Geen toeneming verkeersongevallen in ZEELAND TEGEN HET VERMOEDEN IN De hondenkar werd een herinnering maar „Puitje" nog niet 253 equipes zonder straf- punten ge Toon Schouteren weer terug 58 procent in Zeeuwsch-Vlaande In de polders rond Steenbergen: Pelgrimage per brief naar H. Graf Publieke Tribune DAGBLAD DE STEM VAN ZATEBDAG 24 JANUARI 1953 Toen een drinkkom een halfje kostte.... Veertien dodelijke ongevallen in 1952 Rallye Monte Carlo RALLY MONTE CARLO Nog niet levens vreemd Vandaag moeten 153 deelnemers worden geëlimineerd L Dikken Bruines föuivenkroniek Tentoonstelling bij Mabesoone, Oostburg AANBESTEDINGEN VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN I*AE rijkspolitie moge er dan tevre- den over zijn, dat het aantal ern stige verkeersongevallen niet stijgt, ze vindt ieder ongeval teveel en meent ook, dat voorkomen beter dan gene zen i6. Naast de 400 plaats gehad hebben de verkeersongevallen van motor voertuigen is het honderden malen gebeurd, dat er bijna ongevallen plaats hadden door onvoorzichtighe den. Deze bijna-ongevallen zijn in we zen hetzelfde als de gebeurde onge vallen en verdienen evenzeer de aan dacht. Daarom besïbot de verkeers groep tot een registrering van deze uitgebleven ongevallen. Op de ge vaarlijkste punten zullen verborgen observatie-posten worden ingericht. Degenen die door verkeersfouten zo'n bijna-ongeluk op hun geweten heb ben, zullen niet worden vervo'gd; doel der registrering is alleen lering te trekken uit de gegevens, om die dan ten goede te doen komen aan de weggebruikers. Wij vernamen voorts nog, dat er de verkeersgroep een nuttig contact houdt met de K.N.A.C., Waterstaat en verkeersinspectie. Adviezen en wen ken worden wederzijds uitgewisseld en benut en zo is er in de loop van de jaren heel wat bereikt en verbe terd, via waarschuwingsborden; in voeren één-richting-verkeer; afron ding van hoeken en wegverbreding. Hoofdzaak is en blijft evenwel de opvoeding van de weggebruikers tot heren en dames in het verkeer, want de mooiste wegen zullen niet baten voor de beteugeling der ongevallen, indien de man of vrouw achter het stuur de verkeersregels en het ver- keersfatsoen niet in acht neemt. WO UT JE Jri Steenbergen, Nieuw-Vossemeer, de Heen, Kladde en Klutsdorp, kent nie mand Jan de Bruin. Maar „Puitje" de Bruin kent iedereen. Althans: iedereen van de ouderen. Want het is nu al even geleden, dat Puitje met zyn hondenkar langs de wegen trok en borden en drinkkommen verkocht a rai- son van een cent en een halfje per stuk. Puitje hoort by de voorraad her inneringen aan die goeie ouwe tijd, maar zelf is hij nog géén herinnering. Hij woont in de Blauwstraat te Steenbergen, by zijn zoon Kees, die nu met de auto op grote schaal doet, wat zijn vader vroeger met de hondenkar deed. nE RIJKSPOLITIE TE MIDDELBURG, en dan speciaal de verkeersg'roep, ren het gevolg van onoplettendheid; zet zich niet alleen in tegen de verkeersovertredingen, maar doet ook alles 52 c*00r ^ns riJ ei?i - oor ?ny° om die te voorkomen. Sinds deze groep op sterkte is en weer 25 man telt geschiedt die actie niet zonder vrucht, want het opmerkelijke feit doet zich voor, dat niettegen staande het feit, dat het aantal motor-voertuigen snel toeneemt, dit laatste niet of niet noemenswaard het geval is met de verkeersongevallen. JN het rayon van de rijkspolitie te 1 Middelburg, dat geheel Zeeland omvat, behalve het vijftal gemeen ten, dat nog een plaatselijk politie? korps heeft, hadden bijvoorbeeld in het afgelopen jaar 409 verkeersonge vallen plaats, waarbij alleen motor voertuigen waren betrokken .terwijl in 1951 dit getal 410 was. Alleen de laatste drie maanden van 1952 wa ren ongunstiger dan da laatste maan den van 1951, wat zijn oorzaak vond in het veelvuldig voorkomen van mist en gladde wegen. Het aantal dodelij ke ongevallen bedroeg 14 in 1952 te gen 12 in 1951 en 13 in '50. Het to taal aantal verkeersongevallen, waar in dus ook begrepen zijn de aanrijdin gen tussen motorrijtuigen en andere weggebruikers of tussen fietsers en voetgangers bedroeg 625 tegen 508 in '51. maar 99 pet. van die categorie's is van lichte aard. DE WEGEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN keersongévallen gebeurt in Zeeuwsch- Vlaanderen, "n.l. 58 procent van het geheel, zodat er slechts 42 pet. over blijft voor het veel grotere en ook ruimer bevolkte gebied van de eilan den. Het lijkt tenminste eigenaardig op het eerste gezicht, maar majoor van Ballegoyen de Jong zei, dat de oplos sing vrij eenvoudig is. De oorzaak ervan schuilt n.l. hierin, dat vele we gen in Zeeuwsch-Vlaanderen van on voldoende capaciteit zijn en zeker in de industriële sector van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen waar een in tensief verkeer is. De meeste ongeval len komen voor op de kruispunten van dichterbevolkte centra, zoals Hulst, St. Jansteen, Sas van Gent, Koewacht. Axel, Oostburg en IJzen- dijke in Zeeuwsch-Vlaanderen en bij Vlissingen. Middelburg, Nieuwland. Goes, Lewedorp en Kruiningen op de eilanden. DE OORZAKEN LIET eigenaardige geval doet zich 1 1 voor, dat het grootste aantal ver doende uitwijken; 45 door roekeloos rijden; 28 door het op onjuiste ma nier nemen van een bocht. Gladheid van de weg was in 65 gevallen aan leiding tot een ongeval en 23 koer was de slechte toestand van een vehi kel de reden. Alcoholmisbruik leidde in zes gevallen tot een aanrijding, wat veel lager is, dan men vermoeden zou. Ook de bromfiets is minder schuldig, dan men denkt. Zij was slechts 25 maal bij een verkeersonge val betrokken in 1952. (Advertenties) De regelmatigheid8proef op morgen De proef zal worden gehouden op het btfna 75 km. lange circuit van de Col de Braus. Het gehele parcours is door vyf controleposten in zes delen ver deeld. Deze secties zullen ieder met een gelijke gemiddelde snelheid wor den afgelegd. Stoppen of terugryden om een tydoverschot weg te werken is tijdens deze rit verboden. De juiste gemiddelde snelheid zal een uur voor de aanvang van de rit bekend worden gemaakt. Deze liggen tussen de veer- i tig en vyftig kilometer per uur. De deelnemers zullen starten met tus senpozen van enkele minuten. Zoals de kaart aangeeft, zyn in de route verschillende bergtoppen opgenomen £)E oorzaken van de ongevallen spruiten merendeels voort uit het niet in acht nemen der verkeersre gels. Van het totaal der 625 ongeval len kwamen bijv. 143 op rekening van het geen voorrang verlenen; 118 wa- Wier en tachtig jaai is hij nu, Jan de Bruin. En hij praat niet veel. Hij zit stil voor zich uit te staren en als Zfjn zoon de dagen van de honde- kar uit de put van het verleden haalt, zit hij zachtjes te schuddelachen. Niet omdat die dagen zo gemakkelijk wa ren, o nee. Je gaat niet voor je ple zier iedere dag met de honden naar Bergen op Zoom. om voor een rijks daalder aardewerk te halen en om vervolgens de dag te wijden aan het verkopen van die spullen met een schijntje aan winst. Maar Puitje kende het geheim van een hard, doch tevens ge lukkig leven. De kasteleins maakte hij van dat geheim deelgenoot en als hij het woord „Schiedam" hoort noemen, trekt hij een gezicht als een ge vallen engel die men aan het paradijs herinnert. Die dagen van een kwart eeuw te rug. Iedere morgen de honden voor de kar en dan op stap. Stoppen bij elk huis langs die ruwe, winderige polderwegen en bij elke transactie 'n tiende deel va.n een cent verdienen. Onvoorstelbaar is dat voor de mepsen van nu, maar voor Jan- de Bruin was het dit niet. Het was zijn beroep en hij hield van zijn honden kar evenveel als de KLM-piloot van zijn gestroomlijnde machine. SLEE SLOEG OM Vrijdagavond doelden de organisatoren van de 23e Rally e naar Monte Carlo mee <!a 1404 wagens Dinsdag j.l. in de diverse startplaatsen waren vertrokken voor <le 3000 k.m. naar het zonnige Zuiden. Nog ?:een 14 procent van dit aantal is onder weg uitgevallen, immeg 55 equipes slaag, den er niet in de finish te Monte Carlo bereiken. Van de 349 wagens, die het vorstendom binnenreden, bleken er niet minder dan 253 zonder strafpunten te zijn, een bijzonder hoog aantal, wel een bewijs, hoe „gemakkelijk" dit jaar de sternt is geweest. Verder krejen 93 teams strafpunten in hun routeboekje en 4 deelnemers wer den om een of andere reden gediskwa- liticccid, Om 9.33 des ochtends waren de Fransen Nonilles-de Grangeneuve met Simca Arond'e als eersten de eindcontrole ge passeerd. Dp Pome he van de Zwers Patthey en Renaud ging als tweede over de si reep. gevolgd door de Franse Pan- liardrijders Gigr.oux en Penon. „SLECHTS" 100. Op dat tijdstip stond het al vast, dat de op heden. Zaterdag, vas gestelde acc •- leratie-remproef nodig zou zijn om een selectie te maken voor de regelmalig- heidsproef op het circuit van de Col de Braus. Daar h erop ten hoogste „slechts'" i00 equipes kunnen uitkomen en het aan a! dat zonder strafpunten de finish m Monta C.ulo bereikte zoals gezegd 253 Y',,s,1™0r' die acceleratie-remproef dus 1.;.. equipes voor Zondag worden ge- elimmeerd. PECHVOGELS. Het Centraal Massief in de Franse Al pon leverde in ac nacht van Donderdag op Vnjaag menig slachtoffer op Zo bleef de dames-equipe mevr. Rouault— mevr. F f yen broek—V rcom met Simca Arondc in een wegberm steken waar den zii zich eer. minuut 't laai aan d<- contn te Le Puy meldden. Een la'er ontvangen bericht maakte er echter ge.' 1 -Ol ST JEAU 14° ControTej I i-escAoeHe COL DE NiC, 410 mlr Lengt* var het circuit 74.3 km wag van, dot deze equipe geen straf had gekregen. Ook de in Miinchen gestarte Ned. equipe van Schiek-de Ruy er. met Renault Fregatte, raakte <jpor <je glad heid van de weg in een greppel. Met hen kenden de controleurs echter geon ge- nawe en strafpunten waren hét gevolg. Tussen Saint Flour en Le Puy moest prof .ar. ir.van Lammeren met Porsche de strijd staken. De algemene mening van de gerouti neerde rallye-rhders oordeelden: cr'was niets aan. in tegenstelling tot liet vorig jaar. toer, slechts 15 teams erin slaagden UArie en twintig kinderen heeft de Bruin gehad. Daarvan zijn er nog zeven in leven. Voor allemaal moest hjj de kost verdienen. Toen hij wat ouder werd, ging zijn zoon Kees met hem op pad. Die heeft nu een eigen zaak, maar hij is trots op zijn vader, die er zoveel voor moest doen. „In de winter van 1929 heeft va der op sterven gelegen. We hadden de honden voor de slee gezet, want er lag een dikke laag sneeuw. Maar de slee sloeg om en één van de hon den beet vader in zijn schouder. Het werd bloedvergiftiging. Het was op het kantje afToen moest ik al leen met de honden op stap. Het vroor zo hard dat de ijspegels aan mijn gezicht hingen Puitje Is er kort gelden ook erg aan toe geweest. Hü kreeg een zware hoofdwonde bij een ongeluk, met de wagen van zijn zoon. Op de brug voor de vlasfabriek „Dinteloord" botste de anto op een andere en de Bruin moest zonder kleerscheuren het 3300 k.m. lange traject zonder strafpunten af te legger, met verder een zeer groot aantal uitval. Iers, toer. weers- en wegomstandigheden in het Cen'rale Massief en de Alpen der mate ongunstig waren, da* ta'.leen de cracks eri nslaagden zich door de moei lijkheden heen te worstelen. De laats!e jaren Is hef steads duide lijker geworden, dat he'. slagen van de Ralije naar Monte Carlo uitsluitend af hankelijk is geworden van het weer en c'e toestand der wegen. Zijn deze nor maal. dan is wel gebleken, dat mens en machine het voorgeschreven gemiddelde van 50 k.m. over 3300 k.m. gemakkelijk kunnen halen. Toch is het aantal onge vallen ditmaal, naar verhouding, vrij groot geweest. NED. STRAFPÜNTLOZEN. Onder 26 teams, welke te Stockholm zijn gestart en zonder strafpunten zijn binnengekomen, bevindt zich de Neder landse Sunbeam.Talbot-equipe van Proos Hoogendijk. Ttvee Ned. equipes zijn erin geslaagd, komende van Miinchen, de 300 k.m. naar Monte Carlo zonder fouten af te leggen. Da, waren Heidendahl (Bllthoven) en de Rooy (De Bilt) met Peugeot en voorts Koks (Haarlem) en van tier Werff met Volkswagen. naar het ziekenhuis, thuis. Nu is hjj weer „Maar denk je dat hij op zijn stoel kan blijven?" zegt zijn zoon. „Wel nee, Eerst wilde hij voor geen geld meer in de auto, maar nu is hij al van mening aan het veranderen. Al leen; met de borreltjes moet hij nog wat voorzichtig zijnEn dan heeft Puitje tyeer binnenpretjes. In 1940 is zijn vrouw gestorven door een tragisch ongeval. Het huisje van de twee oudjes raakte vol gas, door een lek in de leiding, 's Morgens wer den ze bewusteloos gevonden. Vrouw de Bruin kwam er niet meer boven op. Duitje heeft veel meegemaakt. Maar het leven is hem nog lang niet vreemd. Hij heeft bewondering voor zijn zoons, waarvan er drie in de handel zijn en die het zo ver ge bracht hebben. Twee hondjes geen trekhonden springen op zijn knie. Het ene pikzwart heet Sita en heeft het auto-ongeluk meegemaakt, met bijna even ernstige gevolgen als voor Puitje zelf. Het tweede hagelwit heet Woutje en dat laat zich ver klaren uit de bewondering van Kees de Bruin voor de Bredase wieier- crack van die naam. Kees zelf heeft ook zijn wielertijd gehad. Met Jan Maas heeft hij in die jaren zijn koer sen gereden. Dat ging hard! „En weet je", zegt Kees de Bruin, .„wanneer het hard ging met de hondenkar? Als we „poeske, poeske" riepen! Dat deden we als er een fietser voorbij kwam. Dan hadden we tenminste een gangmaker.." Puitje trekt zijn bovenlip op en grijnst. In zijn ogen, vinden we, blinkt meer dan hij in woorden prijs geeft. De dagen van de hondekar zijn voor Jan de Bruin rechts op de fo to) voorbij. Hij heeft die kar niet vereeuwigd. Belangrijker vindt hij de welstand van zijn nakomeling schap. Links zijn zoon Daniël (61 jaar), naast hem zijn kleinzoon Willy (24 jaaren in het midden de kleine Daan, dié twee jaar is. Vier generaties in de rechte lijn! WIE DE TROOSTELOZE veriaten- heid ziet van het Graf van Chris tus, kan dit voorzeker voor een groot deel verklaren uit de huidige politieke moeilijkheden in Palestina. Maar deze verklaren niet het ontzet tend stilzwijgen, het tekort aan be langstelling van de Christenen voor de H.H. Plaatsen in Palestina. Om de belangstelling voor êéze pel grimsoorden vast te houden of op nieuw ten leven te wekken, roept het Pro-Palestina-comité alle Christenen van Nederland op, deel te nemen aan een landelijke gebedskruistocht, een geestelijke bedevaart naar het H. Graf van Jeruzalem. Om deel te nemer, aan de geestelijke bedevaart worden twee zaken gevraagd: 1 een gebedsintentie (voor de vre de, zegen in het huisgezin, be kering, voor eenheid der Chris tenen) in gesloten, gefrankeerde enveloppe op to zenden naar het Apostolaat der Hereniging, Klooster Stapelen, Boxtel. Op de enveloppe schrijven in lin kerbovenhoek „Gebedsintentie". 2 De Paascommunie op te dragen voor de intenties van allen, die mee pelgrimeren. Al deze gebedsintenties dienen uiterlijk 18 Februari naar het Apos tolaat der Hereniging te worden ge zonden. Zij zullen dan via Beiroet en door de woestijn van Syrië naar Je- yWEE BELANGRIJKE gebeurtenis sen vragen deze weck onze aan dacht. Eisenhower is officieel in-ge- augurkt als 34e president der Ver enigde Staten en hij zal geen politiek van sussenderen voeren (ondergete kende doet dat trouwens ook al lang niet meer), en de Verloren Toon, ik bedoel Zoon, is weer terug in ons midden. Wegens algehele liquidatie, waar mee dit Belgisch avontuur, waar ik voor. de eenvoudige volksjongen uit De Heen, die het beste ras grote fondduiven van Nederland gekweekt heeft, reeds na een paar maanden, weinig heil meer in gezien had, de finitief achter de rug is. Maar ja, wat- doe je, als zc je in hoogste instantie koeien met gouden horens beloven en je zulke aanlokkelijke (mondelinge) aanbiedingen doen. da1 zelfs mannen als Faas en Abe, die toch heus wel wat gewend zyn op dat gebied, bet water in de mond zou zfjn gekomen Toon, die voor een huishouden van vier kleine peuters staat, moet de des illusie maar niet te tragisch nemen. Wij zullen hem allemaal een handje helpen En dan zou het wel eens kun nen gebeuren, dat het enige nadeel dat hij van zijn Antwerpse tijd gehad heeft, hierin bestaat, dat hij nu pas goed „ingewerkt'' is. HOU JE TAAI! |1° Controle! LA rmNrre fJlDDÉLLAHOSE UI'd (MSTEREN was Toon bij mij op be zoek. U voelt wel, dat diverse ouwe koeien nog eens even één voor éen uit de sloot gehaald werden. Met gerechtvaardigde trots toonde Toon een exemplaar van het Dagblad De Stem, de dato begin Juli '49, waar-» in te lezen stond: Ik zou niet weten welke Belgische grootmeester op de fond, of die nu Huijskens-van Riel ge noemd wordt, Cattrijsse of van Bru- aene, in staat zou zijn de superfond- duiven van Antoon Schouteren, als daar zijn de „Veertien", le prijs na tionaal St. Vincent, de# „Slaper", ze ven eerste prijzen op één jaar, en zijn beroemde zusters (Luijkx, De Wit, De Bruin), de „Lichte", de „Stekelbaars", „Nul Acht" enz. enz. te verslaan. Het weergaloze ..Zilvervosje" en de „Zes en Tachtig" van Rinus Meesters moes ten toen nog voor de eerste keer naar Dax, Jan Aarden te Steenbergen, thans kopman in het nationaal fond klassement om de Duvinol-beker was nog een onbekende liefhebber (met 'n half dozijn toekomstige kampioenen op zijn kot) en Kern-De Weerd te Middelharnis, mede met de soort van Toon, nog geen 2e Algemeen Kam pioen van Zuid-Holland over alle vluchten van Duffel tot St. Vincent en ze hadden ook nóg niet het stoute «tukje uitgehaald om op één enkele Officiële nationale vlucht in de N-A.B v.P.: 1, 3. 5, 48. 51, 157, 197, 207 en 224 te winnen (1908 duiven in con cours) In dc Antwerpse Unibn en natio naal hebben de Heense duiven even eens hun plan getrokken, laatstelijk nog door het winnen van de 7e van Bourges tegen ruim 8000 fuiven. Ik noem het geen u weet wel Nederland is in alle -eva' weer een nationaal fondkampioen rijker, of be ter gezegd, wat ons land tijdelijk is kwijt geweest, heeft het weer terng. Want Toon is nog in 't bezit van al zijn vlieg- en kweekmateriaal, daar heb ik hem destijds, ai zeg ik het zelf, goeie raad in gegeven. Als hij nu maar zo verstandig is, zich de soort niet afhandig te la'.en maken, zal het leed weer spoedig geleden zijn. Hou je taai, kerel. SNELLE WIEKEN TN HET clublokaal van de C.C. Bre da en Omstreken wordt Zondag avond, aanvang 8 uur de mag nifieke kleurenfilm „Snelle Wieken" van het echtpaar Kleinstra gedraaid. Gesproken woord: Louis Donders te Tilburg, deze persoon is een spreker van het formaat Brugman en gewel dig van de tongriem gesneden. Ge woon de oren van de kop en ieder woord op zijn plaats. Hij geeft uitleg over de duiven in het fijne- Zelf be hoeft ge niets te zeggen, alleen maar kijken en luisteren en de entree is voor alle leden van de Bredase Bond gratis. De duivenhokken van Paleis Soestdijk en Z.K.H. de Prins zullen eveneens op het zilveren scherm ver schijnen. Voor Vrijdagavond was de zaal reeds volgeboekt, voor Zondag echter, zijn er, op het moment dat ik dit schrijf, nog enkele plaatsen be schikbaar. Zorgt dus met uw presentie aanwezig te zijn. Vandaag zal er te Nieuw-Vossemeer bij Fr. van Loenhout een grote dui- senlteuring zijn, door de alombekende specialist dhr. Romain Doms ta. Bras- schaet. Alle liefhebbers van Nieuw- Vossemeer, St. Philipsland, De Heen, Steenbergen, Halsteren enz., onge- acht.ras of kleur en zelfs ongeacht het lidmaatschap van welke duivenmaat- schappij dan ook. kunnen hier met hun pauwstaartjes terecht van 's mor gens 9 tot 's namiddags 4 uur. OOSTBURG TN HET magnifieke 'hotel var de ge vreesde voor-oorlogse fondkam pioen M. A. Mabesone te Oostburg werd door de Zeeuwsch-Vlaamse Dui- venbond een grote tentoonstelling ge houden. die doorgang vond onder een Lorfdense mist van een meter dik, als mede onder het spiedend oog van de beroemde keurmeester dhr. Chr. Hee- ren te Roosendaal. Deze had de lang niet benijdenswaardige taak om om zo te zeggen voor een sch.en drie knikkers deze kampioenen uit dc kampioenstreek te rangschikken vol gens hun super- en andere kwalitei ten, een uiterst secuur werk, waar zelfs het fijnste specialistentarief van tegenwoordig voor tekort schiet en nodig zou moeten worden herzien De dag slaagde, schitterend, het was me een drukte in Oostburg. als bij een interlandwedstrijd. Ziehier de uitslag: Doffers Oud: 1 A de Ghesquière te Oostburg (kampioen), 2 P Matthijs te Oostburg, 3 J Porree te Cadzand, 4 A Vermeulen te Breskens (Sterke re gionale speler), 5 H Allaert te Cad zand (kampioen '51 Cadzand) 6 J Ca rets' te Breskens (kampioen '52 Bres kens), 7 J Simpelaar te Oostburg, 10 JI Risseêuw te Breskens (le natio naal Limoges '52, fondkampioen). Duivinnen Oud: 1 P Bookelaar te Zuidzande, 2 A Vermeulen te Bres kens. 3 J Porree te Cadzand, 4 P Tem merman te Oostburg, 5 I Verplanke te Oostburg, de West-Zeeuwsch- Vlaamse biljartkampioen, als deze persoon eenmaal op stoot is, pakt hij niet een enkel vroeg duifje, doch he le series. Zelfs los van band is voor spr. geen bezwaar. Uiterst fijn rap- pelleur wiens devies is: Goeie komen terug. 6 M Provo te Cadzand, 7 G de Wever te Schoondijke (sinds .45 de schrik van West Zeeuwsch-Vlaande ren). 10 P Jonkman te Groede. Doffers Jarige: 1 S Sol te Oostburg laat niet met zich sollen. 2 P Jonk man. opkomende stïr in het land van de erote fondspecialisten. 3 .T Koole te Zuidzande (kampioen '52 van zijn maa"«"hapoij), 4 J Porree te Cad zand. h-«ft prachtbpeste" zi'.ter blin kend al« een pauw met zeven staar ten,o5 J Carels te Breskens, 6 D Lu- teyn te Oostburg (de St. Vincent mannen), 7 A J van Gijs te Groede, goede wijn behoeft geen krans, ver schrikkelijke Kongo-mannen!, 8 W v. Uncn te Oostburg. Duivinnen Jarige: 1 Jac Simpelaar te Oostburg,' mooiste uitslag. 2 A Ver meulen te Breskens, 3 F de Jonge te Breskens, 4 A Weeda te Nieuw-Vliet, 5 P van den Broecke te Breskens, zeer machtig kampioen, 6 P de Hullu te Schoondijke, vanouds bekend, 7 P Bookelaar te Zuidzande. Doffers Jong: 1 J Kools, deze duif is tevens vliegkampioen Jonge duiven '52, bravo Christ Heeren, 2 A Bon duel te Nieuwvliet, 3 A Weeda te Nieuwvliet, 4 D Luteyn te Oostburg. een nieuwe fondcrackt?), 5 J Dathijn te Breskens, nog een Delbar, 6 A van Gijs te Groede. 7 J de Putter te Cad zand, de schrik van '52 ter plaatse. Duivinnen Jong: 1 J Versprille te Oos burg, 2 J Simpelaar te Oostburg, 3 P Sturm te Hoofdplaat, komt ge weldig opzetten, speciaal als het hard waait, 4 A Weeda te Nieuwvliet, 5 P de Hullu te Schoondijke, 6 J Simpe laar te Oostburg. 7 Jacob I. Risseeuw te Breskens (hoe is 't Jacob, allemaa' goeie?), 9 A J van Gijs, de beenhou wer. die het vaste plan gemaakt heeft in '53 heel de santekraam onder tafel te vliegen. SUCCES VOOR SLUISKIL pUU IK TOCH in Zeeuwsch-Vlaan deren zit, nog even een klein be richtje uit Sluiskil. Dhr. Manders alhier is een bijzondere minnaar en kenner van sierduiven. Op de laat ste tentoonstelling te Antwerpen, slaagde hij er in met zijn kneu-en, zijn raadsheren, nonnenkopjes, pauw- staartjes en Engelse eksters niet min der dan 7 eerste en 2 tweede prijzen in de wacht te slepen Als dat zo doo-gaat. mag hij nooi meer mee doen. hebben ze gez-g-1 hij maakt 't werkelijk a1 te bon» Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Een kloosterzuster in gebed voor de ledige Graftombe van Christus. ruzalem worden vervoerd, waar in de Paasnacht Zijne Gelukzaligheid mg'.' Alberto Gori O.F.M., Patriarch van Jeruzalem, al deze intenties zal plaat sen op de tombe van het ledige Graf van Christus en waar dan in de Paas- morgen een H. Mis voor al deze in tenties aan God zal worden opgedra gen. EIGÈM WONING Men spreekt tegenwoordig veel over bezitsspreiding. Mijn stem is natuurlijk maar een heel zwakke, maar met Uw „Stem" draagt zij veel verder. Ik wil heb volgende idee lanceren. Zou een practische vorm van bezitspreiding niet de volgende kunnen zijn? Tal van huur ders zouden gaarne een eigen woning bezitten. De meesten hebben echter geen beginkapitaal om er een te kopen. Om een hypotheek te kunnen krijgen moet men nog altijd een voor de meeste men sen te groot bedrag aan eigen kapitaal bezitten. Dit beginkapitaal vormt de grote hinderpaal. Was de belasting niet zo hoog. dan zouden velen dit begin kapitaal zelf kunnen sparen. Maar zou het niet mogelijk zijn dat het Rijk liet gehele benodigde hapitaal als crediet. verstrekt tegen een matige rente met de woning als onderpand? Een voorbeeld daarvan is reeds te vinden in de Lana- arbeidersw<st van 1918 tot verkrijging door landarbeiders van land met won ng in eigendom of van los land in pacht. Analoog aan art. 7 dezer wet zou aan gemeenten ter bevordering van de ver krijging van won-'ngen door de ingeze tenen, onder Ti:j uienmene maai'regel van bestuur te stellen voorwaarden ren te-gevende voorschotten uit 's Rijks kas verstrekt kunnen worden. Conform art. 13 dezer wet zou een ingezetene, wan neer hij een woning kan aanwijzen, die hij in eieencDom kan verkrijgen, ter be koming van het door hem benodigd^ be drag een schrif+elijke aanvraag kunnen richten tot het College van Burgemeester en Wethouders. Art. 34 dezer wet geeft een regeling van de rentebctal'ng en aflossing, diö als voorbeeld genomen zou kunnen worden. Hot bezit van een eigen woning is voor velen een onbereikbaar ideaal, Het is jammer genoeg een feit, dat veel huur- d°rs hun woirng beter zouden onder houden, als deze hun e? gen dom was. Een eigen woning 2al men dat ligt nu een maal in de lijn der nabuur b-*ter on derhouden. Ook voor de Nederlanders ligt er veel waarhe'd in het Engelse gezegde „My home is my castle." ADSPIRANT WONING- EIGENAAR. NIEUWE GEREFORMEERDE KERK TE GOFS. Te Goes had de aanbesteding plaats van de nieuwe kerk der Gereformeerde gemeente, die tot nu toe tesamen kwam in he' gebouw Tussen de twee poorten. De u:ts!ag was: J. van Baaien. Lewe dorp f 57.559; L. Oele Kloetingc f 58.790; A Mels, Borssele f 60.000: W. v. D orn. Krabben dij ke f 60.200; H. Remijn, Hen drik-km*" eren f 65.500. Het w~rk is aan de laagste inschrijver g gund. De k-rk wordt gebouwd aan de Beatrixlaan bij de Tulpstraat.

de Stem | 1953 | | pagina 7