Paeblaü c Frans opinie-onderzoek over godsdienstig leven Herstel van vertrouwen in bedrijfsleven (radio Benelux-bespreking zonder resultaat 4-voudige werking f hpfarine 4 Goede indruk van Eisenhowers rede Wat een Wonderlijke Wereld een Be Verborgen Schat TWEEDE BLAD DONDERDAG 22 JANUARI 1953 Ondanks vergaderen tot diep in de nacht geen resolutie Geen eenheid van verlangens omtrent lonenhuren, belastingheffing en landbouwprotocol Ddalistische commissie Wij willen geen Benelux De gaande man Mislukt Niet te optimistisch Willem Ruys terug WEKELIJKS BEURSOVERZICHT VAN 15 T.M. 21 JANUARI 1953 Het, is niet altijd eenvoudig bij een stijgend koersniveau de juiste re denen hiervoor aan te wijzen. Dit is ook thans het geval, nu sedert het be gin van het jaar de betere stemming, die op de Amsterdamse beurs is op getreden, behouden kon blijven. Met VELPON zie je er geen barst van! VA\ MIERLfl es ZOON o. Kanu Tlése EEÏ DE TE BRUSSEL gehouden conferentie van de bijzondere Benelux- commissie voor de prijzen en ionen, die van 's morgens tien tot half twee 'snachts duurde, is er niet in geslaagd een gemeenschappelijke re solutie op te stellen. Het permanente comité van ministers zal waar schijnlijk op 14 Februari a.s. opnieuw bijeen zal komen, terwijl daarna opnieuw de bijzondere Beneluxcommissie zal vergaderen. (Advertenties) De vier beroemde genees middelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één mid del alzonderlijk. Na een enkel labletje - bij pijn ol griep voelt U zich een ander mensl 'n 4^ wonderen Liet dualistische karakter van deze bijzondere, door minister Du- vieusart geleide Beneluxcommissie heeft zich gewroken tijdens de on derhandelingen. Het paradoxale was namelijk, dat het hier een commissie betrof, bestaande uit de Ministers van Arbeid en Economische Zaken, ambtenaren en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, die in haar ge heel advies zou moeten uitbrengen aan de regeringen, waarvan genoem de ministers zelf deel uitmaken. Het feit, dat men zich steeds moest afvra gen of de ministers al dan niet een zekere verantwoordelijkheid voor de aanbeveling moesten dragen, droeg dan ook in niet geringe mate bij tot het mislukken van de resolutie. Men vraagt zich in dit verband in Nederlandse kringen af, of het in de toekomst niet beter ware, dat het mi nisteriele „hoofd" van deze bijzon dere commissie werd „afgekapt" en de vertegenwoordigers van het be drijfsleven net de ambtelijke des kundigen alleen vergaderden. WAT NEDERLAND VER LANGDE. "Tijdens de onderhandelingen is er van Nederlandse zijde op aangedrongen dat ook van Belgische zijde concrete maatregelen genomen zouden moeten worden om de thans bestaande problemen op te lossen. Deze zouden in een soort symmetri sche verhouding moeten staan tegen over de maatregelen, die België van ferwijl de Nederlandse, Bel gische en Luxemburgse mi nisters te Brussel aanzaten aan een lunch bij minister van Zeeland, reden er door het centrum der stad honderden auto's rond van de Sibelux met opschriften als: „Verlos ons van de Benelux" en „Wij eisen her ziening van de Benelux-accoor- den". Ook tijdens het verloop van de conferentie regende het telegrammen aan het adres der Belgische ministers, waarin de stellers zich afkerig toonden van de totstandkoming van de Benelux. Hieronder bevond er zich een van een afdeling van de Boerenbond te Waterloo, waarin kort en krachtig werd gezegd: „Wij willen geen Bene lux". MU EISENHOWER is aangetreden als nieuwe president, mag er toch ook nog wel een woordje gewijd worden aan Harry S. Tru man. Hij werd acht jaar geleden door de onverwachte dood van Roo sevelt plotseling op het voorste plan geplaatst. De wereld was wel zeer nieuwsgierig, wat deze man, die nooit in „het grote nieuws" was geweest, er wel van terecht zou brengen. We kunnen nu gerust zeg gen: hij heeft zijn bijna bovenmen selijke taak ongelofelijk goed vol bracht. Niet, dat hij in zijn opzet, het winnen van een werkelijke vrede, kon slagen. Doch dat lag niet aan hem. Dat lag aan het Kremlin. Zijn grote venjienste is het echter geweest, dat hij zich en de wereld bevrijdde van de illusie, dat de mannen in Moskou door toegeef lijkheid zouden kunnen worden be dwongen. Hij heeft een politiek van krachtsontplooiing aangedurfd en hij heeft zijn volk bewogen tot het brengen van grote offers, om de vrije wereld voor ineenstorting te I behoeden. Deze realiteitszin, in combinatie met een sterk ideaal, heeft de pe- riode-Truman gestempeld tot een belangrijke schakel in de geschiede nis der V. S., ja in de geschiedenis der mensheid. De scheidende pre sident verdient een eresaluut van f allen, die de vrede en de vrijheid J, liefhebben. TJE BENELUX is dus vastgelopen op het vraagstuk van de lonen en prijzen. Het was te verwach ten. Aan het dringen van Belgische zijde naar een opschroeven van het loon- en prijspeil in ons land, kon den de Nederlandse ministers niet voldoen. Het aanvaarden van de loon- en prijsverschillen bij het verder vrij maken van het handels- en betalingsverkeer tussen de drie landen, was voor Belgen en Lu xemburgers onmogelijk. Wij wilden onze exportkansen niet bederven, zij willen hun economie niet aan een ongelijke concurrentie bloot stellen. Hoe men uit deze impasse moet komen, valt nu nog niet in te I zien. Laten we er nu maar geen zachte doekjes om winden: De uit bouw van de Benelux tot een ware Economische Unie is voorlopig mis lukt. We kunnen slechts hopen op spoedig veranderende omstandighe den, welke het oprapen van de draad weer mogelijk maken. (Van onze Parijse correspondent) QMDAT de gegevens betreffende het godsdienstige leven van het Franse volk, gepubliceerd in „Rea- lités" en ontleend aan een opinie onderzoek, dat zich slechts uitstrek te over 2000 personen ook in het buitenland zo'n gehoor hebben ge vonden heeft de bekende kannunik Boulard, die zich reeds jaren bezig houdt met het verzamelen van ge gevens over het parochie-leven de ware feiten gepubliceerd, waardoor men tot een heel andere reconstruc tie komt. Deze gegevens zijn volkomen be trouwbaar. Het gehele parochieleven van vijftig der 87 diocesen is er in verwerkt. Het Nederlandse persbu reau K.N.P. distribueerde enige we ken geleden ook de cijfers van „Reali- tés". Boulard schrijft thans in „La Croix", dat slechts een millioen Fran sen, van huis uit katholiek, niet zijn gedoopt, dus.... 2,5 pCt. en niet 20 pCt., zoals „Realités" beweerde Bo vendien is zes percent der Fransen protestant, jood, mohamedaan. In dit opzicht is de situatie dus aanmerkelijk gunstiger. PASCHANTEN gaat 90 pCt. der bevolking op Zon dag naar de Mis, terwijl men in het Zuiden van dit zelfde departement streken aantreft, waar zestig percent der „katholieke" bevolking niet eens is gedoopt. Omdat vanzelfsprekend het regelma tig vervullen der Faasplichten voor 't katholiek zijn van meer betekenis, dan het al of niet gedoopt zijn, is de feitelijke situatie, zoals Boulard die tekent veel somberder. Toch is de Franse geestelijkheid er van overtuigd, dat Frankrijk weer zal opstaan om de naam „oudste dochter der Kerk" eer aan te doen. Nederland verlangt. In dit verband achtte men het wenselijk dat België de afspraak van 1949, volgens welke het niveau van de Belgische indirec te belastingen zou worden aangepast aan het Nederlandse, zou nakomen. Ook meende men van Nederlandse zijde, dat een herziening van het landbouwprotocol noodzakelijk is, omdat hierdoor de kosten van het le vensonderhoud in België aanmerke lijk verlaagd zouden kunnen worden en de Belgische industrie bijgevolg zijn concurrerende positie zou kun nen verbeteren. WAAROM RESOLUTIE MISLUKTE. Liet lukte niet tenslotte de bespro- ken punten, n.L lonen, huren, belastingheffing en landbouwproto col in één resolutie vast te leggen. Een minderheid der Belgische de legatie verlangde dat in de resolutie zou worden opgenomen, hoe groot de loonsverhoging zou zün, die zou voortvloeien uit een stijging der hu ren in Nederland. Dit nu was voor de Nederlandse delegatie onmogelijk, omdat men dan vooruit zou zijn ge lopen op een beslissing, die door de regering genomen moet worden. Advertentie) Mijn smaak is Hunter Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk L J T)E „WILLEM RUYS" is gisteren in Rotterdam teruggekeerd. De defi nitieve reparatie van de bij de aanva ring met de „Oranje" toegebrachte schade zal een maand duren. Betreffende de aanvaring zeide ka pitein C. C. Goedewaagen, dat er van hem niet verwacht kon worden, dat hij zich zou uitlaten over een bevrien de collega van een maatschappij, waarmee de nauwste relaties worden onderhouden. DERTINENT fout en leidend tot een te optimistische kijk op het gods dienstige leven is het percentage dat regelmatig zijn Paasplichten vervult. Het eerder genoemde blad kwam tot 51 pCt. Ook in deze sector liggen de t„ïütlers' Fernand Boulard telde 10.100.000 Fransen ouder dan 14 jaar, die hun Paasplichten vervullen. Aan gezien er ongeveer 31.800.000 Fransen boven de 14 jaar zijn, waaronder on geveer een millioen andersdenkenden blijken slechts 32,6 pCt. der Franse katholieken hun Pasen te houden. Vaak raken de uiterste elkaar. Want voor Parijs is dit percentage acht en voor Bretagne, Mayenne en Vendée 60. Zelfs in een enkel departement kunnen grote verschillen optreden. In Deux-Sèvres b.v. is het Noorden zeer katholiek. In sommige kantons De componist verveelde zich in de trein Waarschijnlijk slaat men de plank echter niet vct mis, indien een herstel van vertrouwen in de gang van zaken in het Nederlandse bedrijfsleven als een der voornaamste oorzaken ge noemd wordt. Weliswaar is de koers- verbetering niet spectaculair geweest, doch wel is van belang, dat deze over de gehele linie valt waar te nemen, terwijl de omzetten, die de laatste we ken weliswaar niet enorm zijn geste gen, toch wel vrij bevredigend ge noemd mogen worden. Men krijgt de indruk, dat de beleggers, nu de ach terstand in de belastingbetaling lang zamerhand is ingehaald, zich met meer interesse tot de beurs wenden. Van spectaculaire aankopen is thans practisch geen sprake, zodat de rendementsfactoren op het ogenblik een juiste rol spelen, in verband met de rendementsdaling der obligaties en de omstandigheid, dat nieuwe lenin gen nog steeds uitblijven, zullen zon der twijfel sommige beleggers, die normaliter prefereerden in de obliga tiesector hun keuze te bepalen, thans aanleiding vinden zich meer tot de goede beieggingsaandelen te richten, die op de huidige koersen een belang rijk beter rendement geven; ook reke ning houdend met een extra belo ning voor het te lopen risico. Het hangt van de belegging af op welk percentage men deze risicopremie wil bepalen. Zo zal men bij een obligatie- rente van 4 pCt. eerder genegen zijn met een rendement van 5 6 pCt. op een bankaandeel genoegen te nemen, dan op een meer conjunctuur gunstig fonds in de staalnijverheid. Blijven rendementseisen de overheersende fac- l tor bij de keuze van een aandelen belegging, dan komen diverse goede aandelen nog voor een verdere koers stijging in aanmerkinê.' doch deze Is dan ook aan zekere grenzen gebon den. Hierbij kan tevens worden opge merkt. dat men t.a.v. de dit jaar te verwachten dividenden niet pessimis tisch behoeft te zijn, doch aan de an dere kant dient men ook niet te ver wachten, dat veel dividendverhogin gen zullen worden geannonceerd. GROEIEND BEGRIP toewijzing op de inschrijvingen wel erg gering zal zijn. AMERIKAANSE MARKT Advertentie) Z0 GOED LIJMT VEIPON VRAAG DE JUISTE SOORT Ten verdere steun vindt de „andelen- markt in het groeiende begrip van de zijde van de Regering om de hin derpalen die de laatste jaren de beurs handel in de weg stonden, op te rui men. Men kan thans wei met grote zekerheid aannemen, dat de specula tiewinstbelasting binnenkort zal wor den opgeheven. Voorts schijnt het kopen op prolon gatie ook weer in ere te worden her steld. waarbij volgens de geruchten geen overmatig surpluspercentage zal worden voorgeschreven, zijn deze bar rières eenmaal opgeruimd, dan rest nog de opheffing van de dividendstop die nog tot eind 1953 van kracht blijft. Indien het de bedoeling van Min. van der Kieft is, dat ook deze maatregel zal verdwijnen, zal dit de populariteit van het aandelenbezit verder bevorderen. Werpt men thans een blik op de koersontwikkeling ter beurze, dan blijkt, dat de internationale waar den allen een bevredigend koers- avance konden boeken. Bij de in dustriële waarden lag deze koers- appreciatie lager. De scheepvaart waarden waren wederom gevraagd, waarbij speciaal aandelen Kon. Ned. Stoomboot Mij de aandacht verdienen, terwijl tenslotte de Indonesische sec tor met iets minder wantrouwen werd bezien. Op de obligatiemarkt is weinig ver andering opgetreden. De emissie van 4 1/2 pCt. 15-jarige obligatielening Lyempf is zwaar overtekend, zodat de \Y/at de Amerikaanse markt betreft kan bericht worden, dat de Ne- derlandsche Bank is overgegaan tot verdere vrijmaking van het kapitaal verkeer in dollareffecten. De z.g. De- ra-lijst wordt practisch opgeheven, doordat door de Nederlandsche Bank aan deze lijst een zodanige uitbrei ding zal worden gegeven, dat er prac tisch geen beperking in de fondsen keuze meer zal zijn. Ter toelichting diene, dat op deze Dera-lijst (Dollar- Effecten-Ruil Amerika) fondsen zijn opgenomen .waarmede de arbitrage mag handelen met Amerika. Om een nieuw Amerikaans aandeel op de beurs te kunnen introduceren moest allereerst toestemming van de Neder landsche Bank worden verkregen en moest dit fonds op de Dera-lijst wor den geplaatst. Op de New Yorkse effectenbeurs was de stemming verdeeld. Te New York vertoont men thans meer oog voor de schaduwzijden en wordt het Eisenhower-optimisme van de laatste maanden door een periode van bezin ning onderbroken. De recente discon toverhoging wordt door velen opge vat als een deflatiefactor. Als baisse factoren worden thans genoemd de mogelijkheid van een inzinking in 1954 voorafgegaan door een verminde ring der defensie-uitgaven in de twee de helft van dit jaar alsmede de zwakke houding van de goederen markten en de toenemende bezorgd heid en onzekerheid omtrent de ar- beiderseisen. De rede van de nieuwe president heeft daarentegen een hernieuwd ver trouwen gewekt in het bewind van de nieuwe regering. Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS l^SEIL DINFRI SLANDTO en opdeque nfri seventspro ng op menec. enspr actotm ijmet gro tebec: Isfri snta lofd ialecque? Cseiw elné manbe jegec, fri stattis nspra cgebreque. Een briefkaart met bovenstaande tekst ontving een „Hollandse'' dame, die op het ogenblik in Heerenveen een artistieke opdracht uitvoert. Kunt u het lezen? Het gaat over dc Friese taalstrijd en om u op weg te helpen geven wij hier de eerste re gel „vertaald": 'k Zeilde in Friesland toen op dek Van zegen tot regen F)E KINDERZEGEN is in Egypte geworden tot een denkbeel dige kinderregen. Dat kwam, omdat koning Faroek, toen hem eindelijk een zoon werd geboren, in een gulle bui 100 Egyptische ponden had beloofd aan elk ouder paar, dat op dezelfde dag met een baby zou worden verblijd. Al is Faroek dan gevloden, Naguib wil de de ouders niet teleurstellen, maar eiste eerst van geval tot ge val een onderzoek, oindat er op die dag zo verdacht veel Egypte- naartjes ter wereld waren geko men. Er blijken er nu zo'n slordige 13.000 teveel te zijn. Een baby bleek in 37 verschillende gemeen ten te zijn aangegeven. Kinder loze echtparen gaven een denk beeldig kind op, sommige eerder geborenen waren tot de blijde dag „in petto" gehouden en sommige eenlingen had men als tweelingen laten registreren Tijd is geld TN INDIANAPOLIS pleegden die ven een inbraak in ie fabriek van de Githens Cabin Company. Ze staken een kaart in de prikklok, die hun komst automatisch afstem pelde op 's avonds 10.26 uur; ze sta len voor 5700 gulden waarde aan werktuigen en 380 gulden aan kas geld en lieten de arbeidskaart af stempelen op 11.19 uur. Geivetensgeld TN NEW HAVEN (Ver. St.) kreeg Connie Gianelli een voorwaar delijke veroordeling, omdat ze op een staats-steun chèque 10 dollar had veranderd in 110 dollar. Maar nu moet ze weer voor de rechtbank komen, omdat ze op een staats-steun chèque 110 dollar heeft veranderd JOHN in 1,110 dollar om haar eerste fout weer goed te maken. Valse noot D EGELMATIG werden de offer- blokken gelicht van de Boa Ho- rakerk te Lissabon en de po litie betrok de wacht voor het kerk gebouw. Zonder resultaat. Toen stel de zich een politieman verdekt op in de kerk en hij zag de boosdoener uit het orgel klimmen en de offer blokken ledigen. De dief bleek over dag in het orgel te „wonen" en des nachts op roof uit te gaan. Raak !N 17-JARIGE jongen in Michi gan moest voor 45 dagen „de bak" in. Hij had vanaf een ho teldak, 50 meter boven de begane grond, sneeuwballen staan gooien en een daarvan kwam precies bpven op een politie-agent terecht. Meevaller THOMPSON, een 16-jari ge Engelsman uit Bury, moest postzegels halen aan 't plaat selijk postkantoor. De ambtenaar wilde de zegels afscheuren van een heel vel, doch John hield hem haastig daarvan terug toen hij zag. dat het een mis druk was. Voor 60 cent kocht hij het hele vel en hij gedroeg zich zo kalm mogelijk om geen bijzondere aandacht te trekken. Doch een maal buiten het postkantoor, ren de hij opgewonden naar een post zegelhandelaar, waar hij het vel verkocht tegen een som ter waar de van 750 gulden. Uitslapen UT EN KNAPPE jonge studente in de geneeskunde, werd te Mexico City wakker uit een slaap van 248 uren, na een zwaar examen in scheikunde. Ignes Agrego, 22-jarige studente aan de geneeskundige faculteit van Mexico City verloor op 2 Januari het bewustzijn, nadat zij een dosis tabletten die de slaap stimuleerden, had ingenomen. De dokters verklaarden, dat zij de slaapmiddelen klaarblijkelijk innam met het doel de werking te niet te doen van pillen die zij enkele da gen tevoren had ingenomen om wak ker te blijven. Deze pillen stelden haar in staat gedurende de vijf da gen van haar semestrieel examen wakker te blijven. De dokters verklaarden, dat me juffrouw Agrego tien dagen later ontwaakte. (Advertenties) OBLIGATIES: 3 Nederland 1962-1964 3-314% Nederland 1947 3 Nederland 1947 (dollarlening) 3 Nederland 1937 3 Nederland Investeringscertificaten 3 Grootboek-obligaties 1946 3 Nederlandsch-Indië 1937 A AANDELEN: 13/l/'53 95 7/16 94 1/16 94 94 1/16 94 13/16 94 7/16 93 15/16 20/l/'53 95 7/16 94 7/16 94 941/4 94 13/16 94 7/8 94 eert. v. 166 166 7/8 157 1/4 158 165 166 98 3/4 99 3/4 150 151 aand. Algemene Kunstzijde Unie 151 3/4 156 7/8 aand. v. d. Bergh's en Jurgens Fabrieken aand. Machinefabriek „Breda" 263 1/2 263 113 116 154 3/4 153 1/2 179 3/4 184 1/4 aand. Hollandsche Kunstzijde Industrie 93 1/2 91 3/4 aand. Nederlandsche Kabelfabriek 212 214 aand. Gem. Bez. v. aand. Philips' Gloeil. 162 1/4 163 1/4 aand. Kon. Nederlandsche Hoogovens 155 1/4 158 aand. Wilton Fijenoord Dok- en Werf-Mij. 165 1/2 166 aand. Internat. Gew. Betonbouw 122 1/2 124 1/2 aand. Internatio 138 1/2 138 1/2 172 3/4 172 1/4 aand. Koninklijke Petroleum 311 1/4 317 aand. Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" 79 1/4 81 1/4 aand. Bandar Rubber Maatschappij 85 87 aand. Holland-Amerika-Lijn 128 3/4 130 aand. Kon. Neder!. Stoomb. Mij. Nat. Bez. 136 1/4 139 1/4 aand. Nederlandsche Scheepvaart Unie 122 3/4 125 1/2 aand. Rotterdamsche Lloyd 120 3/4 123 1/4 aand. Kon. Java-China-Paketvaart Lijnen 117 117 1/2 aand. Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij... 15 3/4 16 5/8 aand. Handelsvereeniging „Amsterdam" 88 88 1/2 78 1/2 80 73 3/4 76 1/2 aand. Deli Batavia Maatschappij 101 102 1/2 61 66 AMERIKAANSE FONDSEN: eert. v. aand. Anaconda Copper Mining Company cert. v. aand. Bethlehem Steel Corporation eert. v. aand. General Motors eert. v. aand. International Nickel cert. v. aand. Republic Steel Corporation eert. v. aand. United States Steel Corporation cert. v. aand. Cities Service Company cert. v. aand. Shell Union Oil Company cert. v. aand. Tide Water Ass. Oil Company cert. v. aand. Southern Pacific Company cert. v. aand. Union Pacific Railroad Company' 42 1/2 53 7/8 6411/16 45 5/8 45 41 15/16 91 69 21 5/8 43 5/8 113 42 7/16 55 66 1/4 45 3 8 45 15/16 42 5/8 91 3/8 68 1 '2 23 1/8 43 1/2 112 EMART KINSBURN 35) Ik ook. beaamde Troy. Ik ben in lang zo blij niet geweest over iets. Ik mag die twee graag en toch hangt er iets geheimzinnigs over dat paar, Madrona. Ja, dat geloof ik ook. Maar het is geen geheim voor me, dat Zabelle heel veel met haar Unity Tatcher op heeft. Ik heb haar vandaag goed be studeerd, Tupelo. Soms staat haar mooie gezicht strak van verlangen. Even later is het koel en hard en iet wat spottend. Maar ze heeft een sterk karakter, daar gaat niets van af. Tatcher ook, wat dat betreft, meende Troy, Je voelt onwillekeu rig, dat hij een breed karakter heeft. oordat we hier vandaan gaan, zal ik wat meer over dat stel zien te weten te komen. Niet al te ver gaan, Tupelo, waarschuwde zijn vrouw hem. Daar zal ik voor oppassen, ver zekerde hij haar. Maar we moeten toch ook op onze eigen belangen let ten, niet waar? Je bent nog achterdochtig, be schuldigde zij hem. Dat niet precies. Laten we zeg gen, voorzichtig. Weet je zeker, dat de kaart veilig opgeboren is? Ze haalde hem uit haar blouse te voorschijn. Hij knikte en klopte op 't dagboek in zijn binnenzak. Ik geloof niet, dat we op het ogenblik ons zorg behoeven te maken over het dagboek, zei hij. Maar ik «1 aan Brandstrom vragen die twee dingen in zijn brandkast op te bergen. Tatcher heeft me verteld, dat hij er een heeft. Eigenlijk konden we die kaart net zo goed vernietigen. We kennen elk lijntje, wat erop staat en zolang die kaart nog bestaat, levert ze gevaar voor onze onderneming op. Geen denken aan! riep zij uit. Dat zou ons onderzoek van alle ro mantiek beroven! Wie gaat er nou op zoek naar een schat zonder een land kaart? Wat 'n idee! Jij hecht ook zo aan kleinighe den, zei hij lachend. Nou goed. dan bewaren we de kaart. Als we klaar zijn, zetten we het ding in een lijstje. Maar voorlopig zullen we het opslui ten wegens rustverstoring. Na het eten gingen Tatcher en Tu pelo naar de winkel en lieten het aan Zabelle en Madrona over, zich zo hui selijk mogelijk in te richten. De winkel was een echte winkel, zoals men ze in de wildernis aantreft. Om de gloeiende kachel zaten enkele inwoners van het plaatsje bijeen en vertelden verhalen, spraken over po litiek en pruimden. Jim Brandstrom. postmeester en eigenaar van de winkel en het hotel, was een echte oude pionier met felle ogen, een sik en een leerachtig ge zicht, die in '52 uit het Midden-Wes ten was gekomen. Tatcher stelde Tupelo aan hem voor. Na een praatje gemaakt te hebben, vroeg Troy, in bijzijn van Tatcher, of hij soms enkele papieren van waarde in Brandstrom's brandkast mocht op bergen. Brandstrom was hiertoe terstond bereid en Troy schreef zijn naam op de onder- en bovenzijde van het pak je met het dagboek en de kaart. Hij loosde een zucht van verlichting, toen de ijzeren deur dichtsloeg. Ze hebben nooit een brandkast bij je geforceerd, wel Jim? vroeg Tat cher, die met jongensachtige nieuws gierigheid had staan toekijken. Jim Brandstrom begon te lachen. Nou, ik zou maar niet al te veel vertrouwen hebben, Jim, zei Tatcher. Je bent een buitenman en niet van alles op de hoogte, wat er zoal op de wereld gebeurt. Ik ben een zwerver en ik heb de verschillende kerels die hierlangs trekken, om naar de zaag molens te gaan, eens wat beter beke ken, Ik kan een boef herkennen, zo dra ik hem maar zie, Jim, Heus, elk van die gezellige kerels, die hier zo langs komen, kan een dynamiet- patroon verborgen hebben in zijn vet tige jas, die hij aan een stok over zijn schouders meesjouwt. Wacht maar eens, tot je op 'n kwade morgen je kast opengebroken vindt door een van die kerels. Nou, dat zou ik nog moeten zien, zei Jim doodkalm. Unity liep daarop, zonder meer te zeggen, naar het groepje rondom de kachel en mengde zich in de politieke discussie, die hoe langer hoe heftiger was geworden. Brandstrom gaf Troy een knipoogje en wees met een hoofd knikje op zijn vriend. Van het ogenblik af, dat hij bin nenkwam, loert hij er al op. zich in hun gesprek te mengen, zei hij grin nikend. Stelt Tatcher dan zoveel belang in politiek? vroeg Troy. Jim Brandstrom verschoof zijn pruim eens. Die stelt overal belang in, waar over hij zijn stem maar kan laten ho ren, antwoordde Brandstrom. Maar ik geloof, dat er wel ergere dingen op de wereld bestaan dan graag pra ten. Hij is een kerel, die net zolang tegen je praat, tot hij er bont en blauw in zijn gezicht van ziet of dat dit met jou het geval is maai er is niemand hier in heel de Crazy Valley zó gezien en populair als Tat cher. Woont hij hier dan al lang? Tatcher? Welzeker! Hoewel, niet zo lang als de meeste andere mensen. Laat eens zien., ik heb Tatcher voor het eerst gezien in het voorjaar van 1906. Hij kwam hier op 'n morgen voorbij en gooide de postzak voor me neer met de woorden: 'Prettige Kerst mis! Ik ben de nieuwe koetsier van de postkoets!' Aangenaam kennis te maken, zei ik. Hoe heet je en waar ben je vandaan? 'Ik ben Tatcher', zei hij, 'en ik kom overal vandaan'. Nou, ik geloof, dat hij de waar heid vertelde. Hij bleef hier gewoon lijk elke dag een half uurtje hangen om te wachten op de postkoets uit het binnenland. En de verhalen, die de jongen vertelde, leken wel sprook jes. Als je hem hoorde vertellen, dan was hij overal en nog ergens geweest. De jongens hier dachten, dat hij maar wat kletste, maar niemand kon hem ooit tegenspreken en niemand heeft hem ooit op een leugen betrapt. Na een jaar geloofden we al wat hij ver teldeNou dan, hij reed die post koets ruim een jaar en toen zei hij, dat zijn voeten hem te erg begonnen te jeuken en ging hij er vandoor. Hij bleef een jaar weg en toen hij terug kwam had hij weer een hele reeks nieuwe verhalen. Hij reed de post koets weer een jaar lang. Daarna ging hij naar Trinity op avontuurIk geloof, dat het hem daar goed is ge gaan. Hij kwam tenminste hier terug en vestigde zich, bouwde een huis en leeft nu op zijn gemak verder. Nu en dan gaat hij er wel eens op uiten blijft dan soms aardig lang weg. maar als hij terugkomt, nou dan is hij weer de oude goede Unity. Hmm, mompelde Troy peinzend. We hebben elkaar door een heel eigenaardige samenloop van omstan digheden leren kennen. Tatcher is in dertijd eigenaar geweest van een si naasappelenboomgaard in Riverdale, die nu het eigendom van mijn vrouw is. Dat en het feit, dat hij hier woont, waar wij juist naar toegingen, heeft ons aan boord bij elkaar gebracht. Hé, dat is aardig! zei Brandstrom bedaard. Ik heb nooit geweten, dat hij een sinaasappelenboomgaard heeft gehad. Maar ik denk, dat hij het niet avontuurlijk genoeg heeft gevonden, om dat aan de jongens hier te ver tellen. Zo spraken ze nog een poosje ver der en Troy was juist van plan, Za belle ter sprake te brengen, toen Tat cher terugkeerde en hem van die taak. waartegen hij een beetje opzag, bevrijdde. Je weet zeker al. dat Zabelle mijn huis is wezen bekijken, niet waar Jim? begon hij heel gewoon. Toch waar? Jim Brandstrom toonde plotseling veel belangstelling. Wat voert ze hier uit om deze tijd van het jaar? Wel, ze was het leven in de stad beu. Toen ik haar in kennis had ge bracht met Troy en zijn vrouw, was ze zo met hen ingenomen, dat zc hier de bossen ingetrokken is. Zabelle is kieskeurig. Ze sluit zich niet gauw bij iemand, die ze ontmoet, aan. Ze is vrij en gemakkelijk van opvatting en de meeste vreemden begrijpen haar niet. Maar als ze iemand ontmoet, op wie ze het begrepen heeft, dan be hoeft het bij haar geen jaar te duren, voordat ze dat duidelijk toont. Ze had voordat ze dat duidelijk toont. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 23 JANUARI 1953. HILVERSUM I 402 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gramo foonmuziek; 10.30 SchoolracTio; 10 50 Or gel en zang; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Vocaal dubbelkwartet; AVRO: 12 00 Metropole orkest; 12.30 Land. en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport en prog nose; 12.43 Rallye van Monte Carlo; 12.53 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Gevarieerde muziek; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Or gelconcert; 14.40 Voordracht en muziek; 15.00 Pianorecital; 15.30 Lichte muziek; VARA: 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Meisjeskoor; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Achter de horizon", hoorspel; 19.00 Koorzang; 19.15 Orgelspel; VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 „Het geheim", causerie; 20.15 Pro testantse kerkliederen; 20.30 „Europa één", causerie; 20.40 „Aanpassing", cau serie; VARA: 21.00 Metropole-orkest en solisten; 21.30 „Sliedrecht, het dorp der pleiters", klankbeeld; 21.55 Gramo foonmuziek; 22.05 Buitenlands weekover zicht; 22.20 Lichte muziek; VPRO; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avond wijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin"; 23.30-24.00 Pia no-recital. HILVERSUM II 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Radio Philharmonisch orkest; 10.30 Mor. gendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Gra mofoonmuziek; 12.30 Land en tuinbouw, mededelingen; 12.33 Gevarieerde muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Su rinaamse volksmuziek; 13.45 Gramofoor.. muziek; 14.00 Schoolradio; 14.30 Viool en piano; 14.55 Gramofoonmuziek; 15.15 Boekbespreking; 15.35 Gramofoonmuziek; 16.00 „Het snoeien van tuinheesters causerie; 16.15 Sopraan en piano: 16.30 Gramofoonmuziek; 17.10 Gevarieerde mu ziek; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gra mofoonmuziek; 17.45 Fries programma: 10.00 Gramofoonmuziek; 18.10 Salon-or kest: 18.40 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Regeringsuitzen. ding: „Verklaring en toelichting"; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevareerde muziek; 20.50 „Je leert het met vallen en opstaan", klankbeeld; 21.20 Gramofoonmuziek; 21.30 Kamermuziek; 22.00 Vocaah ensemble; 22.25 Kunst-ru briek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Evange lisatie-uitzending; 23.30-24.00 Gramofoon. muziek. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter 11.45 Koorzang; 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Moderne muziek; 16.40 Gramofoon muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Pianorecital; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Gramofoonl muziek; 18.00 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoon muziek; 20.00 Idem; 20.15 Symphonie- orkest; 22.00 Nieuws; 22.10 Causerie; 22.15 Internationale Radio-Universiteit; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.30, lc.OO en 15.40 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gra mofoonmuziek; 17.30 Pianorecital; 18.30 Filmmuziek; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Orkestconcert; 22.00 Nieuws; 22.10 Kamermuziek; 22.40 Gra mofoonmuziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5