De Amerikaanse geloofs-beleving levenswijze en de Krijgt Marius Renard een kunstnier? Dit jaar naar Majorca? Koningsarend ontvoerde 3 kinderen MEER SPORTIVITEIT DAN NAASTENLIEFDE Roermond® kathedraal verrees uit het puin BOEKENPLANK aar •al! 1 JES P. Wesseling bezocht de Ver. Staten Publieke Tribune Hulpvaardige Boeddha z ra eren'' DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 26 JANUARI 1953 Weinig Ned. reclame D\ 't Is of gij de vlam uitblaast Knapste artsen vechten een verbeten strijd tegen de dood Medeleven in alle werelddelen Het i is er mooi, maar pas op uw landgenoten Nieuwe Zeeuwse ras- senlijst verschenen Vreselijk drama in Zwitserland neente- spreker ing van Eiland, in de Water- an een ïl Kru- weg en aankoop et voor- iten van van de vaststel- irdening e mede- zwem- Zwem- r b. b. van de dienst de bur- ielingen. ïgen he bben op e Staf- gd. De oor de opruim- els vrij- igde ma- m. Ook 1 nieuwe ïen ge- vernield, de blok- t nodige iadsleden ;e in het geluk en J. Meijs de bur- •hade ing heb ben een bezwaar- ister van het wa» en". De een be- S. waar- enkele mg. voor waren. bezwaren de raad t aan de heren ge- W. om s komeni- eus Pae- ratorium de ge- I aange- deel van te geven wi's Me- m werd liet voor iade aan RINGEN t aan de voor nij- eer J. p. ont werd raar aan idsonder- het Me- ïoemd de P. Ven- Schreu- ssingö de t lid van ig Spert el de heer benen1 ep uit! om het met 1 ctl :houwburg: 0 uur: De 20 uur: Die ur: Artikel mse Opera Kon. Ned. Schweitzer. !0 uiur: Die ur: Singing 00 Angelus; )-12.33 Land 2.55 Zonne- loliek nws.; .musemems- programma; 15.30 „Ben ieken; 16.30 jcï; 17.15 Fe. Regerings- ,.Het Be rn d se Antil- 8.15 Gramo- latje; 18.30 18.52 Actua- Gramofoon- k der boe- foonmuziek; 't. zijne van; pera; (Circa causerie); liturgische Pi^nokwar- siefc. eter 11.45 erberichten; 13.15 Vlaam- fcital; 14.00 Gramofoon- Gramofoon- i-uters; 17.30 cbesprekmg, roor de soi- Gramofoon- 00 Omroep- fat is dat?" .00 Nieuws; 2.45 Gramo- ws. >ter 12.05 elspel; 12.45 euws; 13.10, uziek; 16.00 17,15 Gra- ■ecital: 17.50 .00 en 19.35 ,es Pêcheurs ïeuws; 22.10 2,50 Nieuw». \/an miin reis uit de Verenigde Staten, die vier maanden heeft ge- n duurd ben ik met zeer gemengde indrukken teruggekeerd", zeide nater dr P Wesseling C.s.s.R., tijdens een onderhoud met een redacteur van het KNP Ik heb nu even gelegenheid gehad ze in grote lijnen te schiften maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik voorlopig nog geen heim- mee naar dat land heb gevoeld. Eerlijk gezegd, heb ik door een mis schien nog te oppervlakkige kennismaking met het katholieke leven in de Verenigde Staten meer respect gekregen voor onze jongeren. Ik heb nu ook ervaren, dat ik bij mijn actie „Dit is leven" dieper moet werken op de persoonlijke en individueel verantwoorde beleving van het geloof." VV7AARIN DEZE verandering 99 bestaan is niet concreet te zal for muleren", zeide pater Wesseling, „maar ik heb in Amerika aan den lij ve kunnen ervaren: 1 hoe gevaarlijk de aanbidding van het getal, van de volle zaal en de massa is; 2 hoe gevaarlijk het compromis met de godsdienst is. Want in derdaad, zo gauw men in gods dienstige zaken een compromis gaat sluiten, leidt dit onherroe pelijk tot de ondergang der re ligie". Pater Wesseling deelde mede, dat hij zijn actie „Dit is Leven" in het programma voor de KRO weer spoe dig hoopte te kunnen voortzetten, ge rijpt en versterkt door zijn Ameri kaanse ervaringen. VRIJMOEDIGE JEUGD drukkelijk werpen op luidruchtige il lustraties, op sport en sensatie. „Sign" onder redactie van pater Gorman C.P. verkeert in dezelfde positie en dient het in het oppervlakkige te zoeken om zijn 260.000 abonné's te kunnen behouden. DE OVERVLOED GELOOFSBELEVING van de Amerikaanse katholiek kent niet de geest van onthechting. De so ciale verhoudingen dragen uitgespro ken het stempel van sportiviteit, bij na nooit echter dat der Christelijke naastenliefde. Het persoonlijke lijden heeft er zijn rechtvaardiging nog niet gevonden, milddadigheid komt voort uit de overvloed, niet uit zelfontzeg- ging. Dit zal m.i. te verklaren zijn uit het feit, dat de Verenigde Staten wel vaart kennen, onafgebroken welvaart, die ieder ook door hard werken tot op zekere hoogte kan bereiken. De grote vrijgevigheid ten aanzien van de liefdewerken heeft daardoor voor ons een ander aspect. De sport staat in het midden der belangstelling, in derdaad, maar ook deze sportieve geest heeft weinig te maken met de Christelijke geest, sport is vaak li chaamscultuur en uitleven van .zich zelf en wordt om de sport zelf be oefend, doch niet in de dienstbaarheid die de Christelijke opvatting haar op legt. De gemakkelijkheid van leven, die het verkeer zo prettig maakt, leidt er toe, dat iedere katholiek snel bereid is tot een compromis met het niet- katholieke. Een gevaarlijke bereid heid! Het zou onjuist zijn deze goe de en kwade eigenschappen alleen in de jeugd te zien, zij worden van oude ren overgedragen op de jongeren en kenmerken derhalve een maatschap pij gedurende vele generaties. Ik schroom zelfs niet, de geestelijkheid, seculier zowel als regulier, in mijn karakteristiek te betrekken, hoe zou dat anders kunnen? Tenslotte spraken wij' pater Wesse ling op onze vraag nog over de Ne derlanders in de Verenigde Staten. Hij vond, dait wij er weinig bekend zijn, ook al, omdat wij zo weinig van ons laten horen', toch hebben wij een rol gespeeld in de wereldgeschiedenis en in die van Amerika. Met een goed ge voerde reclame zouden wij nog veel aan sympathie kuninen winnen. Een Nederlander, die veel goed voor ons land doet en ook als katholiek grote activiteit ontwikkelt, is Albert Ba- link in Nieuw-Canaan bij New York, de voorzitter van het Willem de Zwij ger-comité, correspondent voor ver schillende bladen. Samenvattend herhaalde pater Wes seling, dat hij diep onder de indruk was gekomen van, het idealisme, de noeste ijver en de openhartige levens wijze van de Amerikanen. (Advertenties) zé prompt doolt zuurbranden op de maag - met één of twee Rennies. Het ondraaglijk branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zijn nog sma kelijk óók. 835-00 TWIIJN INDRUKKEN van de Ver- enigde Staten zijn positief en negatief, maar ik ben geneigd de positieve te laten overheersen. Mijn ervaringen zijn beperkt, dat staat voorop, maai- toch niet eenzijdig; ik heb New York bezocht, Chicago en Lafayette in Louisiana. Het is mij steeds opgevallen, hoe buiten-gewoon openhartig de jeugd is en hoe zij schier geen geheimen heeft te bewa ren. Men kan de jongeren gemakke lijk voor een zaak warm maken, veel gemakkelijker bijv. dan bij ons. Zet men iets in elkaar, iets goeds, iets attractiefs, dan trekt men zonder moeite volle zalen. De jeugd treedt eerlijk en open het leven tegémoet en gedraagt zich in het contact met de geestelijkheid vrijmoedig. Ten op zichte van de overheid neemt zij een vlotte en prettige houding aan. Voor organisatie in katholiek verband voelt men echter weinig; in een stad als New York heeft de jeugd-aalmoeze- nier, een pater Dominicaan, het nooit verder kunnen brengen dan 40 man. De jeugd is soms zelfs vrijpostig en wordt van jongsaf opgevoed tot een zelfbewuste, resolute houding in het leven. Voor de godsdienst heeft de jongere, evenals de oudere, groot res. peet, zodat men elkaar, wat zijn over tuiging betreft, ook volslagen met rust laat. Sportiviteit karakteriseert het leven van allen, hetgeen een aangename sfeer schept, waarin niet geroddeld wordt en jalousie weinig het maat schappelijk verkeer bederft. De Ame rikaan is bovendien een harde wer ker, een zakenman, die gaarne ver dient en zich daarvoor ook geen moeite spaart. In het werk heerst 'n grote geest van saamhorigheid, het bewustzijn, dat men door eendrachtig samenwerken iets tot stand moet brengen. KATHOLICITEIT f)EZE ALGEMENE volksdeugden karakteriseren ook tot op zekere hoogte de geloofsbeleving der ka tholieken. Uit eigen ervaring weet ik, dat bijv. de kerken overdag veelvul dig worden bezocht door jongelui; de H. Mis van 12 uur of half een wordt druk gefrequenteerd. Maar de manier, waarop de H. Mis wordt opgedragen en gevolgd, draagt weer die geest van zakelijkheid; het ontbreekt beslist aan liturgische be zinning en devote sfeer; het lijkt alle maal zo veel op de business, die het leven kenmerkt. Dit brengt mij tot een diepere fout, welke de katholieke spiritualiteit schijnt aan te kleven: 'n gebrek aan kennis van de inhoud van onze geloofsleer. Niet zozeer mijn persoonlijke ervaring, maar meer die van anderen, leidende en bezonnen fi guren hebben mij geconfronteerd met een grote mate van oppervlakkigheid. Bladen met een godsdienstig karak ter leiden een moeizaam bestaan. „Vi sion", een katholiek blad met zeer behoorlijke oplage, moet zich, om in stand te blijven, ongewild maar na- (Van onze Parijse correspondent) TIET LEVEN van Marius Renard, de Franse jongen, die bjj een ongeval zyn nieren beschadigde, is nog steeds in gevaar. Omdat zijn moeder de chirurgen verzocht uit haar lichaam een nier te nemen en die in het lichaam van haar zoon te enten, werd de aandacht van de hele wereld op het timmermannetje van Berthecourt gevestigd. Dagelijks wordt in de kliniek een hele postzak en soms zelfs meerdere zakken brieven, kaarten en geschen ken voor de patiënt bezorgd. toch door te dringen, waarna politie- versterking is aangerukt om de toe gang tot de kliniek en de gang, waar op de kamer van Marius uitkomt, te bewaken NIER WERKT NOG NIET De belangstelling van de journalis ten is dusdanig groot, dat de directie van de kliniek zich genoodzaakt heeft gezien persvertegenwoordigers de toe gang te verbieden. Niettemin wisten handige collega's en persfotografen Wijze: Zeeman, o Zeeman F AIRSEA-L1ED van de emigranten die naar Australië gingen. Wij vertrokken als emigranten Uit ons dierbaar Vaderland Om ons een toekomst op te bouwen Aan de verre overkant Zo gingen wij met de Fairsea Onder Panamese vlag Sïói hoe 1 ook mag wappr'en Heel veel door zijn weefsel zag. II Wij gingen eerst naar Bremerhaven Dat viel ons toen lang niet mee Want dat scheelde ons drie dagen Dat wij langer vaarden op zee En het schip werd overladen Duits en Hollanders bijeen En wij dachten de bom zal barsten Maar dat alles viel toch mee. III Als de avond is gekomen Trekt een ieder naar het dek Want dat is om te voorkomen Dat je dobbert uit je bed De atmosfeer was onverdraaglijk Want de ruimen waren te vol Wij zouden Holland willen vragen Of dat soms niet beter kan. IV Nu de koks, niet te vergeten Doen voor ons heel goed hun best De bedienden, bij het eten Zorgen prima voor de rest Na het eten kwam ontspanning Film of dansen, 't was oké En de hand van de bemanning Werkte op zo'n avond mee. V Mogen wij tot slot nog vragen Bespaar het leed ons toegedaan Aan degenen die ons volgen Laat hun toch als mensen gaan Maar een advies willen wij hen geven Amuseert u zich maar met eer Bedenk dan dat in Australië Man of verloofde: zie je weer. Refrein Holland, o Holland Wat heb je ons gedaan Waarom, o waarom Liet je ons zo gaan Fairsea, de Fairsea Die is heus wel goed Het was alleen maar jammer Hij was te vol geboekt bis J. PELIKAAN-KIEVITS (gewoond hebbende in Hank) \7anaf Kerstmis duurt deze verbeten strijd tegen de dood. Voor leken scheen de operatie aanvankelijk ge slaagd te schijnen, want een week ge leden mocht Marius al enkele minu ten op staan. De artsen vreesden ech ter, dat de geënte nier nog niet in staat zou zijn normaal te werken. Hun vrees werd bewaarheid. Uit het urine-onderzoek bleek, dat de nier haar chemische taak nog niet ver richte, waardoor het bloed van de patiënt vergiftigd werd. Met de dag namen zijn krachten af. De jongeman, die steeds opgewekt en vol goede moed was geweest, kreeg nu ern stige morele inzinkingen, die hem in deze toestand ernstige schade berok kenden. De artsen besloten zijn bloed te vernieuwen. Vandaar, dat Marius thans geheel leeft op bloed van milde gevers. De geneesheren hoopten, dat voor ook dit bloed doordrenkt zou zijn van gifstoffen de ingezette nier in functie zou zijn getreden. TELEURSTELLING. VELER OGEN zijn gericht naar dit voor honderd eiland van belofte, 't Moet er zo mooi zijn, zo goedkoop, zo romantisch en warm. Voor wat de laatste kwalifi catie betreft moeten we er even op wijzen, dat Majorca, in geen v©ertig jaar zo koud is geweest als gedurende ae laatste maanden. Ook al schijnt, in de namiddag, de zon. De wind doet je je overjas aantrekken, je slaapt er Tl? dikke dekens en laat nachts het fornuis branden. zwA!f^?enaren toerlst' die we de er o?S Si ^ez?ek kregen. Hij stond si WM T b.net van z'n Holland- deze^iandrS, tr .L<)rca lazen, waarin streepte in w ^at onder- Wca i de goedkoopte betreft... de Oriiwn v<vireL0L^Iaiorca n°emde de luister !wi^eeBte: de duren, of De de onder-huren. eit halen ie- wat Da. t ve' "iet over de „eus. heel 5™,ie 'andgenoten, die 't huurdlTüüü ""den, 'n huis, dat ze nuurder voor dertig gulden per maand, in onderhuur af te staan. Geen wonder, dat we, ook daar, bekend staan als de Chinezen van Europa, 't Is ondoenlijk om vooraf even 'n kijkje op Majorca te gaan nemen, of je geen kat in de zak ge huurd hebt. En, aldus kan het je over komen. dat je, voor 200 gulden per maand 'n krot huurt met 'n scheef hangende deur. zo laag van ingang en zoldering, dat je deugdelijk moet buk ken, om je hoofd niet te stoten, m Streek, waar je sporadisch 'n boom ziet, unheimisch, koud en zo ver van de bewoonde wereld gelegen, dat men niet de moeite doet, er de post te be zorgen. Dart; je hulpeloos ligt, wanneer Je er ziek wordt dat je ligt te bibberen, omdat er niet gestookt kan worden. Zo trof de vriend op Majorca er 'n tamelijk bejaarde dame met 'n kind van negen jaar. Hem was die adres op gegeven door Hollandse kennissen van de Hollandse dame, die het had onder verhuurd, maar die liever zelf in Am sterdam bleef in 'n comfortabele om geving. Dank zij de onderverh uur inkomsten. Wanneer je dan per taxi uit je omgeving van 200 gulden per maand moet verlost worden en naar n hotel moet worden getransporteerd, om ..op verhaal" te komen, geloof je de belofte van dat eiland wel. Zulke onder-verhuur misère komt meer voor t Is goed dat zij, die ..Mallorca-plan nen" smeden weten wat hun te wach ten zou kunnen staan. pT-ankrijk, dat geheel meeleeft is zeer teleurgesteld, dat ook deze volle dige bloedvernieuwing niet het ge hoopte resultaat heeft gegeven. Wel voelde de patiënt zich enkele uren later wat beter, maar Donderdagmor gen, dus twee dagen later, bleek al, dat ook deze hoeveelheid bloed be dorven was. Snel ingrijpen was no dig om de jongeman van een zekere dood te redden. Vandaar, dat de art sen, na ingewonnen advies van enige professoren, nog alleen een mogelijk heid zagen in de toepassing van de kunstmatige nier. Deze kunstmatige nier, die o.m. in Amerika al enige ma len met succes is gebruikt en waar van ook Frankrijk drie exemplaren bezit een machine stond o.m. ge ëxposeerd op het medisch congres te Parijs (1952), is in staat tijdelijk de chemische werking van de menselijke nieren over te nemen. Sommige artsen oordelen dit expe riment echter zeer gewaagd, omdat 't onmiddellijk een tweede bloedver nieuwing noodzakelijk maakt, die eigenlijk niet vroeger dan acht dagen na de eerste mag worden verricht. Men stond echter voor het alter natief de jongen op te geven of dit Advertentie) risico te nemen. Vrijdagochtend men er toe overgegaan Marius weder om gezond bloed te geven en gelijk tijdig werd de kunstmatige nier machine ingeschakeld. Gespannen wacht men de resultaten af. Het gaat er om het leven van de jongen te redden, totdat de ingezette nier vol doende kracht heeft haar normale functie te verrichten. Vrijdagmorgen was Marius zeer zwak. De artsen me nen, dat er een zeer kleine kans be staat zijn leven te redden. Zijn moeder, die in hetzelfde zie kenhuis wordt verpleegd, is thans in zoverre hersteld, dat ze haar zoon mag bezoeken. Ze zit vrijwel de hele dag aan zijn bed en doet bewonderens waardig haar best het moreel van haar kind te sterken. Ook de vader is vrijwel de gehele dag in het zieken huis. Maar de toestand van de patiënt is de laatste dagen zo gevaarlijk, dat hij geen interesse heeft in de zakken post. Slechts de pakken fruit laat hij uitpakken om het onmiddellijk te verdelen onder de honderden andere zieken van de inrichting. Over enige dagen zullen we weten of het grote medische experiment zal zijn geslaagd. Telefonisch vernamen wij nog heden, dat Marius in levens gevaar verkeert. De hoop op zijn behoud wordt geringer! LIET GELUID van betonmolens mergelzagen en steenkappers in de tijdens de oorlog tot een punhoop geschoten Roermondse ka thedraal is verstomd. En vervangen door de, in de machtige blanke ruimte verklinkende, arbeid van betegelaars, electriciëns, altaar-res taurateurs en timmerlieden van de houten vloeren. Het zonlicht golft door de hoge blanke ramen naar binnen en jaagt de hoge en einde loos-lange schepen vol licht, dat door niets gehinderd, door niets ge temperd wordt. Wel werden reeds twee bloeiende ramen van de gla zenier Max Weiss geplaatst. Wed liggen in hoeken en zijkapellen dik met stof overtogen brokstukken en restanten van vroegere beelden, koorbanken, houtversieringen en al taren wel troont reeds hoog te gen de gevel, terzijde van de in gang, het barokke Sint Christoffel- beeld, maar open en ongeschonden hangt de witte ruimte tussen koor, oksaal dat nog gebouwd moet worden) en de forse nochtans ran ke pilaren, als tussen de blanke boomstammen van een immens wit woud. De wijding en de stilte be ginnen in deze kathedraal weer ge stalte te krijgen. Velen rekenen er op, dot met Pa sen het Halleluia der Verrijzenis dm jubelzang zal zijn der opnieuw gebruik genomen majestueuss i Waardevolle uitgaaf voor de fruittelers WIJF JAAR geleden verscheen de vierde Zeeuwse rassenlijst als uit gave van de N.F.O. Het boekje was reeds geruime tijd uitverkocht tot ve ler ongerief. Thans verscheen dan de vijfde uitgave, sterk vermeerderd en aangepast aan de nieuwere inzichten en laatste onderzoekingen. Deskundi gen uit alle Zeeuwse fruitcentra werk ten er aan mee en speelden de samen steller, de heer A. v. Oosten, waar devol feitenmateriaal in handen. Behalve aan het sortiment wordt aandacht besteed aan de grond, de onderstammen, plantafstanden en bloeitijden. De rassenlij sten zijn zeer practisch gesplitst de meest aanbevelenswaar dige; die welke onder bepaalde om standigheden te prefereren zijn; nieuw en beproevenswaardige en ras sen waarvan de aanplant ontraden wordt. Skeletten teruggevonden op rotspiek T^en vreselijk drama, dat al ge- deeltelijk dateert uit 1929 is thans in Zwitserland ontdekt. Een koningsarend met een ge wicht van acht kilo heeft, alvo rens hij zelf ten offer viel aan het schot van een boer in de vallei, drie kinderen ontvoerd en opgegeten. De drie kinderen waren jongetjes van resp. 3, 4 en 5 jaar. Eén der slachtoffer tjes woog 19 kilo. Enige dagen geleden ontdekte een berggids, die geheel alleen tussen de hoogste pieken van Zuid-Zwitserland dwaalde op een naakte rotspiek een verlaten nest van de gevreesde ko ningsarend. Het nest moest al ge ruime tijd verlaten zijn. Tot zijn ont steltenis vond hij evenwel in het nest een grote hoeveelheid beende ren, waaronder drie doodskoppen. Geheel ontsteld aanvaardde de gids de afdaling om de burgemeester van Saint-Maurice aangifte te doen. Met andere berggidsen ging hij op ver zoek van de burgemeester opnieuw naar boven om alle beenderen naar beneden te halen. Deskundigen kon den nog dezelfde dag vaststellen, dat het hier de skeletten betrof van drie kinderen, jongens, die niet jonger dan drie en niet ouder dan vijf jaar kon den zijn geweest. 1929, 1937 en 1947! iITen vreselijk vermoeden rees bij vader en moeder Voeffray. Op 13 Juli 1947 was hun vier jarige Roger met twee oudere vriendjes de bergen ingetrokken om te gaan spelen in 'n oude stal, hoger in de bergen. Ver diept in hun spel hadden de oudere vriendjes zich te ver van de stal ver wijderd en toen ze terugkwamen bleek Roger te zijn verdwenen. Wenend kwamen ze thuis en onmiddellijk to gen alle valleib,ewoners de bergen in om de kleine te zoeken. Drie honderd mannen en vrouwen zochten dagelijks doch zonder enig resultaat. Al enige malen had men in de buurt een gro te koningsarend zien cirkelen, vaak met kippen, konijnen of vogels in zijn bek. Op verzoek van de moeder to gen er drie gidsen op uit om zijn nest te ontdekken. Ze vonden het, doch daarin werd geen spoor van 't verdwenen kind gevonden. Hiermee was de laatste hoop vervlogen. De kleine bleef spoorloos. Vaak zwierven de radeloze ouders nog maandenlang door de bergen in de hoop een spoor van hun kind te vinden. Tijdens één dezer zwerftochten kreeg vader Voeffray de konings arend onder schot. Later vertelde hij, dat een onbekende macht zijn geweer richtte. Hij schoot en de machtige vo gel viel naar beneden. „Wij hebben altijd geweten, dat deze vreselijke vo gel ons kind heeft gedood", zei de man steeds. En dezer dagen kreeg hij het overtuigende bewijs, Want in het nest werden nog kledingstukken aan getroffen, die zij herkenden als die van Roger. Dezelfde arend moet in de herfst van 1937 een vijfjarig jongetje Claude Aumiguet uit het naburige Gryon hebben ontvoerd en in 1929 moet hij in dezelfde vallei zijn eerste slacht offertje hebben gemaakt. Dat was een driejarig kereltje uit Alveneu. De gidsen zijn er thans van overtuigd, dat deze arend er twee nesten op na hield. Koningsarenden kunnen meer dan 100 jaar oud worden. In Zwitser land, Duitsland, Polen, Spanje en an dere landen komen ze nog steeds voor. IN HET ZAND VAN MARS Arthur C. Clarke, die in zijn boek „Expedities naar de Planeten" de problemen van de ruimtevaart zo se rieus en wetenschappelijk mogelijk trachten te behandelen, heeft aan de hand van deze gegevens een toe komstroman geconcipieerd. Hierbij moest hij allerlei gedurfde hypothe- en reeds tot vaststaande feiten pro- Dat is 'n plezierig blad En het HELE gezin heeft er wat aan! Per week 30 cent, per kwartaal f 3.75. De bezorger van het „Dag blad De Stem" zal U graag als abonné noteren. ^/OLGENS Jack was het werken voor de dommen. Hij althans had er een broertje aan dood. Nog sterker: hij stond met de arbeid cp voet van oor log. De aanleiding tot die krijgszuchtige verhou ding kennen wij niet en wij weten niet, wie of wat de oorzaak er van was. Maar hoe dat ook zij, voor ons is het feit voldoende, dat tussen beide partijen een ingekankerde vijandschap bestond. Het was omstreeks lunchtijd. Zijn maagrevo lutie had Jack de straat opgedreven. Het bestude ren van verschillende spijskaarten, die ten gerieve van belangstellenden naast de deuren der restau rants waren aangebracht, moest hij spoedig opge ven, want die studie droeg er niet toe bij om de eisen van zijn maag te bevredigen. Wel het tegen deel. In reddingsgedachten verdiept, bleef hij eens klaps voor het uitstallingsraam van een voorname kunsthandel staan. Zijn zoekende blik vestigde zich op een bronzen beeld, dat Boeddha voorstel de, en dat half-verscholen in een hoek stond. (Dat alleen staan wekte Jack's belangstelling op). „Die kleine Boeddha moet mij helpen", was de spontane gedachte, die hem door het brein flitste. Hij sloot het rechteroog, bleef met het linker laar het beeldje staren en dacht.... dacht snel. Plotseling maakte hij rechtsomkeert, preste een „vooruit" door zijn tanden en stond in de win kel „Wat kost die Boeddha daar in de étalage?" Na enig zoeken (waarvan Jack gebruik maak te zich enigszins met de omgeving vertrouwd te maken) zette de verkoopster het beeldje op de als een spiegel blinkende toonbank. „100 dollar", las de juffrouw op het prijs- etiket „Dat is te veel - 75 wil ik er wel voor geven." „Het spijt me wel, maar ik moet „All right", zei Jack. „Maar ik zou het ding toch wel graag willen hebben. Kunt u die eige naar van de zaak niet even hier brengen?" (hij wist natuurlijk wel dat het meisje de winkel niet mocht verlaten). „Als u zich even de moeite zoudt willen ge ven meneer is op zijn kantoordie deur daar." „Yes thank you ever so much." Daarmee nam Jack het handelsobject onder de arm en bewoog zich in de aangeduide richting naar het kantoor, dat hij binnentrad. Na korte tijd kwam hij terug. Met lege han den. „Hij wil het niet doen. Het beeldje heb ik bij hem op 't kantoor gelaten. Good bye." Op straat gekomen wenkt hij een taxi, geeft de chauffeur het adres van een welbekend restau rant in de benedenstad en stijgt in. Boeddha had geholpen. Na winkelsluiting laat de eigenaar de veTkoop- juffrouw roepen. „Miss Lockart, wilt u het beeldje, dat daar op tafel staat, morgen in de étalage zetten. Met een prijskaartje: „Honderd dollar." „Heel goed blijft dus zoals het was." „Wat was?" „Nu het prijskaartje heb ik toch in de win kel. 't Ligt bij de cassa." „Wat kaartje? Wat cassa?" „Maar dat beeldje, waar u het over hebt, is toch die Boeddha, die de meneer vanmorgen wou kopen, die bij u kwam praten over een prijsver laging?" „Kopen? Prijsverlaging? Wat praat u toch allemaal voor onzin." Woedend voer de baas voort: „Ik heb toch voor dit ding 75 dollar betaald." „Maar dat kan toch niet", riep de verkoopster ontzet uit. „Wat duivel, het is zo." Krachtig sloeg hij met zijn vuist op de tafel. De Boeddha wankelde en het leek net alsof hij zijn wijs gezicht schudde. De juffrouw waagde: „Was het dan een oplichter die „Ja. die mij mijn eigen Boeddha te koop aan bood en ik De zin werd geoiuuuid in een geluid, dal veel op een snik leek. moveren. Hij laat een gevierd schrfl- ver naar Mars varen, waar van dé aarde uit reeds kolonisatie heeft plaats gehad. Er komt een heleboel avontuur en ook een tikkeltje liefde en politiek aan te pas. Clarke weet wel te boeien mede omdat hij zijn fantasie toch altijd tracht vastge- knopt te houden aan reële toekomst mogelijkheden. Een prettig stuk kos- mos-romantiek. Helaas Eal nimmer bevredigend worden onze nieuwsgie righeid, wat de mensen van 2053 er van zullen zeggen. (Uitgeverij Paz, Den Haag). REDELOZE RIJMEN. Er woonde in Jemeppa (Een plaatsje dicht bij Luik) sprak Een graaf, die Vlaams en Frans En bovendien nog buik. Vlaams sprak hij met de boeren En Frans met de pastoor. En met zijn knechten sprak hij Vlaams Met Frans er tussen door. Doch buik sprak hij uitsluitend In zijn studeervertrek, Als hij behoefte voelde Aan een intiem gesprek. Ziehier een proeve van de verma kelijke kolder-poezië, welke Paan Zonderland bijeenbracht in deze Re deloze Rijmen. Zijn merkwaardige fantasie heeft hij vroeger als eens uitgevoerd in een aantal kinderboe- ken(zoais Knikkertje Lik), doch in deze ruim 20 pagina's zien we zijn vermogen, om de taal te laten bui telen en met begrippen te jongleren op zijn flitsendst. Men bezorgt zich allemachtig veel pleizier, als men dit boekje zo nu en dan ter hand neemt. De Uitgeverij Het Spectrum paste de wijze van uitgave aan bij de kolder- inhoud. ONDERDRUKKING EN VERZET. De veertigste aflevering van 't stan daardwerk „Onderdrukking en Ver zet" brengt het slot van Frofessor Frangois' beschouwing over de schendingen van het volkenrecht door de bezetter. Jhr. G. M. Verspyck vertelt, hoe het Rode Kruis is geva ren tijdens de bezetting en hoe het ondanks alle moeilijkheden toch veel menslievend werk heeft kunnen ver zetten. En dan volgen de beschouwin gen over het grote leed van de eva cuaties en paniekvluchten, over bom bardementen en vernielingen. Het is indrukwekkend al die over zo veel plaatsen en tijden verspreide gebeur tenissen thans in een bondig over zicht bij elkaar te zien. Een somber stuk vaderlandse geschiedenis, dat hl ernstige aansporing inhoudt, alles te doen wat menselijker wijze mogelijk is, om een herhali"- *e voorkomen. (Uitgave Meulenhoi' sterdam, en Van Laghum Slaterus, Arnhem).

de Stem | 1953 | | pagina 3