Mensenwerk van honderd jaar in 103 uren Ribbons Bietennetten Bij elk pak A.H. THEE BISCUITS 39., ALBERT HEIJN Rumoer rond KRONINGS EED in ENGELAND BOERENLEENBANK TERHOLE EPEDA matras - ter m best. A, WIIKINC HuSst-Goes MONTEUR Steeds maar kiezen tussen ja en neen Britse Federatie in Oost-Afrika 2 vakkundige metselaars DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 JANUARI 1953 11 at te verwachten van electronische rekenmachines Geen concurrente voor kasregister Katholiek karakterder Anglikaanse Kerk Nette Colporteurs Gevraagd Mars Nuts LUNCHROOM en BOFFIE KOFFIE 03e tntgs Vers IReig vistr reda C.JL H. B V. voon f 6.1 beste Loss» Bur esa x: ^IJl)h\S de Presidentsverkiezingen in Amerika lu bbeii de electronische rekenmachines opnieuw hl ijk gegeten van hun snelheid en betrouwbaarheid. Het feit dat er overal in de wereld door de knapste mensen aan de ontwikkeling van deze machines wordt gewerkt - ook in Nederland, namelijk in het Mathematisch Centrum te Amsterdam - geeft aanleiding er een beschouwing aan te wijden. ons '"pal van automaten staan dag en nacht voor ons klaar; de choco lade-automaat evenzeer als de auto matische telefoon. Van de eerste wordt alleen maar eenvoudig dienstbetoon, zonder ingewikkeld denkwerk vereist. Van de automa tische telefoon kan dat al niet meer gezegd worden. Zij toch moet voort durend opletten of er iemand wil telefoneren; daarna zoekt zij uit langs welke lijn de gevraagde ver binding op de meest economische wijze tot stand gebracht kan wor den. Tijdens het telefoongesprek zorgt de automaat er voor dat geen ander van de lijn gebruik kan ma ken en er doorheen gaat spreken. Verder heeft zij er op te letten wan neer het gesprek geëindigd is; daar na moet zij de verbinding verbre ken en tegelijkertijd berekenen en noteren hoeveel het gesprek heeft gekost, waarbij zij zowel de tijds duur als de afstand in rekening brengt. Het werk van de automatische tele foon is dus niet eenvoudig. De con structie is dan ook heel wat ingewik kelder dan die van een chocolade automaat of van de automaat die voor één enkele cent onze fietsband oppompt. Behalve veel mechanisch precisiewerk komen er ook electronen aan te pas, dat zijn die al lerkleinste, electrisch geladen deeltjes, die los van alle aardse materie in alle mogelijke soorten radiobuizen de mens ontzaglijk grote en belangrijke diensten bewijzen. DURE REKENAAR JTlectronische apparaten, die telefo nische aansluitingen voor ons ma ken, of die de lift voor ons bedienen kunnen slechts bepaalde handelingen besturen en uitvoeren. Electronische rekenmachines zijn veel universeler. Zij kunnen in principe alle hersen werk verrichten, dat op routine be rust. Zij kunnen niet alleen duizend maal zo snel rekenen als de bestaande mechanische rekenmachines en mil- lioen maal zo snel als de mens, zij kunnen ook dingen onthouden, die zij later, als zij ze nodig hebben, weer te pas brengen; sommige kunnen zelfs spreken. Behalve optellen, aftrekken, verme nigvuldigen en delen kunnen de elec tronische rekenmachines nog veel meer. Wiskundige problemen, die zo moeilijk en bewerkelijk zijn, dat knappe wiskundigen ze onmogelijk of slechts na maanden of jaren van "hard zwoegen zouden kunnen uitrekenen, worden door de electronische reken machine in betrekkelijk korte tijd tot oplossing gebracht. Zo had nu vijftien jaar geleden de beroemde natuurkundige en Nobel prijswinnaar Niels Bohr een pro bleem, waarvan hij en anderen over tuigd waren, dat de oplossing ervan, uitermate belangrijk zou zijn voor de tijd. die uiterst kort is, want anders machine met zjjn 12000 radiobuizen meer electrische stroom gebruikte dan honderd electrische kacheltjes teza men. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN? Dij zulke hoge kosten van aanschaf fing en onderhoud zou het niet te verwonderen zijn als de electronische rekenmachine zich met zorg afvroeg: „Zal ik ooit mijn eigen kost kunnen verdienen?" Die vraag klemt des te meer als men zich realiseert, dat on danks de veelbelovende mogelijkhe den van feilloos en millioen maal zo snel kunnen rekenen als de mens, de machine tot dusverre nog nergens een rol in het bedrijfsleven werd toebe deeld. Maar laat het ons en ook de ongeduldige, de kinderschoenen nog niet geheel ontwassen electronische rekenmachine 'n troost zijn, dat de radio en het vliegwezen in een soort gelijke positie hebben verkeerd. Zo moet men ook de tegenwoordige situatie van de electronische reken machine zien. Waar haar eventuele mogelijkheden liggen, laat zich nog nauwelijks gissen. Zeker niet in het verdringen of beconcurreren van de kasregisters in winkels of van de rekenmachines die in bankkantoren de vreemde valuta's accuraat en snel in elkaar omrekenen. Een versnelling van het rekenproces van dit soort ma chines krijgt namelijk pas waarde als de winkeljuffrouw achter de kassa of de bankbediende achter zijn reken machine eveneens aanmerkelijk snel ler leert denken en handelen. In de wereld van wetenschap en techniek zijn er tal van gevallen, waarin zeer vele gelijksoortige bewer kingen na elkaar moeten worden uit gevoerd. Zo bijvoorbeeld in de ster renkunde, waar men vaak op bereke ningen stuit, die vrijwel een geheel mensenleven aan tijd zouden kosten. Hier zal de electronische rekenmachi ne dan ook volop werk kunnen vin den. Maar ook bij de berekening van een kogelbaan, in afhankelijkheid van de gemeten afstand tot het doel, dat men wil beschieten, de windrichting en windsnelheid, luchtdruk en luchttem peratuur op verschillende hoogten enz. Dergelijke ingewikkelde bereke ningen moet men telkens opnieuw uit voeren vóór men een projectiel af schiet. En dit moet gebeuren in een lekeurig moment te kunnen aflezen hoeveel geld er op dat ogenblik ln de zaak aan goederen is verkocht, welke de drukste verkoopuren zijn, hoeveel de voorraden aan goederen bedragen, en wie weet wat nog meer. Zo zyn er stellig nog veel meer mogelijkhe den; mogelijkheden waarvan wfj nu nog nauwelijks hét bestaan kunnen vermoeden. FLIP-FLOP Ooe zo'n electronische rekenmachine precies werkt? Dit laat zich niet zo eenvoudig verklaren; daarvoor is het ding veel te ingewikkeld. En toch kan zo'n machine in principe niet veel meer dan tussen „ja" en „nee" kiezen. Wij spelen er dan ook eigenlijk voort durend een spelletje van „ja" of „nee" mee. Als het „ja" is, kan de electri sche stroom bij de zgn. flip-flopscha- keling der radiobuizen wel door het ene buisje, maar niet door het andere. Men legt dan aan de machine een met zorg opgesteld programma van vragen voor, waarbij zij steeds moet kiezen tussen „ja" en „nee'. Zowel het antwoord „ja" als het antwoord „nee" voert telkens naar een nieuw stel vragen, waar de machine opnieuw uit^twee mogelijkheden moet kiezen. En zo gaat dit door, totdat men tenslotte op het goede antwoord terechtkomt. Dit stellen van vragen, of zoals men het bij de electronische rekenma chine noemt: hét programmeren van het probleem, is de zaak waar het op aan komt. Het vereist veel intellect, veel zorg en veel tijd. Bij het pro bleem van Niels Bohr, dat wij zoeven noemden, en dat Bohr zo graag uitge rekend wenste te zien, heeft de voor bereiding van het eigenlijke electro nische rekenwerk bijvoorbeeld zes maanden geduurd, terwijl de machine voor het uitvoeren van de 12 millioen bewerkingen slechts 103 uren nodig had. Bij vrijwel ieder nieuw probleem zal de probleemstelling en het pro grammeren vele malen meer tijd kos ten dan het eigenlijke rekenwerk. Dit, gevoegd bij de tegenwoordige nog ho ge aanschaffingskosten van de machi ne en het grote electriciteitsverbruik, maakt, dat niet ieder probleem de moeite loont om het met behulp van een electronische rekenmachine uit te redenen. vooruitgang en de verdere ontwikke ling van de natuurkunde. Toch had niemand de moed er aan te beginnen, want een goed rekenaar zou er stellig meer dan honderd jaar voor nodig hebben gehad. Onlangs is het probleem echter op gelost, dank zij de electronische re kenmachine. Deze heeft het hele re kenwerk, dat uit 12 millioen bewer kingen bestond, in 103 uur verricht. Maar vraag niet naar de kosten daar van! De aanschaffing van de machine kostte al bijna drie millioen gulden. En dan kwam daar nog bij, dat de ROND de kroning van Koningin Elisabeth, welke in het voor jaar zal plaats hebben, speelt zich, naar het persbureau der Ned. Herv. Kerk meldt, een ernstige discussie af over het al of niet Protestantse karakter der Anglikaanse Kerk. Hoewel de Ko ningin zelf reeds een duidelijke wenk heeft gegeven over haar eigen inzicht, blijft het verschil van opvatting bestaan Dij de kroning van een "Engelse ko ning moet deze bij het hoogaltaar in Westminster Abbey een eed afleg gen voor de beide aartsbisschoppen van het land. dat hij „de wettelijk vastgestelde Protestantse hervormde religie in stand zal houden". Bij de opening van het parlement moet de koning „bekennen, door getuigen be vestigen en verklaren, dat ik een trouw Protestant ben". Aldus meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. heeft de berekening geen betekenis meer. Ook het voorspellen van het weer door berekening uit de binnen gekomen waarnemingen omtrent luchtdruk en -temperatuur, windrich ting en snelheid, vochtigheid, geme ten op verschillende plaatsen op aarde en op verschillende hoogten in de at mosfeer, moet in zeer korte tijd ge schieden, wil het nog voor het vlieg wezen van belang zijn. Voorts is er de mogelijkheid dat men alle kasregisters in een groot warenhuis op één electronische reken machine aansluit teneinde op elk wil- De discussie over het al of niet Protestantse karakter der Anglikaan se Kerk is daardoor speciaal weer le vendig geworden. De hoogkerkelijke bisschop van Monmouth heeft een prediking in de Westminster Abbey gehouden, waarin hij openlijk heeft geprotesteerd tegen de formulering van de eed ^van trouw bij de kroning, Hij trachtte op alle manieren te be strijden, dat de Anglikaanse Kerk Protestants zou zijn en beriep Zich op de historische traditie; hij verklaarde, dat de Anglikaanse Kerk de oeroude Kerk in Engeland was, die 'Weliswaar met Rome gebroken had, maar overi gens niet was veranderd. Daarom drong de bisschop er op aan. dat de Anglikaanse Kerk „Katholiek" zou heten en dat de eed van de kroning in die zin Zou worden veranderd. TWEE EDEN dat de kroningsceremonie zou worden verdubbeld. Daarom komt er eenl plechtigheid in Londen ,waar zij in de Anglikaanse Kerk zal worden ge kroond, en een week later wordt zij in Edinburgh gekroond en legt de eed af „de presbyteriaanse en hervormde religie in stand te zullen houden als een Protestantse vorst". Het is de eerste maal sinds bijna 200 jaar, dat een kroningsplechtigheid in Schotland zal plaatshebben, aldus de Herv. Persdienst. Alle koningen zijn in Westminster Abbey gekroond door de Anglikaanse Kerk. Nu heeft Koningin Elisabeth eraan herinnerd, dat deze Kerk niet de enige officiële Kerk van hét land is. Daarom wil zij ook in de Schotse Hervormde Kerk worden gekroond, waarvan het Pro testantse karakter door niemand in twijfel kan worden getrokken. NIET KATHOLIEK 'T'wee dagen na deze prediking reeds gaf Koningin Elisabeth zelf een duidelijke wenk over haar eigen in zicht in deze vraag. Zij verklaarde, XTa vijf dagen kreeg de hoogkerkelij- ke bisschop van Monmouth be scheid van Katholieke zyde. De gees telijke ln de enige Jezuitenkerk van Londen verzooht verschoond te blij ven van gelijkstelling met Anglika- nen en zeide, dat men alleen Katho liek is, wanneer men de Paus als glikaanse Kerk met Rome brak, hield zij op Katholiek te zijn. De Jezuiet zeide, dat het woord „Protestants" de laatste tijd onpopu lair is geworden in een deel van de Anglikaanse Kerk, en nu verloochent de bisschop van Monmouth, dat zij eigenlijk Protestants is. Maar dit ver andert niets aan het feit, dat zij met Rome heeft gebroken en daarom - volgens het gewone spraakgebruik Protestants is. In de laag-kerkelijke kringen, waar men prijs stelt op de benaming Pro testants, heeft men krachtig gerea geerd op de rede van de hoogkerke lijke bisschop. Op een conferentie on der leiding van de Noord-Ierse pro fessor en parlementslid Sir Douglas Savory, besloot men de nadruk te leggen op het Protestantse karakter van de Anglikaanse Kerk en op de oude benaming „in haar wezen apos tolisch, Katholiek, Protestants en her vormd". De vrije Kerken herinneren eraan, dat er ook Protestants en ge vonden worden buiten de Anglikaan se Kerk. Zij zouden het zeer kwalijk nemen, indien het woord „Protes tants" uit de eed van trouw van de koning zou worden verwijderd. De oecumenische samenwerking en even tuele organisatorische eenheid, die nu door de Engelse Kerken besproken worden, zouden worden verzwaard en geremd, indien men van Anglikaanse zijde voortgaat de Katholieke tenden- zen naar voren te brengen. Bi Aantal Manke tnw. x 1000 KI Aantal kleurlingen x 1000 0pp.= Oppervlakte x 1000 km2 ETHIOPIË Momenteel wordt in honden ee> conferentie belegd tussen de Britst regering en blanke vertegenwoor- digers uit Noord en Zuid Rhodesit t en Niassaland met het doel de drit gebieden tot één Britse dominioi te verenigen. Het plan is reeds ja- ren in studie, doch het grote strui. kelblok is het feit dat de neger- bevolking, die in deze gebieden vei in de meerderheid is, zich sterf verzet tegen dit plan. Het verzei wordt vooral de laatste tijd gedra gen door de vrees voor toepassing van de apartheidspolitiek, zon premier Malan die in de Unie va Zuid Afrika voert. Er zijn oo] stemmen die beweren, dat negerbevolking met deze plannt' vrede zal hebben indien het s bied van het nieuw te vormen c minion wordt uitgebreid met Ta gajika, Kervya en Oeganda. h blijft echter ook in dit geval k streven van de negerbevolking, geen apartheidspolitiek gevoerd worden. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren: Hannie, d.v. fam. de Gruyter-Jansen, 's- Hertogenbosch. Verloofd: Tony Broek man on Leo-Felix Brennink- meyer, Tilburg-Amsterdam. O v e r 1 e d e n: J. M. Meis- ter-v. d. Vliet, 81 jaar, Over- veen; A. Adriaanse, 73 jaar,, Vlissingen; C. de Kok - van Puyenbroek, 70 jaar, Goirle. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van be langstelling bij ons huwelijk ondervonden, betuigen wij aan allen onze hartelijke dank. 149-0 A. Rentmeester M. Rentmeester-van Gessel 's Heerenhoek, 15 Jan. 1953. Burg. Timansweg 61. VOORLOPIG BERICHT J. THIERY, Keizerstr. 3 te Goes, zal t.o.v. deurw. G. Heijboer, op Woensdag 18 Februari 1953, op de hofstede en t.v.v. de heer Jacs. Sinke te Wolphaartsdijk, Heeren polder, wegens vertrek naar de N.Ó. polder, verkopen: diens landbouwersinspan. w.o. bekroond fokvee. Nader te adverteren. 148-0 Sociale Instelling zoekt voor het door haar uit te geven maandblad Behoorlijke bijverdienste. Brieven onder No. 9752 Ad vert. Bureau Jac. Duits. Dordrecht. 128-00 Uitsl voor de Zeeuwse oplage 4 regels of min der t 9.90, iedere regel meer 10 ct Bij 3 achter eenvolgende gelijklui dende plaatsingen wo dl de derde plaatsing tegen halve prijs berekend 25 Kens gelden voor een regel TE KOOP GEVR. Gehele en gedeeltelijke nette inboedels, zolder- en winkelop ruimingen, meubels enz. te koop gevr. H. de Nekker, Magdalena- str. 30, Heikant. 533 Kon. Erkende Vereniging tot bevordering van de Pluimvee houderij in Zeeland, V.P.Z. Voor kuikens en jonge hennen naar de door de V.P.Z. erkende Zeeuwse broed- en opfokbedrij- ven. 2 TE KOOP AANGEB. Gele Duitse dog te koop aange boden met zwart masker, reu, zeven maanden oud, met stam boom. Hotel Sweere, Loon op Zand. Ford Taunus bouwj. 1950 te koop absoluut olie vrij, geheel in keurige staat van onderhoud. Te bevr. A. P. Maris, Autohandel Fijnaart Tel. 32. 9149 Een in prima staat zijnde Volks wagen te koop aangeb. Fa. An- theunis, Markt 11, Roosendaal, Tel. 644. Een in prima staat zijnde kof ferschrijfmachine te koop aan geb. Fa. Antheunis, Markt 11, Roosendaal, .tel. 644. Een in goece staat zijnde „Tem po" te koop. Br. ond. no. 203 bijk. De Stem, Oostburg. 1 jongens- en meisjesrijwiel te koop en 2e hands dames- en he renrijwielen vanaf f 40.- bij L. Vonck, Wilheiminastraat 25, St. Jan steen. 535 Verkrijgbaar aardappelkistje (kiembakken a f 1.20. P. Uit- terhoeve, Rapenburg 53, Stoppel- dij k.534 Haarden, vul- en buiskachels, te koop, buizen en potten, leg en buffetkastjes, schrijftafel, la vabo enz. bij H. de Nekker, Magdalenastr., Heikant. 532 Oldsmobile 1948, Ford Anglia 1947 Ford bestelwagen 1935, Janson motor bakfiets, kar op dubbel lucht 3 ton laadverm. Indian motorrijwiel 1944, legertype. B. Dekkers, Molenstr. B 52, tel. 88, Oudenbosch. HUIZEN Uit de hand te koop een woon huis. Te bevr. Zeedorp 53, Ossenisse. 526 DIVERSEN Okido: een echt plezierig ont spanningsblad. Enhet hele gezin heeft er wat aan Per week 30 cent, per kwartaal f 3.75. Geeft U als abonné op bij de bezorger v. h. Dagblad De Stem. Gevraagd EERLIJKE DEFTIGE JUFFROUW OF WEDUWE om te dienen in doktersgezin in het land van Waas (Bel gië). Goed loon. Schrijven onder no. 11094-OO bur. van dit blad. bij A. GIJSEL, Dorpstraat W 98, Eede. Houders van spaar- en lopende rekeningboekjes, welke deze nog niet inleverden ter controle en bijschrijving van rente, worden beleefd verzocht, dit alsnog te doen vóór of op 20 Jan. a.s. De boekjes kunnen dan begin Februari weer wor den afgehaald. Namens het bestuur, 166-0 De kassier, R. J. DE THEYE. O O D -j O LU Od PERSONEEL GEVR. Deftige juffrouw of weduwe gevraagd, eerlijk, om te dienen in doktersgezin in het land van Waas. Goed loon. Schrijven on der no. 5866 bur. dezer. Het nieuwe Mar*-jaar begint met iets bijzonders voor onze vele sportvrienden. De afbeeldingen van de 56 in de eerste klasse van de K.N.V.B. spelende elftallen werden samengevat in een aantrekkelijk album, uitgave van Sport en Sportwereld, dat gratis zal worden toegezonden aan iedereen, die vóór 30 April a.s. 24 om slagen van de Mars- of A'wfs-Chocolade inzendt aan de N.V. MARS Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, A'dam Net dienstmeisje gevraagd voor katholiek gezin in België. Aan te melden bij mevrouw de Gru- ben, 2U0 Merksemsteenweg, Wij- ncgem i Antwerpen5791 R.K. Dienstbode gevr. v. d. en n. zelfst. kunnende werken, lief voor kinderen. Baroniel. 37, Breda. Flinke deftige dienstbode ge vraagd voor gezin met 4 kinde ren. Schrijven A. van den Bo- gaert, Onze Lievevrouwestr. 44 Ékeren bij Antwerpen. PERSONEEL AANGEB. Jongedame biedt zich aan 19 jr. die gaarne in Hulst als winkel juffrouw zou worden opgeleid. Onverschillig welke branche. Brieven onder no. 360 bijk. De Stem, Terneuzen. Meubelstoffeerder R.K. onge huwd. prima vakmar i.b.z. van vakdiploma en rijbewijs A en stud, voor Detalhandel Meube len, enigszins op de hoogte met woninginrichting en verkoop zoekt een hem passende werk kring. Br. onder no. 5885. Voor de adspiranten! i voor 6 M's of 6 IV'8 van Mars- of Nuts - Chocolade geeft Uw winkelier tot nadere aankondiging gratis tuk Mars-Chocolade. En' vergeet daarbij niet Een Mars-eter speelt beter! met dikke caramellaag 20 ct. vol met haze laaf 25 ct. Jongens, die aan sport doen, eten iedere dag een stuk J/ars-Chocolade. Het komt hun gezondheid ten goede en ze zullen op het sportveld meer 6ucces behalen door de grotere energie, welke ze kunnen ontwikkelen. Na afloop van de wedstrijdweer een stuk Afars-chocolade Wanneer V namelijk iedere dag 1 Mars of fruts betaalt zorgt Mars ervoordat U de zevende voor de Zondag gratis haalt TE KOOP DIVERSE DUMP CHE VROLET-CARDANS en onderdelen. Brieven onder no. 11178-00 bur. van dit blad. GEMEENTE BREDA. Namens Burgemeester en Wethouders zal op Donder dag 5 Februari 1953 te 11 uur v.m. op het Gemeente huis openbaar worden aanbesteed: Bestek no. 2, dienstjaar 1953. Uet maken van rioleringswerken in de Werf- straat, Duivelsbruglaan, Bouvignelaan en Galder- seweg. Het werk omvat o.a.: Het leggen van plm. 1350 ml riool 40/60, 1400 ml riool-50/75 en 850 i-u- riool 60/90. Bestek en tekeningen zijn van 20 Januari af tegen betaling van 5.5.10 bij toezending per post), verkrijgbaar aan het Bureau Openbare Werken, Karnemelkstraat 13, kamer 18. 171-00 HEDEN 15 Jan. 1953 OPENING VAN ONZE GEMODERNISEERDE WINKEL Banketbakkerij A. G. de Jonge, Axel. Wilt U daar vooral op letten levert de fijnste Fa. FRANKEN VAN WEEL vraagt voor spoedige indiensttreding GOES om na opleiding service en reparaties te verzorgen aan tuinbouwtractoren in geheel Nederland. Leeftijd: 2225 jaar. Zij die werkzaam zijn geweest in auto- of motorrijwie lenvak genieten de voorkeur. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk. 147-0 3« Dim die <e voordelig uHsdienltl van 45 - 52 - 62 - 68 - 76 - 84 ct 250 GRAM GEMENGDE van 54 vooi Calé Noir« Hippodrome «Zaanse Molen Croquette Roomboter-Petit Beurre NOG MEER VOORDEEL: DOPERWTEN SPERCIEB0NEN groot blik 95 SNIJBONEN HAVERMOUT PUDDING SCHOUDERHAM per blik vanaf per blik vanaf 500 gram (6 smaken) per pak 100 grarh 72 85 87 28 17 47 GELDERS ONTBIJTSPEK zoo,,. 69 BIJENHONING «rot* pot CH0C0-HAGEI 100 gram CACAO los 100 gram CACAO EXTRA pat 44 CHOC. PASTILLES 100 gram DROP-TOFFEES 100 gram 110 21 36 41 45 19 Zo croquan! zo fijn die biscuits van ALBERT HEIJN Dat'spaskoffieI 250 GRAM 204 - 188 183 - 173 a DEllCATA- Kollie in busver- 9 pakking 250 I Beste is voordelige1 bij ALBERT HEIJN maakt U het leven goedkoper Dl ga FH pl

de Stem | 1953 | | pagina 6