Ginneken, de stichter der bekende kwekerij Wilhelmina, te Zundert, vertelde, dat Vincent een voudig gekleed ging, rood haar had, en dat z'n gezicht vol sproeten stond, maar dat hij onder z'n makkers zich stil en bescheiden gedroeg. Jan Franken, de vader van de oud- gemeente-opzichter van Zundert, ver telde, dat Vincent vaak op de tim mermanswerkplaats kwam en gaarne knutselde en zelfs toen al tekende en kleurde. De weduwe de Bie-van Aalst, oud ste dochter van de kweker A. v. Aalst vertelde, dat haar vader een kruide nierswinkel had op de Markt en dat de familie van Gogh daar geregeld haar inkopen deed. De kinderen uit beide gezinnen speelden samen onder de linden op het schoolplein. Dominéé van Gogh bracht soms geld in de win kel, opdat Moeder van Aalst eetwaren zou uitdelen aan sommige arme Roomse gezinnen. De gebroeders Honcoop, ouderlin gen, kwamen dikwijls bij van Gogh. Op een keer bracht Honcoop eens Vincent van Tilburg naar Zundert. Van Breda af moesten ze lopen. Vin cent had een groot pak bij zich. Toen Honcoop aanbood dat te dragen, zei Vincent „Dank u, Ieder moet zijn eigen pakje dragen!" Van de thans levende Zunderte- naars weet alleen de 96-jarige oud koster Hoppenbrouwers nog 't een en ander over zijn schoolkameraad te vertellen. HUISWEG-STENEN GEBRUIKT F\e pastorie waar Vincent geboren werd, is plm. 1890 afgebroken. Maar het volk van Zundert weet u te zeggen, dat de afbraak gekocht en gebruikt werd, toen in de Katerstraat de heer Rombouts zijn café „Het Wa pen van Zundert" ging bouwen. Voor de binnenmuren is nog materiaal van Vincents huis gebruikt. En zelfs zou den binnendeuren en deurstijlen, daar aanwezig, misschien nog wel eens be keken zijn door de kleurgevoelige ogen van deze grote kunstenaar van palet en penseel. H. K. Voor de evacué's van Nieuw Vossemeer TEDERE Dii .;dagavond 7 uur zal één der lokalen van de Blauwe Zaal te Steenbergen beschikbaar zijn voor de evacué's van Nieuw-Vosmeer. Op die avonden wordt de gelegenheid gebo den te kaarten, biljarten, lezen enz. Tegen een geringe vergoeding zullen ook boeken ter lezing aan geëvacu- eerden worden uitgeleend. Op deze avonden zal voorlichting worden ge geven omtrent de stand van zaken in de gemeente. Maatregelen zullen worden toegelicht. Schriftelijk gestel de vragen zullen de volgende Dins dagavond zo mogelijk beantwoord worden. MEDISCH ANALYSTE Te Utrecht slaagde mej. V. van Waes uit Westdorpe voor het examen medisch analyste, le gedeelte. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg De schone in het bos Daarna: Je kunt niet aan alles denken! GOES. Grand 20 uur: Griin ist die Heide HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: De zoon van Ali Baba. MIDDELBURG. Electro 10 en 21.15 u.: Een banneling van de eilanden. OOSTBURG. Ledel 20 uur: Limelight. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Jong, knap en rijk. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: De zoon van de kalief. VLISSINGEN. Alhambra :9 en 21 u.: Grün ist die Heide. Luxor 20 uur: Zorg (Jat je er bij komt! ANTWERPEN. Kon. Ned Schouwburg De schone in het bos. Daarna: Je kunt niet aan alles denken. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De Zigeunerbaron. MOERBEKE. Cinema Modern: Revue door Ned. en Belgische douane voor de getroffenen van cfe watersnood. SAS VAN GENT. Olympiatheater 20 uur: Wegpiraat no. 1. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Rodeo in vlammen. door Nico J. P. Smiiii 16) Dan loopt de directeur even de ka mer heen en weer om zelf de deur open te doen als er wordt geklopt. Henk zit met z'n rug naar de deur, maar hij hoort de directeur zacht zeggen: U komt Henk Veder ha len? Mooi. Ik moet vanmiddag weg. Ik denk niet. dat ik nog terugkom, en dan tot Henk: Je kunt met meneer meegaan, die zal je naar de dokter brengen. Langs de directeur loopt Henk naar de deur Wat verrot is en kapot, is voor de dokter, schiet hem het hoorn blazerssignaal in gedachten. Dat hij nu opeens aan die oude tambour- maitre moet denken die vent met z'n bitterncus. die altijd alle moge lijke hoornblaassignalen -ong... Zonder wat te zeggen is hij de di recteur voorbijgelopen, maar als hij door de half-donkere gang achter de vriendelijke administrateur aanloopt, voelt hij het als een fout. dat hij de directeur geen plezierige middag heeft toegewenst. Nog voor Henk bij de dokter een lepel in de mond heeft en een A moet zeggen, terwijl deze hem achter in de keel kijkt, heeft de directeur het ge bouw al verlaten op weg naar de studievriend, die plotseling uit Indo nesië is overgekomen en die wel heel wat zal hebben te verteken IHWI ZESDE HOOFDSTUK. LIENK IS HELEMAAL goedgekeurd. De dokter is dik tevreden en praat erover, dat hij een stevige body heeft. Doe maar flink mee, als er aan sport wordt gedaan da's goed voor je, zegt de man in z'n witte jas. Je kan echt merken, dat het die dokter voor geen cent 'nteresseert, wat z'n patiënten in de vrije maat schappij hebben uitgekuurd. Hij keurt daarmee basta. Nu staat-ie in het geheel witgeschilderde vertrek z'n handen te wassen al babbelend met de jongen, die zijn kleren weer wil aanschieten. Maar nu merkt de dok ter, dat er iets niet helemaal in orde is. Wacht eens even, knaap ben jij nog niet in het bad geweest? Henk wee» van geen bad af. Dacht ik al. Een ogenblikje. Ze hangen hier van telefoneren aan elkaar, denkt Henk, als de dokter naar het toestel loopt en v-aagt of die nieuwe iongen niet in het »ad moet VergetenNou. mooie boel Kom hem meteen maar halen Ja, hij is goed. Henk verwacht, dat de vriendelijke meneer weer binnen zal komen, maar nu is ei een ander, die hem komt af halen - een doodgewone man ze ker een appasser, die hij halfgekleed volgt en met wie hij naar de bad kamer gaat. Zo'n bad is wel lekker, maar Henk heeft toch liever een dou che. En het gekke is, dat zelfs die badkamerdeur op slot gaat. Verdraaid alsof hij het in z'n hoofd zal ha len in z'n nakie de vlucht te nemen. Daar zal hij een andere kans voor afwachten. Het bad is lekker lauw en je zou er haast toe komen, te gaan zingen als die deur aan de buitenkant maar niet op slot was. Je timmert maar even op de deur, als je klaar bent, heeft de op pas gezegd. Daar liggen de kleren, die je aanmoet. Je maakt maar een beetje voort. Henk weet niet, dat z'n oppas hem ook in de badkamer kan zien dat er een kijkgat in de deur is. Hij is helemaal niet van plan zich te haasten. Lekker lui ligt hij in het lauwe water. In de hoogte ziet hij een raam, dal van dik glas is voorzien. Zelfs al zou hij er naar toe kunnen vliegen, dan zou het nog heel wat moeite kosten erdoor te komen. Het zou anders wel wat zijn: in plaats van drie maanden, de eerste dag er al weer lit Dat hal hij gisteren ook niet ge dacht, dat hij om deze tijd in een bad zou zitten in een bad van een ob servatiehuis. Wat zouden ze aan hem nu te ob serveren hebben observeren was toch zoiets als waarnemen.... Hoe kwam hij eigenlijk aan die wijsheid? Henk poedelt eens wat met het wa ter Die dokter was ook al niet kwaad Ms ze die deuren niet tel kens op slot deden, zou het misschien nog wel meevallen. Hij moest mee doen, als er aan sport werd gedaan. Dat had die vent natuurlijk gezegd om hem te treiterenJa, ze zou den hier aam sport doen. Schoenen zou hij mogen flikken drie maanden lang. Als hij elke dag twee paar deed nee, hij zou er mis schien wel tien moeten doen nou ja, tien paar danals hij elke dag tien paar deed, dan zou hij er hier laat eens kijkenzo'n kleine dui zend moeten reparerenDuizend schoenenwat een berg! Zou Harry Duintjer hier ook zit ten....? Die was er door z" vader ingeluisd. Zo veel had hij er wel van begrepen, toen ze in de kroeg het geval bespraken.... Ze wisten niet, dat hij er nog bij zat dat hij alles hoorde. Die avond was hij stilletjes naar boven gewipt hij had net gedaan, of hij van de hele rommel niks had gehoord. De schele had doodbedaard gezegd, dat Veder eigenlijk die jongen ertoe had aangezet. Nou, die schele mocht blij zijn, dat z'n vader dat niet had gehoord. Dan zou hij hem toen zeker nog niet eens hebben ingeschonken. En Arie, die vent met de Adamsappel, had verzekerd, dat z'n vader nog wel eens last kon krijgen, als die Harr> ging praten Hé! Schiet je een beetje op, daarbinnen? Hij heeft zeker z'n vrije middag, denkt Henk. Maar hij neemt toch een lik groene zeep en begint zich met de ruwe borstel die in het bad drijft stevig te boenen. Hij is zich net aan het. oefenen in het onder water blij ven en komt snakkend naar lucht met wijd-open mond weer boven, als hij de oppas naast het bad ziet staan. Ik dacht, dat je niet meer boven zou komen, zegt die waarder id. Ik zwem drie minuten onder water, zegt Henk. Kom er dan hou maar eens uit, is het antwoord. De man geeft hem een grote, ruwe handdoek, waarmede hij zich in een wip afdroogt. Hij kijkt om naar z'n kleren, op hetzelfde ogenblik, dat de ander zijn goed inspecteert. Wat doet u nou? vraagt hij nieuwsgierig. Daar heb je niks mee te ma ken, zegt de oppas, Hier, dit trek je aan die kleren worden voor je bewaard. Een boevenpak, denkt Henk hardop. Maar zo erg is het niet. Het zijn afgekeurde soldatenlederen, die de jongens in de inrichting dragen. Schoon en heel. De werkbroek, die hij aankrijgt, ziet er warempel nog nieuw en stevig uit het boezeroen is wel niet op zijn maat gemaakt, maar het zit toch vrij behoorlijk en de schoenen zijn stevige werkschoe nen. Nou gaan we eerst je bullen maar eens opbergen, zei de oppasser Dat bad maak je schoon zodra we terugkomen. Dat is je eerste opdracht denk eraan, dat je alles wat je wordt opgedragen, behoorlijk doet. (Wordt vervolgd) DINSDAG 3 MAART 1953. HIVERSUM I. 402 m. 7.10 Gramo- foonmuziek; 7.50 Dagopening: 8 Nieuws 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9 Mor genwijding; 9.15 Omroepkoor en orgel 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Water- standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 1 Voor de kleuters; 11 Voor de zieken; 11.30 I Pianorecital; 12 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gra mofoonmuziek; 14 Zeg eens. Amerika 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; I 15 Gramofoonmuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel; 17.45 Voor de jeugd; 18 Nieuws; 18.15 Pianomuziek; j 18.30 R.V.U.D, van der Meulen: ,,Ara- i bië: Verleden"; 19 Paris vous parle: 19 05 Fanfare-orkest; 19.25 Reportage: 19.35 Gi- I taarmuziek; 20 Nieuws; 20.05 Gevarieerd 1 programma: 21.15 Lichte Gramofoonmu- foonmuziek; 21.35 „Moet je horen"; 21.50 Dansmuziek; 22.30 Mededelingen; 22.35 Gramofoonmuz.; 22.45 Buitenlands over zicht; 23 Nieuws; 23.15 New York Cal ling; 23.20-24 Gramofoonmuziek. HILVERSM II, 298 m. 7 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnas- tiek; 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender; 8 Nws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek 9 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoon muziek: 9 45 „Lichtbaken", causerie; 10 Voor de kleuters; 10.15 Blaaskwmtet e'"1 solisten; 10.45 Omroeporkest; 11 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 Angelus; 12.03 Metropole Orkest en solist; (12 30- 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Katho liek nieuws; 13.20 Actualiteiten: 13.25 Amusementsmuziek; 14 Zang en piano 14.25 Promenade Orkest en solist; 15 Schoolradio; 15.30 „Ben je zestig?" 16 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzending: Drs. B. van Eldik: ,,De economische gevolgen van de souvereiniteitsoverdracht"; 18 Ham mondorgelspel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Actualiteiten; 19 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 „Uit het Boek der Boeken", causerie 19.30 Gramofoonmuziek, (20.05-20.10 „De gewone man zegt er 't zijne van); 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Viool en piano; 22 Orkest en solisten; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23 Nieuws; 23.15-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m. 11.45 Vlaamse lie deren; 12 Gramofoonmuziek; 12.30 Weer berichten; 12.34 Gramofoonmuziek; 13 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 34 Schoolradio; 15.30 Orgel en zang; 16 Gra mofoonmuziek; 16-30 Crgel en zang; 17 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Uitzending voor de U.N.O.; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.50 Boekbespreking; 18 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Gra mofoonmuziek: 19.50 S> ndicale kroniek: 20 Kamerorkest en soliste; 20.50 Gramofoon muziek; 21.15 Ethnische muziek; 22 Nws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte mu ziek; 13 Nieuws; 13.10 en 14 Gramofoon muziek; 14.30 Orgelspel; 15 Gramofoon muziek; 16 Lichte muziek; 17 Nieuws 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Gitaar, fluit en piano; 18.30 Koorzang; 19 Gra mofoonmuziek: 19.35 Idem; 19.45 Nieuws; 70 Omroenorkes^ en solitsen: 21 Gramo foonmuziek; 22 N'euws; 22.10 Omroep orkest ©n solisten; 22.50 N.euws. hQh 'T'oen pas g, -«n pen i i Het don schreven,

de Stem | 1953 | | pagina 2