c I FRANS SCHRAUWEN, schilder van Hoevense landschappen In Orly is 't geen leven De vos preekt de passie Reeds millioenen schade D BIGGELAAR': tole 67 Jaar en toch nog een diploma gehaald radio c bij: v. Admin. Kracht U DE GEN EVER Oatis en Pissarev De Verborgen Schat Wat een Wonderlijke Wereld een VERHOOGD AROMA 1-A koffie dju&bei gijyeanè' Boekenplank |:n op: 17.90. ER KOOP! VERLAGINGEN 4.95 5.95 7.95 4.50 4.75 OPJES IR MINDER GELD GENS! TWEEDE BLAD VRIJDAG 16 JANUARI 1953 Met pen en penseel langs oude boerderijen en kleine arbeidershuizen Commissie Brutaal HEU Amerikaanse weekblad „Time" begint een artikeltje over de moeilijkheden in Indone sië aldus: „De drie jaar oude Re publiek Indonesië, welke haar onaf hankelijkheid van de Nederlanders kreeg, voordat ze er rijp voor was..:.." Wel een brutaal verwijt, als men denkt aan de rol van Ame- Merkwaardige Mensen Door schroefwinden en te veel leven: Internationaal verzet van „vliegbasisten" Kijken in Londen, - slapen in Nederland „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" Kalk in de soep EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... Twee journalisten gearresteerd Slecht begin voor onze koopvaardij Verkeerde deur Het grote geheim van Brabants Halfuur Kinder- [ponnen. Inulsters, Spor- ïe voe- Jr bruin, l-Winter- Insvesten flanel, 70 (s a 5 mtr. 5.50 Lakens |U 4.40 lu 5.35 |U 6.95 Ibord. 7.95 eanaf 0.89 (0 breed, 1.53 Een tcare koopjes- lawine bij VISSER-KOOLE, te veel om op te noemen. per jaar: an onze balansopruiming g van morgen 9 uur r NU vanaf NU vanaf net oer-sterke 1—46 1-SPORT- ïrand m. 39-46 11,05 m. 36—38 m. 39—46 KOUSEN EN SOKKEN KEN, per paar JTQ N ■ZFLAMEN U, WANT AAN ALLES SN EINDE EN U KUNT ',R VAN ZIJN if i/iYc/i/bjëP) IER STEEN Frans Schrauwen legt de laatste hand aan een schilderij, een Hoe- 'vense boerderij. Het is een mooi werkstuk, met liefde en plezier pp het doek gebracht. In bijna elk West-Brabants dorp is er wel ie- /Imand te vinden zoals Frans Schrauwen. Hij is echter een zeer typische mens. V.-.* ing en minstens M.B.A. uidige en vorige werkkringen o, bureau van dit blad. HE?r Centrum voor Staatkundige Vorming is dan klaar gekomen met zijn commissie, welke de nood- jzaak van staatkundige eenheid der J katholieken in studie gaat nemen. Het heeft wel veel voeten in de aarde gehad, aleer men zo ver was. Maar we zien nu dan toch een stoet van 28 stuk voor stuk achtenswaar dige personen, die tezamen en in vereniging het katholieke volk op dit gewichtige punt zullen voor lichten. We geloven, dat het een goed denkbeeld is geweest van het Centrum om bestuurs- en fractie leiders van de K.V.P. erbuiten te llaten. We zien er zelfs maar twee WLamerleden in (Pater Stokman en de heer G. Mertens). Zo kunnen partij en fractie straks vrijelijk hun standpunt bepalen tegenover het werk der commissie. Men heeft ook geen vertegenwoordiging van soci ale organisaties gewild, een stand punt, dat ons wel aanvechtbaar lijkt. Maar zoals de comissie nu is samengesteld, zien we toch mensen uit verschillende levenskring, waar in het katholieke volk zeker ver trouwen mag stellen. We hopen nu op snel en vruchtbaar werk. JTRANS SCHRAUWEN is thans 67 jaar. Zijn ogen tintelen van le venslust en energie, zijn handen zijn gerimpeld, maar sterk genoeg om hem van dienst te zijn bij de uitleving van zijn ontelbare liefhebberijen. In elk West-Brabants dorp is er wel iemand te vinden, die zich bijzonder interes seert voor de heemkunde. Frans Schrauwen, afkomstig uit Rucphen, wordt geboeid bij het lezen van ver halen over de oude kerk. Hij snuf felt zo mogelijk in de archieven, die over het verdwenen bouwwerk be staan. Hij is precies de figuur, die zich leent voor dergelijke bezigheden, die 'n soort magische cirkel trekken rond om zijn persoonlijkheid. Die persoon lijkheid wordt met een glimlach om ringd door de intellectuelen van het dorp, die hun mening hebben over dit dorpstype. Die persoonlijkheid wordt echter aanbeden door de eenvoudige boeren en landarbeiders, die nooit te vergeefs zullen aankloppen bij Frans Schrauwen, maar altijd raad en bij stand zullen vinden. Op deze wijze wordt het voortbe staan van een Frans Schrauwen in 't dorpsmidden verklaart. Zulke figu ren zullen vermoedelijk nooit verdwij nen op het platteland, ofschoon zij wel zeldzamer worden. KUNSTZIN •yiEN jaar lang stond Frans Schrau wen voor de klas. Zijn hart zocht een weg om uit het onderwijs te ko men. De schoolmeester slaagde erin en zette een drukkerij op, een maar moeilijk renderend geval in een ge meente als Hoeven. De gelegenheid /rikaanse goede-diensten-verleners, die ons hebben geprest en geprest tot de wellicht overijlde daad. Het zijn de kinderlijke opvattingen om- '1 trent „kolonialisme", welke deze Amerikanen ook weer parten spe len in hun beoordeling van het Tu- e nesische probleem. Hier staat ech ter een grote mogendheid als Frankrijk beslist op haar stuk. Ze wil zich niet laten pressen. (Advertentie) OP VELE DAGEN van het jaar zien de Hoe venaren Frans Schrauwen voor dag en dauw de fiets opstappen. Zij vragen zich af wat deze man uit de Dorpstraat bezielt. Zij we ten allen, dat hij een merk waardig mens is, wellicht de meest merkwaardige figuur uit de gehele ge meente. Maar zij kunnen er niet goed bij, dat Frans Schrauwen, die eens on derwijzer was, vervolgens drukker, daarna tekenaar en schrijver van kinderver halen, thans een harts tochtelijk schilder ls ge- i worden, die met zijn ezel langs de oude boerderijen en kleine arbeidershuizen trekt om ze vast te leggen op het doek. Er hangt rondom figuren als Frans Schrauwen al- J tijd een zekere, niet nader te definiëren geheimzinnig heid. Hoe eenvoudig is ech ter deze eenzelvige mens bij een ontmoeting in zijn werkplaats. (Van onze Parijse correspondent) /"ANDER LEIDING van de burgemeesteres van Orly, Madame Lipkowski is in Frankrijk een nieuwe bond gesticht: de bond van de vlieg veldslachtoffers, die na de eerste algemene ledenvergadering in Parijs contact zal zoeken met omwonenden van vliegvelen in de andere West- Europese landen, teneinde gezamenlijk een internationale actie te be ginnen om de oorden rond de vliegvelden weer bewoonbaar te maken. Frans Schrauwen had een nieuwe hob by, voor de mensen uit zijn omgeving een nieuwe reden om over hem te spreken. Vandaar dat zoveel Hoevenaren de schilder voor dag en dauw zien uit trekken. Uitgesterkter werd die magische cirkel. Straks zal Frans Schrauwen een legende zijn voor zijn dorpsgeno ten! deed zich nu echter voor om te gaan tekenen. Tekenaar te worden, dat was een van de idealen van deze man. Hij ontving lessen van de bekende Jan van Delft. Hij maakte tekeningen, maar hij berustte hierin niet, want Frans Schrauwen werd gegrepen door een andere kunst. Hij ging gedichten schrijven korte verhalen maken en ook in dit genre bereikte hij een grote bedrevenheid. Zijn kunstzin bracht hem er ook toe te gaan schilderen. Zijn hele leven lang wilde de oude onderwijzer schil deren. schilderen. Hy bereikte dit eerst na de zestig te zijn gepasseerd. Toen ging Frans Schrauwen naar de Vrije Vakschool in Esschen en zoals dat precies klopte bij zijn ijver en enthousiasmede Hoevenaar verwierf het diploma van de schilderschool, niet zo maar ge woon ,maar cum laude. Dit geschiedde op zijn zesenzestig jarige leeftijd. Het bracht een omme keer in het leven van de drukker, die nu zijn liefhebberijen vergat en zich wijdde aan de schilderkunst. Ook nu schitterde na enkele jaren de bedrevenheid door. Schone land schappen hebben een plaats gekregen in de drukkerij van Frans. Vele hout kooltekeningen van oude Hoevense hofsteden werden „vereeuwigd". Otromen bezoekers zullen, met het oog op Kroningsdag, in Juni a.s. uit alle delen der wereld naar de En gelse hoofdstad Teizen. Het ziet er naar uit, dat het voor velen zeer moeilijk, zo niet uitgeslo ten zal zijn, om nog een overnach tingsmogelijkheid in Londen of omge ving te vinden. De K.L.M. is bezig met het uitwer ken van plannen, die het een aantal belangstellenden voor de Kronings plechtigheid mogelijk maken naar Londen te gaan, zonder dat 't over nachten een probleem wordt. Zij heeft nl. een optie op een aantal ka mers in enkele vooraanstaande hotels in Den Haag, Scheveningen. Lisse en Noordwijk en heeft de bedoeling in de nacht voorafgaande en volgend op de Kroningsdag, verschillende extra vluchten tussen Amsterdam en Lon den uit te voeren. Deze regeling maakt het bovendien mogelijk, om enkele dagen vacantie in het goedkope en voor toeristen aantrekkelijke Nederland door te brengen. (Advertentie) Woor die van Orly moet het leven een ware hel zijn. De grote, zware, vier-motorige toestellen, die rakelings over de daken der woningen scheren als ze dalen of stijgen veroorzaken zo veel luchtverplaatsing, dat de kalk van de plafonds valt. De vensterrui ten rinkelen aan de lopende band, waardoor een nerveuze sfeer ont staat. Veel erger is nog, dat herhaal delijk water- en gas-aansluiting be ginnen te lekken. Omdat de bedrijvig heid in de lucht ook gedurende de nacht voort duurt, slapen vele inwo ners van Orly niet, slecht of onrustig. Het gevolg is een permanente run op de apothekers, die nimmer zoveel slaapmiddelen hebben verkocht als de laatste tijd. Hij is de enige zakenman, die van het drama van Orly profiteert en niettemin is ook hij ontevreden en.lid van de bond. Zijn precisie- weegschaal, hoe vaak ze ook mini- tieus wordt bijgesteld, werkt niet meer zoals het hoort. De propellerwinden en de luchtdruk belemmeren hem in de uitoefening van zijn beroep, want vaak is hij niet in staat de juiste doses af te wegen. BOTER BIJ DE ZEEP TAe kooplieden klagen steen en been. Allereerst beginnen de bewoners van Orly de onrust, het eeuwige ge zoem en gebrul der motoren zo te ha ten, dat ze bij voorkeur in Parijs hun boodschappen gaan doen. Het is er wat goedkoper en.... ze leven dan enkele uren rustig. Daarnaast bewe ren de winkeliers, dat het gedreun soms zo sterk is, dat hun voorraden er van verschuiven of omvallen. Omdat volgens de klachten het zout dan bij voorkeur in de suikerbak terecht komt en de groene zeep bij de boter worden ook hierdoor nog aanzienlijke stroppen geboekt. Omdat binnenkort een actie tot schadevergoeding zal worden gelanceerd, zijn ze druk aan het rekenen en controleren. Herhaal delijk vallen kostelijke flessen cognac, wijn, likeur en aperitief in scherven. De marktlieden en zij die buiten etaleren, hebben nog meer reden tot klagen. De propellerwinden waaien hun papieren bankbiljetten weg en doen het straatvuil hoog opstuiven. dat hun producten er waardeloos door worden. Hun optelling zal niet mals zijn. De wasserijen varen er wel bij. Het is de huisvrouwen hier namelijk be slist onmogelijk hun was te drogen, want zodra het linnengoed op de draad is gehangen wordt het opnieuw bevuild door het opdwarrelende stof, dat hij voorkeur op het wasgoed wenst te rusten. IJSJE GRATIS (Aok de huiselijkheid wordt wegge- bromd. Als er visite is moet men elkaar het laatste nieuws in de oren schreeuwen. Schaakpartijtjes worden in de war gebracht, omdat de piloten meespelen en plotseling een doodon schuldige koning mat zetten. Als de bureauchef zijn directeur ten eten heeft gevraagd, spreekt het vanzelf, dat er een paar ronkers komen, die de kostelijke „potage" versieren met plafondkalk of het stof uit de kolen bak op het blanketsel van madame la directrice poederen. Het beluisteren van de radio is onmogelijk en bij het bridgen moet men de speelkaarten sterk tussen de vingers houden. Zo is Orly in leed gedompeld. In de volkstuintjes zullen deze zomer geen rozen bloeien, want die tieren niet in de propellerwind. Herhaalde lijk komt het ook voor, dat van grote hoogte landende machines ijsklompen afzetten van tien kilo, die op de café terrasjes tussen het publiek belanden of het dak van Dupont beschadigen. De bond eist schadevergoeding en wij ziging van de verkeersvoorschriften in de lucht. (Advertentie) lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akkeds Kloosterbal sem betekent onmiddellijke veizachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uitstekend [wrljfmlddel bij rheumatiek, spit en spierpijn.. |N de Christian Science Monitor, een van de meest gezaghebben de Amerikaanse dagbladen, wordt een vergelijking gemaakt tussen de door de communisten aangenomen houiFng ten aanzien van de arres tatie van een journalist beschuldigd van spionnage in Nederland en soortgelijke gevallen in Tsjecho- Slowakije. In een hoofdartikel wordt onder meer gezegd: Gedurende meer dan 20 maanden houdt de Regering van Tsjechoslowa- kije (een Russische vazalstaat), een Amerikaanse journalist, William N. Oatis, beschuldigd van spionnage, ge- [_|ET JAAR 1953 is voor de Neder landse koopvaardijvloot en daar mee tevens voor de schadeverzeke- ringsmaatschappüen niet, bijster for tuinlijk begonnen. Dit in tegenstelling tot de laatste jaren, waarin de Ne derlandse koopvaardijvloot sedert het vergaan van de „Brastagi" in October 1947 gelukkig voor belangrijke to- taalverliezen gespaard is gebleven. Inzake de aanvaring tussen de „Wil lem Ruys" en de „Oranje" zal waar schijnlijk naar de toedracht en de eventuele aansprakelijkheid een on derzoek worden ingesteld door de Raad voor de Scheepvaart. Aan de hand van de uitspraak van deze Raad, zal dan kunnen worden vast gesteld wie van de beide schepen eventueel de schade, toegebracht aan de and-:-, zal moeten vergoeden. De taxatie van beide schepen ligt tussen de 30.000.000 en 40.000.000 guldens, doch de vervangingswaarde is uiter aard veel hoger. Ofschoon nadere bijzonderheden omtrent de omvang var de schade nog niet bekend zijn. zou het wel mo gelijk kunnen zijn, dat de schade 2 a 3 millioen gulden zou belopen. Waar schijnlijk zal het verlies van de „Klip fontein'' Nederlandse en buitenlandse assuradeuren op ca. f 10.000.000.ko men te staan. In het nieuwe jaar zijn ook enkele kleinere vaartuigen, meestal coasters, vergaan, zoals de ..R.P.S." met een verzekerde waarde van f 900.000.en een lading erts van ca f 100.000.— „Fredcrik" met een waarde van f 375.000.en de „Stella Maris" die verzekerd was voor f750.000. A" s bij elkaar dus vr" onfortuin lijke weken voor zcescheepvren de verzekeringswereld. vangen. Uit het aangevoerde bewijs materiaal en zijn „bekentenis" tijdens het proces is slechts gebleken, dat hij niets anders heeft gedaan dan berich ten doorgegeven, waartoe hij als jour nalist gerechtigd was. Eerst maanden nadat hij tot een gevangenisstraf van 10 jaar veroordeeld was werd aan een Amerikaanse diplomaat toestemming verleend zich met hem in verbinding te stellen. Maar onlangs is een ambtenaar van de Sovjet-Unie, Leo Pissarev, corres pondent van het Russische officiële nieuwsbureau Tass door de Neder landse regering gearresteerd onder be schuldiging van een poging te hebben gedaan geheime mededelingen betref fende de nationale veiligheid van on dergeschikte Nederlandse ambtenaren te verkrijgen. De Hollanders zijn kalme, even wichtige mensen, die zich niet onno dig opwinden als er van spionnage sprake is. VERGELIJKING. Tn het geval Oatis heeft een Tsjecho- Slowaakse gedelegeerde bij de Verenigde Naties verklaard, dat het hier uitsluitend een binnenlandse aan gelegenheid betreft, waartegen nie mand iets kan inbrengen en hij werd hierin gesteund door een der Russi sche gedelegeerden, die de bedreiging uitte, dat andere „spionnen" wel eens zwaarder dan met gevangenisstraf ge straft zouden kunnen worden. In het geval van de Tass-correspon- dent in Den Haag heeft de Sovjet- Ambassadeur echter een scherp protest laten horen en z'n onmiddellijke in vrijheidstelling geëist. De Nederlanders zullen in deze aan gelegenheid natuurlijk zelf een beslis sing nemen. Indien zij echter van oor deel zijn, dat hier van spionnage sprake is, dan heeft een vazalstaat van de Sovjet-Unie reeds een prece dent geschapen door tegen beter weten in het proces in Praag doorgang te doen vinden, ofschoon het aange voerde bewijsmateriaal belachelijk zwak en doorzichtig was, aldus di' blad. EM.4RT KUSSBURN 30) Dat juist kenmerkt hem als Klei ne Pete, mijnheer Troy. Dat is zijn oude manier van doen. Hij is werke lijk handelsreiziger geweest in aarde werk. Hij komt ergens uit Illinois en zijn familieleden zijn merendeels aar dewerkfabrikanten. Hoe wist u, dat hij daarin handelde, mijnheer Troy? Lachend haalde Troy het visite kaartje van de nian uit zijn zak te voorschijn. De ogen van de detective puilden uit, toen hij het bekeek. Hij ging weer op de boomstam zitten. Gilmer C. Boston, Vertegenwoor diger van de En hij had monsters ook bij zich, voegde Troy er droogweg aan toe. Wat 'n brutaliteit! stoof Boston °P- Hij heeft me dus overal nagegaan en ik heb het niet bemerkt.! Wat 'n durf om mijn naam te gebruiken.' Waar kan hij dat kaartje hebben la ten drukken? Nou ik er over denk, zei Troy, Fraln"er me een winkel in San nciscJ. vlak bij het Palace Hotel, 1 ze haartjes drukken, terwijl men VmrüP Vijf en dertig cent de hrei?6r ie*ne Pete schijnt geen ge Bosto3ari mor te hebben, mijnheel Humor! Nou we zullen eens zien! Maar wilt u me nu nog niet vertellen, wat u van die man afweet mijnheer Troy.? Omzichtig deelde Troy hem mee, waf hij van de man wist. Boston wendde zijn ogen geen seconde tijdens het ver haal van hem af. Heeft hij u er dus helemaal tus sen gehad?, riep hij tenslotte uit. Volkomen, erkende Troy. Maar hij had dan ook alle eigenschappen en be nodigdheden, die men bij een han delsreiziger verwachten kan. Maar hij is ook geen nieuweling in het vak, grinnikte Boston. Ik heb hem toch in Eastwood, met zijn monsters op de toonbank voor zich, in druk gesprek gezien met die winkelier! Dat kan best zijn, Maar daarom is het niet zeker, dat hij iets verkocht heeft en, al was dat het geval, dan zou den de goederen toch nooit zijn af geleverd! Hij is een handige kerel! Enzei u niet, dat hij een rijtuig genomen heeft, om de kust mee af te reizen? Hij' is tenminste per rijtuig ver trokken, antwoordde Troy omzichtig. Hij nam de bijzondere voorzorg, naar de stalhouderij te gaan, juist toen ik er was en met veel omhaal zijn rijtuig te bestellen. De vraag is nu maar, hoe kreeg hij de lucht van dat dagboek en de onthullingen, die Troy brak zijn zin af en snelde naar Madrtma toe, die met grote angstogen langs hem heen staarde en roerloos als verstijfd van schrik bleef staan. Na twee stappen in haar richting draaide hij zich onwillekeurig om. Handen omhoog! beval een sohorre stem en Troy zag de loop van een korte Bulldog-revolver op zich ge richt. Hij was enkele ogenblikken zó verbluft, dat hij geen hand kon ver roeren. 'in dat korte ogenblik zag hij Boston met de handen boven het hoofd staan, zonder de minste bewe ging te maken, terwijl een gemaskerde man hem een grote Colt-revolver te gen zijn borst drukte en de revolver uit zijn holster wegnam. Vooruit, kameraad! gromde de vreemde stem weer. Eerst toen be greep Troy, wat er van hem verlangd werd. en hief langzaam de handen bo ven zijn hoofd. Zo is het beter, zei de stem en Troy zag, dat de man met de Bulldog- revolver gemaskerd was. Hij had een rode zakdoek met ooggaten voor het gezicht gebonden. Een derde gemas kerde was bezig, de onderdelen van zijn vuurwapens van de deken af te schoppen naar alle kanten. Een vierde gemaskerde slenterde bedaard naar het kampvuur toe. Plotseling stiet Madrona een door dringende gil uit. Zonder om het hem bedreigende wapen te denken, wendde Troy zich naar haar om met een woe dend gebrul. Hij zag hoe Madrona en de vierde gemaskerde beiden gelijk op het vuur toeliepen. Beiden bukten zich, doch Madrona was het vlugste. Voor dat de man haar pols kon beetgrijpen, had zij het namaak-dagboek in de vlammen geworpen. Daarna richtte zij zich overeind, schudde de man van zich af en keek hem woedend en uit dagend aan. Ér volgde een gespannen stilte, waarin allen, behalve zij, naar de vlammen tuurden, die rondom het boek opflikkerden. Toen stiet de vierde man een gehuil van woede uit, greep een stuk hout, beschermde zijn ogen met de andere hand en stak de stok in het vuur om het boek er uit te halen. Maar een stem uit de bosbessenstrui- ken weerhield hem. Laat haar begaan! Wat geeft het? Volgende keer zou je beter doen, die vrouw ook onder schot te houden. De man trok zich terug van het vuur en aller ogen bleven gericht op het boek, dat door de vlammen ver teerd werd. Toen het niet méér was dan een verkoolde, gloeiende massa, riep de stem uit de struiken weer: Stoot het nou met je stok kapot. De man deed dit terstond. Nou terug, jongens, beval de stem cn vervolgde toen de gemaskerden ge hoorzaamden: Zeg.jullie daar.wees nou verstandig en probeer niet, ons te achtervolgen, begrepen? Jullie komt er toch al gemakkelijk genoeg af! Troy noch Boston gaven antwoord. De gemaskerden verdwenen tussen de struiken. Handen in de hoogte houden! her haalde de stem; daarop volgde hoefge trappel, dat langzaam wegstierf. Even later klonk een dof gerommel, toen de de ruiters over de brug draafden, en daarna werd het stil. Gilmer C. Boston liet zijn handen zakken, staarde Troy met een mal glimlachje aan en liep naar Madrona toe. Mevrouw, begon hij. Daar neem ik mijn hoed voor af. U bent het Maar hij brak af om haar in zijn ar men op te vangen, want Madrona zakte door haar knieën heen. HOOFDSTUK XIII. De krijgslist van Madrona. In elk geval, stamelde Madrona zwakjes, zouden ze toch niet gekregen hebben, waar het hen om te doen was. Ze zat nu op de bemoste boomstam en glimlachte moe tegen Tupelo, die haar slapen en polsen met water bette. Hoe dat zo? vroeg Boston be nieuwd. Wel, omdat ik het echte dagboek al verstopt had, verklaarde ze hem. Dat heb ik al gedaan, toen u met mijn man begon te praten. Dacht u dan soms, dat ik met dat boek tussen mijn blouse hier gebleven was, terwijl ik niet wist, of u misschien niet nog eens met die oude revolver, voor de dag zoudt komen, om hetvan me op te eisen? Maar., waar is het dan? vroeg Tupelo verbluft. In de rivier, antwoordde zij be deesd. (wordt vervolgd) TN de autostad Detroit is mevrouw Stella Mrozowski een proces be gonnen tegen een arts van het zie kenhuis. Haar grief is dat ze, toen een verwonding aan haar hand moest worden behandeld, de deur van de operatiezaal werd doorge- loodst, waar men haar galblaas heeft weggenomen. Laatste ivoord hJA een huiselijke twist reed William Welsh uit Cincinnatie (Ver. Staten) zijn auto op de spoorbaan. Hij bleef rustig staan kijken tot er een trein aankwam en zag, hoe zijn wagen kort en klein werd gereden. Toen mom pelde hij: „Dat is dus de laatste maal geweest dat mijn vrouw me kon vragen, haar naar haar werk te rijden". Defectje JN Norwood (Ohio) bleef een der adresplaatjes van een adresseermachine in ge bruik bij een krant even steken. Het gevolg was, dat Gus Merland vijf postzakken vol (2000 exemplaren) van de „Tavern Times" thuisbe zorgd kreeg Allemaal hetzelf de nummer Belegen MAX BLOUET, directeur van het hotel George V te Parijs was naar Amerika gegaan en wilde er een zijner oude gasten, generaal Eisen hower bezoeken om hem een heel bijzonder geschenk aan te bieden „dat niemand anders kan kopen". Hij gaf een fles 150 jaar oude cognac uit de particuliere voorraad van Napoleon. Hallo „J-JALLO, hallo! Hier ben ik. Hier ben ik", hoorde een ver slaggever van de Argus te Mel bourne toen hij telefoneerde met de hond van mevrouw Brown te Newcastle op Nieuw Zuid-Wales. Hij wide zich overtuigen van de waarheid, dat mevrouw Brown haar hond praten had geleerd met behulp van stukjes cake. En nu kan men zeggen dat die verslag gever een fantast is of mevrouw Brown een bedriegster, maar dan is er de Angelikaanse bisschop Batty die in hoogst eigen persoon heeft verzekerd, dat ook hij die hond heeft horen praten. Boer Clark DE bekende filmspeler Clark Gable (snorretje) speelt de rol van blan ke jager in een film die momenteel in Kenya wordt opgenomen en het bevalt hem ondanks Mau Mau en witte mieren daar zó best dat hij verzekerd heeft, dat hij daar, in Kenwa, boer gaat worden. Onvoltooid IN het Amerikaanse Tampa stierf plotseling tijdens het dirigeren van een radio-orkest de dirigent Frank Grasso. Het orkest bleef doorspel en, zodat de luisteraars nauwelijks iets van een stoornis bemerkten. Men speelde Schuberfs „Unvollendete" Glibberen ZIJ, die met de Engelse kronings feesten van dit jaar, op 2 Juni a.s. van plan mochten zijn zich een plaats je te veroveren in de lantaarnpalen langs de route zijn alvast gewaar schuwd, dat die palen met vet inge smeerd zullen zijn om liefhebbers af te schrikken. Bofferd J^ORPORAAL Jim Gorley had hevig het land in toen hij, aan boord van het Britse troepenschip het eiland Malta zou passeren zon der daar van boord te kunnen gaan. Want op dat eiland wonen zijn vmuw en zijn dochtertje die hij al in anderhalf jaar niet had gezien. En juist op de dag dat het schip het eiland zou passeren, zou het meisje jarig zijn Maar kijk, even vóór Malta werd een collega ziek en die zou voor medische behandeling op Malta aan land moeten worden gezet. Zo meerde het schip dus tóch aan r Maltezer rede enJimmy kreeg vier weken verlof! 5 Dollar D OBERT SHULL, taxichauffeur in Arcadia (Californië) werd over vallen door een man die hem een re volver voor hield en hem om zijn geld vroeg. „Maar ik heb een gezin, waar ik voor moet zorgen", zei Robert. ,,Nou geef me dan zolang 5 dollar", zei de rover. „Als ik ergens een baan tje krijg, stuur ik ze terug". Robert leende ze, de rover noteerde naam en adres en verdween. (Advertentie) dubbel geurig, dubbel pittig èn dubbel zuinig want De schoonheid van de St. Jan y^ANAVOND 21.10 uur wordt via de K.R.O. wederom een uitzending gegeven van het Brabants Halfuur. Ditmaal belicht de samensteller Jan Naaykens de schoonheid van de Ka thedrale basiliek van Sint Jan in Den Bosch, het glorieuze hoogtepunt van Gothische bouwkunst in Nederland en het geestelijk middelpunt van het Bossche bisdom. Aan het programma wordt o.a. meegewerkt door de Schola Cantorum; de Sangheren der Lieve Vrouwe, o.l.v. Frans van Amelsfoort. Aan het orgel Piet Hörmann. De mu ziek bij dit klankbeeld werd gecom poneerd door Oscar van Hemel. De -oductie berust bij Frans Evers. MARAT DE MARSKRAMER. De Hofboekerij heeft o.i. een goede greep gedaan met de uitgave van een door Robert Franquinet geromanti seerd leven van de grote revolutionair Marat. Hij heeft de levensgang van deze sinistere, verbitterde figuur, voor wie de revolutie niet bloedig genoeg kon zijn, getekend tegen de achter grond van een tijd van gisting en verwarring, van ondergang van oude vormen, van baanbreking ener andere wereld door de verbijstering van on noemelijke bloedbaden. En het eind is dan de wrekende hand van een jong meisje, dat zich geroepen voelt dit monster te verslaan en daardoor ook haar eigen leven verliest. Een boeiend en bewogen geschreven boek. ZATERDAG 17 JANUARI 1953. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 7.30 Icïem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (9.35 —9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.30 Vi ool en cello; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen) 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Metropole Orkest; 13.45 Weekjour- naal; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.35 Drents programma; 15.00 Amateursuit zending; 15.30 ,,Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.15 Sportpraatje 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie": 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Ge varieerd programma; 22.00 Socialistisch commentaar; 22.15 Weense muziek; 22.40 „Onder cle pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Verzoekprogramma (gr.pl.). Hilsersum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Gramofocnmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.CO Voor de* zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gramofoon muziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Accor- deonmuziek; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Mannenkoor; 16.00 Ra dio Philharmonisch orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Amusementsmuziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Lichte muziek; 18.45 Buitenlandse corres pondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramo foonmuziek; 19.20 Van het Binnenhof; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.20 Lichtba ken; 20.40 100 Jaar Kromstaf; 21.00 Geva rieerd programma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 Wij lui den de Zondag in!; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Om roeporkest en solist. Brussel (Vlaams), 324 m. 11.45 en 12.25 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkestconcert; 14.00 en 14.50 Gramofoon muziek; 15.00 Volksliederen; 15.15 Ethni- sche muziek; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Gramofoonmuziek; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Koor- en orgel concert; 18.00 en 18.10 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Gevarieer de muziek; 21.15 Accordeonspel; 21.30 GramocMimuziek; 21.43 Accordeonspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05— 24.00 Dansmuziek. Brussel (Frans), 484 m 12.05 Omroep orkest; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.05 Ver zoekprogramma; 15.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 Accordeonmuziek; 19.G0 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws: 20.15 Gramofoonmuziek". 20.30 Nieuwe hansons; 21.CO Franse militaire muziek 21.30 Graemofoomnuz ek: 22.00 Nieuws; 23.00 Gramofocnmuziek; 23.55 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5