Militaire loodsen gevuld met kleding en schoeisel N.V. JAN HENDRIKX'S Bij geloof als lente en winter vechten Moeder van missionaris kreeg in 1951 laatste brief DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 Er valt nog wel twee maanden te sorteren Dames en lieren uit alle windstreken steken de handen uit de mouwen Pater Ullings uit Budel stierf in China 's Zomers op 't land 's Winters breien Ma MARKTEN Voor een prima KARPET naar Complete Meubileerinrichting BOSCHSTRAAT 1-3 BREDA ^Grote keuze, lage prijzen i>ooooo<x>o<xxx>oooooooooo<>o<x><x>ooo<x>oooo< ,,'n KLEINTJE" overtreft vaak de stoutste verwachtingen Voor elk doel J-JET BESTE BEWIJS van de Europese samenwerking en van het meeleven met onze, kleine, zwaar getroffen natie, is te vinden in Rucphen. Vijf grote loodsen van het militaire kamp doen er dienst als magazijn, waarin de kleding en het schoeisel, de dekens en lakens worden opgeslagen, nadat zij keurig zijn verpakt in grote cartonnen do zen door dames en heren, afkomstig uit alle windstreken van West- Brabant. De burgemeesters van de noodgebieden zullen straks, als het water weg is en het normale leven een beetje op gang komt, voor wat kleding en schoeisel aangaat, waarachtig niet mogen mopperen. Zij zullen hun gemeentenaren kunnen onthalen op waardevolle goederen, die werke lijk een belnagrijke bijdrage zullen leveren tot leniging van de nood. LJET IS GOED te vertellen, dat er nog lang geen eind komt aan de stroom kleding en schoeisel. Vrij dagmorgen reden er weer Amerika nen uit Fontainebleau Rucphen bin nen. Zij brachten opnieuw zeventien grote vrachtwagens materialen, ge schonken door de bevolking van Pa rijs en omgeving. De auto's werden voor een magazijn geplaatst en leeg gemaakt. Over enkele dagen zullen de spullen naar de sorteerloodsen verhuizen en daar worden uitgezocht door de tientallen dames en heren. SORTEREN V/RIJDAG WAS de beurt aan de da- mes van het Katholiek Vrouwen gilde en van de Vereniging van Nederlandse Huisvrouwen uit Breda voor het sorteren van de goederen. Met een grote bus waren de vijftig dames naar het kamp gereden. Zij werkten onder leiding van de ver enigingsvoorzitsters en onder het al toeziende oog van Zuster Koppelaar, een vrouwelenk lid van de gemeen teraad van de Baroniestad. De dames hadden het uitstekend naar de zin. Zij moesten flink werken, maar zij genoten toch ook van de thee en de koffie ,die in een rijkelijke hoeveel heid wordt geschonken. De Bredase dames hadden hun dag. Zij zullen vandaag vervangen worden door "verse troepen". Want ook de Roosendaalse, Ettense, Sint Wille- brordse, Leurse, Oosterhoulse en Dongense dames laten zich niet on dersneeuwen. Zij trekken eveneens naar Rucphen en vinden daar een prettig gestemde l)eer Kloone uit Bre da, die de leiding van 'de totale werk zaamheden op zich heeft genomen. Het sorteren van de goederen is al lerminst eenvoudig. Er wordt enige kennis voor vereist en daarom schui len er ook specialisten onder de da mes. Enkele grote firma's uit Breda hebben een lid van het personeel af gestaan voor het centraal magazijn- werk. Schoenspecialisten zijn er al even zeer. De heren Broeders en van Ber- kel zjjn op dit gebied geen onbeken den. „Er zit prima kwaliteit-kleding bij" vertelde de heer Kloone, die echter ook opmerkte, dat er enkele wagens CR IS HIER overstelpend veel binnengekomen", vertelde Zuster Koppelaar. ..Het is on gelofelijk. Het zal nog maanden duren voordat alles netjes is ge sorteerd, in dozen is gedaan en van maten is voorzien. Ik geloof, dat. als er dagelijks dertig tot veertig dames komen werken er zeker nog twee maanden gearbeid zal moeten worden". Dit is wel het beste bewijs hoe veel er binnenkomt. arriveerden met minder bruikbare en in het geheel niet bruikbare stoffen. Over het algemeen genomen gaat het echter. De verzameling draagt een inter nationaal karakter. Er zijn vele pa ren Franse schoenen, er is Deens ma teriaal en er zijn zelfs Engelse cos- tuums bij. Het is alles bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, die dankbaar de dames en heren zul len gedenken, die onvermoeid wer ken om het hen zo goed mogelijk naar de zin te maken. Er heerst toch werkelijk een prach tige stemming! Oost-Rozebeke, Kortemaand pr korte maandeke zal dit jaar weeral 28 dagen tellen, 't Mot zeven schone dagen hebben zeggen de folkloristen. Sympathieke mensen die folkloristen! Ze menen 't goed. In '36 moest de genie 't ijs in de Schelde met dynamiet doen springen, want alle schepen lagen zodanig vastgevro- zen, dat ze nie bibberen konden van de kou. In 1940, in Februari, gaf het de strengste winter, die de weerkun digen, in de leste honderd jaar had den waargenomen. Om kort te gaan: in Februari vechten winter en lente op leven en dood. Er wordt over Februari in Vlaan deren dan ook veul gezieverd. „Is Februari zachte", zeggen wij ier, „de lengte brengt vorst bij nachte"Ligt de wind in Fe bruari stil, dan komt hij zeker in April"Maakt Februari 'n brugge sterk en straf, Maart die breekt ze weder af." En 't is sjuust omdat ge Februari vast hebt als 'n paling bij z'nne stert, dat ze hier, in die maand zo bijgelo vig doen. In de Kempen roepen nog maskes en jongens, alvorens slapen te gaan, 's avonds deur 't donkere veld: „Red, red, brengt raad, raad", om in de droom het beeld van hun toeko mende bruidegom of bruid te zien. Of hun dat gelukt? Menige boerengast is, in zijnen droom, wakker gelikt deur 'nnen koeienkop. En. nog was 'm nie genezen van z'n bijgeloof. In 't Waasland, ge kent datte: bij Sint Anneke waar ge zulke lekkere pannekoeken kunt eten, daar zouden de oude peekes nooit in Februari zijn slapen gaan, zonder aan de achter deur 'nne stoel te zetten, om er de maand Maart, die ging komen, op te laten rusten. Zot oprecht-zot, maar 't ies de waarheid, 's Morgens bij 't op staan, maakten zij 'n kruis met wij water en zegden: „Elk 'n goeden dag. Wellekom Maart, en dat ge mij niet weg en zeert, als 't God belieft, Meert. Dan zet ik u weer 'nne stoel om op te rusten." VY/eet ge, waarom Februari voor al onze jonge mannen van zo grote betekenis was? 'Nnen ouwen boer heeft mij dat 'nne keer uiteen ge daan. Omdat vroeger, voor de dienst plicht was ingevoerd, de loting plaats had. Ge hadt ze dan moeten zien zwaaien met hoed en frak vol papie ren rozen en met 'n diepe „snee in hunnen neus" van de „druppels" die er langs rolden, want ze gingen in alle bidkapellekes 'n kerske aanste ken. Het goede of het slechte nummer. Er hing heel wat vanaf voor de jonge boeren. Sommige namen 'n postduif mee naar de loting. Ze deden het 'n briefje aan de poot met het goede of slechte nummer. En zo waren de huisgenoten gauw gewaarschuwd.... lang voor de loteling zelf thuis kwam. Want, die bleef, of-ie er in of er uit was, met al z'n vrienden tot 's nachts langs de weg. En, wat doet men al met om 'n goed nummer te trekken? Er werd natuurlijk veel gebeden bij alle heiligen. Da kan natuurlijk nooit kwaad, maar, zoals ik u zegde: 't werd bij tijen oprecht zot. Ze begaven zich 's nachts voor de loting, naar de be graafplaats, namen er 'n bietje aarde van het laatst gedolven graf. Die aar de, in 'n zakje genaaid, hielden ze in de linkerhand, swens dat de rechter 't nummer trok. Muntstukken met 'n gaatje er in (en die hadt ge in de lo- tingstijd niet veel), of centen met 'n kruisk"e er in gegrift en ook vlier blaren brachten geluk aan bij de lo ting. Maar, dan hadt ge de gezichten motten zien, as ze 'n slecht nummer trokken. Dan gooien ze mekaar met de muntstukskes en de vlierblaren naar de kop. En, ge hadt overal van die flierfluiters die daar profijt van trok ken. Want, tegen de dagen van de lo ting, waren er muntstukskes met kruiskes en zakskes vlierblaren te koop van marskramers, die er mee langs de deuren trokken. Schoenen en nog eens schoenen. De dames mevr. van Meer (links) van de Prins Alexanderlaan 17 en mej, Corrie van Meer van de Ginneken- straat 55B uit Breda maken zich in Rucphen verdienstelijk. Op de ach tergrond de heren helpers. Het zijn links Louis van der Meulen uit Sneek met een collega en rechts de heer Broeders uit Breda. /"AP HET MISSIEHUIS van Scheut is bericht ontvangen, dat pater H. Ullings uit Budel op 43-jarige leeftijd in het ziekenhuis van de „veiligheidspolitie" te Tientsin in China is overleden. Sedert 1951 had zijn familie niets meer van hem gehoord. Op Palm zondag 1951 schreef hij de laatste brief, die zijn moeder ontving en die bijna 1000 woorden lang was geschreven op een stukje papier van 13 bij 17 c.m. Op 31 Januari kwam hij te Tientsin aan, waarschijnlijk om op transport te worden gesteld. Zijn lichamelijke toestand was echter der mate slecht, dat hij in het ziekenhuis van de veiligheidspolitie werd opgenomen, waar hij op het feest van Maria Lichtmis overleed. TN 1939 werd hij met zijn Belgische confrater O. de Vreese benoemd voor de prefectuur Chihfeng (provin cie Jehol), welke aan de inlandse geestelijkheid is toevertrouwd. In '47 overrompelden de communisten de ze provincie. Terwijl hun confraters van het bisdom werden verbannen, konden hij en pater De Vreese ach terblijven, tezamen met een derde, die wegens de ondergane folteringen de terugreis toen niet kon aanvaar den. Zij waren daar als enige Euro peanen in een uitgestrekt gebied, be trekkelijk ver van elkander geschei den, Wegens deze eenzaamheid en wegens de strenge controle, welke op hun correspondentie werd uitge oefend, is slechts weinig nieuws doorgekomen over de omstandighe den, waarin zij gedurende deze jaren hebben geleefd. Slechts nu en dan konden zij een briefje naar Peking smokkelen of kwam daar een be trouwbaar Christen iets over hun toe stand vertellen. Zo was het ook mo gelijk aan pater Ullings de medicij nen te bezorgen, welke hij voor zijn ziekte (hij leed vooral aan asthma) absoluut nodig had. Beide missiona rissen werden voor een volksgerecht gedaagd en daar tot een zware geld-, boete veroordeeld. Niet in staat om deze te voldoen werden hun pastorie, kerk en al hun eigendommen afgeno men. Pater Ullings woonde daarna aanvankelijk in bij Christenen. Hij voorzag in zijn eigen onderhoud door 's zomers op het land te werken en 's winters kousen te breien, waarvoor men hem uit Peking een machientje had kunnen opzenden. DE BUURMAN Tn zijn laatste brief aan zijn moeder schrijft hij o.a„ dat hij in een hut je woonde, dat tegen het huis van een heiden was aangebouwd; deze had opdracht om alles over te dragen wat er bij pater Ullings omging. Toch zag deze kans om nu en dan nog de H. Mis te gaan lezen: „Ik doe dan mijn deur niet op slot, zodat de buurman in de waan is, dat ik in mijn hutje ben". „De Christenen in 't dorp allen pas bekeerd die nog mee willen doen", zo schrijft hij, „zijn als een oase in de woestijnEr zijn ook verscheidene families, die we niet meer kunnen opnemen in de vertrou welijke kring van praktizerenden, omdat de ondervinding geleerd heeft voorzichtig te zijn". Dikwijls oefenden de communisten druk op hem uit om 't land te ver laten, maar steeds weigerde hij en beriep zich op de officiële gods dienstvrijheid en de „onmogelijkheid om ergens anders nog werk te vin den". Sedert een jaar had men te Pe king niets meer van hem of over hem vernomen. Men meende daaruit te moeten besluiten, dat hij gearresteerd was. Men vreesde het ergste voor zijn gezondheid, omdat hij nu geen medicijnen meer kon ontvangen. Op 31 Januari kwam hij te Tientsin aan tezamen met de confrater, die vijf jaar tevoren niet had kunnen ver trekken. De dag na zijn dood liet de veiligheidspolitie aan de in Tientsin nog aanwezige missionarissen weten, dat hij zo spoedig mogelijk moest worden begraven op het priesterkerk hof van Tientsin. Er werd een gereed gemaakte grafkelder ter beschikking gesteld. De politie bleef er bij, totdat het graf was gesloten. De loteling, die 's morgens 't eerst 'n vrouw ontmoette, voelde zich al ge hangen. Dat was 'n slecht teken. Maar onlmoette hij 't eerst 'n man.... dat bracht zeker geluk. Ge ziet: de vrou wen waren toen veul minder in tel as de mannen, 't Kan veranderen zou de Vlaamse Uilenspiegel zeggen. Ongeduldige en nieuwsgierige ver loofden, staken op de lotingsdag kaar sen aan. As de vlam nie bibberde was dat 'n goe teken. Maar begon de vlam te dansen, dan verwachtten zij 't ergste. Maar, weet ge. wie de lotings dag altijd met vreugde tegemoet za gen? Dat waren de stammenee-hou- ders. Die trokken dan altijd de beste nummers. Want de slechte nummers zochten troost in de kan, en de goede vierden hun geluk „Er in" of „Er uit". Ze keerden dan dansend en zingend en springend terug naar de boerderij, waar de maskes ze lachend, of schreiend opwachtten en waar moe der ze naar bed hielp. aar 't is niet al lotings-zotheid, waaraan men in Vlaanderen in Februari denkt. Men herdenkt er ook de geliefde namen. Daar hebt ge, in de eerste plaats, A. Hans, die in Fe bruari geboren werd. Hans heeft 't Vlaamse volk zowat honderd romans en novellen geschonken, 'n paar hon derd kleinere romans en 700 kinder boeken. Ze zijn er hier fier op, om dat heel die productie wortelt in de Vlaamse grond. Hij heeft ons het be wustzijn van ons rechten als Vlamink terug gebracht met pen en stem. En, als ge hem hoorde sprekengij Oilanders zoudt zeggen: de hele zaal hing aan zijn lippen. En dan vergeten we ook niet Mau- rits Sabbe, de verteller uit Brugge, de geleerde en geschiedschrijver. Laat Februari dan koud zijn, wij, Vlamin gen, dragen hun 'n warm herte toe. SUSKE VAN TESTELT GOES, 20 Febr, Spruiten 15—53, Gr. savoyekool 20—23. Rode kool 8, Uien (steK) 3.50—10, Prei 52, Peen 14, Kroten 12, Witlof 56-57, Knolselderij 12, alles rn gul dens per 100 kg.; selderij 15 per bos: Knolselderij 3—7.50 per stuk. 's-HERTOGENBOSCH. 21 Febr Op de pluimveemarkt van heden werden aan gevoerd circa 17.200 stuks. Kippen van 2.002.20 per kilo levend getWicht, Tamme konijnen f 1.902.00 per kilo 1. gew,, tamme konijnen f 4.007.00 per stuk; wilde konijnen f 2.402.60 p. st. Kippen matige handel met lagere prij zen. Tamme konijnen trager handel, prijzen iets minder. Weinig aanvoer van wilde konijnen, ganzen en eender.. -+- Ten kantore van het Gas bedrijf te GOES wordt ge vraagd 'n tijdelijke mannelijke kantoorbediende ter vervanging van iemand die binnenkort zijn militaire dienstplicht moet gaan ver vullen. Leeft, niet ben. 20 jr. Liefst in het bezit van di ploma boekhouden. Salaris volgens de daarvoor gelden de regeling. Uitvoerige sollicitaties aan het adres van de directeur van het Gasbedrijf, vóór 28 Febr. '53. Persoonlijk bezoek alleen na oproep. 913-0 xxkxxxx^<x>oooo<xxxxx><cxxxx>o<xx>ooo<x>ooooc WILT U EEN VAK LEREN en hebt U interesse voor het kruideniersvak...? Tracht dan geplaatst te worden in een bedrijf waar U dit vak goed geleerd wordt en de mo gelijkheid bestaat op te klimmen tot filiaalchef. SIMON DE WIT N.V. kan in haar filialen te Den Haag en Rotterdam ENIGE FLINKE JONGEMANNEN, van 1825 jaar plaatsen. Vakkennis geen vereiste. Schriftelijke solli citaties te richten aan SIMON DE WIT N.V. Personeelsafd. Postbus 2 te Zaandam. 982-oo Voor direct gevraagd: BREISTERS, LIIVKSTERS, MAASSTERS, LEERMEISJES voor Kousenfabriek Aanmelden: A. LYBEERT-CHRISTIAENS, Roskamstr. 34-36, ST. JANSTEEN. Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder 0.90, iedere regel meer 10 ct. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend. 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor een regel. Natylox nieuw middel in poe- dervorm tegen ratten en mui zen. Onschad. voor mens en dier. Result, verbluffend. Per doos f 0.90. Drogisterij Huis man, Oostburg-Sluis. Aparte dames voorjaarssnitten in zwart calfs kanariegeel en olifantgrijs. Z'iet etalage. Schoenhandel P. J. van Hal, Oostburg. 215 PERSONEEL GEVR. Deftig meisje gevraagd voor huiswerk, boven 20 j., aanb. alle dagen van 2-5 uur. Hog Kaart 15, Brasschaet bij Antwerpen. ^000000000<xx>C>00000000000<X>00000<X>0000 schnjftT' K° DierikX' ErasmusstraaL Oostburg, „Hoe groot het succes van 'n Kleintje" „wel is. werd mij onlangs du de fik Ik „bood een plaUebuiskachel en een was- „machme te koop aan. De krfnt rook "drukinkt6 toén" Sp?ken ro* "aar de f,aiuKinKt, toen er al kopers on af i™,., °mdat toevallig niet ttufs^aV „hebben deze klanten zelfs nog 2 uu, „i" de resen staan wachten „Overigens behoeft men „iet ban» i„ „zijn. dat het wachten bil 8 „Ik wil er alleen maar rn-" h g?' 's ..dat een „Kleintje" direft bewuzen ■opleveren". ct succ« kan •opleveren'. g n „KLEINTJE" IN HET DAGBLAD DE STEM OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Personeel gevraaga. Kwekerij M. H. Dekker, Langewielesin- gel 38, Middelburg. TE KOOP AANGEB. 5 zwingmolens met as te koop 3 PK., electr. motor, vulkachel tje, kinderbad, 3-,pits petro leumstel. J. de Jonghe, Kerk- dreef, Heikan.t 682 TE HUUR AANGEB. 70 roeden boomgaard met fruit 70 r. rogge, 140 r. legland te huur. Te bevr. bij B. Franken- D'Hondt, Kaadstraatje 9 Schuddebeurs. 679 Nylonkousen alle merken voor radig. Laat ladders door ons machinaal en onzichtbaar op halen. L. Rodts, Marlet Tel. 341 Oostburg. 213 Voor het a.s. voorjaar nebben we weer palen, punt<Jraad, Ursusdraad enz. Aardappelkiem bakken. J. Meyer, Schoondijke. Vastentijd koektijd. Proeft eens van onze Peijnenburg's koek „Sprintertje". W. Ris- seerw, Zuidzandsestr. 9. Eerst naar Corsetterie Ouwen- dijk, dan om uw voorjaarscos- tuumpje. 208 H.H. Landbouwers. De be roemde Nordsten Ceres zaai- machines zijn weer binnen. Alle maten. Eggen, contivalto- ren, wiedmachines, 4-wielige eenmansbedienring e.a. Lendb. mach. Diverse gebruikte ma- chines. J, Meyer, Schoondijke. 'n Verzorgd uiterlijk vraagt 'n passende bril. U vindt hem bij Ouwendijk, Opticien, Tel. 128, Oostburg. Wij hebben een prachtsortering wasmachines en wringers. Komt u eens kijken. W. de Schrijver, Markt, Oostburg HUIZEN Nieuwbouwhuizen in alle prij zen vanaf f 11.000. Vrije vesti ging. Inl. makelaars v. d. Berg Co., Breda. Te koop zakenpand met vrij herenhuis, groot 3.15 are, op uitstekende stand te Roosen daal. Direct aanv. Te bevr. Brugstr. 81a, Roosendaal. HANDEL Opruiming tegen spotprijs: plattebuiskachel en 2 keuken kachels. Ko Dierickx, Oost burg. Bulldog interlock, munt uit tn prijs en kwaliteit, eenmaal ge probeerd en u zal het blijven cfragen. Fa. Hoogesteger, Markt Oostburg. 206 Plegings. vert. Voor binnen- en buitenwerk f 3.25 per kg. W. de Schrijver, Markt Oostburg. DIVERSEN Verguning of verlof A te koop gevraagd. Brieven onder no. 681, Dagblad De Stem, bijknt. Hulst. Ik leef de K.L zegt vader, want al heb ik nauwelijks de tijd om de krant te lezen, voor de K.I. néém ik de tfjd; voor het wekelijks Journaal en de foto's, die uit de pagina's springen, zó levend; voor de sportpagina van Jan Cottaar; voor de fotoreportages uit alle landen en gemaakt door de beste fotografen ter wereld. En dan niet te vergeten de humorpagina's Moeder leest de K.L om de korte verhalen van Neder lands beste vertellers, het altijd weer boeiende vervolg verhaal. Als je de K.I. leest, blijf je bij, want alle mogelijke onderwerpen worden er op een pakkende manier behandeld en geïllustreerd met prachtige foto's, die de tekst verduidelijken. En dan nog elke week een breipatroon met beschrijving Ieder van de kinderen zegtWij lezen de K.I. om het spannende kinderverhaal met leuke prentjes, om de puzzles en om de vele foto's te kflken. Alleen daarvoor heb je al uren nodig En nü nogals KLAP op de vuurpijl: Een grote voorjaarsprijsvraag van de Katholieke Illustratie, die 20 Maart begint, met 75.000 gulden aan prijzen. 1 luxe auto FORD ZEPHYR, 5 veertiendaagse ROME- reizen, 5 tiendaagse LOURDES-reizen, 2 PHILIPS- radiotoestellen, 2 HUSQVARNA - Naaimachines, 2 HOOVER-wasmachines, 5 PHOENIX-rijwielen, enz. enz., in totaal meer dan 10.000 prijzen ter waarde van 75.000 gulden! Voor iedere abonné, ook voor de nieuwe! Dit is een kans, zoals U van Uw leven niet meer krijgt! Grijp haar! Abonneer U op de Katholieke Illustratie, nü, direct Bovendien ontvangt elke nieuwe abonné gratis het interessante speciale Watersnood-album van de Katho lieke Illustratie - 48 pagina's onvergetelijke foto's. De Katholieke Illustratie is het oudste en het beste geïllustreerde weekblad van Nederland. Een stevige roeiboot liefst met platte bodem en riemen, door iemand die door de waters nood is getroffen en geregeld naar de boerderij moet varen Tijdelijk adres: Noordhaven 21, Zevenbergen 9230

de Stem | 1953 | | pagina 3