Mickey Mouse 25 jaar oud HET BOEK holen Er zat een muisje in de papiermand.... Disney begon met een kappers-affiche Ook krantenjongen ZEEUWS SUCCES IN LEIDEN Baby dodelijk getroffen Bekentenis op sterfbed Coördinatie Museum van auto's te Driebergen Drie gewonden maken het goed CrtU /treüem«i i*wt kleine m&Hsett Rallye Monte Carlo is vandaag begonnen UK? IGEN V DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 JANUARI 1953 Demonstratie met kwaliteitsfruit BERGEN OP ZOOM NOG VEEL LAND ONGEPLOEGD De Krekels", een toneelbelofte Boekenplank De autoramp te Breda NeVoBo organiseert districtskampioen schappen Reeds tien doden Majoor Breunese krijgt nog geen antwoord OM DE NATIONALE DAMTITEL De Porsches voelen zich weer gedupeerd MARKTEN EGEM afgelopen een ver- jg waarbij igen, van wegsplit- vergiste, eer Klom- i tenslotte de auto verden de vond. iRDERT. euwe R.K. de ramen zodat ho- in April it twee lo- ikamer en i. pastoor A. de inge- ne ,aan de voorziene 50 leerlin- gde tege- met de ïen en het lien nodig, uitgebreid, rekening onder lei- Loonen. eker aan- n nog on- (f 15.000.- V1NCEN- :entiusver- ebouw een even waar lede haar grote zaal .-ken bezet, ils voorzit- omstwoord loze mede- en bracht Wethou- g. Hierna Wonder- 11e spelers werd ge- van Man- pelers. Ook mers moch- n ontvangst lornelis ze- ezigen toen roemde om rd dan ook weerziens, ius is goed heeft een met Débra- Hijk stitt. En KELS de Woning- jhet bouwen ikels in het Gravestraat. "moesten drie en ingediend dementen van uurelementen Dr sanitair en was als volgt ïn f 820.000; Christiaanse en f 14.288; gen f 850.000. van de Poel, 0 en f 14.050; :lle-Biezelinge 700; 6 Aann. :en f 830.000. aert en Bergs- f 988.000 en le Pater, Rot en f 16.000: de t 896.000, ;br. Kriekaert W en f 14.600; ünge f 805.000 V. v.h. Boele ag f 861,000. CV. v.h. J. 1.020.000 en 'a. van Gorp, qhrijver Fa. ng werd aan- aamse Opera ?n. Kon. Ned. ipia 20 uur: uur: Guilliani Schouwburg Een Vrouw Het legioen tipia 20 uur: ar; Guilliano, DE zeer bekende en populaire held van het witte doek: Mickey Mouse, zal dit jaar zijn 25e verjaardag vieren. Niemand, mis schien zelfs zijn geestelijke vader niet, zal in 1928 vermoed hebben, dat deze mijlpaal ooit bereikt zou worden; en nog minder, dat dit muisje een grootindustrie in het leven zou roepen, waarin ettelijke millioenen dollars geïnvesteerd zijn. VV/ant Walter Elias Disney de „schepper" van Mickey heeft zijn bekendheid waarachtig niet zon der slag of stoot gekregen. Hij werd in Chicago geboren, 52 jaar geleden, maar bracht zijn jeugd voor het grootste deel op een boerderij in Mis souri door. Hier was het al zijn lief ste bezigheid de bonte verzameling van dieren na te tekenen, welke de farm herbergde. Wat ongetwijfeld doorslaggevend is geweest voor zijn latere carrière. Op tienjarige leeftijd verkocht hij vol trots zijn eerste „werk", een af- fice, aan een kapper. En vol trots ook inde hij er persoonlijk het honorarium voor, zijnde.... eenmaal gratis haar knippen. In Amerika schijnt het evenwel een soort van gentleman's agreement te zijn om een grote carrière stereotiep te verbinden met een bepaald en zeer beproefd baantje. Wat ligt dus meer voor de hand, dan dat Walt, evenals alle andere millionairs-in-spé, dezelf de gedragslijn ging volgen, en ook braaf zijn kranten uitventte. Voor 't geld dat hij hiermede verdiende, kon hij zijn lesgeld betalen voor een avondcursus aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Chicago. Echter niet voor lang, want wereld oorlog I diende zich aan en Walt nam vrijwillig dienst. Hij werd als chauf feur bij het Roode Kruis ingedeeld, wat echter geen beletsel bleek te zijn voor zijn verdere ontwikkeling als tekenaar. Met name waren het de zij kanten van zijn ambulance-wagen, waarop Disney's rijke fantasie in lijn en kleuren werden uitgebeeld. Na de oorlog kreeg hij een beschei den baantje op een reclamebureau, doch na de dagtaak was hij met en kele vrienden avond aan avond werk zaam op de tot „atelier" herdoopte zolder van zijn vadeT. Hier nl. werk te Walt aan zijn droombeeld, het ver vaardigen van tekenfilms, waarvan als eerste, na zes maanden van inge spannen arbeid, „Roodkapje" gereed kwam. Eigen kaag •yoen nam Walt ontslag bij het re clamebureau en startte zijn zo zeer begeerde „eigen zaakje", dat na korte tijd echter hopeloos over de kop ging. Dapper droeg hij deze ontgoocheling, werkte hard als fotograaf om zijn Fantastische scène uit een Mickey Mouse-film, waarby Mickey, in dienst van een tovenaar, diens toverspreuk uitspreekt en een niet te stoppen zondvloed verwekt omdat hij niet wist, hoe de water dragers tot stilstand te brengen. waarin dan de filmhelden Pluto de hond, Donald Duck, Albert de Haas en niet te vergeten Mickey Mouse op traden. 30.000 Arbeiders Liet succes van Sneeuwwitje deed Walt besluiten elk jaar een grote hoofdfilm te gaan vervaardigen en zo verschenen achtereenvolgens o.a. Pinokkio, Fantasia, Bambi, Dumbo, De drie Caballeros, Make mine Mu sic, enz. Het bezwaar dat men tegen Disney wel hoort inbrengen, betreft niet zel den het schlaboon-achtige, waarin de van nature zeer oorspronkelijke ar tist dreigt te vervallen. En mag dit al overdreven zijn, het feit blijft in ieder geval bestaan, dat dit gevaar zeker niet denkbeeldig is, gezien de huidige gigantische massa-productie, waarbij momenteel meer dan 30.000 arbeiders betrokken zijn. Uit onderwijskringen hoort men daarnaast vaak de opmerking maken, dat het zien van Disney's sprookjes remmend werkt op de kinderlijke fan tasie. Een onderwijzer illustreerde dit eens aan de hand van het volgende voorval. Hij had zijn leerlingen eens het verhaal van Sneeuwwitje verteld en hen daarna een vrije tekening naar aanleiding van het sprookje la ten maken. Geen twee tekeningen waren dezelfde; ieders weergave was de zuiver persoonlijke in beeld ge brachte voorstelling. Daarna ging die zelfde onderwijzer met z'n klas naar de film van Sneeuwwitje en liet de kinderen er toen wederom een teke ning van maken. Het gevolg was ech ter, dat alle krabbels toen in meer of minder gebrekkige mate getrouwe copieën van het geziene waren. Doch dit is uiteraard een bezwaar waar Walt zich vooralsnog wel niet over zal bekommeren. Met vrouw en dochters woont hij op veilige afstand van het roddelende Hollywood en brengt zijn vrije tijd door met lezen, tuinieren voor de rest: money- making. Apropos, Walt zou Walt niet zijn, wanneer hij Mickey's verjaardag niet op waardige wijze zou vieren. Dit jaar kan daarom de première worden tegemoet gezien van Mickey's Memoi res, waarin alle successen van Mickey uit de afgelopen kwart eeuw de revue zullen passeren. P. D. Jr. QP WEL HEEL duidelijke en boven al aardige wijze is aan de huis vrouwen van Leiden en Omgeving dui delijk gemaakt, dat Zeeuws fruit goed en gezond en het gehele jaar door te verkrijgen is. In de stadsgehoorzaal waren ruim 1.000 huisvrouwen samengekomen en zij zullen zich geen ogenblik verveeld hebben, want het Zeeuwse „fruitpro- gramma", dat hen werd aangeboden door de Prov. Commissie van veilingen in Zeeland in samenwerking met de N.F.O. en het actie-comité „Leiden Leeft", was af. Onder de aanwezigen was o.a. de Deze werd druk bezocht. 20 dames k.e gen een kist fruit voor het juist raden van appel- of perenrassen. 's Middags bezochten ongeveer 900 leerlingen van huishoudscholen de de monstratiedag. Toen werd hetzelfde programma afgewerkt. Aan het slot werd aan alle bezoek sters een luxe doos met standaardfruit uitgereikt. schulden af te betalen, waarna hij de burgemeester van Leiden Jhr. Mr. F. trein naar Hollywood nam, teneinde samen met zijn broer Roy, zijn car toons aan enkele filmmagnaten voor te leggen,. Zonder succes! Opnieuw liet Walt de moed niet zakken. Hij wist een oom te vermur wen hem 500 dollar te lenen, waar mee de broers een eigen werkplaats konden huren, en zelfs twee meisjes in dienst nemen a 15 dollar per week. Een van deze meisjes, Lilian Bounds geheten, beviel deze werkkring blijk baar zo goed, dat ze Walt niet meer verlaten heeft en hem thans nog ter zijde staat, maar dan als mevrouw Disney. Toen echter was het een tijd van tegenslagen en van heel hard werken om deze te boven te komen, maar het voornaamste was toch wel dat het driemaal scheepsrecht op scheen te zullen gaan. Bescheiden or- dertjes deden de inkomsten eindelijk eens boven het niveau der uitgaven stijgen; enkele tekenaars konden aan de productiestaf worden toegevoegd en daarmee was het rudiment voor Disney's tekenfilmproductie gelegd. Want van toen af ging het steeds crescendo! De vondst Tn 1928 werd Mickey Mouse geboren. Het heet dat Walt aan zijn bu reau tevergeefs op inspiratie zat te wachten, toen hij in de papiermand geritsel hoorde. Het bleek eet* muisje te zyn, dat prompt model moest „staan" en Mickey was vereeuwigd. In October van dat jaar, draaide het eerste geluidsfilmpje in de bioscopen, raakte ook buiten Amerika bekend, waarmee de zegetocht van Disney's voortbrengselen een aanvang had ge nomen Verschillende malen verwierf Walt de prijs, die de bioscoop-academie jaarlijks toekende. Hij breidde zijn staf tekenaars uit tot ruim 400 en moest een aparte afdeling instellen,, die belast werd met de behandeling van de fan-mail aan Mickey. Zijn studio in Hollywood bleek te klein om dit alles te kunnen bevatten, dies verhuisde men naar Burbank, waar "Walt zijn film-industrie vestigde. Dit gebeurde nadat het succes van Sneeuwwitje, waaraan hij drie jaren achtereen werkte, zich ook in klin kende munt openbaarde. Het was de eerste hoofdfilm, die hij maakte, want voordien gingen zijn strips enkel als voorfilmpjes in het bijprogramma, H. van Kinschot. Deze zal wel heel prettige herinneringen aan deze avond hebben, want hij kreeg een bijzonder grote en fraaie fruitmand aangeboden. Na een welkomstwoord van wethou der D. v. d. Kwaak van Leiden kwam de leiding in handen van de heer J. Kakebeeke uit Wolfsaartsdijk. Het Zeeuwse volkslied weerklonk en hier na volgde een interessant en populair programma over fruit. Ineke Verhoeven uit Leiden zong een Zeeuws fruitliedje en het mannen koor van de Leidse gemeentewerken bracht een vijftal Zeeuwse liederen ten gehore. Ir. A. K. Zweede uit Wageningen vertelde over het verwerken van fruit, terwijl mej. R. Booy kook- en bakdemonstraties gaf. Na de pauze werd de verwerkings film van de Kon. My. „De Betuwe te Tiel vertoond. In de foyer was een tentoonstelling van fruit en fruitgerechten opgebouwd, Tijdens echtelijke twist ipEN TWIST tussen de echtelieden S. te Maastricht heeft een zeer tragische afloop gekregen. De 27-ja- rige W. S. wond zich dermate op, dat hij een schoen greep en deze in de richting van zijn vrouw wierp. De schoen trof echter niet de vrouw, doch een drie maanden oude baby, welke op de schoot van de grootmoe der lag. Het kindje werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar het de volgende dag is overleden. Als droeve bijkomstigheid geldt nog, dat het overleden kindje het eni ge jongetje was van de familie S. die nog twee meisjes heeft. 90 Te nat najaar en te vroege ivinter WEGENS het natte najaar en de daarop vroeg ingetreden winter is nog veel land in Zeeland ongeploegd. Al zijn sommige landbouwers tijdig met ploegen klaar gekomen, in vele gevallen was er geen tijd meer, om te zaaien. De inzaai van wintertarwe is onbevredigend en onvoldoende. Daar komt nog bij ,dat in die geval len, waar de tarwe wel is gezaaid, dit gewas zeer slecht de winter door komt, ook al tengevolge van de vele regens. Het koren is in de grond ge rot en de stand is daardoor zeer slecht. Regisseur Blom begint bij het begin f)E toneelvereniging „De Krekels" uit Nieuw Borgvliet is nog een jonge vereniging. Maar haar presta ties zijn veelbelovend. We hebben het gezelschap zien optreden voor de buurtvereniging „Onder Ons" in hotel De Kroon en als we naar de presta ties van die uitvoering mogen oorde len, hebben „De Krekels" een toe komst, die veel goeds belooft. Regisseur Blom heeft gezonde op vattingen over het amateurtoneel. Hij is van oordeel, dat men, om de hoog ste sport van een ladder te bereiken, eerst op de onderste moet gaan staan. Hij begint met stukken, waarvan het „milieu" niet te zeer afwijkt van dat, waarin de mensen dagelijks moeten leven. Eerst moeten zijn spelers de eenvoudige stukken onder de knie krijgen en als het zover is, vindt hij, kan men hoger gaan klimmen. Inderdaad geloven we, dat dit d£ basis is, waarop verantwoord dilet tanten-toneel moet worden gebouwd. In het spel ,,'n Duvel", dat in een dorpsmidden speelt, had regisseur Blom zelf de rol op zich genomen van Nardus van Nuland, die van moord wordt verdachtumflcijo „zcêê moord wordt beschuldigd. Het emo tionele van deze rol kon hij uitste kend aan, zowel in dictie als mimiek Alleen moet de here Blom erop letten, dat hij verstaanbaar blijft. J. Gast speelde een aanvaardbare kastelein. Met iets rustiger spel zou zijn creatie nog gaver geweest zijn. Dan was er de heer A. Oerlemans als de dorpspastoor met de vele zorgen, eveneens een doorleefde rol; de heer H. Jacobs als Fonske de veldwachter, goed in zijn optreden maar „versierd" met een uniform, dat wel wat te mo dern was. In zijn ontmoeting met „de duvel" bleef hij te onbewogen. De koster van C. Franken was koS' te (r) lijk. Eigenzinnig en bemoeiziek. Mej. Oerlemans als Gesina had goede momenten, maar te weinig doorleefd te vlak werd. Mej. v. d. Wegen, als 't spel was oorzaak, dat haar optreden dienstmeisje ter pastorie (een wel wat modern dienstmeisje) doorbrak met haar spel de somberheid der dorps verhoudingen en als we mevr. van Nispen het laatst noemen ,dan is dat niet, omdat zij de minste was. Ook zij droeg er toe bij, dat het gezelschap aan het eind van de opvoering een stevig applaus van de volle zaal in ontvangst mocht nemen. Ook de heer Raaymakers, die voor grime en dé cor zorgde, deelde in die hulde. De dames kregen bloemen. Gerucht in Scheveningen JN SCHEVENINGEN doet op het ogenblik het hardnekkige gerucht de ronde, dat een op sterven liggen de man zou hebben bekend, ruim 30 jaar geleden te Scheveningen een roofmoord te hebben gepleegd. Op de eerste Kerstdag van 1918 werd een moord gepleegd op de toen 69-jarige visventer Gerrit van der Oever, bijgenaamd „Rooie Gerrit", wonende in de Nieuwe Laantjes te Scheveningen. Bij deze moord, die nooit is opgehelderd, was een porte feuille met geld ontvreemd. De politie kon tot dusverre geen inlichtingen verstrekken. NIEUW TONEELSEIZOEN LIET gecoördineerde beroepstoneel voor het seizoen 1953-1954 is als volgt samengesteld: Het Amsterdams Toneel-gezelschap staat onder leiding van de heren Jo- han de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg. De Haagsche Comedie onder leiding van de heer Cees Laseur en Paul Steenbergen. Het Rotterdams Toneel: de heren Ko Arnoldi en Frits van Dijk en Het Nederlands Volkstoneel: de heren A. Defresne en J. Defourny. Albert van Dalsum wordt door de gecoördineerde gezelschappen uitgeno digd tot het voeren van regies en het spelen van gastrollen. verscheen. Vlot en enthousiast is dit relaas met een haast jongensachtige bravour neergepend. Aan diepzinnige beschouwingen waagt hij zich niet. Het is een levendige, onderhoudende film. Tal van originele foto's onder steunen de tekst. (Uitgave Van Holke- ma «i Warendorf N.V., Amsterdam). MAAR wij bij informatie in het zie kenhuis vernamen, maken de drie jonglui ,die ernstig gewond werden bij de nachtelijke autoramp te Breda, het naar omstandigheden uitstekend. Alle drie zijn ze thans bij kennis. MET ONBEKENDE BESTEMMING. Hans von Meis-Teuffen is Zwitser van geboorte. De bergen en de glets jers waren hem dus van zijn jeugd af vertrouwd, maar de zee was er niet bij. Toch was het de roep van de zee, welke hij vernam, toen het lot hem scheen bestemd te hebben voor een carrière op een bankierskantoor in Londen. Hij rukte zich los uit alle banden van een baan en een bevei ligde toekomst, toen de eerste de beste kans op een avontuur zich voordeed. Hans von Meis-Teuffen ging zeilen over de grote plas en kwam terecht in Griekenland, op Rhodos, in Syrië, in het Heilig Land, waar hij als ille gale immigrant binnenkwam. Hij maakte op onaangename wijze ken nis met het Joods-Arabische geschil, danste weer op zijn eigen zeilschip naar Egypte, kwam met een groot vracht-zeilschip in Indië, kreeg weer een eigen boot om op parels te gaan duiken bij de Seychellen, kwam daar na op Madagascar terecht en ging per vrachtboot en trein naar Zuid-Rhode- sia. Ergens in de jugle bouwde hij een merwaardig hotel, dat ook erg goed liep, maar de oorlog riep hem naar zijn vaderland, waar hij zijn dienstplicht moest vervullen. Na het staken der vijandelijkheden volgde zijn grootste avontuur, de tocht met een zeilboot over de Atlantische Oce aan. Bont en bewegelijk als deze le venservaringen waren, zijn ook de verhalen, welke deze Zwitser weet te vertellen in een boek, dat onder de titel: ,,Met onbekende bestemming" thans ook in Nederlandse vertaling Krachtproef voor spelers en.... organisatieleiding De Nederlandse Volleybalbond, sinds vorig jaar door een fusie nauw verbon den met de Afdeling Volleybal der NKS organiseert Zaterdag 24 Jan. a.s. in het Krelagehuis te Haarlem haar jaarlijkse districtskampioenschappen. Ook district X, waarin ondergebracht West-Brabant en Zeeland, zal een dames en herenafvaardiging sturen, om in ge zelschap van cracks deeer van het Zuiden mede hoog te houden. Om tot een zo sterk mogelijke vertegenwoordiging te komen, vond daarom Zaterdagmiddag een ontmoeting plaats tussen de Afde ling Breda en de Afdeling Vlissingen. De gegevens, welke de Technische Com missie hieruit verkreeg, hebben geleid tot de samenstelling van een ploeg, die zaker geen gek figuur zal slaan. Een ploeg ook, waarin het Poolse element sterk vertegenwoordigd is en die door training heeft leren verstaan wat team work is. Ook bij de dames heeft men door selectie en training een ploeg gefor meerd bestaande uit stuk voor stuk sterke speelsters. Maar hierbij dient men te bedenken, dat ondanks het gestegen spelpeil zes individueel sterke volleybal, sters nog geen „winning team" vormen, ploeggeest en samenwerking zuller. vooral voor de damesafvaardiging de plaats bepalen, welke voor haar in Haar lem is weggelegd. Bij ongeluk in Grote Prijs van Argentinië Volgens gegevens, verstrekt door de dokters van het ziekenhuis te Buenos Aires, waar <ie glacfitoffers van het ongeluk in de grote Prijs van Argentinië verpleegd worden, hebben 10 personen het leven verloren, van wie twee kin deren. Verder zijn er 10 zwaar- en 20 lichtgewonden. De meeste zwaargewon den hebben een schedelbreuk opgelopen en van enigen hunner is de toestand ernstig. Farina zelf werd, zoals reeds gemeld, slechts licht gewond. N.W.B.-bestuur en het V ierdaagse-conflict Het bestuur van de Nederlaoidse Wan delsport Bond verstrekte ons de vol gende mededeling: „Het komt het bestuur van de Ned. Wandelsport Bond ongewenst voor, han gende de informatieve bespreking met de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, categorisch te antwoor den op hetgeen de heer Breunesse op Zaterdag 17 Jan. te Hengelo heeft ge meend te moeten lanceren." Zeeuws jeugdschaakkam- pioenschap De wedstrijden in de finale van het jeugdschaakkampioenschap van Zeeland werden voortgezet. De Middelburger G. Snip behaalde zijn tweede achtereen volgende overwinning, ditmaal op de Vlissinger Bikker. Laatstgenoemde speel, de remise tegen de Wolfuit, Oostburg. V.B.C. BRIDGE-KAMPIOEN VAN ZEELAND In de hoofdklasse van de Zeeuwse bridgecompetitie is de beslissing geval len. De Vlissingse Bridgeclub speelde gelijk tegen het eerste viertal van Mid delburg en dat was juist voldoende, om het kampioenschap van Zeeland te be halen. H.W.C. gaat trainingsritten houden Tijdens de in het café hij W. Westdorp door de supportersclub HWC gehouden jaarvergadering werd een voorstel be sproken om de club zelf trainingsritten te laten organiseren in de omgeving van 's-Heerenhoek. De club telt thans 11 ac tieve renners voor het seizoen 1953. Er zal worden getracht op 1 Febr. a.s. de eerste rit te doen plaats hebben de vorm van een cycle-cross. Door de broer van Oosthoek werd nog medegedeeld1, dat Cees 31 Jan. afzwaait uit militaire dienst en weer vol goede moed in training zal gaan. L. Craane won voorronde In de voorronde om het persoonlijke damkampioenschap van Nederland" kwa men de kampioenen van Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, de heren L. Craane te Den Bosch, H. Okrogenik te Hoens- broek en L. Blom te 'sGravenpolder voor de tweede maal tegen elkaar uit. De eerste maal waren zij alle drie gelijk geëindigd. Ditmaal viel de beslissing, want de heer Craane wist zijn beide partijen te winnen. De beide anderen speelden remise. (Zeeuwse schoolschaakcompetitie.) Terneuzens Lyceum won Voor de Zeeuwse Schoolschaakcompe titie kwamen te Terneuzen het plaatse lijke Lyceum en de Ambachstschool tegen elkaar uit. Eén partij moest wor den afgebroken, waarmee het Lyceum een veilige 50 voorsprong had. De uit slagen waren: J. MarsiljeJ. de Koeyer 10: A. Ver. schelling—S. Vervaet 1—0; I. de Bruine F. Smink afg.; W. Elzinga—J. Meertens 1—0 j J. Bliek—R. Linahout 1—0; A. JurriensJ. Baurain 10. WALT DISNEY Muisje met een staartje (Van onze onderwijsmedewerker) Qnze woningzoekende collega Kolving zou gaan verjaren. Overigens geheel niet tot zijn genoe gen. Want hü had zijn geliefde een jaar geleden nadrukkelijk beloofd, dat zij samen de volgende verjaardag onder een eigen dak zouden vieren. En u allen kent de droeve werkelijkheid: geen eigen dak in het naaste verschiet. En toch verjaren. Nu bleef natuurlijk deze hele woningmisere verborgen voor de schoolkinderen. Zij wisten niet beter, of voor hun meester waren alle dagen te lang, die hem nog van de feestdag scheidden. Er werden reeds uitvoerige voorbereidingen getroffen. Uit de naburige Montessori-school kwam de toezegging, dat de feestende klas een trom met bekkens mocht lenen. Ter begeleiding vap de komende gezangen. Toon de Valk had een kreupel gedicht ontworpen, dat door Liesje van der Wal len zou worden opgezegd. Dat was tenminste eerst het plan. Maar bij nader inzien achtte de auteur het toch juister, wanneer hij zelf de edele verzen vertolkte. Tijdig waren er ook guirlandes en bloemboe- ketten besproken; enkele kinderer wisten al dat ze van thuis een pakje sigaretten zouden mogen meebrengen; ma^j- dat was nog niets, vergeleken bij het gemeenschappelijk cadeau. Ja,'een klein groepje uit de derde klas had zichzelf gekozen, om gelden in te zamelen voor het feestelijke doel. Toen alle leerlingen van Kolving hun centje had den bijgedragen, vermeldde het kasboek van Dirk Spoor een totaal van 142 centen. Een prachtig re sultaat. Maar de inzamelingscommissie had de smaak van het werk zozeer te pakken, dat ze besloten, door te gaan. Nieuwe bronnen werden aangeboord en tenslotte lag er totaal 254 cent in de kas van Dirk, zijnde dit een lege jampot. Het was niet de bedoeling, dit kapitaal onder couvert aan te bieden. Integendeel. Er zou een boek voor gekocht worden. Want meester Kolving hield van boeken, dat had hij vaak genoeg gezegd. Een boek dus. Maar welk? Hier werd de hulp ingeroepen van meester Verduin. Als die nu eens het geld in beheer nam en er een prachtig boek voor kocht? Best. yerduin ging eens neuzen in een boekwinkel, in formeerde bij Kolving naar zijn voorkeur (de jongens hadden immers hun groot geheim al zo vaak ongemerkt verraden!) en kocht toen een op stel van de beroemde Guardku. Onder ons ge zegd: Verduin moest er zelf nog een paar dubbel tjes bijleggen. Maar alia, 't was voor een goed doel. In het diepste geheim werd het aangeschafte geschenk aan enkele derde-klassers getoond. Maar wat was dat een teleurstelling! De jongelui wis ten niet beter, of ze hadden een fortuin bijeenge bracht. En was daar nu niets beters voor te koop dan een slap boekje van amper 60 bladzijden?! Verduin mompelde iets van: nog eens kijken en snelde naar juffrouw Verhoeks uit de eerste om raad en bijstand. En zonder aarzelen vond die de oplossing. Welke? Tja, misschien vindt u haar oplossing misda dig tegenover het kind. Maar op Kolvings feest dag lag er een kanjer van een boek op zijn les senaar te wachten. En toen onder ademloze span ning van de kinderen het pakpapier verwijderd werd, kwam daar de prachtige band met gulden letters te voorschijn van het eerste deel der En cyclopaedic uit Kolvings eigen boekenkast! Onno dig te zeggen, dat zijn echte cadeau al wijd en breed in zijn pension op tafel lag. Maar de kinderen waren verrukt over hun eigen geschenk! Dat hadden zij dan toch maar klaargespeeld! „En er staan nog plaatjes in oofe, moester!" riep de kleine Wimpie Blom in opperste verruk king uit! En het werd een schitterende feestdag. In het komende voorjaar zal te Driebergen een Nationaal Museum van de Automobiel worden geopend waarvoor o.a. de ANWB zijn gehele ver zameling oude wagens beschikbaar heeft gesteld. Momenteel is men druk bezig met het inrichten van het gebouw, waaraan bijzondere eisen wor den gesteld, want men heeft o.a. een oude Londense dubbeldeksbus aan gekocht. Enige exemplaren uit de verzameling. Boven, een Dion Bouton 1898, die wegens gebruik aan ruimte nu nog is ondergebracht in de wo ning van de heer Riemer, (de initiatiefnemer), en daar wordt schoonge- houden, door de dienstbode; midden: een „F.N." 1900, fabricagenr. 46; onder: een „Spijker" met zijportier en voorruit, uit 1904. Het was een allesbehalve prettige en gemoedelijke sfeer, waarin de dag vóór de start van de Rallye Monte Carlo 1953 is verlopen,' aldus de heer J. H. van Haaren, Sportcommissaris van de KNAC die in Monte Carlo vertoeft, om bij de start en over enkele dagen bij de aan komst van de deelnemers van dit klas sieke sportevenement aanwezig te zijn. Er is n.I. een hooglopende ruzie ont staan tussen de Porsche-rijders en d"e organisatoren en de aanleiding was de zelfde als die, waaruit verleden jaar zo'n grote beroering ;s voortgekomen. Zoals men weet, voldeden de binnenmaten van de carosSerie van deze kleine snelle Duitse wagens niet aan de eisen, welke er door het reglement in zake de klasse 2 (cylinderinhoud van 1100 lot 1500 c.c.) aan zijn gesteld. Het gevolg was, dat Porsche verleden jaar zijn officiële équipe terug! rok. Men had verzuimd na te gaan, welke de afmetingen waren, die al jaren lang in het reglement van de Raliye waren voorgeschreven. Er is vooral van Duitse zijde toen fel gerea geerd en enkele Duits<* kranten schreven zelfs, dat de organisatoren bang waren voor de Porsche's en daarom het regle ment hadden veranderd. AFMETINGEN KLOPTEN NIET. Om voor de rallye van nu alle narig heden te voorkomen, had de voorzitter van het organisatie-comité, de ervaren Antony Noghes, reeds lange tijd geleden de Porsche-fabriek verzocht om een of ficiële opgave van de maten. Het lag in de bedoeling van de organi satoren om indien mogelijk de reglemen_ ten aan deze afmetingen aan te passen om een herhaling van de strubbelingen te vermijden. De Porsche-fabriek zond als antwoord een aantal blauwdrukken en deze teke ningen gaven als binnenhoogte van de carosserie aan 90 c.m. Daarop heeft Noghes medegedeeld, dat de minimale binnenhoogte 90 c.m. zou bedragen, zo dat de Porsche's in ieder geval zouden kunnen meedoen. Tot zover was alles dus in kannen en kruiken. Maar.... toen kwamen de Porsche's in Monte Carlo aan; zij werden gemeten en met de beste wil van de wereld konden de officials, die deze metingen verricht ten, er geen 90 c.m. van maken; men kwam niet verder dan 88 c.m. Vanaf dat ogenblik zat men te Monte Carlo weer in de ruzies en strubbelin gen, want wat is het gevolg? Elk Porscherijder krijgt nog vóór hij een meter van het traject heeft afgelegd al een aantal straf punten in zijn boekje aangetekend en wel: 1. voor de eerste centimeter: 2 voor. de tweede centimeter totaal 3 strafpunten dus KLAP MET DE HAMER. Intussen hadden de deelnemers er rijden vooral veel Duitsers en Zwitsers met Porsche voor het meerendeel wel ingezien, dat. protesten verder niet zou den helpen en dus werd naar een andere oplossing gezocht. Verleden jaar kwamen de Porsches 7 c.m. te kort en dus viel er wem-g meer aan te doen. Nu zijn het slechts 2 c.m. en dit heeft de Por sche-rijders op een idee gebracht. „Wij nemen een voorhamer, geven een fikse klap op de verwarmingstunnel en her halen dat net zo lang, tot wij er 2 c.m. bij gekregen hebben", was het voorstel van enkele vindingrijke Heden. Wie daoh*, dat de h"m<4 hiermede was opgek'aar v zi' b, want het reg lement schrijft voor, dat alles in serie door de fabriek moet zijn getouwd en zou dus een verandering aan een wagen nodig zijn, dan zou dit in serie door de fabriek moeten geschieden. Goede raad was duur, zo vertelde de heer van Haaren ons verder, en het gevolg was, dat de sportcommissarissen van de Rallye een vergadering beleg den om de problemen te bespreken. Een beslissing is in deze kwestie nog niet genomen, maar het ziet er naar uit, dat. de Porschefabriek toestemming zal wor den gevraagd, om de tunnels, waar de verwarming door loopt, bij elke Porsche zover in te deuken, dat de minimum hoogte van 90 c.m. verkregen is. Dit zal dan worden beschouwd als „seriewerk", waardoor de organisatoren zich gedekt voelen om, indien een Porsche wint, alle protesten aangaande de afmetinge/n van deze Duitse auto af te wijzen. Aangezien d t dan ook bij elke deelnemende Por sche zou moeten gebeuren, o.a. bij die van de Ned. Prof. van Lammeren, wor den nog talrijke moeilijkheden voorzien voor het zover is, dat alle rijders heden Dinsdagavond met schone lei kunnen starten. Het weer in Monte Carlo is uitstekend, doch in de nacht van Zondag op Maan dag deed zich langs de Middellandse Zeekust een fikse nachtvorst voor, die hier en daar temperaturen van 10 graden onder nul opleverde. Op de Col de Braus en andere hoog gelegen delen zijn de wegen dan ook met een flinke laag ijzel bedekt. De stemming onder de vier andere Nederlandse équipes is uitstekend, en vooral Gatsodines is weer vol goede moed. Met zijn Ford Zephyr bleef hij in oefenritten op het circuit van de Col de Braus ruim boven het voorge schreven gemiddelde. GOES, 19 Jan. Spruiten 3143, Savoye kool 1215, Rode kool 811, Boerenkool 1315. Uien (stek) 1.505, Peen 3.506, Prei 2728, Koolrapen 2, Kroten 48. ROTTERDAM, 19 Jan. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe zonder vochtconditie f 25.5027.10. Op vocht- conditie tot f 27,05. Voedergranen kalm, behalve grove zomergerst. Zomergerst f 32.7533.75. grove daarboven. Winter- gerst f 3131.75. Haver flauw f 24.50 25.50, blanke daarboven. Rogge f 26 26.50. Mais geschoond f 3535.75. Peul vruchten kalm. Erwten f 4553. Schok kers f 4559.50. Bruine bonen tot f 82. ROTTERDAM. 19 Jan. Veemark.t Aan voer in totaal 1770. Vette koeien en ossen 1040. Varkens 730. Vette koeien 274—284, 258—270. 210—225. Varkens (lev. gewicht) 180178175. Vette koeien aanvoer korter, handel traag, prijzen vooral niet hoger dan vo rige week Dinsdag, enkele prima's boven no'ering. Varkens aanvoer ruim. handel redelijk, prijzen als vorige week, enkele prima's boven notering. WATERSTANDEN Mannheim 264 (—6), Trier 178 (—1). Koblenz 213 (-4), Keulen 194 (-5), Ruhr- ort 412 (—6), Loblth 1026 (—9). Nijmegen 812 f—8), Arnhem 811 (—5). Eefde 346 111), Deventer 256 f431, Namen (La Planter 162 (—8 r "•018 (—9). Belfeld (beneden) Gr ive (be neden) 489 (—3), Vreeswijk 0.72 (+4). Lith 0.86 (^98-

de Stem | 1953 | | pagina 3