FAANHOF en VOORTING weer in Roosendaal Toekomst van Axel in vogelvlucht Reeds 600 Missionarissen met diploma naar hun posten NIEUW VERDRAG JAPAN WAARSCHUWT Witte bal bezorgt veel hoofdbrekens Steenbergen wordt dit jaar rustpunt 25 MeiNed. kampioenschap (25 k.m te Halsteren DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 JANUARI 1953 Memisa geeft jaarlijks f 50.000.- uit aan genees middelen, instrumenten en opleiding Denk om 18 Januari Zeeuwse fruitavond in Leiden Amerikaans vliegtuig neergestort ELF DODEN A mer ilea-Indonesië Biljartnederlaagtour- nooi H. B. C. Hulst Tafeltennissers actief in Zeeland Nu drie koplopers Biljartkampioenschap te Hoogerheide Openingsschieting „Prins Hendrik" te Biervliet Welgemoed terug uit Argentinië MET KOFFERS VOL SOUVENIRS. ERVA RINGEN EN BELEVENISSEN De athletiek-kalender voor 1953 INT. WEDSTRIJDEN TE SCHOONDIJKE Ned.-Belsrië (juniores) in Tilburg Vele problemen vr a gen de aandacht Drie-jarig Urgentieplan voor kapitaals- werken samengesteld Het onderwijs MARKTEN /"Ongeveer f 50000, de opbrengst van een collecte aan de kerk- deuren en resultaat van vele milde giften in 1952, heeft de Memisa in het afgelopen jaar kunnen besteden aan de ver zending van tientallen kisten geneesmiddelen naar Nederlandse missionarissen in Afrika, India, Indonesië en Nieuw-Guinea; aan instrumenten waarmede o.a. dr Tiny Imkamp zo juist naar Ny- assaland is vertrokken, aan gratis opleiding van ongeveer 60 mis sionarissen en lekenhelpsters deze zomer. Het gaat met rasse schreden vooruit, maar we hebben nog een enorm arbeidsveld voor ons." Dit verklaarde ons dr J. A. C. ten Berg, lid van het hoofdbestuur van het Nederlands Medisch Missie-Comité, aan de vooravond van de grote jaarlijkse inzameling, die op 18 Januari plaats vindt. „rVe beslissing van onze Kardinaal, dat de Memisa niet met de Si- mavi in één verband zal samenwer ken, maar zelfstandig de medische steun aan de Katholieke missiezieken huizen overal ter wereld zal verzor gen, legt ons zware verplichtingen op. Wij zullen echter alle krachten in spannen om onze taak te volbrengen. De bisschoppen hebben niet alleen hun zegen gegeven aan ons werk, zij heb ben het ook aanbevolen. Als nu de afzonderlijke parochies maar meewer ken, dan slagen we zeker". Over het werk, dat de Memisa van 1925 tot aan de oorlog op beperkte schaal, nadien op steeds ruimere schaal, heeft verricht, zeide Dr. ten Berg: „WIJ voorzien op dit ogenblik 450 missieposten van geneesmiddelen en 80 ziekenhuizen van medicamenten en vaak ook van instrumenten. Doch niet alleen dat: De Medische Missiez rsters worden door ons geholpen, de Acade mische Leken Missie-Actie (ALMA) schenken wij jaarlijks een groot be drag om de propaganda voor persoon lijke deelneming in het missiewerk te stimuleren. Wij steunen individuele uittrekkende lekenmissie-artsen als de reeds genoemde dr. Imkamp (Nyassa- land), dr. Niemers (Flores), dr. Schro der (Mwanza), de kortgeleden ver trokken dr. Maas (Morogoro) en ook de Medische Missiezuster dr. Speet- jens, die nog volop met haar voorbe reidingen bezig is. Daarnaast hebben wij onze prachtige dienst om zieke missionarissen niet alleen snel naar huis te halen, maar hun ook een af doende deskundige behandeling te geven. Die behandeling is niet geheel gratis. Memisa springt bij en wel heel in het bijzonder, wanneer het gaat om langdurige verpleging. Dan dient de aandacht gevestigd te worden op de keuring van missionarissen, welke in 1948 reeds tot 339 was gestegen. Geen wonder dan ook, dat de samenwer king tussen de missionerende orden en congregaties en Memisa zo intens en hartelijk kan worden genoemd". OPLEIDING In toenemende mate komen missions rissen, die voor het eerst uittrekken, maar ook getrainde en deskundige, die voor de tweede of derde maal gaan,, hun opleiding van zes weken in Rotterdam ontvangen. „In deze na oorlogse jaren moeten het er al onge veer 400 zijn geweest, die wij. dank zij de zeer speciale medewerking van het Rode Kruis, gewapend met een di ploma naar de missies hebben laten gaan". Het is prachtig te constateren, dat in Rotterdam alle ziekenhuisen, Ka tholiek en neutraal, vele doktoren, Katholiek of niet-Katholiek, meewer ken om in deze zesweekse cursussen een maximum aan medische wijsheid bü te brengen. VOORLICHTING Fhr. C. A. Minderop, de vice-voorzit- ter der Memisa, verzekerde ons dat in dit verband speciaal het werk van de medische opleiding der uit trekkende missionarissen nauwelijks hoog genoeg kan worden aangeslagen. Voorbereidingen voor: Qp de Zuid-Bevelandse veilingen wordt thans de laatste hand ge legd aan het fruit, dat binnen enkele dagen naar Leiden moet om te dienen als demonstratie van Zeelands kunst op fruitteeltgebied. Vrijdag 16 Januari zal nl. in de gro te Stadsgehoorzaal te Leiden een ex positie worden ingericht van Zeeuws Fruit en producten, die daarvan ge maakt kunnen worden, 's Middags wordt de expositie bezichtigd door de leerlingen van huishoud- en mid delbare scholen en 's avonds komen de huisvrouwen. Allereerst kunnen zij het tentoongestelde fruit bezichtigen en daarna begint de grote Zeeuwse fruitavond, waarin op populaire wijze zal worden verteld over fruit en de nuttigheid hiervan. De organisatie is in handen van de Zeeuwse veilingen, de kring Zeeland der N.F.O. en de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst. Aan het eind van de avond krijgt elke bezoekster een luxe doos standaardfruit. J7EN VIERMOTORIG vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is Dinsdag in Californië neergestort. Uit latere bercihten bleek, dat het toestel een bommenwerper van het type B-29 was. Alle elf inzittenden kwamen om het leven. pTEN NIEUW Amerikaans-Indone sisch verdrag is gesloten, volgens hetwelk Indonesië militaire uitrus tingen kan kopen, waar het die eerst voor zijn program voor binnenlandse veiligheid als gift ontving. De technische en economische hulp zal worden voo:tgezet. Indonesië heeft in het fiscale jaar 1951-1952 technische en economische hulp ter waarde van 16.000.000 dollar ontvan gen. Het nieuwe verdrag opent de mo gelijkheid tot het voeren van bespre kingen over de omvang en de aard van het technische hulpprogram voor dit jaar. Tegen luchtschendingen ]~)E JAPANSE Regering heeft een „buitenlandse mogendheid" ge waarschuwd in verband met schendin gen van het luchtruim van het Noor delijke Japanse gebied, het eiland Hokkaido. Russische luchtpatrouilles hebben in de laatste maanden herhaaldelijk dit gebied geschonden en op 7 October werd zelfs op radarschermen waar genomen, hoe Russische jagers een Amerikaanse bommenwerper neer schoten. Tot op heden is de verdediging van Hokkaido, geheel in handen van de Amerikaanse strijdkrachten. Japan aelf heeft geen luchtpacht „ïTr is nog een andere taak, welke de J-"' Memisa met voortdurende ijver vervult. De reeds uitgezonden missio narissen hebben op hun posten vaak moeilijke vraagstukken te verwerken. Wanneer het nu medische vragen be treft, wenden zij zich om advies tot Memisa, die hen voorlicht over besti ij- ding van tropische ziekten, het op richten en in stand houden van zie kenhuizen, dispensaires, poliklinieken en soortgelijke inrichtingen. Memisa vormt het medisch-wetenschappclijke thuisfront." ..Ik wil wel eerlijk bekennen zo besloot de heer Minderop dat wij enorm veel werk voor ons hebben liggen. Maar even sterk ben ik er van overtuigd, dat honderden Nederlandse missionarissen met zekere spanning uitkijken, wat zij dit jaar voor hulp van ons kunnen verwachten. In dat opzicht nu zijn we volslagen afhanke lijk van 18 Januari, de dag, die de bis schoppen ons hebben aangewezen als onze jaarlijkse propaganda-dag". „Krijt op Tijd" won van „Thalia" De biljartvereniging „Krijt op tijcT" te Kapelle heeft Zaterdagmiddag haar eer ste wedstrijd van dit jaar gespeeld te gen de vereniging „Thalia" uit Hans- weert. Kapelle behaalde in deze wed strijd 597 punten en Hansweert 494 pun ten. Kapelle won 7 partijen en Hans- weert 3. Overwinning op Terhole HBC te Hulst voegde aan zijn overwin ningen weer een zege op Terhole toe, een zege met een „overschot" van 622 car. De Hulsterse kampioen P. Freyser was weer goed op dreef en maakte series van 139 en 161 caramboles. Gezien deze pres. tatis kan er Zaterdag tegen de kampioen van Waesland, R. van Overloon, een mooie partij verwacht worden. De uitslag van de wedstrijd was: P. Freyser (Hulst) 481—0. de Theye (Ter hole) 49; R. Lampo 123A. de Theye 43; J. Wene 70R. de Theye 35; G. Eeck- hout 54L. de Theye 46; J. Leeraert 87 Louis de Theye 75; J. Taelman 44H. de Koek 39; C. Stevens 85P. Christiéanse 23; P. de Bruyn 54P. Everaert 66. De belangstelling voor en de activiteit van de tafeltennissport neemt in Zeeland meer en meer toe. Naast de volop aan de gang zijnde competities in Zeeuwsch. Vlaanderen en overig Zeelang, staan ver schillende bijzondere evenementen op het programma. Op het ogenblik is in Vlissingen een groot vijfdaags tournooi aan de gang. dat geldt als revanche voor de onlangs in Middelburg gehouden Zeeuwse kam pioenschappen. Op 31 Jan. wordt te Goes een sterrentournooi gehouden, waaraan, behalve door de Goesenaar Smallegange zal worden deelgenomen door de negen hoogst geolaatsten van het Vlissingse tournooi. Voor de winnaar is een beker beschikbaar. De Nederlandse kanpioen Cor du Buy en de bekende Rotterdammer Henk Mos. tert komen binnenkort naar Vlissingen, waar zij enkele demonstratiepartijen zul len spelen en ook zullen uitkomen tegen de beste Zeeuwse soelers. Voor het eerst zullen de persoonlijke kampioenschappen van Vlissingen worden verwerkt. Deze wedstrijden zullen begin April worden gehouden. De Zeeuwse kampioenschappen, welke vorig jaar door omstandigheden eerst in October konden worden gehouden, zullen dit jaar weer dadelijk na de competitie, dus in Mei. worden verspeeld. Vermoe delijk zullen de wedstrijden ook nu weer in cTe Veilinghal te Middelburg plaats vinden. In int. Hoogovenlornooi Te Beverwijk werd hei Hoogoventor- nooi voortgezet. Inplaats van de partijen van de zevende ronde, speelde men die van de achtste ronde, dit in verband met de werkzaamheden van dr. Euwe. Tevens werden de afgebroken partijen uit de zesde ronde voortgezet; slechts één hier van werd uitgespeeld, n.l. die tussen Heidenfeld en Fuster, welke door de Hongaar werd gewonnen. De overige par tijen werden opnieuw afgebroken. De resultaten van de 8e ronde waren: Kramervan Scheltinga Heiden feldCortlever 01; RossolmoO'Kelly de Galway y21/2; ToranFuster afgebr. in vrijwel gelijke stelling; Bouwmeester dr. Euwe afgebr.; DonnerTrott 10; De stand na de 8e ronde luidt: 123 O'Kelly de Galway, Rossolimo en Dun ner, ieder 4*4 p. l afgebr. partij; 4 Toran 4 p.+l afgebr. partij; 5 dr. Euwe 3i/t p.+ 2 afgebr. partijen; 6 Bouwmeester 3 p. 'r2 afgebr. partijen; 78 Kramer en Van Scheltinga, ieder 3 p.+ l afgebr. partij; 910 Cortlever en Fuester, ieder 2*4 p.+ I afgebr. partij; 11 Heidenfeld lp.; 12 Trott 0 p. H. Snoeys koning der Brugscliutters te Sluiskil Het is de heer H. Snoeys gelukt dé ko ningstitel voor dit jaar van de hand boogmaatschappij ,,De Brugschutters" op zijn naam te brengen. Het was naast de spanning op de koningsschieting ook 'n gezellige sfeer die in de ruime schiettent heerste bij deze koningsschieting op de liggende wip. Daar de heer Snoeys de laatste tijd in een bijzondere forme ver keerde, was dit geen verrassende uit slag. Met de gebruikelijke feestdis werd deze traditionele schieting besloten. De stand na de 3e week, in de strijd om het biljartkampioenschap van Hoo gerheide luidt: 1 F. Verswij ver 18 p. gem. 5.31; 2 J. Buyk 16 p. gem. 4.01; 3 P. van Hees 14 p. gem. 3.42; F F. S'ruys 12 p. gem. 3.22; 5 J. Dietvorst 12 p. gem. 2.54; 6 W. Michielsen 10 p. gem. 2.67; 7 J. van Geel 10 p. gem. 2.52; 8 L. Ovèr- beeke 8 p. gem. 2.59; 9 F. Lameir 8 p. gem. 209; 10 A. Kuyler 6 p. gem. 2.71; II M. Augustijn 4 p. gem. 2,21; 12 P. van Zundert 2 p. gem. 1.88; 13 P. Hopmans 0 p. gem. 2.01. Zondag valt de beslissing, waarna prijsuitreiking. In Engeland wil men bepaal de regel zien vastgesteld Britse voetbal.officials cn spelers kla- gen steen en been over de wijze, waarop in de league-wedstrijden met de witle bal wordt omgesprongen. Sedert de F.A. het gebruik van de witte bal heeft aan bevolen voor wedstrijden, welke bij slecht licht moeten worden gespeeld, opdat spe_ Iers en publiek beter kunnen volgen, is er in het gebruik een grote willekeur gekomen. Het feit. dat de F.A. heeft nagelaten een bepaalde regel vast te stellen en het tijdstip van het in het spel brengen aan de beoordeling van cfe scheidsrechters heeft overgelaten, heeft er toe geleid, dat in de ene wedstrijd tot volslagen schemering wordt gewacht, terwijl andere arbiters, wetende dat de wedstrijd in vallende duisternis zal eindigen, de witte bal reeds bij de aftrap op de midden stip leggen. KEEPERS KLAGEN. Vooral de doelverdedigers vinden het onbillijk, dat de beslissing hieromtrent aan de scheidsrechters is overgelaten. Zij klagen er over, dat een schot met de In van karakter sterk ver anderde Brabant-Grensrit FAe op 20 en 21 Maart te verrijden 10e Brabant-Grensrit, zal een geheel ander karakter dragen dan de vorige, blijkens door de Sportcommissie van de R.A.C.-Zuid verstrekte mededelin gen. Om te voldoen aan de wensen van vele deelnemers, is het ontworpen systeem namelijk daaraan aangepast en radicaal gebroken met de gevolgde traditie om uren voor de start een blinde kaart met ingetekende route uit te reiken. Zij zal vóór alles het karakter dra gen van een betrouwbaarhqidsrit en de te berijden wegen zullen van hoge kwaliteit zijn, zodat schade aan auto- materieel uitgesloten is. De ca. 800 km. lange rit is onderverdeeld in 4 etappes, ieder van andere aard. Er zijn rustpo zen van één uur tussen de le en 2e en tussen de 3e en 4e etappe, onderschei denlijk in Nijmegen en Steenbergen. Tussen de 2e en 3e etappe is een grote rust van 2 uren en wel in Tilburg, dat tevens als begin- en eindpunt fun geert. Deze 4 etappen zijn geletterd a-b-c en d en bij iedere start zal worden bekend gemaakt, welke etappe verre den moet worden. Een uur tevoren kunnen de deelne mers aan het startbureau de route beschrijving afhalen, gebaseerd op de ANWB-bladen Oost en West van Noord-Brabant. VELE OPDRACHTEN LJoewel men vrij is in de keuze der wegen, zullen in deze route-be schrijvingen vele opdrachten en vaste punten vermeld zijn; de opgestelde geheime routecontroles en aangegeven tijdcontroles zullen moeten worden aangedaan, wil men niet een serie strafpunten oplopen. Ten einde in ex aequo-gevallen een zuivere rangschikking te kunnen ver krijgen, kunnen de deelnemers tij dens de rit zich vrijwillig onderwer pen aan een tweetal klassementsproe ven, die echter van geen verdere in vloed op de totale prestatie zijn. Nieuw bij deze lustrum-Brabant- Grensrit is het wegvallen van dc in deling naar cylinder-inhoud, waarvoor in dc plaats is gekomen een „klasse indeling naar keuze van de deelne mer". Klasse a wordt gereserveerd voor de cracks en de geoefenden. Daar slechts de a-klassers mee kunnen din gen naar het kampioenschap van Ne derland is de inschrijving ongelimi teerd. Voor hen die gaarne wensen deel te nemen, zonder zich te meten met de cracks is een b-klasse gecreëerd, waar in ook zij, die nog nooit aan een der gelijke rit hebben deelgenomen kun nen uitkomen. Hoewel de keuze van de klasse vrij willig is, zal in bepaalde gevallen de sportcommissie van de R.A.C.-Zuid naar haar mening geoefende equipes niet toelaten tot de b-klasse. Teneinde het sportieve karakter niet aan te tasten, is zowel de route (800 km.) als de gemiddelde snelheid (wisselend ca. 40 km.) voor beide klassen volkomen gelijk. PRIJZENSTELSEL GEWIJZIGD (~)ok het prijzenstelsel is gewijzigd. De wisselprijzen blijven bestaan en worden uitsluitend ter beschik king gesteld voor klasse a. In het ver leden is het echter voorgekomen, dat zij. die practise# alle route- en tijd controles hadden aangedaan, lager werden geklasseerd dan degenen, die 4 a 5 controles hadden gemist, doch juist daardoor niet in tijdnood kwa men, hetgeen tal van strafpunten be tekende. Gouden, zilveren en bronzen me dailles zullen nu uitgereikt worden aan hen, die alle controles hebben aangedaan of slechts enkele daarvan hebben gemist. Door bovenvermelde opzet hoopt de R.A..-Zuid te bereiken, dat deze Bra bant-Grensrit èn voor de bestuurder èn voor de kaartlezer dezelfde inspan ningen oplevert en dat niet, zoals dit in het verleden het geval was, de kaartlezer het leeuwendeel4 van de moeilijkheden te verwerken zal krij gen. witte bal, nadat eerst met een normale bal is gespeeld, zeer moeilijk is te be oordelen. De doelman krijgt tijdens het spel een zeker gevoel", een bepaalde „kijk" op het leder, op het gewicht en op de gladheid en wanneer dan plotse ling de witte bal in het spel komt, moet hij zich opnieuw inspelen. Andere spelrs delen deze mening niet „Wat doet de kleur er toe,' zeggen zij, „een bal is een bal." WITTE BAL: EEN ZEGEN... Een Londens official, Arthur Bond, ziel andere nadelen. Hij is van mening, dat het te hulp roepen van de witte bal tot een belangrijk onderdeel van de tak- tiek kan worden „gecultiveerd". Een verliezend team zou, aldus mr. Bond, wanneer op verzoek van de aanvoerder de witte bal door de referee in het veld wordt gebracht, alleen door deze verwis seling nog een kans krijgen. „In de don kere maanden van October tot en met Februari, betekent de witte bal een zegen voor het voetbal, maar er moet wel degelijk rekening worden gehouden met de invloed, die het gebruik op de spelers heeft", aldus de mening van Arthur Bond. In Schotland heeft men het probleem steviger aangepakt. Daar zegt men: twee maal drie kwartier met de witte bal of geen seconde E. de Boevere geweldig op schot Ondanks de koude waren de diverse verenigingen als St. Sebastiaan te IJzen- dijke. Driewegen en Hoofdplaat enz. goed vertegenwoordigd bij de eerste wedstrijd in 1953. De Prins Hendrikleden lieten zich echter de kaas niet van het brood ei en en wisten alle hoofdprijzen in eigen huis te houden. De hoogvogel viel ten deel aan A. Tas. terwijl E. de Boevere, niet tevreden met de eerste zijvogel, ook nog de tweede op de korrel nam. Bo vendien schoot dezelfde schutter ook nog het groo ste aantal vogels, n.l. vier stuks. Hoe Faanhof sneuveldeen waarom Voor ting de strijd staakte (Van onze sportredacteur.) Het bekende spreekwoord geldt nog vèel verhalen. Henk Faanhof en Gerrit onverminderd: wie verre reizen doet kan Vo°r*ing, die gisteravond uit Argentinië in lian woonplaats Roosendaal terugkeer den, leverden er opnieuw het levende be. wijs van. Daags na 2e Kerstdag, op 27 December dus. gingen zij in Buenos Aires op de boot. de Italiaanse „Julius Caesar", en deze Maandag was in Genua die prach tige zeereis 14 dagen niks te doen ten einde. De trein bracht de twee coureurs in minder dan een etmaal naar (je plaats, waar echtgenoten en vrienden hun een uitbundige terugkeer bereidden: op het le perron van het Roosendaalse station. ZIJ KONDEN NIET WACHTEN Het dochtertje van Faanhof kon niet wachten tot papa de grenscontrole was gepasseerd; zij kroop onder „de ketting" door en mèt haar de hond, die zich nog minder van de afzetting èn de contro leurs aantrok Na een zeer vlotte behandeling van de bagage door de douane, werden, zeer wel willend, de vrouwen der renners in de gelegenheid gesteld hun in blakende ge zondheid verkerende wederhelften het traditionele welkom te doen geworden. De heer Henk van Loon, voorzitter der supportersclub „Faanhof-Voorting" of freerde fraaie ruikers en daarop ging het gezelschap te gast in het café van Sjef van de Vijver het clublokaal der supporters, waar een huldelbijk tegen de wand prijkte in de vorm van een „welkom", geflankeerd door getekende portretten der twee renners, van de hand van Marcel Moors. Koffie en gebak gin- gèn rond en toen begonnen de verhalen. ER IS VEEL TE VERDIENEN. Bij beroepsrenners beginnen die, begrij pelijkerwijs, altijd met de „pecunia". Veel verdiend hebben we niet zei Voor- ting, lekker bruin gebrand en.... uitge rust, maar de mogelijkheid is er beslist aanwezig. Als een volgende keer bijvoor, beèld een Nederlandse ploeg er heen zou gaan en homogeen rijdt, is er zelfs heel veel geld te verdienen. En hij geeft het voorbeeld van Steenbergen en Ockers, die ge-tweeën en kleine 25000 gulden op hun conto hebben staan. Uitbetaald is er na melijk nog niets, ook niet aan de beide Roosendalers, maar de garantie is er, want die Ronde van Argentinië blijkt min of meer door de staat te zijn op touw gezet, dor president Peron, ter her innering aan diens overleden echtgenote, „de onsterfelijke Evita", zoals in het wedstrijdprogramma een boekwerk bij het portret van Evita staat afgedrukt. NIET VLUG.... Vlug met betalen zijn ze er overigens niet, vertelde Gerrit verder. Toen ik probeerde een voorschot op mijn con- tractgeld te krijgen, stuurde de betrokken instantie me met 'n kluitje in 't riet; kom morgen maar terug, dan is het in orde. Maar de volgende dag werd ik op dt"vf. de manier weggebonjourdToen we naar de boot gingen hadden we nóg geen geld ontvangen. De Italiaanse rnana. ger. die met de regeling was 1 -st. zei ons óók. dat alles voor elkaar komt, maar intussen is hij toch maar alleen 'n Bue nos Aires achtergebleven om de "-lden te incasserenMisschien is hij nu bij Peron op audiëntie HERINNERINGEN. f de gunstige oogst, die lang niet elk jaar meevalt. DIE ARGENTIJNEN „VLAMMEN" En de wedstrijd, Gerrit? Nou, er is hard gefietst, vooral door de Argentijnen. Die mannen „vlammen" er op los, dat de stukken er af vliegen. Van begin af, in iedere etappe, gingen ze er in een on. gelooflijk hoog tempo vandoor en dat werd aangehouden tot het laatst toe, zodat in iedere rit een gemiddelde van boven de 40 k.m. werd bereikt. De eerste dagen was het geweldig heet, maar daar kan ik best tegen, trouwens Faanhof ook, maar we verloren toch nog al wat ^ijd. Langzamerhand geraak:en we geacclimatiseerd een zeer belangrijk ding en toen ging het veel beter. Maar na zes dagen prachtige betonnen wegen, kwam de onaangename verras, sing: plotseling hielden deze op en van toen af hebben we, een kleine 300 k.m, aan één stuk, met de aller-miserabelstt wegen kennis gemaakt: het was af en toe precies of je in een drooggevallen riviertje reed. Aan stof natuurlijk geen gebrek. TOEN KWAM DE PECH Overigens Is de heer Peron een zeer sportief staatshoofd. Bij de start in Buenos Aires in November waar blijft de tijd! kwam hij alle renners de hand druk ken en hij heeft zelfs een keer als tafel president gefungeerd tijdens een diner met de Ronde-rijders. Alle deelnemers ontvingen een gouden herinneringsme- dallle met de beeldenaar en handtekening van de president, zomede diens portret, met opdracht en eveneens gesigneerd. In aanmerking genomen, dat de Ronde voor de eerste maal georganiseerd werd. mankeerde er niet zoveel aan, aldus nog altijd Gerrit Voorting Henk Faanhof is druk. met bewonderaars te woord te staan en met het tonen van foto's en tijdschriften. Met het eten hebben we aanvankelijk nogal te stellen gehad: grote lappen vlees met grote stukken vet en spaghetti. Groenten hebben we er niet gezien, tenzij je een soort gras als zo danig zoudt willen bestempelen, maar fruit genoeg. Toen we in Buenos Aires aankwamen, was er alleen maar bruin brood te krijgen van kleffe substantie, maar tegen het tijdstip, dat we het beginpunt weer nader den, werd het steeds witter. De verkla ring was, dat de bakkers toen pas weer witte bloem hadden gekregen, dank zij De Kon. Ned. Athletiek Unie heeft dc wedstrijd-kalender voor het komende seizoen vastgesteld. Daarbij is niet ver zuimd de Zuidelijke provincies een be hoorlijk aandeel te schenken in de eve nementen, die dit jaar op het programma zijn geplaatst. Het seizoen opent met het Nd. cross kampioenschap te Oirschot. Op 25 Mei wordt te Halsteren, cfe woonplaats van Janus v. d. Zande, het nationale kam pioenschap 25 k.m. hardlopen gehouden. Schoonc'ijke zijn internationale wedstrijd den toegewezen op 14 Juni. De lancfen- ontmoeting NederlandDuitsland (dames en heren) vindt plaats te Treebeek (Lim burg) en wel op 9 Augustus. De juniores- interland Nederlnad-België is op 16 Aug. te Tilburg. Ned. B-België A (dames) wordt gehouden op 23 Aug. in een nader te bepalen plaats in Zuid-Nederland. De nationale jubileumwedstrijden zijn op 30 Aug. te Eindhoven en de 18e interna tionale Boulevardloop te Vlissingen wordt gelopen op 13 Sep'ember. De Nêd. kamnoenschappen zullen op 18 en 19 Juli in de residentie worden gehouden. HET PROGRAMMA. De belangrijkste andere wedstrijden zijn: 8 Maart: Maple Leaf-wedsrtijd te Hilversum; 21 Maart: Cross des Nations te Parijs; 6 April; Ned. veldloopkampioen schappen te Wassenaar; 12 April Intern. Silverrush te Wassenaar; 12 April: Int pische cfag te A'dam; 12 Juli: Ned. jeugd kampioenschappen, Hengelo; 26 Juli: Int. wedstrijden. A'dam: 1 en 2 Aug.: tien kamp heren en vijfkamp dames, Apel doorn: 2 Aug.: BelgiëNederland (heren) Antwerpen; 16 Aug.: Prinses Juliana - beker, den Hang; 23 Aug.: Prins Hendriic beker A'dam; 29 en 30 Aug.: Ned. kam pioenschappen tienkamp heren en vijf- kamp, dames te R'dam; 6 Sept.: Nederl. estafette-kampioenschappen te R'dam; 12 Sept.: 4e int. Marathonloop (tevens kamp. van Nederland) te Enschede; 13 Sept.: Wouter Groenrsteynbeker alsmec'e meis. jesclubkamp. van Nederland te Hilversum 26 Sept.: Singelloop te Utrecht; 4 Oct.: Ned. kampioenschappen 50 k.m. snelwan delen te A'dam; 10 Oc.t: Int. Ronde van Zeist; 1 Nov.: Intern. Enci-Bergloop te Maastricht. "|V"A DE OORLOG is er in Axel een grote activiteit ontwikkeld. Als centrum van geheel Oost-Zeeuwsch-VIaanderen heeft deze gemeen te een taak waarvan men zich nu bewust is geworden. Axel is zich gaan ontwikkelen van plattelandsgemeente tot een gemeente met een meer klein-stedelijk karakter. Het begin is hiervan gemaakt, maar vele dringende werken wachten op uitvoering. Door de commissie van bijstand in het beheer van de gemeente- financiën is een plan gemaakt van in de toekomst uit te voeren kapi. taalswerken. Het is goed gedocumenteerd cn er is een urgentieplan uitgewerkt voor de eerstvolgende drie jaren. Het gemeentebestuur van Axel gaf de stoot tot de bloei van de gemeente door het krachtig aanpakken van de woningbouw. In de kom werden tot nu toe 451 woningen gebouwd en hierdoor kwam het aantal woningen van 1120 tot 1593, dus een toename van 42 procent. In de buitenwijken is het aantal woningen 545 en dit blijft constant. Het aantal inwoners steeg van 6388 in 1940 tot 7760 op 1 Oct. 1952. de marktdag, staat het parkeerterrein, het marktplein, de Walstraat. Koe straat, Prins Hendrikstraat en Sta tionsstraat vol met auto's. Axel is het knooppunt van de autobusdiensten van de Z.V.T.M. Dagelijks arriveren en vertrekken 87 autobussen vanuit de Noordstraat. Op elk uur van de dag staan zij er en het overige ver keer wordt er zeer door bemoeilijkt. Maandag j.l. is men echter begonnen met de voorbereidende werkzaamhe den voor een parkeerterrein achter de Gentsevaartstraat. Ook een busstation zal hier worden ingericht, zodat deze twee problemen binnen afzienbare tijd zullen verdwenen zijn. Het parkeerterrein moet ontsloten worden door de aankoop van enkele oude gebouwen, de oude muziektent op de markt moet worden opgeruimd en het brandspuithuis moet worden afgebroken. Het wegdek van de Zee straat dient dan ook te worden verbe terd. Door de uitvoering van dit plan zal de nieuwe verbinding „Noord-Zuid" door de gemeente aan zienlijk naderbij worden gebracht. Voordat het plan van de doorbraak Noord-Zuid echter geheel is verwezen lijkt. zullen er nog wel vele jaren voorbijgaan. Eerder komt in aanmerking voor uitvoering de verbetering en verbre ding van de Noord-Zuid verbinding via de Nieuwendjjk Stationsstraat Kerkdreef Oranjestraat Kin derdijk. Axel heeft verschillende verkeers- problemen. De parkecrgelegen- De straten in deze verbinding zou- heid is veel te beperkt. Op Zaterdag, den op enkele plaatsen kunnen wor- FJoor de grote bevolkingstoename zijn de scholen te klein gewor den. In een gedeelte der Openbare Lagere School is de landbouwhuis- houdschool ondergebracht, die enkele jaren geleden werd gesticht. Het schoolgebouw wordt nu te klein, zodat men voor de keus zal komen te staan een nieuwe openbare lagere school of een Landbouwhuis- houdschool te bouwen. Als tweede te bouwen school is er de Chr. U.L.O. school, die nu tijdelijk is ondergebracht in de verbouwde Hervormde Zondagsschool. Dit is ech ter een noodoplossing en de raad heeft reeds bij besluit van 6 Maart 1951 me dewerking toegezegd bij de bouw van een nieuwe bijzondere u.l.o.-school, uitgaande van de vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Procentsgewijze is het aantal leerlin gen op de R.K. Lagere School het sterkst toegenomen. In 1940 waren er 139 leerlingen en in 1952 was dit ge stegen tot 270. Vorig jaar moest er reeds een gebouw worden ingericht als noodlokaal. Een uitbreiding van deze school is noodzakelijk. Het wordt eentonig, maar ook de Chr. Nat. School wordt te klein. De uitbreiding is hiervan echter niet zo urgent als van de R.K. Lagere school. HET VERKEER den verbreed door het bijtrekken van de voortuintjes. RECREATIE- EN SPORT TERREIN pr is reeds een flinke stap gedaan op de weg naar meer recreatie-gele genheid door de aanplantingen achter de kleine kreek. Er zijn nog echter vele mogelijkheden. Zo zouden de oe vers van de grote kreek kunnen be plant worden, waarbij dan tevens wandelpaden kunnen worden aange legd. De terreinen langs de Grote Kerk zouden kunnen ontsloten wor den door de aanleg van de weg langs de Zuidsingel die in het ontwerp-uit- brcidingsnlan is onqenomen. Deze weg zou een goede verbinding geven voor het verkeer vanuit richting Sluiskil naar Hulst en Overslag. Axel bezit momenteel twee voetbal velden en twee tennisbanen. Er die nen echter ook mogelijkheden te ko men voor andere takken van sport zo dat de aanleg van sportvelden in de toekomst moet overwogen worden. De zwemgelegenheid aan de Kleine Kreek is ontstaan uit particulier ini tiatief. Het zwembad is gunstig gele gen en zou in de behoefte kunnen voorzien indien er een belangrijke uitbreiding zou komen. Er zijn hier voor twee mogelijkheden. De gemeen te zou een belangrijk renteloos voor schot aan de exploiterende vereniging kunnen verstrekken, terwijl er dan nog de eerste jaren een flinke subsi die zal moeten worden verleend, of het zwembad zou op kosten van de gemeente moeten worden ingericht cn aan de Bad- en Zwemvereniging on der bepaalde voorwaarden moeten worden vèrhuurd. DE RIOLERING plok de ondergrondse belangen van Axel vragen de volle aandacht. Nog dit jaar zal begonnen worden met het leggen van een stamriool in plan „West". Deze rioleringen lozen dan hun vuil in de Grote Kreek. Dit is echter een noodoplossing en de bouw van 'n rioolwaterzuiveringsinstallatie zal in de eerst volgende jaren wor- ren moeten worden uitgevoerd. Door de grote toename van het aantal wo ningen is er een nieuw rioleringsplan voor de kom der gemeente ontworpen. Naar dit plan is de riolering in de nieuwe wijken reeds gelegd. Verder zal de sanering van de riolering in de kom en vernieuwing van riolering in diverse straten spoedig moeten wor den uitgevoerd. EEN NIEUWE MUZIEKTENT V/erder staat nog op het programma de bouw van een nieuw brand spuithuis. bouw van een werkplaats en garage voor gemeentewerken, bouw van een muziektent. Vanzelfsprekend is er voor al deze werken geen geld aanwezig. Verschillende kapitaalswerken kun nen nog korter of langer tijd worden uitgesteld, doch andere moeten als zeer urgent worden beschouwd. Er is voor de eerste drie jaar een urgentieplan opgesteld. De kosten van uitvoering der werkzaamheden en het jaar waarin zo mogelijk deze wer ken zullen moeten worden uit gevoerd, worden in onderstaand schema weergegeven. 1953 Leggen stamriool in plan „West" f 120.000. Afgraven van de Armendijk f 110.000. 1954 Riolering „Zuidsingel" f 150.000. Bouw rioolwaterzui veringsinstallatie f 250.000. 1955 Vernieuwing riolering in di verse straten f 78.000. Dit schema is opgesteld tot en met het jaar 1955, omdat ver dere planning niet reëel meer zou zijn. INDUSTRIALISATIE Tn verband met de industrialisatie- politiek en de bevordering van industrie-vestiging in Axel. zal in de toekomst veel moeten worden gedaan voor het in orde brengen van in dustrie-terreinen. Reeds verschillende malen is het voorgekomen, dat voorgenomen in dustrie-vestigingen zijn afgestuit om dat de gemeente niet onmiddellijk bouwrijp industrie-terrein beschikbaar had. Het is verder noodzakelijk gelden beschikbaar te hebben voor de bouw van één of meer industrie-hallen. Met het oog op de ligging van Axel moet vestiging van industrieën, die op Bel gië zijn aangewezen, aantrekkelijk worden geacht. Zo wachten er in Axel vele werken op uitvoering. Deze werken zijn niet gezocht, maar zijn een uitvloeisel van de grote uitbreiding van Axel in de laatste jaren. In welk tempo de uit voering van werken zal kunnen plaats hebben, hangt voor het grootste ge deelte af van de financiële toestand van de gemeente. Vele werken zijn echter zeer urgent en binnen enkele jaren zal met de uitvoering moeten worden begonnen. In de toekomst zal Axel wel een grote gedaante-verandering ondergaan. Juist toen ik er goed in was gekomen, kwam die pech. Achter elkaar kreeg ik zes lekke banden en toen ik een zevende had en er in geen velden of wegen een materiaal-jeep te bekennen was, althans die me aan een tube wilde helpen, ben ik in de „brokkenauto" gestapt de Belg Close zat daar toen reeds in en naar Buenos Aires teruggegaan, met nog een tiental andere coureurs. Daar hebben we ons best geamuserd. Ik ben bij een Nederlander op bezoek geweest wat wonen die daar vorstelijk! heb te prachtige sportvelden en stadions bezich. tigd. de schitterend zwembaden onaf. zienbaar lang, en een beetje de Argen. tijnen bestudeerd. Daarover vertelt Voor. ting zeer interessante ding en óók over wat hij op het land zag. Een werkelijk prachtig paard koop je er voor dertig gulden; ezels zie je er bij massa's, even als parkieten en papegaaien; jammer dat je er geen mocht meenemen.... PLOTSELING, Zó MAAR.,, Henk Faanhof levert op zijn beurt een bijdrage aan het boeiende verhaal, en als de trein ons niet geroepen had en. de krant, zaten we er misschien nog te luisteren. Men weet, dat Henk met de haven in zicht sneuvelde. Het was aldus gegaan, In het peleton rijdend, bleek er plotse ling, zo maar, midden in de weg een groot gat te zijn. Hij probeerde nog mis te rijden, kon dit ook, maar de kant brokkelde af en met fiets en al kwam hij pardoes in het gat terecht. Hij bloei de zo hevig aan het rechteroor, dat aan de bovenkant gespleten werd, dat r?/7 het ergste vreesde. Een hechting, es- kundig gedaan, plus een dag in het zie kenhuis, waren echter voldoende om de sterke Faanhof weer op de been te bren. weer en nu gaan we ons hier weer meer van. VIJFTIEN MAN EN EEN PAARDEKOP. Intussen bleek er in Argentinië nog altijd meer belangstelling voor de auto- rensport en de paardencourses te zijn, dan voor de wielersport. Toen ik in La Paz die étappe won, zie Henk en hij moet er nog hartelijk om lachen, ston den er wel vijftien man en een paarde- kop aan de finish.... In San Francisco en een paar andere plaatsen was dat wel iets beter, maar meer dan 2000 toe- schouwers zijn er bij een aankomst toch niet te ontdekken geweest. Enfin, aldus de beide Roosendalers, we zijn een boel ervaringen rijker. We heb ben veel gezien, een fijne bootreis gehad beide keren was het uitgelezen moo weer en nu gaan w eons hier ww acclimatiseren. Gerrit Voorting. die a.s. Zondag 30 jaar wordt, zal die dag wellicht deelnemen aan de jaarlijkse cyclo-cross te Kraantje Lek in Haarlem en misschien vergezelt Faanhof hem daax+een. De voorzitter der supportersclub heeft vóór de renners hun woningen gingen oozoeken, er zijn vreugde over uitgespro ken. dat beide zo welgemoed terugkeer, den' en stelo^ een huldiging doo'- de gehele supportersclub, op a.s. Maandag in het vooruitzicht. GOES, 13 Jan. Eierenprijzen. BericM van handelaren: kippeneieren 10i/2, poelje eieren 9; eendeneieren 10; kalkoeneieren 20; ganzeneieren 30 cent. GOF.S, 13 Jan. Exportveiling: Cox Oranje AAA 79, AA 72. A 69.20—19+, BC 60.05, I grof 68.40—69.10, II 56.20-51 II 16; Goudreinetten AAA 25.20—25.90, AA 25.60—24.80, A 22.80—23.80. BC 20.59- 16.30, I grof 23—22.304 I 17—16, II 8—5+ Jonathan AA 27, A 31.70—32.80. BC 28.79 29 70, I grof 25.40—25.90, I 17.7018.29 II 7.80; Golden Delicious A 42.30, BC 31+ I grof 37.50, I 25.20. II 8.50; Zure Belle fleur A 18.20. BC 11.80. I grof 15—15,2! I 10.90 11 3.30; Doyenne du Commice A 45.60—47, BC 42.10—43, I grof 39.20, I 36JJ II 2933: Gieser Wildeman I grof 24, 1 16 2017 80, 11 7.30; Verpakt fruit: Jona than AAA 31—36, AA 33—34, A 24-3* Goudreinetten AAA 3132, AA 3032. 2730; GolcTen Delicious AAA 4652, A& 4353_ A 48. B 42; Kleine veiling: Cox Oranje Pippin keuken 3742, F 9—19'- Goudreinetten K 1621, F 811, Jonathan K 15—21. F 8—15; Zure Bellefleur K M F 815, Zure Bellefleur K 8—9, F 3-5. Golden Delicious K 1925, F 315; Com- tesse de Paris K 16, F 3; Pondsperen K 8. F 46, Gieser Wildemann K 11—18. F 5—7, Kleiperen K 5—9, F 3; St. Remy K 8—13. F 6—8; Doyenne du Commice K 24—37, F 8—18, Conference K 12. GOES. 13 Jan. Prijs voor verse kip peneieren f 2.03 per kg. Voor vuilschali?5 en gewassen eieren wordt 2 cent Per stuk minder uitbetaald. ROTTERDAM. 13 Jan. Veemarkt. - Aanvoer in totaal 3421. Vette koeien en ossen 1000. Gebruiksvee 767 f166 t.b.c.' vrij); ve4te kalveren 65: graskalvercn W (39 t.b.c.-vrij); nuchtere kalveren varkens 30; paarden 140; veulens 4 scha. pen of lammeren 328. Bokken of geiten oj. Vette koeien 274—284, 258—270. 210-22' Vette kalveren 295—305. 275—285. 240-2 Graskalveren 380330250; Nuchtere k" - veren 524844: Slachtpaardcn 190-'° _170: Schapen 120—100—80; LammC1- 958570; Kaf koeien 12001000—8 Melkkoeien 1200—100—860. Vare koe-' 820—720—600. Vaarzen 875—800—680. Vaar zen 875800680. Pinken 600525—UO. Vette ko-ien aanvoer ruim. handel tr." prijzen teruglopend, enkele prima's bo'r notering. Vette kalveren aanvoer 3 vorige week, handel goed, prijzen lager. Graskalveren aanvoer even handel traag, prijzen niet geheel P houdend. Nuchtere kalveren aanvoer r ruimer, handel willig, ruim prijshowf Slachtpaarden aanvoer groter, hand"' priizen iets minder. Schapen: aanve"1 kleiner, handel kalm, prijzen om~+" derd. Lammeren aanvoer kleiner haP1 kalm, prijzen onveranderd. Kalfko"'' aanvoer iets meer. handel kalm. mindere soorten niet geheel prijsho'idf'j. Me'kkoeien aanvoer iets meer, lia+. kalm, prijzen mindere soorten tret heel prijshoudend. Vare koeien aanv? als vorige week, handel stug, prijzen ip: minder. Vaarzen aanvoer iets rU'p„. handel stil. niet geheel prijshoudend. P ken aanvoer iets ruimer, handel stil.i geheel prijshoudend. T.b.c.-vrij vee aa. voer even groter, handel kalm, prijsn0"' dend. WATERSTANDEN Mannheim 293 7), Trier 202 (-®1, Koblenz 246 (—10), Keulen 240 (—9), H""' rort 468 (—10), Lobith 1094 (—10), Nu»e gen 876 (—14), Arnhem 864 (—10), Eei 400 (—10), Deventer 299 (—10), Namen 3), Borgharen 4694 (+8), B-.') l neden) 1175 (—2), Grave (beneden) »- (—2). Vreeswijk 0.78 (0), Lith 0.96

de Stem | 1953 | | pagina 6