1 Uit de weg!-Trein op hol! In Gent begon DE ZESDAAGSE SCHULTE-PETERS BEGINNEN DE EINDELOZE WEG Iftrtttfl 36Kuyprrs^n. Amerikaanse millionnair adopteert een gezin nit Heerlen Kath. Partij in Oostenrijk heeft verstek laten »aan Alarm van post K Chantage-poging DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1953 Laatste minuten van de Federal Raad van Arendskerke dankbaar 14 PLOEGEN AAN DE START Forse inzet 4fttcnbcl' m Turns titan tVl IBcccJiaüc ftlahelaars Het klinkt als een sprook jemaar toch is het ivaar W at zal 22 Februari brengen Dank voor verzorging van een graf Edward Magee t Voetbal van morgen Plannen voor Goese sportweek Sport in 't Kort PUBLIEKE TRIBUNE EXAMENS MARKTEN verleden Een XJANK BROWER, de al wat grijzende de stad in liet zicht waren. Tot zijn schrik machinist van de machtige Federal en afgrijzen bemerkte hij, dat de rem- Express, sleepte de 16 wagons met een men het hadden begeven snelheid van 140 km. per uur achter zijn 250 tons electrische locomotief aan. De express reed van Baltimore naar Washington en moest er ongeveer half negen 's morgens aankomen. Het ging vlot. De rails helden iets in de richting van het kopstation van Washington. Maar het rossige gezicht van Hank B'ro- wer verbleetke, toen hij naar de lueht- rem greep, terivijl de buitenwijken van Ziehier de aanhef van een reportage, die Time geeft van het geweld, waarmee dezer dagen een expresstrein als een enorm projectiel zich boorde in de per rons van het Washingtonse station. De emoties, die de naderende trein ver wekte bij het gewaarschuwde stations- personeel, zijn er zo meesterlijk in be schreven, dat wij het verhaal hier extenso laten volgen. m MACHINIST Brower had de stroom uitgeschakeld toen de trein door de buitenwijk Bowie daverde. Maar nog altijd was de snelheid ruim 110 km per uur toen hij langs seinpost C snelde, ongeveer drie minuten vóór het station. Angstig gilde de fluit van de locomotief, de machines wa ren overgeschakeld op de teruggaande beweging en wolken stoom, vlammen en vonken vlogen uit de krijsende wielen Nu kwam post K in. zicht, 15 wa- sonüenigten van het station en dat be tekende maai- amper tijd om een On ze Vader te bidden. Conducteur, rem mers en ander personeel liepen door de voorste wagens en probeerden de reizigers kalm te vertellen, dat ze op de vloer moesten gaan liggen of zich stevig aan hun banken moesten vast klemmen. Nog steeds wild gillend, ra telde de locomotief met de wagons achter zich over een wissel, kwam op het eindspoor en racede als een enorm, lawaaiig en hels monster op het kop- perron af. Men zag machinist Hank Brower in zijn cabine als een gek met zijn armen zwaaien, terwijl de trein voortsnelde. Op dat ogenblik scheen het, alsof niets een ontzettende ramp~Koiv voorkómen. Op het Union-station tc W ashing tor lopen de sporen van treinen uit het Zuiden dood tegen het dwarsperron. De metalen stoot blokken liggen maar ruim ecu halve meter lager dan het betonnen perron en de daaraan gren zende wachtkamers en ze zijn slechts in staat een trein tot stilstand te bren gen, wanneer die minder snelheid heeft dan 50 k.m. per uur. Het zag er dus wel naar uit, dat de „Federal" zich dwars door het perron zou boren en daarna door de wachtkamers, waarbij tientallen mensen zouden worden gedood. TELEFOONTJE Y'OEN DE „Federal" seinpost K voorbijdenderde, greep sein- wachter John Feeney naar de telefoon en draaide zenuwachtig 't kantoor van de stationschef. Dat bevond zch op het perron aan het eind van spoor 16 en regelrecht voor de weg van de aanstormende trein. De oproep werd terstond be antwoord door de klerk van de chef, Ray Klopp. Als de bliksem ervan door!" schreeuwde Feeney door de tele foon. Klopp begon verontwaardigd te mopperen. „Trein op hol. Komt recht op jou af!" blafte Feeney. Klopp verloor geen seconde. Hij keerde zich om en schreeuwde: „Trein op hol! Uit de weg! Uit de weg!" Eén seconde weifelden de beambten in het vertrek. Klopp, de held van de dag, is n.l. een nogal gauw opgewon den jongen die wel van een grapje houdt. Maar de uitdrukking op ziin gezicht maakte duidelijk, dat DIT geen grapje was. Zijn mede-beambten vluchtten. De grijze telegrafist Ri chard Outlaw greep de kreupele se cretaresse Mary Leonard) en sleepte haai- met zich mee. Ze brulden een waarschuwing tot de wachtenden op 't perron terwijl ze wegrenden. Onderwijl vloog Klopp die daar bij zijn leven in gevaar bracht naai de perronzijde van het bureau en schreeuwde een waarschuwing naar een ploegje personeel (schoonmaak sters, electriciens, enz.) En toen stort te de loeiende en gillende „Federal" zich op hen af. DE CATASTROFE FXE TREIN donderde de rails langs tussen de met mensen overladen perrons, sprong over het stoot- blok, ploegde zich door een kiosk en boorde zich in het beton als een enor me olifant, die zieh losscheurt uit de jungle. Kop vooruit kraakte de loco motief door de vloer naar de dieht- bezette wachtkamer. Het beton scheurde open en temid den van wolken stoom en stof en met een oorverscheurend tumult kwam de wagen ten dele in een benedengelegen bagageruimte terecht. De eerste wa gon hing in een schuine hoek over 'n gapend gat. Ook die tweede wagon kwam tussen het beton terecht. An dere wagons vooraan liepen uit het spoor, maar de passagiers in de ach terste wagons begrepen nog niet eens dat er een ongeluk gebeurd was. Ze dachten, dat de machinist nogal abrupt had afgeremd. Negen-en-vijftig passagiers waren gewond, waarvan slechts 8 ernstig (de ernstigste verwonding was een bek kenfractuur). Niemand in het station werd gewond. En machinist Brower die dapper tot het einde in zijn cabine was gebleven stapte uit een volkomen gekraakte locomotief zon der één schram Toren wordt gerestaureerd Tn de raad van Arendskerke kwam gistermiddag aan de orde de ont werpregeling inzake verdeling van de Sloe-polder. Wethouder Hommes, die als voorzitter fungeerde, memoreerde, hoe B. en W. reeds eerder G.S. er op wezen, dat er uit historisch en prac- tisch oogpunt alles voor te zeggen is, dat de nieuwe polder geheel bij Arendskerke komt. Het stemt tot dankbaarheid, dat de vaste commissie van het nationale plan deze oplossing als de meest logi- sche aanbeval en dat G.S. haar me- j ning onderschrijven. Inderdaad zullen de bewoners van de polder zich van zelf oriënteren op Nieuwdorp en Le- wedorp, de twee kerkdorpen van de gemeente. De raad kon zich met een en ander verenigen. De raad be-iloot ook nog tot restauratie vah de kerktoren te Arendskerke, waarvoor het rijk een subsidie van 50 pCt. zal geven. Aan de provincie wordt ook een bijdrage gevraagd. DE KARENS p\E KAREN-opstandelingen in Birma hebben gedreigd 40 spoorbruggen in het Zuiden van het land te zullen opblazen als de Regering hun niet binnen vier weken 150.000 gulden be taalt. De opstandelingen hebben al eerder geld van particulieren geëist, maar dit is de eerste keer, dat zij trachten de Regering iets af te persen. SLIPGEVAAR OP WEG MOERDIJK—KLUNDERT In de weg van Moerdijk naar Klundert bevindt zich, nabij de brug over de Roodevaart, een met keien bestraat weggedeelte, dat zeer slipgevaarlijk is. Op verzoek van de A.N.W.B. zal de wegbeheer- der in het komend voorjaar op dit weggedeelte een proef nemen met het aanbrengen van een asphalt- sliitlaag op de keibestrating. Te vens zullen hier enige borden „Slipgevaar" geplaatst worden. AXEL SCHAAKTE TEGEN SLUISKIL. In het kader van schaakcompetitie was de schaakvereniging Landau 1 en 2 uit Axel tie gast bij VSV 1 en 2 te Sluiskil. VSV 2 heeft een verdfende overwinning behaald op Landau 2, waardoor zij theo. retisch wel kampioen genoemd mag wor den in haar afdeling. De twee tientallen kwamen met een voorlopige uitslag in het voordeel van Lamdau 1. VSV 2 behaalde 31/* tegen Landau 4H. De twee partijen die ter arbitrage worden opgezonden, liggen' voor VSV bijzonder gunstig, zodat wel te verwachten is, dat de gastheren met een klein verschil de meerdere zuller» worden. OOK VAN BENTHEM IN DE FINALE. De laatste finalist voor de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Zeeland is thans ook bekend. Het is de heer H. van Benthem uit Goes, die zich kon plaatsen, omdat de beide laat ste partijen van J. Schot remise ver klaard werden. Hierdoor kwam deze slechts aan 10 punten, terwijl de heer van Benthem er 12 had. Advertentie) (Van onze sportredacteur). JVJOG VOOR DEZE vijftiende Zesdaagse begon was er reeds volop tu mult, spanning en sensatie. Sensatie bracht allereerst een acrobaat op een blinkende motorfiets, de Parijzenaar Poitté, die de al vele toe schouwers in de vooravond de nodige rillingen bezorgde met zijn uitzon derlijke kunstenmakerijen en daarmee nu en dan zelfs de haren te berge deed rijzen. Voor spanning en tumult zorgden elf amateurploegen, w.o. het Eindhoven koppel Van Dinther-Vriens, die echter een secundaire rol speelden. Het duo Aanraadt-Plantaz ontbrak wegens ziekte van de laatste. Dat was jammer, want ze zouden hier voor dit enorm enthou siaste publiek lauweren hebben kunnen oogsten. Er werd fantastisch snel gereden: de 30 k.m. in 38 minuten. Maar even fan tastisch was het aantal valpartijen, merk waardig genoeg en gelukkig ook zonder beduidende schrammen te veroorzaken. Inderdaad is het zo, dat je als renner hier niet tegen een valpartijtje op moet zien. Overigens een baantje om de kunst van het vallen volledig aan te leren. Met dat al was het publiek reeds in de vereiste atmosfeer gebracht, dank zij ook de muziek van de Gentse Koninkl. Politie-harmonie, welker schetterklanken liet lawaaii in en rond de baan overigens gemakkelijk wist te overstemmen. Oscar Daemers, de bekende directeur van het ..Kiudpke", overigens niet zo gemakkelijk uit ae plooi te krijgen, pro duceerde na dit geslaagde voorspel waar ach'ljg ,een glunder gezicht. De vooruit zichten voor een lucratieve Six Days waren dus bepaald gunstig. Een kwartier voor het begin van deze Vijftiende, die veertien ploegen, waar onder met wereldfaam, aan de start bracht, begon de traditionele voorstel ling der koppels. In omgekeerde volg orde van het programma ditmaal: van zwakte naar sterkte, zoals althans de volgorde daarvan steedis wil. Zodoende reden Schulte-Peters, waarvan eerstge noemde reeds driemaal eerste, hun voor stellingsronde het laatst. Van de Neder landse rermerswereld waren zij hier de enige vertegenwoordigers. STARTSCHOT. Om de boksliefhebbers te gerieven zette de omvangrijke Belgische boks kampioen Karei Sys züch op de race fiets en gaf op zijn beurt een rondje weg, tot grote hilaniftfeit van de toe schouwers. De waarn. burgemeester van Gent, de heer Merkiers was het, die om half 10 precies het startschot loste, waarna de 14 ploegen de eerste pedaaltrappen gaven cp de lange, lange weg die 145 uren coursen zal vergen tot volgende week Donijardag half 11. Overigens liet den coureurs deze on afzienbaar-lange weg ijskoud, want zij begonnen met er een race in te zetten die eer het karakter van een 100 k.m. koppelwedstrijd had instede van het be gin van een die aan het einde de 3500 HAAG DIJK - 64-66 BREDA TELEFOON 7092 Liberalen en oud-Nasi' de aanval TN katholieke kringen in We- 1 nen heerst ernstige bezorgd heid over de uitslag van de ver kiezingen voor het parlement, welke op 22 Februari zullen worden gehouden. De kans is groot, dat het aantal onafhan kelijke zetels, dat op dit ogen blik nog slechts 16 van de 165 bedraagt, aanzienlijk zal toene men en dat deze nieuwe partij, in hoofdzaak bestaande uit libe ralen en oud-nazis, tezamen met de socialisten een coalitiepartij zal vormen, welke de wetgeving van het overwegend Katholieke land in onchristelijke geest zal vervormen. De grote bezorgd heid vindt mede zijn oorsprong in een nog veel verspreide over tuiging, dat de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) haar prin cipiële basis meer dan wenselijk en verantwoord is, heeft verla ten. funeste aarzeling QP DE Katholiekendag, welke op 11 September 1952 met zoveel en thousiasme is begonnen, zijn de beginselen over staat en maatschappij niet alleen duidelijk voorgedragen en tegenover de communistische leer ge steld, zij zijn ook aan de katholieke nogmaals duidelijk onder ogen gebracht. Helaas hebben deze ge- dom KCOnSeq,uenties tc trekken hT ,^L^!l"selen onomwonden heeft CVP III 1 huwelijk en schoolwetgeving, veel kwaad bloed gezet. Daarbij komt, dat velen de aansprakelijk stellen voor de financi ële moeilijkheden, waarin het land verkeert, enkel en alleen omdat de CVP de grootste regeringspartij is en Figl het hoofd der regering. Helaas heeft zij op deze bezwaren bijzonder rechts gereageerd, door nu alles in het werk te stellen om de shilling te red den en het sociale program te verdoe zelen. De shilling is gered, maar vanzelf sprekend maken de socialisten van deze zwakke zijde gebruik om winst voor hun sociale politiek te krijgen. Er bestaat onzekerheid over de vraag of hen dit gelukt is. Want het ziet er eerder naar uit, dat een groot aantal ontevredenen uit de CVP. zowel als uit de socialistische partij zich naar de Partij der Onaf'hankelijken zullen keren, zodat haar winst van de ver kiezingen van 1949 verder uitgroeien. Nu de socialisten 67 zetels bezetten tegenover de katholieken 77, is bij een verlies aan katholieke zijde een coa litie buiten de CVP om, niet uitgeslo ten. Maar dan zal de verwezenlijking van een katholiek program en de uit oefening van een katholiek bestuur zelfs ten dele niet meer mogelijk zijn. COMMUNISTEN het partijprogram op te nemen*"sê" dreven door vrees een zekefdert van de stemmers op de Christelijke Volks- partij te verliezen partMchaweTeve^ V°lks" listische tcndenzeTo^e" vloed op vele gebieden van het leven uit te breiden ten koste van het nar ticuliere initiatief, p r Maar het feit, dat de Christen-De inocraten een aarzelende houding aan nemen als het gaat om beginselen van Q,VER DE communisten maakt men zich in Wenen niet al te onge rust, geleerd door de vorige ver kiezingsuitslagen en overtuigd van het gezond verstand van het Oostenrijkse volk. Tengevolge van de Russische steun kan in de Russische sector in derdaad een grotere toeloop tot de Comunistische Parfij worden ver wacht, maar daar staat tegenover, dat de „Joodse Eenheid", die tot op he den de zijde van de communisten ge kozen heeft, openlijk met hen heeft gebroken, op grond van de jongste anti-semitische maatregelen van Mos kou. Op grote schaal zijn pamfletten verspreid met de slagzin: „Wie com munist stemt, stemt voor de executie van Joden". De overige partijen in Oostenrijk, als de Vrije Democraten, Verkiezings centrum en Nationale Republikeinen kunnen natuurlijk ook de politiek af vallige katholieken of socialisten win- nen. maar meestal halen deze dwerg I rt'i-'n in Oostenrijk de stembus niet '■ei - De race gaat dus om drie par- I Men: de katholieken, de socialisten en i onafhankelijker). £)UIZENDEN kruisjes rijen zich aaneenMargratenDui zenden jonge kerels vonden in de kille grond van het vrien delijke Limburgs heuvelland hun laatste rustplaats. Op een van de kruisjes kwam de naam te staan van Edward Magee, omge komen bij het opruimen van mijnen in de buurt van Hamburg. Eén kruisje onder de duizendeneen aanklacht als zovelen tegen het gruwelijk misdrijf van de oorlog. Maar tegelijk een in drukwekkend monument om onze bevrijders te gedenken. D ^LS talloze andere Nederlanders be sefte een jonge, eenvoudige mijn werker uit Heerlen, Harry van der Tuyn, zijn ereplicht. Thans bevindt diezelfde van der Tuyn zich met z'n vrouw en zes kinderen aan boord van de Grote Beerop weg naar Ame rika. In Brodertown, in de staat New Jersey, wacht hem een nieuw bestaan, een huis staat te zijner beschikking. Zijn kinderen zullen kunnen stude ren. De dank van de familie Magee voor wat Harry in vrome piëteit als zün plicht beschouwde. „DANK HARRY.. DANK!" ("Angekende perspectieven openen zich voor de 34-jarige onder grondse machinist van de Wilhelmina, die van der Tuyn tot voor kort was. Niet zodra had hij het graf van Ed ward geadopteerd, of er ontspon zich een drukke correspondentie met me vrouw Magee, moeder van de gestor ven held, en met Jim Magee, diens broer, directeur van het dagblad Bro dertown Register. In 1949 kwam van Amerikaanse zij de al het aanbod: „Kom naar ons" Een vorstelijk aanbod! Want niet al leen stelde Jim Magee zich, volgens de Amerikaanse immigratiewet, vijf jaar garant voor de van der Tuyns, ook schonk hij hun een huis. En bo vendien deed hij de belofte, dat de jonge van der Tuyntjes tot hun 18e jaar zouden kunnen studeren. KNOOP DOORGEHAKT J7n dat laatste vooral heeft, na rijp beraad, voor de Heerlenaar de doorslag gegeven. Kon hij, als een voudig ondergronder, zijn 10-jarige Ad, zijn 9-jarige Johnny en verder Marijke 7 jaar, Truusje (4), Ineke (3), k.m. benaderen zal. Of had de Zesdagen- koorts ze nu reeds te pakken? In elk geval werd een veld bijeengebracht, zoals Gent slechts zeidien zag, met Car. rara-Senfftleben, Strom-Amold, wereld kampioen Patterson tesamen met de Kor. te, de Italiaan Terruzi gekoppeld aan Adriaenssens, de aberke Belg, de Luxem burger Gillen met Vandevelde, eveneens een Belg, en vierder o.a. ook nog de op het ogenblik fameus rijdende Van Steenbergen en Ockers om Bruneel-Rijc- kaert niet te vergeten. DE POGING. Na 20 minuten deden Schulte-Peters reeds van zich spreken. Zij hadden toen de leiding genomen met een ronde voor sprong op de rest. Een uitdaging? Pat- terson-de Korte, Carrara-Senfftleben en Strom-Arnold reageerden het snelst en zij kwamen na een poos bij onze land genoten, toch nog altijd met een achter stand van een ronde, terwijl de 10 andere ploegen met twee of meer ronden ach terstand volgden. Na 10 nieuwe minuten van jagen, waar bij de stukken er afvlogen, gelukte het den Australiërs Strom-ArnoM zich bij Schulte-Peters aan de leiding te neste len. De Fransen Carrara-Senfftleben lie ten dlit niet op zich zitten. Zij begonnen op htm beurt aan een serieuse wegloop- poging, die mDnuAenfjaing aanlhieldt, en uiteindelijk op succes uitliep, zodat nu drie ploegen a ara de kop lagen. OPNIEUW.... Even kwam er toen enige rust in het veld, doch voor nl'Jet lang, want toen de klok half 11 aanwees, strekten Schulte- Peters hun pezen en vlogen als pijlen uiiit een boog wt*g. Met groot gemak jongleerden zij tussen tegenstanders door en on) wikkelden een snelheid, waar de tegenstanders, althams op dit moment, geen antwoord voor bij de hand hadden. Het resultaat was, dat zij na enige mi nuten opnieuw aan de leiding stonden. Maar kort daarop voegden zich de „Stijfsel" won van „Suiker" te Sas van Gent Woensdagavond werd in café De Oude Brug bij J. Maas te Sas van Gent een biljartwedstrijd gehouden tussen leden van de CoöP- Suikerfabriek en de Stijf- selfabriek. Van elke fabriek waren tien spelers aanwezig, die allen hun uiterste best dedten om zoveel mogelijk puntjes in de wacht te slepen. De Coöp. kon niet verhinderen, dat de Stijfselfabriek met de eer ging strijken en wel met een overwinning, die hun 180 punten opleverde. Australiërs Strom-Amold ziich daar op nieuw bij. Spoedig braken de sprints van 11 uur aan, waarvan de uitslag altijd als baro meter geldt voor de volgende dag. De stand was toen 1 Strom-Arnold; 2 Schulte-Peters, op één ronde: Carrara-Senfftleben, Thayan» Olivier, Ockers-Steenbergen, Ryckaert_ Korte. Gillen-Vandevelde. Adriaenssens, Terruzzi, Bruneel-ARyckaert, de Pauw, Tytgat; op 3 ronden: Schotte-Momme- rency, Lambert-Neyt; op 6 ronden: de Kock-Rosseel. Een paar wedstrijden toegevoegd Aan het voetbalprogramma van Zon dag zijn nog een paar wedstrijden toe gevoegd. In Zuid 2e klasse B krijgt Ter- neuzen Alliance op bezoek. En in de 3e klasse C zal BSC naar Baardwijk gaan en Roosendaal naar WVO. Glseravond had er in Terminus te Goes een bespreking plaats tussen het bestuur van Goese Sport belangen en vertegen woordigers van de Goese sportorgani saties over het plan om deze zomer een sportweek te houden. In principe voelde men hier wel voor en de sug gestie werd gedaan contact; te zoeken met de sportverenigingen te Aelst (B.) en die eventueel als tegenspelers uit te nodigen. De voorzitter, dir. de Haas, was bereid te Aelsü poolshoogte te nemen. Voelt men er daar voor. dan zal hij later met eniige lieren onderhandelingen voe ren om' dan te Goes met concrete voor stellen ter tafel te komen. Bereikt men daarop overeenstemming en is er een financiële basis, dJan moei; een werkcomité later de zaak organi seren. FAUSTO COPPI CAMPIONIS- SIMO NR. 1. De Gazzetta Delia Sport heeft een rede- renidum uitgeschreven onder de wieier- deskundigen over de vraag wie als de grootste der campionissimi moet worden beschouwd. Het resultaat was, dat Fausto Coppi verreweg de meeste sttemmen kreeg, n.l. 518. Daarna kwamen Gino Bartali met 219 stemmen, Costante Girardengo met 147 en Alfredo Binöa met 114 stemmen. Op Fiorenzo Magnti werden 2 stemmen uitgebracht. Uitstekende tijden van Ned. B-ploeg te Hamar Donderdag zijn te Haraar enkele wed- strijden gehouden met cfe rijders, die be horen tot de Nederlandse B-ploeg. Hei: ijs op de baan te Hamar was uitstekend, de temperatuur bedroeg 12 graden be neden het vriespunt. De tijden van de Ned. rijders vielen uitstekend uit. Op de 1500 m. maakte van 't Oever 2 min. 23.4; Jan Charisius 2 min. 23.8; Schuldei 2 min. 24.4 en Wim de Graaf 2 mm. 25. Op de 500 m. bleven alle vier rijders binnen de 8 min. 50 sec.-grens. Van *t Oever noteerde 8 min. 34.4, Schuier 8 min. 41; de Graaf 8 min. 42.6 en Jan Charisius 8 min. 42.8 sec. Aan de Ronde van Frankrijk zal dit jaar slechts één gemengde ploeg deel nemen, en wel een Duits-Luxemburgse Deze zal bestaan uit vier Duitse en zes Luxemburgse renners. OM HET TERLINGENFONDS Met belangstelling heb ik het stuk gelezen (in Dagbl. De Stem van 23 Jan.) over het Terlingen-fonds. Ik zou als gewoon grondwerker wel eens onder de aandacht willen brengen van de heren die dat fonds in het leven hebben geroepen dat er toch iets aan vast zit dat vele grote ar beiders- en middenstandsgezinnen (waar woningverbetering in het al gemeen het hardst nodig is) er van weerhoudt er aan te beginnen. Het is allemaal heel mooi: f 1400 en 1/6 deel van de bouwkosten ca deau! Maar voor f 2800, waarvan men de helft als subsidie van het rijk krijgt, is weinig te beginnen. Wo ningverbetering loopt al gauw op tot vijf a zesduizend gulden. Als men kon bouwen naar eigen inzicht en plannen, zou het nog al loslopen, maar het schijnt allemaal naar be paalde, vrij hoge eisen, te moeten gebeuren. Zo ken ik een geval van iemand, die voor woningverbetering door middel van het Terlingenfonds begroting voor een verbouwing zo so ber mogelijk wordt gehouden. In de geest van het Terlingenfonds hande lend, moet de betrokken bouwkundige niet het gehele huis willen moderni seren en veranderen. Het gaat voor namelijk om goede slaapgelegenheid, een droogvoets te bereiken toilet en een hygiënische keuken. Wanneer men zich daaraan zo strikt mogelijk houdt, behoeft het bedrag dat voor de verbetering van het huis nodig is, niet noodzakelijk tot zesduizend gulden en hoger od te lopen. Tegenover de gesignaleerde geval len staan andere, waar zo zuinig mo gelijk is omgesprongen met het geld. In de gemeente van de tweede lezer, die ziin hart in een ingezonden stuk lucht, is de medewerking van de ge meentelijke overheid uitstekend: in die van de eerste veel minder. Soe pelheid en medewerking van ambte naren is noodzakelijk voor wie wil profiteren van het Terlingenfonds. Wat de vraag van de eerste lezer betreft: de D.U.W.-bijslag op het Terlingenfonds (1 6 deel van de to tale kosten) kan zeker niet in de zo mer doorlopen. Dit is niet. een maat- in aanmerking wilde komen. Er werd i ,.egel in <j0 eersce plaats ter verbete en Henkie (2) dezelfde garanties ge ven? Intussen bleef een drukke corres pondentie met Amerika gaande. De dankbaarheid van de familie Magee kende geen grenzen: geschenken ble ven toevloeien. En na een laatste seintje: „Ons aanbod blijft van kracht", hakte van der Tuyn de knoop door. Statig gleed de Grote Beer de Nieu we Waterweg op. Op dat moment moet er in de van der Tuyns heel wat zijn omgegaan: weemoed om wat zij in Heerlen achterlieten. Weemoed om 'n afscheid van hun ouders, hun fami lie, hun Limburg. Maar als vader en moeder van der Tuyn hun kroost aanschouwen, dan hebben zij diep in hun hart de blijde zekerheid, dat zij de juiste keus hebben gedaan. EEN GLIMLACH. Jn Margraten rust een dode: Edward Magee. Nooit zal z'n graf door on kruid worden overwoekerd. Een zus ter van mevrouw van der Tuyn heeft de zorg daarvoor op zich geno men. Vroom en dankbaar zal zij het blijven verzorgen. Vroom, omdat het de wil van Onze Lieve Heer was, dié Edward daar zijn rustplaats deed vinden. Dankbaar, omdat voor haar naaste familie door dit graf een nieuwe toekomst werd geboren. Eens zal uit deze gewijde grond Edward Magee verrijzen, een stille glimlach rond de lippen. Want hij weet, dat zijn offer banden heeft ge- smeed, die over zijn graf tot onver breekbare vriendschap hebben ge leid. Een blije zekerheid! een tekening gemaakt en daaruit ■bleek, dat het hele huis zowat omver moest. De zaak zou f 6000 kosten. Van het hele geval is toen niets terecht gekomen. Geldschieters schrikken er voor terue iemand, die te zwaar be last dreigt te worden, van kapitaal te voorzien. Daar tegenover staat, dat anderen, die de rest van het voor de verbou wing nodige bedrag niet behoeven te lenen, wel geholpen kunnen worden. Dat zijn de mensen die geld genoeg hebben. Zodat de man zonder geld niet, en de man mét geld wel van het Terlingenfonds kan profiteren. Bovendien: die D.U.W.-bijslag geldt alleen in de winter. En waar moet een klein behuisd gezin met veel kinderen heen, wanneer het huisje praetisch wordt afgebroken' Waarom loopt die D.U.W.-steun niet door tot in de zomer? v. Ik kan volkomen onderstrepen (zo schrijft een tweede lezer) hetgeen de schrijver van het artikel over het Terlingenfonds vaststelt tav de slechte behuizing in vele arbeidersge zinnen. Overigens wil ik er hierbij graag op wijzen dat. het toepassen van het Terlingènfonds wel eens an ders uitkomt dan men zo op het eer ste gezicht zou verwachten Want als men een aanvrage doet en' de begro ting komt los, dan ziet men vaak dat de verbouwing wel van f 5000 tot f 7000 kost. Hierbij wordt in totaal een premie verleend van f 2000 tot f 2300. Er blijft dan nog een zeer groot gedeelte voor rekening van de belanghebbende, om die reden wordt er veelal weinig gebruik gemaakt van het bewuste fonds. De schrijver stelt in zijn artikel echter niet de vraag hoe de mensen aan het resterende deel van het nodige kapitaal moeten komen. EEN ARBEIDER. Naschr. Redactie. Het komt in derdaad voor dat iemand, die een aanvraag doet, om door middel van het Terlingenfonds zijn huis op voor delige wijze te kunnen verbeteren, wordt afgeschrikt door de hoge kos ten. Volgens het Terlingenfonds wordt de helft van het benodigde be drag. tot een maximum van f 1400 als subsidie verstrekt. Wie dus voor f 2800 aan zijn huis verbouwt, moet er zelf f 1400 bijleggen. Nu is het een feit, dat men voor f 2800 niet veel kan doen Het komt er dus op aan. dat een ring van het woningpeil, doch ter be vordering van de wcrkloosheidbestrij- ding. TECHNISCHE HOGESCHOOL. De heer J. Bolssens te Clinge slaagde te Delft voor het Candidaatsexamen schei kundig ingenieur. GOES, 30 Jan. Spruiten AI 43—46, All 1 39—31, BI 28—37. Bil 24; Knolselderij I 69, Groene Savolekool 17, Rode kool 10 —15, Boerenkool 15, Witte kool 67, Uien 1—3V2. Peen II 6, III 9, Witlof All 3048, Koolrapen lu/23y2, Bloemkool j 40, Andijvie 5866, Kroten 51.;, Prei 12 —22, Veldsla 35, Selderij 13. LEEUWARDEN, 30 Jan. Aangevoerd 56 stieren f 2.342.68 er kilo slachtge- wicht; 215 vette koeien le kw. 2.602.80, 2e kw. 2.50—2.59. 3e kw. 2.30—2.49, 826 melk. en kalfkoeien 5001115, 190 pinken en gTaskalveren, notering pinken 350 610, graskalveren 225410; 782 nuchtere kalveren 35—43; 678 schapen en lamme ren 60120; 321 vette varkens, oude varkens 1401.50, vette biggen 1.651.70, zouters 1.741.77 per kilo levend gew.: 281 biggen en lopers: biggen 35.45 en lopers 46.85; 31 bokken en geiten, geen notering; 49 paarden 450970, totale aan. voer 3429, Aanvoer stieren is minder, handel is beter, prijzen iets hoger. Melk- en kalf koeien aanvoer ruim, stemming vlotter, prijshoudend. Pinken aanvoer klein, han del matig, prijshoudend'. Graskalveren: aanvoer klein, handel kalm, prijshou dend. Nuchtere kalveren aanvoer rui mer, stemming kalmer, prijzen lager. Varkens aanvoer ruimer, handel kalmer. Oude varkens en vette biggen lager, zouters gelijk. Biggen en lopers oanvoer niet groot, handel zeer traag, prijzen gelijk. Schapen aanvoer groter, handel matig, prijzen niet lager. Paarden aan voer matig, stemming zeer kalm. prijzen lager. WATERSTANDEN Mannheim 250 (30.24), Trier 196 (+24i, Koblenz 197 (+150). Keulen 177 (+15), Ruhrort 396 (+14), Lobith 1001 (+13) Nijmegen 777 +8), Eefcle 340 (—3), De- ven/.er 245 (—1), Namen (La Plante) 181 (+21), Borgharen 4080 (+1). Belield 1152 (onveranderdI, Grave 497 (+3), Vrees-" wijk 0.68 (—22), Arnhem 7.84 8) Lith 1.18 (+1.)

de Stem | 1953 | | pagina 3