Mensen achter een papieren gordijn Mensen en MANNEN, DIE ONS KOMEN HELPEN Als onze Lieve Heer de Benelux forceert Chefarine .4 E Nederland maakt tekenfilms GROMYKO SABOTEERDE Tentoonstelling van kleinpluimvee en konijnen te Koewacht Afgetreden Kleine aasgieren boven rampgebied SCHADE AAN VELDEN IN ZEELAND EN WEST-BRABANT VALT MEE DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 MOEILIJKHEDEN MET DE 500 METER-STROOK ONDER ECHT Op Spaansch-Huiske loopt de grens soms door de keukenkast Ten bate van liet Rampenfonds S.'SSSZ SSd"«"SitSS; 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Oproep Nederlandse Katholieke Sportbond Voor het Rampenfonds Nieuwe Keuze Cie selecteert Sport in 't Kort MARKTEN o tiet ZAL NOOIT DRU KGEWEEST ZIJN in Spaansch-Huiske, een ge- tl l„ hucht van een buitennnij onder het grootdorp Echt. En dat zal het er ook wel nimmer worden. Er is op een meizerige werkdag niks te beleven in dit vereenzaamde en van alle leven afgesneden plaatsje. Spaans van naam en kom-af, Duits van tong en taal, Nederlands van hoofd hart.Niemandsland in feite en practijk. Want Spaansch-Huiske, 18 huizen in totaal, ligt geheel binnen de 500-meter-strook en is dus èn voor de Duitsers uit Saefelen, een neusgat verder, èn voor de mensen van Koningsbosch, op armslengte, verboden zóne. Wie naar Spaansch- Huiske wil, moet zich 's morgens met een geldige reden voor een pas melden op het bureau der douanes. Zou men er des middags onverwacht heen moeten, dan zit er niets anders op dan uit te stellen tot 's anderen daags. Want de verblijfsvergunningen worden alléén tussen 8.00 en 12.30 uur verstrekt. Zonder papieren loopt men kans op een verbaal, soms van circa 30 gulden. U)E GRENS loopt hier pal door het gehucht, vaak zelfs dwars door de huizen: wie door de Hollandse voordeur binnenstapt, kan er door het Duitse achterpoortje weer uit en pas seert dan onbewust ergens in de gang of de keuken ,,de paal". Maar met de slingerende grillen van die onzichtbare streep zitten de om en om 80 inwoners nu toch maar al jaren lang te dubben en te haspelen. Want enkel daardoor sloot een papie ren gordijn van tijdrovende romp slomp hen af van de „vrije wereld". Zelfs het verkeer wordt door de modder van een thans onbegaanbare landweg met een wijde boog precies buiten Spaansch-Huiske omgeleid'. De D itsers aan de overzijde van „de Boom" hieven de 500-meter-strook on langs op. Geduchte en nijdige douane honden namen die taak grommend en bijtend over. Maar ook bonafide grens- gangers of onschuldige passanten wer den door die honden soms aangeval len en toegetakeld. VERBODEN ZÓNE VIER EEUWEN OUD. I aan DE Spaanse Koning Phi- lips II ontleenden Konings bosch en Spaansch-Huiske hun namen. Toen die vorst als gouden geldschieter een groot oart van het Echter bos in pand kreeg, noemde men dat deel: „Koningsbosch". Daarin stelde hei Spaanse landsbestuur 'n boswachter aan en men bouw de hem 'n huisje in die bossen: „Spaansch Huiske". Philips II leefde in het mid den der 16e eeuw: in de tijd van de Lutherse wederdopers. In deze afgelegen streken van Echt hielden zij hun hagepre- ken". Zekere Jan van Valderen uit Tuddem liet zich in 1546 door een kleermaker die hij op Spaansch-Huiske had horen preken herdopen en een jaar later werd er zelfs een vrouw uit Echt wegens ketterse we derdopenj ter dood gebracht. Maar reeds in 1531 was er door de hertog van Gelder een geloofsonderzoek eneen verboden zóne voor Lutheranen ingesteld. Ook de mazen var dat net zijn blijkbaar te groot geweest. MENSEN MET WENSEN LIET IS OOK ja alles kwatsch", zeggen de mensen van Spaansch Huiske. En inderdaad, sinds de instelling van de 500-meter-strook na de oorlog, ontstonden er de vreemd- ste en dwaaste situaties. Zo mogen de mijnwerkers en de meisjes van de Philipsfabriek te Sittard niet in Spaansch-Huiske in hun bus stappen. Ook de Vadah-bussen passeren er ra kelings de dorpels van de huisdeuren, maar mogen er niet stoppen. In weer en wind moeten de inwoners eerst te voet de verre tocht tot buiten het „smokkelfront" maken, daar wachten, instappen endezelfde weg terug rijden. Maar iedereen in Spaansch-Huiske heeft zijn bezwaren: neringdoenden blijven gebonden aan de 20 huisgezin nen van het gehucht en er valt met de beste wil geen koninklijke klant bij te winnen. Er is één café, waar tot voor kort enkele stamgasten ge regeld kwamen kaarten. En die lief hebbers stonden dan, behalve op de lei, óók broederlijk bijeen op een ge zamenlijke pas. Óok de echte liefheb bers hébben klachten: als een caval- lier ons naar huis wil brengen, moet hij bij de paal met het beruchte bord je al zijn afscheid fluisteren, zeggen de kwante jongedames. Maar ook om vaste verkering heeft men behalve het hartje van een Spaanse (Huiskese) schone en de toestemming der diverse papa's en mama's.ook een papier tje van de douanes nodig! EEN DAG VOOR OORLOGS ALLEEN regelmatige en bonafide bezoekers krijgen een pas voor een jaar. Heel de rest moet naar het bureau zo vaak ze iets te doen heb ben op Spaansch-Huiske. Eén dag in het jaar echter gaan alle hekken van Oostenrijks Staatsverdrag TAANK ZIJ de beproefde techniek van de Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, zijn de besprekingen over een Oostenrijks vredesverdrag gisteren verdaagd, zonder dat een da tum voor een volgende bijeenkomst werd vastgesteld. De vertegenwoordiger van de Sov jet-Unie had intrekking van het on langs ingediende verkorte ontwerp verdrag als voorwaarde gesteld voor zijn verdere deelneming aan de be sprekingen. De vertegenwoordigers van de V.S.. Engeland en Frankrijk weigerden hierop in te gaan. De Amerikaan Dowling stelde voor: de Westelijke mogendheden zullen 't verkorte ontwerp intrekken, als er onverwijld op een andere basis,, zoals het lange ontwerp-verdrag, een „rechtvaardig en billijk" verdrag kan worden, gesloten. Gromyko weigerde een duidelijk antwoord op dit voor stel te geven. De Brit Geoffrey Harrison zal de uitnodigingen voor een volgende bij eenkomst moeten uitschrijven. Deze worden niet binnen de drie weken verwacht. ■"TE Koewacht werd een internatio nale kleinpluimvee en konijnen- tentoonstelling op plechtige wijze door burgemeester Dierick geopend. De burgemeester bracht hulde aan het bestuur voor dit initiatief, voor namelijk omdat dit geheel ten bate van. het rampenfonds was. Het be stuur heeft kosten noch moeite ge spaard om deze tentoonstelling te doen slagen. De uitslag was als volgt: KONIJNEN Franse minister van Gezondheid ANDRE BOUTEMY, de Franse mi nister van gezondheid, is afge treden. Hü hoopt zich nu beter te kunnen verdedigen, tegen aanvallen, die hij de laatste tijd had te verduren. Tijdens zijn ministerschap is hij twee maal in de Assemblee verschenen om een toespraak te houden. Beide ma len werd hem dit door lawaai onmo gelijk gemaakt. Boutemy is een politie-functionaris geweest tijdens de regering van Vi chy. De communisten maken zich daar nogal druk over. Zij verklaren zelfs te weten, dat Boutemy actief is opgetreden tegen verzetsstrijders. Zij hebben ook een motie ingediend, om op 17 Februari de kwestie van Bou- temy's lidmaatschap van de regering te bespreken. Paul Ribeyre, minister van handel, zal Boutemy tijdelijk vervangen. Algemeen kampioen: D. de Rech ter, Axel. Vlaamse reuzen, rammen: 1 Gebr. van Lutte Clinge; 2 J. Koekoek. Axel; 3 Idem. Vlaamse reuzen, voedsters: 1 E. Steyns, Kloosterzande; 2 L. Apers, Koewacht. Haaskleur, rammen: 1 J. Koekoek. Axel; 2 G. Coppieters, Koe wacht. Idem. voedsters: 1 G. Coppie ters, Koewacht. Konijngrijs, voed sters: 1 ch. Ceelaert, Koewacht. Franse Hangoor, rammen: 1 G. Strooband. Axel. Idem voedsters: 1 W. de Caiuwe, Sas van Gent. Groot- Chintilla, rammen: 1 W. de Caiuwe, Sas van Gent. Groot-Zilver, rammen: 1 Jac. Cové Axel. Idem. voedsters: 1 Jac. Cové, Axel Weners Wit, ram men: 1 D. de Rechter, Axel; 2 D de Putter, Axel; 3 d. Scheele Sluiskil Idem. voedsters: 1 d. Scheele, Sluis! kil; 2 D. de Redhter, Axel; 3 D. Broekhoven, Terneuzen. Weners' zwart, rammen: 1 M. Verhelst, Axel-' 2 G. van Benten. Koewacht Idem', voedsters: 1 M. Verhelst Axel; 2 G van Benten, Koewacht Weners blauw, rammen: 1 G. van Benten, Koewacht; 2 Gebr. Elegeert, Koe wacht. Idem, voedsters: 1 H de Bruijn Sluiskil; 2 D. Scheele, Axel; 3 Gebr. Elegeert, Koewacht. Belgische Haas, rammen: 1 J d'Herdt. Axel. Rex Havanna, rammen: 1 J. d'Herdt, Axel. zilvervos rammen: 1 M. Ver helst, Axel. Gouwenaar, rammen: 1 W. Kempe, Axel. Hollanders, ram men: 1 A. Rombout Koewacht. Idem, voedsters: 1 A. Rombout, Koewacht. Blac and Tans, rammen: E. Neyt. Sas van Gent; 2 idem; 3 H. de Bruijn. Sluiskil. Ilem, voedsters: 1 E. Neyt, Sas van Gent; Kein-Chintilla's ram! men: 1 D. Broekhoven, Terneuzen. Polen wit, rammen: 1 W. Dees, Axel. HOENDERS Algemeen kampioen: Ch. Suij, Koe wacht. Noord-Holl. Blauwe: 1 M. Buijs. (vervolg van pag. 1) DE „JUTTER' 7ee en Schelde werpen hun prooi op de afgebrokkelde dijken en kus ten. Wat eens een dierbaar bezit was, een erfstuk misschien, een herinnering aan een vriend, het werd uit de weg zakkende en uiteengeslagen huizen weggevoerd en vormt nu een prooi voor de schuimers langs de water kant. Zes maanden hechtenis was de straf die een inwoner van Hontenisse kreeg opgelegd van de Middelburgse politie rechter, omdat hij zich aangespoelde goederen had toegeëigend. Met ge strengheid. aldus zei de Officier, zul len dergelijke delicten worden gestraft zwaa?HÜunde"ng kunnen nog veel dere straffen worden verwacht. eer^der"jarige B.. hoofdcommies bij door de Hè»'SterieS in den Haa§- is wegent dMstaf P°Wie gearresteerd deren! IHj had 'I -.1"?ez?me.lde--goe" rusthallen geholpen^bi? w d® V°Ut" van Boederen o„ a -1 het sorteren van goeoei en en daarbij een naar wei Te Dordrecht is gearresteerd de 9R jarige bouwvakarbeider van n I den Haag. die met een Rode-K^LUlt lonne naar het rampgebied was ge" gaan. Toen er echter niets te doen vfel" had hij zich op eigen gelegenheid naar Zi enk zee begeven, waar hij. voorzien van een Roode-Kruistas voor d0k ter'speelde, sigaretten en kousen vor derde en dergelijke. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht terugbracht. ve:t"o-wde hem e- ter niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goe »--i r'.ie tot de uitrusting van een zeer goed ge- out "eerde redder bcNi-vn ml, ecn r"'raV ■om"'—! „te- onder goed en een 5 dei-. .,s, iuj zich waarschijnlijk heeft willen toeëigenen. Hij is naar den Haag overgebracht, waar hij zal worden voorgeleid. PER AUTO |7en dag na de ramp. die ons land in rauw dompelde, trok het echtpaar B. uit Prinsenbeek er reeds opuit om de ellende van hun medemensen uit te buiten. Vergezeld van een kennis, zekere H.. schuimden zij in een ge leende auto Brabant af. Zij gaven voor evacué's te zijn en medelijdende mensen schonken heil geld en voedsel. Wanneer men hen naar legitimatie-be wijzen vroeg, toonde de vrouw van dit sinistere stel .dat van haar broer, die werkelijk geëvacueerd was. Uit eindelijk liepen ze echter te Reusel tegen de lamp. Gisteren hoorden zij voor het Bos sche Hof fikse straffen eisen voor hun gewetenloze misdaden. De beide man nen kregen 6 maanden wegens oplich ting, de vrouw 4 maanden, wegens medeplichtigheid aan oplichting. Na het uitzitten van deze meer dan verdiende straf, wacht hen ook in Bre da nog een straftijd. De veroordelingen hebben nl. betrekking op hun wanda den in het arr. Den Bosch. Later zal men ook in Breda oordelen over de onmenselijke praktijken, die zij in de ze omgeving hebben bedreven. De hierboven weergegeven oneer lijkheden vormen gelukkig geen al gemeen verschijnsel. Hoewel men uit sommige alarmerende en waarschu wende mededelingen misschien zou af leiden, dat zich een zwerm oneerlijke heden langs de randen van het ge troffen gebied beweegt, toch is hun lental gezien in het geheel ge lukkig zeer gering. Maar zij, die zich 0 maar in het geringste trachten te verrijken bij de algemene hulpverle- worden onherroepelijk gesnapt. Want het Nederlandse volk kijkt nauwlettend toe opdat niets verloren ziat van hetgeen wordt toebedeeld aan hen, die zo hard werden geslags- Koewacht; Wit Wyandot: 1 Ch. Suy, Koewacht; Australoris haan: 1 J. Bel- laert, Zuiddorpe; Idem, hennen: 1 J. Bellaert, Zuiddorpe; 2 Idem. Laarijs Leghorn hennen; 1 J. Lensen, Axel. Zwart Hollander, hennen: 1 J. Len sen, Axel. Holl. Witkuif, hennen: 1 J Lensen. Axel. Holl. Goudiel, hen nen: 1 F. Wolfert. Axel; Linora, hen nen: 1 J. de Beer, Axel. Franse Goudiel, hennen: 1 J. van Hoeve, Sluiskil TOPPEN OF TRIO'S Wit Wyandot: 1 Oh. Suy, Koe wacht. zwart Hollander: 1 J. Kotvis, Axel. Patrijsleghorn Koewacht; 2 Gebr. wacht. 1 P. Martens. Elegeert, Koe- KRIELEN Wit Wyandot, haan: 1 C. Oppeneer, sluiskil; 2 C. Suy. Koewacht; 3 C. Oppeneer, Axel; 4 M. Verhelst. Axel. Patrijs Wyandot, hen: 1 A. van Loe- nen, Axel. Japanse Chabo, hen: 1 A. van Loenen. Axel. Holl. kriel zwart, haan: 1 C. Suy, Koewacht; 2 Idem. Rood-bonte Sabelioot, hen: 1 P. Mar tens, Koewacht. Zwart Jav. haan: 1 F. Wolfert, Axel; 2 Idem. SIER- EN WATERVOGELS Bergeend, woerd: 1 C, Suy, Koe wacht. Carolina-eend, woerd: 1 J. Lensen, Axel. Napische-eend: 1 J. Suy, Koewacht. Parelhoenders, haan: 1 Ch. Suy Koewacht. Kalkoenen, haan: 1 W. Raes, Koewacht. Pauw, haan: 1 Aid. de Maeyer, Koewacht. Fazanten: 1 A. de Kind, Koewacht. SIERDUIVENi Alg. kampioen: C. Oppeneer. Sluis kil Holl. Kroppers. duif: l J. Lensen, Axel. Brunner Kroppers, doffer: 1 J. Lensen, Axei. idem, duif: 1 Ch. Suy, Koewacht. Engelse Bevgkropper: 1 M. Baes, Koewacht; 2 Idem. Krulduiven, doffer: 1 Aib. Dierick, Koewacht; 2 Alb. de Waele. Koewacht; 3 Idem. Oud-Holl. Meeuw, doffer: 1 J. Len sen, Axel; 2 C. Oppeneer, Sluiskil; 3 Idem. Idem, duif 1 Alb. Dierick. Koe wacht. Antwerrische smierels: 1 C. Oüpeneer Sluiskil. Italiaanse Meeuw, doffer: 1 C. oppeneer, Sluiskil. Ned. Hoogvlieger, doffer: 1 A. Dierick, Koe wacht; 2 W. van Loenen, Axel. Goud vink, duif: 1 J. Lensen. Axel. Capucij- ner. duif: 1 A. Dierick, Koewacht. POSTDUIVEN Algemeen kampioen: Oscar Tal boom, Zuiddorpe. Oude Doffers: 1 o. Talboom, Zuid dorpe; 2 A Martens Koewacht; 3 R. Dankaert, Zuiddorpe; 4 A. Martens, Zuiddorpe. Oude Duivinnen: i A. Rombout. Koewacht; 2 R. de Guch- tenaire, Koewacht; 3 R. Danckaert, Zuiddorpe; 4 R Lammens. Koewacht. Jonge Doffers: 1 A. Martens, Koe wacht; 2 R. Lammens, Koewacht; 3 Th. Adam. Koewacht; 4 R. Lammens, Koewacht. Koewacht, jonge duivinnen: 1 o. Talboom, Zuiddorpe; 2 Idem; 3 R. Danckaart. Zuiddorpe; 4 Idem. Mooiste koppel series: 1 o. Talboom, Zuiddorpe: 2 J. Verbiest, Koewacht; 3 Danckaert. Zuiddorpe; 4 Idem. mens. Koewacht; 5 A. Martens, Koe wacht. KANARIES: Geel: 1 A. de Koster. Hulst; 2 E. Baes, Koewacht; 3 M. Baes, Koe wacht. Geelbont: 1 J. Wieland, Axel; 2 A. de Schepper. Koewacht; 3 A. Gi.isel. Koewacht. Oranje bont-or- rood-bont: 1 E. Hei.imans Koewacht; 2 G. Weemaes. Graauw. Oranje: 1 G. Weemaes, Graauw; 2 E. Eeckhout, Hulst: Oranje Rood: 1 G Weemaes, Graauw: 2 R. Lammens. Koewacht. CiU'oen: 1 E Hei.imans. Koewacht. Wit: 1 H. Mannens Koewacht; 2 E. Hei.imans. Koewacht. Diverse bonten: 1 W Dieleman, Axei: 2 H. Mannens, Koewacht. Overige effen kleuren: 1 C. Vincke. Axel; 2 Idem; 3 A. de Kos ter Axel. Diverse Schimmels: 1 J. Verhaegen. Axel: 2 A. de Schepper, Koewacht: 3 E. Heijmans, Koewacht. Stammen: 1 R. Lammens, Koewacht; 2 H. Mannens Koewacht; 3 E. Heij mans. Koewacht. Parkieten: 1 F. v. Rattingen, Moerbeke (B.)2 G de Haerinck, Koewacht. Op deze tentoonstelling waren ruim vijfhonderd dieren ten toongesteld. i1 >f1 M [TT1 i i de dam: als in Mei de processie van Koningsbosch naar het Maria-kapelle- tje op Spaansch-Huiske trekt, is het gehucht vrij toegankelijk. Dan vallen de mondjes van de kinderen, die nooit anders wisten, open van verbazing over zoveel drukte de ouderen denken dan met een tikje weemoed terug aan hun jeugd zo vrij en blij in het zóne-loze tijdperk. Vergeefs hadden ze heil verwacht van een re quest naar Den Haag: een geargumen teerd verzoek om opheffing van de 500-meter-strook in hun gehucht. „Neen", schreef de minister van Fi nanciën in een puntige brief terug. Een brief met omslachtige omschrij vingen, verzachtende uitdrukkingen en ambtelijke mijdwoorden voor één begrip, dat er telkens in doorsche mert: angst voor smokkel. Maar nu de Duitsers de verboden zóne ophieven, herleeft op Spaansch- Huiske een vurige hoop. r~~ - (Met het schetsboek langs het waterfront) Oost-Rozebeke, maand van de catastrophe, As er ooit 'nne tijd is geweest, waar- in de Vlamink zich met u gevoeld heeft: van éénzelfde Dietse stam, van éénzelfde bloed, dan is da zekers ge weest in deze maand van de grote ca tastrophe, de maand, waarin de hele wereld weet, waarom uw land Neder-Land, waarom 't Hol-Land hie.t De Vlamink heeft 'n compassieus ca- ratère, en ik kan u verzekeren, dat er hier menige traan geschreid is, op 't vernemen van de geesel die zo on barmhartig over 't Land van ons broedervolk is geslagen. Zie, wat ja ren lange Benelux niet heeft kunnen bereiken, dat deed de rampspoed van één nacht. Alsof ze Hierboven zeg gen wilden: kunt ge het niet? Ik zal u doen zien, hoe 't moet. De gren zen weg, al 't mijne is 't uwe, uw mi- zerie is de onze, uw redding en geluk doen ook ons jubelen. 't Is of Hierboven tot de mensheid heeft gezegd: ge prepareert u, om te vechten, om u te verdedigen? 'k Zal u doen zien, wat vechten, wat verde digen is. Ge hebt bunkers gebouwd? Hier hebt ge ze terug. Ik acht ze van geen nut meer. Ik zeg: „het is alsof", want ook de Vlamink weet wat buigen is voor de Hogere Macht. Vandaar de tranen, die hij heeft geschreid in machteloze deemoed. Ge hadt het in Antwerpen in de Cinema moeten zien, as de eerste rol prent van de aanstormende stoottroe pen der Noordzee werd vertoond. Antwerpen, dat ook is geslagen, maar dat maar even de rug heeft gekromd, om z'n eigen weer rap op te richten. Wij hebben ook hier de vuisten ge bald naar de Zee, de Zee, die u de hielen strelen kan, maar onverwacht de klauwen uitslaat als 'n getergde tijger. De Zee, waarin de ziel der Mensheid zichzelf weerspiegeld ziet. Wij hebben gelezen en gehoord van de heldenmoed, waarmee uw solda ten, uw mariniers, uw cadetten, uw oud en jong volk, tegen de van woe de schuimende aartsvijand van uw lage landen hebben gevochtenwij zijn er fier op geweest, omdat het volk van ons volk is, en omdat wij gevoelen, dat wij mocht de vijand onze kleine kust hebben geattaqueerd wij zouden gevochten hebben lijk gij. Tk weet: gij verwacht van Sus van Testelt allerminst 'n serieuzen brief als deze. Gij verwacht van hem 'n glimlach, 'n grijns, als 't te pas komt. Ge kunt gerust zijn. Het le ven zal z'n rustige gang hernemen, 't Is 'n natuurwet, maar weet wel: ge kunt alleenlijk van hèm de waar achtige humor verwachten, die de mi- zerie van het leven heeft doorproefd tot op de pit. En, weet ook wel: de felle tragiek en de levende humor gaan steeds hand in hand. Er is mij veel verteld, er is mij gezegd: „Sus, nu hebt gestof voor uw leven, om briefkes te schrijven". Zoveel is mij verteld, dat het mij onmogelijk is, 't alles rustig te verwerken. Maar, vermits ik u schreef van tragiek en humor, die hand aan hand steeds door het leven gaan, moet ik u iets schrijven, mij door zeer se- rieuse en geloofwaardige ooggetuige verhaald. Ondanks al onze mizerie, zo vertelt ons een vrouw, hebben wij toch ef- fekes moeten lachen. Daar bromt 'n helicoptère boven ons en laat z'n koor de met singel neer, om 'n vrouw naar boven in de smalle deur te trekken, 't Gaat rap en welvoorzien, maar de sukkel is te dik, de heupen blijven voor de smalle deur steken. Er wordt getrokken, maar de arme ziel kan er niet in, en wij staan daar beneden toe te zien, hoe dat daarboven zal aflo pen. Geen middel om de dikke dren keling binnen boord te krijgen. Van twee kwade zaken kiest men de minst-erge, en de geredde is buiten boord mee gereisd, goed vast gesnoerd tegen de zijkant van de helicoptère. Wij klapten in de handen, heel con tent, maar 't gaf toch effekes 'n ko miek gezicht. pn dan zijn er hier mannen, die L-' zeggen, „Sus, vertelt gij ons nou is of dat rechtvaardig is, zulke cata strophen over 'n land te zenden? Want, geen mensenhand heeft ons die mizerie toegezonden. Waar is 't goed voor?" Ja, waar is 't goed voor? Ik heb 't gevoeld, as ik 's avonds werm in m'n bedde lag. 'k Was dankbaar en zeer content met 't bietje dat ik had, ik voelde me. tien maal kleiner tegenover de Grote Macht, ik heb mij voorgenomen nooit meer te oordelen en surtout nie te veroordelen. Ik voel wat tevredenheid is met mijn bestaan. En, komen de kruizen, ik zal de leste zijn, die moppert. SUS VAN TESTELT Advertentie) De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablei Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4lje doel wonderen! Twee typen uit het Amerikaanse corps dat naar Nederland is gekomen om hulp te bieden bij het dichten van de dijken. Links een eerste luite nant, die verantwoordelijk is voor het werk zijner mannen aan de Moerdijk. Rechts de chauffeur van een truck, die thans bureauwerk moet doen. De ietwat mistroostige uitdrukking van zijn gelaat zegt voldoende, dat hij het erg vindt, niet zelf met de schop in Aller medewerking gevraagd Heb Nationaal Bestuur van de Nederl. Kath. Sportbond roept alle bij haar aan gesloten bonden, verenigingen en perso nen op, om an deze voor ons land zo zware dagen hun medewerking te geven ter leniging van de nood door het bren gen van persoonlijke offers, het mede werken aan collectes en inzamelingen, dloor het afstaan vaw recettes, het orga niseren van bijzondere wedstrijden etc. Zij adviseert haar leden om alle mede werking te geven aan het Nationaal Rampenfonds en alle krachten onder dit fonds samen te bundelen. Zaterdag 14 Febr. a.s. zal te Antwerpen een wedstrijdi worden gespeeld tussen de Engelse le klasser Portsmouth en West Ham United, een 2e klasser. De opbrengst komt ten goede aan die Rampenfondsen in België, Engeland en Nederland. THIJS ROKS ook naar de Ronde van Marokko Gedurende de wintermaanden heeft Thijs Roks volkomen rust gehuoden, om weer nieuwe krachten te verzamelen voor het komende wielerseizoen. Met het oog op dit seizoen, dat thans We,er voor de deur staat, is Thijs zijn training begonnen, want er staat hem een diruk siezoen te wachten. Hij zal dieelnemen aan alle klassiekers in België. Belamigrijker is echter, dat er onderhandelingen gaande zijn met de organisatoren van de Ronde van Marok ko, die van 14 April tot 3 Mei wordt verreden. Indien men overeen kan komen zullen behalve Wim van Est en Wout Wagtmans, die naar Algiers gaan, dus ook Thijs Roks naar het Zwarte Wereld deel vertrekken. Riienus Bennaars van de baan Voor die tralinjinig van het Nederlands elftal zijn de volgende 23 spelers uitge nodigdAlberts (Vitesse). Biesbrouclc (RCH), van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Helmon- dia), van Ede (Sparta), van der Gijp (Emma), Hendriks (Vitesse). Klaasssen (VW), van dier Kuil (VSV), Kuypera (Volewijckers), Landman (Sparta), Len stra (Heerenveen), Louer (NOAD), Lou- wers (Eindhoven), Luiiten (DOS), van Raalte (Blauw Wlit), van Schijndiel (SW) Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), da Voogd (Haarlem) en Wiebtiz (DWS). De Keuzeoommissiie verklaart uitdruk kelijk, dat de mogelijkheid blijft be staan, dat alsnog spelers worden uitge kozen om de training (of trainingsbij eenkomsten) te volgen ,als de K.C. daar toe aanleiding vindt'. Ook is het mogelijk dat spelers, die plotseling een uitsteken^ de vorm blijken te bezitten en niet uit genodigd waren, in het Nederlandse elf tal worden gekozen. De voorbereiding voor de wedstrijd tegen Zwitserland ge schiedt o.m. door het spelen van trai- ninigswedstrijdten en daarom as het aan tal uitgenodigde spelers groter dan voor heen het geval was. Nog een Europees record voor Luetgehetniann Bij da na-controle is gebleken, dat Luetgehetrmann het door hem gewonnen jongst etiornooi om het Europese kam pioenschap cadre 71/2 ges,peeld heeft met een algemeen gemiddelde van 24.24. Dit is een nieuw Europees record. Het oudie stond met 22.82 op naam van Piet van de Pol en werd gemaakt in Febr. 1952 tijdens het Europees kampioenschap te Mulhause. Galsonides in Rallye van Sestriere Maus Gatsontdes, winnaar van de Ral lye Monte Carlo 1953, heeft met een Fora Zephyr ingeschreven voor de Ral lye van Sestrière (Italië), die van 26 Febr. tot 2 Maart a.s. gehouden wordt. Ook de Italiaan Ntrno Farina heeft te elfder ure ingeschreven; hij zal, naar verwacht wordt, met. een Ferrari of een Lancia Aurelia deelnemen. Districtsbestuur acht nood- competitie niet noodzakelijk In een Dinsdagavond te Breda gehou den vergadering heeft het bestuur van het district Zuid I van de KNVB zich onder voorzitterschap van de heer E. Wijdicks, beraden over de situatie welke in West-Brabant en Zeeland door de overstromingen is ontstaan. Gebleken is dat de schade aan de sportvelden in het algemeen gesproken minder ernstig is dan gevreesd werd. Ziertkace en Burgh zijn natuurlijk voor de huidige competitie uitgeschakeld en verder heeft h&ti terrein van EMM te Vlissingen nogal geleden van het tanken van vrachtauto's, terwijl het veld van Goes dienst doet als landingsterrein voor hefschroefvliegtuigen. Maar voor het overige is de situatie A CHTER de verschrikkelijkste ge- vel van Amsterdam groeit lang zaam een nieuwe Nederlandse in dustrie uit de kinderschoenen. De talrijke artisten, die hun zonnige ate liers op stelten zetten, hebben onlangs de eerste vrucht van hun bedrijvig heid gepresenteerd: Marten Toonder Film kwam met de tekenfilm „The Golden Fish" uit. Nu de dopeling de weg langs critici en festivals is ge gaan, heeft hij nog niets van zijn fleurige, soepele kracht verloren. De Gouden Vis zal nu ook zijn intrede doen in de Nederlandse bioscopen. „We hebben een gedicht van be wegende lijnen en van bloesemende kleuren willen maken", heeft Toonder stilletjes en bescheiden uitgelegd. SERIE VAN ZES FNat dit inderdaad zo goed is uitge- vallen houdt een verheugend ge volg in, want in het korte filmpje, dat de gebroeders Toonder vervaardig den, was eigenlijk de geboorte van deze tere, verbeeldingrijke industrie in ons land. Het succes van die eer steling heeft als bliksemsnelle reactie de opdracht uitgelokt meerdere draai- prenten uit te voeren. Momenteel staat de eerste in een serie van zes films op stapel. Ze moeten het ge compliceerde samenstelsel van zeden en conventies, dat Europa telt, sym boliseren en meteen de eensgezinde drang naar eenheid. Toen Toonder (de man met een „Amerikaanse" carrière) van die op dracht op de hoogte werd gesteld, heeft hij nauwlettend met zijn ogen geknipperd. Er stak iets in dat idee, iets, dat hem altijd uitermate heeft geïnteresseerd. Een gezonde, lichte moraal, een speelse diepgang, waar om heen een zinvolle geschiedenis viel te groeperen. Want moet een cartoonfilm altijd dwaas zijn zonder meer? Mogen de gekleurde rolprentjes. die elke week als programmavulling worden vertoond, alleen maar gek en lachwek kend zijn ?Het merendeel behelst in derdaad een dergelijke strekking. Wanneer de held maar dikwijls ge noeg tegen de muur wordt platgesla gen en als er genoeg figuren anato misch gesproken, worden ontwricht, dan kan men zo'n tekenfilm geslaagd noemen. Zelfs Disney, die deze methode lan ceerde, kreeg in de gaten, dat er iets niet klopte. Het stramien was zoek. Daarom begon hij met de verfilming van sprookjes, waar de ondeugende vergelijkingen tussen verbeelding en werkelijkheid voor het opscheppen lagen. CIRCUS De zes films, (elk ongeveer met een speeltijd van drie en halve mi nuut) in de serie „Hugo" zijn ook ondeugend. De scenarioschrijvers hebben lang gezocht naar een vorm, waarin de symboliek van de eenheid en samenwerking tot haar recht kwam en waarbij tevens ruimte vrij bleef voor een story. Toen ze vier honderd sigaretten hadden opgerookt en even zovele mogelijkheden onder ogen hadden gezien, grepen ze terug op het meest sprekende en bekende beeld: het circus. In het genoeglijke kamertje, waar in de Engelsman Harold Mack zich bij Toonder heeft genesteld, komt dit gegeven langzamerhand uit het pot lood. Aan de hand van een minitieus schema ontwerpt hij de figuren. De artisten, die in „Circus Europa" op treden lagen voor de hand. Frankrijk komt met het charmante koerddan- seresje Marianne uit de bus en En geland levert een stijlvolle John Buil. Dit zijn er twee van de vele. Harold Mack (tevens de grote ani mator van De Gouden Vis) zet eigen lijk alles op gang. Zijn ontwerpen worden omgezet in concrete beelden en die gaan dan de lange weg op, die leidt naar de voltooiing. Vervolgens behandelt Technicolor in Londen de films nog, wat het aanbrengen van de kleuren betreft. Dat duurt evenwel nog enige tijd. Het gaat lang niet zo beroerd in de studio's van Marten Toonder. Het resultaat van de eerste Nederlandse tekenfilm in dit speciale genre is binnen. Dat was „iets geheel nieuws in de bioscopen", zoals Engelse bla den onder meer hebben geschreven. Maar om het nieuw te houden, dat is de kunst. En met die kunst zijn ze nu bezig. JAN NOLLEN niet zo, en de heer Imanse, lid van het districtsbestuur en voorzitter van de afd. Zeeland deelt dit standpunt volkomen, - dat aan de instelling van een noodcom- petitie gedacht behoeft te worden. De heer Imanse ziet de toekomst op timistisch in en meent, dat de compe titie binnen niet al te lange tijd en met uitzondering van Zierikze een Burgh zal kunmien worden hervat. Intussen zijn en kele overgangsmaatregelen noodzakelijk. Zo zullen Zondag a.s. in het grootste gedeelte van de no odge bieden geen wed. strijden worden gespeeld. Besloten is het programma voor de vierde klasse G van Zuid I (gebied rond Halsteren en Steenbergen) voor vier weken geheel op te schorten. Een moeilijkheid is voorts, dat de ver binding tusen Zeeland en West-Brabant thans alleen via Antwerpen mogelijk is. In dit verband is besloten, dat de clubs gedurende vier weken regionaal zullen, spelen, dus Zeeuwse tiegen Zeeuwse en West-Brabantse tegen West-Brabantse clubs. Men verwacht dat na afloop van deze termijn de verblinding weer intact zal zijn, waarna het districtsbestuur we derom bijeen zal komen om de toestand onder het oog te zaen en de daar nodig blijkende voorzieningen te treffen. De tlltel van de wereldkampioen kunstrijden werd te Davos behaald dooi de Amerikaan Hayes Alan Jenkins, op de tweede plaats volgde zijn landgenoot James Grogan. De Italiaan Carlo Fassi, die te Dortmund het Europees kam pioenschap won, werd derde. GOES, 9 Febr. Spruiten 6871, Rode kool 1621, Prei 39, Peen 611, Witte kool 12. ROTTERDAM, 10 Febr. Veemarkt. Aan. voer in totaal 2327. Vete koeien en ossen 500. Gebruiksvee 253 (113); vette kalveren 20. Graskalveren 37 (12); Nuchtere kal veren 1128. Varkens 118. Paarden 56. Schapen of lammeren 209. Bokken of geiten 6. Vette koeien (per k.g) 2.842.94, 2.64 2.78, 2.102.40; vei'fce kalveren 2.852.95, 2.152.85. 2.452.65. Graskalveren (per stuk) 3803302"0. Nuchtere kalveren 46 —4038. Slachtpaarden (per k.g.) 1.90 1.75—1.65. Schapen (per stuk) 125110 90. Lammeren 958570. Kalfkooen 1200 1000860. Melkkoeien 12001000 86U. Vare koeien 800—700600. Vaarzen 875 800—600. Pinken 600—525—400. Vette koeien aanvoer iets ruimer, han del levendig, prijzen als gisteren puma's tot f 3; vette kalveren aanvoer klem, handel vlug, prijzen even hoger, prima's boven no lering; graskalveren aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer veel groter, handel redelijk, prijzen iets lager. Slachtpaarden aanvoer matig, han del lui, prijzen als vorige week. Schapen aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen iets stijver. Lammeren aanvoer gewoon-, handel kalm, prijzen onveranderd Kalf- korter; aanvoer iets mimer, handel stil, prijzen stabiel. Melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel s'lil, prijzen stabiel. Vare koeien aanvoer als vorige'week. handel matig, prijzen als vorige week Vaarzen aanvoer even groter, handel flauw. prij. zen constant. Pinken aanvoer even gro ter. handel flauw, prijzen constant. Bok ken of geilen aanvoer ruimer, handel stil, prijzen onveranderd.

de Stem | 1953 | | pagina 3