Kind in Hongarije geterroriseerd IJssport ole. N.V. MET Nog altijdvan Meegeren Kü H OP ABDIJSIROOP Mgm SCHIP t verlengd. GELAND (0BPSTER Waar de Klipfontein ten onder ging Zware sneeuwval in Noord-Italië Jachttafreel en Kind met Bokkewagen GR1EPH0EST n ttom Wat een Wonderlijke Wereld een Hoe staan de clubs er voor 9 J De Verborgen Schat (_RAD1 i irenonder kleding agd. TWEEDE BLAD WOENSDAG 14 JANUARI 1953 Horen van moedertaal wekt angstcomplexen Zeer onjuist Uitbraak Verkouden T DAMPO De zaak van Beuningen contra Coremans De dagvaarding ROXY? ja.JjWy Adres DE, dertigjarige John Burrows legde zijn arm om een knap pe brunette die alleen met hem in een treincoupé zat, probeerde haar een kus te geven en zei: „Kunnen wij elkaar in Skipton niet eens ontmoeten". „Zeker', antwoordde het meisje, „ik ben de nieuwe vrouwelijke politie-agent daar". De rechter bepaalde de kosten van de kus van Burrows op veertig gulden. Reserveklassen K.N.V.B. Onze Geslachtsnamen VALENTIJN warm gevoerde oiigens. es ldy gevoerd. dig in (le VIMING bij I» kinderbijslag" is 62-0 moeten er uit. E KOOPJES. MIDDELBURG. tleding 10 KORTING. 65-o TERNEUZEN. ersoonlijk aanmel- DA - Lange Brug- 48-00 WIE HEEFT PATRICK zo bang gemaakt? Wat hebben ze met hem gedaan?" qit zijn vragen, die Anthony Miles, een bekend Engels toneelspeler, tot nog toe niet heeft kunnen beantwoorden. Want Patrick, zijn zevenjarig zoontje, dat tot 31 October 1952 in Boedapest vertoefde, doch nu bij zijn vader in Engeland is, spreekt nog steeds geen woord Engels en kan zich maar niet verstaanbaar maken. En de Hongaarse commu nistische politie blijkt hem op zodanige wijze behandeld te hebben, dat alleen al het horen van de Hongaarse taal een nachtmerrie voor hem betekent. Eerst de Gestapo A nthony Miles zijn eigenlijke naam is Anthony Arnold spio- Patrick, hun zoontje, bleef alleen ach ter. Van Londen uit deed Anthony alles wat mogelijk was om de jongen naar huis te doen komen, maar zonder re sultaat. Pas in 1950 ontving hij een Hongaarse brief van een familielid van Ilona, die belast was met de zorg voor Patrick en die het erg op prijs zou stellen, als Anthony die zorg zou willen overnemen. Bijna twee jaar lang streed Miles met de Hongaarse autoriteiten een hopeloze strijd om zijn zoontje. Maar de-communisten waren niet bereid deze te laten givn. Althans voorlopig niet. 31 October 1952 werd Anthony tot zijn grote ver bazing verblijd door de telefonische mededeling, dat Patrick per trein uit Hongarije was vertrokken en nog de zelfde avond in Wenen zou arriveren. In allerijl werd een plaats voor hem gereserveerd in een vliegtuig en op 2 November ontmoette een kleine, ten- pEWELDIG romantisch klonken de verhalen over de organisa tie, welke de ontsnapping der „ze ven" had bewerkstelligd. Een mi nister van justitie, die ze zeer on juist had genoemd, kreeg nog een veeg uit de pan, omdat hij zo een betrouwbaar journalist had wegge zet Maar als men nu het relaas van meneer Faber leest, merkt men niets van die organisatie. Hij is, eenmaal op Duits gebied gekomen, zijn eigen weg verder gescharreld. Persoonlijke kennissen hebben hem alleen maar geholpen. En in arren moede moest hij onderduiken op een heel gevaarlijke plaats, vlak bij de Nederlandse grens. Ons dunkt, dat die minister met zijn kwalifica tie „zeer onjuist" toch wel recht in de roos geschoten heeft. TOEN de Partij van de Arbeid t werd opgericht, is ook de Vrij zinnig-Democratische Bond opge doekt, de verzameling van vrijzin nig radicalen, die zich van de Li berale Partij had losgemaakt, toen die in meer conservatief vaarwa ter was verzeild. Die Vrijzinnig- Democratische Bond was nooit uit gegroeid tot een grote partij, maar hij nam toch niet zelden een sleu telpositie in en wist door mannen als Treub en Marchant, Oud en Joekes groot politiek aanzien te verwerven. Oud en Joekes gingen mee over naar de P.v.d.A. Eerst genoemde voelde er zich al spoedig niet thuis. Hij dacht echter ook niet aan herstel van zijn oude Bond, maar keerde tot de vroegste oor-1 sprong, de Liberale Partij, terug. Ook andere voormalige vrijzinnig-1 democraten blijken de P.v.d.A. geen behagelijk tehuis te vinden, maar evenmin bekoort hen de liberale villa. Vandaar dat de Vrijzinnig Democratische Bond is heropge richt. Deze stelt zich in zijn voor lopige beginselverklaring op de grondslag van de destijds opgehe ven bond van dezelfde naam. Een commissie zal op korte termijn de ze beginselverklaring aanpassen aan de evolutie, die zich inmiddels in de staatkunde heeft voltrokken. We zijn wel benieuwd of er door deze V.D.B. een uitbraak van enige betekenis uit de P.v.d.A. zal plaats vinden. In ieder geval duidt het op het tegendeel van doorbraak. (Advertentie) neerde gedurende de oorlog voor de Intelligence Service. Eind 1943 zond men hem naar Hongarije, waar hij zich verborgen moest houden voor de Gestapo. Hij werd, toen hij in grote moeilijkheden verkeerde, geholpen door een Hongaars meisje, Ilona Berengl, met wie hij na enige tijd in het geheim huwde. Toen de Russen Tn 1945, juist toen zij een zoontje had- A den gekregen, waren het de Rus sen, die Anthony noodzaakten onder te duiken. Sinds de „bevrijding" van het land door de legers van maar schalk Malinovsky waren er immers al 45 Engelsen spoorloos verdwenen, nadat zij zich zoals hun was op gedragen na de Russische overwin ning bij de dichtstbijzijnde Sovjetpost hadden gemeld. Anthony Miles was een der weinigen, die naar Engeland wisten te ontkomen. Zijn vrouw was echter niet in staat hem te volgen. Na een jaar stierf zij plotseling. (Advertentie) In Noord-Italië woedden zware sneeuwstormen, die ernstige stagnatie in het verkeer veroorzaakten. Een geheel ingesneeuwde auto in de plaats Bardonecchia, wordt van haar witte vacht ontdaan (links). Rechts: Sneeuwruimers aan het werk op het emplacement van het station te Bardonecchia. gere jongen met glanzend bruine ogen voor het eerst zijn vader. Een gil rjaarna begonnen de moeilijkheden pas. „Ik kon toen geen woord met hem spreken", zo zegt Anthony. Ook de 74-jarige grootmoeder van Patrick, die de verzorging van haar kleinzoon liefdevol ter hand heeft genomen, ver staat geen Hongaars. Een Hongaarse kennis van de familie Miles bood daarom aan met de jongen te praten en hem het nodige Engels hij te bren gen. Zodra de kleine Patrick Miles echter Hongaars hoorde, werd hij bleek, stootte een doordringende gil uit en viel flauw. Niemand begreep wat de jongen scheelde. Na enige vergeefse pogin gen om hem tot kalmte te brengen, concludeerde de Hongaarse, dat ie-« mand hem verteld moest hebben, dat hij, als hij iets over Hongarije ver telde, of zelf maar Hongaars sprak, een verschrikkelijke ramp over zijn familieleden achter het IJzeren Gor dijn zou afroepen. QP 21 Januari zal voor de 8ste Kamer der Civiele Rechtbank te Brussel het proces voorkomen, dat de Rotterdamse kunstverzamelaar van Beuningen in de zaak van de schilderijenvervalsing door Han van Meegeren, heeft aan hangig gemaakt tegen prof. dr Coremans, directeur van het laboratorium der Belgische Musea te Brussel, die in 1945 het deskundigenonderzoek leidde. De heer van Beuningen eist van prof. Coremans een schadevergoeding van 100.000 B. francs. |n de dagvaarding, die prof. Core mans reeds in Mei van verleden jaar heeft ontvangen, wordt hij be schuldigd van een onrechtmatige daad. In deze dagvaarding wordt o.a. betoogd, dat „waar prof. Coremans op het ogenblik van zijn gerechtelijk on derzoek in de zaak van Meegeren- Vermeer beroeps-fouten heeft kunnen begaan, hij vanaf 1948 niet langer te goeder trouw de these van zijn rap port had mogen verdedigen door zich hierbij te steunen op elementen, waar van het verdachte karakter hem niet kon ontgaan." ONTWAARDING Werder heet het in de dagvaarding: „Daar de quasi-delictuele handel wijze van gedagvaarde er de directe oorzaak van is, dat het schilderij van van Beuningen, nog steeds wordt toe geschreven aari Han van Meegeren en dit willens en wetens wordt gesteund door prof. Coremans, het bezit van de heer v. Beuningen volkomen gedepri cieerd wordt". TWEE AVONDMALEN pen belangrijk punt in dit proces vormt de ontdekking door prof. Coremans op 26 Sept. 1949 in de villa van v. Meegeren te Nice van een tweede exemplaar van „Het Laatste Avondmaal". Van Meegeren moet hieraan in 1940 hebben gewerkt doch als gevolg van de internationale gebeurtenissen zou hij. onder achterlating van dit doek, gedwongen zijn geweest naar Neder land terug te keren. In Nederland zou hij daarna op een jachttafereel van Hondius, dat hij bij de firma Douwes te Amsterdam kocht, „Het Laatste Avondmaal" hebben geschil derd, dat zoveel stof heeft doen op waaien en dat thans in het bezit is van de heer van Beuningen. De vondst te Nice in 1949 was een bevestiging van het reeds lang bij prof. Coremans bestaande vermoeden, dat nog een an der Laatste Avondmaal van de hand van v. Meegeren moest bestaan. Tij dens het justitiële onderzoek in 1945 had v. Meegeren namelijk beweerd, dat hij Het Laatste Avondmaal ge schilderd had over een afbeelding van een kind met bokkewagen. Bij het radiografische onderzoek indertijd kwam echter het doek van Hondius te voorschijn. (Advertentie) Het is geen wonder, dat Mr. Miles zich afvraagt: ..Wat hebben ze met hem gedaan?" Miles is zeer somber gestemd en vreest zelfs, dat het wel altijd een raadsel zal "blijven. (Advertentie) Wacht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKER'S -'f Werelds beste hoestsiroop- De bewijsvoering van prof. Core mans wordt nu echter gesteund door het feit, dat het te Nice gevonden Laatste Avondmaal de door v. Mee geren genoemde onderschildering van het kind met bokkewagen vertoont. De heer van Beuningen nu, die nog steeds beweert, dat „Het Laatste Avondmaal", waarvan hij de eigenaar is, toch een authentieke Vermeer is, betwist dat prof. Coremans een doek van dergelijke afmetingen in de villa van v. Meegeren te Nice heeft kun nen aantreffen, nadat de justitiële in stanties hier reeds verscheidene ke ren een onderzoek hadden ingesteld. DUBBELE BODEM r)e Belgische kunstexpert Jean De- coen, die in 1950 het boek „Terug naar de Waarheid" het licht heeft doen zien, waarin hij het deskundi genrapport van prof. Coremans ih de zaak-v. Meegeren-Vermeer aanvalt en tot de conclusie komt, dat zowel het Laatste Avondmaal als de Emmaüs gangers wel degelijk echte Vermeers zijn en onmogelijk van de hand kun nen zijn van iemand als v. Meegeren, beschuldigt prof. Coremans met be trekking tot diens vondst te Nice in 1949, openlijk van bedrog. Hij beweert, dat dit zgn. tweede Laatste Avondmaal te Amsterdam is vervaardigd door een schilder wiens naam hij zelfs kent, en daarna per kampeerwagen met dubbele bodem overgebracht is naar Nice, waar het ,pour le besoin de la cause" door prof. Coremans ontdekt zou zijn. De correspondent van het A.N.P. te Brussel had dezer dagen een on derhoud met de heer Jan Vlug, die in 1945, toen hij in geallieerde dienst was, een onderzoek moest instellen in de villa van v. Meegeren en hierbij de stille getuigen vond, die in het pro ces v. Meegeren-Vermeer zulk een be langrijke rol hebben gespeeld. De heer Vlug verklaarde, dat het hem zeer onwaarschijnlijk voorkomt dat hij bij zijn onderzoek een doek over het hoofd heeft kunnen zien van de afmetingen als die van Het Laat ste Avondmaal, dat prof. Coremans er heeft aangetroffen. Prof. Coremans verklaart, dat hij het tweede Laatste Avondmaal in de kelders van de villa heeft aangetrof fen tussen twee triplex platen. Hij heeft ter plaatste onmiddellijk een proces-verbaal van zijn ontdekking la ten opmaken. Tijdens het proces, dat denkelijk twee dagen zal duren, zullen waar schijnlijk geen getuigen gehoord wor den. Alle getuigenverklaringen zijn op schrift gesteld. DE posterijen bezorgden te Adrian (in de Am. staat Michigan) keurig een kaart, voorzien van het volgende adres: „Aan de heer Ezra Nathan Daniels en zijn vrouw Ellen, die de dochter is van Frank Taub van ginder bij Deerfield en toen op Oom Hal's boerderij bij Stamm's grinthoeve ging wonen. De naam staat nog op de schuur en ze willen een paar jonge hondjes wegge ven. Die zijn van de jongens Philip (10 jaar), Gary (2 jaar) cn de kleine Dwan die nog zo oud niet is. Als Ezra niet in de buurt is, gooi de kaart dan maar in de brievenbus. Hij zal dan wel in de buurt aan de gang zijn met die ver draaide kettingzaag. Snuifdozen IS ONRAD Adenauer, minister president van West-Duitsland heeft een eind gemaakt aan een oorlog. Aan een snuifdozen-oorlog. Hij heeft n.l. een gouden snuifdoos, met de adelaar van de West- Duitse Republiek erin gegraveerd, aangeboden aan het regiment der Royal Irish Fusiliers. Deze snuif doos werd eens door koning Geor ge IV aan dit regiment geschonken. Samen met de vlaggen van het regiment bleef deze snuifdoos ach ter op het Britse Kanaaleiland Guernsey dat door de Duitsers be zet werd. Deze roofden het voor werp en namen het mee naar Duitsland. Toen de Royal Irish Fuseliers aan het eind van de oorlog Duits land binnen trokken roofde de kolonel van het regiment louter uit weerwraak een snuifdoos van de Hohenzollerns. Eens had deze snuifdoos aan Frederik de Grote toebehoord. Later besloot het regiment, de snuifdoos terug te geven aan de fa milie Hohenzollern die thans in West-Duitsland verblijf houdt. En Adenauer kon niet onderdoen in edelmoedigdheid en zo kreeg het regiment zijn eigen snuifdoos weer terug. Bus J?EN hele rij mensen stond op de 66ste Straat te New- York bijeen tijdens de bussen- staking. Daar kwam namelijk een bus aan en men begon te wuiven en te zwaaien in de hoop te mogen meerijden. De bus reed door. Het ding zat vol stakende buschauffeurs die van een stakingsvergade ring kwamen. Telefoon IN het Engelse plaatsje Taunton wer den driemaal de brandweer, de poli tie en de Eerste Hulp (nr. 999) opgebled door een 11-jarig meisje dat deswege voorwaardelijk werd veroordeeld. „Ik had nog nooit getelefoneerd", zei ze, „en ik wilde eens proberen hoe het ging". Nooit genoeg DE New Yorkse makelaar in huizen, Stuard Hirschman, liet 1750 gulden na aan elk van de 28 liftbe dienden, kruiers en kellnerinnen die hem wel eens hadden bediend, maar niet bij hem in vaste dienst waren ge weest. Een der liftboys zei: „Wat kun je tegenwoordig nog met zo'n bedragje doen? Hij wilde er zeker door in dc krant komen". En een der kellnerinne_ tjes merkte schamper op: „Ik koop er twee mink-jassen voor en een reisje naar Europa". Waarom waren die 28 zo ontevreden? Omdat ze hadden gehoord, dat Hirsch man meer dan 20 millioen gulden had nagelaten en geen nauwe verwanten had. Fiscus IW1ILDRED Shafer, een bedelares in Newark (Ver. Staten) werd door de politie aangehouden. Men vond binnen in haar kleren vastge speld wat bankpapier ter waarde van 25 gulden. Maar bij nader on derzoek bleek, dat ze bij drie ban ken grote kapitalen had gedepo neerd. Nu zit de belasting haar achterna met een na-vordering van 51 duizend gulden. Kus Longa 2 Eindhoven 2 P.S.V. 2 B.V.V. 2 Helmondia 2 De Valk 2 Willem II 2 N.A.C. 2 Noad 2 Veloc 2 RESERVE le KL 8 1 12 2 8 5 8 4 7 5 7 5 5 5 4 7 2 RESERVE 2e KL. A. P-S.V. 3 10 9 0 1 18 Woensel 2 10 8 0 2 16 Eindhoven 3 8 6 0 2 12 Taxandria 2 9 5 1 3 11 Brabantia 2 8 4 1 3 9 Wilhelmina 2 10 3 3 4 9 De Valk 3 9 4 0 5 8 Zwaluw «V.F.C. 7 3 13 7 Oss 2 10 2 3 5 7 Helmond 2 10 1 4 5 6 Schijndel 2 10 1 2 7 4 Concordia 2 9 117 3 RESERVE 2e Dosko 2 N.A.C. 3 Willem II 3 B.V.V. 3 De Baronie 2 Alliance 2 R.B.C. 2 Noad 3 R.K.T.V.V. 2 B.S.C. 2 Longa 3 T.S.C. 2 RESERVE 2e Terneuzen 2 Vlissingen 2 R.C.S. 2 Breskens 2 Corn. Boys 2 Zeelandia 2 De Zeeuwen Axel 2 Goes 2 Middelburg 2 RESERVE 3e O.J.C. 2 T.O.P. 2 Hieronymus 2 R.K.C. 2 Desk 2 O.D.C 2 KL. B. 10 6 10 7 9 6 5 5 4 4 3 1 2 1 1 10 10 10 10 9 10 11 10 9 5 3 0 2 6 3 2 1 0 5 4 2 1 1 5 3 1 1 1 3 3 1 1 1 3 4 1 1 2 3 4 1 1 2 3 2 1 0 1 2 2 1 0 1 2 3 0 0 3 0 B. 9 5 3 1 13 7 3 3 1 9 8 3 3 2 9 8 4 0 4 8 6 3 1 2 7 7 1 3 7 G.V.V. 2 8 2 3 3 7 B.V.V. 4 6 2 2 2 6 St. Michielsgestel 2 7 1 2 4 4 W.S.C. 2 8 2 0 6 4 RESERVE 3e KL. C. Roosendaal 2 6 5 0 1 10 S.E.T. 2 8 4 2 2 10 Willem II 4 9 5 0 4 10 Sarto 2 7 4 1 2 9 Ilero 2 8 3 1 4 7 M.O.C. 2 5 3 0 2 6 Internos 2 7 2 2 3 6 N.A.C. 4 8 3 0 5 6 Zierikzee 2 8 2 2 4 6 R.A.C. 2 8 1 2 5 4 (Advertentie) Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaaf, zacht en welverzorgd H«t If dm die het 'm doet p" EN geslachtsnaam die de vorm van J-' een voornaam heeft komt wel meer voor. Ik denk aan gevallen als Clement. Christ enz. Ook Valentijn was oorspronkelijk een voornaam. Zijn verbreiding dankt hij aan zijn heilige drager Sint Valentinus of Sint Velten. Deze heilige is vanouds tegen de stuipen en de vallende ziekte aan geroepen, en wel op grond van zijn naam, die men in verband bracht met het werkwoord vallen. In werkelijk heid echter is het een Latijnse naam van een Romeinse martelaar uit de derde eeuw. De naam wil dan zeggen: te Valentia geboren. Dr. A. WEIJNEN. EMART K1NSBVRN 28) Ze begonnen het land af te zoeken naar Kokomo, maar konden hem nergens vinden. Ze kwamen er echter wel achter, dat zijn ware naam Vincente was". Hij keek met een ver ontschuldigend kuchje naar Madrona. En toen kwam het bericht, dat hij in de buurt van Riverdale verongelukt was. Maar het vreemde van het geval was, dat we het pas een maand na zijn dood vernamen, Ik ben de enige, die daar achter is gekomen en de J enige, die er op het ogenblik iets van afweet. Ik werk op mijn eentje en als het me lukt, Traganza in handen te krijgen, dan zullen ze wel opkijken f bij mijn terugkeer". En weer gleed een volkomen tevre den lachje over het gelaat van Boston. Het is zó gegaan", vervolgde hij. Ik ben lid van een clubje in Los Angeles, genaamd de Good Fellow's club. Een zekere mijnheer Graves uit Riverdale is er ook lid van". Hij keek veelbetekenend naar Madrona. Op een avond, toen we in de club verhalen zaten te vertellen, kwam Graves er mee voor de dag. Hij had het verhaal gehoord van de publieke administra teur in Riverdale. Hij vertelde dan, dan Kokomo de Kraai verongelukt was en dat het dagboek verkocht was aan een zekere Troy. Hij vertelde, hoe u het boek gekocht had, in de hoop, zodoende avonturen te beleven. Vervol gens vertelde hij, hoe u met de zuster van die Kokomo was getrouwd en die dag naar San Francisco vertrokken was en dat uw vrouw tegen de publie ke administrateur verteld had, dat u van plan was naar Eastwood te gaan. U begrijpt, dat ik met de eerste de beste trein naar Riverdale zou zijn gegaan, als u al niet op weg hierheen geweest was. Het zag er verdacht uit, dat zult u moeten toegeven. Ik wist helemaal niets van u af, mijnheer Troy, en Graves scheen niet veel meer te weten, dan ik deed. Bovendien durfde ik niet te veel bij hem aan dringen. Hij is nogal praatziek. Het meest veïdacht vond ik natuurlijk, dat u met een zuster van die Koko Een halfzuster, viel Troy hem scherp in de rede. Ja., dat is zo, geloof ik. Maar dat maakt weinig verschil. U bent met een Vincente getrouwd en dat was erg dik aan. Ik ging u dus per trein achterna en vond u die avond nog in het Palace Hotel, toen u er nog pas een half uur was. En u hebt in onze suite ingebro ken, wierp Troy hem voor de voeten. Ja, dat is zo. Ik wilde geen risico nemen, mijnheer Troy. Ik wist niets van u af en moest dat boek hebben. Maar u was me verdraaid, te slim af. Troy lachte grimmig en vertelde er maar niet bij, dat zijn revolver die avond ongeladen was geweest. Gaat u door, drong hij aan. Ik was aardig uit mijn humeur, toen ik bemerkte dat ik het ding in handen had gehad en weer kwijtge raakt was. Ik begreep, dat u op een tweede inbraak verdacht zoudt zijn en daarom bleef ik uit de buurt van het Palace Hotel en wachtte mijn kans af. Ik durfde u niet te arresteren., ik had niet het minste bewijs tegen u. En, als ik het toch gedaan had, zou alles meteen publiek geworden zijn. Ik wilde de zaak alleen afwerken en publiciteit zou alles bedorven hebben. Ik ben pas op het bureau en wil dus een goed figuur slaan. Daarom hield ik u in het oog en wachtte, tot u hier heen zou trekken. Intussen schreef ik aan die administrateur om informa ties over u en uw vrouw en verzocht hem zijn antwoord naar Eastwood te zenden. Ik wist niet, wanneer ik hier heen zou moeten trekken, maar wel, dat ik u niet uit het oog mocht ver liezen, voordat ik het boek in handen had. Toen ik daar aankwam, lag die brief al op me te wachten en dat is de reden, waarom ik nu hierheen ben gekomen. Maar om daar nog eens op terug te komen, u hebt me in Bowldertop ook nog een kool gestoofd, mijnheer Troy. Hij haalde het nagemaakte dag boek uit zijn zak en wierp het tegen de grond. Dat was werkelijk een ge mene streek! grinnikte hij. Ik was met dezelfde trein naar Bowldertop ge gaan als u. Ik wist, dat u niet verder kon gaan vóór de volgende morgen. Maar in de trein ben ik uit uw buurt gebleven. Ik ging naar het Barnard House in Bowldertop en stal dat boek uit uw kamer weg. Het zag er net zo uit. als dat, wat ik in het Palace Hotel in handen gehad had en dus greep ik het, stak het weg onder mijn jas en maakte, dat ik wegkwam. Ik pakte nog net de trein, die twintig minu ten later naar San Francisco terug keerde. Maar in de trein haalde ik het ding te voorschijn en zag, dat er niets in stond. Ik stapte aan de eerstvolgen de halte uit, huurde een rijtuig cn reed terug. Ik kwam nog net tijdig genoeg om de trein te nemen, waarin u naar Eastwood ging. Ik was er nu van overtuigd, dat u niet te vertrou wen was. -Dus kunt u uzelf voorstel len, hoe verbluft ik stond bij het le zen van de schitterende informaties, die ik uit Riverdale over u van de administrateur kreeg. Ik kreeg die brief echter te laat, om u nog te pak ken te krijgen. Toen ik in Eastwood Inn terugkwam, vertelden ze me daar, dat u al vertrokken was. Ik huurde een paard en volgde u en zoeven heb ik u ingehaald. Ik zou u vast en zeker voorbij gereden zijn, als uw vuur niet door de bomen geschenen had. Wat zijn die bossen hier afschuwelijk don ker!. En nu wil ik graag mijn verontschul digingen aanbieden voor al de last, die ik u bezorgd heb en ik hoop, dat u ze van me zult willen aannemen. Ik zou zo graag eens lezen, wat er in dat dagboek over die smokkelarij staat. Desnoods zou u dat gedeelte eruit kunnen scheuren en de rest houden. Het zou zo'n glorie voor me zijn, als ik dat zaakje aan het licht kon bren gen. En daarom durf ik u vragen, mijnheer Troy. me eens in dat boek te laten kijken. Wat zegt u daarop? En wat zegt u ervan mevrouw? Laten we het vriendschappelijk opvatten en de zaak als verstandige mensen bepraten. HOOFDSTUK XII Weer de kruik. Hoe hetgeen in het boek over de smokkelarij stond van enig belang kon zijn, ging Troy's begrip te boven. Het was een vrij pover relaas. Verschei dene vragen lagen hem op de lippen, maar hij wist zich te bedwingen. La ter was daar nog tijd genoeg voor. Het was voor het ogenblik van veel meer belang, die tweede Gilmer Boston zo veel mogelijk over zichelf te laten vertellen. Na een halve minuut pein zend gezwegen te hebben, onder de vragende blikken van de indringer, zei Troy ten slotte: Mijnheer Boston, laat me dan eerst uw geloofsbrieven zien. De andere haalde terstond een bun deltje brieven te voorschijn. Kijkt u ze maar door, mijnheer Troy. Daarmee zult u wel tevreden zijn. Het kostte Troy weinig tijd. Ze kon den natuurlijk wel vals zijn. maar hij voelde zich genegen, ze als echt te beschouwen. Vele brieven waren af komstig van de chef van het immi gratie-bureau in San Diego en aldaar afgestempeld. Alle brieven waren ge adresseerd aan Gilmer C. Boston. Troy gaf de papieren terug. Bent u tevreden? Tupelo gaf zich niet dadelijk ge wonnen. Wat hebt u wel gedacht, toen u dit boek had opengedaan? vroeg hij wijzend op het ding op de grond, toen u bemerkte, dat het bedrog was? (wordt vervolgd) DONDERDAG 15 JANUARI 1953. HILVERSUM 1 402 M. AVRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8,45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor_ zang; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet!; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde mu ziek; 12.00 Orgel en piano; 12.23 In het Spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingcn; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Lichte muziek; 13.55 Londen en Parijs, hoorspel; 14.35 Pianorecital; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Tussen vier en vijf; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militair vraaggespr. 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regerings uitzending: Mr. H. G. Quik: Internatio nale technische hulp aan Zuid-Oost-Azië: 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen;18.25 Lichte muziek; 18.55 Reportage of gramo foonmuziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazz-sociëteit; 19.40 Jan Brusse introduceert de nieuwe Franse ster: Mouloudji; 20.00 Nieuws; '20.05 Stu dentenorkest en solist (in de pauze: 21.05 —21.20 De werkers in het zesde wereld deel, causerie); 22.05 Voordracht; 22.20 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7,00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8 00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramcfoonmuziek; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.10 Gramofoonmuziek. NCRV 10.00 Gewijde muziek: 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramo foonmuziek; 11.'0 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.35 Pianovoordracht; NCRV: 14.00 Het Metropole-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamerorkest; 15.50 Gramo foonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Ka mermuziek; 16.55 Gramofoonmuziek; 17.00 Titus, de zoon van Rembrandt, hoorspel; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.35 Op de stelling; 18.45 Orkest van het Leger des Heils; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gramofoon muziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevari eerd programma; 21.45 Vragen aan voor bijgangers; 22.15 Pianorecital; 22.45 Avond overdenking: 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BELGIë 324 M. 11.45 Gramofoonmu ziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramo foonmuziek; 32.50 Koersen; 12.55 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramo foonmuziek; 13.30 Zang en piano; 14.00 Engelse les; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.30 Franse les; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Orkestconcert; 15.55 Gramofoonmuziek; 16.00, 16.25 en 16.30 Idem; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Hoornkwartet; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Politieke causerie; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Klankbeeld; 20.20 Verzoekprogramma; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekpro gramma voor de vrouw; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws. BELGIë 484 M. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.00 Gramofoon muziek; 15.00 Groot Symphonie-orkest en soliste; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte muziek; 16.25 Gramofoonmuziek; 16.25 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Verzoekprogramma; 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22 oo Nieuws; 22.10 Lichte mu. ziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5