Middelburg krijgt Volkscredietbank Amerikaans vlootbezoek aan Curagao Bestrijdingsmaatregelen soms te laat genomen ind AFZET VLASPRODUCTEN MOET GROTER WORDEN Dominéé in toren opgesloten Naar Washington Staatskas wint. Meer immigranten IRONISCHE INFORMATIE De volmacht voor zieken Pleidooi voor betere verbinding In Glasgow startte de eerste deelnemer DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 JANUARI 1953 ting 0 GOED BEGIN VAN HET NIEUWE JAAR MET.... 'N BELASTINGVERLAGING ,Jedere Nederlander vier ons linnen" realiseert totale aanbod Nederlandse lonen het probleem GEEN ONTSLAGEN Sport in 't Kort Vjjf Nederlanders gecontracteerd Wagtmans en Schulte a.s. Zaterdag in Antwerpen NOG EEN DODE! A. Jansen derde Tilburgse ruiter Nederland speelt tegen Ceylon De gladheid in Zeeuwsch-Vlaanderen K.N.A.C. wil op de hoogte gehouden worden 23e RALLYE MONTE CARLO Oudste sterrit in zijn genre Biljartnederlaagtour- nooi H.B.C., Hulst Biljartnederlaag tour- nooi H.B.C. Hulst H. v. d. Hemel winnaar MARKTEN Vrüdag legroting e begro- bijzon- n een zo de ver oud van imer ge- iodzaakt, schreeu- swerken I. Alleen op de ■an het verband erbevol- ■oningen opcen- geschat neelsbe- onder- De bij- tmeente- laken. ofzui- erken merk ak. liever stof- kt 36 STER! ERUG werd het r, onder den, op- voorzien. :rd win- it is gis- ;elijk fi- wensen, taties in een de- eskamer LIET belangrijkste voorstel dat gis- ter in Middelburgs raad ter ta fel kwam, was dat om over te gaan tot de instelling van een Volkscre dietbank. De heer Hoek (A.R.) was niet vre selijk enthousiast, gezien de beden kelijke kanten welke aan het geval zitten. Het gevaar, dat er aan het ko pen op crediet vastzit, moet men niet onderschatten en daarom zou men ook aan het verlenen van een volks- crediet de voor waarde moeten verbin den, dat het nadelig is voor abnor male en noodzakelijke gezinsuitga ven. Zeker moet men het crediet niet verstrekken aan hen, die niet tevre den zijn met het hun toegewezen be» scheiden deel De heer Schorer (Arb.) bleek min der angstig, al was hij ook tegen uit wassen. De heer Schenk (V.V.D.) kon zich echter grotendeels achter de heer Hoek stellen. De heer v Empel (C.H.) zag een so ciaal belang in een Volkscredietbank, mits men geen scherpe concurrentie gaat voeren met het particuliere be- drijf. Weth. Berenpas (Arb.) verdedigde het voorstel. Verschillende gezinnen zijn om een crediet dringend verlegen. Bij particuliere banken kunnen zij niet terecht en vallen dan vaak in handen, waaruit zij beter vandaan kunnen blijven. 'n Volkscredietbank regelt de afbe taling naar de draagkracht van het gezin, waardoor afglijden naar het pauperisme wordt voorkomen. Aan het verlenen van de credieten zijn allerlei beperkende bepalingen verbonden, zodat excessen worden voorkomen. Voor aankoop van luxe zaken wordt zeker geen geld dispo nibel gesteld. Al te zeer moet men de werkings sfeer niet indammen; het sociale be lang moet richtsnoer blijven en na tuurlijk moet er een redelijke zeker heid bestaan dat het geld terug komt. Ook bij ziekte-gevallen moet de bank kunnen helpen. De heer Schenk zei door het ant woord bevredigd te zijn en nadat de heer Hoek ook nog enige bevredigen de toezegging had ontvangen, legde ook hij het hoofd in de schoot. Het voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. Na enig debat verleende de raad aan B. en W. een crediet van f 10.000 dat dienen moet als premie voor wo ningverbetering VOOR EN TEGEN DANSEN "TEGEN het voorstel van B. en W. om de vermakelijkheidsbelasting voor zgn. sensatie-sport met de helft te verlagen tot 25%, tekende de heer Hoek (A.R.) protest aan. De door B. en W. overlegde cijfers aan de raad, hadden hem niet over tuigd. Zij wezen z.i. eerder op het feit, dat er bij het publiek een smaakver- betering plaats vond. Men richt zich meer naar het beter soort amusement. Maar zelfs al zou de gemeente een weinig schade lijden, daartegenover staat een heel wat hoger te waarde ren morele winst. De heer Schorer (Arb.) zei, dat zijn fractie zich achter het voorstel schaar de, gezien het feit, dat Middelburg niet alle sensatiesport kan belemme ren op gevaar af, dat men dit ver maak elders zoekt. Van rechts kwamen nog een paar protesten, waarna de burgemeester 't voorstel verdedigde. Z.i. gaat het al leen om het dansen en deze vermake lijkheid wordt nu te sterk getroffen. Afkeurenswaardig vond spr. het dan sen niet, vooral niet wanneer dit ge past gebeurt, zoals hier. Z.i. moest men de kwestie niet belangrijker maken dan ze is. Weth. Kögeler (A.R.) zei, niet over tuigd te zijn van de redelijkheid van het voorstel. Overdreven vond hij de mening, dat men terwille van de ho gere belasting naar een andere plaats trekt om te dansen. Tenslotte werd het voorstel aan vaard. Tegen stemden de A.R. en C.H. Hierna werden de huurprijzen der opslagterreinen iets verhoogd. De schoolgelden voor het Ulo-on derwijs daarentegen worden 20% la ger. Het oude silo-gebouw bij het indu strie-terrein werd verkocht voor f 20.000 aan de coöp. silo-vereniging Noord-Beveland. De raad hechtte zijn goedkeuring aan het protestschrijven inzake het Wegschap Walcheren, dat B. en W. zullen zenden aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Bin nenlandse Zaken. Enige kleinere voorstellen gingen zonder discussie onder de hamer door. Herbenoemd werden tot leden van het bestuur der Godshuizen de heren L. Onderdijk en J. Vroom. Eervol ont slag is verleend aan mr. A. v. d. Weel en mr. J. Pilaar, resp. als secr. en adj. -secr. van het Ambtenarenscheids- gerecht. CRTIEK OP RIOLERINGS WERK DIJ de rondvraag hadden de heren D Goossen en Meliefste scherpe cri- tiek op het feit. dat het riolerings werk aan de Seisweg zo slecht op schiet en nog slechts voor de helft is gevorderd, hoewel men reeds van het najaar is begonnen en op 78 werkda gen is gerekend. Weth. van 't Westende zei, dat het ongewone natte najaar oorzaak is ge weest van de stagnatie. In totaal wa ren er slechts 50 werkbare dagen, waarvan 35 volle werkdagen. Zonder verdere tegenslag zal het werk half Maart klaar zijn. De inlichtingen over de aannemer waren gunstig en zijn werk voldoet aan de gestelde eisen. Behalve op een loflied over het nieuwe vloerkleed, werd er niets meer ten tapijte gebracht J2)E VERENIGING van oud-leerlin gen en cursisten der Vlassers- schooi te Koewacht hield aldaar haar algemene jaarvergadering, waarop de heer Arkenbout, voorzitter van de Nederlandse Federatie van vlassers sprak over de linnenactie in Neder land. De heer Arkenbout wees op het dreigende gevaar bij de afzet der vlasproducten door de vorm van ex portbeperking, die is ontstaan door het gemis aan steun. In Frankrijk en België krijgen de vlasindustrieën overheidssteun, maar in ons land geldt voor vlas zelfs niet de garantie prijs, die toch op verschillende land bouwproducten in het voorjaar gege ven wordt. Het gevolg is, dat de vlas ser geheel op zichzelf wordt aange wezen. Ieder ander geeft immers de voorkeur aan een product, dat wèl in aanmerking komt voor een garantie prijs. Het risico voor de vlasser is daar mede groter geworden. Want niet alleen moet hij nu de afzet rendabel zien te maken, maar bovendien is hij afhankelijk geworden van het lukken of mislukken van de oogst. Daar komt nog bij, da, de huurprijs voor de grond aanmerkelijk is gestegen, in verhouding tot de prijzen van het vlaslint. Uit nog meer factoren kon spreker afleiden, dat het bestaan van de vlas sers wordt bedreigd, terwijl deze dreiging wordt verscherpt door con currentie van de Zuiderburen. Als middelen tot verbetering noem de de heer Arkenbout: belastingsprei ding over vijf jaar en reservering van de winst. LINNEN-ACTIE. EVEN DOMINEE uit Deventer, die in Holten moest preken, was wat vroeg in de kerk en wilde daarom gebouw maar eens gaan bekijken. Het aardigste vond hij wel de toren en met goede moed besteeg hij de lan ge trap. Ineens hoorde hij achter zich een deur dichtslaan. Hij repte zich weer naar de begane grond, maar vond de deur aan de voet van de torentrap gesloten. Er zat van binnen geen kruk aan. Dominee begon te roepen, maar nie mand die hem hoorde. Zelf hoorde hij wel iets, nl. hoe de kerk zich vulde en hoe de gemeente in afwachting van de dominee vast te zingen be gon. Zenuwachtig keek de predik heer nog eens in zijn „cel" rond en opeens ontdekte hij een knopje. Vol hoop drukte hij erop en tot verba zing van alle kerkgangers begonnen plotseling de klokken te luiden. De koster toog op onderzoek uit en daarmee had de dominee zijn avon tuur achter de rug. conclusie, dat een afname van vier ons linnen per jaar door iedere Ne derlander het aanbod zou realiseren. Denemarken is al zo ver, maar groot se reclame zal dit ook in ons land doen lukken DE VERGADERING. A ls bestuursleden van de vereniging werden gekozen de heren J. Dob- belaer, A. Hamerlinck en M. de Neve. De contributie voor eigen werkers en arbeiders werd verhoogd tot resp f 2,50 en f 1,25. Als opvolger van kapelaan van Wezel werd kapelaan van Lierop uit Koewacht als geeste lijk adviseur geïnstalleerd. Besloten werd nag deze winter ir. Friderich uit te nodigen een lezing te houden over vin steelt, rassenkeuze en on- kruidbestrijding. Deze zomer zal de vereniging een excursie maken naar de vlasfabriek „Dinteloord" en de bloemententoonstelling bij Haam stede. Tenslotte werden onder de aan wezigen nog twaalf linnen handdoe ken verloot. EDEN en BUTLER F)E ENGELSE Minister van Buiten landse Zaken, Eden, en de Minis ter van Financiën, Butler, zullen aan het hoofd staan van de Britse dele gatie, die spoedig met de nieuwe Amerikaanse Regering zal spreken over uitbreiding van de wereldhandel en andere vraagstukken. Het wordt zeer. onwaarschijnlijk geacht, dat Churchill dit voorjaar een tweede be zoek aan de V. S. zal brengen. Jot op heden is de gestarte linnen actie goed ingeslagen. In Breda werd een grote geslaagde „Linnen dag" gehouden en daarna kwam dit textielproduct zelfs in de Parijse mode. Thans is er kreuk- en krimprij linnen in de handel en Frankrijk ex porteert het al naar Amerika. Vol gens spreker is er een organisatie no dig, die het linnengebruik gaat be vorderen. Na een kleine rekensommetje kwam de heer Arkenbout tot de Beneluxbesprekingen "TE Brussel werden Dinsdag Bene- lux-besprekingen gehouden. De Nederlandse delegatie wees erop, dat de door België geuite wens de lonen in Nederland vrij te laten, onvermij delijk de betalingsbalans zou compro mitteren. Volgens een Belgische zegs man zou men in kringen van de con ferentie de mening toegedaan zijn dat de wederzijdse opvattingen niet te overbruggen zijn. Van Belgische en Luxemburgse zij de wordt getracht de Nederlanders te bewegen de prijzen en lonen in Ne derland te verhogen „minstens tot het Britse, Franse en Duitse niveau", teneinde de economische Benelux Unie te vergemakkelijken, aldus meldt Reuter. Kansspelen in België: FNE BELGISCHE belasting op de kansspelen heeft in 1951 bijna fr. 200 millioen opgebracht. De speel zalen versterkten de Belgische staats kas met f 88.2 millioen en de voetbal- prognostieken leverden fr. 69.3 mil lioen op. De belasting op het wedden bij paardenrennen bracht fr. 18.6 mil lioen op, bij de hondenrennen fr. 2.6 millioen en bij de duivensport fr. 4.6 millioen. Canadese K. v. K.: P)E CANADESE Kamer van Koop handel heeft er Dinsdag bij de Regering op aangedrongen het immi gratieprogramma zodanig uit te brei den, dat de bevolking van Canada in 1975 verdubbeld zal zijn tot 30 mil lioen inwoners. De Kamer verzocht de Regering 'n zodanige selectiepolitiek te volgen, dat het aantal immigranten uit Frank rijk, Engeland en V. S. wordt ver hoogd. Naar zieke Thorez T\E GAULLISTISCHE afgevaardigde Jean Nocher heeft een ironisch gestelde vraag tot de Franse Minister van Gezondheid gericht. „Welke maatregelen de Regering denkt te nemen ter redding van Mau rice Thorez (de communistische lei der die reeds geruime tijd voor me dische behandeling in de Sovjet-Unie vertoeft) wiens gezondheid door de Russische artsen Gruenstein en Wino- gradof is ondermijnd, zoals men moet concluderen uit de van ambtelijke Russische zijde verstrekte berichten over de „misdadige werkzaamheid" van deze medici. De in de laatste herfst gebleken verergering van de ziekte van Thorez zal wel aan het werk van medische saboteurs geweten moeten worden". Wijziging Kieswet TIET IS de bedoeling, dat nog vóór de candidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezingen (op 14 April a.s.) een wijziging van de kieswet in werking zal kunnen treden. Deze wijziging houdt o.m. verband met de moeilijkheden, welke zich bij de verkiezingen van het vorige jaar hebben, voorgedaan ten aanzien van de geneeskundige verklaringen be treffende zieke en invalide kiezers, die bij volmacht hun stem doen uit brengen. Vele artsen weigerden toe genees kundige verklaringen af te geven ten aanzien van hun eigen patiënten, ter wijl de Kieswet zulks eist. Het treinongeluk te Deventer p\E voorman-rangeerder J. en de adjunct-commies H„ betrokken bij het spoorwegongeval te Deventer, zullen medisch en psychotechnisch worden herkeurd. Zij zijn niet ontsla gen. Twee bij het ongeval betrokken ran geerders zullen worden herschoold. Dinsdagmiddag om drie uur waren beide sporen weer beschikbaar voor het treinverkeer DeventerEnschede en omgekeerd. W. Brabant-Rotterdam ANDERHALF JAAR geleden heeft de A.N.W.B. zich gewend tot Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant en aangedrongen op een betere verbinding tussen West-Brabant en Rotterdam, aangezien vele bedrijven in de noord-westhoek van Brabant en ook op Schouwen en Duiveland op Rotterdam zijn georiënteerd. Men stelde zich hiermede achter de actie van een aantal gemeentebesturen in dit gedeelte van Noord-Brabant welke de aanleg beoogt van twee nieuwe wegen. n.l. Oudenbosch Willemstad en Dinteloord - Moerdijk- brug, waarvan vooral de' laatste zeer urgent te achten is. Ook met het oog op een verdere industriële ontwik keling van dit gebied vormen deze wegen een gebiedende eis. De bond heeft zich thans opnieuw tot Gedeputeerde Staten gewend en er met klem op gewezen, dat het be staande wegennet in deze streek niet meer berekend is op een veilige en vlotte afwerking van het intensieve vrachtverkeer. Men hoopt, dat, in dien er althans geen ankere moge lijkheden zijn, de uitvoering van de gevraagde wegen in het kader van de werkverruiming ter hand kan worden genomen. Nederlandse scliaatsrijders naar Davos Naar wij vernemen, zullen Kees Broek_ man, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse Zaterdag 24 en Zon dag 25 Jan. te Davos deelnemen aan de int. wedstrijden, welke op beide dagen in de Zwitserse Wintersportplaats wor den gehouden. België zal inschrijven voor het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal (coupe Jules Rimet). De voetbalwedstrijd tussen België B en Nederland B zal te Brugge worden gespeeld. Verder is de jaarlijkse wed strijd tussen Rode Duivels en Zwaluwen op 17 Febr. vastgesteld; deze ontmoe ting wordt te Gent gespeeld". Voor Zesdogen van Antwerpen Naar wjj vernemen is de heer Th. Balemans thans gereed met het samen stellen van het deelnemersveld voor de zesdagen van Antwerpen. De Antwerpse manager heeft de wedstrijd van j.l. Za terdag nog eens bekeken en daarna de ploegen samengesteld. De 18 koppels, die de strijd aanbinden op 13 Febr. t.m. 19 Febr. zijn als volgt samengesteld: De buitenlanders: Coppi—Terruzi (It.); CarraraSenfftleben (Fr.); Kobletvon Buren (Zwits.); Muller (wereldkamp.)— Hörmann (Did.); Schulte—Peters (Ned.); van EstWagtmans(Ned.) Gemengde ploegen: van Vliet (Ned.)— Accou (B.); Rijckaert (B.)—Gillen (Fr.); Bruneel (B.)Plattner (Zw.), wereldkam pioen sprint. Belgische ploegen: Ockersv. Steen bergen. Depauw—Glorieux. Buyst—OIU. vier, Gosselinx—De Baere, Hendrickx— Gielen, Thijsen—De Feyter. De Beucke- laarSeverijns, Adriaanssens—Buyst, en VerbruggenDelin. Niet minder dan vijf Nederlanders zijn hier dus vertegenwoordigd. Maestro Coppi heeft zich dan uiteindelijk eens laten overhalen de Antwerpse heksenketel mee te maken. Men moet direct toegeven, dat het een schitterend rennersveld is. De naijver is bijzonder groot en geloof maar gerust, dat Bruneel, nu hij met Plattner rijdt, voor van Steenbergen en de kleine Ockers een zeer sterke ploeg zal vormen. Woutje weer achter de motor In het Antwerpse Sportpaleis zullen a.s. Zaterdag 24 Jan. Wout Wagtmans en Gerrit Schulte onze vaderlandse kleuren moeten verdedigen tegen een zeer sterke formatie. De strijd zal tweeëerlei zijn: Gerrit Schulte komt uit in een omnium der „Grote Vier", zoals de Belgen dit viertal noemen: van Steenbergen, Koblet Carrara en Schulte. Wout Wagtmans komt uit bij de stayers. Zijn sterke riva len Dolf Verschueren, wereldkampioen (B.), Martino (Italië), Meier (Zwitserland) Quegnet (Frankrijk) en Willy Michaux (B.) Verder staat er natuurlijk een tref fen tussen amateurs op het programma. Voor Wagtmans is het een hele pres tatie om na twee wedstrijden reeds de allerbeste stayers partij te mogen geven. In Grote Prijs van Argentinië Vernomen wordt, dat de toestand van de personen, die Zondag j.l. bij de race om de Grote Prijs van Argentinië ge wond werden, toen Farina met zijn wa gen van het circuit raakte en op het publiek in reed, thans bevredigend is en dat de meesten hunner spoedig het zie kenhuis zullen kunnen verlaten. Ander zijds wordt gemeld, dat nog een andere deelnemer, de Engelsman Allan Brown, tijdens de race een ongeluk gehad heeft waarbij een toeschouwer gedood werd. In totaal heeft deze Grote Prijs dus aan elf personen het leven gekost. Voor de int. wedstrijden te Badminton Behalve de gebr. E. en M. van Loon uit Tilburg, die, zoals bekend, met de paarden Ampère en Nerantsoula zullen uitkomen op de int. ruiterwedstrijden in Badminton, op 22, 23 en 24 April a.s. zal ook de heer A. Jansen (Tilburg) met Paprika deelnemen. In Davis-beker-tournooi In de eerste ronde speelt Nederland voor de Europese zóne van het Davis- bakertornooi tegen Ceylon, aldus heeft de loting, welke te Melbourne plaats vond, uitgewezen. Schietwedstrijd „Soranus" Heinkenszand Door de boogschutterij Soranus te Heinkenszand werden schietwedstrijden op de liggende wip georganiseerd, waar aan door vele schutters werd deelgeno men. De uitslag was: Hoofd vogel: P. de Koster, 9oranus, Heinkenszand: le zij vogel: J. van Leeu wen, als voren; 2e zijvogel: J. van Leeu wen Jr., alsvoren; le hoofdkal: A. de Jonge Jr., alsvoren: 2e hoofdkal: H. de Jonge, alsvoren; le onderkal: H. de Jonge, Zeelandia, Ovezande; 2e onderkal C. Rijk, alsvoren; le klep: J. Vermeule, St. Sebastiaan, Heinkenszand; 2e klep: C de Jonge, Soranus, Heinkenszand; 3e klep A. Sorber, Batavieren, Goes; meeste kleine vogels: C. Vermeulen, Soranus, Heinkenszand. DEde,<oCntLWinter' *"e ons ^acteer- lijke son?,» "OFPl'jke en onmoge- veel sThafl? weepsgesteldheden, heeft lijk voor I vero®rzaake voorname- heeft Zeeuw Chv?eeri In Zeeland meest geleden ^eren. wel het weergoden Voornamelfit T'"e", der herhaaldelijk oorzTak v^ m,st,was isolement. van urenlang di?a°pk «eweerthelvechter is eeu han" heeaf?Seef„ns^-eb-oe8de zijde maakt dat er aan de hpct het euvel nog al eens wot l?ë Va" keerd heeft De meer ijverfgTgel meenten niet te na gesproken -Mer n daar is het voorgekomen dat de stra ten en wegen soms meer dan een ha) ve dag even glibberig bleven als d" mrtuur ze 's morgens vroeg geschapen Dat deze klacht grond heeft be wijst oa. het feit, dat de K.N.A.C. er interesse voor getoond heeft. Deze in stantie heeft verzocht op de hoogte ((.,?'orden Sehouden van de genomen verJhm genomen> maatregelen. Op dinai^. plaatsen zijn bestrij- zand ?,aa (het strooien van litio-amh? en het doen Posten van po- of te Sat ?aren) in het geheel "St, is dat epn r!Bei1, Voor het verkeer vooral voo? d? ""oeilijkheid geweest, on tiid rSS, 6 busverbindingen, die Ook SS I" ,uitgevoerd worden. Ook van de ka^ van .—gg,- bruikers wordt vaak niet de juiste medewerking getoond. Het parkeren in bochten enz. bij gladheid is een groot gevaar voor anderen. Naar wii heeft de directie van de S B.M. bij voorbeeld enkele malen over wogen de diensten stop te zetten. Het belang van de reizigers heeft echter nog steeds gepraevaleerd. Het bestrooien van de grote wegen is een maatregel die door de wegge bruikers dankbaar aanvaard wordt. Het gebeurt echter nog wat primitief. Een automatische zandstrooier, die achter een zandwagen gehangen kan worden, zou een grote verbetering be tekenen, omdat daarmee het gehele wegdek bestreken wordt. De toestand van vele wegen in Zeeuwsch-VIaan- deren vraagt nu eenmaal vaak meer dan normale maatregelen. Een Amerikaans vlooteskader heeft een bezoek gebracht aan Curacao. Dit eskader, dat deelneemt aan de oefe ning „Springboard", die ten doel heeff doeltreffende maatregelen te vinden voor de duikbootbestrijdlng in de Ca- raibische Zee, bestond uit een viieg- j chip, zes topedobootjagers en een onderzeeboot. Een luchtfoto van het eskader In de nieuwe haven, welk' nog niet geheel gereed is, doch voo> de oorlogsbodems wel kon worden Toen in de middaguren van Dinsdag de eerste deelnemer uit Glasgow ver trok, was de 23e sterrit naar Monte Carlo officieel begonnen. Want enkele uren na Glasgow vertrokken de equipes, die Lissabon tot startplaats hadden gekozen, om 4 uur in de middag waren het de wagens in Stockholm, welke werden weggevlagd, de Italiaanse teams waren inmiddels al uit Palermo onderweg naar Messina, in de late namiddag was Oslo aan de beurt en Dinsdagavond tussen 7 en 10 uur vertrokken de tientallen deel nemers uit Monte Carlo en in Zuid- Duitsland uit München. Na d"e moeilijkheden, welke men op Maandag te Monte Carlo had ondervon den met de Porsches, was de rust in diverse startplaatsen teruggekeerd, zij het uiterlijk, want de meeste sterritrij- ders verkeerden innerlijk in spanning, hoe zij zelf en hun wagens he er op cfe 3300 k.m. lange tocht naar de Franse Rivièra zouden afbrengen. Immers de sterrit naar Monte Carlo, de oudste in zijn genre, is een betrouWbearlheidsrdt voor mens en machine. Voor de mens, omdat de bestuurder en zijn medepassa. gier(s) drie dagen en drie nachten moeten worstelen met vermoeidheid en slaap, met wellicht mist, regen of sneeuw en heel waarschijnlijk ook met be-ijzelde wegen, die het vereiste uurgemiddelde van 50 k.m. zo ernstig kunnen bedreigen. Maar niettemin togen de ruim 400 equi pes vol goede moed op weg, of beter gezegd op avontuur, in het volle ver trouwen dat hun strijdrossen, alle serie- wagens, tegen de proef bestand zullen xijn. Overwinning op Klooster- zande HBC te Huist, die reeds jaren de sterk, ste club uit Z.-Vlaanderen is, bond nu ook Kloosterzanda aan haar zegekar met een overwining van 427 caramboles. De Z.-Vlaamse kampioen Freijser klopte met groot verschil J. Goossens van Klooster- zande. Deze wedstrijden werden j.l. Zon. dag gespeeld (op 20 beurten) met de volgende utslagen: Pr. Fréijser (Hulst) 387J. Goossens (Kloosterzande) 77; R. Lampo 69-G. Pen. neman 97; Jul. Neve 56—P. van Damme 60; Fr. Schelfhout 133P. Maes 89; G. Eeckhout 91—E Jonckheim 57; J. Leer- aert 57—P. Linders 49; J. Taelman 70— R. Jonckheim 25; A. van Dorselaer 50— G. Burm 32. Overwinning van de Hore- mansclub St. Niklaas Deze éliteclub met aan het hoofd de eminente speler-apotheker R. van Over loop. le klas speler groot-biljart BBB, hebben j.l. Zaterdagavond in de Bruyn's Restaurant de eerste zege van dit tour- nooi op de Hulstenaren behaald. Reed's 2 maal hebben we nu van Overloop zien spelen, maar nog nimmer is te Hulst een amateurspeler geweest, die zo meester lijk spel te zien gaf. De Z.-Vlaamse kampioen Frijsen, die vorige maal slechts nipt werd geklopt, moest dit keer met groter verschil de vlag strijken. De uit slag was als volgt (op 20 beurten): Pr. Freijser Hulst 295—R. van Overloop St. Niklaas 556; R. Lampo 125—A. Goris 125; J. Neve 93J. Steur 173; Fr. Schelfhout 83—Th. Smet 157; G. Eeckhout 106—Th. Pauwels 158; J. Leeraert 132R. Roels 70; J. Taelman 83H. Rumes 33; A. van Dorselaer 43—H. Parmentier 40. De hoogste series: van Overloop 135 en 109 car. De Horemansclub behaalde een overschot van 352 car. In Biljartconcours te Biervliet Zaterdag en Zondag konden op het biljartconcours te Biervliet de liefheb bers van de losbandstoten of zgn. slin gers weer hun hart ohalen. H. van den Hemel, d"e huidige leider in de persoonlijke competitie, wist met een mooie 41 beslag te leggen op de eerste plaats, dank zij een steunserie van 39. Eug. Ongenae volgde hem, met eveneens 41 p. op de voet, terwijl C. B. Jansen met 38 pt. op de derde plaats eindigde. In totaal werden 205 partijen gespeeid. WINST OP HONTENISSE. Tegen Hontensse konden de Hulstena ren het beter. De uitslag daarvan luidt P. Freyser 387J. Goossens 77; R. Lam po 69G. Temmerman 97; J. Neve 56 P. van Damme 60; P. Schelfaut 133P. Maas 89; G. Eeckhout 91F. Jonckheim 57; J. Leenaert 57P. Linders 49; J. Taelman 70R. Jonckheim 25: A. van Dorselaer 50G. Burm 32. Hulst won met 427 caramboles verschil. O.B.K. verloor overtuigend van Ons Genoegen De biljartclub Ons Genoegen uit West- dorpe was te gast bij OBK te Sluiskil. Met een overtuigende meerderheid wis ten de gastheren de winst te behalen; zij gingen met een 322 caramboles in hun voordeel huiswaarts. De uitslag was als volgt: M. Cappaert Ons GenoegenJ. Caste- leyn (OBK) 11455; O. De HulsterM. Stockman 10674; R. DumeeE. Bleyen- berg 9876; A. de CausemaekerP. Gel. derland 7234; M, De HulsterJ. Sijs 6426; M. AntonissenL. Reydens 63 41; R. van BastelaereH. Janse 61—51, A. de Vos—A. Snoek 60—19; A. Verhoo- sel—T. Sandrini 59—26; FF. Verhoosel— J. Wullems 49—42; A. piasschaert—F. Sijs 44—25; Th. van Waes—W. van Hijfie 26—25. Totaal 816—494. Biljartcompetitie te Hansweert Voor de plaatselijke biljartcompetitie te Hansweert had j.l. Zondag de wed strijd Thalia'Zeelandia plaats in het café van mej. wed. de Boer. De uitslag was als volgt: L. Osselaar 96—C. Men- lieere 166; F. Wijnands 76—C Vermeulen 86; J. Driedijk 53—F. van Ertveld 32; A. Quakkelaar 52—J. Flips 33; p Rijk 51—C. van de Guchte 39; M. Schier 45- L. van Ertvelde 67; A. Wiegman 42A de Boer 49; w. Bierens 35—C van de Borght Mzn. 21. Totaal Thalia 450—Zee landia 493 pt. Inlern. biljartwedstrijd Sluis-Zeebrugge De Sluisse biljartvereniging KOT wedstrijd tegen Zeebrugge (B.) De uit slagen waren als volgt: V GheijleR. Grahame 10: M. Tave. nier—M van Loocke 10; J. Gheijle G. Metz 01; G. ClaerhoudtH. Van Craeijnest 1—0; J. NaertJ. de Bruijne 01; L. Verstraete—L. Swerus 01; M. van de BroeckeP. de Wispelaere 01; P. VerheijeJ. Coppens 0—1; G. Vrie- 1 ij nekO. Batselaere 0—1; G. Verbeke— F. Dusarduijn 1—0; E. Gheijle—P. de Wspelaere 01; L. van HootegemG. Metz 0—1. Biljartconcours te Sluis Het in café De Meijer te Sluis gehou den biljartconcours, waarvoor zeer veel 'c^langstelling bestond, had de volgende uitslae: 1 J. Verplanke, Oostburg, 386 p.; 2 J. Bakx, Sluis 381 p.; 3 J. van Boven, Sluis, 376 p.; 4 B. van Waes, Biervliet 35S p4 b Jac, Bakx, Sluif 360 p. GROOT OBSTAKEL! FRANSE ALPEN. Die strijd tegen vermoeidheid en weeri omstandigheden kan in een sterrit naar Monte Carlo zeer zwaar zijn. Iedereen herinnert zich ongetwijfeld de rit van het vorige jaar, toen van de 328 wagens die in de diverse startplaatsen waren vertrokken slechts 162 te Monte Carlo arriveerden, waarvan 15 deelnemers zon den strafpunten. Toen woedde er nood weer in het Centraal Massief en in cfe Franse Alpen. En hoewel de weerbe richten er niet zo ongunstig uitzien als in de laatste veertien dagen het geval is geweest, toch vermoeden velen, dat er ook ditmaal heel wat uitvallers zul len zijn. 14 NED. EQUIPES. Het aantal Franse en Engelse deelne mers is zeer groot; van beide landen doen meer dan 100 deelnemers mee. Het aantal Duitse inschrijvers is sterk toege nomen. al ls voor velen van hen de rit al in moeilijke omstandigheden begon nen door het reeds vermelde incident met de Porsches, die uit de aard der zaak in de meeste gevallen door Duitse automobilisten worden gereden. Zweden is met bijna 30 deelnemers gekomen, Italië met bijna 20 en daarna komt Ne derland met 14 equipes en een half team n.l. mevi. van Puyenbroek uit Tilburg, welke koene automobiliste mevr. Roualt de Frangaise, die reeds twee maal de Coupe des Dames heeft gewonnen vergezelt. Maar ook mevr. van Puyen broek is geen nieuwelinge in dit gezel schap, want zij maakte in 1949 deel uit van de equipe, die toen de damesprijs won. Het opmerkelijke feit heeft zich voor gedaan, dat Monte Carlo niet zo populair is als startplaats dan in vorige jaren. Lissabon was zeer i"n trek en vanzelf sprekend verzamelden vrijwel alle En gelse automobilisten zich in Glasgow. Maar intussen zwerven ongeveer 1000 auto-enthousiasten door Europa, verte genwoordigende niet minder dan 22 lan den en rijdende in 55 verschillende merken. OOK DE PORSCHES GESTART. „Tol goede moed en in de allerbeste stemming zijn de Nederlandse equipes, die Monte Carlo tot startplaats hadden gekozen, uit de fraaie stad aan de Cote d'Azur vertrokken," aldus meldde ons de heer J. van Haaren, sportcommissaris van de KNAC, die bij de start aanwezig was. De derde equipe, die werd weggevlagd was die van onze landgenoot N. van den Bergh, die als eerste Nederlander zijn Opel in beweging zette voor de grote tocht door winters Europa. De weervooruitzichten waren, in ver gelijking althans met die van enkele dagen geleden, gunstig te noemen. De Porsches zijn eveneens allen ver trokken, vertelde de heer van Haaren ons verder. In alle wagens zijn de be kledingen van de verwarmingen met zware hamers bewerkt tot de minimum hoogte van 90 c.m. werd verkregen. Ook de enige Ned. Porscherijder, prof, dr. ir. van Lammeren, is welgemoed van start gegaan, al is hij er zeker van, dat hij over enkele dagen bij aankomst Monte Carlo op zijn minst 28 strafpunten op zijn boekje zal krijgen aangetekend. Behalve de genoemde equipes zijn de volgende Ned. ploegen uit Monte Carlo vertrokken: H. de Rijk met If a, A. Blans jaar met Borgward en M. Gatsonides met Ford Zephyr. OOK UIT MÜNCHEN. De vijf Nederlandse equipes, J. Hei- dendahl met Peugeot, J. Schieck met Renault, H. Arndt met Standard, M. Polle met Opel en T. Koks met Volkswagen zijn om 21.38 uur, 21.41 uur, 21.50 uur, 22.01 uur en 22.07 uur, dus precies op tijd uit München vertrokken. De deelnemers, die te Glasgow waren gestart, kregen na het invallen van de duisternis al moeilijkheden met de be ruchte Engelse mist. Op sommige plaat sen was er slechts 15 meter zicht en bij enkele kruispunten stonden enthousiaste personen, die de richting aanwezen, waarin moest worden gereden, omdat de borden door de mist niet zichtbaar waren. Wedstrijdprogramma KNVB afdeling Zeeland In verband met het afgelasten van de wedstrijden van Zaterdag en Zondag jl. wordt het programma verschoven naar Zaterdag 24 en Zondog 25 Januari a.s., zowel voor de Zaterdag, als de Zondag competitie (oorspronkelijk programma van 10 enll Jan. j.l.) Ingelast werd als. pog in de eerste klasse A van de Zon- cïagcompetitie de wedstrijd Luctor 1— Vogelwaarde 1. GOES, 20 Jan. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 11; poelje eieren 9; eendeneiei-en 10; kalkoeneieren 20; ganzeneieren 30. GOES, 20 Jan. Prijs voor verse kip peneieren f 2.08 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. GOES, 20 Jan. Exportveiling. Cox A 74 BC 60—66, I grof 66—77, I 57—63, Goudreinetten AA 23. A 23.70—23.90, BC 18.10—28.40. I grof 22.70—23.50, I 16.30— 17.10, II 5.70; Jonathan AA 30.50. A 28.70 —3120. BC 26.80—27.20, I grof 26.50—27.10, I 19.6020.10, II 8.50; Golden Delicious A 43.20. BC 34.50, I grof 37.90—38.10, I 25.40—26.30. II 12.90; Brabantse Bellefleur A 1970. BC 14.10. I grof 14.80, I 11.90— 13.70; Doyenne du Cornice I grof 33 38.90, I 32—38.70e II 25.30, St. Remy I grof 10. I 910, II 7; Gieser Wildeman I grof 25—27. I 17—18, II 8; Verpakt fruit Goudreinetten AAA 29—33, AA 27—30, A 26; Jonathan AAA 32—36, AA 32—34, A 3033, B 2427, Golden Delicious AA 54, A 4751: Lombart's Calville A 30, B 26. C 18. Hard fruit: Cox 843, Goud reinetten 5—21. Jonathan 5—24, Zure Bel lefleur 310, Golden Delicious 836, Bramley Seedling 3—5. Pondspeer 59, Gieser Wildeman 817, Kleipeer 3—6. St. Remy 67, Doyenne du Comice 16 27, Conference 314, Lonfbarts Calville 314. Comtesse 816. Wipston 20, Pom- me d'Orange 26, Zoete Ermgaard 10—39, Zoete Campagner 1524, alles per 100 k.g.; Noten 80—85, per 100 stuks. ROTTERDAM, 26 Jan. Veemarkt. Aan voer in totaal 3379. Vette koeien en ossen 850. Gebruiksvee 777. Vette kalve. ren 55. Graskalveren 167. Nuchtere kal veren 1006. Varkens 45. Paarden 125. Veulens 4. Schapen of lammeren. 307 Bokken of geiten 43. Vette koeien 2.72—2.82, 2.55—2.65, 2.00 2.20; vette kalveren 2.802.90, 2.702.80 2.402.60; graskalveren 380—330250, nuchtere kalveren 50—4140. Slaclitpaar- den 1.90—1.80—1.70; schapen 120—100— 80: lammeren 95—85—70; kalfkoeien 1200 —1000—860; melkkoeien 1200—1000—860; vare koeien 800—700—600; vaarzen 875 800—680; pinken 600—525—400. Vette koeien aanvoer kleiner, handel traag, dalende prijzen, prima's boven notering. Vette kalveren: aanvoer iets minder, handel redelijk, teruglopende prijzen. Graskalveren: aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen met moeite te handhaven. Nuchtere kalveren: aanvoer groter, handel stroef, teruglopende prij zen. Slachtpaarden: aanvoer iets kleiner, handel slepend, prijzen vooral niet hoger! Schapen en lammeren: aanvoer even minder, handel redelijk, prijzen con stant. Kalf- en melkkoeien aanvoer ge woon, handel stil, prijshoudend. Vare koeien: aanvoer matig, handel stug, prij. zen iets lager. Vaarzen en pinken: aan voer tamelijk, hancfel slepend prijzen onveranderd. WATERSTANDEN Mannheim 252 (—12), Trier 176 K. Koblenz 212 (—1), Keulen 191 (—3). Ruhr, ort 404 8), Lobith 1022 4), Nijmegen 807 (—5), Arnhem 804 (—7), Eefde 352 (+6. Deventer 254 (—2), Namen (La Plan. te) 160 (—2), Borgharen 4063 (+15), Bel- feld 1143 (—9), Grave (beneden 488 14. litti 0.84 4—5), Vreeswijk 0,64 6j.

de Stem | 1953 | | pagina 3