-Land c vD J Walcheren ZUID-BEVELAND Z.Vlaanderen Pol Steens wil niet in Walstad wonen y\m Dit <T)Dan 'otinoma De Verborgen Schat VLISSINGEN in het afgelopen jaar AKKERTJES RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 26 JANUARI 1953 Subsidie voor closets IN Nationale wissel vlag naar Rijen HOESTPRIKKEL. KUCHEN SLUM-OPLOSSEND ^p'OlAÜOP VLISSINGEN UIENDIEVEN TE GOES GEPAKT GOES Commissaris der Koningin naar Hulst Jubileum Rode Kruis EXAMENS Annexatie-„drama" op de planken LIEFDESVERWIKKELINGEN IN HET PINNEKESDRAAD 1 April Nieuwjaarsrede van mr. B. Kolff Vlissingen contra Wegschap Walcheren" Pijn... overal! AGENDA HEDEN MORGEN p.w Wein »WAb^ Het i is PASTOOR J. A. M .BROGTROP MET EMERITAAT Zondag is te Boschenhoofd van de preekstoel af gekondigd, dat pas toor J. A. M. Brog- trop emeritaat heeft aangevraagd. Pastoor Brogtrop die reeds geruime tijd ziek is, is sinds 1 April 1938 herder van boven genoemde paro chie. ZEEUWSE OESTERS NAAR PERZIë Voor het eerst zijn Zeeuwse oes ters van Ierseke naar Perzië ver stuurd. Het is een zending van 400 stuks. Vaandag gaat zij van Schiphol per K.L.M. verder. Ge hoopt wordt, dat deze eerste zen ding meer bestellingen tot gevolg zal hebben. WINTERLAER GAAT NIET DOOR De Diocesane Voortrekkers-Staf deelt mede, dat wegens omstandig heden het Winterlaer, dat jaar lijks gehouden wordt voor de Voortrekkers van het Bisdom Breda, geen doorgang kan vinden. Wel wordt overwogen in het voorjaar een Diocesane Voortrek kersbijeenkomst te houden. n In het belang van de volksgezondheid VERBAND met de wenselijkheid om uit een oogpunt van goede volksgezondheid en huisvesting de privaattonnen te vervangen door clo sets is besloten om van rijkswege als tegemoetkoming in deze vervangings- kosten per geval 25.beschikbaar te stellen. Daarenboven heeft de Dienst Uit voering Werken zich bereid verklaard eveneens in deze kosten te subsidië ren. Het D.U.W.-subsidie wordt alleen verstrekt indien het werk voor 1 April a.s. voor 90 pCt. gereed komt. Het bedraagt 1/6 deel van de geraam de verbeteringskosten. Uiteraard is het niet bekend hoe lang deze regelingen van kracht zul len blijven. De Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Directie voor de we deropbouw en Volkshuisvesting in Zeeland heeft een en ander per circu laire ter kennis gebracht van de Zeeuwse gemeentebesturen. In deze circulaire worden de ge meentebesturen verzocht voornoemde Hoofdingenieur-Directeur vóór 1 Fe bruari a.s. mededeling te willen doen of er van de regelingen gebruik zal worden gemaakt. Belanghebbenden zullen zich dan ook in eerste instantie tijdig tot hun gemeentebestuur dienen te wenden. Honderd jaar kromstaf Totale opbrengst tot dusver f 30.604.95 p\e nationale wisselvlag van de inza- melingsactie in verband met het eeuwfeest Herstel Hiërarchie is deze week naar Rijen in het bisdom Breda gegaan. Met een bedrag van ƒ3133,33 was deze plaats de grootste inzender. De winnaars ln leder bisdom zijn: voor het bisdom Haarlem Nootdorp met ƒ933.—; voor het bisdom Roer- rond Posterholt met 1212.50; voor het bisdom Den Bosch Mierlo (doip) met 672,50: Voor het bisdom Utrecht Deventer met 1506. De parochies, die deze week hun bij drage inzonden, hebben in totaal 13.351.61 bijeengebracht. De totale opbrengst van de nationale inzame ling is tot dusver ƒ30.604,95. Dit be drag omvat, de inzendingen van 51 parochies. Dit betekent, dat het inge zamelde per Katholieke Nederlander thans ruim drie kwart cent bedraagt. Na vijf weken is Roermond met ƒ7.132,49 de winnaar der bisdommen. Haarlem is tweede met 6.817,71. Het bisdom Breda is derde met 6.547,76. Den Bosch vierde met 5.378.04, Utrecht vijfde en laatste met 4.603.95. Advertentie) Dan EMART KINSBURN 38) 't Enige kenmerk vinden we in die modderbronnen en wat we gis teren hoorden, ben ik ervan overtuigd, dat ze indertijd ergens anders waren dan nu. Bovendien noemde die oude Indiaan ze duivelsbronnen, die op sprongen en verdwenen. En herinner je dan ook nog, hoe Tatcher zei, dat ze ontstaan waren na die -grote storm. Daar maak ik uit op, dat ze vroeger niet boven de grond opborrelden. Nu moeten wij dus zoeken naar een plek, die lijkt op de kaart en daar naar uit gedroogde kraters zoeken. Op de kaart staan er vier aangegeven. Hier zijn er slechts drie in werking. Ik ge loof toch wel, dat we op slot van za. ken nog wel aardig kans van slagen hebben. Maar die grote boom, wierp ze hem tegen. We hebben er nog geen enkele gezien, die in vergelijking met de bomen in de buurt zó groot is. Die kan jaren geleden al omge vallen zijn. Maar als we de andere kenmerken gevonden hebben, ont dekken we misschien nog wel een of ander overblijfsel van die boom. J.a.a.... dat is wel zoMaar hoe moeten we beginnen? Is het niet redelijk, onze nasporingen te beginnen in de buurt van de modderbronnen, die in werking zijn? Ja, dat is bo, gaf hij toe. Maar EXPLOSIE IN EEN KELDER Toen het hoofd der school aan de Pres. Rooseveltlaan, de heer J. Oos terling in de kelder van de school vuur aanstak om de kachel aan te steken, schoot plotseling een steek vlam uit de verwarmingsinstallatle. De heer Oosterling liep bij deze ex plosie door de steekvlam en rondvlie gend metaal verwondingen op aan voorhoofd en armen. Na in de school voorlopig te zijn verbonden, is hij overgebracht naar het ziekenhuis Bethesda voor verdere behandeling, vanwaar hij later op de dag weer naar school kon terugkeren. De ver warmingsinstallatie werd ernstig be schadigd en enkele ruiten werden bij de explosie vernield. Benoemd. Tot onderwijzer aan de R.K. Meisjesschool is benoemd de heer K. Lies. afkomstig van Goes en momenteel werkzaam aan de bijzon dere school te Wormerveer. De be noeming gaat 1 April in. Stalen 1000 kilo te 's-Heer Abtskerke P)E politie kwam er Zaterdag ach ter. dat een paar jongemannen aan een groentenhandelaar te Goes een opmerkelijk grote partij uien hadden verkocht. Omdat het een wel heel vreemd ar tikel voor de verkopers was. werd on- cerzocht hoe het tweetal, de 24-jari- ge de W. en de 25-jarige R.. aan hun handeltje waren gekomen. Al ras bleek toen dat zij de partij hadden gestolen bij twee landbou wers te 's-Heer Abtskerke. die hun uienvoorraad in rennen hadden op geslagen. Onder dekking van het nachtelijk duister waren de dieven naar deze rennen geslopen om daarna hun buit ongeveer 1000 kilo op een vrachtauto te laden. Nog eer de gedupeerden aangifte hadden gedaan waren de daders reeds geknipt. Bij het onerzoek kwam tevens vast te staan, dat het genoemde duo de laatste maanden ook fruitkisten van het terrein der veilingsvereniging ..Zuid-Beveland" heeft weggehaald. Ze zijn beiden ingesloten. NIEUWE COMPOSITIE VAN OTTO LIES Onze stadgenoot, de heer Otto Lies, heeft een modern werk het licht doen zien. De heer Lies, die reeds een hoge ouderdom heeft bereikt en zich daar om enkele jaren geleden uit het open bare muziekleven heeft teruggetrok ken, is nog steeds actief, getuige het tot stand komen van bovengenoemd werk. Zijn „Rond Epiphanias" is een kin- der-cantate voor eenstemmig kinder koor, waarin zijn opgenomen de melo dieën „Nu zijt wellekome", „Er is een roos ontsprongen" en „Komt kinder tjes nadert". De bezetting van de instrumentale begeleiding is als volgt: 1 Fluit, 1 Cla rinet, 1 Hobo, 2 eerste violen, 2 twee de violen, eerste en tweede cello, con trabas en in de Coda nog rommelpot ten. Ad libitum is een tweede stem bij gevoegd, door de groteren te zingen, die met het orkestje het contrapunt, de tegenmelodieën „De Herdertjes la gen bij nachte" en „Maria te minnen" brengen. 't Zuid Bevelands Dameskoor zal de compositie binnenkort ten gehore brengen. „TIEN KLEINE NEGERTJES" Van dit naar het bekende detective verhaal van Agatha Christie vervaar digde toneelspel, heeft Zaterdagavond de toneelclub van de Goese Lyceum- ver. „de Vlam" in Schuttershof een alleszins verantwoorde uitvoering ge geven. Wei waren enkele jongens ken- ba.ar veel te jeugdig voor de hun toe gevallen rol, maar aan de andere kant stonden zoveel toewijding, inle ving en rolvastiheid. dat men het eerstgenoemde gebrek op de koop toe nam. Van de jongedames waren Kitty Haasdonk als Vera Claythome en Be Pilaar als Emily Brent het beste. De lugubere sfeer werd door hen niet al leen aangeyoeld doch ook versterkt. De typering van mei. Pilaar was zeer sterk en wat mej. Haasdonk in de laatste scènes liet zien, was meer dan knap. Bij de herenrollen domineerde Ka- rel v. Riet ais sir Laurence Margrave; een oudere acteur zou mimiek, dictie en spel bezwaarlijk hebben kunnen verbeteren. Ook de stokstijve butler Rogers, werd goed getroffen door ajn de jonge. Het décor was. hoe eenvou dig ook, verrassend door zijn oor spronkelijkheid; de hand van een kunstenaar voelde men eruit. Een volle zaai was gul met het verdiende applaus. Na het laatste bedrijf heeft Karei van Riet hulde gebracht aan dede heer Janischek voor zijn knappe regie, aan de heer v. d. Spoel voor zijn decoratieve arbeid en aan nog enkele andere medewerkers (sters) die bovendien met bloemen en ge schenken beloond werden. 'n Benelux-tintje werd nog aange bracht door een gymnasiast uit Ho- bcken en er was ook nog 'n blijk van medeleven uit Bergen op Zoom. Heden- (Maandag) avond volgt een tweede uitvoering. Yerseke WERKLOOSHEID NEEMT TOE Het aantal werklozen is de laatste weken in deze gemeente belangrijk ge stegen. De laatste maanden van het vorig jaar waren slechts enkele per sonen ingeschreven. Dit is nu geste gen tot 47 en nog dagelijks komen er aangiften bij. Buiten het bouwbedrijf is deze stijging hoofdzakelijk te wij ten aan de stilstand in het oesterbe- drijf. Daar de oesters door de lage wa tertemperatuur zeer verzwakt zijn, kan er niet in gewerkt worden, zodat dus arbeidskrachten ontslagen worden. De mosselexport geeft niet zo veel drukte meer om nog mensen op te nemen. En met het afsteken der broedpannen zal nog wel gewacht worden tot de laatste helft van Fe bruari, daar de pannenleggers eerst de winter voorbij willen laten gaan, uit vrees voor grote sterfte, die bij een nieuwe vorstperiode zou optreden. Het laat zich aanzien, dat het aantal werk lozen de eerstvolgende weken nog be langrijk zal stijgen. Hansiveert AFSCHEID VAN DE DIRECTEUR VAN SCHELDEGALM Op eclatante wijze heeft Schelde- galm afscheid genomen van haar eminente directeur, de heer J. Pol derman. die tientallen jaren de har monie dirigeerde en haar groot maakte. Ruim 500 personen vulden de zaal Thalia, toen de voorzitter van Schel- degalm. de heer Wijnants. na het afscheidsconcert zijn huldigings- speech besloot met het aanbieden van het ere-directeurschap. alsmede van een stoel en een foto van het corps, terwijl hij mevrouw Polderman bloe men offreerde. Een stoet van sprekers diende zich daarna aan en verschillenden lieten hun goede woorden vergezeld gaan van cadeaux. Wij noemen van hen burgemeester Vogelaar en mevrouw de Groot uit Goes. Zeer bewogen dankte de heer Polderman voor deze hartelijke hulde. De avond werd besloten met de op voering van de klucht „Vrijdag de 13e". St, Jansteen BOTER IN BESLAG GENOMEN Door de beambten der I. en A. werd een wielrijder bevolen af te stappen. De smokkelaar nam de vlucht, met achterlating van de fiets, in welker tas zich plm. 15 kg. roomboter be vond. Fiets en contrabande werden in beslag genomen. Cling e UIT INDONESIë TERUG. De laatste Clingse militair, die ge durende zestien maanden zijn dienst plicht op Nieuw-Guinea vervulde, keerde op vaderlandse bodem terug. Matroos G. Mariman kwam met de constellation Vlaardingen op Schiphol aan, van waar hij zijn reis naar Clin- ge vervolgde. De buurtbewoners van de Molen straat lieten zich niet onbetuigd en bereidden hem een hartelijke ont- ontvangst. Bloemen en een prachtig cadeau werden hem namens de buurtbewoners aangeboden. Hoofdplaat MEER SCHEEPVAART In en uit de haven kwamen en gin gen in het jaar 1952 144 schepen met een totale tonnage van 21680. Deze cijfers geven een kleine opleving te zien in vergelijking met 1951, toen men 137 schepen met een totale ton nage telde van 17492. Voor opvoering Zeeutcsch- Vlaams toneel f)£ Commissaris der Koningin Jhr. A. F. C. de Casembroot zal a.s. Zaterdag met zijn echtgenote de op voering bijwonen van het toneelspel „Napoleon op St. Helena". Het Z. Vlaams Toneel voert die avond voor de tweede maal deze klucht, geschre ven door drs. L. Lockefeer en geba seerd op een in Z.-Vlaanderen welbe kende annexatiekwestie, in de Graan- beurs te Hulst op. Zes leden gehuldigd ATERDAGAVOND vierde de tran- sporteolonnevereniging van de aid. Vlissingen van het Ned. Rode Kruis haar 30-jarig bestaan en ter gelegenheid hiervan werd een 6-tal leder, wegens 20 en 10 jaar trouwe dienst gehuldigd. De voorzitter, de heer snoep, zei in zijn openings woord. dat 't 30-jarig bestaan 'n mijl paal is die zeker herdacht mocht worden. Hij dankte dr. M. Schreu- der de commandant en cursusleider, voor het vele werk dat deze voor de colonne heeft verricht en overhan digde hem een gramofoonplaat. Tot slot dankte hij dr. H. P. Veening. die zelf niet aanwezig kon zijn, voor de mooie mand bloemen die deze had gezonden. De voorzitter van de afd. Vlissingen. de heer J. C. Corver. wen ste het béstuur der colonne, dat zo veel voortreffelijk werk had verricht, van harte geluk met dit jubileum. Hierna vertoonde dokter G. J. M. de Greef lichtbeelden, welke door hem zelf waren gefotografeerd. Na de pauze werden door de afde lingsvoorzitter aan 6 personen onder scheidingen uitgereikt, waarbij hij de felicitates overbracht van het hoofd bestuur en van commandant van Ooijen. Voor 20-jarge dienst werden onderscheiden de groepscommandant C. Kokelaar en de helpster ie kl. mevr. A. W. Koolwijk-Malgo. Voor 10-jarige dienst de colonnecomman dant dr. M. Schreuder en de helpers W. A. J. Philipse. W. de Voogd en P. van Loenen. Hierna vertoonde dr. de Greef nog een serie lichtbeelden van kleuren foto's. De heer de Corver zorgde nog voor een verrassing door mee te delen dat er eigenlijk nog een jubilaris was en wel dr. de Greef. die op deze dag pre cies 25 jaar arts was in Vlissingen. Onder hartelijk applaus van de aan wezigen wenste hij nem van harte geluk. UNIVERSITEIT UTRECHT. De heer R. P. Huybrefcsen te Middel burg slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde. Kruiningen PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN. De afdeling Kruiningen en omstre ken van de Bond van Plattelands vrouwen hield haar maandelijkse bij eenkomst in de Korenbeurs onder leiding van mevr. L. Kakebeeke-Ko- ning. Spreekster voor deze middag was mej. Koomans ambtenaresse bij Kinderrecher te Rotterdam. Zij gaf een duidelijke uiteenzetting over het werk van de kinderrechter en de voogdijraad. Met voorbeelden uit de practijk toonde spreekster aan hoe moeilijk het werk op dit terrein vaak kan zijn. pOL STEENS, de robuste echtvriend van zekere Lieske Hulstmans. heeft zwaar de dampen in. Hij, eerste wethouder van de bloeiende gemeen.e Rootdorp, kan het niet verkroppen dat het nabijgelegen Wal- stad op de loer ligt om een stukje van de vlassersgemeente Rootdorp te annexeren. Als echte Rootdorper kan het hem geen laars schelen, dat Walstad, dat geprangd ligt in zijn zwaarbeboomde wallen, grond te kort komt en het feit, dat Lieske een echte Walstadse is, heeft daar niets mee te maken. En dan komt daar die beroerde krant met een artikel, dat niets min der beweert dan dat Walstad nu toch wel gauw zijn zin zal krijgen. pol heeft een beroemde voornaam. Napoleon heet hij. Als dan in een zorgvolle droom de echte Napoleon, die van St. Helena, hem „verschijnt" en hem aanmoedigt geen duimbreed grondgebied af te staan aan het inha lige Walstad, er desnoods voor te vechten, dan ontwaakt in Pol Steens de vechtjas-door-dik-en-dun. Kreeftmans, de burgervader van Rootdorp, komt met juffrouw Hono- rine confereren en er moet een anti annexatie commissie komen. Natuur lijk moet Kreeftmans de op hol ge slagen Pol nogal eens tot rede bren gen met zijn stopwoord „ja maar, ik in mijn positiedoch Pol weet van geen wijken en slaat alarm in heel Rootdorp. Nu heeft Pol echter een flinke zoon en een aanvallige dochter en het ongeluk wil, dat er in Walstad een zekere Greetje Frok, een aardige wijkverpleegster, en ene Jan v. d. Walle, wethouder, wonen. En verder wil datzelfde ongeluk, dat Frans Steens het met die Greetje en Ma rieke Steens het met de Walstadse wethouder, meer dan uitstekend kan vinden. Eigenlijk zou Pol zijn kin deren niets hebben kunnen verwijten, want zijn vrouw is er tenslotte eentje van de Hulstmans. Walstadse familie DE ONZEN MAKEN HERRIE [Wfaar als op 31 Maart de krant weer door de bus gesmeten wordt, is de hel losgebarsten. Daarin staat met echte zwarte letters, dat Walstad zijn zin gekregen heeft en een stukje van Rootdorp krijgt. Natuurlijk precies het stuk, waarop Pol's huis staat, want hij woont op de grens. Dat is te veel voor de Rootdorpers en hij kondigt de staat van beleg af. Dwars door de kamer komt een prikkel draadversperring. Aan de ene kant is het Walstad en aan de andere kant heet het Rootdorp. Aan de Rootdorp- se kant huist Pol met zijn dochter en aan de Walstadse zijde hokt Lieske Hulstermans met zoon Frans. Laat nu de Commissaris van de Koningin maar komen om paaltjes te slaan! Noch Kreeftmans, noch Jan v. d. Walle, weet iets van de annexatie, maar dat is natuurlijk juist het gemene van de zaak. Pol laat zich niet nemen. In zijn halve kamer ziet hij niets van wat er aan de Walstadse kant gebeurt en laat Lieske met haar Walstadse streken maar praten, aan gene zijde van het pinnekesdraad, „Het schijnt, dat de buren weer herrie maken" zegt Pol, als er een hoogst verbaasde bezoeker bij moeder Lieske binnenkomt. Ove rigens krijgt Pol zelf ook bezoek. De duivenmanden worden in- en uitge- sjouwd. ZELFS DE BURGERVADER [~)e liefde wil natuurlijk niet door pinnekensdraad tegengehouden worden en dat leidt tot amoureuze perikelen weerszijden de versperring. Zowel Marieke en Jan als Frans en Greetje, blijven bij een omhelzing, die de aandacht voor de pinnekes doet verslappen, in de scherpe punten der versperring hangen. Pol, die hen attrappeert, is woest over de verza king van de Rootdorpse plichten. Men heult nu eenmaal niet met de vijand! De dag na de 31ste Maart breekt aan, zonder dat men erg heeft in de datum. Pol staat in Napolitaans cos- tuum op de commissaris van de Ko ningin te wachten, die een paai in de Rootdorpse grond en tegelijk een zwaard in Pol's hart zal komen ste ken. Als dan eindelijk de schuld van de hele oorlog bij de redactie van de krant blijkt te liggen, omdat het 1 April is, komt Pol weer tot redè en schudt zijn anti-annexatie-oorlog als een boze droom van zich af. Alge hele verbroedering tussen Walstad en Rootdorp, in de personen van wet houder Jan met Marieke en verpleeg ster Greetje met Frans, deze keer zonder pinnekensdraad, is het slot van het verhaal. Zelfs Kreeftmans, die toch al 65 is, vat tedere gevoelens voor juffrouw Honorine op. BEKEND PROBLEEM l~")at is dan het toneelstuk „Napo- leon op St. Helena" dat drs. Louis Lockefeer schreef en dat het Z. Vlaams Toneel gisteravond opvoer de. En ieder in het land van Hulst weet, waarom het gaat. Walstad en Rootdorp bestaan. Alleen Pol bestaat niet. In heel Steen is geen Pol Steens te vinden' TN DE gemeenteraadsvergadering van Vlissingen, heeft burgemees ter mr. B. Kolff de traditionele nieuw jaarsrede uitgesproken, waarin hij zei, dat het beeld, dat het economisch le ven van Vlissingen vertoont, paste in het landelijke. Volgens hem, was er een zekere consolidatie die, voor wat de Kon. My. ,,De Schelde" betreft, bestaat in een goed voorzien blijven van belangrijke opdrachten, voor wat de haven en de daarin werkzame be drijven aangaat, bestaat in een hand haven van het in 1951 bereikte peil, dat als bevredigend mocht worden beschouwd, en ten aanzien van het vreemdelingenverkeer met een grote re drukte, doch met naar verhouding minder ontvangsten in geld gepaard ging. Wat betreft de woningbouw moet spreker een somber geluid laten ho ren. Het belangrijke aantal perma nente woningen, dat in Vlissingen na de bevrijding is gereedgekomen en dat in de eerstkomende weken de 2000 zal bereiken, valt grotendeels weg tegen de in de oorlog verwoeste en in het belang van de industrie ge sloopte woningen. In 1952 zijn 7 woningen (één meer dan in 1951) van oorlogsschade her steld. Nu zijn er nog 12 zwaar be schadigde woningen die op herstel wachten. Op 1 Jan. 1953 waren nog 93 woningwetwoningen en 32 premie- bouwwoningen in aanbouw. Tezamen Het aantal gegadigden voor een wo- 125 tegenover 164 een jaar tevoren, ning is in 1952 gestegen van 1162 naar 1348. ONDERWIJS. I lit de rede van mr. Kolff bleek, dat 1952 voor het onderwijs een gun stig jaar was geweest. Ook het kleu teronderwijs heeft door toename van het aantal leerlingen een uitbreiding ondergaan. Vlissingen heeft nu 2 openbare en 7 bijzondere kleuterscho len. De eerste nieuwe school voor ge woon lager onderwijs is aan de Pres. Rooseveltlaan gereed gekomen en voor de bouw van een nieuwe R. K. school met 7 lokalen aan de Adriaan Coortelaan ter vervanging van de school aan de Gloeistraat is reeds door de gemeenteraad de nodige me dewerking verleend. Wat de N. V. Haven van Vlissin gen betreft, werd vermeld, dat de vroegere aanlegplaatsen voor de sche pen van de Stoomvaart Mij. „Zee land" nog niet werden hersteld. Met voldoening werd echter vastgesteld, dat het zo lang uitgebleven herstel van de zeesluizen, nadat er eenmaal mee was begonnen, normaal voort gang heeft gevonden. Verwacht mag worden, dat zij aan het einde van dit jaar gereed zullen zijn. Gedurende het gehele jaar 1952 werd door de Stoomvaart Mij. „Zee land" een dagelijkse dagdienst tussen Hoek van Holland en Harwich on derhouden en van 4 Juli t.m. 8 Sep tember werd een toeristendienst tus sen Vlissingen en Folkestone ingesteld. Op deze laatste dienst heeft het toe risten-vervoer niet aan de gekoester de verwachtingen voldaan en heeft de maatschappij besloten deze dienst niet voort te zetten. De burgemeester vermelde dat de minister van Ver keer en Waterstaat voornemens is, om met het College van G. S. en het gemeentebestuur van Vlissingen een bespreking te houden over de afvaart- haven van de dagelijkse dienst op Engeland, welke bespreking ongeveer een jaar geleden door zijn ambtsvoor ganger aan de Eerste Kamer in uit zicht was gesteld. De uitbreiding van de sinds Mei 1951 weer teruggekeerde Koninklijke Marine had voortgang. Aan de Bui tenhaven zijn 3 grote magazijnen, 6 kleine magazijnen en een werkplaats gereedgekomen. Met de bouw van een steiger voor de Marine aan de Oost zijde van de Buitenhaven is begon nen en verwacht wordt dat deze dit jaar nog gereed zal komen. LOODSWEZEN rje goede samenwerking tussen het Nederlandse en het Belgische Loodswezen is ook in 1952 gehand haafd gebleven. Door de vermeerde ring van de scheepvaart op de Schel de en het verlaten van de dienst door pensioengerechtigde loodsen werden een aantal adspirant-zee- en rivier- loodsen in opleiding genomen. Het aantal werklieden en ambtena ren, dat bij de Kon. Mij. „De Schel de" in dienst is, steeg van 3962 tot ruim 4000. In 1952 werd ruim f 12 miilioen aan lonen en salarissen uit betaald tegen f 11 miilioen in 1951. In 1952 werden door „de Schelde" verschillende grote werken uitge voerd en in verband hiermede diver se land- en scheepsketels afgeleverd, benevens een 50.000 kw. turbine voor het Prov. Electriciteits Bedrijf van Noord Holland en diverse scheeps motoren, constructie-werken, com pressoren, en is de verbouwing van een aantal schepen tot stand geko men. De order-bestellingen bevat o.a. 4 onderzeebootjagers voor de Kon. Ned. Marine, 3 vrachtschepen voor Russische rekening, 1 passagiers schip voor Zweedse rekening, 1 tan ker voor Ned. rekening diverse scheepsmotoren, ketelinstallaties enz. Op de laatste dag van 1952 werd nog opdracht ontvangen voor het bouwen van een tanker voor Ned. rekening. we moeten toch voorzichtig te werk gaan, al hebben we onze verdenkin gen tegenover Tatcher en Zabelle als ongegrond opzij gezet. Niemand moet weten, wat we van zins zijn. Laten we dan voorgeven, dat we op jacht zijn, stelde zij voor. Waarop? De jacht op herten is gesloten. Dan op beren, zei ze geheimzin nig. Hij begon hartelijk te lachen. Nou goeddan stellen we ons aan als berenjagers! Ze maakten een vuurtje en bereid den de maaltijd. Om één uur begon nen ze Signal Hill af te dalen en kwa men op een pad in de vallei, dat in de richting van Tatcher's huis voer de. Zolang ze dat pad hielden, kon den ze niet verdwalen en dus beslo ten ze het te volgen. Even later zag Tupelo verse indruk ken van paardenhoeven op het pad. Het paard was van de andere kant afgekomen. Hij stond er verbaasd over. dat hij ze niet eerder gezien had, want hij had voortdurend uitgekeken naar berensporen. Hij was ervan over tuigd, dat het dier het pad niet veel verder gevolgd kon hebben voorbij die plek. waar hij de sporen het eerst ontdekt had. En toch waren ze daar voor hen uit. En terwijl ze verder reden, bleef hij die sporen zien. Mis schien, dat een loslopend paard een eindweegs hèt pad 'gevolgd en het plotseling weer verlaten had. Want had er «en ruiter op gezeten, waarom zou hij het pad dan zo plotseling ver laten hebben? Misschien was het iemand, die naar verdwaald vee zoeht en. Halt! Luister eens! fluisterde Ma- dxona plotseling, terwijl ae Don An tonio inhield. Tupelo hield zijn paard ook in en luisterde ingespannen. „Ik hoorde een paard achter ons", zei Madi'ona fluiterend. „Ik heb al tien minuten lang de sporen van paardenhoeven gezien" zei hij. „Maar ik denk, dat het een loslopend..." „Luister nu toch!" Hij hoorde het ook. Het waren hoefslagen van een paard, dat aohter hen aan kwam galopperen. „We zuilen hier even terzijde af slaan en onderzoeken wat het is", zei Troy gejaagd. Ze joegen hun paarden niet de struiken in. maar stelden zich in een bocht van het pad naast elkaar op. Wie achter hen aankwam, zou hen op die wijze pas zien als hij vlak bij hen gekomen was. Ze stonden er nauwelijks, of een ruiter kwam de hoek om in een korte draf en tuurde naar alle kanten in de struiken. De man scheen hen niet te zien, voordat hij vlak tegenover hen stond en trok toen de teugels zo schielijk in. dat het paard op zijn ach terpoten steigerde. „Hoe staat het leven?" vroeg Troy heel gewoontjes. Hij had die man ai eerder gezien. Hij was een van de mannen, die om de kachel in de winkel van Brand- strom hadden gezeten. Het was een grote, ruwe kerel met een baard van twee weken oud. Zijn al te hoge voor hoofd. dat onder zijn hoed te voor schijn kwam deed vermoeden, dat hij een kaal hoofd had. Hij had scherpe grijze ogen en de vereelte hand. die de teugels introk, was groot en breed. Over de schouder droeg hij een veldkijker ia leren étui. Het was nog «w 0M«w tb* en. prede» gelijk aan dat van Troy zelf. Deze wist, dat dergelijke étuis speciaal voor een bepaald soort kijker gemaakt werden. Hij had voor zijn eigen kijker hon derd vijf en twintig dollar betaald en vond daarom, dat een dergelijke dure kijker eigenlijk niet paste bij een ru we bosbewoner. „Hoe gaat 't?" antwoordde de man, blijkbaar verrast en tegen zijn hoed tikkend, om Madrona te groeten. „Dat is een verrassing", vervolgde hij. toen Troy hem zwijgend maar aandachtig opnam. „Je ontmoet niet vaak men sen langs deze paden door het hos." „Dat is zo", stemde Troy met hem in. .We zagen verse paarder,sporen en we stonden er al verbaasd over, dat we je niet voorbijgereden waren". ..O, ik ben van het pad afgeslagen op zoek naar drie verdwaalde vaarzen. Ik dacht, dat ik rechte van het pad beweging in de struiken zag. Maar ze waren het toch niet". „Juis". „Ik zai ze maar tot morgen laten rondlopen." .Woon je hier ergens aan dit pad?" „Nee meneer. Be woon bij Brand- strom in de buurt, langs de Eel. Mijn vee gaat no® al vaak deze kant uit en raakt dan verdwaald". „O. juist. Wat 'n heerlijk weer van daag". „Ja prachtig. Nog al geluk gehad?" „Op de lacht? Nee. niet veel. Maar we doen ook niet erg on® best... we verkennen de streek zo maar wat." „Je zoudt hier anders best een beer kunnen ontmoeten. Verleden winter zijn er hier in de vallei nog drie neer gelegd." De man tikte weer tegen zijn hoed en galoppeerde verder. Onder zijn jas mét TKW MD buit. (Ui bemaM. dM DA een revolver droeg. Hij verdween om de bocht van de weg. Ze reden hem stapvoets achterop. „Hij schijnt net zo'n kijker te heb ben als jij, Tupelo", merkte Madrona veelbetekenend op. nadat ze vijf mi nuten zwijgend doorgereden hadden. „Ja. dat is me ook opgevallen." „Hij zou een heel stel vaarzen moe ten verkopen, om zich zo'n kijker aan te schaffen, niet waar?" „Ik denk van wel. Hoe dat zo?" „Ik vind het wel een beetje vreemd, dat een man als hij een kijker van honderd vijf en twintig dollar heeft" Hij begon te lachen en zei dat ze het wel erg ver zocht maar zij schud de ernstig het hoofd. „Ik vertrouw tegenwoordig niemand meer", antwoordde zij beslist. „Als hij op zoek is naar vee, waar zijn dan de sporen van die beesten? Waarom zoekt hij die vaarzen langs een pad, waar geen enkele hoefafdruk te zien is? Waarom reed hij zo gauw door? Het is toch te erg een paard tegen zo'n steile helling op te laten galopperen?" „Hij is misschien verlegen en wil niet graag met ons oprijden. Die lui voelen zich vreemd tegenover stadslui. Wie denk je, dat hij zijn kan?" Ze haalde haar schouders op en zei lachend; „Misschien wel Joe An- nesley". „Ik zal het morgen wel eens in de winkel vragen", beloofde hij. Doch er zouden heel wat dagen overheen gaan voordat Troy weer in de winkel kwam. Na die ontmoeting gingen ze zo geheel in hun onderzoek op, dat ze geregeld buiten kampeerden en voortdurend in de buurt bleven, waar ze de gehot meenden te zullen vinden, C Wordt WfQlgEi), Als belangrijke door de gemeente raad genomen besluit bracht spreker in herinnering, die tot vaststelling van het wederopbouwplan voor 't Eiland, tot de bouw van een brug in de Pres. Rooseveltlaan over de Water gang, tot het aanbrengen van een nieuwe verlichting in de Paul Kru- gerstraat, op de Koudekerkseweg en in de Bonedijksestraat, tot de aankoop van pl.m. 48 h.a. grond op het voor malige vliegveld, tot het stichten van een internaat voor leerlingen van de „De Ruyterschool" tot het vaststel len van een landschapsverordening tot het verlenen van financiële mede werking voor de bouw van 'n zwem inrichting voor de Vlissingse Zwem- club aan het Kanaal. DE DIENST B. B. Detreffende de vorderingen van de werkzaamheden voor de dienst Bescherming Bevolking deed de bur- meester de volgende mededelingen. De voor de gemeente Vlissingen be nodigde Hoofdinstructeurs hebben op één na hun opleiding op de Staf school in Barneveld beëindigd. De opleiding van instructeurs voor de politie, de brandweer en de opruim en reddingsdienst is inmiddels vrij wel voltooid. Het van Rijkswege toegezegde ma teriaal komt geregeld binnen. Ook kan de bouw van een viertal nieuwe schuilplaatsen tegemoet worden ge zien. Tenslotte werd nog vermeld, dat voor het formeren van de blok- ploegen reeds enige tijd het nodige werk wordt verricht. Tot slot wenste hij de raadsleden en het personeel der gemeente in het voor ons liggende jaar veel geluk en levensvreugde toe. Het oudste raadslid de heer J. Meijs antwoordde op de rede van de bur gemeester. Herstel van stormschade aan Boulevard Tn de gemeenteraadsvergadering heb- ben B. en W. van Vlissingen een voorstel ingediend oni een bezwaar schrift te zenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat tegen het wa terschap „Wegschap Walcheren". De raad heeft enige tijd geleden een be zwaarschrift ingediend bij G.S. waar in er oip werd gewezen, dat enkel* punten, zoals de kostenverdeling, voor Vlissingen onaanvaardbaar waren. Prov. Staten zijn aan deze bezwaren niet tegemoet gekomen, en de raad heeft nu in het bezwaarschrift aan de minister het Wegschap Walcheren ge heel afgewezen. Ben voorstel van B. en W. om 75 pCt. van het tekort van de komen de uitvoering van de „Mattheus Pas sion" door de Vlissingse oratorium vereniging voor rekening van de ge meente te laten komen, werd aange nomen. Ben voorstel om een deel van het industrieterrein in huur te geven van de vestiging van Simon's Me- taalhandel N.V. te Rotterdam werd aangenomen alsmede een crediet voor het herstel van de stormschade aan de Boulevard. BENOEMINGEN "Tot concierge in vaste dienst aan de gemeentelijke dagschool voor nij verheid werd benoemd de heer J. P. Kempe. De heer A. M. de Bont werd eervol ontslag verleend als lei-aar aan de avondschool voor nijverheidsonder wijs. Tot bestuursleden van het Me disch Centrum werden herbenoemd de heren L. P. van Oorschot, J. P. Ven- tevcgel. P. L. Abrahamse. M. Schreu der en in de vacature G. Sissmgh de heer G. J. M. de Greef. Tot lid van het bestuur van de stichting Sport- park Vlissingen werd benoemd de heer P. J. F. Wanst. Advertentie) Pijn in rug, armen en benen; dat draait vast op griep uit! Tenzij U zo wijs bent om het kwaad te bestrijden met ...die helpen direct! J ANTWERPEN. Kon. Neef. Schouwburg: Het is tijd, dr. Schweitzer! HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: De zonen van de musketiers. SAS VAN GENT. Olympia 20 uur: Die Drei Groschen Oper. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Artikel 251-bis. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De verkochte bruid. Kon Ned. Schouwburg: Het ns tijd, dr. Schweitzer. SAS VAN GENT. Olympia 20 uiur: Die dlrei Groschen Oper. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Singing Guns. DINSDAG 27 JANUARI 1953 HILVERSUM 1 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Sionsliederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor cfe kleu ters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Piano recital; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingien; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gevarieerde muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 „Zeg eens, Amerika"; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramof oontnuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoon muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gra mofoonmuziek; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Re portage; 18.35 Gramofoonmuziek; 18.50 Paris vous parle; 18.55 Koorzang; 19.20 Verzoekprogramma; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 21.15 Amuse mentsmuziek; 21.35 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet"; 21.50 Tiroler muziek; (In de pauze: „De sportman van het jaar"); 22.30 Mededelingen; 22.35 Gra mofoonmuziek; 22.45 Buitenlands over zicht; 23.00 Nieuws; 23.15 New York cal ling; 23 J0-24.00 Gramofoonmunek HILVERSUM II 298 meter KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Symphonefte-orkest en sob^en; 8.50 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Amusementsmusiek10.35 Conoerfebowsworkest< 1140 Voor 4» vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30-12.33 Land en tuinbouw mededelingen); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nws.; 13.20 Actualiteiten; 13.26 Amusements orkest; 14.00 Gevarieerd programma; 14.50 Kamerorkest en solist; 15.30 „Ben je zestig?'» 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zieken lof17.00 Voor de jeugd; 17.15 Fe. licitaties voor de jeugd; 17.45 Regerings- uitzendingDrs A. Jonkers: „Het Be st uursstelsel van de Nederlandse Antil len"; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Gramo foonmuziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Metropole orkest en solist; 18.52 Actua liteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoon muziek; 19.15 „Uit het Boek der boe ken", causerie; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.05 „Orfeo ed Euridice", opera; (Circa 21.15-21.30 „De Radiodokter", causerie); Circa 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Pianokwar tet; 23.50-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Koorzang; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaam se liederen; 13.30 Pianorecital; 14.00 Schoolradio; 15.30 en 16.15 Gramofoon muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoon muziek; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.50 Boekbespreking, 18.00 Viool en piano; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoon muziek; 19.50 Causerie; 20.00 Omroep orkest en. solisten; 21.00 „Wat is dat?" 2130 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gevarieerde muziek; 22.45 Gramo foonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 12.05 Gramofoonmuziek; 12.30 Orgelspel; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Lachte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gra mofoonmuziek; 17.30 Pianorecital; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.34, 19.00 en 19.35 Idem; 19.45 Nieuws; 20.00 „Les Pêcheurs de perles", opera: 22.00 Nieuws; 22.10 OmroeporiMCPt «n soüeten; 22.50 Nieuw». 99 pater dr van het i schiften, mee naar schien no in de Vei heb nu werken het geloo mul! „maar ik ve kunnen 1 boe van en de i hoe met derda dienst gaat peljjk ligie" Pater W hij zijn ac programm dig hoopte rijpt en v kaanse er nega de positiev ervaringen voorop, m heb New Lafayette steeds opg openhartig schier geei ren. Men lijk voor gemakkelij men iets attractiefs, moeite vol eerlijk en gedraagt geestelijkh! zichte van vlotte en organisatie men echte New York nier, een p verder kur De jeugd wordt van zelfbewuste leven. Vooi jongere, ev peet, zodat tuiging be rust laat. Bladen m( ter leiden sion", een behoorlijke stand te bli mooi zijn, zc en wa ca tie

de Stem | 1953 | | pagina 2