;en! Mensen en c%Luzen S&AA/& L c I» Amerikaanse carrière van een Rotterdammer fpm~ Polsstok' van rubber en aluminium GOLDEN FICTION H, J A. M. Schaepman (1844-1903) J s Wat een Wonderlijke Wereld RADIO 6 eert idem dag r TWEEDE BLAD DINSDAG 20 JANUARI 1953 Goede raad Eisenhower De beste roman van 1952 Sterk prozaschrijver stierf vijftig jaar geleden te Rome Ook dat nog DIE De Verborgen Schat Inlorophyl Iblorophyl tot stand tandpasta. jIBBS chlo- ;ehele mond emzuiveren- wijl het de i onaange- b de mond neemt. linke tube perj. in iceekblad, tiling geeft ?r zult lezen, brengt. t er wat aan aal lad De Stem" ren. artaalabonné's De legeroefening „Polsstok" is be doeld om de manschappen te trainen in een winters klimaat. Als hindernis werd gekozen het Twentekanaal. Woensdagmiddag werd over dit ka naal een brug geslagen om de zware tanks en de legertros gelegenheid te geven over te steken. Het oversteken van het kanaal over de balkbrug, die 50 ton draagt. Deze brug is een ge schenk van Amerika en bestaat uit rubberpontons en aluminiumbalken. Mochten de rubberpontons worden stukgeschoten, dan blijft de brug toch drijven. pROFESSOR DUYNSTEE heeft zich enige tijd terug getrokken uit het strijdgewoel, waarin hij zich zo onvervaard had gemengd. Maar de laatste tijd ziet men de initialen F. D. toch weer in de Maasbode ver schijnen. De retraite heeft men blijk baar geleerd, dat 't bij in te't zicht komen van een verkiezingscam pagne gewenst is te zoeken naar eenheid in de strijd. De meningsver schillen kan men dan later wel weer oprakelen. De Nijmeegse hoogleraar betoogde niet lang geleden, dat de gemeenteraadsverkiezingen aan de I K.V.P. in de gegeven situatie een I morele steun in de rug zullen moe- ten geven. Zijn stellige overtuiging is, dat de groep-Welter er daarom van af dient te zien om „in eniger lei gemeente met een eigen lijst voor de dag te komen. Zelfs van zuiver tactisch standpunt be- L schouwd, moet het toch evident zijn, I dat men momenteel alleen maar I onheil kan stichten door de K.V.P. te gaan dwingen op twee fronten te vechten". De Welterianen hebben vroeger nogal eens getoond, dat ze waarde hechten aan de woorden van Pro fessor Duynstee. Zullen ze dat nu l ook doen?.... WANDAAG is het een grote dag in de geschiedenis der Verenig de Staten. De democratische wacht wordt afgelost door een republi keinse. Eisenhower komt aan het hoofd te staan van de sterkste en rijkste macht ter wereld. Het is een verantwoordelijkheid om van te dui zelen. Zijn woorden en daden zullen voor een belangrijk deel bepalend zijn voor de historie der mensheid in de komende vier jaar. Hij wordt nu de hoofdleider in de griezelige koude oorlog, welke het Krem lin tegen het vrije Westen be gon, en in de hete oorlog van Ko rea. Er leeft nog altijd hoop. dat te eniger tijd een verstandig samen gaan van alle volkeren mogelijk zal zijn. Om naar die gelukkige toe stand te manoeuvreren zullen ech ter inzicht en doorzicht, kracht en tact in hoge mate nodig zijn. Ge lukkig is hij, hoewel gekozene der republikeinen, geenszins een isola tionist gelijk zijn „vriend'en vijand" Taft. Hij beseft de noodzaak van daadwerkelijke solidariteit met het Avondland. Er bestaat goed ver trouwen in zijn komst en zijn be leid. God geve, dat het niet be schaamd wordt. A LS Adrianus J. Seip uit Rotterdam begin volgende week, na een jaar lang in de Verenigde Staten te hebben gewerkt en gestudeerd, in Nederland terugkeert, zal hp niet al leen kunnen zeggen, dat zijn prae- tische ervaring en daardoor zijn vak bekwaamheid er op vooruitgegaan zijn, maar ook, dat er tijdens zijn verblijf aan de andere kant van de Atlantische Oceaan in niet geringe mate aan zijn verdere carrière is ge werkt. De 27-jarige Nederlandse gereed schapsconstructeur van de ..Minnea polis-Honeywell Regulator Company" te Minneapolis in de Amerikaanse staat Minnesota zal namelijk straks de functie van chef van de montage afdeling in de nieuwe fabriek van Honeywell te Amsterdam gaan bekle den. Seip was één van de 300 jonge Europese vaklieden, die begin Febr. van het vorige jaar in de Verenigde Staten arriveerde om daar binnen 't raam van het „Work-Study-Training- Program" van het Mutual Security Agency (MSA) een jaar lang temid den van Amerikanen te leven, te wer ken en te studeren. Met een aantal andere „trainees" kwam hij terecht op de Hamline University te St. Paul, in de buurt waarvan hij spoe dig werk vond. Bovendien werd hij in de gelegenheid gesteld, tezamen met Amerikaanse en andere studen ten een aantal cursussen aan deze universiteit te volgen. CARRIERE Tn dienst van Honeywell, waar onge veer 18.000 employé's in hoofdzaak controle-apparaten, thermostaten en fijne schakelapparatuur vervaardigen, vielen de bijzondere capaciteiten van de Rotterdammer al spoedig op. Na 10 maanden was zijn loon, aanvanke lijk 1.75 dollar per uur, reeds drie maal verhoogd, en wel tot 2.08 dollar. Peter Tobias, Seip's voorman, hoor de op een goede dag, dat Honeywell plannen had voor de vervaardiging van thermostaten en andere beveili gingsapparatuur voor oliebranders door haar dochteronderneming te Amsterdam, van 1933 af slechts ver koopkantoor voor het bekende Ame rikaanse concern. Hij ried de Neder lander aan, te solliciteren en intro duceerde hem bij de chef van de in ternationale afdeling der maatschap pij. De motor kwam op gang. Seip schreef de heer M. H. Hollema, direc teur van de N.V. Honeywell-Brown te Amsterdam. Eind October vorig Advertentie) for your golden moments jaar kreeg hij bericht, dat hij na zijn terugkeer in Nederland direct kan beginnen. UNIVERSITEITSSTUDIE Cinsdien heeft de Rotterdammer, die zich reeds kort na aankomst in Amerika aanmeldde voor het lid maatschap van de „International Union of Engineers" (de bij het CIO aangesloten vakbond van technici), niet stilgezeten. Hij heeft zich vooral toegelegd op het construeren van ge reedschappen, die in zijn nieuwe werkkring zullen worden gebruikt. Ook de assemblage, die binnenkort in Amsterdam onder zijn supervisie zal staan, heeft hij aan een extra onder zoek onderworpen. Cursussen op het gebied van tijdstudie en bedrijfshuis- houdkunde aan de Universiteit van Minnesota vulden de studie, die hij aan de Hamline University van de ge schiedenis van Amerika en de ver houding tussen werkgever en werk nemer had gemaakt, aan. ZELFVERTROUWEN Ceip, die voor zijn vertrek naar de Nieuwe Wereld als gereedschap constructeur werkzaam was bij de N. V. Galak Gecondenseerde Melk Maat schappij te Rotterdam, is van mening, dat hét niet alleen de tastbare erva ringen zijn, die voor hem het afgelo pen jaar tot een succes hebben ge maakt. „Wat ik als één van de belang rijkste resultaten van dit prachtige programma beschouw", zegt hij, „is niet, dat mijn vakkennis is vergroot, maar iets anders. Het simpele feit, dat ik hier een jaar lang ben geweest, zal mijn gedachten voor de rest van mijn leven een bepaalde richting geven, zal mij een gevoel van zelfvertrouwen schenken, waarvan ik nog jaren en jaren zal kunnen profiteren." Adr. J. Seip (rechts) met zijn voor- mam Peter Tobias aan de tekentafel. Tobias raadde hem aan eens te solliciteren. Advertentie) RUWE HANDEN SCHRALE LIPfEN GESCHAAFDE HUID pEN JURY, bestaande uit Prof. Dr P. Minderaa te Leiden, Dr P. Rit- ter jr. te Utrecht en de heer B. Stroman te Amsterdam, heeft een stemmig als haar mening te kennen gegeven, dat de heste roman, gedu rende 1952 geschreven in Nederland, is: „Een vinger op de lippen" door Pierre H. Dubois. Het gemeentebestuur van Venetië heeft een jaarlijkse internationale prijs van 5.000.000 Italiaanse lires in gesteld voor het beste boekwerk van verhalende aard, jaarlijks door een internationale jury te Venetië aan te wijzen. De directies van het grootste ge- illust2'eerde weekblad van elk land zijn uitgenodigd, daarbij hun mede werking te verlenen door ieder jaar het beste verhalende boek uit hun land aan te wijzen ter mededinging naar de prijs. De directie van Pano rama had de keuze van het beste Ne derlandse boek van 1952 toever trouwd aan bovengenoemde jury. die zich bij haar beoordeling uitsluitend door letterkundige en niet door le vensbeschouwelijke overwegingen heeft laten leiden. VO HOOG de geschiedenis de lof trompet steekt, voor de politicus, die Herman Schaepman was, zo be scheiden is het rolletje, dat het huidi ge letterkundeboek hem in onze lite ratuur te spelen gunt. Ik zou niet graag alle leraren in de kost hebben, die voor de behande ling van zijn figuur in de literatuur volstaan met een uitlating als: „Schaepman was een priester, die retorische verzen schreef in de trant van Bilderdijk", waarna dan eventu eel om de klas een vrolijk kwar tier te bezorgen de voorlezing volgt van Kloos' bekende critiek op de Aya Sofia van Schaepman. Opmerkelijk is, dat het juist de door de nieuwe -generatie verguisde Schaepman was, die dikwijls zijn ge voelens placht uit te drukken in het door zijn tijdgenoten over het alge Advertentie) helpt bij rheuwatiek, spierpijn etc. De doordringende warmte verdrijft de pijn zeer snel. „GENEZENDE WARMTE' meen nogal geminachte sonnet, de kunstvorm die juist door Kloos en de andere Tachtigers zo geëerd zou worden. Alvorens iets te zeggen over het proza-stuk „Bolland en Petrus" van Schaepman, geef ik hier enkele versregels van hem: Een zachte sluier hing Uit neevlen saamgeweven Om berg en heuvelkling; Waar is de lust gebleven. Die in dien breeden kring Het jeugdig hart deed beven Van zaligend genot? De zon heeft uitgeschenen, De nacht daalt om mij henen. En alle vreugd is spot. BOLLAND EN PETRUS gCHAEPMAN was een groot proza schrijver en een bekwaam pole mist. Als proeve van deze laatstfe eigenschap volgen hier een paar op merkingen over ziin geschrift tegen de afvallige katholiek prof. Bolland uit Leiden, een bekend wijsgeer, die tegenstander was van het kerkelijk geloof en de historiciteit loochende van Jezus. Bolland had de onfeilbaar heid van de paus aangevallen, de ver heffing van Petrus ontkend, de onbe trouwbaarheid van de Schrift trach ten aan te tonen en veie andere aan slagen gepleegd op het katholieke ge loof in zijn studie ..Petrus en Rome". Schaepman antwoordt hierop met „Bolland en Petrus", waarin hij aan toont, dat Bolland de citaten van ker. kelijke schrijvers die hij als bewijzen voor zijn stellingen heeft aangevoerd, zonder meer uit hun verband heeft gelicht, of andere uitspraken van de zelfde schrijvers, die voor de onder havige kwestie van essentieel belang waren, over het hoofd heeft gezien. Bovendien toont Schaepman schrift vervalsingen bij Bolland aan. De klap op de vuurpijl is echter dit: Aan het einde van zijn betoog laat Schaepman zien, dat Bolland de betreffende citaten wel verkeerd móést gebruiken: Hij heeft ze name lijk nooit in hun eigen omgeving ge zien. doch botweg overgeschreven ui een betoog van de Duitser Karl Hase! Om dit te bewijzen geeft Schaepman achter in zijn boekje niet minder dan zeven bladzijden met citaten van Ha- se, met daarnaast de „Nederlandse be werking" door Bolland.... EEN TIRADE I ATEN WIJ dit boekje van Schaep- man eens even doorbladeren: Hij begint met een ironische lofrede op Bolland: „Die heden en verleden en toe komst met zijn weergaloos gezichts vermogen omvat. Die den kostelij- ken levensadem van zijn wijsheid, als een zachten streelenden, zoeten geur van leliën en rozen doet drin gen tot, helaas, afgestompte orga nen. Die aan wetenschap klaarheid, aan wijsheid liefde, aan kloeke uit spraken van weten hoffelijke woor den paart. Die...." etc. etc. Na een aantal „stijlproeven" uit Bollands geschrift te hebben laten zien, wordt de „methode" van Bolland onder de loupe genomen. Schaepman doet dit als volgt: Hij geeft een aan tal dubitatieve uitspraken van Bol land als „Hij zou gezegd hebben", „naar het zich laat aanzien", „dat hij ooit zoude gesteld hebben is niet waarschijnlijk", en voegt daar als commentaar aan toe: Nu behoort men te bedenken, dat met deze zonderlin ge voorwaardelijkheden, zonder meer, feiten worden geloochend en feiten worden vastgesteld.... Vervolgens begint het eigenlijk 011 derzoek, waarbij de uitlatingen van Bolland stuk voor stuk worden weer legd. Als de eerste onjuistheden zijn JVU TOCH iedereen aan 't vor men is over het gevangenis wezen kan het geen kwaad, even kennis te nemen van het volgende merkwaardige bericht uit de Amerikaanse staat Virgi nia. De directie van een gevange nis aldaar, maakte bekend, dat de gevangenen zich konden melden voor het volgen van een vak cursus naar keuze. Verscheidene gevangenen gaven zich toen op voor een smidscursus, speciaal in het vervaardigen van.... sleutels. Momentje £TEN CHAUFFEUR van de busdienst Ter ApelStads kanaal kreeg een aanval van kiespijn. Toen hij Musselka- naal doorreed kon hij het niet langer verdragen en stopte voor 't huis, dat een bordje „Tandarts" droeg. Hij stapte uit, liet zich even pijnloos een kies trekken, stapte weer op gelucht in en arriveerde stipt op tijd op het eindpunt. U O fTRITZ Fiedelen KREISLER, de beroemde violist, heeft jarenlang ingewik kelde strubbelingen gehad met de Amerikaanse belasting-autoritei ten, die voor de jaren 1926-1940, toen hij als „niet-ingezeten buiten lander" concerten in Amerika gaf, een navordering van anderhalf mil- lioen dollar (in Nederlandse munt meer dan vijf en een half millioen gulden) bij hem indienden. Kreis- ler, die in 1943 Amerikaans burger geworden is, is tenslotte tot een accoord gekomen op 300.000 dollar. „Ik heb niet de minste aanleg voor zakelijke dingen", zei hij. En zijn vrouw voegde er aan toe: „Hij kan helemaal niets, werkelijk totaal niets. Alleen maar fiedelen, fiede len, fiedelen Kemels ANDERHALF UUR lang hebben vliegtuigen, die op het vlieg veld van Cairo wilden dalen rondgecirkeld, alsmaar rondgecir keld, voor ze konden landen. Drie obstinate kamelen haalden het na melijk in hun eigenwijze hoofden, over dit vliegveld rond te draven. Men heeft ze die anderhalf uur te voet, schreeuwend en in auto's ach ternagejaagd, alvorens ze zich bij een lieten drijven. Liefde is blind ALS U ZO helderziend bent", zei de rechter tegen Anya, de schone jongedame die de toe komst voorspelde uit de handpalmen van bezoekers van New-Yorkse nachtclubs, „als u zo helderziend bent, hoe komt het dan, dat u niet wist, dat u ongelukkig zoudt wor den aande zijde van uw echtge noot?" „Ik was zo verschrikkelijk ver liefd", antwoordde Anya. „dat ik he lemaal vergat naar zijn handpal men te kijken. Anders zou ik beslist wel gezien hebben, dat hij voor mij niet de rechte man was". Oma OMA over wie we het al meer hebben gehad, die oma Ethel Arata dan, die gewapend met 'n kinderpistooltje vier banken in Los Angeles overviel en daar geld roof de, blijkt helemaal geen oma te zijn. Zij was, zoals wij reeds schreven, de dochter van een New Yorkse mil- lionnair, die zijn geld verloor bij het Wallstreet-drama van 1929. Zij heeft haar verdediging al klaar: zij verklaart „een onblusbare lust" te hebben „cm geld aan de mensen uit te delen". Maar dan toch niet aan verschrikte bank-bedienden, dunkt ons. Garibaldi's oog JN EEN VERTREK van het raad huis van een Italiaans dorp bij Modena staarde het portret van de oude Garibaldi van een der wanden neer op twee ambtena ren, een man en een vrouw. Er werd inderdaad gestaard, want 'n communistisch raadslid had een gaatje in een van Garibaldi's ogen gepeuterd om er die twee door gade te slaan, in de hoop bewijzen te verzamelen die een ontslag moesten rechtvaardigen. Maar de beide ambtenaren ontdekten het gaatje, ze waarschuwden de poli tie en deze nam een film in be slag, die het raadslid door het kijkgaatje had gemaakt. De film toonde, dat de ambtenaren zich behoorlijk ijverig betoonden. Des alniettemin werden ze ontslagen. Ze zijn hiertegen in beroep ge gaan. T iveelingen "TIEN MAANDEN geleden viel de 80-jarige Debbie Huddleston in Baughman (Ver. Staten), waar bij ze een heupbeen brak. En nu is haar tweelingzuster gevallen, waar bij ze een heupbeen brak. Nummer 5 pEN 84-JARIGE vrouw (Lucy Rig- by, in het Engelse Calow), reeds viermaal weduwe, trad opnieuw in het huwelijk. De onverschrokke- ne was de 82-jarige William GoodalL JN Ophouden maar HET ENGELSE East Suffolk, maakt een regionale commissie zich bezorgd over politiebroe- ken. De dorps-agenten hadden er zich n.l. over beklaagd, dat ze in hete zomerse dagen zoveel last had den van de zware, donkere unifor men en of ze nu niet eens hun jas jes mochten uittrekken ais de mus sen van de daken vielen. „Maar dan staan jullie in je bre tels", zei de commissie. En wanneer de bevolking ziet, dat de agenten met bretels hun broeken moeten op houden, houden de agenten hun waardigheid niet op. Dus werd be slist. dat er speciale broeken zullen worden gemaakt met elastiek, alleen te dragen op zomerse dagen. Zo kan dus een verkeersagent in zijn overhemdje het verkeer ophou den en tevens zijn waardigheid op houden, omdat zijn broek zichzelf ophoudt. Als de agent het nu zelf ook maar kan ophouden.... Hou nu maar op! aangetoond, wordt Schaepman (zich a.h.w. verplaatsend in de psyche van zijn lezer voor wie hij zijn betoog in een climax heeft opgebouwd) lang zamerhand echt boos. Hij zegt: „Het is verklaarbaar, dat men te genover een methode als die van Bolland eindelijk ironie en satyre laat varen. De harde woorden spat ten uit de pen. Men heeft moeite om Bolland niet met gelijke grof heden te betalen". Doch hij vermant zich, hij zal de dwalingen nog verder ontleden, en geduld oefenen tot het einde. Hij zet zijn scherpzinnig onderzoek dus voort. En dan kómt het einde; minder pret tig voor Bolland. Want na op de bo ven aangeduide wijze iedere uitspraak die Bolland aanhaalt op de juiste wij ze te hebben vervolledigd of tot zijn eigenlijke waarde te hebben terugge bracht. barst Schaepman los: Gij hebt die kerk niet bestreden met wapenen op eerlijke wijze ver kregen, maar met gestolen wape nen. Wat mij te lang reeds op de tong brandde, zal ik U nu eens on bewimpeld zeggen. Gij. de Hoog leraar aan de Leidsche Universiteit, Gij zijt eenvoudig een simpele, ij dele. domme letterdief. Gij hebt het reeds gevoeld toen ik U herin nerde aan het lastdier onder de leeuwenhuid. Kent Gij het ..Hand- buch der protestantischen Polemik gegen die Römisch - Katholische Kirche" van Dr Karl HaseBeken! Van Dr Karl Hase hebt Gij Uw we tenschap, van U zeivenUw ploertenstijl. Van Dr Karl Hase hebt Gij Papias; van Dr Karl Hase hebt Gij Dionysius van Korinthe; van Dr Karl Hase hebt Gij. En zo volgen dan nog een aantal namen van schrijvers die Bolland on volledig of verminkt heeft overge schreven bij Hase. Dan hervat Schaepman zijn tirade en besluit: ..Zo hebt Gij met de Kerk gehan deld, Gij! En wat hebt Gij gewonnen? Geen zilverling zelfs! En wat hebt Gij verloren? Uw wetenschap is een spotwoord en Uw geleerdheid een holle klank. De ongelovigste onder de ongelovi gen vermeldt zich niet meer in U, maar zal U toeroepen: Niet met zul ke hulpe, niet met zulk een bond genoot. Uw laatste vrienden zijn zij, die op den Goeden Vrijdag Uwer ge denken als Gods barmhartigheid over de dolenden wordt afgesmeekt. Nu, ga!" xx Degenen die ik niet heb kunnen overtuigen, maar ook de weinigen bij wie dat wel gelukt zal ziin. raad ik aan kennis te nemen van Schaepmans proza, opdat zij zélf zullen ervaren, dat deze priester en politicus tevens een sterk schrijver was. M. VAN STEENBERGEN (Advertenties) EMART KINSBLRN 33) Dat verklaart lus de overval onder aanvoering van Kleine Pete! Nou. K.eine Pete, we zullen wel zien! Mag ik dit soms meenemen?" Troy en Madrona knikten beiden toestemend Dank u wel. Dan ga ik meteen maar weg. ik heb een hele nacht rij den voor de boeg Mevrouw Troy. ik r.an u niet genoeg dank zeggen. Aan u nebben we naar mijn mening alles te danken. Misschien kan ik het nog eens vergelden". Maar u zult toch wei eerst wat eter. voordat u weggaat?" vroeg Madrona, lachend om zijn haast.' - Needank u. Ik mag geen seconde verliezen". Waar begint u met uw opera ties. vrceg Troy belangstellend. 77 ln de streek van de houtzaag- riaV s zal m'in chef telegraferen 'K bijzonders gevonden heb i rechtstreeks naar de kust trek". Rii stond op en stak de hand uit. -i'-endag... en veel succes!" Hij dm h,ri hoed op het hoofd en heen s"g door het struikgewas drm?'?aaroP hoorden Troy en Ma nn a ?e boefslagen van zijn paard de houten brug over de Eel. h„ aa.rop legden ze nieuw hout op L'-mpvuur en gingen doodmoe r ruste, met niets anders dan de vreemde geluiden' van het woud om zich heen. HOOFDSTUK XIV. IN DE BRANDKAST. |W[ ADRONA zuchtte van vermoeid- heid, toen ze haar lege bord op een steen neerzette. Haar man vond, dat ze in de laatste tijd te veel zuchtte. Het ontbijt van spek, gebak ken aardappelen cn koffie was uit stekend geweest en ze had er met smaak van gegeten. En toch zuchtte ze. De rivier murmelde langs hun kamp en over de bomen hing een witte, kille nevel. Zodus die lelijke Kleine Pete Alleman is de rechterhand van Traganza, begon Madrona. Het heeft er veel van weg, ant woordde Troy afwezig. Afschuwelijk, dat een Vincente zich met dergelijke lui heeft afgege ven, mopperde ze verdrietig. Op welke manier zou Miguel met die Traganza in relatie gestaan hebben, Tupelo? Hij schudde het hoofd. Hij zou haar gedachten graag van dat onderwerp hebben afgeleid, maar wist niet, wat hij zeggen zou. Traganza moet wel Kleine Pete op ons hebben afgestuurd, om het dagboek in handen te krijgen, omdat ze wist, wat erin stond. Hij knikte toestemmend. Dus hadden ze het niet op onze kaart begrepen, naar het schijnt..,. Zouden we ons dat slechts verbeeld hebben? Grif?!zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vast zittend slijm, snuift en wrijft U v/eg met DAMPO Je moet anders niet vergeten, hoe opvallend het is, dat je broer van die houtzaagmolens telkens weer is weggetrokken, om naar de schat te gaan zoeken en dat Traganza hier in de buurt haar werkterrein had, merk te hij op. Dat vind ik het meest raadselachtige van het geval. In bei de gevallen speelt de zaak zich langs de kust van Mendocino County af. Ik vind het heel natuurlijk, dat Miguel hier aan he twerk was, meen de zij. De schat lag in Mendocino County verborgen en zonder geld kon hij niet op zoek gaan. Hij werkte dus in de zaagmolens, om wat geld te verdienen en bleef zodoende dicht in de buurt van de schat. Daar heeft hij Traganza onder verschillende na men leren kennen en is tenslotte ach ter haar geheime bedrijf gekomen. Maar wie zou die Joe Annesley zijn, die telkens met hem mee ging zoe ken? Kijk, ik had zo gedacht, dat er op dat papier zou staan, dat hij de zelfde was als Kleine Pete. Dat had ik ook al zo half ver wacht, bekende Troy. Maar, zoals je zegt. schijnt niemand het tot nog toe op onze kaart begrepen te heb- b°h Tenzij.:.. Ze hield plotseling op en staarde naar de mistige boomtop pen. Ja, ga door, drong Troy bij haar aan Laten we voortaan toch pre cies zeggen, wat we denken. Nou.tenzij Unity Tatcher de zelfde is als Joe Annesley. Tenzij we door twee benden achtervolgd wor den.... In dat geval hebben we hen, die naar het dagboek zochten, tevre den gesteld en alleen nog te maken met degenen, die het op de kaart be grepen hebben. Troy blies nadenkend een dikke rookwolk uit. Tatcher en Zabelle? Ja. Waarom verdenken we hen eigenlijk? vroeg hij. Tja, daarover heb ik de hele morgen al gepiekerd. Eerst hebben we Zabelle verdacht, omdat zij mijn tas en ik de hare had. En voordat die verdenking geheel verdreven was, drongen ze zich al aan ons op, om mee hierheen te gaan. Unity Tatcher heeft zich aan boord aan je opge drongen. Ik geef toe, dat hij een heel aannemelijk verhaal heeft opgehan gen, maar het kan best gelogen zijn. Daarna heeft hij ons niet meer los gelaten en ons Zabelle opgedrongen. Waarom nam ze zo snel het besluit, hier in de buurt te gaan logeren? Je hebt ongeveer alle beschul digingen, die we tegen hen kunnen in brengen, opgesomd, zei Tupelo. In elk geval zijn hun gedragingen ver dacht geweest, maar voor een bewijs hebben we er toch niet veel houvast aan. Troy wist er nog slechts één ding aan toe te voegen, doch daar zag hij tegenop. Maar Madrona drong er op aan. dat hij verder zou gaan en zo moest hij wel botweg zeggen, wat hij zich afvroeg. Kan Zabelle soms Traganza zijn? Madrona zuchtte, blijkbaar opge lucht. Boston's beschrijving van Tra ganza past volkomen op haar en die van Miguel ook, zei ze zachtjes. Maar die beschrijving zou op verschillende onder onze kennissen passen, wierp Troy daartegen op. J.a.adat is zo. Wel, wat zullgn we nu doen, Tupelo? Doorgaan en ons met onze eigen zaken bemoeien, zou ik zeggen. Dat hebben we toch aldoor al ge daan? Maar je bedoelt zeker, dat we nu naar Brandstrom moeten gaan en ons onderzoek beginnen en Lovett links laten liggen, is het zo niet? Juist. Maar. Tupelo, is dat wel goed gehandeld tegenover haar? Troy glimlachte. Je was gisteren ook slim genoeg om haar van je af te schudden, zei hij. Zekermaar toen verdachten we haar ook nog. Doen we dat nu niet meer? Doen we het wèl, vraag ik je? Jij hebt zelf gezegd, dat het signale ment op tientallen van onze kennis sen paste. Ik zal je eens wat zeggen, ant woordde hij met plotselinge zekerheid. als Traganza Zabelle is, dan zal het, na het schijnbare succes van de bende, die ons vannacht overviel, voor haar niet meer nodig zijn te Lovett te blijven. Dan hebben ze zich al wel met haar in verbinding gesteld. La ten we dus wel naar Lovett gaan en kijken, of ze daar nog is en zich af vraagt, wat er van ons is geworden, of dat ze het land verlaten heeft. Madrona sprong schielijk overeind. Dat is uitstekend! riep ze uit. Dan kunnen we vanmiddag nog door gaan naar Brandstrom. Onderweg naar Lovett kunnen we wel een ver haal bedenken voor onze afwezigheid van gisterenavondals Zabelle er tenminste is! Juist.... als ze er is, beaamde Tupelo. (Wordt vervolgd: VV ÜtiNSUAG 21 JANUARI 1953 HILVERSUM I 402 meter VARA: 7.00 Nieuws: 7.13 Gramofoonmuziek; 7,30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Prome nade orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 .,De Weg Omhoog", causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.30 Idem; 15.50 Vierhandig pianospel; 16.12 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Amusementsmuziek; 17.50 Rege ringsuitzending: Mr F. R. Böhtlingk: „Het rechtswezen in Nieuw-Guinea"; 18.00 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 RVU: Dr H. Groot: „Nieuwere on derzoekingen over het melkwegstelsel'"; 19.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek comentaar; 20.15 Geva rieerde muziek; 20.45 „De eekhoornkooi" hoorspel; 21.35 Concertgebouw-orkest; 22.05 Strijksextet; 22.30 ..Regenmaken als wetenschappelijk beroep", causerie; 22.45 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto; 23.20— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws on weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de zieken: 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 Gra mofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Johannes Brahms", hoorspel; 12.15 Gra mofoonmuziek; 12.30 Land. en tuin- bouwmededelingen12.33 Gevarieerde muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Banjoorkest; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 In strumentaal kwintet; 15.30 Gramofoon muziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Or gelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie en Verenigingsle ven; 18.45 Vocaal kwartet; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gramofoonmuziek; 19.30 Buiten lands overzicht; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Omroeporkest; 21.15 „Jezus Christus en de Wereld-reli gies", causerie; 21.35 Gramofoonmuziek; 21.40 Klein koor, gitaar cn bas; 22.00 Viool, cello en clavecimbel; 22.30 Inter nationaal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws en SOS-be- richten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Kamerkoor; 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Salonorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 13.30 Cellorecital; 14.00 Schoolradio: 15.40 en 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Gevarieer de muziek; 16.50 Vlaamse muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17 50 Boekbespreking; 18.00 Voordracht en zang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Gramofoonmuziek; 20 00 Hoorspel' 21.30 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22 15 Voordracht en muziek; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 12.05 12.15 Lichte muziek; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte muziek; 17 00 Nieuws; 17.15 Gra mofoonmuziek; 18.30. 19.00 en 19.40 Gra mofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Gra mofoonmuziek; 20.15 Orkestconcert: 21.35 Gramofoonmuziek; "2.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek: 22,50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5