Een avond bij het Kruislands toneel-ensemble Wat kunt Udoen met zes cent jn? OOPSTER De pastoor goot karnemelk tussen de geraniums Ernstige griep in Oostenrijk Spionne bekent Wat een Wonderlijke Wereld De erborgen Schat een Hoe staan de clubs er voor £itefarine,4 RADIO 3 jr voorburg! TEL. sa TWEEDE BLAD WOENSDAG 28 JANUARI 1953 Geen dollarhulp We hebben dan de eer aan ons gehouden. Voor 19521953 Vragen we geen dollarhulp meer. I Zo mooi als het gebaar lijkt, is Let echter niet. Want we wisten toch, dat we niets zouden krijgen, qfels we erom vroegen. Intussen is het toch een verheugend feit, dat we weer zo op vaste deviezen- en aandelsbasis staan, dat men ver dere hulp voor ons overbodig achtte. Zonder de Marshall-steun varen we er niet gekomen, tenzij onder een zeer straf regime van (distributie en rantsoenering en op een heel wat lager levenspeil. Of dat zonder sociale onrust zou zijn gegaan, is ook nog zeer de vraag. Steun mag echter niet langer duren dan strikt nodig is. Anders houdt hij het gevaar van verslap ping in zich. En ook gevaar voor onze zelfstandigheid. De regering heeft Washington er echter te- «echt op gewezen, dat we slechts top eigen benen kunnen blijven «staan, als we in staat gesteld wor- Hden dollars te verdienen. Zowel Idoor Amerikaanse bestellingen in Hons land als door mogelijkheid van uitvoer naar de V.S. Wat dat laatste betreft, zijn we niet zo [erg gerust op de nieuwe Ameri- kaanse regering. Republikeinen lzijn van ouds protectionisten. Leen ■aam I De minister van onderwijs praat maar niet over het tekort aan on derwijzers en leraren! Hij praat maar niet over de te geringe se lectie die daar kan plaats hebben door de te geringe aanmelding. Dat deed tenminste minister Staf wel! WW*. ...Maakt U 7pakje helemaal open Weer Zuid-Koreaanse veerboot vergaan Ja, dan kun je die lekkere geur beter ruiken ...Jij ook een.'i Is verre weg de lekkerste Amerikaan >r opruiming! I eigenlijk Ho°md?Lmi'in pakje dus En wat las men B" 4 beroemde genees middelen tegen griep v.y- 8? uikt scheermesjes zijn. aarne Uw mede» juiste type mesje 't op vertoon «at» illend type tegen Hiir trikt I di papiirttroik mit hit niiuwi mijl hit ÏJ1N" vraagt STERHOUT een iarkt, Oosterhout. DER STEEN Mt!'.' Proi/ier loot!.". r ons huis.. 'EN BEL! nüIZENDEN tolstad «\7be» P'a«eland Spelen toneel' Het 'S een Sch°ne' P"jIenswaar- U dige liefhebberij Tienduizenden toeschouwers begeven zich vooral in de wintermaanden naar de grote en kleine zalen. Er wordt geapplaudiseerd en genoten van de toneel- en blij- SPelelHet nevenstaande verhaal heeft geen andere pretentie dan applaus te geven aan het amateurtoneel zo levend in alle gewesten. Dat het Kruislands Toneel Ensemble daarbij in de kijker kwam is louter toeval. Dit gezelschap leende zich, zoals honderden andere ensembles voor een karakterisering. Een karakterisering, waarin de humor en ernst door elkaar wemelen. Een karakterisering echter waarin op het einde een eresaluut wordt gebracht aan alle amateurtonelisten, die zich in het kader van hun gemeenschap zeer verdienstelijk hebben gemaakt., en nog maken.. r\E GRIEP-EPIDEMIE die in Euro- pa heerst, heeft zich Dinsdag in Oostenrijk krachtig doen gelden. In de provincie Salzburg nam het aantal ernstige gevallen in de zieken huizen toe van 20 tot 100. Onder Amerikaanse militairen, die gelegerd zijn in Salzburg, heerst eveneens griep. Uit berichten uit het Oostenrijkse deel van Tirol blijkt, dat de griep ook daar het karakter van een epide mie heeft aangenomen. In Innsbrück is een patiënt overleden. In totaal zijn er tweeduizend griep-patiënten in deze stad. In W.-Duitsland TN DE OMGEVING van Lüneburg is onlangs een communistische agen te, de 33-jarige Olga Larissa, bij genaamd „Rode Olga" gearresteerd. Zij gaf Dinsdag toe, in opdracht en op aanwijzingen van de Russische Ge heime Dienst getracht te hebben een spionnagedienst in West-Duitsland te organiseren. Het Nediersaksische Ministerie van Ritunenlandse Zaken deelde mede, dat „Rode Olga" met de Russische troepen naar Duitsland is gekomen. Advertentie) jyjINISTER STAP heeft het in de Eerste Kamer naar voren ge bracht: hij krijgt te weinig aan meldingen voor de officiersoplei ding bij de K.M.A. En hij schrijft het toe aan de slechte salariëring. Hij verzuchtte daarbij: maar dat behoort tot het gehele schema van de middengroepen! Zolang de directies van allerlei oude en nieuwe industrieën weten dat hun economisch' leven af hangt van goede wetenschappelijk gevormde technische krachten j| zoekt de van de H.B.S afgestu deerde daar een beter betaalde baan dan als officier, onderwij- Szer of leraar. Maar ten belange van een deel der middengroepen is de medede ling en de uiting van minister Staf zeer leerzaam. Over de H. Geest, die door de mond van Bet je sprak en n'n „liberaole dokter (Van onze redacteur). 'Vaagde gij wel eens n'n politie- agent mee rooi haor?" zo vroeg Jan van Son in de kleedkamer aan Jan van de Lindeloof, die in het stuk „Suske Perdaems" van Ko Kee pers de rol van veldwachter had te vertolken. Jan van de Lindenloof, 'n landarbeider, schudde van neen, maar een bezwaar om verder van de toneel opvoering af te zien hield de vuur- rooie pruik van de veldwachter toch niet in. „N'n rooie agent zal wel in druk maoke", concludeerde voorzitter -manufacturier Kees Baselier, die zelf in dit spel géén rol had aangenomen, maar die, natuurlijk, met de aller grootste belangstelling de opvoeding kwam volgen. Tien minuten later spleet het doek van het kleine, naieve toneel, „Hij slaopt", zei een toeschouwer, die ge confronteerd werd met pastoor de Beukelaer, alias de rijwielhandelaar Jan Linders, in zwarte toog met witte boord, grijze haren en tintelende ogen. „Hij slaopt!" Pastoor de Beukelaer was dit verplicht te doen, want over enkele ogenblikken zou hij zijn dienstmaagd moeten vragen of hij soms had geslapen Dc voorstelling was begonnen.. Een avond bij het Kruislands To neel Ensemble Wie? Hoe? KONING DER KASTJESVENTERS. Suske was nog geen koster toen deze foto werd genomen. Hij was nog „slechts" de Koning van de Kastjesv enter s"Wel was Suske (Frans Hagens) op weg koster te worden, want hij was onmiddellijk na zijn verschijning op de pastorie goeie vrienden met Betje, de pas toorsmeid (Corrie van de Bergh), die haar handen vol had aan „de karnemelk Advertentie) kregen. Hoe was dit toch te verkla ren? Kende Jantje Linders wel „de" confiteor? Zeer groot was uiteraard de be langstelling voor veldwachter Jan van de Lindeloof, die voor het eerst in de plaatselijke toneelgeschiedenis niet moest optreden als een oud, ver sleten ventje, maar als een kerel van de wet, fors en stevig. Had deze Jan niet juist voor de aanvang van de op voering een proces-verbaal gekregen omdat hij zonder licht door de Dorps straat was geredenin zijn toneel uniform? De animo van de mensen ging van zelfsprekend ook uit naar dokter Frangois, die door Jan van Son (nau welijks van de ambachtsschool!) ge stalte gegeven zou moeten worden. Frans Hagens was vast en zeker 'n „geknipte" voor Suske Perdaems, een kasjesventer en Nelly de Groen („ze kan toch zo speule") was haar rol van mevrouw Frangois zeker waard. Het doek was gespleten.De pas toor echter sliep. HET MYSTERIE zaal zat vol met belangstellenden. Slechts weinigen echter waren er gekomen om het stuk te zien. Veruit de meesten waren gegrepen door de uitgave van het gedrukte pro grammablad, dat aankondigde, dat Corry van de Bergh de rol van pas toorsmeid zou vervullen. Hoe zou dat lieve kind dit in 's hemelsnaam klaar spelen? Was zij niet té jong om een oude pastoorsmeid te verbeelden? Anderen waren in de ban geraakt door het feit, dat Jantje Linders, die toch eigenlijk niets anders was dan een simp&e „Fietsenreparateur", de rol van pastoor had toegemeten G kunt er hvee stukken huishoudzeep voor kopen TIJDELIJK AANBOD Wat kan een vrouw tegenwoordig nog doen met rle „HIJ SLAOPT" Op het mo ment, dat het doek openging, was pastoor de Beukelaer (Jantje Linders) nog niet aan zijn karnemelk toe. De pas toor had het Dagblad De Stem" helemaal uitgelezen, was vervolgens in slaap ge vallen om nadien aan zijn dienstmaagd de vraag te stel len of hij wel had geslapen. omdat de pleegzoon van dokter Fran cois, Yvonne Francois, een zoen wilde geven. Dit tafereel bracht Betje vol komen van streek.... Temidden van die humor bad pas toor de Beukelaer. Zijn handen sa mengevouwen, vlak bij de beeltenis van Onze Lieve Vrouw van Fatima en onder de kleine toren van de pa rochiekerk bad de pastoor. Hij zei, dat het zulke schone zinnen waren: „Mochten er onder u zijn, kom bin nen en schudt uw last van uw schou ders!" Waarop Suske Perdaems, later aan genomen als koster, antwoordde: „Be ter één borreltje nu dan een kaarske later!" Ook dat was een mysterie! GEEN RHEUMATIEK doen met de losse centen in haar portemonnaie? Vroeger kon ze daar tenminste een versnapering voor ko- !pen.maar nu? 7friSF niet' Die Iosse centcn hebben tnoehjh een grote betekenis. Voor PaJun w u een bubbel stuk Castclla Huishoudzeep kopen.. de heerlijke, overvette huishoudzeep met Kahviï zach e cn dikke sop! De Vfn Castella Huishoud- zeep willen dit prachtige product on- der de aandacht van alle huisvrou wen brengen. Daarom hebben zij tij delijk de winkeliers van Nederland gemachtigd, om ieder die twee pakken Castella Actief Wit koopt (de be roemde blauwe -verpakking voor de gezinswas), voor slechts zes cent een pak Castella Overvette Huishoudzeep te overhandigen. Het pak bevat twee fikse stukken huishoudzeep en kost normaal 29 cent. Men mag dan ook verwachten, dat de vrouwen in massa van dit zeer speciale en zeer kort stondige aanbod gebruik zullen ma ken1 466-üO rtje Linders kende de confiteor.. Pastoorsmeid Betje maakte de priester wakker, omdat hij stante pede een glas karnemelk moest nut' tigen, waar zij bij stond. De pastoor voelde er niets voor. Hij wist alles van zijn geknakte gezondheid af, hij geloofde om zo te zeggen te lopen op één been, maar een glas karnemelk., hij zou er geen twee benen door krij gen. Betje gaf haar strijd niet op. Zij wenste de pastoor een zeer lang leven toe. Hij moest zijn karnemelk drin ken: op hoog gezag van de Heilige Geest, die door de mond van Betje tot de pastoor sprak. Aangezien er op de bel van de voordeur werd gedrukt, en Betje zich verwijderde, dronk pastoor de Beuke laer zijn glas karnemelk niet op. Hij goot het leeg tussen de stervende, verzuurde geraniums en daarna sprak de pastoor zijn confiteorke, terwijl op dat ogenblik Suske Perdaems de ka mer binnenwandelde, vragend naar 'n glas karnemelk.... Het was een ontroerend moment, niet van humor gespeend. De goeie ziel Betje droeg twee glazen karne melk aan, maar opnieuw werd er ge beid en thans stapte dokter Frangois (,,'t is n'n liberaole", zei Betje), bin nen. Dit kostte Suske Perdaems, de ko ning van de kastjesventers een hart aanval. Dit verstoorde de vrede, die er een moment op het toneel „lag Vó ontvouwde zich op het toneel 'n drama Rijwielhandelaar-pastoor Jantje Linders beweerde, dat géén rheuma- tiek door zijn hoofd schoot. Hij be toonde zijn spijt over de karnemelk en de geraniums. Suske Perdaems verkondigde, dat non-de-patat, niets met een vloek had te maken. Dorpsveldwachter-landarbeider Jan van de Lindeloof deelde geen proces sen uit, maar speelde toneelto neel Het publiek applaudiseerde. Het dorp had zich een avond vermaakt. De opvoering was nauwelijks afgelo pen of Jantje Linders werd gevraagd of hij soms een borreltje prefereerde boven de karnemelk. Corrie van de Bergh fietste naar huis, eerst echter vriendelijk gegroet door tientallen mensen, die het zo schoon hadden gevonden. Nelly de Groen kreeg een complimentje. Jan van de Lindenloof een dikke sigaar. Kees Baselier grinnikte Maar. Slechts weinigen waren er gekomen om het STUK te zien CEN ZUID-KOREAANSE veerboot met tweehonderd passagiers is Maandagavond ter hoogte van Koensan ten Westen van Taegoe, ver gaan. Totnutoe zijn 30 personen om gekomen en werden er 20 gewond. Reddingsboten spoedden zich naar de plaats van de ramp. De veerboot, de „Hyangoen" zou de tweehonderd passagiers over de mom ding van de rivier de Koem brengen. Functionarissen deelden mede, dat met de veerboot 75 personen moch ten worden vervoerd.'De politie on derwierp de kapitein aan een ver. hoor. Op 9 Januari kapseisde een veer boot ter hoogte van Poesan. Bij dit ongeluk verloren 249 Koreanen het leven. De minister van Vervoer, Kom Soek Wan aanvaardde de verantwoor dlelijkheid van het ongeluk en trad af. BEHANGSELPAPIER 25 30 35 40 45 50 per rol. ÏEN 10 KORTING KINSBGRN 40) Nee. Ook vreemd. We hebben ons tanH^n daAu.' of hem iets overkomen van zijr? huis kanfpeertS mo t bUUrt ga-Dafzei ik vhlj S°ms zif* •grimmig. 3S' doen' zei T"Pe!° da~za?iknuvergoedePn.He' mijnheer Dat gaat onmogelijk - Kom nou! Was het dan van zoveel ■waarde? vroeg Jim Brandatm™ ■oprechte spijt. uw verlies, zal ik u die zeshonderd dol- wilde hij ook niemand verdenken, lar gaarne vergoeden. Zabelle was terstond na de beroving jroy haalde zijn chèqueboek te voor- naar de stad teruggekeerd. Tatcher schijn, maar Brandstrom hield hem was niet eens afscheid van haar ko- Brandstrom met - Tob er maar niet over, meneer Brandstrom. U kunt er helemaal niets aan doen. Het moet wel veel waarde ee had hebben, zuchtte de postmeester Want ze hebben niets anders gestolen dan die zeshonderd dollars en dat Pakje. Mijn boeken hebben ze rustig laten liggen en nog een heleboel snuis terijen ook. Zou ik mogen weten, wat I 1* verloren hebt, mijnheer Troy? Of ben ik misschien al te nieuwsgierig? er.7~i?e waarde van dat ding was van Braea eIÊenaardig soort, meneer Biet nSfonV Het spijl me' dat ik het gezegd en?gezwegen" tUSSCn hat het alleen' gezegd en gezwegen, ik ben ervan te cW dat het alleen om dat pakje I Verder Vertelt u dat echt" niet Jk de aanleiding is geweest tot tegen. Nee, laten we er maar niet ver der over praten, mijnheer Troy zei hij beslist. Troy zag terstond, dat hij hem niet zou kunnen bepraten, die vergoeding aan te nemen. Hij zei dus slechts: 77* Maar als ik mijn eigendom terug krijg, wilt u dan schadevergoeding van me aanvaarden? Dat kan ik, naaf- mijn mening, wel aannemen, zei de postmeester somber. Uitstekend. Vergeet het niet. Ik ben verantwoordelijk voor deze in braak en ik wil dus het verlies dragen. Brandstrom keek hem vragend aan, maar hij was er de man niet naar. om zijn neus in andermans za ken te steken, al was hij ook nog zo nieuwsgierig. Hij vroeg slechts: „Denkt u dan werkelijk dat u het terugkrijgt? Vast en zeker, was het antwoord. Brandstrom schudde het hoofd en keek het lijstje van de proviand- bestelling, door Troy op de toonbank gelegd, in. Een kwartier later keerde deze, zwaar beladen, met snelle "?ar de hut terus- Bi->na au hij zijn proviand daar gelaten Was °P Lost Boy naar Madrona m!j!v?feiaden' De angst. dat haar iets C 17 zlJn bverkomen, kwelde hem er-nF Wk' Hij zette die gedachte h-j v op z'i er> ging toch te voet. Ze immers al meermalen getoond, e. ed op zichzelf te kunnen passen? «•h zolang hij niets zekers wist, men nemen. Maar dat betekende nog niets. Het was veel te onzeker en vaag. Maar, als Tatcher nu ook weg was.... enfin, hij moest afwachten of hij weg was of niet, En dan., nou dan zou hij Madrona wel om raad vragen.. Hijgend en door en door bezweet, bereikte hij de top van den heuvel. Onder hem in een kleine vallei stond het huis van Tatcher, gezellig, vreed zaam, vredig als de grootse omrin gende natuur. Er kwam geen rook uit de schoorsteen. Er was op het erf geen enkel teken van leven. Troy haastte zich erheen, ging de kleine, rustieke brug over en bleef voor de deur der hut staan. Op zijn herhaald kloppen kreeg hij echter geen ant woord. Hij draaide de deurknop om. De deur was open en hij ging naar binnen. Door verschillende vertrek ken kwam hij in de zitkamer en riep: Tatcher,! Tatcher! Ben je thuis, Tatcher? Alleen de echo van het lege huis gaf antwoord. Hij opende de zitka mer en bleef op de drempel staan. De kamer was nog net zo, als toen hij er de laatste keer geweest was. Alles was op orde. Er lagen nog enkele verkoolde takken in de haard.. Troy liep erheen om te zien, of de as wel licht nog warm was. Hij bukte zich en onderzocht de as zorgvuldig. Geen vonkje vuur te bekennen. De regen drupte door de schoorsteen en grote druppels plensden, neer op de as. Die UNIT IS NU eens echt een verhaal voor nieuwsgierige mensen. Te Desio, nabij Milaan, heeft zich een vreemd feit voorgedaan. Een ze kere Antonio Fossati, 45 jaar oud, diende bü de autoriteiten een ver zoek in om de kist van zijn schoon broeder, die een tiental dagen te voren was overleden, te mogen ope nen, teneinde er een briefje uit te halen. Volgens de verklaringen van Fos sati, was zijn schoonbroeder hem in een droom verschenen en had hem gezegd, dit briefje te nemen. De autoriteiten gaven de toestem ming en in de zak van het kleding stuk waarin het lijk was gehuld, werd inderdaad een briefje gevon den. De ouders van de overledene heb ben geweigerd bekend te maken wat er op het briefje stond, dat inmid dels werd verbrand. Safe IN KANSAS CITY hebben vier mannen een overval gepleegd op de Rosedale Bank. Ze dwongen de kassier de safe te openen, haalden er 48.857 dollar uit en verdwenen, na tien klanten en zes leden van het personeel in de kluis te hebben opgesloten. Nu per kanon CCHREVEN WIJ U, dat Amerika's enige wetenschappelijke lawine- post met instrumenten en al door een lawine werd weggevaagd, thans zeggen ze in Amerika: dan maar ineens alle lawines naar be neden! In de staat Colorado zal men twee kanonnen plaatsen op de bijna 4000 meter hoge Loveland Pass ten Westen van, Denver om de lawines naar beneden te schieten. Men wil èn door het geluid èn door de gra naten uit 75 mm. en 105 m.m. hou- witzers de sneeuw op de hellingen in beweging brengen. Concurrentie WERMELDDEN wij gisteren, dat Robert Sergil het duurrecord op zijn naam tingelde achter de piano van een bar in Le Havre, het heeft nog geen etmaal geduurd of hij werd verslagen door de oude recordhouder, de Duitser Heinz Arntz, die, toen hij van Sergils po ging hoorde, zich onmiddellijk ach ter de piano zette en Sergils record van 232 uren met een uur sloeg. Tij dens die uren rookte Arnzt 1100 si garetten, dronk hij 120 flesjes Cola en gebruikte hij 6 kilo koffie. Doorrijden fROOT TUMULT onder de 29 inzittenden van een Ameri kaanse bus, toen er een ge broken hoogspanningskabel pp neerkwam. Het knetterde en vonk te en de menigte werd verblind door het blauwe licht. Ieder ren de naar de uitgang. Maar de chauffeur riep: „Allemaal zitten blijven!" Hij gaf vervolgens vol gas en reed onder de draad uit, waardoor hij de inzittenden redde. Want de rubber autobanden iso leerden de passagiers, terwijl ze, wanneer ze uitgestapt waren, op slag zouden zijn geèlectrocuteerd. Valt niet mee J-JONDERD DOLLAR loofde een Amerikaanse fabri kant uit aan alle leden van zijn personeel, die tot Kerstmis van dit jaar niet zouden roken. „Aangenomen!" riepen ne gentien man. Januari is nog niet ten einde en reeds zijn er vier afgevallen Scliat in schelp JEFFREYSBAAI in Zuid-Afri- ka, vond een inwoner van Cra- dock, die schelpen verzamelt, 'n oesterschelp. Tot zijn grote verras sing zat er een rose parel in ter grootte van een kleine glazen knik ker, Volgens een voorlopige schat ting moet de waarde van die parel enkele tienduizenden guldens bedra gen. Servet in knoopsgat ra EIST U op het Amerikaanse lucht- net, dan behoeft u niet benauwd te zijn, dat uw servet tussen uw boordje uitschiet. Men heeft er een servet uitgevonden, dat men beves tigen kan in de knoopsgaten van blouses en overhemden, zodat men in ruw weer en remous toch zijn etentje kan eten zonder vlekken op zijn kleren te maken. Onaanraakbare "TENSLOTTE loopt er in Calcutta een proces, aanhangig gemaakt door de Bond van Vuilnisman nen. Een zijner leden, een „onaan raakbare", was bediening geweigerd in een theetent. Hij mocht daar zelfs niet op een bank gaan zitten en toen hij wilde betalen joeg de eigenaar van de tent hem met een stok weg. De „onaanraakbaarheid" wordt in de wetten van India niet erkend en zij waarborgen alle burgers ge lijke rechten. En daarop is het pro ces gebaseerd. DERDE KLASSE B: oss 10 7 3 0 17 27—11 CONCORDIA 11 7 2 2 16 35—16 UNO ANIMO 11 7 2 2 16 29—21 ZWALUW 10 6 2 2 14 19—13 HIERONYMUS 12 6 1 5 13 28—22 WSC 12 4 4 4 12 29—22 ST. MICH. GESTEL 11 5 1 5 11 12—22 RKC 10 3 2 5 8 21—21 HEUSDEN 9 1 5 3 7 16—22 OJC 12 3 1 8 7 19—33 GUDOK 11 1 3 7 5 17—28 BLAUW GEEL 11 2 0 9 4 11—32 DERDE KLASSE C DONGEN 12 7 4 1 18 38—15 BAARDWIJK 10 7 2 1 16 39—13 HERO 11 8 0 3 16 35—22 RWB 11 7 1 3 15 36—23 SCO 11 6 3 2 15 22—16 ROOSENDAAL 12 6 1 5 13 18—18 VES 11 5 2 4 12 29—26 ZIERIKZEE 12 4 2 6 10 22—39 BSC 12 2 4 6 8 19—26 WVO 12 3 2 7 8 20—29 VIRTUS 11 1 1 9 3 15—35 BOEIMEER 11 1 0 10 2 15—46 DERDE KLASSE D: VLISSINGEN 10 10 0 0 20 38— 3 RCS 9 8 0 1 16 29—11 DE ZEEUWEN 11 7 1 3 15 33—21 RKFC 10 6 2 2 14 29—18 ZEELANDIA 9 3 3 3 9 14—16 ODIO 10 4 1 5 9 27—26 BIERVLIET 11 3 3 5 9 19—29 NW. BORG VLIET 12 4 0 8 8 16—30 METO 10 3 1 6 7 22—33 CLINGE 11 3 0 8 6 20—35 CORN. BOYS 10 2 1 7 5 19—31 BRESKENS 9 2 0 7 4 14—27 druppels vielen ook op een stuk pa pier, dat achter de as lag en maakte daarop een scherper geluid. Troy pakte het op. Het was een stuk pak papier, aan de randen verkoold en vochtig door de regen. Het was aan het papier te zien, dat het nog slechts kort in de haard gelegen had. Hij be keek het aandachtiger. Ja, het was slechts hier en daar nat geworden. Iemand had het aangestoken en in de haard gegooid om te verbranden, maar de vochtigheid en de door de schoorsteen vallende druppels hadden de vlam gedoofd. Troy draaide het langzaam om en om en las toen in zijn eigen handschrift: Tupelo Troy. Het was het papier, waarin hij het dagboek en de kaart had gepakt, voordat ze in de brandkast van Brandstrom geborgen werden. HOOFDSTUK XVII. Vals spel. Een diepe zucht van verlichting ontsnapte aan Tupelo's borst, toen hij uit het struikgewas te voorschijn kwam en de blauwe rook zag op stijgen uit de chaparralstruiken, waartussen hun hutje lag. Vrolijk riep hij Madrona, terwijl hij de open plek voor de hut overstak.. En toen ze terugriep, voelde hij zich ge heel opgelucht. Het volgende ogenblik trad hij door de schuinhangende deur naar binnen, maar de begroeting bestierf hem op de lippen, toen hij in de loop van een grote Colt-revolver keek. Kalm aan, vriendje, zei een vreemde stem en Troy voelde hoe een hand de revolver uit zijn holster haalde, voordat hij hem zelf grijpen kon. Hij kon geen woord uitbrengen. Hij had zo hard gelopen als hij maar kon en het duurde even, voor hij ge noeg adem had om luid te roepen: „Madrona, waar zit je ergens? Hier antwoordde een zachte stem uit een hoek der hut. Ik ben gevangen genomen. Troy hijgde naar adem. Zijn ogen waren gewend geraakt aan het half duister in de hut en zijn versufte brein begon de toestand te begrijpen. Madrona zat in een hoek en keek voorovergebogen strak naar haar man De grote revolver werd vastgehouden door de man, die ze op het pad ont moet hadden op de eerste dag van hun speurtocht. Hij grijsde om de verbluftheid van Troy. Ik moest je antwoord van hem geven, Tupelo, zei Madrona spijtig. Ik had er geen idee van, dat hij je met zijn revolver zou bedreigen. Hij zei, dat hij ons geen last zou veroor zaken. Nu zie ik pas, dat hij me ge dwongen heeft, jou in de val te laten lopen. Troy keek woedend naar het baar dige gezicht. Eindelijk bracht hij er met moeite uit: „Wat moet dat! De man schraapte zijn keel. Tupelo Troy bracht iemand, die hem in de weg trad, altijd min of meer in ver warring door zijn hooghartige hou ding. (Wordt vervolgd) VIERDE KLASSE D: VEERSE BOYS 9 8 1 0 17 38— 5 RKDVC 8 6 2 0 14 18— 5 WIT-ZWART 9 4 1 4 9 25—22 RAAMSDONK 10 3 3 4 9 10—15 VLIJM. BOYS 7 3 2 2 8 19—16 RKJVV 9 3 1 5 7 17—24 HEUKELUM 8 3 1 4 7 11—12 NIEUWKUIK 7 2 2 3 6 8—16 HAARSTEEG 6 1 0 5 2 7—21 WASPIK 7 0 1 6 1 7—24 VIERDE KLASSE F: DHV GILZE MADESE BOYS ZUNDERT PCP SAB BREDA RSV GROEN WIT VELOCITAS VIERDE KLASSE G: 7 6 0 1 12 24—10 8 5 2 1 12 29—12 7 5 1 1 11 17—12 2 10 25—21 3 8 15—16 20—19 10—14 11—13 11—13 8ó5 SC GASTEL 10 8 1 1 17 45—16 NSV 8 6 2 0 14 21—10 SCHUTTERS 8 6 1 1 13 31—10 YERSEKE 6 3 2 1 8 10— 7 HALSTEREN 6 3 0 3 6 14—14 ROBUR 8 3 0 5 6 16—22 BURGH 10 1 3 6 5 19—31 STEENBERGEN 8 2 0 6 4 20—26 HSC "28 9 1 2 6 4 11—38 KAAISE BOYS 7 1 1 5 3 8—21 VIERDE KLASSE H: HULST 9 7 2 0 16 23—10 HONTENISSE 9 7 2 0 16 29—14 AARDENBURG 10 5 1 4 11 25—19 SLUISKIL 8 4 1 3 9 20—16 EMM 9 3 1 5 7 15—12 RIA W 5 3 0 2 6 15— 8 IJZENDIJKE 6 3 0 3 6 10—18 STEEN 8 2 2 4 6 22—20 KOEWACHT 9 1 2 6 4 18—43 OOSTBURG 7 1 1 5 3 18—24 PSK 6 1 0 5 2 11—22 Advertentie) Chelarine „4" werkt krachtiger, sneller en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmid delen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. 'n Yf lje doet wonderen DONDERDAG 29 JANUARI 1953. HILVERSUM I 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8 00 Nieuws: 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Mor. genwijding; 9.15 Sionsliederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.35 ..Ik weet, ik weet, wat u niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde muziek; 12.00 Pianotrio; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmecfedelingen; 12.33 Gevarieerde muziek; 12.50 ,.Uit het be drijfsleven", causerie; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Amusementsmuziek; 13.55 ..Paul Vlaan deren en het Jonathan Mysterie", hoor spel; 14.35 Pianoduo; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 „Tussen Vier en Vijf"; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regerings uitzending: Mr W. H. J. Elias: „De Ja- vase Bank - Bank Indonesia"; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Amusements muziek; 19.05 Gesproken brief uit Lon den; 19.10 Jazzmuziek; 19.50 „Huisves. tmg en verzorging van gerepatrieerden", vraaggesprek; 20.00 Nieuws; 20.05 Gra mofoonmuziek; 20.20 Concertgebouw-or kest, koor en solisten; (Circa 21.00 tot 21.25 In de pauze: „Mijn kinderen en ik", hoorspel): 22.10 Gramofoonmuziek; 22.30 Voordracht; 22.40 Viool, orgel en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek: 7.45 Morgengebed en liturgische ka. lender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gramofoonmuziek; NCRV; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 „Als cfe ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30-12.33 Land- cn tuinbouwmededelir.gen); 12.55 „100 Jaar Kromstaf"; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.30 Cello en piano; NCRV: 14.00 Metro- pole orkes i 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuzierk; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Alt en piano; 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.10 Idem; 18.35 ,,Op de stelling"; 18.45 Gra mofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.10 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.30 Gewijde muziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 „Vragen aan voorbijgangers"; 22.15 Gramofoonmu- zek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-berichten; 23.15-24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Gevarieerde mu. zek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramo" foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramol foonmuziek; 14.00 Engelse les; 14.15 Gra- mofoonimuziek; 14.30 Franse les; 14.45 Simon Boccanegra", opera; 17.00 Nws.- 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor dé kinderen; 18.15 Gramofoonmuziek; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 1940 Gramofoonmuziek; 20.00 Klankbeeld; 2o'.30 Verzoekprogramma; 21.00 Voor de vrouw- Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.1d Pianorectal; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 12 05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14 00 Gramofoonmuziek; 15.00 Groot Sympho- me-orkest en solist; 15.45 Gramofoonmu ziek; 16.00 Lichte muziek; 17 00 Nws 17.15 Verzoekprogramma; 18.30 Gramol foonmuziek; 18.45 Klassieke muziek- 19 45 Nieuws; 20.00 Groot Symphonie-orkest omroepkoren en solist; 22.00 Nieuws- 22 10 Lichte muziek; 22,50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5