Ernstig tekort aan MISSIEZUSTERS Jules Verne leeft nog HET NIEUWE BRABANT WORDT BESCHREVEN Mensen en EEN AANBEVOLEN EN VOORBEHOUDEN BOEK Bijzondere moeilijkheden, maar Legioen van Maria biedt kansen Ontdekking in oud pand te Breda Drie doodvonnissen te Krakar Critiek op Benelux Eerste deel van een groot werk Nederlands grootste warmbloed- stamboek vergaderde in Utrecht 8 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 JANUARI 1953 5 M gr v d. Westen vertelt over Pangkalpinang Moeizame arbeid TUSSEN DIJKEN EN DAMMEN Schilderwerk (18e eeuw) onder behang DIT WORDT eigenlijk een „praat- Boeiende en instructieve beschouwingen over het Brabantse Land Noord-Brabant klimt ,.IK WIL LEVEN" van Wim Hornman De tragiek van Korea Baankampioenschap- pen te Milaan Damcompetitie hoofd klasse Nagekomen uitslagen MARKTEN TWEE jaar na z«n wijding tot bisschop van het Apostolisch-Vicariaat van Pangkalpinang, een uitgestrekt missiegebied in Indonesië, is Mgr v. d. Westen in Nederland teruggekeerd. Hij komt hier een half jaar rust 'nemen, maar heeft zichzelf ook tot taak gesteld, werkkrachten te vinden voor het vicariaat, waar men met een ernstig tekort aan Zus ters te kampen heeft. Mgr. v. d. Westen maakte per vliegtuig een voor spoedige reis, die onderbroken werd in Rome. Daar verbleef de bisschop een week en werd hij bij Z. H. Paus Pius XII in audiëntie ontvangen. Tezelfdertijd bracht mgr. v. d. Westen er het vijfjaarlijks rapport uit. De bisschop heeft, na zijn aankomst vorige week, zijn intrek genomen in het klooster der Paters H.H. Harten te Bavei, waar Z. H. Exe. ons een en ander vertelde over zijn missiegebied. Het vicariaat omvat de eilanden Banka en Biliton en de Riau-archi- pel, een ontelbaar aantal grotere en kleinere eilanden, waarvan men niet weet, of het er nu duizend of bv. vierduizend zijn. Dit gebied ligt, in ruime zin dan te verstaan „onder de rook" van Singapore en tussen Java, Sumatra en Borneo. Het gehele ge bied behoort tot de Republiek Indo nesië, heeft een bevolking van naar schatting een half millioen, maar telt slechts 2500 katholieken. In dit aan tal zijn dan niet inbegrepen de be keerlingen, die zich in de loop der jaren bv. op Java vestigden. 2500 Katholieken op een half millioen be woners is een zeer klein getal, maar na hetgeen mgr v. d. Westen had ver haald. kwamen we tot de conclusie, dat het er eigenlijk, relatief bezien dus, nog veel zijn. Een van de eerste problemen, waar voor de paters van de H.H. Harten zich in hun missiegebied daar ge plaatst zien, is het ernstig tekort aan Zusters, die op de bevolking klaar blijkelijk grote invloed hebben. In Banka bv. het meest geciviliseerde gebied, waar ook de grote tinmaat schappijen gevestigd zijn, werken 19 paters, een Chinese pastoor (een Pre dikheer), 18 broeders, waarvan één Indonesische en 21 zusters, waarvan vier Chinese, Oppervlakkig bezien lijkt dit veel, maar de uitgestrektheid van het gebied en vooral de omvang van de arbeidstaak in aanmerking ge nomen, is het veel en veel te weinig. HET ONDERWIJS Wtm een voorbeeld te noemen. Een minimum aan zusters en broeders moet zorgen voor een onderwijsappa- raat, dat bij de gehele bevolking, dus zowel bij Mohammedanen, Chinezen, als Indonesiërs in hoog aanzien staat. De Lagere Meisjesschool heeft 500 leerlingen en in de le klas alleen al genieten er 120 kinderen onderwijs. Twee Zusters staan voor die gehele school en worden bijgestaan door hulpkrachten, die zelf ook leiding be hoeven. Regelmatig moeten aanvra gen worden afgewezen. De kinderen genieten dan onderwijs op een Bijzon dere Katholieke School, maar de band is nog groter. Want uit de leer lingen zijn clubs en groepjes ge vormd, die regelmatig bijeenkomen. Die clubs blijven bestaan, ook na de lagere schooljaren, als de meisjes of jongens eventueel al op de middel bare school zijn terecht gekomen. Op die scholen, er zijn er twee voor jon gens en er is er één voor meisjes, verzorgen ook de broeders en zusters de lessen. Oneindig veel meer zou aan al deze onderwijsinrichtingen gedaan kunnen worden, als vanuit Nederland zusters en broeders konden worden gerecru- teerd. Want het onderwijs is een van de grootste houvasten. Op de andere bewoners heeft men immers weinig vat en iedere bekering op zich is een moeizame taak. Ziekenverpleging is al even belangrijk. En de Broeders van Dongen, die in Banka een sana torium en een tehuis voor Oude Man nen beheren, hebben al evenzeer te kort aan personeel. Het missiegebied van mgr. v. d. Westen telt momenteel één Groot-Se minarist, die in Ponang op Malafeka wordt opgeleid. MOEILIJKHEDEN Andere moeilijkheden zijn dan: de uitgestrektheid en moeilijke be reisbaarheid van de Riau-archipel, waar men vier vaste staties heeft en twee los-vaste. De reizen zijn er ont zaglijk moeilijk in verhouding tot de resultaten. De Babylonische spraak verwarring is er al niet minder be zwaarlijk; zelfs het Chinees heeft er verschillende zeer uiteenlopende va riaties. Daarom ook zijn overplaat singen niet zo gemakkelijk. Nog even vertelt mgr v. d. Westen van zijn Bisschopswijding: een gewel dig grote plechtigheid, die representa tief werd voor het gehele vicariaat, om welke reden Z.H.Exc. er ook de voorkeur aan had gegeven daar ge wijd te worden. De tinmaatschap pijen, de bevolking, eenieder had zich ingespannen om deze uitzon derlijke plechtigheid alle luister bij te zetten. MARIALEGIOEN enthousiast is mgr v. d. Westen over het Legioen van Maria, dat vooral in Banka nuttig werk doet. Meisjes en jongens vormen een kern groep, die enthousiast en spontaan lekenapostolaat verricht: niet opge legd, maar van binnen uit. Zij be zoeken kennissen en leggen vriend schapsbanden aan. Zij krijgen vat op de bevolking en bereiken tastbare re sultaten, waarvan mgr veel hoop heeft. Over een half jaar keert mgr v. d. Westen weer terug, evenals nu, be zield voor zijn werk, dat vooral daar zeer en zeer moeilijk is. F)E directeur van de provinciale planologische dienst ontbreekt het niet aan fantasie, wat zeven jaar geleden reeds bleek toen hij met ir. de Ranitz de brochure .,Er op of er onder" de wereld instuurde en daar in o.m. het Drie-eilanden-plan propa geerde. Het succes dat dit idee had hoe wei het nog ver van een uitvoering af is heeft ir. de Vink er blijkbaar toe gebracht zich nog eens aan toe komstfantasieën te wagen. De ogen sluitend voor bergen van bezwar-en: met geen woord reppend over de enorme, niet te schatten fi nanciële bezwaren of technische puzzles, legde hij. in een causerie voor het Zeeuwsch' Genootschap ge houden, even een Moerdijkkanaal door de Eendracht, nam hij Schou wen bij het vasteland op. projecteer de hij geheel belangeloos overi gens voor België een kanaal van Antwerpen naar de Belgische kust, gaf Rotterdam over de Zeeuwse eilan den een rijweg naar de ingang van een toekomstige tunnel naar Enge land en liet aan de autoriteiten be leefd de vrijheid om een brug over de Wester-Sohelde te slaan, dan wel je bij een plaatje": hierbij ziet deJoto van een tweetal schilderstukken, waarvan °.n9eveer en de maker he lemaal niet bekend is. vJn?arJilZ V°lgt dan weeTdat wij Mw»lIflarlli' van ontstaan) maar moeten raden. Dit is het eni- e: WV 'lebben hier te doen met een van die zeer merk- waardige vondsten uit lang-vervlo- gen jaren en wel, naar schattina Tetz:^ b^^de achtU: ?"d| Pand. Karnemelk- straat 12 te Breda, waar momen teel de agentuur- en commissie handel van de heer G W Ron" vers is gevestigd, werd niet zo lang geleden bij het uitvoeren van de noodzakelijke herstelwerkzaamhe den, onder een laag behana (min stens 12 vellen dik!) een beschil derde linnen „bekleding" aanqe' troffen. Hoewel er nog weinig te zien was van aard of waarde van de beschildering, heeft men on middellijk het geheel in zo groot mogelijke rechthoeken afgesneden Daarna begon het moeilijke werk van het losweken der pdpierlugen Het voorbereidende proces bestond het in de open lucht te week 'eggen en door de inwerking van üe dauw liet inderdaad zelfs de oudste laag vrij gemakkelijk los. tenslotte kwamen er taferelen te hierboven afgebeeld. Welnu, de bekende restaurateur, J. Theuns, kwam eraan te pas om de gaten te dichten in het eeuwen oude linnen, hij haalde hier en daar de kleur weer op en bracht een nieuwe laag vernis aan. Wat men daarna te zien kreeg, was meer dan de moeite waard: breed-opge- zette door een bekwaam vakman geschilderde landschappen van de allure der Hollands-Vlaamse school met een onmiskenbare Italiaanse invloed.. De waterpartijen en de luchten hebben de sereniteit van de Italiaanse meesters, gemengd echter met de typische sluier- lichtval van schilderend Holland uit die dagen. Compositie en hui zen, beplanting en figuren daar entegen doen het meest aan de La ge Landen denken, zodat we tot de volgende conclusie zouden moe ten komenwe hebben hier te doen met een opdracht, verstrekt aan 'n rondreizend Italiaans kunstenaar. De een of andere patriciër zal zijn iiins eens hebben willen verfraaien en we kunnen ons thans gelukkig prijzen, dat zijn kunstzin ver ge noeg reikte om ook iets goeds te willen bezitten. De heer Roovers heeft in totaal een viertal imposante taferelen Kunnen redden. Al kunnen we dan niet zonder meer zeggen, dat hij „onbekende meesterwerken" ont- j 's l°ch in ieder geval waar, dat zijn zorgzame toewijding f®",. mteressant stukje cultuur .11 weten te behouden voor ons het nageslacht. En dat is veeU om genoegen te nemen met een on dergrondse verkeersgelegenheid. We misten alleen in deze fantasie pijnlijk een rechtstreekse luchtbrugverbin- ding vlissingenHarwich, waarvan het rijdek met ballonnen of helicop- tère's zwevende is te houden. Moge lijk komt dit een volgende keer tege lijk met het project om alle vrije wa teren in Zeeland te voorzien van een dikke kurklaag en die te bedekken met teelaarde om dan alle Westland- se tuinders, die hun grond moesten afstaan voor bouwterrein, naar ons gewest over te brengen. Doch alle gekheid op een stokje! We kunnen best wat ondernemings geest in Zeeland gebruiken en voor frisse initiatieven zijn we ook niet bang. doch wij Zeeuiwen houden er va,n met beide benen op de bodem te blijven staan en niet verder te sprin gen dan onze stok lang is. Eén vogel in de hand is ons liever dan tien in de lucht. Zo zou het van heel wat meer ge zond verstand getuigen de landaan winning. die terstond mogelijk is te bespoedigen. Dan denken we aan Saeftinge of aan het Noord-Sloe, waar de Calandpolder nog drijvende is en waar een groepje ondernemende particulieren, voor eigen rekening, verdronken land boven wil brengen. Doch juist tegen dit laatste, zeer re- ele plan verhief ir. de Vink zijn stem. Zeer vreemd doet het nog aan in ir. de vinks betoog, dat hij de oplossing der werkloosheid op Tholen zoekt in een ..samensmelting" van dit eiland met Zuid-Beveland. Tholen is evenwei reeds hecht en sterk verbonden met West-Brabant en indien het daar zi.in surplus niet kwi.it kan, dan zeker niet elders. Meer heil voor de Tholenaars is te ver wachten van een ruilverkaveling en van een ambachtsschool, waar de landbouwjeugd geschoold kan worden tot vaklieden. Daar zullen ze medi aan hebben dan aan duizelingwek kende projecten en hersenschimmen, die hopelijk eens verwezenlijkt wor den. Ir. de vink geven wij de goede raad te overwegen dat in de naam van zijn dienst het woord „logisch" voorkomt. Componeert hij daar zijn plannen op dan zal Zeeland daar beter mee uitkomen, dan met toe komstdromen a la Jules Verne. D. de Z. Advertentie) 4 «wer/ca» Blended Shag slechts 60 cent Spionnage voor de V. S." TN KRAKAU is tegen Poolse geeste lijken en burgers een proces ge voerd. De beklaagden werden be schuldigd van spionnage voor de V.S. Een pater en twee burgers werden ter dood veroordeeld. Drie paters kregen resp. levenslang, vijftien en acht jaar gevangenisstraf. De vier priesters verklaarden schul dig te zijn. Zij zeiden „spijt te heb ben" en verzochten gematigde of „rechtvaardige" straffen. K.1S .B.T .B.-voorzitter OP de K.N.B.T.B.-vergadering in Utrecht herkozen voorzitter, de heer Jac. Groen, bleek niet veel goede woorden over te hebben voor de gang van zaken binnen de Benelux. Het optreden van België ten aanzien van de landbouw kan er „nog zowat mee door", maar voor de tuinbouw lijkt het op niets, zo meende hy. De heer Groen zei, dat het bij alle goedmoedigheid van Nederlandse zij de betoond, nu toch wel zo langza merhand tijd wordt, dat een redelij ker wijze van optreden ten aanzien van onze tuinbouwproducten door België, niet meer gevraagd maar door onze Regering geëist moet wor den. Hij vroeg de Regering diligent te zijn. LIET NIEUWE BRABANTIn het begin van de vorige eeuw had dit gewest zijn dieptepunt bereikt. Als Assepoester was het twee eeuwen lang uitgesloten geweest van het volwaardig Nederlandschap. Kop pig had het zich verweerd tegen de pogingen, om zijn aloude aard te versnijden naar Hollandse snit. Deze koppigheid was vergolden met een lot van achterstelling en armoede. Het telde nauwelijks mee. Daar boven de rivieren maakte men geschiedenis, vergaarde men rijkdommen, be paalde men de levensstijl. De ontvoogding kwam, merkwaardig genoeg, in een tijd van bezet ting, de bezetting door de Fransen. Sindsdien zijn de sluimerende poten ties wakker geworden, is een opkomst begonnen, de in de laatste decennia zelfs een stormachtig tempo aanneemt. Het staat nu kloek en fier in het gezelschap der Nederlandse gewesten. Het kent een taak, die van eminent belang is voor de toekomst van de gehele Nederlandse stam. P)EZE OPKOMST en uitgroei hebben een drom van problemen in hun gevolg gehad.1. Het ging niet alle maal evenwichtig en gelijkmatig. De Brabantse mens kon ook deze gisten de evolutie niet onmiddellijk door gronden en er geëigende levensvor men voor vinden. Het is daarom goed eens bestek op te maken, eens te zien waar we precies staan, na te gaan wat er goed en wat er mis gegroeid is. En dit niet alleen. Het is ook hard nodig aan het overige Nederland te vertellen wat dit gewest was, wat het is en wat het worden wil en moet. Daar zijn al pogingen toe gewaagd door een aantal belangrijke boekwer ken, van Vincent Cleerdin, van dr H. van Velthoven, van Antoon Coolen. Maar het Provinciaal Genootschap dat een tweede jeugd beleeft vond het toch geraden een redactie commissie bij elkaar te roepen, die een nieuw boekwerk op touw zou zetten, waardoor alle aspecten in de wording van het nieuwe Brabant nog eens een andere en wellicht levendi ger belichting zouden krijgen. In die redactiecommissie hebben zitting prof. de Quay, pastoor Commissaris, An toon Coolen, ds ter Haar Romeny en prof. Frans van der Ven. Vertrouwde namen dus, die deskundigheid en geestdrift waarborgen. Drie delen zal dit werk tellen, één r^e Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardenfokkerij in Nederland (V.L.N.) heeft haar al gemene ledenvergadering gehouden te Utrecht, onder leiding van haar voorzitter, Mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, die in zijn openingswoord verschillende gasten welkom heette. Hij bracht verschil lende gebeurtenissen van het afgelo pen jaar in herinnering, zoals de op richting van het Paarden-centrum en het contact, dat gelegd is met de R.K. Landelijke Rijverenigingen, welks voorzitter, Dr. Roelvink te Oirschot thans als adviserend lid zitting heeft in het hoofdbestuur. Het jaarverslag van secretaris hoofdinspecteur P. B. v. Binsbergen, was optimistisch gestemd; het aantal leden blijft constant boven de 12000 Vooral in Noord-Brabant is er goed leven: daar was de grootste toename van het ledenaantal. Waarmede Noord Brabant bezig is zich op te werken naar de tweede plaats. Het heeft thans 2169 leden tegen Overijsel 2206. Gelderland is nog de grootste afdeling met 4425 leden. De keuringen trokken in 1952 veel belangstelling; op de hengstenkeurin- gen werd 31 driejarige en 134 oudere hengsten goedgekeurd. Preferent wer den de hengsten Dominant (N. Br.) en Ideaal (Ov.) terwijl 3 hengsten keur- hengst werden. De merriekeuringen hadden tot re sultaat dat 1804 merriën in het stam boek werden opgenomen waarvan 603 uit Gelderland, waarop Noord-Bra bant volgde met 349 tegen Overijsel met 245 Stermerriën waren er 209. waarvan 29 uit Noord-Brabant tegen 59 en 49 uit Gelderland en Overijsel. Van de 49 kroonmerriën waren er V uit Noord-Brabant, terwijl van 10 preferente merriën er twee uit N. Brabant waren: Hadora van A. B. Snoek te Almkerk en Goaltina van N. v. Heyst te Nuenen. Het aantal geregistreerde veulens van 5652, plm. 10 pCt. meer dan vorig jaar, telde 794 Noord-Brabantse te gen 836 Overijselse en 2311 Gelderse. Vooral de najaars-show te Utrecht trekt veel belangstelling, ook uit het buitenland. De overheid interesseert zich blijkbaar meer voor de paarden fokkerij, getuige oa. de benoeming van de paardenconsulent, Dr. Ir. B. J. B. Groeneveld. De hengstenkeuringscommissie zal weer in overleg met het N.W.P. wor den samengesteld. Tot jurylid werd herkozen R. v. d. Scheer te Kamper veen (O.) Het dagelijks bestuur zal met 2 le den worden uitgebreid. Hiertoe wer den aangewezen de heren A. Punt Cz. te Klundert (N.-B.) voor het Gronings en R. den Hartog te Kesteren voor het Gelderstype. Deze splitsing voor het veulenboek in één voor het Gelders en één voor het Gronings type kreeg vandaag zijn beslag. De veulens zullen ingeschre ven worden naar der moeder stam boek. Alleen zal een veulen van een Groningse merrie door een Gelderse hengst verwekt, ingeschreven worden in het hulpveulenboek. Van dit laatste kan worden afge weken als de hengst en de merrie bei de zijn aangewezen ter bespoediging van de ombouw van het Groningse type. rÜk als Nederland is aan boeken uit tijden van oorlog en bezetting, zo arm is het aan werkelijke oorlogsliteratuur. Een boek als „Door tocht" van Bert Voeten of een roman als „De laars op de nek" van Mau- rits Dekker of een werk als „De vrijheid gaat in het rood gekleed" van Theun de Vries, heeft elk op zich in feite wel iets met oorlog te maken. Maar een boek als „Ik wil leven" van de jonge journalist Wim Hornman is „een ruw stuk oorlog op zichzelf", staat midden in het geweld van de oorlog en heeft er wezenlijk deel aan. bloed en van jenever, van beklem- f)E LOTGEVALLEN van enkele Ne derlandse Korea-jongens uit de periode van Overste den Ouden, zijn als het ware op 't slagveld neer geschreven met het zweet en het bloed, de drek en de verwording van dat slagveld en van hen, die het noodgedwongen - vrijwilig tijdelijk (maar al te tijdelijk vaak!) bevolken. Daarom is het debuut van Wim Horn man eon zeer persoonlijke bijdrage aan de vaderlandse letterkunde. Het is ook een zeer verdienstelijke bijdrage. Hornman heeft namelijk, waarschijnlijk nog altijd levend van uit een soms schrijnende en soms gal bittere herinnering aan Indonesië, in zijn woordkeus en zinsbouw de ket sende vorm gevonden, welke uitslui tend schijnt te passen in een omge ving van schuttersputten en granaat splinters. Aldus heeft hij dat bevroren gebied van Koreaans Niemandsland, van tergende tjotten, van geteisterde lichamen en gehavende zielen, van dood en verderf, van hunkering en walging doen samen-groeien tot een indrukwekkend geheel van menselijk heid. Indrukwekkend als een glet- scher en zo naakt. Naakt als een gra- ndetrots en zo ongenaakbaar. Onge naakbaar als Het Geluk en (op een slagveld) zo verleidelijk in zijn tra gisch vluchtige gestalte. Daarom kun nen da« mennen dronken zijn van mïng en van eerzucht. Daarom kan het ingekuilde leven van een scherp schutter tegelijkertijd tomeloos ver vlieten als een door smeltend sneeuw en striemenderegen opgejaagde berg stroom. WEERGALOZE KREET VO ONGEVEER is dit boek van Wim Hornman. Zo ongeveer althans is de „karakterbeschrijving" van dit boek, van deze weergaloze kreet om leven. Het is als een in slagveld-ru moer en doodsangst gesmoorde kreet om hulp uit een nood die even on peilbaar als abstract is en die tezelf dertijd in het flikkeren van een ba jonet of in het ontploffen van een kartets zo huiveringwekkend con creet kan zijn. Hornman is zover ons bekend, nim mer in Korea geweest. Hij kent als weinig anderen echter de mentaliteit van de vechtende soldaat; hij is bin nengedrongen in de meest geheime schuilhoeken der geestelijke lucht spiegelingen, welke onafscheidelijk verbonden moeten zijn aan de slag veld-koorts. Hornman is met dit al les al schrijvende geheel verweven geraakt, het is zijn zinnen en woor den binnengesijpeld als een bijtend vocht en het heeft op zijn boek een blijvend merkteken gedrukt, waarvan wij hierboven de onschatbare voor delen hebben geschetst en waarvan we met een enkel woord de nadelen moeten noemen. WIM HORNMAN IK WIL LEVEN" is noodgedwongen een hard en bitter boek gewor den. Men kan niet zeggen, dat Hornman zich te buiten is gegaan aan geforceerde ruwheden of laffe „rea listische .grappen". Het is echter no dig, vast te stellen, dat inhoud en ka rakter van zijn boek (men kan het moeilijk een roman noemen) een vaak ontstellende hoeveelheid rauw vlees en open wonden aan de openbaarheid prijsgeeft, zodat het lezen van zijn „notities" dit woord is eigenlijk weer „te klein" voor wat Hornman biedt toch wel strikt moet worden voorbehouden. Voor de kring, die in de wan deling wordt aangeduid als de rijpere en gevormde lezer, kan men echter geen werkelijk be zwaar maken tegen deze eer lijke en voor de schrijver eer volle aanklacht tegen de maat schappelijke kanker, waarvoor Korea ook vandaag nog helaas om een aanklacht en om gene zing smeekt. LEO BOEKRAAD handelend over het Brabantse Land, één over het Brabantse Volk en één over de Brabantse Geest. HET EERSTE DEEL LJET EERSTE DEEL kwam nu van de pers. In de volgorde der hoofdstukken zit systematiek. Na een met enthousiasme geschreven in leiding van prof. de Quay, begint het met de geologische opbouw van Bra bant. A. L. C. A. van Nijnanten geeft er een populair college over, waarin de nieuwste vondsten ook zijn ver werkt. Dezelfde schrijver vertelt in het kort over Flora en Fauna in het Brabantse land. Er wordt naar onze smaak te veel in opgesomd en te wei nig getypeerd. Maar in zo'n kort be stek kon het wellicht niet anders. Dan komt Antoon Coolen aan het woord over iets wat hem zeer lief is, het Brabantse Landschap. Het is een stromend stuk proza, dat men geboeid leest. Toch voedt het geen vals heim wee naar die goede oude tijd, toen al les zo veel mooier en beter zou zijn geweest. Neen, hij pleit voor het kloekmoedig aanvaarden van de nieu we tijd en zijn eisen, ook ten opzichte van het landschap. Dezelfde lof kun nen we geven aan de beschouwing over het Brabantse Dorp. Ze eindigt eveneens in optimisme: „De oude dor pen hebben 'n eigen toon van eeuwen her. Hij doorstond de moeilijkheden van Brabants zwaarsten en smar.te- lijksten tijd en van Brabants armsten tijd. Hij zal ook de moeilijkheden doorstaan van welvaart en bevol kingsaanwas in het nieuwe Brabant der inustriële en agrarische emanci patie'' Een kort tussenhoofdstuk vertelt nog iets van een belangrijk onderdeel van dorp en landschap: de boerderij in Brabant. H. J. M. Hanssen bekijkt dat architectonisch en economisch. DE STEDEN f)AN KOMEN de oude en jonge ste den aan de beurt. Het is de di recteur van de provinciale plano logische dienst, ir H. M. Buskens, die hierover een boeiende en raak type rende beschouwing geeft. Hij voert ons o.a. naar: Bergen op Zoom, „met oude wel vaart, bewogen historie en levendige traditie, fraaie straten, pleinen en ge bouwen, Zuidelijk georiënteerd, be dienend centrum van een grote om geving, pleister- en marktplaats voor Zeeland, rustig zich ontwikkelend in industriële bedrijvigheid" Roosendaal, „een jonge stad, echter met enkele bindingen aan het verle den, met een bevolking uit eigen om- üitgave van ,De bezige Bij" te Am sterdam. Tijdens besprekingen tussen vertegen woordigers van de wielerbonden van Ita lië en Zwitserland is van Italiaanse zijde de vraag naar voren gekomen, of de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in 1953 misschien op de Vigo- rellibaan te Milaan kunnen worden ge houden inplaatis van- te Zürich. Er werd daarbij gedacht aan de combinatie weg- kampioenschappen te Tessino-baankam- pioenschappen te Milaan, hetgeen nog mogelijk is. aangezien de UCI pas tijdens het congres te San Sebastiaan zal beslis sen of wereldkampioenschappen over 2 landen mogen worden verdeeld, ja of nee. Zeeuwse biljartkampioen- sehappen In het clubgebouw van VEG te Sou burg werden de laatste wedstrijden ge speeld voor het kampioenschap van Wal cheren en Zuid-Beveland, 2e klasse li- bre. De titel ging na spannende strijd naar de heer J. Wisse van ALM uit Mid delburg. De heer B. Korff van VEG moest weliswaar met die tweede plaats genoegen nemen, maar hij overschreed de moyennegrens (5.00) behoorlijk (5.49) en promoveerde dus naar de le klasse. BILJARTCOMPETITIE TE HANSWEERT. In het café de Harmonie te Hansweert had de competitiewedstrijd plaats van Onderling Kunstgenot tegen Zeelandia. De uitslag was alg volgt: C. Zuijdweg 54 C. Menheere 154; Jac. Zoetewey 81C Vermeulen 126; A. van de Borght Bzn. 31A. C. dien Boer 50; F. Houtman 54 L. van Ertveldc 45; A. van de Guchte 60—S. van Ertvelde 45; H. Brandenburg 75 C. van de Borgt Mzn. 34; A. Branden burg 51J. Flipse 44; M. Bruggeman 36 C van die Guchte 47; Totaal OKG 442; Zeelandia 527 punten. In de hoofdklasse van de Zeeuwse dam competitie speelde Middelburg tegen Aagtekerke. De hoofdstedelingen behaal den een royale 146 overwinning, waar door zij op de tweede plaats kwamen. De stand is nu: GDC 48; Middelburg 58; DOS 34; Vlissingen 34; Aagte kerke 5—4; DID 3—0; Souburg 5—0. De uitslagen waren: M. F. de Jonge P. de Visser 2—0; J. Strooband Sr.—A. Willem se 2—0: G. OvertveldA. Boone 11; D. DavidiseD. Trieier 11; P. de Ruiter—J. Maljaars 1—1; P. van Hemert J. dje Viseer 2—0; H. MieermanS. Blaas 11; M. A. DeurlooL. Trieller 20; J. BliekC. Jongepier 11; A. WalravenJ. dien Hollander 11. ZIERIKZEE HEEFT DE LEIDING. In de eerste klasse van de Zeeuwse schaakcompetitie wist Zierikzee het tegen VUK uit Kapelle met verder te brengen dan een 55 gelijk spel, maar dat was voldoende om de eerste plaats Ue veroveren. De stand is nu: Zierikzee 35; Terneuzen 24; Goes 34; VUK 42; Vlissingen 21; Middelburg 2 20. De uitslagen waren: dr. FaceeSchaef- ferJ. J. van den Encle 01; A. Quak- kelaardr. J. J. Westendorp Boerma 0-1; A. WalrechtA. van de Westen ls0; J. Karelse—J. Enzlim 1—0; 1—0; M. Hey- boer—C. J. Coumpu 1/2; G. Heyboer A. J. van 't Leven H. Blok O. Vleeshouwer 0—1: J. BurgerA. J. Hendrikse i/2— J. CabboordR. Door. nenbal 1—0; J. Coppoolse—A. J. Hen drikse y,1/t, geving afkomstig, luchthartig e*i een voudig, die een sterke industriële ont wikkeling in de laatste decennia kent, die een belangrijke streek bedient en daarom ook als markt- en winkel- plaats van belang is".... Breda, „de stad met vorstelijke his torie, oude cultuur en vroege wel vaartmilitaire stad bij uitne mendheid en tevens de groeiende in dustrieplaats met sterke ontwikke lingskansen". Tilburg, „de jonge industriestad, echt levend: in het heden, Brabants in hart en nieren". 's Hertogenbosch, „een stad met ve le functies en een oude bewogen his torie". Eindhoven, „jong in bevolkings-sa- menstelling, jong in ontwikkeling van het stedelijk leven, jon-g en veelbelo vend in de industriële expansie".... Helmond, „wat aarzelend door his torie en omstandigheden, maar met een groots program voor de toe komst", meer nog tal van kleinere stadsgemeenschappen. Ir Buskens vertelt ook van hun structuur en hun uitbreidingsplannen en roept met het geheel van zijn ar tikel ook begrip op voor de zin van de stad, voor de zegen van de stad in het nieuwe Brabant. BOUWKUNST TJITERST INTERESSANT is ook wat Dom H. van der Laan O.S.B. schrijft over de kerkelijke bouw kunst. Hij situeert de vele, vele ker ken van Brabant in de opeenvolgende stijlperioden en vraagt ongemerkt aan dacht voor schoonheid, welke men eens achteloos voorbijging. Hij heeft goede hoop op het nieuwe streven, dat als vrucht van het zoeken naar ware architectuur als vanzelf een klassieke oriëntatie brengt. En ten besluite van dit eerste deel voert P. H. van Kessel ons langs de wereldlijke bouwkunst, waarbij zelfs de benzinepompen en service-stations niet worden vergeten. Ook een zeer instructieve en levendig geschreven beschouwing. Als we dan nog zeggen, dat het boek uitgave van het Provinciaal Ge nootschap van Kunsten en Weten schappen voornaam en smaakvol werd uitgevoerd, met heel wat bui- tentekstfoto's, zal men uit al het voorgaande wel begrijpen, dat we blij zijn met dit boek en dat we met ver langen naar de volgende delen uit zien Het is het „Edele Brabant" waar dig! K.N.V.B. - Afd. Zeeland le KLASSE AKruindngen 1Cori- gene 1 42; Duct or 1Vogelwaarde 1 (Vogelwaarde n.o.p.); Rapenburg 1-Hans. weertse Boys 1 afg.; 's-Heer Arendskerke 1—Volharding '32 1 1—3. le KLASSE B: Retranchement 1Dom. burg 1 24; Noormannen 1Walcheren 1 91; Lewed. Boys 1Schoondijke 1 4-0 Groede 1Hoofdtplaat 1 afg. le KLASSE C: Renesse 1Burgh 2 5-1 Zierikzee 3D rei schor 1 37. 2e KLASSE B: Hulsrt 3—Goes 4 13—2; Koewacht 2Hansw. Boys 2 14; Kwa- dendamme 1Hontenisse 3 40. Leo Pagano komt naar Hulst A.s. Woensdag komt Leo Pagano in de Graanbeurs te Hulst zijn visie op de sport ten beste geven. Leo Pagano zal verschillende aspecten van de sport belichten: hiet ontstlaan en de ontwikkeling van de sport, sport en het verband met de cultuur, belevenis sen in zijn carrière als radio-reporter, en hoogtpunten van het afgelopen sport jaar, o.a. Helsinki 1952. Naar de Stichting mededeelde, was de heer Pagano enthousiast over het voor stel, om reden van het feit dat hij geen vreemde is van Hulst en en-passant nog oude bekenden hoopti te zien. GOES, 27 Jan. Eierenprijzen. Bericht van handelaren Kippeneieren lli/2, vuil- schaliige 1 cent lager; poelje-eieren 10; eendeneieren 10; kalkoeneieren 20; en ganzeneieren 30 cent. GOES, 27 Jan. Exportveiling. Goud- reinetnen AAA 24—24.10, AA 19.80, A 19.80 BC 16.40—17, I grof 19.60—24, II 16—16.10, Jonathan AA 29, A 32.80, BC 26.60—28.20 I grof 26.70—28.90, II 19.50—20, II 8.50; Golden Delicious A 46, BC 37.3037.50, I grof 41.20. I 28.40—29.40, II 11.40; Zure Bellefleur A 17, BC 9.70, I grof 13.60, I 8—8.50, II 3.20; Doyenne d)u Commice I grof 3940, I 4144. II 31; St. Remy I gof 9, I 10, 11 8; Gieser Wildeman I grof 2023, I 1516, 11 9, Kleiperen 8. Verpakt fruit: Goudreinetten AAA 3132, AA 30 32, AB 24, Jonathan AAA 44, AA 34 39, Golden Delicious AA 5257, A 50 56, B 4548, Lombarts Calville A 3536, B 30, C 21. Kleine veiling: Cox Orange Pippm 1122, Goudireinetten keuken 10 15, fabriek 6yz8, Jonathan 524, Zure Bellefleur 68, Golden Delicious 633, Bramley Seedling 34, Pondsperen 37, Gieser Wildeman 618, Kleiperen 59, St. Remy 59, Doyenne du Commice 17 33, Conference 713, Comtesse de Paris 1416, Zoete Ermgaarde 2ö36, Glorie van Holland 1118, Ellisons Orange 12, GOES. Prijs voor verse kippeneieren f 2.18 per kg. Voor vuilschalige en ge wassen eieren wordt 2 cent per stuk min der uitbetaald. ROTTERDAM, 27 Jan. Veemarkt. Aan voer in totaal 3592. Vette koeien en ossen 800. Gebruiksvee 791 (198 t.b.c.vrij); vette kalveren 60; graskalveren 139 (70 t.b.c. vrij); nuchtere kalveren 1282. Varkens 42. Paarden 132 Veulens 7. Schapen of lammeren 290. Bokken of geiten 49. Vette koeien 272—282, 252—265, 200—220; vette kalveren 280—290 270—280 240— 260; graskalveren 380330—260. Nuchtere kalveren 484440. Slachtpaarden 190 175165. Schapen 12010080. Lammeren 95—85—70. Kalfkoeien 1200—1000—860. Melkkoeien 12001000860. Vare koeien 800—700—600. Vaarzen 875—800—680. Pin ken 600525400 Vette koeuen aanvoer iets minder, han. de stroef, prijzen als Maandag, prima's iets boven notering. Vette kalveren aan voer als vorige week, handel levendig, prijshoudend. Graskalveren aanvoer even 'kleiner, handel traag, prijzen vooral niet hoger. Nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets lager. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, harndel flauw, prijzen le kw. onveran derd; 2e en 3e iets minder. Schapen aan voer gewoon, handel stug, prijzen on veranderd. Lammeren aanvoer gewoon, handel stug, prijzen onveranderd. Kalf koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Melkkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Vare koeien aan voer redelijk, handel matig, staande prij zen. Vaarzen aanvoer redelijk, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Pinken aanvoer redielijk, handel tamelijk, prij zen als vorige week. T.b.c.-vrij vee aan voer iets groter, handel goed, prijshou dend. W ATERST AIS DEIS Mannheim 227 (—7), Trier 170 (—5), Koblenz 191 (—4), Keulen 165 (—5). Ruhr, ort 380 4, Lobith 793 4), Nijmegen 780 (—3). Arnhem 783 (—2). Eefde 332 (—9), Deventer 235 (—8). Namen 158 -fl). Borgharen 4046 (4-6), Belfeld (ben.) 1130 15), Grave (beneden) 489 (4-3), Lith 0.65 23), Vreeswijk 0.49 18). I

de Stem | 1953 | | pagina 3