Land VAL DA tD W alcheren Zuid-Beveland Z.-VLA AN DEREN STAD< Verjaarsvisite bij prinsesje HET ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER SCHOONDIJKE Burgemeester Manders van Zundert kreeg een brief.. Wp'blAOOP 'Gimema PUINHOOP op de terreinen van fa. van Dordt te Bergen op Zoom AKKERTJES De Krachtproef RADIO 2 2 MIDDELBURG AXEL HULST Aardbeienmiddag in Kapelle op 27 Februari a.s. DE veilingsvereniging „Kapelle-Bie- zelinge en Omgeving" en de af deling Kapelle en Omgeving van de N.F.O. hopen op 27 Februari a.s. in hotel „De Zwaan" een aardbeienmid dag te organiseren. Zware eis tegen roekeloos chauffeur Bewijs van medeleven uit de U.S.A. Tien dollar voor slachtoffers van de watersnood HOESTPR1KKEL, KUCHEN <f)Dan SLUM-OPLOSSEND Dan e De watervoorziening van Noord-Beveland Kreeften zwommen in de olie Exportorders moesten worden geannuleerd Bedrijf ligt voor groot deel stil zenuwpijn,kiespijn AGENDA HEDEN MORGEN Nico J. P. Smith WEER SLACHTOFFER GEVONDEN Na 2 weken onophoudelijk speu ren en dreggen is thans ook het stoffelijk verschot van mej. A. de Smit, afkomstig uit Lamswaarde, omgekomen bij de dijkdoorbraak te Du:venhoek, gevonden. Thans zijn alle slachtoffers uit Hontenisse geborgen en ter aarde besteld. BESPROEIïNG VANUIT DE LUCHT Van Eeeks Luchtvaartbedrijf te Meliszand (Z.-H.) heeft het plan opgevat te Schoondijke een lan dingsterrein in gebruik te nemen voor een vliegtuig waaruit be sproeiing van landbouwgewassen in en rond de gemeente Schoon dijke zal kunnen plaats vinden. Het terrein is gelegen in de na bijheid van de hofstede van L. C. C. Cammaert. Het verzoek van het Luchtvaart bedrijf aan de minister van Water staat tot ingebruikneming van het bedoelde terrein werd door de burgemeester gunstig geadviseerd. KATH. ONDERWIJZERS OFFEREN Door het Dag. Bestuur van het Katholieke Onderwijzersverbond en de Besturen van de aangeslo ten 5 Diocesane Bonden is aan al le Katholieke onderwijzers en on derwijzeressen in Nederland voor gesteld om 2j/2 pet. van het maandsalaris over Februari te storten voor het Rampenfonds. BOSTON ADOPTEERT BROUWERSHAVEN Op initiatief van een daar woonachtige Nederlander dr. W. S. Frederik Is in Boston een comité gesticht tot hulpverlening aan onze getroffen gebieden. Dit comité heeft nu besloten Brou wershaven te adopteren. Nu Amsterdam zich tot taak heeft gesteld Schouwen en Dui- veland in zijn herstel en weder opbouw te helpen zal de hoofd stedelijke met de Bostonse adop tie worden gecoördineerd. MOTORSCHIP AAN DE GROND Het Nederlandse motorschip Ta mo uit Rotterdam is in de nacht van Zaterdag op Zondag bij het Zuiderhoofd van Westkapelle aan de grond gevaren. Het was op weg van Antwerpen naar Bremen. De sleepboot Maas en het bergings vaartuig Bruinvis hebben de Ta mo vlot gebracht en naar Vlissin- gen gesleept. Daar zal een bodem onderzoek worden ingesteld. Het schip had een lek opgelopen. BOOTDIENSTEN VANUIT YERSEKE In tegenstelling met een eerder gelanceerd bericht vernamen wil, dat uit Yerseke nog dagelijks met een mosselkotter 2 vaarten naar Bergen op Zoom worden gemaakt, n.L om 8.45 en 14 uur. Vanuit Bergen op Zoom vertrekt men 11 en 17 uur. Bovendien vaart men uit Yerseke 3 maal per dag naar Gorishoek op Tholen. GUNSTIGE REGELING VOOR MIDDENSTAND Te Zierikzee heeft Dr. Groene- velt-Meyer aan de middenstand medegedeeld, dat hij de regering zal voorstellen om alle midden standers, die moeten evacueren en dus brodeloos worden, 80 pet. uit te keren van hun Inkomen over 1952. Ook de winkeliers, die nog in de geëvacueerde plaatsen moe ten blijven zullen in deze regeling vallen, maar op de genoemde 80 pet. wordt dan In mindering ge bracht, hetgeen zij nog verdienen. DE INLAAGDIJK IN DE REIGERSBERGERPOLER De laatste dagen ls hard ge werkt aan het leggen van de in- laagdijk in de Reigersbergerpol der bij Rilland, ter blokkering van het grote gat in de zeedijk. Van de Bath-polder uit is thans 700 me ter dijk gelegd, zodat 1100 meter overblijft. Men is nu ook van de andere kant af begonnen wat eerst op heel veel moeilijkheden stuitte. Loopt alles mee, dan kan men de ze week met de inlaagdijk gereed komen. Zaterdag bracht de Commissa ris van de Koningin een bezoek aan de werken en onderhield zich langdurig met de dijkgraaf, Ir. Kakebeke. Advertentie) BIJ KEELPIJN PASTI LLES "DE°ZACHTE VALDAMILD pech met de schoolbouw De vele dagen met vorst en daar naast de tijdsomstandighrjien hebben de bouw van de nieuwe kath. school sterk gestagneerd. Er is geen sprake meer van. dat men met Pasen klaar komt. De opening zal nu niet eerder dan in September kunnen geschieden. Heinkenszund aanrijding autobus Op het Clara's pad te Heinkenszand ter hoogte van de Ohr. School vond een vrij ernstige aanrijding plaats tus sen een autobus van de lijndienst BorsseleGoes en een vrachtauto van de fa. B. te Heinkenszand. Door het geen voorrang verlenen van de vracht auto werd de bus genoodzaakt zodanig naar rechts uit te wijken, dat dit voer tuig tegen een boom opreed. Aan de bus werd vrij veel materiële schade aangericht, zodat het voertuig moest worden weggesleept. De bus passagiers kwamen met de schrik vrij; het verkeer werd gedurende 3 kwar tier omgelegd. Yerseke de inzameling van goederen De inzameling van goederen is stop- gzet. Op 500 adressen zijn er goederen ingezameld. Er moesten nog 200 adres sen worden afgewerkt maar daar er reeds voldoende was ontvangen heeft men de inzameling stopgezet. Indien het later nog nodig mocht blijken hoopt men deze adressen nog te be zoeken. Een vijftigtal getroffenen heeft men reeds uit de ingezamelde goederen kunnen helpen. weer huizenbouw Het voorstel tot bouw van huizen is in de raadsvergadering aangeno men. Er komen 2 dienstwoningen aan de Glacisweg en er worden nog twee huizen particulier gebouwd. B. en W. werden gemachtigd plannen te doen ontwerpen voor de bouw van woning wetwoningen en middenstandswoBin- gen. Voorlopig gaat het hier om de bouw van 8 middenstandshuizen aan het Janseniusplein en 3040 woning wetwoningen aan de Glacisweg en/of in het plan Noord-Oost. Stoppeldijk Heropvoering. De plaatselijke to neelgroep gaf een ontspanningsavond voor de alhier gelegerde militairen uit Oldenbroek. Ook de inwoners waren welkom bij deze heropvoering waar van de baten ten goede zouden ko men aan het Nationaal Rampenfonds. Kornet Verkerk dankte de spelers voor het gebodene en bood bloemen aan. De opbrengst was f 101.86. Boschkapelle pastoor tesselaar gaat vooruit Pastoor Tesselaar. die vorige week te Wassenaar werd geopereerd, maak te het aanvankelijk slecht. Gisteren avond berichtte men ons evenwel, dat zijn toestand belangrijk is verbeterd. Krabbendijke jaarvergadering fabrieksarbeiders De plaatselijke afdeling van de R. K. Fabrieksarbeidersbond ,,St. Willi- brordus", hield haar jaarvergadering die matig werd bezocht. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren A. de Maat en E. Giele. werden herkozen tot resp. voorzitter en secretaris. De heer Joh. de Roos werd benoemd tot penning meester. Tot bode werd gekozen de heer Alb. de Maat. Onder de aanwezigen werd nog een taart verloot, die gewonnen werd door de heer P. Jansen. Vogelwaarde gemeente krabbendijke De Burgemeester van Krabbendijke maakt bekend, dat toegang tot en doorgang door deze gemeente hetzij met, hetzij zonder motor-voertuigen, uitsluitend mogelijk is met een door hem verleende vergunning. Deze ver gunning moet schriftelijk worden aangevraagd. het water in de stoppeldijkpolder. Grote gedeelten van de Stoppel dijkpolder, waarin de dorpen Bosch kapelle en Stoppeldijk zijn gelegen, zijn tengevolge van het uitvallen van het stoomgemaal onder water gelo pen. De toesatnd was op verschillen de punten zodanig, dat enkele hui zen door het water werden bedreigd, Reeds moest hier en daar worden overgegaan tot het opzakken van de ingekuilde aardappelen. Thans zal in deze noodtoestand weldra verbete ring komen. Op Kampen zijn drie pompen gearriveerd met een geza menlijke capaciteit, gelijk aan die van het uitgevallen stoomgemaal. Binnen enkele dagen hoopt men deze pompinstallatie in werking te brengen. mflitaiken vertrokken Met uitzondering van een dertig tal Belgen zijn thans alle militairen die in deze gemeente ingekwartierd waren, weer naar hun legerplaats vertrokken. Gedurende twee weken zijn deze soldaten werkzaam geweest aan het herstel van de dijken, een taak, waarvan zij zich op een voor treffelijke manier gekweten hebben. Zeker past hun hiervoor een harte lijk woord van dank. Bij het mooie werk, dat hier verricht werd, valt het dubbel te betreuren, dat één van de militairen, Maarten Blok, uit Vier- polders, bij een ongeluk het leven verloor. Alle soldaten genoten bij hun kwartiergevers een goede verzorging en zij gedroegen zich van hun kant ook allen zeer correct. Benoemd. Tot ambtenaar ter se cretarie van Vogelwaarde werd be noemd de heer E. de Theije te Stop peldijk. Biervliet Aanrijding. Met een snelheid, waarop Coppi jaloers zou zijn, botste de leerling van de H.B.S.. P. v. d. B., met zijn rijwiel op dhr. P.B.. die de aanrijding met kon voorkomen. Het rijwiel van P. v. d. B. was totaal ver nield. Op deze bijeenkomst zal aandacht j worden geschonken aan de belangen van de aardbeien in deze omgeving, j De heer W. H. Kemmers van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen zal spreken over „De afzet van aardbeien voor verse consumptie en verwerking" en de heer A. Schalk van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Kesteren over „De teelt van aard beien voor verse consumptie". De rijkstuinbouwconsulent Ir. W. van Soest hoopt hierna de samenvat ting en conclusies te geven. Bovendien zal vertoond worden de nieuwe kleurenfilm: „Oogst en afzet van aardbeien". Het comité van voorbereiding waar van de heer P. J. J. Dekker te We- meldingen voorzitter is en de heer A. van Oosten te Kapelle secretaris, zegt in de toelichting op deze bijeen- koifrst dat in verschillende delen van het land betere aardbeien worden ge teeld dan in Kapelle en omgeving. Deze worden in doosjes aangevoerd en zijn daardoor meer geschikt voor consumptie en diepvriezen. De be doeling is nu om na te gaan welke kansen de teelt van consumptie aard beiden in deze omgeving biedt en wat er in dit opzicht kan worden ge daan. TEN JAAR GEVANGENISSTRAF met aftrek voorarrest en waarvan drie maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, alsmede 3 jaar intrekking van het rijbewijs. Zo luidde voor de rechtbank te Middelburg de eis tegen de 59-jarige aannemer B. I. C. uit Oostburg, die op 13 December 1.1. op de weg IJzendijke-Schoondijke een auto-ongeluk had veroorzaakt, waarbij een dode en twee zwaar-gewonden te betreuren vielen, en dit terwijl hij volgens de tenlastelegging onder invloed verkeerde van het gebruik van alcohol houdende drank. ■"PER zitting gaf deze verdachte toe, dat hij het ongeluk inderdaad had veroorzaakt. Hij was naar zijn mening echter helemaal niet dron ken. Het ongeluk gebeurde even na dat het donker was geworden. Toen hij in de morgen van de bewuste dag over de weg IJzendijke-Schoondijke was gekomen had hij gezien dat er op verschillende plaatsen aan de ene zijde van de weg in de oude tram baan diepe karresporen in de modder stonden, en toen hij 's avonds naar huis terugkeerde hield hij opzettelijk iets naar links aan om deze karre sporen te ontwijken Op een. gegeven moment, toen hij links van de weg zat. zag hij vlak voor zich een wa- Advertentie) gen op hem afkomen. Hij had deze wagen niet zien naderen en ook geen koplichten ervan gezien. Hij pro beerde nog naar rechts uit te wijken. Na de aanrijding had hij .van een boer in de omgeving een glas cognac gekregen om van de schrik te beko men. Het was wel mogelijk, zo zeide verdachte, dat hij gedurende de loop van die dag 7 borrels had gedronken, maar dat gebeurde wel meer en daar ondervond hij nooit last van. Wel voelde hij zich gedurende de laatste ti.id voor het ongeluk niet erg goed en had hij weinig eetlust, misschien dat het ongeluk daardoor was veroor zaakt. Uit hoofde van zijn beroep moest hij dikwijls een borrel mee drinken. De raadsman van verdachte, mr. Roelse uit Amsterdam, vroeg in een uitvoerig pleidooi vrijspraak van dat gedeelte van de telastelegging waarin wordt gezegd dat verdachte tijdens het plegen van het feit dronken was. Pleiter vroeg onmiddellijke invrij heidstelling van verdachte, dfe reeds sedert half December in voorarrest verblijft. De Officier van Justitie achtte ver dachte echter wel schuldig aan het hem tenlaste gelegde en kwam daar om tot bovenvermelde eis. Uitspraak 6 Maart a.s. Geëvacueerde kinderen van de eilanden Scbouwen-Duiveland en Goere#- Overflakkee, die zijn ondergebracht in Baarn en Soest, waren gaston op paleis Soestdijk, waar zij in de filmzaal een voorstelling met de poppen kast bijwoonden. In de pauze werden de kinderen onthaald op lekkernijen welke door de Koningin en de Prinsessen werden uitgereikt. Prinses Ma rijke, de jarige, laat zich een glas limonade goed smaken. Zierikzee Advertentie) middenstand nog opstandig Een groot deel van de middenstan ders is nog steeds opstandig. Zo werd in een vrijdag gehouden bijeenkomst besloten het gemeente-bestuur te dag vaarden. wegens de toegepaste eva- cuatie-dwang, <jie zij onrechtmatig achten. Of men er echter goed aan doet de zaak zo op de spits te drijven, wordt door sommigen betwijfeld. J^ORTGENE mag nog niet bewoond worden, vooral omdat men er niet over voldoende water beschikt, daar alle regenbakken onbruikbaar zijn. Wel wordt er per tankwagen aangevoerd, maar dit is slechts een geringe hoeveelheid. De wnd. burge meester, de heer Bom, heeft nu een bespreking gehad met Ir. Stoel, di recteur der Waterleidingmij. Zuid- Beveland te Goes, welk onderhoud een verblijdend resultaat had. Ir. Stoel heeft nl. toegezegd door de Zandkreek een flexible buis te laten leggen, zodra hij daarvoor de 1 loodbekleding heeft gekregen. Deze buis zal dan te Körtgene uitmonden in een door de gemeente te plaatsen betonnen reservoir, waar dan het drinkwater gehaald kan worden, Over 14 dagen hoopt men met een en ander gereed te zijn. QP DE TERREINEN van de fa. van Dordt, bij de Kop van 't L* Hoofd, is men aan het opruimen. Het water heeft hier ver schrikkelijk huis gehouden. Als er een bom van 1000 kilo geval len was, had de schade onmogelijk groter kunnen zijn. Alle ge bouwtjes op één houten opstand na, zijn weggeslagen en het be drijf ligt voorlopig stil. De kreeften, die men heeft kunnen red den, doen een verwoede poging om in het leven te blijven. En dikwijls tevergeefs. Het kreerften- en oesterpark van de fa. van Dordt vormt samen met de fabriek aan de N.Z. Haven een be langrijk exportbedrijf. Meer dan een millioen oesters worden er per jaar jaar omgezet. De mossel-parkeer plaatsen leveren aan de fabriek de „grondstof" voor gewilde exportpro ducten. Mosselen in olijfolie is een lekker nij, die Nederland amper kent. Maar de Zweden en ook de Amerikanen zijn er verzot op, zo goed als de in woners van de Congo verliefd zijn op mosselen, die met schelp en al wor den ingemaakt. Behalve oesters placht de fa. van Dordt belangrijke hoeveelheden van deze producten te exporteren. Het bedrijf geeft aan 80 mensen werk. Door de vernielingen aan het oester- en kreeftenpark heeft men twee derde van het personeel naar huis moeten sturen. Orders, voor Enge land, Frankrijk, Zweden en de Congo moesten worden geannuleerd. DE SCHADE Ute schade aan gebouwen en techni- sche apparatuur weegt het zwaarst. Met 80.000 gulden is die niet goed te maken. De verzendput voor de oesters heeft zware averij gekre gen, de kistenmakerij, de kuiperij en een opslagplaats voor materialen zijn met de grond gelijk gemaakt. Zo goed als de directiekeet en het kan toortje. De overdekte parken voor kreeften en mosselen bieden even eens een trieste aanblik. Toen het water de terreinen be sprong. zaten er een 40.000 oesters in de put. Men heeft ze alle kunnen wegdoen. De kreeften hebben het le ven er af gebracht, maar ze zijn in troebel water gekomen dat kunnen ze nu juist niet hebben. Dagelijks moeten er dode exem plaren worden opgevist.... „Iedere kilo is twaalf gulden", zegt de heer van Dordt. Het ergste is, dat er olie van een nabije tank in het kreeften park is gekomen. Als je de beesten op hun kop duwt, komen er veel kleurige vlekken op het water. De olie loopt eruit. Op de eerste plaats is dat slecht voor hun gezondheid, maar al blijven ze leven: men kan hotelgasten bezwaarlijk kreeften voorzetten, die naar petroleum sma ken. Voor de directie is het nog een vraag, of de olie-smaak er af zal gaan, als de beesten een paar weken ouder zijn. HERSTEL... N/Iet wat van de laatste oogst was opgeslagen, had het bedrijf nog twee maanden kunnen werken. „Maar goed", zegt de directiehet heeft geen zin te peinzen over wat had kunnen zijn. De schade moet worden hersteld, opdat we voor het komende seizoen weer gereed zijn. De verzendput voor oesters is het belangrijkste zorgenkind. Als die niet in orde gemaakt wordt, kan men niet draaien. Ook de rest echter van het bedrijf wil men zo spoedig mogelijk in dé heropbouw betrekken. Momen teel is men nog slechts aan het op ruimen, wat niemand verwonderen zal ,die hier de puinhoop gezien heeft. Het bedrijf van de fa. van Dordt is een karakteristiek Bergs bedrijf. Het bepaalt met veel andere dingen het uiterlijk van Bergen op Zoom als Schelpestad. Daarom temeer mogen we hopen, dat de gevolgen van de watervloed voor het oester- en kreef tenpark spoedig geëlimineerd zullen zijn. ^jit ohio in de Verenigde Staten van Noord-Amerika ontving Bur gemeester Manders van de Zundert dezer dagen een brief, welke op tref fende wijze aantoont, hoezeer overal wordt medegeleefd met de ramp, die ons vaderland heeft getroffen. Dit schrijven uit het land van Un cle Sam luidt vertaald als volgt: 3101 Barber Court Cleveland 13 Ohio. Aan: de Burgemeester van de gemeente ZUNDERT. Edelachtbare Heer, Destijds, in 1944, behoorde ik tot de eerste geallieerde troepen die Zun dert binnentrokken. De korte tijd. toen in Uw gemeente doorgebracht, is voor mij ongeveer het enige contact dat ik met het Nederlandse volk heb gehad. Uw bevolking maakte op mij een prachtige indruk en ik vond het erg jammer, dat ons onderdeel uit Nederland weg moest om op te rukken naar Duitsland. Gisteren heb ik U 10 dollar gestuurd door overschrijving op een internatio nale bank. Dit geld zag ik gaarne be steed aan slachtoffers van de water ramp Ik weet niet, of Zundert recht streeks getroffen is, maar gebruik het geld in ieder geval, waar dit het meest gewenst is. De enige nacht die wij In Zundert waren, werden wij ingekwartierd aan de rand van Uw gemeente. Een vrien delijke boer bracht ons stro en vroeg ons, of wij in huis een kop koffie of thee kwamen drinken. Hij en zijn vrouw waren van middelbare leeftijd en zij hadden twee jonge dochters van ongeveer 14 of 15 j. Deze mensen zijn misschien de oorzaak, dat ik met zoveel plezier aan Zundert terugdenk. Wellicht is het mogelijk te achterha- Advertentie) Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze sma kelijke tabletten werken onfeilbaar, ook'bij U. Koop een pak bij Uw apo theker of drogist en zorg er voor al tijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één zo practisoh. En onopvallend in te némen zonder water of wat ook. len wie ik bedoel; misschien hebben zij het geld wel nodig. Met hartelijke groeten, QUENTIN L. SCBIRCH. Namens de ingezetenen van Zundert zal de Burgemeester deze oud-strijder hartelijk danken voor deze sympa thieke geste. Omdat Zundert zelf ge spaard is gebleven van de grote el lende der ramp, zal het geld worden overgemaakt aan het Nationaal Ram penfonds, waarvan de heer Schirch eveneens op de hoogte gesteld zal worden. Advertentie) Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope» loos, want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Het gelukkige eiland DE KLINGE. Cinema van Dijck 19.30 u. De zaak van Buenos Aires en Hemelse dansen. GOES. Grand 20 uur: Het kind der zonde. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: Met geheime instructies. OOSTBURG. Ledel 20 uur: De rode engel. SAS VAN GENT. Olymplia-theater 20 uur: Distant Drums. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: De mij nen van koning Salomo. VLISSINGEN. Luxor 20 uur: De vloot op stelten. ANTWERPEN. Kon Vlaamse Opera 20 uur: Czardasvorgtin. Kon. Ned. Schouwburg: Het gelukkige eiland. GOES. Grand 19 en 21 uur: Het kind der zonde (18 jaar.) MALDEGEM (B.) Feestpaleis: Revue van Ned. en Belg. douanen voor de getroffenen van de watersnood. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 u.: Young man with a horn. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: De mijnen van koning Salomo. door Er op uitgestuurd? stamelt Ve der. De politieman staat op, komt ach ter zijn bureau vandaan, gaat recht voor de kastelein staan en herhaalt scherp: Precies, erop uitgestuurd. U wist dtrommels goed wat er aan de hand was. U heeft uw zoon opdracht gegeven, een baal koffie uit de schuur van Blanken-s te stelenU bent de- geen, die deze jongen tot die mis daad hebt aangezet! Veder beeft over al z'n leden. Het enige wat hij kan doen is een schuch ter: Dat is gelogen, uit te brengen. Maar de inspecteur, die recht voor hom blijft staan, vervolgt op strenge toon: Wat gelogen? Wou u soms zeggen, dat u ook in andere zaken niet de hand had? Die kroeg van u, dat Dorstige Hert is een pest voor de buurt waarin u woont. U meent, dat u ons om de tuin kunt leiden dat u rustig achter de schermen kunt blij ven. maar wij weten, dat u van ver scheidene kleine misdaden de auctor intellectualis bent. Zal ik u eens wat zeggen, meneer Veder....? U bent 'n sluw, doortrapt mannetje.... Het sluwe doortrapte mannetje heeft in, angst en vreze de woorden van dp 'nspec'eur aangehoord Nu zal komen dat hij hem in arrest houdt mis schien om getuigen op te roepen om de woorden van die inspecteur te be vestigen. De ogen van de politieman boren hem tot in de ziel en de enige wens, die hij op dat ogenblik heeft, is, zo spoedig mogelijk die kamer uit te kun nen komen. Maar dan keert de poli tieman weer naar zijn plaats achter het bureau terug. Hij neemt een vouwbeen op en laat dit langzaam tus sen de handen glijden, als hij ver volgit: U meent, dat u al die dingen ongestraft kunt doen. Maar ik wil u een ernstige waarschuwing meege ven MeegevenDus straks laat hij me vrijHij laat me niet r.rresteren, schiet door Veder heen. Straks strdiks Wij zijn hier voor u gewaar schuwd. Wij zullen een ernstig onder zoek naar uw daden instellen en het is de politie bekend, dat u betrokken bent bij kleine misdaden, door jonge mensen gepleegd. Uw kroeg is het cen trum voor minder gunstige elemen ten erger: u kweekt er de mis daad, terwijl u zelf op de achtergrond blijft. Nu Veder de overtuiging heeft, dat de inspecteur hem niet zal houden, vat hij moed. Bluf, bluf anders niet. Hij moet maar eens bewijzen, dat "Het Dorstige Hert" een centrum is voor de misdaad. Hij heeft een behoorlijk café een proeflokaal, dat zich vol ledig houdt aan de sluitingsuren. Stom eigenlijk, dat hij zieh zo gru welijk benauwd maakteer was niet eens reden voor. Laat die zwet ser maar eens met bewijzen komen. Dat Henk is ingerekend, heeft hij aan z'n eigen stommiteiten te wijten. En als hij zegt, dat-ie voor hém de koffie moest halen als dat jong z'n eigen vader erin wil luizen om zelf vrij te komen, dan zal hij doodbe daard alles heten te liegen dan staat het ja van de zoon tegenover het nee van de vader. Veder zit zo met z'n eigen gedach ten bezig, dat hij de laatste woorden van de inspecteur nauwelijks heeft ge hoord. Maar dan hoort hij plotseling 'n naam. die hem weer tot de werke lijkheid terugroept: Harry Duintjer. Wat zegt die man van Harry Duin tjer? Dat was de jongen, waarvoor hij wel eens een en ander sneesde Het is mijn vaste overtuiging, dat ook die Duintjer nauwe connecties met u onderhield dat die jongen gezwegen heeft, om u te sparen. Voor overtuigingen koop je niet veel waagt Veder zelfs te denken, maar hij durft het toch niet aan, stomweg te vragen, wie die Duintjer is, bang, dat de inspecteur, die nu rustig achter het bureau zit te praten en met dat vouw been zit te spelen, opnieuw voor hem zal gaan staan en hem een of ander wat hij weet, zal toebulderen. Die ke rel moet maar zo ver mogelijk van hem vandaan blijven. Om nu op het geval van van avond te komen. Ik kan u zeggen, dat uw zoon voorlopig in arrest blijft. De kinderrechter en de Officier van Jus titie zullen nader over hem beslissen, maar dat kan ik u wel verzekeren, als het aan mij ligt. keert uw zoon voor lopig niet in het milieu van "Het Dorstige Hert" terug. De opvoeding, welke u die jongen heeft gegeven, deugde voor geen cent u bent het, die de jongen op het verkeerde pad heeft gebracht. De inspecteur zwijgt en Veder meent dut hij nu wel kan gaan Als de man achter zijn bureau weer opstaat, komt ook Veder overeind. Maar plotseling schiet hem te binnen, dat hij nu net zo wijs zal weggaan, als hij is geko men en daarom vat hij moed om te vragen: Kunt u mij zeggen, waar van mijn zoon precies wordt beschul digd? H'j vraagt het heel bedeesd en be scheiden, maar de inspecteur snauwt hem toe: Ik dacht, dat ik u dat al had verteld: van poging tot inbraak, subsidiair het op de uitkijk staan, om de gelegenheid tot een inbraak te ge ven. Veder durft niet verder vragen, of schoon het hem op de lippen ligt, te zeggen, dat er helemaal niet is inge broken dat er feitelijk niks is ge beurd. Hij stamelt een beleefd "darok-u" en schuifelt langzaam naar de dur. In de gang ademt hij op en als hij beneden, de marmeren hal doorloopt, heeft hij al de moed een agent die hij tegenkomt, een goede avond te wensen. Buiten schiet Arie dadelijk uit de duisternis op hem toe. Het heeft lang geduurd en hij is er benieuwd naar, wat er daarbinnen al lemaal is afgepraat. Maar hij merkt wel, dat Veder ver re van vriendelijk is en het duurt nog al even voor Arie een opmerking durft maken. Heb je Henlk nog gezien? wil hij weten. Kan je denken die houden ze vast. Ze zeiden erbij, dat ik de zaak er niet beter op heb gemaakt, fanta seert Veder. Nu hij als vrij man weer naast Arie teruBwandelt, vergeet hij de benau wenis. die hii kort tevoren doorstond. Het is maar goed, dat de vent naast hem, niet weet, hoe hij in z'n rikke tik heeft gezeten. Veder voelt nu, dat hij veel flinker had moeten zijn. Het maakt hem woedend, nu hij er aan denkt, dat hij in die kamer van de inspecteur zo timide was. In de donkerte van de laan loopt Arie dicht naast hem. Alleen als er een auto aankomt, die zijn lichten fel door de duisternis heenboort, houdt Schapens even in, om achter hem voort te gaan. Bij elke stap die hen verder van het politiebureau af brengt, wordt Veder moediger. Als ze langs een lantaarn lopen, neemt Arie het nu woedende gezicht van de kastelein op. Ik heb ze d'aar eens eventjes ver teld, hoe ik over het hele soepie dacht, zegt Veder. Ik heb ze ver teld, dat ze het recht niet hebben, iemand vast te houden, als er niets is gebeurdIk ga morgen meteen naar een advocaat! Moet je doen. Veder, moet je doen, laat Arie zich horen. Hij zal niet zo gek zijn, de kastelein tegen te spreken, maar hij gunt hem z'n moeilijkheden van harte. Nu krijgt de vent zelf, wat hij anderen zo vaak heeft aangedaan. Altijd is hij buiten schot gebleven.... nu wordt hij mis schien zelf eens onder vuur genomen. Arie, die voor een auto weer even achter moest blijven, haast zich om weer naast Veder te komen. Want de man praat door en z'n metgezel wil geen woord missen. Het is allemaal mijn schuld m'n opvoeding deugde n.iet ik heb die jongen op het verkeerde pad ge brachtweet ik veel. wat voor smoesjes die inspecteur allemaal had. (Wordt vervolgd) DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 HILVERSUM I 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.10 en 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 RVU: Prof. Dr Ir M. J. Dols: „Wereldvoedselproblemen"; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land. en tuinbouwmededelmgen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano duo; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek; 13.30 Orgel en zang; 14 00 „Zeg eens. Amerika"; 14.30 Gramofoonmuzie'k; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 RVU: Mr N. W. van Eyk: „Grepen, uit de pensioen- en spaar- fondswet"; 19.00 Franse liedjes; 19.10 .Paris vous parle"; 19.15 Reportage of gramofoonmuziek; 19.25 Pianorecital; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd program ma; 21.15 Lichte muziek; 21.35 „Moet je horen"; 21.50 Tiroler muziek; 22.30 Me dedelingen; 22.35 Amusementsmuziek; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nws.; 23.15 „New York calling"; 23.20-24.00 ..Lucia di Lammermoor", opera (3e acte). HILVERSUM II 298 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuzie'k; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuziek: 9.45 Lichtbaken, causerie; 10.00 Voor de kin deren: 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30- 12.33 Land- en tuinbouwmededelmgen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 „Lakrné", ope. ra (2e acte) (gr.pl.); 15.00 Schoolradio; 15.30 Ben je zestig?; 16 00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Re geringsuitzending: Drs F. C. Kamma: „Sociale vraagstukken in Nieuw Gui nea"; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Gramo foonmuziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 „Uit het Boek der boeken"; 19.30 Gra mofoonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijn? van; 20.30 Lijdensmedi tatie; 21.30 Gramofocnmuzick; 21.35 Fluit en clavecimbel; 22.00 Radio Philhar- monisch orkest en solist; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; 23.00 Nws.; 23.15 Pianoktwartet; 23.50-24.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.20 Idem; 12.30 Weerberichten; 12 34 Gramofoonmuziek; 12.50 Koersen; 12.55 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Grarpofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 15.30 en 16.15 Gramo foonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramo foonmuziek; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Pianorecital; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws: 19.40 Gramofoonmu ziek; 19.50 Causerie; 20.00 Omroeporkest 21.00 Gramofoonmuziek; 21.30 Declama tie en piano; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55- 23.00 Nieuws. BRUSSEL. FRANS. 484 meter 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Licht» muziek; 17 00 Nieuws; 17.15 Gramofoon muziek; 17.30 Zang en piano; 18.30 Gra mofoonmuziek; 19.00 en 19.40 Idem; 19.45 Nieuws; 20.00 ..Ciboulette". operette; 21.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 2