Pagfelai) Pejlïem Het onmenselijke drama van Oradour Vand c D Barbaarsheid, die zelfs Duitse legerleiding te erg was DUITSE advocaten: „Ook FRANSE soldaten moeten bevelen volgen!" D.D.D. Damrak: gering aanbod, verhoogde koersen Moeilijke beslissing Wat een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD Nu ook in Moskou Spoorwegongevallen WEKELIJKS BEURSOVERZICHT VAN 8 T/M 14 JANUARI 1953 Effect van plaatsing AKU in int. waarden AKU-KON. OLIE •bed is ook voor U ideaal! DONDERDAG 15 JANUARI 1953 VAX MIERLO es ZOON o. j aand. Amsterdamsche Bank 165 1/4 166 t j aand. Nationale Handelsbank 98 1/4 98 3/4 t j cert. v. aand. Unilever 176 1/4 379 3 4 j cert. v. aand. Deli Maatschappij 69 3/4 73 3/4 De Verborgen Schat (RADIO 8 (Van onze Parijse correspondent) OP 10 Juni 1944 toen een deel der wereld al droomde van de bevrijding, werd Oradour een klein, rustig dorp in het Zuid-Westen van Frankrijk door een groep Duitse barbaren uitgemoord en verbrand. De vlek was van de land kaart vdwenen. Het dorp had opgehouden te bestaan. Met gelukkiger ja ren voor ogen werden 396 volwassenen, waaronder vrouwen, zieken en ouder lingen plus 246 schoolkinderen en zuig elingen neergeschoten of levend ver brand. Slechts één vrouw, die uit het raam van de kerk sprong, toen de machinegeweren begon nen te ratelen, twee mannen en één school jongen van tien jaar overleefde de massa slachting. Die jongen was een Elzasser van geboorte. Toen hij hoorde, dat de Duitsers in aantocht waren, raadde hij zijn vriedjes aan te ontvluchten. Ze lachten hem uit. Hij zei: Hij zei: „Ik ken de Duitsers, au revoir". Maar er is geen au revoir geweest. Toen de jon gen terugkwam, waren al zijn vriendjes dood. Een huiveringwekkende ruïne, dat is het dorp Oradour sur Glane, een aangrijpend monument, dat een schrikwekkende menselijke ontaar ding vertolkt. Aan de ingang van het dorp staan bovenstaande schil den: Herinner UMoge inder daad de herinnering aan deze mas samoord, tot welke afschuwelijk heid de barbaarse oorlog afgleed tot vermaan zijn: zo diep kan de mens vallen, wanneer hij Godde lijke en menselijke wetten met de voeten treedt. (Advertentie) T» 1 _Zuiver en ontsmet lllllCTlflCuw huid met de heI* r IlllVl all 11dervloeibareD.D.D. JL UlU»JWUDe jeokbedaart.de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN V.V.-I ■y^/AT er precies achter het IJzeren Gordijn omgaat komen we niet te weten. De bonzen laten er precies los wat ze lozen willen. Maar ze zijn zo nu en dan toch wel gedwon gen heel onverkwikkelijke dingen te lozen. Uit Praag kwamen de wansmakelijke bizonderheden om trent het proces-Slansky en de de portatie van „nutteloze" personen. In Oost-Duitsiand zuivert men te gen de klippen op en een wassende stroom van wanhopigen zoekt een ontsnappingsweg naar het Westen. In de bakermat van het commu nisme zelf vindt men het thans nodig een aantal geneesheren als moordenaars aan de kaak te stel len, waarbij het Jood-zijn van het merendeel bizondere nadruk krijgt. Degenen, die als medeplichtigen in de vrije wereld worden aangeduid, staan versteld van de driestheid der tegen hen volkomen verzonnen beschuldiging. Maar het moet ook in Rusland niet goed gaan. dat de volksaandacht aldus wordt afgeleid van regime-fouten, om opgewarmd te worden tot woede tegen zorg vuldig uitgekozen zondebokken. De tyrannen willen weer bloed zien en laten zien. Ze staan niet zo sterk als zelfs de buitenwereld ook wel eens gelooft. SPOORWEGEN blijven pech hebben. Nu weer een botsing, gelukkig zonder dat iemand ernstig gekwetst werd, maar toch een bot sing. En wel van een rijdende trein op 'n stilstaande trein. Hier moet toch weer iets gefaald hebben, 't Is vreemd, dat men zo iets jarenlang niet hoorde en dat nu een reeks zich heeft ingezet, die nog steeds wordt vervolgd. De leiders van het bedrijf zullen zeker niet berusten in dit feit. Ir. den Hollander meent, dat de menselijke factor meestal de schuldige is. Men zal echter toch ook het beveiligingssysteem op alle onderdelen nog eens onder de loupe moeten nemen. LJelaas is de tweede wereldoorlog vol gruwelen, zodat we soms van de bomen het bos niet zien en we ge neigd zijn met een hele grote spons de lei weer schoon te vegen, opdat een nieuw begin tenminste theore tisch mogelijk zou kunnen zijn. Maar dan worden we plotseling weer opge schrikt door een dier vreselijke erfe nissen en kunnen we weer begrijpen hoe onwaarachtig voor velen het ge praat over een Europees leger moet lijken. Die van Oradour zijn niet te gen de Frans-Duitse samenwerking, want.... ze leven niet meer. Toen de bevrijding in zicht kwam, riep Londen de burgerbevolking op tot gewapend verzet. De bevolking uit deze hoek van Frankrijk deed haar plicht. De S.S. divisie ..Das Reich", die op mars was van Tou louse naar Normandië ondervonden dit. Overal ontmoette zij weerstand. Een bataljonscommandant Kempfe werd ontvoerd en in de omstreken van Oradour werd een andere offi cier met zijn chauffeur gevangen ge nomen. Het vermoeden bestond bij de regimentsstaf, dat de beide officieren in Oradour gevangen werden gehou den. Vandaar, dat de officier Dieck- mann opdracht kreeg met een com pagnie naar Oradour op te rukken, de gevangenen op te sporen, verzets lieden te arresteren en deze uit te wisselen tegen de drie Duitsers. Dieckmann was voor deze taak niet berekend. Zelf had hij geen fronter varing en zijn kleine troep, groten deels 'bestaande uit de jonge „Volks duitsers" evenmin. Hij liet het dorp bezetten en nam alle bewoners gevan gen. Zieken werden uit hun bed ge sleurd en de school werd leeggedre- ven. De volwassen mannen werden opgesloten in enige schuren. Vrouwen, kinderen en grijsaards werden in 't kerkje gedreven. Dieckmann beval de terroristen uit te leveren, de ge vangenen over te geven en de wape nen in te leveren. Toen trad de burgemeester naar voren: „Zoek in ieder huis en in iedere schuur naar wapenen en in dien ge een geweer vindt, moogt ge mij en mijn gezin doden. Ik, mijn vrouw en kinderen zullen zich garant stellen. Laat de anderen in vrede gaan. Bevrijdt de kinderen. Ze zijn te jong. Ze beven!Daarna bood de illegaliteit aan de drie Duitsers vrij te laten in ruil voor de gevangen be volking van Oradour. Hiermee ging de officier niet accoord, omdat hij ook verzetslieden moest leveren. „Wijs ze aan", riep hij de burgemees ter toe. Deze, de arts Dessourteaux stapte met zijn vier zonen naar voren: „Wij zijn de verzetslieden van Ora dour. Neem ons. Dood ons en laat de anderen vrij." MASSA-MOORD opgesloten. Stelselmatig wer den vervolgens de behuizingen van het dode dorp ondermijnd, de lijken werden bedekt met stro en overgoten met benzine. Toen gaf Dieckmann nogmaals orders en zo verdween een dorp. Dat is het drama van Oradour. Aan zijn bevelhebber meldde Dieckmann dat hij in Oradour verzet had ont moet en het dorp had moeten bele geren. Hij had de gewapende mannen standrechterlijk laten neerschieten. De rest verzweeg hij. Toen de commandant het geval onderzocht en de vreselijke slachting aan het licht kwam, werd Dieckmann opgespoord. Hij zou voor een Duitse militaire rechtbank moeten verschij nen, doch voor men het monster kon grjjpen. was hij in Normandië ge sneuveld. De meeste zijner soldaten sneuvelden eveneens in Normandië, zodat thans slechts 21 overlevenden, onder-officieren en soldaten terecht kunnen staan. Hieronder bevinden zich bovendien 12 bewoners uit de Elzas, toen tot dienstname gedwon gen, thans weer Franse staatsburgers. Dit zijn de zusjes en het broertje van Roger Godfrin, het enige kind dat uit de hel van Oradour ontsnapte. De foto werd genomen enkele maanden voor de rampzalige dag. Roger, thans een flinke jongeman, is op de foto het middelste kind. Hij zeide: „Ik ken de Duitsers, au revoir!" TWIaandag is het proces te Bordeaux be gonnen. De be langstelling is zeer groot. Men gelooft, dat de zittingen drie weken zullen duren. Er zijn vele Duitse waarnemers, o. a. vier Duitse advocaten, die door de rege ring te Bonn zijn aangewezen voor de verdediging der negen Duitse ver dachten. De Franse advocaten, die pleiten voor de Elzassers willen pogen de zaak te splitsen en hun cliënten afzonderlijk laten berechten. Hun standpunt blijft, dat hun Elzassers ge dwongen waren tot di°nstname en tij dens de massaslacht j opzettelijk te hoog hebben geschoten. (Deze afzon derlijke berechting is, zoals wij giste ren reeds berichtten, afgewezen. Red.) De verdediging der Duitse ver dachten zal geschieden volgens de richtlijn, dat de feitelijke schuldige dood is en de negen verdachten, die nu terecht staan niet anders konden en mochten doen, dan de bevelen op volgen. Frankrijk, aldus de verdedi ging, verplicht zijn soldaten ook de bevelen der officieren op te volgen, Inderdaad heeft een Frans militair gerechtshof enige weken geleden een groep Franse soldaten veroordeeld, die geweigerd had een bevel van een officier, een dorp in Indo-China plat te branden, op te volgen. Maar een dorp platbranden is nog heel wat anders, dan hetgeen er in Oradour is geschied. Vier van de Elzassers waren in 1944 nog minderjarig, zijn korte tijd later naar de Franse troepen overgelopen en twee hunner hebben zelfs nog in Indo-China gediend, alvorens ze wer den gearresteerd. De belangstelling van de pers is groot. Alle Franse bladen, tientallen Duitse kranten en alle grote agent schappen hebben hun corresponden ten naar Bordeaux gezonden. Om dei ning in de bioscopen te voorkomen, mogen geen journaalopnamen worden gemaakt. (Advertentie) UNiemkmann had dus zijn opperoffi- cieren meer kunnen leveren dan ze geëist hadden en toch verkoos hij zonder enige reden dit dorp uit te moorden. De deuren van het kerkge bouw werden geopend. Machinege weren werden opgesteld. De moeders, met hun babies in de arm, hun boor- lingskens achter hun rug, de grijs aards, manken, blinden en ongelukki- gen en alle schoolkinderen met hun onderwijzeres werden op het altaar gedreven. Toen commandeerde deze beestmens: Vuur! De mitrail leurs ratelden. Vluchtelingen werden door scherpschutters neergeschoten. Gelijktijdig vond eenzelfde slachting plaats in de schuren, waar de mannen zaten prijshoudende tot vaste stem ming op de Amsterdamse beurs, waarmede dit jaar is ingezet, kon tot dusverre behouden blijven. Zowel in de internationale sector als bij de lo cale fondsen blijft de vraag overheer sen en daar het aanbod thans vry ge ring is leidt dit tot verhoogde koer sen, speciaal bij die fondsen, waarin kleine omzetten plaatsvinden. FAE berichten omtrent de kansen, dat het olieproces in Amerika zal worden ingetrokken had een gunsti ge invloed op de koersen der aande len Koninklijke Olie. Voorts zullen ruilingen hebben plaatsgevonden van buitenlandse zijde van aandelen A.K. U. in genoemd oliefonds. Deze trans acties zijn n.l. sedert Maandag j.l. mo gelijk in verband met het opvallende nieuws van Zaterdag j.l. toen bekend werd gemaakt, dat de Nederlandsche Bank de aandelen A.K.U. in de groep der z.g. internationale waarden heeft geplaatst. Zoals bekend komen in de ze groep o.a. voor: Koninklijke Olie, Philips, Unilever, H.V.A., Amsterdam Rubber, en Rotterdamsche Bank. Ten tijde van de her-uitgifte van f 20 mil- lioen aandelen A.K.U. in de herfst van 1952 zijn deze aandelen door enke le arbitragehuizen in vrij grote be dragen in het buitenland geplaatst, alwaar voor dit fonds met haar gro te buitenlandse belangen en de toen lage effectcnguldenkoers interesse kon worden opgewekt. Inmiddels is de ef fectenguldenkoers niet onbelangrijk gestegen, zodat ruilingen in de meer bekende aandelen Koninklijke Olie aan deze buitenlandse houders een aantrekkelijke koerswinst kan ople veren. Uit dien hoofde is het mogelijk, Lekker warm en volkome'n geruisloze vering. dat het kunstzijde-fonds de eerste tijd aan enige druk zal blootstaan, doch op de duur zal de internationale verhan delbaarheid de standing van het a=rideei en de koersontwikkeling ten geedt komen. Ziin de geruchten juist, dan zal de A.K.U. binnenkort over gaan tot de introductie van haar aan delen op de New Yorkse effecten beurs. hetgeen de reden zal zijn, dat dit fonds tot een internationaal aan deel is verheven. INDON. GEMEENTEN BETER lijkheden dezer hypotheekbank in verband met de olierechten, die de maatschappij op haar uitgestrekte eigendommen in Noord Amerika be zit, hoog gestemd. UNITAS pEN ander nieuwtje, dat op de beurs veel belangstelling trok was het bericht, dat de Provincie Oost Java de dienst op de door haar in 1937 uit gegeven lening, die op de Amster damse beurs wordt genoteerd, zal her vatten. Dp uitloting van 998 obligaties van f 1000 hecff inmiddels plaatsge- vonden, waarmede de gehele achter- j stand in de uitloting is ingehaald, n.l. die gelegen tussen 1942 en 1952. Ook worden alle nog uitslaande coupons t.m. 1 Juli 1952 uitbetaald. De betaling van aflossing en rente zal deze maand nog geschieden. In sympathie met de obligaties Oost Java lagen de obligaties der andere Indonesische gemeenten aanzienlijk beter. Men kon zelfs van een willige stemming voor deze schuldbrieven spreken. Het is opmerkelijk, dat ook de In donesische aandelen de laatste dagen veel beter lagen. Weliswaar blijven de omzetten aan de kleine kant, doch in de gehele stemming valt een ver betering te bespeuren. In de industriële sector trokken de aandelen Chamotte Unie de aandacht, die met 9 punten tot 130 pet. konden verbeteren. Aandelen Leidsche Wol liepen van 137 pet. tot 143 pet. op en aandelen Holl. Scheepsbouw van 201 tot 210 pet. Aandelen Hollandsche Bank Unie blijven gevraagd. Hetzelfde geldt voor de banken, die haar werk terrein in de Ver. Staten van Nrd. Amerika hebben. De aandelen der Verenigde Transatlantische Hypo theekbank zijn de laatste maand in koers verdubbeld. Blijkbaar zijn de verwachtingen voor toekomstmoge- Weel aandacht trok het prospectus van het Administratiekantoor Uni- tas, welke beleggings- en beheers- maatschappij f 500.000 nominaal ge wone aandelen ter beurze introdu ceert tegen een koers van 255 pet. De dividendstop beperkt het dividend op deze aandelen tot 11.5 pet., doch mocht de Wet op de Dividendbeper king buiten werking worden gesteld, dan zal het dividend volgens het prospectus vermoedelijk boven 11.5 pet. kunnen liggen. De intrinsieke waarde van het gehele vermogen be droeg cp 3 September jl. f 141.200.000. De waarde van het vermogen der Unitas laat zich becijferen op circa f 147 millioen. waartegenover het geplaatste kapitaal staat van f 30 mil lioen. zodat de intrinsieke waarde der aandelen uitkomt op ruim 490 pet. Speciaal voor grote vermogens is dit een interessante introductie. De staatsfondsenmarkt blijft aan de vaste kant. Speciaal de 4.25 en 4 pet. gemeenteleningen liggen als een rots. De 4.25 pet. obligaties noteren thans veelal 103 pet. en nog is het moeilijk posten van enig belang aan te kopen. De Lijempf komt met een obligatie lening groot f 1.750.000 waarvan 5 ton is voorgeplaatst. De rente bedraagt 4.5 pet. en de looptijd 15 jaar. De af lossing geschiedt in de jaren 1959 tot 1968. DALINGEN IN WALLSTREET Cedert de krachtige hausse, die op 31 October 1952 op de effectenbeurs te New-York een aanvang nam. is se dert enkele dagen een gevoelige re actie aldaar ingetreden. Alhoewel voor deze reactie diverse oorzaken worden genoemd, kan men aannemen, dat het vnl. markt-technische factoren zijn, die de daling hebben veroorzaakt. Enkele hooggenoteerde leidende fond sen boekten flinke koersverliezen. Ook op de goederenmarkt is een dr ling opgetreden, waarbij de gras prijzen gedurende enkele dagen c leiding hadden. Toch blijven optime We ff ermee YY/EG met de kippenbouillon, leve de groentensoep Dit was het slagwoord waaronder de 500 leden van de Spaanse Bond van Vegeta riërs hun jaarlijkse lunch in Ma drid hielden. Het menu bestond uit noten en amandelen, gedroogde vruchten, bloemkoolsoep, sla met mayonnaise en gegiste appelsap in plaats van wijn. Ter verdere opluis tering van het feestmaal werd een telegram gericht aan Franco met het verzoek een einde te maken aan alle stierengevechten en alle slagers. Even rillen ERNSTIGE moeilijkheden zijn gere zen in Oost-Duitsland in verband met het „achterlopen'' van de confec- tie-industrie. Als het winter is, ligt de mode van het verstreken zomerseizoen in de etalages en als het zomer is ko men de nieuwste wintermantels uit. Een meisje dat een arbeidsrecord op haar fabriek had gebroken en als be loning een wintersport-vacantie kreeg, arriveerde in het ski-oord Oberhof in het Thuringer Woud. In de winkels vond ze genoeg badpakken, maar geen wintersport-kleding. Boos geweten JN WENEN kocht een bouwvak arbeider een kaartje om een ijs- revue te bezoeken. Men zei: „komt u maar eens meeen nam de man ijlings de benen. Zijn vrouw ging hem achterna en haalde hem tenslotte terug. Toen kreeg hij een reusachtige mand met levensmid delen en wijn omdat hij de hon derdduizendste bezoeker was. Geen aspirine TOEN de 22-jarige Helen Annear wakker werd, zag ze een man bij haar toilettafel staan en meende dat het haar zwager was, die aspirine zocht, zei ze slaperig: „We hebben geen aspirine in huis". „O", zei de man en hij verdween. Maar na een paar minuten was Helen klaar wakker geworden. Ze ging naar de kamer van haar zwager, die rustig sliep. Ze sloeg alarm en ontdekte dat er mantels, geld en zilver waren ver dwenen. Vergane glorie TN de twintiger jaren was Francis X. Bushman een ster van het (stomme) doek. Hij speelde in 400 films 10 millioen dollar bij elkaar en leefde op royale voet. Alleen al om de post van zijn aanbidsters te tische stemmen in Amerika over heersen. De zeer behoorlijke omzet ten, die in de aandelen der hier ter beurze genoteerde Amerikaanse be leggingsmaatschappijen worden ge boekt, wijzen er wel op, dat de Ne derlandse belegger een zo groot mo gelijke risicospreiding tracht te be reiken, zulks ten koste van de belan gen bij de meer conjunctuurgevoelige waarden. beantwoorden had hij 18 secretares- sen in dienst. Op z(jn buitengoed in Maryland hield hij 300 honden. Nu leeft hij van de hand in de tand in een landhuisje met twee slaapkamers en houdt hij een ka narie. Secretaressen zijn niet meer nodig. „Maar ik ben blij", zegt hij, „dat ik weer eens naas Hollywood kan gaan Want Bushman treedt zo nu en dan op voor de radio en de televisie. Jaar verschil TN het Spaanse Des Torros werden ■1 twee meisjes geboren. Tweelingen. Maar van de ene is het geboortejaar 1952 (31 Dec. 's nachts vóór twaalven) en van het andere is het geboortejaar 1953 (1 Januari in alle vroegte). Wigwammetje TN CLEVELAND (Ver. Staten) A hebben journalisten eens de kinderuitzendingen van di?e tele visie-stations gevolgd. Ze zagen bin nen vier uren op één avond: vier berovingen, zeven moorden, acht vuistgevechten, achttien revolver gevechten, een aanval met een mes, vier berovingen en een drinkgelag. In ledige uren KONINGINi-MOEDER Elisabeth van Engeland kocht voor haar nieuwe huis in Caithness voor duizend gulden een tapijt, dat door een kleurenblinde gevangene in 500 uren is gemaakt. Voor het ontwerp gebruikte hij een kleurenfoto van het wapenschild1 van Koningin Elisabeth. Faroek II A/JOCHT U ooit in Egypte wande len, dan zoudt u kunnen me nen koning Faroek tegen te komen Het is echter de dubbelganger van de verdreven vorst, een zeke re Hassan El Hagagy uit Cairo. Hij woont op enkele minuten afstands van het vroegere konink lijk paleis en mede daardoor heb ben zich al in het verleden de gekste vergissingen voorgedaan. Op 'n nationale feestdag in 1946 wilde een menigte zijn voeten kus sen. Koning Faroek verbleekte, toen hij zijn dubbelganger voor het eerst zag en een paleiswachter viel flauw toen hij den „monarch" nederig een verzoek wilde doen en Hassan zijn persoonsbewijs toonde. Thans speelt Hassan de Faroek- rol in een film die thans in Egypte wordt opgenomen. (Advertentie! Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN t OBLIGATIES: 6/3 '53 33/1 '53 J J 3 Nederland 1962-1964 95 3/8 95 7/1® t 3-314% Nederland 1947 93 7/8 94 1/16 3 Nederland 1947 (dollarlening) 93 3/4 94 J 3 Nederland 1937 93 13/16 94 1/16 t 3 Nederland Investeringscertificaten 94 7/8 94 13/16' 3 Grootboek-obligaties 1946 93 13/16 94 7/16 j J 3 Nederlandsch-Indië 1937 A 93 7/8 93 15/16 t AANDELEN: f t aand, Rotterdamsche Bank 1551/2 1571/4 aand. De Twentsche Bank 1641/4 165 eert. v. aand. Nederlandsche Handel-Mij149 1/2 150 aand. Algemene Kunstzijde Unie 1521/2 1513/4 j J aand. v. d. Bergh's en Jurgens Fabrieken.259 2631/2 aand. Machinefabriek „Breda" 112 113 aand. Van Gelder Zonen 156 3/4 154 3/4 f aand. Hollandsche Kunstzijde Industrie 95 93 1/2 aand. Nederlandsche Kabelfabriek 213 212 aand. Gem. Bez. v. aand. Philips' Gloeil. 1591/2 162 1/4 eert. v. aand. Kon. Nederlandsche Hoogovens 154 1/2 155 1/4 aand. Wilton Fijenoord Dok- en Werf-Mij. 162 165 1/2 j t aand. Internat. Gew. Betonbouw 124 122 1/2 t aand. Internatio 140 138 1/2 aand. Billiton Mij. II 171 172 3/4 J aand. Koninklijke Petroleum 309 3/4 311 1/4 i aand. Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" 76 3/4 79 1/4 aand. Bandar Rubber Maatschappij 811/2 85 aand. Holland-Amerika-Lijn 126 3/4 128 3/4 t aand. Kon. Nederl. Stoomb. Mij. Nat. Bez. 1311/2 1361/4 j aand. Nederlandsche Scheepvaart Unie 120 122 3/4 j t aand. Rotterdamsche Lloyd 116 3/4 120 3/4 t t aand. Kon. Java-China-Paketvaart Lijnen 114 117 J aand. Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij. 14 5/8 15 3/4 J aand. Handelsvereeniging „Amsterdam" 82 1/2 88 i aand. Nederl. Ind. Suiker Unie 78 78 1/2 aand. Deli Batavia Maatschappij 98 101 aand. Senembah 58 61 AMERIKAANSE FONDSEN: eert. v. aand. Anaconda Copper Mining Company 44 3/16 421/2 cert. v. aand. Bethlehem Stee] Corporation 581/2 53 7/8 J eert. v. aand. General Motors 67 7/8 64 11/16 J eert. v. aand. International Nickel 47 1/8 45 5/8 J cert. v. aand. Republic Steel Corporation 47 3/16 45 f eert. v. aand. United States Steel Corporaiton 43 1 2 41 15,16 cert. v. aand. Cities Service Company 93 13/16 91 cert. v. aand. Shell Union Oil Company 71 3/4 69 cert. v. aand. Tide Water Ass. Oil Company22 7/16 21 5 8 cert. v. aand. Southern Pacific Company 45 3/4 43 5/8 j cert. v. aand. Union Pacific Railroad Company 116 113 EMART KINSBURN 29, Ik heb u al verteld, wat ik toen I dacht. Ik dacht, dat u een gemene K schurk was. Ik snap er nog niets van. I Waarom houdt u dergelijke informa- I *Jes Y00r de autoriteiten geheim? I Waardoor bent u zo achterdochtig? I soms ^00r die inbraak in het Palace Hotel? I „„7 D.eels, ?"el' antwoordde Troy. En I veronderstel nu eens, dat mijn vrouw I zouden, vartellen dat er nog anderen op zoek naar dit boek zijn. I m» nil" snap ik ha'! De slim- I rilt blauwe van Boston schitter- I 7«n p" °Pwindlng- Zo, was dat de I zaak. En wie dan wel? I u dan niet opgemerkt, dat I iri ..nagegaan werden door een eine dikke man met een grijze snor, I in een grijs pak met een monster- koffer bij zich? De andere spitste de lippen en scheen na te denken. Nee.. dat kan ik niet zeggen, mijnheer Troy. Wie was dat dan? Kom nouu doet ons bureau mis schien een groter dienst, dan u zelf vermoedt". Troy ontweek nogmaals 't antwoord. ...7" Kunt u me soms een wat duide lijker signalement van die Irene Tra- ganza geven? vroeg hij. Hoor eens hier, mijnheer Troy, nu draait u er omheen. Vertel me nu eerst of u ervan overtuigd bent, dat ik degene ben, voor wie ik me uit geef? Troy dacht er over na. Het heeft er wel alle schijn van, gaf hij eindelijk toe. Wel, tot zover is het dus in orde. Nu een andere vraag. Hebt u er enig idee van, dat Traganza of haar bende het op dit boek gemunt hebben? Waarom denkt u zo iets, mijn heer Boston? Omdat u me vraagt naar een dikke man in een grijs pak. En waar om vraagt u anders een nauwkeuriger beschrijving van Irene Traganza? Door vertrouwelijk te zijn, hebt u niets te verliezen, mijnheer Troy. Kom, vertel nu eens ronduit.." Troy schudde het hoofd zo ernstig, alsof daarin alle antwoorden op alle smokkelvraagstukken ter wereld lagen verborgen. U kunt me toch niet dwingen iets te vertellen, mijnheer Boston, zei hij. Het is mij hoofdzakelijk in dit ge val te doen om het voordeel van mijn vrouw en mezelf. Sedert de avond, dat we San Francisco verlfeten, zijn we onophoudelijk op de hielen geze ten. Het gaat me een beetje vervelen en het zou me niet verwonderen als iemand nog eens flink op zijn tenen ectrant wordt, als het zo doorgaat. In ''at. rlp-Snok nu staat het enige wat licht op deze zaak kan werpen. U zult u dus als vergoeding voor het inzien van dat boek ons eerst alles moeten vertellen, wat u van de zaak afweet. Daar kunnen beide partijen wellicht voordeel van hebben. O, dat is goed, zei de ander ter stond. Wat wilt u van mij weten Beschrijf u eerst Irene Traganza, antwoordde Troy kortaf. Ik heb u al gezegd, dat we wei nig informaties over haar hebben. Maar ze is ons voorgesteld als een vrij grote vrouw, knap van uiterlijk en goed gekleed. Ze moet beschaafd zijn, want anders kon ze zulke sluwe stre-' ken niet uithalen. Men zegt, dat ze bruin haar en bruine ogen heeft en een frisse kleur. Madrona keek de indringer met grote, verschrikte ogen aan. Troy be merkte dit wel, maar ging rustig ver der. Die beschrijving kan op vele vrouwen passen. Maakt ze de indruk, een buitenlandse te zijn.? Dat kan ik u niet zeggen, mijn heer Troy. Ik kan werkelijk geen ver dere beschrijving van haar geven. Wilt u me misschien zeggen, of die beschrijving past op de door U be doelde vrouw? Ik weet me niet te herinneren, dat ik over een bepaalde vrouw ge sproken heb, mijnheer Boston. De andere zuchtte. Nou, zoals u wilt dan maar. Wat hebt u verder te vragen? Ik zal u een dergelijke vraag stel len. Past mijn beschrijving van de man in het grijs op de man, die u bedoelt? U krijgt uw eigen antwoord van mij terug, zei de ander. Ik kan me niet herinneren dat ik het over een derge lijke man gehad heb. Dat hebt u ook niet, antwoordde Troy glimlachend. Maar past die be schrijving op iemand? Boston fronste nadenkend de wenk brauwen. Ja, dat is zo. Beschrijft u hem eens wat nader, mijnheer Troy. Als ik nu eens zeg dat hij een handelsreiziger inTupelo hield op, toen hij de ander zag opschrikken. Wel, wat is er, vroeg hij? Reiziger in? De slimme oogjes van Boston waren strak op Troy ge richt. Kruiken! zei Troy. De immigratie-beambte sloeg zich op de knie en sprong overeind. Grote goedheid, dat is Kleine Pete! riep hij uit en begon voor het vuur heen en weer te lopen. Plot seling bleef hij staan, schopte een half verkoolde tak op zijn plaats en wend de zich naar Troy om. Mijnheer Troy, zei hij ernstig, laten we er toch niet meer omheen draaien. U hebt me geheel in uw hand. U bent schatrijk, naar men zegt en hebt dus geen verstand van dergelijke dingen. Maar ik heb een vrouw en kleine kinderen te onder houden en als u ze zag zouden u de ogen wel open gaan. Ik heb een hard leven achter de rug. Vier jaar als ci pier in een gevangenis hebben me vier jaar achterop gebracht. Het speurders- werk daarna door mij gedaan, heeft niet veel geholpen om me op de been te brengen. Toen kreeg ik de kans bij het landverhuizersbureau en ik moet zorgen dat ik voldoe. Ik wil vooruit in de wereld.ik ben eerzuchtig. U hebt de sleutel tot mijn succes in han den. Vertelt u me eens wat meer over die man." Zijn verzoek was heel ernstig ge meend, doch Troy schudde het hoofd. Wie is Kleine Pete? hield hij vol. Ik heb al gezegd, dat ik allereerst om onze eigen belangen moet denken., en die zijn groot. Wie is Kleine Pete? De detective probeerde het nog eens, maar hield schokschouderend op. Dat is Kleine Pete Alleman, zei hij raadselachtig. Niemand schijnt zijn ware achternaam te kennen. Volgens mijn weten heeft hij gewerkt onder de namen van Sivier, Campbell, Floyd, Briscoe en ik weet niet welke al meer. Bij de politie van tientallen steden staat hij bekend als Kleine Pete Alle man. Hij is een zwendelaar.. En nu smokkelt hij Chinezen, wed ik: Wel, wel! En hij hoort dus bij de bende van Traganza. Hij is er sluw genoeg voor, dat is zo! Maar hij doet zich voor als han delsreiziger, zei Troy. (wordt vervolgd 1 RIJD AG 16 JANUARI 1953. Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8.50 Voor cle huisvrouw; 9.05 Gramofoonmuziek. 9.35 Waterstan den; 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 ..Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel; 11.25 Radio feuilleton; 11.45 Vocaal dubbelkwartet; AVRO: 12.00 Zigeunermuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Cello en piano; 14.50 Voordracht; 15.10 Knapenkoor; 15.30 Me- tropole Orkest. VARA: 16.00 Gramofoon muziek; 16 30 Voor de jeugd; 17.00 Gra mofoonmuziek: 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties; 18.45 Voor dracht; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Causerie over consumentenbelangen. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie; 19.50 Berichten; 20.CO Nieuws; 20.05 Boekbe spreking; 20.10 Pianotrio; 20.30 Benelux; 20.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 „Fidelio", e-r-era (fragmenten); 22.05 Bui tenlands weekoverzicht; 22.20 Dansmu ziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Gra mofoonmuziek: 9.00 Voor de huisvrouw; 9,35 Gramofoonmuziek; 9.45 Schoolradio; 10.00 Maastrichts Stedelijk orkest; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Solistenconcert; (1A.2014.40 Gramofoonmuziek); 15.00 Schoolradio; 15.30 Pianorecital; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor; 17.35 Viool en piano; 18.00 Mi litaire causerie; 18.10 Amusementsmu ziek; 18.30 Lichte muziek; 18.52 Actuali teiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuit zending: Verklaring en toelichting; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Omroeporkest; 21.10 Brabants programma; 21.40 Pohtie- kapel; 22.05 „Om de toekomst van Ne derland", klankbeeld; 22.25 Kamerkoor; 22.45 „Ik geloof in ene. heilige, katho lieke kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. Brussel (Vlaams), 324 m. 11.45 Gramo foonmuziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gra mofoonmuziek; 16.00 Lyrisch program ma; 16.40 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Dansmuziek; 18.00 Kamer muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.90 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Idem; 20.15 Orkestconcert. In de pauze: Kunstkaleidoscoop); 22.00 Nieuws; 22.10 Staten-generaal der Oudstrijders; 22.15 Internationale radio-universiteit; 22 45 Gramofoonmuziek; 22.55—23.00 Nieuws. Brussel (Frans). 484 m. 12.05 Gevari eerde muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.30, 15.00 en 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte muziek; -±i 16.25 Gramofoonmu ziek; 16.35 Lichte muziek; 17.C0 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Viool en piano; 18.30, 19.00 en 19.40 Gramo'oon- muziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Oirwoeoor- kest; 21.30 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.10 Kamermuziek; 22.50 Nieuws. i

de Stem | 1953 | | pagina 5