Rode Kruis lieeft in onder hoogspanning Middelburg gewerkt Truman opzettelijk misverstaan? FIJ N A A R T.... slechts even vreugde door 't grote verlies „Broeder, waar zijt gij T '1 M4CHTELD burg Jan van der Werf was er weer TEGENSTELLINGEN OM „DE" BOM Rusland niet „bij" Boekenplank Publieke Tribune (jrote /tccikwGi wwt tn&HsCH ip op >nd NGEN IV 4G DAGBLAD DE ST Hulpverleiiingswerk thans in tweede fase Stichting Watersnood Zeeland nu centraal orgaan voor materiële hulp aan door watersnood getroffenen ;m van zaterdag 21 februari 1953 nieuwe ontslagregeling goedgekeurd Een schaduw hing over de terugkeer De zon streelde het water van een brede sloot in de Oude Appelaarpolder strijd om st. annalandse zeedijk Eisenhower: Rusland hééft de atoombom Truman: Maak je toch niet zo druk Scheepvaart door kanaal van Z.-Beveland voor het rampenfonds MARKTEN jverkoepe- pverlening Iiddelburg van alle heer van Goes heelt ?ring plaats gers van de loord-Beve- e de bijeen- het voorstel tot één wa- ïland te ge- i hier nooit er de druk men zich al- nigen. oek aan Ge- itichting van eveland te spoedig ge- ;huur an Zantbeek nt werd aan- en boerderij eg voor re- immelaere ie aansen, Aar- Sluis f 50800; '0; Fa, Stam- f 44800; Fa de begroting □LERING itratings- en Breskens is aan de Fa. ners te Bier- 44,997.— VKKERM van Baal en Ingenieurs il aanbesteed n winkelhuis rceel aan de rnrg. Ingeko- inschrijvin- burg f 33750; f 33549; P. A. Hermans, iw, Oostburg g f 31879; I. H. Verwey, is opgedra- r ij ver. Schouwburg 'om. Vlaamse 21 uur: De m Dijck 19.30 zon. uur: Het kind Anelica Sere- 20 uur: Wil. nie „O." 15.30 uugr: en 21.15 uur: n. uur: De rode pia-theater 20 ir: De mijnen oncertgebouw: rt van Azië. ibra 19 en 21 8 jaarT) Luxor op stelten. Haamse Opera sticana, Paljas. Ned. Schouw- land. ïr: De blauwe gevloekte zeil- van Dijck 15 ts in de zon. vburg: 't Was Anecilia Sere- tw 17.15 en 20 actie. Om 14.30 Compagnie O; jrote schieting. Calle: Prijs de 15 en 19.30 biljart. .30 uur Liever 21.15 uur: Zij 30 en 20 uur: uur: Dwars ia-heater 14.30 o zwaaien al. nt Drums. 4. 16.30 en 20 oning Salomo. 20 uur* De a 15, 19 en 21 8 jaar). Luxor oot ap stelten. 3. Schouwburg Dijck 19.30 u. es en Hemelse Het kind der 20 uur: Met uur: De rode ptia-theater 20 uur: De mij- 3. uur: De vloot WIJ HEBBEN THANS wat betreft de materiële hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood de tweede fase bereikt. De eerste fase was het zuivere reddingswerk, waarin het Ned. Rode Kruis werkelijk zorgde voor alles wat maar nodig was. Nu de civiele instan ties als b.v. gemeentebesturen het werk weer beter aan kunnen, kun nen wij ons geleidelijk terugtrekken. In 't tweede stadium, dat men het beste met verzorgingswerk kan aanduiden, "zijn voor wat Zeeland be treft alle aanvragen om materiële hulp gecentraliseerd bij de dezer dagen opgerichte Stichting Watersnood Zeeland op de Dam 5 te Middel burg", aldus verklaarde mr. J. A. Heyse, Kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland in antwoord op vragen, die wij hem stelden omtrent het werk, dat het Rode Kruis in de afgelopen weken heeft verricht. ke instantie kan putten uit de voor raden van het Rode Kruis DEENSE HULP JTn dat is heel wat geweest! Er is dag en nacht onder hoogspanning gewerkt, door Rode Kruismensen, maar niet minder door vele tiental len vrijwilligers en vrijwilligsters. Als die laatsten niet hadden geholpen, had mr. Heyse werkelijk met de handen in het haar gezeten. Het begon al die eerste Maandag na de stormvloed. Uit Friesland arri veerden 25 vrachtauto's met goede ren en ook van andere kanten begon de goederenstroom reeds te vloeien. Het bleken nog maar de eerste drup pels te zijn. want de enorme voorra den. die de volgende dagen binnen kwamen gaven steeds duidelijker een indruk van de grote offervaardigheid der mensen. Scheepsladingen en vrachtwagens vol met goederen uit binnen- en buitenland werden naar Middelburg en naar andere Zeeuwse gemeenten gedirigeerd. Toen was het grote probleem: sorteren en dat zó snel doen. dat aan de aanvragen, die binnenkwamen, direct kon worden vol daan. De heer Heyse heeft niets dan lof voor de dames en heren (de schooljeugd niet te vergeten), die hun nachtrust vaak opofferden en hun werk lieten rusten om bij dit werk te helpen. Zij kwamen uit alle rangen en standen van de bevolking. ACHT DEPOTS die onder de bezielende en deskundige leiding van mevrouw de Jong-Bikker haar „operatiebasis" koos in het ge bouw Lange Giststraat 23. Langzamerhand kwam er wat meer tekening' in de situatie, omdat de in houd der depots kon worden gerubri ceerd voor wat de soort van kleding stukken betreft. Het werd toen zo, dat alle aanvragen, die werden ontvangen, door het Rode Kruis op juistheid wer den onderzocht en na acccordbevin- ding werden doorgegeven aan de cen trale in de Giststraat. Een andere belangrijke verlichting van het werk van het Rode Kruis was de overname der uitgifte aan indivi duele evacué's op Walcheren door de gemeentelijke dienst van de Maat schappelijke Zorg te Middelburg, wel- Enorme steun voor de verzending der goederen is verleend door de De nen. die met vijf grote vrachtwagens de expeditie op zich namen. De man nen behoorden tot de Deense Civil De fence, de burgerlijke verdediging, en waren volkomen self-supporting. Al leen voor zit- en slaapgelegenheid moest worden gezorgd. Zij kwamen net op het goede ogenblik. Mr Heyse had het hoofdbestuur m den Haag al gebeld met de medede ling dat hij geen wagens meer had om de goederen weg te brengen. Toen werd hem verteld dat er juist 17 Deen se vrachtauto's voor de stoep stonden vol met goederen, die door de Deense regering waren geschonken. De Denen mochten hier voorlopig blijven om bij de hulpverlening te worden ingezet. Korte tijd later konden vijf wagens in Middelburg aan het werk gaan. Tien dagen hebben zij hier gereden. Woensdag vertrokken er drie en Zater dag gaan de laatste twee weg. Het Prov. Bestuur heeft thans aan alle Zeeuwse burgemeesters een cir culaire gericht, waarin wordt mede gedeeld, dat in het vervolg alle aan vragen om materiële hulpverlening voor de slachtoffers aan de Stichting Watersnood Zeeland gericht dienen te worden. De dringende nood is thans gelenigd, maar er zal, wanneer straks gebieden gaan droogvallen, nog enorm veel werk aan de winkel komen om de getroffenen aan linnengoed, huis raad enz, te helpen. Spel van vergissingen (Van onze parlementaire correspondent) AJa een debat van twee-en-een-halve middagvergadering heeft de Twee de Kamer het inmiddels vijf jaar oude wetsontwerp tot wijziging van de be palingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten z.h.st. goedge keurd met aantekening, dat de com munisten tegen zijn. Het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen blijft echter naast dit wetsontwerp ongewijzigd gehand haafd. Een door minister Donker sterk ontraden motie van mr. K. v. Rijcke- vorsel, die als ondergrond had voor het B.B.A. een wettelijke regeling te maken, aanpassend bij het zojuist goedgekeurde wetsontwerp, werd door een ongelukkige samenloop van om standigheden met 39 tegen 36 stem men verworpen. De indiener van de motie, mr. K. v. Rijckevorsel, was vergeten de presen tielijst te tekenen. Een haastige uit loop naar de presentielijst om nog even te tekenen, vóórdat de voorzitter de uitslag van de stemming bekend maakte, kwam enkele seconden te laat, tot grote hilariteit van de tegen standers. Een even daverend gelach ging op, toen ir. Van Dis tc jen de mo tie stemde en zijn latere mededeling, dat hij bedoeld had vóór te stemmen, kon daar in feite geen verandering meer in brengen. Tot overmaat van ramp had zijn enige fractiegenoot .do minee Zandt, de vergaderzaal een ogenblik verlaten, toen zijn naam, werd afgeroepen. Dit alles was juist voldoende om de balans in het voor deel van de tegenstanders van de mo tie om te slaan. Waren de vergissin gen achterwege gebleven, dan zou Van Rijckevorsel hebben getriofnfeerd met 39 tegen 38 stemmen! De tegenstem mers waren: de P.v.d.A., de commu nisten, de meeste leden van de C.H.U. en enkele A.R. (Van onze redacteur.) F)E ZON STREELDE DINSDAGMIDDAG slechts even het water van een brede sloot in de Oude Appelaarpolder van Fijnaart. Kr viel een glimlach van de natuur over de verlaten boerderijen en akkers; een zelfde glimlach, als over de gezichten van de mannen en vrouwen, die konden terugkeren. Ze stapten opgewekt uit de autobussen. Zij werden vriendelijk be groet door de kennissen, achtergebleven om de dijken te dichten. Zij werden goed ontvangen en gingen opgewekt naar huis. Toen kroop de zon weg en werd de hemel blauw en grijs. Op dat ogenblik waren er meer dan vierhonderd personen terug in hun wonin gen, veertien dagen geleden vaarwel gezegd voor de opmars van het water. De herinnering werd levendig. De gedachten trokken naar hen, die deze thuiskomst niet mochten beleven, omdat zij niet eens de gelegen heid kregen te vertrekken. Zij waren het, die toevertrouwd werden aan de grond o) op de lijst gezet van de vermisten.... Dit was voor de bewoners van de Kerkring het teken, dat ook Jan van der Werf weer terug in zijn huisje was. Jan had zijn klompen om goed drie uur weer voor de deur staan. LJet liep al spoedig zó met de aan- voer van goederen, dat zeven de pots in gebruik moesten worden geno men. De eerste week was alles bij het Rode Kruis, waarvan de staf in de Gortstraat zetelde, geconcentreerd, dus zowel de ontvangst der goederen als de uitgifte daarvan. Dit bleek niet langer vol te houden en in een bespre king werd overeenstemming bereikt omtrent een nieuwe regeling, die in hield, dat de uitgifte gedelegeerd werd aan een speeiale commissie van dames, Verwachtingen: spoedig herstel QNDANKS het feit, dat men er niet geheel in is geslaagd het resteren de tien meter brede buitendijkgat aan de Sint Annalandse zeedijk te dich ten, ondanks het feit ook, dat de nach telijke pogingen opnieuw maar ten dele konden slagen, bleek Vrijdag morgen, dat men de afgelopen 24 uur een behoorlyke winst had geboekt. De dammen, die aan weerszijden in het gat met een totale breedte van circa 60 meter naar elkaar zijn toe getrokken, blijken het bij dit weer en getij te houden en daarom is er ge gronde hoop, dat men ook de laatste tien meter kan dichten. Dit betekent, dat uitsluitend met mankracht enorme prestaties zijn geleverd, onder de be zielende leiding van waterbouwkundi gen en een voorman van de Heide maatschappij. Temeer is er die hoop, nu gistermorgen om half 7 een met kleizakken geladen zandbak, wel iet wat uit de koers, maar toch gedeelte lijk voor het resterende gat, tot zin ken is gebracht om de stroom te bre ken. Dat het hierbij om minuten gaat wordt duidelijk, nu er bij dit morgen tij maar drie minuten stilstand in het water werd vastgesteld. Onmiddellijk daarna kwam de vloed en daarmee de sterke stroom weer door het gat. Ook werd de kracht weer geconcen treerd op aanvoer van de zandzakken aan weerszijden van de opgemaakte dammen, die in een boog naar elkaar toelopen. (Van onze luchtvaartmedewerker) ER BESTAAT een felle tegenstelling tussen de oude en de nieuwe president van de Verenigde Staten van Amerika Het gaat om de atoombom en omdat deze feitelijk tot de standaarduitrusting van de moderne luchtvloot behoort heeft de affaire de voile aandacht van de luchtvaartwereld. YY/at is er precies gebeurd? Harry Truman, ambteloos staatsburger, heeft enkele dagen, nadat hij het Witte Huis verliet, aan enige publi cisten verteld, dat er maar nodeloos sensatie over de Russische atoom bommen gemaakt wordt en dat dit 'n soort angstaanjagerij van de republi keinen was. President Eisenhower nam de zo achteloos neergeworpen handschoen terstond op en in zijn grote „State of the Union" bood schap aan het Congres verklaarde hij letterlijk, dat ,er „onweerlegbare be wijzen" waren, dat Rusland in het be zit is van atoomwapens. Hiermede was een zonderlinge si tuatie ontstaan: de oude en de nieu we aanvoerder van de Amerikaanse politiek schenen het volstrekt oneens met elkaar te zijn, ofschoon beide de beschikking hadden over dezelfde bronnen van informatie: de Ameri kaanse diplomatieke- en geheime diensten en het gehele wetenschap pelijke en industriële apparaat, dat zich bezig houdt met de fabricage van atoomwapenen. ONBETEKENEND atoombom kent men wel in Rusland, doch de industriële productie daarvan beheerst men nog niet: ziedaar Tru man's visie. Nu weet de gehele wereld, dat er in Rusland explosies veroorzaakt zijn waardoor radio actieve stof vrij kwam. Op 1 November 1949 kwam hierover de eerste, officiële Ameri kaanse mededeling. In October 1951 schijnt de tweede explosie veroor zaakt te zijn. Hiervan maakte Tru man op 3 October van dat jaar ge wag, gevolgd door een bevestiging door Stalin, waarna enkele dagen la ter de derde ontploffing geconsta teerd werd. Iojiardaad, zp'n explosie is niet geheim te houden, ook niet achter een ijzeren gordijn, enkel en alleen, omdat de wolken radio-actie- se stof, die daarbij vrijkomen vele duizenden kilometers ver doordrin gen en door geigertellers, die de Ame rikanen overal, waar zij maar kun nen, opgesteld hebben, nauwkeurig worden geregistreerd. WAN ALLE kanten heeft men zich gehaast om partij te kiezen, resp, een objectief oordeel in deze politiek militaire tegenstelling rondom het Witte Huis. Het is merkwaardig hier bij te constateren, dat hoogstaande organen, zoals de New York Times, hierbij stelling voor Truman hebben gekozen en wanneer men de inter pretaties van beide partijen, plus de voorgeschiedenis omtrent de publi caties over de ontwikkeling van de atoomenergie, kent dan wordt men ook wel overtuigd, dat beiden, zowel Truman als Eisenhower de waarheid gesproken hebben, doch dat er een neiging bestond om Truman opzette lijk mis te verstaan. Wat de ex-president bedoeld heeft is namelijk dat Rusland op dit ogen blik niet in staat is om een atoom bom te maken, welke militaire bete kenis heeft. De grondslagen van de theorie voor de ontwikkeling van de De Cultuurdienst van de Kath. Ar beidersbeweging heeft de voortref felijke gedachte ge had, een plaat te doen ontwerpen door de kunstenaar Harrie Sterk, die bedoelt te zijn zo wel een indruk wekkende wand versiering als een herinnering aan de grote ramp die Ne derland trof door de St. Ignatius- vloed van 1953 en die in de historie van ons vaderland geboekstaafd- zal worden. Twee machteloze handen steken op uit 't kolkend water dat huizen, kerken en bomen over spoelt. Er onder is slechts een tekstre gel afgedrukt van de veelzeggende woorden ..Broeder, waar zijt gij?" Deze plaat wordt voor 'n zeer gering bedrag in de han del gebracht en de opbrengsten ervan zullen geheel in het Rampenfonds wor den gestort. Hier naast een sterk verkleinde weerga ve van de plaat die bij alle plaatse lijke afdelingen der K.A.B. verkrijg baar is. NIETS NIEUWS.. |\Aen weet dus van drie explosies en men weet ook, dat er daarna niets meer geschied is in Rusland en juist dit feit grijpt Truman aan voor zijn stelling, dat er ook niets sen sationeels meer gemaakt is in Stalin's arsenaal. De maarschalk heeft im mers met zijn verklaring van 6 Octo ber 1951 aangekondigd, dat een reeks van nieuw ontwikkelde atoombommen in de nabije toekomst beproefd zou worden. Doch de practijk toont aan, dat er in vrijwel anderhalf jaar geen enkele nieuwe bom tot explosie is ge bracht, terwijl Amerika in diezelfde tijd zeker wel twintigmaal een ver dere ontwikkeling van de bom ex plosief beproefde, inclusief de wa terstofbom. De visie van Truman komt dan ook hierop neer, dat men de zaak met automobielen vergelijken moet: Rus land heeft zo'n oud vehikel van om streeks 1900 en verder niets; Ameri ka daarentegen heeft een garage-vol Chevrolets en Buicks en Cadillacs van 1953. "In" dat gevat"krijgt oók Eisen hower gelijk, want Rusland toéiéft een auto; de presidentiële controverse ligt dan besloten in de vraag: „wat wil men, dat het volk van deze stand van zaken afweet". Eisenhqj wer's antwoord daarop is een aan sporing tot uiterste waakzaamheid, Truman daarentegen houdt het op een; maak je toch niet zo druk! CLAGER VAN SPRUNDEL was in zijn winkel. Hij had vers vlees aan de haak hangen en kocht in zoals ge woonlijk. Zal deze slager echter nog zoveel vlees verkopen als een maand geleden? Zijn er niet een aantal hui zen te vinden waar hij nooit meer zal behoeven aan te kloppen, nooit meer iets zal kunnen bestellen? Schilder de Reijer ontving zijn vrouw en kinderen met open armen Hij was zo blij, dat ze er weer waren. Het is zeker waar. dat deze vakman voorlopig over werk niet heeft te kla gen. Maar zijn er niet 'n aantal ver trouwde klanten van zijn vak. die nooit meer iets hebben te schilderen, wier huisje nimmer zal worden op gebouwd omdat de bewoners er niet meer zijn? Hoe vreemd was deze terugkeer!. Welke gedachten dreven er door de hoofden van deze mensen, die met genoegen constateerden, dat de kiosk er nog was maar die zidh door hun eigen vreugde niet direct realiseer den, dat de samenstelling van het muziekkorps voortaan anders zal zijn. Enkele leden zullen nooit meer de bugel opnemen en het Wilhelmus door de polder strooien. Vreemde terugkeer! De ogen van pastoor de Wit glin sterden. Hij leefde in deze bange da gen zo mee met zijn mensen. Hij zal geen cent meer vragen voor de bouw van zijn kerk. Zijn parochianen deden hun uiterste best. De kerk zal er toch wel komen. Zal de pastoor echter straks bij het pachten van de plaatsen niet enkele van zijn meest geliefde parochianen missen? THUIS BEST [WjARINUS KOMANS van de Dries zocht zijn woning op in de Kerk ring. ..Ik kan niet anders zeggen, dan dat de mensen heel goed voor me zijn ge weest. Ik heb de eerste drie dagen in oud-Gastel gezeten, daarop ben ik verhuisd naar Tilburg. Het had niet beter gekund. Ik ben vertroeteld ge worden. evenals mijn wouw Het was echter iets buitengewoons voor ons Maandagavond te horen, dat we naar huis konden gaan. Wij hebben veel prettige ogenblikken gehad in ons leven. Dit was wel het meest aan gename!" DE AVOND VIEL ~7OALS Marinus Komans van de Dries waren ze allemaal. Ver heugd, dat ze thuis waren. De kachels werden aangemaakt, de koffie gezet. Er werden boterhammen gegeten. Toen viel de avond over Fijnaart. de zoveelste avond na de waters- noodnacht. De straatverlichting brandde. De gordijnen van de huizen waren dichtgeslagen. Een streep licht viel in de brede sloot van de Oude Appelaarpolder. Ginds lagen de hofsteden. Daarbij in de buurt de vele huizen, die niet meer worden bewoond. De terugkeer was niet voor ieder een! zorg mg gezin, moet uit hoofde van amb tenaar-zijn zeker een voorbeeld van be trouwbaarheid zijn. Geval twee: armoede, gezien de dure tijdsomstandigheden, waar bleef de lief dadigheid voor dit gezin? Geen nakaarten van no. 1 verliest daar door recht op pensioen e.d want no. 2 blijft ook z'n hele leven geschandvlekt met de moeilijkheid welke patroon neemt hem, na veroordeling voor dief stal H. W. In totaal 4047 TN DE MAAND Januari passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 4047 schepen met een inhoud van 1753.202 ton. Daarvan waren 2802 schepen van 1298.995 ton geladen en 1245 schepen van454.207 ton waren ledig. Bij deze schepen waren 2328 geladen motor schepen van 845.476 ton en 427 geladen sleepschepen van 442.629 ton en 851 ledige motorschepen van 306.096 ton en 138 ledige sleepschepen van 136.142 ton. Verder waren er bij 491 sleepbo ten en 22 geladen coasters en 26 ledi ge. Ook passeerde er nog 1 zeilschip van 120 ton. Tot de Rijnvaart behoorden er 132 geladen sleepschepen van 141.965 ton en 10 ledige van 11.452 ton en 434 ge laden motorschepen van 234.790 ton en 48 ledige van 38.921 ton naar België en 112 geladen sleepschepen van 124.074 ton en 3 ledige van 2727 ton en 372 geladen motorschepen van 198.782 ton en 40 ledige van 22.362 ton van België, Naar België passeerden er o.a. 1279 geladen motorschepen van 470.342 ton en 359 ledige van 177.916 ton en 258 geladen sleepschepen van 275.093 ton en 43 ledige van 30.648 ton en van België 1049 geladen motorschepen van 375.134 ton en 492 ledige van 128.180 ton en 169 geladen sleepschepen van 167.536 ton en 95 ledige van 105.494 ton. In nationaliteiten waren de sche pen verdeeld in 2839 Nederlandse, 658 Belgische, 182 Franse, 188 Zwitserse, 174 Duitse en 6 Luxemburgse. DER VADEREN ERF Reclame kent vele vormen. Ze be staat veelal in de rechtstreekse aan prijzing van een bepaald artikel, een bepaalde firma. Maar ze kan ook het artikel, de firma op de achtergrond laten, om zich louter te bepalen tot het v rstr^kken van iets instructiefs, iets moois, iets artistieks. Tot die laat ste wijze van reclame-maken behoort ook het uitgeven van albums. De Van Hille's Fabrieken te Zaandam gaven daarvan thans weer een goed voor beeld door een album. Der Vaderen Erf getiteld. Het bevat de Vaderland se Geschiedenis, verteld door J. J. Moerman, met plaatjes, vervaardigd naar aquarellen van de schilder J. W. Heyting. We zijn vooral geboeid door die plaatjes, waaronder ook enkele grotere. Heyting heeft er slag van de markante taferelen uit onze historie in kleurige bewogenheid weer te ge ven. Er zit levendigheid en sfeer in die afbeeldingen. De tekst is in een voudige verhaaltrant gehouden. Over de moeilijke punten, waarin contro verses verborgen liggen, glipt hij luch tig heen, zodat niemand zich gestoten kan voelen. Wel doet het verhaal daar door op die punten wat vlak aan Maar van zo'n lees-prentenboek voor een grote massa willen we niet te veel vragen. Ook dat de Middeleeuwse ge schiedenis van Holland een o.i. al te zwaar accent krijgt tegenover die van andere gewesten, is iets wat we bij zo'n pretentieloos werk slechts aan stippen. De jeugd zal dit gezellige boek met zijn frisse plaatjes best waarderen. Marinus Komans van de Dries en zijn echtgenote waren blij weer in Fijnaart te zijn. Hij stak opgewekt de sleutel in de huisdeur, terwijl zij reeds besloten had koffie te gaan schenken. Dat was het eerste werkje voor mevrouw. SAARLAND HELPT Nadat de laatste hulpcolonne uit Saar land weer vertrokken is naar Saar- brücken met de mededeling, dat er nog 2 wagons met goederen klaar staan in Saarbrücken, moet het ons toch even van het hart, hoe spontaan en welgemeend dit kleine staatje ons zijn hulp heeft aangeboden en verleend. Het is vermel denswaard dat twee uur nadat de Direc teur van de Saarbrücker Zeitung een op roep had gedaan, de 'eerste hulpcolonne met ongeveer 8 volle wagens en ge schoold brandweerpersoneel vertrok, met de opdracht te helpen waar te helpen valt, en met niets maar dan ook helemaal niets ten laste te komen van de Neder landse gemeenschap. Een gedeelte van deze colonne is on middellijk nadat zij de goederen in Ne derland ter bestemder plaatse had afge leverd, terug gegaan naar Saarbrücken voor het formeren van een nieuwe colon ne, welke inmiddels ook weer in Neder land is gearriveerd, nadat zij ontvangen was door de Generaal van der Kroon van het Rode Kruis welke haar dank bracht namens de Nederlandse bevolking, en zijn bewondering uitsprak voor de prach tige en spontane hulp, door haar en de bevolking van het Saarland verleend. Ook deze laatste colonne is inmiddels teruggekeerd naar het Saarland. Maar twee van deze Saarlanders zijn hier op hun post gebleven, en bewijzen het Ne derlandse volk nog iedere dag onschat bare diensten. Het zijn de Saarbrückers Theo Beijer en Wilhelm Wickert, welke in het noodgebied zitten met een aggre gaat, in de Bathpolder bij Rilland-Bath. Zij blijven daar op hun post, totdat de electrische leiding weer hersteld is en zorgen er voor dat duizenden kilo's poot- aardappelen, welke daar bij de bewaar plaatsen zijn opgeslagen, gevrijwaard blij ven van bedrijf, fcij houden met hun agregaat de koelinstallatie intact, en heb ben deze hersteld, onmiddellijk nadat zij in dit zwaar getroffen gebied waren ge arriveerd. Thans voorzien zij de instal laties en de meeste door autoriteiten en onmisbaren bezette woningen van elee- trisch licht. Het past ons Nederlanders dank te brengen aan deze colonnes en de gehe le bevolking van het Saarland, want wat zij deden en nog doen, hebben zij goed, heel goed gedaan. WACHTMEESTER PULLES H. Oude Chassée Kazerne Bureau 85, Breda. TWEE VONNISSEN Ambtenaar medegenomen 1 paar hand schoenen. Veroordeling: 1 maand voor waardelijk met verplichte storting van f 100.- in Rampenfonds. Manneke uit de overbrugging: mede genomen 5 linnen zakken, teneinde on dergoed hieruit te laten maken voor z'n eigen kinderen. Veroordeling: 3 maanden gevangenis straf. Waar is de billijkheid? Moet er weer gestraft worden onder de impuls van het ogenblik, waar men later weer spijt van krijgt? Geval één: redelijk inkomen, goede ver- Op Zaterdag 21 Febr. as. zal in Axel een monster-biljartprijskamp wor den gehouden. Er wordt gespeeld o,p 9 biljarts. El' zijn voor deze wedstrijd, die ten bate van het Rampenfonds wordt georganiseerd vele prijzen beschikbaar gesteld dooi 'zaken en particulieren. Om 18.30 uur begint cfe grote kamp op het groene laken. FIFA SCHENKT f 1000 VOOR RAMPENFONDS Bij de KNVB is bericht ontvangen dat de FIFA. de Internationale Voetbal- federatie. een bedrag van f 1000.— heeft geschonken aan het Nationale Rampen fonds. Atliletiekprogramma voor 1953 Het wedstrijdprogramma van de Zeeuwse athletiek voor het komende seizoen luidt als volgt: 21 Maart Singelloop te Mliddelburg, EMM; 11 April Dwars door Vlissingen, Marathon; 17 Mei baanwedstrijcfen te Oostburg, district.; 25 Mei Zeeland-War- mond-Rijnstrepk; 13 Juni baanwedstrij- den te Vlissingen, Marathon; 14 Juni baanwedstrijden te Schoondijke, Mara thon; 28 Juni baanwedstrijden te Mid delburg, EMM; 25 en 26 Juli: Zeeuwse kampioenschappen te Middelburg EMM; 16 Aug. 25 k.m. loo,p om bet kampioen schap van Zeeland en steeple-chase te Schoondijke, Marathon: 23 Aug. Vlier- zele (B.)—Zeeland; 12 Sept. Singel-esta fette te Middelburg, EMM; 13 Sept.: In tern. Boulevardloop te Vlissingen, Ma rathon. Drielandenwedstrijd V\y*zwemmen te Brussel Belgische sportblad ..Les Sports" heeft het initiatief genomen tot het or ganiseren van een drielanden-wedstrijd zwemmen tussen Nederland, België en Frankrijk De baten van deze wedstrij den. welke 21 Maart in het overdekte zwembad van Saint Gilles te Brussel zullen worden gehouden, komen ten goede aan de Belgische en Nederlandse Rampenfondsen. AXEL—BARONIE GAAT TOCH DOOR. Ook <Je competitiewedstrijd Axel-Ba ronie gaat door. Baronie zal via België naar de Zeeuwse club reizen. Naar alle waarschijnlijkheid is het terrein van de thuisclub geheel intact. WIJZIGINGEN WEDSTRIJD- PROGRAMMA. In het wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag zijn de volgende wijzigingen gekomen: In West I, 2e klasse A zal Fortuna niet TSC maar COAL ontvangen. VUC gaat daardoor niet bij COAL maar bij HOV op bezoek. In Zuid I 2e klasse B is ingelast de wedstrijd Axel-de Baronie en in 3e kl. D RKFC—Clinge. DE TAFELTENNIS. COMPETITIE. In de Zeeuwse tafelten-niacompeti+ie viel een verrassing te noteren. Be Fair tot nu toe ongeslagen en zonder ver- liespunten aan de kop, kreeg in eigen huis van Will van Zoelen een stevige 2—8 nederlaag te slikken. Dank zij een 37 overwinning op Wilno 2 konden de Vlissingers echter de eerste plaats be houden. Wilno 2 zag zich ook nog door Sorry geklopt (46), terwijl Spirit de eerste punten binnenhaalde door Goes met een 64 nederlaag naar huis te sturen. PERSOONLIJKE DAM KAMPIOENSCHAPPEN. De finales om de persoonlijke dam- kamioensehappen van Zeeland zijn be gonnen. De uitslagen waren: de klasse: N. CorsfcnnjeG. van de Voorde 2—0; C. de VosH. Meerman 20: P. BrasserL. Davidse. Jeugdkampioenschap: A. de BuckJ. Kluiver 1—1; mej. M. Kasse—J. Sinke 20 (w.o.n.) (Van onze onderwijsmedewerker) ALLEEN kan ik er weinig aan doen", zei de 99 spraaklerares, die eenmaal per week bij Cijf- fers op school komt. „Machteld heeft eigenlijk geen spraakgebrek. Het organisme is volkomen in orde. Maar het kind heeft gewoon spreekangst Het is aldoor bang, dat het een zin verkeerd zal opbouwen of een woord fout zal uitspreken." „Och kom", zei Cijffers, „ze babbelt toch graa genoeg. U moet ze eens met haar vriendinnetje \bezig horen!" „Uit wat voor een gezin komt ze eigenlijk? „Haar vader is jurist. Haar moeder is vroege lerares geweest. Ze hebben in Indië gewoond; zij in 1945 teruggekomen. Keurige mensen. Uitere correct." De spraaklerares dacht even na. „Zou u het goed vinden, om een keer samer met mij de moeder van Machteld hierover aan ti spreken? Mij kent ze niet en naar uw advies wii ze misschien eerder luisteren." LJet was enige dagen later. Heel gemakkelijk was het geweest, de moeder van Machteld voor een onderhoud in school uit te nodigen. Haar vroe gere werkkring had haar immers volkomen ver trouwd gemaakt met schoolgebouwen. „Mevrouw", zei Cijffers, „de spraaklerares heeft een opinie over Machteld, die zij graag met u wil bespreken. Ik ben zelf ook nog niet geheel overtuigd. Daarom stel ik voor, dat we samen naar haar mening luisteren. We zullen daarna zien, oi *r lering uit te trekken is." Toen stak dus de spraaklerares van wal. Haai lening kwam op het volgende neer: Machteld kon volkomen normaal spreken laar door een of andere oorzaak had »ze een ngst opgelopen, waardoor ze immer bevreesd was lat ze zich niet correct zou uitdrukken. Volgens le onderwijzer kon dat niet op school ontstaan zijn Die had erg met het kind te doen. Het was dar rok akelig, zoais Machteld soms seconden-lang ge uidloos mondbewegingen maakte, totdat ze ten slotte met veel moeite en van inspanning vertrok ken gezicht enkele schorre klanken voortbracht Haar opstellen waren prachtig, ofschoon wel eens loorspekt met grote-mensen-woorden De vraag was nu: kon de oorzaak van deze moeilijkheid thuis in het gezin liggen." de de der licht over de situatie. In Indië hadden dr licht over de situatie. In Indië hadden ouders altijd veel zorg gehad, dat hun kind niet het gebroken Nederlands van speelkameraadjes overnam. Bovendien hield haar man niet van slordig taalgebruik. Als zijn kind hals-over-kop aan een verhaal begon en dan bleef steken, gaf hij steeds order, om te zwijgen en eerst de gedachten degelijk te ordenen. Zij zelf had trouwens ook een hekel aan onzuivere uitspraak. „Mag ik het dus zo stellen", vroeg Cijffers, dat Machteld zo bevreesd is geworden voor aan- nerkingen op haar spreken, dat ze er van is gaan totteren en dergelijke?" „Het verband is mij duidelijk", zei de spraak- erares. „Maar wat moeten we dan doen?" vroeg de loeder. „Uw kind aanmoedigen bij haar verhalen en net te veel eritiseren. Uw eigen voorbeeld zal /oldoende zijn, om het kind correct te leren spre- <en. Maar telkens fouten corrigeren, 'daar wordt een kind nerveus van. De gevolgen ziet u bij Mach- eld duidelijk gedemonstreerd." De zitting werd opgeheven en ieder ging wij zer naar huis. Cijffers in ieder geval wel. LEEUWARDEN. 20 Ferb. Aangevoerd 53 sfieren f 2.46—2.80 per kilo slacht- gewicht; 170 vette koeien. Ie kw. 2.60 2.85, 2e kw. 2.50—2.59 3e kw. 2.3Ó—2.49; 1369 melk. en kalf koeien 500—1110, 155 pinken en graskalveren; pinken 350605; graskalveren 225—450: 1592 nuchtere kalveren 25—36; 284 vette weideschapen en lammeren 69—105; 420 vette varkens oude varkens 1.45—155; vette biggen 1.65 1.70 en zouters 1.75—1.79 per kilo lev. gewicht; 325 biggen en lopers; biggen 3045, lopers 4680; 36 bokken en gei ten geen notering. 78 paarden 4501150. Totaal 4482. Overzicht, Stieren: aanvoer matig, stemming vrij goed, prijshoudend. Melk en kalf koeien aanvoer ruimer, geschik te goed, afwijkende soorten minder, prijzen als vorige week. Pinken aanvoer ruimer, stemming kalm, prijzen als vo rige week. Graskalveren: aanvoer rui mer, handel vrij goed, cTuur. Nuchtere kalveren: aanvoer groter, handel matig, prijshoudend. Varkens: aanvoer ruimer, stemming kalmer, oude varkens en vetie biggen lager, zouters iets hoger. Biggen en lopers, aanvoer klein, handel kalm, prijshoudend. Schapen: aanvoer minder, handel lui. prijzen niet hoger. Paarden ?.anvoer ruim, stemming beter, prijzen hoger. WATERSTANDEN Mannheim 232 (+2) Trier 224 4> Koblenz 223 (—2), Keulen 210 (—15). Ruhr ort 452 (—6), Lobith 1084 (—6), Nijme gen 862 —15), Arnhem 858 (—10), Eefd" 438 13), Deventer 337 (+6), Nomen (La Plante) 157 (—3), Borgharen 4192 4-39), Belfeld 1298 (+64), Grave 556 (+18), Vreeswijk 0.90 (—11), Lith 174 (+3).

de Stem | 1953 | | pagina 3