LLand_ organisatie van het landbouwherstel nog veel water in het land van altena Bi r^TAD™ Zuid-Beveland Z.-VLAANDEREN Luchtweg, de uitkomst voor het waterland Kledingcentrale, een dienst die veel nood heeft gelenigd Zandstraatse paartjes kunnen trouwen in eigen plaats KRABBENDIJKE HEEFT JOH AN WILLEM FRISOSTRAAT Bescheiden begin te Bergen op Zoom De I DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 De Weer een nieuwe busverbinding GOES In de Heen: f 66.- per gezin Kornet uit Bergen op Zoom verongelukt Sasse Raad schafte er „huis der gemeente" aan IN Aanmerkelijke decentralisatie doorgevoerd GEEN CONCERT EENCOLLECTE Zorg voor de geëvacueerden De wegdie niet onderloopt Precisiebombardement l kenn'"s";iuchten. Door dergelijke met zandzakken NOG DRIE WEKEN Eerste en tweede soort VAN ALLES HEEFT MEN GENOEG, MAAR LUIERS ZIJN NIET AAN TE SLEPEN Fruitveilingen in Goes en Kapelle Aantal evacué's in Brabantse plaatsen MARKTEN AGENDA HEDEN MORGEN I PASTOOR TESSELAAR BEDIEND. Pastoor Tesselaar van Yerseke, die Vrijdag in St. Joanna te Goes werd opgenomen, is Zaterdagmor gen naar de Ursula-kliniek te Wassenaar vervoerd. Uit voorzorg is hij eerst voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. GUNSTIGE TOESTAND IN Z.-VL. Verwacht wordt, dat de toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen de ko mende dagen niet slechter zal worden. De meeste dijken zijn zo goed als mogelijk was in korte tijd versterkt en waterkerend ge maakt. Slechts twee gaten heeft men nog niet kunnen dichten, n.l. die bij de Nieuw-Neuzenpolder nabij Terneuzen en die in de dij ken van de Serrarenspolder bij Ossenisse. Het getij is tot nu toe nog beneden de verwachte cijfers gebleven, tengevolge van de gun stige weersomstandigheden. COLLECTEN TE GOES EN KLOETINGE. Te Goes bracht de huis aan huis-collecte voor het Rampen fonds f 37.000 op. In de drie ker ken werd bovendien f 12.000 bij eengebracht. Het veel kleinere Kloetinge liet zich ook lang niet onbetuigd. Daar bracht de collec te f 39.500 op en een landbouwer stond bovendien twee drachtige vaarzen af, elk ter waarde van duizend gulden. Vlissingen-Goes Ie „Stroomtram Walcheren" laat voortaan iedere morgen een bus rijden tussen Vlissingen en Goes, aan sluitend op de busdienst GoesKatse- veer, welke dienst bedoeld is voor de reizigers die van Katseveer naar Dordrecht varen. De bus vertrekt 's morgens om 5.20 uit Vlissingen en rijdt over 'W. Sou burg naar Middelburg, waar de ver trektijd 5.45 uur is. Te Goes komt de bus 6.35 aan. In tegenstelling tot een eerder be richt, kan worden gemeld, dat de bootdienst YersekeBergen op Zoom wordt uitgevoerd tweemaal per dag heen en terug. De boot vertrekt in Yerseke om 8.40 en 14 uur. Aankomst Bergen op Zoom resp. 10.10 en 15.30 u. De boot vertrekt uit Bergen op Zoom om 10.30 en 16 u. Aankomst te Yerseke resp 12 en 17.30 u. De A.M.Z. rijdt op Zondagen een bus dienst aansluitend op deze boot Op werkdagen kan men van de lijndienst gebruik maken. Advertentie) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U her kent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de an dere. Ook U WERK VOOR VROUWELIJKE EVACUé'S De Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten Plattelande geeft ge legenheid aan alle evacué's om ont vangen kleding te vermaken onder leiding van naaileraressen. Er zijn naaimachines enz. aanwezig. De bijeenkomsten zullen een gezel lig huiselijk karakter dragen, waar ieder van harte welkom is en zich thuis zal voelen. Deze bijeenkomsten zijn Maandag-, Dinsdag- Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagmiddag vanaf 2 uur in de Sociëteit van Ouden van Dagen, Keizerstraat 3. Indien wenselijk, kan er ook op Woensdagavond een dergelijke gezel lige avond gehouden worden. Hierover kan men 's middags met de leraressen spreken. T~\e Heen, dat vriendelijke kerk- dorp is voor een ramp ge spaard gebleven Dagenlang leef den de bewoners tussen hoop en vrees want aan de andere kant van de dijk ging het water zijn gevaarlijke gang. Het dorp is dankbaar voor zijn behoud. En het heeft dit op een hoogst sym pathieke manier laten blijken. Toen de collectegelden voor het Rampenfonds geteld werden, kwam men aan een bedrag van 13.279 1010,— kerkcollecte. 12.269.straatcollecte). In de Heen, Heense Molen en de omlig- gende polders hebben de mensen f 13.— per persoon, of gemid- deld f 66 per gezin gegeven Bij botsing tussen Goes en Middelburg 7 ONDAGMTDDAG om half twee is halverwege tussen Middelburg en Goes een Belg. jeep, waarin te Goes gelegerde militairen waren gezeten, in botsing gekomen met een zware Bel gische legerwagen. De slag kwam he vig aan en een der inzittenden van dc jeep, de Nederlandse kornet J. v. d Schalk uit het Bergen op Zoomse gar nizoen, werd zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. De verongelukte militair is afkom stig van Rotterdam en 21 jaar oud. Hij was kornet artillerie van het re giment „Prins Fredenk" en was als verbindingsofficier toegevoegd aan het achtste bataljon van de Belgische ge nietroepen. den bij de plaatselijke bureauhouders van de voedselcommissaris. De aanmeldingen worden door de plaatselijke bureauhouders doorgege ven aan de rampschade-bureaux, waarin afzonderlijke vertegenwoordi gers van de ministeries van Finan ciën, van Wederopbouw en Volks huisvesting en van Landbouw. Visse rij en Voedselvoorziening zitting heb ben. Deze rampschade-bureaux belas ten zich met de verdere registratie, enquête en dergelijke. Indien reeds voldoende indruk kan worden verkregen van de omvang van de schade en belanghebbende ln de reeds drooggekomen gebieden, waar met het verdere herstel aanvang kan worden gemaakt, behoefte heeft aan een geldelijk voorschot, kan hem dit op zijn verzoek zonodig worden verstrekt. Dit voorschot dient uitslui tend bij de plaatselijke bureauhouder te worden aangevraagd. Na onderzoek zal een eventueel te verlenen voor schot door tussenkomst van het ramp schadebureau worden uitgekeerd. A LS orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het herstel van de agrarische schade in het wa- tersnoodgebied is door de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de Rijksdienst voor Land- bouwherstel aangewezen. Bij de uitvoering van de werkzaam heden zullen de technische diensten van het ministerie zoveel mogelijk worden ingeschakeld. In het bijzonder zal met het herstel van de cultuurgrond het apparaat van de Cultuurtechnische Dienst volledig worden belast. De cultuurconsulenten in de betrokken provincies zijn tot inspecteurs van de Rijksdienst voor Landbouwherstel benoemd. Onder verantwoordelijkheid van de ze inspecteurs, te Breda, Goes en Den Haag, zal ook de enquête en de vast stelling van de schade via de plaatse lijke bureauhouders van de voedsel- commissarissen in de getroffen pro vincies en met behulp van deskundi gen geschieden. De werkzaamheden, verband hou dende met de ontruiming van de ge troffen gebieden, blijven onder ver antwoordelijkheid van de provinciale voedselcommissarissen, die bij deze af voer van producten, vee, werktuigen, enz. hun plaatselijke bureauhouders hebben ingeschakeld. De organisatie van de werkzaamhe den is in grote lijnen gelijk aan die in de jaren 1945 en volgende, waarbij thans echter een aanmerkelijke de centralisatie is doorgevoerd, VOORSCHOTTEN BIJ DE PLAATSELIJKE BUREAU HOUDERS AANVRAGEN \TU de organisatie van het land- bouwherstel is geregeld, kunnen alle boeren en tuinders in het waters- noodgebied, die schade hebben gele den, zich van 16 Februari af aanmel- Putte ging toch naar het Sportpaleis TOEN het bestuur van de fanfare ..De Volharding" uit Putte de di rectie van het Sportpaleis te Antwer pen gmg zeggen, dat het concert tij dens de Zesdaagse geen doorgang kon vinden, wekte dit wel enige teleurstel ling. Maar de directie toonde alle be grip' voor het besluit. Zij begreep dat de Nederlanders in de omstandighe den van het ogenblik geen feestelijke reis naar het Sportpaleis wilden ma ken. ..Maar", zei de directeur. ..als jul lie niet komt concerteren, kom dan tenminste collecteren...!" Dit aanbod sloegen de Puttenaren niet af. Met burgemeester Hofmans aan het hoofd werd een comité opge licht en Zaterdagavond ging men op nieuw naar Antwerpen, met de bus deze keer. want behalve de comité leden gingen er ook 40 Putse meis jes mee. Al die meisjes kregen een vak van de tribunes aangewezen en binnen een half uur waren zij met de collecte klaar. Minstens f 2000 voor het Rampenfonds. Burgemeester Hof- mans. die de collecte door de micro foon had aanbevolen en die later de gulle gevers op dezelfde manier dankte, kon ons Zondagavond het bedrag nog niet nauwkeurig opgeven, maar de twee mille, zei hij. heeft men in elk geval gehaald. Putte was de laatste weken be grijpelijkerwijs wat in de vergeet hoek geraakt; wat het niet jammer zal vinden. In elk geval vinden we het prettig, de gemeente op deze ma nier weer ,,in het nieuws" te halen! de opening van de raadsvergade ring van Sas van Gent herdacht de voorzitter de slachtoffers van dc nationale ramp. Hij prees de grote troom van naastenliefde die als licht punt na de ramp was naar voren ge somen. De financiële bijdrage in de ge meente, welke reeds f 10139,39 be draagt, werd vooral gegeven door de kleine man Na enkele ogenblikken stilte in acht le hebben genomen werden de inge komen stukken behandeld. Naar aanleiding van een protest, dat was ingezonden door de bewoners van de St. Anthonykade, over het daar bestaande woonwagenkamp werd besloten B. en W. te machtigen om een plan uit te werken voor een nieuw kamp op het terrein dat des tijds door de gemeente was aange kocht. Een deel zal hiervoor worden bestemd, een ander deel zal verpacht worden als volkstuintjes en de rest als grasveld, waarvan de oogst zal wor den verkocht ten bate van de ge meentekas De gemeentebegroting 1953 werd zonder enige opmerking aangenomen met een batig overschot van f 86.483. De heer de Groff hield een alge mene beschouwing waarin hij B. en W. diverse projecten voorlegde o.a. het uitbreidingsplan, waarin voor voor industrieterrein plaats zou wor den gemaakt. De bouw van een tehuis voor ouden van dagen en de weder opbouw van dooa- de oorlog vernielde industrie in Sas zoals de textielfa briek van de heer Meert uit St. Ni klaas en de blauwselfabriek „Bleu Guemet". Het burgerlijk armbestuur zal wor den omgezet in een gemeentelijke dienst van sociale Zaken. De gas- voorziening zal in deze gemeente vooreerst nog niet tot stand komen in verband met de grote financiële kosten hieraan verbonden. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten om in te gaan op de ver zoeken om subsidie van de Nederl. Militaire Bond „Pro Rege" te Utrecht en <)e centrale voor Katholieke Mili taire Tehuizen te Voorburg. Hiervoor zal 2 cent per inwoner per jaar wor- Sluis TNOOR dat reeds in de eerste dagen na de ramp van Zondag 1 Febru ari in deze gemeente een inzameling van kleding en geld was gehouden, kon bij aankomst van de evacué's al hier, reeds direct in de eerste behoef te aan kleding en schoeisel worden voorzien. Het duurde echter niet lang of er kwam nog meer hulp. Enige afgevaar digden van de afdeling van het Rode Kruis uit de naburige Belgische bad plaats Knokke kwamen informeren waaraan een dringende behoefte be stond en enige uren daarna waren zij weer terug met vele paren schoenen en een hoeveelheid kleding. Voor deze zending had men voldoende ruimte kunnen vinden in een grote personen auto, doch toen men de volgende dag weer een zending bracht, was deze geladen op een grote vrachtauto. Een tweede vrachtauto was beladen met levensmiddelen, welke nog de zelfde dag onder de evacué's verdeeld werden. Ook op andere wijze worden de ge- evacueerden geholpen zich zo spoedig mogelijk thuis te voelen in hun nieu we verblijfplaats. De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente heeft n.l. het jeugdgebouw afgestaan om te dienen als samenkomst-lokaal. Het jeugdge bouw is hiertoe dagelijks geopend van 2 tot 5 uur en hier kunnen de geëva cueerden elkaar treffen, er wordt thee geschonken en de mannelijke bezoe kers kunnen desgewenst een pijpje stoppen of van een goeie sigaar genie ten. De hulp van over de grens komt echter nog van verder. Het hoofd van de afdeling te Rijssel (Frankrijk) van het Rode Kruis verzocht hem te wil len berichten waarmee hij kon hel pen. Nadat hem deze opgave was ver strekt, vervoegden enkele afgevaar digden van het Rode Kruis te Rijssel zich bij de burgemeester alhier, welke enkele honderden paren nieuwe schoenen en een grote hoeveelheid nieuwe kinderkleding in ontvangst kon nemen. IJzendijke TEGEN STILSTAANDE TRACTOR GEREDEN De veehandelaar P P. uit IJzendij ke, die met zi.in auto. waarin ook zijn vrouw was gezeten, van richting Drie wegen kwam, reed teri"hoogte van .Schorersgraf" tegen een stilstaande trekker. Doordat een tegenligger niet dimde, was de heer P. verblind, waardoor hij de tractor niet opmerkte. Dank zij de zeer matige snelheid liep dit ongeluk nog vrij goed af. De heer P. liep een verwonding aan zijn linkerbeen op. Zijn echtgenote bekwam een hersen schudding en werd naar haar woning vervoerd De auto werd zwaar bescha digd. Biervliet KON. HARMONIE EN RAMPENFONDS De burgemeester van het Belgisch- Franse grensplaatsje Dour stuurde aan de Harmonie een uitnodiging om ten bate van het rampenfonds op 8 Maart een concert te komen geven. De totale opbrengst zal ten goede ko men aan het rampenfonds. Natuurlijk werd deze uitnodiging gaarne aan vaard. den bijgedragen door de gemeente. Als lid van het B.A.-bestuur werd de heer C. A. Notté, administrateur, herbenoemd. De 35 woningen aan de Dijkstraat zullen door B. en W. onderhands worden verhuurd. Een premie uit het zgn. T.-fonds werd toegezegd aan de heren R. Hoef- mans en G. Dhaene. Bij de bank voor Nederlandse Gemeenten wordt f 150.000 in rekening courant opgeno men. De heer R. van Ham werd be noemd als marktmeester tegen een wedde van f 390 per jaar. HUIS DER GEMEENTE I stelselmatig gehouden contrólevluch- INGEVOLGE een verzoek in vorige raadszitting werd besloten een ge deelte van de woning van de heer Smolders aan te duiden als Huis dei- Gemeente, waardoor voortaan ook burgerlijke huwelijken in de Zand straat zelf, zullen kunnen worden gesloten. Als lid van de commissie van on derzoek der rekeningen en begroting 1953. werden de heren J. de Braai, H. Stouthamer en H. Vercauteren be noemd. F 5000 VOOR RAMPENFONDS P)E particuliere giften zullen nog worden aangevuld met een be drag van f öOOO uiti de gemeentekas. Carnaval gaat dit jaar niet door, maar om tegemoet te komen in het daardoor voor de Sasse middenstand verminderde inkomen, zal van 9 tot 16 Mei e.k. een feestweek worden ge houden met winkelweek. Het overschot van deze feestweek zal evenals de f 200 van de laatst gehouden winkelweek in het rampenfonds -worden gestort. De Westkade en Poelstraat zullen dit jaar van een nieuw wegdek worden voorzien. (Door onze Luchtvaart medewerker) j_JET is alsof het vliegtuig Iets heeft willen goedmaken van de onnoe melijke ellende, welke het in oorlogs tijd aan de burgerij had veroorzaakt; zijn rol bij het reddingswerk in Zuid- West Nederland is voorbeeldig ge weest en bovendien ook volstrekt nog niet uitgespeeld. Immers, na beëindi ging van het evacuatiewerk zal het handhaven van de nog behouden dij ken en zeeweringen voortdurende aandacht en waakzaamheid vergen, waarvoor een ingrijpen van luchtver- voerselementen nodig zijn kan, afge zien nog van de noodzakelijkheid tot het regelmatig uitvoeren van ver- Advertentie) Aantal slachtoffers in Hank met een vermeerderd |-JET IS BIJNA met een zekere tegenzin, dat men telkens opnieuw het noodgebied intrekt. Het wekt weerzin iedere dag weer gecon fronteerd te worden met de ellende en de nood van zovele mensen, de troosteloze huizen te moeten zien met hun gapende gevels en kapotge slagen huisraad, de lege stallen der boerderijen, waaruit het verdron ken vee is weggehaald en tenslotte nog altijd dat water, dat al deze trieste dingen op- zijn geweten heeft. Want nog altijd is er veel water in het Land van Altena, rond Dussen en verderop bij Almkerk en Nieuwendijk. ten is reeds tweemaal tijdig melding gemaakt van een dreigende nieuwe dijkdoorbraak, waardoor men nog in staat was deze te elfder ure te stop pen. Dit gaten dichten door vliegtuigen is een specialiteit van de Amerikanen geworden, waarover de gehele, gealli eerde luchtmacht zich heeft kunnen verheugen. Het afwerpen van zand zakken in bressen geschiedde immers met een zo verbluffende nauwkeurig heid, dat de manschappen op de grond nauwelijks iets meer behoefden te doen dan hier en daar nog een zak te schikken. Deze précisiebombardemen- ten zoals wij ze zouden noemen, wer den van het vliegveld Valkenburg uit verricht door de monsterachtig grote Amerikaanse leger-vrachtvliegtuigen, de zogenaamde „Packets", die in kor te tijd met 25 ton goederen volgela den konden worden, ja, waarin vrachtwagens zo kunnen binnenrij den. Zes van deze toestellen beho rende tot het Amerikaanse Rijnleger hebben een groot aandeel gehad in de strijd tegen het water. PRACHTIG WERK 7EKER is de toestand over het al- gemeen sinds verleden week in dit noodgebied verbeterd. Het water slaat er niet meer zo dreigend tegen de dijken. Het is aanmerkelijk ge- I zakt. Maar van de andere kant ziet ge nu, waar de vorige week nog slechts weinig water was te 2ien. in het Ncoröerveld, in Den Duil en de Hilsche polder, méér water. Er zijn m Dussen woningen, die daar last van ondervinden. De woningen in de Wil- helminastraat staan b.v. in het water De gemalen in deze omgeving zijn nog niet aan het werk. Aan de gaten in de dijken wordt volop gewerkt. Aan de Küsedijk is een zandzuiger be zig. De grootste gaten zijn nu provi sorisch gedicht. Ze moeten nog ver stevigd worden. Het is intussen hier zover, dat de geëvacueerden terug be ginnen te komen. In Hank is het wa ter ook ten dele geweken. Nog altijd staan een aantal huizen onder wa ter, maar er wordt gewerkt aan dij ken en wegen. Het nood-postkantoor tje is in functie, de school wordt schoongemaakt. Het zal, wanneer al les zo door kan gaan. niet zo heel lang meer duren, of dit dorpje zal weer gaan herleven en zich herstel len van de grote schade, die het heeft opgelopen. We vernemen op het gemeentehuis te Dussen, dat in Hank thans vijf do den te betreuren zijn. Het stoffelijk overschot van Rijken, die tot dusver als vermist was opgegeven, werd ge borgen. OOK ALMKERK l^RABBENDIJKE heeft Zaterdag- middag op treffende wijze blijk gegeven van ziin waardering voor de grote hulp, welke onze militairen en in het biizonder de H-compagnie van het 332e bataljon (Johan Willem Fri- so) van het 33ste regiment infanterie, aan de bevolking van de overstroom de gebieden heeft verleend. In een spoed-vergadering heeft de gemeen teraad van Krabbendijke besloten een der straten in de gemeente te noe men naar het bataljon en de oude naam te vervangen door Johan Wil lem Frisostraat. In tegenwoordigheid van de leden van het bataljon heeft de burgemees ter van Krabbendijke. de heer Jan Vader, aan de plaatsvervangende commandant van vak 4. majoor C. L. H. Engel, de oorkonde van het raads besluit overhandigd. Daarop hebben leden van het bataljon het nieuwe naambordje van de straat op het I hoekhuis bevestigd. LIEEL bescheiden is het begonnen. Toen de eerste evacué's in Ber gen op Zoom arriveerden, staken en kele dames de hoofden bij elkaar. In het Juvenaat werd een kledingcentra- le ingericht. Men rekende op wat kleine giften. Nog diezelfde dag ech ter begon het kleren te regenen. Waar alles zo gauw vandaan kwam, wist niemand. Met vrachtladingen tegelijk werden de kleren aangevoerd. En de dames, met hun bescheiden centrale in het Juvenaat staken de handen ten hemel. Zo kon het niet langer. Wilde men in deze textiel-vloed niet ten onder gaan, dan moesten op korte termijn afdoender maatregelen wor den getroffen. Het gebouw in de Pot terstraat werd ingericht als uitgifte lokaal. En op verschillende plaatsen in de stad, kwamen sorteerlokalen. In de Grote Kerk, op de Markt, sta pelden zich de voorraden op. Het jeugdhuis aan de Noordsingel werd tot centrale gepromoveerd. In de St. losef-gezellenvereniging. In het kerk- 'e aan de Wllllamstraat en de Gere- 'ormeerde pastorie aan het Bolwerk en op enkele andore plaatsen zou gesorteerd worden 1000 BABIES houden geen rekening met een waterramp. BADPAKKEN TN het verenigingsgebouw aan de Potterstraat liggen, op lange -1- tafels, de kleren gesorteerd. Vlugge dameshanden houden de zaak op orde. Moeders uit het noodgebied, de kinderen aan de hand, lopen in en uit. Zelden hoeft men ze teleur te stellen. „We hebben genoeg", zegt iemand, „om heel Bergen op Zoom aan te kleden." En al is dit wat overdreven, het bewijst in elk geval dat de voorraad toereikend is, om iedereen te helpen die in nood zit. WERDER rijdend naar Almkerk moet men weer terugdenken aan al het leed. dat in deze omgeving ge- 1 leden is en nog wordt geleden. Er worden links en rechts nog steeds ca- I davers gevonden. Ze worden ijlings I weggehaald, want ze verspreiden al I een onaangename lucht. Langs de dijken is het een ravage. Met man en macht wordt gewerkt de gaten in de dijken te dichten. De meesten zijn ook hier provisorisch gedicht. Het is nu zaak, dat het weer ons meezit, vertelt men ons op het bureau van de Centraal Technische Dienst te Almkerk dat nu zoetjesaan weer aan 't eigen werk kan gaan denken. We ho ren er gelukkig, dat nu met de dag op het water wordt gewonnen. Reeds zijn drie gemalen in werking. i>agen- lang is het dorp in drie delen ge splitst geweest. Nu zijn er enkele we gen watervrij gekomen, zodat weer verbindingen mógelijk zijn. Nog altijd staan veel huizen in het water. I Met een luchtbandenwagen op ho- ge wielen, getrokken door een trac- i tor, wordt de verbinding met het nog vrijwel geïsoleerde Nieuwendijk on derhouden. Waardhuizen is gedeelte lijk slechts met bootjes bereikbaar. In Nieuwendijk zijn verschillende huizen volkomen verwoest eni vele huizen on bewoonbaar geworden, doordat er stukken uit zijn weggeslagen. Hoe lang het nog duren kan voor dat het water uit de polders verdwe nen zal zijn? Op het Bureau van de C.T.D. vertelt men ons. dat het wel een week of drie duren zal. Nog altijd is voor deze plaatsen een CN er werd gesorteerd! Er wordt nog *-"* steeds gesorteerd. Men komt niet uitgesorteerd. Op sommige uren van de dag werken in sommige sorteer lokalen 150 meisjes en vrou wen. De grote kerk, die immense op slagplaats, raakt langzaam leeg. De goederen worden verdeeld in eerste en tweede soort en ook nog in een categorie, die herstel behoeft, maar daarna goed is om tot de eerste soort gerekend te worden. Een uurtje zijn we in het gebouw aan de Burgemeester van Hasselt straat geweest. Een warenhuis is er een snoepwinkeltje bijEen kleine 60 baby-pakketten liggen er op ver zending te wachten. Men heeft ze nog niet nodig. Maar onmiddellijk moeten we hieraan toevoegen, dat tot nu toe meer dan 1000 zulke pakketten hun weg vonden. Elk stapeltje baby-goed is het resultaat van zorgvuldig sorte ren. Lompen gaan opzij. Ieder een die wat nodig heeft, kan royaal bedeeld worden. Alleen; aan luiers heeft men gebrek. De dames, die zich met de baby afdeling hebben belast, geven echter onmiddellijk toe, dat de luier een kledingstuk is, dat iedere inzameling tot een mis lukking moet doemen. Babies ~\XJAT men al niet heeft binnen ge kregen. Kinderklompjes, werk broeken, schorten, ondergoed in ont stellende hoeveelheden en ook... badpakken. Prachtige, wollen badpak ken heeft men aangetroffen tussen de zendingen. Alsof er mensen zouden zijn, die daaraan behoefte hadden. In de keuken van de Jozefgezellen- vereniging staan dozen met zuigfles sen en spenen. En ook met babypoe der .De grote zaal ligt vol puike tex tiel. Kleding voor mannen en vrou wen, voor jongens en meisjes.Da gen en nachten heeft men moeten werken om het uitgezocht te krijgen en nog altijd is men niet klaar. Zó is het in allé sorteerlokalen. Op één avond, vorige week, kreeg men 12 ton kleren aan. Duizenden werden geholpen. Stapels gelijk gin gen de deur uit en nog altijd is deze hoorn des overvloeds tot de rand ge vuld. Prachtig bewijs van de offerzin die in Nederland en ook over de gren zen aan de dag werd gelegd. In Nieuw-Borgvliet is de opslag plaats voor bedden en toebehoren, in de Engelsestraat, bij Cleverbos, heeft men een magazijn voor schoeisel in gericht. In de St. Antoniusschool is de verzamelplaats voor werkkleding. PRACHTIGE DIENST [YJEER spectaculair was natuurlijk het optreden van de hef schroef- vliegtuigen. Nederland zelf heeft er maar één, dat bovendien eigenlijk voortdurend in reparatie was voor da eerste Februari. Voordat de geallieer den kwamen heeft dat ene exemplaar echter wonderen verricht door men sen van daken af te pikken en naar veiliger oorden te brengen. Toen zich een gehele vloot van helicopters op het vliegveld Woensdrecht in Wes telijk Brabant geconcentreerd had, Britten, Belgen, Fransen en Amerika nen, kon een massaal optreden van het hefschroefvliegtuig georganiseerd worden en dat was een primeur in da luchtvaarthistorie van Nederland. De grote en de kleine Sikorski wa ren wel de standdaardtypen van deze merkwaardigste luchtvloot, welke ooit op Nederlandse bodem werd samen getrokken. Twee dozijn van deze reu zen-libellen zoemden van het och tendgloren tot de duisternis over het verdronken land en met deze opera ties zijn de onmogelijkst schijnend* reddingen verricht. De meeste dezer toestellen hebben hijskabels, zoals kraanwagens die kennen, en het if ongelooflijk wat er met zo'n uitrus ting verricht kan worden. Vier Ame rikaanse heli's hadden die haken niet doch met ware luchtaccrobatiek zagen ook deze toestellen nog kans om er gens op een plat dak van een schuur of op een stukje dijk, dat nog net zichtbaar was, te landen om er men sen op te nemen of voedsel en medi camenten te brengen, een batterij voor noodverlichting of een medicus zijn „visite" te laten verrichten. HELICOPTERVLOOT NODIG LIET optreden van de hefschroef- vliegtuigen is wel een zeer duide lijke demonstratie geweest van de uiterste bruikbaarheid van dit type juist voor een waterland als Neder land, waar de afstanden wel heel klein zijn, hemelsbreed gemeten, te klein in feite voor een regelmatig binnenlands luchtverkeer, doch door de talrijke waterbarrières een uiter mate snel communicatiemiddel ver langen. En dat is nu juist die helicop ter. die overal landen kan en alles binnen zijn bereik weet, die geen vliegveld nodig heeft om op te stijgen, die stil kan staan boven een schip, dat zich in nood bevindt, die onze visserij helpen kan en met groot ge mak postdiensten verzorgen wil naar afgelegen oorden. Neen, het zou voorwaar geen weel de zijn .indien het zich zo groot in de luchtvaart wetende Nederland enkele van deze uiterst nuttige vliegtuigjes aanschafte! Waarom zijn wij trouwens het enige land in West-Europa dat niet meer dan één enkele „heil" rijk is? Beide op Dinsdag T~\E veilingsver. „Zuid-Beveland" M Goes en „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle hebben beslo ten de eerstkomende weken de fruit- avondklok ingesteld en patrouilleert 1 veilingen te houden op Dinsdag. de Rijkspolitie, teneinde te voorko men, dat geraakt kan worden aan de eigendommen van anderen. Gelukkig zijn hier tot dusver geen vergrijpen voorgevallen. De militaire hulptroe pen zi.in hier in Almkerk vertrokken. Ontzaglijk veel werk hebben zij in de afgelopen dagen verzet. Zij hebben onschatbare diensten bewezen en daarvoor zij hen graag hulde ge bracht. P\EZE kledingcentrale, eenvoudig begonnen, is uitgegroeid tot een wijdvertakte dienst, die al heel wat nood heeft gelenidg. De grootste hoeveelheden gaan naar de Potterstraat, maar ook als er in Woensdrecht of Ossendrecht behoefte aan kleding is, gaat er een telefoontje naar Bergen op Zoom. De dienst heeft enkele auto's tot zijn beschikking en dat is geen over bodige luxe. Men rekent niet met do zen of pakketten, maar met vracht auto's. Vorige week was ook het patronaat aan het Lourdesplein ingeschakeld. De mensen die daar aankwamen, wer den meteen geholpen. Nu is de grote trek voorbij. Maar de taak van de dienst is nog niet voorbij. In totaal 30.207 personen Qnderstaand een voorlopige opgave van evacué's in de navolgende verblijfplaatsen in Noord-Brabant. Volgens een opgave van het Rijkseva cuatiecentrum voor Noord-Brabant: Almkerk 300, Andel 45, Baarle Nas sau 250, Bergen op Zoom 1400, Breda 6000, Budel Cantine Zinkfabriek 70, Chaam 180, Deurne 8. Diessen 18, Din- teloord 400, Drunen 27, Dussen 50, plus 150 int., Eersel (kinderen) 100 aanv. Geertruidenberg, Eethen 60, Eindhoven 1236, Etten-Leur 600. Geer truidenberg 700 pl.m., Giessen 25, Gil- ze-Rijen 25, 's-Gravenmoer 40. Helvoirt 12, 's-Hertogenbosch 2250, Heusden 450, Hilvarenbeek 22, Hoeven 215, Hoge en Lage Zwaluwe 125, Kaatsheuvel 60, Klundert 25. Leende 4, Loon op Zand 87. Made 620, Oosterhout 700, Oss 200, Ossendrecht bij burgers 76, Ossen drecht kamp 300. Oudenbosch 1100. Oud-Gastel 755, Sint Oedenrode 60, Oisterwijk 50, Oud en Nieuw-Gastel 850, Raamsdonk 200, Raamsdonksveer 70. Roosendaal 3000. Rucphen 618, Rijsbergen 336, Rijswijk 67. Sprang 92, Standdaarbuiten 250, Steenbergen 759 pi. 1102 int.. Terheyden 284 pl. 368 int., Teteringen 62, Tilburg 385. Valkons- waard 23. Vlijmen 160, Vught 188, Waalwijk 115, Werkendam 46 plus 250 int., Woensdrecht 150. Woudrichem 70 plus 15 int., Wouw 387, Wijk en Aal burg 160. Zevenbergen 315 plus 265 int., Zundert pl.m. 250: totaal 60 ge meenten met 30.207 personen. In Goes zal dit dan gebeuren om half één en in Kapelle om twee uur. Tot deze regeling is men gekomen terwille van de kopers die uit ande re delen van het land moeten komen en nu in een dag twee veilingen kun nen bezoeken. Het vervoer van het fruit kan dan plaats vinden per boot en ook per auto via VlissingenBreskens. In de Zeeuwse koelhuizen is nog heel veel fruit en voor verschillende partijen raakt het tijd dat ze geruimd worden in verband met bewaarziek- ten. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Febr. Op de pluimveemarkt van heden werden aangevoerd circa 15.000 stuks. Prijzen: oude en lichte kippen van f °.'52.20 per kilo levend gewicht. Zware kippen van f 2.35 per kilo 'evend gewicht. Tam. m>e konijnen van f 1.902.0 per kgl. lv. gew. Tamme konijnen van f 4.25 7.75 p.st. Wilde konijnen van f 2.002.75 per stuk. Kippen vlugge handel met ~~ede prij zen. Min dier aanvoer van tamme konij nen. prijzen iets hoger dan. vorige week. Geen aanvoer va. ~~nden en ganzen. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 't Was de wind. AXEL. Centrum 7 en 8 uur: Repor tage over c'e watersnood. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Lydia Baily. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: De rode engel. SAS VAN GENT. Olympia-theater: 8 uur: Andalusië. Viaamse Opera ANTWERPEN. Kon. 19.30 uur: Faust. AXEL. Centrum 7 en 8 uur: Reportage van de watersnood. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 u.: Het zwaard van Monte Christo. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Dwars door de vuurlinie. copaat „REEDS over ten o feest van Al st hebben te moeten Het van de en uiterl herstel over deze uiillert sp het van dierbaar dende ma tenliefde Bij de sti< er elf, die den om her ding der K het getal Maar hoe moge zijn, zelfde Ze k is. Van c bouwen e Dat stige Hert" smoesd?

de Stem | 1953 | | pagina 2