Kapper in acht maanden professor ONZE PUZZLE Z. H. de Paus poseert met de nieuwe Prinsen der Kerk MANNEN MET STERKE ZENUWEN GEVRAAGD Duivententoonstellingen her en der Publieke Tribune Kerend getij van het communisme Dikken Bruines tjuivenkrOn DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 JANUARI 1953 DE VOORHOEDE VAN DE B.B Oost-Duitse studenten blijven ondanks zuivering anti communistisch Vreemde vragen Over 'een dag of veertien begint de kweek Oplossing van de vorige week KfRZWAKK/NG VAN DE COM- 4tVN/$rtSCH£ PA RT1JEN SEDERT 1946 WEST liliillt 'DUITSLAI SOWJET UNIE I I *>*t tolt/Z/titn I «ALLIEEROel I BEZETTING I SOW JET BCZETTlf ZUID SLAVIE P«rcentu«lt terug. gang »on1S46.19S2 OREKENLANt Voor de eerste maal, sinds hun benoeming tot Kardi- ïaal, poseerde Z. H. de Paus net de nieuwe Prinsen der terk, die in Rome aanwe- ig waren om het purper te >ntvangen. Van links naar •echts: kardinaal d'Alton van Ierland, kardinaal Grente /an lc Mans (Frankrijk), kardinaal de la Torre van Quito (Equador), kardinaal Mimmi van Napels, knrdl- naal Feltin van Parijs, kar dinaal V'aleri van Efeso, kardinaal Da Silva, van San Salvador van Baia (Brazi lië), kardinaal Constantini (secretaris van het Heilige Congregatie), Mgr. Callori, (Pauselijk secretaris), Mgr. Montini (tweede secretaris van het Vaticaan), Z. H. Paus Pius XII, vervolgens twee onbekende leden van de Pauselijke staf, Mgr. Dan te (Pausel. Ceremoniemees ter), kardinaal Ottaviani, (verbonden aan de Heilige Congregatie), Kardinaal Wendcl, van Miinchen en Freeing (Duitsland), kardi naal türazias, van Bombay, kardinaal Luque van Bogota (Columbia), kardinaal Leger v. Montreal (Can.) kard. Ler- caro, van Bologna en kardi naal Mclntyre, van Los An geles (Californië). Zwakke poppetjes niet te gebruiken «Advertentie) FNe voorhoede van de B.B.; zo zou- den wij de mannen kunnen noe men van de Opruimings- en Red dingsdienst. Zij immers banen na 'n bombardement de weg voor de an dere hulpdiensten en zij zyn met dc mannen van de blokploegen de eer sten, die onder het puin bedolven mensen te hulp komen. In plaatsen, waar bombardemen ten op enigszins grote schaal ver wacht kunnen worden, in de A-ge meenten dus, is de Opruim- en Red dingsdienst in drie secties gesplitst: de sectie pioniers, redding en bomdemon- tage. De pioniers bereiden door het opruimen van versperringen, het dichten van bomkraters en het slopen van huizen, die op instorten staan, de opmars van de andere B.B. hulp diensten voor. Ook het stutten van huizen en het veilig s;ellen van goe deren, welke door instorting, brand gevaar of waterschade verlo.en drei gen te gaan, behoort tot de taak der pioniers. GASSPECIALÏSTEN GEOISTILLEEIO PE8 UTEB 7A3 (Van een speciale correspondent). IN MEI 1952 Is een grootscheepse zuivering van de Oost-Duitse stu denten begonnen. De plaatsvervangend minister-president Herr Walter Ulbricht verklaarde toen, dat het agenten en spionnen van het imperialisme gelnkt was in de Oost-Duitse universiteiten binnen te drin gen. Onder meer hadden ze zich verzekerd van de leiding van enige studentengroepen. „Wordt het geen tijd,? dat wij hen snel en pijnloos van onze universiteiten en hogescholen verjagen", riep hij hartstochte lijk uit. En dit was het sein: in enige maanden tijd werden 520 studen ten weggezuiverd. Wie echter denkt dat de rest der studenten nu com munistisch is georiënteerd vergist zich. Eer is het tegendeel waar. Ze hebben de grote komedie alleen wat handiger gespeeld dan de 580 slachtoffers. gemakkelijke baantjes \/an een student wordt minstens een middelmatige intelligentie veron- I derste.d. Maar ook minder dan de middelmatigheid is nog ruimschoots voldoende om hen de zegeningen van I het communistische recht te doen be- grijpen. Zo kregen de derdejaars in I Leipzig o.m. ae volgende examen vraag: een siachioffer van de Ameri kaanse propaganda is eigenaar van een kousentabnek in X. Hij besluit om drie zijner, voor de kousenproduc tie onontbeerlijke machines naar West- Berlijn te zenden om aldaar te gaan deelnemen aan het kapitalistische uitbuitingsproces. Hij draagt de arbei ders B C. en D. op des nacnts tot drie uur door te werken aan de demontage der machines en verbiedt hen hierover met iunand te spreken... Zo loopt de ze examenopgave dan verder en ten slotte moet dan de toekomstige advo caat opgeven aan weike wetsartikelen de kousenfabrikant zich zo al schul dig maakt. Commentaar overbodig, want zelfs studenten in de (Oost- Duitse) rechten hebben verstand... De omschakeling van het docentencorps is vooral in de faculteit der rechten ver gevorderd. In 1948 bezat men ten minste nog drie gewone professoren, een buitengewone professor en drie docenten met volledige bevoegdheden (cijfers betreffen de universiteit van Hallo. Thans heeft men nog slechts één professor over en de rest der leer krachten hebben slechts gedeeltelijke bevoegdheden. Hadden to genoemd jaar alle leerkrachten er hun doctors titel bij, thans hebben er slechts zes van de negen .iun doctorsgraad. E"r doet in Oost-Duitsiand een anefc- 1-' dote de ronde, dat een professor zi.il handtekening zette met drie kruis jes omdat hij niet schrijven kon. Toen men hem vroeg wat de drie kruisjes te beteken hadden antwoordde hij dr. h. c. Het gebrek aan bevoogde leerkrachten neemt echter ontstellen de afmetingen aan. Temeer omdat dui zenden Oost-Duitse' jongeren onder duiken op de universiteiten terwijl de professoren weggelopen of ongezuiverd zijn, moest m wel speciale maatrege len beramen Zo werd een stoomcur sus voor docenten ingesteld, te Klein- Machow bij Berlijn. Studenten die hun hart verpand hebben aan de commu nistische doctrine of... doen alsof kun nen op deze school in zes maanden tot docent worden opgeleid. Onmiddel lijk daarna worden zij op de studen.en losgelaten. Deze soms 23-jarige „pro fessoren" krijgen manuscripten in de hand, die ze woord voor woord moeten vojrlezen. Het is dus een heel gemak kelijk baantje. Ook in de economische studierich ting zijn talloze professoren weggezui verd en voor onbevoegde nieuwlichters vervangen van de 58 professoren en docenten der numboiuniversiteit in Berlijn liepen er 28 weg. terwijl 18 an deren werden weggezonden. Ook de medische, de natuurweten schappelijke en de godsdienstige facul teiten moeten van communistische doctrines worden doordrenkt. Toch is in deze sectoren de situatie nog net gunstigst. De medische faculteit in de hele Sovjetzone telde in December 1952 „siechts" 33 open leerstoelen De totale cijfers voor de universitei ten en hogescholen van Oost-Duiis- land laten ook nog andere belangwek kende gevolgtrekkingen toe. Op 1 Ja nuari 1948 nad de Oost-Duitse repu bliek 1236 universitaire leerkrachten met op iedere 100 gewone hoogleraren 252 andere leerkrachten. Thans bezit men 1743 leerkrachten met op iedere 100 gewone hoogleraren 380 ande.e leerkrachten Van de acht rectoren zijn er 4 lid der S E.D. Van de der ,ig plaatsvervangende lectoren zijn er 24 lid der S.E D en be? en er elf geen doctorsgraad. Beke. (1 is de snelle promotie van de pi. reotoi Giin- ter der universiteit van Greifswald. die het in acht maanden van kapper tot professor wist te brengen Of de Oost-Duitse volksdemocratie dus oo .koppen'' heeft. cAdvertemie' i Advertentie» TE VEEL AMBTENAREN De persberichten uit Amerika brach ten mededelingen betreffende een on derzoek van tewerkstelling van ambtena ren, die naderhand overbodig bleken. Dit aantal was niet gering. Alleen buiten de V.S. al meer dan 100.000. Zou het niet raadzaam zijn dat de Nederlandse regering iets dergelijks ondernam. Of is alles goed op zijn plaats ëfi functionneert alles naar alle en ieders verwachtingen? Zou het niet wenselijk zijn, dat er van regeringswege een commissie inge steld werd alweer een commissie evenals dat in Amerika gebeurd is. We nemen toch al zoveel van onze „grote broer" over, waarom dit dan niet? De taak van deze commissie zou dan in de eerste plaats moeten bestaan uit een grondig onderzoek. Ongetwijfeld aanwe zige tekortkomingen in deze, voortvloei end uit het onderzoek, zouden dan aan het licht gebracht moeten worden in een uitvoerig rapport aan de regering. Deze zou dan, na bestudering van het rapport, de moed op moeten brengen de betrokken commissie volmacht te verle nen aan deze wantoestanden, zo nodig met drastische maatregelen, een einde te maken. U zult zich wellicht afvragen of dit noodzakelijk is. Onze mening hierover is, 'at dit niet alleen noodzakelijk is, maar 'fs uitermatè urgent. Het-is''Immers een dongen feit, dat een. relatief te groot ïtal ambtenaren grote lasten niet zich meebrengt. Amerika kan zich iets der gelijks misschien veroorloven, maar ons kleine land, dat nog steeds zo diep in de (geld)-put zit, zeker niet. Want al steekt onze positie op de Europese betalingsba lans momenteel vrij gunstig af bij an dere landen, wie geeft ons de garantie dat deze vooruitgang van blijvende aard is? Immers heeft onze zuivel nu, in het pas begonnen jaar al niet een gevoelige klap gekregen i.v.m. de Amerikaanse Wet, welke een beperking van invoer van zuivelproducten uit het buitenland omvat. Misschien wordt dit alles verkeerd op genomen en worden wij beschouwd als een paar kankeraars, krankzinnigen of idealisten. Maar wij menen toch dit alles op papier te moeten zetten en onder de I ogen van onze medeburgers te moeten brengen in de stellige overtuiging de ge dachte te vertolken van vele jongeren, I die min of meer gebukt gaan onder par ticuliere moeilijkheden, veroorzaakt door hun plicht t.o.v. de Nederlandse Staat, betreffende hun individuele toekomst. H. D. en A. H. v. d. B. HUISEIGENAREN IN DE KNEL II Met belangstelling las ik het ingezon-1 p\e sectie redding is belast met het opsporen en bevrijden van onder het puin bedolven personen en dieren en met het verlenen van eersle hulp. Van elke permanente reddingsploeg walden drie leden opgeleid tot gras verkenners en gasontsmetters. Boven dien zal een aantal atoom-radiatie verkenners worden opgeleid. De bom- demonteerploegen hebben Me gevaar lijke taak niet ontplofte bommen on schadelijk te maken. Ook het demon teren van bommen met tijdontsteking behoort tot hun werk. De organisatie van de Opruim- en Reddingsdienst in de B-kringen is kleiner van opzet. ,e zeer belangrijke taak, die aan deze dienst wordt toevertrouwd, gebiedt strenge eisen te stellen aan de vrijwilligers. Zwakke poppetjes kan men er niet gebruiken. Het per soneel zal moeten bestaan uit «rikj: nen, die hun handen en hun hoofd weten te gebruiken. Vooral diegenen, die in het normale leven aan hand arbeid gewoon zijn, bv. timmerlieden, smeden, loodgieters, bouwvakarbei ders en slopers zullen mede door hun kennis van de praktijk belangrijk kunnen bijdragen tot het doen slagen van dit onderdeel der B.B.. Van de vrijwilligers van deze dienst in to taal zijn er ruim 23.000 nodig wordt veel verwacht. Hun voldoening zal echter groot zijn, want zij hebben het leven van duizenden in hun hand. den stuk van „Ook een Middenstander" over „Huiseigenaren in de knel" in uw blad van 9 Jan. 53. Ik zou middenstan der het volgende eens in overweging' willen geven. Waarom hebben indertijd de meeste huidige huiseigenaren hun geld belegd1 in huizen met het oog deze te verhuren? Omdat deze belegging een grotere rente afwierp, dan de normale kapitaalrente. Tal van huiseigenaren hebben ook vóór de oorlog niets aan hun huizen gedaan, waardoor zij de huurders onrecht deden. De huuropbrengst kan immers onder scheiden worden in een deel, dat de rente moet zijn voor het in de woning gestoken kapitaal èn een deel, dat dient voor de instandhouding en het onder houd van de woning. Dit laatste deel is door tal van huiseigenaren niet voor dit doel aangewend. Nu geleidelijk aan de gebreken aan oudere huizen steeds meer! merkbaar worden in een tijd, dat ma teriaal en lonen resp. duur en hoog zijn, is Leiden in last. Nu op een dergelijk ongelegen moment vele huurders klagen en door Bouw- en Woningtoezicht be schermd moet worden, dient men niet te jammeren, maar de hand in eigen boe zem te steken. Misschien dat men tij dens de bezettingsjaren wegens gebrek aan materiaal ook weinig aan de huizen heeft kunnen doen, men had dan toch het bespaarde gele) voor later herstel en onderhoud kunnen reserveren. Een wo ning moet nu eenmaal bewoond kunnen1 worden. U huurt toch ook geen taxi, die niet kan rijden? HUURDER. Een goed-geoefende opruim- en reddingsdienst kan in oorlogstijd duizenden het leven redden. Vandaar dat de instructeurs, die de vrij- willigere de nodige kennis en bekwaamheid van het reddingswerk moeten leren, zelf een grondige opleiding ontvingen. 25-SQo/o f_Jst-70V. zi- es»/. Nicotine en pyridine worden door de filter-tip in befai mate aan de rook onttrokken. Het aroma blqit volkomen behouden. Voor modern, voor zuiver okqe ro no QIRECT na de Tweede Wereld oorlog beleej^e het communis- hl* 171 /"fst-Ehropa een. periode van Rekkelijke bloei. Allengs echter eejde de bevolking van West- ropa zich af van het communis- nntrfl1' *r l1ldruk van de fnachts- ntplooiing van de Sovjets in üoit- lans is er geen land in wesz-Hjurova waar de communisti- wie vartijen zich konden Jvm-'ha- va n. Percentueel is de minste terug gang te zien in FrankrijkItalië Qoitserland en Nederland. In frankrijk en Italië is dit te verkla ren omdat in deze landen het com- munisme ook voor de laatste we reidoorloq al een grote aanhang In Nederland en Zwitserland, is het feitelijk andersom. De com- yinnistische vartijen waren in deze tanden nooit erg in telen waar wemia is kan nu eenmaal weinig a brokkelen. Voor geheel West- csuropa is sedert Wèreldoorloq II 1 communisme met gemiddeld pet. teruggelopen. HE Bredase Duiven-zes-Zondagen zijn weer achter de rug. De span ning bereikte haar hoogtepunt op de laatste dag, toen al de pauwstaartjes in het clublokaal werden gebracht, die dees jaar een le prijs hebben ge wonnen in C.C.-concoursen, '4 is te zeggen in concurrentie tegen duizen den duiven. Dc fijnste keurmeester van Nederland (niet te verwarren met ondergetekende, daar ik een duif omzeggens niet uit een ekster ken), geblinddoekt, aan de hand voortge- eid door de beroemde telepaath dr. Nebb, haalde er niets dan kopvljc gers uit, alle aanwezigen stonden ef fenaf perplex over zoveel doorzicht en stielkunde. Met het grootste ge mak kwamen de volgende prijzen uit de bus: 1 Jac. Verboeven, met bijzon dere aantekening van kwaliteit, 2 Bart Franken, zoon van de president van de Bredase Duivenbond. dit was een juweel van een dier, 3 Koos van Dongen met zijn „goudklomp", win naar van le prijs St .Vincent, tf "ens 4e nationaal, magnifiek beest, ras Kleemans-van Wely. 4 Oomens 'vet een donker doffertie. ras Hor^t'-a Fassin enz., sterk en taai beestje. L. Boeren, eveneens van bijzondere klasse. In de kattengoorrie jonge duiven was de uitslag als volgt: 1 J. C. Maas met zijn wonderdoffertje, dat ver schrikkelijke prestaties geleverd heeft m o2 en waar grote verwachtingen van worden gekoesterd voor de toe komst, 2 H Derks, eveneens een straal jager, die voor zijn baas vele poulen en miezen won. De diverse eigenaars liepen door de tentoonstellingszaal als een pauw met zeven staarten, het w;\ waarlijk een onvergetelijke dag. De Organisatie, de P.V. „De Onderduikers" dankt allen die op een of andere wijze hebben meegewerkt om deze Zesdaagse tot een succes te maken en wenst alle deelnemers een alles overtreffend vliegseizoen '53. LEUR FA VER een dag of veertien begint de kweek en dan wordt er weer uit een ander vaatje getapt, voelt U wel, dan is het gedaan met de tentoonstel ling en kampioenendagen. Deze week echter ligt er nog een heel was- liistje Zo is er op de Leur 'n tentoon stelling geweest, waar Jan Rijken en Christ van den Berk gekeurd hebben, nou het werk dat die Bredanaars al. daar geleverd hebben moet niet mis selijk zijn geweest, iets wat trouwens niemand verwonderen zal. daar Ge. orge Rijken Sr., de oude veteraan en crack, zijn zoon een deeeloke onlei- ding gegeven heeft, zodanig dat e» gewoon niet aan te kluiven is Hiei is 'e uitslag: Doffers oud vliegklas: 1 J. Huij- brechts, 2 A. van Oosterhout, 3 W. van Oosterhout. Idem duivinnen: 1 W. Nooijen, 2 W. van Oosterhout. 3 J. Huijbrechts. Doffers, schoonheid: 1 J. Huijbrechts, 2 II. Bagge, 3 W. van Oosterhout. Idem duivinnen: 1 W. Nooijen, 2 J. Huijbrechts, 3 J. Aarts. Doffers jong vliegklas: 1 G. Heeren. 2 A. van Oosterhout, 3 G van Hassel. Idem duivinnen: 1 W. Nooijen .2 A. van Oosterhout. 3 G. Heeren. Doffers jong, schoonheid: 1 A. van Oosterhout, 2 G. Heeren, 3 W. Nooijen. Idem dui vinnen: 1 W. Nooijen, 2 A. van Oos terhout, 3 G. Heeren. SCHOONDIJRE KAATSHEUVEL WAN de Leur gaan we met onze ge- luidswagen naar Schoondijke, waar Eef van de Pol uit Tie] aan het werk is geweest. Jonge doffers: 1 J. Dathijn .2 J. Wis se, 3 G. Boekhout, allen te Breskens; 4 D. Luteyn te Oostburg; 5 H. Bliek te Schoondijke. Oude doffers: 1 Izak de Jonge. 2 Vermeulen-Verduijn, 3 P. Buijsse, allen te Breskens (je zou zo zeggen dat er in Schoondijke en Groe- de geen goede duiven meer zitten). 4 A. van de Hamer te IJzendijke, 5 H. Allaert te Cadzand. Jarige doffers: 1 P. Buijsse te Breskens. 2 G. Dusar- duijn te Groede, 3 C. Pijcke te Bres kens, 4 C. Brakman en 5 G. Dusar- duijn, beide op de Gröe. Oude dui vinnen: 1, 2 en 4 G. Dusarduijn te Groede, 3 H. Groosman te IJzendijke, 5 P. Dobbelaere te Schoondijke Jonge duivinnen: 1 H. Groosman te IJzen dijke. 2 Jacob I. Risseeuw te Bres kens. 3 David Luteyn te Oöstburg, 4 Jac. Dubois te Zuidzande, 5 II. Groos man te IJzendijke. Jarige duivinnen: 1 en 2 G. Dusarduijn te Groede 3 J. Becu te Groede, 4 J. Quaars te Bres kens ,5 Jac. Becu te Groede. te doffer der tentoonstelling: Iza de Jonge te Breskens. beste duiyin I Groosman te IJzendijke. Serie v 3 (hoe kan hel ook anders bij zo'n se rievlieger op Dax en St. Vincent G. Dusarduijn te Groede. Onze gelukwensen aan de heei van de Pol, hij heeft ze er weer eens se cuur uitgehaald. 70NDAG a.s. 18 Januari is er in het lokaal van ..De getrouwe duif", gevestigd bij de Wed. van Heeswijk te Kaatsheuvel een duivententoonstel- ling waar het puikje uit het puik van de hele Langstraat te bewonderen zal zijn. Kijken wij bijv. maar niet verder dan onze vriend Jan Footers, kampioen van grote fond, niet alleen in Kaatsheuvel, doch evenzeer in kring (Dongen, Waspik, Capellc, Waal wijk. Loon op Zand enz). Met zijn blauwe witpen duivin 932, ras Sael- mans te Weert ,die de strafste weduw- mannen onder tafel vloog. Met een jonge duif ervan legde hij bovendien nog beslag op een kampioenschap met de piepers, zodus dat belooft wat voor de toekomst. Christ van Heeswijk op zijn beurt bezit de beste duif van heel Kaats heuvel en omstreken, 54 keren in de mand en de mand en s1 echts één en kel keertje gemist (dc 53e keer) doch de week daarop weer de 5e priis. Drie jaar achtereen kampioenduif. dit jaar dubbel, vitesse en halve fond. Zijn 515 kent geen weerga. Zelf gekweekt van het ras van de verschrikkelijke Tiest Eijssen te Arendonk. schoonzoon van Driekske Jansen. En dan Thomas Zeebrechts zijn bon te duif. vlak die ook niet uit. sneelt al een jaar of drie zowat alle Zon dagen in de tien eersten in grote kring met. zo tussenbeien nog een mi nuut of vijf los. Louis van Ree. o**ge naakbaar op de kleine drachten Ton nie Hofman ofwel Tonnie fondman "eeft dit iaar met ziekten op zijn hok te kampen gehad doch speel d" d't Jaa* oo de Kaatsheuvel 1 en 3 van St. Vincent, nationaal eveneens aan de kop en niet vergeten te poulen. Dus 7onlag a.s. aHen naar de ge trouwe duif. SCHITER-NOE SHOW 7ATriRDAG en Zonr'ae '.1 wrd in de grote tent acM" "afA R-n t- wereld te Kaatslieuve' e s-' Heten de show gegeven van de K.C.C. en wel ten bate van diverse liefdadigheidsin stellingen. Ruim 600 vogels waren hier bijeengebracht, de recette zal ver moedelijk meer dan duizend gulden bedragen. Er was een staf van (Til- burgse) keurmeesters .bestaande uit de heren A. van Dongen. A. van Ier- sel, N. van Steen en G. Nouwens, al lemaal mannen van de practijk. Er waren klassen bij van tachtig, negen tig vogels. Ziehier de eerste drie prijswinnaars in elke klas. Oude doffers: 1 en 2 W. van de Ven te Kaatsheuvel, 3 Jac. Koenen te Don gen. Oude duivinnen: 1 H. Pulles te Waalwijk, 2 C. van Gomoel te Loon op Zand, 3 Adr. Trommelen te Don gen. Eenjarige doffers: 1 H. Pulles te Waalwijk. 2 J. Damcn en 3 H. van de Nieuwstadt te Waalwijk. Eenjarige duivinnen: 1 A. van Kuijk te Kaats heuvel, 2 Adr. Trommelen te Don gen .3 H. van de Nieuwstadt te Kaats heuvel. Het leeuwenaandeel van de prijzen werd gewonnen door de beroemde kampioen Adr. Trommelen te Don gen. ziehier de verdeling van de hoofdprijzen: 1 W. van de Ven te Kaatsheuvel. 2 en 4 Adr. Trommelen, 3 en 6 H. Pulles. 5 en 8 W Aussems. 7 A. van Kuijk, 9 W. Sprangers, 10 A. Vermeulen. Tot s'ot nog een berichte over „De Olijftak" te Dorst. Alhier werd in clublokaal De Jong de jaarlijkse ten toonste'Hng gehouden met de volgen de uitslag: Oude doffers: 1 Adr. van Mook, Adr. Dekkers, 3 A. Kuistermans, 4 A. Bruigoms, 5 G. Beekers. 6 Jac Broe ders, 7 P. Doms. 8 Jos Boemaars en 9 A. J. Luijten. Jonge doffers: 1 P. Doms. 2 Adr Kuistermans. 3 Jac. Broeders. 4 A. B'-uigoms. 5 P Nouws. 6 Adr van Mook en 7 C. Broeders. Jonge duiven: 1 J Boemaars. met te vens schoonste duif van de t-mtoon- st"i' ng. 2 Ad*- B -'«oras. 3 J van "look. -1 Ad*- P s 5 Adr Kuis- tormars *n t - ie s. Lat' jon gen: I ven e -n, 2 Jos. Boo maars 3 Adr. Broeders. Allemaal goeie, DIKKEN BRUINE. Horizontaal: 1 plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, 5 plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen. 9 vrucht. 11 deca (afk.). 13 oxyde, 14 lidwoord, 15 ivoor, 17 Bijbels persoon, 18 klooster linge, 19 landbouwwerktuig, 20 nau welijks, 21 pers. voorn., 22 hoge en ruime vestibule, 23 zeewier, 24 voor zetsel, 25 gevangenis, 27 Bulgaarse munt, 29 voorzetsel, 30 godin van de vrede, 31 vertegenwoordiger, 34 serie. 37 omroeporganisatie (afk.), 38 groente, 40 ivoor, 41 voegwoord, 42 kreet, 43 zijrivier van de Donau, 44 verlichlingsmiddel, 46 Duits persbu reau gedurende de laatste oorlog (afk.), 48 vogel, 49 loot, 50 pers. voorn.. 51 oorlogswinst (afk.), 52 winterkost. 54 eerstvolgende (afk.), 55 steekspel, 57 plaats in West-Bra bant, 58 plaats nabij Breda. Verticaal: 1 god der onder wereld, 2 noot, 3 plaaggeest, 4 menig te, 5 uitbouw van het priesterkoor, 6 klein paard, 7 noot, 8 plaats in Gro ningen 10 een der voornamen" van de vorige president der Verenigde Staten. 12 plaats in Noordbrabant, 14 plaats in de Langstraat, 16 zoogdier, 18 zandheuvel. 24 Pools ruiter, 25 kleinigheid. 26 Pauselijke kroon, 28 plaats in Noord-Holland. 32 plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen. 33 god van de wind, 35 plaats in Noordbrabant, 36 plaats in Zeeland. 39 slingerplanten, 3 uitvlucht, 44 soo:t, 45 plaats op de Veluwe, 47 voorzetsel, 52 warm zeep water, 53 voorzetsel. 55 ter plaatse (afk.), 56 hetzelfde (afk.) ELECTRI Cl EN LANSEENPO.SE SPGULVFYNFT EOSFOOMNVLA TRANSLATEUR SI RVSULETI K BEVIMTOLMTK AULAOI RFUGA STOFFEERDER y

de Stem | 1953 | | pagina 7