HERSTELPLAN voor SCHOUWEN en DUIVELAND Telef oon verbindingen in moeilijke dagen PUBLIEK VERGIFTIGDE KOST BARE DIEREN Enorme premie bracht nieuw leven in de brouwerij Tal van gaten Regeling voor de uitgifte van goederen te GOES op de helling Opheffing in het zicht Mgr dr Jan Olaf Smit 70 jaar De Elzas protesteert Maatregelen lijken onsympathiek maar directie kan niet anders la de EN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Met man en macht wordt gewerkt VOORLOPIG WORDEN ALLEEN CREPEER- GEVALLEN GEHOLPEN Schaderegelingen voor de landbouw W atervoorziening in gevaar De 14e Zesdaagse te Antwerpen mmim uM'. GEEN ESPERANTO OP SCHOOL VOOR HET RAMPENFONDS Op slag gefortuneerd Militairen helpen Hoog aantal sterf gevallen in Antwerpse „Zoo" Geef de leeuw geen soepbeenderen en de chimpansee geen macaroni Zware nederlaag Wijziging wedstrijdprogramma Veertien gegadigden Sport in 't Kort MARKTEN I de luis I bi llen, liar- fncs (Gh. l5ta- Énte Ding J ze- Idig. |on- aa- I on- llaas louw lond I zie- N.V. B'gon- Iroef- uive- ratie. rreln kant ie zit ar de g- dn is aarin idden bron- e, tot ;er is en- pei- e be- ïit de ?t en r het wordt e slo- onnen meter filter. het t, het m in loosd. :f van Hier- ge- eratie lotter- Ne- a. Het in at- nkwa- wordt Mij. warm- 1 men unnen zijn ie voor J. C. ïrlandse examen Finders il9-oo HET BASISPLAN voor het herstel van de zeeweringen en polder dijken van Schouwen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei, dat ontveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moei lijkheden in. Daarmee wordt al danig rekening gehouden. Een groot probleem vormt de pol der S.hout on, die ruim 9.000 ha. groot is. In de zuidelijke zeedijk bij de Burgsluis ten Oosten van de duinrand d' lien d flinke gaten, bij de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de ha venwijken van Zierikzee. Waterbouw kundige strategen u«bben br uiferd. dat eerst de gaten bij Burgsluis en Zierikzee di' 't r Daarna k. nt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzon der grote Schouwpolder loopt. Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moeilijker zun dan het dichten van de Walcherense dijk by West-Kapelle in 1945. EEN WERKHAVEN Voor de twee eerstgenoemde gaten worden thans zinkstukken ge maakt. Ondertussen is een enorme baggermolen bezig oostelijk van Zie rikzee een werkhav te "raven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachines en ander materieel stroomt op het ogen blik naar het eiland, om het werk on der regie van de directie der Zuider zeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zijn lang niet de enige op Schouwen-Dui veland. Van Zierikzee naar het Noor den loopt de oude Schouwse dijk, een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schouwen, Duiveland en Drei- schor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite in de laatste 14 dagen behouden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kakkersweel, waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dusverre met succes, om met zandzak ken deze dijk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet geweken. Deze pol ders staan dras door doorgekweld en overgeslagen water. Het wordt nog niet verantwoord geacht de bevolking te laten terugkomen. Slaagt men er in de oude Schouwse dijk te behouden en de drie grote polders Bommene 320 ha., Zonnemaire 572 ha., Noord Gouwe 565 ha. en een tiental kleine polder- tjes droog te krijgen hulpgemalen zijn of worden daartoe door technici van Werkspoor opgespoord dan is een belangrijke corridor verkregen van Zierikzee naar Brouwershaven, waardoor het ganse herstelwerk zeer aanzienlijk vergemakkelijkt zal wor den. HET ZAL JAREN DUREN Qostelijk van Zierikzee heeft de Gou wenpolder een reeks gaten. De Vier Bannenpolder telt er twee in de noordelijke en twee gaten in de zui delijke zeedijken. De Ooster en Sir- janspolder tellen er een in het Noor den en twee in het Zuiden. In de Bruinissepolder, die via een binnen dijk van de Sirjanspolder is over stroomd, is herstel gaande. Deze pol der zal binnen afzienbare tijd droog kunnen zijn. Behalve de genoemde gaten in het oosten van het eiland heeft de noordelijke dijk geen vol treffer van de stormvloed gekregen, wel is overal aanzienlijke schade aan de dijkkruinen en glooiingen aange richt, zodat het waarschijnlijk jaren zal duren voordat de ganse bedijking van Schouwen-Duiveland weer volko men betrouwbaar zal zyn ruilverkavelingen \Tu landbouwherstel in de polders 1 toch de verzilting zal moeten be strijden en de gronden zullen moeten worden bevrijd van reusachtige kre ken en scheuren, zeer vele sloten en greppels zullen moeten worden ge schoond, staat nu reeds vrijwel vast, dat voorgestelde en reeds in gang zijnde ruilverkavelingen met voortva rendheid zullen worden uitgevoerd. Dit kan nu doorgaans tegelijk met het rehabilitatiewerk worden gedaan, waardoor aanzienlijke besparingen kunnen worden verkregen. Een klein geluk bij een ongeluk, aldus deskun digen, die er zeker van zijn, dat de vooruitstrevende boerenbevolking van Schouwen en Duiveland aan deze ruil verkavelingsplannen gaarne zal mee werken. De herstelwerken op Schou wen-Duiveland staan onder supervisie van ir. Slotboom, hoofdingenieur van rijkswaterstaat en de technische hoofd ambtenaar van rijkswaterstaat, de heer S. W. Blok. Stichting voor de Landbouw in actie te TILBURG is 'n bespreking ge houden door 'n aantal vertegen woordigers van de provinciale Stich tingen voor de landbouw in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland onder leiding van de heer H. D. Louwes. De voorzitter van de Stichting in Noord-Brabant de heer Zegers. her dacht de in deze provincies gevallen slachtoffers tengevolge van de waters nood. Clesproken werd over de noodza- këhiae schaderegelingen die snel en soepel dienen te worden toegepast, het geen insluit ai een eenvoudrg werkend administratief apparaat b) een doel matig gedecentraliseerd apparaat en o inschakeling van deskundigen naast practici. Het werd nodig geacht om vergoe ding van de vermogensschade naar vervangingswaarde te aanvaarden; liet pleiten voor een billijke regeling voor gederfd inkomen zal nader wor den bestudeerd. Het is nodig om via één plaatselijke oommissie van de Stichting voor de Landbouw te organiseren naar de omstandigheden contact te hebben met de overheidsdiensten waardoor 'n goede afwerking kan worden verkre gen. Deze plaatselijke commissies kunnen in nauwe samenwerking met de P.B.H. de schade registreren en schatten. De commissies dienen in voortdu rend overleg te treden met de regio nale rampenbureaux waar de overheid haar diensten concentreert, te we ten een comptabele van het Departe ment van Financiën, de Dienst Land bouwherstel, de Wederopbouw en de Schade-enquete-commissie c.q. het Rampenfonds. Naast de plaatselijke commissies worden de adviescommissies in het dis trict de provincie en landelijk op nieuw opgezet of gereorganiseerd en aangepast aan de gewijzigde omstan digheden. Daarna had een bespreking plaats met de heer Ir. Herweyer over een aantal belangrijke punten t.a.v. de sohadregehngen. E)E UITGIFTE van kleren en dek king door het Rode Kruis te Goes is voorlopig stopgezet. Dit is niet om dat er te weinig voorraden zijn, want zowel de zaal bij de heer Krijger als de Veiling, de Korenbeurs en het gymnastieklokaal zitten bomvol. Met damesmantels bijv. zou men heel Goes wel kunnen aankleden. Maar de weth. van Soc. Zaken vond het nodig om eerst alles wat men heeft te in ventariseren en te sorteren en ook te onderzoeken hoe het met de behoef ten van de evaci i s staat. Zoals ge woonlijk begonnen de meest vrijmoe- digen het beste en meeste te krijgen, terwijl de bescheidenen achteraan ko men sukkelen. Sociale werksters gaan nu stuk voor stuk de gezinnen waar evacué's zijn bezoeken, om zo vast te stellen waar men inderdaad nog behoefte aan heeft. De registratie heelt tevens het voordeel dat men nu met zekerheid kan opmaken wat men teveel en wat men te kort heeft. Heeft men een duidelijk overzicht dan kan contact worden gezocht met andere plaatsen om eventueel tot een ruiltransactie te komen. Op het eind van deze week zal de uitgifte, in samenwerking met het Rode Kruis worden hervat; crepeer- gevallen worden wel geholpen, door tussenkomst van het bureau Sociale Zaken, dat in de Prins van Oranje is gevestigd en dat voortaan de lei ding in deze behoudt. De uitdeling van kleding en dek king is nu nog gericht op de voorzie ning van het ogenblik; zodra de men sen weer naar eigen woning terug keren, zullen zij verder worden in gespannen. Dan zal ook het toegezon den huisraad verdeeld worden. 'Öri Qt; Buipen uitgeschuurd en -• m ,SfQnderspoeld 'yE Kruiningen en Krabbendame zijn bij de buizen der waterleiding, ten gevolge van de werking en de druk van het binnengevloeide zeewater, uitschuringen en onderspoelingen ont- "vn, die zeer zorgelijk moeten wor den genoemd en die, wanneer zij niet snel ongedaan kunnen worden ge maakt, de watervoorziening van Zuid- Beveland en een gedeelte van Wal cheren onmogelijk zullen maken door dat de buizen zullen breken of ern stig gaan lekken. Zodra de calamiteiten waren ont dekt, is men begonnen met het tref fen van maatregelen. Sedert enige tijd liggen ter plaatse twee buisleidin gen. Het oude stalen buizennet doet nog steeds dienst, maar grotendeels evenwijdig daaraan ligt een betonnen buisleiding, die een grote middellijn heeft. Bij Krabbendijke is over een af stand de stalen leiding onderspoald. De Provinciale Waterstaat is terstonx begonnen met het treffen van voor zieningen, die zullen bestaan uit een bekisting, een steenbestorting of een systeem van jukken. Met man en macht wordt gewerkt en men hoopt de situatie meester te kunnen worden. Distributie veevoeder WOLGENS een mededeling van mi- nister Mansholt in de Eerste Ka mer is het mogelyk binnen afzien bare tijd te komen tot opheffing van de veevoederdistributie. De voer- graanuryzen zullen per 1 Maart a.s. met eén gulden per 100 kg. worden verlaagd. Advertentie) Eminent geleerde, schrijver en gastheer jyjORGEN viert Mgr. dr. Jan Olaf Smit, sedert 1929 kanunnik aan de Vaticaanse basiliek verbonden, zijn zeventigste verjaardag. In deze 24 jaren heeft Mgr. Smit door zijn gastvrijheid en behulpzaamheid, waarmede hij duizenden pelgrims in Rome heeft geholpen en wegwijs gemaakt, grote bekendheid ver worven en aller sympathie gewon nen. Hij werd in Deventer geboren. Als jeugdig priester werd hij naar de Eeuwige Stad gezonden om zich in de kerkelijke wetenschappen te -be kwamen. In een periode van zeven jaren verwierf hij driemaal de doc torstitel, in de philosophie, in de the- logie en in de Bijbelwetenschappen. Zijn yver voor de missies trok de aandacht van Kardinaal van Rossum zodat deze prof. Smit in 1922 aan Z. H. de Paus voordroeg voor de benoe ming tot tit. bisschop van Paralus en Apostolisch Vicaris van Noorwegen en Spitsbergen. Gedurende de zeven ja ren, dat dit Vicariaat onder zijn lei ding stond, kende het geestelijk leven in dit missiegebied eei\ grote opbloei, en heeft Mgr. Smit er de basis gelegd voor de verdere ontwikkeling van de Katholieke Kerk. In 1929 volgde zijn benoeming tot kanunnik van de St. Pieter. Zeer spoedig daarna werd Mgr. Smit aan gesteld tot consultor aan de H.H. Con gregaties van de Propaganda Fide en van de Sacramenten, alsmede van de Pauselijke Bijbelcommissie. De jaren van Mgr. Smit vermeer deren en met deze kan men zeggen, ook zijn arbeidzaamheid, die zich te vens uitte in een uitgebreide publicistische werkzaamheid. Nog dit jaar zal by de uitgevers Romen en Zonen te Roer mond van Mgr. Dr. Olaf Smit Keulers' Grote Bijbelse Geschiedenis verscliijnen, geheel om- en bijgewerkt volgens de nieuwste gegevens van de Bijbelwetenschappen. Wetsvoorstel tot amnestie P LZASSISCHE afgevaardigden heb- ben na een onderhoud van twee uur met Premier Mayer, meegedeeld, dat de Regering er in heeft toege stemd, dat een wetsvoorstel om am nestie te verlenen aan de Elzassers, die tot dienstneming bij het Duitse leger gedwongen werden Woensdag in de Nationale Vergadering wordt besproken. In de hele Elzas hebben fabrieks arbeiders gisteren het werk een kwar tier gestaakt als protest tegen de vonnissen, die tegen 12 Elzassers in het nroces-Oradour zijn uitgesproken Enkele vervoersdiensten werden ge staakt en reizigers in bussen en trams namen 15 minuten stilte in acht. In Mulhouse en Colmar werd het begin van de proteststaking met klokken gelui en sirenegeloei aangekondigd. De communisten eisen strengere straffen voor de beklaagden en zijn tegen de protestbeweging gekant. In Saint Louis en in Bisehheim werden kantoren van de communistische par tij met stenen bekogeld. Een groep, waarvan vermoed wordt, dat zij sterk separatisch gezind is, heeft deze periode van onrust uitge kozen om een nieuw om de veertien dagen verschijnend blad uit te geven in Mulhouse, onder de titel „De stem van de Elzas". Het blad zou het or gaan van de Elzassische volksbewe ging zijn en zijn streven „regionaal en Europees". De P.T.T. heeft ons een nauwkeurige opgave verstrekt van het mogelijke telefoonverkeer in en met het ramp gebied. Wjj hebben hierin nauwkeu rig aangegeven, welke plaatsen vrij wel normaal bereikbaar zijn en in welke gevallen de telefoon alleen voor het zogenaamd noodverkeer gebruikt kan worden. Het volledig herstel van de beschadigde telefoon!ijneii is in volle gang en vanuit het hele land tvordt technisch personeel van de P. T.T. aangetrokken. DR. DE QUAY AANVAARDDE BESCHERMHEERSCHAP Een dezer dagen mocht het Be stuur de verheugende medede ling ontvangen, dat Prof. Dr. de Quay, Commissaris der Koningin van de Provincie Noord-Brabant, het Beschermheerschap van de Bond van Nederlandse Militaire oorlogsslachtoffers, afdeling Noord- Brabant op zich heeft genomen. 20 Tabletten 45 ct. N.V. Koninklijke Pharmaceutische fabrieken v/h, Brocades Sthoemon Pharmacia JVJET 37 tegen 34 stemmen heeft de Tweede Kamer een artikel uit een wijzigingsontwerp van de L.O.- wet gelicht, waardoor het mogelyk zou zijn geworden Esperanto als vak op de lesrooster van de lagere school te brengen. Het wijzigingsontwerp is overigens zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierdoor zijn nu de onderwijzers t.a.v. de verlofrege- ling gelijkgesteld met de ambtenaren. Het Deens elftal voor 7 Maart Voor de wedstrijd Nederland-Denemar- ken, welke Zaterdag 7 Maart iri het Feyenoord stadion te Rotterdam ten bate van het Nationale Rampenfonds wordt gespeeld, is het Deense elftal als volgt samengesteld Doel: Joergen Johansen. Achter: Erik Terkelsen, Chr. Broeger en Joergen Olesen. Voor: Erik Nielsen, Poul Erik Pedersen, Per Jensen, Aage Rou Jensen en Holger Seebach. Reserves: Willy Andreasen en Carl Holm. Goed geraden in voetbalpool De inzet van 6 pence (ongeveer 25 cent) in twee verschillende voetbalpools en het juist invullen van een aantal uitslagen, heeft van de 40-jarlge Lon- dense verzekermgsbediende Jack Coul- ton een gefortuneerd man gemaakt. Kort na het ontwaken kreeg hij Dinsdagochtend de schok van zijn leven te verwerken, toen hij in de brievenbus de mededeling vond, dat hij in de ene pool 75.000 pond en in cfe andere 34.171 pond had gewonnen. Coulton kreeg daarmee dus een bedrag van ongeveer 1.162.671 gulden in de schoot- geworpen. Coulton was overigens niet de enige, voor wie deze dag een bijzonder geluk kige betekende. In Southampton sleepte iemand, die onbekendi wenst te blijven, 75.000 pond sterling in de wacht, ook al dank zij het goed raden van een aantal voetbalresultaten. Coulton had de gevraagde uitslagen van acht verschillende ontmoetingen correct ingevuld. „Mijn systeem is sim pel", zo zei hij, ,,toen ik drie jaar ge leden met dit gokken begon, selecteerde ik de verschillende clubs reeds en daar. op heb ik steeds voort geborduurd." De Nacht der Motoren te Gent Zaterdagavond 28 Februari zal in de Gentse wintervelodrome een „Nacht der Motoren" verreden worden. Op het programma staan auto-, motor-, derny. en bromfietsen wedstrijden. Van Nederlandse zijde treden op de ex- kampioenen: Ces. Bogaert, B. Francken van Belgische zijde: de huidige Belgische kampioen Gh. Calle, uit de grensgem. Kemzeke, Coeckelbergh, Poeske Scherens, George Ronsse en 'n 20-tal andere ren ners. De opbrengst wordt gedeeltelijk gestort op rekening van het Rode Kruis ten i'oordele van de getroffenen van de wa tersnood. Schulte-Peters legden er beslag op en kwamen aan de kop De balans, die de rekenmeesters van de Zesdaagse te Antwerpen in het vroegst van Dinsdagmorgen maakten, gaf nog steeds de meeste kansen aan het Bel gisch-Zwitserse koppel Bruneel-Plattner, dan halfweg deze wieerkermis een on stuitbare opmars inzette. De Nederlan der van Vliet met zijn Belgische mak- leer Accou was de enige, die volgde in hat kielzog van die groten^ Vier-vijf ronden achter hen stonden toen de ove rige Nederlanders geklasseerd. Strikt genomen was er omstreeks elf uur gisterenavond, toen een felle sprint ontbrandde voor een premie var 10.000 Big. francs, nog niet zo heel veel ver anderd. De favorieten waren nog steeds even stevig favorieten. TUMULT BREEKT LOS. Maar toen begon het! Schulte-Peters, die tot <Jan toe eigenlijk nog niets bui tengewoons hadden laten zien, hadden blijkbaar heel erg veel zin. in die grote kluif, waarop beslag kon worden ge legd, als op een gegeven moment een ploeg met een ronde voorsprong aan de leiding zou komen. Er werd toen, voor een zeer goed gevuld Sportpaleis gere den, dat de stukken er af vlogen. Schulte-Peters gingen daarbij zodanig te keer, dat geen enkele ploeg hen in kracht, doorzettingsvermogen en snel heid benaderen kon. Het eindresultaat was, dat deze twee landgenoten zich aan de kop nestelden en op hetzelfde moment ongeveer 750 gulden rijker wa ren geworden! Bruneel-Plattner hadden hen in dit gevecht het best partij ge bonden en kwamc veede +e staan. Op één ronde het was toen elf uur in de avond volgden Koblet-von Bueren, op twee ronden van Steenbergen-Ockers Glorieux-de Pauw, Muller-Hörmann, For- lini-Terruzzi, van Est-Wagtmans en Buyl Bij Kruiningen is de uitschuring ge constateerd op een plaats recht te genover de veerhaven, waar de buis- leiding, hier van beton, in de berm Door Zeeland werd o.a. sterk het I van de rijksweg ligt. Door de kracht pleit gevoerd voor een regeling van van het water schijnt hier het beton- vergoedmg van vee in natura. Het is 1 nen wegdek steeds meer af te brok- nodig (je veestapel langzaam maar ze- kelen. De herstelwerkzaamheden wor ker op te bouwen met goed t.b.c.-vrij aen uitgevoerd door de rijkswater vee. Hier zijn in het verleden gunstige staat in overleg met de Waterleiding ervaringen mee opgedaan. Mij Zuid-Beveland. DE TIJD, dat in ons land het gehro- geweertje gold als symbool van de hoogste wijsheid is gelukkig ,ii,n S,) voorbij. Tijd en omslan- f" hebbcn dr miskenning waar- nntn (r en v'°°t vroeger moesten i .voor cen W'l deel omgezet m erkenning en de fatale gebeurtenis sen van de laatste weken, waarbij ve- Li f militairen op alle l>c- -,i'C imnten zich op bewonderens- ej.w1ze hebben gedragen zal ar nodig deze erkenning nog wel wat algemener hebben gemaakt. hulp, die door marine, lucht- en ]Bn"J^cht werd verleend, is reeds Dieeduit gepubliceerd, maar zoals al tijd, zijn er onder de te hulp gesnelde groepen altijd weer, die minder aan e weg timmeren en wier werk min *eer aan de aandacht ontsnapt. Op o n groepje stootten wij toevalliger wijze te Terneuzen. i j^ens het stormweer van 1 Fe- oruari braken twee van de drie tele foonkabels. die Zeeuwsch-Vlaanderen jRet overig Nederland verbinden en de derde die strak als een snaar bo ven een breed dijkgat gespannen hing, kon het eveneens elk ogenblik bege ven. Zijn zelfs in normale tijden ver bindingen van het grootste belang, nog meer gold dit voor de eerste da gen na de ramp, toen allerwegen hulp en bijstand moest worden gevraagd. Op verzoek van de P.T.T. werd ook in dit hulpverleningswerk het leger in geschakeld en zond de commandant van het 1ste Regiment Verbindings troepen een verbindingswagen naar Terneuzen, ingericht om, zolang de laatste kabel het hield, een deel van de verbindingen te helpen handha ven en om ingeval van nood dit kar wei alleen op te knappen. Een licht- aggregaat, dat eveneens tot de uit rusting van de hulpexpeditie behoor de, kon eveneens al direct worden ge bruikt bij het nachtelijk dichten van dijken! Zonder dat de telefoonabonné er iets van merkt, wordt een deel van de ge sprekken naar en van Zeeuwsch- Vlaanderen via deze wagen door de lucht naar Goes getransporteerd, daar opgevangen door een dito wagen, zo nodig verder geleid via een zelfde wa gen van het Amerikaanse leger naar Bergen op Zoom, daar weer opgevan gen. op de kabel overgebracht en naar het toestel van de abonné gebracht! Op hetzelfde moment kunnen vier ge sprekken aldus worden behandeld en in geval van nood kunnen nog vier telex-apparaten worden ingeschakeld, een totaal dus van acht verbin 'ngen, een ongekende uitkomst voor een streek, waar de normale verbindingen op uitvallen staan! Voor de militairen was één en ander een pracht oefening, voor Zeeuwsch-Vlaanderen een uit komst in moeilijke dagen! |N het jongste nummer „Zoo", orgaan van de Antwerpse Dierentuin lazen we een bijdrage waarin het ongewoon hoog aantal sterf gevallen onder de dieren door intoxicatie wordt vastgesteld, dit inge volge het onoordeliekundig voederen door het publiek. Het is natuur lijk een pijnlijk probleem. Liet is zeer sympathiek van de zijde der bezoekers dat ze de dieren af en toe versnaperingen geven. Wan neer echter blijkt, dat zelfs kostbare exemplaren om het leven kwamen door verkeerd voederen, dringen zich onsympathieke maatregelen op. zoda nig, dat de directie thans besloten heeft voortaan de voedselpakketten bij de ingang van de Zoo in ontvangst te nemen, zodat ze kunnen gesorteerd worden naargelang hun bestemming. De directie van de' Dierentuin is zich inmiddels ten zeerste bewust van het betreurenswaardige van deze beslis sing. DOOD ZAAlENu. ijkt het niet prachtig en lovens- waardig, dat cen hengelaar steeds zijn vangst regelrecht naar de Zoo brengt om de Zeehond een lekker vers visje toe te werpen? En toch zaait de man hier misschien de dood! Want kijk; alle vissen hebben bijna inge- wandsparasieten; nu is de Zeehond wel gehard tegen een aanval van pa rasieten die bij zeevis voorkomen, maar niet tegen de parasieten van zoetwatervis. Deze kleine dieren vin den in de Zeehond een weerloos slachtoffer en richten het dier vaak in korte tijd ten gronde. Lijkt het geen mooi gebaar als een dame na een diner alle kluiven ver- Dakt om deze onmiddellijk aan haar lievelingsdieren in de Dierentuin te brenger Deze beentjes en vleesrestcn zijn tool beslist vers! Maar ook deze dame sticht veel kwaad in de Zoo Zij weet niet, dat beenderen die ver! splinteren bij alle roofdieren, zelfs bij de allergrootste, vaak ongeneeslijke wonden in de ingewanden veroorza ken. MOEILIJKE VOEDING Liet houden, en kweken van wilde dieren in gevangenschap is in de loop der tijden tot een wetenschap uitgegroeid, die vrijwel geheel op er varing is gebaseerd. ZO heeft de ondervinding geleerd: dat mannenwolven niet te houden zijn tenzij ze uitsluitend gevoed worden met geschilde bananen en pas gedode duiven; ren, zoals olifanten en runderen, een zeer ernstige indigestie, vaak met do delijke afloop kunnen veroorzaken; dat bepaalde dieren zoals giraffen, elanden neushoorns, e.a. zeer gevoe lige spijsverteringsorganen hebben, die bij de minste onjuiste voeding ernstig gestoord worden. Uit liefde tot de dieren is het pu bliek steeds geneigd ze iets te eten te geven en zo onstond bij vele dieren in de Anwerpse Zoo een ware bedel- gewoonte, die bij de bezoeker medelij den opwekt, met het gevolg, dat her haaldelijk enige dieren overvoed wor- ■den. Aan de gevolgen hiervan stierven onlangs 2 Gelada apen. 1 Brazza aap, 1 wasbeer en 1 otter, terwijl de olifant Api door overvoeding ernstig ziek werd; de vossen lijden aan vetzucht en 2 Dahomey runderen hadden her haaldelijk te iijden van em overladen maag. Het onoordeelkundig toedienen van vers en passend voedsel kan dus veel kwaad stichten. Erger wordt het, wan neer ongeschikte, bedorven of oneet bare producten de dieren worden toe geworpen. Het blijft een veel verspreid dwaal begrip. dat dieren niet kieskeurig zijn en gewoon alles verteren... Hoe is het anders te verklaren: dat het voederen van platvis (schol, bot e.a.) aan robben onherroepelijk de dood van deze dieren ten gevolge heeft; dat hyena's, die lang in gevangen schap leven of er in geboren worden, even gevoelig zijn voor vergiften, die bedorven vlees bevat als onze huis hond; dat, zoals reeds gezegd, zelfs de grootste roofdieren dodelijke Inwendi ge letsels kunnen oplöpen wanneer ze beenderen eten. die kunnen splin- eren dat grote hoeveelheden krachtvoe der (brood suiker e.a.) bij grote die dat men in het lichaam van een beer een grote vishaak vond en in dat van een Cariama een kleine haak? dat men in de kooi van een beer het vel vond van een rog met zijn ge vaarlijke stekels? Van waar komt een bedorven soep been dat men bij de wolven vond. de dode eend bij de hyena's en de vis afval bij de wolven? Wat te denken van de bezoeker, die speciaal macaroni meebrengt, omdat dit het enige is dat door de kleine Rode Duivels klopten Zwaluwen: 5-0 De te Gent gespeelde voetbalwedstrijd tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen is in een 50 overwinning voor de Bel gen geëindigd De rust was met blanke stand Ingegaan. W edstrij dprogramma afdeling Zeeland le KLASSE A. Volharding '32 1— Rapenburg 1. le KLASSE B: Domburg 1Hoofdplaat 1; Walcheren 1Lowed. Boys 1; Retran- chement 1Groede 1. 2e KLASSE ANoormannen 2Vlis- singen 4; Middelburg 4Breskens 4; Zuidzande 1RCS 3; Zeelandia 3Bier vliet 3. 2e KLASSE B: Kwadendamme 1Hulst 3; Graauw 1Koewacht 2. In het KNVB-programma voor a.s. Zon dag, 22 Februari, zijn die navolgenie w.zigiingen aangebracht: Uitgesteld: MiddelburgDOSKO, Ter neuzenAlliance, MOCGoes, Axel Baronie (2B); SCOZierikzee (3C); RK FCClinge; Nieuw BorgvlietDe Zeeu wen (3D); DHVSAB (4F); bovendien alle wedstrijden in 4G. Ingelast: InternosDOSKO; Middel burgTerneuzen (2B), SABBreda (4F), Voor persoonlijk damkam pioenschap van Nederland In de periode 20 Febr.-4 April a.s. wor den te Utrecht de wedstrijden gespeeld voor de finale van het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland. In totaal zullen 14 spelers aan dit tornooi deelne men, n.l. de zes hoogst geplaatsten in 1952, de zes gewestelijke kampioenen en de nummers twee van de provinciale bonden van Noord- en Zuid-Holland. Het zijn van Aalten (Huissen), Bars (Ensche de), Beers (N. Scharwoude), Bergsma (Wartena), Bizot (Zwaag), Bom (R'dam), Craane (Den Bosch), ir. van Dijk (Wageningen), Huisman (Le.iden), Keiler (A'dam), Laros (IJmuiden), van Mourik (Nieuwland Z.H.), W. Roozenburg (R'dam) en van der Sluis (A'dam). De zes hoogst aankomenden kunnen in 1954 zonder voor wedstrijden deelnemen aan de finale van het kampioenschap. Er wordt gespeeld op Vrijdagen, Zater dagen en Zondagen, waarbij rekening is gehouden met bijzondere wensten der deelnemers. Schoolschaakcompetnae.) LYCEUM TERNEUZEN KAMPIOEN De Zeeuwse schaakcompetitie tussen de schoolzestallen is beëindigd. De uit slagen waren: Lyceum Terneuzcn-Am- bachtsschool Terneuzen 5-0; Lyceum OostburgChr. Kweekschool Middelburg 4' -H/2;Chr. Kweekschool Middelburg Ambachtsschool Terneuzen 51; Lyc. Oosl-burgLyceum Terneuzen 2y23'/*; Chr. Kweekschool MiddelburgLyceum Terneuzen 33. De eindstand is; Lyceum Terneuzen 3_2—l—O—5—lli/2—6ió: Chr. Kweeksch. Middelburg 3113^-9' 8:/2Lyceum Oostburg 2l—O1275; "Ambachts school Terneuzen 200—201—11. Het kampioenschap ging dus naar het Lyceum Terneuzen, dat nu mag deel nemen aan de voorronden om het lan delijk kampioenschap van de schoolzes tallen. JEUGDKAMPIOENSCHAP •Ollivierop 3 ronden: Gillen-Rijckaert, de Feijter-Tijssfcn, AdiriaenBsens-Buyst, en van Vliet-Accou, die dus wel regou- reus naar beneden waren gedrukt. Op 7 ronden volgden Carrara-Senfft- leben (Carrara kreeg plotseling met een geweldige inzinking te kampen, Gosse- lin-de Baere op 9 ronden, en Verbrug- gen-Delin, het koppel dat uitgesproken te zwak is gebleken voor dit sterke veld, waarin van Est en Wagtmans in tussen een zeer goede partij blazen, Verbruggen-Delin dus besloten de rij met niet minder dan 15 ronden achter stand. De laatste dagen is thans nog heel wat interessants te verwachten, vooral nu gisteravond deze ophefmakende wijziging in de stand is geschied. Schieting te 's Heerenhoek Op de liggende wip bij W. Westdorp werd een schieting gehouden, waaraan door een groot aantal schutters werd deelgenomen. Vele sociëteiten waren ver tegenwoordigd. De uitslag luidt als volgt: Hoofdvogel P. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; lste zijvogel Jac. de Baar, Willem Teil, O verzande; 2de zij vogel P. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande vn.; le hoofdkal van Zunderen» Spes Nostra, Ovezande; 2e hoofdkal B. de Jonge, Concordia, 's Heerenhoek; lste onderkal A. de Jon ge, Soranus, Heinkenszand; 2e onderkal idem; le klep A. de Jonge-Vette, Wil lem Teil, Ovezande; 2de klep A. Boon man, Willem Teil, Ovezande; 3de klep P. Schreurs, Zeelandia, Ovezande. Biljartwedstrijd R.K.J.B. te Biervliet Door de RKJB te Biervliet werden in het clublokaal bij de heer F. Ou brie biljartwedstrijden georganiseerd, waar aan door 16 leden wordt deelgenomen. De winnaars werden: 1 E. OngenaeG. Boerjan.; 2 P. Temmerman (Hoofdplaat) H van den Hemel Ook in de zaal van de heer Jac. van de San de werden biljartwedstrijden ge organiseerd, waaraan door 20 biljart- liefhebbers werd deelgenomen. De uit slag was: 1 C. B. JansenP. van de .Sandie; 2 A. Veraart (Hoofdplaat-J. Diingemanse, 3 P. JansenB. van Waes. Slechts drie inschrijvers voor biljarttitel 47/1 Voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse 47/1, dat van 26 tot en met 29 Maart a.s. in een nog nader aan te geven plaats zou worden gespeeld, heb ben zich slechts drie deelnemers aange meld, n.l. Van der Pol, Metz en Mol. De K.N.B.B. zal zich nog beraden, of dit kampioenschap doorgang zal vinden of dat er eventueel selectiewedstrijden wor den gespeeld voor het Europees Kam pioenschap, dat van 23 tot en met 26 April a.s. te Metz (Fr.) wordt geho.uden. PRIJSBILJARTEN TE SAS VAN GENT Aan de prijskamp op het biljart, ge houden in café De Oude Brug en Hotel Rotterdam namen 42 spelers deel. De prijzen waren als volgt: 1 Aug. Meert (Sluisgil) en E. Naartjes (Bouchoute); 2 kalkoenen; 2 L. de Mul (Philippine) en G. Begijn (Sas van Gent), 2 kalkoenen; 3 H. Meert (Sluiskil) en H. Lambert (Sas van Gent) 2 ganzen; 4 F. van Roo- sel (Westdorpe), en Alb. Burgrave (Zel- saete) 2 konijnen; 5 G. Hemelsoet (Sas van Gent) en O. de Hulster (Westdorpe) 7 gulden; hoogste serie H. Meert, 26 caramboles; G. Hemelsoet, 24 car. en E. Kaas, 24 car. De biljartvereniging Krijt op Tijd speelde Zaterdagmiddag in het neder- laagtournooii een wedstrijd tegen OKG te Hansweert. Kapelle won deze wed strijd met 572 punten uit 6 gewonnen partijen, tegen Hansweert 453 punten. De uitslagen van de tot nu toe ge speelde wedstrijden om het jeugdkam pioenschap schaken van Zeelantf luiden als volgt: Woudstra-Snip 0-1; Woudstra- de Wolf 1-0; Snip-de Wolf 10; Snip-Bik ker 1-0; de Wolf-Bikker Marsilje Woudstra 0-1; Marsilje-Bikker opening gaat, die in de kooi "van de 2-3; MTrsilfe "l-ifde3 WoV enV Bikker chimpanse werd ontdekt? - tsiKKer Vi3. GOES, 17 Febr. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 11*/», poelje-eieren 10, eendeneieren 10. kal koeneieren 20; ganzeneieren 25 cent. GOES, 16 Febr. Spruiten 28—54, Rode kool 10—15, Savoye kool 14—16, Uien (stek) 415, Prei 4246, Rammenas 4, Knolselderij 12, Witlof 47, alles m gul dens per 100 kg, ROTTERDAM, 17 Febr. Aanvoer in to taal 3015. Vette koeien en ossen 600. Gebruiksvee 470 (141); vette kalveren 35; graskalveren 44 (22); nuchtere kalveren 1571. Varkens 68. Paarden 94. Veulens 1; Schapen of lammeren 115. Weide en zuiglammeren 17. Vette koeien 2.82—292. 2.64—2.76, 2.10— 2.35 Ve'te kalveren 2,85—2,95, 2.75—2,85, 2.45—2.(1; gm ska lrveren 380—330—250 Nuchtere kalveren 42—36—32 Slachtpaar. den 200185135. Schapen 130110—90. Lammeren 95—85—70. Kalfkoeien 1200— 1000—860. Melkkoeien 1000—860— Vare 'koeien 875—800—680. Vaarzen 600— 525—400. Vette koeien aanvoer ruimer, hancfe! kalm, prijzen vooral niet hoger dan gis teren, prima's boven notering. Vette kal veren aanvoer even meer, handel vlug, goed prijshoudend. Graskalveren aan- voer als vorige week, hrrndcl flauw, prijzen vooral niet hoger. Nuchtere kai. veren aanvoer aanmerkelijk groter, handel redelijk, prijzen lager. Slacht- paarden aanvoer iels groter, handel sle pend, prijzen iets stijver. Schapen aan voer matig, handel stroef, prijzen zware schapen iets hoger, verder onveranderd Lammeren aanvoer matig, handel stroef! Kalfkoeien aanvoer iets ruimer handel goed, prijshoudend. Melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel goed, prijshoudend. Vare koeien aanvoer dets ruimer, han del redelijk, goed prijshoudend. Vaar zen aanvoer gewoon, handel stil prijzen als vorige week. Pinken aanvoer ge- woon, handel stil, prijzen als vorige week. Bokken of geiten aanvoer iets groter, handel redelijk, prijzen constant. WATERSTANDEN Mannheim 2.47 (-13), Trier 2.49 (-26), Koblenz 2.60 (-23), Keulen 2.69 (—29) Ruhrort 5.04 (—35), Lobith 11.45 29), Nijmegen 9.25 (-23), Arnhem 9.15 (-19), Eefde 4.58 6), Deventer 3.50 4), ïff."1™ 173 (+26). Borgharen 41.40 (—93) Belfeld 13.05 (+20), Vreeswijk 117 (—7) Llth 224 (—23).

de Stem | 1953 | | pagina 3