nodig DE SCHITTERENDE LOOPBAAN VAN FOSTER DULLES j' Berinilm- Gieterij-Baas Panjse Wafels Voor ieders beurs...voor ieders fiets! GROTE PRIJSKAMP op Drees toren op Dwegen Grootvader wilde met de kleine John vissen Lange periode van voorbereiding voor de hoogste functie DE jonge dames van heden hebben blijkbaar voorkeur voor de vrije beroepen en vandaar, dat dc univer siteiten vol zitten met meisjes. Met enige collega's heb ik een proefcolle- ge bijgewoond en.het uitzicht over de collegebanken was zo adembene mend, dat één onzer zich ook maar voor rechten heeft laten inschrijven. Een vierde deel der rechtspraak van straks zal gevoerd worden door vrou- Het eer7ame beroep van apo theker zal spoedig een vrouwenzaak z-ijn. Nu al zijn bijna zestig percent der studenten meisjes. Vrouwelijke dokters komen er ook in overvloed n.l. 22 pet. en de letteren zijn eveneens veroverd door de dames: 57 pet. Deze cijfers stemmen wel tot nadenken. Ze "wijzen inderdaad de onafhankelijke Positie van de Frangaise. Maar ze be wijzen ook. dat Marianne nog vele h™ n. iaren grote zorgen zal heb- rffP cn n'et i" staat zal zijn haar lei dinggevende plaats in Europa van P„®,cn..pP eigen kracht te vervullen, f™ f heeft minder behoefte aan vrouwelijke advocaten, apothekers, artsen en leraren dan wel aan moeders! Deportaties en dwangarbeid in de Sovjet-Unie Kwakkelwinter blijft buitensporten voet dwarszetten Aartsbisschop contra regering DE FRANSE DOOLHOF Eerste Centurion Belgische klacht Linksters Breisters Leermeisjes 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 JANUARI 1953 irkt in de West ■GEMDA IEDEN ■lüRGEN IA AIS l)AG Duiven Drie kleuren Werkende vrouw Lege wiegen Volle hersens Zonnige jeugd Hoe staan de clubs er voor Eerste betaling f. 25.- Verdere be talingen met begrip voor Uw beurs CONFLICT IN OOSTENRIJK f Competitie-Zondag weer in gevaar 4 Nederlanders op de 3e plaats Sport in Kort MARKTEN Advertentiën TE KOOP GEVRAAGD het ogenblik een steenkool in Europa en 1952 werd meer ton steenkool inge landen, die deel uit- S.G., waarvan 16 mil- ierika. tadium nog niet mo- wat dc prijs van derland zal zijn. On- ie deel van de beno- romt uit eigen bodem t ingevoerd uit Ame- erlaging is in Neder- mogelijk. n het schroot betreft, 1 algemeen voorstan- je markt. titel „Blauw-blauw" Antilliaanse dagblad acao" naar aanleiding Drees in de Eerste antwoord op de cri- ïer geuit op het rege- aanzien van het recht o.a.: eft olie op de golven :de was er een in de it niet over de moei- geen slapende honden iw-blauw laten van de rgeeft in de West geen en het vraagstuk wordt oor geen kleur te be- ■delijk overleg vereist mUjning van wat toe- orden en wat niet." i trbereiding: .•an Verkeer en Water- ij de eerstvolgende wij* et wegenverkeersregle- ling opnemen, waardoor motorrijtuigen die niet :re snelheid dan 18 km ;n rijden, in bijzondere uik kunnen maken van domenteel is dit verbo egen dikwijls percelen .•bedrijven doorkruisen, louwers vaak onmogelijk landbouwgronden met 'n •ndbouwwerktulg te be- Kon. Vlaamse Opera: verkochte bruid. Kon. Ned. Wrakgoed, m 18.30 en 21 uur: Bloed- Quinto. 19 en 21 uur: Dv/ar* d»or ;s. Om 15 uur: Van je la- c het maar hebben. Teerdag De Reisduif om. ioscoopgebouw 20 uur: De rschrikking. 5. Eleciro 19 en 21.15 u.t Schouwburg 20 uur: Vom Ledel 20 uur: Frans Conti- ss. NT. Olympia 20 uur: Tram- Luxor 20 uur: De zonen nusketiers. Concertgebouw: Ier verlorenen. Alhambra 15, 19 en 21 natie Courier, Luxor 19 en complot van Cripple Creek. Kon. Vlaamse Opera Czardasftirstin. Om 19.30 u.: Kon. Ned. Schouwburg: entrum 16.15 uur: Bloedvlag ilo. Om 20 uur: Een vrouw ionden. ;LLE. Prijspiering bij Ottjes. IWAES. Om 15 en 19.30 u.: an Venetië. Ion. Ned. Schouwburg: De vier kolonels. .rand 19 en 21 uur: Dwars urlinies Om 15 uur: Van je et je het maar hebben. Prijspiering en kampen bij 1, Nachtegael om 14 uur. Bioscoopgebouw 14.30 uur: :r verschrikking. Om 17.15 en kan nog meer bij. Prijskaar- Nijs om 18.30 uur. Bal in Jraanbeurs om 19 uur. Hok- ling bij Em. Mattens. Prijskaarting bij Th. da jskaarten bij Alb. Wouters. iMME. Uitvoering in het van De schaduw, om 19.30 irvoorstelling om 15 uur. IDE. Schieting bij A. van om 15.30 uur. RG. Electro 15.30, 19 en High Noon. Schouwburg 14.30 Vom Teufcl gejagt. Ledel 14 uur: Legioen der Om 16.30 en 20 uur: Trans Express. Prijspiering bij Aug. Dan- café Rustwat om 12 uur. ZiENT. Olympia 14.30 uur: der woestijn. Om 17 en 20 ïlijnbegeerte. Biljartprijskamp [aas om 16 uur. EEN. Prijspiering bij J. 18 30 uur. Biljartprijskamp an Helsland. Schieting bij E. om 15 uur. Kampen bij O. 13.30 uur. Prijspiering bij P. >m 17 uur. Prijskaarten bij es om 18 uur. Kampen bij om 13 uur. N. Luxor 16.30 en 20 uur: van de musketiers Om 14 u. der verlorenen. Concertge- jur: Patrouille dre verlorenen. N. Alhambra 15, 19 en 21 omatic Courrier. Luxor 15, uur: Het complot van Cripplc ■E. Kalkoenschietir-ó bij r. Oudepolder. EN. Kon. Ned. Schouwburg 4 rand 20 uur: Dwars door de Bioscoopgebouw 20 uur: E'- mcer bij. JRG. Electro 19 en 21.15 turn- Schouwburg 20 uur: vom fjagt. GENT. Olympia 20 uur: Tram* rte. CN. Luxor 20 uur: De nusketiers. Luxor 20 uur: Het com- Cripplc Creek. (Van onze Parijse correspondent). DARIJS zonder duiven zou niet waardig zijn om als Franse hoofd stad te fungeren. De parijzenaars zou den de diertjes erger missen dan hun Eiffeltoren of hun parlement en met liefde en plezier zouden ze er een ka binetscrisis voor willen r J?' heeft het bestaan van al die tiendui zenden diertjes op het spel gi doch een deel er van is nu fjjre<49"" derzoekingen hadden namelijk uitge wezen, dat de meeste duiven in de Tuileriën, voor de Notre Dame, onder de Eiffeltoren en voor het Hotel de Ville aan ondervoeding lijden en juist daardoor vatbaar zijn voor een be paalde ziekte, die t.b.c.-bacillen kweekt. Onbewust brengen de honge rige diertjes de bacillen weer over op de jonge en oude Parijzenaars, die hen komen voeren, hetgeen temeer een gevaar is voor de volksgezond heid, omdat bij Marianne de tubercu lose nog steeds volksvijand nummer één is. De gemeenteraad van Parijs had al besloten de duiven te laten vangen en snel en pijnloos om zeep te brengen, toen Mademoiselle Graett, een Parisienne van geboorte, de heren op hun plicht wees. Hoeveel deviezen verdienen deze vogels ieder jaar wel? Het zou beter zijn de zieke dieren uit te zoeken en te doden en de gezonden beter te voe den. Toen werd dan maar aldus be sloten. Honderden Parijse politie agenten zjjn nu gepromoveerd tot duivenvanger. Met graan, brood en netten gewapend vangen ze de dier tjes op. Onmiddellijk daarna worden ze geneeskundig onderzocht. De ge zonde duiven worden weer vrij gela ten en de besmette verdwijnen in de gasoven. Op de vele plaatsen in Parijs waar de duiven bij honderden plegen neer te strijken zijn graanverkopers geposteerd, waar de jeugd al voor dne centen een handje voer kan ko pen om de duiven mee te voeren. Zo is er weer een nieuwe broodwinning geschapen ook'. VV/E hebben al eens eerder verteld, dat de Eiffeltoren wel eens een nieuwe jas mocht hebben. De Lange Jan van staal is dusdanig verveloos, dat het roestproces vrij spel heeft en het geval jaar in jaar uit wat wanke- ler wordt. Omdat in tal van buiten landse kranten reportages zijn ver schenen over de verveloosheid van de Lange Jan heeft men tenslotte toch maar besloten het hele geval keurig in drie kleuren te laten schilderen, een werk, dat plus minus een half jaar in beslag zal nemen. JOHN FOSTER DULLES was nauwelijks zeven jaar oud, toen hij reeds zijn invloed in de internationale politiek deed gel den. Hij was het namelijk die, zij het ook onbewust, de loop der gebeurtenissen wijzigde, toen generaal John W. Foster, een ver maard advocaat, die enige jaren minister van Buitenlandse Zaken was geweest, in 1895 van de Chinese regering het verzoek ont ving haar belangen te behartigen op de vredesconferentie, welke volgde op de Chinees-Japanse oorlog. De generaal wist zich zo goed van de door hem aanvaarde op dracht te kwijten het Verdrag van Shimonoseki geldt nog altijd als een schoolvoorbeeld van hetgeen er achter de groene tafel te bereiken valt dat de toenmalige Chinese premier, Li Hung Hang, hem prompt de functie van permanent adviseur in internationale aangelegenheden aanbood. Als tegenprestatie zegde de Chinese regering hem een fabel achtig salaris, een paleis en een legertje bedienden toe. Foster bleek echter niet bereid op dit verleidelijk aanbod in te gaan. „Ik heb mijn kleinzoon beloofd een paar dagen met hem uit vissen te gaan en ik wil het kereltje niet teleurstellen", zo liet hij de Chinese autoriteiten weten. optrad, vervulde de jonge Dulles reeds op 19-jarige leeftijd de functie van secretaris der Chinese delegatie. Eenmaal weer in Princeton, be ëindigde hij het eerste deel van zijn studie en slaagde cum laude voor 't zware examen. Hij had inmiddels be sloten advocaat te worden. Daartoe studeerde hij eerst een jaar aan de Sorbonne in Parijs en keerde vervol gens naar zijn vaderland terug, waar hij aan de George Washington uni versiteit het restant van zijn studen ten-jaren sleet. Eenmaal tot de advocatuur toegela ten. werd hij opgenomen in het ad vocatenkantoor van Sullivan en Cromwell en hij meende dit heuge lijke feit niet beter te kunnen vie ren dan in het huwelijk te treden met Janet Pomery Avery, die hij al van jongsafaan kende. Uit dit huwe lijk zijn drie kinderen geboren, t.w. twee zoons, John en Avery, en een dochter, Lillias. ALS EEN METEOOR.. LJOEWEL vrouwenbeweging en fe minisme in Frankrijk al dateren uit de 19e eeuw hebben de Frangaises toch hard moeten vechten voor het stemrecht en pas in 1945 konden ze voor het eerst naar de stembus tij gen. Sedertdien gaat het Marianne in derdaad nog slechter. Hoe kan het? Maar in het productie-proces waren de Franse vrouwen al veel eerder ac tief. Volgens een publicatie van de Franse voorlichtingsdienst telde de Derde Republiek in 1906 al 4.356.000 dames, die werkzaam waren in indu strie, handel, vrije beroepen of dienst betrekkingen. Volgens de vergelij kende cijfers van 1946 is dit aantal nauwelijks gestegen: 4.590.000. Omdat o.i. een vrouw in haar huishouden thuis hoort lijkt de situatie dus niet erger te zijn geworden. Dat interes sante boekje van 31 pagina's heeft ons echter ook verteld, dat er nog een slordige 3,5 millioen Madeleines en Janines in de landbouw werken, en dat van die acht millioen buitenshuis werkende dames er ten naasten bij 45 pet. zijn gehuwd. Heel globaal ge schat komt dat er op neer dat in één op dc drie gezinnen vrouw/en/of moeder buitenshuis moet werken en aangezien er niemand twee heren kan dienen moet er dus één onder lijden. Omdat de Franse baas vlotter is met ontslag dan de Franse echtgenoot is het in de regel het gezin of wat daarvoor doorgaat dat de nadelen krijgt te slikken. Hierdoor wordt heel veel duidelijk. Geleerde heren zeggen, dat een gezond land alleen mogelijk is als het bestaat uit gezonde gezin nen. Zou het nu geen tijd worden om daar eens aandacht aan te wijden? De staat zou een prachtig voorbeeld kunnen geven. Tot nog toe gaf ze het slechte voorbeeld, wantde zeer gerïbge stijging van het aantal wer kende vrouwen sedert 1906 wordt uit sluitend veroorzaakt door het feit, dat de staat, de staatsadministraties en de staatsbedrijven hun deuren openden voor de werkende (gehuwde) vrouw. LIET feminisme is erg trots op zijn prestaties. Men wijst gaarne op het enorme aantal vrouwen, dat in Frankrijk werkt en verdient. Is het niet geweldig, dat de vrouw zulke rechten heeft en de gelijke is van de man? Wat ze maar niet vertellen en dat hebben we ook in dat kleine boekje niet aangetroffen is. dat vanaf de periode, dat de gehuwde vrouw uit haar gezin werd gesleurd Frankrijk het land werd van de lege wiegen en de laatste eeuw een bevol kingstoename kon boeken van nau welijks 30 pet., terwijl omliggende1 landen in de overeenkomstige periode hun bevolking meer dan verdubbel- den. Over dergelijke „kleinigheden" kijkt men heen. £)ulles aanschouwde het levenslicht ifl het huis van 2ijn martiali grootvader in Washington, maar groeide op in Watertown (N.Y.), een klein plaatsje waar zijn vader als do- miné stond. Daar, aan de oevers van het Ontariomeer, bracht hij met zijn broer en drie zusters een zonnige jeugd door en uit die tijd dateert zijn liefde voor de vrije natuur. Hij was een echte waterrat en hij zeilde als de beste. Zijn vader, een vriendelijk man, besteedde veel aandacht aan de opvoeding van zijn kinderen en re geerde thuis met zachte doch ferme hand. Het gezin moest er van een vrij mager salaris komen en als de kinde ren eens een extra-verzetje wilden, moest veelal hun spaarvarken er aan geloven. Wanneer een van hen een lekke band had, moest hij of zij door het opknappen van- allerlei kleine karweitjes zelf de reparatiekosten bijeen verdienen. De lange weg naar school werd te voet afgelegd, want 'n paard en een sjees konden er niet af. In velerlei opzicht had Dulles' jeugd veel gemeen met die van zijn generatie-genoten, doch er was een belangrijk verschil. Het ouderlijk huis herbergde namelijk vrijwel het gehele jaar door talrijke logé's, waaronder vele buitenlanders met het gevolg, dat de jonge John al vroegtijdig een cosmopolitische inslag vertoonde, die andere kinderen van zijn leeftijd vreemd was. Een van zijn grootva ders, een diplomaat, had in 't Verre Oosten gèwoond en was o.m. Ameri kaans gezant in Mexico geweest. Zijn andere grootvader was zendeling en bracht het grootste deel van zijn le ven in Calcutta door. Verder was zijn ene overgrootvader gezant in Enge land en de andere zendeling geweest, en niet „zo maar een zendeling", maar een die nog met tent en zeil schip om Kaap Hoorn gèvafen was, een reis die eventjes zes maanden duurde. ZIJN LEERMEESTER JOHN FOSTER DULLES Geen palels, wèl vissen zorgen", pareerde Duller, „wij zijn ons daarvan na vier jaar oorlog even goed bewust als de Sovjet-Unie na haar „militaire zesdaagse" in Mand- sjoerije." In totaal namen Dulles' onderhan delingen bijna elf maanden in besla maar op de vredesconferentie van San Francisco oogstte de Amerikaanse staatsman dan ook loon naar werken. 52 landen ondertekenden het verdrag, dat een waarachtig „vredes"-verdrag mocht heten en wel bewees dat de wereld sinds „Versailles" het een en ander geleerd heeft. Wanneer wij Dulles' carrière over zien. kunnen wij constateren dat zij in feite een lange periode van voor bereiding betekent voor de zware taak, welke hem thans wacht, nl. die van minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van president Eisen hower. (Advertentie) f-jET kan niet uitblijven dat door middel van ontvluchte gevangenen bijzonderheden uitlek ken over hetgeen zich achter het IJzeren Gordijn afspeelt onder de vele slachtoffers van de Sovjet Staatspolitie. De gegevens, die deze ontsnapten wisten mede te delen, zijn verzameld en gepubli ceerd. Het totaal aantal gevangenen van de Rus sische Staatspolitie wordt geschat op een aantal, dat ligt tussen de tien en twintig millioen. Van de Russische satellietstaten zijn cijfers bekend ge maakt, die wij in de kaart hebben opgenomenDe Sovjet laat deze gevangenen openbare werken van bijzondere omvang uitvoeren, waarbij de menselijke werkkracht dus niet in de begroting behoef te worden opgenomen. Een aantal van deze werken zijn aangegeven in onze kaart, alsmede de ligging van de centra der grote kampen. Het be hoeft wel geen betoog, dat de omstandigheden, waaronder de mensen gedwongen worden te wer- Westerse begrippen. Sociale en hygiënische maat regelen worden voor deze mensen niet genomen en de steftecijfers zijn schrdxkbarend hoog. In de satellietlanden worden de gedeporteerden vrijwel onmiddellijk vervangen door jonge communisten. Het doel van deze wisseling is in de loop der jaren een volledig Russisch denkende bevolking in deze landen kunstmatig op te bouwen. In de eerder gepubliceerd standenlijst der reserve 2e klasse C zijn enige on juistheden geslopen. Hieronder volgt de juiste stand: Vlissingen 2 54—1—0—9; Axel 2 7—3 1—2—9; RCS 2 6—3—1—2—7; Breskens 2 7—2327; Goes 2 6—2-2—2—6; Mid delburg 2 7—22—3—6; Terneuzen 2 7— 30—46; Corn. Boys 2 52125; Zeelandia 2 8125—4; Zeeuwen 2 41 —1—2—3. J^jegene, die in Dalles' leerjaren waarschijnlijk de grootste invloed op hem had was zijn grootvader van moeders kant, generaal Foster, diplo maat en een autoriteit op het gebied van het internationaal recht. De ge neraal, die nog in de Burgeroorlog had meegevochten, later als Ameri kaans gezant in Mexico en Rusland verbleef en onder president Harrison met de leiding van het State Depart ment belast werd, heeft nimmer een groter bewonderaar gekend dan zijn kleinzoon. Als grootvader en kleinzoon aan 't hengelen waren, placht eerstgenoem de, als „ze niet wilden bijten", de tijd te verkorten met boeiende verhalen over vreemde landen en over de vaak verwarde verhoudingen tussen de sta ten onderling. Hij noemde de diplomatie zowel 'n avontuur als een roeping en daar hij wel iets zag in de „stamhouder" (welke grootvader doet dat trouwens niet?) besloot hij hem na het eindexa men naar Zwitserland te sturen „om eens in die contreien rond te neuzen en ondef de bedrijven door wat Frans te leren". Na zijn terugkeer uit Zwitserland liet de jonge Dulles zich inschrijven aan de universiteit van Princeton, waar hij hard werkte, veel schaakte en eindeloze gesprekken voerde met zijn medestudenten. Hij was bijzonder vlug van geest en bezat een uitste kend geheugen dat hem in staat stél de hele hoofdstukken uit zijn veelal vrij do^re studieboeken van buiten te leren. In 1907, toen hij inmiddels derde jaarsstudent geworden was, maakte hij in de vacantie een uitstapje naar dc Haagse vredesconferentie. Een aar dige bijzonderheid dient hier nog ver meid: daar zijn grootvader als gevol machtigde voor de Chinese regering rvulles' ster steeg zeer snel. Op de vredesconferentie te Versailles, in 1919, fungeerde hij als adviseur van de Amerikaanse delegatie en hij on derscheidde zich in deze functie der mate, dat hij kort daarop aangewezen werd om zitting te nemen in de Commissie voor de Herstelbetalingen. In 1927 ging hij naar Polen waar hij de regering van advies diende i.z. een verstrekkend plan ter stabilisatie van de zloty. Voorts vertegenwoordig de hij de Verenigde Staten op een drietal in Berlijn gehouden conferen ties over het vraagstuk der Duitse schulden. In 1937 riepen belangrijke conferenties hem naar Parijs en Lon den. In 1938 maakte hij een reis door het Verre Oosten om er de econo mische toestand te bestuderen, President Roosevelt benoemde hem in 1945 tot lid van de Amerikaanse delegatie naar de oprichtingsvergade ring van de V.N. in San Francisco. Door dit internationaal contact kwam hij in aanraking met diverse afgevaardigden van andere landen en hij had zijn diplomatieke sporen dan ook feitelijk al verdiend, toen gen. George Marshall, de toenmalige Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken hen) in 1947 verzocht op de Moskouse conferentie als zijn raads man op te treden. VREDESVERDRAG MET JAPAN Tn Maart 1950 was hij al weer terug op het State Department, ditmaal als raadsman van minister Acheson, die hem met de voorbereiding van 't Japanse vredesverdrag belastte. Dit was een gigantische taak, die Dulles heel wat hoofdbrekens bezorgde. Hij wist dat er in vele landen bezwaren zouden rijzen tegen het ontwerp-ver- drag en besloot daarom persoonlijk de regeringen van deze landen te polsen. Overal voerde hij schier eindeloze besprekingen maar ook bij het spel van geven en nemen toonde hij uit 't goede hout gesneden te zijn. Dc Rus sische autoriteiten die hij raadpleeg de. wezen er op dat krachtens de overeenkomst van Cairo Formosa en de Pescadores aan „China" terugge geven moesten worden. „Juist", repliceerde Dulles, „en vergeet u vooral Mandsjoerijc niet. Mag ik u er evenwel aan herinneren dat in de door u genoemde overeen komst gesproken wordt over de Re publiek China en zeer bepaald niet over de Chinese Volksrepubliek. Is het de wens van de Sovjet-Unie dat Mandsjoerije, Formosa en de Pesca dores weer onder beheer van de re publiek China gesteld worden?" De Russen wilden op deze vraag om begrijpelijke redenen liever geen rechtstreeks antwoord geven en gooi den het daarom over een andere boeg met de bewering, dat Japan in de toe komst wel eens opnieuw militairis- tische neigingen zou kunnen gaan ver tonen. „Maakt u zich daarover geen De Berini-familie teil reeds meer dan 50.000 enihousiasle berijders en ruim 400 vakkundige dealers. Cr is een kwestie ontstaan tussen de aartsbisschop van Salzburg, mgr. Rohracher, en de Oostenrijkse rege ring betreffende de begenadiging van voormalige nationaal-socialisten. De stichting „Sociaal Vredeswerk" heeft op 9 December een schrijven gericht aan bondspresident Koerner, waarin verzocht werd om begenadi ging van een honderdtal nazi's, die op grond van oorlogsmisdaden zijn ver oordeeld. Tot de ondertekenaars be hoorden o.a. prof. Breitner, voorzit ter van het Oostenrijkse Roode Kruis, prof. Entz, deken van de evangelisch- theologische faculteit van Wenen en mgr. Rohracher. President Koerner heeft nu wel een grote Kerst-amnestie afgekondigd, maar het genoemde schrijven heeft hij genegeerd. Het verzoek, hierin ver vat, zou op onjuiste inlichtingen be rusten, zo werd gezegd. Mgr. Rohr acher heeft toen een tweede, scherp gestelde brief aan de bondsregering geschreven, waarvan de inhoud door de rechtse oppositiepers is bekend ge maakt en die thans in de verkiezings strijd tussen regering en coalitiepar tijen wordt gebruikt. De weersomstandigheden geven aanlei- leiding om te veronderstellen, dat ook deze Zondag de voetbal opgeborgen zal blijven. In ieder geval hebben de besturen van de afdelingen Noord-Brabant en Zeeland reeds gisteren alle voor heden en morgen vastgestelde competitiewedstrijden afge last. De terreinen, zo vernamen wij, wa ren absoluut onbespeelbaar geworden. Of de KNVB, evenals vorige week, in de voormiddag van heden. Zaterdag, dit voorbeeld zal volgen was op het ogen blik dat dit geschreven werd, moeilijk te beoordelen. Natuurlijk zullen ook ditmaal wel enige terreinen min of meer geschikt bevonden worden om er een wedstrijd op te spelen, maar ten opzichte van het vastgestelde Vervoer naar Frankrijk J~Ne Ned. Int. Wegvervoer Organisatie heeft van Belgische zijde klachten ontvangen over onoirbare vervoer- praktijken van Nederlandse wegver voerders. Ondernemers, die geen machtiging hebben om vervoer op Frankrijk met vrachtauto's te verrichten, doch wel op België, rijden met voor Frankrijk bestemde vracht naar de Belgisch Franse grens, waar zij de goederen op spoorwagons of Franse vracht auto's overladen. Zulks is in strijd met de voorwaarden van de Bel gische transitoroaclitiging en met de vervoersovereenkomsten van Genève. De Belgische autoriteiten zullen strafmaatregelen nemen, evenals dat van Nederlandse zijde wordt gedaan we reeds eerder meldden ,ar- riveerden per m.s. Traute Sarnow uit Engeland drie Centurion-tanks bestemd voor de Nederlandse defen sie. Thans kregen we de beschikking over een foto, die Iaat zien, hoe een dergelijk gevaarte (48 ton) aan de ha ven van Rotterdam werd gelost. Ronde van België 13 t.m. 17 Mei Van Woensdag 13 t.m. Zondag 17 Mei a.s. wordt de Ronde van België voor be roepsrenners gehouden. Er zijn vijf étap pes. De eerste leidt van Brussel naar Ber gen, de tweede van Bergen naar Middel- kerke, de derde van Middelkerke naar Verviers, de vierde van Verviers naar Florenville en de vijfde van Florenville naar Brussel. De*,Nacht der motoren" te Antwerpen In het Antwerpse Sportpaleis zal 31 Jan. a.s. een koers georganiseerd worden, die dé grootse naam van ,,De Nacht der motoren" zal dragen. Aan deze koers zal o.m. deelgenomen worden door de Belgische crosskampioen uit de grensge meente Kemzeke, Ghislain Calle. Ronde van Duitsland van 9—23 Aug. Aan de Ronde van Duitsland, die van 9 t.m. 23 Aug. a.s. gehouden zal worden, met Duisburg als begin- en eindpunt, zul. len ploegen uit Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Duitsland deelnemen. De Ronde gaat over 14 étappes van in totaal 3078.8 k.m.; er zijn 13 wedstrijddagen en 2 rustdagen. De langste étappe is de op 19 Aug. van Neurenberg nAar Frankfort, een afstand van 263.8 k.m. Twee Bredase motorracers tot senior gepromoveerd De centrale sportcommissie van de KN MV heeft voor het komene seizoen de volgende renners bevorderd van junior tot senior: Wegraces: M. Rozenberg, Kerkrade; W. Schouten, Drumpt. Terrein wedstrijden: H. M. A. Poppe- laars Breda; C. A. Turk, Utrecht; W. Koops, Assen; M. Medema, Norg; J. Overzet, Assen; R. Woldman, Hoogeveen; W. Walravens, Breda; J. Willemsen, Win. sum (Gr.); J. H. Ferwerda, Assen; T. van de Burg, Ureterp; <J. H. van de Mei, Gorredijk. Vlissingse Turnploeg samen gesteld De Vlissingse turnploeg, welke op 7 Febr. zal deelnemen aan de te Goes te houden stedenontmoeting Goes-Vlissingen Breda werd als volgt samengesteld: Dames: mvr. N. Sinke-Peeman, mevr. B. van de Zar.de-Tilroe. L. Bömer, I. Sanderse, N. Fritz en M. Naerebout. Heren: Jaap van de Zande, Jac. Sinke, W. Florisse, M. de Nooyer, D. Westsïrate en J. Tabak of J. de Kok. Als leden van de jury werden reeds aangewezen de heren v. d. Zilver uit Tilburg, J. de Keyser uit Oostkapelle, Klompe en Kody, beiden uit Goes. Biljartconeours te Koewacht Na vier partijen ziet de stand van de biljartclub de Verenigde Vrienden van Koewacht er als volgt uit: Alb. de Vos 373 car. 68 beurten gem. 5.48; Cam. van de Bilt 298803.72; Aug. I&sebaert 368793.71; Fl. Bonne 33294 —3.52; G. de Smet 280-80—3.50; Em. Poppe 26878—3.43; P. van Hove 25074 —3.37; R. Wauters 262—86—3.04; J Hei man 230—90—2.55; Fr. Baert 176—81—2.17; P. van Megroot 132—70—1.88; G. Verstrae. ten 178—112—1.58. (Zeeuwse schaakcompetiitc.) Sluisse Toren leidt In de 2e klasse C (Zeeuws-Vlaandcren) van de Zeeuwse schaakcompetitie nam Sluise Toren, dank zij een benauwde 41 5V> overwinning op Terneuzen 2 de lei"- i ding. VSV verloor in eigen huis van Bres. j kens en bleef dus hekkesluiter. De stand is nu: Sluisse Toren 32—1—0—516—14; Landau 2—2—O— 04—11 h', —8 UBres kens 4112317'2217 Oostburg 1100—282; Terneuzen 2 310— 2215' -141 VSV 3—0—0—3—0—11''.', —18 Vj. programma kan dit geen zoden aan de dijk zetten. Integendeel wordt de situatie er nog verwarder door dan zij reeds is en daarom is o.i. het meest voor de hand liggend, dat het programma opnieuw een week zal worden verschoven. Dit is na melijk, als wij goed zijn ingelicht, de bedoeling van de competitieleider. Jammer is, dat het nu ook weer met de voi-st mis werd, waardoor de schaatslief hebbers, tezamen met al die andere be oefenaren der buitensporten: hockey, korfbal, handbal, hun geneugten eld'ers zullen moeten zien te vinden. ln Hoogoven-tornooi Te Beverwijk werd het Hoogovenschaak tornooi voortgezet met het verder spelen van afgebroken partijen. De resultaten waren 6e ronde: KramerCotlever y2V»; van ScheltingaO'Kelly d Galway Vet/g. De afgebroken partij uit de zevende ronde tussen Donnr en Kramer werd latei- op de avond door Donner gewonnen ge geven. De verdere uitslagen van de uitgespeel de, afgebroken partijen waren: 9e ronde: TrottKramer 0—1; v. Schel tingaHeidenfeld 10; De stand na de 9e ronde luidt: 1 Ros- solimo 7 p.; 2 O'Kelly de Galway 6V: p.; 3—7 dr. Eu we, Donner, Toran, Kramer en van Scheltinga, ieder Si/2 P-; 8 Fuester 4Ve p.; 8 Bouwinester 3% p.; 10 Cortlever 3 p.: 11—12 Heidenfld en Trott. ieder 1 p. De interland voetbalwedstrijd tussen Egypte en Zuid-Slavië. welke voor 15.000 toeschouwers in Cairo werd gespeeld, eindigde in een 3—2 overwinning voor de Zuid-Slaven. GOES. 16 Jan. Spruiten All 3845. Bil 2933, BI 3940, Groene Savoyekool 16 17, Rode kool 812, Boerenkool 13—18, Uien afw. 6, idem stek 13, Peen II 5 5KIII 4, Kroten I 7^9, II 21,.—8. An dijvie 74—76, Knolselderij I 15—18, II 16, 1U 3' 7 to LEEUWARDEN. 16 Jan. Aanvoer 54 stie ren f 2.39—2.68 per kilo slachtgewicht; 120 vette koeien, ie kw. 2.602.80, 2e kw. 2.30—2.59, 3e kw. 230—249; 1114 melk. en kalikoeten 500—11110, 183 pinken en gras- kalveren, pinken 350605, graskalveren 225410; 598 nuchtere kalveren 3545; 700 vette weideschapen en lammeren 50— 110; 370 vette varkens, oude varkens 1.50 —1.60, vette biggen 1.71—1.75, zouters 1.74 1.77 per kilo levend gewicht; 280 biggen en lopers, biggen 3045; lopers 4665j 22 bokken cn geiten, geen notering; 8/ paarden 450—985. totaale aanvoer 3533. Stieren: aanvoer vrij goed, stemming kalm, prijzen lager. Melk. en kalfkoeien aanvoer ruim, stemming kalmer, prijzen niet hoger. Pinken: aanvoer zeer klein stemming vrij kalm, prijzen niet hoger. Graskalveren: aanvoer vrij goed, stem ming minder, prijzen lager. Nuchtere kal veren: aanvoer ruim, handel stug, prijzen niet hoger. Varkens: aanvoer klein, han del gedrukt, zouters iets stijver in prijs, de andere twee soorten lager. Biggen en lopers: aanvoer als vorige week. handel matig, prijzen niet hoger. Schapen: aan voer minder, handel lui. prijzen als vo rige week. Paarden: aanvoer ruimer- stemming minder, prijzen niet hoger. TERNEUZEN, 16 Jan. Groenten: Bloem kool 12—24, Boerenkool 1215, Kroten 11, Rode kool 711, Savoye kool 715, Witte kool 68. Peen 47. Prei 2131. Knol selderij 10—16, Spruiten 2037. Uien 8 9, Witlof I 57—60. II 51. Appelen: Bram- ley Seedling keuken 89, Golden Deli cious HHI grof 35. HHI 23—31. Goudrci- netten AA 28. A 25, Jonathan HHI 2123. HH grof 22—25, HHI 16.30, HKII 7, keuken 1016, fabriek 68. Overige appelen 6 7, Peren: Gieser Wildemann 4, St. Remy keuken 89, fabriek 3—7. WATERSTANDEN Mannheim 276 (—4), Trier 184 3). Koblenz 226 6), Keulen 209 '—li), Ruh_ vort 432 9), Lobith 1056 7), Nijmegen 840 (—13), Arnhem 832 —10), Eefde 370 (—8), Deventer 277 1), Namen (La Plan. te) 165 (4-1), Borgharen 4061 (+2, Belfelö 1145 (—12), Grave (beneden) 498 (+7), Vreeswijk 0.82 (-flO). Lith 0.92 (4-21). J7R is .wel geen land in \V$st- de andere kant de Europese in- Europa, dat in de binnen- i tegratie mede gestagneerd wordt EN. landse politiek met zo veel moeilijkheden te kampen heeft als Frankrijk. Het feit, dat het meest in deze" richting wijst, is wel de bijna ononderbroken stroom kabinetcrises, die een ge volg zijn van de politieke ver deeldheid in dit land. Het is voor het kabinet steeds weer een bijna onmogelijke opgave, de goedkeuring te verkrijgen op de jaarlijkse begroting, terwijl aan omdat Frankrijk niet tot een be slissing kan komen. Naast al deze binnenlandse zorgen kent Frankrijk de bc- stuursmoeilijkheden in Tunis en Marokko, terwijl de oorlog in Indo-China de rijksfinanciën wel haast ondragelijke lasten oplegt. Alles bij elkaar genomen kan men dus wel zeggen, dat premier Mayer een zeer moeilijke bè- windsperiode voor de boeg heeft. SALON WOONWAGEN met 2 SALON WOON WAGEN met 2 Slaapkamers. Brieven onder no. 11425-00, bureau van dit blad. gevraagd alsook van 14 jaar cn ouder. Machinale Breigoederenfabriek J. VerbreytWeyn Kapellebrug. Bij gelegenheid van de her opening van café „De Oude Brug" bij JOH. MAAS te SAS VAN GENT, op Zondag 18 Januari, op het billard, 8 kipDen ge waarborgd. Serie f 0.25. Aan vang 4 uur. 466-0 Wegens reorganisatie te koop: 2 in goede staat verke rende 1-tons bestelwa- wagens Tempo-Mata dor compleet met carosserie. STOOMWASSERI.Ï, CHEMI SCHE WASSERIJ EN VER VERIJ DE BERGEN OP ZOOM Tel. 463 - St. Josepstr. 11-17 BREDA - Glnnekenstraat 40 Tel. 7592. Grotestraat 140 Tel. 2400 WAALWIJK. F. B. Sturm L. F. A. M. Sturm b.i. architecten vragen voor spoedige indiensttreding: 1) bekwaam en ervaren BOUWKUNDIG TEKENAAR in staat tot het uitwerken van grote projecten, (zo mogelijk met langdurige bureauervaring). 2) aankomend BOUWKUNDIG-TEKENAAR met ge schikte vooropleiding. Diploma M.T.S. bouwk, strekt tot aaftbeveling. Uitvoerige sollicities met opgave van opleiding, practijk en referenties, verlangd salaris en datum van mogelijke indiensttreding te richten aan genoemde architecten. Brugstraat 39-4Xa, Roosendaal. Kleine vooruitstrevende ijzergieterij in het Oosten des lands, zoekt een alleszins bekwame die zelfstandig de gehele leiding van, zowel de hand als machinevormerij op zich kan nemen. Woning beschikbaar. Eigen personeel is van deze advert, op de hoogte gesteld. Brieven onder no. 11424-oo bureau van dit blad. t

de Stem | 1953 | | pagina 3